13 Komente

ka disa arsye qe emigrantet siriane perdorin kufirin ujor (Turqi-Greqi) dhe jo ate tokesor..  kufiri tokesor eshte i mbrojtur mire nga te dyja palet, keshtuqe trafikantet e kane shume  veshtire te kalojne. gjithashtu  kufiri tokesor mes ketyre vendeve eshte shume i rrezikshem sepse  eshte i minuar gjithandej..

ndersa Bullgaria nuk  ju intereson atyre, se nuk marrin dot direkt statusin e azilit pasi Bullgaria nuk eshte ne Shengen. prandaj ata kane synuar e synojne vendet me te aferta te BE,  por qe jane ne Shengen, si Greqia apo Italia (Lampeduza).

Belul po eshte edhe rruge shume e gjate nga turqia ne bullgari i bie te kalosh gjithe turqine mes per mes. Pastaj ketej nga Greqia/Italia trafikantet jane me te organizuar.

Belul po i ke vene re trimat  ISIS(siriane +irak)i kane marre mbare kufinjte tokesore, me dhune ,greqi-maqedoni,maqedoni -serbi-kroaci-slloveni-hungari e deri ne alemanje, ti mendon se ata tuten nga kufiri turqi-greqi ???qe i ndan vetem nje lume,lumi evros .nuk besoj se policia turke u jep pengesa, po edhe ajo greke po ashtu.....
mendoj se çdo gje eshte e orkestruar, edhe ato mbytjet nuk i marr vesh une ....ishulli grek 500-1000 m anija sa 5fishi i gomonove te vlores qe benin distancen 70 here me shume edhe nuk mbyteshin keshtu si tapa kosi,
pse pothuajse 5 vjet edhe emigrantet u kujtuan keto 8-9 muajt e fundit te shkojne ne gjermani???.....turqit dhe greket zihen per nje pellemb ujra nuk jane ne gjendje te kontrollojne keto anije.
aty investohet , u blihen salvagente, anijet mbijne si pikat e shiut, hane e pine para se te nisen , i fusin edhe nje kenge ....voila ne shengen....
P.S: shqiperin ,kosoven pse e anashkalojne, te vinin byrek edhe xhami sa te duash, kohe krize kemi nevoj....edhe ne maqedoni kalonin vetem ne tokat e kaurit mazallah se futeshin ne zonat e muslim brothers shqiptare...

 

Nuk e di, Mbase po nuk ju doli ketej le ta shohin si mundesi Turqi Armeni Azerbajxhan Iran Pakistan Indi, aty bejn nje foto me Sanden e telenoveles, pastaj Bangladesh Tajland Laos Vietnam, Kine,Jo ne Filipine, pastaj ne Mongoli, qe nga aty ne Rusi, dhe ne Estoni, nga Estonia ne Finlande, dhe arrin ne destinacion, 

Po bejne trajnim per rrugen Vlore Brindizi. Po kolaudohen skafet ne Vlore, edhe hotelet motelet po zgjerohen. 

Belul, mos keput perralla dhe sqaroi robt tamam.

Bullgaria s'eshte ende ne vendet e Schenghen (kane marreveshje te vecante) dhe rregulli per emigrantet eshte qe vendi i pare ne te cilin ata hyne duhet tu jape atyre vendqendrim. Pra, nese emigrantet shkojne ne Bullgari dhe me pas ne Gjermani, atehere Gjermania ka te drejte ti ktheje serish ne Bullgari sipas rregullave te emigracionit. 

Greqia, nga ana tjeter eshte ne Schenghen, dhe zyrtarisht quhet sikur jane futur ne BE, ku robt jane te lire te levizin dhe te kerkojne azil ku te duan. 

dhe ku ishte perralla ime ketu per efektin Shengen ?? .smiley  

pra emigrantit/ refugjatit i intereson te futet ne nje vend te BE qe eshte njekohesisht edhe anetar i traktatit Shengen sepse futet automatikisht ne BE, kete thashe me siper dhe nuk mendoj se ka nevoj per sqarim te metejshem, sepse edhe femijet e vegjel e kuptojne dallimin..

ndjese, se nuk e lexova paragrafin e dyte smiley

eshte pune distancash. E ke pare ndonjehere harten ti babam??

 

ps: ti thuaj kete: pse nuk shkojne ne Qipro

po ca do bejne ne Qipro..?? Qipro jo qe eshte larg, por edhe sikur afer fare te ishte, eshte e tera ishull..  te kerkojne prape  gomone te gjejne  toke/ BE thua ti ??.smiley

ndersa ne Greqi,  apo Itali me pare, vertet zbresin ne ishull por jane ishuj te vegjel me pak banore vendas  keshtuqe jane  te detyruara keto shtete ti zhvendosin prej andej. ndersa ne Qipro, kudo qe ti zhvendos shteti, prape ne ishull mbeten.

dakort me ty jam; por e kisha ne sensin : "nese eshte pune teorie konspirative (pune e orkestruar), mund te ish zgjedh Qiproja". Pra ishte pothuaj pyetje retorike

Daku harten e kam pare shume mire, ne azine e vogel greqi-turqi ndahet me toke(ne fact kufiri eshte ujor,pergjat lumit maritsa ose evros)dmth lume  dhe det eshte nga te tera anet,
Si mendon me  kollaj kalohet nje lume apo nje det?
Ne fillim te viteve 2012-2013emigrantet kalonin vetem ne kete zone ne lumin evros.....si me shkop magjik kalimi i kufirit u zhvendos ne zona shume te veshtira per tu kaluar.....numri i vdekjeve nuk dihet.edhe tek al-jazeera USA u shtrua kjo pyetje nga banoret e ishujve grek, disa thonin qe turqit e bejne me qellim qe te sabotojne turizmin grek.....po ne dimer?? 
disa thonin qe turqia nuk i drejton ne zonen e lumit evros pra ne azine e vogel sepse matane kufirit(ne anen greke) jeton pakice turke, sipas grekve  turqit nuk duan renimin e ekonomis se pakices turke....disa mendojne qe behet te renohet ekonomia e Greqis(Evropit)....
1200 euro per person nga Bodrumi per ne ishullin Koss....nuk ma do mendja se mund te kushtoj kalimi i lumit 1200 euro....trimat e Issit moren gjith kufijt e europes zvarre dhe spo marin dot nje cop Lume....
mendoj se Arkadashet turq e orkestrojne ....just a thought
 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).