Një makinë e ngarkuar me eksplozivë ka shpërthyer sot në kryeqytetin turk Ankara ndërsa disa autobuzë të ushtrisë kalonin atypari. Së paku 28 vetë janë vrarë dhe 61 janë plagosur. Zv Kyreministri i Turqisë Bekir Bozdag e ka quajtur ngjarjen një akt terrorizmi. Ngjarja ka ndodhur pranë zyrave qendrore të ushtrisë dhe parlamentit turk. Disa prej viktimave ishin civilë.

13 Komente

Keto jan inskenime te sherbimeve sekrete Turke per t'i prishur reputacionin kombit te paster dhe paqesor kurd .

#Une jam kurdistan , jo nen emrin tim , terrorismi nuk ka (fe )komb .

WTFsmiley

Zhe sui Erdogan!

Jeni ne terezi mo, qe merreni me kshu gjerash? Po jo Erdogani po dhe Sulltan Ahmedi te ishte lider i Turqise sot, as e veja ne diskutim fare. Pse? Sepse sot me shume kurre Turqia duhet te jete stabile per te miren e te gjithe EUROPEs. Nese doni qe Europa te shperbehet, destabilizoni Turqine. Kaq e thjeshte. Europa 500 meleon njerez edhe po i iken truri per 1.000.000 refugjate sot, nderkohe qe Turqia ka 2 milion vetem te regjistrum, se spo flasim per ata qe rrijne incognito. Ca do ndodh sikur te destabilizohej dhe Turqia?

Turqia po sherben si tampon qe ai konflikt i ndyre i Sirise mos na vij te gjitheve ne dere. Vetem nje tufe idiotesh mund te mendojne se sot na qenka koha per te liri te popujve te tjere, nderkohe qe s'e kuptojme se bota eshte ne buze te kaosit total. 

u be mut kjo pune, sbejme dot as ndonje rruge stambolli. e ben lesh e li dynjane.

Keto jane ngjarje shume tragjike, qe s'i sherbejne asnje vendi ne Europe momentalisht. Turqia me shume se kurre duhet te jete nje vend stabel dhe i qendrueshem, por ne territorin e saj po levizen me shume gure agjenturash, sesa rob. Veshtire do jete gjendja per te gjithe ne, nese Turqia vazhdon keshtu. 

E ka fajin Erdogani dhe askush tjeter. Sa here ka bycen ngushte e gjen zgjidhjen tek agjenturat ai. 

As 24 ore pas atentatit, autoritet turke e gjeten fajtorin, Salih Necar, i lindur ne 1992 ne qytetin amuda. Sa te afte qe qenkekan turqit mor aman. As policia franceze nuk arrita ne te dhena kaq te sakte sa keta ne nje kohe kaq te shkurter smiley

Mendimin tim eshte e inskenuar, prisni per 1 muaj turqit ne siri. Keq e me keq situata atje

Turqia nuk duhej te kishte futur hundet ne batakun e Lindjes se Mesme. Te gjitha keto jane rezultat i futjes se hundeve atje, ku edhe sulltanet e Perandorise Osmane tregonin shume kujdes sepse eshte nje aliazh popujsh dhe kulturash qe po hyre sdel dot.

POR KETO JANE REZULTATI

Shkaku i ketyre sulmeve te pergjakshme ne Turqi nga ISIS dhe tani nga PKK jane per shkaqe te brendshme. Ataturku kishte nje devize dhe jo me kot: Paqe ne atdhe dhe paqe ne bote.

Jo kot e thoshte kete sepse i njihte koken turqve por mbi te gjitha e dinte qe Turqia ishte e perbere nga nje turli popujsh, fesh dhe kulturash. Nje nderhrje dku dhe prish te gjitha balancat. 

Pikerisht kete dhjeu Erdogani. Kur e pa qe po i ikte pushteti dhe me urine  epresidentllekut dhe liderit autoritar, filloi politiken etnike. Kjo lloj politike eshte ajo qe i kane frikesuar dhe shmanguar per dekada me radhe politikanet turq. Berja e politikes: "Ne turqit, kunder atyre kurdve", "Ne besimtaret, kunder atyre mos besimtareve", "Ne bijte e popullit, kunder atyre tradhtareve" dhe budalliqe te tjera si keto e polarizuan keq Turqine. 

Krahas kesaj, Erdogani pesoi rrjedhje te madhe votash ne zgjedhjet e parafundit te pergjitshme duke mos mundur te bente vetem me partine e tij qeverine. Gjashte muaj e vone zhvilloi zgjedhje te parakohshme, por kesaj radhe kishte shpartalluar policine dhe ushtrine ne zonat e kurdeve duke i lene fushe te lire PKK qe te bente atentate. Te njeten gje beri edhe ne metropole si Stambolli dhe Ankaraja, Mbjellja e frikes dhe terrorit beri qe populli turk te trembej se po shkonin ne destabilitet duke e votuar masivisht gjashte muaj me vone.

Tani, Erdoganit i duhet shpallja e shtetit Republike Presidenciale dhe jo Republike Parlamentare sic e la Ataturku. Eshte e njejta linje/: Perca, frikeso me terror dhe destabilitet qe te marresh sa me shume vota.

Ky sulm, nuk eshte si shkak per te hyre ne Siri por per te rritur mbeshtetjen e brendshme ndaj Erdoganit. Ai ska byc me hy ne Siri se e di qe sdel dot me prej andej. 
Te vjen keq qe nje shtet aleat i yni te degjeneroje ne kete situate per shkak te budallikut te nje idioti qe ka mbi krye.

Me vjen keq per Turqine, por me duket se Erdogani me Ahmetin, s'po e lozin mire politiken. Ne vend qe te rrinin neutral qysh ne fillim, u perzien si shume me punet e Sirise. Tani po krrejne çfar mbollen. 

prandaj duhen keshilltare te afte, Pjer. Tekniciene, sic ke thene ti jo rrallehere qe rrine ne hije po punojne me shume sesa shefat e tyre

TurQinia = Kurdi, Anadallake e Romej. 

Anadollaku masi ia shtriu kabllin romejve (kapi ushtrine), tani i o versul Kurdit.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).