Fituesi i madh i çmimeve të Akademisë Britanike të Filmit dhe Arteve Televzive (BAFTA) ishte "The Revenant" (I kthyer nga të vdekurit) i cili gjatë ceremonisë së mbrëmëshme mori 5 çmime, përfshirë Aktori më i mirë për Leonardo Di Caprion, Regjisori më i mirë për Alejandro G Inarritun dhe Filmi më i mirë. Ndër fituesit e tjerë vlen të përmendet Brie Larson që mori çminin aktorja më e mirë protagoniste për filmin "Room" dhe aktori dhe aktorja më e mirë joprotagonist që ishin Kate Winslet për rolin e saj në filmin "Steve Jobs" dhe Mark Rylance për rolin e tij në "Bridge of Spies".

52 Komente

Leo, on his way to the Oscars!

Per Tomin thone qe ka vajt per lesh me ato punet e fese.

Leo bravo, i vonuar vleresimi.

Shume film i bukur! Te linte pa fryme. Sidomos atje kur i vrasin djalin. smiley 

Lol mi Ketlina, me keto spoilerat, qe ja heq robve qejfin robve qe se kane pa.smiley

Ne te gjithe filmin Leo foli apo nuk foli 10 minuta smiley Qetesi absolute ne salle. Vetem telefoni im u degjua kur ra, sepse e kisha harruar hapur. Megjithate filmi shikohet edhe pse regjizori ka deshtuar ne filma te tjere. 

me aq pak sa e pashe, me ndolli pak Aguirre...

Aguirre eshte i Herzog

e di

tobesakfurulah, i paska nxjerr ujte e zi Tarkos.

 

smiley

kshu ne princip, s'ka ndonje gje te keqe ti besh homazh nje gjeniu; problemi eshte se ka "homazh" e homazh

ok,dmth nuk eshte homazh por plagjature dhe hile.

 

Unë isha në kino për ta shikaur. Një nga filmat më të dobët që kam parë. Nuk më pëlqeu thuajse asgjë.

Nuk do mugoj ne oscar prej Leos, kish thene Kate Winslet, shoku me i ngushte qe kam ne bote, meqe gjasat jane qe ky te jete viti i tij. Flitej per bojkot te oscar me pjesemarrjet, s'me kujtohet perse.

Revenant=Cast Away in Winter

E pashe filmin. I rende, real, kamera perfekte. Per Oscar.... nuk besoj.

e sigurt. Eshte planifiku per i tille

i shperfytyrar T. Cruz. Disa njerez, iu merr pamja sic shndrrohen edhe perbrenda me c'duket.

ouch 

Whenever you're feeling down, just remember : YOU... have won as many Oscars as Leonardo Dicaprio, Tom Cruise and Brad Pitt combined. Not bad, huh ?   

https://media.giphy.com/media/xTcnT6Kc5p...

Monday, you ugly bitch ! I haven't had a day this bad since eeeee... last Monday ?

washington day no?

Is that a question ?

didn't mean to be rude

po, pyetje

You're fine. Vetem se ishte icik si e paqarte me pak nuanca spanjishte te sperkat ne fund ( ata i fusin nji NO ne fund dhe ku jemi pare smiley&nbspsmiley.

e kuptova smiley ... edhe i presin fjalite copa copa. Ne fund i lidhin te gjitha me tonin e zerit. Dmth (?) apo (!) ... etj. 

It's an ugly Monday to be at work today, I know. With the snow and everything they should've let you guys stay home

"...You guys ? ... " fol  per vete . What is this thing called " SNOW " you're talking about ? smiley

ajajajaj.. u kujtova smiley 

bye, see u around

Qemolo, ca i paska punuar botoksit Tomi, si vietnamez u dukerka.

nejse, Boratit nga Kazakistani  i qenkan rritur vellezerit e kane bere pop-band...

Leos (apo Nardismiley) bravo i qofte ia boni nerin te jemes gjate ceremonise.

Filmi ishte OK. Jo ndonje per WOW. Mendoj qe ishte loja brilliante e Leos qe ngriti paksa dhe filmin. Psh une ka ndonje muaj qe e kam pare, u harrua. Not good. Lol . Mgjth I uroj Leos Oscarin e merituar. 

me mire se Leo eshte edhe ariu. ose t'ia japin cmimin ndonje peme. Leo brilant?! mah...

Don't start now smiley ( jo vec ne kete film, po ne pergjithesi ai eshte brilliant)

me qe ra fjala, Stalker nuk kam lexuar ndonjehere te permendesh lojen e aktoreve ne recensat e tua. 

nje nje film s'ka aktorë; ka vetem regjizorë

 

smiley

Ne dashamiresit e thjeshte Te Cinemase, Nuk shohim pas quintave, shohim lojen e aktoreve, dhe domosdo skenarin. Por eshte loja e aktoreve kryesore qe na terheq. Ja psh Te Dali nje film nga nje rregjizor I mire me aktore Te rinj e Te panjohur, sdo kete ate sukses qe do kish nese aty do luanin aktore Te mire she me emer. Eshte nje lidhje e fuqishme aktor/rregjizor. Se besoj se ka rregjizor t'zgjut te rrezikojne duke mos piketu aktoret me t'mire. So heres tjeter shkruaj dhe per lojen e tyre!

2x

ehe, e ke myt duke pa skenarin tek filmat ku luan Nardi. smiley

Di Caprio me ngjan gjeresisht i mbirevleresuar, perveçse irritues. 

jo jo, eshte aktor i mire; edhe Tom Cruise. Edhe Nicole Kidman. I keq eshte psh Brad Pitt (per te krahasur te krahasueshmit, dmth Hollywoodin mes vedit)

 

 

ps: Eshte pune tjeter pastaj qe, perveç actor-studio, ne USA ka edhe Vincent Gallo apo Joaquin Phoenix

The revenant ka skena te bukura. Jo aq aktrim qe meriton oscar. Nga ana tjeter, Di Caprio hyn te aktoret shume te mire qe i kushtohet rolit. Pashe shutter island dje. Per t'u cudit qe ky film nuk u nominu per naj Oscar kur doli

Per t'u cudit qe ky film nuk u nominu per naj Oscar kur doli

Me siguri do te kene lexuar kritiken e Stalker per ate film dhe kane nderruar mendjen smiley

E vertete. I tremben penes se tij. 

Kam nje parandjenje qe eshte kjo qe thua ti: filmi ka skena te bukura, eshte pune tjeter pastaj qe ne teresine e tij nuk do me pelqeje (sepse nuk me ka ndodh ndonjehere te me pelqeje nje film nga Inarritu, per me teper qe ky eshte 'ordered film' (pra jo film i deshiruar nga vete regjizori : ne fillim, ka qene parashiku John Hillcoat per regjine, pastaj ju dha Inarritu-se).

"Shutter island" ka pas dale ne shkurt te 2010. Asokohe, filmat per Oscar ishin déjà nominu dhe ishte mbyll ai muhabet. Teorikisht, filmi do te duhej te konkuronte per Oscar 2011 por ne Hollywood i kalkulojne daljet e filmave : ato qe nominohen per Oscar, pergjithesisht dalin ne nentor-dhjetor te vitit X-1. Shto ketu qe, Scorsese ka qene sternominu plot here te tjera, as qe behet fjale ti ngele qefi pse nuk e nominun per Shutter Island (film i mire!!).

Ketij konstandinit te Leos mund tja marre vetem ai dokumentari mbi parqet kombetare ne Amerike qe duhet te dale se shpejti. Si nje outdorsman qe me pelqen te mendoj se jam ato kartolinat e shkrepura ne drite natyrale,  dhe te qendisura film, me ngjiten si me tutkall. 

Tom Hardi masanej,  duhet ta marre patjeter i statuje te veten per mbeshtetjen qe i jep Leos.   Nje nga kameleonet me te mire te hollivudid per mu.

Me pelqeu gjithashtu qasja bio ndaj indianeve.  

Pozitivet keto me siper.  Negativet i kish permbledh nke artikulle te the guardian me duket,  we lexova para nja nje muji. Vajlence porn e kish qujt.  Po kish fut dhe icik ISIS aty mrena.  VL dmth. 

Ne nje film s'ka aktorë; ka vetem regjizorë.

                                                         Fashisti

Ne nje film s'ka aktorë, e as ka vetem regjizorë (siç thote fashisti), por ka vetem spektatore.

                                                                             Komunisti Ngambrapamodern

 

Ne nje bote qe kundermon profum Un jardin sur le Nil nuk ka as Zot e as perendi Olimpi, por ka vetem dasmore zoologe.

                                                                                                           i Modhismiley

 

ka me keq se qeni, me keq eshte hijena qe te skermit dhembet si mik, e masnej te fut nje te kafshume me turmen e skermitur.

 

Skenar i dobet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).