Akademiku dhe shkrimtari i shquar italian, Umbeto Eco vdiq në moshën 84 vjeçare. Eco, profesor i semiologjisë, kërkonte shpjegimin e kulturave të ndryshme përmes simboleve, veshjeve, muzikës etj. Botoi mbi 20 libra me temë studimore dhe 7 romane të suksesshëm të cilët ishin ura midis interesave të tij akademike dhe letërsisë. Eco vdiq në shtëpinë e tij në Milano.

6 Komente

Shkrimtar i njohur, ndonjehere ralle dukej edhe ne TV, por m.gj.th. duhet ta pranoj -me keqardhje- nuk kam lexuar nga Umberto Eco as edhe nje liber, cfare duhet te plotesohet ne te ardhmen, nese ka tituj te perkthyera ne shqip.

Markso, nese do mirrje pjese pak me shume ketu me lexime, do ta kishe vene re se çdo muaj thuajse, ketu futej nga nje shkrim i Umbertos. Eshte turp per ty, qe nuk e njihke nje nga analistet me te mire te Europes, nderkoh qe shtypi shqiptar dhe forumet shqiptare, gjithmon kane sjelle shkrime te tijat. 

o pjer, dhe te mendosh qe Karl Marksit i duket vetja Karl Marks.

 

Kishte vdekur dhe nje Minator sot.

Si edhe eshte hedhur busti i Dulles mbi 20 vite me pare, po kjo nuk ka rendesi. Internacionalizmi mbi gjithcka.

Nderime per mjeshtrin e fjales.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).