Një sondazh i realizuar nga Organizata Botërore e Shëndetit në 42 vende të botës mori në pyetje 222.000 të rinj 15 vjeçarë të të dyja gjinive për të vlerësuar sa të kënaqur janë ata nga jeta e tyre. Sipas rezultateve djemtë dhe vajzat shqiptare të kësaj moshe janë ndër më të kënaqurit në botë. 80 - 90% e djemve shqiptarë u shprehën të lumtur me jetën e tyre, ndërsa vajzat, akoma më shumë, në kuotën mbi 90%. Shqipëria hyn kështu në top five, bashkë me Moldavinë, Armeninë, Zvicrën dhe Holandën.

Në pyetje të tjera me rëndësi Shqipëria ka gjithashtu vlerësime të larta. Psh. në pyetjen "Sa të lehtë e keni të flisni me nënën tuaj?" të rinjtë shqiptatë renditen të dytët në botë, me 88.5% (pikë të barabarta me Maqedoninë e vendit të parë) që përgjigjen se flasin kollaj me nënat e tyre. Sipas OBSh, të bisedosh me nënën për problemet e moshës është faktor shumë i rëndësishëm për shmangien e sjelljeve me rrezikshmëri. Të rinjtë francezë e kanë më të vështirë të bisedojnë me prindërit, duke shënuar vetëm 63% në këtë rubrikë.

15 vjeçarët shqiptarë kanë thënë për anketuesit se u pëlqen shumë shkolla shkolla, duke mbajtur vendit e tretë ndër 42 në atë kategori.

46 Komente

Te dytet mbas Moldavisë smiley

 

 

Kam pershtypjen se dicka e sigurte eshte qe kenaqesia me jeten nuk eshte domosdoshmerisht e lidhur me pasurine. Padiskutim Moldavia dhe Shqiperia jane me te varferat ne Europe, por te rinjte shqiptare vetevriten me pak, drogohen me pak, braktisin familjet me pak se ne vende te pasura... Nuk di te shpjegoj si e qysh, por keshtu eshte. 
Psh, sipas OBSh, shqiptaret jane ne vendin e 110 ne bote per vetevrasje, barazim me Izraelin. Nderkohe qe Danimarka, Holanda, Gjermania, Amerika dhe dhjetra vende me te ardhura shume me te larta se Shqiperia ia fusin vetes shume me shpesh.

O blend, lumturine  e pa spjegushme ta spjegojn doktorat ne pergjithsi.

 

kta danezet,hollandezet, gjermanet dalin mensh prej s'miri,sic thoshte gjyshja ime. smiley

te dytet para Hollandes dhe Zviceres smiley

 ciniku: 21 Mars 2016  11:22tha:

pesmetvjecaret shqiptar s' din englisht e ja kan fut kot.

Edhe me te tretin prape te pakenaqur! Lerini kalamajte te qete! smiley

E kemi thene edhe here te tjera djema, se lumturia apo gjendja shpirterore, nuk m'varet shume nga pasuria. Psh, ashtu siç tha dhe Blendi, vendet e pasura te Europes veriore, kane numrin me te madh te vetvrasjeve. Dhe kjo vjen, them une, ngaqe shum te rinj nuk kane noi qellim ne jete. I kane te gjitha gati. 

Nuk duhet harruar gjithashtu se cilesia "i larte" i vrasjeve apo vetevrasejeve vendoset ne raport me numrin e popullsise qe jeton ne vend.

lajm shume i mire . 

po puna eshte se kur rriten nderrojne mendim keta.

Pa dyshim. Nje 15-vjecar e shikon boten ne nje tjeter prizem: me naiv, me optimist. Plus edhe gjendja hormonale kaotike ne te cilen ndodhet trupi dhe emocionet tij. Familja eshte ende shume mbrojtese dhe mbeshtetese ne ate moshe. Zor se mund te kete ndonje arsye per te qene pesimist qe 15 vjec vetem nese natyren pesimiste e ke te trasheguar pastaj.

15 vjeçarët shqiptarë, të kënaqur nga jeta

......kur ne te njeten kohe "Banka Botërore në një prezantim të fundit(22 Janar 2016) deklaron me keqardhje se të rinjtë shqiptare janë analfabetë funksionale në rreth 60%, nivel ky më i lartë se në rajon dhe padyshim edhe në vendet e tjera të BE."

 

Ky eshte lajm me i mire

 

 

 

Të rinjtë shqiptarë hapen me nënat e tyre më shumë se të rinjtë franezë?! lol

Vetëm për dy gjëra hapen me të vërtet me prindërit, kur vjen puna për të treguar për ato ç'ka bëjnë shokët e tyre dhe kur shajnë mësuesit. Gjithmonë çuni/çupa e mamit është më i/e miri/mira ndër shokë e shoqe smiley 

Ne fakt kur lexova kete pjesen (e hapjes me nene) e kuptova qe kane rrejt si dreqi, dhe jo vetem keta tanet, por te gjithe. smiley

lol ne që përballemi çdo ditë me prindër e fëmijë, e dimë shumë mirë sa të "sinqertë" janë këta. Sy për sy të gënjejnë dhe s'u dridhet qerpiku fare. S'ka test që t'i kapi smiley 

shkaba eshte njeriu me i lumtur ne mbare boten sot

Sa vjeç eshte Zhgaba ?

Jane me Te hapur se kerkojne pare Te mami perdite prandaj. Francezet jane me t 'rezervume, therefore me miserable lol 

mamat sexy, motrat sexy, shoqet sexy. pse mos jene te lumtur.

ti e kupton se te togfjalshi "te rinj shqiptare" hyjne jo vec meshkujt apo jo?! qe dmth se jo te gjitha te rejat shqiptare lumturohen sepse kane shoqe dhe mama seksi

ato jane vete seksi. qe eshte akoma me mire.

pastaj meshkujt jane me te veshtire per tu kenaq. femrat kenaqen me pak gje.

ke parasysh kur vdes dikush dhe te afermit jane ata qe e vuajne? sepse i vdekuri nuk ndjen dhimbje. Kshu eshte dhe puna e budallit; nuk i ben pershtypje ca nxjerr prej goje. Pyt dike tjeter qe lexon kto qe shkru ti. Ka per te t'thene qe ju hap koka prej dhimbjes

budalli je ti jo une. ik nashti ne kris bythen.

une do lutem per ty, profil

PSE MOS TE JENE TE KENAQUR ???

Alkohol, cigare, hashash, etj - sa te duash

Shkolle e mesime - jo se jo

Femra te bukura plot, per nje xhiro me makine.

AI qe tha : - Po te isha 20 vjeç, do shkoja ne fshat - nuk eshte me shyqyr zotit smiley

JEPI RINI JEPI, BOTA ESHT E JOTE

 

 

kur shef qe jane afer vende pa shume lidhje me njeri tjetrin, tregon qe ne kete moshe, te gjithe jane te kenaqur ne fakt nga jeta qe bejne, per vete faktin qe nuk e vrasin akoma mendjen. 

dmth kjo ankete eshte pa lidhje me ndonje realitet.

Kjo eshte deri diku e vertete .une nga koha e Dulles kam kujtime te bukura megjithese kur shoh fotot e asaj them si kemi jetuar .lumturia eshte state of mind .

une fotot e asaj kohe i kam super. me te mira nga francezet qe njoh me photo te po asaj kohe. çuditen kur shohin fotot e mia te femijerise, e mendojne shqiperine tjeter lloj. duhet shtu qe kam pas fatin qe kisha aparat ne shtepi (para se te lindja une). bleja vetem filmat. 

Po flisja per ne gjindjen e zakonshme ti ke qene special qysh atehere .

problem eshte koha per te cilen flet ti dhe ajo per te cilen flas une. pas 80 tes, jetesa degradoi nuk gjeje me produktet base neper dyqane jo te gjeje gjera te tjera. ndersa perpara ishte vertet bukur, sidomos per ata te paktet qe benin pjese tek klasa e mesme. prinderit e mi punonin ne ministri. 

ndersa pas vitete 80 vetem dyqanxhijte dhe shoferet e kamioneve apo ata te vaporeve ne durres qe shkonin jashte, kishin mall te jatshem neperr duar. ja benin zili te gjithve.

pranej dhe asaj shitses es bylmetit i dukej normale (si bote syni drite tjetres) ta martonte te birin me çupen e Kadarese. ajo ishte milionere ne ate kohe te zymet.

 

Eshte shume e thjeshte dhe ka direkt lidhje me artikullin e disa diteve me pare per lumturine ne bote. Vende qe kishin socialin me te forte ishin me te lumtura, pra, vendet qe siguronin me ligj nje minimum jetik te kenaqshem ishin me te lumtura. Ne kete rast, per te rinjte shqiptare, sociali jane prinderit dhe familja. Femijet ne shqiperi deri ne 15 - 17 vjec kane nje rritje te kenqashme ne pergjithsi pasi prinderit bejne sakrifica mbinjerezore. Plus qe shume kane familje jashte qe nuk mungojne dhuratat e shumta. Kjo nuk do te thote qe nuk ka veshtiresi, pershembull familjet rome apo ato qe vijne nga fshatrat e thelle. Po te mendosh qe shume te rinj ne shqiperi ju lejohen gjera qe as nuk mund te imagjinohen ne shkollat e jashtme, kuptohet qe ju pelqen me shume jeta. 

 

Peshqit janë të lutur të mos e lodhin shumë trurin e tyre të vogël për t'i kthyer gjegje prurjes së Bledit, sepse, të tjerë para tyre, shtrënguar nga përvoja të gjata njerzore nga kanë kaluar, i kanë dhënë shpjegimet shkurt dhe qartë:

Që nga lashtesia greko-romake na vjen përcaktimi, "Në qoftë se qesh shumë je i lumtur, nëqoftëse qan shumë je i mjerë". Kjo e vërtetë vazhdon të mbetet e pa trazuar. Këtij përcktimi, kohrat më pas i shtuan argumentin se gati e gjithë lumturia jonë (të rinj e të vjetër) varet nga shëndeti. Çdo gjë tjetër vjen pas shëndetit. Pikë.Diskutimet mbyllen!

 

https://www.youtube.com/watch?v=nyuJQ_UO7OE

Harry Lime:

- Don't be so gloomy. After all it's not that awful. Like the fella says, in Italy for 30 years under the Borgias they had warfare, terror, murder, and bloodshed, but they produced Michelangelo, Leonardo da Vinci, and the Renaissance. In Switzerland they had brotherly love - they had 500 years of democracy and peace, and what did that produce? The cuckoo clock.smiley So long Holly.

Dhe ne nen terrorin komunist nxorem Kadarene.

Ne demokraci qitem Fevziun. smiley

 

Që nga lashtesia greko-romake na vjen përcaktimi, "Në qoftë se qesh shumë je i lumtur, nëqoftëse qan shumë je i mjerë". Kjo e vërtetë vazhdon të mbetet e pa trazuar.

smiley

Leonardos Andokius Dora Vetus, Filozof i shquar greko-romak nga Akademia e Alessios. 

 

Mrroklle, ky e paska dhënë këtë përcaktim? Unë e kam lexuar tek Artur Shopenhaueri. Ja, i shtova dijet dhe me një tjetër të re!

Il riso umano è legato intimamente all’evento di un’antica Caduta, di una degradazione fisica e morale.smiley

 

Il riso è satanico: è dunque profondamente umano.smiley

                                                                                       Baudelaire, Essenza del riso

 

Chi sarà allora il Ridente? Colui che ha avuto coscienza della Caduta, e quindi della provvisorietà dell'ordine dato.smiley

                                                                                               Umberto Eco, Diario minimo

                                                             

                                                               smiley(n'mes, si Din Hyka Dora Vetus)

 

Pas pjeses me te mire te dites ne shkolle, eshte normale qe 15-vjeçaret franceze te biejne ne rutinen e moskomunikimit me prindin dhe te mbylljes ne vetvehte. Ne ato pak ore te mbetura pas orarit te shkolles, do te kujtohen per pergjegjesite qe u takojne duke neglizhuar komunikimin normal, relaksimin. 

Pse se thua cope 15 vjeçaret franceze ngelen duke i rene me dore!

dhe 15 vjeçaret me themer!

lol, Jo se thone pastaj qe i sajoj une. vrapojne tru-thartuarit te hedhin poshte sondazhin qe nuk u pelqen. Nderkohe qe zgjedhin te besojne lajme e sondazhe nga me idiotet nga gazeta idiote si the independent, qe ca nuk sajonte. Ci do serbet e Dick Martyn kur keta trollat? Mjafton t'i vesh ne opozite. lol 

Po the Independent qe thoshte qe mbiemri me i perhapur ne shqiperi na qenka kelmendi. Nderkohe, edhe ky eshte nje tjeter prove qe keto sondazhet jane budallalleqe. Sidomos kur thote "francezet/zviceranet, etj". Ka akoma franceze? Cilet franceze pyeti? Vetem te bardhet?

Apo edhe ata qe kane lindur ne france ne familje myslimane por qe jane gati te vdesin vetem qe te vrasin 150 franceze? Sepse nuk duken pak, dhe as te lumtur. Dhe qofshin te lumtur, cfare i ben franceze? Po ata qe as kane lindur fare ne France? Ka me kuptim fjala "francez, gjerman" ne sondazhe ku parimi eshte qe pyeten rob te rastesishem?

ti i beson shume shtypit. kjo te ben te ceket ne gjykim.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).