Filmi mund të shihet në YouTubeKëtë mars bëhen 25 vjet nga eksodi me anije drejt Italisë. Në datat 6 dhe 7 mars mijëra shqiptarë u nisën drejt brigjeve italiane duke marrë parasysh rreziqe jashtëzakonisht të mëdha. Largimi i mijërave në mars u pasua nga një tjetër përpjekje, në datën 7 gusht 1991 kur anija "Vlora" që po shkarkonte në portin e Durrësit 10 mijë ton sheqer të importuar nga Kuba u pushtua nga njerëzit që kërkonin të largoheshin me çdo kusht nga Shqipëria. Ky udhëtim i anijes plot me shqer dhe njerëz është subjekti i dokumentarit "La Nave Dolce" të regjisorit italian Daniele Vicari. Për shkak se më 31 mars në Shqipëri ishin mbajtur zgjedhjet e para pluraliste Italia i ktheu shumicën e atyre që shkuan në Itali me anijen "Vlora", ndërsa ata që ishin nisur më 6 dhe 7 mars mundën të qëndrojnë e të fillojnë një jetë të re në Itali. Më poshtë, një shkrim i 5 vjetve më parë nga Shpëtim Koli risjell në kujtesë ngjarjet e vitit 1991.

20 vjet nga eksodi i marsit 1991, si paralajmërohej ngjarja nga qeveria

Shpëtim Koli

Përplasjet e ashpra mes refugjatëve të ardhshëm dhe policisë në portin e Durrësit. Letra e Kiço Mustaqit për Gramoz Ruçin dhe raportimi nga Italia, se nga brigjet shqiptare erdhën 20 mijë vetë

Qysh në janar 1991 dukej që Shqipëria do kishte një emigracion masiv e të pakontrolluar. Vrasjet në kufi gjatë gjithë vitit 1990, ngjarjet e ambasadave të korrikut 1990, në kushtet e pranimit të pluralizmit në dhjetor 1990, kishin rritur tashmë etjen për largim masiv nga Shqipëria, pasi vendi i dalë nga një regjim komunist gjakatar, nuk kishte mundësi të shpejta mëkëmbje ekonomie. Niveli i jetesës kishte shkuar në fund, papunësia ishte e madhe, në treg mungonin të gjitha mallrat e domosdoshme për të jetuar, ndërsa shpresa ishte thuajse e vdekur. Forcat opozitare të kohës, ishin përballë vështirësish se duhet të sillnin ndryshimin nga njëra anë dhe të kthenin e forconin besimin nga ana tjetër, në një mjedis shoqëror ku përzihej konservatorizmi komunist me etjen për ndryshim.

Pa folur për kalimin nga kufiri tokësor, duhet thënë se pikat më të nxehta për eksod masiv, mbeteshin Durrësi dhe Vlora. Pas tyre vinin Saranda dhe Shëngjini.

Më 9 janar 1991, Dega e Punëve të Brendshme, Vlorë, njoftonte Drejtorinë e Parë të Sigurimit të Shtetit, se nga ky rreth kishin kaluar kufirin 506 persona, kryesisht të rinj. Mbizotëronin 260 vetë nga Himara, 31 nga Vunoi, 35 nga Piluri, 68 nga Kudhësi, dhe 112 persona nga Qeparoi. Gjithsej, 12 ishin anëtarë të Partisë së Punës.

Ngjarja e Durrësit

9 shkurti i vitit 1991 tregoi se eksodi i pakontrolluar ishte në prag. Ishin përhapur lajme se do kishte eksod në Durrës. Menjëherë nga i gjithë vendi shpërthyen shtetas shqiptarë në portin e Durrësit. Vlerësohej nga autoritetet se mund të ishin 15 mijë persona. Të gjithë këta kishin dashur të hynin në tragetin e linjës Durrës – Trieste. Në një raport të Drejtorisë së Policisë Popullore thuhej se forcat e policisë në Durrës kishin vlerësuar situatën qysh më parë dhe për këtë qëllim kishin ushtruar kontrolle në periferi të Durrësit, duke mundur kësisoj të largojnë rreth 1 mijë shtetas. Ishin kryesisht të rinj, por nuk mungonin as gratë dhe fëmijët. Prej tyre kishte me pasaporta, por asnjë me vizën e shtetit ku donin të shkonin. Midis shtetasve që tentonin të hynin në mjete lundruese dhe policisë ishte zhvilluar një përleshje e ashpër. Pas tërheqjes të grumbulluarit kishin shkatërruar në dëshpërim e sipër objekte tregtare të Durrësit. Përfaqësuesit e forcave të rendit, me mjete të ndryshme, i kishin komunikuar të grumbulluarve se nuk ishin të vërteta lajmet për anije që prinin të merrnin refugjatë. Si edhe kuptohej, askush nuk i kuptonte apo besonte fjalët e forcave të rendit. Në derën e portit të Durrësit ishte krijuar në këtë mënyrë një “digë” e Policisë së Durrësit, dy batalioneve të sigurisë së rendit, repartit nr.326. midis turmës dhe forcave të rendit filloi përplasja. Turma hodhi në drejtim të tyre gurë e mjete të tjera për të bërë të mundur çarjen e “digës”. Policia ndërhyri me shkopinj gome, për bërë të mundur çarjen e turmës, e cila kishte bërë tre barrikada, në largësi 20 – 30 metra nga njëra – tjetra. Plagosje të shumta ndodhën midis të dy “palëve”. Nga mjediset afër, mbi forcat e rendit, hidheshin vazo me lule, pllaka betoni, tulla, etj. Kjo “betejë” vazhdoi për rreth 3 orë. Nuk dihej sa do vazhdonte, nëse nuk do ndërhynte makina ujëshpërndarëse mbi turmën. Në kthim, turma theu e dogji gjithçka që gjeti rrugës. Gjatë rrugës, ajo hodhi parulla të tilla si “Enver – Hitler”, “Poshtë qeveria”, “Poshtë policia”, etj. Në orën 13:00, turma ishte shpërndarë. Pas dy orësh, disa të rinj nga Durrësi e Kavaja, u grumbulluan para Degës së Punëve të Brendshme Durrës, duke hedhur gurë e mjete të forta aty. Policia qëlloi në ajër. Pastaj këtu kanë ardhur përfaqësuesit e Partisë Demokratike, Azem, Hajdari dhe Arben Imami. Këta i kanë folur turmës, duke i thënë se qeveria i kishte të gjitha fajet, por zgjedhjet duhet të bëheshin me qetësi, pa veprime të dhunshme. Sipas njoftimit në fjalë, turma ishte larguar, por pas disa minutash ishte parë sërish në Bulevardin e Durrësit, duke hedhur parullat: “Enver – Hitler”, “Poshtë Ramiz Alia”, “Rroftë Partia Demokratike”, “Liri – Demokraci”. Edhe këtu pati një përleshje me policinë. Organet përkatëse regjistruan 35 policë të plagosur, por pranuan se edhe nga turma numri i të plagosurve duhej të ishin shumë i madh. Policia kishte ndaluar 47 persona. Në fund, policia analizonte se thashethemet rreth eksodit ishin përhapur qysh nga muaji janar. Ishte thënë se Italia do dërgonte 3 tragete për të marrë shtetas shqiptarë.

Eksodi i 6 marsit 1991, largohen edhe furrxhinjtë e Durrësit

Ministria e Punëve të Brendshme, u gjend krejt e papërgatitur në përballimin e një gjendjeje të tillë. Një largim kaq masiv i shtetasve shqiptarë, këtë herë jo nëpërmjet ambasadave, por nga rrugët detare, nga portet solli një gjendje amullie të përgjithshme. Vendi ishte në prag të zgjedhjeve të para të 31 marsit 1991 për Kuvendin Popullor, ndërsa pak ditë më parë kishte përjetuar rrëzimin e monumenteve të Enver Hoxhës në Tiranë, Korçë si dhe në qytete të tjera bustet më të vegjël të vëna në ndërmarrje, institucione, etj. Njoftimet e Ministrisë së Punëve të Brendshme nëpërmjet komunikatës ditore nr. 56 të datës 8 mars 1991, bëjnë fjalë se në Vlorë gjendja ishte qetësuar dhe pas grumbullimeve të para, kishin mbetur 200 persona. Në Orikum ishin rreth 200 veta. Më 7 mars, një peshkarexhe e ardhur nga Saranda ishte afruar në molin e Himarës. Kishte marrë me vete disa civilë, nënoficerin e Postës Kufitare, Dëfrim Hoxha, komandantin e postës së policisë me tre ushtarë dhe të gjithë ishin nisur në drejtim të Italisë. Komunikata vijon me gjendjen në portin dhe qytetin e Durrësit. Interesante është shpjegimi se qyteti kishte nisur të kishte probleme me bukën, pasi një pjesë e mirë e furrxhinjve kishin ikur në Itali. Pritej që të vinte bukë nga rrethet e tjera të vendit. Njoftimi shpjegon se anija “Partizani” qëndronte e mbushur me shtetas, të cilët nuk largoheshin, edhe pse ajo ishte e prishur. Komunikata shënon se deri në orën 9:00 kishte ardhur një makinë nga Elbasani. Nga kjo situatë, në burgun e Bardhorit në Kavajë, kishte pasur revoltë. Si pasojë ishte prishur një portë. Të burgosurit kishin ofenduar e qëlluar me gurë forcat e rendit. Pas ndërhyrjes së tyre, kishte mbetur i vrarë një i burgosur dhe tre të plagosur.

Njoftimet për eksodin vinin edhe nga Lezha. Porti i Shëngjinit, si njëri nga vendet ku ishin nisur emigrantët e ardhshëm, përveç ikjeve të shumta, shënonte rreth 700 – 800 vetë që prisnin aty në pritje të mjeteve të tjera detare.

Ngjarja e eksodit masiv, e detyroi Këshillin e Ministrave ta shpallë portin e Durrësit zonë ushtarake. Statistika e largimeve të eksodit të marsit 1991, gjithmonë u tha me përafërsi. Numrin e saktë të të ikurve, natyrisht e kanë autoritetet italiane. Në atë kohë u tha se kjo shifër shkonte në rreth 20 mijë persona. Pas mbarimit të kësaj “vale” të eksodit, rreziku i rikthimit të saj ishte i madh. Po ato ditë marsi, në mesin e muajit, njoftimet zyrtare ishin të atilla që paralajmëronin një eksod të mundshëm. Me anë të një komunikimi, ministri i Mbrojtjes Popullore, Kiço Mustaqi, njoftonte ministrin e Punëve të Brendshme Gramoz Ruçi, se kishin të dhëna se më 15 – 17 mars 1991, në portin e Durrësit do kishte dyndje njerëzit, prandaj duhej patjetër të merreshin masa për ta parandaluar atë. Mbarimi i zbarkimeve me sukses në Itali, forcoi bindjen te shqiptarët se autoritetet italiane nuk do t’i kthenin të larguarit. Gjerësisht në këtë kohë, rrjetet italiane të medias filluan të përdorin fjalët “refugjatë shqiptarë”. Pas mbarimit të zgjedhjeve të 31 marsit 1991, për Kuvendin Popullor dhe sidomos pas formimit të qeverisë së stabilitetit, në qershor 1991, një frikë tjetër u përhap për një eksod të mundshëm. Dhe ishte pikërisht gushti i këtij viti, koha kur u përsërit ky eksod. Këtë herë autoritetet italiane, duke gjykuar se në Shqipëri ishin mbajtur zgjedhje, se ishte zgjedhur një qeveri shumëpartiake, etj, nuk dhanë strehim për këto emigrantë. Pjesën më të madhe të tyre e kthyen në Shqipëri.

200 Komente

Pikerisht kete periudhe duhet te kujtojne shqiptaret, shteti shqiptar dhe shoqeria civile qe te ndihmojne sadopak refugjatet siriane (nese kerkojne strehim) ne kete kohe te zymte per ta. Ne mos per karme te mire, per dinjitet dhe nder si komb.

Mir e ke ti Jardin, por mos harro, se 2% e tyre jane pjestare te IS-sit, dhe shum familje aty kane ose nje pjestare ne radhet e IS-sit (me hir ose pahir), ose jane simpatizante te ketij grupi.  Qipar po ndiqja lajmet dhe po flitej me mijra siriane te mbledhur ne Izmir, Stamboll, etjera qytete bregdetare, ne pritje per tu hedhur ne ishujt greke, dhe gjate intervistes thonin se; Europa duhet te na marri. 

Djem adoleshenta qe vrapuan drejt atleteve e xhinseve....lum si neve thuaj...!!!!!

Kë moj??

Sirane? Ca lesh siriani? E di ti qe ne kete foto eshte njeri qe administron fonde bilionshe ne Amerike?

As edhe nje ndryshim nga sot , Shqiperia e dyta persa i perket kerkesave per azil .

Rilindja e turpit.

Ishte e dyta para ca muajve Brado, ne 2015, ndersa tani te dytet radhiten afganet, kuptohet pas sirianve. 

Kete 'film' e kam perjeru dalvivo. Kam qene ne ate anije.

Mundohem tua tregoj femijeve por e kuptoj se as ky film, as trajtimi i rastit ne emisione dhe as detajet qe mbaj mend vete nuk arrine ta çojne messzhin si duhet. 

Ne ate anije kam qene 21 vjec...edhe mua me duket nganjehere sikur po tregoj per dike tjeter.

Dua tju tregoj nje detaj te vogel, ajo anije sapo kish shkarkuar sheqer dhe te gjithe pa perjashtim ishim....te sheqerosur

Cfare te shtyu te ikje ne ate anije? Keto kane interes publik, e jo me ca ishte e ngarkuar anija...

A sa bukur...

togfjalshin ''ça te shtyu'' e kena pas nigju shpesh ne kohen e autokritikave kur I bohej gjyqi nonji viktime se me mospelqimin e gjizes kish ofendu partine. 

Keshtu qe mos gabofsha, ti duhet te  jesh mosh e modhe shum( kete e them edhe nga forma diktuse qe ke perdor) ose je thjesht I vjetrum ne mendime

sa kane ndryshuar kohet...dikur rrezikonin koken per te ikur nje ore e me pare ne anije te tejmbushura ne mes dallgesh. Sot kthehen me deshire qe te arrijne suksesin ne vendin e tyre...

Une s'mund te te jap keshilla, sidomos tani qe ke pozite te larte. Por ndoshta duhet te besh pak kujdes se sot edhe te deportojne mbrapsht ne Kanada.

lol sa qesharake qe personazhet e intervistuar ndihen sikur kane bere ndonje heroizem. 

Ja Shkabe tu shtu dhe Bredharaku me mbrojt Qeverine , si shko kjo pune e ? e ka bo LSI -ja Drejtor te modh , ma tha Pateku :

veje prap nje vapor bosh ne durres, dhe perhap lajmin se bota E PASUR qe ndodhet vetem disa pak kilometra perballe teje te pret krahehapur dhe shiko apo filmo pastaj ne direkt reaksionin popullor.

dhe kjo jo vetem me shqiptaret por cilindo popull te botes. si iken anglezet, njehere e njekohe, per te populluar Tokat e reja, te amerikes, australise, apo afrikes ? a nuk iken me turma te tera dhe me vapora ?

nuk ikin me sot ngaqe mendojne se jane te pasur dhe nuk gjejn dot ne asnje vend tjeter me mire se ç'kane. po sapu tu tregosh me "fakte" (propagandistike) qe diku jetohet me mire se ne vendet e tyre e pasurohesh me shpejtesi, perseri ikin si ne tek imazhet lart.

natyra njerzore eshte e njejte. ndryshimet midis njerzve (apo popujve) te ndryshem jane te vogla edhe kur jane te rendesishme, themelore biles. ato jane te pakapshme nga syri.

lol, thote njeri te intervista qe benin gjasme si te semure e kishte nje shok aktor qe shtirej me mire se te tjeret. ue ca karagjozesh mer pz. nuk e kane aspak per turp qe kane mashtruar e kane bere dallaveraxhiun. e thone me krenari. imagjino tani te marresh keta per ne administrate publike e madje me perparesi. lol

heres tjeter jepi voten vetem atij qe ben qeveri vetem me njerez qe s'kane emigruar kurre. te gjithe vetem me diploma shqiptare. 

bile qe sot ti duhet te gjesh nje faqe, ku diskutojne hallet vetem ata qe s'kane dale kurre prej shqiperie. apo e ke fetish ne ti, keto faqet e mbushura me emigrante qe jetojne te rrethuar me zezake ?

normal se te semuret i çonin neper hotele, i hiqnin nga tentat apo stadiumi ku i futen ne fillim. i ndanin nga ata agresivet (qe duan te tregohen si cuba vetem per sport) qe gjenden ne çdo turme njerzish dhe qe krijojne probleme shqetesuese per ata te tjeret qe duan te shohin veç punen e tyre.

problemi eshte qe keta kane vazhduar aq seriozisht me kete shtirjen se akoma s'e kane harruar. akoma ankohen si barbona lart e poshte dhe e nxjerrin situaten ne shqiperi me keq se c'eshte. kane kaq vjet qe e bejne andej. eshte fiks ajo qe them une ketu lol. imazhi i shqiperise do te nise te ndreqet kur te jete shuar fara e ketyre e te jene perzier me vendasit. se per hajer nuk i ke, vetem per patetizma.

kurre nuk ka per tu ndryshuar imazhi i shqiperise po nuk u pasuruat, per aq kohe sa te jeni shteti me i varfer i europes. nuk ka lidhje kjo fare me emigrantet. 

emigrantet nuk kane peshe edhe te duan, te bejne propagande. plus qe shumica e tyre jane patriote prej hallit. ngaqe nuk kane si keputen prej shqiperise. femijet e tyre ndoshta sepse nuk dine me shqip.

Ata qe iken ne ato kohe te veshtira dhe kur nuk dihej sesi do te ishte e ardhmja meritojne respekt dhe nderim! Jane po ata qe pasi punonin 10-11-12-13-14-15 ore ne dite uleshin ne darke per te ngrene buke e ndanin çapin me familjen qe kishin ne shqp. Jane po ata qe benin sakrificen (here me letra e here pa letra) dhe ktheheshin vit per vit per tu cmallur me te afermit dhe prape linin nje pjese te.madhe te te.ardhurave te tyre. Jane po ata qe ulen koken, punuan cdo lloj pune pa pordhe, studiuan, konkurruan me vendasit dhe u bene njerez te nderuar ku jetojne. Te huajt i respektojne per punen, kontributin ne komunitet dhe per sakrificat qe i bene te barabarte mes me te mireve. 

I shihnim arritjet e tyre cdo dite neper lajmet e kronikes se zeze. Mbaj mend qe s'guxonte nje femer te ikte ne Itali sepse vetem togfjaleshi "goca ne itali" nenkuptonte prostitucion ca kohe. Kete konkurrencen qe thua ti e kam degjuar vetem ne versionin "na vodhen punen shqiptaret sepse punojne ne te zeze me cmim me te ulet", qe s'duket hic gje per nder e respekt

Ti moj zonjushe shume gjera i ke me te degjuar!

Po. Me te degjuar nga mediat dhe nga te zotet e punes.

miku im, per fatin e keq, ketu te aftet jane te pakte krahasuar me deshtaket. I shohim perdite teksa mbushin kjoskat e lojrave te fatit dhe kafenete gjate dites. Prandaj po kthehemi, qe gjerat te levizin ne kahun e duhur

Sot ata kthehen ballelart ne atedhe per ate ç'kane realizuar. Te pajisur me dije bashkohore dhe te certifikuara (jo fallco te kristali) nga universitetet me te mire te eu dhe usa, me eksperience perendimore,  me mentalitet punetori dhe vetmohuesi jane te.lumtur te gjenden nenes shqp prane.

Ballelarte edhe per kurse dylekshe tre-mujorshe online qe i shesin ketej si "diplome jashte shtetit", si dhe ballelarte qe nga punetore jane bere ustallare qe paguajne dy fakira te tjere qe i ndihmojne. Nxjerrin me krenari kartevizitat qe ketu ska mbetur taksist pa i bere me bukur, ku kane shenuar nje adrese interneti qe hapet falas. Po fundja, ku tjeter mund ta ngrene ballin pervecse ketej? Andej s'ua hedh njeri qurrat

perse kaq vrer o njeri ?!

eshte e tmerrshme jetesa ne shqiperi pa mercedez dhe rolex ne dore. dmth kur s'ta var njeri. kur je kurkushi.

ja cfare i bene vendit ata maskarenjte per 50 vjet.:  e shakterruan teresisht, toke e djegur ! 

ndersa shqiptaret i lane te pashprese  qe  kerkonin te iknin nga syte kembet, me cdo kusht, me cdo cmim, nga ai ferr   qe ndertuan  ! ''sapo lame portin e Durresit,  mbaroi uji i pijshem '',  thote kapiteni i anijes... e sa e sa peripecira te tjera,  jo vetem  keta qe iken me anije, por edhe ata qe kalonin nga kufiri: telat me gjemba, kodra ,male, lumenj etj.. vetem te shpetonin...

Genocid bene te poshtrit !  kot e quajne eksod.  Genocid qe nuk ja kane bere as pushtuesit e as armiqte shekullore, atij Kombi.. por ja bene komunistet !

propaganda perendimore ishte dhe eshte me efikase, sepse lidhet direkt me MIREQENIEN (lekun) nuk lidhet me MORALIN, siç lidhej propaganda komuniste apo ajo fetare. 

dhe kjo propaganda perendimore nuk behet nga LART, prej atyre qe qeverisin, por behet nga poshte. prej njerzve, privatve, ndermarrjeve qe duan vetem te shesin prodhimet e tyre. kjo e ben efikase dhe te besushme nga vete njerzit, qe kujtojne se jetojne mire, i kane te gjitha ç'duhen dhe qe gjithçka varet vetem prej tyre. nuk kane pra pse te kerkojne te revoltohen apo te largohen per jete me te mire.

po nuk behet jeta me e mire, ne nivel sentimental (ate shpirteror), ne itali sesa ne kore te veriut psh. 

siç e tha njera me lart, ata qe shohim neper vapore iken vetem, per nje çumçakiz dhe nje pale xhinsa. vete komunizmi (ide superiore), u rrezua nga deshira kaq te ulta. nje pale xhinse dhe nje cocacola.

ca lidhje ka propagande perendimore ketu ??  

njerzit  ne Bote gjithmone kane emigruar e emigrojne nga vendet e tyre.  por kur ikin ne kete menyre  e ne te tilla permasa,  do te thote se  ne vendin e tyre nuk ka asnje shprese.. p.sh  sirianet sot po largohen me mijera nga vendi i tyre, sepse ka 5 vjet qe ai vend eshte perfshire ne lufte te ashper  dhe ata megjithse ndenjen rreth 4 vjet si refugjate ne kampet e Turqise, nuk kane me shprese se do te behet paqe ne ate vend, pra shikojne qe te ardhmen e tyre ta nderotjne gjetke..

edhe  Shqiperia e 90-es ishte ekzaktesisht keshtu:  nje vend totaisht i falimentuar, i deshtuar i varfer, me nejerez te frikesuar , (kujto ate foton e Korces ne 89)  dhe komplet te pashprese ! 

nuk ikin masivisht sepse i mban propaganda borgjese (reklamat ne TV). kujtojne se jetojne mire.

po keshtu kane ikur kur jetonin keq, ne shekujt e kaluar. se ndryshe nuk do te mund ta popullonin dot ameriken dhe australine e mbare ishujt ku kish uje dhe jetohej me mire se ne angli.

ajo qe ndryshon eshte vetem fakti qe bota eshte e organizuar, nuk eshte si ne. plus qe ajo i len kufijt e saj hap. iken ai qe do te ike, ne çdo kohe. kjo paralandalon eksodin masiv, ikjen ne te njejten kohe e te gjithe atyre qe duan te ikin.

dhe dua te shtoj nje pike te rendesishme qe, eksodet apo emigrimet masive te popullsive filluan me lindjen e SHTYPIT. apo me lindjen e propagandes. nuk ikte perpara njeri, sepse nuk dinte se çfare mund t'i ofronte vendi i ri, me shume sesa ai zoteronte. 

shtypi perhap informacionin me shpejtesine e drites. 

ca lidhje ka propagande perendimore ketu ??  

Po si nuk ka. qe ne kohet e lashta kur gjys-majmun-gjys-njerezit e Afrikes filluan te emigronin, propaganda perendimore ishte aq e fuqishme sa ata te shkretet nga hutimi filluan te emigronin drejt lindjes Lindjes se mesme dhe Azise.

Vetem kur propaganda perendimore u qetesua nje cike, u nis kolombi drejt perendimit te zbulonte ameriken. Aq e fuqishme ishte propaganda perendimore e nativeve te amerikes latine sa mbreti i spanjes nuk i rresistoi dot tundimit.

Te mos harrojme, the world wide web u zbulua nga Azteket.

propaganda perendimore ishte dhe eshte me efikase, sepse lidhet direkt me MIREQENIEN (lekun) nuk lidhet me MORALIN, siç lidhej propaganda komuniste apo ajo fetare. 

dhe kjo propaganda perendimore nuk behet nga LART, prej atyre qe qeverisin, por behet nga poshte. prej njerzve, privatve, ndermarrjeve qe duan vetem te shesin prodhimet e tyre. kjo e ben efikase dhe te besushme nga vete njerzit, qe kujtojne se jetojne mire, i kane te gjitha ç'duhen dhe qe gjithçka varet vetem prej tyre. nuk kane pra pse te kerkojne te revoltohen apo te largohen per jete me te mire.

po nuk behet jeta me e mire, ne nivel sentimental (ate shpirteror), ne itali sesa ne kore te veriut psh. 

siç e tha njera me lart, ata qe shohim neper vapore iken vetem, per nje çumçakiz dhe nje pale xhinsa. vete komunizmi (ide superiore), u rrezua nga deshira kaq te ulta. nje pale xhinse dhe nje cocacola.

 

5 smiley

profilo, nuk kisha ndermend te shkruaja prape,  por sapo lexova disa komente bere dje ne nje teme tjeter..

me ty nuk ke si te kapesh, pasi ti te shkruan e te ç'koqit me kete pergjigje ketu,  nderkoh qe dje  ne nje teme tjeter qe ke folur per ate periudhe ke shkruar keshtu .........edhe keshtu .......

 

Profil-im - 6 Mars 2016 - 00:38 permalink

përgjigju

problemi i vertete eshte qe ka SHUME SHTET. me shume se ç'eshte i afte te mbaje mbi supe populli yne. apo njeriu qe quajme shqiptar. nuk ka pasur shqiptari shtet kurre. Enveri i vuri direkt 100 % shtet. na shkaterroi. por prap ka shume shtet dhe prap do te kete shkaterrim edhe pse me te ngadalshem. por gjithnje do te kete korrupsion, eshte i paluftushem ky, deri sa te ket shtet (pare qyl). 

e vetmja forme qe mund te ece tek ne, eshte Mbreteria. duhet dikush ta konsideroje shtetin TE TIJIN. te ket pra nje zot ne vend.

 

Profil-im - 6 Mars 2016 - 00:25 permalink

përgjigju

i aplikuam njehere keto qe thu ti, dhe na ndryshoi dhe shprehja e fytyres, u bene si majmuner te lidh ni ape hu. solli njoni ketu nje foto te korçes te atyre viteve, te ashtuquajturit paris i shqiperise ne kohe te zogut. kerkoje dhe shikoje ndoshta te kujton gje.

 

......pra une nuk kuptoj dot keto komente te bera nga i njejti person  brenda 24 oreve.. dhe po e anashkaloj faktin tjeter kur thua qe jeta ne Korene e Veriut nuk ka  ndryshim nga jeta ne Itali dhe kjo e thene nga Franca, se nuk mendoj qe ke jetuar ne Korene e Veriut..

Belul, te nisa nje mesazh. Ai propozimi per te cilin biseduam njehere, qendron akoma. Mos ki frike se qeveria i ka ditet e shkurtra. Oferta eshte substanciale. Mundesia per sukses thuajse e garantuar. Konsideroje dhe njehere; Hollanda nuk iken...

do ta konsideroj, Bredho..  ne fakt merak kam integrimin tim, ne pergjithsi, ne Albanie.  eshte pak kaotike jeta atje,  nderkoh qe une jam mesuar me organizmim dhe strukture.

Ja filluan taraflleqet smiley

ja njeriu qe i vendos pikat mbi i. Ndaj dhe ketu mendojne se do besh pune, Belul. Sepse artikulon problemet sic jane, drejtperdrejt, pa u rene rreth e qark.

Ndaj duhen njerez me pervoje perendimore, qe te zevendesojne efektivisht kaosin me rregull, mungesen e organizimit me struktura solide qe do u rezistojne kohes dhe perpjekjeve per sabotim. Numrin tim ta nisa, komunikojme per me shume detaje. Ne te presim

veshtire te kuptosh ne fakt. duhet te jetojme bashke qe te njiheshim qe te kuptoheshim me mire. veshtire me komente tre sekondshe, te arrish dhe perçosh, njohurite tek te tjeret.

bile Huellbeku tek libri i tij  i fundit  (ku personazhi kryesor eshte nje profesor universiteti) thote, qe njohurite eshte e pamundur t'i trasmetosh tek te tjeret (tek nxenesit, ne rastin e tij ne liber). prandaj dhe nje femije nuk ja kalon prindit ne zgjuarsi apo dituri, apo sot nuk kemi gje filozofe me te mençur sesa Sokrati, etj, etj.

qe t'i kuptosh komentet e mija nuk duhet te me kategorizosh, komunist apo ballist, por te VEÇANTE. dike te vendos me lart dhe qe shikon gjithçka, gjithe pyllin dhe jo vetem trungun qe ka para syve. 

por te VEÇANTE. dike te vendos me lart dhe qe shikon gjithçka, gjithe pyllin dhe jo vetem trungun qe ka para syve.

Kete kemi kohe qe e kemi kuptuar o burre. Mos e dhente zoti, merzitesh me ne tokesoret dhe iken ne ate planetin tend, dhe nuk do kemi me ke te gajasemi pastaj.

çudi te jetosh me humorin anglez ne shtepi dhe te kesh nevoje akoma per gajasje.

kush pjerdh per humor anglez o burre. ti je i paarritshem.

ate e di. po me vjen mire qe po e kupton dhe ti.

ne fakt shkaben e simpatizoj se u vjen hakut tipave si ti, emigrant, ne kuptim te plote te fjales.

me mire vone se kurre, tha.

ah kete punen e hakut te shkabes, e paske shtuar me vone. nuk e kisha pare.

eshte shume e vertete. shkaba na e rruan te gjitheve me brisk me Profil francez.

pastaj se mos simpatizon vetem shkaben ti. Ti ngele duke ja kerkuar shume veteve, dikur Emigrantit, sot ne mengjes Belulit, dhe tani shkabes.

vec kujdes se juve homot ju ze AIDS kollaj thone .... dhe  shkabes nuk i dihet.

vetem se une s'merrem gje me diskutantet por vetem me postimet e tyre. gje e pamundur per ty psh. 

per disa diskutante te VECANTE ja vlen barra qerrane te merresh. Edhe Ivan Pavlovi nuk merrej thjesht me lehjet e qenve.

por jo duke UL debatin ama. ketu DEBATI e ka vleren terheqese, prandaj dhe vime.

tek pavllovi vleren e kishin qente dhe jo lehja e tyre. 

pra puna eshte mos me ngaterru vlerat. mos me peshty tek pjata qe han dhe vete.

hej, po nuk mund te krahasosh shkaben me qente o burre. ta dinte pavlovi se ekzistonte nje shkabe, nuk detyrohej te torturonte qente e shkrete.

pastaj ti po ben sikur nuk e di te besh dallimin. me shkaben ia vlen te merresh, se edhe shkenca qe beri pavlovi duhet cuar perpara. vetem se ne nuk mund te sakrifikojme qente. prandaj dhe marrja me shkaben justifikohet. biles keshtu jo vetem qe nuk ia ulim vleren debatit dhe ketij blogu te nderurar, por e cojme me tutje.

Mendimi im, ky. mund ta kem gabim.

shkaba nuk merret me njeri individualisht por me tere kategorine e emigranteve. i trajton keta ne grup. 

po ashtu dhe duhet trajtuar ai. jo duke u marre me te personalisht por me paragjykimet, ato qe shkruan.

ja prape nuk me kuptove me duket.

rasti i shkabes eshte rast i vecante. prandaj edhe ne kete rast ka me shume rendesi studimi i individit se sa i atyre qe thote. Ashtu si pavlovi qe per te studiuar reflekset e kushtezuara mori te studionte trurin e qenve.

prandaj dhe per te studiuar paragjykimet e shkabes duhet marre me shkaben vete, si pavlovi me qente. kjo pastaj do na ndihmoj te kuptojme edhe paragjykimet e cuditshme te njerezve te tjere si puna e shkabes.

mua kjo me duket nje metode me shkencore. dhe ia ngre shume vleren debatit. nje merak qe ti e percolle me shume te drejte pak me siper. smiley

qe t'i kuptosh komentet e mija nuk duhet te me kategorizosh, komunist apo ballist, por te VEÇANTE. dike te vendos me lart dhe qe shikon gjithçka,

 

-dhe ky eshte perkufizimi i Zotit..   ...breeee, temen e semes..  dhe te mendosh qe njerezimi prej mijera vjetesh  e ka kerkuar Zotin atje lart ne qiell, por ky na qenkerka ne toke, ne France..smiley...smiley

s'morr vesh se çfare nuk kupton ti ? shprehu me qarte per çfare e ke fjalen ? 

ja te te sqaroj edhe njehere, po marr psh Shkaben ketu dhe jo teori apo vende dhe popuj se behet me e komplikume ndoshta per ty.

ti kam vene re qe Shkaben e KATEGORIZON, ndryshe si duket e ke te pamundur ta gjykosh. ndersa une tek POSTIMET e tij, gjej shume te verteta, siç ka edhe shtremberime (te qellimshme apo jo kjo eshte çeshtje tjeter pastaj).

ja kaq eshte çudia ime. NUK KATEGORIZOJ. tek komunizmi jam i afte te shikoj dhe analizoj anet e mira te tij, qofte teorike, ideore. dhe te analizoj po ashtu anet negative te tij. nuk jam pra I VERBER, dhe ti marr gjerat apo personat kallup. i qerroj dhe gjerat perpara se t'i ha, u heq ato qe mund t'i bejne keq stomakut tim, apo shijes time.

a po me kupton me mire ? 

smiley

po behen disa komente rradhazi. u beme disa qe ju dhame 'like' keto dite

kur nxefem behem i papermbajtshem. shkelqej, si birbil i vertet. (me kthjellohet truni)

me kujtohet qe postimin me spektakular e kam bo ka disa vite (ne forumin me te madh shqiptar) kur kisha temperature 40°. i magjepsa te gjithe dhe disa vajza (qe i ndiqnin komentet e mia) me derguan gjoksin e tyre ne skan, qe e kishin bo ne pune. s'te rrej ne kete pike, i kam fotot akoma. smiley

smiley

te thashe me lart qe je i paarritshem. je figure me permasa historike.

kur do i shikojme ato fotot?

jane martuar ato vajzat. kjo histori ka vite.

po çrendesi ka nese jane martuar ato, qe fundja eshte kohe e shkuar e ne blog tjeter... une them qe ky   ''rregull'',  duhet vendosur edhe te peshku.  per cdo koment te pelqyeshem  nga  femrat ketu,  duhet edhe nje shperblim simbolik  ne natyra.  p,sh  per cdo like  qe i japin komentit  tend,  te dergojne me pm edhe ndonje selfie, apo ndonje cop gjoks etj. kemi smartfonet tani,  me kollaj gjerat..

dhe me duket normale dhe e ndershme:  qejfi paguhet zoteri...

all right, ok.

Mbase ato dy vajzat te kane gjykuar te Modh* per nga komentet, ndaj dhe te kane derguar skanimet e gjokseve.

Po ti, u dergove ndonje skan a mamografi?

 

 

* Term me origjine komentuesin Tiku qe me pas ka pesuar zgjerim kuptimor.

 

 

ne fakt rane ne dashuri. pastaj une neper komentet qe bej, skanoj mendjen time. pra beme te gjithe te njejten sakrifice.

nuk ishte se vetem une perfitova. 

smiley Kushedi ç'surprize po kontemplon July per neser nga puna. 

hahaha. ne fakt mu ka zbeh shkelqimi nga konsumimi i tepert gratuitement.

por kam vene re qe komentet e mija terheqin vetem femrat. dhe jo kot. atyre ne fakt ja u perkushtoj.

O Profili im...shume po u kerkon! smiley ....

nuk eshte profili yt  ai o shkabe. ti e ke hunden me gunge. ai e ka te shtypur.

nuk eshte shkaba ajo. ka stil tjeter te shkruajturi.

pse nuk e di ti qe shkaba vuan nga multipersonality disorder?  ka disa stile te shkruajturi ne varesi te mood qe e ka kap ne nje moment te caktuar..

ndoshta jam une qe e ngaterroj me tjeter person atehere.

Nuk je gabim. Nuk jam shkaba

Roland a ke mesua nai gje nga anglia o shok???? shume dobet...

po cfaj kam une qe komenton si shkaba ti, o Audrey?

ne angli i kam mesuar keto gjera. se nga shqiperia kam ikur i vogel. smiley

megjithate, te kerkoj ndjese nqs te kam ngaterruar, dhe ne proces, fyer.

 

Lajmrim:

6+1 vlora kishit nxjer nje njoftim per nje qen ngjyr te bardh si arush ishte bej nje njoftim qe e kam pare ate qen afer dyqanit keli hidro po rrinte ulur aty doja ta kapja luajta pak me te dhe iku dyqani ndodhet pa vajt te shkolle naftes mbase i japim nje ndim te vogel te zotit qe e ka rsp.

Shkabe se di ne je djale a vajze por duket qe je i ri dhe nuk i ke jetuar ato kohe, je totalisht gabim qe paragjykon njerezit qe po iknin nga nji situate e pashprese. Kemi lene shoket tane ne keto eksode dhe jam i sigurte qe po te kishin lindur ne nje vend me te zhvilluar do ishin pa frike doktore, avokate apo ekonomiste shume te zote, por keta njerez dolen nga nje izolim total dhe pa asnje udhezim u hodhen ne mes te kapitalizmit. Mos gjyko gjerat nga nje interviste, por mundohu te flasesh me ndonje qe i ka jetuar dhe eshte subjektiv...

ska ca te gjykoj ai, se cdo shkaberdhate qe mbeti atje e gjykon sot ne kete menyre, i detyrohet   buken e gojes pikerisht  ketyre qe u larguan ne fillimvitet 90-te. 

iku 1/3 e shqiptareve ne 90-92, vitet me te renda  per vendin, qe i bie  me shume se 1 person per familje.. dhe pikerisht keta qe iken, sidomos ne Itali e Greqi, mbajten  shtepite e tyre, dmth Shqiperine me buke.

sic e thote edhe dikush me larte nuk besohen ato ngjarje. Dhe ne vend qe te vene permendore per cdo varilesht, duhet vene nje nje permendore per te gjthe te humburit,  te mbyturit te ngriret neper male qe ky shtet su doli dot per zot...

Lungomare, ishin shume djem adoleshenta aty....shteti italian u ofroi shkollim, universitet,,,ata refuzuan se donin lek me shpejtesi...e kane ngel ala puntore fabrike e mezi u del hesapi...sic thone vete me gojen e tyre....

po sakte, 20 vjecare te padale, ku cdo gje qe fluturon haet per kete ishin ne meshire te fatit dhe duhej nje shtet qe ti udhezonte , 20 vjecaret e sotem jane shume me te informuar.

shume me te informuar posi, ja shiko shkaba odri hepburnin sa i informuar qe eshte. I ka bere Kristali gjeni. mire thote Profili i shkabes.

Jo Rolando ketu shume 20 vjecare ne kete moment kerkojne e aplikojne per Erasmus apo projekte te ngjashme me inisiative te tyre, nga eksperienca ime kjo jo me te degjuar. Tani normal qe sjane te gjithe njesoj smiley

Booo, cfare abuzimi i paskan bere ketij shkabonjes kur ka qene i vogel!

sa vrer qe ka, sa helm ka brenda ne shpirt..

"kur te shuhet fara e tyre thote...

po pse mor shkerdhate, o qelbesire,  ca te kane bere ty emigrantet qe i paske kaq shume inat sa u uron qe te shuhen. ..

pu cfare ndyresire!!

Kjo urrejtje patologjike e ketij karafilit me kujton nje film me nje ushtar amerikan ne Vietnam .ai vajti luftoi per vendin .disa shoke femijerie I vdiqen ne duar .vete u plagos dhe shpetoi per qime se Vietcong e kujtuan te vdekur.pasi hoqi gjithe ate picire me ne fund kthehet ne shtepi .ne airport ne LA nje grua e panjohur I afrohet e peshtyn ne surrat duke e quajtur :baby killer.

shiko, ky nuk eshte normal. ky perfitoi nga hapja e cmendinave ne 1998, dhe ka ngelur rrugeve tani. sa ta beje rilindja sherbimin shendetsor falas, e ta mbylli ne ndonje spital, e kemi bela ketu tek peshku.

Nuk ka urrejtje patologjike, ka xhelozi. Emigrantet po kthehen dhe po kapin qe nga bizneset e vogla dhe deri tek vendet ne administrate. Po i ngucet jeta edhe ne Shqiperi ku mendonte se mund te jetonte me mire.

hahahahhaaha po kthehen apo eshte jeta ferr ketej? ore jini pak koherente se late nam. hahahahaha

Nuk besoj se Shkaba ka xhelozi, ai vete eshte nje rast tipik i emigrimit te suksesshem ne TIrane.  Do thuash qe keta emigrantet si Shkaba e prishen Tiranen, pavaresisht se vete bene ca katandi, dhe kur po shporren nga Tirana. Po ky eshte tjeter muhabet. Ketu duhen kerkuar rrenjet e urrejtjes se Shkabes besoj, te fakti qe eshte vete emigrant, ashtu sic thone per Hitlerin se urrejtja ndaj hebrenjve i vinte ngaqe kishte vete nje pjese hebreje. 

Jo se nje zhvates si ti arrin te kuptoje, pasi kushedi me cfare misioni te panevojshem po ha taksat e mia ose te kinezeve andej, si gjithe qylaxhinjte e tjere qe abuzojne jashte me fonde shteterore, pa bere asnje gje te dobishme. Por, megjithate, perpiqu te mesosh e te besh dallimin midis nje te huaji qe i ze deren nje populli tjeter, pa e marre votat e tyre, pa qene i ftuar, duke u shtirur si gjynafqar e duke share vendin vet - dhe midis procesit normal te cdo populli qe vendos me vota te lira qe njera nga zonat e tij te behet qender e cdo veprimtarie. Hiq zonen nga pazari i ri e deri tek rruga e dibres, ku mqrf une kam trasheguar toka, ne gjithe zonat e tjera te qytetit, edhe tiransit jane te ardhur sepse ashtu votoi e gjithe shqiperia. Kjo s'ka fare lidhje me emigrimin.

Shbabe, si njohesi,-ja me i,e mire i,e anglishtes ne Peshk, duhet ta dish qe kokrrave si ti u thone "migrant workers". Kjo te vret pak. Mire do ishte te mos ishe kaq erudit,e, ose te mos e njihje anglishten aq mire. Nuk na e ke shtjelluar pak kete punen e votave te lira te popullit, me c'vota u vendos qe ti te shkosh ne Tirane, ose qofte edhe kur votoi populli qe Tirana te behej kryeqytet. Por meqe je institucional, dhe meqe Ameriken e ke ne gryke te topit, shume prej emigranteve ne Amerike kane shkuar ne menyre te rregullt. 

P. S. Je amerikanizuar kodosh,e, po flet si taksapagues, po kur te vije koha qe une te ha nga taksat e tua, me hengert ...  Pastaj ndaje mendjen, lajme pjata ketej e na del bytha vendit, apo hame qyl ngaqe gjejme budallenj si ti?

aspak o injorant. Duket qe i ha paret tona kot atje. Migrant worker eshte ai i huaj qe merret per te bere pune qe nuk i bejne dot vendasit, jo ai qe vjen te bleje shtepi e te hape biznes ne qytetin ku eshte votuar te perqendrohet ekonomia dhe shoqeria. Sa leke ke vjedhur nga taksat e mia per te krijuar ide te cala si keto? Me siguri kerkon dhe page shtese per veshtiresi pune, a cfare tjeter sajoni ju abuzuesit.

The term "migrant worker" has different official meanings and connotations in different parts of the world. The United Nations' definition is broad, including any people working outside of their home country. Some of these are calledexpatriates. Several countries have millions of foreign workers. Some have millions of illegal immigrants, most of them being workers also.

Me zhgenjeve Shkabe, te kujtoja vertet njohesin me te mire te anglishtes. 

sapo vertetova qe e njoh 100 here me mire se ty e ti je si gjithe punonjesit e lashte te shtetit qe bejne sikur punojne e hane nga djersa e atyre qe punojne. lexo dhe meso se u plake injorant. kshu eshte kur e shtyn jeten duke dredhur zinxhire

https://en.wikipedia.org/wiki/Migrant_wo...

The term "migrant worker" has different official meanings and connotations in different parts of the world. The United Nations' definition is broad, including any people working outside of their home country. Some of these are calledexpatriates. Several countries have millions of foreign workers. Some have millions of illegal immigrants, most of them being workers also.

According to the International Labour Organization, as of 2014 there were an estimated 232 million international migrants in the world (defined as persons outside their country of origin for 12 months or more) and approximately half of them were estimated to be economically active (i.e. being employed or seeking employment).[1]

According to the Panos Network, it is never appropriate to refer to asylum-seekers or refugees as “illegal migrants”. On the one hand, their reasons for moving are different from those of migrants, and on the other, international law recognizes that those fleeing conflict or persecution may need to cross international borders without authorization and should not be penalized for doing so.[2]

Eh more Shkabe,vazhdon te me zhgenjesh,po zhgenjimi po shkon me thelle se anglishtja e madje edhe shqipja,ku renditesh i dyti te Peshku.E thith dot ate "broad definition",domethene duke e zgjatur kuptimin si llastik brekesh,mund te futesh edhe ata qe punojne jashte vendit,po prape kjo nuk e ndryshon faktin qe baza e kuptimit perfshin "mergimtaret e brendshem" si puna jote.E di si u thone njerezve si ti ne kinezce,d.m.th. "migrant worker"-ve?Punetore nga fshati.Tani ata mund te mos jene nga fshati,po sidoqofte me kete term kuptohen ata qe ikin nga vendlindja ne qytetet e medha per te punuar.Me hape pune tani sidoqofte,kujtoja se e dije qe edhe ti je emigrant,e Me duhet nje shpjegim tjeter tani.Kam edhe shpjegim tjeter psikanalitik ngambrapamodern per ty,por per kete me duhet ndihma edhe e Heretikut qe nuk ha nga paret e taksave te tua.

lesh o argendis, lesh. shko vazhdo vidh taksat tona e te pakten mos u ndiej. nuk e ben dot ti dallimin midis emigrantit te huaj dhe zhvillimit te brendshem se po ta kuptoje s'do te beje parazitin po do kishe bere dicka me jetejn tende

Jo o Shkabe, ku bej dot dallime une, une vetem te gjej budallenj si ti e te ha ne kurriz te tyre di. Kete pune e bej mire, si thua. Gjithe jeten do punosh per te paguar taksa per mua mor/moj i,e gjore, ta qaj hallin.

E di. S'je as i pari as i fundit qe e ben kete. Ky eshte problemi. Ja Lefti po vdes te kthehet te beje prape parazitin ne France. 

Mire qe e ke kuptuar. Po nuk na the, sa emigrante mban me taksat e tua.

Paguaj me ato taksa mungesen e cdo investimi nga kompani te dobishme te huaja, per shkak te namit te keq qe na kane nxjerre zhvatesit me patetizmat qe sajojne per dy leke te qelbura me shume. Kur vijne ketu ndryshojne mendim ne cast investuesit, shih italianet. Por pa ardhur kujtojne se jemi te gjithe si ata qe u kane zene deren me lloj lloj sajesash. 

Te pacim sa malet qe na e zbardh faqen qe na e ndyjne keta emigrantet e ndyre. Se edhe une nuk jam emigrant ore, jam "expat". 

te pelqen s'te pelqen, ne ketu jemi ata qe bejme cdo gje te mire qe behet. Ti s'je expat. Je expararazit.

Ashtu ashtu,po shyqyr qe ju kemi ju ne memedhe,qe edhe per dite te diel nuk ju gjen ne kafene,i falimentuat te shkretat.I late pa mend edhe gjermanet e shkrete,le pastaj italianet.Po mos ju kishim ju ne exparazitet e shkrete do kishim mbetur si emri i ketij blogu te nderuar.Po beni ca pushim,beni,se edhe Perendia e beri nje dite pushim,ju ne memedhe 24/7 ne pune.E di qe uji fle,emigranti nuk fle,hedh gjithmone balte mbi Shqiperine,po bejeni me radhe.Punen e zbardhjes se atdheut e kam fjalen.

Kafeneja eshte tradite mesdhetare qe po e kopjon cdo vend qe ka motin e duhur per ta bere. Eshte ceshtje kohe dhe llapa e emigranteve do te mbyllet vetvetiu. Femijet do t'u rriten si vendas atje e ketej nuk do t'i njohe me njeri. Deri atehere, do te na cani derrasat. 

Ate po them pra,megjithese mesdhetare,ju doli bretku ne pune,punoni me shume se verioret.E shikon,nuk jam aq i keq,nuk themsmileyunoni skllever,te na mbani ne exparazitet.Sa per emigrantet,une kam besim se ti do te triumfosh e do t'ua mbyllesh gojen edhe para se t'u rriten femijet.Gjerat e mira nuk bien nga qielli,keshtu qe mos e pusho luften.Vazhdo edhe i veten trim ne lufte.Ti je si Rambo,300 emigrante nuk ta dalin dot

Heroi I vertete I tranzicionit eshte shqiptari I thjeshte I cili I tradhetuar nga politikanet e te gjitha ngjyrave I doli per zot vetes duke bere sakrifica nga me te paimagjinueshme.

ky ka qene gjithmone sa i perket popullit tone. prandaj dhe jemi populli i vetem qe mund te lindim gjeni.

Amen to that.komentet e tua vertetojne se jemi popull I gjenive.

hahaha. ne fakt desha me thone qe te ne forca gjendet tek individi dhe jo tek kolektivi.

dmth perçapjet kolektive jane te destinuara te deshtojne gjithnje, ndersa perçapjet individuale te jene te sukseshme pothuaj gjithnje.

prandaj dhe jemi populli i vetem qe mund te lindim gjeni

shume e drejte. teksa lexoj keto rreshta me shkojne ndermend gjenite tane qe ia kane zbardhur faqen shqiperise:

Jo pak, 24 shqiptare fitues te cmimit Nobel ne Fizike, 11 ne Kimi, 2 ne Letersi, dhe 153 per Paqen.

Per Ekonomine nuk ka marre njeri akoma se na kane inat borgjezo-revizionistet.

pastaj te shkojne ne mendje kompozitoret tane me fame boterore, si Verdi, Shostakovic, e te tjere me origijine shqiptare.

si dhe filozofi i shquar me katragjysh shqiptar Emanuel Kant, ose manolua sich i thoshin me perkedheli shoket e lagjes ali demi ne tirane ku u rrit me plot vuajtje dhe mundime. Vepra tij nuk u vleresua kurre nga Enver Hoxha ose "xhaxhi" sic i thua ti me perkedheli, i cili ja mohoi prejardhjen shqiptare vetem se filozofia e tij, binte ndesh me materializmin dialektik.

Dhe jo vetem kaq, por ne jemi populli i VETEM qe kemi te tille. Cifutet dhe gjermanet na hane mun.

 

ata fituesit e noblit nuk i njeh njeri. me nje Nene Tereze i rrzon poshte te gjithe. plus qe ke nje shqiptar qe ka fitu noblin gjithashtu.

as nuk diskutohet ajo pune. edhe ai zbuluesi i Viagrase. ai i rrezon komplet. te tere.

jo nji mor burre. vetem ne Fizike ne kemi 24 vete. ate thashe edhe une me siper.

Lavdi Heronjeve te heshtur! 

Te mbushen syte me lot kur e shikon kete foto! smiley

Mbi te gjitha Lavdi dhe nderim atyre qe mbas 20-vjet sakrifice dhe mundime ne perendim po kthehen ne shqiperi per sakrifica te.reja per memedhene.

Now you're pushing it. Edhe pse mund te je te e vertete ajo cfare the per sakrifica e mundime, le te pranojme qe nuk po shkojne vec per memedhene po dhe per memeveten, per karrieren e tyre. Nuk jane te gjithe si PtH qe sakrifikon punen qe ka tani per te ndihmuar Albanie me nje post BQ sepe vertet i vjen keq per Albanie.

Pjeri eshte terhequr, nuk e kuptoj perse. Dhe kjo ndodh pikerisht tani kur situata po kthjellohet dhe po shqyrtohen termat e nje oferte konkrete. Por, ne vend qe te jape sinjale sic i takon nje personi si ai, Pjeri zhytet me thelle ne heshtjen e tij qe nuk i ben mire, as atij, as atyre perballe tij. Nje i njohur i perbashket hodhi nje dyshim se Pjeri po pret ardhjen ne fuqi te buall mavrise dhe kte e tregon fakti se nuk tregohet aktiv si me pare ne sulmet ndaj tij. Shpresoj te jem gabim

" Pjeri po pret ardhjen ne fuqi te buall mavrise "

Kjo eshte e vertete , kemi nje kontrate , Pjeri nuk eshte nga ata qe shkel Kontraten , kot po te pyes , sa Qeveri kane shku e kane ardhe , eshte Emeru gjo Drejtori i Burses ? Jo !!!

kjo do ishte e turpshme! Pjeri gjithnje ka kembngulur se ishte mbi palet. Ekzistenca e kontrates, qofte edhe verbalisht, nuk e nderon aspak.

O Bredho se ma.ke thene disa here kur jemi takuar qe jo eshte njeri i mire, jo i urte, jo do me ndihmu me.zemer. Une mbas ca verifikimesh te kisha thene qe nuk jane gjerat si duken! Ja ku ta vertetoi tjetri ato infot qe , te kisha thene.

po aty qenkan gjithe kreret, edhe buall mavria, edhe basha me jozefinen...kisha pershtypjen qe u pergenjeshtrua nje here kjo. Njeriu pus i thelle, nuk e njeh dike sot...

O Bredh mos u nxito mor burre, dhe mos fol me emocione por me llogjike te ftohte. Te kisha thene me kohe, edhe ne Tirane keshtu mendojme por ironikja eshte se te majtet mendojne se eshte mole e te djathteve ndersa te djathtet mendojne se eshte mole e te majteve. Ai e shikon ku e ka çuar mendjelehtesia!

O derdemen, po ku maj kostum une. Vetem nga kjo gje duhet ta kuptosh qe eshte foto-montazh. 

Pjero , cne qe nuk jemi taku bashke tek ajo festa ne ? smiley Nuk ke kujt ti besosh sot smiley

Pse ç'a feste eshte ajo Brado, se une nuk di gjo. S'me ka ftuar njeri ne ndonje takim apo feste. Tani, foto-montazhe, bojn edhe kalamojt. 

Edhe Xhesika Ndoji kur i nxorren foto  nudo ne banje me te dashurin tha qe eshte fotomontazh. Pastaj e ktheu dhe tha qe ishte nudo vertet por nuk kish bere gje!

Mos te harrojme nje figure politike te rendesishme qe e e kapen me video duke vjedh e tha eshte foto montazh ! Pffffff!

Si mer cfare feste , 19 vjetori i formimit te PD -se mor burre .

Eehee, dmth qe PD qenka formuar nja 2-3 vjet para 90, se ajo foto ka nja 4 vjet ne internet. Bej zbritjet e viteve. 

Sa shpejt qe e korrigjove gabimin Brado, gjo e mire kjo. 

Ej po dhe aty mo me vere ne dore! Edhe thote pastaj jo nuk jam une! He dreq o pune! Kjo me kujton ato filmat kur burri apo gruja kap bashkshortin/en ne flagrance dhe ai/ajo qe pergjigjet i/e dashur nuk eshte ashtu si mendon ti!

Gjemo e pe kete foton ti qe ka sjelle  Vlonjati me lart ?

Po behesha gati te fikja kompjuterin. E pashe Brado. Ne mos gabohem e kane sjelle dhe me pare ketu. PtH po e mohon te jete ai se gjoja s'vesh ndonjehere kostum. Une e dija qe te gjithe pecogroset vishen me kostum.Plus dhe gota e veres ne dore eshte kompromentuese. Por s'besoj se duhet t'ja marrim per keq PtH qe ka qene i pranishem aty. Te gjitha partite ja kane nevojen pecogroseve dhe luten t'i kene ne mesin e tyre.  Ndoshta kete foto ka pare dhe miushi prandaj s'do qe t'i flase. Ose ndoshta ju kane filmuar ju te dy gjate dy takimeve koke me koke qe patet duke ngreke koqe ulliri - sipas Pjerit. smiley Vlonjati dhe tashme dhe bredhi mund ta konfirmojne kete me mire.

Gjembo, opinioni ne Albanie (ne sferat me.te larta si dhe te dhoma e larte e Parlamentit) eshte qe njerez te.kompromentuar nuk mund te afrohen ne qeverisje pasi do te ishin viktima te.lehta shantazhi! Komisioni i ekonomise qe drejtohet nga gjigandi EB, ka pergjgjesi perpara qytetarve shqiptare per politikat qe vendos mbi ekonomine. Imagjino tani sikur te zbulohej qe keto politika kane qene te influencuara nga njerez me background te dyshimte dhe me qellime sabotimi! 

Shpresoj qe Bredhi ta ruaje miqesine me personin por nga ana profesionale te mbaj nje distance te ngurte!

PtH for BQ.

o bredho, ke ndonje vend shofer aty tek dikasteri jot. se ngela duke lare pjatat gjithe diten ketu ne londer.

po flisja me shefin e kuadrit te min se transporteve. Me informoi se qeveria ka ndermend nje zgjerim te programit aktual per thithjen e trurit te emigruar ne perendim. Shume shpejt priten levizje te fuqishme qe do shkundin krejt organikat e ministrive. Duhen njerez aktive dhe puntore, jo kta qe jane mesuar me qyl e kafene

i thuaj atij shefit mos i gjen ndonje pune Profilit te shkabes si hidraulik.

mesa mora vesh ne linje jozyrtare, profili eshte shofer autobusash ne france. E keqja eshte se ktu privati nuk e ka konsolidu mjaftushem sektorin e transportit. Dmth qe punesimi ka ngelur ne rangun e familjes ose te njohjeve shoqerore. Mgjte mund te bejme dicka ne kte drejtim. Sikur profili te dinte te qethte e te rruante psh, do ishte nje plus i madh

shofer autobusi ne France, i bie faturino ne Shqiperi.

edhe faturino nuk eshte keq. sa tja marri doren.

si paske te forte informatoret. jam i papune robo. kur jeton me asistence pse me punu ? nuk jam gje kar, te punoj per te tjeret.

Nese do shikoni fotot dhe videot gjate kolapsit te komunizmit ne evropen lindore 89-92 do shikoni te njejtat pamje. Shqiperia ishte thjesht dominoja e fundit. Me qindra mijra gjermano lindor pershembull pushtuan ambasadat e huaja. Emigracioni masiv i Polakeve drejt Gjermanise apo vendeve te tjera lindore si Bullgaria e Ruamania drejt perendimit ishte masive.

Ishin vite te cmendura, njerez te frustruar ne kulm dhe te uritur. Sot vertet duket si nje bote tjeter, por fotot jane magjike, me pelqejne shume. Brezat qe do vijne nuk kane perse skuqen nga turpi, eshte pjese e historise. 

 

Keta jane ata qe i mbajten Shqiptaret me buke per nja 10 vjet. Shumica jetonin keq dhe dergonin fitimet ne Shqiperi. Brez i sakrificave te medha. 

shshshssht! se te degjon Audrieburni aka shkaba.

Nuk e kuptoj se si i permendni kaq shpesh ju refugjatet leket qe u keni dhene atyre qe ju bene koken, ashtu si u kemi dhene dhe ne. Atyre qe ju dhane leket per te emigruar, qe ju rriten e ju bene njerez, e qe ato leke qe u keni dhene e qe ua permendni lart e poshte gjithe cinizem, shumica e prinderve tuaj as nuk i prekin, por i mbanin nen jastek per diten kur surrati juaj te jete prape ne nevoje si heren e pare. Dhe kur i prishin i vene ndonje dritare shtepise qe do i lene surratit tuaj, shtepi qe do nxitoni ta nxirrni ne shitje kur nuk plotesoni dot kestet neper banka per ato barakat amerikane prej druri qe merrni neper lagje arixhinjsh.

ti po perngjyen moralisht nje fakt historik te thjeshte. shife vetem pragmatisht. ato leke ndihmuan shqiperine e atyre viteve, se tani rroni me borxhe te huaja, qe me vone do ja taksojne te gjithe popullit.

une nuk kundershtoj faktin qe refugjatet me ato leke ndihmuan familjet e veta, para te cilat u kthehen me vlere me te madhe madje kur u vdesin prinderit. une kundershtoj ata qe ulin vleren e atyre qe i u dhane leke prinderve te vet qe ketu mes veshtiresive qindra here me te medha e qe shahen lart e poshte neper bote nga ca zhulaqer qe mund te behen "vendalinj" vetem duke share origjinen e vet.

Vetem nder i bejne Shqiperise emigrantet. Te pakten ketu ku jam une. Punetore, njerez kerkues si per veten dhe per femijet e tyre. I bejne karshillik vendasve, biles femijet i kane me te sukseshem se shume vendas.

sigurisht, ndaj votojne trumpin andej

Shkabe prinderit i kam ketej dhe i kane vene  disa milione, nuk u kam dhene ndonjehere ndonje leke. Ndersa per ate periudhe kur prinderit e tu, dhe te mite, hanin apo jo nje kokerr veze ne muaj ti nuk di asgje. Shqiperia nuk prodhonte dot as buke 50 lekshe te mbushje barkun, me ca kujton se paguheshin ata njerezit e sakrificave qe vinin te nesermen ne pune ne shtet? Apo te duket gje se prodhon shteti te ardhura? Nje vit, 3-4 muaj ne vere punoi xhaxhai im ne Greqi, dhe me ato te ardhura mobiloi gjithe shtepine dhe hapi dhe nje biznes. Kaq i madh ishte disniveli ne te ardhura.

shiko, pervoja me ka mesuar se ata qe thone poshte e lart se sa miliona kane vene jane ne fakt ata qe i kane prinderit andej sepse skane leke te paguajne dado si gjithe dynjaja

Kjo do te thote qe s'ke nivel dhe ky eshte rrethi shoqeror qe te rrethon/njeh.

Ej po ji pak koherente. Nje here thua qe prinderit shqiptare hane buke nga femijet emigrante, pastaj thua qe qenka injorance ta thuash kete, sepse shumica e prinderve shqiptare bekan miliona me shume se femijet. Se kush eshte rrethi shoqeror i ngushte, nuk e di une. lol

haha, me akzuojne se kam urrejtje rob qe kane thene me gojen e tyre...

E verteta eshte, qe shumica e shqiptareve ne Angli merren me pislleqe. Kjo eshte edhe arsyeja qe ne keto plot 20 vjet ketu, une dhe familja ime u kemi qendruar larg.

Me akuzojne per urrejtje rob qe postojne neper forume foto nga minierat e Kines dhe bejne sikur jane ne Shqiperi. Rob qe besojne cdo sajese te mediave emigrantofobe britanike kunder shqiptareve, as nuk marrin mundimin t'i vene ne dyshim sajesat e tyre, dhe qe i japin ban kujtdo qe thote ndonje fjale te mire per kete vend. 

Ironia me e madhe eshte qe duan te nderohen, duan permendore per "sakrifica" pikerisht njerezit qe u bene bisht sakrificave dhe ia futen vrapit qe te mos sakrifikonin por te shkonin atje ku gjerat ishin gati, ku shteti funksiononte, ku siguria ishte me e larte. Ku te gjitha ia jepte shteti i huaj pa sakrifikuar fare. Kulmi i ironise. 

Doni sakrifica? Sakrifica bene ata njerez qe ishin ne pune zyre te henen ne dreke por dolen ne mes te rruges te marten ne mengjes, dhe prapeseprape shkuan qe ta nxjerrin lekun vete ne nje shtet qe po zaptohej cdo dite e me shume nga egersira mali, pa rregull e pa siguri.

Sakrifice bene ata qe mbajten doren e prinderve ne shtepine qe i pikonte catia, jo ata qe nderruan pelenat e prinderve te botes per nje dhome me kondicioner. 

Sakrifice bene ata qe hiqnin buken e gojes per te cuar femijet ne kurse private, jo ata qe u zune deren te tjereve per te lypur pune, arsim e shendeti falas duke u shtirur si te semure e si gjynafqare. 

Sakrifice bene ata qe jetuan ne Shqiperine e viteve 92, 96, 97, 98, dhe qe rriten femije te shendetshem e te zgjuar mes mijera veshtiresive te cilave refugjatet u bene bisht.

Ndersa per keta qe u dynden tek anijet, te verteten e dime te gjithe. Te paret qe kishin interes t'ia mbathnin ishin ata qe ishin nxjerre nga burgjet, pasi ishin hapur burgjet. Pastaj ata qe kishin probleme reputacioni per shkak te krimeve. Ndersa masa e madhe, u sulen njesoj si keta te gjermanise tani, sepse u ishte premtuar pikerisht "jete pa sakrifica, pune qe gjehet kollaj, femra qe ta lene kollaj, njesoj si ne filma. Dhe duan permendore per sakrifice. Haha.

Duan permendore sakrificash ata qe permendin dy kokrra leke qe i kane dhene nenes e babait e qe prinderit po atyre ua lene me prona.

Leri keto me urretje per nje sekonde menjane, emigracionin nuk e shpikem ne shqiptaret. Anijeve ne pergjithesi i hipen njerezit e deshperuar dhe naive ashtu sic bene edhe gjermanet, ceket, polaket e te tjere qe thyhen dyert e ambasadave dhe shemben murin. Nuk behet moral dhe as politike me barkun bosh. 

Ore bark bosh kishin te gjithe por te mos kerkojne vemendje per sakrifica keta qe u bene bisht sakrificave e qe tani shajne vendin e tyre qe te ndihen mire per faktin qe jane ne nje nivel me arixhnjte andej. Ose te pakten te qepin halen kur ndyejne gojen e shajne robt qe mbajten kete vend ne kembe keto 25 vjet. Ne vend qe te shajne se sa keq e kane mbajtur ne kembe, te shohin se si kane cuar per lesh vendet ku kane shkuar te lypin pune e rehati.

ik pirdhu

ik pirdhu!

ah, dhe mos guxo te thuash "e ben gjithe bota" per nje gje qe e bejne shqiptaret, sepse merr ban. Po the qe nje gje ndodh ne gjithe boten e jo vetem ne shqiperi, ke urrejtjen e gjithe refugjateve ketu. Sepse ne jemi raca e keqe, bota raca e mire. Kupton ti? Dhe keta jane bere si bota andej. 

Kam mendimin se komentet e tua shpesh keqekuptohen. Nuk mendoj se ke ndonje urretje te vecante ndaj emigranteve dhe ne fakt komentet e tua jane shume normale. Komente te cilat i lexojme edhe ketu ne vendet e huaja ku jetojme nga vendasit. Shume njerez ndihen te huaj, edhe ne vendet ku jetojne, por edhe andej nga ku e kane prejardhjen. 

njerzit diskutojne emocionalisht. e kane te pamundur ta mbajne arsyen te qete, sidomos neper keto forumet ku te jepet mundesia te shprehesh ne moment. 

shkaba i prek sepse ne fakt emigrantet nuk jetojne mire. jeta e tyre eshte sakrifice. (nuk jane kot kenge vaji ato te emigracionit).  por kete nuk u vjen mire ta pranojne. 

ai e ndjen dobesine e tyre dhe kjo i sjell kenaqsi qe akoma me shume t'i poshteroje. ky fakt i fundit e ben te urryer. sepse ne fakt ai eshte tip i ulet, i poshter. dobesia e tjetrit i jep kenaqsi. 

Nuk jane sakrifica po budallallek. C`kuptim ka te rrish ne nje vend, politika e te cilit s`te jep asgje kur nderkohe ne nje vend tjeter mund ti kesh te gjitha nese mundesh punon? Sidomos ajo koha e fillim viteve 90 kur ka qene me e lehte te dalurit me vize. Sot ambasadat ne Shqiperi i kane shtrenguar shume gjerat, sic me kane thene edhe te njohur qe punojne atje. Pastaj nje pjese edhe u kthye dhe ndertoi bizneset e veta ne Shqiperi dhe e permiresuan goxha jetesen e tyre.

Po te kishin menduar keshtu dhe ata qe luftuan per kosoven, tani ne prishtine do te flitej serbisht. Veshtiresite ikin e vijne. Me logjiken tende prej refugjati i bie qe 60% e botes te braktiset e te jete e pabanuar 

Kosovaret e Zvicres e Gjermanise nuk u kthyen. Aty prifu. Veshtiresite ikin e vijne po eshte e vertete, po ne Shqiperi nuk mund te thuash te njejten gje pas 25 viteve. Ketu shoh nje dyndje te madhe te mjekeve shqiptare per te punuar. Kane ardhur keto 4 vitet e fundit se eshte bere keq thone, vendet zihen me mik, si gjithmone. Logjika jote eshte e gabuar se gjithmone iken nje pjese popullsise, pjesa tjeter qe rri ne vend nuk jeton ne celibat po jeton, marton e shtohet me pasardhes te tjere.

Mjeket shqiptare dynden sepse i marrin qe nga bangat e shkolles, me mjekesi te pergjithshme, pa asnje specializim, pas asnje dite pervoje. Ketu s'ka mungese mjekesh ne pike aq te deshperuar sa te lesh jeten e popullit ne dore te kalamajve ende te pastervitur. 

ne kosove eshte e njejta gje, ikin ata qe ikin, ndenjen ata qe rrine.

Sigurisht se ti kujton qe po bere hospitim dy-vjecar e ke te lehte te besh mjekun ne Gjermani. Ai eshte vetem fillimi i veshtiresive. 

Nderlidhesi i peshkut do mari flete lavdrimi sot smiley

Ne 25 vjet eksporti i burimeve njerzore.te Shqiperise ka qene te 92% ( flasim si %)i gjithe eksporteve shqiptare. Dmth nene Shqiperia per 25- vjet rrjesht ka ushqyer 2.5 M banore me vete 8% te eksporteve totale ose ne vlere mesatare 100M$/vit. Qe i bie  40$ /vit per banor. Importet ( ku gjeti leket shqiptari i shkrete te bleje mall importi) e Shqiperise ne keto 25 vjet  kane nje mesatare 800M $ /vit. Tani me.nje matematik te thjesht sic mesohet te kristali ky deficiti 700M$/ vit eshte mbuluar nga tregtia e leshit te p.. te shkabes! Lol...lol..lol... Ncq ncq ncq.lolo pz...pz....pz... Lol....upssss nuk kam 70leke te urbanin sot, kush e ben ne kembe nga PK te KP.

wtf are you nari talking about? Remitancat qe sjell 30% e popullsise jane 3% e ekonomise. 97 e ekonomise behet nga 70%. Ketu shqiptaret i ka mbajtur gjalle biznesi i vogel dhe tregtia e lire. Disa prej tregtareve te vegjel u bene te mesemn, disa te medhenj, disa mbeten te vegjel, disa punuan ne shtet. Nese ti thua qe 70% e shqiptareve nuk paskan punuar po paskan marre leke refugjatesh, me thuaj dhe mua se ku dreqin qenkan shperndare keto leket e refugjateve qe te marr pjesen time per 25 vitet e fundit qe paskam munguar, lol une dhe 100% e robve qe njoh ketu. rob qe keto ne fillimet e ketyre 25 viteve punuan mes qindra veshtiresive te cilave u bete bisht. Ndersa ti vjen e me thua enverisht "lavdi atyre qe ua futen vrapit". lol

Po ti moj goce prandaj je frustuar se ta futi ai emigranti i keq! Mbasi mbaroi pune (sepse ne perendim nuk ia hidhte syte asnje vajze) te futi ne fund dhe gishtin e te la pa pjesen tende. Tani ndodhin keto gjera por nuk duhet pergjithesuar. Dmth jo te gjiyhe jane si ai qe ta futi!

i nderuar, nje gje qe perendimi na ka mesuar, eshte qe te respektojme seksin e dobet

Shkaba ka te drejte , emigrantet shqiptare quhen ( kriminel, hajdute, ) ndersa ato qe qendruan ne shqiperi ja dolen keshtu:

Ja pse e nxori ambasadori Lu listën me gjyqtarët non grata në SHBA

 

Cilëve zyrtarë u është ndaluar hyrja në SHBA? Ja çfarë thotë Ambasada

 

Dekriminalizimi, Kuvendi mblidhet nesër, Meta: E kemi zakon, konsensusin e lemë për në minutat e fundit

Ore me falni t'ju pyes. Pse merreni kaq gjate me nje idiot? Ne mos qofte idiot eshte nje cope injoranti qe paguhet per propagande. Pyetja ime mbetet ne fuqi per ju qe diskutoni me kete cope kake.

Po pse mo Loni ajo eshte mbrojtese e flakte e Rilindjes .

Edhe rilindja ben kaken cdo dite.

Po mundohemi ta ndihmojme . Jeta eshte e gjate, dhe e mrekullueshme, nuk mund te kalohet vetem me urrejtje, edhe pse e ka gabim, emigrant ka qene  edi, velija, bushati , vetem iliri ska qene emigrant e gramoz ruci , edhe kokedhima ka qene emigrant , gjithe ato qe kane zene poste ne drejtorite socialiste kane qene emigrante. ilir meta , nikoll lesi, mero baze, e nexhmija nuk kane qene ne emigrim.

nejse, qe ta mbyll, s'kam asgje kunder emigrimit te ligjshem si proces normal, por nese doni t'u behet permendore e lavdishme ketyre te anijes per heroizem, do te quhej diskriminim po te mos ua beni nje edhe atyre qe iu sulen tortes se pavaresise me koke, sepse s'kane ndonje ndryshim kushedi se cfare. naten

ke shanc qe bredharaku nuk i paska informatoret e mire, se mund te te gjente ne shqiperi dhe tani qe ka pozite, te te hiqte nga puna.

Shancet jane me shume qe te kete ardhur qe ti paketoje baba ndonje nuse fshati te mbetur ne dere se andej sia hedh qurrat njeri. do jete nje nga ata "e dua edhe 40 vjec, por edhe te virgjer se andej jane femrat e perdala."

me kane thene qe shqiptarkat kane ndryshuar ne mentalitet. nuk i shohin si dikur meshkujt e emigrimit. kur isha une, vetem per nje vdekje ne fakt (mbrenda javes u ktheva), me prezantuan vajzat shume vete. 

si duket nga kepucet prada qe kisha mbath.

Jo shqiptarka, por zhvates materialiste qe vijne ne jete nga prinderit injorante si mall kembimi e qe kur rriten i trajtojne prinderit me te njejten monedhe. Keto lloj tenxheresh kerkojne kapak.

Ik pirdhu

La Nave Dolce tregon eksodin e Gushtit ne mos gabohem.

Filmi eshte per eksodin e pare fare ne Mars te 1991, 2 jave pas renies se monumentit te diktatorit ne Tirane. Varferi dhe vuajtje e madhe nga nje sistem qe kishte deshtuar ne cdo qelize te trupit. Mos harroni qe eksodi per ne Greqi kishte jave qe vashdonte nga malet e Ersekes the Permetit. Vale te deshperuara njerezore qe po largoheshin nga "parajsa" e komunizmit. Ah sa miq, shoke, e familje i kane perjetuar ato dite.

Dokumentari duket realizim i mire...e pashe gjithe kujtime dhe emocione...

 

Edhe vellai im. Legend ishte me flamur Panamez dhe u nis e fundit.

25 Vjet Kapitalizem dhe e gjitha permblidhet tek : Sepse emigrimi (i ligjshem e i paligjshem) eshte normal,nuk ka ndonje gje te keqe,gjithe bota ka emigruar! Ahhh mortja ju.. mu ne kapitalizem..

45 vjet socializem dhe askush* nuk emigroi nga kalaja e pamposhtur, shkemb graniti ne brigjet e Adriatikut. Madje u mbyllen kufinjte qe te mos lejoheshin emigrantet nga vendet e tjera te dyndeshin ne Shqiperi.

 

*pervec disa armiqve te kombit dhe Partise.

shtohet  pyetja - mund te shkembejme eksperienca midis ministrise sherbimeve shteterore kanadeze dhe ato shqiptare

jepni nje strategji qe ka ecur ne Shqiperi ? dhe si

u plake koqe ol loqe

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).