Festimet e Ditës së verës, festë zyrtare në Shqipëri nxorrën në rrugë njerëz të shumtë të cilët ndjekin aktivitetet e organizuara me këtë rast, apo shëtisin në Bulvard dhe Park.

63 Komente

Mos fotografoni njerez sakat ju lutem, se nuk eshte mire.

e pse, ca te keqe ka ?  -mire nuk eshte kur njerzit me aftesi fizike te kufizuara i injoron, i ndan nga shoqeria, zere se nuk ekzistojne.

e kunderta pra. po te vesh re reklamat sensibilizuese ku vet njerzit me probleme te tilla jane protagoniste, thone: "une jam si ty, mos shih ndryshe,!"

ajo asht lypse e famshme ne rruget e tiranes.Me ate kame ashtu u ban thirrje ndjeshmerise se miletit. Ka nje za shpate - falmani naj lek j'ua bafte Zotia maaare, - bertet ne kupe te qiellit.

"Je suis kakac".... po mir mo mir o Belul, pse ate kemben e prere duhet ta mbaj zbuluar ne nje dite plot lageshti, lageshti si ajo e Tiranes .... dhe ate kemben tjeter qe e ka sagllem e ka te mbuluar deri ne qyç te kembes.....qellimi eshte mbledhja e ndonje kacidhe.

Nuk eshte puna aty mor Belul po goca ka hallin se mos i prishet imazhi Rilindjes , Rrace Ariane kta kupto ti , i dune gjonat perfekte smiley

Brado,me thot sot i shoku im pdist - kur ishim ne bante kohe e shkelqyer ,dielli shkelqente e ngrohte si per pranvere,kurse me ju asht gati per me ra bore. Dhe une ja ktheva - ne pranveren e kemi percu ne zemrat e njerzve. smiley

C`ne une fanse e Rilindjes? smiley Une e kisha thjesht nga ana etike. 

C'lidhja ka me etiken moj zonje? Sipas teje duhet qe Schäuble mos te dilte fare ne TV meqe eshte ne karroce? Beluli pak me lart, ka te drejte.

Schäuble i ka te dyja kembet dhe vishet me kostum, me pantallona. Te pakten me ate grua te gjore te benin te njejten gje, se nuk eshte aty per ekspozim. Kjo eshte fyese per ate po nje gje e trashe si puna jote nuk ka haber nga etika.

Cfare ka te gjore ajo gruaja? Eshte veshur sipas deshires se saj, se ka forcuar njeri, dhe po qarkullon ne qytete si gjithe njerezit e tjere. Cili eshte problemi? Apo jeni ju sensitive ndaj pamjes se saj zonjushe?

E ashtu ashtu pune mode ne fakt. smiley

ça po thua, se spo merret vesh ?! kryesisht, njeriu vishet sipas mundesive qe ka. Schäuble eshte politikan, eshte figure publike,  besoj edhe rrogen e ka goxha te madhe dhe vishet me kostum, gravate etj .

kjo gruaja nuk ka mundesine te vishet me mire, mbase.. po kjo nuk do te thote qe s'duhet te dali ne rruge a ne qytet , a thua se nuk ekziston,  sepse dikush mendon se nuk eshte etike..  apo mos doje te thoje "estetike" ti ?!

pastaj  fyen dike tjeter kot fare, pa e njohur , thua "e trashe", sepse mire apo keq, ka mendim te kundert me ty.. -po kjo ça eshte: shembull si te jesh 'etik-e' (?!).smiley

Nuk behet fjale per syte e mi po per dinjitetin e asaj gruaje. Ajo vishet ashtu se aq ia ka dhene Zoti, aq mendon. Edhe njerezit sakat e kane te drejten te dalin ne publik ne menyre dinjitoze. Per kete duhen ndihmuar, ketu e kam fjalen, qe te mos behen objekt talljeje e meshire. Ne e leme ashtu se hajt mo...i perket shtreses me te ulet ne Shqiperi.

Jam dakord per punen e dinjitetit, por nese duam t'u japim dinjitet, nuk duhet t'i quajme "sakat" smiley

Aha, ti qenke nga ato zgelqet pa kulture, qe mendo se flet me te tjeret si me robte e tu te shtepise. Me mua hera e fundit qe flet se s'paske pike niveli, por te pakten kujdes me te tjere, se do biesh me ndonje gje te trashe ndonje dite qe do ta pellcasi kokes.

Po ty nuk do te zeri gjumi naten se te thashe une "gje e trashe". 

... po nje gje e trashe si puna jote nuk ka haber nga etika.

Pa u fut fare ne muhabetin qe po behet, qe dihet apriori pa lexuar e pa menduar se duhet te jete muhabet budallejsh - ndryshe nuk ka etike, kjo fraze eshte gjigande sepse tregon absurdin e muhabetit ngambramodern, dhe absurdin e logjikes etike ne pergjithsi.

Bravo!

 

Gezuar Diten e Veres!

.......me ne krye Erin e Mamit.

festat pagane jane te lidhura fort me shpirtin e shqiptareve.

ato festat fetare te importuara nga lindja e mesme ti heqin fare. 

edhe ketej kercet berxholla sot,megjithese greket hane vetem peshk se u fillon ramazani  40 ditesh deri ne pashke.  pjeshke joksmiley

bullgaret jane mongole te sllavizuar, o korcar! prandaj lere uikin menjane se i mungon besueshmeria.

festat pagane jane qe ne kohe te pelasgjise, kur mongolet ishin ne mongoli dhe sllavet ne urale.

eshte mall vendi  dita e veres.    qe thua ti,,,

Mongole apo turq te sllavizuar?

eshte e njejta gje ing. edhe osmanet, mongole jane.

smiley dobet smiley

mire dita e veres qe u festoka sot ne Albanie, po dita e pranveres kur festohet atje, ne 14 Dhjetor ?

u bene ca vite s'po na mban diell, stinet e kane humbur sensin e kufirit ndaj njera tjetres. prite kur te bjere bore ne korrik.

po e drejte, harrova  fare efektin e ngrohjes globale..

dhe meqe ra llafi, une them  qe edhe:  pica quattro stagioni , te hiqet fare nga menyja e restoranteve, se ska me kuptim..smiley

Sot shi ketej nga ne..smiley Ta gezoni ju ne Shqiperi diten e veres! Per ju paska qen kjo feste! 

Fiks e paske gjetur mi Elba! Gezuar!

14 Marsi , alla turka, kalendari i vjeter shenon 1 Marsi , diten e pranveres, 

Cdo 14 te muajit, ne fakt me kalenarin e vjeter eshte data 1 e muajit !

Gezuar diten e Veres. Ju kemi zili.

Gezuar diten e Veres!! Ne ketej e beme veroren, presim qe ta heqim tani e ta varim me ndonje trendafile. smiley

Nje tjeter feste e merzitshme ..vetem kalamaj e pleq ...e propagande dylekshe per turmen...

Sa vijne e me te merzitshme festat ne Shqiperi, pa piken  fantazise dhe organizimit, Nje fallcitet i i rendomte , feste per feste , sa me la gojen . Cila mund te jete arsyeja ?  Sitemi i liberalizmit 

 

Duket me pak gjalleri se vitet e tjera. Ndoshta prej motit te vrenjtur.

Po c'gjalleri pret ti? Se lexon Audrey pak me lart se me cfare depresioni shkruan dhe ja mbeshtet Magus me ankesa jo me pak depresive. Qenka me e vrenjtur se c'e mendoja, gjendja andej. 

Shiqir na u nderru ora. Dite me te gjata. Kam shtu nja 2 pounds. Lol

Urojme te na lirohet bulevardi njehere, qe te mos bllokohet trafiku ne gjithe zonen rreth e rrotull... qytet i pakalueshem/i pajetueshem!

Haaaaaa! Lol. Tirona eshte si shpirt! 

Si shpirt eshte ne shume aspekte, pa shaka. Por kur vje puna te driving eshte mizerabilitet i nivelit me te ulet qe mund te behet. smiley Te keqen e rrugeve te Amerikes... driving like you own them!

Kur lirohet qendra, Magus? Te pakten, te dime kur te dalim nga puna. 

S'e kam idene. Tani do dal vete ta provoj. Wish me luck.

Qendra e Tirones do vazhdoje te jete e bllokuar per makinat ne perjetesi. Do behet sheshi Skenderbej vetem per kalimtaret, pa makina.

Une e kisha llafin kur do lirohet bulevardi "Deshmoret e Kombit" per makina sot.

Take it easy, Ana. smiley

Per sot e kisha fjalen dhe une. Me jane bere fobi radhat e trafikut, si radhat e qumeshtit njehere e nje kohe. 

Good luck, Magus! smiley

Sot duhet ta kishin shpall no driving day, dhe ti kishin vene autobuzet ne dispozicion pa bilete. Duhet nje starting point qe njerezit te fillojne te ndergjegjesohen. 

Hahaha, m'pelqen entuziazmi yt, Gaia. smiley

Ketu autobusi mezi funksion me pagese, edhe me cmim te rritur madje, jo me pa pagese. 

pse mi, ta ka njeri per borxh, qe do me te funksionu autobuzi nerregull? po deshe merre, po deshe lere. smiley  smiley

E lashe. Me kushton me lire me makine. smiley

Epo nje dite ne vit duhet te gezohen dhe te dynden vikinget. Sot eshte dite e ftohte dhe brenda ne shtepi ndjehesh shume rehat. Gezuar festen e Fatos Nanos!

Gezuar diten e Veres! Sa keq qe koha paska qene e keqe. Vertet kane ndryshuar stinet. Mbaj mend kur isha e vogel per dite vere bente gjithmone ngrohte dhe vishnim per here te pare fustan (ose fund) e dilnim nga Parku per piknik. Atmosfera ishte vertet shume e ngrohte, sidomos ne shpirt!

Pse jane vesh me jeshile gjithe ato njerez? Per nje moment mu duk sikur festonin st Patrick's day lol

E pra e kishim dje smiley  one day apart

Kemi dhe nja 3 dite kohe per St. Patrick.

gjembi, si thua, do vish ta festojme ktej halloweenin sivjet? 

Edhe mundet. Te diskutoj me familjen qe te vijme te gjithe. Gjithmone e kam patur enderr qe haloweening tradicional ta festoja ne Shqiperi.

ah sa mire sikur te vinit te dyja me motren!

Ku e di ti cfare familje kam une?! Kur thashe familje kam parasysh familjen time perfshire kalamanjte.

Po motres tende i ke gjetur ndonje pune ne Shqiperi tani qe je drejtor apo ende sorollatet andej nga Kina?

Dmth ketyre shitasve ambulante ju ka dhene leje bashkia te shesin anash rruges, me lodra ne toke dhe ballakume ne kutia kartoni?!?! Loving double standards. Plus ato qepet e spinaqi shume alegorik. smiley Just saying

U prish tradita, dikur festohej ne Elbason, ndersa keto vitet e fundit festohet ne Tiron. Ne vend qe te shkojne tironcit ne Elbasan, vijne elbasanllinjt ne Tiron. 

E hongri e hongri

E hongri Pari zoni!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).