Dhimbja kudo ka te njejtin hidherim apo jo ??

Ç'ju bën të mendoni kjo foto e perhapur ne rrjetet sociale qe ben kontrast midis unitetit ne Paris dhe "vetmise" turke?

13 Komente

s'ka lidhje me dhimjen por me SIMBOLET. kur u sulmu parisi, u sulmu simboli i qytetrimit perendimor (oksidental) qe eshte i krishtere po ashtu, ndersa ankarane e sulmojne per hesape me te vogla. 

Na bën të mendojme qe post-kolonializmi (dhe 'habia koloniale' qe buron prej tij) ka ende dite të bardha perpara vetes

na ben te mendojme qe:  trimi i mire me shoke shume..

Arsyeja qe ndodh kjo, te pakten nga Shqiptaret - sidomos nga shqiptaret e brezit te komunizmit qe jetojne ne perendim, por nga te gjithe ne pergjithesi -  eshte per shkak te sindromes MMV. Sindroma e adhurimit, mbrojtjes pa kushte te Ma te Madhit n'Ven (MMV). MMV ka qene nje here Zogu, nje here Gjermani, Enveri, tani eshte Perendimi. As perendimoret nuk e mbrojne veten me aq fantaziem sa c'mbrohen nga tru-fermentuarit.

Disave u eshte fermentuar truri per shume vite ne komunizem, dhe me perpara kane qene gjithnje ne forma te tjera MMV-izmi. U eshte mbajtur truri ne nje qyp te erret e me kapak te puthitur fort per shume vite. Eshte krijuar pastaj aty brenda nje lloj thartire qe di vetem te nderoje me fanatizem MMV, kushdo qofte ai, e madje dhe logjikes apo ndjenjave u vihet viza nese dalin kunder MMV,

Tru-thartuarit kane nje bindje te forte qe cdo problem do t'ua zgjidhe MMV. Nuk pranojne te bien dakord per ide qe jepen nga njeri-tjetri, nese idene nuk e ka aprovuar MMV, edhe pse MMV as e qeth dhe as do t'i perjetoje pasojat e atyre ideve. Megjithate, per ata MMV ka gjithnje te drejte. 

Arrijne deri aty sa mohojne cdo krim te MMV ne histori qe as MMV vete nuk lodhet ta mohoje. Urrehet cdo kundershtar i MMV qe as vete MMV nuk i urren aq shume. Prekemi vetem kur vritet dikush nga familja MMV. Ata qe s'jane MMV nuk jane njerez.

Viktimat dhe fajet e MMV fshihen me vetedije nga historia, edhe kur MMV nuk lodhet t'i fshije. Tru-thartuarit madje sajojne argumente ne cast, argumente qe as i kane lexuar gjekundi, as ua ka thene njeri. Mjafton te tingellojne sikur mbrojne MMV.

Kjo terheqje kaq e madhe dhe e verber e MMV i ben te kalojne male qe te jene prane MMV, dhe nese shohin qe MMV shfaq percmim per origjinen e tyre, tru-thartuarit i vene vizen logjikes dhe fillojne e shajne edhe ata vete origjinen e tyre, mjafton qe te tingellojne si MMV.

MMV is love, MMV is life. 

ti ke zevendesu idrizin, me poste shabllon pa lidhje me ça flitet.

Nuk e kuptoj dot plotesisht thellesine e idiotesise qe perfaqeson duke porvokuar e antagonizuar emigrantet ne cdo postim, edhe kur ceshtja e emigrimit nuk hyn aspak. Tregon vetem sa i mbrapshte dhe injorant je, aq sa behesh edhe argetues, si nje majmun ne kafaz.

Nese ka nje element qe i ka ndihmuar shqiptaret ne 20 vjet, ky eshte emigrimi. Jo vetem ekonomikisht, por ne horizontet sociale dhe kulturore qe ka ofruar. Jam krenar per cdo pike djerse dhe gjaku qe kane derdhur qindra mijera shqiptare ne vite ne emigracion, dhe per cdo qindarke qe kane sjelle ne shtepi qe e ka bere kete vend disi me te jetueshem sot. Normalisht, ka patur elemente kriminale qe u larguan, disa e mesuan krimin andej, por shumica e atyre qe iken ishin me te miret, me te zgjuarit dhe me te guximshmit. Ca u kthyen, ca qendrojne andej, dhe bravo ju qofte se e ndertuan shtepine nga e para ne dhe te huaj. Keta qe shkruajne te peshku jane ata qe Shqiperine e ruajne ne zemer, si te rendesishme. Dhe vijne ketu sepse shqetesohen per memedhembjen. E vijne edhe pse duhet te merren me funderrina si puna tende.

nuk ishte per emigrantet por per te gjithe po s'jam duke u marre me ty. klm

Te kam shkruar dicka te shkurter tek Pa Censure. Lexoje nese nuk perton.

mire te kjo foto e dyte e ka shkrujt me te madhe aty poshte qe jankara po te kjo e para ca ka dasht me thene autori per liderat e dashur

Unë për shembull u hidhërova shumë kur më vdiq pellumbi që e mbaja majë çatisë , ndërsa kur dëgjova që çdo minutë vdes një fëmijë afrikan thjesht ndërrova kanalin .  Pra për t'i dhënë përgjigjë pyetjes , jo nuk ka të njëjtin hidhërim .

Pavarësisht se kur vjen puna për hidhërimin fallco të shqiptarëve ndaj Parizienëve kam opinion krejt ndryshe . Të paktën më bëhët qejfi që vellezërit tanë në kosovë i bashkohen më tepër hidhërimit Turk pavarësisht se shumë pak vitë kanë kaluar që ishin ata të coptuar midis 3 shteteve që luftonin për liri dhe akuzoheshin si terroriste .

Puna ishte se ajo e Parisit, ishte e organizuar deri ne detaje, nga koncerti, rojet, vrasjet qe do kryheshin e deri tek ky unitet i shfaqur, ndersa kjo e Ankarase, ishte spontane, i gjeti te papregatitur. 

Mua me kujton ate foton ne kufirin Turk kur ISIS po pushtonte fshatrat ne kufi me Turkun i kishte rrethuar njerezit e thjeshte si bagetite dhe ushtaret Turq benin sehir nga 200 metra matane gardhit......

Turqit kane kontribuar ne kete katrahure aq sa edhe terroristet, kane bere aq shume biznes me ta dhe i kane mbajtur sa me gjate ne kembe me arme municion dhe te ardhura te tjera...... Turq hesapi, matrapaze dhe hileqare qe duan te shijojne jeten model perendiomor dhe te mbajne callmat dhe zakonet mesjetare lindore.

Ketu nuk kemi te bejme me shume me nje lufte fetare por me perplasjen e dy kulturave.

Kultura perendimore qe te gjithe, pa perjashtim e duan POR kur vjen puna te pragu i tyre lindor e shajne dhe e perdhosin si kafshe mesjetare.

Te mirat materiale perendimore i duan por kur vjen puna tek gjerat e tjera jo..... Nese perendimi nuk ju pelqen me menyren e jeteses, me menyren e te menduarit, me veshjen, kenget artin, kulturen?! Perse ne G@p te nenes shkoni ne perendim?

Kthehuni e jetoni ne shpellat dhe shkretetirat e Saharase dhe Anadollit.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).