Kryeministri Rama e ka quajtur "Rilidja Urbane" projektin e rikonstruksionit të hapësirave qendrore të shumë prej qyteteve dhe qytezave të Shqipërisë. Këto janë disa nga fotot që gjenden në faqen zyrtare të Kryeministrit në Facebook, në të cilat shihen disa punë të mbaruara e të tjera në vijim. Ndërhyjret kanë të bëjnë me kthimin në shëtitore dhe shtrimin e disa shesheve dhe rrugëve qendrore, ndriçimin dhe fasadat.

94 Komente

Pashe ne tv ate te Tepelenes. Bravo Rilindje, ja cdo te thote te punosh. 

Ku shkonte dikur gjithe kjo paré ? smiley

Ne xhepat e atyre qe sot presin rradhen per i pjat sup ne gjermani.

Jo vetem qe eshte bere mire me kete projekt, por duhet guxim per me shume. Duhet investuar me shume ne kete projekt dhe mos te jen kaq te fiksuar me uljen e borxhit. 

Jo vetem shteti por edhe privatit ti lejohen skema financiare per te kontribuar, ku rregullimet e lagjeve apo shesheve te behen nga firmat private ne kembim te lehtesirave ne taksa. Ka ardhur koha qe bakderrat biznesmene te marrin pergjegjsi sociale, jo vetem te mjelin shtetin e te perfitojne. Eshte e habitshme se si sheh Hotele, restorante apo edhe amjente zyrash luksoze ne zona qe jane tmerresisht te varfera nga infrastruktura. 

Me pare duhet te jepni edhe foto para se te ndryshoheshin. Lulishtja e Ersekes per shembull ishte shume e gjelber, e kendshme, shume human-friendly, e dizenjuar bukur, me talent. Tani e kane betonuar komplet. Mund te rregullonin vetem pllakat e thyera ne shesh por jo te shkaterronin lulishten aty afer. Beton, beton, shkretetire e thate....pa pyetur fare banoret. Edhe ne disa qytete te tjera ishin ankuar se jane prere peme shumevjevare, qe benin hije ne zhegun e vapes, e ne vend te tyre kane vene vetem beton. Epo te urresh gjelberimin ne kete fare feje duhet te jesh psikopat, ose hajduta

E vertete kjo qe thote Hepburni, do ishte mire te ishin edhe fotot e kohes se pare, per te pare ndryshimin, e per te bere krahasimet, se siç del ketu, psh sheshi i Ersekes paska qene i gjelberuar, sipas Hepburnit. 

do ishte mire te ishin edhe fotot e kohes se pare

Pjero, PPU nuk eshte agjenci lajmesh, as nuk paguhet te te sjelle ty e mua e te gjitheve lajmet e fotot qe sjell. Behet me kontributet e te gjitheve.

sdi pse kane hequr ato dy guret/shtyllat ne hyrje te lulishtes

Epo te urresh gjelberimin ne kete fare feje duhet te jesh psikopat, ose hajduta

pa pike dyshimi i kane te dyja bashke psikopate dhe hajdute te rrezikshem

Kishin veshur trungjet e pemeve me kartone me ngjyra , sa te shpif qe jane , edhe nje gje te bukur kur e bejne duket e shpifur se e bejne kta , Populli duke iu ngordh per buke kta merren akoma me bojna.

sikur te kishte bere dhe basha dicka e te thoshim "sa te shpifur e beri". as kete mundesi nuk na e dha se nuk beri as edhe nje kokerr gjeje

Gjeja me  e mire qe Basha ka bere ne Tirone eshte se nuk beri asgje .

Asgje per popullin, se per vete i legalizoi disa shtesa dhe i ngriti disa pallate 20 kateshe. Si tha, qe s'do t'i lejonte me pallatet shumekatesh si te Rames? Por sapo erdhi, kerceu perpjete ambasador 3 duke i zene diellin gjithe pallateve 7 katesh rrotull. http://mw2.google.com/mw-panoramio/photo...

edhe nje gje te bukur kur e bejne duket e shpifur se e bejne keta

Ka rendesi qe jeni te sinqerte, s'ka gje se padashje. 

Pse si e qysh pastaj t'ia lejme psikanalizes. 

" s´ka gje se padashje "

Ku pa dashje ?

Dmth  qe sa here i jeni kundervene ndermarrjeve te  rilindjes keni qene te vetedijshem per motivin e urrejtjes, pavaresisht c'eshte pretenduar zyrtarisht??? 

tete vjet sala vetem vodhi nuk u kujtua nje here qe te ndryshonte pamjen e qyteteve. as te qyteteve te veriut. keto ketu jane vetem pak nga cfare eshte bere ne total deri tani

rruget.. rruget.. Lambrenedetto. kete fakt e ka pranuar efhe nje tip ketu, me nickun shkaba..smiley

as e kam mohuar ndonjehere qe jane bere rruge jashte qyteteve ne kohen e tij. ama kokerr leku nuk kishte paguar per ato rruge. i kishte lene ndertuesit pa para. edhe kjo eshte e vertete

po te investosh ne qytete merr me shume vota se sa jasht tyre smiley sa banore jetojne nga Tirana deri ne Durres... sa banore jetojne vetem ne Durres ose vetem ne Tirane me rregull treshi gjendet smiley..

Rruge ata sheshe  keta ja keshtu behet Shqiperia 

Duket qe eshte vene dora per mire por duhet te investohet ne rrjetin e ujit te pijshem. Shqiperia aq e pasur ne burime hidrike e me male mbi koke e ka ujin me orar ose pa orar por me depozita te qelbura.

Duhet te mbushen burgjet me ke vjedh ujin, pasurine publike por si duket edhe kjo qeveri eshte populiste.

Domosdo, do bejne ca pune te vockla, ne shtruam me asfalt gjithe vendin per tete vite, gjithsesi para nje jave ne Lezhe mezi kalova me makine 500 meter rruge, gropat e hapura dukeshin si pershkrimet e Kadarese tek Gjenerali...

Ti vete personalisht, ke kaluar ne mosbindje civile sot? Apo te eshte mbushur mendja qe ka pjerdhur nga trute ? " O Edevin o zagar do te varim ne litar" smiley 

ajo pishina me ure permes shembull perfekt i katunarizmit urban. Çar parodije.

me vjen keq, ifiqo. Miniliqene te tilla ke dhe Kitakyushu. Nqse nuk i ke vizituar keto vende si shumica e shqiptareve, ky nuk eshte faji yne. Pjatalarja nuk te krijon mundesi; ta kesh te qarte!

Eh mer bredh si te ka bo Rilindja si te ka bo.. 

O Zot! Sa banalitet e krim te shfaqur ne 18 fotografi?

Kjo eshte ajo, me te cilen mburret Rilindja? Dhe argumenti eshte, qe Berisha nuk diti te bente me bukur?

Fotografia e 6te nga sheshi i Ersekes dhe fotografia e 16te nga Korca tregojne qe ne Shqiperi nuk mesohet historia e arkitektures. As arkitekte nuk ka. Jane gjerat me te peshtira qe mi kane zene syte deri tani nga perballja ime me arkitekturen. Jazek!

si do ti qe te kete arkitekture (dmth tradite), perderisa nuk ka pas tradicionalisht qytete ???

Fotografia e 6te nga sheshi i Ersekes dhe fotografia e 16te nga Korca tregojne qe ne Shqiperi nuk mesohet historia e arkitektures.

Sa here e them kete, edhe shoh pastaj qe nga ana e tjeter degjuesi nuk ka ndonje reflektim te tipit: ah po, ore a e di qe ke shume te drejte ti?!

Jemi ne 2016-en dhe ke autore klasike te historise se arkitektures ende te paperkthyer.

Mungesa e dijes nga njera ane dhe fodullizmi i njeriut te ri nga ana tjeter kane krijuar kete katrahure qe shohim sot.

Nuk ka lidhje me asgje. Edhe ne Athine kur shkon, qe eshte qytet ku eshte abuzuar, ka plot copeza qyteti qe ti thua, ah po, ky eshte nje ndertim i viteve 60-te, ky eshte i viteve 80... si ne Paris, si ne Milano, si ne Berlin, si ne Londer...

Ne Tirane, kudo qe hedh syte shef vecse nje produkt qe ka lidhje vecse me veten dhe me asgje tjeter. Dhe per me teper eshte nje kellire.

Eshte gje e rralle me pas shije kur nuk ke pare. Po keto sheshet ne fakt duket qe jane ndertuar shpejt dhe lire, per ti dhene nje rifreskim ne kohe per zgjedhjet e ardhshme. Problemi me i madh ka qene rindertimi i objekteve historike ne Kruje, Berat, Gjirokaster etj. Masaker dhe s'ke cfare i ben me.

Nuk e kisha fjalen per shijet, por per njohurite.

Mu me pelqeu ai jorgani i ndeme ne ballkon te foto 18.
 

U dashka shkuar ne Shijakun Nordiko-Japonez.

Më mirë se linesi që krijoi Basha është. Meqë ra fjala te Linesi, sikur u tha që do ishte "ditor", por po na del "mujor" 

Nuk jam kundra.

po mire, kot per kuriozitet:  -a mund te thuash ca te keqe ka linesi ? 

mua p.sh nuk me duket  keq.. ka krijuar nje hapesire te gjelber, tip lulishte me peme, ne mes te nje siperfaqe goxha  te madhe  grixho me asfalt dhe beton.. mu si oaz duket aty. por edhe per trafikun me duket mire, sepse ndan  rruge vajtje-ardhje dhe  korsite...

na janë mërzitur lol

po futja me tampon  pastaj,ca te thote vllai ty.

ku i bie te jete fotoja e 11-te?

Shijak

atje ku enderron te shkoje gjembi

ps: klik mbi fotot tek hapen te medha, per tu rihapur ne nje dritare te re; aty ke diçituren

Keto pjeset e gjelbera, te parqeve me bar dhe peme dekorative lejne per te deshiru. Kush e ma men Xixiun e Kombinatit Tekstil Stalin ne Tirane ? Ai ishte nje kopeshtar lulesh duar art ishte permetar dhe profesionist lulesh dekorative dhe parqeve, Kombinati Tekstil athere ishte i mbushur me lule dhe peme m Do pak dashuri dhe art  mirebajnta e parkut, parqeve, dhe pak kulture qytetare por keto mungojne shume .. 

Paskan kopju keto periferite ketej te mbushura me arabo-zezake.

ca bejme ne mjes drek darke? Beton.

Prandaj qenkan bere keshtu sheshet, sepse jane te "rikonstrukUtuara" smiley

Tepke me koket I ke rene Belulsmiley

smiley

Belul, si gjithnje je gjenial per keto lloj gjetjes.

Pash pak nga filmi, e pashe pa ze se ashtu ishte nji pune, e ndoshta pranej po me dukej Çarli Çaplini dhe Omar Sharif si korçare.

 

Shqiperia duhet te ri- filloj punen nga edukimi dhe jo ndertimi . Mesoni nga regjimi i kaluar, nga nje vend  90 % analfabet u transfromua  shume shpejt ne nje vend i arsimuar dhe i edukuar ! Ne 1957 u hap Universiteti i pare ne  vend kur vetem 13 vjet kishim dal nga lufta dhe varferia totale ! Faktet jane kokeforte ! 

kane hapur sot kater milione universitete. çfare te hapin me shume per te kulturuar gjindjen ?

pastaj ma mban veten si te kulturuar ti vete ?

Nga regjimi i kaluar ke harru pa permend edhe elektrifikimin e plote te vendit , kthimin e Shqiperise nga nje vend bujqesor te prapambetur ne nje vend industrialo-bujqesor me ekonomi te perparuar, t'i ngjitemi kodrave e t'i bejme edhe ato pjellore si fushat, ta bejme sportin te masave, lart frymen revolucionare, ndertimi i Kombinatit Metalurgjik " Celiku i Partise " do jete clirimi i dyte i Shqiperise e shume te tjera...

Kooperativa Katunit te Ri

force e madhe ne Bujqesi ...

Njerez qe s'ta dine e i bien te mires me shkelm, Qemol.

Parandjej nji sharje-bombe ne drejtimin tim nga ato bythzgjutat, Gjemo. Hej, nuk quhet idiot se e kane zone te tjeret para teje. Be creative ...

E ca ka Sean Penn me shume se ai?

E di qe s'e ke keq. Osht diku midis Sean Penn dhe Patrick Dempsey-t. Jo shume i qarte me ke ngjan me shume ...smiley

Me Sean sigurisht! Patrick eshte varianti i njeriut te ri ne fakt smiley

Bukur!

po mire dakort, por prape te japin idene e lustres se maskes, qytetet jane per ibret nga jeta kulturore ekonomike industriale e urbane, qe kane qene tek e fundit nuk i beri rilindja

Varet. Po kritizeri (per rastin me te mire) s'e ka problem te gjeje dicka per t'u ushtruar...

kush te kritikon te do te miren, me mire se c'ishin jane

jane leke ato te shkreta, te ishin subvencionu dy fabrika e do investime zhvilluese nuk do ish keq, se kjo teoria qe ambjenti i bukur e ben njeriun eshte pak naive e ciperfaqsore.

ja dursi ishte bere goxha mire si pamje, po te dalesh ne periferi eshet kenete e xhungel. Qendrat simulojne favelat

ja, fillove smiley

(news  for ppu: kompanite farmaceutike duke bashkepunuar kane realizuar produktin me te padegjuar ndonjehere, per nevojat jo te shendetit te individit por te nje vendi / shoqerie te tere. Sapo t'a marre medikamentin, vendi kurohet e sherohet e gdhihet i mbare i pasur i shendetshem. Qiqer fare, si me magji.  Asnje difekt, asnje sikur, asnje ankese. perfect perfect perfect!! )

 perkrahje pakufi nuk ka, je perfekte per gruppies.

Shife nje film, Almost famous.

sa u be qe kur e perkrahet ju qe i paska ardh koha ta hidhni poshte... Per dy vjet e gjys kerkohet transformim nga bote e trete ne bote te pare.....Irrationality quhet, dhe duket se rendon nga juve albano.

qe i paska ardh koha ta hidhni poshte... Per dy vjet e gjys kerkohet transformim nga bote e trete ne bote te pare.....

quhet ligji i trete i Hegelit, i mohimit te mohimitsmileyNegation of the Negation

gjithsesi meraku im nuk eshte ta hedh poshte me kete opoziten aktuale, si tha kryetari;

ne nuk jemi me te miret, por me te majer se na nuk kasmiley

leri ato, (ngapak njihen gjithandej mohimet si ne logjike, si ne referencen qe solle) se replike pas replike po mohojme dhe sensin e vete muhabetit.

eshte e parakoheshme cka thua ne dy rreshtat e fundit, pervecse sh. e padrejte t'a mendosh si levizje. rama ka potencial te jete nje bernie sanders per neve po s'varet vec nga individi historia. ja naten...

nuk ka shume te perbashketa me bernie sanders, me tony blair ne kohe te vete po, cka tregon se shqiperia eshte nja 20 vjet mbrapa, per analogji edhe rilindja kumbon me brezin britanik te tony Blair e te spice girls'ava. gjithsesi te dhashe 50 perqind te drejte, nuk eshte pak

bernie sanders ne kuptimin  e levizjes, movement. Referuar dhe, sa i takon, marredhenieve e zhvillimeve sociale politiko ekonomike prezente (ecur mbrapsh ket cerek shekulli a me shume). Ne kuptimin e shkundjes, thosha. All right, ja te konfirmoj like-t per 3-4 kenget e fundit sjelle ne tralala.

 

Beton, beton, shume-shume beton! Si per analogji te zhurmes se dikurshme. T'u bjere pika robve ne zheg. 

e po kjo belà... kemi ne shesh, ka dhe Lushnja!smiley

Sa i trishtuar ky sheshi ne Erseke! Duket si qytet i braktisur...

le te vijne refugjatet Siriane ta popullojne.

Po dhe ata ka rezik ta refuzojne Erseken...

Nejse se sheshet me beton shtrohen, jo me bar. smiley Tjeter pastaj qe ngjajne pa karakter dhe te shkretetuara. 

Popull mosmirenjohes! smiley

Ajo kalaja e Tepelenes vinte era kerme(ndonje mace apo qen i ngordhur) e mbushur me plehra para 3 vitesh...ashtu si qendra e Fierit apo e Lushnjes nuk e mbaj mend sakte,keto qe di une njeher..keshtu qe thoni ju antikomunista kapitalist dashes..keshtu!!

qendra e Fierit nuk ka pas ardhur asnjehere era kerme, dhe as ka qene ndonjhere e mbushur me plehra.

per te shtruar kete betonin tani, prene palmat dhe pishat per t'i zevendesuar me kumbulla.

 

Oj te ardhur thuaj, ashtu si Vlora vinte era mut( jo qeni), po te kaloje Fierin nuk kishte qendra qytetesh .. deri ne Durres,ku qendra ishte pertej te tjerave edhe shume qesharake! Qendra e Tiranes vinte era tym e mut qeni kesaj radhe.Shkretetire deri ne Shkoder (nuk po ti permend Kruje e Fushe-Kruje,te keqen e aromave te mesiperme) ,i vetmi qytet qe kishte nje qender normale per nje qytet normal! 

je i sigurt qe thjesht s'kishe nderruar pelenat ngado qe shkoje? lol jo se thone qe i sajoj une. ja t'i bejme nje screenshot te gajasim popullaten. o peshku shto nje buton "share" more se peshku eshte burim i thelle humori e gjynah ta privojme boten e rrjeteve shoqerore nga keto perla

Ti je pronar apo ish pronar ? Se me ju kapitalistet nuk merret vesh ..smiley

me eshte dashur te shkoj disa here ne lushnje e s'e kam pare asnjehere keq qendren, as para se te behej qendra e re. per cilen epoke flet ti o xhaje? lol

Kjo eshte RiPjerdhja qe nuk ngjall asnje lloj shprese. Kur do i tregoj dikush atij palles se gjate qe ngjyrat qe i dha tiranes ne vitet 2000 nuk ishin arsyeja kryesore qe qyteti mori vrull, por ishte gjithe bota qe u turr ne ndertim dhe ishte mjeti me i mire per larjen e parase...palla akoma vazhdon me te njejten formule qe nuk eshte provuar kurre qe funksionon. Te krijoje se pari nje ekonomi solide per keto qytete, se me estetiken meret kryetari i komunales. 

Sheshi Ersekes eshte per Gunfight at the O.K Corral.

Megjithate, do te shtoja nga pikepamja urbanistike dhe arkitektonike, qe sheshin e bejne shesh ( ose piazza, apo plaza si i thone ne Lushnje), ato qe ka rreth e rrotull, gjerarkia me objektin kryesor, pallat mesjetar, rinascimental apo kishe dhe raportimin e tij me objektet e tjera, proporcioni dimensional i vete sheshit, historia qe mbart apo funksionet qe kryen.

Ka te bej dhe kromatizmi i fasadave dhe tipi pllakave me te cilat eshte shtruar sheshi. Jo me kot i Modhi S.Jobs, kur projektonte Apple Store-t, i donte te shtruar ne "pietra forte", si piazzat e Italise.

Kshu qe vari Karos.

Blushi na la. Kjo pothuajse u tha sonte te Fevzo. "Medikritet Elitar" e cilsoi qeverine e Rames.Po humim nje shok, qe me gjithe perpjekjet tona,s'kthym dot ne rruge te mbare. Per ket faj ka shoku Taulan qe nuk bani aq sa duhet.

Partina apo Shqiprine?

per at qelle e at dhe, gjama paska ra ne kullen tuej, o Pjetermustakuqi..smiley

 

Partine apo Shqiprine ?

 

 

Kjo teme me sjell ndermend shprehjen: i treti i verteti. Dy i mori ne qafe rilindja, i treti ja paska vu vete syrin rilindjes smiley 

Rrofte Peshk-Rilindja. 

Ne Lushnje paska bo revolucion kulturor Rilindja. I paska vene femrat me ec ne rruge biciklete smiley

Pra, managmenti .  eshte problemi . megjithse  eshte i mbushur me univeristete , lokale byreqe, tregje (tezga) ! Ky do te ishte perfundimi . Vend i pasur por shume i varfer ne paraqitje ! 

Ishte koha kur ndërtohej Don Bosko dhe Komuna e Parisit, monstruozitete të tilla që nuk e rregullojnë më as bombardimet e NATO-s dhe Rusisë bashkë,  si Homs të Sirisë. Për të vënë nën kontroll botuesit ndërtues Rama firmosi atë barbari.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).