Aktivistë të rinj të Shoqërisë civile vijojnë protestën e tyre në lidhje me një kënd lojrash që po ndërtohet në zemrën e gjelbëruar të Parkut të madh pranë Liqenit Artificial. Prej dy netësh një grup prej tyre flenë jashtë në shenjë proteste, edhe pse punimet për ndërtimin e Këndit të lojrave vijojnë me shtrimin me beton të një sipërfaqeje rreth 1 metër në gjerësi që rrethon territorin ku po të ndërtohet këndi i lojrave.

226 Komente

ka lshie ferman Grand Viziri i Tirones, sdo ment

Sa i shemtuar ai betoni qe derdhet midis pemeve.

shiko sa bukur, paster, qarte e sakte, e perkufizon vezhguesi i ndershem dhe neutral Vincent, fenomenin beton ne Tirane....

 

"Zgjerimi i vazhdueshëm i xhunglës së betonit të Tiranës është një nga motorët e fundit të ekonomisë, dhe mbushësi i xhepave të parlamentarëve, kështu që ndalimi i zgjerimit të Tiranës do të thotë sulm frontal ndaj korrupsionit të nivelit më të lartë. Kjo luftë ka pak gjasa ta ndezë ky masterplan."

Shume e vertete. Edhe pse shkon kundrejt cdo logjike per nje zhvillim te qendrueshem te Tiranes, eshte lek i shpejte qe mbush direkte xhepat e mbeshtetesve dhe te te mbesheturve.

Eshte krijuar nje mekanizem pervers qe eshte kundra interesave te qytetarit. Nga ketu me nje seri deduksionesh logjike mund te dalim fare mire ne konkluzionin qe demokracia eshte ende heret qe te funksionoje ne kete vend.

Lubonja gjithashtu dha disa perkufizime interesante para disa ditesh tek Te Paekspozuarit tek Ora News.

Keta qe pengojne punimet jane te nershem . smiley

Une njoh disa prej tyre dhe te siguroj qe nuk kane asnjelloj interesi tjeter (edhe pse i jane vardisur ca tipa te dyshimte). Une e kuptoj qe duket e cuditshme per shume shqiptare qe jane bruajtur nen komunizem qe te imagjinojne qe nuk ka asgje "evil" poshte dickaje, por keshtu eshte.

Tani tek vidio nje protestues tregon pak a shume ngritjen "intelektuele" te protestuesve, e si mund te mos mendosh ndryshe about "evil" 

https://www.youtube.com/watch?v=4MYxlsD9...

Keto lloje protestash behen ne fakt ne tavoline, me letra, por kur deshtojne tavolinat,( bisedimet ) pastaj fillon rruga, rrugacet ! 

Une jam njera prej tyre Ilir-jan. Sikur te ishe aq me fat sa te njihje njerez si une...se jam e sigurte qe edhe ti ke dy fije integritet e civilizim ne mos me shume....

Ti je njera prej tyre qe ju pergjigj pronarit  -"do na hash ka..in ?!! " smiley  

Nje gje nuk kuptoj   aty kerkohet  ( nga protestuesit ) qe polici te mbronte nje protestues qe po dhunohej, ok ?

Tani ju aty jeni grumbulluar naten, keni hyre ne nje territor pune private  te nje kompanie , qe ka nje kontrate pune    me Bashkine , nuk e di mire se me ke e ka .   

ky pronari, nuk  ka te drejte te mbrohet nga policia ?

Ti lejme kercenimet dhe sharjet e pronarit.

Ku e gjeni you te drejten me hy ne nje teritor pune ku punohet ? 

Se ju kerkoni te drejtat po ju vet i shkelni me dy kembe, ashtu kater desha me thone !

  Ajo pergjigja " do na hash ka..in. ! " ishte shume sexsi exituese ! smiley  e keni dhi fare qellimin e protestes !

qenke i pashkolle dhe injorant. Gabimisht mendova se je i civilizuar. Nejse ka dhe ne angli rronxa ku jetojne ata si puna jote tip caveman. Me vjen keq per ate studenten qe eshte edukuar me ate fjalor ne keto vite rrumpalle, por ketu po flasim per ceshtje super madhore si Parku i Tiranes. Por ti nuk ha pyke nga keto gjera te medha. Hera e pare dhe e fundit qe flas me nje nivel alabak si ti

Ti nuk je e thelluar prandaj ben (beni ) edhe gabime.Duhet mendohesh me shume !Kesaj i thone te jesh mendje lehte !  Vet mu pergjigje se je njera prej atyre,!

Pra ishte fjala   per vidion ... proteste rrumpalle !

Ca gjona ti i thu vete "vite rrumpalle"   ti ku i ke kalu keto vite ? smiley 

Vite rrumpalle - jane vite injorance  apo jo ?

Flene jashte! smiley

sikur te kishin pasur kete kembengulje per gjera qe ia vlejne, kunder pallateve, e jo kunder kalamajve e lodrave te tyre, shqiperia do te kishte qene me mire. tani i ka kapur budalliku e keshtu do bejne edhe sikur peme te mbjelle bashkia ty, nderkohe qe pallatet e manes vazhdojne kercejne perpjete ne anen tjeter te liqenit duke prere peme sipas qefit. hajt me se cudia me e madhe tre dite zgjat

Ehhh more shkab sikur shqiperia te kishte jo me shume por disa shkaba do ishte bere bace me lule! smiley

Ne prandaj rrime te qete ketej sepse e kemi lene ate vend ne duart te sigurta. Zoti u ndihmofte kudo ku jeni dhe kurdo! smiley

ku ta gjeja te rrinin te qete andej. po ja qe s'u mbyllet WC-ja. Coc u kruan e coc u djeg, sidomos atyre me te pafateve.

smiley 

Logjikisht lejen për atë pallat aty e ka dhënë kryetaro-ministri në ballë të vëndit, ai i cili "premtoi" se nuk do të jepej më asnjë leje për ndërtim në këtë vënd tashmë të betonizuar gjithandej. I njëjti që po jep konçesione për ndërtime hidrocentralesh në zona turistike në veri, i njëjti që tha se lumin Vjosa (i vetmi që derdhet nga burimi drejt e në det pa pengesa) do ta bënte Park Kombëtar, tani po pregatitet që ti bëj diga në çdo fshat. I njëjti që tha se do ringrinte ekonominë por në fakt varfëria po gllabëron gjithmonë e më shumë shpresën e qytetarëve. Një kryeministër (aq më tepër "i majtë", socialist) që tallet hapur me qytetarët dhe u thotë që ne s'kemi nevojë per Sindikata dhe që Shoqëria Civile ka vdekur!

Aktivistë të rinj të Shoqërisë civile 

smiley

Jane pa tru si protestuesit edhe te tjeret ... faji kryesor eshte i protestuesve, nuk dine dhe nuk njohin asgje se si te protestojne !   Duket qart protestuesit jane ordiner te pire, ose te droguar 

smiley

Protest naten !!!! 

ishte nate binte shi 

smiley

Kishte nje projekt Edi Rama per zogun e ri, e prishen berishistet, i hodhen paret ne plera, dhe pastaj ben nje Rrotullame aty per faqen e zeze 

Projekt i pare qe u dhje nga Berisha 

 

http://www.skyscrapercity.com/showthread...

Po kete radhe do deshtojne 

 

A ka mundesi te ma thote njeri qer kerkojne keta protestuesit po me vetem nje fjali...

T'u dali e vetja meqe moren vemendje nga mediat si fillim dhe u hypi vetja ne qef.

Të mos vidhen kaq hapur 70 milionë lekë.

Po Guvernatori  i Bankes i humben (u vodhen ) 700 mije dollaro , vjedhe e hapur,  si i behet,, ndonje proteste ?  smiley Ai u fut ne burg dhe doli pa lag, Ugjeten paret ? 

Për atë "tregoi veten" gjithë sistemi jonë ligjor ashtu sic po e tregon edhe te këndi i lojrave. Xhanëm, ky sistem ka vite që kështu është, i kalbur. Ti mund të përmendësh faktin se njerëzit për kësi arsyesh u ngritën edhe në 21 Janar dhe nuk zgjidhën gjë apo jo. Bile 4 vetë humbën jetën. Dhe atëherë i "mbështeste" kryetaro-ministri kundër atij që e ka në krah sot. Nuk mund ti gjesh fillimin kësaj pune se ashtu e lë fare. Duhet të përpiqesh të jesh asnjëanës dhe te kesh mendje të fortë dhe të ftohtë për të peshuar këto situata.

nuk ka lidhje 21 janari, edhe ata kater qe u vrane, u vrane per kolltukun e Rames.

Nuk kam thënë asgjë më shumë se ajo që ke shkruar në fund. Bile edhe kryetaro-buratini që asokohe mbronte ngjyrat e G-99 -ës, i lyente në protestë kokën një fatkeqi dhe e dërgonte para policëve si mish për top. Doja me thënë që Majtas-Djathtas s'ka ndonjë ndryshim. Dhe kjo është e frikshme!

Duhet të përpiqesh të jesh asnjëanës dhe te kesh mendje të fortë

 Shume e drejte . Ai qe duhet te perpiqet per asnjeanesi eshte Gjykata ,Drejtesia dhe Publiku. Ky trekondsh  eshte shume i rendesishem. Njoni nga keto te shtremberohet prishet e gjitha dmth gjonat nuk funksionojne si duhet. Ne pamje te pare protesta duket e drejte, Publiku duhet te pytet ose duhej kembengulur per nje referendum , me mbledhje firmash per te ndaluar punimet, qysh kure, Palni per kete Projekt eshte i njohur me kohe .Duhet shikuar ana ligjore ose e drejta ligjore per pronat publike, si funksionojne pushtet lokale vendore ne nje rast te ngjashem , se nuk eshte hera e pare qe Bashkia merr vendime te tilla,  Ka nje cerek shekulli kjo gjendje , dhe sic shikohet keshtu ka per te vazhduar edhe nje cherek shekulli tjeter .

 Po kush e ka ven ujin ne zjarr ?

  tjeter . Ajo qe kompromenton protesten eshte pjesmarja e eksponenteve te PD , keta e dhjesin dhe qellimin e protestes, si te thuash e demtojne pasi jane keta prishesit me te medhenje te prones publike, shkatruesit dhe demtuesit, dhe keta nuk kane te drejte morale , te afrohen aty, prandaj eshte dhjere protesta ! eshte veshtire te largosh Hienat 

Qëndrojnë të gjitha. Edhe unë pesimist jam. Këtu gjërat janë koklavitur aq keq sa s'bëhet.
Sa për ata të pd, sinqerisht nuk di c'të them, nuk e di si mund të "mënjanohen". Me të drejtë ata thonë që parku është edhe i joni, edhe ne na lind e drejta të protestojmë si qytetarë. Për referendum duhen 20.000 firma, duhet kohë dhe shumë punë. Punimet kanë filluar para një muaji dhe thuhet se duhet të mbarojnë më 1 Qershor. Për referendum duket që s'ka kohë. Shpresa e vetme do të ishte këshilli bashkiak me sa duket. Unë personalisht nuk dua të shtyhem e rrihem me policët, të bëhem pjesë e krahëve politikë apo e pseudo aktivistëve, por kjo nuk më pengon që kauzën të mos ta ndjek nga afër, në terren.

sa huq te cuditshem e keni ju trollat qe futeni vend e pa vend me ca lexoni neper internet sikur ska pacensure apo tema enkas.

Shkaba ngryset amerikan dhe gdhihet kanadez.

dhjet aty ku ha buke kur cohet ne mengjez.

O shkab', o rrot kari, peng peshkun e ke marre, 

dhe per faj' tend, mend po na vin' verdalle,

ja ke sjelle n'maje t'hundes gjithe peshq've te botes,

mos me thuaj se nuk e meriton nje garuzhde kokes.

e mqrf mire bejne se e kane cuar asistencen me 110 mije leke te vjetra, sa c'merr nje pensionist qe ka punuar me djerse, dhe ka plot parazite qe kane dyqane e biznese dhe prape marrin asistence. t'i deklarojne te gjitha

Për të shmangur gjuhën e urrejtjes Rama duhet të hedhë një hap të parë: të shpërndajë çetën e Fugës dhe Veliajt. Janë rreth 20 vetë që para zgjedhjeve pushtuan zyrat e katit të tretë të selisë së PS dhe me identitete të rremë shanin me libër shtëpie këdo që mund të thoshte gjysëm fjale kundër Ramës apo Veliajt. Kjo bandë interneti më pas u zhvendos nga selia e PS dhe paguhet për të njëjtën punë nga fondet e Ministrisë së Punës dhe rishtas nga Bashkia.

Qenka bere shkaba i famshem. e paska permendur edhe Ilir Babaramo tek Tema.

Pse kaq shume helm nxjerr nga goja mor i uruar,

kushedi sa te kan' rrahur, sa  shume te kane abuzuar,

Po c'faj te kemi ne qe na derdellit dite e nat',

vime ketu per qef, te bejm' nje dore gallat'.

Jeta eshte e shkurter, eshte per t'u jetuar,

s'ka kohe per urrejtje, vec per t'dashuruar.

Ik pirdhu!

 

Shkaba ngryset amerikan dhe gdhihet kanadez.

dhjet aty ku ha buke kur cohet ne mengjez.

O shkab', o rrot kari, peng peshkun e ke marre, 

dhe per faj' tend, mend po na vin' verdalle,

ja ke sjelle n'maje t'hundes gjithe peshq've te botes,

mos me thuaj se nuk e meriton nje garuzhde kokes.

 

Kjo Ura Vajgurore, c'trap paska pjelle,

nga mengjesi ne darke, di vec vrer te vjelle,

Qekur emigroi ne Komun' t'Parisit,

na eshte bere llafazan ulur ne byth' t'lisit.

Ligjeron ne peshk si i buk'ri shejtan,

Kur na hiqet i mencem dhe ky trap mor aman.

 

Pse kaq shume helm nxjerr nga goja mor i uruar,

kushedi sa te kan' rrahur, sa  shume te kane abuzuar,

Po c'faj te kemi ne qe na derdellit dite e nat',

vime ketu per qef, te bejm' nje dore gallat'.

Jeta eshte e shkurter, eshte per t'u jetuar,

s'ka kohe per urrejtje, vec per t'dashuruar.

 

Shko gjej nje dashnore, bej qef e pi vere.

boll u rrobtove, jeto dhe ti njehere,

qi pidh dhe puth buze dhe luaja fene jetes, 

se ngele gjithe diten duke "i rene klarinetes".

po te ikin ditet duke bere gam-gam,

ik o trap jeto, mos e co jeten haram.

Shko gjej nje dashnore, bej qef e pi vere.

boll u rrobtove, jeto dhe ti njehere,

qi pidh dhe puth buze dhe luaja fene jetes, 

se ngele gjithe diten duke "i rene klarinetes".

po te ikin ditet duke bere gam-gam,

ik o trap jeto, mos e co jeten haram.

Kjo Ura Vajgurore, c'trap paska pjelle,

nga mengjesi ne darke, di vec vrer te vjelle,

Qekur emigroi ne Komun' t'Parisit,

na eshte bere llafazan ulur ne byth' t'lisit.

Ligjeron ne peshk si i buk'ri shejtan,

Kur na hiqet i mencem dhe ky trap mor aman.

smileysmileysmiley me kaq do ta lesh o troll? smileysmiley
beje me kenge tani lol

Kjo Ura Vajgurore, c'trap paska pjelle,

nga mengjesi ne darke, di vec vrer te vjelle,

Qekur emigroi ne Komun' t'Parisit,

na eshte bere llafazan ulur ne byth' t'lisit.

Ligjeron ne peshk si i buk'ri shejtan,

Kur na hiqet i mencem dhe ky trap mor aman.

rolandb, po ti qenke talent! smiley

flm olsi smiley

po ti lere talentin tim, po shiko kete:

Për të shmangur gjuhën e urrejtjes Rama duhet të hedhë një hap të parë: të shpërndajë çetën e Fugës dhe Veliajt. Janë rreth 20 vetë që para zgjedhjeve pushtuan zyrat e katit të tretë të selisë së PS dhe me identitete të rremë shanin me libër shtëpie këdo që mund të thoshte gjysëm fjale kundër Ramës apo Veliajt. Kjo bandë interneti më pas u zhvendos nga selia e PS dhe paguhet për të njëjtën punë nga fondet e Ministrisë së Punës dhe rishtas nga Bashkia.

Blendi Salaj e njoh per djale te shkelqyer se kam 10 vjet tek peshku. Por nuk e di nese eshte naiv dhe nuk kupton qe po i iken blogu per lesh duke lejur shkaben t'ia kaloje topin mes shaleve dhe t'ja dhjesi kete blog qe na ka mbledhur ne shqiptareve per gjithe keto vite.

Po me habit tej mase.

Avash avash boto librin

ti e thua me shaka ketlina, por.....smiley

Jo isha shume serioze smiley

faleminderit atehere..smiley

Kane faj drejtuesit ne fakt qe mua qe komentoj dhe thjesht u pergjigjem robve sipas temes, me vene 5 komente ne dite. Trollave si ti e si disa te tjere u lejojne te postojne linke pa lidhje me temen gjate gjithe kohes, duke prishur cdo diskutim me fjale banale dhe me mungese te theksuar edukate familjare, duke u share vazhdimisht nga motrat e nga gocat

me thuaj nje rast, njecke te vetem, ku une kam share nga motrat apo nga gocat ndonje komentues ketu tek peshku, o shpifarak i ndyre.

biles une kam duruar edhe nuk kam share prinderit e tu, sepse c'faj kane ata te shkretet qe ti u ke ikur nga duart. Mua me vjen keq per ata, edhe pse nuk i njoh fare.

Kushedi sa vuan jotem qe ia ke plasur shpirtin me budallalleqet e tua. Vetem nqs te kane bere hasha. dhe nuk u behet vone fare.

Dhe tani je bere contingjent i Fuges te perhapesh shpifje dhe ta dhjesesh kete blog me keq se ce ke dhjere deri me tani.

Megjithese po te isha une si Fuga, do te te pushoja nga puna, se i ke diskretituar fare me keto traplliqet e tua.

 

Pse more zoteri kerkon te rrisesh papunesine ne Shqiperi? Cfare faji ka Blendi? shkaba eshte perzene apo limituar shume here nga ky blog por ai eshte puntor i dalluar qe ploteson dhe tejkalon normen qe i kane vene. Megjithese eshte personi qe ndoshta e shan blogun me shume se te gjithe (nivelin e blogut, adminet) perseri ben cmos qe te krijoje nick-e te reja me software qe i ofron punedhenesi vetem e vetem qe te shkruaje ketu.

robot hesapi, o gjemb. pa tru.

Faleminderit ty i dashur. Je ti artisti. Une jam vecse nje publik i thjeshte. smiley

Blendi mund te jete i shkelqyer, por Blendi tashme eshte bere nje skllav i mentalitetit televizivo-mediatik.Shkaba eshte si ata elementet e Big Brotherit qe bejne nje cik zhurme, por qe rrisin audiencen.

E dhjesin muhabetin, por rrisin audiencen.

Ore sot per audience robt po i shesin shpirtin djallit. smiley

eh edhe ajo mund te jete. smiley

Nuk eshte ashtu Olsi. E kane pajisur punedheniesit me proxy e me gjera...

Ne ket histori te gjith personazhet mund te jen te shitur, te blere, te hipnotizuar a ku di une....por rolin e karagjozit e ka marr vet kryetari, kur thot qe do ndreq sheshin skenderbej pas dy muaj konsultimesh me te gjith njerzit, me te gjitha grupet e interesuara e te pa interesuara, madje edhe me shtetet fqinje....vetem te liqeni mos me ndaloni.....

Ka mesu si jovan bregu me magazinen. 

Votojne veliajn (ramen) dhe jane kunder betonizimit te tiranes?

Si mund te dalesh e te protestosh perkrah nje populli dele qe zgjedh ujkun ne krye dhe pastaj ankohen qe po i ha?

 

Fotografoi ne proteste dhe ofroju pune me rroge te majme aty ne beton dhe pastaj nxirri ne interviste si te.penduar qe bllokuan kendin e lojrave per femijet.

Ka ndonje specialist ndertimi te na thote pse duhet betoni 2 meter i thelle per nje rrugice?

duhet per ndonje rast sulmi atomik .smiley

E kisha harruar kete.

po ecte tema me diskutime per bukuri erdhi trolli rolandb dhe e 10eu si perhere

flamur kanadez sot?

 

Shkaba ngryset amerikan dhe gdhihet kanadez.

dhjet aty ku ha buke kur cohet ne mengjez.

O shkab', o rrot kari, peng peshkun e ke marre, 

dhe per faj' tend, mend po na vin' verdalle,

ja ke sjelle n'maje t'hundes gjithe peshq've te botes,

mos me thuaj se nuk e meriton nje garuzhde kokes

ok e morem vesh kishe qellim te 10sje temen ku robt po diskutonin normalisht. ia dole. qetesohu tani,

Ore niks peshku per genapene e Blushit? Mire ketu kane hall se mos thyejne pjatat nga hutimi. Po dhe kendejza shtypi i nerum e paskan mcef me kujdes. Mediokritet elitiar, quhet bumja e re. 

Edhe ti ne Shqiperi? Te paska gjetur bredhi ndonje pune me duket.

Sindroma e atdhedashiurise smiley

Me sa mbaj mend ai te ftoi ty. Mos u bej merak nuk ta ze vendin . Une jam i tjater linje.

Nuk shkoj dot ne Shqiperi sepse s'ka pune per mua. Shkaba e tha qarte dhe shkoqur qe atje s'lahen pjata.

kot per kureshtje sa ke ne usa e sa here ke ardhur ne al?

smiley

Meme fantastike!

lol c'vuan peshku nga trollat ka ik per shele. nuk futet njeri te diskutoje tema por te beje karagjozin. Kush diskuton temat e kush nuk sjell vjersha idiote me fjalor prej edukate rruge, kush nuk shahet nga motrat e nga gocat, merr ban.

Po ça te flasim per temen!!  palloshi e ka da menjen o do ta bej parkun 'nenkupto restorantin' o s'ka.. le ti bijen legenit ata .

ka femijeri e femijeri. psh une me rrethin tim ziheshim per taso ose a ishte penallti faulli ndaj ronaldos ne juve-inter

Naten vone, tek liqeni. Sa nostalgji kam kur e kujtoje. Do kisha shume deshire te qendroja dhe une me ta, por jo per te protestuar qe femijet te mos gezojne. 

..... se jam zene me danezet neper komente qe kalama, se thoshin "jo ishujt faroe kane marre pavaresine tani dhe ato balenat nuk i vrasim ne danezet, por ata qe jetojne atje,....

 

smileysmiley

smiley ja nxorret trute fare nga vendi

Punojne keta njerez a nuk punojne?? Lol. Kane shume kohe Te lire prandaj.

punojn diten, naten bejn protest.

Po perpiqemi te mbrojme parkun (oksigjenin, shendetin tone) nga betoni dhe plastika. Aq kohe sa kemi i bashkohemi protestes. Parku eshte i vetmi vend clodhes dhe me ajer te paster e me gjelberim per ne qe jetojme ne Tirane. Aq me shume per ne qe kemi lindur ne Tirane e jemi rritur aty. Une kam mbeshtetur gjithmone partine qe po qeveris tani. Por me parkun e me shume politika te tjere sidomos sociale po gabon shume keq. Parku dhe shendeti i banoreve te ketij qyteti eshte mbi partite. Uroj te bashkohen sa me shume njerez ne mbrojtje te gjelberimit. Pamjet me betonin e hedhur aty keto dite e me tridhjete makina policie jane agresivitet i panevojshem kunder banoreve qe po mbrojne te drejten me minimale - shendetin.

Po pse nuk e mbroni kunder pallateve te Saimir Manes qe i ecen puna vaj, por e mbroni kunder kalamajve? Mua nuk me duket se kam nevoje te mbrohem nga nje kend lodrash per femije, keshtu qe nuk keni dale per mua apo per banoret.

Aq pra, nje proteste si fende per probleme vertet reale. As nuk qelluan police, as nuk rrahen kalimtare qe u flisnin te mos silleshin ashtu, as nuk perbmysen ekskavatore, as nuk fjeten gjithe naten. Cudi qe te gjitha keto i bejne kunder femijeve dhe jo kunder pallateve 20 kateshe.

Lexova diku qe ishin keqtrajtuar fizikisht nga perfaqsues te firmes qe po nderton aty qe per "koincidence" eshte e njejta qe po ben rikonstruksion te Bashkise.

Meqe ata paskan protestuar si fende, pse nuk shkove dhe ti te protestosh qe te behej me e forte se fenda?

C'lidhje ka qe firma qe po ben parkun eshte e njejta qe po ben bashkine? Ai kosovari Pacolli qe rindertoi kremlinin s'duhet te rindertonte ne angli apo kosove? Apo thuaj gjemb hesapi. lol

Meqe ata paskan protestuar si fende, pse nuk shkove dhe ti te protestosh qe te behej me e forte se fenda?

aq e kemi kohen

Harxho me pak kohe ne peshk e te del pak kohe per park. Apo, harrova, koha ne peshk eshte koha e punes qe duhet te plotesosh normen.

uau gjembi, c'fjalor! ska faj shkaba qe ndihet i dhunuar. Qjr! Klm!
 

ncnc. lol. Thjesht rishkruajta ate qe shkruajti shkaba. pz.

lol, ai qe ankohet per fjalorin e te tjereve, lol. klm.

Ai ndërtim dosido duket "jashtë parkut". Kurse ky i këndit të lojrave është midis pemëve. Unë për këtë jam më i ndjeshëm sepse aty kaloj cdo ditë dhe kam frikë që nëse kthehet në truall, sic po ndodh, e gjithë ajo pjesë aty, do i hiqet përfundimisht parkut, sic ndodhi me pallatin e kuq në hyrje.
Pastaj, nuk po protestohet vetëm se u prenë pemët, por edhe për shifrën e frikshme prej 500 mijë euro që janë taksa e jo bamirësi. Nuk ka VNM, një Studim Fizibiliteti etj. Edhe këto janë të rëndësishme apo jo.

Mir parkun per femije po e pranojme, po ky 13 kaçi ç'eshte. Ore gomer pushte-tar, mos ndertoni pallate aty, o te mjere, mos e provokoni qytetarine, se do ju kthehet ne bumerang, or toça. 

13 kateshi nuk ka problem. problemi eshte te kendi i lojerave.

tek 13 kateshi po vazhdojne punimet gjembi, eshte rrethuar zona per kantier ndertimi dhe gjithe protestuesit jane ne anen tjeter te liqenit, te kendi i lodrave. Atje nuk eshte asnje per be dhe as kane qene ndonje dite. Thjeht e permendin ndonjehere por vetem ketu rrahin kalimtaret e qellojne policet e rrine pa gjume naten

Une them eshte rrethuar zona nderkohe qe flasim dhe po punohet ndersa keta jane ne anen tjeter tek kendi i lodrave de facto, ti me thua propagande. Vune nje gur varri dhe aq, iken pastaj. Te lodrat po vene batanijet e po flene e po zihen me roje nderkohe qe andej vazhdon puna. Ec e merri vesh keta xhajet qe hamendesojne debate nga truri i tyre e kane turp te mesojne. lol 

Bravo ju qofte!

lol, po cfare shendeti do te mbrosh ti me lodrat e femijeve ne park? Nese me te vertete mendon per shendetin tend dhe te te gjithe banoreve te Tiranes hajde te protestojme per gazrat kencerogjene qe leshojne automjetet, hajde te protestojme per dhunen akustike qe na shkaktojne motorat e makinave, hajde te protestojme per ndotjen vizuale dhe pengesat ne qarkullim qe na shkaktojne mjetet e motorizuara. Ato jane e keqja e shendetit tone. A e di ti sesa makina dhe njekohesisht gazra helmuese shtohen perdite ne Tiranen tone? Por ju nuk jeni per zgjidhje, jeni vetem per sherr se keshtu ju kane gatuar paraardhesit.

Mire Mimoza se eshte ne Amerike edhe ja fut ndonje ketu tek Peshku, por keta loqet qe jetojne ne kete qytet edhe iu bejne ketyre protestuesve komente te tipit: Hej, po ju s'pate ato pemet qe u prene aty poshte me, hej po ju nuk u ngritet per ate pallatin me...

Ata aq jane gjithsej. Nqs. doni te protestohet edhe per shume probleme te tjera ngrihuni edhe ju, ose nqs. nuk keni ndonje gje per te thene apo per te bere ne kete sens, qepeni halen.

Cfare rrota carash....Ku ishin keta aktivistet kur Lulka preu gjithe pemet ke liqeni para nja 2-3 vitesh.

Eshte park kalamojsh o bageti e bujqesi.....

Opa, ja edhe Danieli. Po ku ishe ti mo Daniel?

Protesta prej te perkedhelurve te sistemit, borgjezet e vegjel

Kurse Veliaj eshte proletari. Fiks si Pasolini n'vakt keni folur.

proletari qe shet fiq, qe shkon ne pune me biciklete

Pyetja rrjedh e natyrshme: A jane valle ne krize morale proletaret e djeshem?

finisterre, pse e hoqet kendin e kultures se Peshkut?

U katandis kokoshi nje thele! (nje fele!)

 

Protesta do vazhdoje edhe me e madhe...Parku eshte per te varferit me shume...ske nevoje te shpenzosh neper kafenera se shkon aty shetit, ajrosesh, ndonje piknik ulur ne bar (si ne angli dhe ne central park per shembull...)...etj etj...Kurse borgjezet e tu duan ta gllaberojne e ta bejne vend komercial per fitime...ik rrembe dhe ti ndonje cope se mbase te iken helmi qe leshon ketu vend e pa vend...

po aty e ke barin po mos lini nam, ke dhe bar falas, dhe kend lojerash falas. e kuptoni qe edhe robt normale te PD nuk po ju mbeshtesin?

po pra shkabe, edhe falas edhe nuk e duan. si e shpjegon ti kete?

Borgjeze te vegjel, te perkedhelur te sistemit (cilit sistem?), o duan te paguajne o s'ka!

shpjegimi eshte tek fakti qe nuk u rruhet per premet qe priten per pallate

po ti ndaj kujt pp proteston? sqaro pozicionin tend se mund te te keqkuptojne. me nje ose 2 fjali te lutem.

Ku e pe ti qe po protestoj une? Une po komentoj. Zakoni ketu eshte qe te gjithe komentojne e protestojne, e madje shahen edhe nga gocat e nga motrat per ate qe komentojne, ne menyre sistematike. Dhe kur nuk i pelqen ajo qe thote tjetri, standardi copy-paste eshte "kush te paguan". lol Dmth, te jesh kunder nje ideje, ti paguhesh. Te shahesh nga motrat e nga gocat prej vitesh per ate ide, nuk ke asnje interes, je i paanshem dhe nuk paguhesh por thjesht komenton. Kjo eshte cudia ketu. Tani, sinqerisht. Nga 1 deri ne 10, sa thua ti se me rruhet mua nese keqkuptohet apo s'keqkuptohet nje tufe xhajesh qe shahen nga gocat e qe flasin si halabake, qe bejne poezi me fjale rruge si kalamaj gjiimnazi, qe i qepen tjetrit si maniake apo qe kembengulin si rrk neper komente per gjera qe as nuk e kane idene dhe e kane per turp te informohen? Sinqerisht. 

nga 1 deri ne 10, mendoj se 9.

nqs paguhesh per kete gje, sic supozon se mund te mendojne te tjeret, kerko rritje rroge.

 

ne fakt duhet t'i kerkoj leke velias sepse kishte marre nje postim timin ketu me 21 kendet e lodrave ne new york dhe kishte bere nje postim ne fb. Sa per kete "paguhesh" kur nuk eshte dikush dakord me ty e nderkohe vete s'keni lene njeri te familjes pa share ketu ne peshk prej vitesh tashme, jeni bere aq bajat sa nuk ka ku te shkoje.

jo ne fakt parqet e NY i publikoi para teje ne Opinion. strrrrrange.

vertet? me doli huq pse s'thua. po ti me paske pare cdo postim edhe me date. sa i kujdesshem qenke me postimet e mia. strrrrange lol

hahaha, verifikimet beji vete po deshe. 

jo, qenka me shkurt te te pyes ty. haha por me pelqen qe ma vlereson aftesine ne debat me ate te nje kryebashkiaku. do pare me thelle ky muhabet

me duket se t'u rrit pak mendja, gjithsesi aftesite e debatit aty-aty i keni. lol

ne fakt peshku eshte nje nga vendet ku ndihem me superior se kudo per pune mendjeje, aq shume budallenj ka qe nuk lene rast pa treguar qe jane te tille. 

ne fakt peshku eshte nje nga vendet ku ndihem me superior se kudo per pune mendjeje

Mos! Dmth na paske turperuar ne forumet Daneze? smiley

bota e rrjeteve sociale nuk eshte vetem forum, o gjembi. por robi komenton edhe ne nje lajm ne fb, edhe ne nje video ne youtube. Nuk eshte vetem ppu interneti. Fakti qe shqiptaret e danezet komentojne ne nje vend dhe informohen me shpejt per boten, pa qene nevoja te bejne si te ditur ne forume duke hamendesuar gjera si rrk - meson gjera edhe pa qene nevoja t'u zesh deren e te veteviktimizohesh - eshte ndryshimi i madh i brezit tim me tuajin. Ju nuk e kuptoni dot dhe as pres ta kuptoni, por qe ta kesh te qarte, kjo situata kur qeshni me faktin qe nje i ri shqiptar komenton bashke me nje te ri danez, ju ben te dukeni si ato plakat qe e shohin celularin si budallallek e te rinjte e dine qe eshte e kote t'ua shpjegosh e vetem qeshin dhe e tregojne ne kafe si qyfyre. 

Nuk ka ndonje gje te  keqe,njerit i flet baba qe i vogel per Kuvajtin,tjetrit per ishujt Faroe.Po Shkabe,na tregove vetem se cfare thane danezet,po ti cfare u the qe u zure me ta.Si perfundim,kush i kishin vrare balenatsmileyanezet apo banoret e ishujve Faroe qe flasin te njejten gjuhe me ta.

Kjo eshte e bukura me ju qe mire qe lini nam, por edhe kembengulni. Mire qe the qe Danimarka ka toke te vogel, qe arabet jane nje komb, u sperdrodhe si baxhelle jo po ska burim jo thote wiki kshu se ishalla po e ha tjetri, gjithe ai burre, e madje edhe kembengul. lol nuk di c'emer t'i vesh. Keshtu eshte kur komentet i kemben vetem ne peshk e kur ke turp te nxesh. Del si rrk pastaj

Po nuk po kembengul mo Shkabe,thjesht te pyeta,ti cfare u the,kush i ka vrare balenat.Prape nuk me ktheve pergjigje,me le injorant.Ashtu sic me le injorant se sa kombe arabe kishte para mijera vjetesh kur u krijuan Siria dhe Libani,prej qindra vjetesh te pushtuara nga Perendimi.Kur te thashe qe librat e vetem qe ke lexuar jane Liveleaks dhe Facebook,u nxehe,tani na shan ne xhajet qe lexojme libra dhe jo "enciklopedi ne internet" si Liveleaks.Po prape,edhe kur te sjellim Wikipedian ketu,nuk e pranon.Se ja,hape te Danimarka dhe do shikosh qe thote qe siperfaqen e ka 48 mije km kilometra,pra nuk eshte "nje nder vendet me te medha ne bote".Po dy pyetje m'i ke lene kunj qe nuk u pergjigjeshsmileyse duhet gjermanisht e jo gjermanishte,dhe sa here lahej yt ate.Dhe nuk e di pse nuk u pergjigjesh se e ke te lehte.Per te paren,si njohesi me i mire i shqipes,dhe per te dyten,nuk ka nevoje te lexosh ndonje "encikopedi online" te dish sa here lahej yt ate,e ke nga pervoja.Po pres Shkabe,e di qe nje dite do t'i shkaterrosh themelet e injorances sime,ashtu sic ua shkaterrove danezeve per balenat e ishujve Faroe.

pertoj te te lexoj prape argendis por po i bie shkurt e te te them qe fillo lexo e hap ndonje gje se ngele duke dale si budalla ne debate per gjera elementare. ke shume boshlleqe. e kuptoj qe te vjen turp dhe po me vjen dhe mua gjynah per ty tani. klm

Me zhgenjeve Shkabe,jo me njohurite e tua,se ato jane te pafundme,po me padurimin per ta shkaterruar murin e injorances sime.Une tek ti i kisha varur shpresat.Po besoj do gjesh nga koha jote e cmuar qe kalon ne internet,te lexosh mendimin tim te perunjur per ty:une mendoj se ti e thua nga modestia jote e tepruar qe lexon "enciklopedi online"·Se ti ke lindur nje enciklopedi e gjalle.Ndryshe nuk ka si shpjegohet se so qe 5 vjec ke pasur njohuri per vrasjen e balenave ne ishujt Faroe dhe u ka bere 8 me 2 xhajeve daneze me dy pllom mjeker.Klm dhe ti Shkabe dhe mezi po pres te kthehesh prape e te me thuash ndonje gje per zhdukjen e delfinit ne lumin Jance,se jam shume i interesuar.

shkaba, sinqerisht te pergezoj per aftesine agjitpropiste dhe te kercimit neper dege. Je nje nga me te miret per kete. Dine ke marrin ne pune ata. Kur u merzita me siper qe na paske turperuar, e thashe se meqe vetem te peshku u ndjeke superior, tek forumet e tjera danezo-faroiste e paske humbur betejen dhe je ndjere e kunderta, inferior.

E pranoj qe une s'e kam patur as fatin dhe as intelektin te bisedoj me te rinj Daneze. Pra te kam zili perseri, sidomos per konfidencen qe ke qe u je kundervene Danezeve te poshter si Faroist i vjeter denbabaden qe je.

duke hamendesuar gjera si rrk

Ju nuk e kuptoni dot dhe as pres ta kuptoni, por qe ta kesh te qarte, kjo situata kur qeshni me faktin qe nje i ri shqiptar komenton bashke me nje te ri danez, ju ben te dukeni si ato plakat qe e shohin celularin si budallallek e te rinjte e dine qe eshte e kote t'ua shpjegosh e vetem qeshin dhe e tregojne ne kafe si qyfyre. 

ncnc ti sikur the qe ti nuk shan. lol. pz.

pa qene nevoja t'u zesh deren e te veteviktimizohesh

thote shkaba qe vetem ankohet pse i bejne ban ketu. klm

 

... se jam zene me danezet neper komente qe kalama, se thoshin "jo ishujt faroe kane marre pavaresine tani dhe ato balenat nuk i vrasim ne danezet, por ata qe jetojne atje,...

 

 

lol o gjemb edhe ilir-jani tek tema tjeter thote qe keta ambientalistet te parku paguhen. Mire mua me paguakan per te bere muhabet per disa tema, po juve per t'u share nga gocat e nga motrat per te njejtat tema, kush ju paguan? E para kjo. E dyta, une s'jam veteviktimizuar asnjehere per banet sepse banet asnjehere s'me kane prishur pune. kam vene ne dukje ama qe adminet nuk u vene ban atyre qe shahen nga motrat e nga gocat ne menyre sistematike por u vene atyre qe nuk shahen. ky eshte fakt.

good for you.

.Parku eshte per te varferit me shume

Ti qeke kokra e torrollakes  cfare shkolle ke bo ti ? Ju jeni brez i dhim !

Ajo eshte ne kauzen e agbuar, por brezi super i dhjere je ti dhe keta te tjeret. Jua mbajti enveri trurin ne qyp per 40 vjet, jua beri turshi dhe kur dolet neper bote ecnit rrugeve te perendimit duke u jargavitur si torollake prej dritave se s'kishit pare ndonjehere aq shume, duke u ferkuar si maniake neper autobuze se pas femrave qe laheshin cdo dite, duke bere jete zvarraniku andej se nuk ka burre nene ta nxjerre budallallikun nga truri juaj, sepse edhe te informoheni nuk dini, e keni per turp ta merrni informacionin nga mjete moderne si interneti, enciklopedite online e rrjetet e shperndarjes se informacionit real nepermjet videove e rrefimeve, por edhe andej vazhdoni informoheni nga mero bazet e ca te tjeresh kane marre persiper te vazhdojne t'ju mbajne ne qypin e budallenjve. Ti ke lindur i 10re, je rritur i 10re e do vdesesh i 10re se ti as nuk do te nxesh. 

Ka qene brez te cilit i eshte imponuar partia me force, ndryshe nga brezi 'LSI' i cili i rikthehet me deshire (partise).

 

P.S. Shkabe, Liveleaks nuk eshte enciklopedi. smiley

Liveleak eshte vetem nje faqe e enciklopedise internet qe keta xhajet e kane per turp ta shikojne. Liveleak dhe i gjithe interneti ku liveleak ndodhet, eshte me shume se enciklopedi. Eshte jeta reale pa dorashka dhe robt qe komunikojne aty jane rob reale. Nuk eshte e deformuar nga asnje gazetar. Jane pamje brtuo. 

 

Mbase Liveleak kane turp ta shikojne por jo doemos per arsyet qe mendon ti, shkabe. Mua psh me ngjan si pellg ku promovohet sjellja antisociale/ sjelljet patolologjike ne pergjithesi, me ato pak here qe kam hyre. As i dobishem dhe as zbavites nuk me eshte dukur, por e njejta s'vlen per te gjithe sigurisht. 

s'e kisha per ate qe kisha per faktin qe ai thote danimarka eshte toke e vogel ti i thua "jo, ka dhe groenlanden" ai te thote "a e pe ne wikipedia" sikur eshte turp te nxesh dmth. Eshte brezi jane mesuar te bejne si te ditur per cdo gje u duket si turp po te mos kesh lindur i ditur e po ta kesh lexuar diku. Jane brez qe nuk kane pasur kontakt me boten dhe vetem ca ishin te ditur e te gjithe benin sikur ishin ata dhe ashtu jane mesuar. Kurse brezi jone do sdo do futet ne internet e do ti perplaset informacioni ne fytyre e do sdo do te kontaktoje me botne ose do te kontaktoje bota me ata. Sa per liveleak, liveleak eshte burim informacioni po aq sa youtube e google. eshte jeta reale, gjera qe ndodhin, pa dorashka. Ti nuk je e vetmja qe i ben block jetes reale per t'u informuar nga tema, shqiptarja.com apo kush tjeter tall bizhdilet me juve dhe madje bejne leke.

Ja si dezinformon Shkabe,nga "enciklopedite online" e ke mesuar kete sjellje kodoshi.Kur une te thashe qe ju brezi i ri jeni me te zgjuar se ne xhajet qe lexojme libra,se lexoni youtube dhe facebook,ti u nxehe dhe me the qe ke lexuar me shume libra se une,megjithese i perket brezit modest qe nuk hiqet sikur di cdo gje.Ti sidomos e ke te spikatur kete sjellje modeste,kurre nuk ke thene qe je me i mencur se te tjeret ketu te Peshku dhe ne diskutimet me danezet per balenat,megjithese je enciklopedi e gjalle.Po mbase fakti qe je enciklopedi te ben pa dashje arrogant ndonjehere,me gjithe modestine e tepruar.Se ja une te them,shiko Wikipedian per siperfaqen e Danimarkes,dhe cfaredo "Enciklopedie online",dhe thone eshte 48 000 km katrore,pra vend o vogel, ti thua "Jo,e di une qe eshte vend i madh,se ka edhe a Groenlanden dhe ishujt Faroe bashke me balenat e tyre per te cilat jam zene me danezet".Tani Shkabe,meqe nuk lexon libra,po vetem "enciklopedi online" si "Liveleaks",eshte nje bestseller i quajtur "Superfreakonomics".Aty autoret thone se Wikipedia eshte me e besueshme se mjaft "enciklopedi ne leter",se perditesohet dhe ka shenime te tilla si "i paplote" etj.,dhe une jam dakord deri diku.

Dhe megjithese xhaje o Shkabe,une lexoj ne internet sa shqepem,dhe aty i gjej edhe librat,gati nuk blej me libra letre.Problemi nuk eshte te lexosh "Wikipedia"n,problemi eshte pse te duket vetem si "Wikipedia" vetem pse ke mundesi te lexosh "Wikipedia".Dhe mbi te gjitha te kujtosh se dija eshte vetem informacioni qe mund te gjesh ne "encikloedite online".A mkupto ti mu?Kupto ti kupto,se je cun / goc i /e squt

 o Karrabush  ne kemi qene brez bio kur kena mesu ne internetin  ti ishe tek koqet e babes ...aty ke qene edhe kur cam detin token dhe ajrin ..per ju u mundum ! Po ja qe sna i dini per nder , i keni gjet gati nga ne , po ju sdini ti mbani,  i keni dhjere te gjitha sdini as te ndertoni , as per veten tuaj ,,,,sepse rrini gjithe diten me brek nepr kome, duke marr miell nga hundet ,,trafikiku prostituta dhe drog dhe duke qi dashnoren e shokut .. shume te degjeneru paskeni qen  smiley  .. Me thuj nje gjo te bukur qe keni ndertu ? 

Lere Shkaben Ilirian,se eshte kopil.Jo ne kuptim te keq,te merremi vesh,po thjesht ne ate te bastardit,qe nuk njeh te atin.Se perndryshe nuk ka se si nje i ri/e re i/e edukuar si Shkaba,si i gjithe brezi i tij/e saj,te thote kokepalare,trushpelare etj. per brezin e te atit.Ti do thuash qe pjese e edukates se nje njeriu,pavaresisht kopil apo jo,eshte respekti dhe mirenjohja per brezat e shkuar.Ketu me thene te drejten,na ze pak ngushte,si Shkaben,ashtu edhe mua qe po perpiqem ta mbroj.

ore dilni e protestoni qe te pakten nje dite ne jave ne Tirane te mos qarkullonje makinat kanceroze, dilni e protestoni qe te rritet e forcohet kontrolli per sigurine ushqimore, qe te mos na parkohen makinat duke na bllokuar mundesine per te levizur, etj. etj. Po ku e gjetet me te lehten, te mos lozin femijet!!!! Apo ashtu eshte nje pune dhe gjeni sebep per tu larguar nga shtepia..... naten vone?

Albano thuaj ju rrofte 'your big mouth', se kellqe per te tjera ceshtje e me te tjere njerez... s'ia mbush dot mendjen njeriu se keni. 

kot e kap me mu, se nuk e kisha me te keq kesaj here...smiley

Perderisa hyre ne replika ashtu si hyre ..smiley

Protesta vari ..

Keta ja ulin vlerat protestave. Tirana po mbytet me pallate 20 katesh e lart, nuk gjen dot nje parkim po dole me makine ne TR , pine uje bolieritere diten e protestojne per kendin e lojrave .

Mahh

Protesta eshte edhe kunder shkaterrimit te Parkut te liqenit per kende lojrash te betonizuara e te plastifikuara, edhe kunder 13 kateshit ne anen tjeter te Parkut, edhe kunder shkaterrimit te Parkut Rinia per parking nentokesor, edhe per gjithe zonat e shkaterruara neper pallate, pa asnje peme, pa asnje hapesire sociale (per cdo brez), edhe kunder gjithe pallateve monstra neper Tirane....Keto gjera jane thene qarte. Kjo nuk eshte beteje midis partive por beteje midis banoreve dhe oligarkise. Po sqaroj gjera te qarta si drita e diellit.

mire o mire por vetem per kendin e lojerave po merrni batanije, jo per ato te tjerat. puna eshte me vepra pa me llafe ta thajne piten te gjithe. vetem kunder femijeve rriheni e shaheni e ziheni. ato te tjerat thjesht i permendni e vini nje gur e pastaj varja, prape te kendi. jeni kapur kunder femijeve me fanatizem idiot dhe as qe po e kuptoni. jam i sigurt qe shume prej jush e kane sinqerisht e po perdoren si ata qe perdori veliaj me mjfatin. edhe ai kishte shume aktiviste qe i shkonin mbrapa me shpirt, dhe pse benin budallain pas interesave politike te tij. kshu dhe juve me "erion veliajt" e pd.

Jepi shkabe. Bashkohu edhe ti. Per ato te tjerat. Me vepra shkabe. Mos na zhgenje.

Une them ta kthejme Shqiperine nen Turqi qe te jemi rehat edhe per 500 vjet pa ndertuar gje , e te rrime maleve

Jo mer bir se nuk mund te cilesohet zeri i 67 ambientalisteve qe i kundervihen nje parku kalamojsh si ze serioz.....Kta kundershtojne sepse krietar bashkie eshte Erioni e nuk kane nje CV protestash a kundervenie ndaj krimeve monstrueze ekologjike qe jane kryer e vazhdojne te kryen ne vatan. 

Kta jan nje cete marksistesh te llastuar qe shpikin kauza idiote per protagonizem personal. Kafene dhe faturen e smart fonit qe bojne video per rrjetet sociale.... ja paguan babi me mamin me leke qe i kan vu tu ndot ambientin a prere peme me i shit ne budva vite me pare.

E shofin si menyre per te avancuar ne politike e te degjohen kauza e tyre elitiste. Media i promovon si cdo bajge liberale elitiste te majte.....dhe ne fund te fundit kjo cete parazitesh skizofren ben nje vrim  ne uje kur Shqiperia ka 1001 probleme.

Kryebashkiaku kishte thene "Do shkoja t'i takoja vete protestuesit, gju me gju, po keto kohe jemi te zene me sezonin e fiqve ne Srilanka".

keta jane "partizane" te pilafit,se i bejne vetem per buje.Kur u be dita e pastrimit te Tiranes, diten e diele,ku ishin keta ithtare  te ambientit, apo te parkut pa druprerje...??? Perse nuk dolen qofte edhe per tu mediatizuar qe te hiqnin ndonje leter apo bisht cigareje, sa per te treguar qe ja edhe ne e duam pastertine...??? Apo nuk paten ndonje donacion per pastrimin...??'

 

keta jane "partizane" te pilafit

ballistat e demokracise, thua?  mire ia ke gjet.

Mediatizimi i tanishem eshte dhe produkt i politikes se interesuar, nuk eshte shkalle e besueshme krahasimi e se djeshmes dhe te sotmes. Deduksionet e metejshme rrjedhimisht i ke te gabuara kur ne zanafille je gabim.

keta jane "partizane" te pilafit,se i bejne vetem per buje

smileypartizant e pilafit .  tamom, tamom dembel stambolli qe sbojne as dhe 1 ore pune ne jave !

Ja edhe alidemsi... duke demontuar KETA. Po c'ke o burr i dheut?! Ca te kane bere?! Ata po bejne ate qe ti s'ke bere per vite. C'ke?! Leri. Nqs. Nuk i mbeshtet dot te pakten mos hidh vrer.

Olsi,po ta them edhe nje here, drejtepersedrejti ty...Une nuk jam fare,po fare me keta...Ku ishin keta kur u shkaterrua flora shqiptare ne kaq e kaq vite??' I eshte qire nena pyjeve te Shqiperise, rreth 60% e tyre jane sharruar dhe duan te pakten nje 30 vjeçar qe tefillojne e te vihen re.... Ku eshte ai i perdellyeri Jamarber, qe vetem per vilen e tij ne Gjirin e Lalzit ka prere mbi 30 pisha... Duhet ta kuptosh qe pertej disa njerezve naive qe me te vertete mbrojne parkun, pjesa derrmuese etyre jane njerez politike qe nuk kane asnje lidhje me parkun, por yshten nga politika veteme vetem per te bere buje mediatike per te penguar pune. E ç'ju be parkut se ju prene 20 apo 30 peme kur njekohesisht aty jane mbjelle po te them 500 peme te reja... A e kupton nonsensin e kesaj gjeje??? E akoma me keq kur ne krye te ketij aksioni, vihet nje sharlatan si Sazan Guri....Apo aq me keq ai qelbi, Altin Goxhaj...A do te zhvillohet ky vend apo jo... Me kujtohen protestat e Lubonjes & coekologjistet ne kohen e Saliut, kur ishte kunder energjise eolike,se ka ndotje optike dhe na prish pamjen e Karaburunit, kur ishin kunder Petroliferes, kunder TEC-it me qymyr, kunder centralit berthamor, tashti kunder HEC-eve mbi Vjose apo mbi lumenjte e tjere... Po nga do ta marrim kete kodosh energjie ne, ku dhe si do ta zhvillojme kete vend...Guroret na ndotin ambientin, rera e lumenjve na prish ekosistemin hidrik, e keshtu me radhe... Po si dhe ku do ta marrin lenden e pare ata qe ndertojne...Se keta vetem thone mos ketu e mos atje, po se ku do thone "po", kete nuk e dine... Ndaj jam kundra ketyre,dhe e them me tere mend, keta jane "partizane" te pilafit, se pasi ju vu zjarri Shqiperise dhe keta nuk u ndjene, pasi i vuri Saliu ne rresht, tani qe sapo pane pak liri, u turren me  yrysh... ne emer te lirise...pffff

Po replikoj une ne vend te Olsit. Nga respekti per kete lloj qasjeje e jo per ndonje arsye tjeter.

Shume nga keta qe marrin pjese ne kete proteste jane te rinj. Nuk kane qene pjese e historise se ekologjise shqiptare ne vitet '90, ndaj edhe kane te drejten e tyre per t'u shprehur kunder e per te qene te xhindosur me c'u kane lene prinderit si pasuri te perbashket.

Bashkeshoqerimi i figurave te Sazan Gurit dhe Altin Goxhajt me kauzat civile eshte e vertete qe u ul pike ketyre kauzave ne sy te opinionit spektator, por nga ana tjeter nuk besoj se ka penguar njeri burra e gra me te mire/ me te mira te vihen ne krye.

Cdo shoqeri e zhvilluar sot ka nje grup qe therret kunder teknologjizimit dhe tejshfrytezimit te ambjentit. Cfare ndodh realisht e ne perfundim te perplasjes (dmth TEC-et, HEC-et, hidrocentralet etj. qe ndertohen) eshte pasoje e zgjidhjes se konfliktit mes te paleve te interesuara (shtetit, grupeve ekonomike) dhe shoqerise civile. Nje here fiton njera pale, nje here fiton pala tjeter.

Me konkretisht per parkun qe ndertohet: ndertimi i parkut ka qene pjese e premtimeve elektorale te Veliajt. Shume nga votuesit s'kane asnje interes te mesojne me pare se te zgjedhin nje kandidat se cfare realisht po u premton ai. Ne kete kuptim, por vetem ne kete, protestuesit ne fjale jane si kofini pas te vjelit.

 

Ne fund fare, une personalisht i shoh keta "borgjezet e vegjel" qe protestojne si barrikade e fundit perballe kapjes se shtetit. Se nga cilet do pres?

Shume, ketu ne Peshk e jashte tij, te flasin per rritje te mireqenies, por kur i pyet "si" e "qysh" te tregojne Tiranen dhe fshatrat rreth saj. Gjysma e Shqiperise jeton ne hije, por prej saj nuk pres protesta me batanije. Ajo pjese ka dy rruge: ose te largohet nga vendi, ose te zbrese me cfurqe ne Tirane. Deri dje kane jetuar nga emigracioni; tani ajo rruge eshte prere.

Ka pastaj nje pjese njerezish te ndershem, qe punojne ne shtet. Ketyre shteti ua ka zene koken me carkun e rroges dhe kercenimin e pasigurise ekonomike. Keta jane mish per top ne fushate elektorale e pas saj. Keta jane te shantazhuar, ndaj edhe s'kane per te protestuar ndonjehere.

Mbeten pensionistet, pjesa me interesante e kuadrit faktikisht. Per ta do te duhej shkruar nje liber, por mua me mbeten edhe 70 germa, numri i te cilave vijon te ulet.

Kaq per sot.

Ah po, edhe nje te fundit, qe te mos e le te cunget.

Skenari te cilit i kundervihen ata qe protestojne eshte ai i nje parku lojerash te betonuar, ku atyre qe do te vijne aty do t'u kerkohen para per te hyre. Ne kete menyre fiton ai qe nderton parkun dhe ai qe e menaxhon ate.

Perndryshe, Bashkia mund te kish ndertuar nje park te thjeshte e pa shume shpenzime, sic ka kudo neper bote. Parqe te tille shtrohen me gureza ne pjeset ku ecet dhe me materiale te buta e bar aty ku supozohet te luajne femijet. Pemet lihen ne vendet e tyre, thjesht punohen perreth. Dhe shpesh parku rrethohet edhe me kangjella, qe prinderit te jene te sigurt per te vegjlit.

Problemi eshte qe ndertimi i parqeve te tilla nuk u siguron atyre qe hapin tenderat perqindjen e rryshfetit. Po ashtu, nuk siguron fitim per ate qe nderton parkun. E ne fund, nje park i tille ka nevoje vetem per mirembajtje nga Bashkia e jo per menaxhim nga nje pale e trete - ketu iken nje pjese rryshfeti nga tenderi i dyte dhe fitimi per nje firme te dyte.

Fin, kur flasim per pjesemarrres, te rinj ne moshe,nuk do te thote medoemos te rinj ne shpirt... Une personalisht, duke pare kete rinine e sotme, meperjashtime te ralla, nuk besoj ne kauzat e drejta te tyre, ne ideaalet e tyre, se sa ne perdorimin e tyre nga arriviste apo per interesat e tyre te çastit. Ky eshte menddimi im. Persa i perket moshes se tyre ne kohe, mendoj se nuk duhet folur per gjeneraten (brezin)  ku ishe ti o Brut...po per idealin. Sepse si Sazani edhe ai qelbi Goxhaj aty kane qene qysh para 10 vjetesh duke ngritur apo luftuar per keto kauza.. dhe ithtaret e tyre te para 10 vjeteve e me vone u rriten me 10 a me pak vjet...u lodhen duke pare se si perfitohej ne kurriz te tyre dhe dalengadale u larguan dhe vendin e tyre sot e zune keta ...aerqiomarksistet e rinj... qe gjuajne me veze, qe e duan arsimin qyl, ne nje vend qe mezi mbush barkun me buke, qe sharjen me fjale vulgu e quajne akt revolucionar e keshtu me radhe...

E persa i perket pandehmave,se kush fiton e kush e ben tenderin, keto jane te me falesh per shprehjen, pese pordhe e gjashte groshe. Keto pislleqe kane ndodhur e do te ndodhin, ne mos me parkun me diçka tjeter. Keto kane ndodhur dhe vazhdojne te ndodhin si ne Italine mafioze fqinje, ne Suedine neokomuniste, e po ashtu edhe ne USA tuaj me drejtesi te kuluar... Pra te mendosh se nuk duhet te behet diçka se vallaha do te fitoje dikush ca para te pista me shume se dikush tjeter, diku tjeter,nuk me duket ide racionale. Nuk shkohet me sikure...Eshte njesoj sikur te ndalohen makinat per shkak se ndodhin aksidentet...dhe keto gjera protestuesit as i dine fare, por  keto gjera ua thone ustallaret qe u jane prishur pazaret...Ju i shihni keto protesta me njelloj idealizmi, se medemek ka filluar mileti i ketushem te protestoje, si shenje e nje civilizimi te shoqerise. Jo jo, nuk eshte keshtu... shoqeria civile duhej te ishte bere bllok me se pari atje ku u shemben shtepite tek stacioni i trenit dhe i lane njerezit pa shtepi, ja atje po duhej protestuar dhe fort bile,kunder arrogances se shtetit, atje ku vertete preken jete njerezish e jo me per pese peme te qelbura... qe vetem baba Moondi dje mbolli 200 selvi te tjera,por nuku ndertua asnje shtepi per ato 200 familje qe mbeten pa nje strehe dhe u dhane ca kacidhe sa per te thene

Me fal Fin se e zgjata dhe u nervozova ca si shume.

Mire te gjitha ( mire edhe qe pislleqet "ne mos me parkun me dicka tjeter" qenkan me te pranueshme se ta duash "arsimin qyl" , te dyja "ne nje vend qe mezi e mbush barkun me buke" ), po me thuaj: pse qenka kaq jetik per Tiranen shpenzimi per nje park lodrash, bashke me kafenete dhe restorantin perkates, pikerisht ngjitur me Liqenin?

Pa u nervozuar, te lutem! smiley

... se jam zene me danezet neper komente qe kalama, se thoshin "jo ishujt faroe kane marre pavaresine tani dhe ato balenat nuk i vrasim ne danezet, por ata qe jetojne atje....

 

smiley nuk del qe nuk del e qeshura. Hallall argendis-it qe me durim prej mjeshtri e ben hajdaren te nxjerr perla nga goja smiley

Erdhi ftesa. Edi mik ke Obama. Sales dhe Blushit ju ka lshu Taulantin,vete t'u diskutu me Obamen me zgjidh krizen e refugjateve.Numri i Edit,kancelares i ka fillu me i dal busy. Pune shume.

Po normalisht.

 

z.Trump e zu Luli smiley

"partizane te pilafit"  - definacioni me i sakte

Te shkulesh natyren e ta mbushesh me beton e me lodra kineze plastike eshte krimi me i madh ndaj femijeve te qytetit. Nuk ka asnje femije qe nuk gezon e nuk luan ne natyre, ne bar, ne peme. Asnje femije qe ka jetuar ne Tirane nuk ka thene kurre se nuk u kenaq ne Parkun e liqenit sepse nuk kishte lodra plastike dhe beton. Edhe ata qe duan te mashtrojne se gjoja shkaterrimit i natyres behet ne te mire te femijeve jane akoma me kriminele se ato biznese qe po gllaberojne parkun per ca fitime mjerane...

Eshte ndertu nje Kolegj amerikan bash ne mes te pyllit, nje siperfaqe goxha e modhe e rrethume me kangjella , me mure beton dhe hekur ,  aty te gjiri i atyreve , keni ndonje mendim proteste per ate ? Ai kolegji eshte per edukim, ky qe po ndertohet eshte per argetim te femijve , ku eshte ndryshimi ketu ? Pse mos te behet edhe ky investim ? Ne se jeni per mbrojtjen e parkut , gjeja me e thjeshte  eshte ta mbani paster ! Por kjo kerkon kulture, ju se keni .

Ka nje lapsus logjik ne kete kerkese llogarie te vazhdueshme qe keni ndaj ketyre te rinjve. Ajo shkolla brenda parkut vertet eshte nje shkelje shume e rende, por shumica e ketyre qe mbrojne parkun sot kane qene ose ne kopesht, ose ne klase te pare fillore kur eshte ndertuar ajo shkolle. Nuk ka pse te te japin llogari per gjera qe kane ndodhur para kohes se tyre. Keta po bejne aq sa munden SOT. Keta nuk kane pushtet, pushtetin e kane ata qe ndertuan ate shkolle masakruese aty. Ata po ndertojne edhe kete "kend fantastik" sot.

Po kodrat e Saukut, kopshtin Botanik, zoologjik, `Rezervuarin` mbrapa liqenit, po fushat e Yzberishtit, ish ferma Gjergj Dimitrov, Po rrezat e Dajtit, dikur e mbushur me Mare, , Kush i prishi keto ? Po parkun e xha Tomit, fushen e Pallatit te Pionerve, Shallaveret, Fushen e Teknollogjikut, Fushen e 11 Janarit parkun tek Pallatet Moskat ,kush i prishi keto ?, Baballaret e ketyre apo jo ?  Keto protesta tani jane mbas pilafit, me shume jane protesta me kahe  dhe influenca politike !

Protestuesit jane nga te gjithe brezat e nga te gjitha shtresat e nga te gjithe krahet politike ose asnjanes. Po ti nxirre nje minute koken nga ass-i i partise se mbase merr fryme me lirisht e kthjellohesh. Pse nuk i mbrojte kodrat dhe qytetin po ja mbathe ne angli zotrote? Tani sh the f up egoist shiti.

ku ishe ti mer kur u bë Reforma e Tanzimatit më 1839? ë? Hë pra ku ishe??

ore lere tanzimatin ne 1839, por e keni pallatin ne 2016 te ana tjeter e liqenit e nuk ju shoh te merrni batanije atje, te kendoni kenge partizane apo te rrihni kalimtaret qe ju flasin te mos permbysni ekskavatoret e blere me paret e taksave

Po ti kush je që më drejtohesh mua, ç'punë ke ti që ndërhyn në komentet midis?? Nga e di ti që unë jam pjesë e aktivistëve? Je gjë kalec virtual? Apo spektator i paguar nga dhoma e tregtisë së PR -ve të propagandës??

Unë ju përgjigja për këtë komentin këtu;

"Po kodrat e Saukut, kopshtin Botanik, zoologjik, `Rezervuarin` mbrapa liqenit, po fushat e Yzberishtit, ish ferma Gjergj Dimitrov, Po rrezat e Dajtit, dikur e mbushur me Mare, , Kush i prishi keto ? Po parkun e xha Tomit, fushen e Pallatit te Pionerve, Shallaveret, Fushen e Teknollogjikut, Fushen e 11 Janarit parkun tek Pallatet Moskat ,kush i prishi keto ?, Baballaret e ketyre apo jo ?  Keto protesta tani jane mbas pilafit, me shume jane protesta me kahe  dhe influenca politike !"

Mu duk tejet qesharak sepse kërkon kodra mbas bregut për gjëra që janë kaluar POR, që duhet të shërbejnë si gjurmë mbi të cilat nuk duhet të ecim më. Të mësojmë nga gabimet.

Haha u paska dale hipoteka dhe komenteve. Edhe per ju kshu thone qe paguheni atje te liqeni. Ne u paguakemi te gjithe po kundershtuam tjetrin. Qenka katnarizma e radhes kjo. Thuaj qe s'di c'te thuash e bjeri shkurt mos me bej mua gerr verr o partizani vogel. Dhe sa per mua, ne nje forum publik, pergjigjem ku te me doje ai goxha derr qefi.

Qenke i çuditshëm ti kanadezi vockël, nejse, më vjen keq po, s'jam duke u marrë me ty.
 

ne fakt jam ne tr e madje ju degjova me kenge partizane o marksistat e vegjel. hahahaha

se marr vesh pse sgjen ndonje web tjeter po ngeli ktu, na bo edhe si admin pale. ca merresh me kte atc se esh rrot k. shkruan gjith andej, lepij para lepij mbrapa. plehre eshte gjynah se edhe plehrat kane status. jashteqitje bejme te gjithe, prap eshte gjynah se e bejm pjese tonen. ky esh nje felliqje jashtoksore qe ofendon si gore se sdi ca me bo.

 Nuk je ti fajtor per ato prishje, shkatrime, qe pemenden ne komentin tim, protestat jane pas pilafit, pasi gjendja nuk rregullohet aq lehte, jeni te pafuqishem  me kupton apo jo ? Sepse ata qe ju drejtojne jane monstra !

Shumica e qytetareve e kundershtuan ndertimin e atij kolegji monster ne mes te parkut dhe natyrisht qe duhet transferuar diku tjeter dhe aty te kthehet natyre sic ka qene. Edhe per ate protestohet. Me aq fuqi sa kemi. Mbase do vije nje dite kur numri i shqiptareve te informuar e te mencur do rritet aq sa te fitoje mbi grupet mafioze te betonit. Jemi larg asaj dite se kete popull vazhdojne ta lene pa shkolle. Ne cdo 10 te rinj 4 ngelen edhe pa shkolle te mesme, ndersa tetevjecaren e bejne shkel e shko si figurante ne klase. Gezohu tani....

Protesta bohet ne tavoline, bohet me letra, me gjykate, me drejtesi , se pari, Por kur mungojn keto si mund te kete efektivitet nje proteste ? Letrat jane firmos, kontrat jane firmos ! Ku eshte vlera e kesaj! Eshte thon gjo per Rethrrotullimin tek Zogu i zi, aty u prish nje investim i madh mbi 1 milion dollare, dhe eshte ndertu nje rrethrrotullim shume problematik qe nuk zgjidh dot trafikun, akoma aty bohet mullar me makina, pse ? Sepse zgjidhjet e problemeve nuk behen me mend dhe prespektiv, por vetem per interesa politike, personale te politikaneve dhe partive politike, Po keshtu keni qendren e Tiranes, me Skenderbeun ne mes. e keni mbush me bar, staola dhe peme te thara e keni shemtu Tironen !

Pra me nje fjal ka hik truni , edhe i atyre qe ndertojne edhe i atyre qe protestojne You are wasting time mate smiley

..

Ne oren 11 fillon protesta para bashkise. Per Parkun. Shihemi atje. 

Ju spaskeni pune tjeter !!  Kush ju paguan diten per keto protesta ? Me cfare te ardhurash jetoni, se you 24/7 aty jeni ! Aty ajri eshte i paster pamja shume  bukur, ka lezet !

Do shihemi- nje llaf goje, se po filloi perleshja io non guardo in faccia nessuno!

Kismet te mbaroi beteja, pime nanje kapuçino.

Mir per parkun e kalamojve, eshte sensibilizuar ter media, po per pallatin 13-katesh qe po ndertohet aty, pse nuk sensibilizohet media, pse nuk pasqyron gje. 

 po per pallatin 13-katesh qe po ndertohet aty, pse nuk sensibilizohet media, pse nuk pasqyron gje. 

E kan fixim vetem Parkun  smiley aty ka bar lokale pine dhe ndonje kafe , Lloqe kavaje dmth . smiley

Do ta ndertojme shqiperine, fiqo; duan apo s'duan vandalet

Une te prisja ketej ty ti akoma aty! Mgjs ben sens ky qendrimi yt kete fundjave...kongresi smiley

Akoma pa u ul mire ne karrigen e drejtorit te kishin vene perpara nje projekt-financim per nje ferme te mbarshtimit te midhjes ne karavasta eeee. Deputeti i zones EB nuk humbi kohe, menjehere te testoi.  Ata nga min. E bujq.  ishin bere xheloze me thane!

Midhja, mbreteresha e qytetit tone.

Ehh, s'kane ndryshuar hic gjerat qe nga koha e socializmit.

Me midhje e fitoje lojen atehere, me midhje dhe sot.

Patrioto  Karavastaja eshte e njohur per Clams...Vongole ato qe rrijne te zhytme ne rere.....dalin fukarenjte me cizme deri tek mesi mbi rrip dhe i mbledhin me qese. Me siguri Bredhi jone po permireson e begaton jeten e peshkatareve te Karavastase dhe zonave perreth.

ne dt 26, ora 5 pm ET jam aty. Flm per urimet! Projekt modest nqse do mendimin tim po ka me shume rendesi se u tregon te huajve qe jemi aktive. Ky eshte sinjali me i rendesishem qe presin prej nesh. Deri me sot ishin mesuar me zyrtare qe fshihen pas kompjuterit ose ne rastin me te keq, bredhin kafeneve. Nderkohe qe ne vazhdojme te theksojme qe kemi nevoje imediate per njerez aktove, pse jo, qe bredhin vendin me nje cante ne shpine, ne kerkim te mundesive te reja per investime. Zhvillimi nuk mund te pritet si dhurate nga zoti, duhet shume pune

Vazhdoni ne ket rruge hyjnore Bredho, dhe kur te vini ne zbatim projetktet zhvellimore vini doren ne zemer dhe organizoni duke harxhuar kohen tuaj te vyer, organizoni... think tank e seminare per te mbeturit ne Shqiperi se kane nevoje te perparojne dhe te azhornohen me te fundit te shkences dhe zhvillimit. Helbete ju mund ta beni kete, ju ra taksirati se ne kafene vetem per pjeshkat e lagjes dhe kush e dredh me kasapin mund te kesh si te re lokale.

smiley

kjo eshte protesta e admineve te blogut, e mban ca me hater ppu-ja

E bukura do jete kur te kete mbaruar se ndertuari ky parku, te shkojne ta prishin keto shurramanet anarshiste hippies johnny-come-latelies! smiley

Jo para se te shkojne tullacet me X5, jo.

Projekti ka hapa ku perfshihen amendamente dhe shtyrje per rishikime. U ka perseritur kaq here e mori e mira. "protestuesit' refuzuan seancat degjimore organizuar nga bashkia. Per arsye kryenecesie a per arsye politike, nuk duan te shpjegojne. Por si grup interesi munguan me vetedije. Desheruan shembje dhe shkulje gardhesh, sepse preferuan dhune. Me pas e pershkallezuan me perleshje me policine bashkiake. Se fundmi kemi protestat "e pafajshme' te batanijes.

Arsyet qe paraqiten per protesten variojne qe nga pemet qe priten deri tek me e fundit tani, kapja e shtetit. Cdo here qe pyetet rreshqitet ne nje arsye te re. Dhe adminet risjellin te njejten teme ne te njejten menyre, pa pasur asnje konsistence.

Ceshtjen mund ta zesh nga 'borgjezet e vegjel' por mund ta zesh edhe nga shume e shume ane, aq e dobet eshte. Mbi te gjitha this is a petty issue. Inexistent actually. Per mua bashkia edhe mund ta leshoje sepse s'ia vlen,  por rezulton se behet fjale power struggle me shume se parkun ne fjale, behet fjale per pushtetin,  per lufte politike! https://www.youtube.com/watch?v=Mzh698QQ4Yk

Can i recommend you a song? https://www.youtube.com/watch?v=QnJFhuOWgXg

Don't worry, its just Gil Scott Heron - The Revolution Will Not Be Televised.

Se ti më duket si paske ndjekur, ose të kanë shurrdhuar PR -ët e kryetaro-buratinit.
Çështja në fjalë është duke u ndjekur edhe në rrugë ligjore por, ka vonesa, NUK KA përgjigje etj etj.
Dëgjesat duhet të ishin bërë përpara e jo tani. E jo dëgjesa por konsulta. Sa për dëgjesën që organizoi buratini, ishte false sepse autorizoi zëvendës-kryetarin që "të binte në ujdi" me aktivistët me dyer të mbyllura. Këta nuk pranuan sepse donin ta bënin publike, normalisht. Ata pëfaqësonin publikun e jo veten e tyre që të llafoseshin si nëpër kafene. Minimumi duhet të ndërpriteshin punimet me gjithë këtë zallamahi. Përse ky nxitim?

Nji pyetje mos je nga ata te Aleances Kuq e zi ti, dmth i Kreshnik Spahiut ? Sikur e kam degjuar sot ,diku qe flet per Revolucion ukrainas  ne Shqiperi !! smiley  po qe i atij, cdo gje ka per te deshtuar ,, eshte shume trap , si politikan , dmth nuk eshte i pjekur akoma ! Ka deshtuar njehere dhe prap ne ate rruge vazhdon ! As nje gje e re ndryshe ! 

Po s'ka lidhje fare mor plak smiley, unë nuk mbroj apo përfaqësoj asnjë palë këtu. Thjesht e kam me këta tipat që bëjnë analistin nga tastjera pa kaluar nga parku asnjëherë, qoftë edhe për kuriozitet pasiv. Dhe për ata që e presin "revolucionin" nga web-i apo që protestojnë nga blogjet.

smiley te rekomandoj revolucion ne informim, si dhe edukim civil & administrativ

gjithnje nese i takon grupit borgjezet e vegjel (se me ata te politikes, s'ka c'tu thuash)

Jam deri në fyt me informacion dhe në kohët tona informacioni i shumtë është fukarallëk smiley. Në terren duken më mirë gjërat sesa duke lexuar artikuj (të cilët nuk është gabim ti lexosh të kuptohemi).

informim ne funksion te transparences, se ja psh, perse nuk sillni si argument mungesen e transparences tek faqja perkatese e bashkise http://www.tirana.al/kendi-lojrave-per-femije/ Perderisa problemi mori keto permasa, informacioni perkates (ai per te cilin pyetet a kundershtohet) duhej postuar respektivisht dhe menjehere, qe te ish i aksesueshem per kedo. Sepse eshte gjynaf te hysh ne nje kontradikte te mprehte per nje gje te tille, ku interesat e te dyve (nese jemi te sinqerte) pothuaj perputhen.

Po te shohesh videon ne faqe, kupton qe fjala kend lojrash ( perdorur deri me tani ) eshte missleading, sepse behet fjale per nje kend masiv femijesh.

Nga video jepet pershtypja edhe e siperfaqes se betonit, e cila nuk te le indiferent. Keto si detaje ne vecanti. I marre ne total pastaj krahasohet vlera e fituar prej ketij parku, me vleren egzistuese te hapesires. Nga anon peshorja. Une keto do kisha po te merrja anen tuaj.

Ja kam edhe unë një link...
http://acp.al/projects/308/Projekti-per-...
Më thuaj të lutem, ku është transparenca? Linku që ti postove mund të ketë më pak se një javë që është publikuar ndërkohë punimet kanë filluar që më 10 Shkurt. Pikërisht, ky info i aksesueshëm për këdo ka munguar, prandaj ka indinjatë midis qytetarëve. Mungesa e transparencës është në pikat e patrajtuara dhe të ngritura si shqetësim, nuk e ke hasur asgjëkundi??
Unë nuk jam as për konfrontim me policinë e as për incidente të tjera. Vetëm se vakumi, dizinformacioni, mungesa e informacionit nga vetë institucioni, mungesa e transparencës, ligjit, etj etj bën të mendosh se diçka nuk shkon, apo jo.
Absolutisht që duhet gjetur gjuha e dialogut dhe dakordësia me bashkinë por, më vjen keq, kjo nuk ka ndodhur për faj të institucionit të bashkisë. Pse kaq arrogant ky personazh i dalë nga "shoqëria civile"??
Kënd lojrash, park lojrash, kënd atraktivo-interaktiv, zonë urbane në zhvillim, kanë dalë shumë emra vërdallë. Un personalisht mbroj idenë e mos ndërtimit pikërisht aty, me një kosto kaq te madhe dhe konsultimi paraprak (dhe kjo jo me këshilltarët e majtë në bashki e mini-bashki, se normal ata janë lepe-peqe).
Thjesht kosotja prej 70 apo 80 milionë ALL të bën të kruash kokën. Janë shumë. Do të duhet edhe mirëmbajtje që parku të mos përfundojë si ai mbrapa piramidës, nëse s'jeton këtu, si një park fantazmë. Ose do të lihet me konçesion (praktike "trend" kjo), ose do të bëhet me pagesë (kjo hidhet poshtë nga bashkia), ose do të hapet një zë në buxhetin e bashkisë.

te lexova por nuk hyj ne argumentet (siperfaqja 4000m2 apo 11000m2, do ngrihet kafe-objekt i ri apo flitet per kafe-objekt egzistues, rrethimi i truallit ish kompetence e bashkise apo jo - si reference kohe per seancat degjimore, kosto 70-80 MM apo 65 MM sipas linkut, Veliaj arrogant apo jo, mirembajtja ne te ardhmen, e sa te duash)

Une mendoj se absolutisht duhet te gjendet nje dakordesi mes jush dhe bashkise, ky problem i parkut mezi rri ne kembe dhe eshte turp te mos gjendet nje mirekuptim si njerez si qytetare per kete argument. Mua ilustrimi i Parkut me pelqeu. Do rikalibruar pak pritshmerite, sepse ide per kende te lojrave ka shume, por mund te shihet pozitivisht edhe i atyre permasave.  Projekti ne te ardhmen e afert duket ia vlen. Ne te ardhmen e larget, nuk e dime por s'ka pse krahasohet me fatin e piramides (dhe nuk zgjatem as per kete). Ketej thone 'Know to pick your battles' dhe ky i parkut une mendoj nuk ka material per beteje. Mendoj se po konsumoni reputacionin tuaj qe do t'iu duhet per beteja qe ia vlejne ne te ardhmen. Shendet.

hahahaha ore protestoni po mos kendoni kenge partizane me kitare se late nam hahahahahah

Epo në popull i kemi rrënjët, ç'ti bësh!

ne marks thuaj po lere popullin

Na pranoni neve te PD - se ne proteste mo ? 

' pas mbjelljes se qershive japoneze nje jave me pare, parkut do t'i shtohen edhe 200 peme te tjera te llojit Selvi'

smiley

Kishte lezet kur rrezistenca ndaj pushtetit fashist ishte paqesore dhe e thjeshte, jo si kjo e protestuesve te sotshem, e dhunshme me megafone.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).