Bashkia e Tiranës do të nisë në muajin prill prishjen e 100 ndërtimeve të cilat janë ngritur pa leje në territorin e parkut të liqenit artificial.

Kjo ëhstë bërë e ditur nga kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion veliaj i cili ka tëhënë se, për ta mbrojtur këtë park, është vendosur të mbyllen të gjitha hyrjet për mjetet motorike, përfshirë edhe hyrjen pranë fakultetit të Histori-Filologjisë.

“Më duket e paarsyeshme që në 4 vitet e fundit kanë lulëzuar më shumë kafet, parkingjet, lavazhet dhe të gjitha hapësirat e zëna në mënyrë të paligjshme, se sa këndet e lojërave për fëmijë apo hapësirat për të mbjellë pemë dhe drurë në Parkun e Liqenit”, u shpreh Veliaj. Ai deklaroi se shumë shpejt do të nisë një aksion për prishjen e të gjitha objekteve të aktivitetit privat pa leje në park.

“Gjatë muajit prill Bashkia e Tiranës do të fillojë aksionin për prishjen e mbi 100 ndërtesave pa leje, të palegalizuara, të pahipotekuara, të cilat kanë zaptuar liqenin. Pas kësaj do të vendosim edhe kufizime shumë të rrepta për të larguar gjithë lavazhet dhe gjithë parkingjet që kanë ngrënë copa të liqenit”, u shpreh Veliaj.

Report TV

52 Komente

Tani u kuptua gjithe ai sulm kunder kendit te lojerave. Eshte sulm kunder Veliajt qe te mos marre merita. Njesoj sic e sulmuan Ramen per droge para se te hynte ne Lazarat.

Njesoj si fushata me sulme per kriminalizim para ligjit te dekriminalizimit. Njesoj si fushata me sulme per informalitet, para aksionit kunder informalitetit. 

Njesoj si dhe protestat e Rames, fundja, para se te merrej liberalizimi i vizave apo cfare tjeter beri Berisha qe do t'i jepte vota. Te njejten gje beri dhe opozita ne Kosove.

Tani ben kuptim se pse edhe tek pallati 13-katesh qe bejne njerezit e PD u shajt PS vetem nje 10 minutesh e pastaj u harrua, por gjithcka u perqendrua tek kendi i lojerave. Me qarte, nuk behet. 

E di qe mes protestuesve ka pak naive qe protestojne kudo ku mund t'i nderseje dikush, mjafton te bien pak ne sy. Kam shoke dy te tille. 

Por duket qarte qe po manipulohen njesoj sic manipulonte Veliaj te rinj me Mjaftin. Ia ben muu.

Hallall rezistenca ndaj edifashizmit dhe betonerjonfikizmit.

Keto diversionet e ketij Sillos qe i gjen pune1 mije euroshe kingeve jane shkabizma 2lekshe qe tregojne nervozizmin e beton-mafies ne pushtet, dmth jane inkurajuese per te vazhduar protestat tuaja.

Hallall rezistenca (link is external)ndaj edifashizmit dhe betonerjonfikizmit.

Keto diversionet e ketij Sillos (link is external)qe i gjen pune1 mije euroshe kingeve jane shkabizma 2lekshe qe tregojne nervozizmin e beton-mafies ne pushtet, dmth jane inkurajuese per te vazhduar protestat tuaja.

Faleminderit, Xhib. Ja dhe prova 100% e asaj qe them. Lajmi eshte qe do hiqen 100 ndertime pa leje e do kthehen hapesirat e gjelbra, Xhibi e kthen vemendjen tek kendi i kalamajve. Doni me shkoqur se kaq?

Nuk ka thene asnje fjale per 100 ndertesat qe po prishen, e ka kthyer gjithe biseden tek kendi i lojerave. Ky ka qene qellimi qe ne fillim dhe nje i paguar i sales sapo e vertetoi.

S'do te habitesha po te ishte pronari i atij portalit shqiptar me baze ne amerike qe u citua nga mediat serbe se kishte thene qe rama kishte paguar 2 milione dollare per te marre trepikeshin ne tavoline. 

Shkabe, fakti qe qeveria betonfashiste ben diversione me lajme dylekshe si keto qe ka qitur Erjon Paspilafi tashi, apo fakti qe te paguajne ty overtime per agjitprop dyleksh ne Peshk dite-nate keto kohe te protestave tregon pikerisht nervozizmin e pushtetit ngjalofashist, dmth tregon qe protestat kane dhene efekt, dhe eshte goxha inkurajues. 

Ne fillim mafiobetoni tentoi thjesht ta injoroje shoqerine civile, solli kunder-efekte (shtimin e protestave), tani po tenton ta intimidoje, prap s'po funksionon sic e kishin menduar ata, protestat vazhdojne me shume. Keto manovrat e fundit me transparenca falco dhe diversione dylekshe si ky lajmi (dhe si komentet e tua) do kene te njejtin efekt, dmth do shtojne protestat dhe rrezistencen ndaj makuterise se rilindjes se betonit.

Sa me shume agjitprop dhe betondiversion te dale nga zyra afer breshkave dhe nga ajo e ish biznesmenit te fiqeve aq me shume do inkurajohet shoqeria civile per te vazhduar protestat.

Diversioni u pa qarte nga ti, asnje fjale per temen, por e kalove vemendjen ne teme tjeter. Fakti pastaj qe kete "lufte" po e beni ju te paguarit e pd qe i mbani me portale shpifjesh, po ju qe perpiqeshit ta nxirrnit salen pa faj dhe per gerdecin, dhe per vrasjet e 21 janarit, tregon edhe me shume. 

Shume dobet Rama. Dikur i kishte me te sofistikuara batutat diversioniste dhe agjitpropin artistik, tani eshte katandisur si Gadafi ne kete drejtim. Mjafton te shikosh c'thote ai dhe sillot e tij, apo qofte dhe agjitpropi i tij ne internet si puna jote. 

Qe te funksionoje agjitpropi duhet te tingelloje sadopak i vertete dhe duhet kalibruar per audiencen te ciles i drejtohet. Kur Rama, taulantballat apo apo departamenti i fleterrufeve te internetit si puna jote i thone te rinjve (nje pjese e mire e te cileve e votuan Ramen) "juve jeni te derguar nga Saliu" apo budallalleqe te tilla, jo vetem qe s'i funksionon agjitpropi por i inkurajon me teper ata dhe shoket e shoqet e tyre. Me gogolin "Sali" Rama mund te trembe akoma dhe te rreshtoje pas tij demografirat tip sheme-kuazi-berberi po jo keta te rinjte qe u ngriten kunder helmeve te Sirise e tani kur betonizimit te parkut te fundit qe Rama s'e pati betonizuar gjate Tirane-qeverisjes se epokes "pallati vija-vija, rrofte betoni rrofte Shqiperia".

Ik pirdhu o shkabe!

Pse kaq shume helm nxjerr nga goja mor i uruar,

kushedi sa te kan' rrahur, sa  shume te kane abuzuar,

Po c'faj te kemi ne qe na derdellit dite e nat',

vime ketu per qef, te bejm' nje dore gallat'.

Jeta eshte e shkurter, eshte per t'u jetuar,

s'ka kohe per urrejtje, vec per t'dashuruar.

ky loqa i vogel  dhe i peshtire i Rames, me gjoja keto  fiks 100 ndertimet  (jo 99, as 103)  pa leje qe dashka te  prishi te liqeni po kerkon te heqe vemendjen nga kendi i famshem lojrave qe do ndertojne.. pikerisht te liqeni.

kendi i lojrave qe po bejne, eshte ne fakt bahcja e  Saimir Manes, dmth e kompleksit 13 katesh qe ai po nderton  te liqeni me lejen e Edi Rames !  kjo eshte lehtesisht e kuptueshme dhe vertetueshme,  packa se keta felliqanat bene te pamunduren te manipulojne situaten: ne fillim nuk kishin kurrefare leje ndertimi per kendin e lojrave sipas rregullave, pastaj thane qe projekti ka kafe -restorant.. pastaj thane qe,jo, nuk do kete kafe -restorant.. pastaj thane do presim ca peme,  pastaj; jo jo, nuk presim peme..  pastaj, nuk do kete beton, por do ta bejme parkun  gome edhe ashkla druri , etj mashtrime si keto...  

mirepo  projektin e  ''kendit lojerave per femije'' qe po ndertojne te liqeni,  po zbatohet nga e njeta studio dhe i njejti arktiket  gjerman, qe po nderton kompleksin 13 katesh te liqeni. pra eshte bahcja/ kopshti i 13-kateshit te Saimir Manes !

puna eshte te mos vinin dore edhe te kjo zone e paprekur te  liqeni, prandaj  dhe sajuan kendin e lojerave per femije.. por eshte e garantuar qe pas disa vitesh, kane  per tja nderruar destinacionin. - jo kafe-restorant do ndertojne aty,  por hotel ,kompleks pallatesh etj.. ky eshte vetem fillimi..

13 kateshi i Manes eshte ne anen tjeter te kodres se liqenit, 2-3 km larg. Thote mbi 100 jo 100. 

te dyja keto ndertime, po te liqeni,  i ka projektuar dhe po i  ben e njejta  studio ndertuese, i njejti arkitekt.. si ka mundesi kjo?

 

thote 100..

Bashkia e Tiranës do të nisë në muajin prill prishjen e 100 ndërtimeve

Nuk kam informacion por dhe po te jete e vertete e jo nje tjeter sajese nga portalet pertej detit, ska lidhje sepse i bie qe Pacolli eshte kunder pavaresise se kosoves vetem se firma e tij leu muret e kremlinit. Nuk shoh lidhje

Nuk kam informacion

 

aaa, nuk paske informacion ti ? -epo ik pirdhu pastaj, pse futesh kot ne diskutim ??    -une kam informacionin e duhur !.smiley

Ti ne fakt kishe aq shume sa i qr e nxore kendin e lojerave e pallatin ne nje vend. Lol. Sic thashe, fakti qe dy persona te ndryshem zgjedhin nje kompani eshte te kapesh pas fijeve te kashtes e te themi qe pacolli eshte kunder pavaresise se kosoves.

ik pirdhu.

thashe qe: si kompleksi 13-katesh edhe kendi i lojrave jane:  Po, ne te njejtin vend,  te liqeni !  thashe: po  zbatohen thuajse ne te njeten kohe,  nga e njejta firme/ studio projektuese, dhe kjo tregon qe ka lidhje, pra  ky parku i lojrave eshte pjese e projektit 13-katesh, eshte kopshti i i tij..

mirepo ti e pranove vete: '' Nuk kam informacion''.. atehere ne vend te pirdhesh tutje, se  e the,  pranove vet : ske informacion,  ben deduksione  te leshta prej injoranti funskional  (kujtohu, nuk kam informacion).smiley,   me Pacollin, Ibrahim Rugoven, Milloshevicin , Pavaresine e Kosoves e plot traplleqe si keto. Lol !

 

une  flas me argumenta se kam informacion! aty ne fund te lejes dhene nga Edi Rama per kompleksin 13-katesh te Saimir Manes te liqeni,  smiley , eshte edhe emri i firmes projketuese  Bolles + Wilson , firme kjo qe po ben gjithashtu parkun e lojrave te liqeni . Lol.

Une kur s'kam informacion e them qe s'kam informacion, nuk sajoj si idiot e madje te kembengul per sajesat, si ca e ca qe kembengulin si derr per idiotesi jo danimarka ka territor sa shqiperia, jo arabet jane nje komb, jo shqiperia ne komunizem s'ka pasur shqiponje ne flamur, etj, etj. 

epo kjo pike e zeze: ketij nuk i thua dot as idiot  mor vlla..  se edhe idioti  e kupton nje moment  te caktuar kur ja fut kot.. me vonese, por e kupton.. 

ti je nje  debil i shartuar me psikopat !  edhe e pranon vet;  ''Nuk kam  informacion'',  edhe kembngul te marresh pjese ne debat me sajesa e deduksione e traplleqe pa lidhje, ja kete q epo ben tani dmth,(Pacolli.. pavaresia e Kosoves).smiley, nje vecori tipike qe e dallon psikopatin: projekton te tjetri pikerisht ate qe eshte e ben vete.Lol..   une nuk po sajoj,  por po te jap argumenta te dokumentuara, me  vula e firma  smiley

fakti qe zbret ne ofendime pa te share kush dhe qe nuk je i afte te diskutosh si njeri, tregon qe problemi ketu je ti dhe te tjere si ti me mangesi edukate familjare, jo une. klm smiley

LOL smiley   per bese, e humbi.. iku, luajti nga fiqiri fare...smiley

 

shkbketu - 20 Mars 2016 - 19:13 permalink

përgjigju

Une kur s'kam informacion e them qe s'kam informacion, nuk sajoj si idiot e madje te kembengul per sajesat, si ca e ca qe kembengulin si derr per idiotesi jo danimarka ka territor sa shqiperia, jo arabet jane nje komb, jo shqiperia ne komunizem s'ka pasur shqiponje ne flamur, etj, etj. 

Nc, nc, nc, si te ish rritur me zezake e arabe shkruan. lol. 

Shkaba ngryset amerikan dhe gdhihet kanadez.

dhjet aty ku ha buke kur cohet ne mengjez.

O shkab', o rrot kari, peng peshkun e ke marre, 

dhe per faj' tend, mend po na vin' verdalle,

ja ke sjelle n'maje t'hundes gjithe peshq've te botes,

mos me thuaj se nuk e meriton nje garuzhde kokes.

Ore su degjuam te flisnit nje here kur Luli e Sala bente çudira, tani ankoheni edhe per nje park lojrash

Me shume se gjithcka tregon fakti qe luften e kendit e bejne keta qe mbrojne edhe vrasjet e sales

shkabe, pa dashur te te ofendoj po fakti qe Rilindja eshte katandisur ne punesimin e tipave si ty per agjitprop tregon qe gjerat s'shkojne hic mire. Rama po deshton edhe ne te vetmen gje qe dinte te bente mire, agjitpropin fasada-diversionist.

Jam kurioz te di pse vjen kjo, s'eshte ne gjendje qeveria te angazhoje e beje agjitprop mbi nivelin dyleksh Sali-perserites si gramafon i prishur, s'ka ke tjeter te punesoje, apo eshte arroganca e tepert e Rames e tani qe u be kryeminister s'e shikon agjitpropin njesoj te rendesishem?

Fakti qe sala paguan rob si ti per te mbajtur portalet shpifese qe ua citojne serbet kur shajne shqiperine  shpjegon se pse per here te pare ne histori opozita kundershtoi zgjedhje te parakohshme. 

Dmth Sala me paguaka mua qe jetoj ne Amerike qe une te vij ne Peshk dhe te them per ty qe jeton tek Komuna e Parisit qe ti ben agjitprop shume te dobet per Ramen e nje fjali po nje fjali jo e ke per Salen, sic i nderron IP-te Amerike-Kanada-Shqiperi? smiley

Shkaba qe duket s'do kallauz mer shkabe. Ti ben mu qe tutje tu, s'ka kush nevoje ta lexoje kete nga nje tjeter. 

Te isha ne vend te Rames do te te paguaja dyfishin e rroges qe ke vetem qe te mos beje agjitprop per Ramen se po i ben goxha dem. Po keshtu ndodh kur arroganca e tepert i merr ne qafe regjimet fashiste, endrifugat trashin qafen duke bere nje cicerime sa per sy e faqe ne Twitter ku s'marren shume pjese shqiptaret dhe agjitpropi i delegohet tipave si ty qe jane te fiksuar pas Sales dhe emigranteve si Pjeri pas qofteve. 

Tani, qe portalet qe citojne serbet po dalin me pronare ne amerike, eshte fakt. Une te pakten rames i dal kunder si per armet kimike e per vendime te tjera qe bien ndesh me logjiken, por me vjen keq per ty qe ke mbrojtur dhe vrasjet e sales ne gerdec e ne 21 janar e thua qe s'te paguan. lol Dhe kur na jetoke ne amerike e nuk qenke i perfshire, atehere cdo qe behesh copa per salen me shume se lulushi, ti dhe gjithe portalexhinjte e tjere qe furnizoni serbet me material me shume se dicky martin?

O shkab', o rrot kari, peng peshkun e ke marre, 

dhe per faj' tend, mend po na vin' verdalle,

Dmth une s'qenkam i paguar vetem nga Sala po dhe nga serbet. Ndryshe nga ty qe jeton tek Komuna e Parisit me djersen e bothe$ se mamave seksi te lagjes smiley

Shkabe, jam shume kurioz te di mendimet qe i kalojne neper tru nje tipi si ty para se ta zere gjumi. Ne nje fare menyre arrij t'i kuptoj agjitpropistet e regjimit monist se s'kishte shume opsione dhe mundesir, por s'arrij dot te kuptoj c'e ben nje njeri ne vitin 2016 te vendose me deshiren e tij te behet agjitpropist interneti i Partise dhe te mbaje veten me buke nepermjet nje profesioni te tille.

E nje gje eshte te besh agjitprop ne media me artikuj dhe emisione televizive, nje tjeter gje eshte te kesh profesion agjitpropin neper internet me komente tek artikujt e Peshkut dhe mediave apo ne Facebook. S'e perfytyroj dot jeten dhe rutinen e nje njeriu si ty qe ngrihet ne mengjes, pi kafen dhe futet ne inernet te beje agjitprop me komente.

Besoj se shumica e njerzve do vrisnin veten nqs do kishin punen tende si te vetmin opsion per te jetuar. 

Pervec pageses nuk shoh arsye tjeter se pse portalet me pronare emigrante duhet te shpifin per gjera qe nuk ndodhin ne vendin e tyre por ne shqiperi, duke perseritur fiks fjale si te tuat, nje sintakse e nje morfologji, fjale e me te cilat kenaqin vetem serbet. Deri tani kete e kane bere vetem portale te regjistruara e te mirembajtura nga emigrante. I keni sherbyer sales deri duke mohuar nje gje te ndyre si vrasja keshtu qe vetem pagesa besoj se e ul njeriun deri ne ate nivel te ndyre e cnjerezor. Shpresoj te jete pagesa perndryshe do ishte edhe me rende situata. 

Portali, serbi,saliu, 21 janari, ahmet zogu, viti 1936, sulltani, perandoria romake. Shkabe, eshte viti 2016, ne pushtet jane Rama me Erjonin dhe ceshtja eshte betonizimi qe ata po i bejne parkut te vetem te Tiranes, meqe kur ishte kryetar bashkie Rama s'e beri dot ate gje me Tirana Rocks dhe tani po e provon me "kendin e lojrave" nepermjet Erjon Fikut, e me gjelberimin qe do shtohet nepermjet hedhjes se betonit.

Pika n'myth Rames qe te paguan ty per agjitprop. Ti me lexon mua qe them se ti ben agjitprop 2leksh duke permendur ne cdo fjali saliun dhe ti mundohesh te korigjohesh duke e diversifikuar agjitpropin kunder protestuesve tek parku me permendjen vetem te..emigranteve dhe serbeve. Dmth harrove te flasesh edhe per otomanet smiley

Fiks, Xhib. Epoka kur portalet e emigranteve qe paguan Sala shpifin aq shume per kete vend sa dashur pa dashur behen burim materialesh per mediat serbe. Sa rastesi qe pronaret e ketyre portaleve perkojne ne moshe, vendndodhje dhe menyre te te shprehuri me te paguarit e Berishes neper forume.

Kjo Ura Vajgurore, c'trap paska pjelle,

nga mengjesi ne darke, di vec vrer te vjelle,

Qekur emigroi ne Komun' t'Parisit,

na eshte bere llafazan ulur ne byth' t'lisit.

Ligjeron ne peshk si i buk'ri shejtan,

Kur na hiqet i mencem dhe ky trap mor aman.

jepi troll i vogel prishe dhe kete teme. peshkun e kane zaptuar trollat e sales perfundimisht si te ishte bathore.smiley

ja ke sjelle n'maje t'hundes gjithe peshq've te botes,

mos me thuaj se nuk e meriton nje garuzhde kokes.

Ai po te ben te famshem shkabe .je bere me kenge njelloj si fjala vjen Sheme hajduti.smiley

djema mos u zini smiley xhibo, te lutem mos mi permen qoftet se m'shkoj goja leng smiley

Prape me qoftet o Pjer!  smiley

Lere-lere e dashur, se m'boni tym Xhibi me Shkaben smiley sa u permen qoftja, me vrap hapa frigoriferin, kur ç'te shoh, mishi i grir ishte ne ngrirje, u pezmatova sa s'ka mo, nje t'morr 4 lumpias indoneziane, (n'fakt shkruhen indoneziane, por prodhohen ketu) e nji ti fut ne furre, futa dhe pak sallam, e tani do ulem te pi i got ven te perzime smiley e te shoh tv. 

Shendet e vere! smiley Kur the...e te shoh tv, mu duk sikur the ... e te shoh ty smiley Sorry qe po qesh..

ti enderron qe ai po te sheh, po ai ama i ka shprehur ndjenjat me kohe. Sic po ben edhe tani, per gatimin po flet si kuzhinier ekspert qe eshte. 

Lere fare se u zhgenjeva ..smiley

Pjer, pakkush ka kaluar tmerrin qe perjetove ti kur e vure qe mishi i qofteve ishte akoma i ngrire.

Shpresoj qe subvencionimi me sallam te te shpetoje nga ndonje makth ne te cilen enderr bota egizston pa qofte. Ne te kundert, trokit tek dera e komshiut smiley 

sa u permen qoftja, me vrap hapa frigoriferin, kur ç'te shoh, mishi i grir ishte ne ngrirje, u pezmatova sa s'ka mo

Imagjino ti prishet frigoriferi Pjerit! smiley

Ndryshe nga ne ne Amerike, aty ku jeton Pjeri ka me shume sherbime sociale dhe publike. P.sh. kur e merr ne telefon urgjencen te dergojne ose policine, ose ambulancen ose qoftet, ne varesi te problemit. Ja kalon per sherbimet publike vetem Komuna e Parisit, ku qeveria te mundeson qe duke ngrene qoftet te lexosh falas komentet e shkabes ne internet.

shkaba i jep gjalleri peshkut rolandb, pa shkaben ketu ky blog do ishte bored.

e di zeqo. prandaj e meriton kengen. smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).