Një nënë siriane solli në jetë një foshnjë në Idomeni, në një kamp çadrash ku migrantët janë bllokuar prej shumë ditësh, në kufirin mes Greqisë dhe Maqedonisë.

Getty Images

59 Komente

Dy i paskan keta. Ja e bene edhe te tretin.

Si tha njeri nga keta liderat e Allahu Akbarit: do t'i pushtojme qafirat duke pjell.

Po dhe Jezusi tha "Lerini femijet te vijne tek une". 

Do bejme garen tani ca a thene Jezusi, per te fituar argumentin? Sado qe ti dhe shume te tjere si ty (mainstream media praktikisht) perpiqen qe t'i paraqesin keta njerez si hallexhinje, logjika e thjeshte dhe racionale thote qe nuk jane te tille. Pergjegjesia per lindjen e atij femije ne ato kushte i perket vetem prindereve te tij.

Une flas si njeri i besimit te krishtere, jo si mainsream media.

Për këtë arsye përqendroni të gjitha forcat tuaja që t’ia shtoni fesë virytin, virtytit dijen

Pjeter (1:5)

Theksi tek dija!

Ols, nuk eshte ceshtje vargjesh, se vargje ka shume dhe nuk del gje prej perplasjes se tyre, mund te zgjase deri ne pafundesi. Farisejte dhe Saducejte ishin te dijshem shume dhe e njihnin shkrimin "si mos o Zot", por ky burri i quajti gure varri te lyer me gelqere. Sic e shoh une (dhe une nuk jam shteti ndaj nuk pretendoj qe shteti te sillet si une) eshte ceshtje qendrimi, cili eshte thelbi i te qenit i krishter. Papa Francesku psh. eshte shume i qarte ne kete pike. Kur e pyeten dishepujt, cili eshte urdherimi me i rendesishem, si u pergjigj ai? "Duaje tjetrin si veten." Nga kjo tha varen te gjitha, ligji dhe profetet. Kjo eshte krize, dhe nje situate shume e veshtire per Europen, ndaj nuk ka zgjidhje textbook sic thone. Shqiperine s'po e fus fare ne kandar se s'ka kellqe, mund te ndihmoje vetem si vend tranzit. Por minimumi duhet treguar dhimbshuri njerezore. Ka nje cinizem pafre, edhe kundra ketyre krijesave te vogla fare, qe e gjej satanike. Edhe keta te Zotit jane, fatkeqe qe vijne ne jete ne kushte kafsherore (si ai tipi qe lindi ne grazh ngjitur me gomarin). Po s'i ndihmuam dot, ok, po kjo perqeshja (nuk e kam me ty), kjo perqeshja e dhimbjes se tjetrit eshte neveritese.

Blendi, nese ti ke nje kopesht (oborr) dhe shikon se nje bimesi qe perhapet me shpejtesi te madhe, sa nuk do tu lere fryme perimeve qe ti ke mbjellur, do ta lejoje ti kete bimesi te huaj ne kopshtin tend? Natyrisht qe JO! Ti do te thuash se ketu kemi te bejme me njerez dhe jo me bimesi! Po, por njerezit nuk jane tjeter, vecse evolim i kesaj bimesie. Ata emigrante siriane, afgane, afrikane, shqiptare, kineze, dhe kushdo qofte, kerkojne nje jete me te mire, si une, ti, e tjetri, neper vende me stabile ekonomikisht, ne te cilat njerezit jane me te permbajtur ne te gjitha aspektet, perfshi dhe lindshmerine. Nese italianet apo gjermanet do te kishin patur nje lindshmeri rreth 3,4 femije mesatarja si ne Turqi, apo rreth 4,7 ne shume vende arabe, keto vende nuk do te kishin nje stabilitet te tille ekonomik, (ndonese ky mund te mos jete faktori kryesor ne kete stabilitet, por nje nga kryesoret). Ndaj nuk eshte humanizem te hapen portat dy kanate dhe te lejosh tani te gjithe emigracionin boteror, sepse ne disa vende njerezit jetojne akoma si kafshe dhe nuk kane as vet-kontroll lindshmerie as aftesi krijuese dhe prodhuese! Dhe kjo cdo vit, cdo kohe, cdo epoke! Keshtu ta vulosim ndarjen e shoqerive ne bote dy klasash, efendikojte dhe bujqit, apo drejtuesit dhe ata qe na duhen per punera te rendomta. Cdo vend duhet t'ia dali kryesisht me forcat e veta. Emigracioni duhet te perbeje nje perqindje te ulet te cdo shoqerie. 

Une nuk thashe se duhen hapur portat dy kanate. Madje, theksova se eshte KRIZE, dhe nje moment shume i veshtire padyshim.

Ato bimet e keqija ne kopesht, i shkul nga rrenjet dhe pastaj i mbledh dhe u ve flaken, ne nje cep te kopshtit, por nuk mendoj se per ty do ishte ok te vijonim kete analogji me njerezit. 

"... nuk mendoj se per ty do ishte ok te vijonim kete analogji me njerezit.

C'jane keto stergjatje diskutimesh brenda kuadrit sentimental!? Problemi eshte i qarte: sa eshte kufiri i ketij humanizmi? Edhe natyra ka kufinjte e saj, ndonese ajo vazhdon te qendroje ne sisteme te hapura, pra kufinjte jane relative, por as natyra nuk ben kapercime te menjehershme! Ndaj, perse deklamoni nje humanizem pa kufij?  A mundeni ju te merrni pa kufinj ne shtepine tuaj njerez ne nevoje? Jo! Edhe ne luften e Kosoves futi cdo kush ne shtepi te tij 1-2 njerez, apo familje, sipas nevojave, me shpresen e mbarimit te shpejte te luftes, gje qe per fat edhe ndodhi. Ndaj ky humanitet i tanishem duhet te specifikohet mire e te konkretizohet me sa mundet per njerzit e ikur nga lufta, vetkuptohet me shpresen se kjo lufte nuk do jete e perjetshme. Por une qe jam ne kontakte direkte dhe indirekte me emigrantet e ardhur dy vjetet e fundit, e di se mbi 90 % e tyre vijne nga zona jo te luftes, qofshin edhe siriane. E biles shumica e tyre vijne vetem per nje jetese me te lehte dhe per pune feje. Me cdo kusht emigrantet e tanishem po shpalosin ne cdo minute te jetes se tyre dhe ne cdo marrdhenie kufizimet e tyre fetare. Imagjino tani, me turqit -qe jane shume me moderne se arabet- Gjermania ka patur dhe ka akoma probleme integracioni ne shoqeri! Po me arabet si do shkoje ky muhabet?!? Apo ju intereson vetem deklamimi i humanizmit ne pergjithsi dhe pa kufinj, pa i pare pasojat ku ju con ky humanizem mediatik!?

Jam kundershtar i perjetshem i perendimit, por jo vrases i saj, se pa perendimin ka marre fund dhe restja e botes!

Qe ka dicka te lige ne kete mes nuk e vej ne diskutim. Por duhet te kuptojme arsyet perse kjo ndodh. Perse nga nje ane ky emigracion dhe perse nga ana tjeter ky cinizem? Dhembshuria nuk eshte e mjaftueshme. That's my point.

s'ka fare lidhje, kontekstet jane shume te ndryshme

Foto rrenqethese, si u transformuam keshtu e te lene nje te porsalindur te lahet me bidon?

Kush ka informacion, a eshte prezent kryqi kuq ne keto zona, mjeket pa kufi apo organizma te tjere humanitare?

te kene skopiuar si gome saureli thua? Gjithsesi mosprezenca e organizatave humanitare e jep nje mesazh. Mos u nisni se do ngordhni si minjte...

Këta po e lajnë si me qenë behar....

Per ata "behar" eshte, s'kane shkuar per ski.

Për ski mbase jo, por dhe për banjo dielli nuk kanë shkuar

Deri sa te arrijne ne Gjermani e kane bere dhe nje te katert keta. Ja pse i do merkeli. Jane gjermane te ardhshem, ata qe do te paguajne taksat ne te ardhmen per pensionistet gjermane. Nuk e di por nuk ma merr mendja te jene greket aq te keqij, sado qe jane legena, por qe te mos cojne nje grua shtatzene ne maternitet? Mos ndoshta e ka sjelle ne jete para se te nisej?

Deri sa te arrijne ne Gjermani e kane bere dhe nje te katert keta. Ja pse i do merkeli. Jane gjermane te ardhshem, ata qe do te paguajne taksat ne te ardhmen per pensionistet gjermane

Kta skan shans, si del llogaria me kta analfabet, pa lek rugeve...ata qe do merkeli i mer me avion direkt nga siria.

 

Analfabet eshte prindi por femija do rritet ne shkolla gjermane. Do jete gjerman qe i vjen turp nga prinderit, po gjerman mbetet.

ndoshta ktu ke te drejt. i japin i pashaport , me mir me then i numer personal...po  i huj do mbetet gjith jeten. se le gjermoni me ngrejt kok sado te mundohet, se ka mar n gjermani prej dashnis.

+1

Ke psh Qimederro, ke ka marre direkt. 

Akademiket dhe ata me profesion qe kerkohet ne Gjermani. Vijn te organizum dhe marim shpia e pune direkt. Ne Rrethin tim njof 2 Familje (si ata 2 Milion Gjermanet e Rusis qe erdhen nga 1989-1993.)

Kur njeriu merr me vete gruan qe eshte gati per te lindur, eshte ne hall te madh, ose aventurier i madh.

Por ne fakt nuk i dihet si eshte historia, e pamundur qe e kane lene greket te lindi ne kamp, pa e cuar diku ose pa i sjell nje mjek a infermiere.

Me mire ta kishte lene gruan vetem sic bene shqiptaret e Anijes/anijeve/ambasadave?!!!! Sirianet qenka xhentellmena!

Mund te kishte qendruar ne kampet e Turqise (qe jane te organizuara me mire) sa ti lindte femija. Niset gruaja 8-9 muajshe ne gjithe ate kalvar qe eshte ajo rruge vec me mberrit ne Gjermani? Plus ketu supozojme qe jane cift i vetem, se s'do mend qe gruaja lihet me nenen e baben a familjare te tjere te afert.

nga ta kapesh ket menje qe paske ti...po e le fare!!!!!!!

Nuk ke filluar gje akoma. Shprehu po munde.

Cfare, cfare?! A i ke pare fotot e videot qe nga vera e shkuar?! Shumica dermuese e ketyre emigranteve jane meshkuj te rinj!

kujt i je drejtuar?...dhe vazhdoje mendimin....

Ty pra. Cfare t'i vazhdoj mendimit?

nuk kuptohet cfare do te thuash...ca lidhje ka me komentin tim me lart? apo ke frike? smiley

Brrr sa frike. smiley Te kam keqkuptuar. Mendova se po thoshje qe emigrojne bashke me grate.

Keta i refuzojne spitalet vete apo jo, pasi s'duan te regjistrohen dhe procesohen ne ate vend.

e c'domethene qe lind ne bashkimin evropian?

ja, do jua sjellin greket neser pasneser ne shqiperi !

Presupozohet te linde ne kushte dinjitoze siç lindin femijet evropiane ne pergjithesi, pra domethenia eshte sa ka degraduar statusi i femijes ne BE.

Greket kishin thene qe do ia japim pasaporten greke vetem po ta quajne femijen Qirjako.

Top Iman Sheikh Muhammad Ayed recently gave a speech in which he asserted that Muslims should use the migrant crisis to breed with European citizens and “conquer their countries”. Speaking at the Al-Aqsa Mosque in Jerusalem, Ayed stated that European countries were not rolling out the red carpet for migrants because they were compassionate, but because Europe was in dire need of a new source of labor. “Europe has become old and decrepit and needs human reinforcement….they are not motivated by compassion for the Levant, its people and its refugees,” said Ayed, adding, “Soon, we will trample them underfoot, Allah willing.”

https://www.youtube.com/watch?v=5e8PCKVVxcE

Mos u habisni sikur keto foto t'i kene mundesuar vete greket per te kerkuar fonde nga BE e per t'i thene BE-se "shiko si po i lini", sepse pak gjasa ka te lihet nje grua te linde ne cader, ne cdo vend qe te jete.

Shikoni si i kane tromaksur kalamajt. I kane shtrire ne shina dhe i kane bere per te qare per 30 sekonda video. Te jemi realiste: disa prej tyre kane vertet hall lufte, shume prej tyre jane zhvates ekonomike si shume emigrante shqiptare, por keta femije po perdoren ketu. 

http://www.liveleak.com/view?i=066_14578...

Kur te shohin komunen e parisit do te kuptojne se siria isn't so bad after all.

hajde ne p... te somessmiley

isoj si me shku i apartament te Brandenburger Tor 2 Miliard euro

pa merak se ka dhe keshtu cmimi

Shume mobilim i bukur. Edhe kjo s'eshte keq.

Shume njerez kapen me ate rrugen e famshme "komuna e parisit" qe eshte ngushte. Nuk e dine qe pallatet qe e ngushtojne ate rrugen, ne brendesi te tyre, (nuk dukte nga rruga) kane hapesiren e vet per te luajtur femijet e per te pasur qetesi, shembull 1, shembull 2, me shume se ne cdo zone tjeter te tiranes, qe nga myslym shyri e deri ne pazar te ri ku fillojne lagjet orientale me rremuje dhe vjetersi qe te jep dhimbje koke. Qe nga rruga e elbasanit e t'i biesh gjithe unazes rrotull deri te hyrja e tiranes se re te vasil shanto e prape s'i afrohet komunes, asnje lagje. Dhe, per 10 - 15 minuta ne kembe nga cdo drejtim del kopshti botanik - kopshti zoologjik - liqeni artificial - kompleksi dinamo, hapesiren te parku i delegacioneve, lulishten e madhe me fusha basketbolli tek selman stermasi + bllokun pluuuuus Banoret me te vjeter jane BERATAS dhe tironsit jane te ardhur aty. ka me bukur? Dhe lagjet komshije jane akoma me te bukura, tek kodra e diellit, blloqet tek fari i liqenit apo dhe tek liqeni i thate qe sa vijne e po behen me mire. 

o shkabe mos te te ngelet hatri, se e di qe je shume pasionant per komunen e parisit, po keto duken si kapanone emigrantesh. 

lol e pra e sa gjynah... smiley 

relacioni esht i njejte, po ky tjetri s paska as hipoteksmiley

jo mer lal, dicka s shko ktu. ene un qahem me Cmimet e Mynihutsmiley

First he came for the mexicans, but I did not speak out- as I was not a mexican...

... than he came for the muslims , but I was not a muslim ...

... than SIEG HEIL !!!      https://scontent.ftpa1-2.fna.fbcdn.net/h...

Make America hate again !

Qemol, ta thash ne dje, i hongert mortja kto Bill Gatesat megjith bilionat e vet po lane ket con artist te 10si Ameriken. Se poplli dele osht, kabohet kollaj. 

Lajm i mire sot Qemolo, ia kishin shku lodren sot Trump-it. E kishin tremb keq smiley

Jo çdo e keqe vjen per keq. Hyrja e tyre ne shqiperi sjell qetsi dritash, milionat jane ketu tek refugjatet , ramiliri i harrojne hidrocentralet sa te jene sirianet .  Ma pjelle te keqe nuk ben nena, vetem enveri e shoket e tij ishin te tille. 

le ta quajne kete femije:  Bashkim.

smiley

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).