153 Komente

Asgjë nuk kuptova nga kronika. As kush është "autoriteti" përkatës, as ç'pëmbajtje (shkrimet apo komentet) do të jenë në fokus të "autoritetit përkatës", as rolin e Gjykatave (ligji për mbrojtjen nga abuzimet ekziston). Kronika nuk jep asnjë detaj me kuptim dhe nga ana e hartuesve të ligjit gjithçka deri tani mbetet në terr.

Ups, desh e leshova nje te share une per nje politikan, desha ti them: o katunar! Tani po terhiqem se nuk i dihet, han peshku nje gjobe te majme, nuk e paguan dot, dhe pastaj e mbyllin peshkun dhe ne te tjeret nuk kemi ku te shtyjme kohen! Kujdes me ofendimet! Ndrroni krahun dhe thoni: o i miri i botes! Pas kesaj nenkuptohet "lavderimi".

Tani qenka bere serioze puna e peshkut! Une nuk shaj asnje anyway! Te gjithe i duam pa perjashtim

U 10-je muhabeti smiley

Ku jeni katandisur kapeni pas koqeve te dashit... Do ndryshonte gje nese do hante goten kokes Blushi ashtu sic kane ngrene celular kokes te tjeret duke filluar nga Kaci e deri tek i fundit Gjika... smiley

Blushi duhet edhe per ca kohe, sa te sigurohet zhdukja plotesisht e PD-s dhe rilindja e opozites se re. 

I kishte thone Blushi qe je Demode dhe i paburre smiley

Tjerit kur i kane thene ne parlament qe je gay te kapi gruaja me Dashin ne krevat, djalin me babane, vizen e bardhe ne tryezen e bashkise e te tjera e te tjera... keto te Blushit jane cheap shot o brado.. nuk ngjisin, po nejse. Ashtu i thone atij te thote, ai ashtu bene. Po qenka legen fare, me got kokes e nuk guxon te hape gojen. 

Po i vjen radha peshkut te denohet per agjitacion e propagande me duket smiley

Qeveria aktuale, si model “otoman” i Adgoranit !

                                                                    Nard Ndoka

ka lezet. ..qensure me theks frong

Bile do i shpallet lufte vendeve server-mbajtese.

PS. Nje ide do ishte peshku t'i zgjidhte "adminet" nga heronjt e Disneyt, me votime te ndershme. smiley

do e ken te pamundur ta aplikojne. mesa te fusin ne bote ne burg kur shkarkon muzike apo filma po aq do fusin edhe keta, per sharje politikanesh. megjithese komentet e faqeve te shtypit shqiptar ne linje jane te tmershme, kerkojne vertet masa te rrepta. 

çdo kaush shan cilin do qofte, pa asnje arsye, vetem se  e konsideron kundershtar politik.

ketu mesa shof nuk jane me dora vjeter qe shanin berishen me liber te familjes, ne çdo koment te tyre. dhe aq me mire.

Kush tha? po perpara se te denosh ata qe shajne berishen, duhet denuar birisha per fjalorin e zi qe perdor.

Yalla Timonier yalla,

 

Nese shpreh mendime raciste, ksenofobe, ofenduse apo materiale pornografike ndaj femijve ligji eshte shume i qarte mesa di une. Ka organe shteterore qe e kane per detyre kete gje, nuk e kuptoj se cfare do sjell ligji i ri apo ky muhabeti qe detyroka portalet te bejne kallzime brenda 48 oreve. Eshte idiotsi, lemsh i vertet.

neper komentet akuzojne çdo politikan ME EMER per hajdut, pa asnje prove. normal qe nuk duhet lejuar diçka e tille. 

Eshte detyre e portaleve te heqin komentet ofenduse, nuk eshte krim. Ti si shtet mund te gjobisesh portalet per etike neqoftese se qellimisht lejon te tilla komente. Por, edhe kjo eshte me teper vullnetarisht sesa nje nje veprim ligjor. Eshte thjesht e pamundur te hetosh njerez dhe ti dergosh para gjyqit sepse i thane Rames hajdut apo te tjera. 

nuk eshte ofendim t'i thush tjetrit hajdut pa prova, por AKUZIM. eshte SHPIFJE, dhe shpif shpif se diçka do mbetet (nami i keq perhapet). ofendim eshte ti thush malok, apo i çmendur, etj, etj. 

Po ja une do ti them birishes jo malok, por qytetar i shkalles se pare, ti do ta besosh? lol

ti duhet te jesh i parrezikshem per njeri (jo vetem per birishen, qe s'i beri gje as rama).

mendoj pensionist, per vete.

Po u miratua ky projektligji peshkut pa uje kane per ti humb nja ca kokrra qe shajne figurat publike pa fakte!

Krahasimet me kafshe te ndryshme nuk jane sharje!

Po ligjin e etikes ne parlament kur do e zbatojne? Dmth qe mos fryhen njerezit me te sharat, bullying, dhe horrlliqe qe nxjerrin nga goja politikanet qe transmetohen pastaj ne televizionet kombetare. 

Ky ligj parashikon qe te gjithe komentuesit te regjistrohen me detaje te sakta, numer personal adrese, etj etj, ne menyre qe autori i cdo komenti te jete i identifikueshem deri tek dhemballet. Dmth, anonimati online, behet i paligjshem. Pervecse ne facebook, twitter, reddit, e mijera platforma te tjera...

njerzit japin identitetin qe duan (nje te rreme ne rastin me te keq dmth). nuk ke si i verifikon dot as i detyron dot. sepse per me teper ruajtja e anonimatit eshte e drejte themelore e njeriut. bie ne kundershtim me ligjet themelore te te drejtave te njeriut po te jete si thua ti.

nuk duan te gjithe me qene njerez publike. 

Sipas kronikes, per portalet masat e sigurise do behen "njesoj si te perdoresh nje karte krediti ne internet". Pra, sic e kuptoj une, ju duhet te dorezoni tek Peshku detaje personale te verifikueshme para se te komentoni, praktikisht pra, duhet dorezuar anonimati tek porta para se te thuash ndonje fjale. Acid.

do kesh vetem pjerinin atehere.

bile po e hap mbrenda dites portalin per ata te tjeret qe duan te mbesin anonime.

nuk ke çfare i ben netit se eshte internacional. po aq sa çi ben refugjateve ne kete moment. jane lidh urat e komunikimit. duhen prere qe te shpetosh, po behesh si korea e veriut pastaj apo shqiperia ne kohe te xhaxhit (s'po i them dulle, qe te jem ne rregull me ligjin).

ps: si dhe informacionet e kartes bankare jane anonime, se ndryshe t'i vjedh admini i faqes tregtare. nje shites kinez i Amazon, me tha dhe qe email-in tim nuk e ka. Amazon gjeneron nje tjeter (jo timin) qe ai te lidhet me mu. pra ai qe shet mallin ne Amazon, nuk ka asnje te dhene te klientit. vetem Amazoni i ka te dhenat e mia (te pjesshme, per me teper, jo te plota)

Po pra. Kjo eshte. Por une jam gati te ve bast qe ky gomar nuk fluturon.

ata qe vendosin ligjet atje mund te bejne çdo gje ne fakt, por veshtire te kene mjetet e nevojshme per ta vene ne funksionim. 

por shumicen e komenteve me qellim t'i ulin, mund t'i ndalojne se shumica behen nga njerez qe dhe te duan, nuk e njohin aq mire internetin apo kompjuterin.  

Blendi kjo eshte praktikisht shume pak e mundshme, pasi eshte proces i kushtueshem. Edhe portalet si twitter psh qe bejne verifikim te identiteteve te disave, nuk eshte bere publik cfare protokolli ndiqet. kjo me shume mundesi se nqs behet publik, do kete shume pikepyteje pa pergjigje qe do e zbehin kredibilitetin e sistemit te verifikimit, pra "security by obscurity" ne disa raste funksionon. Problemi kryesor eshte se nuk ka nje anchor zyrtar identitetesh sic eshte banka per kartat e kreditit. Shume pak shtete e kane mundesine teknologjike per te outsource nje anchor identitetesh ne menyre te sigurte (hollanda psh ka DigID)

smiley

Sa i ngadalte qenke more. Vetem me aq sa ke vene ti, kuptohet qarte qe ligji parashikon qe hapesit e nje biznesi online te regjistrohen me emer dhe adrese njesoj si hapesit e nje biznesi normal. Nese komentuesit anonime shkruajne fyerje te specifikuara ne biznesin e tyre, pronaret e biznesit jane te detyruar ta fshijne fyerjen brenda 48 oreve, ose gjobiten. Dmth, mbajne pergjegjesi per ca shkruhet ne bizneset e tyre. Se ku e pe qe duhet te identifikohet komentuesi, nje zot e di. lol 

E po mire, ta shfrytezojme rastin sa e kemi...

Kjo ministrja me duket nje derro bibe e paafte.

S'ka asnje baze ligjore. Kush ndihet i ofenduar mund ta hedhi ne gjyq komentuesin dhe po mundi te fitoje gjyqin (gjasat per ta fituar jane miniscule).

ligji do detyroje apo shpreson te detyroje ata qe administrojne faqet e regjistruara ne shqiperi (apo ne shqip) t'i fshijne komentet shpifese apo ofenduese ndaj personave publike. 

kete vetem kerkon te arrije se tjeter edhe te duan nuk arrijne dot.

mnjf duan t'i bejne presion Blendit te mbaje rregull te forte ketu. pranej bile dhe eshte Blendi qe ka hap temen dhe jo ti apo une. 

Nuk eshte tamam ashtu, se kjo nuk eshte faqja ime, ne kuptimin e pronesise, as jam administrator i Peshkut ne nje kuptim ligjor, packa se merrem me te me shume nga te tjeret, dhe e dyta faqja nuk eshte e regjistruar ne Shqiperi, ndaj ligjeritsht nuk kane c'i bejne fare.

Por ne parim, ky ligj eshte idiot sepse sulmon anonimatin, kufizon lirine e te shprehurti. Kjo me shqeteson.

as nuk diskutohet ajo qe ligji eshte idiot. por edhe politikanet nuk duhen sulmuar gratuit. njerez jane edhe ata.

Ja, dakord. Dhe ka komente te neveritshme ne disa portale, por qe tani ekziston nje ligj per kete problem.

Po cke ti , ne ketu e paskemi lirine e te shprehurit , ata qe duan Liri te vijne ketu !

smiley

Po mire, po kush qe ai mutmuti qe na kufizon lirine e fjales mua, atijfiqos, zeqos, din pykes e shume te tjereve?

ku qe regjistruar ai? Ku i paguan taksat?

Nuk ka ligj kundra komenteve ofenduese (si ne jete te perditshme si ne net) sepse mbrohen nga liria e fjales. Dmth Pjeri mund ti thoje kryeministrit pallosh sa te doje, ai eshte opinioni i tij, mgjs ofendues. Ndersa per shpifjet ka ndryshim, sepse shpifjet mund ta demtojne jeten e nje njeriu. Keto gjera zgjidhen ne gjykate. S'ka se si Blendi te dije neqoftese nje koment permban te verteta apo shpifje, dhe s'ka pse te kete biles detyrim. Ne gjyq behet analiza dhe vendoset. Ne amerike do mjaftonte nje avokat ta conte kete ligj ne kushtetuese, besoj do binte menjehere.

Po ketu tek Peshku, nja 4-5 jemi qe njihemi me emrin e vertete, une, Blendi, Penari e noi tjeter. 

+1

ngaqe do me shit librin pranej (apo ndonje post qeveritar). do me perfitu. ke vendos emrin tend dhe jo nje anonim.

ne qe s'vine te shesim gje, as per ndonje post, por vetem me kalu kohen e tepert, kemi pseudonime.

smileysmiley pino nero di çeti.

Rregjimi vs. Internets smiley

sa tmerdhif jemi perzotin smiley shum gjynof smiley

flirti jon me lirin esht gjithmon po aq kohshkurten sa çesh rrugetimi i mutthit nga vërra në gropë smiley

Ngordhshin qelpcinat

Po nese dikush lidhet me nje browser tor dhe thote ca te doje, si do e gjej personin ministria...

do i fshijne komentin vetem kaq. Blendi ta fshin komentin kur ofendon ndonje pjesmarres te ketushmin, por nuk e fshin po ofendove apo shpife ndaj ndonje politikani, se quhet si liri te menduari e te shprehuri. 

kete duan te ndryshojne shoket e byrose. komentet qe shajne ata vete. te tjeret le te shahen po te duan.

Po i bie te punesoje persona permanent qe te pastrojne komentet e te kene gjykim te sakte mbi komentin. Se do fillojne njerezit te flasin me nenkuptime pastaj.

komentet mund t'i bejne siç i kane shume faqe, qe miratohen perpara publikimit. 

eshte evidente qe faqja duhet te mandatoje shkrimin mbrapa nje username qe kerkon regjistrim. pastaj ka disa skenare, njeri eshte psh qe nje person lidhet me tor dhe krijon nje profil dhe cdo postim konsekutiv behet nga tor. zgjidhja per kete eshte qe te mos lejohen persona qe prezantohen ne regjistrim me nje IP qe eshte tor node (ka liste publike te tor nodes). skenari tjeter eshte dikush qe ka krijuar account nga nje nyje non-tor, atehere per te identifikuar kete njeri gjeja me e thjeshte eshte nje analize statistikore e ip-ve qe ky account perdor p.sh. nese del qe 80% te rasteve perdor te njejten IP, atehere me shume mundesi eshte gjetur nje origjine e besueshme e personit. 

Pastaj ka nga ata qe do krijojne accounte te ndryshme nga e njejta IP, po prape gjenden me korelacion te thjeshte. per me teper, per t'ja u veshtiresuar jeten ketyre te fundit mund te vendosesh verifikim te accountit me nje e-mail apo edhe sms. etj etj 

kjo e sms eshte variant bindes per verifikim llogarie duke qene te gjithe numrat te rregjistruar e gjen shume kollaj personin, besoj dhe e vetmja, se vertete dallohet nje IP qe vjen nga tor por nese une lidhem nga wifi i lokalit ku po pi kafen se gjen dot komentuesin.

e gjen lungo edhe IP tende, nga kafeja, nga kompania qe te mundeson lidhjen.

Ja marrim nje rast konkret, lidhem tek wifi i lokalit qe normalisht linjen e ka ne emer i zoti lokalit heq funksionin DATA te operatorit te telefonise dhe keshtu telefoni punon vetem me wifi e lokalit. Si e di ti qe jam une qe shkruaj kur lokali mund te kete 50veta?

telefoni tend dergon te dhena edhe kur komunikon ne wifi. numer imei, adresse wifi, etj. te dhena baze te tij dhe te pandryshueshme dhe qe operatori tend i ka te regjistruara, automatikisht qe kur ti lidhesh me karten qe te shet.

ndryshe do te qe kollaj te piratoje çdokush pa u zbuluar. 

çdo gje edhe mund te fshihet por duhen njohje te thella ne informatike dhe qe jo çdo njeri i ka. shumica do te frikesohen dhe nuk do postojne me komente shraese apo shpifese. kete shpreson te arrije ky ligji.

pa diskutim dhe do i hyne nje pune te tille per nje koment leshi keta qe dhe frameworkun e ministrise si dihet kur e kane azhornuar.

pa diskutim dhe do i hyne nje pune te tille per nje koment leshi keta qe dhe frameworkun e ministrise si dihet kur e kane azhornuar.

lol, seriozisht po e beni terkuze kot, ne asnje lajm qe eshte postuar per kete nuk eshte thene qe duhet te identifikohet komentuesi, por duhet te identifikohet pronari i faqes qe ben biznes me te me reklama. Pronari mban pergjegjesi nese dikush ankohet per nje koment fyes dhe nese ai s'e fshin per 48 ore pas raportimit.  s'ka lidhje fare me komentuesit e me peshkun jo e jo, se as biznes nuk eshte, plus qe as e njeh njeri ne shqiperi

Jo eshte thjesht muhabet per kuriozitet si mund te funksionoje shkembejme ndonje mendim teknik.

Per komente nuk kane c'te bejne dhe as nuk e marrin mundimin. FB dhe Google/Youtube, duke perfituar nga numri i madh i perdoruesve, u perpoqen qe ta bejne identifikimin e perdoruesve duke mos lejuar perdorimin e nje adrese te re pa shenuar numrin e celularit. Ata te conin me SMS nje kod verifikimi, pa te cilin nuk futeshe dot. Kjo vazhdoi me muaj. Problemi ishte qe sapo nisen te bejne kete, nisen te shtohen perdoruesit neper faqe e fjetura konkurrente por qe garantonin anonimatin, keshtu qe FB e Google u terhoqen dhe tani mund te hape llogari kush te doje edhe pa numer celulari. MEgjithate, ata krijuan nje databaze te madhe numrash celulari te cilat jane te asociuara me e-mail-in me te cilin eshte hapur llogaria ne rrjete sociale, dhe ti numrin e celularit e ke blere me karte identiteti.

Te shohim si do funksionoje, faktikisht se kam lexuar as ligjin.

Ligji eshte qe nese dikush shpif kunder nje personi specifik me emer-mbiemer ne peshk, nese ai personi ankohet, Blendi duhet ta fshije komentin brenda 48 oreve ose perndryshe faqja merr gjobe. Kaq.

ok

Peshku nuk eshte i rregjistruar fare ne Shqiperi , nga kush do e marre gjoben.

Atje ku eshte i ka gjobat me te renda per shpifje specifike kunder nje personi. Autoritetet e monitorimit jane te lidhura me njera tjetren dhe ankesat komunikojne.

Do me vije gjoba mua ne Gjermani nga Kanadaja se do i them Taulant Balles , katunar i trashe ?

ti mund t'ia thuash ate taulant balles, por nese ti shpif per dicka qe i demton imazhin dhe atij i demtohet karriera, ai mund te ankohet personalisht dhe ti mund te ndeshkohesh nga autoritetet gjermane pasi ka kaluar ankesa nepermjet autoriteteve shqiptare. njesoj sic do te ndeshkoheshe ne gjermani. pse cuditesh? jo ti por faqja qe mundeson shpifjen.

Ok me sillni gjoben se do ta paguaj !

jo ti, brad, por faqja qe nuk e fshin shpifjen tende per 48 ore, nese ajo demton imazhin e karrieren. 

Pse jo, brad? Edhe Blendit do i vije gjoba per manipulimin e fotove qe ben nepermjet fotoshop, filtrave - por sidomos kendit te aparatit dhe prerjes se fotove.

haha

pikerisht ashtu ndodh direkt. vetem po t'i bllokojne keto faqet e dhena ata te shqiperise.

psh kete adresen e kesaj faqes, peshkupauje.com,  operatoret atje mund t'ja bllokojne atyre me IP te shqiperise dhe qe kalojne nga ata vete. por kjo zhbllokohet pastaj nga ata qe dine te manovrojne kompjuterin. apo faqja nderron adrese (ate com et ben in) dhe rifillon loja e maces me miun.

puna eshte se harxhohet lek e mund kot. ka dale djalli nga shishja nuk e fut dot me njeri.

keto qe thua ti gjenden qe sot. nuk ka pra pse te ndryshosh ligjin. 

do fillojne fake id dhe per te komentu te peshku

ore po me ato kazinot online ça u be,  i vuri nen kontroll autoriteti ?

I kontrolloi nga 9 e mengjesit deri ne 14:00, pastaj i dolen prape nga kontrolli. Ketu mbahet domaini .al me excel sheet.

Peshku nuk ka si te ndikohet nga ky ligj meqenese vete B.S. ka thene ne te kaluaren qe portali eshte i regjistruar ne Kanada. Keshtu qe shani te qete, por jo krejt te qete pasi nderlidhesin e qeverise e kemi mes nesh.

Korrekt, nuk eshte faqe e regjistruar ne Shqiperi, dhe une nuk jam administratori i saj ne nje kuptim ligjor, por thjesht nje person qe kujdeset per hapesiren. Por idiotesia e ligjit qendron pikerisht ne faktin qe neser edhe portalet e tjera do regjistrohen diku jashte shqiperise, dhe nisma ligjore per cfare vlen pastaj?

ligjet e tilla edhe ne france behen nga deputete qe nuk e njohin informatiken fare. prandaj dhe nuk zbatohen. keta ketu te une, harxhojne 60 milion ne vit per nje qender informatike qe te kape ata qe shkarkojne muzike apo filma, dhe deri tani nuk kane denuar asnje (as me gjobe dhe as me burg). nuk i denojne dot.

denojne vetem ata qe hapin portale torrentesh dhe fitojne pare nga publiciteti nga tregtia qe bejne, kur keta ndodhen ne france me banim.

nje francez 28 vjeçar iku te jetoje ne hungari psh, se ne france e kane denuar me nuk e di sa miliona qe i duhet t'ja paguaj universal music. nuk i del jeta robit per te paguar shumen ne fjale. 

Eshte absurd dhe qesharak ngado ta kapesh, dyshoj dhe antikushtetues perderisa nderhyn drejtpersedrejti ne te drejten e individit per privatesi dhe anonimat. 

lol, me kaq sa lexova nga ju kuptova qe nuk kane faj qe duan te kufizojne budalleqet qe thuhen neper internet dhe te bejne qe pronaret e faqeve te mbajne pergjegjesi. Blendi ketu psh ka fantazuar nje ligj komplet sipas kokes se tij, nuk ka marre as mundimin te lexoje ligjin, as mundimin te lexoje lajmin, e gjithe diskutimi eshte bere pastaj kodra pas bregut ne baze te fantazise se tij te cuditshme. lol

Ligji kerkon vetem qe pronaret e faqes qe ben biznes, te regjistrohen si biznes, jo perdoruesit. Mos ia fusni kot. Nje nga arsyet qe eshte vene ky ligj, eshte sepse ka pasur shume padi ne polici kunder faqeve te ndyra qe kane postuar fotografi vajzash te mitura me emer e mbiemer te cilave u kane vjedhur nga celularet foto intime me te dashurit. Foto intime dmth as lakuriq jo, por te mbuluar e thjesht duke u puthur ne krevat. I kane quajtur kurva per aq, i kane nxjerre me emra e mbiemra, i kane permendur emrat e prinderve, se ku punonin prinderit, etj. Ja nje diskutim i ketij problemi psh ne nje portal.

Kur thoja une qe te mos shajm e ofendojm, por te flasim me kulture, s'me ndigjonte njeri, na tani, me ligjin para tryezes se rrumbullaket smiley  

ahahhaha Buall Mavrija, Erjon Miushi, Palloshi do ngelen forever smiley

Nje korrigjim te vogel e dashur para se te fle, thuhet Braçe Miushi, se per Erionin e bashkise, Gaia i ka gjetur nje emer nga nje personazh letrar, Uriahip. 

Ja keshtu psh ne fillojme dhe flasim me kode pa permendur emra. Tamam si ne kohen e dulles ku flitej, degjohej, po nuk prononcohej ne publik haptas fare. Ideal e ka dullen palloshi. 

ajo qe mund te nxjerrim si konkluzion eshte vetem qe, politikanet shqiptare jane bere te vetedijshem per kasten e tyre, dhe mendojne te rrijne gjate ne pushtet (pra loja posite-opozite, apo ajo e rotacionit politik te jete sa per sy e faqe, ata pushtetin do e kene sido me qene).

dmth ata qe presin ndryshime (zera te rinj politike), duhet te nderrojne kanal. se ndryshime nuk do te kete, por vetem bla-blate e perhershme politike. 

por nga kjo do pastrojne edhe gjuhen vete. do behen me dipllomate. pra te pakten do te vije nje e mire nga ky ligji ne fjale.

lol, sa me pelqen niveli primitiv me te cilin trajtohet ceshtja. robi e mban veten gazetar dhe vjen e sajon si xhajet me domino ne park qe duhet te identifikohen komentuesit. tjetri thote do gjobitem po shava nje politikan njesoj si ne kine. hahaha tamam primitive

Ej, kane filluar te ta japin pa holluar fare e?

Po Monda ku eshte ? na ka mor molli smiley

do jet kthy ne shqiperi. i kishte ata te familjes milionere sikur thane. nuk kuptoj çfare ben ne amerike po te jete ashtu.

mesiguri ja rren mendja per kariere profesionale, ose çmim nobel. jo vetem te haje bakllava dhe te ngrohet ne diell.

Pse i merr neper goje me thashetheme antaret e blogut?

ngaqe ashtu dua.

ti je e paafte ti kuptosh mesazhet e mia. vetem me u gric shkruan, si pseudonimi qe ke vene.

ti je e paafte ti kuptosh mesazhet e mia.

smileysmiley

fjalen ta kam qe me monden personalisht nuk kam gje, ajo ishte vetem sebepi me fol per gjerat qe kam fol keto ditet e fundit ne shumicen e posteve. (pra ky post nuk eshte veçse vazhdim llogjik i te tjerave postime te mijat, ne lidhje me emigracionin)

mesazhi eshte : qe po te kesh pare ne shqiperi jeta eshte me e bukur se kudo tjeter mbi dhe, PER NJE SHQIPTAR (vetem, dhe jo per rob tjeter)

si dhe sakrificat i justifikon vetem ambicja e madhe e personit ne fjale. kur ai kerkon te arrije diçka qe shqiperia, megjithe paret dhe jeten e mire, NUK MUND t'ja ofroje dot.

nje shembull per okazionin : Nene Tereza per tu bere shenjt dhe fituar çmimin nobel, shkoi ne mes te mizerjes se Indise (neve midis zezakve dhe arabve te frances po ashtu) dhe nuk erdhi te jetonte ne shqiperi apo vend tjeter ku mund te jetonte shume me mire.

nje shembull per okazionin : Nene Tereza per tu bere shenjt dhe fituar çmimin nobel, shkoi ne mes te mizerjes se Indise...............

Ti je perfundimisht nje Gurú i mendimit filozofik tipik shqiptar.

Shkaba nuk eshte gje fare ne krahasim me ty. E shumta ai mund te jete dishepulli yt.

Dmth Nene Tereza shkoi ne mes te mizerjes qe te kishte mundesine te behej shenjt dhe te merrte cmimin nobel? smiley

ymer, mer ymer t´boft Zoti! smiley

Kim Kardashian e lebrozeve!

Ndoshta jo, por per keto do ta kujtojme sot e tutje. Dmth vetvetiu kjo u be finalitet. Ndersa qe une s'krahasohem me shkaben apo me ndonje tjeter, jam ne nivel tjeter, s'ka asnje dyshim.

Kur do t'i coni ketij palles ndonje foto te gjoksit ju femrat e Peshkut, qe te biem rehat.

smiley

Pse je kaq i sigurte per preferencat?

Preferencat e kujt? Nese te juve femrave, jua kerkova si favor, se besoj prandaj i harxhon gjithe ato energji ai, qe t'u beje pershtypje femrave. E di qe do shigjetohem, sidomos ne kete dite te vecante (ka ardhur 8 Marsi ne KIne tashme) . Nejse, Gezuar 8 Marsin te gjitha grave, vajzave, nenave, motrave te Peshkut!

Mire femrat qe iu  dedikohen po ti çne me postet e mija qe i lexon ? Me ç'shof pa lene menjane nje presje .

po shenimet i mban ne shqip apo kinezçe ?

Me thene te drejten, vetem nje ne 100 komente nga te tuat lexoj, dhe ate me prapavajtje, pasi lexoj ndonje qe dialogon me ty. Per dy arsye: nuk kam shume kohe dhe jam shume i ndjeshem ndaj psikopatise.

Alors oui j'ai compris, ti nuk lexon veçse femrat, ndersa mua nuk me lexojne veçse femrat. Diference jo e vogel ndermjet nesh.

Une me psikopatet kam diference jo te vogel ne fakt,a me compris ti mu? 

profilo, sa te jep asistenca aty ne FR si i papune qe je? se te lexova diku ne komente.

Shume pak po s'pate te ardhura te tjera te pa deklaruara nuk jeton dot korrektesisht.

Besoj se znj. Gjembi e ka per preferencat e tij, te femrave s'diskutohet pasi dihet boterisht qe e kane debolese te gjitha. 

Kuptoj. Ti duhet te ndihesh me fat qe e ke ne France. Keto te gjorat qe jane ne Amerike e Kanada si t'ia bejne.

Pikerisht jardin. smiley  argendis nuk e mendon qe ndoshta profilit i pelqen te shohe gjoks mashkulli? Ne ditet e sotme nuk duhet te paragjykojme.

Gjoks mashkulli kam vete. Ji koherente te pakten. Thumbimin ta kesh me te besushem. Jo inatçor.

Pastaj ajo ndodhia qe ju paska ngel ne mend ishte récompense. Une dhashe postin me te mire timin, ato pjesen me te mire te trupit te tyre, gjoks majosh goce gjimnazi. Kush ka qejf me pa, cica gruje te varme ?

Gjembi do kete parasysh qe ke thene se meshkujt jane me te bukur se femrat,prandaj ka menduar,meqe te duken meshkujt te bukur,mund te te pelqeje te shohesh gjoksin e tyre,edhe pse ke vete.Ti mund te kesh bere piktura vete,po kjo nuk do te thote qe te mos shohesh piktura te tjera,per me teper qe mund te jene me te bukura.Nejse,duket qe te ka rene niveli i komenteve,se asnje nga femrat e Peshkut nuk te ka derguar ndonje gje te skanuar.Apo jane me intelektuale ketu dhe e kane steken me te larte.Mund te jete edhe mungese vetebesimi xhanem perballe nje mashkulli sqimatar si ti,mund te mos kene gjoks me maje adoleshenteje.

ketu behet fjale per cica, se gjoks ka dhe pula

Po ashtu,cica ka edhe lopa.Gjoks eshte fjala e miresjelle metonimike.

po natyrisht, edhe lopa edhe dosa etj kane cica, qe hyjne ne familjen e gjitareve, po qe ta shkoqis me mire mhb, me sa lexova profili do te shohe cica nga femrat e peshkut ne mos gaboj, me korrigjo.

Po pra,ate po them,po cicat ndodhen te gjoksi.Profili nuk po kerkon grafine,por fotografine.Nejse,fjala me e sakte dhe me politikisht korrekte eshte gji,gjinj.

ndoshta profilit i pelqen te shohe gjoks mashkulli?

Ose femijeror...

smiley

Pse u liru kshu?

Po edhe ju c'paskeni qene.Gjeni nje foto ne internet e cojani,se mos do ta dije ai se e kujt eshte vertet.

Ligj per ofendim.!!!!!! Nuk jemi te ofenduar qe kemi kryeminister nje rrot k..., e kryetar parlamenti nje shkerdhate. nuk jemi te ofenduar qe gjygjtaret tane , ato qe na shesin drejtesi nuk kane te drejte te hyjne ne nje shtet perendimor  se jane kriminel, apo bashkepuntore te krimit???????

Ky ligj eshte njesoj si ai i jshteligjit per partine komuniste . 

booooo sa te dobet, po bejne cmos me i mbyll gojen Blushit, nxjerrin ligje e sterligje.

mire e paska pas Blushi, tamom Demodé smiley

Lidhi me disqus komentet dhe  kaloja pergjegjesine  per identitetin dhe permbajtjen e komenteve ketij te fundit.

Duka pare temat me shume komente mendova se Peshku po behet popullor prap. I hodha nje sy temave, cne, 90% e komenteve jane te virusit qeveritar shkaba dhe te te tjereve qe nga monotonia bejne dialog me agjitpropin smiley 

Speaking of, s'isha i sigurt nga leximi i ketij artikulli, libri i kujt eshte perkthyer ne anglisht, i Fevziut? E ka lexuar njeri?

E kam lexuar une per mendimin tim eshte nje liber qe nuk sjell asgje te re. Disa nga ato ngjarje i ka trajtuar te emision Opinion gjera te thena e te sterthena. Ma dhuroi ime eme e me erdhi keq qe kishte shpenzuar per ket liber. Publiciteti qe ju be ishte aq i madh sa te dukej sikur do lexoje zbulimin e shekullit.

E kisha fjalen si vlere per nje liber te tille, biografik per Hoxhen, apo krahasuar me libra te ngjashem per te.

Nuk mendoj se eshte e drejte te vleresohet me kutin sjell a jo gje te re, se nje lexues qe do te krijoje nje pamje me te plote per X figure do lexoje nje liber biografik, nuk do rrije te gjurmoje neper internet gjithe emisionet e Opinionit apo te te te tjereve per ta bere vete librin biografik. 

I qr e boni vallai shtetin. Trumpit po i shko goja long, ka per ta morr per zvPresident. smiley

orono ?! obredho?!

ps: s' thon kot : kalova lumin , t'dhfsha peshkun

ça ke mer.smiley

Ça bëhet për të shtypur 200 protestues e çdo tentativë për nisma e protesta të lira jopartiake....1945 po rikthehet...

ka sot ligje per shpifjen dhe perdorimin e paautorizuar te te dhenave personale... provoni te beni nje denoncim tek policia digjitale dhe nuk keni per te marre asnje pergjigje, edhe kur denonconi me emer e mbiemer... 

keta duan qe te kontrollojne portalet.. e kuptoni se ne c'gjendje eshte Shqiperia? nxjerrin ligje qe ti zbatojne ne menyre selektive, se vetem ligj nuk zbatohet ne kete vend... 

sidoqofte, inshallah nuk behemi si Meksika, se ata studentet qe dalin e protestojne mund edhe te kishin perfunduar te vrare gjekundi ne parkun e Tiranes... shyqyr o Zot qe nuk jemi ne ate derexhe, pse jemi ne bythe te Avropit.. 

se ata studentet qe dalin e protestojne mund edhe te kishin perfunduar te vrare gjekundi ne parkun e Tiranes.

Jallaaaaaa, po ti sikur nuk je shpreh njesoj me 21 janar, para faaaare pak vitesh !! 

gjeje proven! mos hidh poca kot.. 

Epo te ishte ndonje vend tjeter, edhe do shqetesohesha, por duke marre parasysh qe o shqiperi, ligji ka per tu bere e's ka per tu zbatuar ndonjehere.

Egyptian Aviation Student Who Made Trump Threat Online Is Leaving U.S.

http://www.nytimes.com/2016/03/08/us/egy...

Sigurisht qe shpellaret e peshkut qe e kane standard te shahen nga motrat, grate e gocat, e kane fobi ligjin dhe rendin. Ndaj dhe po i 10-sin vendet ku kane shkuar.

Njelloj eshte te kercenosh dike - aq me teper kandidat per President i ruajtur nga Sherbimi sekret - se do e vrasesh dhe ta quash Malok apo Miush?

lol, po pse sajon gjera nga koka jote o gjembi dhe pastaj do et besh debat me budalliqet qe thua ti dhe asnje njeri tjeter? ligji nuk thote asgje per malok apo miush. ai tjetri thote "do identifikohen komentuesit". lol nje tufe "malokesh" e "miushesh" qe as e dine per ca po bejne qurravecin. mjafton te qurraviten dhe kaq.

shkaba, ne po nisemi nga nje kronike qe eshte sjelle ketu. Une s'kam lexuar ligjin. Ti meqe e njihke ligjin, sille ketu te edukohemi te gjithe. lol.

sille ketu te edukohemi te gjithe

lol, une nuk merrem me misione te pamundura, por ligji e thote qarte qe eshte "per tregtine elektronike", dhe e ka per bizneset qe bejne para duke joshur njerezit per klikime. ka pasur nenshtetas qe kane ngritur padi kunder ketyre portaleve, pasi jane nxjerre me emer mbiemer e me fytyre neper to, pa lejen e tyre, por shteti nuk i ka ndeshkuar dot te zotet sepse jane evazive ne regjistrim. Tani do te ndeshkohen nese nuk regjistrohen plotesisht si biznes, edhe me adrese personale si cdo biznes tjeter, si dhe do te marrin gjobe nese nje viktime ben raportimin per "permbajtje abuzive kunder personit te tij" dhe portali nuk e fshin abuzimin ndaj personit brenda 48 oreve. Keto identifikimet e komentuesve jane sajesa gazetarucesh, ndersa ato "gjobe se shan deputetet" jane thjesht komente primitive tipike te nivelit tend. Ligji ka hyre ne fuqi qe ne vitin 2009 e tani thjesht do modifikohet per regjistrimin si biznes normal. kaq.

ja ku e ke ligjin, dhe modifikimet jane vetem per regjistrimin e detyruar si dhe per ndeshkimin pas ankesave nga viktimat. shume vajza jane abuzuar nga portalet pasi jane filmuar fshehurazi nga te dashurit ne situata intime dhe nuk kane gjetur dot zgjidhje, nderkohe qe portalet kane bere leke me keto abuzime. ne fakt, keta tanet po kopjojne ligjet e BEse e asgje me shume.

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=...

http://www.syri.net/2016/03/08/ligji-per...

Faleminderit shkaba qe per shkakun tende ne nuk do te vdesim me primitive!

Flm por gjithsesi mos u gezo para kohe

Gezuar festen shkaba! Mos e prish gojen dhe per dite feste.

ngordhin kto komunistat per içik folder

Iniciusja e ligjit eshte Majlinda Bregu.

I paten share Jaguar-in ne internet asaj dhe u ofendua?

Mesiles i shane palmen aq shume dhe s'kerkoi ligj te tille. As Bracja s'kerkoi ligj per tu mbrojtur ndaj akuzave qe helmet e Sirise nuk lahen me qumesht ngjale. 

Han pa porta eshte Top-channel me gjith tv e tjer se nese merret vesh na i nje gje tamam, duhet me pa portalet.

Po kte " here we go! again! " e kishe gje se po tregojne veten neo-komunistet smiley.

Pastaj Harito te shofi administraten ku te gjithe emailat e drejtorave i ka neper gmail e Yahoo, meqe eshte ministre per kete pune them une po jo per gje.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).