Çdo njësi administrative në kryeqytet do të ketë ndërlidhësat me komunitetin. Këta persona të kontraktuar si punonjës të bashkisë së Tiranës, do të raportojnë për çdo problem që do të konstatojnë në zonën që mbulojnë.

“Secili prej jush ndërlidhës mbulon 3200 banorë në lagjen tuaj. Kjo do të thotë që në pamundësi për të 3200 banorët për të adresuar administratorin tuaj, ju jeni në një farë mënyrë deputeit i zonës për bashkinë”, tha Veliaj.

Në takimin me ndërlidhsat , kryebashkiaku Veliaj u ndal edhe tek ligji për bashkëjetesën në komunitet duke bërë të ditur se brenda këtij viti synohet inventarizimi dhe licensimi i administratorëve të çdo pallati.

“Çdo pallat të ketë administratorin e vet që për shumë probleme që kanë të bëjnë me mirëmbajtjen, konfliktin, territorin e pallatit, të jetë një person siç e kërkon ky ligj, i zgjedhur nga komuniteti që bën administratorin e pallatit, pasi është licencuar nga bashkia e Tiranës. Bashkia e Tiranës e njeh me licencë dhe i trajnuar me arsim profesional, pra, një kurs për administrator pallati, si personi që do të administrojë një pallat”, tha më tej Veliaj.

Veliaj kërkoi ndihmën e ndërlidhësave edhe për të ftuar qytetarët në nismën për pastrimit vullnetar të qytetit që do të zhvillohet në mes të muajit mars.

57 Komente

kryetar fronti medemek

me te ngjashem me kryetarin e keshillit.

...antar/e i zones.

 

nejse, bravo kr/ar-it te Bashkise se Tiranes qe po hap vende te reja pune...... per Jozelat.

Ne çdo lagje do hapi edhe nga nje kend i kuq,te lozin pleqt peskaç,domino,ose pesqinç.

P.S do te regjistroj te gjith administratoret me letra qe te paguajne taksa,te gjithe administratoret punojne ne te zeze.......smart fella.

"Ne çdo lagje do hapi edhe nga nje kend i kuq,te lozin pleqt peskaç,domino,ose pesqinç"

 

 

.........edhe "nje dore kollçin".smiley... apo xing !.smiley

peshkarexhe, mungon sali collaku per tu betuar per ideal te partise, ai nuk gjendet me smiley

o Lungo... po me palmat ç'patet, xhanem ?!.smiley

E turpshme, i presin si debila qe jane dhe nuk celin me, i kane lene keshtu se shpresojne do celin ne pranvere, por jo qe spo celin ,po po mbine barera ne trupin  e palmave...

po ca thua o lungo, palmat kane vdekur.. I ka zene nje virus i ardhur nga afrika qe vjet. U prene sepse shpresuan qe te ndalonin virusin te shpendahej. Por, nuk ka shprese. Duhen hequr te gjitha dhe mbjellur te reja. 

Ca ka qe nuk te bind tek ajo qe te shkruajta?

po nuk jane debila pra ate qe prene palmat.. Eshte fatkeqesi natyrore kjo. 

Fatkeqesi natyrore jane te gjitha, palmat qe u thane, balta deri ne gju ne mes te vlores, bregu detit i transformuar ne llum deri pas akademise, pylli sodes qe po prihet edhe tani qe flasim mos ti marre kot me rradhe...

dakord ore dakord, por e kuptove qe nuk jane debila ata qe i prene palmat? 

Pas akademise nuk ka det, ka mal.. para po smiley

po he se me hengre me leng smiley

smiley ahahaha 

 

Medemek kto jane si bicim Kongresmenesh te Partise ne Bashki.Ajqrktka

Ne na dha voten populli per t'i sherby. Te sherbesh do te thote se pari t'i njohesh hallet dhe shqetesimet atij, dhe preokupimi per t'i dit problematikat asht pergjegjshmeri. Papergjegjshmeria na pruni ne ket situate qe te gjithe i bajme shurren qytetit dhe cuditemi masanej pse asht kthy ne nje hale te madhe. Asocimet me kohen e shkuar nuk ja ulin dinjitetin nje ndermarrje te tille dhe s'ja ulin vlerat si k/bashkie.

Eri mamit vlera ? smiley  Nuk po te kapet ironia kto kohet e funi o Pjeter smiley

mire mer mire: po ca do behet me ato minibashkite, apo njesite bashkiake, a si quhen ?!

Po ato jane ne rregull mor Belul se paguhen nga shteti , ky tani , Eri mamit do me i gjet pune rilindasve te pazhgenjyer akoma dhe qe dihet se kto nderlidhesat   paguhen nga banoret smiley

Tema,..Zaloshnja.   Much-Muchi..smiley, kreme dela  kreme e gazetarise, merr vesht... po Zeri Popullit ku eshte ??.smiley

 

po ci do keta lapanjozet mer pjeter..  shume poshte e ke ul pjacen, kur punen e Rilindjes e ka mburrur dora vete, prestigjiozja The Economist.smiley

Argumenti ishte ne nivel lokal,kur te flasim per politikat kombtare,pastaj kemi referenca te tjera.

xhelozia ju ka errsuar syte. ne ven qe shembujt qe fymzojne t'i perkrahni edhe ju dhe t'mundoheni te perfitoni nga pervojat e perparuara ,qe nje dite,edhe ju kur te keni ne dore vendimarrje te ecni nen keto shembuj frymezues.

mire mo mire, edhe une nga interesi po pyes, te fitoj nga pervoja juaj...

 dakord, per politikat kombetare na kushtoi artiklla e Ekonomistit 36 mije euro. -po per te bere kete sondazhin lokal, sa ju kushtoi Muchi dhe Zaloshnja : 1 paçe 2 pilaf ??

Nuk po me duket si dora Pjetrit kjo mu Belulo , mos valle Ministria Bujqesise ka shtrire dore dhe ne Pjetrin tone ? smiley

 Nuk besoj, ministria e bujqesise eshte LSI..smiley..smiley

Eeee... kshu e filloi ne Roni , ra ne dore te Emigrantit dhe u be me LSI -ne .

nuk keni kurajon ta shihni realitetin ne sy dhe i nglulni thonte fort ne balten e shpifjeve, per te shpetu nga mbytja ne lumin tone te suksesve. ne prap ju ofrojme te mesoni notin, po te doni qe, me ne fund edhe ju te cliroheni nga komplekset e inferioritetit, qe ju ka pllakos prej humbjes me vota plebeshitare.

"vota plebeshitare."

 

..publicitare...,publicitare..smiley

" Lumin tone te sukseseve"

smiley

Termeti ju ka shkun dhe s'po e mblidhni dot veten.

Termeti Rilindas smiley sot kishte Rilind Lushnjen smiley dhe po i afrohet Fierit , aty po , se e kom i shoqe nga Fieri ktu ne Peshk smiley

Ana asht rilindase dhe ajo,po ti i n gjan kryeministrit tone qe shoqet i ka nga pd-ja.

Atehere paskam dy shoqe ktu ne peshk nga Fieri , kjo e dyta me duket se ka kalu me LSI -ne .

LSI-n e kemi paradhome per gjith te zhgenjyerit e PD-s. Aty do vijne te gjithe,biles dhe ti aty do te perfundosh nje dite.

Ika,reflektoni cuna,jeta asht shume e shkurter per te nejt gjith kohes ne opozite.

Drejtuesit me te larte te LSI-se Pjeter ulen gju me gju me popullin dhe ja zgjidhin tak fak hallet e perditshme. Pune po, ndonje thes me miell po, biles edhe nuse te gjejne (ose bejne mbleserite). Prej ketyre mesoi edhe ish kryetari i bashkise, i cili kishte oret e hapura cdo jave ku priste popullin - ne kete menyre i zgjidhi hallet e Tiranes. Elitizmi juaj nuk po shkon pa u vene re.

çdo lagje me kryetar fronti smiley

 

i kemi shqetesim antenat smiley

E ja arritem dhe kesaj dite, pa nami u befte! Shkelqyer, tani keta kryetaret e Frontit, pa t'i nxjerrin zgupthi banoret per pastrim territori per dite te diele qe me mengjes, se si shume rehat po rrine smiley

Lere cma kujtove ate zgjimin e dites se diele nga gjyshja. Cohu se le nam me thoshte ka dale gjithe pallati po fshin vetem nga shtpia jone s'ka dal njeri smiley

Keta nderlidhsat qekan si bicim shartimi i kryetareve te frontit e fuksave.

Kur do na vije ky nderlidhesi i lagjes qe te denoncojme katin e tepert qe ka ndertu Sadri Abazi?

Mbillini ndonje peme atij Sadriut tek ndertimi pa leje - menjehere ju vjen bashkia.

E kane ne gen te kuqte te shtojne burokracine. Iu japin dhe ndonje pergjegjesi thjesht per ta bere me te komplikuar jeten e banoreve (gjithe keto hallka, nderlidhsa, shefa,kryetare, drejtora, adminstratore duan nga nje pjese te vogel secili) dhe e shesin si komunikim vertikal me popllin hundshkabe dhe shpatullgjere. Kane ngel tani vetem bibilefryresit per tu emeruar.

Mua me intrigon me shume ajo 'nisma' e qeverise per te regjistruar emigrantet  dhe adresat e tyre 'per te na ndihmuar'... Si tha ai te 'Dimri i fundit' 'po na numerojne' ose me sakte '...ku jane 5 te tjerat!  Flisni!! smileysmiley

Po ka detyrime shteti ndaj nesh! Si mendoni ju, do na lej ne meshire te fatit ketej? Ne asnje menyre! E kemi largpamese qiverine se eshte i gjate qiveriu.

Dmth ti thua qe do na vene dhe ne nderlidhsa(e)?smiley

Ja dhe vendet e reja te punes u hapen mos kete goje njeri te ankohet tani.

ka shtepi qe kane edhe lavatrice edhe frigorifer

ku eshte nderlidhesi i peshkut pse ska komentuar akoma? smiley

Vullnetare jane keta apo me rroge?

kjo eshte e modhe fare, eshte per ne Hiparè

1 ne 3200? Po si pak po me duken,duhen me shume, ta mendojne me mire.. ca nuk ndodh ne kapitalizem!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).