1 Marsi ishte ditë shumë e bukur në Tiranë, por disa e shijuan më shumë se të tjerë. Pak ftohtë por çunat e kishin da menien për not, dhe më kujtuan se në moshën e tyre edhe ne jemi larë në shatërvan, madje edhe më keq, në vaskat ku ftoheshin metale tek Uzina, gjë që as sot s'kam guximin t'ia rrëfej time mëje.

47 Komente

Mire not, por pak me tutje u beka alpinizem. Nuk thone kot qe Shqiperia i ka ngjitur dhe malin dhe detin. 

all-in-one entertainment.

kjo eshte foto e manipuluar !.smiley

smiley Te gjitha fotot e Blendit jane te manipuluara dhe me filtra. Pse nuk ka nxjerre Blendi detaje nga piramida e restauruar nga zoti Veliaj? Arsyeja eshte sepse Blendi punon per Berishen.

po prinderit kta kalamojte ku i kane?

gabelet martohen qe kalamaj. rrezik dhe prindi do te jete duke u lare.

Pranej duhet kendi lojnave...po ta kishin aty do ti kishe kta cunat 

Nuk kane ftohte!!!

Pak ftohtë, presje, por...

Kur me rreshqiste çuni me gocen tek shatervani, une e gruja rrinim me gjak te ngrire. Megjithse edhe vete kur ishim te vegjel, hypnim neper peme, ndertesa, qe sot nuk do te guxonim. 

s'kemi frike nga bora, s'kemi frike nga shiu, jemi race e forte, race arixhiu.

Per gabelet ka ardhur vera. Zoti i ruajtte se njeri nuk u jep dot mend atyre.

Ashtu jane sjelle gjithnje e ashtu sillen dhe sot ne cdo vend te botes.

 

Shyqyr qe ka akoma femije qe argetohen me gjera te thjeshta. 

nuk jane femije. edhe dy vjet i marton familja ata.

Shih, shih. Emigrantet, tani romet. Dy grupe nga te cilet e ke pesuar keq me duket. 

po edhe romet nje fare emigrantesh jane.

shkaba me duket e ka problemin me endacaket ne pergjithesi, per sa kohe qe nuk ke ikur nga Ura Vajgurore per te  Commune de Paris.

nuk i shava aspak, thashe nje tradite qe ata e kane realisht.

Nuk e kuptoj se pse u keqkuptuat dhe e lidhet aq shpejt veten me romet. smiley

romet jane njerez te mire, shkabe. rob zoti. ti ke c'te mesosh shume prej tyre. Just saying.

ok, te besoj. faleminderit qe e ndave kete pervoje me mua.

my pleasure!

Do te besh te keqkuptuarin tani? Ka nje epitet per tipa te tille, nje qe ti vete e perdor jo pak here ketu. 

aspak jam shume i qarte. ti je ajo qe e ngaterrove veten me romet. 

Roboti i vogel do shoqeri sonte me duket. Ka menyra te tjera per t'u defryer, shkabe, s'ke pse trollon gjithe naten e diten. Shko noto te shatervani me mire. Do besh miq reale. 

vertet ben miq reale neper shatervane? faleminderit te gjitheve qe ndani pervojat me mua

Tani qe e rimendoj, jo, shkabe. Je rast i pashprese. 

shkabe, nese nuk shkon tek shatrivani, behu ti vete shatrivani,

dmth vehu ne pozicion shtrire ne kurriz me syte nga qielli, mbaji hapur kembe e duar dhe jepi fort drejt qiellit nje curril shurruflle. Po te kete diell mund te krijosh edhe ylber, biles edhe dylber po te jete presioni i larte dhe aciditeti urik i larte.

 

lol, jardin. mund ta ndalosh ketu ndarjen e pervojave te tua me mua. nuk me intereson jeta jote seksuale, sado high-tech ta kesh.

Kur do e heqin qafe kete piramiden, apo do e inkuadrojne ne kendin e lojrave tek parku i besimit? 

ja dhe zeri i malokerise vetem per te prishur e ka mendjen. lol

Ishte pytje retorike katnaro, po ti i perket brezit 51%, keshtu qe nuk mund te presesh me shume. Ik fli gjume se e more rrogen per sot. 

Policia e Tiranes ka nxjerre njoftim. Eshte larguar nga shtepia ne drejtim.te.paditur nje hajdar/e . policia thote qe mund te jete cun i vesh si goce ose goce me.ze.te.trashe dhe floke te.shkurtra por pa kokerr leku ne xhep. Policia thote.gjithashtu se hajdari/ja ben xheste te pavullnetshme si: flet me.vete, u nxjerr gjuhen kalimtareve, qesh kot por ne moment mund te qaj e uleras pa arsye. Policia u kerkon qytetareve nacionale dhe internacionale te jene te kujdesshem ne rast kontakti pasi hajdari/ja ka defiçence te theksuar ne perceptimin e realitetit, nuk ben dallimin midis virtuales dhe reales. Kush e gjen hajdarin/en ka nje shishe vere dhurate  nga ajo me e mira.

2 dite kam shku ne shpi pas ores 11, ska uje per t'u la lol. Pompa po nuk ndizet ne ate ore lol. ncncnc lol. Kam qellu nja 2 here para dite, dritat kane ik lol. ncncnc lol

Ma bere qejfin me foton qe me.dergove me ate te sky tower. Po si i kishe thene? Na hane duart per " pune" ! I kishe lene pershtypje shume te mira, do flas me te vete javes qe vjen ndoshta ne Bruksel. Hallall plako qe ma mbarove porosine. Flasim.

Po ndonje llaf per Pjerin, apo hic?

Gaia edhe ti per Pjerin merakosesh!  smiley

Ne Bruksel? Jeni qe jeni, hidhuni deri ne Antwerp. E dini qe ju presin gati shishet me vere te vjeter dhe te shkartisur.

Ja qe kalamajve u duhet nje vend zbavites tek Liqeni ! 

Je ca manipulator ti Blendi,mos te te vije keq.Pse nuk ke kapur ne kete foto njerezit duke ecur te lumtur, te qeshur e te veshur ne bulevard,nje cift te rinjsh duke u puthur e duke i ciceritur njeri-tjetrit fjale dashurie nen ndonje peme te pasemure te Liqeni,apo edhe studentet ne auditoret e Filoqylit tim e te Tikut.Pastaj,pse nuk i ke fotografuar ca nga afer keta djemte,qe ta shohim qe jane gabele.Madje t'u kishe treguar edhe bibilushat,per te pare a bejne dot per martese pas dy vjetesh.

Argjendo dil me.shpesh se humbe fare. Na mbyti budalliku!

Vlonjato,une rrekem te zbatoj keshillen qe ka dhene mamaja qysh i vogel,"Budallallikut dhe bartesve te tij hapu rruge"smiley Jo gjithmone e kam bere,po sa me shume piqem,aq me shume e kuptoj sa me vend eshte kjo.

ka pas shume te drejte . bile jo vetem budallenjve , po edhe mendjeve te dobeta qe priren per kurthe cmira dhe rreziqe qe sjellin prishje rehati deri ne prishje jete

Ne fakt ajo kete e perfshinte te keshilla tjeter "Ruhu prej te ligut"smiley

e vertete

Kurse mu gjithnje me kane pelqyer vendet ku rrijne budallejte dhe te liget, ose thene me popullorçe koqet dhe maskarejte (ne te vertete sipas teorise dyfelore dialektike i gjen te lidhura bashke: koqe-maskarai ose shejtan-budalla), me pelqejne shume keto vende ku te tere shahen midis tyre qe ti je koqe dhe maskara o derzi!, ze dashnore!, piji ilaçet!, mos me rri mbas komentit tim si muti mbas kepuces!, arab!, myslimon!, malok!, pallosh!, fashist!, racist!, komunist! etj, etj, e pastaj tregojne vlerat e tyre perendimore, sa kulture kane, sa pare kane ne banke, sa sukses kane ne shoqeri, sa e famshme eshte familja e tyre heroike ne historine e Shqiperise, vilat qe kane, makinat e shtrejta me cilindrate t'modhe, qe luajne golf me Vrime xhentelmeni, qe bejne pushimet ne Florida, qe gjezdisin ne muzera Karare, lexojne libra, perdorin shprehje latine karare, diskursojne per psikologjine e kriminelit te penduar, pijne verera 30 vjeçare etj.

Me pelqejne shume keto vende, shume me pelqejne, behem edhe une si shoket koqe-maskara dhe zhytem gjithe qef ne kete batak, gjithe qef njesoj si derri ne batak, fluturon muti sa andej kendej, merr mut e hidhja tjetrit surratit, mut dynjaja, lyer gjithe mut te tere, edhe sinjorinat delikate turinin lyer me mutin e lashte historik te Oidrizit.

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).