Këshilli i Mandateve është mbledhur pasditen e kësaj të marte për të shqyrtuar rastin e mandatit të deputetit Koço Kokëdhima, për të cilin ka vendosur që t'i drejtohet Gjykatës Kushtetuese.

Në fillim të seancës, deputeti i PD, Eduart Halimi, duke cituar Kushtetutën, deklaroi se, “vetëm Gjykata Kushtetuese e jep vlerësimin dhe e zhvesh Kuvendin nga çdo kompetencë” për raste të tilla. 

“Është një çështje që i përket ekskluzivisht Gjykatës Kushtetuese dhe kjo gjykatë ka konstatuar se mazhoranca ka bërë një abuzim kur ia ka fshehur deputetët drejtësisë”, tha Halimi. 

Ai nënvizoi se, “Parlamenti nuk ka asnjë shteg për të mbrojtur deputetin kur 1 e pesta e deputetëve konstatojnë se ka shkelje përmes mandatit”.

Mbledhja vijoi me dyer të mbyllura dhe në fund të saj u komunikua vendimi për dërgimin e rastit në Gjykatën Kushtetuese. Deputeti i PD, Arben Ristani deklaroi se, mazhoranca u kap në pozicionin "shah mat".

“Sot Këshilli i Mandateve vendosi t’i rekomandojë Parlamentit që çështja t'i shkojë Gjykatës Kushtetuese. Parlamenti duhet të merret me anën formale të çështjes dhe jo thelbin e saj. Mund të ekzistojnë indicje të caktuara që mund të çojnë në prova për këtë çështje. Kështu që sot mazhoranca ishte shah mat, pasi vendimi i gjykatës ishte publikuar, prandaj mbledhja ka përfunduar pozitivisht”, deklaroi Ristani. 
 

Partia Demokratike kërkon heqjen e mandatit të deputetit socialist të Vlorës me arsyetimin se ai ka përfituar fonde publike përmes kompanive në pronësi të tij në rreth 150 raste gjatë kohës që ishte deputet, çka është e ndaluar me ligj. - Shënim Peshku.

48 Komente

kesaj i thone:  ''o Koqo te ardhte mandata !''

A ka njeri te na sqaroje se, pse paska shkuar ne gjykate çeshtja e ketij, çfar ka bo ky. 

Ky Pjero ka vjedh .

ska mundesi e ke nga zilia besoj

çfar ka vjedh Brado, dhe kush e ka akuzuar, pra kush e ka ngritur padine. 

Ky Pjero ka mekate te medha por per rastin ne fjale eshte qe nderkohe qe ishte Deputet nepermjet Kompanise se tije Abissnet ka perfituar plot 150 here fonde publike.

Po me duket, se, te perfitosh fonde publike, nuk eshte noi mekat i madh, kuptohet nese kryen punen,  pastaj nese quhet faj/gabim, kjo bie mbi ate qe i ka dhene (Palloshin) dhe jo mbi ate qe i ka marre (Kokedhima). 

Me korrigjo nese e kam gabim. 

me ligj nje deputet nuk duhet ti jape kompanise se tije personale fonde publike , ta shpjegova pak si trashe qe te mos marr kohen tende te vyer.

Po pse, fondet i jep ministria perkatese. Ai sikur nuk eshte ne organiken e qeverise, ai eshte thjesht nje depudet, apo duhet ta kem gabim. 

Konflikt i paster interesi , denohesh nga 1 deri ne 4 vjet burg .

Me i fjal, ky hapi dollapin dhe leket, nga dora e majte ia kaloi dores se djathte. Sikur s'duket bindese kjo Brado, se fondet i administron nje institucion qeveritar. A ishte ky pjestar i atij institucioni? 

Sigurisht qe eshte  , eshte pjese e mazhorances qeverisese , kshu eshte Ligji Pjero .

sapo fola me EB per kte. Cdo gje eshte e stisur, tha. S'ka gjykate ne bote qe i heq mandatin. Eshte komplet jashte cdo llogjike.

sapo fola me EB per kte. Cdo gje eshte e stisur, tha. S'ka gjykate ne bote qe i heq mandatin. Eshte komplet jashte cdo llogjike.

sapo fola me EB per kte. Cdo gje eshte e stisur, tha. S'ka gjykate ne bote qe i heq mandatin. Eshte komplet jashte cdo llogjike.

sapo fola me EB per kte. Cdo gje eshte e stisur, tha. S'ka gjykate ne bote qe i heq mandatin. Eshte komplet jashte cdo llogjike.

sapo fola me EB per kte. Cdo gje eshte e stisur, tha. S'ka gjykate ne bote qe i heq mandatin. Eshte komplet jashte cdo llogjike.

sapo fola me EB per kte. Cdo gje eshte e stisur, tha. S'ka gjykate ne bote qe i heq mandatin. Eshte komplet jashte cdo llogjike.

sapo fola me EB per kte. Cdo gje eshte e stisur, tha. S'ka gjykate ne bote qe i heq mandatin. Eshte komplet jashte cdo llogjike.

Bredharako, çfar ka bo vaki me ty, qe e ke postu shum here komentin tat. 

Pjero , EB eshte Erion miushi  smiley

E di e di, por nuk e dija se Bredharakun do e kapte sindromi i lageshtires. 

sindromi i lageshtires?

bo bo, brad, megjithmen, tani e more vesh!!

Sapo e mora vesh ...me pare mendoja se ishte Ermira Baballiu.

Hahah..

Kjo nuk eshte lajm, se çdo here kapen kokaine. 

si mo nuk qenka lajm, e di çi thone 3 ton kokaine! imagjino sa rruge dhe tunele e aeroporte do bente palloshi me aq euro.

nese kompania me pronar 2K ka marre fonde publike gjate kohes qe KK ka qene deputet, eshte konflikt i paster interesi. Dhe si i tille, jo vetem duhet perjashtuar, por ti vendoset edhe gjobe e majme.

Patjeter

via un Koqo se ne fa un altro, thote italjonismiley

Unë që po ju shkruaj këtë letër quhem Medin Çollaku dhe jam ish-dhëndri
i armikut të Partisë dhe të popullit, Kadri Hazbiut. U lidha me
këtë familje që 17 vjet më parë dhe të kënaqur kemi qenë si familje,
ashtu edhe gjaku i familjes sonë, sepse kujtuam se u mpleksëm me
një nga më besnikët e Partisë e tuajin.
Por koha bëri të vetën dhe zbuloi fytyrën e tij të vërtetë. Unë gjatë 17
vjetëve i kam njohur vetëm një fytyrë, pasi jo vetëm që e pashë që i
kish besuar Partia, por edhe nga shprehjet që i dëgjonim jo rrallë. Por
shprehjet e tij paskan qenë fytyra e jashtme e tij e gënjeshtërt. Sepse
në të vërtetë ai nuk paska qenë ashtu siç na shprehej ne, por një
armik i kamufluar, i rrezikshëm i Partisë dhe i Popullit. Fytyrën e
vërtetë prej armiku ja zbuluat ju shoku Enver.
Të na rrojë Partia dhe të na rroni ju shoku Enver, për të mirën e
Atdheut dhe popullit tonë dhe për të ardhmen e njerzimit, se armiqtë
një fund kanë dhe do të kenë kurdoherë përpara forcës së Partisë dhe
të Unitetit të saj me popullin. Unë kam qenë dhe do të jem deri në
vdekje besnik i idealeve të larta të Partisë e tuajat që janë larë me
gjak. Por më vjen keq që edhe unë po ju marr kohë dhe po ju
shqetësoj i dashur shoku Enver.

E kam njoft nga larg. Punte arsimtare ne nje fshat afer qe e rrifte autobuzi, sic asht shprehja. Te birin,qe sic me kane thene,eshte pronar i "capriccio" ,nje bar ne bllok,e kam pas ne klase.

Me që është rasti kujtoj se në vitin 1973’-74, kur Partia ju bëri thirrje
komunistëve në Tiranë që të shkojnë në fshatrat e rrethet 1-2
vjet, unë i kërkova sekretarit të Byrosë së Ministrisë në atë kohë, shokut
Zeqi Agolli që të më shkruajë në listë. Por, më vonë ai më tha se nuk
do të marrin nga dikasteret. Gjithashtu, në vitin 1979, në një takim
me sekretarin e Byrosë të Ministrisë, shokun Çeno Nushi, pasi i
shpjegova punën time në revistë, i shpreha dëshirën për të shkuar
atje ku të jap më shumë pavarësisht rrethit ose vendit të punës.
Në fillim të shtatorit të këtij viti, të njëjtën dëshirë ja shpreha përsëri
shokut Zeqi Agolli, si sekretar i Byrosë së dikasterit. Tani që
transferohem me kërkesë m’u plotësua dëshira e kërkuar, veçse në
kushte që nuk i kisha menduar kurrë: I përjashtuar nga Partia ime e
dashur.
Por siç thashë edhe më lart, unë do ta konsideroj veten anëtarin e saj
dhe kam besim dhe bindjen e plotë se Partia me urtësinë dhe
drejtësinë që e ka karakterizuar atë kurdoherë, do të sqaroj pozitën
dhe qëndrimin tim ndaj armikut të partisë dhe të popullit, Kadri
Hazbiut, dhe do të më rikthejë përsëri në radhët e saj.
Unë si qytetar i rrethit të Mirditës që do të jem tani e tutje, do të vë
të gjitha energjitë e mia, që të punoj me nder e të jap kontributin
modest në ndërtimin e socializmit, nën udhëheqjen e Partisë me Ju në
krye. Të na rrojë sa jeta Partia jonë e dashur, të na rroni Ju, shoku
Enver dhe marrëshi nga ditët tona.

Me cfare tha vete Kocoja, kompania e ka firmosur ne te njejten dite kur ka bere betimin dmth pasi ka marre mandatin, qe fillon kur te shpall deputet KQZ-ja. Normalisht, gjykata duhet tja heqi megjithese Shqiperi hesapi.

Gjykata vendosi qe Kocua nga sot e tutje duhet te frekuentoje berberin e Metes se me kete model flokesh eshte antikushtetuese te jesh edhe politikan edhe biznesmen ne partine e punes. 

Panorama:

"Lidhur me ndërtimet në bregdet dhe akuzat për një hotel shumë pranë detit në pronësi të tij, deputeti Koço Kokëdhima është shprehur se nuk posedon asnjë ndërtim dhe hoteli i përfolur është i vëllait të tij, i ndërtuar me leje ndërtimi.

“Nuk kam lidhje me ndertimin e tij. Ai eshte i vellait tim dhe kur nuk ia prishi dot Saliu, ç’të bëj unë? T’i them Ramës t’ia prishë hotelin tim vëllai?”, tha Kokëdhima.

 

E drejt.

sa me shume hotele per popullin, si edhe per turistat.sa ma afer detit aq me e bukur pamja.

e mire, pjerdh Koçua nga kushtetusja.

Dy gafat e Kokëdhimës në Opinion: Pranon se ka perfituar para publike pasi u zgjodh deputet dhe se ka caktuar drejtorin e tatimeve Sarandë.

A mund ta humbasë Koço Kokëdhima mandatin e deputetit, pasi ka fituar para publike si pronar i kompanise Abisnet, edhe pasi është zgjedhur deputet pas 23 qershorit? Mbrëmë  Kokedhima ka pretenduar se ai ka marrë tenderin paraditen e së njejtës dite (2 gusht) në ora 18 00 te se cilës fitoi në kuvend mandatin e deputetit. Pra versioni i tij është se ai e ka fituar atë garë (Abisnet paraditen e 2 gushtit ka firmosur kontrate me komunen Rushkull) në periudhën mes zgjedhjes si deputet dhe ditës kur u betua si i tillë. (shiko videon)

Por pikërisht këtu qëndron dhe shkelja e ligjit sipas interpretimit që atij i bën gjykata kushtetuese. 

Deputetit Ilir Beqja iu hoq mandati, pasi kishte firmosur kontratën disa muaj para se të bënte betimin si deputet. Edhe ai pretendonte se kish marrë fonde publike në periudhën mes zgjedhjes deputet dhe asaj kur mori mandatin dhe bëri betimin.

Por Gjykata Kushtetuese në rastin e Beqes, vendosi që deputetit i fillon mandati ditën që e shpall KQZ fitues në lista. Pra sipas vetë pohimeve te tij, duke iu referuar rastit Beqja, Kokedhima e humbet mandatin.

Gafa e dyte e tij në opinion ishte se kur Fevziu i nxorri një listë me emerime të tij në administrate, ai e pranoi se drejtori i tatimeve në Sarandë, Alket Qëndro ishte emeruar me rekomandimin e tij. (lapsi.al)

 

 

Po gjallerohen morrat e Sali Gerdalles.

Domethene piktori e paska qelb ne keto 3 vjet qe po gjallerohen morrat e Saliut ?

smiley

Cfare thu o Left? Prandaj te paskan cu ne ambasade ne France ty, bashke me dhendrin e Jozit, ngaqe e ke te menduarit analitik kaq te mprehte.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).