Sikur natyra e mrekullueshme me malit dhe Vjosës, njerëzit, muzika, ushqimi dhe rakia të mos ishin mjaft, Përmeti është në lajme edhe për qetësinë publike. Në një raport të Prokurorisë së Përgjithëshme mbi rastet e çështjeve penale të regjistruara nga Prokuroritë e Shkallës së parë në rrethe shihet se Përmeti kontribuon me 0% të çështjeve penale në vend. Peshën kryesore të çëshjteve penale e mban Tirana ku jeton 1/3 e popullsisë, me 31% të procedimeve në rang vendi.

Për vitin 2015 koeficienti për 100 mijë banorë në rang vendi është 1122, një zbritje e vogël nga një vit më parë kur ishte 1169 krime për 100,000 banorë. Duke iu referuar qarqeve, përqindja më e ulët e kriminalitetit llogaritet në qarkun e Dibrës, me koeficientin 586 për 100 mijë banorë. Ndërsa përqindja më e lartë e kriminalitetit për 2005 është llogaritur në qarkun e Vlorës, 1783 krime për 100,000 banorë.

134 Komente

ec aty vlona

rilindja urbane duhet te shkoje sa me shpejt ne permet se nuk paska shkuar fare me sa duket, nderkohe qe fierin, elbasanin e lushnjen i kishte bere te tre shume te bukur.

Sikur te gjithe shqiptaret te ishin si permetaret, do isha vertet krenar te isha shqiptar dhe as nuk do kisha ikur ne emigrim te laja hale. But ... that's just a dream.

permeti ka numrin me te madh te emigranteve te ikur. Po vazhdoi Gjermania me keto ligje, mund te realizohet endrra me cdo qytet. Ne vitin 2014 shqiperia pati 94 vrasje. Ne vitin 2015, pas ikjeve ne gjermani, pati 54 vrasje. Eshte mese e qarte, apo jo?

Po te zbrazet fare dhe smund te kete me vrasje, gjithsesi Permeti keshtu ka qene gjithmone simbol kulture ne shqiperi.

po keshtu u bene dhe nordiket. Ka me shume nordike qe kane emigruar ne Amerike, se sa ne vendet e tyre. Ishin me keq se Amerika per krime e qetesi, u bene me mire se Amerika pas emigrimeve masive, amerika u be me keq se c'ishte.

Ty te rendoka vertet fakti qe je emigrant ne vend tend. Une thashe se e kishe vetem me emigrantet shqiptare. Tani e kape dhe me skandinavet. Dhe ia fut pordhes si gjithmone. Te ishte ashtu, nuk do kishin bere 1997 shqiptaret, megjiithese 1 / 3 kishin ikur ne emigrim. Permetaret kane qene gjithmone te urte e te kulturuar, po je i vogel ti. 

Emigrant edhe ne vendin e vet behen ata qe rrine 20 vjet ne emigrim e kur vijne ketu jane ne vend te huaj. Emigrante andej, emigrante ketej. lol

Lol, ata jane emigrante ne vend te huaj, ndersa emigrante ne vend te vet jane ata si puna jote, megjithese ti ke ikur me votim. Une vertet te keshilloj te ikesh ne vendlindje dhe do shikosh qe do te lehtesohesh nga nje kompleks i rende. Apo ke hall mos i shtohen krimet Ures Vajgurore po iu kthyen emigrantet?

Une ne vendlindjen time jam o njeri dhe s'kam asnje kompleks, jetoj ketu me te gjitha llojet e shqiptareve qe rrine ne vendlindje si une. Madje, nuk kam komplekse as me ata qe zgjedhin te emigrojne por nuk e shajne vendin tim, thjesht diskutojne gjerat sic jane. Komplekse keni ju qe ne cdo teme kapeni me vendin tim, ne vend qe te shihni vendet tuaja.

hahah, eshte bo shkaba si kongresi I ambasadoreve the londres; jua tregoi kufinjte.

edit: lol, qr, etj etj

Lol, rri urte se te la edhe ty pa atdhe Shkaba, mos kujto se te mbron flamuri. Megjithese ju "vendesit" e cakordoni Shkaben, se Shkaba eshte i programuar vetem per t'u perleshur dhemb per dhemb me emigrantet, ndersa ju me flamur shqiptar ia prishni qarkun.

Varet se cquan vendlindje o Shkabe,se sic te thashe,ndonese ti je gjuhetar i shquar,kuptimet jane si llastik brekesh.Edhe emigrantet jashte mund te thone qe vendlindja e tyre eshte toka.Po une e kisha fjalen per qytetin a fshatin ku ke lindur dhe ku nuk te thone jabanxhi.Ti si te duash xhanem,po do gerryhesh nga brenda a i gjore.

Ku kam lindur une o njeri qe e ditke? Lol Shqiptaret jane ne vendlndje ne cdo cep te shqiperise, per sa kohe qe nuk kane zaptuar gje si keta andej apo maloket ketej

Po nuk  e di se ku ke lindur, mo jo, di vetem qe ke shkuar ne Tirane pas nje votimi qe bene tironsit per te te pranuar, domethene jeton aty ku nuk ke lindur dhe keta njerez quhen jabanxhinnj. Oh, perse maloket nuk na qenkan ne vendlindjen e vet ne cdo cep te Shqiperise? Jo per gje, po se dy koqe.. me fal, koka te medha ka Peshku, ty dhe Profilin e atij te Tikut, dhe ju duket se bini dakord per shume gjera. Ama ne kete rast ai thote se vetem maloket si puna e tij jane shqiptare te vertete, ndersa ne ketej nga Jugu jemi si emigrantet, shqiptare jo pe verteti.

Votimin nuk e bene tironsit por shqiptaret. Une kam babin nga berati dhe mban mbiemer krenar me histori qindravjecare ne qytet e me prona ne zona historike. Mamaja e tij vjen nga nje tjeter zone po krenare. Ime eme vjen nga familjet e para fare ne tr. Kur linda une sishin as ne tr as ne br dhe une jam rritur midis tre qyteteve dhe dy shteteve deri sa u bera per shkolle. Dhe si une cdo shqiptar ne tr eshte krenar per cdo copez te origjines se tij, ndryshe nga koha juaj e dhier kur kishte jabanxhij. Sot nuk e njeh njeri ate  twrm. Nuk detyrohet njeri te genjeje se nga vjen si keta andej, qe kane turp tu mesojne gjuhen femijeve, dhe as nuk shajne vendlindjen qe te ndihen te integruar si vendalinjte. Ketu secili eshte vendali, sidomos ne tr jane te gjithe vendalnj.

Oh,sot nuk e njeh njeri ate term.Pa pyeti nje here ata qe e kane edhe baben nga Tirona,cfare je ti per ta.Jabanxhi je dhe ke per te qene,dhe femijet e tu femije jabanxhiu.Ka kohe me te dhjere se juaja,qe nxjerr megakoqe si puna jote,njeriu me i frustruar qe kam pare.Me mire te hash nje dreke me Shaban Memine se te pish 5 min kafe me ty.Ke per te vdekur i virgjer 70 vjecar,duke luftuar me mullinjte e eres.

P.S. Si njohesi me i mire i shqipes (nuk ma hoqe gurin e injorances per punen e kesajsmileyse i duhet thene shqip e jo shqipe),c'mendim ke per etimologjine ne te fundit te Profilit te atij te Tikut,qe gjerman vjen nga gjemon?

Hahahahaha ja per ca e kam fjalen. Nuk e keni idene. Ka ngecur ora. Ku do jem jabanxhi mer ne komune te parisit? Ne myslym shyr? Ali dem? Unaze te re? Rr kavajes? Duresit? Apo te dibres? Lol

Ata qe jane tirons dibrane ose te tjere qe kane ardhur me vone jane realiaht ata qe i meshonin kesaj sepse ne kohen e brezit tend kokepalare shiheshin keto gjera ngaqe kishte dallime te forta. Tiromsit e vjeter skane qene ashtu. Familja tironse e sime meje ka martuar fwmije deri ne qytetet me ne jug fare te shq qe ne ate kohe. Ska qytet ku skemi kusho te pare. 

Nejse ca t t them. Ti se di cdmth te jesh ne vendin tend. E ke harruar

Lol, e di,ne Komune te Parisit je si ne shtepine tende,po a nuk ke thene qe eshte mbushur edhe Europa me emigrante,ndersa Amerika e Kanadaja jane vende emigrantesh,keshtu qe edhe emigrantet aty ndihen si ti ne Komune te Parisit.Edhe une kam kusho ne cdo qytet,cfare doje te thoshe me kete.

P.S. Mire brezi im kokepalare,po mos harro qe une jam brezi i prinderve te tu,keshtu qe me rregull treshi...hmm Shkabe,e kupton vete ti si cun i squt qe je.Jo po se me thua rrugac pastaj kur te permend ate kompleksin.

P.D. Keto guret e injorances gjuhesore nuk po ma heq qe nuk po ma heq,ndonese je njohesi me i mire i shqipes te Peshku.

Se clidhje kane shqiptaret me nje gjuhe e tradite brenda njeri tjetrit mw emigrantet e huaj qe si lidh as raca, as gjuha, as kultura, as gjaku, vetem nje halabak si ti mund ta dije. Po prpiqesh aq sh me shpresen se po fiton ne debat sa po sajon idiotesi. Dmth edhe gjermanet qenkan emigrante ne gjermani. Pergjigjen tamam ta ka dhene nje emigrant tek tema tjeter. 

Ka lidhje,po nuk e kupton ti,se nuk kuptohen gjerat nga nje idiot si ti me linqe.Kur te prekesh librin e pare me dore,dhe te shpetosh nga frustrimet,atehere do kuptosh sa idiot e i injorant je dhe do flasesh shume me pak e do degjosh shume me teper.

Po ik o me tregon surrati yt librat mua. Ti qe u fute ne muhabete si ajo puna e historise qe dole komplwt si idioti qe je. Sa une te kishe lexuar ti do ishe me pak idiot. Me ate moshe qe ke pastaj... Le nam fare. Si ke fytyre dhe i jep gojes me mua. Tamam nivel karocieri

Ciles histori mo,te shteteve mijeravjecare arabe,te pushtuara prej qindra vjetesh nga Perendimi.Aty ma mblodhe,nuk ke cthua,sidomos pasi ta mbeshteti edhe peshkarexha.Aty u tregua qe me linqe njihet mire historia.Po ajo puna e taksave qe paguaje ne kohe te Enverit per ne karrocieret,si ishte?

Po, ajo histori ku dole si i paafte. Sic po del  tani qe bere dhe gjermanet refugjate ne gjermani, italianet refugjate ne itali, shqiptaret ne shqiperi etj. lol Dhe me e bukura eshte se po vete refugjatet ta kane shpjeguar ndryshimin. http://www.peshkupauje.com/2016/03/foshn...

E di, dola i paafte se nuk thashe qe Siria dhe Libia jane shtete mijeravjecare te pushtuara nga Perendimi prej qindra vjetesh. Cilin ndryshim ka shpjeguar, ate mes teje te Komuna e Parisit dhe sirianit ne Gjermani?

Lol sa rast i deshperuar

Lol,edhe psikolog tani,pas historianit dhe gjuhetarit.Kur them une qe ti je enciklopedi levizese,jo thone keta te tjeret,eshte thjesht nje cope trapi.Po keshtu jane gjenite u them une,pak si te shkare nga ledhi.

Lol pz kete here i ke qr mhb. Nxore arabet nje komb te vetem qe ska sherre dhe gjermanet refugjate ne GER. Bejne dhe te tjere ketu nje cike si rrk sa per te ndez mhb po ti duket qe e ke me zmr, te vjen natyrshem. Lol sa vk. Kam faj une qe merrem me rob qe kane 60 vje e si ka msu dot enveri me dajak. Do i msoj une me fakte. Lol. Hajt klm se jam per ruge. Vazhdo ti dhe fansat e tjere te ma mbani ne goje ate goxha derr nicku deri sa te kthehem prape. Kujdes jo me dhembe. Dhe Tlt mos harro te perseritesh idete e mia ne cdo teme per te treguar me sa vemendje i thithni fjalet qe sperkas une e ne mendjet tuaja. Klm

Lol,sa kombe i dije arabet ti para 100 vjetesh,pardon,mijera vjetesh kur u krijuan Siria dhe Libani.Dhe na sill ndonje link qe ta mbeshtet kete konceptin e kombit,sic ta mbeshteti peshkarexha.Ah kodosh,kodosh,po i barazon gjermanet ne GER me veten te KP.Ncq,ncq,qerrata i madh je.Me thene te drejten,e ke sperkat ca si shume kete blogun,po nejse,te goja jote i kemi shpresat,ajo thith mire.E kam fjalen bluan mire dhe di se cfare nxjerr.Nejse,ki kujdes ne rruge,se ju gjenite jeni ca si humbameno.

 

respekte per Permetin dhe permetaret. se lavderohen te gjitha qytetet e krahinat por pa fakte.

Vlora eshte vertete qytet problematik, biles dhe me shume se veriu ku ka dhe gjakmarrje.

O tempora, o mores.

me duket mua, apo ka nje konspiraci qe ta shkaberdhejne kete blog komplet.
nuk e di nese e ka kuptuar kete Penari me Blendin, apo edhe ata e dine dhe jane lodhur duke e mirembajtur.

Eshte gjynah qe nje blog qe ka qene per 10 vjet nje "qender takimi" per shume shqiptare brenda e jashte atdheut qe te vine e te ceplendisen e te bejne nje dore muhabet, te katandiset ne kete fare feje.

97 % te komenteve i ben Shkaba.

Nuk ja vlen me as te tallesh bythen me te, se nuk eshte mire nga ZOTI.

 

Ke vene re ti qe ne asnje teme nuk jam une ai qe e nis debatin, por komentoj normal, deri sa vijne fansat e mi e shkruajne komente ose vjersha per mua. Do e veshesh ate fustanin e verdhe ti qe te ma kendosh nje vjershe duke kercyer?

o nuk ke faj ti o jo. e ka fajin rilindja qe i ka lene farmacite pa ilace dhe cmendinat i ka mbyllur.

ti thuaj rrofte Blendi qe te le ty te lire ta shkaberdhesh kete blog.

te lumte bytha, ka ardhur koha e te cmendurve si puna jote. ne ketu ne blog te kemi dhe po na e peshtiros. imagjino te te kesh komshi. Prandaj ikin njerezit nga Shqiperia, se nuk rrine dot me debila si puna jote. Se sic thua edhe vete, atje buke ka plot, e pune ka plot. Dielli po diell, e deti det. Na ka bekuar i i madhi ZOT me nje natyre per t'u pasur zili.

Por njerezit e shkrete sakrifikojne, sakrifikojne edhe diellin, edhe detin, edhe buken, edhe punen - sakrifikojne duke jetuar me arabe dhe pakistaneze, duke lare pjata e duke bere llac - vetem e vetem qe me shkaba dhe shkaberdhata si puna jote mos te kene te bejne.

Nejse, ti vazhdo q..a t'emen e s'emes ketij blogu. e meriton ky blog. ka gjynahe per te lare.

 

 

nuk te jane bere 2 muaj qe je kap me shkabnorin se te vjen aty pastaj dhe te sfidon tja thuash ne sy. Mua me erdhi para 2 vitesh ktu ne north yorkun e zi te mbushur me arabe. 
I sheh kta arabet qe kane mbushur kanadane me tha? ​Po me ngacmove prape, do i le te me perdhunojne te tere. Ja kshu tha
Nuk me beri zemra. Qe prej asaj dite, e pershendes miqesisht.

smiley

Na edhe poezine edhe njehere. Mesoje permendesh.

Po sido qe te jete, pa pire ilacet, nuk ke per t'u sheruar. Mesoje sa te duash.

 

Epopeja e nje skizofreni!

 

Shkaba ngryset amerikan dhe gdhihet kanadez.

dhjet aty ku ha buke kur cohet ne mengjez.

O shkab', o rrot kari, peng peshkun e ke marre, 

dhe per faj' tend, mend po na vin' verdalle,

ja ke sjelle n'maje t'hundes gjithe peshq've te botes,

mos me thuaj se nuk e meriton nje garuzhde kokes.

 

Kjo Ura Vajgurore, c'trap paska pjelle,

nga mengjesi ne darke, di vec vrer te vjelle,

Qekur emigroi ne Komun' t'Parisit,

na eshte bere llafazan ulur ne byth' t'lisit.

Ligjeron ne peshk si i buk'ri shejtan,

Kur na hiqet i mencem dhe ky trap mor aman.

 

Pse kaq shume helm nxjerr nga goja mor i uruar,

kushedi sa te kan' rrahur, sa  shume te kane abuzuar,

Po c'faj te kemi ne qe na derdellit dite e nat',

vime ketu per qef, te bejm' nje dore gallat'.

Jeta eshte e shkurter, eshte per t'u jetuar,

s'ka kohe per urrejtje, vec per t'dashuruar.

 

Shko gjej nje dashnore, bej qef e pi vere.

boll u rrobtove, jeto dhe ti njehere,

qi pidh dhe puth buze dhe luaja fene jetes, 

se ngele gjithe diten duke "i rene klarinetes".

po te ikin ditet duke bere gam-gam,

ik o trap jeto, mos e co jeten haram.

 

çer te prononcohem o ballçekiço, un kam qene i pari qe jam prononcuar, mbasi jam sulmuar vazhdimisht prej shkabes ne stilin e roland Bythes per muaj me radhe (nderkohe qe luftetaret antishkabe te sotem benin sehir), por jo per çeshtje emigrimi, por per çeshtje morale, per perdorimin e prezervatives. Dhe kjo ka ndodh sefte, qe me llagapin e pare qe ka pas shkaba. Prandaj here pas here edhe sot e quaj shkabe prezervativa. Mund te them se mu nuk me kane lene mend si ju te merrem me shkaben, te tredhurin, roland Bythen, olsiy Bythen, shen Pjerdhin, e ku di un sa te tjere, pothuaj dy te tretat e Peshkut qe eshte Bythe nga trute.

Neqoftese gjen ne arkiv ndonje diskutim normal me keto qe kam permend me siper, me te cilet ju diskutoni gjithe diten per çeshtje social politike, atehere un e mbyll gojen e nuk shkruaj me ne Peshk. Por nuk keni per te gjet gje, keni per te gjetur vetem sarkazme dhe tallje, sepse jam shum selektiv per te bere diskutim, merre me men per t'qi. Keshtu jua kam lene juve ta qini, ose me mire te qiheni midis jush sepse kur behet seks grup social politik, eshte veshtire te besh dallime. Pra qirje te mbare fratella!

 Edhe sorello!, se per pak harrova si racist gjinor.

 

eh mor Roland, me ke lexuar ne mendje, ndaj te njejtin shqetesim! Dhe nuk jemi te vetmit, po ta shohesh ne cdo koment qe ben eshte shume grises/e (per te mos perdorur ndonje mbiemer me pexhorativ), kapet me te gjithe per gjithcka, hyn me 7 account-e, ka 17 zara nga mbrapa qe i mbajne ison, shpif, dizinformon. Jo me kot te ben te mendosh qe eshte pjese e makinacionit te zyres se propagandes. Ose dhe nje adoleshent i koheve moderne qe ka gjetur dicka virtuale me te cilen eksperimenton zellin e pavetedijes.
Gjynah me gjithe mend per peshkun, se lajme ka gjithandej, por qe ti shtojme info i lexojme dhe komentojme per te ballafaquar ide. Se eshte fare e thjeshte, i lexojme te b.web-i, kalemi, tema etj etj. Si anetar qe prej 2013-es, habitem sesi nje troll i tille paska kaq shume hapsira per te shperdoruar gjithcka dhe kedo. Eshte i prerjes katrore dhe per te njerezit jane o te djathte o te majte, nuk ka sesi ti mendoje qe ka te atille qe mund te jene opozitare dhe kritike gjithe kohes. Ti se bere punen mire, largohu, vjen tjetri. E keshtu me rradhe.
Ne rastin konkret, Permetin u dashka ndryshuar sipas Arlindasve. Pse?? Ku e gjete kete te drejte ti te besh 'tabula rasa' me cdo qytet? A i ke pyetur banoret qe jetojne aty? A e di qe qyteti ka nje histori arkitekturore, kulturore, urbane? Qyteti nuk do behet i bukur qe te vijne turistat e ta vizitojne por i jetueshem ne rradhe te pare nga qytetaret qe e popullojne.
Nuk e di por, te gjithe i prisnin me largpames keta te sotmit (te kishin projekte afatgjata duke pare te kaluaren dhe duke u mbeshtetur tek e tashmja). Dhe mbi te gjitha jane duke bere punen e tyre, paguhen per kete, nuk po bejne bamiresi.

ashtu eshte o Abel. po e kane fajin adminet qe e tolerojne.

Kurse sa per te keta te sotmit, per mendimin tim, ai vend ka nevoje per ndryshime ne thelb. keto qe po bejne keta jane si t'i vesh buzekuq majmunit.

Me ka pelqyer pa mase Permeti. Dukej sikur ktheheshe ne Shqiperine e viteve 80, paster, pa ndertime vend e pa vend, Vjosa e kulluar, pemet te lyera me gelqere. Ishte ore dreke dhe neper rruge s'kishte shume njerez, percillte nje qetesi per t'u pasur zili.

Nuk ke qene aty para se te iknin emigrante permetaret ti Ana,prandaj,se ne ate kohe kerciste revolja si ne Far West.

Nesje,se keshtu eshte kur merresh me kete idiotin,Shkaben.Une ne Permet nuk kam qene,vetem kam njohur permetare,po e kam bere ne plan sivjet te dal andej nga Jugu,Permeti,Dardha,Voskopoja.Turp te them,po ne 10 vjet ne Kine kam qene ne me shume vende sesa kam qene gjate 30 vjeteve ne Shqiperi.

argendis, po shkove ne Permet dhe ke kohe, te sugjeroj edhe aty verdalle:

1) Parku Bredhi i Hotoves

2) Banjat termale te Benjes (fshati Benje dhe banjat termale ngjitur te Kanioni i Lengarices)

3) Kisha e Leuses

4) Uji i Zi i Kelcyres dhe kalaja e Ali Bej Kelcyres ne Gryken e Kelcyres (qe eshte ne vazhdim te Grykes se Mezhgoranit)

Udhetim te mbare, e beji te fala Vjoses, Dhembelit dhe Nemerckes nga une smiley

 

Ne vere kismet Kristida,po rrofsh per informacioninsmiley Une me thene te drejten kam qene shume kohe me pare ne Zagori dhe takova nje permetar aty,qe kishte ardhur me kembe.Mu duk pak e cuditshme,se permasat ishin te tjera per mua atehere,dhe thashe me vete,si ka ardhur nga Permeti ne Gjirokaster me kembe.Po ai do kete qene nga nje fshat ne kufi me Gjirokrastren.Tani them se mund ta bej vete ne kembe gjithe Jugun per nja dy jave,ndonese nuk jam i sigurt per sigurine.Kjo Leusa me kujtoi Nonden.

Une ne Kelcyre kam qene! smiley

duke pare foton them se qetesia vjen prej xhamise. 

Ka dhe ne Vlore nja tre xhami, po nuk ka qetsi...

Per me teper, xhamia sikur eshte e ndare nga qyteti, larg shtepive...smiley

 

duhet te jene me fetare permetaret atehere. zbatojne ato qe thote hoxha i tyre, qe s'duhet vjedh, s'duhet vra, etc, etc.

ajo ndertese arabe eshte nje eyesore....

Normale qe Permeti ka qetesi. Kryetar bashkei demokrat , prokuror shkodran, gjykates dibrane, polic permetar, asnje gjirokastrit apo mallakastriot ne permet , do thote rregull e qetesi. ato qe kane emigruar ishin komuniste, Permeti eshte qytet i paster.

e besushme per me teper.

Ashtu eshte,ju pedeistet e bete Permetin,ashtu sic bete Veriun,paqesor e te mrekullueshem.E cdo ishte Shqiperia pa ju.

Situata e krimit ka shppërthyer në vend. Çdo ditë vrasje, tritol, krime të ndryshme dhe një shtet thuajse inekzistent. Krimi po bën kërdinë. Që nga fillimi i vitit deri më sot kemi pasur vrasje dhe ngjarje kriminale pothuajse çdo ditë. Dje në Durrës disa të plagosur.Mbrëmë në darkë tritol në një garazh. Parmbrëmë një makinë e djegur që nuk dihet nëse ishte tritol apo djegie. Mbrëmë policit të  qarkullimit i fluturoi koka në mes të bllokut. Ky eshte shteti qe krijoj aleanca e qelbesirave. Dicka po ndodh ne Tirane qe po intensifikohet shpejt… e qe nuk duket se do e ndalin edhe zgjedhjet e parakoheshme.

Ne '97 kur jugu luftonte per " liri komuniste" ne Permet ndodh ajo qe pritej, duhej. komandanti i garnizonit permet nuk pranon ti kundervihej pushtetit , me shprehjen te njohur - leri mua ato thirrje per liri, ju doni te shkaterroni shqiperin , e permeti mbeti i paster nga zançushet komuniste, qe kemo sot ne pushtet. Ku po me bie nder mend zan çaushi, ai qe i ka bere intervisten, sot ka ndonje poste ministri zv/ministri , drejtor drejtorie, si e ka emrin ai tironsi mik i hekurani isait qe ben humor.

Qe i bie qe permetaret kriminel te jene zhvendosur te gjithe ne Tirane.

po ku do kete krim aty, celulat e rilindjes siciliste u shpartalluan ne zgjedhjet lokale smiley

Përmua qenka qytet i bukur!

T'qifqja mu ne Çorovode!

 

smileyQyteti i gjithe verave te femijerise sime! Si ka qene, si do jete, zemren po te trendafilte! Faleminderit, Blendi per kujtimet!

Mos u shqetesoni per xhamine, si ajo, si kishat qe jane me te vjetra (jam bere nune ne njeren prej tyre) vetem harmoni sjellin, mbetshin sic jane, permetaret e mi te dashur, smiley

Permeti keshtu ka qene gjithmone .kur u be njehere amnistia ne kohe te Dulles ,permeti kishte 8 vjet pa asnje veper penale .

Sa nje lagje qenka. C'krime do behen aty. T'gjithe njihen njeri me tjetrin. Ca do zihen tuj lujt domino apo duke pire kafene?!! E mire qefi na behet.

Sa nje lagje eshte dhe tropoja ..

Kane klime me t'bute keta permetaret. Plus I fusin nje te cool-me off Te Vjosa. 

Edhe zvicerianet kane klime te ashper.

shyqyr qe degjojm pozitive . mediat shqiptare na fusin tartakutin n bark cdo prag-vere e na bejm te lejm lesht neper shtet te tjera e jo ne vendin ton.

Permetaret jane te urte e te sjellshem ne pergjithesi. Edhe disidenti i njohur, Grigor Zaharia, te cilin ne e therisnim Ligori, ishte me origjine nga Permeti. 

 qytet  romantik, lum, lugine mal piktoresk e lule, jo me kot e ka perdor ai ymeri i varfer si sfond te te shoh ne sy.

qetesia vjen prej te qenit xhep gjeografikisht, ne te njejtin situate si kolonja.

Fiqoooo  smiley  mosss

era troppo bello per essere vero, thote taljoni

Nuk paskan ik te gjithe emigrantet,paska ngel nje sa per shenje.

Per te prishur syrin! smiley

Ate do theshnja,po sepse bera kete lidhjen "bej shenje me sy"smiley.Nejse,prokurori shkodran dhe gjyqtari dibran do kene bere punen e vet besoj,dhe tani Permeti do jete bere po aq i qete sa Shkodra dhe po aq i bute sa Dibra.

Shkodra mbahet si qytet i qete! Duhet vizituar patjeter. smiley 

Tani nese kjo qe thuhet eshte e vertete, atehere i bie qe te jete e vertete njera nga hamendesimet e meposhteme:

-Ne permet nuk ka ngelur kembe njeriu, ose te shumten ka ngelur vetem nje njeri, i cili ka meriten qe nuk eshte konfliktuar me vehten.

- Ne Permet ka banore, por qe nuk jane shqipetare.

- Ose, shqipetare te vertete ka vetem ne Permet.

lol

eshte ajo e fundit lol smiley

E kuptova qenkerke permetare me origjine! Ta gezosh!

Bravo Permeti . Gjithe kohes nuk ngjum iher nga prindet ne kohe te monizmit per vrasje ne Elbasan. Sa filloi lufta ne 97-ten  - nuk e kuptuam ku kishte qen gjithe ai llum horrash e plerash qe shkaterruan qytetin e traditen , dhe me ne fund shkaterruan veten e familjet e tyre......dhe po vazhdojne e kokat hangshin ishalla 

ps. se kemi edhe diten e veres neser - Gezuar Diten e Veres  atyre qytetareve qe dine dhe meritojne te jetojne si qytetare.

 

Kur kam ardhur ne Elbasan per here te pare per konkurs per shkolle thashe me vete edhe sikur ta fitoi nuk shkel ne kete qytetet. Dhe ashtu ndodhi! smiley 

mire ke bere ketlina qe ske shkel, elbasanllinjt nuk para kane mendime te mira per femrat fierake

Pse moj neser eshte dita e veres, apo ne maj, apo duhet ta kem gabim, me duket se me goditi vera smiley

Neser eshte Pjer, e ka pushim dynjaja ne Shqiperi.. smiley

Po ku e di ti moj, une pyeta Elben qe eshte nga Elbasani dhe e di mire se kur eshte festa e veres. Ti duhet te dish noi fest te Permetit, nese ka smiley Ne Permet nuk kam qene noi her, por them te shkoj, nese do me jepet rasti. Kete pranver-vere, them te vizitoj Pogradecin dhe Korçen, qe nuk i kam par noi here. Ne fakt edhe Permetin dhe gjysmen e Shqiperise smiley akoma nuk i kam pare  smiley

Pjer cne une ne Permet! Une jam nga Fieri i dashur, si nuk e ditke? smiley

Po si ta dij moj smiley  Fieri, qyteti me i dashur per mua dikur  smiley  e ke dhe tek pershtypjet e mia. 

Tek pershtypjet ke thene qe te pelqejen byth medhojat .

.... e Elbasanit, tani doli Fieri...

Ja qe ma kujtove si nuk e bleva ate liber? Porosita kater libra dhe librin tend e harrova...Mu harrofshin te ligat se do e ble dhe do i lexoj ato pershtypje, sepse mua me thene te drejten ato me terheqin me shume sesa ceshtja e ekonomise! smiley

Po per ke liber flet moj, se ato me Pershtypje nga Shqiperia, akoma s'ka dale, jane hedhur ketu tek Peshku, ku i keni lexuar te gjithe ju. 

Jo une thashe per VQ..smiley

Flm, kjo me paska shpetuar pa lexuar...

Pjer - kur do fillojne parapergatitjet per intervisten 2016? 

Pasi te shkoj ne Shqiperi, maj qershor, 

Kjo eshte nje nga pjeset me te bukura ...smiley

Pjer te gjitha keto do behen pjese e librit te dyte? 

Ketlina, ti hap gojen, e Pjeri t'i leshon linqet e shkrimeve te tij si luleshtrydhe.

smiley Lere lere se ma mori shpirtin sot duke lexuar..

Pjer neser eshte neser, sonde kan fillu te piqen  ballakumet

Do na japesh ndonje recete t'i bejme neser?

Po pa tjeter qe vlora mban kampion, ka 1 milion turista ne behar cdo vit. Shifrat nuk e thone te verteten. A jane keto shifrat per krimet e renda vetem apo per cdo krim duke perfshire vjedhjen e banesave apo dyqaneve?

E vizitova Permetin gjate fund-vitit te kaluar dhe qyteti brenda nuk ofronte pothuajse asgje fatkeqesisht (dhe per faktin qe bulevardi kryesor po rindertohej). Gjithsesi ja vlen te vizitohet per banjat e Benjes, por mendoj qe me shume turiste do afroheshin sikur te behej pjese e ndonje pakete me te gjere me baze gjirokastren, meqe jane dhe afer.

E ka thene dhe Noli..

Do te hash e te besh qejf

Sofra si per mbret

Pasterti e per hyzmet

Te tille gjen vec ne Permet

Vdes per ato reçelerat e glikote smiley

Kush do i boj krimet ne Permet guret e lumit apo cisternat e ujtit ne tarrace ? Mesi dites, 2 makina ne rruge dhe 0.23 njerez. Pysni a ka ngel njeri pervec 73 vjec e lart. Ato s'kon fuqi me bo krime. Shume shume do bojne me hile ne domino ...

A ka nai cmim per ate qe bo komentin numer 100 ne nji teme ? 

 "Ask, and it shall be given you; seek, and ye shall find; knock, and it shall be opened unto you ".

Matthew 7: 6

nga zgjedhjet e fundit si rrjedhim kuptohet qe Partia Siciliste humbi keqazi ne Permet se Permetit i mungojne kriminelet smiley

U frymezuan t'gjithe ketu me butesine e Permetit. Filluan endrrat n'peshk dhe furcet. Qytet kshu e ashtu, mos vdeksha pa shku e yada yada. Ku ishit deri dje 're shoke, apo u preket e mallengjyet nga butesia. 

Llastice, Seinfeld fan ? Who knew !!!

Seinfeld ( curb ur enthusiasm also ) , friends ..

Furce behen kur ke ndonje interes dhe do te kesh ndonje perfitim. Pse ty Mimoze, cfare te eksiton, egersia?

Ti me gjithe mend e kishe qe do shetisje jugun me kembe ?! Merr nje bike Te pakten. P.s. C'ne egersia? Hyra pakez si rough e,  me ate koment? sorry didn't mean to. lol 

Po c'kerkon falje, moj, sikur vrave njeri. Thjesht m'u krijua pershtypja sikur ti i ben pushimet ne Ciudad Juarezsmiley  Po une planifikoj te shkoj per hiking there, jo per rrethin ciklistik te Shqiperise.

It's my politeness week, prandaj lol. Ciudad Juarez? Nah, ket vit them Te hidhem ne St Barths per ca dite, Te zbutem/embelsohem pakez atje. 

Eh, miresjellja jote. Ti je si nje lule e brishte ne kete blog qe eshte bere si log dyluftimi me Bajlozit dhe Gjergjit. smiley Edhe e dija qe do kishe zgjedhur ndonje ishull ekzotik, ne plazhet e te cilit te shfaqje thesaret-hire te tua. Ndersa une dua te gjej ndonje vend sa me te izoluar te jete e mundur, ku te jem vetem une dhe ariu. Se nuk kam cfare te shperfaq, tani qe kam vene bark dhe qe po me bien edhe floket, ngaqe i laj cdo dite, jo nje here ne jave si me pare. Ma kalofsh bukur andej nga Karaibetsmiley.

ahahahaha argendis...barkderr, koke qeros, me mire rri brenda mos dil hic smiley

Po prandaj duhet me leviz, te na bjere barku. Kokes i behet halli, nje kapele dhe .. u kry. Mire qe u martova thujsmiley

Po pra ajo do jete happy sepse do i shtohet siperfaqja e puthjeve smiley. Mos u qaj se ke shoke! 

Aha, ka ikur vapa me gushtin. Edhe dy here sikur ta shtoj siperfaqen, prape siperfaqja e puthjeve do vije duke e pakesuar.  Duhet me pakesu siperfaqen se mos kerkon toka te reja ajosmiley

Maybe, if we tell people the brain is an # App, they'll start using it ...

Jallah, nga anët ne tona i kemi zevzek përmetarët. Mesa duket aty kanë mbetur të urtët lol

po mire moj mallakastra pse nuk e thua nga i ke anet e tua ti me gjithe jallahun tend te bukur

lol unë jam skrapalesh (nga babai) beratase nga nëna 

hë, na shaj tani smiley

Berat nder male

i bukur kasaba'

I dhjere nder hale

per njerzit qe ka     lol.

autor : Populli ( me qe u grrice vete ke ajo tema me sepate )

P.S. Skraparin nuk ke nevoje me e sha se iu a sha perdite ai qe keni ne krye te Parlamentit. LOL.

Pu pu pu! Ju u bëkeni shumë të ashpër kur ju jepke leje smiley

Tani, unë si paqësore që jam, edhe pse jo përmetare smiley të lejoj të na shash akoma lol

Ai qe sha shokun sha veten e vet ! Bye.smiley

smiley

Shok përmetar nuk kam, vetëm shoqe smiley 

As une s'jam permetar. Bye, se kaq kohe me la gruja sot per peshkun, ndryshe vlon sopata... See you around.

lol po iki dhe unë, se po nuk ishe vigjilente, ta sjellë burri adoleshenten në shtëpi smiley 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).