E reja Nazime Visha, pas kryerjes së 1/3 së dënimit do të gëzojë sërish lirinë. Nazimeja u dënua me 10 vjet burg katër vite më parë pas vrasjes së Fiqiri Muçës, një burri që kishte marrëdhënie me të që kur Nazimeja ishte në moshë të mitur. Historia e Nazimesë u shfrytëzua në atë kohë edhe nga media që botonte mesazhet SMS midis saj dhe Fiqiri Muçës për të ngritur një "telenovelë romantike" mes të dyve që gjithësesi nuk zhbënte dot faktin se ajo ishte një fëmijë e rënë në kurth. Ministri Manjani në rrugë zyrtare, dhe sipas disa raportimeve mediatike, edhe shkrimtari Ismail Kadare në mënyrë private, kërkuan faljen e pjesës së mbetur të dënimit për Nazimenë. Sot, Presidenti Bujar Nishani e ka dekretuar kërkesën e Ministrit, dhe Nazime Visha shumë shpejt do të lërë qelinë.
 

192 Komente

Lajme I mire. 

Shyqyr. 

Me ne fund!

Gomarllik. Ai duhej denuar si abuzues, se ishte abuzues. Kjo duhet denuar si vrasese, sepse eshte vrasese.

Kjo e kishte opsionin ta denonconte, ta filmonte kur e abuzotne, te kerkonte ndihme. Nuk eshte se i provoi keto, dhe deshtoi. Kjo shkoi menjehere tek vrasja si zgjidhje. Eshte vrasese.

Pervec kesaj, dinamika e ngjarjes tregoi qe diten e vrasjes ajo e kishte bere me paramendim. Kishte lene takim per ta vrare. E kishte plagosur dhe pastaj e kishte ndjekur per 200 metra deri sa e kishte vrare, qe tregon qe nuk ka qene ne gjaknxehtesi e siper.

Kjo nuk eshte drejtesi. Drejtesia eshte e ngurte ndaj fytyrave qe bejne si gjynahqare, per vete arsyen sepse tani do te kete abuzime. Vraseset e ardhshmet mund te krijojne situata sikur abuzohen vetem qe t'u falet vrasja. Eshte precedent shume i rrezikshem.

Bla bla bla. 

Kjo nuk eshte drejtesi.

Ke te drejte, se po te kish drejtesi, atij maskarait as qe do t'i kish shkuar nder mend te abuzonte me vajzen per vite te tera. 

E kupton se cfare po shkruan?! Krimi me i madh eshte kryer ndaj asaj vajze, (qe atekohe ishte femije) qysh para se ta merrnim vesh ti e une. E ti me thua qe e ka bere me gjakftohtesi?! Ec e nenshtrohu e vuaj si ajo (apo gra te tjera) edhe fol per gjakftohtesi, kur te eshte shkelur cdolloj e drejte humane. Ne cilin Shqiperi jeton ti, mo vlla? se me kete ku jetoj une, s'ke lidhje!!

Nuk krahasova se cili krim eshte me i madh. Vetem se ai krim eshte me i madh, nuk do te thote qe duhet te shtyjme vajzat te vrasin.

Nuk ka gje me primitive se te perkrahesh vrasjen apo se t'i nxitesh femijet t'i zgjidhin problemet me vrasje.

Ka plot vajza qe ngrene padi dhe policia i merr ne mbrojtje. Ajo nuk e provoi ta bente padine si qindra te tjerat, por shkoi drejt e tek vrasja si opsioni nr.1.

Ne cilen Shqiperi? Me sa duket, ne nje Shqiperi ku vajzat shtyhen te vrasin nga ata qe bejne si intelektuale.

Interpretimi sipas qejfit tend i fjaleve te te tjereve eshte nje tjeter gabim yti. E para, une nuk mbeshtes aktin e vrasjes, une mbeshtes parandalimin e abuzimit me ate vajze qe ka i shkaktuar pasoja te tmerrshme. E dyta, te ftoj te gjykosh nisur nga rrethanat e jetes se saj, ku s'ka pasur asnje mbeshtje nga askush, ne ate moshe te vogel dhe e abuzuar vazhdimisht. Se nuk ka qene pas ndonje ekrani kompjuteri e po planifikonte ta vriste a te mos e vriste ate robin ate dite, se s'i kish thene miremengjes. Se treti, mbeshtes rehabilitimin dhe kthimin e saj ne jeten normale, per aq sa mund te quhet "normale" jeta e nje njeriu te abuzuar e qe ndoshta i rendon dhe pesha e vrasjes ne ndergjegje. Ata qe bejne si intelektuale, gjykojne nga pozitat e "moralit te madh" qe na ka zene syte ketu.  

Eshte interpretimi i vetem i mesazhit qe japin fjalet e tua dhe te te tjereve: "Nese ti vajze je adoleshente ne fshat dhe nuk ke gjendje ekonomike per t'u informuar sic duhet nga teknologjia, dhe nese nje burre te manipulon mendjen per te bere seks me ty, atehere ti mund ta vrasesh dhe nuk ka asnje problem, nuk ke bere asnje faj dhe nuk ke pse kerkon zgjidhje te tjera." Keshilla qe mund te t'i jape vetem nje shpellar.

Eshte interpretimi i mbrapshte qe do t'i japesh ti. 

per t'u informuar sic duhet nga teknologjia :O 

Po kohe me pare, kur s'kishte teknologji, pse nuk ndodhnin palavi te tilla? Mos valle njerezit ishin me pak perverse apo se ligji ishte shume me i forte? Sa gra kane shkuar e kane denoncuar ne polici dhe askush s'i ka mbrojtur, e me pas jane gjendur para aktit te fundme? Rastin me te fresket e kishe ne nje artikull edhe ketu ne PPU, para ca ditesh. E pra, ajo e kishte denoncuar te shoqin, e kush e kish vene ujin ne zjarr? 

P.s. Ne kete rast, sipas teje, une qenkam shpellari? smiley Haleluja! 

Vetem nje mentalitet shpellaresh eshte ai qe perkrah vrasjen. Ke plot gra qe kane shkuar ne polici dhe jane akoma nen mbrojtje. Njoh une te tilla qe i mbajne ne TR, madje, dhe burrat i kane ne tjeter qytet. Kjo as nuk e provoi, se ta provonte ndryshonte puna. Vetem nje mentalitet primitiv shpellari mendon se zgjidhja eshte vrasja apo qe vrasja nuk duhet denuar njesoj.

Te kerkoj ndjese, po une si shpellare nuk ngrihem dot ne nivelin tend te ndritur intelektual. Vazhdo me endrra ne beze.

sa vite ke qe s'ke shkelur ne Shqiperi?

Vrasja eshte e pranueshme,.

Ne rrethanat psiqike te dhunimit prej kohesh kur ajo ishte 13 vjec  ne nje vend dhe ne  nje fshat te humbur , eshte plotsiht e pranueshme. inisiative e asaj vajzes.

Ne mos ajo te afermit e saj do te benin dicka, Por ajo eshte tregu burrnesh, trime ! 

po ti shkabketu, hidhe thiken tek vetja,

si do te komentoje ti ne se do ta kishe ti kete hall, te kesaj vajze ?

Zere se ty te ka perdhunuar nje njeri qysh ne moshe te voge, 13 vjec .

Se keshtu ne tastier eshte kollaj me injoru faktin ! 

wow, shkbturfg ..apo si quhesh ?

 aq sa lexoj mediat shqiptare , une kam ardhur ne perfundim qe gjithe mashkujt e Shqiperise duhet varur . Aq banal , aq te dhunshem e aq primitiv; jane ..! E gjitha cka te ofrojne eshte imitim nga pornografia  cka mesojne neper web site ..

p.s.

pergjigja e radhes ,

s'ka problem ! ..rrofshin te huajt , ju behet derman femrave , po !

 

Bravo el presidente e bere dicka te mire.

Nje pyetje kam. Nese nje djale 15 vjec ben seks me nje femer 25 vjecare, ai ka te drejte ta vrase ate pastaj kur t'ia thote truri?

I nderuar, pyetja jote retorike eshte e drejte ne kete epoke ku feminizmi eshte i vetmi standard filozofik. Barazia gjinore kerkohet zeshem kur vjen puna e te drejtave, p.sh. paga, po puna ndryshon kur vjen puna e detyrimeve. Andej nga Amerika Veriore (ne fakt USA) kam degjuar qe kane ndryshuar komplet doktrinen e se drejtes kur vjen puna e femrave, p.sh. ne rast se nje femer pretendon perdhunim, mashkulli ka barren e proves per te provuar qe seksi ka qene konsensual, perndryshe ha burgun. Kur vjen puna e "domestic violence", sistemi eshte edhe me "twisted", mjafton nje telefonate ne polici dhe jeta jote ndryshon pergjithmone, gruaja mund te marri dashnorin e te rrije te shtepija jote, po ama ti nuk ke te drejte t'i afrohesh shtepise, po vetem te paguash "mortgage". 

Po flasim per kushtet e Shqiperise dhe duke patur kete vend parasysh duhet te pergjigjesh. I ke rene nje cike si larg me feminizmin ne Amerike. Ne Shqiperi ai lloj feminizmi nuk ekziston.

Ti me flamur gjerman e njeh me mire Shqiperine se une qe kam jetuar shumicen e jetes time ketu? smiley

Po me kujton njerin, kishte jetuar shume vite ne Gjermani, erdhi ketu me nje pale breke Adidas ne pishine, dhe po priste qe te gjithe te habiteshin nga veshja e tij. Per cudine e tij te madhe, askush nuk e rruajti!

Po me kujton njerin, kishte jetuar shume vite ne Gjermani, erdhi ketu me nje pale breke Adidas ne pishine, dhe po priste qe te gjithe te habiteshin nga veshja e tij. Per cudine e tij te madhe, askush nuk e rruajti!

smileysmileysmileysmileysmiley ka plot si ai qe u ka ngecur ora ne 1990, ka plot smiley

do ket pa naj video ne liveleak shkabe dhe i duket sikur ka qene ne vend

Shqiperine une e vizitoj vazhdimisht e nuk i perkas brezit qe iku ne 90`e nuk e di se c`behet ne vend. Feminizmi i institucionalizuar amerikan nuk ekziston ne Shqiperi. Ky eshte fakt. E dime te gjithe. Vazhdo dhe zgerdhihu si idiot me breket e adidasit.

Ka plot vajza qe ngrene padi dhe policia i merr ne mbrojtje. Ajo nuk e provoi ta bente padine si qindra te tjerat, por shkoi drejt e tek vrasja si opsioni nr.1.

Shkabe, ne rrethina njerezit njohin te gjithe njeri -tjetrin; nese do ta padiste, ne mos te haste perbuzje, do te kishte pasoja te dhunshme per te. 

Ke te drejte per çka thua per precedentin e rrezikshem sepse me te njejten logjike mund te krijohet nje varg precedentesh per krime te tjera si vrasja per motive mbrojtjeje te prones, etj. Ne kete rast ama, vrasesja ka qene viktime, e kondicionuar emocionalisht dhe psikologjikisht ne kohen qe ka kryer krimin, ka bere 1/3 e denimit dhe ne mos te ish falur nga presidenti, çeshtja e saj do te ish rishikuar nga prokuroria apo institucionet perkatese. 

Besoj se asaj do t'i ofrohet nje program rehabilitimi, monitorimi dhe mbrojtjeje (per çdo eventualitet hakmarrjeje). Shpresoj te pakten. 

 

"Shkabe, ne rrethina njerezit njohin te gjithe njeri -tjetrin; nese do ta padiste, ne mos te haste perbuzje, do te kishte pasoja te dhunshme per te. "

Po me thua qe po ta deonconte, do te ishte perbuzur por po ta vriste, jo? RUFKM?
Te gjithe vrasesit pa perjashtim mendojne se jane viktima, Jardin. Te gjithe pa perjashtim.

PO, po.  Grate dhe vajzat perbuzen kur shkojne te bejne padine. Mos bej perdredhje ne bisede te lutem.

Dhe ngaqe perbuzeni duhet te lejoheni te vrisni? Vrasja eshte zgjidhja qe mos te tallesh nga komshinjte (perbuzja)?

Duhet te kuptosh qe nuk eshte argument perdredhja. Jo, shkabe, nuk duhet te lejohen te vrasin, por ishte per te thene qe padine vajza si Nazimja nuk e kane mundesi, pradaj dhe logjikimi yt nuk vlen.

Po c'perdredhje. Perdredhjen po e ben ti qe thua kjo vrau nga kjo arsye ndersa dikush tjeter vrau sepse eshte vrases. Keshtu ti i ben bisht fakteve.

Me thuaj pak, per cfare arsyeje dikush tjeter qe ka vrare dashnorin/dashnoren me te madh ne moshe dhe ka bere burg, nuk duhet te kerkoje lirim nga burgu tani duke thene se eshte manipuluar?

Kjo ishte nen moshe sipas ligjit e paafte per te marre vendime dhe per te mbrojtur veten ai qe ti e quan "dashnori me I madh ne moshe" ishte sexual predator  qe shfrytezoi dobesine e saj .gjykata nuk e fali por peesidenti duke marre parasysh rrethanat si mosha ,fakti qe jetonte ne fshatin harrun ku shteti ka dekada qe nuk funksionon etj e fali.

Alba, kjo i kishte kaluar 18 kur kreu vrasjen, dhe fshati i saj ka urban qe ndalon ne qender TR, me 30 leke te vjetra bileta, njesoj si kombinati. Nuk ishte ne ndonje maje mali. Afer fare ka blloqe vilash si Rolling Hills e me the te thashe. Iken tek TEG per 5 minuta. Gjej ndonje arsye tjeter. Nuk e mohon njeri qe ishte e abuzuar, por vrasja eshte vrasje. Nuk justifikohet.

Shkabe ne Tennessee para ca vitesh nje grua nene e tre femijeve vrau burrin e saj ,pastor kishe figure e nderuar e komunitetit .nga hetimet doli se ai kishte abuzuar me te .ajo u denua me 3 vjet ,kohen e paraburgimit.

RUFKM?

URTBTITF

jane tinguj grykore qe i ben lloji i tij ne stinen e ciftezimit.

Do te besh ca tinguj fytore ti shoku? Di une nje metode qe te te dalin nga thellesia e te kenaqesh.

E ke nda mendien qe duhet me e ul ppu sa me shume. Aman me bej nje pune, thuaji shefit qe te jep rrogen qe thote njeri s'ke per te arritur gje, maksimumi do them une 'shiko ca shkrun ky kari'.

ca thua mo dildo? Po te doja te ulja peshkun do filloja te shahesha nga motrat e nga gocat, si soji juaj qe vetem ashtu dini te ziheni.

Cfare do soji yt i fisem ketu pra smiley Leni kto po sa bonus te jep shefi, te le te ulesh tek preheri pas pune apo si eshte marreveshja smiley

E di ca me be pershtypje me ty? Nuk mbaj mend te te kem derdhur as qurrat, as gelbazen, as ndonje sekrecion tjeter surratit, e prape qenke i mireinformuar per mua. Une them keep up the good work qe te mos vdesesh injorant. nese ndihesh rehat i kapur pas testikujve te mi, qendrim te mbare. klm

Po flasin hormonet me duket.

E vetmja gje qe po flet ketu, dhe po flet qarte, eshte fakti qe une s'te kam lexuar asnjehere e as te kam dhene ndonjehere vemendje, ndersa ti ditke fjale per fjale se cfare kam thene une, me pike e me presje. Kjo vetem sa ma ngre perpjete vetevleresimin. Ka rob ketu aq budallenj sa une u lexoj padashur vetem tre fjalet e para te komentit, sepse i kap syri pa mendje. Me behet qejfi per perkushtimin tend.

Kryetar do behesh kaq rrjedhshem sa flet smiley

Lajm shume i mire.

Bravo!

Lajm i mirë. Nazimeja ishte një femijë me të cilën u abuzua rëndë. Nuk vrau nga pasioni, a nga ligesia, por për të shpëtuar, dhe gabimet e saj i pagoi, jo vetëm me vitet e burgut, per edhe me vitet e asaj historie të trishtë. 

Edhe Marjani Rrokaj i ardit gjebreas ashtu tingellonte kur fliste, si viktime i abuzuar rende. Dhe komentet tek videoja e tij ishin "ishalla lirohet se gjynah qenka penduar". Fiks kete tha dhe Ardit Gjebrea, madje.

https://www.facebook.com/altingoxhaj/vid...

Vrasja eshte vrasje. Pike. Nuk eshte asnjehere opsion qe falet. Nderkohe qe ajo e kishte ndjekur ate robin kemba kembes per ta vrare, nuk ishte as ne situate mbrojtjeje fizike. Kishte opsione te tjera me dhjetera.

Ky eshte budallallek i drejtesise, vazhdim i mentaliteti "vidh drita se je i justifikuar se shteti ka korrupsion, vidh prona se ka korrupsion, vrit sepse ka korrupsion".

A kishte abuzuar ajo vajza me te?

O shkabe ur very annoying person. Ke degju per Stockholm syndrome? Psikologjine e njeriut?  Si, pse  ndodhin certain things, shkaqet!!! Ajo ishte kalama Kur eshte abuzuar. Fatkeqesi e madhe.Boll na bere si gjo e zgjut. 

Pikerisht prej tyre rrethanave mori 10 vjet burg dhe jo sa te tjeret, dhe per semundje psiqike e shumta mbahen te mbyllur ne psikiatri. Ne asnje vend te botes nuk lirohet nje vrases. Me mire annoying se cope mishi me dy sy smiley

Ti quan Kadarene cope mishi me dy sy?? E shume Te tjere intelektuale qe Kane firmos peticione ne lidhje me kete ngjarje ?? Ti qofsh. God have mercy lol

Edhe nje here. Une ndaja te njejtin mendim me ty ne fillim deri sa dolen rrethanat e plota te ngjarjes. Doli qe Nazimeja e kishte ndare mendjen ta vriste. I kishte cuar mesazh per ta takuar dhe e kishte qelluar me kallash. Ai ishte plagosur dhe kishte ikur me vrap. Ajo e kishte ndjekur kemba-kembes, nga shtepia deri ne xhade, tek makina. E kishte qelluar disa here te tjera, deri sa me ne fund e kishte vrare. Dhe deri ne kete moment ajo ishte krejtesisht e lire te drejtohej ne polici, por nuk e beri. Kadare mund te jete ndikuar nga nje peticion i ngjashem qe u be ne France, per nje grua qe kishte vrare burrin. Ajo ishte denuar po aq sa Nazimeja. Por ama, ajo kishte qene ne nje shtepi me bashkeshortin, jo e lire ne shtepi te sajen, si Nazimeja, dhe nuk e kishte bere me plan ta vriste. Eshte pa lidhje fare.

Ishalla e ndihmon fati per pjesen tjeter te jetes. 

Me kete veprim Jari la Bamirin ne vendin e fundit si presidenti me karragjoz i Shqiperise.

Je qe je Bujar Nishani,fali te gjithe vrasesit qe jane ne burg...
Do te isha kurioz te dija reagimin e ketyre qe jane pro amnistise.
Si do te reagonin nese nje djale 15 vjecar te vriste nje femer 25 vjecare,per aresyen se kjo e ka abuzuar seksualisht kete djalin?
Jam i sigurte qe 99% e ketyre qe jane pro aministise do te thoshin:
Ne burg te kalbet qeni dhe tani te behet prostitute burgu...

Dy standartash si gjithmone.

Si do te reagonin nese nje djale 15 vjecar te vriste nje femer 25 vjecare,per aresyen se kjo e ka abuzuar seksualisht kete djalin?

Vetem se ai burri nuk ishte 25 vjec po 45 dhe babai i 5 femijve. He should have known better.

Ok gabimi im.
Ja po ta riformuloj pyetjen:
Si do te reagonin nese nje djale 15 vjecar te vriste nje femer 45 vjecare,nene te 5 femijeve,per aresyen se kjo e ka abuzuar seksualisht kete djalin?

Jam i sigurte qe 99% e ketyre qe jane pro aministise do te thoshin:
Ne burg te kalbet qeni dhe tani te behet prostitute burgu,gjynah ata 5 femijet qe mbeten pa nene...

Dy standartash si gjithmone.

Cdo 15 vjecar eshte i lire tani ta vrase ate grua e te pretendoje te mos beje burg. precedentin e ka

Duke ditur qe mashkulli eshte me i forte fizikisht, mund te na shpjegosh si mundet qe nje grua te abuzoje seksualisht me nje mashkull (vetem nese mashkulli eshte femije 6-7-8-9-10-11 vjec)?

Dhe perpara se te besh keqinterpretime, nuk jam dakort me vrasjen.

Dridhe Like dmth...

Mund ta manipuloje menderisht, me shantazhe e me gjera te tjera. Menyra ka plot. Dhuna mendore njesoj eshte. Si qenka ndryshe per meshkujt? Edhe ai menderisht e kishte manipuluar, se pastaj tek seksi Nazimja shkonte me deshire, sic u pa nga mesazhet. Por ngaqe eshte e mitur, eshte e dhunuar. S'ka lidhje fuqia trupore as ne rastin e nazimes. Keshtu qe 15 vjecari mund ta vrase e te kerkoje te lirohet dhe kur te mbushe 19 vjec.

e kam dhene pergjigjen me poshte. shkaba qellimisht e anashkalon, se s'ka çfare te thote.

nje mashkull po nuk iu ngref nuk ben dot seks. ndersa femra ben seks pa problem. prandaj dhe moralisht e cilesojme kurve femren dhe jo mashkullin. (ose si me thene, kurve eshte sharje ndersa kurvar lavderim)

ky blog nuk ka ngritje ne fakt. diskutojne ne te vetem lavespjatash. 

po c'pergjigje te japesh ty. ti as nuk e ke idene per ca flet. ketu nuk flitet per organe gjenitale. krimi do te kishte qene njesoj edhe po te mos kishte pasur penetrim. Behet fjale per manipulim te nje te miture. Ajo nuk e provonte dot qe ishte perdhunuar fizikisht, sepse ajo i shkruante atij ne msg qe mezi priste ta takonte e madje t'i bente seks oral. Por s'do te thote qe eshte faji i saj. Ajo ishte e mitur. Faji ishte i atij qe kishte manipuluar nje te mitur. Sic manipulohet nje femer e mitur per seks, manipulohet dhe nje mashkull i mitur. Dhe kjo eshte ajo qe denohet. Denohet njesoj, si per burrat, si per femrat. Ti je akoma tek ngrefja. Cope mishi.

manipulimi eshte fjale e gjere. sidoqofte ai burri nuk bente dot seks me kete çiken pa iu ngref. ndersa kjo edhe mund te bente gjasme.

pra ai eshte perfituesi me i madh ne lidhjen midis tyre dhe ai qe duhej te paguante edhe çmimin me te madh. normal pra qe la jeten.

s'ka me me diskutu ketu.

Edhe sikur te mos i ngrihej por thjesht ta zhvishte e ta perkedhelte ne krevat krimi eshte konsumuar po njesoj o robo. Edhe sikur ajo t'i ishte lutur atij, fajtori eshte ai sepse ajo eshte e mitur dhe eshte e paafte te vendose. Ama, nese je ne moshe madhore e kryen vrasje per nje krim te kryer ndaj teje ne moshe te mitur, je vrasese. kaq eshte ceshtja

je duke me plotesu ? 

eshte shume me e komplikuar se kaq . sepse keto marredhenie nuk jane mekanike siç mundohesh t'i shpjegosh ti. (ky eshte krim pasionel)

ate nuk eshte pastaj se nuk e denuan hiç, i falen vetem pjesen e mbetur te denimit. i kushton me shume shoqerise ta mbaje ne burg.

mire bene qe e falen.

Ta riformuloj dhe une njehere: Si do te reagoje nese nje djale 15 vjecar te vriste nje burre 45 vjecar, baba te 5 femijeve,per aresyen se ky e ka abuzuar seksualisht kete djalin per shume vjet?

 

Nuk tu pergjigj shkaba as acdc-ja. Bejne sikur se shohin. 

Nuk ka gje per t'u pergjigjur o robo. Ligji eshte njesoj per te gjitha gjinite. Nese nje 45 vjecar ka manipuluar mendjen e nje djali 15 vjecar dhe ai djali ka kryer marredhenie me 45 vjecarin, e pastaj vendos ta vrase me paramendim ne moshen 19 vjecare, ai djali duhet te denohet per vrasje. Ka pasur opsionin ta padise.

Vetem fakti qe pyetet "a duhet vrare apo jo" e ben argumentin tuaj shume primitiv. Edhe nese nuk zbatohet ligji, duhet te kerkoni te zbatohet ligji, jo perkrahesh e te nxitesh vrasje. Vrasja nuk duhet lene asnjehere pa denuar. Kurre nuk duhet dhene mesazhi qe vrasja eshte zgjidhje. Vetem mentalitetet e shpellareve e japin kete mesazh.

Jo Nuk japim ate mesazh robi, po ka dhe amnisti dhe ulje denimi per vete rrethanat qe ndikuan. 

Ketu u tha troc "ishalla dhe vajzat e tjera i vrasin keta burra". Nuk u tha t'i padisin. Ky eshte mesazhi.

http://www.peshkupauje.com/2016/03/presi...

Mesazhi tjeter eshte po qe se je 15 vjec e ben seks me nje 15 vjecar, nuk ka problem. Nese ben seks me nje 45 vjecar, mund ta vrasesh pa problem e nuk denohesh, mjafton te thuash qe te ka perdhunuar edhe pse nuk e verteton dot.

Po, ore po, t'i vrasin që ç'ke me të. Se, vërtet ajo do dali nga burgu, por pasojat e shfrytëzimit të saj do i përjetojë gjithë jetën. Ajo, për fat të keq,nuk do jetë kurrë si bashkmoshataret e saja, do jetë një femër e traumatizuar, pa besim në vetvete, e përulur etj.. 

 Po tipa si puna jote duhet ta provojnë te fëmija e tyre që t'u dhembi.

Po edhe bashkemoshataret e saj e japin dafllakun per lek, pse cfare kujton ti se Nazimja ishte e para dhe e fundit???? Per traume une nuk pash gjo, Fiqriu e mbante me lek dhe me sex e i shkelqenin faqet Nazmijes e syte ...nese i ke pa fotot e Nazimes me Fiqriun ne Epsh e dite te lumtura.

U need help, Po e perjeton keq middle life crisis lol. 

Moza po sikur burri jot te kishte nje llokum si Nazimja dashnore, do e vrisje vet apo da ja mbushje menien Nazimes te qiste pushke. 

Veshtire ti thote mashkulli jo nje 18 vjecareje e nuk hyn mid-life crisis, po mba burrin afer se duhet me mor vendim pastaj.

E para burri im sdo e bente kurre nje gje Te tille. Nuk eshte pedofil dhe katnar. Kshuqe Nuk shqetesohem per vendime fare. 

Gjej nje 18 vjecare dhe futja burrit ne krevat dhe e shohim cer ka per te thone. Fiqriu nuk ishte katnar por don zhuan dhe kishte dashnoren 18vjec, ne moshe te pjekur. Neqoftese meno se femren 18 e desherojne katnaret dhe pedofilat dhe burrat e dobet, ....e ke kabim.

Nuk e filloi 18 vjec Fiqo jo. smiley 

Ej, falë Zotit nuk jam viktimë, edhe pse po e mbroj në ekstrem lol

Por kur gjykohet një vrasje, gjykohet jo vetëm sipas veprimit, por dhe shkaqeve dhe rrethanave që sollën atë vrasje. Duhet ta dëgjoni historinë e saj që të futeni në botën e saj. Kaq smiley 

Nuk e di sa mund ta dëshirojë një 14-vjeçare dikë që ka moshën e të atit. Mua më dukeshin xhaxha dhe 18 -vjeçarët kur kisha moshën e saj. lol  Thjesht nuk arrij ta imagjinoj, nuk mundem. 

ke televizor ne shpi pranej. po te jetosh ca kohe mbyllur dhe vetem te meditosh, do te mundesh edhe ti te besh çudira te tilla. 

lol unë e di ça jete të qelbur ka bërë ajo....këtu po thuhet që bëri qejf. Aq e mjerë ishte jeta e saj, sa dhe plakushi iu duk si princi i kaltër

nuk do jete e traumatizuar sepse mori hak. dhe e dyta, nuk u perdhunua gje. vetem se ai tjetri perfitoi, e rrejti ne dashuri, per fejese, ndersa e kish vetem per qejf. 

po qe se ai burri do te ishte i lire, atehere kjo po qe do te vuante gjithnje, per vete faktin se ai ja hudhi, perfitoi pa paguar.

kete pike nuk e kupton ai shkaba, qe kerkon te zbatohet ligji. ligji jane llafe ne leter, eshte i verber dhe nuk merr kurre hak. hak merr vetem robi qe e ka ndjere ne lekure, e ka perjetuar ngjarjen.

dhe e di pse shkaba do qe te veproje vetem ligji, ngaqe ben pjese vete tek kasta e PERFITUESVE TE PERHERSHEM. ai jeton ne kurriz te te tjerve. pranej dhe do vetem ligjin qe mbron sidotejete me te fortin gjithmone, ate qe ka me shume leke.

Nje mashkull 15 vjec e ka ENDERR te beje seks me nje femer 25 vjec (vetem per xhelozi ka mundesi ta vriste). Shembull koti, ju nuk merrni parasysh rregullat bazike te vete natyres.

Pse, femrat jo? Dmth, s'ka barazi gjinore? Grate qe bejne seks me te mitur nuk jane pedofile?

gruja nuk te penetron. je ti ai qe e penetron gjithnje. plus qe mashkulli po nuk iu ngref nuk ben dot seks. 

pra nuk mund te thuash qe bere seks me nje mashkull, kur ai nuk e donte diçka te tille.

Lol, keta e dine seksin vetem nga ekrani I kompjuterit. Prandaj inati Ndaj femrave. Ve bast qe Jane Aq debila sa qe kur mendonin per kete ceshtje mendonin per milf porn e jo sesi do ndiheshin ne rast se dikush I kishte abuzuar qe 14 vjec.

Dmth, ne s'po flasim per barazi ligjore ketu, por per se per ke mendon turma se kryen pedofili? Kot i paskan denuar amerikanet gjithe keto mesuese dmth? lol http://www.wnd.com/2014/08/39783/

Ne thjesht themi qe ne rast se Nazimja ishte djale do kishte po ate mbeshtetje qe ka  tani.

jo nuk do ta kishte. femrat perkrahen me shume per vete faktin se jane seks i dobet.

Rita Ora deklaroi ne nje interviste (apo liber, nuk me kujtohet me) qe kish bere seks qe 14 vjeç, por ndjehej e pjekur. 

Zakonisht ne nje proces gjyqesor ate e percakton psikologu qe i vlereson te dyja palet. Aaron Johnson psh u denua me 6 vjet burg para nje jave sepse kishte ngacmuar nje 15 vjecare.

15 vjeçarja si duket nuk ndjehej gati. 

Ti po ben pyetje hipotetike .le ta vrase djali njehere pastaj ketu jemi e do flasem.

Ne rast se ai mashkulli qe abuzojti kete abuzonte ne te njejten menyre nje djale 14 vjecar, atehere do kishim te njejten simpati qe kemi tani. TI mendon se jo??

 

O shkabe ur very annoying person.

...po nuk e nigjove njonin ti ketu qe tha se shkabja osht nga Ura-vajgurore smiley

ket te kece ka interneti qe nje anonim i vetkenaqun nga Ura vajgurore qe i ka ron tastiera ne dore te can menderen 24 ore ne dite sa te ngjethet mishte te hapesh peshkun per ndonje lajm nga vatani smiley

 

Shpresoj që dhe "Nazimet" e tjera të marrin zemër për  t'i vrarë shfrytëzuesit e tyre

Ashtu te lumte. Vetem vrasja i zgjidh gjerat. Ashtu mesoji kalamajte. S'ke faj. Shembullin e kemi.

Mos je gjë si ky Fiqiriu ti? 

Për mua, të përfitosh nga naiviteti dhe pastërtia e një minoreneje është KRIM. Krimit i është pëgjigjur me krim.

 

Per mua te nxitesh vrasjen dhe jo ligjin je njesoj si fiqiriu, madje cik me keq.

Ti ngatërron kekun me byrekun. Ligji, meqë po e përmënd si shumë, nuk i njeh në kushte të barabarta veprimet e minorenëve  dhe moshave madhore, ndaj s'mund të vendosësh shenja barazimi.Plus që, vajza nuk jetonte në mes të metropolit, se të ishte në mes të tij, s'i kishte hedhur qurret këtij plakushit, madje, ia kishte treguar vendin që në ngacmimin e parë. Mesa duket ti nuk arrin të vihesh në vendin e një minoreneje që bën një jetë të izoluar, ku gjithçka ajo njeh e kupton, nuk e kapërcen gardhin e shtëpisë, se ndryshe nuk do flisje kështu.

Une s'do ta ve dot veten kurre ne vendin e atyre qe nxisin vrasje dhe jo ligjin, me justifikimin tipik se nuk zbatohet ligji 100%. E ve veten ne vendin e saj e do te doja qe Fiqiriu te ishte denuar me burgim te perjetshem, po ta kishte denoncuar ajo e ta kishte filmuar, apo po te kishte gjetur ndonje prove tjeter. Mentaliteti qe i meson te rinjte te kerkojne gjak e vrasje, jo ligj, eshte shume primitiv. Eshte shpellar. Sidomos si ne rastin e nazimes, qe nuk vrau ne gjaknxehtesi e siper, as ne moshe te mitur, por e kishte planifikuar dhe e ndoqi robin me arme deri te makina deri sa e vrau.

nje femer nuk vret dot nga gjaknxehtesia. ajo kur vret gjithnje paramendon. s'ka si t'ja beje ndryshe duke qene me e dobet fizikisht.

kjo shpjegon edhe pse morali i gjakmarrjes i Kanunit e lejonte pusine ose priten. megjithese moralisht eshte fenomen i ulet t'i besh tjetrit pusi dhe te mos i dalesh ballerisht ne dyel. 

puna eshte se po te kesh te besh me nje me te forte se veten, nuk e merr dot hakun kurre, burrerisht perballe tij. se i eleminon ai te gjithe kundershtaret, duke qene me i forte.

ndersa ne prite edhe nje kalamo apo femer te vret. e merr hakun.

ai thjesht pagoi per qejfin qe mori. sa me shume merr qejf aq me e madhe eshte pagesa qe duhet te besh. matematike e thjeshte.  

Fiqirite e tjere te mendohen se keto gjera nuk jane pa konsekuenca.vecanerisht kur je baba I 5 vajzave duhet te mendosh se nazimja eshte vajze e dikujt tjeter .edhe sikur ajo ti lutej ky si prind vete nuk duhej ta bente.

Ajo qe dua te them ne komentet e mija eshte se ka nje dystandartsh kur vjen puna tek gjinia e viktimave.

Nese vitktimat jane meshkuj,dhe reagojne me vrasje,ne shume raste komentuesit ketu nuk jane ne ane e tyre.Zakonisht thone qe viktimat duhet te shkonin ne polici etj etj,pra te ndiqnin rrugen legale.

AMA Nese vitktimat jane femra,dhe reagojne me vrasje,po te njetet komentues behen simpatizante te vrasesve..Gjejne njemije e nje justifikime qe cuditerisht nuk ju kujtohen nese vrasesit do te ishin meshkuj.

Rasti i fundit i asaj nenes qe shkoi e vrau 3 vajzat e saj, ne Itali per inat te ish burrit qe tashme ishte martuar.

Po te ishte ndonje burre qe te kish vrare 3 vajzat e tij per inat te ish gruas qe u martua reagimi do te ishte :Futeni ne burg qenin...

Barazia nuk vjen nga gjykimi me dy standarte...

po normal o njeri. femrat jane seks i dobet. ato reagojne gjithnje ne funksion te DOBESISE se tyre.

ndersa burrat reagojne MORALISHT. si seks i forte. 

OK ashtu e leme.

Je informuar gabim. Gruaja nuk i vrau vajzat për çështje inati ndaj burrit që e la, por pësoi një depresion të rëndë nervor, kur mendoi se, e mbetur pa përkrahje në mes të Italisë, me tre vajza si yje, meshkuj (si puna e këtij Fiqiriut e më keq akoma) mund t'i shfrytëzonin ato e ajo ndihej shumë e dobët për t'i mbrojtur.. dmth ajo donte t'i mbronte nga meshkujt, jo nga femrat lol

PO mire edhe nese nje burre do te vriste 3 vajzat e tij,mund te jepet ky justifikim.
I vrau se " pësoi një depresion të rëndë nervor, kur mendoi se, i mbetur pa përkrahje në mes të Italisë, me tre vajza si yje, meshkuj (si puna e këtij Fiqiriut e më keq akoma) mund t'i shfrytëzonin ato e ai ndihej shumë i dobët për t'i mbrojtur.."
Apo jo?

kur bejne krime te tilla, nga dobesia, burrat vrasin edhe veten. s'i lejne me gjo me zgjidh gjykatave.

Rasti i fundit i asaj nenes qe shkoi e vrau 3 vajzat e saj, ne Itali per inat te ish burrit qe tashme ishte martuar.

Ku e pe ti qe njerezit reaguan me "gjynah, mos ta fusin ne burg"?

Perkundrazi ne Shqiperi femrat marrin gati dyfishin e denimit per te njejten krim qe behen nga burrat. Tani se ku e pe ti qe njerzia perkrahen ate psikopaten, kete e di vetem ti.

Edhe ketu ligjerisht denohet njesoj .por raportohet me shume ai kunder femrave .eshte si puna e dhunes domestike .nese burri rreh gruan indinjohet gjithe dynjaja por nese ndodh e kunderta tallen me burrin .si ishte ai rasti ne karbunare ku gruaja jo vetem ia dridhte por I fuste dhe nje dru te mire burrit I cili e kishte emrin niko trimi.smiley

Kush e di sa do gezohet Nazimja kur te shofi gjithe keto komente ... !

Nazimja komunikon vetem me sms.

Wow! Me ne fund edhe presidenti ky dordolec partiak dhe miop politik, funderine kazani plehrash, vendosi te beje nje dicka per mire. 

Nuk eshte mohuar abuzimi me Nazimen 14 vjecare, kjo eshte marre parasysh ne gjykimin e ceshtjes, (me aq sa kemi lexuar nga gazetat), por fakti i nje marrdhenie gati 4 vjecare tregon se Nazimes i eshte krruajtur dhe ia ka patur qejfi goxha edhe vete! Mirpo kjo ceshtje pati -nuk e di pse- nje shpalosje te madhe ne mediat shqiptare, te gjitha ne nje kor ne mbrojtje te Nazimes! Aq sa te lindte dyshimi, mos ne trute dhe ndjenjat e gazetarve shqiptare do kete plasur ndonje fantazi e shfrenuar seksisto-mazoiste me qender Nazimen, ndryshe nuk kishte si shpjegohej kjo mbeshtetje per te! Biles, kjo psikoze kolektive me tendenca pranverore perfshiu edhe mjaft intelektuale, qe u shprehen me nje leter te hapur per faljen e Nazimes! Keshtu ajo morri 10 vjet, nje kohe kjo mjaft favorizuese per ate qe beri. Qe nja 7-8 vjet dohet ti kishte hak, mua me duket drejtesi. Drejtesi edhe pa aluduar se Nazimja mund te ishte merzitur pas nje lidhje aq te gjate, drejtesi edhe pa aluduar se vrasjen mund ta kete bere edhe ndonje tjeter! 

nje femer qe kur lind, lind e denuar (e mallkuar). prandaj dhe i thone ÇIKE (nje cope e vogel, hiç asgje, nje cope e Adamit ishte Eva). çfare ta denosh me shume ? e ka denu zoti qe ne lindje. prandaj qanin nenat kur u lindte vajze, ne koherat e veshtira. kush te mundet do te abuzojne me te, deri sa te jete gjalle.

Ca budalliqesh thua o Profil?

po ik ore krriç lexo dike tjeter qe thote mençurira. kush te detyron te me lezosh ? ik mos me bej te ndyj gojen fare e keqe.

Krric i sateme. Karagjoz. Nese nuk te pelqeu ajo qe thashe une, pyet: "Pse te duket budallallek?" Edhe ta shpjegoj une pastaj. Nese do diskutim me nivel, atehere trego edhe ti nivel.

Dhe keto ulje ngritjet e humorit nuk t'i ka njeri per borxh. Hajt me te mira!

po ti pse nuk shtron idene tende ? dhe kriç eshte ai qe komenti im si pelqen dhe per me teper komenton. normal, çfare ta quaj tjeter. 

mua gjerat qe s'me interesojne, qe me duken budalliqe, nuk i lexoj dhe as i komentoj.

komentoj vetem atje ku kam te them diçka. 

si dhe nuk pretendoj qe komentet e mia t'i pelqejne te gjitheve. perkundrazi shumicen e konsideroj pa kulture, pa nivel. vetem pak njerez meritojne vemendje.

As nuk merrem me me ty. Sa per nivelin, sa cereku i nivelit tim te kishe zoteri, do fluturoje nga gezimi. Madje te ishe lumturuar qe mora mundimin edhe te tentoja te hapja nje debat me ty. Kur nuk e di se ke ke perballe, mbaje gojen. Se e ke bere zakon kur nuk te pelqen nje koment i kthehesh njerezve me "m'u qero andej, mos me bej te ndyj gojen, toc, krric, etj etj". Me ke kujton se je duke folur? Turp te kesh.

Dhe qe te te kthej pergjigje per ate qe ke thene me lart per femren, ne fakt nuk eshte nje budallallek, sepse duke e quajtur keshtu sikur po e perkedhel. Ajo qe ke thene me lart permbledh mendesine maskiliste te mashkullit te prapambetur dhe dallkauk i cili nuk ka per t'u bere ndonjehere njeri. Te mashkullit qe nuk ia mban te hape syte e te pranoje realitetin: qe femra eshte nje qenie njerezore qe ne shume aspekte eshte superiore ndaj mashkullit. Por jane meshkuj si ti qe krijojne Nazimet, e Lulet, e te te tjera, meshkuj si ti qe duan t'i mbajne femrat "nen zgjedhe" sepse kane frike se mos femrat u japin uje ne bisht te luges.

Jepi femres te njejtat mundesi qe i jepen mashkullit, per shkollim e edukim e punesim, dhe do ta shohesh se kush eshte me i zoti nga te dy.

Hajt te mbajte e jotja, se shume ta zgjata. Nuk e meriton minimalisht.

Pse? Sapo ta shpjegoi pellazgisht fjalen, ndersa ti vecse e sulmon.

Ejema e Nazmies ,nga turpi eshte semure rende, sepse Fiqiriu ishte dhe mik i shtepise, te cilin e ka pritur me 100ra here , dhe kjo gjema e perdhunimit, te femijes qysh ne moshen 13 vjece nuk eshte pak pasojat jane shume te renda, Ne nje fshat  keto fenomene, jane shume te renda, Nazmija  i ka ra shkurt se ashtu sic thote shkaba i bie gjate, dhe nuk i dihej gjykates shqiptare , a do ti jepte te drejte Nazmies apo Fiqiriut ! E kuptoni ju gjendjen ne Shqiperi ? Perdhunimet ne Shqiperi si kjo e Nazmies mund te kete edhe me shume me 10 ra raste, por niveli i drejtesise nuk eshte ne ate lartesi qe viktimes ti jepet e drejta ! Shpesh te drejten e fiton maskarai, dhunuesi, perdhunuesi sepse mund te paguaj gjykatsin ! 

perdhunues eshte vetem ai qe perdor FORCEN ne nje relacion te dhene. 

problemi eshte qe ne nje relacion seksual te çfaredoshem, mashkullit i duhet te perdore forcen ne nje fare menyre, per te penetruar. prandaj dhe gjithnje ai rrezikon ta haje, te kete pasoja.

Kater here ia ke permen emrin dhe asihere s'ia the tamom : E ka Nazime ne jo Nazmije si :

Nazime' moj Nazime' 

une ta lypa ti s'ma dhe ... 

Dhe jo

O Nazmije / picke dhijeeeeee ...

  sh mire, qe ma kujtove, se paskam von re !   e paska Nazime  smiley 

Nazimen sikur kerkonin ta adobtonin ne USA

Mesazh i mire per Fiqirinjte, te menohen mire para se ta qisin kur s'duhet.

PS. Bile, jemi qe jemi,  dhe per Fiqon e peshkut, te heqi dore prej Trumpit (njifar sinjali osht).smiley

Kesaj goces do Zoti i del nje fat i mire tani e tutje, se boll malore e ka patur jeten. Kam ndjekur gjyshen e saj ne nje emision, dhe me ka keputur ne shpirt. 

C'injorance e madhe. Do marr hak per burrin thote. Pu pu pu. Nazimja duhet Te largohet nga ai vend menjehere , mentalitet I kalbur. Te filloj jeten sa me larg tyre , ashtu sic duhet. Hopefully ato qe nxorren ta rehabilitojne diku, sa me larg kafsheve.

Po ate mentalitet ushqen shoqeria kafsherore, ate mentalitet ka ajo. Ti psh njesoj si ajo je nga mentaliteti, po njesoj kafshe, nuk ke asnje ndryshim, pasi te duket vrasja normale kur eshte ne anen qe favorizon ti. Po te ishe ne anen e saj, do thoshe "vrite". ndaj te qyteteruarit e lene ne dore te ligjeve, jo te gjakut.

kafsha vret vetem per ushqim. or toç e bir toçi.

Nazimeja beri me teper burg se Delijorgji, rrezik edhe me teper se cdo beje Konstandini i mamit. Rrethana lehtesuese kishte plot, rrezikshmeri shoqerore nuk paraqet, meshira ne kete rast eshte e pranueshme.

Per shkak te nje kohe te gjate te mungeses se ligjit, disa njerez ngaterrojne ligjin me mizorine. Ju duket shteti i forte neqofse i bie me sa ka fuqi krahu te dobteve. Fakt eshte qene kemi nje shtet qe ne vend te gjyqtareve ka kadinj, qe kur kane te fuqishem perpara ju dridhet dora e ku ju del perpara nje hic i bien cekicit sa thyhet tavolina. Nazimeja pati fat.

Gezoni....mer  Gezoni qe Nazimeja ja hudhi burgut po nderkohe ja hapet gropen e vorrit Babes a ndonje vellai te Nazimese.

Kjo ishte sokoleshe fare ose Amazon.... e kishte ndjek viktimen per nja 20 minuta me kallash ndore deri sa e ekzekutoi.

S'ka pas rruge tjeter. Qe kur i doli me pushke tek shtepia dhe s'mundi ta vriste, i duhej ta ndiqte. Ky ishte rasti, perndryshe do ta hante vete. Dhe sokoleshe ishte per ate pune, se ja morri hakun vetes. Ne fakt kjo hakmarrje ja ka  lehtesuar jeten me shume se lirimi qe i dha Nishani.

Ska pas rruge tjeter....varet si ta morresh. Nazmija Mos te jetonte me leket e viktimes qe e mbante si dashnore per shume kohe. Ja plotesonte te gjitha tekat Nazmijes ai rrushi por paprtitur filloi te bohej doreshtrenguar dhe Nazimja nuk qe e kenaqur me leket ne fund.

Gezoni mer gezoni, rendesi ka qe Nazmija lumturoi femrat, i shuajti padrejtesite shumeshekullore qe ka vuajtur seksi femer ne gjirin e nje shoqerie misogjeniste me nje karikator te tere kallashnikovi  dhe mbi te gjitha perkedheli ndjenjen mashkull gllaberues apo mashkull eksterminues ne subkonshience te seksist te dobet.

Nuk e ke kuptuar. Ne momentin qe Nazimja i doli me pushke tek dera, ajo s'kishte rruge tjeter vecse ta vriste, me nje fjale fakti qe e ndoqi per 20 minuta nuk ben cudi. Si dhe kam thene ne fakt qe i ka marre hakun vetes, pra nuk ishte nje shkarje e momentit. Vetem kjo hakmarrje i ka thene liri asaj, ne kuptimin e gjere te fjales.

Nese ai i jepte leke, apo shkembenin mesazhe etj. veshtire ta gjykojme drejt. Ne rradhe te pare se nuk i dime rrethanat, dhe ne rradhe te dyte se njeriu eshte nje pus i thelle, biles edhe per veten i pakuptueshem. Por dicka e them me bindje, nje 13 vjecar, mashkull ose femer, i cili perdoret nga nje i rritur eshte i demtuar per tere jeten.

P.S.

Si dhe ACDC dha nje shembull koti, po jap une nje shembull me te mire. Femijet meshkuj qe jane abuzuar nga prifterinjte. Eshte nje balance fuqie i ngjashem me rastin e kesaj. Pothuajse te gjithe jane njerez te demtuar.

Mirë bënë që e falën sigurisht por më bënë përshtypje fjalët e sajë falenderuese kur e intervistuan, asnjë falenderim për Presdientin e Republikës, madje - madje arriti deri aty saqë falenderoj edhe 'klasën politike' smiley ..

e vrau se i nxiu jeten, c'shi qe binte ate nate...

...Shiu ishte i zi, i zi pis...po une e hapa gropen...!

Sikur Nazimja te kishte 1 dollar per cdo koment, sot do i ishin bo 109 dollare ( and counting ). Sa do gezohej Nazimja ...

1 qinte 11smiley komente-dollaros     epo ce o pisemes,po mja o mja se u lodhe bre lalke!

Nuk po merret vesh.
Une kam kujtuar se ai e ka perdhunuar kete Nazmijen dhe e mbante kunder deshires se saj.
Tani del qe ai ka bere seks me kete qe kur ishte 14 vjec deri ne 18 vjec,pra 4 vjet rresht dhe ndoshta do te vazhdonte te bente seks edhe sot e kesaj dite.
Ka hyre dhe ka dale ne shtepine e Nazmijes si i ka dashur qefi,me nje fjale kjo lidhje ishte bere e hapur ,familjarce.
Me pas kemi fotot selfie te Nazmijes me kete bukuroshin,qe ka dale e qeshur dhe bile e lumtur.
Kemi edhe nja 300 mesazhe erotike qe Nazmija i ka derguar ketij bukuroshit.
Ne fund Nazmija pasi e ndjek per nja 20min e vret me nje karikator autimatiku.

Ai mund te jete pedofil,por jo perdhunies.

Mund te jete i hurit dhe i litarit, por nga sa shikojme e ka trajtuar Nazmijen dhe familjen e saj mire financiarisht.

Tani Nazmija del viktime dhe rrezik te dekorohet nga Presidenti,se nga shoqerija e degjeneruar shqiptare eshte dekoruar me kohe...
Bravo i them Nazmijes,se ja u hodhe te gjitheve!

Ore,  çuni im 5-vjeçar më çmëndi, çdo ditë më thotë "mami, do martohem me ty" sa dhe burri ka filluar të bëhet xhelozë smiley . Si thua ti. të martohem me të unë, se vetë po ma kërkon?

e kshu thone te gjithe po s'te merr njeri.

Kujdes mos e ka vu burri, per me gjet sebepsmiley

Femrat e shkreta, thuaj smiley Ja, kështu na çoni në vrasje ju smiley 

Shpejt se dhe pak i ka mbet Jarit.  smiley

pse jo. martohu them une.

Ti krahason cunin tend 5 vjecar me nje vajze 18 vjecare?

Juve vertet nuk jeni ne vete.

ndersa ti te njejtin version e ben terkuze. e the njehere opinionin tend, çfare kerkon me ?

Kerkon ta fusi ne burg prape lol. 

nuk kuptoj se çfare fiton ai vete ? megjithese nje ide te mjegullt e kam.

jo 18, o jo. Ishte 14 kur u lidh me të. Kur vajti 18 dëmi ishte bërë.

Presidenti kishte thone, ja pse s'e lexoj peshkun, do ma kishin bo kaptinen lomsh para vendimit, apo s'kane gjithe ato Perry Mason-sa.

Te lumte bytha Nazo , qejf bone , e vrave qe e vrave , nga burgu dole , tani vetem shkolla te mungon.

Nazmija vrau 1 u dënua me 10 vjet. Karaxhiçi vrau 10000 vetëm në Serbrenicë dhe u dënua 40 vjet.

Hë tani, se dhe shkolla duhet, që të edukohet të bëjë zgjedhjen e duhur nesër, që mos të vrasi sërish lol

Mo zgjedhjen e duhur e ka bere Nazimja qe kur e ka kthy me LSI-ne.

Simbas "stazhit" i bie me Rilindjen.smiley

Po duhet o shkolla duhet por edhe pa vrare nuk rrihet amon .

Nazos ishalla i ecen, po nje gje eshte e sigurte, kush ngaterrohet me te do fleje me nje sy hapur, pa permend larje enesh e rrobash, pronto dmth.smiley

Vrasesja do te vrasi serish...

Ketu do te jemi,kur te diskutojme per viktimen tjeter te Vishes...

Fatkeqesisht do te jemi perseri ne keto pozicione qe kemi sot...

Naten e mire!

Mos u zini çuna e goca, se aty jane nje grup juristesh qe shqyrtojne keto çeshtje, Presidenti vetem sa ve firmen. 

 Me aq sa kam lecxu une perciptas kur ka ndodh ngjarja,ka shku te shpia e saj si mik i familes dhe ka abuzu me fukarallukun qe mbizotronte ne ate familje . Ka abuzu me kalamani e asaj familje te varfer (13 vjec ishte asokohe) pastaj ajo asht kthy ne lolitea e tij. Kur ajo tashme po rritej dhe s'ishte vetem mish per sex,kerkoi te ndertonte jeten e saj po ai e shifte si dhine qe e kishte ushqy qe kec e qe kishte te drejte vetem ai t 'ja hante mishin. Ajo pastaj,e coi ne gop te sames.

pastaj ajo asht kthy ne lolitea e tij

"Nazime, drita e jetes sime, zjarri i prehrit tim, mekati im, shpirti im. Na-zii-mee!" - Vladimir Nabokov

Pjeter, meqe ke thone qe merr icik vesh, si do e zgjidhte kanuni ket situate?

Prit i here se jam t'u pa hollanden. I ka rras dy petlla deri m'tash feanca.min 22.

@Adria Po, ore po, t'i vrasin që ç'ke me të. Se, vërtet ajo do dali nga burgu, por pasojat e shfrytëzimit të saj do i përjetojë gjithë jetën. Ajo, për fat të keq,nuk do jetë kurrë si bashkmoshataret e saja, do jetë një femër e traumatizuar, pa besim në vetvete, e përulur etj.. 

Po si moj t'i vrasin? Asaj nga vrasja iu shkaterrua jeta, se nga lidhja me nje 45 vjecar po e merrte veten, po fejohej per bukuri. 

Ajo vertet u manipulua ne nje lidhje me nje 45-vjecar - ne moshe qe hakshe-hakshe komshijet e saj martohen me leje nga familja ne ato zona - por perdhunimin nuk e vertetoi dot. 

Vertet ekziston sindroma e Stokolmit qe permendi Mimoza, qe ben qe viktima ta doje perdhunuesin. Por ama ekziston dhe sindroma "lolita", vajza nen 18 vjec qe pelqejne burra 45 vjecare. 

Nga mesazhet erotike qe i conte ajo atij u vertetua me shume sindroma Lolita se sa sindroma e Stokolmit. Prape kjo s'e ben Fiqiriun te pafajshem, por jo ne ate pike qe pese femijet e tij te mbeten pa baba.

Do te ishte denuar sa ai sportisti qe u denua ne angli, me 15 vjet, e pas 15 vjetesh mbase do te rehabilitohej, Nazimja do te ishte e lire, femijet do ta kishin nje baba.

Edhe sikur te ishte vertetuar perdhunimi, po ta kishte filmuar Nazimja e ta kishte paditur, ajo prape do te ishte e lire. Ai do te ishte ne burg per me shume vite, sa me shume, shpresoj, dhe kaq. 

Ndersa mentaliteti primitiv qe i kane shtene ne koke shtaze e shpellare qe mbrojne vrasjen ne vitin 2016, e kthyen nga "Lolite" ose nga viktime perdhunimi, ne vrasese.

Jo vrasese gjaknxehtesie, por vrasese gjakftohte, me plan. Vrasja ishte ajo qe e futi ne burg dhe i shkaterroi jeten si asaj, si femijeve te perdhunuesit. 

Keni mentalitetin me primitiv te mundshem per sa i perket ligjit e drejtesise, e pastaj ankoherni se pse nuk keni ligj e drejtesi. 

Sa shume opinione mbrapsht, te bazuara ne mendesi primitive.

Duhet ta dëgjoni historinë e saj që të futeni në botën e saj. Kaq  

Duhet te degjojme te dyja versionet, jo vetem njerin. 

o ai e shifte si dhine qe e kishte ushqy qe kec e qe kishte te drejte vetem ai t 'ja hante mishin. Ajo pastaj,e coi ne gop te sames.

Edhe kjo eshte zgjidhja, sipas teje? I lumte pushka? Nuk e kupton dot qe cdo sherr ka dy pale, dhe pala tjeter, cfaredo te thuash ti, mendon se ka ajo te drejte? Dhe nese ti e zgjidh me pushke, dhe pala tjeter detyrohet ta ktheje me pushke. 

Jo po hajde kapemi te gjithe per dore dhe te kthehemi neper shpella. 

 

 

Ti je shume institucional,ma shume se duhet. smiley

Edhe kafshet kane ligjsite e veta,thote avokati,po njeriu dallon se egziston dhe morali.

Njeriu dallon nga kafshet ngaqe ndjek institucione, logjike, jo instinkte dhe "moral". Sepse moralin ndryshe e sheh dikush i jehovait, tjeter e sheh nje mysliman, tjeter nje ateist. Prandaj institucionet jane te ngurte, pikerisht qe te vlejne per te gjithe keta. Problemi i Shqiperise eshte qe nuk ka mjaftueshem institucionalizem.

dhjetra e rrezik qindra femra jane perdhunu e ca me keq, shfrytzu per prostitucion me gjithfare premtimesh per jete me te mire. Nji Nazime qe mori hak ne emer te gjithe ktyre femrave eshte shume pak por nji fillim i mbare

Kshu thu ti po ça mendon fshati? Po qyteti? Po Ura vajgurore? Po KP? Tkm? Ddpmlj?

neser jam aty ne 5 pm. Ndonje porosi tjeter ke? me thuaj se kam kohe

Opo ti hajde se po e ve qe tani bbcue une smiley. Ça te me sjellesh nga shqp...aty gjerat jane skarco fare! I kane semure shqiptaret. Ja lexo ketu dhe flasim! 

Une nga mesi i prillit jam ne blg prape. Do jete zyrtare ksaj rradhe!

ashtu eshte...kusho me dha nje shishe raki per ty dhe nje dhurate qe do te pelqeje. Ka gusto kodoshi kur vjen puna te dhuratat

Po ti c'dreq ke qe i hap dhuratat e tjetrit ?smiley

Bredharako, Kone Miushi nuk mund te jete kurrsesi kodosh, prandaj te lutem rregulloje shprehjen per te. 

c'eshte ky fjalor mo Pjer? nuk di qe EB te kete ofenduar ndonjehere. Biles sa here ja kam permend emrin tend, kurre nuk ka rene ne ofendim personal.

burg burg burg vetem kete llafe dine komunistat smiley

Une propozoj qe pasi te kete mbaruar shkollen, te hedhe kandidaturen per deputete. I

ploteson te gjitha kushtet

Lajm i mire. 

Nazimja duhet te botoje nje liber mbi ngjarjen..ka per tu bo best seller

C'ar ka thone Kryetari Keshillit :

" Gjith te kqiat vijn prej ... ( rimon me Aristidhit ) "

C'ar ka thone nusja Kryetarit :

- " Gjith te kqiat vijn prej... ( rimon me Pazarit ) "

http://www.panorama.com.al/motra-e-nazim...

Per mendimin tem, Nazimeja nuk duhet te ish falur nga el chapo presidencial. Me kete rast, gjykatesit dhe prokuroret te marrin lejet e pushimit se s'ka shume rendesi cfare vendimesh marrin. El chapuja i hedh ne kosh te plerave. El chapo ka hapur biznes te ri, jep deshmi faljesh per vrases. 

Nazimeja po te kishte vrare ne kushte te renda psikologjike, nuk do ishte denuar. Vrau per t'u hakmarre me turpin qe i kishte bere vetes. 

Te gjithe ju qe menoni si Shkaba, Nazmia nuk asht shpalle e pafajshme,por i asht fal nje pjese e denimit. Mos u hallakatni kot. Falja eshte e arsyetume dhe e arsyeshme,jo vetem per kte vajze te re,po per gjithe ata qe rrethanat e disfavorshme qe u ofron jeta,ishtyjne te perfundojne ne  kete menyre qe perfundoi ajo. Ne fun te funit,pse egziston kjo prerogatve e Presidentint per te fal njerezit e denum dhe kush me shume se kjo kategori njerzish e meritojne te jene subjekt i saj,pikpyetje.

asaj iu fal nje pjese e denimit qe kur u denua me 10 vjet, sepse per vrasje denohesh 30-40 vjet. 

Ne prokurori nuk u vertetua dot sindroma "Stokolm" por u vertetua vetem sindroma "lolite".

Nuk u vertetua perdhunimi, por u vertetua qe ajo kishte shkuar dy jave me pushime me fiqiriun, babai i saj kishte ngritur padi ne polici, sepse e kishte quajtur rrembim ngaqe ajo kishte ikur pa i thene gje, por ajo kishte ardhur dhe e kishte terhequr padine dhe gjate kesaj kohe kishte shkrepur shume foto si cift i lumtur me fiqiriun.

Po ashtu, prokuroria vertetoi qe diten e vrasjes gjithcka kishte qene e planifikuar. Nazimja i kishte cuar mesazh ne celular per ta takuar ne shtepi. Ai kishte ardhur dhe ajo e kishte qelluar qe tek dera. Ai ishte plagosur dhe kishte ikur me vrap per te makina qe t'ia mbathte. Ajo e kishte ndjekur deri tek makina dhe aty i kishte dhene goditjen perfundimtare. 

E pavaresisht kesaj, ne vend qe te merrte 30 vjet, ajo u denua me 10 vjet. Sikur te mos mjaftonte kjo, u lirua pas 3 vjetesh, nderkohe qe gra te tjera vuajne denime per gjera me pak te renda se sa vrasja. Kjo nuk eshte drejtesi. Eshte rast i paster kur budalliku i turmes se ushqyer nga media, del permbi faktet dhe permbi drejtesine.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).