Deklaratat e anetareve te qeverise jane kontradiktore. Maqedonia pret vetem sirianet, afganet, dhe irakenet. Ndersa emigrantet me nenshtetesi tjeter duhet te kthehen. Pritet qe keta te fundit te marrin rrugen e Shqiperise. Ministri Tahiri thote se kane nje plan veprimi qe mund ta zbatojne menjehere. Duket se hezitimi ka te beje me ndryshimet ne bote te politikave te vendeve europiane qe me pare i prisnin me lirshem keta refugjate.

81 Komente

me dafsuri

Ke shume te drejte. E rregullova smiley E kam shkrujt nga tablet qe e kam me English si gjuhen e pare. 

smiley E rregullova. 

ta thashe me shume per gallate smiley

As afganet nuk po merren me. Perndryshe nuk ka si kuptohet ajo proteste e dhunshme qe do te thote pra se shume prej tyre nuk vijne nga vendet e luftes. Me mire jo, mos i hapni kufinjte.

Ku ndryshon nje muxhahedin nga nje Sirian ?

S'ka ndryshim. Jane te dy iraqënër.

Po. Te mos e harrojme veten e ca viteve me pare (ose dhe te sotmen xhanem, po te shikosh shifrat e shqiptareve qe regjistrohen si refugjat ne Gjermani per shembull) e te jemi zemergjere. Po duhet te regjistrohen, jo han pa porta.

Po mbajini ju qe keni emigruar, pse duhet t'i mbajme ne qe s'kam emigruar?

ju ti mbani, ju. keni i cerek sheklli qe perzute baballaret, xhajallaret, dajllaret e beni sallore. o

Ne boll ju mbajme ju qe ja fusni te qares cdo vit se 'po ulem remitancat'...si dhe po presim refugjate nga Siria dhe nga Albania bashke ketej nga jemi. Po mos u shqeteso, Shqiperia eshte vetem destinacion i deshperuar per ta, qe e kane evituar deri tani e po duan ta perdorin me shume si tranzit per gjetke, se nuk po vijne per shtetin social, jane informuar me pare si jane punet aty smiley. Hape pak zemren, hape, se vec te mira ke, hidh nje sy andej nga vijne ata te gjoret, se jane njerez si te tjeret qe ju ka rene fatkeqsi ne koke smiley

Ti po pate mbajtur njeri, ke mbajtur babain e mamane tende ashtu si ne ketej, ose ndonje parazit ne fis, te cilet po ashtu na qepen dhe ne. Ne thjesht s'e permendim. Per te kaluar prej ketu e te per te ikur ku te duan, asnjeri s'i ka penguar. Por te thuash mbaji ti o njeri ne kurriz sepse edhe une hipa te kurrizi i dikujt... jo, faleminderit. Kurrizi im i ka borxhe vetem vetes. Borxhet e tua mos kerko t'i paguaj une

Ah mor shkabe, me vjen keq per ty qe s'ke kuptuar asgje nga bota, po mbase eshte me lehte te jetosh keshtu ne Shqiperi...une dhe shumica e atyre qe jetojne diku tjeter, kontribuojme ashtu si na takon ne vendet ku jemi, duke punuar e paguar taksa. Te cilat ne kete rast te pakten ketu, shumica e popullates, eshte dakord, kur i pyet, te perdoren edhe per te ndihmuar fatkeqet e tjere te botes kur ju kercenohet jeta. Keta qe ti po trembesh se po duan te vijne per nje pagese minimale mujore me qellimin qe te behen parazite, ne fakt duan vetem nje shans te ndertojne diku nje jete ku nuk ju rrezikohet koka e ku te punojne per mireqenien e tyre si te tjeret. Me fjale te tjera, nuk i vihet atij qe po mbytet e po rrezikon jeten damka parazit e t'i mbyllet dera. Sa per mua e fisin tim as te njoh e as me njeh keshtu qe mendohu nje here para se ta hapesh gojen se c'del nga gardhi i dhembeve thote me shume per ty se per ate qe i drejtohesh. Kur them qe ankoheni per remitancat, i referohem analizave dhe shkrimeve zyrtare per kete ceshtje aty, se nuk po i futem duke gjykuar nga niveli i diskutimit tend shpjegimeve se si keto ndikojne ne ekonomi ne pergjithesi e pse fakti qe jane te rendesishme tregon shume per nivelin e vendit ku ato shkojne. Po me gjithe mend e kam, me mire qe ke kete mendje, se ignorance is bliss thone ketej.

Ajo qe i jep ti familjes tende ndikon ne ekonomi, ajo qe i jap une familjes time ndikon ne ekonomi. Ju jeni 30% e popullsise e keni 3% te ekonomise, 97% tjeter te ekonomise e kemi ne 70%. Keshtu qe nuk mund te me thuash ti mua "po te mbaj une ty" vetem sepse ke ndihmuar tet ate e tet eme qe te kane bere koken, sic i mban cdo gjallese e ketij planeti pa e quajtur si borxh qe u dashka t'ju kthehet. Nese ti ke mbajtur vetem ata me te ardhurat e tua, te ardhurat e mia jane 100% ne Shqiperi, jo vetem ato qe jap per prinderit. Keshtu qe mjaft me keto dengla te viteve 1990-1992 se kane te pakten 20 vjet qe nuk shkojne me si argument. Sa per mendimin e shumices se perendimoreve per refugjatet, se sa i duan, po e shohim me qarte me votat qe merr trump e te tjere. Po e shohim dhe me shpernguljet masive te vendasve nga lagjet tuaja. E madje e thone qarte se sa ju duan, me gojen e tyre, te gjithe te huajt qe vijne ketej. Mjafton t'i ngacmosh pak. Le me cfare shkruajne neper komente ne kushte anonimiteti. Duker qe thelle ne shpirt jane 90% kunder.

Eee ashtu ne fakt ashtusmiley

A do te fliste nene tereza si ty shkabe?

Nene tereza shkonte dhe i ndihmonte ne shtepi te vet nuk ua rraste te tjereve

Perendimoret dhe ruset e shkaktuan ate lufte, ata te merren dhe per keto efekte anesore.

Ata akoma s'na kane paguar neve per demet qe na kane shkaktuar me politiken e tyre te jashtme prej superfuqish, qe nga lidhja e kombeve e qe perpara, e madje dhe mbrapa.

Shqipot sikur udhehiqen nga kodi I nderit beses mikpritjes ndihmes e solidaritetit per ate qe eshte ne hall .

dhe shiko ku perfunduan

Keta nuk i ndihmon dot Amerika, jo me Shqypnia. Shumica e popullsise se botes jeton ne kushte te veshtira, mezi nxjerrin buken e gojes. Nuk ka mundesi financiare te ndihmohen te gjithe. Aq me teper qe po vershon gjithe Lindja ne Gjermani tani, dhe nuk jane me thjesht refugjate lufte.

Duke hedhur bomba cdo dite ne ato ane USA, Rusi, Arabia Saudite dhe nuk kane pranuar me shume se nje grusht nga rrefugjatet Siriane.

Bombat qe hidhen atje jane ruse dhe amerikane, dhe asnje nga keta te dy shtete nuk merr. Dhe ata i kane te gjitha te drejtat qe te kerkojne azil ne Amerike dhe ne vendet e Europes se veriut, edhe ne Rusi, sepse ata ua kane krijuar varferine duke i skllaveruar qofte fizikisht, qofte ekonomikisht, nder shekuj, per te vene pasurite qe kane sot ne vendet e tyre. 

Sa per vendet arabe, ne fakt, ata kane marre me miliona, dhe kane marre ata qe jane vertet hallexhinj, duke u dhene nje tende dhe ushqim. Ata qe s'jane dhe aq hallexhinj por kane mijera euro per te paguar rruge te gjata, edhe ne mos qofshin ne zone lufte, ata nisen per ne Europe. Sepse europa e veriut u jep me shume se nje tende. U japin shtepi, para ne dore, e madje edhe vajza ku te mbushin duart neper sheshe e pishina. 

Nderkohe qe nga situata po perfitojne shume zhvates qe shtiren sikur jane siriane. Sigurisht qe do te gjejne mirekuptim tek shume prej peshqve qe kane bere si Kosovare per te zhvatur sistemet perendimore, kur ne ketej ndihmonim shqiptaret e kosoves.

s'ta ka fajin njeri lale qe ke ngel ne shqiperi. 

se eshte zori madh shume ne fakt te shkosh e te besh arixhiun me nje bilete 100 euroshe autobusi lol

ata qe jane jashte i kane nga dy tre nacionalitete ne xhep. ne shqiperi vijne kur tu ngehet palla. te erdhi njeri (nga keta te peshkut) keto dite dhe e kane emruar ne ministri ku ben ligjin. 

kur ta heqin nga posti atje , ai vjen direkt prap ketej, ndersa kur t'i vije prap ne pushtet partia, ai perseri shkon me post atje.

kete ti dhe ata si ty, nuk e ben dot, si arixhi apo jo si arixhi. zog beju po deshe, po nuk e ben dot. 

s'ka mbetur arixhi pa e bere kur i eshte ngrehur palla qe t'i zere deren tjetrit, ky thote s'e bend dot lol. e pse duhet te dua te bej arixhiun une?

po neper ministri arixhinjte punesoni atje ? po ky blendi i ketij blogut, qe te ben ban nate e dite, arixhi eshte ?

po kurajo pse nuk ke me bo muhabet si duhet ?

po edhe ata

po ne internet çfare ben te gjithe kohes ? mire ne qe jemi arixhinj dhe na mungon qytetrimi tend shqiptar, po ti çne ?

mua ketu ne internet me paguajne perendimoret pa qene nevoja t'u shkoj e t'u ze deren po vijne ata me luten mua. ketu e kam punen, nje sy ketej e nje sy andej smiley

na mbushe mendjen tani. bej kujdes vajzen, se per ate vijne te huajt atje tek ju (jo vetem te huajt ne fakt, por edhe shqiptaret arixhinj te botes se ketejme). u duken te mira vajzat shqiptare, sidomos ato te rejat fare. se me dy lek i mashtrojne. 

ne fakt nuk vijne fare, fale internetit. po nejse, duket qe truri yt nuk koncepton dot pune te tjera vec semaforit per shkak se aq e ke rrezen e krahasimit. 

po ti sikur the qe te paguanin te huajt ? po koherent pse nuk je ? nga rrezja krahasuese me vale te gjata ?

ate po te them prape por je ti qe s'e kupton dot sepse dukesh qe nuk njeh me shume se aq.

çfare po thuje ? koncentrohu !

u mburre qe te paguajne te huajt.

te thashe, qe nuk te paguajne ty kriçin, se ti s'di ta qisesh qimen nga qulli jo diçka tjeter me te veshtire, por te paguajne per vajzen qe mund ta kesh te shishme. 

pergjigju tani ne menyre koherente.

sa 60 vjec je ti robo?

aq sa ishte robin hudi. 

si gjithe Evropa edhe ne, vetem refugjatet siriane !  -keta po, duhen strehuar e ndihmuar ne qellimet e tyre  se jane vertet ne pike te hallit pasi jane viktima te nje lufte te eger mbi 5 vjecare ne vendin e tyre,  qe nuk dihet as kur  do mbaroj..

te tjeret pastaj vetem probleme do ti krijojne Shqiperise,  sepse me pas  nuk do ti pranojne fqinjet (Mali i zi, Maqedonia, Kosova, Italia) .  nderkohe  Shqiperia nuk ka as infrastrukture e as kapacitete per  ti strehuar  keta njerez per nje kohe te gjate.. shikoni ca behet ne France e gjetke,  supozohet shtete shume me te organiziuara e me te pasura se Albanie.

Nuk ka kushte Shqiperia ti perballoje. Ne fakt keta vete nuk e duan Shqiperine, po synojne vendet me mireqenie te larte. Nqs do ishte lufta ne nje shtet ne kufi (Greqi, Maqedoni etj) athere eshte muhabet tjeter, se vertet po levizin te shpetojne koken; shqiptaret gjithmone jane treguar njerezore ne keto raste.

Ne maqedoni ata i hypnin trenit dhe niseshin siper por ne shqiperi do ju duhet ta bejne ne kembe. Shqiperia qartazi nuk eshte ne gjendje ti presi e ti percjelli keshtu qe me mire mos te ngaterrohemi kot.

Ne maqedoni ata i hypnin trenit dhe niseshin siper por ne shqiperi do ju duhet ta bejne ne kembe

ka fugona plot. smiley

Jo. Boll i kemi pritur per 5 shekuj.

Le te shkoje t'i marre Merkeli me avjon.

Nuk kane arsye te rrine kur Gjermania u jep shtepi falas dhe pagese mujore. Ata per kete kane paguar me mijera euro. Ata per kete budallallek te Gjermanise e te vendeve te tjera kane paguar me mijera euro e kane marre rrugat, jo per vendet e tjera.

Duhet ti mbajne .

Jo vetem ti prese por edhe ti strehoje dhe tu krijoje kushte jetese te favorshme , shyqyr qe na erdhi njehere rasti me ndihmu te tjeret , se ngelen duke na ndihmuar .

I mbaruan hallet shqiptaret , tashi te merren me refugjatet.

Ishalla po ben mire qeveria e po zgjidh thaset njeher

Si mendoni , si jane ndier  e pergjegjur qytetaret e Europes kur i eshte shtruar kjo pytje ne '91-ten kur Ne i vershuam me arratisjen tone masovike ?!!!

 

A ishin ata ne rrang varferie si Shqiperia ?? 

Kush i pyeti? Shqiptaret u imponuan me dhune. Nuk moren leje. Nuk respektuan asnje ligj. Vazhduan te shkojne dhe si perfundim, rriten nivelin e krimit, shtuan papunesine, shtuan pasigurine ne rruge. Punuan ne pune te zeze dhe u vodhen punet qe benin vete italianet me sigurime e me the te thashe. Tani i bejne vetem shqiptaret sepse italiani s'do te punoje jashte ligjit ne te zeze. Pyeti sot te gjithe europianet pa perjashtim per emigrimin. Te gjithe kujtojne me mall kohen kur vajzat e tyre nuk kishin frike te dilnin rrugeve naten, kur monumentet e sheshet e tyre nuk ishin mesymur nga shites ambulante e lypsare. Kur mediat nuk jepnin pa pushim lajme emigrantesh qe futen ne shtepi e rrahin pleq per dy leke. Po ta kthenin kohen pas do te votonin 100% kunder emigranteve.

ka shume te verteta ne ato qe thua ti shkabe. por te gjitha shtetet e pasura sot ne bote, nuk jane bere te tilla, vetem duke shfrytezuar token e tyre. nuk ka nevoje te te jap mesim historie.

mos beso mediat or naiv, se ato bejne propagande dhe shumica informacionit qe japin e kane me qellim te tille. francezet quajne mafioz italianet, qe nga ta kane marre te gjitha (gjuhe e kulture) e jo me te tjeret.

edhe emigracioni yne eshte vetem rezultat i propagandes televizive te mediave peredimore per popullsine e tyre.

lexo librin e hitlerit, te mesosh per mediat oksidentale (anglezet dhe francezet). 

i lane qe ngrine neper male, qe vajten ne fund te detit, i rropen nepermjet ambasadave per nje cope vize dhe vazhdojne akoma sot e kesaj dite ku i sorollasin per ne BE. nuk ja dhane nje dore sic duhet shqiperise, na trajtuan jo sikur ishim fqinj shekullore por sikur ishim vend kanibalesh...

E ke gabim. E dhane nje dore. Nje dore te mire madje. Edhe ketu ne peshk duhet te kete ish burgaxhinj me pervoja te tilla. 

secili shikon interesin e vet, lungo. shqiptaret, sidomos qeveria (e kam ne pergjithesi, jo kjo e sotmja vetem) duhet te bej te njejten gje.

nuk ka struktura akoma shqiperia te perballoje emigrante, po edhe ato leke qe mund te japin per ti sistemuar si lene te bien ne shesh.

Po te kishte seriozitet me shume, ka hapesira plot per zhvillim ky vend se siperfaqe vogel eshte dhe e merr veten kollaj.

po nuk vijne ata ne shqiperi ore, çfare diskutoni akoma. kushte sa te duash tu krijosh, nuk u krijon dot kushte me te mira nga te popullsise vendase. 

pastaj keta qe nisen e kane te gjithe nga nje prites qe eshte nderkaq sistemuar jashte (dhe u ka thene nisuni se une i mora letrat, dhe me paguajne aq e kaq). nuk eksplorojne boten kot. 

Tani po duhet te shpetosh koken jo Shqiperia po dhe ne pucete brenda te jesh rri pa shume pretendime.

Ja se do ja shohin ahirin gjermanit, kur te marrin ftomen neper cadra si e morren shqiptaret e shkrete po bredhin spitaleve ketej. shqiptaret ta japin nje cope buke po buke gjermaneve nuk haet kollaj.

Pak jashte teme, po zgjidhja e vetme eshte qe do bere vendi yt.

zgjedhja e duhur eshte mos me ik nga kjo bote ashtu siç erdhe anonim, por me e lene diçka pas vetes, qe bota te te kujtoje pas vdekjes.

ndersa kur jeton ne vend tend, avantazhi eshte, qe i len ca kalamaj edhe kur vdes siç erdhe, anonim. pa lene emer pra.

Ata qe lene emer qe mbahet mend jane me kokrra e te jetosh ku te duash nuk eshtebe kollajte.  e rendesishme o profilo eshte te jesh mire per veten tende e te te ngrihet ai miku smiley ( pa banalizim muhabeti)

 

kete qe thu ti e ben dhe miu. po nejse. 

beni kalamoj te pakten se lini nga prapa vetes ca shqiptare qe mund te bejne ate qe s'bete juve. 

ckth?

varja. lol

qeveriu po ti sjell edhe ty arixhinjte ne shtepi. mire neve ketej jetojme me arixhinj neper lagje, po do te jetosh edhe ti rrethuar nga arixhij ketej e tutje.

mos e voto me qeveriun.

dhe me dash dhe nuk rrine te ne. mos krijoni kot iluzione, as mos u bazoni se çfare thote qeveria shqiptare. keta per disa leke nga europa (nje pjese te te cilave do t'i vjedhin siç bejne zakonisht) do bejne sikur po i pranojne. puna eshte se vete ata nuk do te duan te rrine. mesa ndejtem ne ne kohen e ambasadave (90-ten) ne malte, turqi, çekosllovaki e ca vende te tjera, tek ambasadat e te cilave u futen nga halli apo gabimisht pa i njohur.

keta nuk duan te qendrojne ne france, jo me ne shqiperi. shqiperia s'ka pune per shqiptaret qe emigrojne vete, jo me per te tjere.

Problemi eshte qe vendet si Gjermania etj po mbyllin kufinjte, po zvarrisin ndihmat monetare per ato vende qe kane marre persiper ti strehojne etj. Dmth Shqiperise mund ti ngelin ne dere. Nje Grek po me thoshte qe krijojne shume rremuje, pisllik, kaos sepse vete Greket s'kane mundesi ti perballojne por edhe sepse keta e shikojne Greqine si nje vend te perkohshem dhe e trajtojne cdo gje rreth e rrotull pa rrespekt. Ne te njeten kohe edhe i dhimseshin. Ishte ne dileme Greku.

ata nuk rrine tek ne. kur nuk duan te rrine ne greqi qe eshte europe per momentin. turqia eshte shtet me i pasur nga ne, dhe megjithese ne kufi me ta, nuk qendrojne ne te. 

diskutimi tek kjo teme eshte i kote, ne fakt. 

Po Fjala ashtu eshte. Avash-avash po mbyllen kufinjte kudo. Thjesht nga ana logjistike eshte e pamundur qe Europa te marre gjithe boten e trete. Kur po i mbyllin kufinjte vende te medhaja si Austria perse duhet ti hap nje vend i vogel si Shqiperia? Plus edhe njeher qe shumica e tyre nuk jane azilante po emigrante ekonomike. 90% e tyrej ane meshkuj, nuk jane gra e femij.

Le t'i presi them une se ne kry te tre mujve do bohen pishmon vete dhe do morin vrapin: Obobo c'i bome vetes ! Syria wasn't that bad after all .

ka plot te huaj qe jetojne prej vitesh ne shqiperi. problemi qe te jetosh mire, duhen pare. dhe paret s'ke ku i gjen, pa pas zanat ose pa u fut ne pune ne shtet.

Si u la do votoje peshku per kete pune, apo do e vendosi LSI-ja. 

Une them ta shtyjme seancen per me vone. Le te degjojme dhe ca diskutime nga shoket e birose dhe pastaj vendosim. Si thoni?

Se sa do fikja kompjutrin, mir e thote Vlonjati, te presim dhe ca, sa te zgjohet nga gjumi Braçe Miushi, qe ngroh karrigen dhe ben sikur punon per atdheun. 

Sipas terezise! 

E bejme shkaben Minister te Refugjateve dhe Mamave Seksi te Komunes se Parisit, e me kete rast zgjidhim shume gjera njeheresh:

1. Askush s'na akuzon dot qe s'i pritem refugjatet se ata me deshiren e tyre do duan te ikin me pare se te vijne, qofte dhe drejt vdekjes se sigurt.

2. Peshqit qe debatojne me shkaben ne mungese te perkoshme te tij do fillojne te reflektojne per arsyet qe i paten thene mendjes "ik pirdhu" sapo ti rigjenerohen neuronet. 

3. Komuna e Parisit do organizoje "Miss Mamate" me Komunen e Londres ne Kashar, emisionn i cili me ne fund do ta coje Shqiperine ne BE duke e kapur masen kritike te imazhit.

4. Ministria e shtuar ne Shqiperi me ne fund do ta frymezoje Pjerin qe te beje nje ekspedite dhe reportazh nga Maroku per ndikimin e rritjes se CO2 tek cilesia e rakise se Skraparit.

Merkel do gjykohet nga historia dhe populli Gjerman si "qelbesira qe shkaterroi Evropen"

Republika e Shqipërisë duhet të presë vetëm ata që kanë gjak e prejardhje shqiptare. Të tjerët jo. Nuk i duam e nuk i pranojmë. Kemi 1300 vjet që vetëm presim emigrantë e ata na morën toka e na vranë e na masakruan! 

Nuk cuditem nga opinionet e (you guessed it) cifuteve mbi pushtuesit (imigrantet). Presidenti maqedonas tha se 20 milione zhulsa po pergatiten te pushtojne Gjermanine, dhe ta bejne perdhunim perdite, palle ariu. I kam pyetur te gjithe "shoket" e mi cifute mbi kete argument, te gjithe jane me nje mendje: duhet te shpartallohemi per te miren e njerezimit. Po s'u shpartalluam, jemi naziste. Cifutet s'kishin vend dhe e bene. Suedezet kishin vend, dhe ua falen somalezeve, keshtu, kot, per pordhe. So deep runs the deception.

Cifutja po teston ujerat, sa thelle ka. Eshte Shqiperia gati te shfaroset sipas planit Coudenhove Kalergi? Shpetoju jeten njerezve keshtu, ata planifikojne shfarosjen tende.

Kur te vije qameti i cifuteve here tjeter, une do fsheh Gaian, qe te meritoj cmimin righteous among nations dhe te me mbjellin nje peme tek Mali i Ullinjve, karshi Leo Frank. Kjo eshte ambicia ime, pa temen se na shfarosin. Pune e madhe.

Cilet refugjate!! s'i ka lene mendja te shkojne ne Shqiperi.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).