Policia maqedonase ka përdorur gazin lotsjellës kundër refugjatëve të mbetur në kufirin midis Greqisë dhe Maqedonisë kur këta çanë një hapësirë në gardhin me gjemba. Rreth 7000 vetë kanë mbi një javë që presin në anën greke të kufirit me ushqime dhe medikamente minimale. Shumica e refugjatëve janë nga Siria dhe Iraku dhe duan të kalojnë përmes Maqedonisë për të mbërritur në Europën veriore. Shqipëria mund të bëhet një rrugë kalimi për refugjatët në rast se situata përshkallëzohet por Kryeministri ka deklaruar se vendi ynë nuk do t'i hapë kufijtë për njerëzit që i ikin luftës në Siri dhe Irak pa patur mbështetje.

Në shtator të vitit të shkuar zoti Rama pat deklaruar në një video-intervistë për "Corriere Del Mezziogiorno" se Shqipëria do bënte pjesën e saj nëse do të përballej me një krizë të tillë, duke i quajtur "mur turpi" politikat kundër migrantëve në Europë, por në deklaratën e disa ditëve më parë Kryeministri shprehet, “Ne nuk kemi pse bëjmë një zgjedhje të ndryshme nga zgjedhja që bën vendet e Korridorit. Ne nuk do të hapim kufirin, s’kemi arsye ta bëjmë këtë gjë, sepse nuk kemi as kushtet, as fuqinë dhe as delirin që mund të shpëtojmë botën, ndërkohë që të tjerët mbyllin kufijtë, Serbia e mbyll, Maqedonia e mbyll, të vijnë tek ne?!” Shqetësimi i Ramës mbi pamundësitë e Shqipërisë për të ndihmuar është i kuptueshëm, megjithatë, një krizë humanitare tek porta nuk do të mund të injorohej lehtësisht. E nëse refugjatët do të mësyjnë kufirin tonë këto situata të hipotetizuara deri më tash do të kthehen në një realitet të vështirë.

Foto: Alexandros Avramidis, Reuters.

42 Komente

Foto : Alexander ....varilesht....

Gjej nje foto vete Blendo .....me pak deshperuese....ose...ose...hiqe fare , ca t themi ne mo per kta...

Rama ka folur shumë bukur duke i quajtur "mur turpi", po kur të zë rrota bishtin pastaj s'ke si të veprosh ndryshe. Nuk i kemi as mjetet as paratë as mundësitë për të vepruar ndryshe. Rruga e vetme do ishte t'i lejonim që të hynë, të mbërrijnë në bregdet e të vijnë në Itali, por Italia nuk do i pranojë kurrë. 

Me Kosovën, në vitet e luftës, shkoi ndryshe edhe pse ishin 10 fishi i këtyre, por ishin popull tjetër, kohë tjetër.

Ama, nëse vërtet i ndalim në kufi, të mos të më dali njeri nesër përpara e të më përrallisë për mikpritjen e famshme të shqiptarëve, për besën mikut e më the të thashë.

Lane kokren e namit duke perdorur femijet neper foto per te bere shantazhe emocionale.

Po femijet jane te pafajshem prandaj! 

Sigurisht, por duhet gjithashtu te mos harrojne te specifikojne qe pjesa dermuese e atyre te ashtequajturve "refugjate" nuk vijne nga zona lufte, pra jane emigrante te thjeshte ekonomike. Nqs. ata i ekspozojne femijet e tyre ne kete menyre, ky eshte problemi i tyre.

Nuk mendoj se i ekspozojnë Olsiy, me shumë mundësi janë gazetarët që i filmojnë se natyrisht fotot janë më të vlefshme. Por, përveç kësaj, edhe në i ekspozojnë mirë ja bëjnë se për ata fëmijë po bredhin rrugëve.

Eh po nuk eshte e drejte. Nqs. ekspozojne keta femije emigrante, duhet njekohesisht te ekspozojne edhe ata femijet gjermane te perdhunuar ne vendin e tyre nga baballaret e atyre te pareve.

Më duket se edhe ata janë ekspozuar Olsiy, për një muaj nuk u fol për gjë tjetër në mbarë Avropin. Por nuk e kuptoj ku është lidhje logjike mes këtyre e atyre, ma shpjego i çik.

Lidhja logjike eshte: mjaft me keto kerma islamo orientale ne Europe!

Domethënë: t'i vrasim? Ti ngrejmë ata MIG-at që kemi e ti shfarosim sa të hynë në Kapshticë? Si t'ja bëjmë?

C'ne kalon direkte tek "t'i vrasim" ti, apo e shkruajte ne kuader te shantazhit emocional per te cilin po flisja me siper?!

Refugjateve t'iu ndertohen kampe ne "first safe countries" qe ata shkojne per t'u strehuar nga lufta, ndersa emigranteve, nder te cilet gjysma afgane (qe pedofiline e kane praktike normale jete) t'iu jepet nje shkelm i mire ne vithe e te katapultohen andej nga kane ardhur.

shqiperia duhet ti pranoje.pavaresisht prej lojerave qe mund te luhen ne kurriz te tyre keta jane qenie njerezore .

Shkruhet kufirin.. 

Shqipëria do të marrë edhe 3 mijë muxhahedinë pasi Rumania refuzoi që t’i marrë ata.

 

shikon ti,  edhe sipas HuffPost,  Shqiperia  do te  marri  jo  2 mije, por 3 mije muxhahedine..  mu kujtua kjo sepse ai  regjizori i famshem i Kanes.smiley  me ate ironine e vet te holle si filldispanje.smiley shprehu  rezerva per shifren 3 mije..

e meqe Saliu qenka dakord, po pastaj ??   ti marre ne shtepine e vet Saliu  meqe i dashka shume..

ti u binde njeher  qe   nga  200... na u bene 2000...... edhe brenda dites  3000 ??   edhe nuk e dime akoma  shifren perfundimtare.  pra nuk e shpikem ne 3-mijeshin,  se na mungon fantazia profesionale per kete  pune...

Eshte e vertet qe po ben nje "filem" per jeten e bemat e Bac Saliut?smiley

Stalker, po le kokren e namit o burre. Ai te thote, urdhero ja ku i ke 3000 koket qe te thashe (nderkohe qe ti thoshje se ishin 2000), ti i thua Berisha eshte dakord qe ata te vijne.

Thuaji thjesht: po, me fal, dakord, kishe te drejte. Ki nje cik burreri o burre,,, smiley

Regjizorua tha dhe helmet i pijne ne vend te shampanjes francezkat.smiley 

Tirona.. po nga artiklla e HuffPost:  Nard Ndoka paska filluar pune te kryqi i kuq

 

Siç thotë një zyrtar i Kryqit të Kuq: “Si individë, 3 mijë nuk janë asgjë. Por si grup, askush nuk mund të merret me ta”.

 

..smiley     edhe se ka keq he !

Ore keta po i perzene nga Iraku (ku luften e kane ne vend te seksit) e s'po i pranon njeri, keta idiotet e Albanies (ne dac te Sales a Lales) per nje selfi me Kerrin u bejne konak. 

jo vetem servilizmi, por keta edhe kur bejne nje deal  qe qartesisht eshte ne disfavor te vendit (kerkush nuk i do muxhahedinet)   e shesin lekuren lire fare..  20 miljon $   do paguajne amerikanet per muxhahedinet , shifer kot fare kjo.

nderkoh,  duhet tu kerkonin  20 miljard $  amerikaneve  si nje demshperblim/ investim  per vendin te pakten..

Po ca dill leshi o burr, belaja e ketyre s'paguhet me pare. Ngaqe ua dine breket e palara u bejne kshu propozimesh, njehere helmet nashi "luftetaret e lirise".

Te tjerat kerkohen nen ze, zoti Belul. Ke degjuar gje, kohet e fundit Donald Lu-in, te permendi oret e shtrenjta Rolex dhe reformen ne drejtesi ? That's what I thought ...

e drejte  Qemolo !   

bile tashi qe e the, mu kujtua ai Prenga para 1 jave, qe sa doli nga burgu i hipi taksise e  vajti direkt ne Parlament te komisioni i sigurise... prit une te thoshte ndonje llaf Lu-ja, hiç !  Lu-ja e kish pushim. ate dite.smiley

e lexova keshtu si lajm, po nuk eshte reale kjo.  nuk ka ndeshje futbolli pa tifoza ne stadium !     kjo eshte deklarate e uefa si per te thene qe kemi marre masat, kemi  plan  ...B..C..D, etj

Nuk ish pushim Lu-ja por sapo kish fikur delevizorin dhe nuk e pa lajmin.

e kane kete te keqe keta:  njeri ketu, sa here do tu shpetoj pergjegjesive,  thote: djema sapo fika kompjuterin.....

Ta kete lexuar dhe Lu-ja thua? Po me qoftet e jo-kompesatat si duket? smiley

Po dhe Lu-ja e ka pare ketu te PP dhe e ka mesuar. Plus qe amerikanet kane kanalet e tyre te informimit per persona me interes per USA. Jo te gjitha i dime.

Dmth Ai antiamerikanizmin e ka si bicim gjetheje?

Keq me vjen por nga sa kam marr vesh eshte thjeshte nje loje. Ay eshte nje pupet ne dore te amerikëneve. Sic thoshte dikur njeri me i madh per izraelin qe eshte kobure ne doren e atyre. Paska qene zhgenjim i madh pp!

Ore te jete i amerikaneve hallall se ata i kemi ne vend te dajallareve, por gjuhet e liga thone eshte i rusit, me keq fare i Putinit. 

Dopio rol? Deri ketu nuk me kishte shkuar mendja! 

Duhet zgjidhur konflikti ne vendin te tyre. Konflikt i cili mbahet gjalle nga tensionet midis fuqive te medha. Kane 4 vjete qe jane rrefugjate, nuk duan te jene rrefugjate keta njerez, nuk duan te rrine ne kampe rrefugjatesh, duan te vazhdojne jeten diku. Nuk ka cfare ti ndihmoje Shqiperia, se nuk po vijne per nje cope buke.

Ore po gjithe ato vellezer arabo muslimane  nisur nga Dubai e tutje pse nuk ndihen ??

Palloshi, siç duken bathet, nje dite flet i ndikuar nga emocionet e nje dite tjeter flet me llogjike. Si duket kur pi ate ilaçin, shperthen, e kur i iken efekti, i kthehet llogjika. 

Pjer - po perflitet se je agjent i CIAs. Eshte e vertete?

Mire arrixhit e gerrrrqise ...por arrrixhit e shqiperise ...C'ne?

Kot nuk thon se molla nuk bie larg nga pema e saj smiley

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).