Vatikani ka njoftuar se më 4 Shtator të këtij viti Kisha Katolike do ta shpallë Nenë Terezën e Kalkutës shenjtore. Në biografinë e saj Vatikani shkruan se Tereza u lind në Shqipëri në vitin 1910 dhe u pagëzua me emrin Gonxhe Anjeza. Në moshën 18 vjeçare ajo hyri në një manastir irlandez dhe mori emrin Motër Maria Tereza. Në vitin 1948 Motra Terezë veshi rrobën e saj të bardhë me vijat blu dhe nisi misionin e saj të përkujdesjes për të vobektit në Indi. Në vitin 1979 iu dha çmimi Nobel. Nënë Tereza vdiq më 5 Shtator 1997.

71 Komente

Nje lajm i shumepritur dhe shkelqyer! smiley Bekuar qofte shpirti i saj! 

Nga ana tjeter falenderojme Vatikanin qe vendlindjen e Nene Terezes e quajne Shqiperi, por ne fakt asakohe shteti shqiptar s'kishte shpallur Pavaresine dhe Shkupi ishte nen vilajetin osman te Kosoves.

mund te kete lind ne shqiperi dhe pastaj te jene vendos ne shkup me banese. 

a ka maqedonia katolike ?

Qe lindi ne Shkup eshte fakt. Babai ka qene Mirditor e mamaja ka qene Gjakovare. Nen vilajetin e Kosoves e perkatesisht Shkup ka patur shume katolike, por ujrat levizen me krijimin e shteteve Ballkanike. E sqaron dhe Imzoti.

shtremberimin e kane bere qellimisht atehere. qe maqedonet qe nuk jane me katolike mos perfitojne nga fama e saj. te pakten ne shqiperi ka gjithmone katolike.

c'est du bon sens, mnjf.

Bekoje kete vendin tone qe aq shume ka nevoje per paqe.

dmth ti thua qe paska qene mundesia qe dikush ta bekoje me paqe kete vend, por ne 2000 vjet s'e ka marre asnjehere mundimin ta beje? lol

Te bekuar jemi se shume te tjere ne rastin tone do qene zhdukur fare.

Nje shenjtore e koheve moderne teresisht shqiptare eshte dicka e magjishme. 

Shetja Terez lutu per ne...shqiptaret !

lajm i vjeter. proçedura per shentore i ka nisur ka kohe ne fakt. se mesa kuptova nuk ish proçedure e lehte. duheshin gjet fakte dhe deshmi per mrekullite e krijuara nga ajo, si me thene lidhjen yjnore te saj.

Lajmi eshte i dates 15 Mars 2016. Procesi ka nisur qysh kur Gjon Pali ishte gjalle, por data e shenjterimit (4 shtator 2016) u shpall dje, u mediatizua sot.

me lajm i vjeter desha te them qe ishte diçka e pritshme qe ne fillim. nuk i nisin keto proçedurat kot ata. kur niset dhe bitiset. eshte e kalkulume, jane thjesht formalitete administrative.

normalisht proçedura te tilla nisen shume vjet pas vdekjes. sepse koha eshte gjykatesi me i mire, dhe tipat e rralle i rrezistojne kohes. pra eshte prove e pakundershtueshme e madhesise se tyre.

ndersa nene terezes ja nisen shpejt proçesin e shenjterimit. (shentorja para nene terezes eshte nje portugese me duket, qe kish vdek ka nje shekull e gjys mos gaboj)

Në ate rast po. Nisi që kur GjPII hoqi kerkesen qe duhet te kalonin 5 vjet nga vdekja per te nisur procesin e Lumturimit.

sidoqofte nuk eshte ndonje gje e madhe. neqoftese ajo do te harrohet, pas dhjetra vitesh (ta zeme). shenjtore ka plot, qe sot qe nuk i njeh me njeri. 

vetem koha te shenjteron me te vertete. ajo te ben te pavdekshem. (bile prandaj dhe u veme emrat e tyre plot institucioneve, qe te kemi rastin t'i kujtojme gjate) por as kjo s'mafton kur kalojne shume vite. se emri nuk u thote me gje gjeneratave te reja.

emrin e Pikasos psh, e ngaterrojne me emrin e e citroenit+. te rinjte e sotem nuk e dine me qe ishte piktor kur ishte gjalle. kujtojne se ka emrin vetura keshtu.

Shume trishtuese kjo me Picasson. Te pakten ta mendojne per dem, por per model Citroën?!

e vertete per me shume. djali vet e thoshte ne nje interviste. qe kur ishte prezantuar diku, personi perballe i kishte thene e paske emrin si ajo vetura.

nuk thone kot, ç'te ben femija nuk ta ben perendia. 

dhe fajin e ka vete, por nuk e kuptonte ja hidhte te tjerve. nuk shitet emri i babes per pare (fitojne leke me kontraten me citroenin ai dhe femijte e tjere te pikasos, pa derdh asnje pike djerse. nga kjo dhe i vjen e keqja. prandaj dhe pikaso nuk i donte kalamojt e vet, sapo kuptoi qe nuk ishin te zgjut. nuk i ngjanin)

Tani për kete gruan, edhe Nexhi flet fjalet me të mira!! 

normal se tani ajo flet si nexhi, dhe jo si drejtoresha e institutit te marksizem leninizmit dhe gruja enverit. mnjf, ne ate kohe nuk kish sesi ta lavderonte.

shqipot  nuk kane asgje te perbashket me nene terezen pervecse ajo ka lindur ne nje familje shqiptare.

Fol per vete, mos pergjitheso ne menyre absolute. lol Eja Rebus shiko e meso si eshte peshku e pastaj kapu me mua. lol

Ti je i pari qe je kondra pranimit te refugjateve.A do ti cilesonte nene tereza refugjatet si bythezinj qe me mire te mbyten ne det si predikon ti ,apo si njerez te perendise qe jane ne dite te veshtira e duhen ndihmuar?

Ku e kam thene ndonjehere qe refugjatet jane bythezinj qe duhet te mbyten ne det? Pse genjen pa piken e turpit? Kam thene qe kane realisht lufte, qe ua ka ndezur perendimi dhe meritojne t'u zene deren perendimit, kam thene dhe qe midis hallexhinjve te vertete ka shume abuzues. Ca behet keshtu mer c'eshte kjo mani shpifjesh? http://www.peshkupauje.com/2016/03/shtet...

mos genje e ke thene .nderimi me i mire per nene terezen nuk eshte ti vesh emrin e saj institucioneve por te besh ate qe bente ajo .

Bej c'te duash ti ketu forumisht nese ma verteton qe e kam thene ate qe thua se kam thene. Ja ku e ke linkun c'kam thene une. Ma jep ti linkun. Nuk ka metode me te ulet e me te ndyre debati se shpifja dhe genjeshtra. 

te preku alba mesa shihet. u ul me poshte nga ty, prandaj. 

l'homme est méchant, la femme est mauvaise. ka thene nje filozof i madh.

Shpifja eshte shume gje e ndyre. Tregon shume si dukuri.

ndoshta nuk shpif me qellim, vetem permbledh ato qe i jane fiksuar qe ti ke si bosht ideor. 

ngaqe ti nuk i do te gjithe njerzit, dhe ajo mendon qe nene tereza i donte te gjithe njerzit. ketej vjen ngaterresa. 

fajin e ke vete ne fakt, se ti akuzon. edhe do te te akuzojne. pra s'ke pse qahesh.

Une nuk shpif asnjehere. Ajo e thote dy here, me siguri. Nejse, te pakten tani e dime si eshte gatuar smiley

zezaket dhe arabet i mban per njerez pa vlera. eshte shpifje ne fakt. (se te mungojne provat)

perkundrazi, kam bere nje debat te gjate kunder atyre qe i quajne popull pa vlera. Kam thene qe kane pasur qyteterim para perendimit dhe jam share ne cdo postim per kete, edhe pse nuk i kam share. 

je kontradiktor atehere. se zezaket dhe arabet qe une kam komshij nuk i mban per njerez me vlera. kete ma ke thene disa here, apo ja ke thene te tjerve.

 

Po s'e kam per ata qe kane emigruar dhe qe nuk pershtaten por kane ndotur qytetet e perendimit, gje qe eshte reale. Me vlera jane ata qe kane bere gjera me vlera. Pa vlera jane ata qe bejne deme. Ti cilet ke komshinj? Ja dhe debati ku tregoj vlerat e tyre dhe me shajne rob te fiksuar pas MMV

http://www.peshkupauje.com/2016/03/shtet...

po Pikaso çfare ishte per ty, emigrant apo çfare ?

po Nene Tereza vete ?

Ishte krijues per francen dhe venidn e tij, nuk ishte shkaterrues as per francen dhe as per vendin e tij.

ti ke nivel te ulet diskutimi shok. zezaku qe une kam komshi vetem zyzat i ka me te shtrenjta se kushton apartamenti tend te kodra dillit. 

ti pergjitheson VAZHDIMISHT dhe vazhdon akoma PA PIKE TURPI. 

ik nashti flej, ose shif televizor. 

Mire. lol

dhe nje pietje ne relacion. sikur te kish jetuar  me ty te lagjia jote, a do te ishte bere valle kjo qe u be ?

shkabe ,nene tereza udhehiqej nga bibla e cila thote;

He defends the cause of the fatherless and the widow, and loves the foreigner residing among you, giving them food and clothing. And you are to love those who are foreigners, for you yourselves were foreigners in Egypt. (Deuteronomy 10:18-19)

When a foreigner resides among you in your land, do not mistreat them. The foreigner residing among you must be treated as your native-born. Love them as yourself, for you were foreigners in Egypt. (Leviticus 19:33-34)

Now this was the sin of your sister Sodom: She and her daughters were arrogant, overfed and unconcerned; they did not help the poor and needy. (Ezekiel 16:49)

No stranger had to spend the night in the street, for my door was always open to the traveler (Job, discussing his devotion to God) (Job 31:32)

For I was hungry and you gave me something to eat, I was thirsty and you gave me something to drink, I was a stranger and you invited me in, I needed clothes and you clothed me, I was sick and you looked after me, I was in prison and you came to visit me.’ (Matthew 25:25-36)
Nashi ose veproni si nene tereza nese doni qe bota t'ju njohe si populli i saj ose beni si ua thote koka juaj neandertalase po mos i thoni njeriu qe jeni populli isaj se do e beni te ndjeren me turp.

E di une c'ka thene nene tereza por a ma shpjegon dot c'te shtyn drejt nje veprimi aq te ulet sa shpifja? Dmth ti vjen e genjen se kam thene dicka shume te rende qe s'e kam thene. Jam kureshtar nga ana psikologjike dmth. Cfare kenaqesie mund te ndieje nje njeri kur shpif dhe kembengul te shpifja?

shkabe ti i ben bisht thelbit qe eshte se ;nene terezen ju e perdorni per te perfituar nga fama e saj por jo se besoni apo vleresoni ne kauzen e saj.

po ti ku e di kauzen e nene terezes ? ka qe thone se ajo i linte njerzit te vdisnin pa i mjekuar hiç. sepse i linte ne dore te perendise, qe ishte doktor me i mire se doktori me dipllome prej letre me ngjyre.

kane GJENE KRYESORE. çfare te kene tjeter, trute, diturite, eksperiencen, fene, fytyren, shtatin ? s'ka dy njerez njesoj, as femijte e tu nuk te ngjajne. ajo qe ke te perbashket eshte vetem GJAKU. keni dale nga e njejta brime.

ne kjo eshte shume domethenese se ke shansin dhe ti te besh nje nene tereze. ngaqe e ke ne GEN. mund dhe mos ta besh, te lindesh mongol, por e ke me shume shansin se nje popull tjeter.

Kjo puna e shenjtoreve eshte nje idiotesi totale. Megjithe respektin qe mund te kem per Gonxhen, te besosh qe ka ngritur te vdekur a sheruar murtajen me lutje eshte e tepert.

midis te semureve rende, nuk semurej vete. eshte mrekulli ne fakt. çfare te bej tjeter.

dhe qe t'ja kuptosh madhesine duhet te marresh ne konsiderate te njejtat rregulla (loje) edhe ti. 

ose te relativizosh, te thuash qe per mu ajo s'eshte kurgje. por jo absolutizosh siç bere me postin tend. 

Per Gonxhen nuk kam nje simpati te madhe, e vertete, sdq kam respekt. Kjo eshte relative.Absolute eshte qe shenjterimi eshte nje mbeturine mesjetare. Gonxhja beri tere ato misione por e rendesishme eshte qe ka bere 3 (as 2 as 4) magjira lart e posht neper Indi. Kjo eshte te tallesh trapin.

e rendesishme eshte qe ne hapesiren ku gjallon dhe me ato rregullat e caktuara nga dikush i pushtetshem, sado qesharake te te duken, ti te behesh DIKUSH. c'est tout !

dhe ti e kape disi neper te. 

ps: bota eshte RELATIVE (dhe per ajshtajnin qe ishte shkencetar, ajo ishte keshtu). edhe atje ku punon dhe jeton ti, nje tjetri mundet t'i duket komplet qesharake situata (gjithe ata koqe vrapojne pas nje topi ne futboll, psh). i gjithe problemi tend eshte te arrish po munde te behesh DIKUSH. varius karius sesi u duket te tjerve, ajo me te cilen ti merresh.

aty e prishin gjithe punen, te magjite

jam dakort me disa kritika qe i ben hitchens nen terezes. por pergjithsisht ka ber gjera te mria thjesht edhe me mesazhin e saj. 

Qe ishte shqiptare nuk ka te beje fare, nuk do te thote asgje dhe nuk perben kusht qe duhet pas respekt dhe simpati per nje shenjtore t'modhe, sepse edhe nje idiot dhe maskara mund te jete shqiptar (provat i kemi me tonelata edhe ne blog). Nga kjo pikpamje do te thoshte shume me teper nese Nene Tereza do te ishte futbolliste, mesfushore e majte.

Qe i ka bere te mira te varferve do te thote pa aq sa te mira te varferve i ka bere edhe shok Enver qe hapi spitale dhe shkolla. Jek e jek jane nga kjo pikpamje (cilesisht se sasijoresish shoku osh mo i modh).

Si gjithnje duhet pare motivacioni perse behen gjerat, cili eshte motivi qe eshte sjelle ne kete menyre Nene Tereza. Nuk eshte as fakti qe ka qene shqiptare, as fakti qe ka qene bamirse si psh Sorosi, Ledi Djana dhe zorraxhij te tjere bamires, por fakti se besonte ne Zot duke ndjekur nje model. Eshte kjo vlera e vertete e Nene Terezes.

Shen Pali ka shkruar pak a shume (paragrafin neotestamentar ju'a jep Alba numerike qe eshte bere pothuajse specialiste) se neqoftese nuk ka Zot dhe modeli yne eshte fals, atehere ne krishteret jemi laspangjoze.

Keshtu pra Petroninse, gjerat jane te ndara sakte, o njera o tjetra, respektit ose simpatise gjeji venin (diku ngambrapa), o Nene Tereza eshte lapanjoze, o eshte lapanjoz Gunter Brus qe urinoi ne nje kavanoz qe e zbrazi pjeserisht ne koke, pjesen tjeter e piu dhe e volli nderkohe qe masturbonte duke kenduar himnin austriak.

 

Ajatollah, ajo qe thua nuk ben sens megjithse u mesuam tashme.

1. "Te besosh ne Zot duke ndjekur nje model" nuk perben ndonje vlere sepse ky definincion perfshin dhe perkrahesit e ISIS ose te cmendur si Brejvik etj. Ose vlerat qendrojne te modeli vet ose eshte thjesht nihilizem. Konseguenca fare mire mund te jete dhe fanatizem. Une mund te besoj te Flying Spaghetti Monster me shume konseguence por kjo s'me ben mua nje shenjt.

2. Une nuk besoj ne Krishterim, perseri i njoh sistemit moral te Krishterimit disa merita megjithese e konsideroj moralin e krishtere si hipokrizi.

3. Ka nje diference gjigande mes teologjise se krishtere, dogmes se krishtere dhe praktikes se krishtere. Llogjika "te gjitha ose asnjeren" eshte thjeshte perverse sepse nenkupton mungesen totale te zgjedhjes se lire, nje vetgjymtim intelektual.

4. Megjithese mua filozofia (teologjia, dogma) e Gonxhes nuk me pelqen (kupto me ngjall krupen) kjo eshte edhe sepse nuk jam nje lebroz indian ne vitet 50. Te mistifikosh varferine mua me duket e gabuar, kjo s'do te thote qe per ata njerez misioni i Gonxhes nuk ka qene lehtesim.

5. A eshte lapanjoze apo jo Gonxhja (pyetja jote) nuk varet nga fakti  a eshte apo jo e krishtere. Per mua nuk eshte kriter. Mund te jete per Gonxhen ose Shen Palin por kjo eshte dhe arsyeja qe sic thashe nuk kam shume simpati per ta.

1. Po te mos e kishe te shpelare trurin me dizifektant austriak ngambrapa do te kuptoje qe ben shume sens, sepse modeli i ndjekur nga Gonxheja, Jezui, nuk eshte model i ISIS, as i Brejvnikut, e as i Fyrerit qe e mbante veten per te krishtere.

2. Per te njejten arsye dizifektuese ngambrapa, nuk kupton qe nuk ben sens ti njohesh nje sistemi hipokrit disa merita (disa merita i kishte edhe sistemi nazist, edhe sistemi komunist). Ose e kupton, por, me keq, ben skuthen, gjasme levdon, per te peshtyre me rehat. Te njejten gje ke bere edhe me shkrimet e mija, mos harro qe i levdove ne fillim, i njohe disa merita shkrimeve te Ajotollah Enverit.

Per çfare arsye te vazhdoj me pikat e tjera, kur nje vajze e studjuar ne Austri per lavazh disifektues qe mban llagapin e nje prifti, per me teper hero kombetar, i ngjall krupe dogma e Nene Terezes, nderkohe nuk i ngjall krupe, bile i njeh merita, kur nje artist austriak i modh ngambrapa pi shurren e tij, i bie me dore duke kenduar hymni kombetar austriak, dhe i hedh publikut (potencialisht edhe vajzes petroninse) spermen ne fytyre.

Ti je e intresuar konkretisht per kete çeshtje moj vajze, motivacioni jot eshte lezeti i lepirjes se spermes se artisti t'modh, ç'na ça kot drrasa me teologjira, dogma, krishterimra.

 

Mos e tradheto veten si mikroborgjez, Ajatollah. Ruj pozen e plakut rebel, vieillard terrible, se nuk ka lezet. Meqe ra fjala kur do na nderosh me ndonje shkrim apo ke bllokade krijuese?

Di gje njeri si shpjegohet (teknikisht e kam fjalen) pse Gonxhja nuk dinte te flisite shqip?  Edhe pse biografia e saj thote se gjimnazin e kreu ne serbo-kroatisht, ajo ka folur shqip ne shtepi (nderkohe qe per ne Irlande, eshte nisur veçse ne moshen 18 vjeç)

S'di per cfare po flet, sepse ajo ka letra ne shqip. Pastaj me kalimin e kohes dhe harresa bene te veten ndaj gjuhes amtare. Ti ke emigrant me te rinj se ajo qe kur vjen puna sot s'dine te flasin mire shqip. smiley

fiks tek kjo qe thua e kam fjalen; nese ajo shkruante shqip ne vitet 70, nuk arrij te kuptoj se si e harroi teresisht shqipen ne vitet e mevonshme, per te mos u shprehur sadopak, qofte dhe "mire-a-keq"

Une kam patur fatin ta takoj Nene Terezen, dhe ruaj ende nje relike te vogel, si dhurate( ajo i shperndante ato per gjithe sa takonte). Ne ate vizite 30-40 min ajo nuk foli Shqip asnje fjale, vec English.

Qenke me te vertete njeri me fat.smiley Dhe paske ndejtur goxha 30-40min! Tani une mund te them qe njoh shqiptar qe kane ikur ne Itali ne kohe te anijeve e sot mezi flasin shqip. Ashtu sic kam pare dhe shqiptar Greqie qe pas ca vitesh, kane refuzuar te flisnin shqip, se ashtu i ishte mbushur mendja.  Gjuha eshte si ta praktikosh. Sdq mesa di une ajo dinte shqip.

Ndoshta, thanks.

Me siguri i njejti ze eshte; por me mbahet mend fort mire qe, pervec atyre dy-tre frazave (qe nuk di ku i ka thene), kur erdhi ne Shqiperi ne '90, na beri pershtypje qe nuk fliste shqip.

Ato letrat me lart s'jane gje tjeter, vec jane scame- per perfitime.Jo te Terezes.

vertet ? smiley

Po. Eshte bere pergenjeshtrimi nepermjet studjuesve te saj.

ajo qe me dukej paradoksale ishte fakti qe, nga njera ane te kish shkruar ne '79-n jo fort keq shqipen dhe, 10 vite me pas, ta kish te pamundur te shprehej ne shqip...

Do ishte mire te behej nje film artistik per te, italo-shqiptare, ku artistet dhe dhe regjia te ishin shqiptare dhe financa italiane smiley

Fliste pak shqip,dhe mesa shoh edhe shqipen e flet me aksent indian.

https://www.youtube.com/watch?v=IxUjEg2-kNk

Pastaj crendesi ka e fliste shqipen apo jo?

Antishqiptaret me te medhenje e kane ditur shqipen fort mire,por kjo nuk i ben ata filoshqiptare.

Antishqiptaret me te medhenje e kane ditur shqipen fort mire,por kjo nuk i ben ata filoshqiptare.

Shume e sakte . Sot jetojme ne kohen e Lubonjes dhe Sazanit !
 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).