Shqipja hyn te gjuhët e vështira.

Dhe jo vetëm kaq.

Gabimet drejtshkrimore mund të krijojnë “fjalë” të reja nga më të paparashikuarat.

Shihni çfarë ka nxjerrë nga fondi i shqipes hipotetike, redaktori i teletekstit në Top Channel.

Për një “q” të zhvendosur nga vendi i vet, fjala “dorëhiqet” është bërë… 

11 Komente

Ore paska plas keq ne Lushnje! Apo ndonje hundshkabe gazetar nuk di te shkruaj?

Vend rrompall! smiley

smiley lere mos na e zgjuaj dreqin se kush merret me te pastaj. Thuaj qe eshte nje lapsus i rendomte sic ndodhe dhe ne tv ketej dhe fut dhe nje link per ta bere me.te besushem...

Thua fle dreqi? smiley

smiley nuk ta le.mangut ti jo!

Lushnjaret perdorkan variantin formal te te renit me dore. 

Me qe ra llafi, e ka ndonje gjuhe tjeter kete shprehjen (hit it with the hand) apo e kemi formuluar ne shqipot orgjinalisht, biles ne forme te tille qe te perjashtoje seksin e dobet nga brutaliteti i vete-goditjeve? smiley

cdo gje do rregullohet; eshte angazhuar baza poshte dhe kreu lart per kete. Vec pak kohe duhet.

p.s. s'me la te fusja doren ne xhep sot E. me turperoi fare...per inat te kushos, tha qe e kam tifoz me lapangjozet e tirones. Plus kam dhe gezimin e kalimit te ligjit, tha. Djale flori!

Bredho do vish pas nja dy javesh ne bruksel me EB per ate konferencen e donatoreve? Une do vij nja 3-4-5-6 dite varet dhe do kthehem.prape ne kanada. Do vij veç per ate! Po qe se ke mundesi hajde dhe se bejme muhabet larg vemendjes se tiranes.

Ps. E di kushua qe une pas flamurtarit jam me tiranen. Po ben kot per te me.ngacmu. per te tjerat te rregulloj une kur te vish ketu.

nuk eshte vendosur akoma. Eshte nje koleg tjeter qe eshte marre me praktiken gjate gjithe kesaj kohe. Vec pak ndihme ne te dhena i dhashe. Nese do kerkohen 2 nga departamenti yne, ka mundsi. Perndryshe i takon atij

Po hajde o vella privatisht! Çke ti! Bejme.pak qejf neper bruksel, po kemi kohe shkojme dhe ne hollande dhe ja ku i beme ca dite pushime.  

Ja ku u krijua nje fjale e re,qe fare mire mund te zevendesoje ate frazeologjine qe thote Xhibi e qe te le pershtypjen e ndeshkim-fshikullimit sesa te qejfit (po me kujton ate pjesen te "Il monstro" me Beninjin,kur iu dogjen pantallonat nga cigarja dhe nisi te godiste me dore per ta shuar).Deri sa hyri "apsajt" "dorehiqem",qe nuk eshte shume e sakte (qe te thuash dorehiqem do te thote se mund te thuash edhe "hiqem dore&quotsmiley,pse te mos thuhet edhe "dore..ihem",medemek "..ihem me dore".Paska filluar gjeresisht kjo dukuri anyway,edhe ne kete epoke ngambrapamoderne,sic do thoshte Tiku.Apo eshte pikerisht tregues i kalimit nga modernizmi ne mbrapamodernizem?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).