Dje doli ne qarkullim raporti i lumturise se vendeve to botes. Ne baze te disa parametrave objektive, renditen vendet nga me te lumturat si Danimarka, vendet nordike, e vendet me te zhvilluara, deri tek Siria e Burundi qe jane nje ferr i vertete.

Me erdhi keq tek pashe Shqiperine ne vendin e 109 midis Palestines, Bangladeshit, e Sierra Leone. Iraku eshte tre me poshte. Te imagjinosh qe keto vende vuajne nga luftera shume vjecare, ose jane teper te mbipopulluara. Mbas 26 vitesh ekonomie tregu, lirie levizje e mendimi, vazhdojme te bejme hapa mbrapa ne krahasim me boten.

Urime Kosoves per vendin e 77 ne liste.

Per ta lexuar te plote raportin

http://worldhappiness.report/

http://5c28efcb768db11c7204-4ffd2ff276d2...

 

145 Komente

Po ne nuk e tregojme lumturine, se s'duam te na marre bota m'sysh. 

urime, urime,

Shqiperia mes Palestines dhe Sierra Leone

-te vendi i qenit, thuaj me mire.

Palestinezet kane arsye te jene te lumtur se bumjet e raketat e perditshme jane adrenaline e gjalle .smiley

Ne Shqiperi, ishte e çuditeshme, se çdo vit e me teper, i sheh njerzit te zymte e me te zymte. 

Nuku e mendoja se do I jepja ndonjehere te drejte shkabes por edhe qahen shume ata dreqer .ne nje fjali ankohen a thua se jane duke ngordhur per buke ne tjetren te tregojne se si blene apartamentin 80 mije euro cash .

Ashtu kam menduar dhe une, jemi popull qe nuk kenaqemi kollaj. Mire po ky raport perkon edhe me raportin e Mercer per qytetet me te mira per te jetuar; raport ku nuk pyeten njerezit fare po mundohen te masin disa gjera me objektive.

lol Ca me kujtove me kete. Mbaj mend kur isha ne uni. Shof hallen te kafja afer shkolles e me fton te ulem, se ishte me nje shoqen e vet te ciles i kishte fituar goca shkollen ne tirane dhe donte te blinte shtepi ketej qe te shpernguleshin familjarisht. Me kerkoi ndihme per ti gjetur shtepi per te blere.

Nejse po bente muhabet me hallen e po ankohej se sa shtrenjte kjo e sa shtrenjte ajo, se si nuk u dilte per kete e si nuk u dilte per ate. Te kepuste shpirtin me ankesa. Mire them une e te nesermen me ngacmoi prape halla ne telefon ndaj nisa te shoh Celesin ne zona te lira, jo varri i bamit, porcelan. Por s'i pelqyen ato qe gjeta, keshtu qe s'pata nge te merrem me. 

Nejse si perfundim marr vesh qe kishin blere apartament andej nga tirana e re afer gardes, e madje jo apartament dosido, por ia kishin blere nje politikani te njohur madje, qe e kishte mobiluar me luks, dhe ia kishin paguar me leke ne dore. lol Pyes hallen e me thote qe kishin shitur shume toka ne nje zone turistike. Kjo sjellje eshte mese e zakonshme ne Shqiperi. E dime te gjithe.

kjo tregon Pjer ,qe ju cdo vit e me shume jeni duke u vetedijesuar dhe dalluar diferencimin mes qytetarit evropjan dhe ati shqiptare .

p.s.

tipar kryesore ne fizionomine e nje shqiptari eshte zymtesia ,  me shekuj se jo dekada  .

Megjithate hashash qe prodhojme duhej te ishim te paret ne bote per lumturi .smiley

Malli mire si te gjitha prodhimet e tjera bio eksportohen smiley

me hashashin tone skandinaveve iu duket dimri behar smiley

ca flet, te gjithe me ferrari smiley

Na duhet nje Ministri e Lumturise, me gjithe drejtorite perkatese.

mos ia shtjer nder mend, mo, se do Na marrin m'sysh e kthehen gjithe emigrantet, pastaj. Ja, shiko Bredharakun, mend fluturon nga lumturia e kthimit. Kemi kellqe ne te durojme kaq shume lumturi, re, vlla?

Le te kthehen emigrantet, Shqiperia dhe lumturia kane vend per te gjithe. smiley

Populli ka shume lumturi neper duar, thjesht s'di ta administroje sic duhet ate.

Nje ministri do ta ndihte ne kete drejtim.

Po, Po, madje te hapen dhe kurse ose shkolle nate per te nxene lumturine.

haha, duhet mund e djerse, drite e dituri dhe per kete Pune. Pse, kollaj eshte te jesh i lumtur?!

xhelozi, e ke emrin Ana H!

joo, une jam e lumtur qe ti je i lumtur ne memedhe. Me siguri, ti do Na e kesh ngritur perqindjen e lumturise ne sondazh.

Nuk e di pse mendoja se mund te ishte me keq.

Nuk u besoj ketyre sondazheve, pasi une njoh shume shqiptare te lumtur. 

po mo, edhe une njoh plot.. p,sh gjitonen time perballe te pallati, e quajne Lumturi.  ndersa burri i saj, Gezim.

femijet ua quajne Hareja dhe Alegria, me siguri.

nipin ua quajne Bekim dhe mbesen Deshira  

mbesa qe ka lind ne Itali, e quajne Felice.

Hahah sa kam qeshur me emrat... Jemi bere per te qare hallin ne fakt po qeshim se s'qajme dot.

Thjeshte ta marrim te mireqene kete fakt qe budallenjte jane te lumtur dhe shpetojme nga vendi i 109. Por edhe njerezit e lumtur jane te lumtur sepse nuk i marrin seriozisht shqetesimet e tyre. 

Varet dhe nga periudha, vakt plazhi jemi me te lumtur se te sjell ne humor ai qerrata det. Keto vendet skandinave nuk eshte se duken ndonje etalon lumturie, ku erresohet qe ne 2 pasdite.

Po ne dimer behemi menxyre! smiley

Skemi strukture per dimer jemi mesuar vetem me det smiley

nje dite e nxehte gushti ne Vlore.. bie telefoni e merr ky, ishte nje shok nga Tirana. he mo ckemi, si po kalon.. lere vlla, vape e madhe, plasem.. -ouu, thote tiransi, njelloj edhe ketu, vape e keqe fare. po dakord, ne skemi ca te bejme, po ti  ne Vlore je mire se shkon ne plazh . -po pse o, fierak jam une te vete plazh ?,  tha ky vlonjati..smiley

smiley po faktikisht plazhin tamam e bejne ata nga rrethet se ne ecim gjithmone me mendjen, he se aty eshte, kurse keta vijne te motivuar ja nxjerrin fundin mengjes e darke. Gjithsesi Belul ska si deti

ca te bejme, syte nga dëti juaj i kemi. smiley

Kemi gjanicen smiley

Eshte ndotur shume gjanica...

Kemi Semanin Pishporon kur ishim kalamaj Sa shkonim

Tani ka dy pishporo, vlore dhe fieri, ty te kap myzeqeje vlores apo e fierit?

Fierit

zone shume e bukur me pisha e det por jo e vleresuar tamam plus njerez te qete.

Nga moj? Nga dëti?smiley

He belà c'na gjeti... Po kush ja u meson keto thagma??

Eshte si parrulle kjo ballçekano, e thone dhe pastaj qeshin me vete ! U duket se e bejne fiks. Si tha ai? Kujton se jam piktor...hihihihi.

Ballcekano se di pse kjo sierra leone me kujton filmat e sergio leones, po sbesoj qe eshte nga ato ane serxhua e ka marre llagapin e fshatit. Gjithsesi keto thagma qarkullojne nga librazhdsa te transferuar ne vlore dhe thone qe jemi vlonjate te vjeter.

Nuk mesuat e nuk mesuat, kujtoni akona se vetem dielli iu ben te lumtur.smiley

Kenaqemi me pak, me ca na ka bere resk perendia, kur ka hame e ndonje peshk, ju te gjermanise keni hallet e evropes ne kurriz nuk eshte e thjeshte. smiley

po i ka Merkeli ato halle o lungo, jo une.smiley

bashke i keni te gjitha, si kur veni mire si kur u zene mendimet smiley

Kurse djemve e vajzave që rrihen atje në park nuk ua blejnë dot dinjitetin se janë brez i ri që dinë gjuhë të huaja, që lexojnë, që kanë parë botë me sy, që mendojnë me kokën e tyre dhe që nuk duan të bredhin si çifuti në shkretëtirë rrugëve të Evropës duke larë pjata, po të jenë qytetarë të denjë të vendit të tyre.

Rrofsh Pjeshke.

shkaba?

smiley  smiley

bledi mane po ju del shkabe, kjo o pjeshka po ju del shkabe, ajo audrey ju doli shkabe... hahaha sa gjynah po me vjen per ju. ajo qe me cudit tek opjeshke eshte se pse ka perdorur "pjata" kur te gjithe e dime qe shprehja nuk eshte me "pjata". gjithsesi, ka thene dicka qe eshte njohuri e pergjithshme per masen ketej, lol

E shikon Zeqo qe e fitova bastin! Ja ku e ke! Nuk vonoi! Kur te kaloj andej nga behari me ke borxh nje dreke barbecue smiley

mor po hajde, barbecue birra vere plazh i kemi te gjitha, per raki i themi Qemolit se une te them te drejten mu ka mbaru.

Ta kishin bere me sondazh ne internet  e shikoje shqp pastaj. Ne vend te pare. Njoh njeren qe kishte me shpartallu uebsajtin me lloj lloj pseudonimesh duke votu per shqp. Ajo eshte patriote e vertet. 

Mos me.ngriu dhe mua ekrani si puna e Dinit! O Din ! I ke fjalet helem fare.

Vlonjato, po ketu i pergjigjesh vetvehtes, apo harrove smiley u ngatrrove smiley

Vlonjato, e lexove me te fundit? Eshte zene Shkaba qe i vogel ne internet me danezet per balenat e ishujve Faroe. (S)He made my day, sinqerisht kisha nja nje muaj pa qeshur kaq. 

Qe e vogel ndoshta jo se nuk besoj se ka pasur internet ne uren vajgurore por qe te jete zene dhe me danezet ....smiley per balenat ne ishujt faroe smiley aman ku ma gjete...po qesh dhe une tani. Qe thua ti argendis mua me ka pelqyer shume ajo teoria e ardhjes ne tirane me votim popullor nga poplli i tiranes dhe gjithe shqipnise. E madhe fare. Mendoja se ajo teoria tjeter e rreshqitjes se pllakave dhe zhvendosjes drejt tiranes ishte me komikja por kjo me votim ia merr ne kthese.

 

Tani po me ka genjyer,te genjej edhe une,po nuk besove ta sjell postimin te plote.Edhe mua me pelqente ajo e referendumit plebishitar per te ardhur Shkaba ne Tirane,po kjo e balenave ia merr.Lol

I keq je dhe ti smiley e ngacmo  e ngacmo dhe kur fap nxjerr ndonje xhevair shoqja...referendumi plebishitar...e madhe fare. E fillova dite me te qeshme sot.

Pyte pyte dhe per historine e kines se i ka pergjigjet te gatshme, apo nuk ka liveleak nga kina.....

Per historine e Kines nuk ma mban,se kam frike se ka per ta shpalosur plotesisht Murin e Madh te injorances sime.Po kureshtar jam ama ta di, a eshte zene ndonjehere me kinezet ne internet per gjuetine e tigrit gjate dinastise Qin.

Sa per temen, ta zeme se sondazhe te tilla duhen marre seriozisht, shoh qe Kosova eshte ne vend te 77-te. Ka cdo te dhene pak a shume te barabarte me shqiperine, pervecse jane shqiptare njesoj si ne. Megjithate kane dale para. Arsyeja eshte se kane ende patriotizem dhe s'u ka hyre viktimizimi ne mode. Ne Shqiperi eshte bere standard viktimizimi ne gjithcka, sidomos nga brezi tru-thartuar. Mgjth shoh qe brezi i ri eshte shume ndryshe nga keta. 

dhe pse nuk habitem qe lajmin me gezim te madh e paska postuar nje refugjat kanadaje i njohur per sharje ndaj shqiperise ku te mundet. Cudi se si nje pjese e madhe e atyre qe shkruajne nga Kanadaja ketu ne peshk jane ose me te deshperuarit ne pergjithesi, por sidomos te deshperuar per lajme te tilla, (kush e di pse) ose jane me maniaket, qe te qepen pas ne cdo postim. Ose me personalitet te dyzyar. 

Sa per sondazhet e tilla. Sot, "prestigjozja" the independent postoi listen e mbiemrave me popullore ne cdo vend, dhe sipas tyre, mbiemri me popullor ne Shqiperi ishte "Kelmendi". lol sa vk. Nderkohe, nje tjeter sondazh pak kohe me pare kishte dale ne perfundimin qe 80% e femijeve shqiptare rrezikohen nga gjahtaret pedofile te internetit, sepse keta 80% kane internet ne dhome. Studim qe binte ne kundershtim me nje tjeter studim per numrin e femijeve qe kane akses ne shkolle. lol futja kot dmth

si Burkina Faso smiley pupupu Turp.

Did I miss anything ? Who fought with whom ?

Palestina, Bangladeshi, Sierra Leone, Shqiperia ne nje vazo. Rilindja urbane!

ça te thush smiley

jan shqiptaret dy here me te lumtur me Isa Mustafen se me S1KQ-ne smiley

Me duket pak si sondazh koti. Lumturia eshte dicka subjektive, nuk mund ta paragjykosh vetem me vendin banues. Cfare eshte e lumtur per skandinavet nuk eshte per afrikanet etj. Lumturia eshte e lidhur fort me aftesite kognitive, mentalitetin kulturor dhe instinktet. Keto te fundit ndryshojne sa ne njerin vend ne vendin tjeter. Njoh vete njerez qe edhe ne vendet e veriut nuk jane bere te lumtur, pavarsisht mireqenies shembullore. Nje mikja ime gjermane nuk ishte e lumtur ne atdheun e vete po eshte tani e lumtur ne Kanada. Ec e merre vesh...

Fakti qe vendet me sistemin me te forte social jane ne krye e tabeles verteton pak a shume qe kjo eshte e ardhmia e shoqerive. Taksat e larta per ata qe fitojne me shume, shteti mer nje role me te forte ne shoqeri duke investuar fuqishem ne edukimin e njerezve. Kam lexuar diku qe edhe vete Mehmet Shehu kishte nje admirim te vecate per vendet nordike dhe enderonte nje shqiperi asnjanese me nje model ekonomik skadinav. Por, te jemi te sinqerte, keto vende kane nje pasuri te mahnitshme tokesore. Me duket se ne Norvegji shteti llogariste qe faktikisht  me shifra cdo njeri qe jeton ne Norvegji eshte milioner per shkak te gazit qe kane me shumice. Territor pjellor, toke e pasur me minerale dhe nje popullsi e vogel qe nuk njeh lufte ose konflikte qe shkaktojne trauma. E kane te lehte. 

Po te shikosh edhe vendet skandinave nuk kane pasur mireqenie, perkundrazi nje vale te forte emigrimi per shkak te kushteve te veshtira qe kishin, por doli kjo qe thua ti ti, shume hapesire e madhe dhe pasur dhe popullsi e vogel, psh Norvegjia popullsi diku te 5mln dhe nje siperfaqe prej 385k km2...

Nuk eshte vetem ajo. Sigurisht qe eshte nje arsye kryesore. Por arsyeja me e madhe qe u pasuruan eshte se nuk i prene marredheniet me bashkimin sovjetik dhe ata u blinin cdo produkt pa pejashtim, dhe ata kishin burime me bollek per t'ua shitur. Ndersa per qetesine ne vend ka ndikuar gjithashtu fakti qe u ka ikur llumi. 

"Ndersa per qetesine ne vend ka ndikuar gjithashtu fakti qe u ka ikur llumi"

 

qe thua ti shkabe, kur iken disa mijera emigrantet e pare, ata te ambasadave ne vitet 90-te, udheheqja e kohes tha:  e mo mire nuk na prishet puna,  iku. "jashtqitja e Kombit"..  

-morpo dakord, tha nje nga drejtuesit kryesore aso kohe (Xhelil Gjoni me duket), jashtqitja iku, po Bytha mbeti !!.smiley

 

60 mije veta iken ne 2015 dhe rane vrasjet me 50%

dakort me ty mer shkab, por problemi eshte se ato 60 mije veta ishin gjithe kohes aty ne Shqiperi dhe jo ne emigracion.

Llogaria jote do te dilte nese ato 60 mije veta do te vinin ne Shqiperi nga emigracioni dhe vrasjet ne Shqiperi do te rriteshin me 50%. Apo jo?

Autogol?

Po pra eshte prove qe iken llumi dhe bie krimi. Edhe trupi femeror me i hiijshem, me i paster e me aromatik, e ben nje cope te qelbur mooti. Danezet e suedezet ua kane bere ne dere amerikes, tani po ua lene ne dere te tjeret. shifrat flasin qarte

nuk e di se si shkab-antropologu do ti pergjigjet pyetjes "si ka mundesi qe Australia eshte vend goxha i zhvilluar dhe i lumtur?" nderkohe, qe popullimi i Australise eshte bere me te vertete nga llumi i Anglise? Se ne Australi me te vertete te dergonin ne internim ne ate kohe.

Apo i ka veresije keto teza shkaba?

Rri e rri para kompjuterit duke kruar hunden me gishtin e madh te kembes dhe nxjerr ndonje xhevahir. smiley

...

e krujte prape hunden? smiley

australia s'ka pasur emigracion masiv. eshte nje kontinent i tere me vetem 23 milione banore.

suedia s'kishte perdhunime ne mase deri sa iu mblodh llumi

vajzat gjermane s'kishin frike te dilnin shesheve per vit te ri deri sa u mblodh llumi

amsterdami s'kishte lenie kokash te prera para lokaleve deri sa u mblodh llumi

o sumatriçe, qe ke mbetur aty, leri llogarite e botes  po shiko shtepine tende se sic po duken bathet: do ti kerkosh italjaneve, apo BE, te dergojne prape Pelikanin tju ushqej, me suco te skaduara..smiley

Duam makarona te skaduara dhe biskota, i mban mend?

Po, ashtu eshte, po Danimarka, thuajse me te njejten siperfaqe e popullsi sa Shqiperia e thuaje pa asnje pasuri tjeter pervec ... trurit. Jo mor mik, ja nga kjo calojne shqipot, nga truri, dine ta vene ne pune vetem per shejtanlliqe.

P.S. Dhe nga ana tjeter Rusi, gjithe ajo pasuri dhe prape ja tek i ke, se e kane trurin si shqipot.

 calojne shqipot, nga truri, dine ta vene ne pune vetem per shejtanlliqe.

- thash se the ` dine vetem te bejne jashtqitje " .- ne fakt po e dhjesin fare  vendin   smiley  mundesite jane te jashtezakonshme ne si vend nuk kemi nevoje per emigracion, por ja qe jemi vendi i pare per emigrim te popullsise me gati 1 milion vete Kerkesat per azil ne Gjermani ishin me te medhaja se ato te sirianeve afganeve ect   smiley

Sa do doja te behej nje eksperiment, nje kembim: t'i sillje norvegjezet ne Shqiperi e t'i coje shqipot ne Norvegji. Kishin per ta bere norvegjezet Shqiperine tamam Zvicer, ndersa shqipot kishin per t'i shker... ato fjordet e Norvegjise e kishin per t'i bere balenat te merrnin arratine pa kthim. Kurse naften kushedi c'firme te dyshimte kishin per t'ia dhene me koncension. Dhe shqipot prape do ishin: Ku ishe? Asgjekundi. Cfare bere? Asgje.

Argendis ashtu eshte prandaj edhe vikinget dikur dilnin e plackisnin sepse ne vendin e tyre nuk rriteshe asgje. Bujqesia ne keto vende ishte zero. Blegtoria cka, ishte e mundur vetem rritja e derrit. Nje klime shume e ftohte per bujqesi po edhe toka te varfera me minerale qe jane esenciale per kultivimin e drithit. Me zbulimin e naftes dhe gazit natyror moren hov goxha skandinavet dhe gjithashtu qe shume veta harrojne shpikjet teknologjike me cilesi shume te mire, patentat e te cilave shiten ne mbare boten. E njejta gje kjo edhe te gjermanet ku pervec qymyrgurit dhe celikut nuk para kane pasuri te tjera minerare. Pjesa tjeter e pasurise vjen nga patentat teknologjike, kimike etj.

E ke gabim, nafta dhe gazi kane rritur vetem Norvegjine, asnje vend tjeter skandinav.  Une vete e kam permendur nje liber interesant per mendimin tim, "The bad samaritans". Aty kapitulli i fundit nis me dy citime, pak a shume: "Ata jane dembele.." dhe "Ata jane hajdute ..." Ishte fjala perkatesisht per ... japonezet dhe gjermanet. Dua te them qe une e di qe gjerat nuk kane qene gjithmone keshtu, e mund te mos jene gjithmone keshtu. Por une jetoj sot dhe flas nga prerja e sotme. Dhe kur vjen fjala te Shqiperia, u be ca si shume, mbi 100 vjet shtet dhe veshtire te kete pasur ndonje periudhe vertet te mire. 

Art changed mund te na informoje me mire. Mesa di une edhe Suedia e Finlanda kane nafte. Islanda eshte e pasur me avuj gazesh nga vullkanet qe i perdor si burim energjie industria atje.

Finlanda eshte e pasur ne pyje, por jo dhe aq ne nafte e gaz. Dhe une solla shembullin e Danimarkes,  e nga ana tjeter te Rusise. Dhe ja te them per Shqiperine, mbahet si nder vendet me te pasura per burime ujore, dhe prape mungon uji. Eshte misherimi me i mire i shprehjes: Me mir te dish se te kesh. Se ja ka tru dhe Shkaba, po e ka plloce, si piste F1-shi.

lol prape i hyn muhabeteve te historise ti? C'do mo burre? Kur s'e ha, s'e ha. Nuk behen gjerat me zor. lol

Lol, Shkabe, sa mijeravjecare jane keto shtetet skandinave dhe sa qindra vjet kane te pushtuar? Hajde, ma fut dhe ketu per histori.

 

P.S. Lexove gje te Wikipedia per Tunizine, apo u mjaftove vetem me Liveleaks?Ncq

Ca te them ty une ti merr shembull danimarken si vend me territor te vogel nderkohe qe danezet kane pasur gjithnje groenlanden dhe ishujt faroe pjese te mbreterise me territore me te medha se gjermania. dhe per qindra vjet kane zaptuar e zhvatur bashke me norvegjine territore ne afrike indi dhe azi. ty s'di nga te te kapesh e nga te te lesh o robo. une s'e kuptoj pse vazhdon edhe kur s'e ke haberin. apo thuj

Eh mor Shkabe, ta kam thene e para, pelqen te varesh pas k... te mia se kam moshen  e te eti dhe kushedi cprobleme ke me babane. Mire, ka kesaj here e hape Wikipedian, po perse nuk e lexon mire dhe te mos ngutesh. Sa koloni na paska pasur Danimarka ne Indi e Afrike qe na e paskan pasuruar me qafsh. Dhe meso se kur e ka marre zhvillimin Danimarka, kur kishte apo nuk kishte ato dy centimetra koloni. Meso sa eshte siperfaqja zyrtare e Danimarkes dhe lexo pak se cfare pasurish nxjerr nga ato territoret qe thua ti. Mos u nxito, po pres te me sjellesh linkun, jam i duruar une. Me pelqen kur me varesh pas k..., ndiej njefare ledhatie. Mund te vazhdosh, sinqerisht.

po hape o robo dhe ti wikipedian. hap dhe enciklopedine ne librari po t'u duk idiotesi moderne kjo e internetit. vetem kshu koqe mos rri se kujtojne kinezet se jemi te gjithe si ti.

Ncq, ncq  Shkabe, ja po e bej edhe punen tende dhe e hapa WIkipedian, se je bere pertac edhe per WIkipedian tani, vetem me Liveleaks merresh;

Ekonomia e Groenlandes

About half of public spending on Greenland is funded by block grants from Denmark which in 2007 totalled over 3.2 billion kr. Additional proceeds from the sale of fishing licences and the annual compensation from the EU represents 280 million DKK per year. Greenland's economy is based on a narrow professional basis with the fishing industry as the dominant sector with some 90% of its exports. In a few years, quarrying and tourism could complement the fisheries that depend on the changing prices of fish and fishing opportunities. The long distances and lack of roads divides the domestic market into many small units that have high operating costs. Most of the fish factories are owned by Royal Greenland.

 

Lol, domethene, vetem peshk ka dhe Danimarka jo vetem qe nuk i merr, po e financon.

 

Kolonite e Danimarkes

Denmark's large colonial aspirations were limited to a few key trading posts in Africa and India. The empire was sustained by trade with other major powers, and plantations – ultimately a lack of resources led to its stagnation.[31]

Lol, mungese burimesh thote.

P. S. Vazhdo te me mposhtesh ne histori Shkabe, vetem ko... mos iu ndaj, se mi lezeton shume.

o zot, ka mungese linkesh thote me shpresen se mos e ha tjetri e mos nuk del si idiot, si kalamajte kur ngrihen ne mesim. dhe e thote per fakte te ditura boterisht, qe groenlanda, ishujt faroe e karaibet kane qene pjese e mbreterise daneze e tani thjesht kane pavaresi si australia, po prape njohin monarkine. na lexo faqe tamam dhe per kolonite ne azi, afrike dhe indi. i ka mbajtur kolonite per nja 200 vjet dhe ua kane shitur anglezeve pastaj.  

http://www.newworldencyclopedia.org/entr... (kopjoje linkun po s'u hap me klikim)

http://empires.findthedata.com/l/53/Dani...

kam vene re qe e keni huq shume te keq ju xhajet qe flisni pa u informuar me kompetence te madhe.  eshte gje goxha e perhapur. dhe nuk eshte turp te lexosh enciklopedi, kush ta ka mesuar qe te nxesh e te zgjerosh dijen qenka turp? eshte komplet edukate karrocieresh kjo. ndrysho sa je ne kohe se u rrite u poqe e shiko si turperohesh

sa gjynah me vjen per menyren si kembengul me deshperim a thua se s'dine robt te kontrollojne ne google, si ai tjetri qe kembengulte se shqiperia ne kohe te enverit s'ka pasur shqiponje ne flamur. lol ca tipash

 

 

E di Shkabe e di, ti e ke ditur gjithmone qe Groenlanda, Ishujt faroe e karaibet  kane qene pjese e Mbreterise Daneze, nuk eshte se e mesove tani nga nje lexim i shpejte ne internet, po te thashe ta pertypesh mire (informacionin), se ti vetem e mban ne goje dhe mbytesh. Dhe ke filluar te behesh i zgjuar kodosh, te besh bisht, une po te them sa kane kontribuar territoret dhe kolonite per pasurimin, ti me kalon te sa vjet i ka mbajtur. Germo o Tare, germo, se kam besim te kembengulja jote, ndonje link ke per ta gjetur patjeter. Po pres lezetimin e radhes. 

P. S. Shkabe, sic e di, une jam mosha e babait tend, domethene i bie qe edhe ai eshte karrocier dhe kokepalare si une. Mos me thuaj qe i perkiste aristokracise ne Ures Vajgurore dhe lahej dy here ne dite. 

po aq e kam ditur o tutkall se jam zene me danezet neper komente qe kalama, se thoshin "jo ishujt faroe kane marre pavaresine tani dhe ato balenat nuk i vrasim ne danezet, por ata qe jetojne atje, dhe pse flasin danisht, keshtu qe mos na shani neve me boycott denmark". po c'rendesi ka kur nxe robi. robi duhet te lexoje e jo te flase si koqe per gjera qe nuk i di. eshte tjeter gje te ngaterrohesh me nje fakt, po te kembengulesh keshtu traperisht si femije shkolle e te sperdridhesh si karagjoz, burri 60 vjec. e si me thoshe? hap ndonje liber? te ta thote kokrra e injorantit hap libra mer jqj hahahaha

Lol, Shkaba qenka zene qe i vogel me danezet. Ncq ncq, mistrec ke qene qe i vogel a ia qjq. Po si perfundim nga e zena fitove besoj, i binde danezet qe jane pasuruar nga ishujt Faroe. Po per kolonite, je zene me danezet? Kete punen e kolonive te Danimarkes e ke ditur qe ne maternitet besoj. Lol

 

P.S. Nuk ma shpjegove per babain, sa here ne jave lahej?

smiley

Faleminderit shkaba qe ke mbrojtur te drejtat e banoreve te ishujve Faraoe qysh kalama!

ja gjembi, ke shansin te mesosh ne menyre konkrete fare ndryshimin. nje xhaje qe ka turp te informohet sepse sipas tij gjerat o dihen o s'dihen, dhe si pasoje llap lart e poshte pa ditur gje, me hamendje, kodra pas bregut ne cdo teme pa perjashtim, dhe shan kedo qe i sjell faktet nga burime informacioni qe s'jane kafja apo ppu dhe qe bien ndesh me traplleqet qe sajon. meso se dhe ti ne nje thes je;

 veshtire te kete pasur ndonje periudhe vertet te mire. 

Ka patur . Periudhen e socializmit, kur edukim arsimimi ishte briliant ! Krahasuar me kete perudhen e sotme ! Niveli pedagogjik ishte shume profesional dhe me i ngritur sec eshte sot ! 

ja dhe trolli tjeter poston linke pa lidhje me temen. lol e kane shkaterruar faqen

flamur kanadez sot?

 

Shkaba ngryset amerikan dhe gdhihet kanadez.

dhjet aty ku ha buke kur cohet ne mengjez.

O shkab', o rrot kari, peng peshkun e ke marre, 

dhe per faj' tend, mend po na vin' verdalle,

ja ke sjelle n'maje t'hundes gjithe peshq've te botes,

mos me thuaj se nuk e meriton nje garuzhde kokes

Nuk e kuptoj Bredhi pse s'e ka takuar ende kete vajzen. Se tashme jane dhe pjese e te njejtit grup qeverises.

Mbase kane axhende te ngjeshur

 

Shikon ti .prandaj po kthehen emigrantet.zeri I ....memedheut po I therret .smiley

Urime Kosoves per vendin e 77 ne liste.

                                  smiley

Faleminderit per urimet.Te jesh ne grup me Somaline(ne vendin 76) nuk eshte gje e vogel smiley

Por prape,bereqatversen! Vellezerit somaleze mund te jene per nje nuance me te lumtur se ne,por ata nuk na afrohen as te thembra kur vjen puna tek pirateria

p.s.

Ky studimi mbi lumturine me duket si ai studimi popullor :

Sa me budalla qe je,aq me te madh e ke aletin

 

Cfare mase perdoret per lumtur one? 

sa me larg ekuatorit aq me i lumtur shteti, te pakten eshte goxha e vertete per 10 vendet e para. #largekuatorit

Urime!

Suksese te metejshme!

#Rilindje!!!

E dija qe edhe ti Lefti do ta kuptoje qe #Rilindje eshte e vetmja rruge.

bravo Lefti.

mire me qekemi, me mire se Bidaai biles 

O moj Vlorë në c’dorë ke rënë

 Ju u vërsulet si bisha,
Dhe për këtë jeni krenarë,
I ngrohët kolltuqet tuaja,
U kthyet në pashallarë;

 Dhe mund tju duket habi,
Kur flasim për pashallarë,
Do tju tregojë një ndër ta,
Që me yrysh e ka marrë;

 Kush se njeh Koco Katranin,
Flas për Koco Deputetin,
Mik i ngushtë me të “Gjatin”,
Ai që zaptoj bregdetin;

 Edhe Vlora këtë here,
Na zgjodhi Kocon Berber,
Si ta qethë edhe ta ruaj,
Se me Kocon kurrë sdo vuaj;

 Partia i hapi zyrë,
Të na shihte në fytyrë,
Në ishim bërë për berber,
A të vinim tjetër herë;

 Njerzit kur dilnin nga zyra,
Të brengosur shumë nga halli,
Murmurisnin nëpër dhëmbë,
Për berber mos më zëntë malli;

 C’dreq berberi qënka ky,
A e heqtë perëndia,
Ne shkojmë që të ruajmë mjekren,
Ky nuk heq mjekrën e tija;

 Po c’ti bëjmë atij të “Gjatit”,
Për Vlorën gjeti adap,
Që nuk pyet për asnjeri,
Kocua di të jap xhevap;

 Kocua s’pyet për kryetar,
Që Vlora ka në bashki,
Na thotë pashai jam unë,
Vet vali dhe vet kadi;

 Vlorën thotë unë e kam ëndërr,
Do ta kthej tjetër qytet,
Po se bëmë këtë mandat,
E bëjë në mandat të tretë;

 O moj Vlorë në c’dorë ke rënë,
Te ndërmarrja me dy “K”,
Se kur e zgjodhe njëherë,
Dhe dy herë nuk bëhet gjë;

 Rilindja me ty do eci,
Se je goxha orator,
Kush do qethur dhe do rojtur,
Të vijë te Kocua në Vlorë;

 Këta janë Kocot e Rilindjes,
Që s’ndalin makutërinë,
Kjo është rilindje e premtuar,
Vënë Partinë mbi Shqipërinë. 

                               ..populli

nuk ka budallalleqe me te medhaja se keto studimet mbi lumturine.

lumturia eshte gjendje,eshte situate qe nuk varet dhe aq nga niveli ekonomik.    arixhinjte psh  megjithese nuk permbushin asnje standart te jetes perendimore dhe vdesin qe 50 vjec, te japin pershtypjen se jane me te lumtur se skandinavet qe qeshin nje here ne muaj.

edhe shqiptaret nuk jane kaq te vetmuar dhe te sresuar..  nuk mund te thuash qe shqiptareve ju mungon gjalleria.   

mund te thuhet qe shqiptaret jane mes palestines  dhe  leones per nivelin e vetviktimizimit dhe huajomanise,por jo per lumturine apo per jetesen dinamike.

 

po ca thua o shqipe. dinamizem e quan ti te rrijne te rinjte gjithe diten ne kafene. ne kohen tone, kishte 4 shfaqje ne vit Teatri dhe Estrada, dhe kenaqeshim me Lipe Shtogun dhe Luftar Pajen. Tani nje lesh me qime ka. ja shiko shkaben, gjithe diten ketu tek peshku. 

kurse per lumturine ke shume te drejte. une mbushem me energy sa here shkoj atje, takoj njerezit e afert, miq dhe shoke qe jetojne akoma atje. Buke e kripe e zemer. Faleminderit BA qe na con ne Tirane nga Londra per 3 ore. Lodhesh nga dinamizma e Londres, i hipen avionit dhe shkon te qetesohesh e te marresh energji te reja atje.

Cupa, sa here me thote, babi, kur do ikim ne Shqiperi te shikojme gjyshin se me ka marre malli. Kjo eshte lumturia, plako.

mund te thuhet qe shqiptaret jane mes palestines  dhe  leones per nivelin e vetviktimizimit dhe huajomanise,por jo per lumturine apo per jetesen dinamike.

+1 VJen copa e mishit tek tema tjeter e thote qe lushnja e fieri e durresi mbajne era mut. copa e mishit qe eshte shtrydhur si sardele neper anije. vjen ky i leni nga trute ketu siper meje dhe thote qe gjithe shqiptaret ne angli merren me krime ndaj une dhe familja ime nuk u afrohen. imagjino qe keta te tregojne per gjallerine e lumturine ne shqiperi. ke pare ti?

shqiptaret jane populli qe emigrojne me shume ne europe. ata s'jane te lumtur, eshte perfundimi i cilitdo studiuesi te huaj. 

nje i lumtur nuk e braktis vendin, per te gjetur me mire.

veteviktimizimi i tepruar te con dhe drejt asaj e pastaj kur iken nuk eshte se kthehesh dot se nuk ike per vizite nga liqeni por le punen, shkove te ndertosh dicka andej e s'mund te terhiqesh edhe nese nuk eshte ajo qe prisje per nga lumturia. te ishin te lumtur keta nuk u qepeshin robve si maniake e nuk merreshin me poezi lol. O rolandk po nje video s'me solle o burre duke e kenduar e duke e kercyer ate qe me ke shkruar me nje fustan. lol

Shko gjej nje dashnore, bej qef e pi vere.

boll u rrobtove, jeto dhe ti njehere,

qi pidh dhe puth buze dhe luaja fene jetes, 

se ngele gjithe diten duke "i rene klarinetes".

po te ikin ditet duke bere gam-gam,

ik o trap jeto, mos e co jeten haram.

shqiptari nuk (vet)viktimizohet, por akuzon !

siç ben ti qe akuzon emigrantet. emigrantet qe te akuzojne ty apo qeverine tende per hajdute, etj, etj. 

nuk eshte ky viktimizim (bile fjala nuk ka nevoje me i ngjit para ate vet. sepse viktimizim do te thote te njejten gje) 

 

Définition de victimisation, nom féminin

psychologie

Attitude d’une personne qui se pose en victime dans le but de susciter la pitié ou d’obtenir des avantages.

viktimizohen profilo sepse duke akuzuar gjithnje dike, ata kerkojne patjeter nje fajtor qe i ka kthyer ne viktima. gjithnje viktimes ia ka fajin dikush tjeter. eshte e njejta gje.

Kjo Ura Vajgurore, c'trap paska pjelle,

nga mengjesi ne darke, di vec vrer te vjelle,

Qekur emigroi ne Komun' t'Parisit,

na eshte bere llafazan ulur ne byth' t'lisit.

Ligjeron ne peshk si i buk'ri shejtan,

Kur na hiqet i mencem dhe ky trap mor aman.

ore dua video. video tenden duke e kenduar e duke kercyer. e di qe sic gjete kohe te thuresh kete, do gjesh kohe te besh dhe video. please. edhe malokshe te jete, vetme beje nje video smiley

Kjo Ura Vajgurore, c'trap paska pjelle,

nga mengjesi ne darke, di vec vrer te vjelle,

Qekur emigroi ne Komun' t'Parisit,

na eshte bere llafazan ulur ne byth' t'lisit.

Ligjeron ne peshk si i buk'ri shejtan,

Kur na hiqet i mencem dhe ky trap mor aman.

lumturi bota quan pikerisht ate rreshtin e fundit tend per shqiptaret. mbushja e mendjes tende (jeton keq apo mire), eshte niveli mates i lumturise, qe keta masin me sondazhe apo studime. 

njerzit qe qahen, nuk jane te lumtur. njerzit qe s'qahen jane me te lumtur. 

mjafton te vish dhe lexosh komentet e forumeve shqiptare, dhe shef qe njerzit qahen, kritikojne, protestojne, etj. ata s'jane te lumtur eshte perfundimi. s'ka nevoje per me shume nje studiues qe kujton se lumturia matet me pllome. 

Ku osht ai Pjeri, kur ke nevoje per te ? Pjer, mos ka ndodhur gje andej nga Belgjika,mor aman ... ?

O Pjer, iu bofsha cicin mu ne shtet e mu ne polici. Forcat Speciale ke dera e jashtme ne rruge e apartamentit, armatos deri ne dhembe, makinat vazhdonin rrugen normalisht 2 metra me poshte. Edhe policia e Erionit e blloko rrugen kur kap keqbersit duke shit qep e spinoq. Iu mori vetem 4 muaj ta arrestoshit ate plehren e Parisit... Iu rrofte vera e vjeter dhe cokollatat. Poshte kapitalizmi belg. Posht Pjer Tomas.

keto atentatet i organizojne vete ata te qeverise. se keshtu u leverdis. kane nevoje per armik te jashtem.

Ka fik kompjuterin Qemolo, nuk te lexon! I kish rene ne koke 1/4 fernet branca perzier me 1/4 fernet aquila kjo e perzier me 1/4 ponç portokalli nga kantina torre drini shoqeruar me dy luleshtrydhe me bisht dhe tre thelpinj pjeshke te shtypur! 

ore, megjithemend. ushtaret me arme me gishtin tek kembeza e armes drejtuar tek armiku, njerezia benin sehir VETEM 10 metra me tutje.

Edhe kur xhirojne film, u thote regjisori kalimtareve te zbythen me tutje.

Me kujton vloren e 97.sa here plaste ndonje pushke njerezit benin sprint drejt vendit ku zbrazej arma ne vend te iknin sa me larg prej andej.smiley

edhe ti shkabe, rri e rri, e kruan hunden me gishtin e madh te kembes dhe e nxjerr ndonje "xhevahir". I vetmi je! smiley

Ti o do jesh berats me origjin, ose nipi i Shabon Qoses, se s´ka mundesi tjeter. smiley

Cpthua qe e kam montuar une videon ku gjate festimeve ne nje shesh te australise shperthen dhuna nga grupe te armatosura si ketu ne vitin 1997? Apo qe nuk ka ndodhur pikerisht para nje jave? smileysmileysmiley ca arrin te beje robi mer lol smileysmileysmiley 

po danezeve cfare u thoshe shkabe, kur i vrisnit balenat? Ishin danez ata apo emigrante danez? Apo ishin emigrante danez qe hiqeshin si danez?

The hell's everybody at ... ?

Pas ketij raportit ne Sierra Leone kishin plasur protestat me moton "Mos na krahasoni me Shqiperine!". 

fake

ps: sl s' ka kalqyqe

rregulli eshte rregull , por drejtesi alla shqiptarce.lirojne vrasesin e akuzuar per 8 vrasje ne 4 shtete e behen garipa me hallexhinjte.

edhe Kongresi si ne Burundi qe smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).