Të paktën dy shpërthime të forta kanë ndodhur sot në aeroportin Zaventem në Bruksel, të cilat, sipas autoriteteve, kanë shkaktuar një numër të pakonfirmuar të vrarësh dhe të plagosurisht. Sipas mediave belge, të paktën 14 njerëz kanë humbur jetën Në shpërthimin në aeroport. Sipas disa raportimeve të pakonfirmuara njëri nga shpërthimet ka ndodhur pranë zonës së "Check in-it" të American Airlines, ndërsa shërbimet e zjarrit kanë larguar nga terminali i sulmuar dhjetra barrela me njerëz të lënduar, njofton CNN.

Fluturimet nga apo drejt aeroportit Zaventem janë ndalur dhe po ashtu transporti hekurudhor që e lidh me qytetin. Shumë nga pasagjerët kanë dalë me panik nga ndërtesat e aeroportit. Shpërthimet kanë ndodhur në terminalin e nisjeve rreth orës 8:00 të mëngjesit, vetëm disa ditë pas arrestimit në Belgjikë të Salah Abdeslam, njërit ndër të dyshuarve për sulmet e Parisit. 

Njëherësh, lajme po dalin për shpërthime në Metronë e kryeqytetit belg. Një shpërthim është ndjerë në stacionin Maelbeek, pranë instutucioneve europiane. Shpërthimi në metro ka vrarë të paktën 20 vetë, duke e çuar totalin e viktimave në dy sulmet në 34. Rreth 200 janë plagosur në të dyja sulmet sëbashku.

Stacioni Maelbeek sot në mëngjes. Foto Tweeter: 

343 Komente

thuhet qe ne fillim jane degjuar te shtena dhe thirrje ne arabisht..

10 te vdekur + 30 e me shume te plagosur der tani , shperthim tjeter ne metrone e brukselit.....Qyteti under panic .....bastardet

Po Belul ashtu eshte , jam duke pare CNN dhe Al-jazeera ne te njejten kohe ,qe  te dyja e konfirmojne qe ka pas te shtena dhe thirrje ne arabisht.....

deshmitaret thone se shperthimi ka ndodhur te check-in i American Airlines.

CNN thote qe shperthimet kane ndodhur ne departure point......qe te shkonin deri tek gate i American airline duhet qe te kalojne metal detector check......nejse edhe vete gazetaret po i ndryshojne opinionet çdo 10 min......al- jazeera thot qe fajin e ka Belgium society qe nuk i ka integruar keta njerez ne gjirin e tyre......asnjehere faji i ketyre kokleckave.....can you belive this shit

po , e di ... keta kane gjetur rehat duke bere gjithmone rolin e viktimes. nuk mendoj se arabet do te integrohen ndonjehere, pasi eshte kulture tjeter ku shume nga principet e tyre bien ndesh me principet kristiane, apo perendimore.. aq me teper tani, ne kohen e antenave satelitore dhe internetit, ku kontaktet me vendet arabe te origjines jane bere shume te forta, rrjedhimisht ndarja me shoqerine perendimore ku kane lindur e jetojne edhe me madhe...

  vetem asimilimi ben pune ! por asimilimi behet vec me dhune.smiley

asimilimi behet vec me dhune

Psh?

Psh asimilimi i shqiptareve te Greqise eshte nje lloj dhune e bute. Nderroji emrat, nderroji fe, mos i le te flasin gjuhen e nenes, e sidomos mos t'ja trashegojne femijve, kerkoji te mohojne origjinin dhe mbaji gjithe kohes nen-presion social qe te jesh shqiptar eshte e keqe, te jesh grek eshte e mire etj etj. Edhe keta tanet ishin si gjys gati dhe vet, por pergjithesisht metoda ka funksionuar. Sot nje pjese e mire e shqiptareve jane grek te betuar dhe krenar. 

-po ja, Psh, ti zene me dacka, shpulla e pungjishte.. metode efiçente.smiley.

 vetem dhune kuptojne keta, dhe ajo i tremb se eshte ne kulturen e tyre si menyre normale komunikimi,  qysh ne familje, shoqeri etj.. demokraci nuk dine keta.

Druri ka dale nga xheneti...smiley.....me çomange kokes e duan keta kokleckat

nga xheneti kane dale te gjitha metodat, per ate pune.. por eshte e thjeshte: ku nuk hyn fjala, hyn druri !.smiley

po ja o belul ku jemi ne brezi drurit, shume te mire u beme smiley

Dakord, dakord, retorika eshte e ashper persa i perket rrezikut terrorist/terrorizmit islamik, por ligjerisht ajo qe mund te behet nuk behet: rishikim te politikave integruese (qesharake ne pergjithesi), çgetonizimin e qyteteve, siguri per te gjithe qytetaret, etj. 

al- jazeera thot qe fajin e ka Belgium society 

Ne nje fare menyre, po. Hostiliteti ndaj kulturave te huaja si dhe e ligjet e fondet integruese ne zbritje detyrimisht ndikojne ne tjetersimin e grupeve kulturore. Ndersa per krimin e "kokleckave," ka nje nxitje te pergjithshme per t'i grupuar te gjithe nen petken e kultures myslimane nderkohe qe nuk merren ne konsiderate te tjere faktore si gjendja psikologjike, sociale, kriminale, etj., etj. 

Brukseli nuk eshte ndryshe nga nje lagje geto, veçse gjigante; reflekton mungesen e rregullit urban, neglizhencen ndaj komuniteteve imigrante qe e popullojne. 

Nuk dyshoj qe Al-jazeera komenton njeanshem per kete krim dhe si ne çdo rast te tille adapton nje linje mbrojtese te islamit, por ka te verteta ne ato qe shkruan.

Po moj bahçevane po , se shoqeria belge , west evropjane , apo north amerikane ka integruar te gjitha komunitetet  dhe ka lene vetem keta suni koklecka jashte, ke degjuar nonjeher qe nje aziatik te mbushi barkun me bomba, ndonje latino amerikan, afrikan, apo shia/ persian vetem keta kokleckat vehabist mbushin barkun me bomba.... Jo moj jo se ka fajin evropa,amerika,as kina ua ka fajin ai libri qe i ka te gjitha mrena.....jooooo nuk jane shumica e mislimanve teroriste , jane vetem nje pakice shume e vogel.....sa??? .....5% ......10%   E ke bere llogarine  sa eshte 10% e 1.6 miliarde mislimaneve .....e ka fajin israili me siguri israili.....po po israili e ka fajin...... 

 

P.S si tha ai imami i Kelnit,per ngacmimet dhe perdhunimet qe ndodhen naten e viti te ri ne Keln ......fajin e kane femrat gjermane qe hedhin parfum dhe provokojne çunat e paqes çunat e islamit paqesor.....

ne fakt, aziatiket e nisen mbushjen me bomba. Vete fjala kamikaz eshte fjale aziatike. Thjesht tani s'i bombardon me njeri se do e shifje a vinin me bomba a s'vinin. Lufta moderne keshtu ka perfunduar, tek bombat. Keta ua hedhin bombat nga ajri. Arabet as e shohin se nga u vijne. Pastaj arabet ua vene me kamikazet. Perendimoret as e shohin nga u vjen. Po lufte pa pasoja, nuk ka. Nuk ka pasur ndonjehere ne historine e njerezimit.

Ne nje fare menyre, po.

Se ata bq nga Katari qe financojne keta monstrat dhe qe financojne dhe Al-Jazeeran nuk kane pergjegjesi hic. Kjo linje argumentimi eshte e neveritshme. I vihet faji atij qe eshte i fundit per nga faji, keshtu larg e larg, terthorazi, si pa te keq. Megjithe te metat qe ka integrimi ne Europe tja ngarkosh pergjegjesine shoqerise belge eshte si te thuash fajin e ka ai qe me doli perpara pushkes e jo une qe e shkrepa.

Bq-rat nga Katari doemos qe do financonin monstra te tille per aktet e tyre terroriste por ne zanafille problemi eshte tek individi monster, ai qe ka lindur dhe eshte rritur ne Evrope, ai qe qendron akoma i paintegruar ne shoqeri. 

Al-jazeeres i njihet pozicioni por dyshoj te kete aq mungese profesionalizmi sa te artikulloje njeanshmerine aq thjesht sa: "fajin e ka shoqeria belge." Sapo lexova artikujt nga siti per sulmin dhe kerkund nuk hasa te nenkuptuar çfare shkruante pershkarexha me siper. 

Mbrojtja ndaj sulmeve te tilla terroriste eshte e pamundur. Nuk kane si t'i ndalojne per sa kohe qe pala tjeter ka deshire, arsye dhe shtytje qe t'i beje. 

Sidomos sot, kur keto kryeqytetet e europes lindin dhe rritin terroriste islamike nga vete populli i vet, qe dmth nuk ka ligj qe t'i pengoje apo t'i mbaje nen hetime te vecanta.

Dhe prape, per shume gazetare dhe politikane te ketyre, vendi i rrezikshem islamik qe s'duhet futur ne europe eshte shqiperia. lol 

p.s

Sigurisht qe nuk priste njeri te tregohej dikush kaq i shpejte per ta perhapur lajmin dhe kur u vrane ne Turqi. E te mendosh qe keta qe japin lajme tek ne, nga turiri jane me te ngjashem me turqit se sa me belget.

Si tha Sala? Rama duhet te kerkoje edhe 2000 muxhahedine te tjere mbi ato qe do te sjelle amerika.

Deri tash 13 te vdekur dhe dhjetra te lenduar!Kaos ne autostrada ,probleme me internetin dhe operatoret e telefonave celular...Praktikisht nuk ka qasje per ne Bruksel dhe Zaventem.

Kam pare ngjarje te tilla ne TV,por qenka ndryshe kur kjo ndodh ne shtepine tende.Lutjet e mia shkojne per shpirtat e viktimave.

Stay safe, jakove. Ose sic i themi knej ka Shqipnia: ec konit. smiley

Mos ke merak ,o magus,se te keqin nuk e ze e keqja smiley

Keta, prape le te xhirojne filma per "albanese maffia" dhe per "Marco from Tropoja"!

Marko from Tropozha smiley

rron or rron e nuk vdes shqiptari

Great link.

Faleminderit qe e vendose. Shume interesant. Pune terreni dhe me kembe ne toke.

Cfare tmerri!! Cfare psikopatesh! smiley

p.s. ka njeri kontakte me Pjerin?

Pjeri duhet te hapi nje megathread tani dhe te na ofroje news update cdo 3 minuta. Reporting live from the ground.

Ore te jete mire njehere, pa megathreadin e bejme dhe me vone. 

Edhe une ate uroj, te jete mire ne rradhe te pare. smiley Por me sa ka thene ketu ai jeton larg Brukselit.

 

Pjeri, kishte nje takim te rendesishem te bursa e Brukselit, por jo ne Zaventem ku eshte edhe aeroporti..  nejse, se nuk e gjen gje Pjerin jooo, kudo qe te ndodhet.. (po na iku Pjeri, vetem nga qoftet e shumta ka gjasa, arsye tjeter nuk egziston!)

dhe te mendosh, sa shkrime kritike i ka kushtuar Pjeri "çek-init" ne aeroportin e Brukselit, kur udhetonte per ne Albanie.. ja pra, doli qe ka pas te drejte ! masat e sigurise atje lene per te deshiruar .

Kesaj ske ci ben shume, se eshte goditje qe veshtire te parashikohet, por te vjen cudi qe disa nga keta policia i ka pasur te sinjalizuar prej 3/4 vjetesh dhe si ka ndaluar njehere...

te pakten tu bente nje pyetje: si i keni nga shtepia?

jo se besoj, as berberi lagjes si ka keshtu, kushedi ca imazhesh jane

Pjeri, kishte nje takim te rendesishem te bursa e Brukselit, por jo ne Zaventem ku eshte edhe aeroporti..

Stacioni i Maalbeek eshte nje stacion me tutje nga Bursa me sa mbaj mend. Sdq nje shok me tha qe jane akoma te bllokuar neper zyra se kane frike se mos jane futur ne ndonje nga ndertesat.

nejse, se nuk e gjen gje Pjerin jooo, kudo qe te ndodhet.. 

ja, kete doja te degjoja. Flm Belul per konfirmimin.

Mesa duket Belgjika nuk e feston diten e hashures dhe Pjerit detyrimisht nuk i kane dhene pushim te magazina. 

po se gjen gje Pjerin se eshte ne pozicion komod.. ky  ka miq edhe pecogrosot e Belgjikes ne nivelin e larte politik, ekonomik etj,  por edhe terroristat  islamike ,se i ka gjitone e koleg ne pune. dhe keta ja thone oraret dhe levizjet se ku duhet te jete e ku jo.

Shpresoj qe Evropa ta kuptoje qe kercenimet e ketyre duhen marre seriozisht dhe jo te nenvleresohen dhe kryeministri te kuptoje qe nuk na duhen ketu muxhahedinet se boll kemi keta tanet. Zgjidhja e vetme, anije te paguara nga taksat tona dhe te cohen te gjithe andej nga kane ardhur.

Kufiri midis Belgjikes e Frances eshte i mbyllur. U korrigjua numri i 10 te vrareve ne Metro. Sipas info te fundit ne metro nuk eshte vrare asnjeri.

Qytetari dixhital njofton se bomben e ka vu Sali Berisha dhe objekti i sulmit ka qan Taulant Balla.

Shyqyr qe nuk iku thuaj, se sipas motos "nje bije, mijra ngrihen" do na ish mbushur vendi me Taulanta

Murin!

Shkallen!

Shkollen!! Nga ajo me e mira!

ku?

nga Gobi, ne Sahare, ne Golan deri ne Arizonë

 

Mire mire, po ndrroni ato nike (islamic Fiqo?smiley) Thuj dhe Belulit. Do thush ti qe shkoj tre here ne dite ne kishe, po nderlidhsi i peshkut thote qe ca ka barku qit niku. Kurse z. Trump beso gazetat.

Keep repeating; "Islam is the religion of peace." 
(As you run out of a exploding and burning airport)

Shume raportime te konfuzuara po lexojme, por me e fundit qe degjova eshte 23 te vdekur ne total. Plus qe nje nga dy shperthimet ne aeroport po thone qe ka qene nga nje kamikaz.

si nuk u bie nder mend kur behen kongrese? pas ketij qe shkoi te kishin pritur dhe ate te pd-se dhe lsi-se dhe kishim shpetuar nga keta letyra 

Djemte e Fese se Paqes nuk kan dash me honger Hashuren sot dhe paskan protestu.

Po ngrihen velat e Anijeve qe do i cojne bijte e Islamit ne trojet e tyre te mrekullueshme ku kan per te gjet paqen shpirterore.

1)festa e ashures ose Nowruz day nuk ka asgje te perbashket me fene myslymane, Nowruz day eshte thjesht viti i ri persian , eshte  dita e pare e kalendarit 10 mujor persian, fillon me diten e pranveres dita e ekuinoksit qe per 2016 ishte te dielen dhe jo sot,  eshte tradite ne iran eshte e vjeter rregh 3000 vjet, sipas kalendarit zoroestrian,para kristianizmit,rrjedhimidht edhe para mislimanizmit.

2) perset/shia nuk kan asgje te perbashket me suni koklecka/qelbesira ndyresira qe mbushin barkun me bomba sepse ashtu u thote ai libri qe i ka te gjitha brenda..... muri i vetmi qe e zgjidh problemin.... qe kur izraeli ndertoj murin.... suicide bombing ne izrael u ul ndjeshem

P.S muri nga ana e fese se paqes te lyhet me llarde , te lyhet me dhjam derri qe mos ta prekin me dore, as per tu ngrohur ne diell mos te mbeshteten.

Po prandaj kan protestuar duke hedhur veten ne ere sepse po te ishin tolerant e te enderronin nje tase ashure te zjere me lafshe te sapo bere synet dhe ca arra siper do ishin ende gjalle. Hedonizem degjenerativ  do thoshte dikush, apo tolerance verbuese.

"nje tase ashure te zjere me lafshe te sapo bere synet dhe ca arra siper"

smiley

Te vjen keq ta pranosh po vetem nje si trump ka zgjidhjen me efficiente per keto. Be careful out there.

E cfare zgjidhje ka Trumpi vec retorikes?

Trumpi eshte kokrra e mashtruesit qe sdi nga lidhet gamori. Zgjidhja e pare eshte shtimi i kampeve Guantanamo e jo mbyllja e tyre, zgjidhja e dyte ishte refuzimi i refugjateve Siriane nga governatoret e shteteve te ndryshme te amerikes, zgjidhja e trete eshte natyra qe shyqyr zotit na ndajne hapesira detare me djemte e Paqes. Me trumpin kan per te tall goglat si administrata ashtu edhe ushtria.

mire o mire dakord

Trumpi thjesht ka radikalizuar te majtet ne amerike se si figure presidenciale svlen 2 lek.

U kapa me nja dy Beqira Marksist ketu ne Amerike para ca ditesh. Jetojne me paret e mamit e te babit, su ka thon puna dite te mbare nje here ne jeten e tyre dhe u gafurrshin per refugjatet...me tundshin gishtin tek hunda e me thoshin ....duhet me i morr te gjithe Sirianet dhe ne se kryejne akte terrorriste ne do ja dalim....we will deal with it....thoshin. Por ju skeni pagu nje bill nje jeten tuaj e skeni mbajte nje dashnor a dashnore me shume se tre dite...mer pedera ju pergjigjsha....do dealin with it kur tja boj pushka bom.

Peshqesh i Trump plehres Paezanit te ambasadorit LU.

"Trumpi thjesht ka radikalizuar te majtet ne amerike se si figure presidenciale svlen 2 lek.

U kapa me nja dy Beqira Marksist ketu ne Amerike..."

Te majtet kane nje jete te tere qe rrine te radikalizuar. Nuk kane qene te bute ndonjehere qe ne gjenezen e tyre.

Nuk kan qen kaq shume e para dhe e dyta nuk kan qen kaq radikal.

Me ulursite njona: Erdhe ti mi fytyr me barke dhe te ndalojme barkat e tjera me njerez thu ti????

Po ne kena nje jete qe ja kena mbyll deren Kinezve qe ja u bofte nonen Kina. Cer ishte Ellis Island, ku u garumbllonte njerezia e u lyte me kocifoz e gelqere per me i pastru nga morrat.

Ka depertu Marksiszmi ne cdo cep te Shkollave Amerikone si asnjehere tjeter dhe i ka budalleps te rinjte parazite. Dhe kta Marksistet ene i cik pot rrisin tek shpia, ene sumen e shesin i cik per week-end per pare xhepi, vec me punu sdun se ju vje leku i babit e mamit me western union cdo te shtune.

Ka depertu Marksiszmi ne cdo cep te Shkollave Amerikone si asnjehere tjeter dhe i ka budalleps te rinjte parazite.

lere u prish dynjaja fare .

Ke per ta pa ene ti sumnevicit.......kur te vijne kalamojte me cinaren e marihuanes ngoje, te vesh si Che Guevarra e perkrah me ndonje Afrikano-amerikan a amerikane ne shtepi. Atehere ke per te me kuptu.

Larg qofte te vijne me ndonje afrikano-amerikan! As Amerikane s'lejohet? Apo lejohen vetem per "fun" po per martese asnjehere?

Cigarja e marihuanes eshte shume me e demshme se dopjot e rakise.

Nuk e di kalamojte e Albes  cfare gjinie kane dhe nuk e di se cdo i cojne ne shtepi Afrikano-amerikane apo afrikan amerikan. Hec se kur te vije ndonje ekzotike e te therrasi mami ke per ta pa ene ti.

Ai studimi qe ironizon ti per Marihuanen po bie poshte ....shkakton deme te pariparueshme ne trurin e te rinjve qe jan duke u zhvillu por eshte me pak i demshem per ty qe i thith gjonat pak me vonese.

Nuk po na thua ndonje gje te re qe demtoka trurin e femijeve. Alkoli nuk i demton sipas teje qe i thith "gjonat" shpejt? Edhe mjalti nuk duhet t'u jepet foshnjave, etj. Lexoje dhe kete. Ti per vete ke abuzuar me ndonje lloj droge, perfshire alkolin? E di qe edhe kafeja klasifikohet si droge? Po duhanin e pi? Nuk e di nese je i martuar. Kam pare jo pak Shqiptare qe "bejne qef" me femra te cdo lloj race apo etnie po kur vjen puna per martese i hipin avionit per ta marre ne Shqiperi sepse, dihet boterisht qe atje jane me te mirat, me te virgjerat, me punetoret. I duam femrat per shtepi pune apo jo?

Une shpresoj qe femijet e mi mos te abuzojne me asnje lloj droge. Per mua qe i thith "gjonat" me vonese ose fare, cfare lidhje ka pirja e marihuanes me temen ne fjale apo me "marksistat?" Po do te thuash qe vec Marksistet pijne marihuana? Nese po... smiley

Po vete me ke deklaruar se je e trashe dhe lan pjata nga mengjesi ne darke, nese me ke rrejt te te vije zor nga vetja.

Lidhja e Marksistave te rinj dhe Marihuanes e cdo veprimi a qendrimi qe sfidon kulturen shtypese te konservatoreve te djathta eshte thelbesore si edhe perkrahja e gay rights, shitje e lire e marihuanes e deri ne finacimin e revolucioneve socialiste me te ardhurat e narko-trafikimit.

 Duket qe te kan syrgjynosur ne ndonje katund te amerikes por mjafton te me lecitesh mua e do thithesh edhe ti pak.

Tironc o memedhetar qellim mire por diku e dikur I gabuar .te njejten frike qe ke ti se mos femija te sjellin ne shtepi ndonje afrikan amerikan kane italianet dhe greket se mos femija u plekset me shqiptare.si viktima te racizmit duhet te jemi te kujdeshem te mos jemi raciste ndaj te tjereve.ato ndyresirat e bardha qe ti ke aq shume xhan sapo te mbarojne pune me mexicanet apo zezaket do te fillojne me ty .

Ne Shqiptaret jemi rrace e paster dhe e bukur Ariane dhe mjafton te konvertohemi ne orthodox, te veme nje zinxhir floriri ne qafe nga afendikoji e jo qe nuk na diskriminon njeri ne Greqi a Itali por na fut edhe Agimi i arte ne parti radikale.

Nuk eshte aq diskutim racor se sa kulturor...une e cova ceshtjen ne kuadrin e kundershtise ndaj vlerave opresive perendimore. E prandaj futa marihuanen, shitjen e lire te saj, perqafimin e ceshtjeve pro-gay me lehtesi te cuditshme si edhe sjelljen e partnereve te ndryshem ekzotic  thjesht si shprehje revolte.  

Tani ti me ke do e kthesh filxhanin e kafese me kollaj....me nje nuse Grecke nga dropulli apo me nje nuse nga Gana apo Sierra Leone????

Kur Kennedy kanidoi per president pati protesta te medha meqe ishte katolik nga te bardhet Protestant konservatore ..

Edhe???? Ne ate kohe Ku Klux Klani persekutonte Zezaket, Irlandezet dhe Italianet.

Ne Greqi Shqiptaret jane martuar masivisht me Greket pa probleme racore por me probleme kulturore. Sapo konvertohet Shqiptarka ne Greqi, martohet pa problem, me Greket. E njejta gje ndodh ne Itali ku Sqhiptaret jane martuar pa probleme me Italianet. Nuk je e informuar mire dhe kercen nga dega ne dege. A ka pakenaqesi per kto lidhje ? Sigurisht , por edhe ne Ne vendin me te lumtur e me te bukur ne bote thoshim O korcare o HicFare.

"...por edhe ne Ne vendin me te lumtur e me te bukur ne bote thoshim O korcare o HicFare..."

Tironco, ne kishim nje shprehje tjeter nga lagja jone: po ngele pa gje fare, merre nje korcare. Disa te tjere me radikale thoshin: me mire pa gje fare se sa nje korcare.

Kishte te ndryshme me nje fjale, si ta doje, ha,ha,ha...

Korcaret kan qene Kinge po Burrat kan qene pak Dallkauk.

Ta pata llafin se edhe atehere konservatoret leshuan kushtrimin "u prish dynjaja.te njejten gje bene edhe kur u be desegregation I shkollave etj .po te ishte ne dore te konservatoreve ende do kishim skllaverin,punetoret do punonin derisa te binin te zalisur ne furtnalte si ne vakt te Carnegie ,nuk do keshem overtime weekend pushime te paguara barazine e votes etj.

"kane italianet dhe greket se mos femija u plekset me shqiptare.si viktima te racizmit duhet te jemi te kujdeshem te mos jemi raciste ndaj te tjereve."

Nuk eshte rracizem ky po preference etnike. Edhe shqiptaret nuk plasen te martohen me greke e italiane. Preferojne te qendrojne midis tyre dhe kjo eshte gje e mire.

ti sikur je tifoz I Ed Rames dhe ekipit shpresa te PPSH?!!

Fillove me skedimet ti? Une jam me me te miret ne pergjithesi sepse ne Shqiperi nuk ben dot ndarje ideologjike per vec faktit nese e ke pasur gjyshin terrorrist partizan apo ballist hajdut pulash. Klyshat e Cunit te Sheqeres qe mbushin ket bllog jane thjesht sumlepires per aresye financiare e jo idologjike, se ndryshe nuk do gelonte PDja me ministra te Ramiz Alise e pinjolle Partizonesh e sigurimsash.

Ky as vete nuk e di se ça eshte.smiley perveç se çuni Sanies.

Ti Zeqo, ca je vete? Po Alba cfare eshte? E cju ka bo arabo-komunizmi juve mer, ju ka deprivu nga perceptimet me te thjeshta shqisore.

Ne sikur ishim homogjene greke, tani dolem arabo komunista !!?smiley

smiley Ne ambient Arabo komunist jeni rrit, dukeni nga pasojat, se ju braktisi Hellada juaj. Kush kelthit rrofte Greku homogjen i bi te jete, apo sa i ka dashur Enveri homogjenet...dy popuj miq.smiley

Trumpi thjesht ka radikalizuar te majtet ne amerike

Ndoshta s'po e kuptoj mire kete qe ke shkruar. Ti po thua qe ndjekesit e Trump jane te majte? Marksista?

Jo nuk po e kupton. Sikur ne vend te Trumpit te kandidonte Romney per shembull, te majtet do ishin me pak te radikalizuar. Ne takimet e Trumpit po rregjistrohet dhune si asnjehere me pare ne amerike, ne deren e shtepise time trokasin te rinj marksiste si kurre me pare duke paralajmeruar per apokalipsin Trump(me pare me canin veshet kta fetaret e Jehovait apo Jesus squads a freaks).

opinioni im eshte qe Trumpi po radikalizon te majten kundershtare plus do terheqe ne votime per Hillarin ene njerez te pa-anshem si puna ime qe zakonisht nuk voton fare.

Belgjika per shembull po kthehet ne Lagje te shtetit Islamik para Bosnies, per pasoje do kemi radikalizim te te djathteve dhe perfshirje ne politike te te baraslarguarve, ndonese ata nuk jane perkrahes te Isis.

Trump eshte duke radikalizuar ata qe krijuan Tea Party? Lol

Trump eshte nje biznesmen i zoti, mjafton me pa suksesin e fushates se tij. E ka studjuar me mire nga te gjithe konsumatorin.

 

Trumpi ka nja 20 vjet qe e provo kete "biznes" dhe ... ka falimentu roncem. Kete rradhe konsumatorit i osht ngrit menja per ...  dhe mbase e provo. 

Trumpi eshte bilioner. Nuk e di cfare konsideron ti falimentim?

"Biznesin" e zgjedhjeve pra, se per ate po kandido. Apo edhe ti meno qe meqe eshte bilioner duhet me qene president. Se po qe ashtu i bi te jete Bill Gates president e nga pasuria relative mund te morri Trumpin per pastrush hale. 

Kur ka kandiduar Trumpi me perpara?

Ska kandiduar ndonjehere me pare Trump per President.
Ne 2012 tha se do te kandidonte por nderroi mendjen.

 

Shpjegoja Tironcit se eshte duke u informuar nga TV Guide dhe nuk e kupton cfare do te thote te kandidosh. Ne fakt te dyja partite jane te mbushura me kandidate qe kane gjithe jeten qe pergatiten per kete moment smiley

"2000: Trump enters the presidential race as a Reform Party candidate and receives more than 15,000 votes in the party's California primary."

Dukesh qe je msu me numru me biliona e 15,000 vota nuk i kupto se ca jane. Shif mos te merr Trumpi per zv. se duket i plotso kushtet. 

Kandidojne Gjithe jeten???? Kush Rubio, Trumpi apo Sarah Palin???? 

Une thjesht po theksoj qe radikalizmi i Trumpit  ka terhequr ne politike te rinj te majte dhe i radikalizuar si kurre me pare.

Une mund ta kem gabim por problemin qe kam me ty eshte se ti interpreton ose keq interpreton se cfare shkruaj une e nuk kundershton me te drejte se cfare kam shkruar. 

Kam shkruar cfare kam pare dhe nuk po flas per Tea Party, LOL.

Po flas per radikalizmin e te majtes ne ambientet universitare dhe popullaritetin e Sandersit, nje socialist. Tea Party e radikalizuar ka qene me Ann Coulter e Sarah Palin e Lambaughnnn, Lol. Nuk do presi Trumpin, nje donator te Hillarit qe ka bo allishverish me Aziatik e Arab te marre leksione etike apo me teper ideologjioke e te ripozicionohet si Parti Republikane.

Nuk e kuptove, desha te them qe nuk radikalizohet asnje njeri per disa muaj. Trumpi eshte vetem nje aktor i ri fare ne nje situate qe ka vite qe vlon.

Ndersa studentet neper universitete nuk jane te radikalizuar per mendimin tim, ata kane vetem vrullin e moshes dhe zakonisht jane komunista (sic ne fakt u takon me qene).

Fakti qe radikalizohen te majtet prej Trumpit tregon se ata nuk "mbajne" dot demokraci. Behen te dhunshem...mah...po shoqerite pluraliste keshtu jane. Dikush mendon si Sanders, dikush mendon si Trump. Sarkazma ketu eshte se pikerisht pluralistet me te flakte te shoqerise, te majtet, na dalin ne proteste kunder mendimeve te tjera qe nuk u pelqejne. Kete gje dikur ne Europen e viteve `30 e benin....lere fare....

Trump po hap plage te vjetra thjesht per te siguruar mbeshtetjen e pjeses me idiote e me injorante te amerikes .

Rremujen ne mitingjet e Trump-it e bejne te majtet dhe jo fansat e Trump-it.

Nuk kemi pare qe ne mitingjet e Sandesit apo Hillary-t fansat e Trump-it te hyjne dhe te shkaktojne rremuje...

Nese te majtet qenkan radikalizuar,atehere ky eshte lajm i mire...

ate po thote edhe ai. qe trumpi po radikalizon te majtet. zhurma qe keta bejne per te penguar mitingjet e tij, i shtyn te tjeret (edhe ata qe s'kane votuar kurre), ta votojne ate masivisht. si puna asaj qe per inat te vjerrit shkon dhe flen me mullixhiun.

nuk jeni te afte te kuptoni nje koment, jo me shume.

S'e mos na del ndonje analist i "paanshem" nga bota qe thote se armet ishin nga Shqiperia sic dolen e thane per sulmet ne Paris. Pastaj doli qe ishin te prodhuar ne Sllovaki e te trafikuara nga Serbo-Malazez.

Keta nuk u bene ndonjehere njerez ne kuptimin e plote te fjales por kane ngelur ne epoken e gurit per nga mentaliteti. Nese deri tani nuk ka pasur ndonje ndryshim te ndjeshem per tu bere njerez ka shume mundesi qe nuk mund te behen me.

Evropa ka fajet e saj per kete gjendje.

Pranimi i ketyre shtazeve me shumice per para fushatash elektorale. Te gjithe drejtuesit Evropiane ne 60 vjetet e fundit kane pranuar pare nga Arabia ne kembim te xhamive ku ndermjet tyre ka bere radikalizimin e ketyre shtazeve.

Ate qe mbollen per 60 vjet e kusur do korrin tani...... Keq me vjen por skam cfare tjeter te them.

Duhet nje spastrim rrenjesor i ketyre kafsheve njethundrake ndryshe do shikojme dhe degjojme nga keto bema perdite.

 

Deri ne kete moment,15 te vrare ne metro dhe 11 ne aeroport.Jane te pakten 34 persona ne gjendje kritike.

Tragjedi!

po si ndodhi keshtu, jakove.. ?! -ne Janar sherbimet e sigurise ne Belgjike bllokuan per 1 jave  gjithe Brukselin dhe disa qytete te tjera. Alarm nr 1, sepse kishin te dhena te sigurta qe do kishte sulme terroriste... ndersa tani , po dalin fakte te reja, terroristet kane bere sulm frontal ne gjithe Brukselin, ndersa sherbimet e sigurise belge u kapen te papergatitura....

Jo mer Belul,nuk eshte se nuk ishin te pregaditur.Pas arrestimit te atij terroristit pritej ne çdo moment hakmarrja,por gjera te tilla nuk ka sherbim informativ ne bote qe mund t'i parandaloje.Ka ndodhur ne Amerike,ka ndodhur ne France dhe ja tash ne zemren e Europes.Pastaj,ti e di dendesine dhe infrastrukturen e tipit "guerila" te Brukselit ,qe e bene te pamundur kontrollin e 100%-te.  Une sinqerisht shpresoj qe votuesi belg tashme eshte mbushur mend dhe do t'i denoje me voten e tij te gjitha mbeturinat e majta,qe jane fajtoret kryesore per kete gjendje te Brukselit.

Terrorizmi shkon e vjen,ndersa qytetarizmi eshte i perjetshem!

E cfare do ti bej votuesi Belg, ose te zgjedhurit e votuesit Belg, ketyre? Me gjasa jane qytetare Belg, as i dergon dot mbrapsht e as i denon dot per krime te pakryera. Do beheni si Gjermanet me cifutet, do ti fusni ne gheto te kontrolluara.

Po mire t'i behet Europes. Vete i ka lene keto kellira t'i hypin mbi shpine. Tani le te shijoje frutet e hidhura te papergjegjshmerise se saj.

Nga Pjeri ka degjuar njeri?

Mos ka ndodh gje andej nga magazina mor aman!

Sfungjeri izolues ndoshta akoma nuk di gje se cfare ka ndodhur. Ne magazinen ku punon, nuk i lejohet te kete akses me mjete informuese.

Me duket se ngatrohesh me kete sfyngjerin izolues kuazi, lexoje edhe njehere VQ.

Në Shqipëri duhet të pranohen vetëm shtetasit sirianë që kanë gjak shqiptar. Të tjerëve t'i tregohet huri e të shporren. 

z.Trump te boje betimin neser dhe te fillojm nga puna

Do ndertoje nje mur te madh fare nga Greqia deri lart ne Finlande. Do ta beje Arabine Saudite te paguaje. E di sa biznes i japim ne atyre?

 I ka dockat e arta. 

BBC thote 31 te vrare.

Clidhje ka Trump-i me sulmet e Parisit apo te Brukselit,se late nam tani.

 

Pa shaka, po ai Pjeri nga behet, se ai srri me i ven. 

Sepse ne Ankaraja eshte fundi i mehalles o Stalker.

Njerezit shqetesohen se mos u ndodh gje tek rruga qe kalojne cdo dite apo presin te kalojne,jo tek rruga qe tashme kane kaluar...

Ne Bruksel apo SHBA udhetojme dhe presim te hyjme ne unionin e tyre...

True, nuk na bije rruga andej, jo po te shqetesohemi sa veta hidhen ne ere ne Somali, Jemen, apo Mali.!!

Pse duhet ti "rruhet" kujt per Turqine , kur vete Erdogani eshte nje nga krijuesit dhe perkrahesit e ISIS ! Turqia u ka hapur portat ketyre radikaleve qe levizin nga lindja ne perendim dhe anasjelltas .

Pergjegjesite jane te qarta, zgjidhja eshte pak problem. Po fillojme me pergjegjesite : getizimi i kulturave te vecanta; lenia pas dore e shtetit nga ana sociale, ekonomike dhe kulturore; mbulimi qe iu eshte bere ketyre terroristeve nga vete ambientet e izoluara muslimane; bombardimi i vazhdueshem i vendeve te origjines i kane bere keta objektive perfekte te shpelarjes se trurit nga pseudofeja dhe financimet gjeneroze te aleateve te perendimit sic jane Katari dhe sidomos Arabia Saudite. Ama princit saudit Hollande i dha titullin Legion D'honneur per luften ndaj terrorizmit, titull mese i merituar duke qene se s'ka lene grupim terrorist sunit pa financuar.

Nuk e njoh mire Kuranin po nuk me duket se keta inspirohen shume nga vargjet e tij, shumica besoj se e njohin me pak se mua. Vete Salah mbahej per tip femnisti (me pagese), pijanec dhe me qellime vetevrasese, te treja kunder fese se tij besoj.

Nga ana tjeter nuk e kuptoj lidhjen me emigrantet, ketu flasim per njerez qe kane 2-3 breza qe jetojne ne keto vende, jo per emigrante siriane qe po largohen nga keta terroriste ne vendin e tyre te origjines, po per ata s'ja ndjen shume Europes se jane larg. Firmosen dhe nje kontrate paçavure me Turqine, pavaresisht kundershtimit te Kombeve te Bashkuara dhe organizavate te te drejtave te njeriut, per t'i deportuar emigrantet dhe per t'i grumbulluar ne Turqi, ku mema Turqi do te dije si t'i trajtoje me dinjitet, pavaresisht se legjislacionin aktual e ka ne mosperputhje me ate te BE-se, po rendesi ka mos te futen brenda kufijve te BE, kujt i intereson ca behet me ta.

Nuk e di kush eshte zgjidhja, po jam i bindur qe nuk eshte as izolimi total, as deportimi i myslimaneve, as pezullimi i ligjeve dhe thyerja e privacise, as zgjidhje te tjera populiste si keto qe rrezikojne vetem ekstremizimin e situates. Vendet e BE duket se po shkojne drejt saj, eshte "zgjidhja" me e thjeshte dhe qe te shton me shume vota.

Ne lidhje me atentatet e sotme, besoj se jane shperthimi i parakohshem i bombave te planifikuara per me vone, mbase te trembur  nga dekonspirimi i te sapoarrestuarit Salah. Me gjithe ato bomba mund te ishte bere nje katrahure gjigande, dhe me e madhe se aktualja.

+101

Firmosen dhe nje kontrate paçavure me Turqine, pavaresisht kundershtimit te Kombeve te Bashkuara dhe organizavate te te drejtave te njeriut, per t'i deportuar emigrantet dhe per t'i grumbulluar ne Turqi

 

5 smiley

 lenia pas dore e shtetit nga ana sociale, ekonomike dhe kulturore; mbulimi qe iu eshte bere ketyre terroristeve nga vete ambientet e izoluara muslimane; 

Nuk eshte plotsit ajo qe thu ti, perkundrazi   kane patur dhe kane  prej kohesh perkrahje sociale  dhe ekonomike nga shteti,, te pajisur me pasaporat , me shance per edukim qualifikim ect dhe eshte kjo arsyeja qe keta kane tejkaluar caqet me ndergje

Se jane trajtuar shume me mire, me mire se mund te trajtoheshin ne vendin e tyre  Jane hileqar  nga natyra  hipokrit dhe imponues ,  me dy fytyra , qe shfrytzojne me cdo me nyre lirite dhe te drejtat e njeriut . 

  Nuk kane tru nuk jane tolerant Nuk duan dhe nuk duan te integrohen ne shoqeri, pik,  me ndergjegje te plote, kulturalisht  ata  kane probleme me integrimin  aty ku jetojne  jane psiqik, ngatresatar, dhe sherrxhinj me njerez qe mendojne ndryshe .   

Per mu, nuk qendron ky , argumenti i   ` mos-trajtimit  `  

 Jane hileqar  nga natyra  hipokrit dhe imponues ,  me dy fytyra , qe shfrytzojne me cdo me nyre lirite dhe te drejtat e njeriut

Kujt i drejtohesh me keto terma: Salahut, muslimaneve, gjithe atentatoreve? 

Une lexova disa analiza (qe kishin te benin me shume me Bataclanin ne France), ku pyetej "Perse pikerisht ne Molenbeek?", dhe me bene pershtypje keto fakte : 50% e popullsise me origjine te huaj me mbi 110 nacionalitete, nivel papunesie 3 here me i larte se ai kombetar (rreth 30%), territor i pakontrolluar nga policia qe hyn aty vetem ne raste kur duhen bere arrestime. Konsiderohet si zona e dyte me e varfer e Belgjikes dhe papunesia te te rinjte shkon ne 40%. Nuk me duket nje vend i trajtuar aq mire.

Fakti qe nuk kontrollohet nga policia ka bere qe te konsiderohet si parajse nga kriminele te ndryshem evropiane qe duan te rrijne ne fshehtesi, pa u identifikuar. Nje organizate (e gjykuar tashme) terroriste e quajtur Sharia4Belgium ka investuar shume ne kete zone, edhe kjo me origjine salafiste ("rastesisht" perputhet me besimin e Arabise Saudite). Ne nje situate te tille, duket deri diku e kuptueshme sesi midis papunesise, krimit te organizuar, mungeses se integrimit (problem dypalesh, jo vetem i belgeve po dhe i ketyre grupimeve muslimane), mungeses se policise, varferise, shume te rinj te terhiqen nga ekstremizmi, ne kete rast fetar, per t'i dhene kuptim jetes se tyre dhe per te shfryre inatin ndaj shoqerise. Financimet dhe armet i gjejme nga donacione te jashtme dhe eshte pikerisht kjo qe duhet te gjurmojne shtetet e BE dhe paralelisht te zgjidhin keto probleme socialo-ekonomiko-kulturore me nje qyteze prej 100 000 banoresh qe ndodhet 30min larg Brukselit, ne vend qe te fshehin pluhurin poshte tapetit.

Ah se mos harroj, heren tjeter shpresoj qe policia/prokuroret te kene mesuar dhe mos te mburren ne interviste TV se kane arrestuar mendjen e atentateve dhe se ai deshiron te bashkepunoje, levizje te tilla duken idiote dhe per filmat policore.

Fakt ; 

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-3...

Brussels attacks: Belgium's 'zero tolerance' mayor

 

The Brussels' suburbs of Molenbeek and Schaarbeek made headlines this week, after they were directly tied to both the Paris and Brussels attacks.

Critics say a culture of extremism flourished in Molenbeek amid a lack of integration of the city's Muslim community.

Mechelen, a small city 30 minutes away by car from the Belgian capital, also has a sizeable Muslim population.

However its mayor, Bart Somers, says his mixed approach of outreach and policing is yielding positive results.

---

Nuk dune mer te integrohen , jo se jane ne izolim , ose jo  qe nuk u kushtohet vemendja ,  ose lene ne harrese nga qeveria  !

 Shikoje me vemendje vidion  e kryebashkiakut .. Myslimanet nuk e pranojne diversitetin , u pelqen e vetja, pak a shume ne te njeten linje, (per mua ) jane edhe cifutet ! 

Mireseardhe Përdorues.

Eshte refreshing to lexosh komente mbi 2mm te cekta edhe ne Peshk per kesi temash. Laj-thaj kane mbetur vetem 3-4 nofka dhe komentet e tyre zakonisht mbulohen nga krundet e qerreve shkabiste.

Ngushellime familjareve te viktimave. Europa po korr indiferencen dhe "shpirtgjeresine" e dekadave te fundit. Rrenjet e zhulit ekstrem jane tashme te thella dhe ska burre none ti shkule. Mjere ata qe do ikin per lesh nga keto kamikaze.

Po pse pikerisht tani? Sepse eshte Donald Trump me dhunen e tij qe po i radikalizon keto forca te erreta. Nuk na duhet radikali Trump , na duhet ajo zonja me syze nga Kalifornia qe mbahet si "koke" e demokrateve qe dje edhe per ta quajtur Trumpin loser duhet ta lexonte nga letra qe kishte perpara. Me nje brisk gjigand t'ja rrujne lesht e verdha Trumpit.

Po clidhje ka Trump-i me sulmet ore aman?

Po per atentatet e Parisit dhe Charlie Hebdon,Trump-i i kishte fajet?

Te majtet si ketej si ne Europe njesoj flasin...

Shyqyr qe ketej nuk jane ne numur aq sa ne Europe, se ndryshe do te ishim bere Amerikanistan.

Me kujtohet para disa vjetesh ne Itali,CIA rrembeu nje terrorist qe bridhte i lire ne rruget e Milanos dhe e coi ne Egjipt,ku autoritetet atje e egzekutuan.

Bobo cfare rremuje u be ne Parlament dhe ne shtyp.Qeveria e kohes ajo e Berluskonit u kryqezua,se dha driten jeshile,ambasada amerikane u blindnua nga sulmet qe priteshin te benin protestuesit italiane...

Amerikanet filluan te keqtrajtoheshin neper aeroporte...

Vari lesht pune europianesh.

Flaket e luftes i kane tek dera,dhe kujtojne se po pjekin misra.

 

Gjeja e pare qe pashe sot qe pagdhire ( erresire dynjaja @ 6:30 am, ouch ) sa fika alarmin e cellit. Fap me erdhi nje notification nga fb. Filanja qe jeton ne Brussels sapo u marked Safe from Brussels Explosions. U be si gje 'normale' tani. Ja dhe fb u ka dhene option me u mark safe. 

Edhe une ashtu e mora vesh.

Dy miqte e mij qe jetojne atje kishin bere te njejten gje.

Ate po thoshim dhe ne ketej. S'po ben me lajm. U be si vrasjet ne shkollat e Amerikes

Kujdes Shkabe se Ballkani eshte gjithmone fronti ne luften midis Lindjes dhe Perendimit. Ka me ardh nje dite qe do te duket Kallkanistani si parajsa mbi toke. smiley

ballkani eshte bishti kavallit sot. dikur ishte porta e orientit. por kjo ishte DIKUR. (mais ça c'était avant, eshte shprehja e nje reklame ne france, per diçka qe nuk ekziston me)

ne fakt renia e europes ne do te na shpetoje (si gjithmone perandorite kane rene perpara nesh). ndryshe jemi te destinuar te zhdukemi si popull.

Porta e Orientit kemi per te qene prape si gjithmone, pamvaresisht se bota sot eshte e hapur. Prej Greqie, Shqiperie, Maqedonie hyjne rrefugjatet dhe prej andej kane per te hyre edhe ata qe luftojne. Nuk ka per te ngelur me aksione guerile kjo pune. Vetem neqoftese rritet mireqenia e botes.

shqiperia s'ka qene ndonjehere porte. perveçse ne kohe te romes dhe rruges Egnatia (E gjata)

s'kalojne gje refugjatet nga shqiperia. te ishim ne porte, nuk do te kishte me kembe shqiptari sot. (ashtu siç u zhduken maqedonet, apo  greket e vjeter, apo popujt qe ndodheshin ne turqi perpara ardhjes se otomaneve, do te ishim zhduk edhe ne)

ne jemi SKAJ. dhe keshtu kemi qene gjithmone.

Portat ne skaj vihen jo ne bash te vendit. Nuk do ngeli Ballkani pa u perfshire ne kete gjullurdi, ne Ballkan do vihet kufiri. Ne kemi me ngel jashte cdo lloj mase qe merr Evropa.

kufiri i çfare do te vihet ne ballkan ?

europa ka me MILIONA arabe qe banojne ne te, po behen 100 vjet. ça lesh kufiri duhet te vihet te ne ne ballkan.

Kane per ta sjelle luften, te cilen kane vite qe e vuajne vete, edhe ty ne France. Dhe nuk do jete nga ata guerilsat qe lindin nga 100 milione arabet qe jetojne ne Evrope. Atyre do ja gjeje anen Evropa.

te ishte siç thua ti nuk e shuanin luften kur filloi ne kosove. nuk u intereson lufte afer kufijve te tyre. 

per me teper sulmuan nje aleat te tyre, serbine. vetem qe mos kishte lufte disa vjeçare ne ballkan. siç po behet sot ne siri.

nuk eshte asnjehere e keshilluar flaka ne oborr te shtepise, edhe pse oborin e pasem, jo ate perpara syve. se mund te te djege shtepine.

Porte mbase jo, po dericke duhet te ket qene.

Kemi qene Grope thithese e Orientit e jo Porte. Heronjte tane ka qene shpeshhere kacak qe grabisnin udhetare, tregetare e Muhaxhire. Skemi patur meshire as per trupat e rrraskapitura qe kerkonin dalje ne det per shpetim. Kur kane kaluar trupat serbe per te shpetuar nga asgjesimi nga cdo ferre a gerxh ka kercyer Shqiptari e i ka prere koken e vjedhur kepucet atyre qe mbeteshin pas. Esat Pasha eshte hero ne Serbi se i mbrojti Serbet ne kalim nga te paret e mi. 

Prandaj edhe keta refugjate kane me shume se nje vit qe i rezistojne Mikepritjes Shqiptare e nuk shkelin tek pragu jone.

koment pa lidhje. ata nuk rrine ne greqi ku ne vete emigrojme, si atehere te vinin tek ne. pastaj shife harten, te kalojne nga ne, veçse shtojne kilometra marshim. pse t'i bien me kthesa kur i bien drejt per drejt e siper.

dhe qe te ndodhte ajo qe thua ti, t'i vidhnim dikujt kepucet, duhet te ishim RRUGE. te kalonte dike tek ne.  s'jemi ne rruge ME. sa u shpik busulla, as romaket nuk kalonin me nga ne per te shkuar ne orient, po i binin nga krahu i tyre direkt. nga i bien dhe sot.

I bie me shkurt nga Greqia,  ne Shqiperi e Itali, sesa te kalojne shume shtete te vogla me kufij te pafundem deri ne Austri. Preferonin drurin e Maqedonasit dhe Hungarezit sesa buken me krype e zemer tone.

çfare flet mo. te jete per te shku ne itali QE DUHET VAPOR shkojne direkt nga greqia. pse ta bejne cirk. po kush te hyp ne vapor, pa letra.

fakti qe s'kalojne nga ne, tregon se u bie me gjate. 

Po pse erdhen Kurdet per vite me rradhe bashke me afganet e merrnin rrugen nga Vlora per ne Itali? E di ku bie Shqiperia ti mo? Mbasi lame kokrren e namit me Kurdet, Mafia nderkombetare ndryshoi itinerar. Kane levizur dhjetera miliarda dollare me keta refugjatet gjithe keto muaj.

çfare po thua daje ? per çfare vitesh po flet ?

Nuk kalojne nga ne pasi ato vende te Evropes qe permend (Itali, Greqi etj.) kane qene deri tani akomoduese. Dmth mberrinin aty dhe i organizonin neper autobuza etj per te vazhduar me tutje. Kur te mbyllen ato perfundimisht, do ta shohim nga do ti biem. Dhe ne fakt kjo s'ka te beje dhe aq me rrefugjatet te cilet jane hallexhinj, flasim per kategorine tjeter qe ka me shfrytezu si gjithmone hallken me te dobet qe ngelet Ballkani.

po e mbylli greqia kufirin ( e bile qe turqia), s'kane nga te vijne tek ne, veç po fluturuan.

kufiri i europes eshte aktualisht ne greqi, ne jemi bishti kavallit.  

ik ne Youtube dhe shif durresin pamje ajrore qe e ka bere dikush. ne port te durresit s'ka kembe anije, eshte bosh fare. te ben habi. duket si liqeni pogradecit.

Greqia nuk i ndalon dot. Aq sa na ndalonte ne Italiani kur niseshim me skafa. Vetem po beri gje Turqia, e cila eshte duke degraduar nga dita ne dite.

nuk po e kuptoj dot llogjiken tende. neqoftese greqia nuk i ndalon dot pse duhet te kalojne nga ne ?

a nuk po kupton se te kalojne nga ne asgje nuk fitojne ata njerez. prandaj edhe nuk vijne, se nuk jane loqe. do te vinin ndryshe, pse ne do t'i pengonim ?

dhe mundohu te kuptosh edhe se per çfare nisem te diskutonim ne te dy. ti po thoje qe shqiperia eshte PORTE. ndersa une te argumentova qe NUK JEMI PORTE. nuk kemi qene kurre porte, keshtuqe fli e qete.

Ja dhe nje te fundit, megjithese ne fakt nuk te intereson me kuptu. Greqia nuk i ndalon dot nga futja ILEGALISHT. Dhe s'do mend qe s'do rrine ne Greqi, ashtu sic nuk do rrine tek ne, por vec do mundohen me kalu nga ne po ilegalisht per me lart. Dhe ne fakt permendja e rrefugjateve ishte vec nje shembull per me tregu rrugen, kaq. Konflikti ka per tu pershkallezuar dhe nuk do flasim me per rrefugjate pas ca kohesh po per gje tjeter.

KU per me lart ? ne mal te zi ? ata po nuk i pranuan ne gjermani apo ne veri te europes as ne greqi nuk do te zbarkojne me. se nuk u intereson.

ka mbi 15 vjet qe ikin shqiptaret nga greqia dhe italia. nuk fiton gje atje dikush qe ka nderrmend te ike prej vendit te tij dhe te vendoset gjetke.

vetem ne vendet e veriut ku ka asistence shume te madhe, vetem ATJE kerkojne te ikin keta emigrantet e rinj. se edhe te duan pa dit gjuhen  e vendit ata nuk jane per pune. asnjeri nuk do t'i punesoje.

Damn i lebetitmi sapo i pershkroi shqiptaret si bandite smiley

smiley e ke vene re qe eshte trend i atyre qe s'bejne dot as leke per bilete nje here ne 15 vjet?

E ka thene mire fiqo : Amerika osht si shpirt smiley, ndersa ai Vlonjati ka thene :Kanadaja eshte yll smiley ....

Pjeri akoma s'po duket!! Thu te jete manover e tij,per te testu merakun tone,i ndergjegjshem per ndikimin qe ai ka nder ne?!! Shpresoj, qe tek e fundit, te jete keshtu dhe te mos  bejme llogari me veten tone per versione te padeshirushme ne lidhje me ngjarjen.

jo mor jo, ne oren 6- 6 e gjysem te mbremjes mbaron pune  Pjeri, sa shkarkojne edhe kamionin e fundit..smiley  

pastaj  Pjeri si me i vjetri, mban celsat e magazines e duhet ta mbylle ate.. shto edhe rrugen per ne shtepi, nga ora 7 e mbremjes e paraqet forcen ne PPU, Pjeri.smiley

Te shikojme se cfare do ti kene thene ata iranianet apo afganet qe punon,per keto sulme.

Se deri dje thoshte qe fajin e ka CIA.

Edhe une keshtu mendoj Pjeter: PtH flet shume me.heshtjen e tij!

Patrioto, duhet ta kuptosh me mire Pjerin.

Belgjika ra, Shteti Islamik u zgjua sot me nje Lagje a zone te Re, mu ne zemer te Perendimit. Pjeri nderkohe eshte duke u marre me organizimin e rendit te ri ne Belgjik fale lidhjeve te panumerta me Orientin e oksidentin. Do e njohesh edhe ti me ne fund Pjerin e vertete.

Pjeri nderkohe eshte duke u marre me organizimin e rendit te ri ne Belgjik fale lidhjeve te panumerta me Orientin e oksidentin. Do e njohesh edhe ti me ne fund Pjerin e vertete.

 

 

Edhe ben vaki Patrioto, ndoshta ky profili modest qe mban ( del me sandale ne takim, leviz me çante shpine, udheton me furgona dhe tragete etj etj) e ben me mistik personazhin e tij. Njesoj si Ghandi, Nene Tereza apo dhe vete Krishti.

Personalisht nuk e lexoj Pjerin spiritual si Gandi apo nene Tereza, por si pragmatist dhe vendim marres, qe shkon celul me celul xhihadiste, peshon situaten dhe rekomandon ilacin e duhur per simptomen. 

Kurse une perkundrazi e shikoj me nje aureole prej te urti, te dituri qe fjalet e tij (ashtu si dhjata e re mbas Jezusit) te permbledhura ne VQ-n  do te jene rruga jeta  dhe e verteta per toksoret! Mendim ky modest nga ana ime.

Pjeri eshte xheloz dhe ambicioz, a e vure re si u nxi nga suksesi i Bredhit? Keto cilesi jane garancia e suksesit te Pjerit ne jete sepse e bejne racional dhe kompetitiv.

Vetem urtesi nuk shoh tek Pjeri dhe une ve bast se zihet ose grindet edhe tu honger qofte ose duke ngrene luleshtrydhe me fernet branca me Bradin. 

Actually Pjeri ketu eshte I vetmi qe provokimet I shmang me nje fisnikeri te admirueshme .pavaresisht se disa mundohen ta fusin ne sherr me veten apo te tjeret ai perseri shikon te miren ne ta .shen Thomas do thoja une .

Ti rri menjane se ke konflikt interesi. Ku te bohet Pjeri i modh ty te ka premtuar te te marre ose sekretare ose asistente kerkimore per fiannce e burse e pa ti kqyr vithet fare me kuriozitet si ja bo asaj lezbikes ne pune.

pjeri eshte TREGTAR I LIND (orthodoks). nga sheri s'ka asnje perfitim ai qe ka shpirt tregtari.

bile une dyshoj qe as shqiptar s'do ta ket gjakun shume pjerini (se nuk jemi ne tregtare dhe jemi gjaknxehte po ashtu). kushedi se çfare ere do ta ket hedh ne shqiperi faren e tij. 

Cfare Ere thua ti....., po Pjeri debules per Iranin si edhe per boten Arabe ka. Amerika eshte Nona e te gjitha kqijave per Pjerinin. 

Tironso, une jam me boten arabe edhe disa vjet, sa te mbaroje nafta smiley a nuk eshte kjo edhe politika juaj atje ne USA. 

Vallahi Pjero, mua sme duket qe ti dhe Henri Kissinger ndajni te njejtat mendime mbi  Irakun, Palestinen e Izraelin, e aq me pak per Perset e Iranit. Ti ke nje qasje me konkrete ndersa Henri Kissinger eshte me lakonik.

nuk jeton ne bruksel pjeri, po ne pjesen flamande (ate hollandeze) te belgjikes. keshtuqe mos e çaj koken, se nuk e ka gjet gje.

Si gjithmone ne te tilla raste, se cfare ka ndodhur, e dine ata qe kane qene aty dhe e kane perjetuar nga afer! Tmerr! 

Evropi nuk u rrit dot. Kur te tjeret lushin botash ne Lindjen e Mesme kto gjymoshin per flutra herbariumi. Ka qene me vakt, qe e bo cicin ne det e ta bi kripa ne tavoline, globalizma vecse ta bo pronto.

kjo tregon qe s'do te kete me sulme ne paris. kuptohet qe keto do te ishin vdjekjeprurese per kampionatin europian.

Kane dy muaj qe media citon burime sherbimesh sekrete per  sulm terrorist ne Bruksel dhe shteti e policia aty nuk ka justifikime.. Edhe Francezet kur ju ndodhi tragjedia e tyre ben me faj sherbimet policore dhe sekrete belge. Si mundet kush qe te ngreje 4-5 valizhe plot me ekspolziv dhe ti fus brenda ne aeroport pa u ndaluar nga askush? Do jet interesant te shihet indetiteti i terroristeve. 

keto lloj sulmesh do te nxjerrin pa tjeter  dike nga ballkani ndonje dite. se nje kallash edhe mund ta kene keta arabet e periferive, po eksplosiv me tone, furnizimet duhen te vijne nga ndonje burim me i afert me perendimin. dhe vetem ne shqiperi apo kosove ka muslimane. 

patjeter do te na perziejne edhe ne nje dite. aq me teper jemi vend me emigracion gjithnje ne rritje.

Shqiptaret jane raca me e mire emigruese ne perendim.. E shumta qe  bejne eshte krim rruge apo shitje droge. Por, edhe ketu te kufizuara shume. Brezi i ri eshte shume i integruar dhe nuk mund ti dallosh nga vendasit per nga sjellja dhe kultura. Perkundrazi, shumica derrmuse jane te shkolluar mire dhe qendrojne larg krimit. Ndersa per terrorizmin as qe behet fjale. Italia dhe Greqia pershembull qe deri dije qaheshin per shqiptaret sot i luten zotit se mos ju fut ndonje bombe terroristi islamik i rradhes. 

 

ti kujton se varet nga NE kjo pune ?

ncncnc, te dy rastet me sulme te mireqena e me viktima, ai i forteses dhe ai qe vrau ne gjermani, ne te dy rastet jane femije emigrantesh te lindur si cdo vendali tjeter andej por ja qe nuk jane rritur dot si te tille.

Paske filluar turnin tek peshku? lol. klm.

Shiko Gjembi keta te Fort Dix jane thjeshte mavrinj me llap te gjate dhe budallenj, qe u futen ne burg, thjeshte per interesat karrieriste te nje state attorney ne bashkepunim me nje shqiptar qe i shiti per te marr azil, se kishte vrare nje person ne Shqiperi. Jane totalisht te pafajshem! 

Kurse keto te dy me lart, Zoti na rujt, po ne si popull dihet te prodhojme idiot te permasava galaktike. S'ka ndonje mister ketu. Njerez te leshte nga trute, qe i qajne hallet qe nga gjiri Persik e deri ne Hene. S'ke c'ti besh.

Mos na dale ndonje nga keta terroristet shqiptar.

Sa here qe ndodh ndonje sulm terrorist,lutem qe vrasesi te mos jete nga kombi jone.

Fatkeqesisht wehabistet dhe salafistet kane depertuar thelle ne Maqedoni dhe me pak ne Kosove dhe Shqiperi.

Shqiptaret e Maqedonise,nje pjese e konsiderueshme,ndihen me shume muslimane se shqiptare,.

Edhe ti o korrent helm e ke ate m...goje. Njemcia ka arrestu 3 kosovare si te dyshuar per lidhje me aktet e terrorrit ne Belgjik. Inshallah dalin thjesht xhihadist Siri mbledhes se Pjeri ka per ta djeg pashaporten e vatanit po qe e vertete.

- Tomas, e more vesh seç eshte bere ne Zaventem, - mu afrua nje shefe rreth ores 9 te mengjezit. Ne ate kohe s'kishim shume pune, disa puntore po rrinin si kot, nderkoh qe une po veshtroja ca karrike, po vrisja mendjen, a ti hudh ne kontenier apo ti çoj brenda. 

- ç'a ka ka bo vaki, - zgjata veshtrimin drej vidheve te saja te bollshme. Ajo e di qe une kam debulese per vidhet e saja smiley siç une e di se ajo nuk deshiron meshkuj, por femra smiley 

- Bomb ne Zaventem, kaos i vertete ne Bruksel. 

- Ou, - erdha ne vehte, - me gjith men. Ajo iku, nderkoh une ju drejtova kompjutrit qe kemi aty ku regjistrojme çdo produkt qe hyn. E çova direkt tek Peshku, veç kur ç'te shoh, tema sapo kish dale. Aty nuk me lejohet te lej koment, dhe as e marr mundimin te regjistrohem aty.  Ndekoh me afrohet nje puntor i ri, brez i dyte i marokenve, simpatizant i isit, i radikalizuar, por qe bojm shpesh shaka. 

- ç'a ka bo vaki, ç'a te tha ajo. 

- Biri im, nja dy bomba kan shperthyer ne Zaventem, - i tregova figuren qe kish dale tek Peshku. 

- Pse nuk e çon tek lajmet e fundit te Belgjikes, qe jep çdo minute lajmin e fundit. 

- Biri im, sa here do ta perseris qe ti je hajvan, ku e di une se kush eshte sajti qe jep lajmin e fundit. 

- Papa, ti je i vjeter, anakronik, ma ler mua kompjutrin, - dhe veç kur me nxorri kete; 

http://www.hln.be/hln/nl/957/Binnenland/...

 

Papa, paske shoqni te zgjerume shume. E ne qe te qajme hallin.

Mbaje mire me keta marokienet e radikalizuar Pjer, se kane per te hyre ne pune nje dite. Kur te vije dita qe do stampohen letrat e identitetit me "Haram" ose "Halal" ti do i kesh miqte te forte smiley

Fjala, dikur isha kapriçoz, nuk pyesja shum per njeri, mirpo keto vite ne Belgjike, me mesuan nje gje, se s'duhet ta prishesh kotsekoti (per mustaqet e çelos) me te tjeret, keshtu qe kam miq nga peco-grosso e deri tek xhihadistet smiley

smiley

- ç'a ka ka bo vaki, - zgjata veshtrimin drej vidheve te saja te bollshme. Ajo e di qe une kam debulese per vidhet e saja  siç une e di se ajo nuk deshiron meshkuj

pjer gezohem qe je mire se u beme merak .une sapo te krahasova me shen thomain ti del e thua se te leshon goja leng per vithet e grave te botes smiley

E dashur Alba smiley ne kete dite te tensionuar, duhet dikush ti ç'tensionoje antaret e Peshkut smiley

po pse ti kujton se po e rrun kush per belgjiken ?

E kuptoj qellimin e mire Pjer po I lebetitmi eshte c'tensionuar me metodat e tij vetec'tensionuese.smiley

Pjero a eshte no i cik e pashme ajo lezbikja tek puna? Kte nga anet tona thone qe ai mashkull qe i mbush mendjen nje lezbikeje dhe con ne shtrat shkon ne parajse.

Let me guess, ti je nje mashkull i tille qe ke aftesite te kthesh lezbiken ne straight?

P.S. Pjer, faleminderit qe e devijove temen e sulmeve terroriste ne bisede per vithet e shefes tende lezbike.

Enderroj, zemra, enderroj. Por me sa kam provu jo te gjitha jane lezbike 100%, dhe une mundohem ti bind qe ato thjesht jane ne nje faze...tip stage...ne jete, dhe llogjikisht nuk kan pse te mos shprehen seksualisht edhe me meshkuj si puna ime qe nuk kerkon ekskluzitet....ja kto gjona i them lezbikeve.

Une zemra? smileysmiley   Si te ka ecur bindja deri tani?

Bindjen e kam  qe je simpatike dhe nen gjemb gjendet nje det ngrohtesie e seksualiteti. Duhet te jesh pak kontroll freak po une se kam problem kur femra i merr gjonat ne dore sigurisht nuk duhet ti mungoje stamina.

smiley

Une them te kaloni tek Pa censure smiley

Me mire tek mesazhet nice e quiet! smiley

Nuk eshte shefja ime e dashur, eshte e nje sektori tjeter. 

Ah tani po Pjer, ky detaj eshte shume i rendesishem!

Gezohem Pjer qe gezon shendet te plote. 

flm e dashur flm  smiley ketlina 

me keqardhje por Belgjika tregoj se eshte nje shtet komplet i falimentuar.

 Un calcolo completamente errato quello di immaginare che la Jihad avrebbe risparmiato il Paese, in cambio della tolleranza con cui intelligence e servizi di sicurezza trattavano i quartieri ghetto alla periferia di Bruxelles dove i terroristi reclutavano la propria manovalanza e ammassavano armi ed esplosivi.

Il Belgio sta pagando con gli interessi un prezzo altissimo al calcolo egoistico della propria supposta neutralità rispetto al terrorismo fondamentalista, che negli ultimi due anni ha costruito la rete di basi e militanti che sta insanguinando il cuore della capitale d'Europa. 

Po lexoja sot online per aeroportin Ben Gurion ne Izrael qe ka nje checkpoint 2 kilometra para se te hysh ne aeroport. Nuk hyn dot njeri i gjalle me arme ne trup ne ate aeroport. 

Ketyre u kane hyre me eksplozive ne trup deri te check-in.

ti krahason vende pa lidhje.

e megjithate edhe me ato chekpointet nuk i pengojne dot aksionet terroriste. me thike po i therrin izraelitet atje. eshte e pamundur per nje shtet qe te ndaloje atentate te kesaj natyre, pa dhi jeten e vendasve te tij.

se nuk jetohet te te kontrollojne ne çdo dyqan ku futesh siç eshte bere ne france psh. te vjen nje moment ne maje te hundes jetesa e tille. po te jesh njeri i ndjeshem kuptohet. 

se ka qe edhe gishtin ne bythe tu futesh nuk e kane problem, per pak me shume siguri.

Vende pa lidhje qe shume shpejt po vijne drejt lidhjes.

Kishe 4 muaj kohe per t'u bere gati per dicka te tille, daj. Cfare bere? Ja, kete qe ndodhi sot ke bere.

Belget them ere, jo ti.

po pse çfare duhet te benin belget sipas teje ? 

Monitorim te kishin bere, monitorim te cdo personi te dyshimte, qe e kishin ne liste apo qe kishin info per te ne cfaredolloj rruge. Masa me te rrepta sigurie, ja c'duhej te kishin bere.

nuk kane polica ne dispozition per te kontrolluar miliona njerez me origjina te dyshimta dhe qe per rrjedhoje mund te behen çdo moment terrorista.

 

All vehicles that arrive at Ben Gurion must first pass through a preliminary security checkpoint where armed guards search the vehicle and exchange a few words with the driver and occupants to gauge their mood and intentions. Plain clothes officers patrol the area outside the terminal building, assisted by sophisticated hidden surveillance cameras which operate around the clock. Armed security personnel patrol the terminal and keep a close eye on people entering the terminal building. If any persons seem suspicious or anxious, security personnel will approach them and engage them in conversation in an effort to gauge their intentions and mood. Vehicles are subject to a weight sensor, a trunk x-ray and an undercarriage scan.

And above all passenger racial profiling.Before any passenger ever gives up his luggage to the fine folks at Ben Gurion International, an employee places a neon yellow sticker on the back of your passport. On it is a 10-digit number. The first number, ranging from one to six, indicates your perceived threat level to whomever else you're passed along.

Magnus, Nga fotoja qe pame ketu dhe qe dhane lajmet per ata dy personat qe po shtynin karrocat e bagazhit, aty ishte salla e madhe ku hyjne çdo njeri qe sapo zbret nga makina, taksia, autobuzi dhe treni. Tek ajo salle hyn kushdo, se hyn direkt nga autostrada. Aeroportin e Zaventemit (Brukselit) e njoh me gishta, lexo tregimet e mia te udhetimit, siç thote me te drejte edhe Beluli. 

Dakord Pjero. Shyqyr qe u ktheve njehere se na bere merak.

Ketyre u kane hyre me eksplozive ne trup deri te check-in.

 

po ne te gjithe aeroportet e Botes, nuk te kontrollon  kush deri te check-in..  Izraeli eshte histori tjeter.

mirepo  keto aktet terroriste qe po ndodhin   shpesh tashme: ne aeroporte, metro, stacione trenash, teater, (tentuan edhe ne stadium) etj, pervec viktimave qe lene, ankthit qe krijojne, pikerisht:  pasoje e terthorte eshte edhe marrja e masave  me te rrepta per sigurine.  qe do te thote per ne, humbje lirish qe ishin shume normale deri tani,  jete me e mundimshme.. p.sh na duhej te ishim 2 ore me pare ne aeroport ,  ketej e tutje do na duhen 4 ore  se do bejne nje checkpoint 2 km para aeroportit, si ne Izrael.smiley

U bo per te udhetuar me makine tani Belulo. 

qe do te thote per ne, humbje lirish qe ishin shume normale deri tani,  jete me e mundimshme.. p.sh na duhej te ishim 2 ore me pare ne aeroport ,  ketej e tutje do na duhen 4 ore  se do bejne nje checkpoint 2 km para aeroportit, si ne Izrael

jaaa ncuq, nuk kane nga t'i marrin keto ide autoritet belge e hollandeze... nuk lexojne peshkun.

thuj shyqyr se me siper pastaj do lexonin thagmat e Pjerit qe shpall "miq" xhihadistet. 

po jo pra ,  idene do ta marrin nga ty, domethene nga checkpointi  2 km para  aeroportit  ne Izrael qe e solle si shembull.

Po s'e dhashe shembullin per te dhene mend se si behet, mer daj, por per te thene se sa larg shkojne shtetet qe e marrin seriozisht problemin e terrorizmit. Jo cdo shembull jepet per ta ndjekur pike per pike; jepen dhe shembuj per te zgjuar njerezit nga gjumi. Se Belgjika s'rron ne lindje te mesme, si I zraeli, qe te veje checkpoint. Por eshte e qarte se ka nevoje qe hape syte, si sigurim dhe polici them, gje te cilen po e thoje vete diku me larte me sa lexova komentet.

ik ore mos llap me. ik dil bej nje xhiro, se po na çan trapin. na jep dhe mend ti loqe. 

prezanto kandidaturen te policia belge, se te angazhojne po te jesh gjeniu i zero atentati.

Profilo, kush te foli ty mer pilivese? Ik se po ta rras nje cekic kokes, karagjoz!

Magus, meqense nuk po te kuptoj dot ne vijimesine e komenteve te tua,  po te them edhe njehere se cfare dua te them une..

sado masa preventive te marrin shtetet evropiane, eshte e pamundur ne shoqerine e  hapur qe jetojme te mbrohesh 100%  nga sulme te tilla sot ne Evrope. dhe ki parasysh qe shumica absolute e ketyre qe kryejne sulme ne Paris apo Bruksel etj, nuk jane armiq te huaj qe ububu si na futen ne Belgjike, Angli a France. jo, jane qytetare te ketyre vendeve.

cila eshte pergjigja e autoritetit ne te tilla raste ?  -ashpersim i masave te sigurise. qe dmth me shume kontrolle ne aeroporte, stacione, metro, stadiume etj.. 

ne fakt kontrollet  kane filluar.. ne shume vende te evropes,  kane kohe qe kane nisur  kontrollet nder-kufitare. na duhet te mesohemi me keto, prandaj  thashe me siper  qe jeta do na behet me e mundimshme.  sikurse edhe humbje e lirive tona, pasi pervecse do na kontrollojne me shume, edhe do te na pergjojne me shume.   keshtu magus, keshtu..smiley

Hajt mo, do rrojme si do rrojme edhe me masa me te ashpra sigurie. Nderkohe kur te jesh duke prit 4 ore neper aeroporte (ne vend te 2 oreve normale), e din se c'duhet te besh: hap celularin dhe lidhu me peshkun. Kete te drejte themelore nuk ta lu kush smiley

.smiley do ta bej kur te jem te checkpointi 2 km para aeroportit ne Izrael.smiley  shalom.smiley

ne qe jemi me origjina te huaja, mos u bej merak se kemi te gjithe nga nje dosje te hapur.

pranej dhe kur dikush del hapur, ata thone qe e kishim ne shqyrtim kete. ne fakt ata kane ne shqyrtim te gjithe ata me origjina te dyshimta. 

puna eshte se s'kane personel, qe t'i kontrollojne te gjithe, dmth edhe se çfare postojme ne ketu te peshku ta dine dhe regjistrojne ne dosjet tona, sesa afer pikes kritike jemi apo jo.

An internal investigation of the Transportation Security Administration revealed security failures at dozens of the nation’s busiest airports, where undercover investigators were able to smuggle mock explosives or banned weapons through checkpoints in 95 percent of trials

shoot, man! y'all r in trouble. ju paska lon ne balte sistemi ene ju anej, tirona. gjynof!

Ne te na ruj Perenia e cunat e ... se te jete per TSA,  edhe nei elefand i kalo pershalesh.

Pjero, gzohem qe je mire. Te gjithe ishim te shqetsum per ty dhe kjo tregon impaktin qe ti ke ktu tek ne,se bie fjala,ne Belgjike ishte dhe Jakova,po kerkujt s'i ra neremen per te,jo se nuk do na vinte keq - qofte larg -  me i pas ndodh gje,po ai eshte me pak vizibel . Fama dhe respekti qe ti gezon ktu,Heretikun i here,e c'akordoi komplet,s'e pertyp dot faktin qe ti ke protagonizem te padiskutushem. Boll munohet me karikatura,filozofira,e qun vehten "i Modhi" duke neshkru kshtu aforizma qe i blun vete,po prap me ty s'krahasohet. Kjo e lujti mensh. Ka ca kohe qe po te len rehat, se e ka kuptu qe me ty e ka te humun davane.

Edhe i here,pertej cdo shakaje, gezohem qe je mire. smiley

Pjeter se sa do fikja kompjutrin smiley i kam thone me kohe Tikut, dil i pari, se une po rri ne ven te dyte smiley por jo thote, nuk ka kompromise smiley

Pjero ti je i pari, absolut....shif si plasi interesimi per mireqenien tende sapo dicka ndodhi ne Bruksel, e ke bo blogun tatin si hajdut zemrash qe je. Per Tikun e Profilin nuk pyt kush gjalle ne bot, veq per ty. Me plas ndonje bumje ne Talje a France, i njofi Peshqit une, do urojne inshllah e ka honger Tiku me Profilin, dhe i Lebetitmi gjithashtu.

Po keta te gjithe mjeshtra bombash paskan qelluar?  

Per fat te keq, keto ngjarje tregojne sa te papregatitur jane forcat e rendit ne Belgjike e France kur perballen me situata te tilla. Ai abdurrahimi qe kerkohej qe nga Parisi thane jo eshte ne Siri, eshte ne Kine; e gjithe kohes kishte qene mu aty. S'e kapen dot per kaq muaj. 

Kam qene gjithmone avokat i tolerances, por sic e thane komentues me siper toleranca dhe mirekuptimi, te pakten ne keto raste, kane deshtuar. 

Dru, e le te digjet i njomi me te thatin. Nuk e besoj dot qe nuk kishte nje njeri qe te mos ta dije ku fshihen/komplotojne/testojne keta barkbombat. Te gjithe ata qe dine dicka po nuk hapin goje jane bashkpunetore.

 

po juve pse nuk e ndaluat dot ate attentatin ne bernandino a si quhej ai vendi ?

po ate iPhone pse nuk e hapni dot ? 

aq te pazote jeni ore te uruar. apo veç te shikoni qimen ne sy te tjetrit dhe jo trarin tuaj ?

Ne fakt edhe trump edhe keta jane e njejta gje, e njejta dukuri por ne shoqeri te ndryshme, reaksion prej /ndaj neoliberalizmit. 

Te dy pohimet nuk e perjashtojne nj-tj. Pra mund te cooegzistojne.

Sa per te qeshur me vjen me keta qe shkruajne nga Amerika e qortojne Belgjiken per paaftesi ne fushen e sigurise. Nderkohe qe andej jo vetem qe i vrane me nje tenxhere me presion, por i qr u rrafshuan dy ndertesat me krenare te qytetit me krenar, u sheshuan vete Pentagonin, Ministrine e Mbrojtjes. lol

Le te themi realitetin. Dikujt qe eshte gati te vdese, nuk ke cfare i ben. Nuk ke si i ruhesh. Per sa kohe qe ai ka arsye e shtytje per ta bere, ai do ta gjeje nje menyre per ta bere. Menyrat jane pa fund. Sidomos ne shtete ku terroristet kane lindur aty si cdo vendali, por nuk jane integruar dot si vendalinj, por si terroriste, ne lagjet e tyre te ndara. 

Per te qeshur eshte...mbi te gjitha ky vendi i te pa-afteve amerikon shiqohet me ndjenja inferioriteti nga elitat politike shqiptare qe konkurojne me njerea tjetren kush do mori viz per te bo nje foto me Obamen...se shume nuku e morrin vize se jane kontrabandiste droge e trafikant femrash qe here pas here jane motrat e grate e tyre. Vari leshte usa po mbyllni ambasaden amerikone ne tirone se nuk ka ctju duhet

 

Shkabe cifutet jetuan qindra vjete ne Evrope ne lagje te ndara dhe te persekutuar (me ligj) dhe nuk hodhen gje ne ere. Biles nuk e rrunin hic per integrim smiley

nuk krahasohen çifutet me arabet se jane antiteze e tyre. 

arabet jane race HEGJEMONISTE dhe ESPANSIONISTE si oksidentalet vete. jane popull i lindur ne te njejten kohe, pra realitivisht te rinj.

ndersa çifutet jane popull shume I VJETER. prandaj dhe nuk jane agresive.

Prandaj ja permenda Shkabes te cilit i duket se konflikti vjen nga qe Evropa nuk ka ditur/dashur ti integroje, dhe jo prej natyres se tyre.

nuk vjen nga integrimi se europa nuk integron vete te SAJET. 

ne france ka korsikane, baske, alsasiane, bretone, etj, etj, qe jane akoma te paintegruar. ata para se te jene franceze jane gje tjeter.

nuk integron dot europa, as te bardhet e saj, jo me te integroje raca te tjera. 

arabet bile prandaj dhe i sjellin qe t'i bejne sa me lemsh vendet e tyre, e te pamundesojne sa me shume te jete e mundur shembjen e shteteve te tyre artificiale dhe jo te ngritur mbi baze ETNIKE. a po kupton ?

kam pershtypjen qe te gjithe pjatalarsit e botes diskutojne ketu, ne kete blog.

CIFUTET JANE ARABE.

jo mor lale. jane te dyja palet semite, nje perzierje dmth, por nuk kane lidhje si popuj. çifutet jane shume me te vjeter, dhe arabet shume me te rinj si popuj (dmth qenie te vetedishme per prejardhjen e tyre).

arabet jane formuar rreth viteve 600. çifutet jane shume me te vjeter se kjo epoke.

vetem se arabet duke qene me te rinj, kane te gjitha vetite e ketyre popujve te rinj. jane shume ME AGRESIVE, dhe shume me ekspansive.

per pak vite mbushen boten, duke u bere miliona ne numer. siç bene dhe perendimoret ne fakt, qe jane po ashtu popuj te rinj, te formuar pas krishtit.

Cifutet jane Arabe, pavaresisht se sot te kercenuar pranojne te konvertuarit Jude edhe kur jane zezake. Prandaj ke Cifute zezake ne Etiopi, por historikisht jane ARABE dhe sigurisht jo nje popull...por nje FAR e Fis

jane SEMITE. nga vjen dhe fjala anti-semite, per ata qe i luftojne.

Prandaj ja permenda Shkabes te cilit i duket se konflikti vjen nga qe Evropa nuk ka ditur/dashur ti integroje, dhe jo prej natyres se tyre.

Fjala, dhe nje here. Ti me permend hebrenjte per nje kohe kur terrorizmi nuk ekzisonte, dhe nuk mund te ekzistonte per arsye te qarte, sepse:

1) nuk ekzistonte masmedia qe te perhapej terrori. Qellimi i terrorizmit nuk eshte tek vrasja e atyre 30 vetave, por tek tmerri qe u futet 3 miliarde te tjereve brenda nje ore. Ne kohen qe permend ti, ishte e pamundur. Dhe po ta benin hebrenjte, do t'u shkonte huq.

2) Popullsite ishin te ndara ne menyre drastike. Gjermanet ishin gjermane. Italianet italiane. Dalloheshin nga fytyra nje kilometer larg. Nje hebre nuk mund te futej ne mes te tjereve dhe te bente namin me bomba. Po ta bente heren e pare, heren e dyte e vrisnin qe nje km larg.

Keto jane arsyet qe terrorizmi qe njohim sot u krijua vetem kur u krijua propaganda masive nepermjet teknologjise mediatike dhe kur u krijuan shoqerite multi-etnike. Hebrenjte ne kete periudhe e kishin mire me shoqerite multi-etnike. Nuk eshte se hebrenjte jane me te mire se te tjeret, sepse krime kane kryer cdo here qe kane pasur mundesine.

"Fjala, dhe nje here. Ti me permend hebrenjte per nje kohe kur terrorizmi nuk ekzisonte, dhe nuk mund te ekzistonte... 1) nuk ekzistonte masmedia qe te perhapej terrori. "

https://en.wikipedia.org/wiki/Zealots_(Judea)

Dmth, ti gjemb po me thua qe nje video origjinal nga vendi i ngjarjes, qenka informacion me i dobet se ai qe te servir nje gazetaruc qe e transformon sipas interesit politik te pronarit? amostk 

Jo, ate e thua ti. Apo tani qe e shikon qe ja fute kot se terrorizmi qenka shpikur qekur eshte shpikur liveleak, kercen ne dege tjeter, si perhere pz. ncnc. lol. klm.

ah mer gjembi qe e le veten ne dore te gazetave. shiko si ta kane perdhunuar mendjen mero bazet dhe kujt tjeter ia ke hapur shalet e trurit

Dihet boterisht se kushdo qe ben interesantin duke folur me metafora pa kuptim dhe pa lidhje me biseden ka nivel te larte intelekti. pz. O xhot o xhot. Sidomos kur une s'jam asgje perpara te rinjeve Daneze. ncnc. Te them te drejten s'e kam aftesine t'i hap njeriu shalet e trurit. Po ti na trego kush ta ka hapur b... e trurit tend e te ka bere kaq erudit? Je hapur qe je hapur, hapja dhe peshkut mos bej si i turpshem. lol klm

Gjembi, te thuash "une jam i zgjuar se informohem nga mero baze e shoke" ndersa te tjeret informohen vete drejt e te burimi, tregon shume, po shume fare, ama. S'e ke idene se sa. lol

arabet jane race HEGJEMONISTE dhe ESPANSIONISTE si oksidentalet vete. jane popull i lindur ne te njejten kohe, pra realitivisht te rinj.

ndersa çifutet jane popull shume I VJETER. prandaj dhe nuk jane agresive.

 

smiley smiley  .........ti je thesar ....bashke me ate mbrojtesin e balenave......cer ka nard ndoka me teper mor jqj lol....

Po sigurisht, sepse cifuteve u dhane toke. Nuk ua moren. Arabeve ua moren. Nuk ua dhane. 1+1=2

sa ngrihet pak niveli komenton pa lidhje. 

as vendalinjet nuk jane te integruar gje ne oksident e ne belgjike per me teper se kudo tjeter. 

belgjikja eshte shtet me probleme te thella vete, et pasgjithshme per me teper. si jugosllavia do te perfundoje, pas ca vitesh.

prape ky tipi. 

O profilo, fakti qe nuk kapen atentatorin ne San Bernardino nuk e ben me te pregatitur policine e Brukselit. 

po kush po flet per pergatitje ? 

po nuk ke per çfare t'i akuzosh. lexo postin e shkabes lart se ta shpjegon veshtiresine e kuptimit. ose mos ha vetem hamburger se te zvogelojne trunin

Kjo llogjika qe kushdo qe komenton nga USA eshte detyrimisht perfaqesues/mbeshtetes i gjithckaje qe ndodh ne USA eshte mahnitese. Dmth po u vra nje dele ne Texas ne nuk kemi te drejte te themi mos i vrisni delet ne Irlande se gjynah. "U bote ju!" do ishte pergjigja.

nuk ke te drejte se ja fut KOT. flet pa BAZE. pa LLOGJIKE. 

duket qe je nga ata qe lajne pjatat, siç thote shkaba.

ha ha ha pjerdh, oh! zhardin, lol ketlin, bum bum ngambrapain

-------------------------------------------------------------------------------------------

Areoportet jane shenja e pare e ardhjes se Fundit te Botes!

                                                                                       Karl Kraus

 

Per te qeshur eshte...mbi te gjitha ky vendi i te pa-afteve amerikon shiqohet me ndjenja inferioriteti nga elitat politike shqiptare qe konkurojne me njerea tjetren kush do mori viz per te bo nje foto me Obamen...se shume nuku e morrin vize se jane kontrabandiste droge e trafikant femrash qe here pas here jane motrat e grate e tyre. Vari leshte usa po mbyllni ambasaden amerikone ne tirone se nuk ka ctju duhet

Eshte ai brez politikanesh qe perkon me te njejtin brez popullsie qe ndihet po aq inferior. Arsyeja eshte, sic e kam thene, sepse jane rritur ne kohe te komunizmit, dhe vesi del me shpirtin.

Truri i tyre eshte programuar te adhuroje me verberi me te madhin, te ule koken para me te madhit, dhe te mos guxoje te vere ne dyshim asnje gje nga ato qe thote i madhi. U eshte rrenjosur aq thelle sa e bejne pa vetedije. 

Shiko dhe ketu se si mbrojne me verberi cdo gje te Amerikes dhe refuzojne t'ia njohin te metat ashtu sic duhet t'i njohim meritat. Mjafton te krijojne nje idhull, dhe i mbrojne me jerm edhe krimet me te medha, si vrasjet e Sales ne Gerdec e 21 Janar.

Megjithate, nje brez i ri po rritet me informacionin qe i plaset ne fytyre, pa dorashka, nga cdo ane, dhe qe ka fituar qe ne vegjeli aftesine te mos i shohe as amerikanet dhe as te tjeret si superiore, por t'u njohin te metat bashke me meritat.

Rrnofte e mbretnofte brezi i ri Shkabe....por mu sma mbush mendjen...me duken te pa-afte  dhe gjenetikisht te demtuar nga ndotja e ambientit dhe ushqimet e skaduara si dhe mungesa e standarteve minimale te jeteses qe prinderit deshtuan tu sigurojne pinjolleve te tyre.

Nese brezi i ri te duket i paafte, nese trendet e tyre te duken pa cilesi, atehere eshte shenja nr.1 qe nuk po ecen me me hapin e botes, dmth po plakesh. E njejta gje ndodh me cdo brez pa perjashtim. Femijet komuniste, me funde e bicikleta qe dilnin ne kinema dhe pasticeri, u dukeshin te shthurur prinderve me shallvare, cibuke, citjane e tespie.

Shkabe te premtoj se une do ta kem dashnoren me pjeshke se ti 20 vitet e ardhshme.

Robo, ne nje shoqeri qe nuk zhvillohet, por rri vendnumero, sic ka qene shqiperia per 500 vjet me turkun, femijet benin te njejtat gjera qe benin eterit, gjysherit. Ne nje shoqeri qe zhvillohet, brezat jane krejt ndryshe. Nese ty te duken ndryshe, do te thote qe ka zhvillim, permiresim. 

Brezi i bashkuar nga interneti dhe multi-kulturalizmi do te jete me i zhvilluar se brezi i rritur mes lufterave te ftohta dhe televizioneve. Jo e anasjellta. Por ama dhe keta ishin me te zhvilluar se brezi qe nuk i perceptonte dot zezaket neper autobuse e shkolla, sic nuk percepton dot ti brezin e sotem.

Ama dhe keta qe s'donin zezake, ishin me te zhvilluar se brezi qe nuk e perceptonte dot boten pa pushtime, pa krenarine e te qenit ushtar ne luftera boterore apo te pasurit arme berthamore, burra e gra bashke. Por dhe keta ishin me te zhvilluar se brezi qe as nuk e perceptonte dot qe grate te votonin. Edhe keta ishin me te zhvilluar se ata qe s'e perceptonin dot boten pa skllever, e keshtu me radhe.

Ne secilin nga keto breza, pleqte ishin te sigurt qe brezi i ri po ikte duarsh dhe po e merrte planetin ne qafe, nderkohe qe ishin ata vete qe kishin bere me shume dem nga te gjithe. Eshte proces i natyrshem, eshte me keq po ta luftosh. Behu "cool" dhe leri lumenjte te rrjedhin.

Une jam i ri dhe cool po e kisha ceshtjen diku tjeter qe ti e evitove. Une sjam tradicionalist por kam dyshime mbi aftesine e brezit te ri. E para gjenetikisht jane te ushqyer me bollek por jo mire se ambienti eshte i ndotur dhe ushqimet nuk kane te njejten cilesi si ajo e gjysherve te tyre, dhe e dyta se jane shume prinder depedent. Kjo nuk vlen vetem per ju ne Shqiperi por edhe ne ITaly e ketu ne Usa. Mu me duken 28-34 si adoleshent ne Shqiperi dhe Amerike. Nuk desha as me mburr veten time e as me ul brezin tjeter, thjesht nje konstatim global, dhe ju jeni po njesoj te prekur.

Une jam i ri dhe cool

 

E cool fare je .smiley

per momentin te gjithe ata qe bejne diçka ne ate vend ku jeton, jane te brezit te vjeter. (te gjithe kengetaret e shquar te operas psh, jane te brezit te enverit, apo shkrimtaret, etj, etj. ta kam fjalen tipa qe njihen dhe nga bota jo vetem nga nje anonim si ty)

ose na jep shembuj konkret po deshe me fol me baza. na trego nje te ri, qe ka bere diçka qe njihet nje fare soji.

Po ja shiko ndryshimin ne politike mes brezit berisha-nano dhe brezit Rama. Njeri brez nuk terhiqet per asgje por ben 1997, vret 4 protestues dhe i duket normale. Tjetri as e koncepton dot dicka te tille por terhiqet per armet kimike. Brezi me poshte do te jete akoma me ndryshe. Eshte e pashmangshme.

E njejta gje kur futesh ne biznesin e njerit te brezit Rame-Berishe. Nuk di te respektoje klientin ne sherbim. Nuk di te sillet ne zyre. Te rinjte jane komplet ndryshe, qe nga shitesit qe buzeqeshin per cdo gje dhe shmangin cdo konflikt e deri tek pronaret e bizneseve qe duan te kenaqin klientin kur t'ia fusin, jo thjesht t'ia fusin. Ndryshimi duket kudo. Eshte a natyrshme. 

per çfare ndryshimi flet, ato rruget dhe sheshet qe t'i ngriten kompanite turke ? apo ato rrobat qe vishni (dhe qe kujtoni se ngjani me te bukur keshtu, me pamje prej europiani) qe jane te gjitha mall importi ?

Shkabe gazeta tema qahet per gjendjen e mjeruar te kendeve te lojerave ne tirane ndersa ti merakosesh per gjendjen e parqeve ne south chicago.urno shiqo per kushtet e mrekullueshme ne te cilat rritet brezi i ri,http://www.gazetatema.net/web/2016/03/22...

12 foto, asnje mbeturine e lene ne toke si ne Cikago. Thx for proving my point. klm

Shkabe ua nderroni pelenat pleqve ju atje ,apo jeni te gjithe prefesora e pleqte tuaj dhjesin ne breke ?

...

ti je kar i lind apo ben vete ?

rita ora eshte karakurve qe po s'nxorri cicat diku, nuk e ndjek me njeri neper rrjetet sociale. 

e krahason me ermonelen ti ? 

ik mu zhduk, se nuk diskutoj me me ty. 

ja ku duket qe dhe ti ne mos qofsh plak, je i vyshkur komplet nga truri smiley smiley smiley

Opera eshte si latinishtja, dicka e vdekur, specifike per nje kategori shume te vogel njerezish. Pse vazhdoni e merrni si shembull? Sado, prape, ermonela jahon nuk e njeh bota sa c'njohin rita oren bie fjala. Ermonela ka 140 mije like ne FB, as sa gjysma e Erion Veliajt. Rita Ora ka 5.5 milione. 

saimir pirgu nuk paska as 120 mije followers nw FB. lol Aq i mbledh une per 2 muaj po t'i vihem me nje faqe me teme cfaredo, qofte me teme kunder emigrimit. lol

po nuk i ka katnare ata qe e ndjekin siç i ka ajo rita tende.

dhe diçka per sqarim, nuk kam gje kundra rita ores qe perdor marifetet e saja per te bere lek dhe fame.

po nuk krahasohet talenti qe duhet me kendu nje kenge tre minutshe (qofte me te bukren e kengeve mbi kete toke) me ate qe duhet per te kenduar diçka SUPERIORE, ne te gjitha aspektet. vepra qe jane te futura njehere e mire, tek ajo qe bota ka si arritjet e saja me te ralla e me te cilesishme.

por po harxhoj fjalet me ty. 

O njerez, nuk quhet fame boterore 140 mije ndjekes ne FB zyrtar. Me shume se aq kane ndjekes shkrimtare specifikisht shqiptare, si Albatros Rexhaj, qe ka 400 mije ndjekes dhe s'ka asgje prej katnari. Kjo ne gjithe boten s'paska as 140 mije. lol Dhe gjysmen e atyre 140 mije i ka shqiptare qe i bejne like per patriotizem, katnare. Futja kot. Opera eshte e vdekur. 

o profil, lere shkaben se aq tru ka.

po na thuaj: te ka ardhe ndonje foto me cica tek mesazhet private, vlla?

 

Shkabe kjo eshte prove injorance dhe degradimi mendor kur bythet e Kardashianeve kane me shume ndjekes se kordat zanore te Vace Zeles. Eshte pikerisht ajo qe te them une, brezi i ri ka tru adoloeshenti edhe kur godet te 30tat.

ajo kardashiania ka me pak talent artistik se rita. se as te kendoje s'di.

ajo perfiton nga situata, lun me regullat e kohes qe jane shume te ULTA, kjo tregon se ka nje fare zgjuarsie po ashtu. i kupto gjonat edhe pse buzet i mban gjithmone si brimsume, gjysem te hapura, per me ngjajt me seksi.

ajo as trupin se ka te bukur, por aq poshte ka rene cilesia. mjafton sot vetem me dal perdite ne TV, per tu bere i famshem dhe pasanik. zgjuarsia konsiston pikerisht me gjetjen e mundesive qe masmedia te flase per dite per ty.  dhe mbaroj puna, u bone i famshem.

Shkaba ngryset amerikan dhe gdhihet kanadez.

dhjet aty ku ha buke kur cohet ne mengjez.

O shkab', o rrot kari, peng peshkun e ke marre, 

dhe per faj' tend, mend po na vin' verdalle,

ja ke sjelle n'maje t'hundes gjithe peshq've te botes,

mos me thuaj se nuk e meriton nje garuzhde kokes.

 

Kjo Ura Vajgurore, c'trap paska pjelle,

nga mengjesi ne darke, di vec vrer te vjelle,

Qekur emigroi ne Komun' t'Parisit,

na eshte bere llafazan ulur ne byth' t'lisit.

Ligjeron ne peshk si i buk'ri shejtan,

Kur na hiqet i mencem dhe ky trap mor aman.

 

Pse kaq shume helm nxjerr nga goja mor i uruar,

kushedi sa te kan' rrahur, sa  shume te kane abuzuar,

Po c'faj te kemi ne qe na derdellit dite e nat',

vime ketu per qef, te bejm' nje dore gallat'.

Jeta eshte e shkurter, eshte per t'u jetuar,

s'ka kohe per urrejtje, vec per t'dashuruar.

 

Shko gjej nje dashnore, bej qef e pi vere.

boll u rrobtove, jeto dhe ti njehere,

qi pidh dhe puth buze dhe luaja fene jetes, 

se ngele gjithe diten duke "i rene klarinetes".

po te ikin ditet duke bere gam-gam,

ik o trap jeto, mos e co jeten haram.

Ashtu eshte shkà bà ktù, vetem ti nuk plakesh kurre, e nuk mund te plakesh kurre, sepse je spermatozoid i ngambrapa 90-tes qe vertitesh perjetsisht brenda ne prezervative.

 

Shume zhurme dhe sharje me njeri -tjerin bejne shqiptaret neper forume! Sikur tu lexonte bota do te mahniteshin nga zgjuarsia pellazge! 

Po pse kot kane shkelqyer pellazget ne histori. Kemi patur perandorite me te medha, sot jemi sa nje kontinent, jemi majuci i shkences e teknologjise, kot nuk quhet Albanian Valley.smiley

Jo vetem ne histori por thone qe edhe kulturen e kemi pasur shume te larte. Nuk e shpjegoj dot si ka degraduar kultura jone. Shume e dhimbshme por e vertete. Shiko komentet qe jane pasqyre e kultures sone shqiptare. 

i degradumi je ti. po te duhet tru ta vesh re, qe nuk e disponon. kur u nda aq te ra (per pjese). 

ne çfare vendi i lan pjatat atje ?

Kulturen menjane, edhe ti mos i jep me shume rendesi se sa kane ca komentesh kafeneje. E di qe eshte klishe, po 50 vjet burgosur, dmth duku njehere te pakten mbas nja 50 e kusur te tjera.

çfare quan kulture ti tirona ever ?

....Gjer atehere po i lutem Zotit per te ndryshuar realitetin. 

u kap dhe naim lakrori ma n'fun

Pmotres...ishalla mbase kapin dhe shkaben,

Dhe Cunat e fese se Paqes shperndajne embelsira per nder te kamikazeve te Brukselit ....

Shyqyr qe nuk ka pasur shqiptare ne kete mes.Se kush do te duronte serbet dhe greket ne websitet e tyre.

Nqs kjo eshte e vertete, keq e keni punen . Ne fakt Shqiperia eshte _red flagged _ vetem prej tyre ne listen e zeze ne cdo aeroport ne North America!! 

 

Nuk  e  kam kuptuar kurre lidhjen pellazge , ilire, shqiptare , me felliqesirat arabe 

Ca thu mi? Eshte zyrtarisht "red flagged" ne SHBA, Shqiperia? S'i funksionon kjo s'e s'e marr vesh? Kur kam qene une s'ka patur ndonje gje te vecante.

Nuk ka nevoje te behet publike. fatkeqsisht, keshtu eshte 

Mos e vrit mendjen se nuk hidhen ne ere shqiptaret, kta maksimumi kane ndonje ngarkese droge per te te terhequr, po e hengren me kete valen kunder terrorizmit.

Ashtu thone dhe letrat. Shqiptaret preferojne kembesori. Nderkohe 25 te Shqiperise 23 te Kosoves. Se sikur ishim rehatuar me ate muhabetin qe ne Kosove ka radikalizem, ne Shqiperi jo.

Po per keta gjynafet shpresoj ti lirojne se sa lexova asnje gje s'kishin bere, thjeshte pas sulmeve ka nisur sezoni i gjuetive te shtrigave.

Di gje njeri nese numri i virgjereshave eshte ne perpjestim me rolin ne lufte? Ata qe vrasin veten marrin me shume virgjeresha se p.sh. kuzhinjeret e mences se ushtrise?

ata jane thjesht viktima, mish per top mnjf. per vete s'besoj se ata vrasin veten. gjithçka eshte organizuar me qellim te diabolizoje imazhin e arabve ne bote.

shyqyr thuj qe ne e kemi mire me çifutet (i kemi ndihmuar kur gjermani desh t'i bente sapun). se bota perendimore do te na kishte diabolizuar edhe neve po njesoj. 

Debris, tek kjo prurje e jotja, kishte diçka interesante; 

" .....Edhe 37 vjeçari ka zgjedhur të jetë luftëtar terreni dhe jo kamikaz në ushtrinë e shtetit islamik. Ndryshe nga luftëtari tjetër shqiptar që nuk kishte lëvizur në vende të tjera përveç Shqipërisë, Ebu Xhendel El Muhaxhir ka deklaruar se ka udhëtuar para se të shkonte në Siri, në Itali, Francë, Belgjikë dhe Spanjë.

Ai ka deklaruar se para se t’i bashkohet ISIS-it ishte një tregtar pikturash...." 

 

Me duket se nje person nga Shqiperia, eshte indentifikuar si shites dhe reklamaxhi pikturash ne Hong Kong dhe vende te tjera smiley

gjermanet ja fusin kot. pas ngjarjesh te tilla diku ne Evrope, i stisin keto lloj aksionesh  per te qetesuar popullin: medemek, ne e kemi situaten nen kontroll.. 

keshtu bene  edhe pas sulmeve terroriste ne Paris.  2-3 dite me pas, anulluan papritur ndeshjen Gjermani -Hollande , qe do luhej ne Hanover, sepse sipas autoriteteve  kishin te dhena te sigurta  per  sulm terrorist me  eksplozive ne stadium.  mirepo as ekspolzive gjeten,  as arrestime nuk pati.

E cuditshme por e vertete. Ne kete situate te marresh dhe gjermanet ( kulmi i saktesis me demek smiley ) kane filluar t'ja fusin kot.

Sdq mu me shqeteso qe direkte pas cdo sulmi bejne ca bejne dhe lidhin ndonje gje me shqiptar a Shqiperi. Sa ndodhi sulmi ne Paris doli nje "ekspert" ne CNN tha armet mund te jene marre ne Shqiperie. Ja qe doli qe ishin marr nga Sllovakia e ai qe i shiste nje Malazez. Tani dalin keta dojcat dhe kapin nja ca shqiptar duke ec ne autostrade "se keshtu kshim nja ca dyshime".  Dmth shume ere me mbane ky muhabet. 

Po se ne mund te na akuzosh e mos te protestoje njeri, vetem zbardhim dhemb kot. Keshtu qe ca del futja shqiptareve, por shqiperia nuk ndikon ne asgje as per mire as per keq.

Le ta shohim si do dali procesi hetimor Lungo. Nje nga keta te tre pergjohej dhe kishte marre urdher debimi nga Belgjika. Kot ska per ti denuar njeri se Belgjika eshte plot me kok-peshqir e ska pse taj u fusin vetem taneve.

Po or po pas procesit gjykohet, por keta duan tu japin pergjigje problemeve te tyre duke fajesuar shqiptaret dhe keto halete tona te medias nxjerrin cdo lajm qe gjejne pa pike kontrolli a verifikimi.

po kush i lexon gazetat tona ? s'ke pse shqetesohesh pra. 

pastaj sa te kemi emigracion te larte keq do e kemi punen, sa i perket paragjykimeve te botes ndaj nesh.

i lexon mileti ketu dhe i pordhen nga trute, pastaj ja thone njeri tjetrit dhe apmlifikohet kot me kot.

Drejt e ke Lungo, se gazetat shqiptare ndjehen te diskriminuara sikur te mos u dali ndonje terrorrist nga anet tona, prandaj hudhen per i her pa e pertyp mire lajmin. Kta se kush i kish spiunu nga shoqnia e tyre por e drejta doli e Gjermoni i leshoi, pra sja u kish me te futme. Po te donte i mbante edhe ca dite mrena se burgu per burrat eshte. 

Kurse ajo qe me bo pershtypje eshte sa te ndjeshem jemi ne Shqiptaret kolektivisht per imazhin e pergjithshem. Nuku kemi imazh te mire dhe duhet dekada ta rregullojme individualisht, se cfare eshte bere nuk cbehet. Po edhe sikur te ishin terrorrist Lungo, ti dhe une skemi pse te ndihemi pergjegjes. Eshte njesoj sikur te skuqet Pjeri se nje nga terrorristet ishte lindur  e rritur ne Belgjike.

debris fli i qete, se nuk ka me arme ne shqiperi. ça kish ndonje vlere eshte shit me kohe, se nga ku doli leku me ble mercedezat e atjeshem.

s'ka ngel mo gje me e shit jashte.

eshte i vjeter ai artikull dhe nuk perberi gje prove. 

une nuk flas pastaj se çfare sajon shtypi perendimor, por a mund vertet qe dikush nga shqiperia te furnizoje terroristat e botes, apo dike tjeter, me arme apo municion. 

nuk mendoj se mund te kene me stoqe ne shqiperi. çfare kishte vlere, nga arsenali i enverit, eshte shit me kohe.

 

gjermanet ( kulmi i saktesis me demek

 

gjermanet kulmi i saktesis, apo e famshmja ''gründlichkeit'',  qe ka pas karakterizuar gjermanet eshte  me shume nje mit nga e kaluara...  mjafton te kujtojme ca ngjarje te fundit :  psh  skandali i Volkswagen  qe manipulonte te dhenat elektronike dhe teknike te makinave, pra  mashtronin konsumatoret ne Bote...   ose sjelljen e shefit te policise te Kelnit  1 dite pas nderrimit te viteve, i cili genjente haptazi  duke mohuar gjithcka   kish ndodh ne Keln ate nate (kaosi dhe skandali i ngcmimit te femrave etj)  dhe kupton ate qe gjermanet;  jo qe nuk jane me te sakte,  te drejte dhe ndershem si dikur,  por  edhe  konstatimin epik, shume i vertete  qe beri   Pjerin  Thomai , nga  mc.Donalds  prane autobanit: Gjermania ka pjerdhur !.smiley

I holle si gjithmone Pjeri ne vezhgimet e tij te sakta. smiley 

Miti i "gründlichkeit" dhe i "kleinigkeitskrämer" ishin kur ishin, tani mit e idhull eshte vetem "Euro". Dhe do bejme cdo gje per te mos na ik nga duart. smiley

Po po, ashtu mendoj dhe une. Jemi ne sezon gjuetish shtrigash. Po kjo menyra qe kapin njerez prej "denoncimeve anonime online" eshte shume e frikshme. Tani duhet me i buzeqesh komshiut se na bene ndonje aforfe. 

Dje, ngaqe aeroporti i Zaventemit ishte i mbyllur, te gjithe avionet (shumica) ishin te detyruar te uleshin ne aeroportin e Oostendes. 

http://www.peshkupauje.com/2015/11/perzi...

Pershkrimi i 2015 , tregim me disa pjese. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).