Teksa Sllovenia mbylli kufijtë e vet për migrantët të martën në mbrëmje, shtetet e saj fqinje si Kroacia, Serbia dhe Maqedonia kanë nxituar të bëjnë të njëjtën gjë, duke krijuar rrezikun e mbledhjes së migrantëve në Greqi.

“Itinerari i Ballkanit për refugjatët nuk ekziston më,” tha kryeministri slloven Miro Cerar në një intervistë televizive të martën pasi qeveria e tij lajmëroi shtetet e tjera se po mbyllte kufirin për “imigrantët e parregullt”.

Lëvizja e Sllovenisë pasoi përfundimin e një marrëveshje mes BE-së dhe Turqisë në Bruksel në lidhje me kufizimin e valës së migrantëve nga Lindja e Mesme në Europën Perëndimore nëpër Ballkan, gjë që do t’i kthejë në masë azilërkuesit e dështuar në Turqi. Këshilli i Europës pritet të miratojë marrëveshjen javën e ardhshme.

Sipas Cerar itinerari i përdorur nga migrantët e Lindjes së Mesme po mbyllej jo vetëm prej rrezikut që përfaqësonte për sistemin Shengen pa pasaporta, por edhe për hir të vetë refugjatëve që do të jenë më afër shtëpisë sapo të kthehen në Turqi.

Sllovenia tha se do ta hiqte gardhin në kufi me shtetin fqinj Kroacinë sapo të ishin kushtet e përshtatshme.

Në një shenjë të efektit “domino” pas vendimit të Sllovenisë, ministri i brendshëm kroat, Vlaho Orepiç  të martën tha se meqë Sllovenia kishte prezantuar kontrolle më të rrepta në kufi, vetëm njerëzit me pasaporta të vlefshme do të lejoheshin të hynin në Kroaci.

Kroacia nuk do të ndërmarrë asnjë masë të jashtëzakonshme në kufi, por autoritetet janë gati të reagojnë, tha ai.

Ministri i jashtëm maqedonas, Nikola Poposki të martën tha se Maqedonia gjithashtu do të ndalonte hyrjet e reja në kufirin me Greqinë.

Ai tha se ky vendim do të mbetej në fuqi deri për sa kohë rreth 1500 migrantë të mbeten të bllokuar në kufirin e Maqedonisë me Serbinë.

Poposki akuzoi Greqinë se ka grumbulluar me qëllim 13,000 refugjatë në kurimin me Maqedoninë për të ushtruar presion mbi vendin e tij.

Lëvizje e koordinuara nga vendet e Ballkanit Perëndimor pas samitit të Brukselit kanë bërë që më shumë refugjatë të përballen me perspektivën e një pritjeje të gjatë në Greqi. Rreth 13,000 persona presin në kampin Idomeni të Greqisë, ndërsa 100,000 të tjerë pritet të mbërrijnë në ishujt grekë deri në fund të marsit.

Më shumë se një milionë njerëz kanë kaluar Detin Egje për të mbërritur në territorin grek dhe për të përparuar drejt BE-së vitin e shkuar.

Nga ana tjetër mbyllja e kufijve pritet të ndikojë vendet si Bullgaria, që gjithashtu po merr masa paraprake për të kufizuar valën e refugjatëve të parregullt.

Grupet e të drejtave të njeriut e quajtën marrëveshjen e arritur më 8 mars me Turqinë nga ana e BE-së si në shkelje të të drejtave të njeriut dhe se dëmton shumë shanset e azilit për refugjatët.

152 Komente

Mbyllini , te vdesin dhe ato kalamoj qe kane ngel nga ftohti .

Ne kalamoj tuj ishalla .

Vetem ke kalamajt nuk ka reciprocitet,o Brad.

Shpresojme mos te na ngelet dopio gjashta ne Shqiperi. Nese mbyllin kufijte te gjithe na ngecen ketu.

Mos ki merak Lungomare, se gjysma do ikin me gomone dhe gjysma me tragete, plus qe jane bere marrveshje qe te pranohen vetem ata nga Alepo dhe jo te tjeret nga Damasku, qytet ku jeta vazhdon rregullisht. Seç kish edhe nje artikull nga ai Larl Marksi ketu, por qe adminet ia kane fshehur prapa kuintave. 

http://www.peshkupauje.com/2016/03/koqet...

smiley kete rradhe u hap linku.

Nje fjale goje ajo e gomones por nuk eshte situata si me pare, qendra antitrafik eshte e dislokuar ne Sazan e administruar nga vete italianet dhe per me shume keto dy dite ne tirane ka qene si gjenerali i ushtrise italiane si ai i guardia di finances. Nuk besoj se eshte rastesi. Keq te vjen se ikin nga  lufta por nuk kemi kapacitete per ti mbajtur.

Po pse o keq per det jemi ne?! Po ja, aty eshte Italia.

njerez te vuajtur qe kan pare tmerre nga lufta, po pse nuk rrine ne Turqi deri sa cdo gje te permirsohet.

Ose pse nuk shkojne ne Arabi, meqe dine dhe gjuhen

ore edhe ne arabi te shkojne, ç'ne u ka hipur ne koke per ketej nga evropa!

Nuk jane refugjate Zeqo. Jane emigrante. Nuk po i largohen luftes. Po ikin nga vendi i tyre nje here e pergjithmone. E ku ka me mire se Europa veri-perendimore per te jetuar si emigrant (myslyman). Welfare state-i oh oh. Allahu Akbar e Sharia oh oh oh. I fut edhe ndonje te share "racista" here pas here edhe voila.

E ka bere Allahu Evropen fiks per kete pune. Ja edhe ca vjet sa t'i shkaperdhejne Welfare system-in edhe te filloje te kendoje hoxha ne minare.

ti je nje l... qe flet sikur te ka ngecur k.. i ndonje arabi ne goje... lexoi mire statistikat, se nje pjese e vogel abuzojne me socialin ne ato vende, te tjereve nuk u lejohet te punojne per ceshtje te ligjit te emigracionit.. por ti te kane kthyer nga emigrimi si qen, me shkelma e kocka, dhe tani rrek te shash e ofendosh keta qe vijne pertej ... harron se edhe shqiptaret si arabe i trajtojne ne ato ane.. 

Bulkth, take it easy, pa ofendime, Olsi ka pikpamjen e tij qe edhe une deri diku pajtohem.

e cdo te thote kjo? pse edhe ti ndan te njejten mendje duhet me te respektu? 

jane ca mendime si keto me siper qe nuk respektohen, per faktin e thjeshte se ato jane cnjerezore. Respekti eshte norme njerezore, nder njerez, per njerez. Nje njeri qe poshteron, apo i heq robit tjeter cilesite e njeriut, nuk meriton te respektohet, ca me pak mendimet e tij. 

Respekt, edhe nese ke mendim te kundert, 

Ca ke mo kari? Te shava nga hoxha?

E shave nga idete mutikultiraliste dhe korrektesia politike.Ka filluar edhe b..q..rezimi i Amerikes,se i Evropes ka kohe.Kurven plake ka kohe qe po e shkerdhejne myslimano-arabet,dhe si duket i vjen qejf.

Se europa plake i ka shkerdhyer per pak shekuj myslimano arabet. Edhe sot e kesaj dite, mbreteresha e anglise ka ne kuroren e saj gure te cmuar te vjedhur neper tempujt e indise. Belget qe sot bejne kryeqytetin e europes moderne, deri 100 vjet me pare u prisnin duart dhe kembet vajzave 5 vjecare nese baballaret e tyre nuk mblidhnin kaucuk mjaftueshem. Dhe shfajesohen "ndodhi 100 vite me pare", por ne fakt te njejtat kompani qe vune pasuri duke shkerdhyer afriken dhe vendet arabe, me te njejtat kapitale ndertuan kompanite moderne qe kane sot, qe shtiren si te drejta por ne fakt po njesoj vazhdojne t'u vjedhin burimet natyrore. Jam i sigurt qe dhe nje nga arsyet qe perendimoret pranojne emigrante nga keto vende, eshte sepse nese i lene te zhvillohen, nese fuqizohen, ato vende mund te rikthejne ne vemdnje shkerdhimin qe u ka bere europa dhe te ndezin urrejtje. Dhe po te zhvillohen ne kushte te barabarta, do te ishin 6 miliarde kunder 1 miliardeve, keshtu qe me mire te perzihen me popullsine e tyre qe te harrohet e shkuara.

Nuk shkaperdheu per 5 shekuj turku gjysmen e Europes, vendin ku jeton ti sot perfshire? Apo s'quhet ajo? E di ti sa here kane sulmuar e pushtuar arabet e turqit Europen?

Harron edhe ca detaje te tjera ti, si psh faktin qe s'eshte faji i Europes qe i tregoi vendin klerit dhe ndau shtetin nga feja nderkohe qe vendet myslymane vazhdojne jetojne ende sot nen Sharia.

Prape s'eshte faji i Europes qe revolucioni industrial ndodhi pikerisht ketu.

Informohu shkabe informohu se te mbyti viktimizmi.

Eshte faji i Europes, sepse nje vend nuk arrin te shkeputet nga feja nese futet vazhdimisht ne lufte nga te tjere. Njeriu kapet pas fese kur nuk ka ne dore asgje nga jeta e tij, kur gjithcka varet nga nje bombe qe mund t'i bjere papritur ne shtepi. Atehere i mbetet vetem te lutet qe te mos jete ai fatkeqi, sepse gje tjeter nuk ben dot. Dhe kur populli lihet pa lufte aq sa te mesoje qe duhet te cohet qe te rrezoje nje qeveri qe e shtyp nepermjet fese, populli cohet me gure e me shkopa, sic u ngriten ne Siri. Por pastaj del nje nga Rusia ose nga Perendimi, varet sipas interesit, qe t'i jape diktatorit ne pushtet armet dhe mbeshtetjen e duhur qe t'i shtype ata njerez e te mos ngrihen dot. Pastaj dikush tjeter perfiton nga fakti qe keta njerez u ngriten per te drejtat e tyre, dhe nuk fuqizon keta njerez, por mbush me arme grupe ekstremiste qe shtiren sikur dolen nga populli kryentrites, por ne fakt duan vetem te rrezojne diktatorin ne pushtet per te vene nje diktature tjeter. Pastaj shtyhet situata deri ne esktremin kur futen ushtarakisht vete shtetet e perfshira, si Rusia tani ne Siri apo Amerika ne Afganistan dhe Irak, dhe shkerdhimi vazhdon edhe me ne mase. Cuditerisht, futen me ndihmen e kompanive qe shesin nafte, jo ashtu kot me kot. Kjo eshte e verteta e hidhur qe ka vazhduar prej qindra vitesh ne ato vende. Ne Turqi nuk bene dot numra te tilla, meqe e permende, dhe ja turqia u zhvillua shume me mire se vendet ku europianet luajne lufterash. Sado qe nuk jane shkeputur nga feja aq sa perendimoret, jane me te shkeputur se keto vende qe po shkerdhejne perendimoret. Keshtu qe s'me vjen aspak keq per perendimoret. Ashtu i pafsha!

Ah mire, dakord.

Nuk behesh dot perendimor, endrra e shqiptareve inferiore, duke u bere me katolik se papa apo duke mbuluar te verteten vetem ne anen qe te intereson. Faktet jane fakte, dhe ndodhin diten me diell. Edhe vendet katolike ne afrike jane po aq te pazhvilluara. Nuk eshte vetem pune feje myslimane, sado qe feja  myslimane eshte arme shume i mire per varferimin shoqeror. Problemi eshte tek kush e ka armen ne dore.

nga iku bulkthi?

c'muhabet te bej me nje l*qe qe mendon se kombet arabe apo turke po qeverisen nga sharia? vetem Irani dhe arabia saudite e ka ne kushtetut, te tjerat vende kane kuader ligjor laik

Te mushme e ke Shkabe,megjithese si gjithmone ia fut pordhes.Le qe i ben indiane e afrikane arabo-myslimane,po ty te thone ata po e shkallmojne Europen nga brenda,ti thu jo po po i lane ne vendet e tyre e leshi preshi.Po i le arabet ne vendet e tyre ne fakt,e di sa zhvillohen ata,duke ngrit gjithe diten bythen perpjete e duke lexu te vetmin liber qe i permban te gjithe dijet,edhe te se ardhmes,prandaj nuk ka nevoje te lexojne libra te tjere.

O Shkabe, o njesh, nga e nxore kete punen  eluftrave? Arabet kane qene po aq pushtues sa kane qene europianet, mongolet, kinezet, ruset. Cfare lufterash ka bere Arabia Saudite, Siria para se te ndodhte kjo, Egjipti e me the e te thashe. Te vetmet luftra qe kane arabet para Irakut kane qene me Izraelin, se donin ta mbytnin qe ne djep, dhe halldupat as per lufte nuk jane.  Ja cfare "lufte" beri Amerika me Arabine Saudite: kur vendosen bllokaden e naftes andej nga vitet '70, Amerika u coi atyre halldupeve nja dy kurva dhe keshtu nisen prape shitjen e naftes. Se mos me thuash se prej atyre kurvave ndjekin vehabizmin ne Arabi. 

Cfare lufte? Pak te duket lufta ne Afganistan? Ruset hynin ushtarakisht, ndersa amerikanet furnizonin talebanet me raketa qe rrezonin helikoptere ruse? Ja si ishte Afganistani para kesaj lufte qe ushqehej e gjitha nga rusia dhe amerika. Po shkeputeshin nga feja per bukuri, njesoj si ne.

http://www.dailymail.co.uk/travel/travel...

Ja si ishte dhe Siria para se Rusia te mbeshteste Asadin dhe Amerika Vellezerit myslimane.

http://www.theguardian.com/world/2014/ja...

I ke ngjarjet te zeze mbi te bardhe e ti qe s'te lidh gje me perendimin vjen e me jep argumente qe as perendimoret nuk i bejne, vetem qe te mos fyhet inteligjenca.

O Shkabe,afganet nuk jane arabe,lexo pak mor burre a gru.Po edhe sikur te ishte,po te flas per nje bote te tere arabe.Po mor,ishte Siria,po ndarjet jane brenda tyre,nuk i sollen te tjeret,thjesht nje pakice shtypte shumicen.O idiot qe ma IQ sa te zhabes,une nuk thashe  Perendimi ka qene lule dhe nuk ka pasur gisht,po te them qe fene as nuk ua solli Perendimi dhe as nuk ua forcoi Perendimi.Vetem nje gamor si ti mund te mendoje qe po te mos ishte Perendimi arabet do kishin bere namin.Arabet moren te tatepjeten qe kur krijuan Islamin.

O robo, ti the qe myslimanet po shkerdhejne europen dhe me solle si shembull arabine saudite, por nga arabia saudite nuk po te vjen asnje refugjat ne europe. Vijne vetem per te shitur pordhe me makina luksi apo per te blere prona. Me permende egjiptin por as qe andej nuk po te vijne refugjate ne mase.

Refugjatet po te vijne nga afganistani e siria qe kane shkerdhyer perendimoret dhe rusia duke ushqyer luftera dhe ky eshte fakt. Ne Arabi Saudite ecet vertet me ngadale me largimin nga feja, por gjithsesi po ecet nga pak. Po lejohen gra te votojne, pas pak do te lejohen shofere. Nuk po behet gje emigracion ne mase dhe as ekstremizem, si ne vendet ku pati lufte. 

Po te mos hynte perendimi dhe rusia ne ato vende, ato ndasi qe thua ti se kane mes tyre, do t'i kishin zgjidhur me gure e me shkopa ne revolta popullore qe zhvillohen vetem neper sheshe dhe nuk perhapen ne gjithe vendin, si ne Egjipt apo Tunizi. Por Rusia dhe Amerika i fryne qe te kthehen ne lufte me bombardime ajrore, sulme me arme kimike qe shkaktojne emigracion ne mase. Tani te mbajne refugjatet aty e ta qepin gojen. 

Pika o Muhamet,me ke ben muhabet.Te solla shembull Arabine Saudite meqe me solle kete teorine idiote se gjoja nga lufta e pushtimet jane bere bere fetare.Sa idiote eshte kjo teori po te sjell shembullin e tibetianeve,qe nuk jane bere me fetare tani,perkundrazi,jane materializuar si kinezet.Humben pasurine shpirterore ne kembim te asaj materiale,por edhe shpetuan nga obskurantizmi e bujkroberia.Ti mendon se shkaterrimi i Europes po ndodh tani,nga sirianet?Shkaterrimi i Europes,ose me sakte veteshkaterrimi ka nisur dhjetera vjet me pare.Sa per arabet e Gjirit,i lexove arsyetimet e tyre ne dukje qesharake pse nuk i presin vellezerit e tyre?Se jane te traumatizuar psikologjikisht.Ne cshekull kujton ti se jeton qe lufta u beka me shkopinj,qofte edhe nga halldupet.

Ne cshekull kujton ti se jeton qe lufta u beka me shkopinj,qofte edhe nga halldupet.

Ne shekullin kur revoltat popullore me shkopinj funksionuan ne Egjipt e Tunizi, ndryshe nga vendet ku Rusia dhe Amerika futen arme, si ne Libi, Siri dhe Afganistan, prej nga vijne refugjatet qe po diskutohen. Nuk po vijne as nga tibeti, as nga egjipti, as nga deget e tjera ne te cilat e kerceve muhabetin pa lidhje.

Cuditem me veten se si diskutoj me nje idiot si ti.Ti nuk ke as dy grame tru sa te kapesh nje lidhje qe une po ta them qartazi,qe nuk te ben lufta e pushtimi fondamentalist.O gjytyrum,gjerat shkuan ne Siri ashtu si shkuan per shkak te egersise se Asadit,ishte ai qe filloi te vriste protestues paqesor.E di kush jane dy shtetet burime te konfliktit aty.Arabia Saudite dhe Irani,qe e urrejne njeri-tjetrin mbase edhe me shume se Perendimin e do ta urrenin edhe sikur Perendimi te mos ekzistonte fare. 

Ndersa une nuk cuditem aspak qe ti ne cdo debat kalon ne sharje personale, ashtu si shume te tjere ne kete forum. Edhe ne Tunizi dhe Egjipt u vrane protestues plot, por nuk i fryu njeri palet me arme e me mbeshtetje qe te kapercente situata ne lufte masive. Kaq po them.

Po i ben pyetje vetes,pse te gjithe te fyejne ty.Si ekspert i politikes nderkombetare qe je,na e thuaj pak,pse e paska pasur inat Perendimi Sirine dhe jo Tunizine apo Libine,qe i pasks mbajtur me hater.

Jo nuk me fyejne vetem mua, ketu eshte praktike te shahen nga grate, nga motrat, madje edhe nga gocat. Eshte niveli i tille qe nga drejtuesit e forumit. gjera te tilla jane lexuar pa pushim ne peshk nga ju. ndaj dhe ka deshtuar.

Komenti i fundit, argendis... te gjitha keto shtete qe permende ti kane qene per qindra vjet te pushtuar nga vendet e europes. shkaperdhimi i tyre nuk ka nisur me kompanite e naftes. Kontrollo se kur e kane marre pavaresine nga europianet. E vetmja qe s'ka qene e pushtuar eshte Arabia Saudite dhe Turqia, te vetmet qe jane me mire.

Shkabe,ta kam thene,jo vetem Liveleaks.Shtetet jane pjella te reja,nuk ka shtete prej qindra vjetesh,keto kane qene thjesht shprehje gjeografike.Eshte e vertete Perendimi i ndau arabet ne shume shtete,kaq.

Po si "kaq". Nga ajo ndarje ne shume shtete nga Perendimi pati edhe Ballkani luftera deri ne vitet 90. U masakruan shqiptare deri vone, prej atyre ndarjeve qe bene fuqite e medha ne Lidhjen se Kombeve. Nejse se me nje njeri me nivelin tend te edukates dhe te arsimimit, qe perfundon ne sharje te uleta personale dhe qe nuk njeh as historine e popullit te vet, nuk duhet vazhduar muhabeti se eshte humbje kohe. 

O trap,shtetet arabe nuk kane probleme me njera-tjetren sic kane shtetet ballkanike,se jane i njejti komb.Se perse u be ndarja eshte pune tjeter,thjesht qe Europa e krishtere te mos kishte perballe nje supershtet arab,qe do luftonte per Kalifatin.Po kjo nuk do te thote se ky shtet do te ishte i emancipuar,me gjase do ishte si Arabia sot.Pra nuk ua solli ndarja prapambetjen.

Ej po seriozisht e ke ti? Si mund te thuash qe kufijte e Lidhjes se Kombeve nuk krijuan probleme ne Lindjen e Mesme, kur ke shiite e suni qe vazhdojne hedhin ne ere njeri tjetrin?

Ke nje komb te tere dhjetera milionesh si Kurdet qe nuk kane nje toke qe ta quajne te tyren, edhe pse s'kane levizur nga shtepite e tyre. Ndersa per izraelitet qe kishin ikur te gjithe nga shtepite e tyre, u gjet nje toke qe ta quanin shtet?

Si e thote kete pikerisht nje shqiptar, kur populli yt nga kufijte e lidhjes se kombeve pa t'i vriten e t'i shtypen njerez deri ne fund te viteve 90, te zhduket cameria e te masakrohen kosovare.

Te gjitha shtetet e lindjes se mesme pa perjashtim kane brenda vetes grupime te ndryshme qe me t'u fryre pak vihen menjehere ne lufte kunder njeri-tjetrit, ti me thua jane nje komb i vetem? 

Si mund te thuash qe nuk paskan faj kolonizatoret europiane per keto vende, kur keta kolonizatore ua vizatuan kufijte sipas qefit te tyre? Si nuk paskan faj per lufterat e per injorancen, kur anglezet dhe amerikanet kane mbeshtetur me fanatizem - madje duke derdhur gjak vete - diktatore nga me mizoret? Gadafi hante, pinte e ndante prostitutat me kryeministra europiane derisa atyre nuk u nevojitej me. 

Si mund te thuash qe kolonizatoret e lindjes se mesme, te njejtet qe ishin aq mizore sa te shfarosnin popuj te tere ne Ameriken e veriut, qe e kthyen vrasjen e tyre per sport; pushtues aq mizore sa deri 100 vite me pare u prisnin duart femijeve 5 vjecare te sklleverve ne Kongo, nese prinderit e tyre nuk punonin sa duhet; hajdutet me te medhenj te relikteve e artifakteve ne cdo kontinent pa perjashtim, na qenkan treguar papritur bujare dhe bamires me popujt e lindjes se mesme gjate kohes qe i mbanin nen zgjedhe, dmth deri pak dekada me pare?

As perendimoret nuk e mbrojne veten e tyre me aq fanatizem sa e mbrojne inferioret shqiptare. Madje ngrene zerin dhe shajne, sepse se kush u ka mesuar qe po te ngrene zerin si halabake rruge, tingellojne sikur kane te drjejte. 

Po faji nuk i eshte i yti, jo. Faji eshte i komunizmit qe merrte karrociere dhe i fuste ne zyra, per ate punen e deklasimit a ca dreqin ishte, dhe i conin me poste diplomatike jashte vendit kur hane taksat tona. Njesoj sic merrte Sala hajdute xhepash qe kishin bere burg per vjedhje dhe i fuste ne zyra diplomatike si te perndjekur. 

O gje e trashe, ja mire i hodhe nje sy shpejt e shpejt Vikipedias dhe mesove qe Siria e Tunizia nuk jane shtete mijeravjecare te pushtuara prej qindra vjetesh nga Perendimi, ja edhe i nxore ujet e zi ketij shembullit me femije 5-vjecare ne Afrike, po pse nuk ve ne pune ato dy grame tru qe ke e te mos kepusesh mufka si kjo qe ndarja e shteteve solli ndarjen mes shiteve e suniteve. E kush tha qe ndarja e shteteve u be ne menyre perfekte e nuk u bene padrejtesi. E po ashtu, kush mati shkallen e mizorive te pushtuesve. Po meqe permend punen e mizorive, ta kam thene edhe nje here, ishte epoke barbarish. Kur shkuan spanjollet ne Meksike, atyre prifterinjve vendes u ishte mbuluar lekura me shtrese gjaku nga sakrificat njerezore qe benin, u shkulnin zemren te rinjve e te rejave. 

E mor Shkabe 2K-ja (Ko.. kan...), pse do te perdoresh fjale te medhoja si deklasimi, qe nuk ua di kuptimin, megjithese je njohesi me i mire i shqipes te Peshku (meqe eshte larguar ai qe e quaje nr. 1) Domethene komunizmi i conte karrocieret neper ambasada se ishin te deklasuar? Po edhe komunizmi hante nga taksat e tua he? Pa pa sa i keq paska qene.

P.S. Pse thua e fundit, dhe pastaj vazhdon te shkruash xhanem, apo keshtu bejne gjenite, harrojne cfare kane thene dhe nuk shterojne kurre

Argendis, te flas sinqerisht. Te keshilloj ndershmerisht qe ose te lexosh me shume, ose te pakten t'i shtrish kembet sa ke jorganin kur vjen puna per debate, sepse ke perfundimisht mungese te thelle njohurish dhe edukate diskutimi. Duhej ta kishe mesuar tashme kete, sepse nuk eshte hera e pare qe gjendesh ne nje situate kur thua nje fjali me hamendje, e pastaj nuk di si ta mbrosh me argumente dhe i keput nje te share per te mbuluar mangesite e tua. E kuptoj deshiren tende per t'u dukur i ditur, sidomos per shkak te moshes, pasi opinioni i gjere hamendeson qe njeriu te kete mesuar shume gjera ne kaq vite jete. Por kur ndodh kaq shpesh qe tjetri ta mbyll gojen, atehere me mire mos hyr ne gjera  qe per ty jane te thella tani per tani. Sepse pastaj detyrohesh te shash tjetrin me fjale karrocieresh, nga inati qe nuk di si t'i pergjigjesh me argumente. Dhe kur nuk e di dicka, nuk do te thote patjeter qe je idiot, ndaj nuk e kuptoj pse stresohesh dhe fyen. Do te thote thjesht qe prirjet e tua jane te drejtuara tjeterkund. Nuk ka asgje te keqe. klm

E di, e di, Shkabe, sado qe te lexoj, prape nuk krahasohem dot me Wikipedia-n, me fal me ty. Po mos na e ver re ne karrociereve, duam edhe ne ndonjehere ty hyjme ne debat me enciklopedi levizese si puna jote, na ben te ndihemi deri diku te mencur. Po do te te lutesha me perunjesi karrocieri ta ndaje mendjen nje here e mire, qe ta dime edhe ne se c'jemi: pjata/halelares, qylaxhinj qe perfitojme nga taksat e tua tani, apo karrociere  qe kemi perfituar nga taksat e tua gjate kohes se Enverit?

 

O shkabe o trim me flete qe vuan nga deliri i madheshtis...."mister i know everything"...pak me lart thua qe keto shtete kane qene te pushtuara nga vendet e europes qindra vjet.....jo or kokcep i ures vajgurore jo ,keto shtete jane pjelle e perandoris ottomane(nga ku dolen  29 shtete sot) pislliku i europianeve ne keto shtete nuk i ka mbushur akoma 100 vjete.
keto shtete u bene fertele , me traktatin e SEVRES, keto shtete u pordhen me marveshjen SYKES-PICOT(Mark Sykes anglez,Francois-Gerorges Picot) ketu filloj tragjedia e ketyre popujve.
mbas luftes se I boterore u shperben dy perandori austro-hungareze dhe ajo ottomane, Anglia,Franca dhe Russia si fituese te luftes vendosen ta ndajn perandorin ottomane sipas deshires se tyre, Rusit ju la istambul me kanalin e bosforit deri ne Çanakale+armenia(po ate vit russia ra ne vorbullen komuniste qe mire ju be, keshtu qe pjesa Ruse nuk u zbatua ) Frances ju la zona A(influenca franceze) qe eshte pikerish zona e kontrolluar nga ISIS(pjesa siriane) dhe zona B(british influece) qe eshte zona e kontrolluar nga ISIS(pjesa irakiane+nje pjese e territorit te arabis saudite) dhe e treta  TERITORIN FRANCEZ qe kontrollonte Sirin e sotme perendimore , qe ka si popullsi Allawite(origjina e bashar al-asad)+territore te sotme turke me qytetin ADANA qe shtrihet deri ne veri pothuajse ne samsun ne detin e zi, keto territore i mori Attaturku me levizjen e tij ne 1920,
vijon
 


pra me pak fjale ngeli Zona A dhe B ,zona A(influeca franceze)ju dha territorit francez,qe edhe pas ataturkut eksistonte akoma ,ataturku u ndal ne iskenderum(ku ndahet sot kufiri turqi-siri) pra ngeli pjesa nga iskenderun  deri ne ne kufirin e sotem te Izraelit(zone allawite)....kete rrip toke nga iskenderun deri ne Izrael e ndahu ne 2 pjese, pjesen jugore krijoi Libanin, dhe pjesen veriore te teritorit francez qe ngeli nga Iskenderun(turqi) deri ne kufirin e sotem me libanin qe ka kryeqender Latakian (kjo eshte dalja e siris ne mesdhe)....ju dha shtetit te ri SIRIA pikerisht ketu qendron pislliku/naiviteti europian krijoi Sirine me popullsi te perzier allawit,sunni,kurd,druzhe etc, krijuan shtete pa kuptim shtete me emra malesh Libani(pjesa jugore e Territorit Francez ) shtete me emra lumenjsh Jordani(popullsi shumice arab/nomad+te krishtere etc) angezet krijuan shtete (marveshja e ottoman empire dhe Anglise ne 1913 ) krijuan Kuvajtin,Qatarin , Bahrein.
Turqis moderne e Ataturkut i dolen shkotat duke bertitur qe kjo ndarje do sjell vetem luftra sepse ishin futur shume religjione te ndryshme ne nje shtet te vetem....Turku i meshonte ides qe te respektoheshin Vilajetet e perandoris Otomane(sunet ishin ne vilajete te ndryshme nga allawitet, shia apo kurdet) ne nje fare menyre ishin respekuar rracat apo kombet ....nje vilajet nje komb...kur populsit ishin te medhaja i ndante ne me shume se nje vilajet, mer rastin e shqiptareve ,4 vilajete ,cdo vilajet kishte shumicen derrmuese shqiptare,prandaj kishte "harmoni" ne perandorin ottomane, 
Turqve nuk u ruhej hajdari synet se greket dhe shqiptaret nuk donin njeri-tjetrin,,apo suni dhe allawitet , shia dhe sunni kane prere kokat e njeri tjetrit vetem e vetem sepse njeri falej nga e majta dhe tjetri nga e djathta , kane qene dhe do ngelen barbare..... turku i kishte ndare vilajete sipas kombesive apo sekteve boll qe te paguehej haraçi

 pikerisht ketu qendron pislliku/naiviteti europian krijoi Sirine me popullsi te perzier allawit,sunni,kurd,druzhe etc, krijuan shtete pa kuptim shtete me emra malesh Libani(pjesa jugore e Territorit Francez ) shtete me emra lumenjsh Jordani(popullsi shumice arab/nomad+te krishtere etc) angezet krijuan shtete (marveshja e ottoman empire dhe Anglise ne 1913 ) krijuan Kuvajtin,Qatarin , Bahrein.

Flm Peshkarexhe qe perforcove ate qe thashe une, qe europianet krijuan shtete me popullsi te perzier dhe jo kombe te vetme sic tha ai rrugaci i paafte. Ti dukesh qe je me i informuar, keshtu qe e di shume mire se cilat jane vendet arab-folese te cilat kane qene koloni europiane per aq shume kohe.

Shkabe enciklopedisti, ma sill linkun ku the qe "europianet krijuan shtete me popullsi te perzier" dhe ku thashe une rrugaci i paafte qe krijuan "kombe te vetme" .

P.S. Flm peshkarexhe qe perforcove ate qe thashe une qe Shkaba eshte nje idiot kokecepesh, nga Ura Vajgurore apo Benzinore nuk ka rendesi. Megjithese t'i kete bere dem trurit te Shkabes para mergimit te Komuna e Parisit gjithe ai vajgur aty thua?

Po mire, ja pa te shara, nuk kerkon dot dy sekonda  ne Wikipedia te mesosh se c'do te thote komb.  

Argendis, une nuk pres qe nje njeri me nivelin tend te edukates te vije e te me falenderoje qe dashje pa dashje i hoqa nje gur nga muri kinez i injorances. Por ta ulesh veten deri ne kete pike sa te mohosh ate qe ke thene, eshte aq feminore sa po nis te ndiej keqardhje per ty. Me mire lere me kaq, mos e perkeqeso me keq situaten. klm

Megjithese ti nuk epret, ja po ta bej nje surprise dhe po te falenderoj. Po ti e di qe muri kinez ka shume gure. Po une e di qe ti e ke durimin e nevojshem te m'i heqesh te gjithe guret. Gur gur zhduket ai muri i injorances sime, punet e mira ti e di qe behen ngadale.  E ku ka gje qe nuk di ti xhanem. Hajde kalofsh mire edhe ti e kur te kesh kohe me hiq gurin e radhes.

Pjesa me e madhe e hapsires arabe(sunite) per mos te thene e tera nuk jane te afte per te qeverisur/ guvernuar apo drejtuar vendin apo shtetin e vet,psh ne pjesen derrmuese te rasteve per mos te thene ne te gjitha rastet ne  ottoman empire guvernatoret ne asnje rast nuk ishin arab, ishin  turk, shqiptare ,greke, gjeorgjian(keta me shumice) etc,kur  keto shtete u krijuan te gjitha u drejtuan me  mbreter/ diktatore, dhe ne vitet 60-70 pothuajse te gjitha keto mbreteri u rezuan me puçe ushtarake ,USA dhe west europe nuk ja kishin ngene sepse ishin te perqendruar tek BRSS dhe evropa lindore, kur muri ra , shtetet e europes lindore filluan nje nga nje antaresimin ne NATO , ...... atehere USA filloj te mendoj per  demokratizimin e kesaj hapsire duke mbeshtetur pranveren arabe , me mbrapa pa qe keta kafshe nuk jane gati akoma per zgjedhje te lira demokratike, keto shtete vetem me regjime mund ti mbash ne hudut , ndryshe vijne ata kok leckat me ate librin qe i ka te gjitha brenda ,po po edhe you porn, brazzers eshte shkruar ne ate librin e tyre ,ngrene gishtin larte dhe fillojne dhe presin koka.....ska se si europa tu thote ketyre barbareve mire se vini ne token e tolerances......" Tolerance " fjale qe mungon ne librin e tyre te famshem.

smiley 5*

Flm peshkarexhe qe perforcove ate qe tha edhe Shkaba, qe ketyre nuk ua ka fajin Europa,  po ai libri qe i ka te gjitha brenda. Tani qe po e mendoj, e gjeta pergjigjen qe me mundonte prej kohesh se cfare kane te perbashket VQ-ja, ai libri qe i ka te gjitha brenda dhe Shkaba?  Pergjigjja: I kane te gjithe brenda.

Ti argendis nuk meriton pergjigje sepse ke fjalor dhe edukate rrugaci, dhe veshtiresi per te nxene, por meqe ndihem mire kur heq gure nga muret e injorances, po te kujtoj qe edhe ne Siri, te pakten ne Sirine e paqte, grate dhe vajzat ne qytete jetonin larg ekstremizmit fetar. 

Mjafton pak kohe ne paqe, rritje te mireqenies, dhe grate e vajzat nisin dalengadale te mos mbulohen, studentet nisin dalengadale te terhiqen nga feja e t'i drejtohen tolerances, klubeve te nates, etj.  Vetem kur shperthen lufta, gjithcka merret ne dore te ekstremizmit, qofte te atij librit, qofte te ideve te tjera.

Rinia qe ka mundesi ekonomike ne qytetet e libanit ben jete njesoj si ne vendet e tjera mesdhetare. Po ashtu dhe ne Tunizi, Marok, Libi, Largimi nga ai libri eshte thjesht ceshtje pavaresie, kohe dhe paqeje. Por perendimi dhe rusia nuk i kane lene kurre kohe te mjaftueshme ne paqe ketyre vendeve sepse ose kane financuar diktatore fetare qe kane perhapur librin, ose kane financuar luftera. 

https://www.youtube.com/watch?v=FUVoJYYQRQ8

https://www.youtube.com/watch?v=r9qqph7J9xo

https://www.youtube.com/watch?v=Mp1-qb3xzh4

https://www.youtube.com/watch?v=omMoaZu5nh8

Faleminderit Shkabe, do te te jem mirenjohes per tere jeten.  Po cudi si keto shtetet e krijuara dhe te pushtuara prej qindra vjetesh nga europianet na paskan qene te emancipuara dhe me rritje te mireqenies, se sikur the ndryshe me pare. Po, ka financuar diktatore Perendimi, por kur ishin keta diktatoret ishin keto pamjet qe ka marre ti, ne liri iu kthyen librit ata miqte. Sa per Libanin, shkoi per lesh kur keta miqte u bene shumice, se aty e kane forcen ata, te demografia. Megjithate Shkabe, ma hoqe dhe nje gur, ta paca hua.   

Qytetet, o njeri. Jo shtetet. Ku e kam thene "shtetet"? Vetem ne pak zona qe kane mundur te njohin zhvillim. Pastaj u eshte nderprere zhvillimi nga lufterat pa arritur te perhapet ne gjithe vendin.

Kam thene specifikisht "Rinia qe ka mundesi ekonomike ne qytetet e libanit ben jete njesoj si ne vendet e tjera mesdhetare."

Eshte e kote me ty. Nuk nxe.

Shkabe,te dija me te duruar,ke pune te gjate me mua.Ah,domethene qytetet nuk jane pjese e vendit.Po ne cdo vend or trim ka dallime qytet-fshat,edhe ne vendet me te zhvilluara,po cfare do te thuash me kete.

Shenjat e para te zhvillimit nisin te duken ne qendra qytetesh e pastaj hapen ngadale, nese nuk ia nderpren njeri punen. Eshte proces shoqeror. Po te ishte se nuk dinin te qeveriseshin e te ishin 100% te varur nga libri i islamit, as ato qendra nuk do te benin dot. Nuk e kupton dot ti po shko vazhdo shih porno ate bej. Mos u merr me gjera qe s'ia thua.

Vertet, une thashe se shenjat e para te zhvillimit u duken ne fshatra, pastaj u perhapen ne qytete. Ja, ma hoqe edhe nje gur nga injoranca. Jepu pak nga dija jote te tjereve tani, sa te shoh pak kete pornon. Gurin tjeter kur e kemi?

 

Faruku i Egjiptit ose Faruku I (1920 – 1965) ishte Mbret i Egjiptit. Mbreti Faruk ishte sundimtari i dhjetë nga Dinastia e Mehmet Aliut dhe mbret i parafundit në Mbretërimin e Egjiptit dhe Sudanit, duke pasuar babanë e tij, Fuadin I që vdiq në 1936 dhe që ishte konsideruar mbreti i parë egjiptian. Titulli i plotë i tij ishte "Madhëria e Tij Faruk I, nga hiri i Perëndisë, mbreti i Egjiptit dhe Sudanit, Sunduesi i Nubias, Kordofanit dhe e Darfurit." Faruku u përmbys nga një revolucion egjiptian, tip ala socialist që u mbështet nga BS dhe Tito në vitin 1952. Faruku u detyrua të abdikojë në favor të tij djalin e mitur, Ahmed Fuad, i cili e pasoi atë si Mbret duke u quajtur Mbreti Fuad II. Faruku vdiq në mërgim në Itali në rrethana shumë të dyshimta, për të cilën vdekje, kurrë nuk u bënë hetime. Motra e tij është Fevzia Shirin, si gruaja e parë dhe njëkohësisht ish Mbretëreshë e Iranit duke qënë bashkëshorte e Shahut të Iranit, Mohammad Reza Pahlavi e cila rron akoma në Zvicër.

_

Tani kjo dinasti nuk ka asnji pushtet ose influence , dhe jo shume larg kur i gezonin pushtetin dhe influencen 

100% e drejt Ilirian, me lejo te shtoj qe Mehmet Aliu eshte edhe themeluesi i Khartoum-it kryeqyteti i Sudanit, i vetmi qytet i themeluar nga nje Shqiptare.

Shqiptare por te asimiluar nga turqit smiley dmth te edukuar si osmanllinje, kjo origjina thejsht per kuriozitet historik te racave 

Pjesa me e madhe e hapsires arabe(sunite) per mos te thene e tera nuk jane te afte per te qeverisur/ guvernuar apo drejtuar vendin apo shtetin e vet,.. etj,

Edhe kur amerikanet kerkuan pavaresi, ashtu thane anglezet. Keta nuk jane te afte per te qeverisur. Dhe ne fakt, nje lloj lufte civile eshte e pashmangshme per kedo komb qe ka qene drejtuar nga pushtues te huaj dhe papritur merr pavaresine. Ama, pas kesaj lufte civile sheshohen gjerat, qartesohen dy grupet kryesore te pushtetit dhe pastaj po keto dy grupe bien dakord qe te kene qeverisje normale me rotacion pushteti, sepse nuk i interesojne me zenkat qe u prishin bizneset qe kane krijuar tashme.

Mund te zgjase kjo faze tranzicioni edhe me dekada, si ne ameriken latine, me revolucione e kunder-revolucione. Varet nga secili popull. Por nje dite do te ndaloje, dhe demokracia vendoset sepse mbetet e vetmja zgjidhje. Dhe, sic e the edhe ti me gojen tende, keta popuj nuk jane lene asnjehere te veteqeverisen. Pra, fajin ua kane pushtuesit e huaj, qofte otomane, qofte perendimore, qe nuk i kane lejuar te kalojne fazat e pashmangshme te cdo shoqerie, faza qe i ka kaluar dhe franca, dhe anglia. Te gjithe pa perjashtim. Demokracia nuk ka ardhur asgjekundi me nje te shtypur butoni, por ka kaluar fazat e pashmangshme.

Vende te tjera qe kane qene koloni europiane, por edhe myslimane, si per shembull Malajzia, kane treguar qe nese lejohen te veteqeverisen, per sa kohe qe nuk vjen dikush te financoje grupe ekstremiste qe te shkaktojne luftera pa pushim, ata mund te behen shtete normale qe as nuk sjellin refugjate pa fund, as nuk te vene bomba, por shohin punen e tyre dhe behen pjese e tregut boteror. 

Nuk ka logjike te thuash qe fajin e ka populli i shtypur, jo shtypesi. Ne si shqiptare e dime mire qe Serbi kur pushton fuqizon serbin, shqiptarin s'e financon. Turku po ashtu te mban sa per te vjelur taksa e per te marre ushtare, por nuk vjen te te ndertoje qyteterim. Historia eshte e qarte, por mania enveriste per besim te verber nuk e lejon logjiken e shqiptareve te funksionoje. 

Me te njejten mungese logjike dhe besim te verber disa shqiptare i lepihen trumpit, disa te tjere zgjedhin ta bejen kete per turqine, disa per BE-ne, disa per SHBA, disa kane filluar tani per merkelin. Disa jane budalllepsur nga fetaret arabe. Disa bejne katolikun e thekur. Por historia eshte shume e qarte.

Keto faza qe permenda, faza normale ne evolucionin shoqeror te nje shteti te pushtuar, dmth:  pavaresia, perpjekja e grupit te pare qe vjen ne pushtet per te mbajtur pushtet absolut, revolta e grupit te dyte ndaj ketij grupi, fuqizimi i grupit te dyte, pastaj marrevshje midis dy grupeve per qetesi... e gjitha kjo faze e pashmangshme ne cdo komb eshte nderprere vazhdimisht ne lindjen e mesme nga amerika dhe rusia, te cilet ne vend t'i lene vendasit t'i ndjekin keto faza natyrshem, nderhyjne duke fuqizuar ne menyre te njeanshme njerin grup dhe duke e lene ne pushtet per kohe te gjata, ndersa grupet e tjera qe nuk perfaqesohen prej tij, shtypen mizorisht sa here perpiqen te ngrene koke. Kjo eshte e verteta ne vendet arabe dhe ne lindjen e mesme, dhe per kete bien dakord edhe vete perendimoret. 

O shkabe shyyyy o dreq shyyyy sa Red Bull ke pire ...dre dre po qe ne mengjes atq udhen.....shyyy o dreq se na Roçkanise koken me keto krahasime qe benn ...na shastise fare,.....
na krahason pavarsin amerikane(qe u udhehoq nga bij irlandezesh,anglez,skocez, north europe) ,dhe kolonizatoret British , me Nomadet e arabis, na krahason kulturen protestane/qytetrimin europian me beduinet e arabis , qe nuk u ka zene bytha asnjehere ne nje vend, vetem ne maje te gamiljes u shkoj jeta, jane popull endacak, gjithe jeten e kane kaluar neper tenda me lecka, te nesermen ne mengjes mblidhnin leckat dhe o bura ne oazin tjeter per te shitur piper dhe kanell,turqia ottomane i qeverisi keta beduine me njerez nga ballkani apo kaukazi , edhe kete e bente jo se ju hap barku turqve per ballkanasit por e bente se keta njerez kishin sensin e komunitetit, bashkesis,qytetrimit(qe as nuk mund te krahasohet me qyteterimin e europes se veriut ne ato kohe)nuk e kane arabet ne ADN shtetformin, pse  sepse nuk kane sensin e kombit, ne ottoman empire arabet e konsideronin njeri tjetrin me "my brother" popull vella ,pamvaresisht se nga vinin ata , ishe nga damasku, jemeni apo baghdadi boll qe ishin banor te kalifatit,ishin suni rrjedhimisht kjo i bente ata te gjithe vellezer, dhe armiku ishte shia persians jo turku ottoman por shia persians ishin armiku sepse ashtu thoshte ai libri qe i ka te gjitha brenda,
Gadafi flinte ne tende edhe kur vinte ne europe e merte tenden me vete, partia me popullore ne egjipt e kishte llagapin "Muslim brothers",edhe kur i takon ketej po u the qe jam myslyman te thon direct qe je my brother....Turku ottoman nuk i shtypi keta njerz i la te lire te shisnin kanell dhe piper, nuk i deboj perkundrazi levizen lirshem deri ne shqiperi dhe bosnje,shkuan deri ne marok dhe algjeri ,keta arab shperngulen/shfarosen popullsit vendase si berberet,tuareget,sub saharianet , rasti me i fresket, arabet e sudanit kunder popullsis autoktone ne darfur.....
nuk mund te krahasosh arabet me ameriken latine,malajzine,apo me inglezin.....i forte je per ideal te partis i fort je....
Historia eshte e qarte, por mania enveriste per besim te verber nuk e lejon logjiken e shqiptareve te funksionoje.......po me kete çfar ke dashe te thuash??

lol, krahason qyteterimin europian thote. A thua se eshte ceshtje race siperore. Nderkohe, kur arabet kishin shkence e numra, algjeber, kirurgji, fizike, kimi, astrologji, poezi, europiano veriroet jetonin akoma neper shpella dhe nuk i qasnin as ne europen jugore dhe as ne ballkan se ishin kafshe barbare. Hyne si emigrante dhe shkaterruan citadelat e bukura e qyteterimin qe kishte europa e jugut. Edhe sot perdoren numrat arabe ne gjithe boten, matematika arabe eshte baza e cdo shkence. O zot ca niveli enveristesh eshte mbledh ketu mer qr. nuk dine t'i shohin gjerat hapur, vetem me enverizem e totalitarizem. as perendimoret s'jane kaq mer po lere se late nam. dhe mjaft me arabet se i ke komshinj atje ku ke shkuar te lypesh. po hane ne nje tas me kalamajt e tu neper kopshte. lol Nuk e kane shtetformimin ne ADN thote, kur ata mbajten edhe spanjen nen hyqem, bashke me italine e jugut per shekuj te tere. hahaha ca tipash

http://edition.cnn.com/2010/WORLD/meast/...
http://www.independent.co.uk/news/scienc...
https://en.wikipedia.org/wiki/Islamic_Go...

 

Shkaba ngryset amerikan dhe gdhihet kanadez.

dhjet aty ku ha buke kur cohet ne mengjez.

O shkab', o rrot kari, peng peshkun e ke marre, 

dhe per faj' tend, mend po na vin' verdalle,

ja ke sjelle n'maje t'hundes gjithe peshq've te botes,

mos me thuaj se nuk e meriton nje garuzhde kokes.

 

aman mer t'i jape dikush vemendje ketij rolandb me kete poezine se po e poston i shkreti gjithandej me shpresen qe t'i thoni "bravo", hajde se po vjen verdalle i shkreti.

Kjo Ura Vajgurore, c'trap paska pjelle,

nga mengjesi ne darke, di vec vrer te vjelle,

Qekur emigroi ne Komun' t'Parisit,

na eshte bere llafazan ulur ne byth' t'lisit.

Ligjeron ne peshk si i buk'ri shejtan,

Kur na hiqet i mencem dhe ky trap mor aman.

Nderkohe, kur arabet kishin shkence e numra, algjeber, fizike, kimi, astrologji, poezi, europiano veriroet jetonin akoma neper shpella dhe nuk i qasnin as ne europen jugore dhe as ne ballkan se ishin kafshe barbare

Po kjo race , arabe qe eshte sot eshte race mooti , ska lidhje me racen e atyre arabve qe qe kishin numra, algjeber, fizike, ect sic thu ti. Pikerisht per te vazhdu ate qytetrim  dhe per te mbushur ate boshllek te madh qe krijuan arabet "modern" endacak erdhen europian ,ata qe kuptuan dhe vazhduan lidhjen e qytetrimit  te vjeter me ate te ri. arabet "moderne" mbeten ne kohen e shpellave, Ke parasysh Osama Bin Laden nje supermilioner, jetonte i neper shpella, me fustan te bardh i fshehur si mi ! Ate rruge zgjodhi ate fund gjeti ! Ja keshtu per ty shkabe ! 

Po lere m...armaleten,se bie ere.Une thashe shyqyr qe kaluan 10 minuta pa te

Qe sot e tutje do ti them cdo turku qe me del perpara te me demshperbleje me para per ato 500 vite te mallkuara pushtimi. Ide shume e mire.smiley

e duke lexu te vetmin liber qe i permban te gjithe dijet,edhe te se ardhmes

Une e dija qe VQ eshte botuar vetem ne Shqip dhe Arabet nuk flasin Shqip.

Po, e çuditshme ngjan gjithe kjo dyndje drejt Evropes kur mund te emigronin per ne Arabi Saudite, shtet i sigurte me ligje demokratike, ku siguria e jetes neglizhohet vetem me raste siç me piligrimet apo imigrantet ne pergjithesi, ku edhe grate me se fundmi mund te votojne, perpos naftes per te gjithe, etj., etj.

Pse mos te rrine ne Turqi fundja e cila u akordon leje pune, shkollim, ndjekje mjekesore, e me radhe. Parajse e vertete eshte.

haha ja ku ia arritem kesaj dite.

Refugjatet ekonomike si ju ketu, jo azilante lufte qe u vriten kalamajt realisht, por ju, njerez qe qepeni si morra pas testikujve te vendeve pasura, qe vendalinjte andej perpiqen t'i kruajne me "trump", "le pen" apo "lega nord", jane pikerisht ata qe tani po shajne refugjatet e luftes, qe ne fakt e meritojne vertet azilin. hahaha Dhe akuza juaj ndaj tyre eshte "jane refugjate ekonomike, mos i pranoni". o zot i madh. hapu dhe!

Pra, ju beheni jo "shkabe", por me keq, sapo ju shkelet interesi. Per sojin tuaj zhvates thoni "mire bejne qe emigrojne, nga halli e kane". Per keta qe po u vriten realisht kalamajt, jeni kunder emigrimit. Faleminderit qe treguat se jam i vetmi ketu qe ruaj koherence dhe nuk i ndryshoj qendrimet me lafarakllik si juve. 

Qe ta dish ti, te dyja keto vende, si Turqia, si Arabia, kane mbajtur me shume refugjate se Europa. Me miliona, para se te beheshin pak qindra mijera ne Europe. Ama, Europa eshte ajo qe me pasurine qe ka zhvatur nder shekuj prej tokave te ketyre refugjateve, mburret me sisteme azili qe ofron shtepi e  pagesa mujore. 

Midis nje tende ne Arabine qe nuk i ka shkaperdhyer nder shekuj, dhe shtepive me kushte fantastike qe Europa i paguan me paret e bera nga shkaperdhimi i shtepive te ketyre refugjateve nder shekuj, them se po bejne zgjedhjen me logjike e madje dhe me te moralshme. lol

Ckemi, shkabe, mire?

ik se le nam. tregove qe ke nivel bq fare debati. per emigrantet ekonomike si ti do azil qyl, per keta qe u vriten kalamajt do qe te kthehen. une te pakten cfare them nje here i qendroj deri ne fund por ju qenkeni kokrra e bqmave. tamam mashtrues e zhvates

smiley

Te lutem mos u tall me shkaben e vocerr, ai nuk e kupton sarkazmen. Jeni bere te gjithe bashke kunder shkabes. Si nuk i doli njeri ne krah s'e kuptoj?

lol, peshku duhet te shtoje opsionin "share" ne rrjete sociale qe t'i shperndaj me mire me shoqerine gomarlliqet qe lexoj ketu. 

+1

U myll loja dhe ia rrasen grekut dopio gjashten. Mire t'iu bohet ktyne arabve. Tongerllik firauni. Dum ose Gjermani o Suedi o rashe e vdiqa. Fuck you. Shqiptaret s'kishin lufte dhe emigrun ne Greqi, keto gjithe pordhe. Une te fal kalin ti thu : Ma ke dhone pa dhembe i thone ksaj. Ose beggars can't be choosers per Pjerin ...

+1

pune dreqi eshte kjo. te drejte kane ata qe thone se duhen ndihmuar, ngaqe ne Siri ka vertet popullsi qe duhen ndihmuar. Jane shkaterruar qytete te tera e jane vrare femije te pafajshem (si ketu, psh, pamje te renda, mos shiko) per shkak te pordheve te perendimit e te rusise dhe per shkak te kompanive te tyre qe duan te bejne para duke skllaveruar ekonomikisht popuj me te pafuqishem ushtarakisht dhe ekonomikisht, gje qe e kane bere prej shekujsh dhe kane ndihmuar ne krijimin e ketyre situatave.

Por ama kane te drejte edhe ata qe thone qe keta nevojtaret jane pak mes kesaj vale, dhe mbase 90% te tjere jane zhvates abuzues qe perfitojne nga situata dhe nga ligjet ne BE, sic shtireshin plot shqiptare te shqiperise si Kosovare per t'i zene deren te huajve e per te vjedhur taksat e europianeve neper azile e asistenca shoqerore. Apo sic kacavirreshin tek anijet si majmune e shtireshin si te semure tek italianet rob qe nuk kishin pare lufte me sy. Te gjithe refugjate ekonomike.

Me e keqja eshte qe edhe sot e kesaj dite vazhdojne te qurraviten ngado qe shkojne duke share kushtet e vendit, se u eshte bere ves gjate procesit te zhvatjes. Pra, ne shqiptaret e dime me mire nga te gjithe qe shumica e ketyre shtiren per veshtiresite dhe faktikisht vijne per qyl dhe per te shtuar krimet, sepse kemi pasur zhvatesit tane qe kane bere te njejten gje.  

Megjithate, per europianet nuk me vjen keq fare. Vete i kane zhvatur vendet e tjera, dhe zoti po ua kthen duke i mbushur plot me zhvates nga vendet qe kane zhvatur.

Kujt i plas k... per sirine?

Kur i ka plas k... sirise per neve?

Ja, u realizua norma per sot. Mirupafshim ne nje teme tjeter me apo pa lidhje me faktin qe jemi zhvates e qe urrejme vendin  tone. 

Signore Iddio, salvaci dal veleno del cobra, dai denti della tigre e dalla vendetta di afgano.

Ore peshku...po c'qe kjo lemeri qe na zuri, po na nxiu jeten ky shkabaktu, na e beri koken daulle...

po pse na mirrni neper kembe inteligjencen me keta lloj robsh, po ca jane keta, gra a, burra a, pithmashkull a...po leshoheni te kap nanje travestit e te bjem dhe neve rehat..

o lungo...aiutooo..

Hmm, s'mbaj mend te te kem hedhur ndonjehere as qurrat dhe as ndonje sekrecion tjeter.

O idiot...flet ne te ashtequajtur blog kolektiv, na bje ne pjese, 

ti po do shkruaj nje liber me keto fjalimet, po na i ngref e blejme, ndryshe psateme vafsh!

po rri o fratello pse prish gjakun, te thashe dhe dje kam nje oferte per bashkine orikum, behar po vjen, plazhi aty, ndonje peshk e sjellin po na zu vapa varemi deri ne llogara...

Ka ndonje vend per mu aty te Bashkia Orikumit se edhe une nga Tragjasi jam ... me Levizjen kemi qene edhe ne.smiley

smiley per njerez te mire kemi vend plot na, po behet dhe fshati turistik aty, biografine gjithsesi do e verifikojme ne kshill

O fratello, se tani e pashe une..

Po xhixhat, ku mi ke xhixhat?

A lum si ti o Shkab qe te mban me buke mami e babi, po ne te tjereve qe na ka rene mbi supe barra e punes.

po pra e gjete, me mbajne prinderit. lol ahh, thuaj.

Seriozisht?! Bravo.

Megjithate, per europianet nuk me vjen keq fare. Vete i kane zhvatur vendet e tjera, dhe zoti po ua kthen duke i mbushur plot me zhvates nga vendet qe kane zhvatur.

Shkjabe, si po duken bolet e dashit nga ai pozicioni qe je ulur ti? Tani hapju peshkut sa merr per koment, se ndoshta i prishet mendja dhe pjatalaresve qe shkruajne ketu te vijne te punojne ne agjitprop. Sec ka qene ketu nje Lefti ne kohen e Berishes se trete, mund te them se ti ja merr ne kthese 100 here. Duhet te aplikosh per rritje rroge se jo vetem kudershton bosh por te mbush dhe me argumenta nga vikiliku dhe nga gazeta san.

Sa keq per ty qe une kam pasur te njejtin qendrim edhe kur ishte Berisha ne pushtet pa. Dhe se c'lidhje kane sirianet me partite shqiptare, vetem papajate e dine. lol

Shkabe leri keto ti, por sinqerisht une tani po dyshoj qe te paguan Blendi qe t'i mbash gjalle blogun. Je bere si tip kllouni o i zi qe te gjithe te ngacmojne dhe te gjitheve u pergjigjesh. Kushdo qe i bie rruga ketej te hedh nje gur dhe ti i kthehesh me batare. 'Get a life' i thone anglishtfolesit, lere kete pune dhe dil bej nje dicka me interesante. Ne fund te fundit jeta eshte e bukur si kur lan pjatat ne kurbet ashtu dhe kur jeton ne mes te qyteterimit te leshte (lashte desha te thosha) te KP-se.

Ne fakt, sharjet ketu nga motra e nga gocat i kam pare kur s'kam qene une. Xhaje qe shahen ne ate nivel, vetem ketu kam pare. Mua me pelqen qe ketu cdo argumenti qe nuk keni cfare t'i pergjigjeni i shtoni nje sharje poshte.

Inshallah shqipot nuku tregohen kanibale e zbatojne kodin e tyre te mikpritjes e ndihmes ndaj njerezve ne rrezik e u japen konak .

 

Ik pirdhu!

 

Shkaba ngryset amerikan dhe gdhihet kanadez.

dhjet aty ku ha buke kur cohet ne mengjez.

O shkab', o rrot kari, peng peshkun e ke marre, 

dhe per faj' tend, mend po na vin' verdalle,

ja ke sjelle n'maje t'hundes gjithe peshq've te botes,

mos me thuaj se nuk e meriton nje garuzhde kokes.

 

Kjo Ura Vajgurore, c'trap paska pjelle,

nga mengjesi ne darke, di vec vrer te vjelle,

Qekur emigroi ne Komun' t'Parisit,

na eshte bere llafazan ulur ne byth' t'lisit.

Ligjeron ne peshk si i buk'ri shejtan,

Kur na hiqet i mencem dhe ky trap mor aman.

 

Pse kaq shume helm nxjerr nga goja mor i uruar,

kushedi sa te kan' rrahur, sa  shume te kane abuzuar,

Po c'faj te kemi ne qe na derdellit dite e nat',

vime ketu per qef, te bejm' nje dore gallat'.

Jeta eshte e shkurter, eshte per t'u jetuar,

s'ka kohe per urrejtje, vec per t'dashuruar.

 

Shko gjej nje dashnore, bej qef e pi vere.

boll u rrobtove, jeto dhe ti njehere,

qi pidh dhe puth buze dhe luaja fene jetes, 

se ngele gjithe diten duke "i rene klarinetes".

po te ikin ditet duke bere gam-gam,

ik o trap jeto, mos e co jeten haram.

 

                                                                                             London, March 10, 2016

Shenim i jurise: Kjo poezi eshte shortlisted per Man Booker Prize, 2016.                                                                                    

ti je ai qe perhap urretjtje kunder emigranteve shqiptare dhe thua qe shumica e shqiptareve ne angi jane kriminele. dhe me e bukura eshte se prape gjen fytyre e komenton rreth meje. qr lol

http://www.peshkupauje.com/2015/10/the-g...

uau, nje xhaje qe urren emigrantet shqiptare, ndaloi diku neper bote dhe gjeti kohe te thure gjithe keto vargje per mua. ,a mund ta besh dhe kenge me lahute, te lutem? do te ishte fantastike.  Sado qe shpreh nje mungese te theksuar edukate familjare neper tekst, mundimi dhe koha qe ke shpenzuar per mua ma ngref jashte mase vetepelqimin. te lutem mos ma prish, beje me lahute kete tekst. ke qene i poshter po s'e bere. po pres. ka mundesi te te paguaj po e bere. nuk tallem. lol

Ruju shkabe se mund te jete Xhaje i nje lloji te caktuar.

Se s'te kam pyetur, ti je i virgjer? Hetero, gay? Pa frike. Asnje paragjykim nga ana ime.

anglia shquhet per te tille. s'do habitesha fare. dhe ky duket qe eshte bere mall anglez qe kur thote qe shumica e shqiptareve ne angli jane kriminele. ndaj dhe familja e ketij i ka ndenjur larg. sepse familja e ketij eshte me edukate, sic e sheh dhe nga teksti. angleze den baba den, nuk rri me shqiptaret. hahahaha o qr sa po qeshim te gjithe ketu. nuk priste njeri pz qe budallenjte e peshkut te arrinin ne kete pke. hahaha. ke qene i poshter o rolandb po nuk e bere me lahute. U beme tre veta ketu ne zyre qe jemi gati te te paguajme po te besh nje video me lahuta. hahahaha 

Shkojne andej. Prishen... si njerez.smiley

3 veta gjithsej qenkeni aty tek zyra?! Te gjithe cuna?!

shkabe nuk e bera per ty, o trap.  Doja ti beja pershtypje atyre femnave qe ke ne zyre.

Me tha Profili-i-ketij-te-timit, qe per ate,  femnat e skanojne gjoksin ne XEROX dhe pastaj ia  dergojne atij skanimin me Samsung Galaxy Note 9.

thashe ta provoj edhe une njehere.

faleminderit. je e para qe me ben poezi

do te te coj nje foto me morning wood

prit deri ne mengjes

oh sa keq po me vika per ty.

sa shume te paska prekur kjo poezia ime.

mos qaj o plak. eshte humor anglo-sakson. kaq!

po nuk me besove mua pyet Profilin.

hej, une i kam origjinale ato qe them per tya, me burojne nga thellesia e zemres, si ujet e paster te burimeve te Ures Vajgurore, perzier pak me nafte Kucove. Kurse ti ngele duke vjedhur nga llajvlliku dhe jutubi.

ik bej cicin tani, dhe shko fli gjume. se ke nje dite te gjate neser. 100 komente, norma ditore nuk eshte pak. shko qetesohu qe te komentosh neser me mendje te kthjellet. se perndryshe nuk t'i jep partia parate e nderlidhjes.

Ik pirdhu!

haha po poezite gjithnje dalin gna thellesia e zemres o robo ndaj dhe te falenderova

do fle se sben se te premtova morning wood picture qe te ndihesh tamam anglez qe s'rri me shqiptare hahahahahahaha

Roland, pse merzitesh me shkaben? Ai paska zbuluar Family Guy qe ne ketej kemi qysh ne 1999 qe e shohim. Nuk eshte mire te vesh ne loje people with cognitive disabilities.

Urime per poezine dhe urime edhe Shkabes,e meritonte qe gurra popullore ta kthente vemendjen nga ai,perderisa nuk ka mbetur trap..me fal,figure e shquar se ciles nuk i jane kushtuar vargje.Por une nuk jam dakord me titullin,ashtu sic nuk jam dakord me fushaten "Ik pirdhu Shkabe" ne pergjithesi.Gaztoret si Shkaba (qe me nje fjale me te bukur quhen lolo) duhen gjithmone.Une do sugjeroja si titull,madje edhe si nofke per Shkaben,"Emigranti komunar". Tani edhe me kete rrahjen e Shkabes si kelysh kur ka qene i vogel,abuzimet,frustrimet etj.,une kam teorine time frojdiane.Shkaba vuan nga ndonje forme kompleksi Edipi,urrejtja e tij per emigrantet,pervec frustrimit nga te qenit vete emigrant (dhe ku ka me keq se te jesh emigrant ne vendin tend),vjen edhe ngaqe ai i sheh keta emigrante si perfaqesues te brezit te te atit,prandaj edhe permend komunizmin shpesh.Une nuk besoj se babai i Shkabes eshte aq pisanjos (Shkaba permendi si epersi te brezit te vet edhe higjienen),besoj rrenjet do jene me te thella.

Hahahaha, Argendis. Ti nuk e di qe per sa kohe qe pas testikujve te mi vijne e kruhen trolla politike te Sales, apo ata si ti qe kane shkuar 50-60 vjec dhe akoma nuk kane mesuar qe nuk duhet te futen ne muhabete me te medha se vetja, dhe nga inati shajne me fjalor rrugaci ne cdo koment; per sa kohe qe poezite m'i thurin xhaje me edukate familjare te degjeneruar qe thone se duhet t'u rrine larg shqiptareve sepse jane kriminele, that means that I am on the right track dhe qe you people are making my day. Se mbase e kuptoni me mire anglisht. Nje gje qe ma kane mesuar lojerat elektronike, eshte qe nese te dalin armiq rruges, do te thote qe po ecen ne drejtimin e duhur.lol Fundja, ku ka me bukur se te kesh disa persona ketu qe gjithe kohen ma perkushtojne mua? Eshte ai copa e mishit qe s'ka lene njeri pa u share nga motra por prape nuk merr ban, ai bredhakari, qe edhe pse s'i lexoj ne komente me shume se fjaline e pare, qe aty duket qe cdo mendim i tiji rreh drejt qenies sime. Ku ka me bukur se te kesh efekt te tille tek nje person, qe te mendoje gjithe diten per ty dhe kur s'i hedh as qurrat dhe as sekrecione te tjera trupore? Vetem adhuruesit e bejne kete per idhujt e tyre. hahhahahahaa Ju lutem vetem mos e nderpreni hovin! Mos harroni! Jeni ju, pa jam une! lol

Eposi i shkabes .smiley

Nuk e di, uroj te gabohem, po me duket se Peshku po behet gjithmone e me teper i devijuar seksualisht.

hej, une i kam origjinale ato qe them per tya, me burojne nga thellesia e zemres, si ujet e paster te burimeve te Ures Vajgurore, perzier pak me nafte Kucove.

E lage fare shkaben.

O xot heretik... per mua shkurt... herpes. Sa u lagem te gjithe mi. Zhyte me felle patellxhanin. Rrofte OMG-ja mi.

smiley edhe kshu mendoj. Andej plasen luleshtrydhet, ketej njerezit kane dilema çfare jane...kohe te çuditshme.

Po normal, me keta bytheqira te deshtuar. S'di si me ta thene... por Heretikut nuk i ngrefet as bytha se kari jo e jo.

Twenty-eight young men bathe by the shore, Twenty-eight young men and all so friendly; Twenty-eight years of womanly life and all so lonesome...The beards of the young men glisten’d with wet, it ran from their long hair, Little streams pass’d over their bodies. An unseen hand also pass’d over their bodies, It descended trembling from their temples and ribs. The young men float on their backs, their white bellies bulge to the sun, they do not ask who seizes fast to them, They do not know who puffs and declines with the pendant and bending arch, They do not think whom they souse with spray.

"Song of Myself," W.W.

Te jete bere keshtu dhe shkaba yne?

shif shif, pederastja frenge nuk e hum asnje rast te beje propaganden e sumes t'modhe intelektuale te lyer me livando te markes zhardin syr le nil dhe dizifektuar nga petroninsja me dizifektant austriak te markes Konçita.

E pse te mos behet keshtu edhe shkaba yne, kur keshtu eshte Uitmani yne, poeti mo i Modh i Amerikes?

E pse te mos beje shkaba yne keshtu, kur keshtu ben edhe pinjolli i Familjes se Heroit t'Modh intelektual te Popullit, alias roland Bytha yne, kur keshtu ben arkitekti milanez Olsiy Bythaiyne?

 

E solla meqe e frymezuar nga homoeroticizmi ne peshk keto kohet e fundit. smiley Ndersa per Shkaben nuk mund te spekulloj, por se ç'kam nje pershtypje qe anon nga robotet. smiley

Jardin e dashur,  Herpesin me Hale te Modhe nuk ka poezi qe ta pershkruaj.

Ky sumatricja e ndryshkur kruhet kot me te gjithe ngaqe nuk ia var njeri. kishte shkruar nje pacavure me thane, po nuk i a begenisi njeri; nga 24 komente, 14 ishin te tijat, dhe 8 te petroninses qe tall prapanicen me te nga mengjesi ne darke.

Herpesi ngordh per nje cik attention. Si nje kurve e shemtuar  qe eshte e deshperuar per nje cik ashtu  ngaqe ka kohe qe nuk po gjen nje mekanik plak italian t'i fuse kollodokun.

 

Opo u indinjua. smiley 

E kam lexuar, madje kam bere nje koment aty, por me keqardhje pashe qe Tiku s'ka reaguar. smiley

nuk ka reaguar se e ka zene herpesi dhe eshte shtruar ne spital.

Po mire le ti hapi kufijte Shqiperia, le ti pajise me leje qendrimi per nje afat te caktuar me te drejte rinovimi dhe ti kerkoj Europes ca lek. 

nuk vijne ata ne shqiperi edhe sikur te duam ne. ata s'po rrine ne turqi apo greqi, vende ku ne vete kemi emigruar ne mase. as ne itali nuk rrine, e bile as ne france. s'po ka me lek, jugu i europes. 

jam dakort me shkaben tek kjo teme. 

por shtoj qe normal qe shqiptaret ketej te mos duan te vijne te tjere prej sirise. pakesohen leket per ta. llogjika krahasuese, qe meqenese edhe ne perfituam njehere e nje kohe, duhet te na lejoje sot te lejme te perfitojne edhe te tjere, nuk ecen dot. sepse eshte thjesht moralitet i kote. 

me i zoti nuk diskutohet qe ketej do te vije, edhe sikur, t'ja mbyllin te gjitha shtigjet. por ne dem te tij, do te jete, se jete me te bukur se ne vend te tij, nuk do te mund te gjeje dot. ne terren armik do te duhet te jetoje vete e po ashtu edhe femijet e tij. terrorista ka mundesi te behen kur te rriten sesa gje tjeter. 

mendoj edhe qe njerzit emigrojne, ngaqe me jetu keq e kane me lehte se te jetojne mire. pastruesi i hales behet me kollaj ne bote te huaj se ne vendin tend ku te njohin te gjithe. ky eshte dhe çelsi qe zgjidh ekuacionin e emigrimit. pra i jep pergjigje pyetjes, pse ikin robt nga vendi tyre.

jam dakort me shkaben tek kjo teme. 

nuk me cudit. Great minds think alike, thone kapitalistet

O Bredho te pyta dhe me.pare, kur ke plan me.ardh ne kanada. Shiko mos vjen per pashke. Kam ftuar dhe ca çuna(ket te forumit), qengjin e kemi porosite tek ajo ferma italiane ( ku shkum dhe vjet), veren po e kam vete... Ec nja dy tre jave se dhe koha e ngroh shume.

ne dt 26 jam aty. Mezi rregullova 10 dite leje. Mish ka ktu plako, nuk eshte mish ai andej. Ah, shif mos merr ndonje shishe vere me vete per Pjerin kur te shkosh ne Bruksel. Dua te degjoj opinion profesionisti se ti ngele duke u mburr

Opo kot Nuk thote dhe Trumpi. Do I 'ndertojme' nje safe zone atje ku jane derisa Te behet dicka. Mjaft me keto shpernglulje masive. p.s. Shif Kur t'vij gjembi me vrap tani. Lol

kollaj per te prishur

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).