Fluksi i refugjatëve sa vjen dhe i afrohet Shqipërisë. Të nisur Porti i Pireut, një grup prej 150 personash, kryesisht familjarë e fëmijë, tashmë janë vendosur në Konicë të Janinës, 12 km larg kufirit me Shqipërinë nga pikëkalimi i “Tre Urave”.

Vendasit në fshatin Konicë të Janinës kanë mirëpritur kështu 3 autobusët e parë, në atë që duket se është e para zhvendosje e refugjatëve pranë kufirit me Shqipërinë, ndryshe nga lëvizja e mëparshme për në kampin e Idomenit, në kufirin greko-maqedonas.

Autobusët me refugjatët sirianë kanë mbërritur rreth orës 19 të pasdites së të premtes, ndërsa në Konicë janë mirëpritur e janë përshëndetur nga kryetari i Komunës, nga udhëheqës të tjerë lokalë, por edhe nga përfaqësues të Kryqit të Kuq. Banorët e zonës thuhet se janë përgjigjur menjëherë me ndihma me çfarë të mundeshin, përfshi këtu ushqime e veshmbathje, teksa refugjatët janë transferuar drejt qendrës komunitare të pritjes, ku do të verifikohen të dhënat e tyre.

Tipike është deklarata e përfaqësuesit të Syrizas, Gianni Stefou, i cili tha se “sot kontinenti fitoi njeriun”. Të lodhur, sirianët, kryesisht gra e fëmijë, i kanë falënderuar mikpritësit grekë për ndihmën e dhënë për ta.

E ndërkohë që, të paktën 3.000 refugjatë të tjerë presin në Portin e Pireut për t’u zhvendosur, ende nuk dihet nëse Shqipëria ka marrë ndonjë masë të përforcuar në pikëkalimin kufitar të “Tre Urave” në Leskovik, nga ku refugjatët sirianë mund të hyjnë për në Shqipëri, për të tentuar më tej kalimin drejt Italisë dhe vendeve të tjera të Europës Qendrore e Veriore.

26 Komente

Autobusët me refugjatët sirianë kanë mbërritur rreth orës 19 të pasdites së të premtes, ndërsa në Konicë janë mirëpritur e janë përshëndetur nga kryetari i Komunës, nga udhëheqës të tjerë lokalë, por edhe nga përfaqësues të Kryqit të Kuq. Banorët e zonës thuhet se janë përgjigjur menjëherë me ndihma me çfarë të mundeshin, përfshi këtu ushqime e veshmbathje, teksa refugjatët janë transferuar drejt qendrës komunitare të pritjes, ku do të verifikohen të dhënat e tyre.

Tipike është deklarata e përfaqësuesit të Syrizas, Gianni Stefou, i cili tha se “sot kontinenti fitoi njeriun”. Të lodhur, sirianët, kryesisht gra e fëmijë, i kanë falënderuar mikpritësit grekë për ndihmën e dhënë për ta.

 

-goxha festive pershkruhet atmosfera.smiley  me fjalime pershendetese: mireseardhese, miresegjetese... po banda e qytetit kishe dale ?

Te gjitha mediet dhe agjensite e informacionit sikur pa dashje poi tregojne turmes se nga duhet te drejtohen. Eshte e sigurte se drejtimi qe u jepet eshte Shqiperia, pasi Greqia, Maqedonia e me tej u ngopen, tashti ka mbetur Shqiperia me Malin e zi... per te shkuar me tej drejte Italise. Nje trafik kaq i madh njerezor nuk eshte pare ndonjehere, nen preteksin e largimit nga lufta. Hakmarrja amerikane ndaj Evropes per mosperkrahjen e sulmit ndaj Sirise, ishte i paparashikueshem.

Çuna, gati skafet se po vjen nje thesar i ri....

po hyne ketu duan vetem te na i ngecin se qe ketu nuk kane ku shkojne. jane mbyllur kufijte dhe detin e ka zene italia. i drejtojne vetem qe te na i ngecin neve. po te duam t'i kthejme, greku do te mbylli kufirin, mbaje mend. dhe te duan te kthehen ne siri, nuk do te kthehen dot me

Hakmarrje e Amerikes ndaj Europes? A nuk u perzien ne kete lufte Anglia dhe Franca, sic donte Amerika? Dy vende qe mazalla se marrin refugjate. Nuk eshte hakmarrje, eshte perfitim trafikant financiar qe qelbet era Turqi-Greqi.

Nuk e mab mend i nderuar,as Franca e as Anglia nuk e perkrahen Obamen atehere kur donte ti binte Sirise,para kater vjeteve...Mos harro qe parlamentet e ketyre vendeve votuan kunder...me pas doli problemi i armeve kimike...

 

O alidemso, ti mendon se po ti binin asojkohe Sirise do ishin zgjidhur gjerat?, hidhi nje sy Libise dhe Irakut sot dhe e merr vete pergjigjen. Mos harro se e para e punes as Obama vete nuk donte ti binte Sirise, Franca dhe Anglia u dogjen me aventuren Libjane plus kishin 0 mbeshtetje per nje aventure te re ne vendet e tyre. Sa per armet kimike u morr vesh qe ishte "false flag" nga agjenturat Turke MIT, vete medjat turke i nxorren te palarat ndaj dhe Sulltan Bin Erdogani filloi xhihadin kunder mediave ne turqi

Le te vijne se krahehapur do i presim vellezerit tane. Vdiqem per ca refugjate, po zhgrap ore asnje per be...

Kesaj radhe, pritja dhe largimi i refugjateve sirian, duhet bere me disipline te larte, duhet bashkpunuar me ngushte me organizaten e OKB dhe Gjeneves, si dhe me mafien shqiptare ne Vlore, ku tu bohet e qarte qe çmimet per ta ti mbajne te ulura, 50 euro per femije dhe 100 euro per te rritur. 

Kur shkruaja dikur une per nje bashkpunim te vazhdueshem me mafien dhe mbajtjen e saj nen kontrroll, s'me ndigjonte njeri, na tani, ja ku erdhi zogu ne dore smiley

Te lutem me thuaj qe nuk je Pjeri! Po si ore njeri, shpresat per rimekembjen e ekonomise t'i varim tek mafia? Ore, kjo eshte zgjidhja jote e problemeve makroekonomike? Jo or zoteri, me vjen keq! Paskam qene i verbuar tere kte kohe kur shihja tek ty shpetimin e vendit...bashkpunim me krimin...ku eshte pare e degjuar kjo? Ka njerez te zote ky vend qe do e nxjerrin ne drite pa bashkpunuar me krimin e me buall mavrine, ta dish!

Me nje fjale nuk paske kuptu gjo nga VQ Bredharako, se aty nuk flitet per rimekembjen e ekonomise nga mafia. Kjo eshte nje fraksion i vogel i ekonomise e cila duhet regjistruar dhe kontrrolluar. 

Pastaj komentin siper e kisha edhe pakez me shaka, por ti qenke metamorfizuar/ndryshuar komplet. 

Epo me ne fund! Ja,erdhi dita e shumepritur per multikultet shqiptare.

Na u tha syri per pak afgane e siriane  mi dhjefsha temen. 

Do behet edhe Shqiperia mu(l)tikulturaliste,c'kujton ti,vetem Franca e Britania te jene.Te jesh mu(l)tikulturalist eshte edhe moda.Shqiptaret e ndriten tani qe jane mono,edhe mutin e kulturalisteve kane mangut.

Sduam gje tjeter vec te dalim ne euronews si gjithe te tjeret pa nami u befte! Ca ka ne shume se ne gjermania? 

e shof qe tani shtypin shqiptar me rubrika kushtuar vemendjes qe ka zene shqiperia be lajmet e agjensive te huaja. Shqipo per pak vemendje jeton

Ketu do provohet nese mikpritja proverbiale shqiptare eshte reale apo bs perrallash per te vene kalamajte ne gjume .

mikpritja ka lidhje ME UDHETARIN, dhe vetem per nje nate, qe ai te vazhdonte rrugen e tij. per ku ishte nis.

bile mesova perse çamet kane pas reputacion te keq ne shqiperi (çam, çek, çifut). ngaqe nuk e aplikonin mikpritjen. nuk i hapnin dhomen e pritjes udhetarit (s'ka pasur hotele ne shqiperi perpara). nga kjo i qunin te pabese. bile u ndeshkuan nga kjo, prej zotit vete. i la pa toke perfundimisht. (siç la dhe çifutet)

O profilo po ca lidhje ka Ceku smiley

'C' qe te mungon eshte per Coban apo rraca vllehe...

shume korrigjim i drejte, ajo çek duket si keqkuptim gjeopolitik (i vonshem), siç po ashtu qe ne ARAP quanim te zinjt dhe jo arabet qe ne fakt jane metise dhe jo te zinj. 

megjithse ka mundesi qe çeket (une si njoh fare ne fakt) te jene me te pabeset e sllaveve, si me thone sllave qe shofin vetem interesin personal. s'bejne asgjo pa perfitim imediat.

ceku pa toke?

mikpritja ka lidhje ME UDHETARIN, dhe vetem per nje nate, qe ai te vazhdonte rrugen e tij. per ku ishte nis.

+1

E mesuam tani qe vetem kur ka lufte apo dyndje refugjatesh ta var perendimi...me fonde, ojq-ra, ushtrira, televizione vip, me nje fjale te vjen bota ketu...kur iken kriza ikin dhe te gjitha keto e ngelemi prape katund bisht i kavallit...nashi te behemi te zgjuar e strategjike smiley

Sa te mbarojme pune me pritjen-percjelljen e bukur mediatike te 150 refugjateve "te pare", do pasojne 1500 te tjere. Pasi te dalim te gjithe ne kamera si njerez humane, do te navijne edhe 15.000 te tjere. Kjo do te vazhdoje derisa te kuptojme se (e ndoshta e nuk do te kemi kohe ta kuptojme) se ne kemi dale nga vetvetja. Donim te tregoheshim njerez, por treguam se jemi kafshe, sepse nuk menduam per te rregulluar emigrantet, por per tu dukur vete! Ndersa ata emigrantet, qe vazhdojne te bejne edhe sot nga 5-6 kalamaje minimumi, do te na shajne qe i lame ne gjendje te mjeruar. Troc muhabeti, ne nuk po e rregullojme boten, por po e prishim se po japim shpresa te kota. Te gjithe presin parajsen kendej, dhe shpejt e kuptojne se i kane dashur per punera te rendomta e per te mbajtur rrogat e ulta.

Te gjithe presin parajsen kendej, dhe shpejt e kuptojne se i kane dashur per punera te rendomta e per te mbajtur rrogat e ulta

smiley

pune te rendomta bejne edhe ne vendlindje ata qe ikin. ose jane pa pune fare, pa perspektive te tille.

s'kam pare arab, pakistanez, irakian, iranian, apo indian qe punon ne ndertim deri sot. te gjithe punojne ne sherbime apo tregti (kane dyqanet e tyre).

 

Sipas News24 qe ka vajtur ne Konice keta jane te gjithe per Gjermani, por duan ti kalojne nga Shqiperia, pra lene nje vend te BE e te Shengenit bashke dhe vijne ne Shqiperi ku mund te ngelen ketu. Maqedonia po kishte ndermend te hapte kufirin e hapte qe tani, Serbia e ka bere te qarte qe nuk lejon njeri pa dokumenta i bie te te sorrollaten neper Shqiperi e Kosove.

I dashur popull kapitalist,late koqen e namit!! Neser mund te vijne alienet ne Shqiperi,ca do u themi? Si do ja bejme ? ku do i fusim? Do na ngelen ne dere? As nuk kuptohemi me ta,kulture tjeter.. apo me skafe ne itali? ..nuk behet,nuk behet..po besa smiley?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).