Në moshën 68 vjeçare, vdiq nga kanceri në mushkëri lojtari më i madh i futbollit që vinte nga Holanda. Në këtë foto të Botërorit të vitit 1974 Cruyff është duke shënuar në një "rrahje" 4 - 0 ndaj Argjentinës. Vetëm 40 ditë para vdekjes Cruyff ishte shprehur shumë optimist, "ndihem sikur jam 2 - 0 dhe pjesa e parë endè s'ka mbaruar," u shpreh ai në lidhje me betejën me kancerin.

Por kësaj rradhe kthesën e papritur, si ato që Cruyff u rezervonte kundërshtarëve në fushë, e mori shëndeti i tij. "Në një farë mënyre, ndihem i pavdekshëm" - pat thënë Cruyff disa kohë më parë, dhe në një farë mënyre, kishte të drejtë. Tifozët shqiptarë, e ata kudo në botë që patën fatin ta shohin holandezin të luajë, flasin për të vetëm me admirim,

94 Komente

R.I.P . Iku edhe nje legjende, falenderoj per ate qe na ka dhene . I madh .

Shiko tashi se kur ishim ne te vegjel, kohe kur ai ishte ne kulmin e lavdise se tij si lojtar, emri i tij ishte Krojf. Keshtu thirrej ai prej shqiptareve ne ate kohe dhe keshtu do mbahet mend.

Jo Cruyff, Crujf, Krujf apo si doni me i thane ju tani, apo sic edhe e ka pasur emrin ne hollandisht. Por KROJF, Krojf!

- Tomas - mu afru shefi i sektorit tim me terezi, ngaqe kishim bo llafe ne mengjez, - tani sa ndigjova se vdiq Johan Krujf. 

- Oh, legjenda e futbollit hollandez - psheretiva. 

 

Iku dhe nje yll i futbollit hollandez. 

Per brezin tim te tifozave te Hollandes,padiskutim qe idhulli yne eshte Marko Van Basten. Krojfi ishte miti qe vinte si jehone nga rrefimet e me te mdhenjeve. Kam ndjek me shume emocion Barcellonen per shkakun e tij dhe e kam vujt si tifoz shkatrrimin qe i pat ba Milan i Savicevic e Boban ne finalen e Athines.

Kohet e funit ndicja shkrimet editoriale te nje gazete hollandeze . Thoshte diku qe traineri i tij i mesonte si te luanin ne menyre te zgjuar kur dikush ishte me i mire se ti me koke apo me i shpejte se ti. Diku tjeter,ne vrejtjet qe bante per Komtaren e Hollandes,thoshte se mbajme venin e pare per kthimin e topave te portieri. Sot goditet vetem me tringe, kur luaja une,thoshte i here tjeter,luaja me te dyja kamet,gjuja me te mrenshme, te jashtme,isha 4fish me eficent.

Nje monark i ksaj loje iku. Pushofte ne paqe !

 

van basten ka qen superstari, megjith rud gulit dhe rajkard me milanin e fillim 90's. krojfi ishte big daddy pa te skishe futboll hollandez as futboll kshu si esht sot

Qetash e pashe temen,megjithse me pare i shpreha Belulit ngushellime tek nje teme tjeter.Sidoqofte,te shprehesh ngushellime ne rastin e Johann-it nuk ka shume kuptim,sepse ai ka kohe qe i ka shkruar vetes pavdekshmerine.E kisha hero te femijerise dhe e falenderoj per te gjitha magjite qe i bente ne fushen e gjelbert.

R.I.P. Maestro!

Ne Kosove,me ca m'kan than,ruhet ende tradita e respektit per me te mdhenjte. ( ne familje)

Tash,tifozi ma i vjeter ktu asht Qemoli, pastaj vij une,msanej e ka radhen Beluli. smiley

gjithmone sipas hierarkise tende, para meje eshte dajoshi, pastaj vij une..     megjithate,  jakova me permendi vetem mua meqense Cruijffin e kisha bashkatdhetar.smiley

Rrofsh qe i vure pikat mbi "i" Belul.smiley

Mund te them pa frike qe mund te jem nga tifozet me te cmendur te Holandes, kam qene qysh femije. Nuk besoj se ka vuajtur njeri me shume se une kur humbem finalen e 2010 (per ironi Krojfi yne beri tifo per Spanjen po nejse). Ngjyra portokalli por mbi te gjitha historite mbi KROJFIN dhe ne menyre te vecante Historia e Futbollit te Skifter Kellicit me pershkrimet dritheruese te 74s ma cimentuan fiksimin me Krojfin dhe tulipanet.

E ndiqja ne social media dhe dukej mire. U mpiva dje kur lexova lajmin. Akoma nuk me besohet. Ndoshta humbja me e madhe e botes se futbollit deri tani. Me ngeli peng qe kurre nuk mori rolin e trajnerit te Holandes. RIP idhulli im. smiley

P.S. Dikur dikush qe kishte floke pak te gjata qe i valeviteshin i thonin "qeka si Krojf".

smiley

Pjeter,

a je ti holandez a? Jo.

A ke tulipana ne bahçe?Jo

A ke mulli te eres n'oborr?Jo

Atehere,ç'a me t'shpreh ngushellime ty?Pastaj Qemoli eshte amerikan.Ata me futboll nenkuptojne nje kallaballek zezakesh me helmeta ne krye,tuj u shty me grushta e shkelma mbas nje topi qe e ka formen ovale smiley

As Qemolit s'kam ç'a i shnoshi kryetsmiley

"kallaballek zezakesh" bob ca rrazismi moj nene. ti do jesh nga ata te trumpit

smileysmiley

Nje shprehje qe me ka bere pershtypje per futbollin:

Bota te mesoje nga europa, europa te mesoje nga hollanda, hollanda te mesoje nga ajax-i dhe ajax-i te mesoje nga cruyff

 

shprehja me e forte e ketij krujfit eshte : futbolli eshte loje e thjeshte, por eshte shume veshtire me lujt thjesht.

Krojfi i viteve 70 mbetet simbol i padiskutueshem. Ne fakt rivaliteti i Ajaksit te Amsterdamit me Bajernin e Munihut ishte i ne majat me te larta. Futbolli "total" i aplikuar asokohe nga Ajaksi dhe Holanda, ishte nje revolucion i rralle. Brezi i futbollisteve te Ajaksit ishte shume i talentuar: Krojfi u printe futbollisteve te tjere si Neskens, Rep, Han, Krol, Hulshov, etj. Kohe te arta. Une vet, si tofoz i Bajernit, i kam jetuar me emocion te rralle. Me sa mbaj mend , Ajaksi ka patur nje trainer rumun qe quhej Kovac. Kur e pyeten ne se ishte ai shpikesi i "futbollit total", ai u pergjigj: Me kete brez lojtaresh cilesore qe une kam, mund te besh cfardo gje qe te jep imagjinata.

Po dhe Bajerni nuk binte me poshte. Gjithsesi me duhet te pranoj qe talenti i Holandezeve ishte superior. Bajerni i Bekenbauerit mbahej me teper nga temperamenti, eksperienca dhe shpirti luftarak deri sekonden e fundit

Ne ndeshjen finale Gjermani Holande ne 1974, ky Krojfi me mbushi syte me lot me ate penalltine qe fitoi qysh minutat e para.  Deri sa Gjermanet barazuan i kisha ngrene thonjte e dores se majte deri ne fund nga tensioni. Gjithsesi ja kam falur. Kishte gjithashtu nje rivalitet te madh midis tij dhe Bekenbauerit se cili do te ishte pasardhesi i Peles. Megjithse luanin ne pozicione te ndryshme rivaliteti ishte prezent. Respekti te rritet kur njeh femijerine e Krojfit...  Vinte nga nje klase sociale e ulet. Majat e karieres i ngjiti me sakrifica dhe pa ndonje perkrahje vec talentit. Nena e tij punonte si pastruese ne stadium...

RIP mjeshter...

Futbolli "total" i aplikuar asokohe nga Ajaksi dhe Holanda, ishte nje revolucion i rralle.

 

sic ndajme kohet/ epokat,  nga lashtesia  primitive me kohet e reja, moderne, p.sh:  koha para dhe pas Krishtit,  ashtu edhe futbolli ndahet ne dy kohe: ne epoken para  dhe pas futbollit  total Hollandes.. ose:  koha para Johan Kruijf dhe pas Johan Kruijf.

Hahaha, si Para dhe pas Jesu Krishtit esmiley. Eshte paaak e egzagjeruar, megjithate dakort smiley

Ne fakt edhe Brazili i viti 82 beri dicka te ngjashme, duke shtuar elemente te teknikes Latinoamerikane...

R.I.P. !! A ka luajtur edhe ne Shqiperi kunder "17 Nentorit" ne ate 2-2 apo nuk ka qene ne ate ndeshje? Nje dicka tjeter qe perflitej shume ishte se e quanin mendjemadh, nuk e di ndoshta per shkak te talentit apo inatit,por kam lexuar qe kalimi i tij tek Barcelona ka qene nje tabu e vertet per kohen,respekt!

Vdiq!? Krojfi rilindi, mund te thuash! Kishte 20 vjet i harruar, trajnier aty, e trajnier atje, sporadik fitues dhe gjysem i kujtuar. Tani ata me te rinjte pyesin: kush eshte ky!? Dhe mesojne se eshte nje nga me te miret e fund-viteve 60 dhe fillimit te 70-ave ne Europe. Mbi te gjitha, nje lojtar klasi qe u ka hyre ne zemer edhe tifozave kundershtare te Hollandes. Koha e Krojfit ka patur shume yje. 

Presor Bilali, tifoz i cmendur i Tirones na tregonte ne nxenesve: luante Tirona me Ajaksin (diku aty nga fundi i viteve 60, ne mos gaboj), dhe trajnieri i Ajaksit e mbante Krojfin ne stol, per t'mos e demtuar, sepse ekipi i 17 Nentorit nuk konsiderohej i forte. Mirpo pjesa e pare mbaroi 0=0 dhe Tirona dukej keshtjelle e pamposhtur ne brigjet e Adriatikut. Ne pjesen e dyte trajnieri i Ajaksit futi Krojfin dhe ... Ajaksi fitoi 2=0. Nuk e di sa i vertete eshte ky tregim, por s.d.q., tregon klasin e Krojfit. 

Karlo, per be,  asnje gje nuk ke te sakte te ky koment..

  Johan Krojfi ne asnje menyre nuk ka qene i harruar !  normal qe nuk ishte i pranishem sic ka qene dikur kur ishte futbollist apo trajner,  por ishte i pranishem si specialist, komentator, kolumnist  futbolli, apo me akademite e futbollit   dhe fondacionet  ''Johan Cruijff'', neper bote..  publiciteti ka qene gjithmone prane Kruijfit,  por vjen nje moment qe mosha ben te veten  dhe ishte vet Krujfi qe kishte nevoje per qetesi dhe e shmangte sa te mundte publicitetin.

edhe vitet e karrieres se Krujfit nuk i ke mire.. Krujfi eshte futbollist i viteve 70-te deri fillimvitet 80-te.. kulmin  e ka pasur ne 72-74 dhe 78..

ndersa Prof. Bilali , ose ka fantazuar sipas qejfit, ose  te ka treguar ndonje ndeshje tjeter.. ndeshja mes Ajaksit dhe 17 Nentorit eshte luajtur ne 70-en.. ndeshja e pare u luajt ne Tirane.  Ajaksi i madh, normal qe nuk u impenjua 100%  per kete ndeshje, meqe kishte edhe ndeshjen e kthimit  ne Amsterdam, keshtuqe disa lojtare titullare nuk shkuan fare ne Tirane, edhe Johan Krojfi nuk shkoi ne Tirane.. madje kur e pyeti trajnieri nese kishte qejf te shkonte qofte si turist, Krujfi iu pergjigj.. ca te bej une atje,  te me qethin floket ne aeroport ??.smiley    -ishte koha e kinezerirave kur ne aeroportin e Rinasit partia kishte vene berbera  me gershere ne dore qe u qethin dhe rruanin leshte te huajveve moderne,  dekadente qaflesha, sa vinin kembe ne Albanie..

nejse, per histori: ndeshja ne Tirane mbaroi 2-2. ndersa ndeshja e kthimit ne Amsterdam mbaroi 2-0 per Ajaksin  dhe golin e pare Ajaksi e ka shenuar qe ne minutat e para.

 

Epo tifozeria e cmendur e disave, ne kete rast presorit tim, i ka kaluar kufijte e imagjinates ndoshta! S.d.q., qendron ajo qe Krojfi nuk ishte aq medial, i shmangej publicitetit. Te njejten gje ka edhe Gert Müller, (te cilin mund ta krahasosh me Rosin por jo me Krojfin). Ndersa Bekembauri i ka qejf kamerat, kuptohet deri vjet sa i doli ne shesh korrupsioni.

Futbollisti me i mire i Evropes i te gjithe koherave. Respekt

E shke lyu Franca smiley

 

smileysmiley siç thot Braçja ksaj i thojn ti bish me

gol me dor mre. Hajt moo.

Fiqo 2-2,  me kembe..smiley

Na ngeci ne fyt. S'me la kohe as me shkrujt qe e kthym si Bajerni. smiley

pjeter, nuk ka rendesi  rezultati,   aty po ndertohet nje ekip, prandaj jane ndeshjet miqesore.  rreth 80 % e skuadres jane fytyra te reja qe duhen provuar.  pjesen e dyte funksionuan mire.  mbrojtja mbetet  problematike qe shfaqet here e paorganizuar,  here e pasigurt..  por meqe  Blind ka qene vet mbrojtes, shpresojme se do ta shikoj me perparesi kete sektor.smiley dhe  ta organizoj me ne fund  mbrojtjen.

 

p.s mendoj qe duhet te nderroj  portjerin dhe ti jap shanc portjerit  te PSV, Zoet qe ka bere paraqitje shume te mire kete sezon,edhe sidomos ne CL.  Cillissen kaq kohe ne Oranje, nuk ka deshmuar qe eshte nje portjer i sigurt.

Nuk ka cilsi. Lojtare medioker. Goli qe vlente u shenu nga nje veteran. Me pelqeu ai sulmusi i krahut te djathte. Depay mori fun pa fillu akoma. Edhe une thashe te njejten gje per portierin . Nuk e njihja ate te PSVs se nuk i ndjek shume,po e pashe me atletikon dhe me beri pershtypje shume te mire. Si perfundim,nuk shoh te ardhme.

naajs 2-2. Gol i bukur.

 

nevermind

e bukur brazil uruguaji (bein)

golin e pare te austriakeve nuk e pashe.. ndersa goli i dyte ishte komplet qyl,  gabim i Canes.

nejse, duket  sikur  e ballancuan pak lojen tanet.

s'ishte cana por ai qe luan me kelnin me duket.

Mavraj

Mavraj. Ok,  mbase ky.  une sapo  hapa  tv  dhe  ne ate moment  u be goli,  mu duk si  Cana.

Shume dobet fillimi.

Austria po luan si Barcelona kurse Shqiperia si Kamza

keta te gjithe spo lozin mire, por  me shume bie ne sy krahu i djathte i mbrojtjes tone, Lila, shume dobet..

si dhe ska nje pike lidhese ne qender te mesfushes, te  kontrolloj , qetesoj lojen dhe te shperndaj  topin..  ai Memushaj ka deshmuar se e ben kete pune.

that was hell of a goal.smiley

lol, 7000 shqiptare ne stadium ama degjohet sikur luan ne Shqiperi.

Arnautoviç desh na e djallosi smiley

 

Bi era barazim....lesho ndonje te shame.

smiley

ngaqe stadiumi eshte bosh dhe oshetin zeri

me keto uniformat ngjajme me te bukur. gjo e modhe paraqitja.

shume bkur Shqipnia!!!

do fitojme, sidomos tashti qe ka fut Roshin.

Dre, Dre, si qeka mbush ekipi Austriak me Ballkanas, me shume se kombetarja jone me Kosovare.

Fukarenjte merren me sport te shpetojne nga varferia...

sporti ka konkurence te madhe me shume nga puna qe ben ti apo ndonje tjeter. se ka pare te madhe.

Oh ok faleminderit per sqarimin.

se mos kuptove gje ti.

i ke shume te thella mendimet ti .

normal, me te thella nga te tuat s'ka dyshim.

natyrisht plaste ai qe mendon ndryshe..

s'ka pse plas. eshte rob koti qe ne lindje. eshte pa tru.

po patjeter .si do i vente filli kesaj dynjaje pa rob ploti si ty.

ti kur je cinike, flet me tamam.

me kete loje nje ekip me i forte nga austria, na rref kollaj

Austria doli ne vend te pare ne grup, para Rusise dhe eshte ekip ne forme.

ruset kane ekip koti

Ruset kan shkolle futbolli dhe nxjerrin talente vazhdimisht, ndryshe nga ne qe mbledhim si
Qyqja talentet tona qe i pergatisin shkollat e huaja.

ça thu mo loqe. çfare talentesh nxjerrin shkollat ?

s'ka nje francez futbollist te madh. te ishte se shkolla tyre formonte talente duhet qe te kishte me shume francez, futbolliste te medhenj sesa te huaj. se franceze ka me shume ne shkollat e tyre.

talenti eshte I DHENE, nga zoti, nuk ta jep asnje shkolle.

Shkolla futbolli, koncept qe ti o shpirti im nuk e di cfare eshte. Ajaksi, barcelona, milani kan pasur shkolla gutbolli emblematike. Kane shkolla me ekipe zinxhir nga femijet, parate rinjte e te rinjte. Mesin e ka kaluar neper duar Barcelona qe femije. Gjermania ka nja 20 vjet qe ka krijuar nje shkolle te madhe futbolli, po ashtu edhe Zvicra se fundmi.

Profilo, o zemer a ke CI no i cik sot?

Ajaksi (apo te tjere klube, apo shtete siç ish psh Hungaria ne vitet 50-ta) kane pasur vetem NJE GJENERATE te dhene (shume TALENTE ne te njejten KOHE)

kjo nuk perben shkolle. hiqi barcelones apo ekipeve te tjera perendimore lojtaret e huaj (pra Talentet) ata behen ekipe koti direkt. pa pike force.

Austria ne kualifikim fitoi 9, barazoi 1, asnje humbje. Per mu jane me te forte se zviceranet momentalisht.

ueee, i mbytem,, po e qarkullojme topin ne gjithe gjeresine dhe gjatesine e fushes, si ekip i madh

ekipet e medhaja bejne gol, jane te rrezikshem. tanet bejne gabime trashanike.

ne s'duhet te na rreje mendja.

austriakve u dha nje dore ndihme arbitri qe nxorri  Kacen me te kuqe, tamam ne momentin qe morrem ne kontroll lojen dhe po mbanim tempon  goxha lart..

Berisha bravo më në fund,,,

Nuk di pse eshte fiksuar me Balaj e Lilen ky tranieri,binte ne sy niveli i tyre.Ai Balaj nuk fitoi nje duel qe te ishte nje,te pakten Cikalleshi doli jek e jek.Austria pjesen e pare mund te kishte bere 4,si perfundim kjo ndeshje nuk tregoi asgje e Kombetarja ka shume pune per te bere ne menyre qe te paraqitet denjesisht ne evropian.

Gota gjys plot vetem se ai cerekoreshi i pare ishte skandaloz.

Tani Gjermani-Angli presim (nqs s'plas ndonje bombe).

pati nje si shperthim edhe ne ndeshjen tone, andej nga fundi lojes.

Ishin fishekzjarret e te toneve. Per kshu gjonash nuk te falim. Sot nga dreka ishte qyteti plot me rob me bluza e flamuj kuqezi. S'e disha qe ishim aq shume smiley

çudi si i lejojne me fishekzjarre ne stadium. ketej nga ne nuk te lejne me me asgje me vete (shishe me pije, apo baqete me cigare, etj), po nuk ishte e hapur qe ta shohin se çfare eshte.

Te ndalume jane dhe ketej rreptesisht por i kalojne kontrollet, i fshehin te kalamojt sic duket.

Gota gjys plot vetem se ai cerekorshi i pare ishte skandaloz

 

mbetet problem i madh  fakti qe futbollistet  tane nuk jane te perqendruar  100%  qe ne sekonden e pare qe fillon loja..   u duhen nja   10 minuta a cerek ore te kuptojne qe ka filluar loja.. 

kane pesuar  disa here gol qe ne minuatat e para. ne mos gaboj, edhe  ne nje nga ndeshjet e fundit qe bene kunder   Armenise a Gjeorgjise,  pesuan gol qe ne minuten e pare.

problemi jone dhe i ekipeve si tonat, eshte qe lojtaret duan te tregojne qe nuk jane kot, por qe dine te luajne, qe jane lojtare me nje fare teknike, pra qe vlejne po aq sa te tjeret e ekipeve me te mira se ta.

ndersa ne ekipet e forta, lojtaret mundohen vetem te fitojne, edhe duke mashtruar (me faulla, gola me hile, etj). nuk duan te tregojne gje. prandaj dhe ata fitojne.

pra problemi (qe ne kemi e bile vete thelbi i futbollit) eshte PSIKOLLOGJIK dhe jo futbollistik.

PSIKOLLOGJIK eshte problemi i futbollit tone ashtu si problemet e tua.smiley

ai qe mer vesh nga futbolli e kupto qe sot dolen ne fitimtare. ne ndeshje miqesore rezultati meret i ndare sipas pjeseve. ata fituan 2-0 ne fituam 1-0 por ne fituam pjesen e mbrapme ate qe mbahet mend dhe komentohet me shume. Imagjino 1-0 Austrise... ekipeve te tjera ne ju bejme fiskulture. 

ai qe mer vesh nga futbolli

Ne kete ndeshje diskutohet a paten nivel loje apo jo, treguam cilesi apo jo..ai qe mer vesh nga futbolli pa qe nuk ishim as te barabarte..e jo me superior apo fitues! 

me 10 lojtare nuk ka me paritet ne loje. ne treguam qe jemi ekip i madh duke fituar 1-0 pjesen e dyte packa se me nje lojtar mangut. Pastaj e pe golin e Lenjanit qe ishte Eurogol, jo si ato zdromsat austriak.

si futbollista treguan me teknike invividuale se austriaket. por teknika inviduale nuk te ben te fitosh lojen. duhet edhe koordinim taktik, dhe po ashtu edhe BINDJE te fuqite e tua. ndryshe nuk fiton dot.

por fakt eshte qe neve jemi bere me te forte seç ishim me pare. kjo s'ka dyshim.

bravo e ke kapur si funksionon.... nderkohe qe te tjeret bien ne ngrihemi. Dhe kur e mendon ke kemi ne grup ato fare zdromsash

kot ja mohuan golin Gjermanise.  nuk ishte pozicion jashte loje !

englezet sapo bene nje gol te bukur.englezet po bejne gola si brazili ...

shit,  anglezet u bene gjermane. goli i fitores ne minuten e 90-te.

GrossBritanien uber alles ! o R.F.GJ -ja modhe, sa e modhe si je ti ...

E fillum shume keq por nuk luajtem keq.Pjesen e dyte ishim shume mire. Canaj dhe Mavraj qe ishin fajtore per ate fillim skandaloz,pjesen tjeter te lojes e zhvilluan ne menyre te kenaqshme. Portierin e kemi te pasigurte,i mungojne aftesite teknike qe i duhen nje portieri. Ket opinion e kam pas edhe kur Berisha ngrihej ne qiell. Hysaj qe mendohet se eshte lojtari me ne forme aktualisht, nuk beri ndonje paraqitje mbreslenese Per mu,mungesa e Memushit ne mesfushe perben nje mangesi te madhe ne ekip. Kam shume afeksion per ate futbollist. Nje lojtare tjeter qe me pelqen eshte Roshi. Cuditem qe me aftesite atletike qe ka ai djale,nuk po ben perpara ne futboll. Lenjani shume mire. Perfundimisht  Cikalleshi eshte referenca jone e sulmit.

Austria eshte aktualisht nder skuadrat me te forta te evropes dhe kombtarja jone qe plotesisht dinjitoze ne perballjen me nje ekip te ketij niveli.

Go Shqipria !

pjeter, nuk kemi portjer tjeter me te mire se Berisha ne !  me kujtohet paraardhesi i Berishes, Ujkani, ky ishte katastrofe. aq shume i pasigurte ne daljet dhe veprimet e tij saqe kete pasiguri e reflektonte  drejtperdrejt te mbrojtja.. p.sh mbrojtesit tane  aso kohe edhe ne momente te qeta   vepronin te nervozuar, ngaqe nuk koordinoheshin dot,  i binin top kot, i falnin korne kundershtareve etj...  ndersa tani mbrojtja jone shfaqet me e qete ne verpime, nuk para bejne veprime te nxituara  me topin por kerkojne kombinimin apo nje zgjidhje optimale aq sa munden.  dhe kjo ka te beje edhe me faktin qe portjeri u jep siguri. eshte psikologjike.

 

meqe ra llafi,  po shikoj tani Rumani -Spanje..  pershtypja e pare: Spanja luan akoma ne porte  me Kasiljajs..smiley   pas boterorit,  humbjes 5-1 ndaj Hollandes, edhe perfaqesimi i turpshem i Spanjes ne Boteror,  kujtuam se  aty perfundoi edhe karriera e Kasiljas, te pakten me Kombetaren Spanjolle. mirepo ja, nuk eshte e lehte te gjesh nje portjer me personalitet, te sigurt, qe ndikon pozitivisht edhe ne ekip.

Lajmi i mire mbrriti! Sapo u deklaru nga dikush ne Rubrika Sportive ne TVSH,se Dinamos do t'i kthehen ambientet sportve.Legjends se futbollit po i kthehet shpia. Po vjen nje skuadet qe do i thote me ne fund stop Skendetbeut. 

Falemnerit Ed Dinamovitit. smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).