Pjese nga libri me i ri i Eni Vasilit: “Unë kam vrarë”

Gazetarja Eni Vasili në librin e saj ka koleksionuar histori nga më të ndryshmet, ku gratë shqiptare rrëfejnë krimin e tyre. Njëra prej tyre, Lule Doçi, e lindur në vitin 1963, në fshatin Cedhi të Kurbinit dhe është banuese në fshatin Karic të Matit është dënuar nga Gjykata e rrethit të Matit me 8 vite burg, si fajtore për veprën penale të “Vrasjes me dashje”.

Vendimi u mor në prill të vitit 2012. Sipas vendimit të Gjykatës, Lule Doçi ka vrarë me mjet pune, sëpatë, bashkëshortin e saj, Vladimir Doçi, në nëntor të vitit 2011. Para Gjykatës ajo ka pranuar krimin, duke rrëfyer si shkak tronditjen psikike të shkaktuar nga veprimet e viktimës. Sipas Gjykatës, krimi ka qenë i nxitur për motive xhelozie, për shkak të marrëdhënieve të viktimës me femra.

Një histori rrëqethëse, vuajtje që asnjë femër nuk do donte të përjetonte, humbi vajzen e saj, ia rrëmbeu përroi dhe më pas burrin, të cilin e vrau pasi e preu në besë, e dhunoi një jetë të tërë dhe në fund e braktisi për një gjimnaziste.

Kur ka vënë dorë për herë të parë?

Nuk më kujtohet, por e di që ka ndodhur pas 6 muajve jetë së bashku. Që atëherë kemi pasur mosmarrëveshje. Kisha vjehrrën, që më mbështeste, se ai ishte i ashpër dhe me familjen, ai ka rrahur edhe nënën e tij. Pastaj na hyri në mes edhe xhelozia, unë i kisha sytë vetëm tek ai.

Ti ishe xheloze se të tradhtonte, prandaj ziheshit?

Ishte një arsye dhe xhelozia, se unë kisha lënë familjen time dhe kisha lidhur jetën me të. Për mua ishte shumë e rëndësishme. Po kishte shumë arsye bashkë. Mua më qante fëmija për bukë, ai ikte dhe rrinte dhe tri-­katër ditë pa ardhur në shtëpi. Shkonte nga të kishte qejf, po nuk ka pas pirë, nuk dua të gënjej, as nuk ka vjedh, dy gjëra që nuk i ka pasur kurrë. Por ishte i dhunshëm, besoj nuk ka grua në rreth të Matit që ka vuajtur sa kam vuajtur unë.

Ke shkuar ndonjëherë në spital për shkak të dhunës së tij?

Policia dhe Gjykata e Burrelit e dinë mirë historinë time. Unë kam qenë në mëshirë të fatit, ata kanë ditur gjithçka rreth meje. Kam shkuar disa herë në komisariat, se nuk kisha ku të shkoja tjetër, se nuk më pranonte familja ime… Kam shkuar e lyer me gjak, i kam shenjat dhe sot në kokë (i tregon). Më kanë çuar te doktori ligjor, m’i kanë mat edhe me centimetra shenjat e trupit. Kam denoncuar dhe kur ka ardhur puna, nuk kam firmosur për të, se nuk kam dashur kurrë ta fus në burg. Më ka lëshuar flokët në tokë ose ma ka bërë trupin plagë krejt, se kur të fuste në dorë, ishte si me të kap tigri, se nuk bënte me të lënë gjallë më.

E ke dashur?

Unë… (përlotet) sa të jem gjallë, atë njeri nuk e nxjerr prej zemrës sime, as edhe një herë të vetme, kurrë në jetën time nuk e kam dit se do të vras burrin tim, aq shumë sa e kam dashur. Ai njeri më rrihte, më torturonte. Vetëm që nuk më ka lidh siç lidhet qeni, por me litar më ka rrahur, të gjitha m’i ka bërë, por kurrë në jetën time nuk e kisha menduar se do të vrisja babën e fëmijëve. Në ’91­shin kam bërë ndarjen me të ligjërisht, se nuk dua me të mbajt asnjë sekret. Jam ndarë, kam marrë rrugën dhe kam shkuar në Burrel, do kushërira të tij më kanë dashur shumë e më kanë përkrahur, kam ndenjur atje, më kanë mbajtur një muaj e gjysmë larg prej fëmijëve. Në atë kohë kisha dy fëmijët e parë. Kam marrë vendim, kam thënë: “Unë me ty nuk jetoj më, se mua më nxive jetën, më more në qafë!”.

Dhe u ndave me letra, bëre divorc?

Jam ndarë në Gjykatë të Burrelit. Në Gjykatë thashë: “Kam dy fëmijët, nuk i lë gjallë, i dua të jenë me mua. Por, gjyqtari Petrit Doçi tha: “Ku do t’i çosh fëmijët? Ti”, tha, “je e re, mund ta ndërtosh jetën prapë”. Edhe ato mend që më kishin mbet më ishin bërë ujë krejt dhe gjykata ia la dy fëmijët atij me dijeninë time, me pranimin tim. Por nuk kisha ku me i mbajt, vetë po rrija te dy kushërira të tij. Ndenja një muaj e gjysmë larg atij… është tragjedi jeta ime. Unë kam një dajë që më ka pritur e më ka përcjellë gjithmonë, prindërit e mi jo. Kam vajtur te daja, ndërkohë që u ndava me të. Fëmijët mbetën atje, më lanë të drejtën e takimit të fëmijëve, rregulloren nuk e dija gjallë në botë se si e qysh, se isha shumë e re. Kam ndenjur një natë te daja im dhe i kam thënë atij se kam mbete në mes të katër rrugëve për atë burrë që kam. Me familjen time nuk kisha asnjë lidhje. Më ka çuar daja im te selia e PD­së, tek Eduard Selami dhe i kam zënë rrugën atij pa hyrë në zyrë hala, i thashë jam një grua, vij nga Mati. Kam ardhur se kam një fatkeqësi timen. Më priti në zyrë e i kam dhënë sqarime. Më dërgoi te kryetarja e gruas së rrethit të asaj kohe, ajo më ka çuar në një hotel te rruga e spitalit të Burrelit, pa pagesë,punoja në punë shteti në atë kohë dhe kam ndenjur një muaj. Ai më tha do të lidhesh me PD­-në e Burrelit dhe nuk do të mundohesh të vish më tek unë, unë do të flas me ta dhe ata do të të strehojnë në Burrel. Më tha, në qoftë se nuk do të të plotësohet kjo dëshirë, atëherë do të vish tek unë. Unë do të vë njerëzit në lëvizje që ti të strehohesh dhe të kesh kontakt me fëmijët e tu. Dhe unë atëherë shkoja në punë, vijsha në hotel, kisha 100 lekë në ditë, për të ngrënë në një restorant të hotelit pa lekë dhe mbushja çantën me ushqime dhe shkoja takoja kalamajtë e mi në Karicë, bile i çoja duhan dhe burrit tim.

Po atij, pse i çoje?

Nuk e di se pse, po e kam bërë.

Po pse e doje atë prapë, çfarë të pëlqente tek ai?

Nuk e di as vetë. (Qan). Atëherë më ka ardhur te hoteli dhe ka qarë në kokërr të lotit, i kisha të vegjël fëmijët, më thotë: “Të kthehesh në shtëpi se unë nuk të them plaç me gojë më”. Djali ishte 4 vjeç, ndërsa vajza foshnje. Atëherë jam kthyer në shtëpi, sipas fjalës së atij. Dhe atë ditë që lashë hotelin, e humba dhe strehimin, atë ditë e mbrapa e deri më 8 nëntor të 2011­s, që kam bërë vrasjen nuk e kam luajtur këmbën më, kam ndenjur me të dhe kam jetuar copë­ copë.

Ai nuk e mbajti fjalën që nuk do të të godiste më?

Absolutisht, më fyente e më shante në mes të lagjes. Njëherë më ka thënë: “Ty nuk të do familja jote e jo të të dua unë”. Unë nga familja ime u ndava për hir të dashurisë për të.

Pasi u riktheve me të, lindën dhe tre fëmijë të tjerë? I ka rrahur dhe ata?

Po, po, na hynte në hu të gjithëve në shtëpi, se vinte i tensionuar, nuk i kishin ecur punët e veta tamam andej nga shkonte dhe na qëllonte. Kisha vjehrrën që më ka mësuar si nënë. Më vjen shumë keq për vjehrrën time. (Qan).

Është ende gjallë?

Po, është ende gjallë. Kam pasur mbështetjen e kunetërve të mi dhe i kam pasur unë më të mira marrëdhëniet me familjen e tij, sesa ai.

Të mbronin ata?

Më këshillonin, se nuk kishin çfarë të më bënin tjetër, ne u ndamë shpejt prej atyre. Vjehrra, kur e dinte që unë nuk kam çfarë të ha bashkë me fëmijët, më hapte raftin e bukës së saj. Më ka mësuar shumë vjehrra ime, po nuk kishte vlerë. Në 1996­n, nuk mund të rri pa ta thënë, ndodhi një tragjedi e madhe për mua, vajzën që e kam 27 vjeçe sot e kisha 8 vjeçe, një vajzë të vogël ma mori një përrua e m’u mbyt një çerek ore larg nga shtëpia… Ajo ka qenë goditja më e madhe në jetën time (e përlotur) që nuk e harroj, më vdiq vajza.

Më trego pak si ndodhi. Ishte dimër?

Jo, ka qenë 26 maj, vajza ishte me dele, ishte ditë me diell, për dy orë bëri një kiamet, sa me marrë vajzën time, ka qenë ditë votimesh, 26 maji i ’96­s.

Ti ishe me vajzën?

Jo, unë isha me vjehrrën time në shtëpi, po gatuanim. I çova me dele dy motrat bashkë dorë për dorë, atje i zuri furtuna, vajza e madhe 8, e vogla 6. Kur kam vajtur e kam gjetur të madhen buzë përroit… shumë shpejt vajta, po nuk e gjeta më vajzën. Më mirë të kisha qenë mbytur unë në ujë në atë kohë dhe të ishte mbyllur gjithçka. E gjeta vajzën e madhe në buzë të përroit, e pyeta
ku është Dallëndyshja, më tha: “Ma mori uji, o ma!”… e kanë gjet pas shumë kërkimesh, 4 km larg.

Pas vdekjes së Dallëndyshes, çfarë ndodhi?

Vazhdoi jeta, ashtu copë­copë. Jetonim me bagëti, 13 dele kam pasur, kishim dhe pak tokë, mbillnim grurë e misër, zarzavate kopshti. Me ato ushqeheshim. Kisha dhe një lopë… Në ’98­n, burri im pati një fërkim me një kushëri të vetin për tokë, erdhi policia në 3 të natës dhe e arrestoi. Nuk e vrau atë person, po i gjetën armë dhe u arrestua për tentativë për vrasje dhe armëmbajtje pa leje. Ra në burg të Burrelit për 5 vjet. Atëherë vajzën e vogël e kisha njëmuajshe, shtëpia u shemb dhe vjehrra ime bleu shtëpi në Thumanë me gjithë kalamajtë e vet dhe iku. Unë mbeta.

Si të lanë aty?

Ashtu më lanë, e dinin se e kërkonte policia, po nuk menduan se do të kapej e do dënohej. Atëherë, në ’97­n, kur u hapën depot në Qafë Shtamë andej nga vendlindja ime, e pata marrë një çadër ushtarake, se e dija që një ditë do jem nën hënë. Ishte sa dy dhoma ajo, 10 metra çadër.

Ku e ngrite çadrën?

Te toka ime… Në çadër nuk kisha asnjë lloj kushti jetese, vetëm një furrë katrore ku piqja bukën, nja dy tela korrent atje, krejt jetë primitive në çadër, as krevat për kalamajtë, asgjë prej gjëje. Kam shkuar te një shoqatë zvicerane për t’u qarë hallin. Më çuan fjalë, vajta në Burrel, më regjistruan emrin, kanë vajtur dhe kanë takuar edhe burrin tim te burgu dhe kanë marrë vendim të më ndërtonin një copë banesë. Kanë bërë katër të tilla në atë kohë në fshat, një ndër to isha unë. Më kanë pru ndihma ushqimore për dy vjet me radhë, i kam hapur vetë trojet me kalamajtë e mi, me duar e thonj. Kam shkuar vazhdimisht te burri në takim në burg.

Po ai të ka rrahur, fëmijët gjithashtu, nuk punonte, të tradhtonte, pse të vinte keq?

Më vinte gjynah… nuk po të mbaj sekret, kam shkuar dhe në takim të gjatë, me djalin e vogël kam mbetur shtatzënë në burg.

Bëje dashuri me të në burg?

Duhej të shkoja. Njëherë që nuk kam shkuar, më tha: “Nuk ke nevojë mbase me ardh, se je jashtë”. Arsyeja që nuk shkoja shpesh ishte se nuk kisha lekë. Vetëm një herë e kam humbur takimin e gjatë dhe mjerë veshët e mi çfarë kanë hek… I kam çuar ushqimet me aq mundësi sa kisha, më kishte lënë në fukarallëkun më të madh, vetëm falë zviceranëve kam mbijetuar. Ata nuk më kanë lënë me heq keq, as për bukë, as për ushqime… më bënë dhjetë metra shtëpi, dy dhoma të vogla katër me katër, një copë korridor, që janë edhe sot. Kur doli prej burgu e erdhi në shtëpi, nuk dëgjoi asnjë fjalë të keqe për Lule Doçin, por vazhdoi e njëjta gjë.

Prapë dhunë?!

E njëjta gjë… në qendër të vëmendjes për burrin tim kanë qenë gjithmonë vetëm femrat. Kur vinte pastaj në shtëpi, na rrihte. Kështu kanë kaluar vitet. Në 2010­2011, djalin e madh e kisha në Greqi, edhe vajza e madhe u martua atje. Ajo na kërkoi që të shkonte dhe vajza e vogël me të dhe e lejuam. Nuk kishim para për të jetuar. Një ditë burri i bie në qafë djalit, i thotë: “Ndërhy te gjyshi jot, se i ka disa miq nga Fushë-Kruja, nga Nikla, t’u marrim delet e t’i çojmë në mal!”. “O babi”, i thotë djali, “veç po mu zotu mami, se unë nuk të jap delet e mikut, se ti i le delet e ikën bredh e unë futem në borxh”. I thashë djalit që do të sakrifikoja deri në pikën e fundit. Ishte me interes për ne, se ramë dakord, që krejt qingjat e tufës t’i merrnim ne. E kështu bëmë. Im shoq mori një makinë te dajat e tij, ngarkuam delet e krushkut dhe dolëm në mal të Karicës, nja dy orë larg shtëpisë. Pasha Zotin, kjo Lule Doçi që shikon këtu, nisesha që prej Karice tu m’u tha goja, se rruga bënte 2 orë e gjysmë, kam vajtur për një paketë cigare, ia kam çuar në mal. Shkoja me djalin e vogël, se krejt të tjerët ishin në Greqi dhe i dërgojsha ujë me akull, i bija në qafë lagjes se nuk kisha frigorifer vetë. Edhe sot katër faqet e murit janë në Karicë. Një shoqatë e kishës kanë vajtë e i kanë pa kalamajtë e mi, pasi kam ra në burg unë. Katër faqet e murit e dy divana të shkatërruar, asgjë tjetër nuk gjen në shtëpinë time sot e kësaj dite. As edhe një herë të vetme, ai njeri nuk më bëri të lumtur, as edhe një herë të vetme.

Çfarë ndodhi në mal?

Më la në majë të malit me një djalin e vogël dhe iku në Burrel. Kishte pas qenë lidh me një vajzë, ajo u bë shkaku i gjithçkaje, ajo ia hëngri kokën. Më ka lënë tre net në majë të malit, një armë e kisha, por isha grua e vetme aty, pa dritë, ujqërit ditë për ditë binin nëpër tufa të tjera e hanin bagëtitë… E merrja në telefon, se më pat lënë telefonin. “Ku je?”, e pyesja, “kur do të vish, si më le në qiell të hapur?”. Kishim një vathë verore dhe ne flinim jashtë dhe bagëtitë jashtë, vetëm të rrethuar me gardh. Natën kishim frikë nga ujqërit. Burri im nuk kishte mendje me ruajt as bagëti, as gjo prej gjoje. Kish qenë lidhur me një vajzë në Burrel, në një fshat.

Sa vjeçe ishte ajo vajza?

17 vjeçe…

Po burri sa ishte?

52. Tre vjet më i madh se unë. Përfundimisht, ai kthehet në mal dhe më thotë: “Bëj ç’të duash, n’daç me dele, n’daç me kalamaj, unë do të martohem!”. E kishte të thjeshtë ta bënte, se ne nuk i bëmë letrat që nga divorci i parë. Ai vajti mori vajzën e huaj në gjimnaz, në shkollë në Burrel dhe kjo ishte arsyeja përfundimtare që ne u shkatërruam.

Çfarë ndodhi?

Ky më thotë mua: “N’daç të vijë mirë, n’daç keq, unë i kam dhën fjalën vajzës e do ta marr për grua! Unë e kam vendosë”, më tha, “do shkoj ta marr dhe do ta bie këtu”… “Si mund ta biesh ti, në shtëpinë që kam sakrifikuar jetën për ta ndërtuar?”, i thashë, “si mund të më hedhësh në rrugë të madhe, si leckë, sot në këtë moshë?”, (49 vjeç isha në atë kohë), “dhe të ma shpërblesh në këtë mënyrë? Vetëm në shtëpinë që kam bërë me këto duar nuk do të ndodhë kjo”. Më ka provokuar jashtë mase. Unë isha kaq këmbëngulëse, që në banesën time, që më ka bërë shoqata, e kam bërë vetë duke vdekur së gjalli me gjithë fëmijët, tu më dal shpirti me bukë thatë, me bukë misri, vetëm aty jo. Ai hidhej në hava: “Këto janë trojet e mia, ti merre shtëpinë, çoje nga të duash!”, më thoshte… Se faktikisht shtëpia u ndërtua mbi trojet e tij. Megjithatë, ai e pruri vajzën një natë aty. Kam marrë policinë në 7 të mëngjesit, jam ngrit, dy fëmijët i kisha në gjumë, djalin e vogël e vajzën e vogël, u thashë: “Jam Lule Doçi nga Karica”. Kërkova shefin e zonës, nuk ishte aty dhe fola me dikë tjetër. “Burri im”, u thashë, “Vladimir Doçi” – ata ishin në dijeni prej vitesh që ne kishim konflikte bashkë – “ka marrë një vajzë”. Policia më tha se ishin prej 24 orësh në kërkim të saj. Ata më pyetën për arsyen dhe u thashë se kishte ndër mend ta merrte për grua. U kam thënë edhe një fjalë tjetër: “Merruni me ta”, u thashë, “të mos ma bjerë vajzën e huaj në shtëpi, se do t’i vras që të dy!”… Kështu i kam thënë policisë në telefon. Se kush ka qenë, se me kë kam fol, kam për të vdekur pa e dit, vetëm se i thashë: “Merruni me ta, se nuk ia kam borxh burrit tim këtë!”… Më premtuan se do të merreshin ata… Kam vajtur më pas te kunati im, i kam thënë: “Vëllai jot e burri im është martuar mbrëmë!”. Kunati ishte me gjithë grua aty, në oborr të shtëpisë, më pa njëherë kështu, sikur të isha e çmendur. I thashë: “Mos të të vijë çudi, po unë kam halle të tjera, nuk mund të çoj kalamajtë me dele, se kam frikë për jetën e tyre. Mos na sulmojnë familjarët e vajzës që ka rrëmbyer e më marrin fëmijët peng, më ka lënë në kiametin më të madh, 950 mijë lekë m’i ka lënë borxh te dyqanet rreth Karicës, më ka lënë 30 delet e burrit të huaj, më ka lënë në ditën ma të zezë, është duke më ikur truri fare”.

A erdhi ai prapë me vajzën?

Ka ardhur nja dy herë pas kësaj ngjarjeje, herën e tretë e kam vrarë.

Ti bëre gjithë këto lajmërime, çfarë ndodhi më pas? Çfarë bëri policia? Po të afërmit?

Asgjë nuk bënë. Ai ka ardhur pas disa ditësh, vetëm, pa vajzën. Bisedoi me fëmijët, hëngri bukë. Unë isha me dele dhe u tha atyre të më thërrisnin. Kur erdha, më kërkoi të më merrte lopën. Ose lopën, që ishte gati me pjellë, ose viçin. I thashë: “Ti nuk e meriton me dalë para syve të mi, unë tani lajmëroj policinë!” – prej policisë nuk ia mbante, me ia përmend vdekë në tokë binte. E pashë që ai ishte shkarkuar krejt. Nuk kishte lidhje më me mua e as me kalamajtë e mi, përderisa bëri këtë. Këmbënguli të merrte lopën, por unë me atë qumësht ushqeja fëmijët. Pranova t’i jap viçin. Nuk e mori atë ditë, do e merrte me vonë. Erdhi ditën tjetër dhe kërkoi dhomën. Ne ato dy dhoma kishim, u kishte thënë kalamajve, duke i provokuar… se ky provokimi më ka mbyllur sytë e ballit që nuk kam parë më… u kishte thënë: “Unë dua dhomën, se do të vij me gruan këtu, nuk kam për të ndenjur rrugëve!”. Kur kthehem në shtëpi, më thotë Dallëndyshja e vogël, që është në Greqi tani: “O mami, më ka thënë babi se do vijë
me gruan këtu!”. Çfarë e provokoi ngjarjen? Çfarë ndodhi natën e vrasjes? Përfundimisht ka ardhur natën e 8 nëntorit. Kam pasur në shtëpi dhëndrin me gocën e madhe, ka qenë nata e dytë e Bajramit, ka ardhur atë natë, e ka pru ai fati i keq.

Më trego çfarë ndodhi më 8 nëntor 2011, pasi erdhi në shtëpi…

Ai erdhi me dy orë ditë, unë isha me dele, e gjeta në shtëpi.

Çfarë të tha, kur të pa?

Me mua nuk foli në fakt, hëngrëm darkë… Vajza e madhe i tha: “O babi na ke pre në besë të gjithëve, na ke turpëruar të gjithëve, ti i ke marrë parasysh vetë, po bën mirë mamit mos i bish më në qafë!” (Qan). Këto kanë qenë fjalët e gocës së madhe, Rajmondës: “Boll”, i tha, “me dhunë e me tortura!”; “Ju bëni çfarë të doni!”, iu drejtua i ati, “Lulja”, tha, “i ka djemtë burra, të dalë, të shkojë nga të dojë, unë gruan e re do ta bie në shtëpi!”; “Po ku do ta sjellësh gruan?”, i tha e bija. “Njëra dhomë është e vëllait, që vjen me nusen nga Greqia, dhoma tjetër jemi ne”… me dy krevate druri për ibret të Zotit dhe një sobë druri, që gatuajmë bukë, pa asnjë lloj kushti. Nuk kemi as një copë banje, se nuk ma bënë, thanë s’kemi mundësi… “Këtu, do ta bije gruan”, tha ai me këmbëngulje, “të hidhet në hava Lulja, të hidheni në hava edhe ju, vetëm këtu”, tha, “do ta bije, trojet janë të miat, nuk pysë Lulen për trojet e mia, këtu është vendi ku m’ka le baba!”. Jam betuar që do të të them të vërtetën. Jam treguar e pabesë, jam treguar e pabesë, sa të jem gjallë, e kam peng në zemër (qan), sot, jo të binte një grua, po vetëm të ishte gjallë, kaq fort ngushtë më ka ardhur, se e kam qa guvën me lot për ta, se s’kam dashur kurrë t’i bëj keq. I kishte thënë gocës së vogël një ditë: “Unë dhe pse po marr grua tjetër, nuk heq dorë prej Lules. Gjallë nuk e lë Lulen”, kishte thënë, “nuk heq dorë prej Lules”. Por Lulen ai e injoroi, e bani ashtu si e bani, vetë Karica e ka pa për 33 vjet me radhë. Atëherë, pas darke, e kam prit deri kur e ka zënë gjumi dhe kam vajtë e i kam ra me sëpatë, vetëm një herë e kam godit, kaq fort sa ishte t’u më plas zemra, kaq fort dhimbje që m’ka shkaktu. I thoshte gruas vet në telefon: “Po vi me të marrë nesër, mos u mërzit!”… E ka zënë gjumi t’u fol me gruan e tij 17-­vjeçare, sa vajza e tij. Unë ngula këmbë si mushka, që këtu nuk ta lë dhe, atëherë i rashë.

Vetëm ishte ai në dhomë?

Po, vetëm… kam dalë, kam marrë sëpatën dhe e kam qëlluar vetëm
një herë, domethënë në këtë vend (tregon me dorë pranë nofullës), vetëm një goditje.

Ai ndjeu, bërtiti?

Jo, fare. Më pas kam vajtur e kam zgjuar kalamajtë; “çohuni!”, u thashë, “se unë e kam bërë këtë punë”. Kam dalë shpejt, kam
lajmëruar lagjen, një Naim Doçi dhe mbesa të miat, një djalë të komshiut që punon te burgu i Burrelit. S’e ka dit rob i gjallë se çfarë do bëhet, se kam ditur as vetë, mbase në një moment të zi sundoi djalli, u mblodhën krejt hallet e mia, hallet e gjithë viteve shpërthyen në një moment, nuk e di, veç ka qenë një punë e papërgatitme. A e di si thosha: hej zot, ishalla më rri larg e nuk e shoh, që edhe mu të më dalë prej zemre edhe unë të filloj ta harroj, po jo se do ta vras, kurrën e kurrës nuk e kam ditë. Atëherë lajmëroi policinë, ai, djali i lagjes, policia ishte në dijeni të strumbullarit tonë. Nuk kam bërë tjetër, vura të dy duart qishtu mbi gjoks dhe kam dalë… më ka dhënë vajza e vogël një xhaketë, filluan kalamajtë tu brrit dhe vajtën te shtëpia e kushëririt. Kam dalë 200 metra larg shtëpisë, e freskët, krejt e freskët, mbase ai afshi i madh që ma kishte pru në majë të hundës dhe mu duk si çlirim, nuk e di se si ta shpjegoj, kam dalë, ka ardhur furgoni i policisë dhe më kanë çuar në komisariat, një furgon tjetër me policë ka mbetur aty, se çfarë ka ndodhur mbrapa, nuk e di. Nuk kam ditur me mbrojt veten, po prapë jam shumë e bindur për drejtësinë që kam marrë. Avokat nuk kam pasur, ky vëllai që më donte fort ma ka gjet një avokat… nuk pat kush lekë me i dhanë edhe iku… Veç më ka marrë në pyetje njëherë në paraburgim dhe nuk e kam parë më.

146 Komente

E tmerrshme jeta e saj, i tmerrshëm fati i saj, e tmerrshme "dashuria" e saj sadiste. Është dëshpëruese se si mund të quash "xhelozi" një rast të tillë. Është etiketim i gazetares apo Lules?  Nuk ka vend xhelozia në rastin ku poshtërimi arrin deri në atë pikë ku vrasja, nuk është çështje nderi e ndjenjash, por çështje lufte për mbijetesë.

Mire me ja ka bo .

Po nuk vritet bashkeshorti 20 vjecar sepse te kerkon nje Treshe te nxehte....

Do ishte mbaru Perendimi sikur cdo grua te merrte sopaten e ti priste koken tjetrit se luante menc per zogun 17 vjec. Ai i shkreti paska qen edhe i sinqerte ja ka sjell zogun me e shiju ne shtepi.

Gjynof te Zoti.

Po me gjithe ato vuajtje qe paska kalu, mendje eshte e shkreta. Rezultatet e tij jane. Mori ate qe meritonte.

Ne fakt ketu nuk behet fjale vetem per "ne treshe te nxehte". Une nuk jam dakort me vrasjen por, te kalosh gjithe ate kalvar vuajtjesh cnjerezore nuk e di sa gjakftohte mund te jesh. Jete e tmerrshme por me e tmershme me duket dhe indiferenca e njerezve te saj. Dhe te mendosh sa gra ka qe vuajne te njejten situate si ajo.

A moj vajza te mrekullueshme sa kollaj bini viktima te narratives. Viktima kerkon te ule denimin, narrativ shkruesja kerkon te behet e famshme e te shese librin, kurse ju prekeni nga vuajtjet qe ka shume mundesi te jene te ekzagjeruara.

Fakti eshte qe burri ja solli zogun ne shtepi qe te hapte syte edhe kjo 50 vjecarja, kurse ajo i ra te mires me gure dhe ja mbeshtolli burrit me sopate zverkut.

Jam kurioze po te sillte ty gruaja apo e dashura ndonje super mashkull te ri e te fresket ti do i bije te mires me gure???

Pyetja jote eshte me shume vend dhe bazohet ne ndjenjen e empathise. Pyetja me e shpeshte ne Shqiperi eshte Po ta bente njeri ty......por une nuk jam homoseksual qe te gezoj pranine e nje mashkulli tjeter personalisht, ndersa femrat ne rastin me te mire jane biseksuale qe luftojne ndjenjat e dlira homoseksuale ose lezbike qe jetojne me ndrojtje terheqjen e tyre ndaj nje qenie aq te mrekullueshme e seksuale sic eshte femra. Gjithashtu personalisht nuk mendoj se per mua ka meshkuj terheqes sepse mashkulli ma shpif kurse femra te mrekullon e ta heq trunin fare.

T'paska shku mendja keq per threesome. Fol me gruan, diskutoje sic e shtrove ketu. Mbase do t'kuptoje. Mos u ndrydh.Po make sure kap ndonje sexy chick. 

Po sikur te flisnit ju me te dashuren time a nuk permiresoheshin shanset e mia? Apo ju nuk e doni lumturine time? Nejse faleminderit qe me kuptuat po une sbesoj te kete ndonje burre qe ta qisi me shqelma femren e dyte nga krevati. The more the merrier...thone nga brigjet tona.

Gjeje njehere pastaj flasim prape per lumturine tende. Peshku n'det e tigani n'zjarr, nuku behen keto pune. 

Plotesisht e sakte. Po 20 vjet vuajtje e kane bere ate te shkreten burre, dhe kur ndodh kjo vjen dhe sopata zverkut. Nje femer nuk mund ti bej te dyja, te pune aren me thonj e pastaj te kthehet ne shtepi te beje treshe. Prandaj dhe ai e kishte hakut.

Ketu ke te drejte ...ai burre kerkonte i cik si shume...por prap sopata cverkut me duket e pamerituar.

Nje femer mund ta trajtosh dhe "keq" per sa kohe e trajton si femer. Po e trajtove si kafshe, fli me nje sy hapur.

ndersa femrat ne rastin me te mire jane biseksuale qe luftojne ndjenjat e dlira homoseksuale ose lezbike

Po ne rastin me te keq?

Sa psikologe jemi ne Shqiptaret. Edhe Freud do te na kishte zili.

Gjembi ne rastin me te keq jane aseksuale, dhe nuk shprehen normalisht seksualisht as me femrat e as me meshkujt. 1.8% vdesin te virgjera me sa me kujtohet.

Ky komenti yt eshte shume karagjoz.

 

Varet nese beson narrativen por nese viktima e vertete dhe jo kjo e prezumuar si viktime.....eshte njollosur ne menyre te pashpirte per aresye perfitimi komentet e mia e jo komenti im cojne pikepyetje te drejta. Te kuptj edhe ty qe je dakort te vritet bashkeshorti 20 vjecar sepse ne menyre te cilter perqafon nje kauze te drejte por qe mund te jete fare mire fiktive.

Po Nuk t'vret njeri kot, me sopate kokes. Do kete shku aty ku nuk mban me. Ja pse ste vrasin ty ?! Duhet t'jesh njeri I mire.

Ketu qendron problemi tek mentaliteti shqiptar se kush vritet e ka hak e nuk te vrasin kriminelet kot.

Mua nuk me vrasin se jam edhe i dashur edhe tinzar.

E shef qenke I zgjut ti. Dhe tinzar Po dhe I dashur. kshu Po ka lezet, merr drejtim tjeter diskutimi. Mentalitet universal. 

Po lexoje njehere pastaj dil ne konkluzion te threesome. Burri 52 vjec me gjashte kalamoj, me shume i ik se prezent, drunin te gjitheve me rradhe si n'haradas, n'burg vete.... dmth nuk eshte se ishin bored dhe kishin nevoje per pak diversitet se po dilte e mira nga syte. 

E lexova Gaja dhe me duket sikur Eni ja ka hudh bojen e zeze me kove e jo me kallamar. Pastaj ceshte ky diskriminim, te varferit nuk kane te drejte te shohin yjet prej kenaqesive tokesore....vetem te papunet e te pasurit thua ti?

Ohu paske qejf me tall menderen ti. Por ky nuk eshte subjekti i duhur per fat te keq.

Tek komenti i gjate me poshte e them qe une po e marr per te vertete variantin e saj te ngjarjes. E pse te mos e marr? Lexoje edhe njehere intervisten. Historine e saj e paskan ditur te gjithe ne ate rreth e fshat. Detajet qe ajo jep si zor se trillohen. Madje ajo edhe pranon qe pavaresisht te gjithave ajo e donte, ia pranonte dhunen dhe i shkonte edhe ne burg. Keto te fundit per shembull shkojne kunder saj, e megjithate ajo i thote.

Gjynof qe paska ngordhur qe ne goditjen e pare. Te kishte rezistuar per pak kohe duke u perpelitur dhe duke renkuar per mekatet qe i kishte bere gruas dhe femijeve, e pastaj te shkonte krenar ne ferr.

Kurse ti kuazi shpreh urrejtje sepse viktima eshte Verior , Malok ose Alpin. Po te ishte nga Tirona jone do ishe me i permbajtur dhe do e mbyllje nje sy per do vese a mekate.

hahahahahahahah kjo nuk me vajti nder mend kur e shkruajta. Nese verioret ose nje pjese e tyne e konsiderojne femnen placke apo mall dhe mesiguri qe ky do ta kete ble tek familja e saj, prape nuk justifikon keqtrajtimin koseguent jo vetem te plackes por edhe te femijeve. 

Komenti me poshte eshte duke marre si te vertete variantin e saj te ngjarjes.

Nuk e imagjinoj dot nje jete si te sajen. Kaq shume vuajtje e keqtrajtim, fizik e shpirteror, per ate dhe femijet e saj. Ai vetem burre nuk paska qene. Vrasja nuk ka qene per arsye xhelozie, titulli eshte shume c'orientues. Vrasja ishte hakmarrje e shpetim nga ai ferr e poshterim qe ajo ka jetuar. Jam kunder vrasjes por ajo e ka lajmeruar policine, i ka thene disa here qe hajdeni merreni ose do ta marr une. Ajo e ka ditur qe aq mund ti mbanin nervat, e policia nuk ka bere asgje. Edhe 8 vjet shume e kane denuar. Ka shume rrethana lehtesuese ne rastin e saj. Ta nxjerrin qe tani e ta rehabilitojne, t'i krijojne kushte jetese njerezore. Ajo eshte viktime e dhunes fizike e psikologjike e shteti e ka per detyre ta mbroje e rehabilitoje. E vetmja gje qe nuk i justifikoj dot eshte qe ajo akome kishte "ndjenja" per te dhe e pranonte dhunen. Megjithate, cfare ka jetuar ajo e ka lene me pasoja te renda psikologjike, cka ia benin te veshtire dallimin e te drejtes nga e gabuara.

Sa pak mbrojtje per femrat ne keto raste.

Si per paralele te jetes se kesaj gruaje te gjore, para disa ditesh ne nje tv shqiptar pashe nje dokumentar mbi vajzat qe beheshin murgesha dhe zgjidhnin te jetonin "te martuara me Jezu Krishtin". Ishin vajza te reja ne kongregate te ndryshme ne veri te Shqiperise. Ajo qe me beri me teper pershtypje ishte fakti qe ato te gjitha permendnin fjalen "liri", "ketu jemi te lira", "une jam e lire te zgjedh". 

Perkunder idese se murgesha behen ato gra qe kane pesuar tragjedi apo disfata ne jete, ato ishin vajza te reja, 16-17-18 vjecare, qe kishin zgjedhur te jetonin ne kongregate, sepse aty jo vetem luteshin, por benin aktivitete te ndryshme ne komunitete, me femijet e shkollave, luanin basketboll e volejboll, madje edhe nja dy ndiqnin universitetin, gje qe po te ishin ne familjet e tyre s'kishin per ta bere kurre. Kete, gojarisht nuk e tha asnjera, por nenkuptohej nga fjalet e tyre, nga fakti qe "prinderit kishin dash me i martue me mire se te beheshin murgesha", madje njera guxoi te thoshte "kam motrat te martuara dhe s'jane te lira si une." 

Kur degjon histori te tilla si kjo me lart apo si Nazime Visha e te tjera, te duket e justifikueshme dhe e pranueshme zgjedhja e vajzave per t'u bere murgesha, por ne kushtet "normale" qe jetojme une e shoqet e mia, me duket po nje histori e dhembshme, te mos kesh te drejte te arsimohesh e te jetosh jeten tende, perpos prape nje zgjedhjeje qe ndoshta mund te jete e detyruar nga rrethanat.

Them "normale", sepse ndoshta ky normalitet nuk u perket nje pjese te madhe te grave dhe me dhemb qe kushedi sa te tjera do te vriten apo do te vrasin per pak "normalitet". 

 

vetem se murgesha s'do kene kalamoj. te lira mund te jene, por pa kalamoj, dhe normalisht pa seks asnjehere.

zgjidh e merr dmth, o kalamoj e humbje lirie, o ne kuvend e tu lujt basketboll. (per mu ato humbin ne kuvend me shume sesa fitojne)

pastaj liria eshte fjale e modhe. liri ato çikat quajne, te kesh kohe te lire ne dispozicion. qe ne nje shtepi ne fshat, me shume njerez per te ushqyer, nuk ka si ta kesh. duhet te besh pune, siç punon dhe ti e civilizumja ne qytet. puno ne pune me fitu rrogen, puno dhe ne shpi gjithashtu. kohe te lire ka shume pak.

Po ketu s'eshte fjala per kohen e lire, ketu eshte fjala mes marteses me ate qe te gjen familja, me perballjen me mendesine mesjetare te lepe-peqes nga ana e gruas, te nje jete ne mos me dhune e dajak, me nenshtrim te plote ndaj burrit. Vallaj, ndaj nje perspektive te tille edhe une do preferoja te behesha murgeshe. Sidoqofte, une s'do ta vija ne dyshim vokacionin e tyre ndaj Zotit.

nuk futet tjera ne kuvend ngaqe shtepia i ka gjet burre. me thjesht ajo e gjen burrin vet, s'ka pse shkon ne kuvend. por edhe burrin po ta gjeje vete, nuk do te jete prap e lire. se nuk ndryshon burri qe te jep familja nga ai qe do gjesh vete, nga liria qe te jep. ( ti po ma argumentove ket pike, ke nje udhetim te pagu nga une per paris).

ne kuvend shkojne se gjithe diten e kalojne kot (tu lujt). kete quajne liri.

vete mendoj se keto qe behen murgesha nuk jane femra qe kane lind per te qene nena. te pakten ne momentin qe flasin, se mbrapa mund te ndryshojne mendim, e martohen ndoshta.

Po qe ka gra qe s'duan te kene femije edhe pa qene murgesha, s'te shkon mendja? Edhe kjo eshte nje liri dhe zgjedhje qe s'ka pse te paragjykohet.

njesoj jane edhe keto grate. diferencen e kane vetem se keto kane mundesi ekonomike me te medhaja, ndersa ato qe shkojne ne kuvend, jo.

Nuk paska hy vetem soba ekonomike por edhe gjimnazet deri ne fshatrat Cedhi Karic. Nice. 

# Stop dhunes ndaj burrave.

 

# STOP DASHURIVE NDAJ BURRAVE IDIOTË lol

po fjala divorc njihet ne ato ane? apo i bijen shkurt me sopate.

çfare fiton me divorc, nje grua shtepiake si ajo ?

Grua shtepiake?! Ajo qe rriti 6 femije vetem? Qe ndertoi shtepine? Qe mbajti dhente? Qe siguronte per te ngrene?

Think again!

si mund ta quaje ti tjeterlloj ? femme au foyer e quajne francezet.

grua pa rroge, pa te ardhura, pa pavaresi ekonomike jashte shtepise, pa zanat, do ta konsideronim nga nje kendveshtrim ekonomik. 

çfare fiton ajo nga divorci ? asgje !

Nese ndahesh nga nje "femme au foyer" ketu ne Kanada, ne perllogaritjet e asaj qe duhet t'i japesh (ndarje pasurie) futet edhe kontributi i saj pikerisht ne keto "punet e shtepise". Nuk po i futem detajeve.

Menyra si perdoret shpesh termi grua shtepiake, dhe sic e perdore edhe ti, eshte e padrejte dhe e gabuar. Perdoret ne menyre ulese, sikur femra eshte inferiore (ne te drejta dhe pretendime) sepse thjesht po rri ne shtepi. E perseris, eshte shume e gabuar dhe maskiliste.

jep pra versionin e drejte, te na mesoç diçka.

Ka qene e divorcuar nga burri pra, si dhe i eshte ofruar mbeshtetje si nga organizata jo fitimprurese, si nga shteti. I kane gjetur dhe pune biles. Eshte kthyer vete prape tek burri. Biles thote e doja. Nuk jane pune kaq te thjeshta.

del perseri ajo qe them une, qe nje femer shtepiake nuk fiton gje nga divorci. 

fakti saj verteton analizen time te drejte (pa e lexu shkrimin)

Mendoj se e ka vrare nga xhelozia, jo se fitonte ndonje gje me teper nga ana ekonomike duke jetuar me te.

Ajo qe me beri pershtypje me shume ishte fakti qe ky katundari 52 vjec kishte kap nje gjimnaziste ne qytet.

qe ne kohe time gjimnazistet fejoheshin apo dashuroheshin me djem jashte shkolles, jo te moshes tyre pra.

shume kane marre per burra profesoret e tyre. dukuri e njohur kjo, s'ka pse çuditesh. femra eshte me e zhvilluar ne tru nga mashkulli i moshes se saj, qe eshte kalamo akoma. pra 17 vjeç eshte mashkulli kalamo, jo femra, qe te jep uje ne bisht te tiganit.

femrat kerkojne burra te pjekur (burre tamom). çi dun kalamojt. eshte instiktive te femra.

Lexo intervisten Zeqo.

Tani kollaj tu japesh mend pasi kane vuajtur gjithe jeten....po sa kohe u duhet ca njerezve te kuptojne qe nganjehere nuk ecen lidhja/martesa/bashkejetesa? Kur hante dru ne 2000, mendonte se do behej me mire pas 10 vjetesh?

Sepata eshte fundi tragjik i deshperimit kur njerezit nuk dine te marrin ne duar fatin e tyre.

hap nje fjalor per fjalen FAT. kam pershtypjen se nuk e kupton si duhet. 

koment bosh sa per tu grric

te kjo ngjarje fajtorja me e madhe eshte ajo 17 vjeçarja. ajo eshte kuçka. e cila ka dal pa u denu nga askush.

17 vjecarja eshte nje cope femije per vete! Ka dicka shume te gabuar tek meshkujt qe e shohin nje adoleshente si grua. Eshte akoma femije, dhe me budallikun e moshes dhe nxitimin e hormoneve sillen si te rritura nderkohe qe nuk jane te tilla. Ndaj dhe kane nevoje per edukim dhe drejtim nga te rritur te pjekur e jo nga pleq pedofile qe mendojne se papritur u ri-bene meshkuj se ua vari nje 17 vjecare.

s'eshte ne fakt femije 17 vjeçarja. e konsiderojne keshtu keto legjislacionet e sotme. po nga truni dhe trupi nuk eshte gje femije nje femer 17 vjeç. 

se te jete femije nuk i shkon mendja per BURRE. kur femres i shkon mendja per burre, per mashkull,  nuk eshte me femije.

Lexo me lart cfare te kam shkruar. Nga truri eshte femije, por edhe nga trupi. Eshte duke u zhvilluar per te qene grua por akoma nuk eshte gati. Ashtu sic edhe ti kur ke qene adoleshent i ke pasur hormonet all over the place e kjo me siguri nuk te bente burre.

Fakt shkencor: femrat qe lindin femije gjate adoleshences i kane shume me te larta shancet qe te kene komplikacione gjate lindjes (perfshire vdekjen), ato vete dhe femija, sesa pas adoleshences. Natura nuk i ka pergatitur akoma per te qene gra dhe nena.

ti shkrun moralitete. 

Nuk jane fare moralitete, ta dhashe me fakte. Se tani ty te duken moralitete do te thote qe ndoshta edhe te djeg.

Tani Rebus. nese ke fat te shijosh ndonje zocke 17-18 vjecare nuk je pervers por njeri me fat qe shijon Baby-Fat ne nje individ te pjekur seksualisht fale zotit apo natyres qe krijon mrekullira. 

Se tani e pashe une kete. WTF is baby-fat? Are you in your right mind?

Nga truri eshte femije, por edhe nga trupi.

Per nga trupi mos thuaj sepse ne ate moshe femrat e kane gjoksin me ne forme, me maje. 

17 vjeçe nuk gjen me te virgjera. smiley

te kjo shoqeria jone qe i konsideron si adoleshente, si femije. se perpara qe martoheshin qe 14 vjeç, ishin shumica te virgjera. s'kishin pa mashkull me sy.

S'do te kesh kerkuar mjaftueshem siç duket.

di ti ndonje vend keshtu ?

Jo, asnje fatkeqesisht. Ndjese. smiley

Mos u lodh rebus - te gjithe qe justifikojne rastin e burrit, nuk kane lexu lajmin, do ishte e keqja me e mire, ose duan te gerricen kot, e keqja gjysem e keqe, se ta kene me gjithe mend, do thoja te shkretat femra qe i kane rrotull. smiley 

ti mund te na korrigjosh atje ku gabojme. te plotesosh me detaje qe ta kuptojme kete shkrimin edhe ne qe se kemi lexu akoma, se duket sa nje çarçaf.

them ta lexosh vete se nuk jemi ne oren e edukates ose te lajmeve te jashtme dhe te brendshme smiley qe ta permbledh une ne nje paragraf. Morali i fabules eshte drama e kesaj familje, kushtet ekonomike etj, po prape, pavaresisht shume te metave te thella nga ana e gruas, ajo prape ka qene ne trysni nga shoqeria. Si rast i njohur ne zone (A thu se ka social services atje per domestic violence), strukturat e shtetit, edhe kur ajo vete eshte e papergjegjshme per ate qe ben, duhet te nderhyjne. Psh kjo femra, con femijet 8 dhe 6 vjec me dhente ne dite qameti dhe lumi i fryre ja merr gocen e vogel dhe i mbytet, se kjo ndejti ne shpi me bo punte e shpise dhe me ndihmu vjerren,

PS. Ne ameriqi psh ta morin kalamonin kur dy prinderit jane te papergjegjshem.

puna eshte te jetesa NE VETMI, jo dhe aq shume te te ardhurat. 

folame duket tek ajo tema me grate e dhunuara. atje thashe qe divorci eshte me i keq, per shume femra (ato shtepiaket sidomos, qe tek shtepia e kane jeten) sesa dhe dhuna e burrit. 

asistenca apo jo, kur divorcon do jetosh VETEM. shume pak njerez (artistet dhe poetet ndoshta) jane te afte te jetojne vetem pa u degraduar shpirterisht.

Gaja, me lejo te korrigjoj. Kur e kreu vrasjen kjo zonja detaji kryesor qe u denoncua ne media ne ate kohe ishte se burri kerkonte ti mbante te dyja ne krevat dhe me sa mbaj mend kan qen 2 raste nga ajo zone. Tani kur Eni ve Lulka per vrasesen dhe katran per te vrarin sigurisht qe njerezia do thote qe sjam une ne rregull dhe mjere te dashurat e mia. Te garantoj qe cdo femer qe kam pasur fatin te njohe nuk ka pasur ankesa te medha per mua.

Nuk dua te tall Meneren si me akuzojne por dua qe te mos lejoj te tallet menerja me peshqit e mi te dashur. A kishte tallje me te madhe menereje se Heroina Zylfie, qe shiste qep e spinoq tu blloku rrugen dhe sa here gjobitesh jepte identitetin e nje plake tjeter komshije qe i kish vra 2 pula para ca kohesh. U tall me Erionin qe i pagoi gjoben Xhebries e jo Zylfies, u akuzua per sharlatan kur pretendoi se i kishte paguar gjoben xhebries ndersa Saliani shkret u quajt Mongoloid se morri rrugen ne katund dhe takoi personalisht xhevrien qe nuk kishte shit spinoq por me gjobe ne kurriz.

Keshtu e kemi ne Shqiptaret ...quajme heronj terrorristet, vrasesit, hajdutet e vjedhesit e identitetit, dhe u ngreme edhe monumente ne Tirone.

Zylfija (sec me kujton ate aktoren shkondrane me floke te zeze kacurrele) ka tall meneren qe jam k'noq. Estrade me vete dhe shembull tipik qe katunaret jane finoke. 

Ke te drejte ne faktin qe nuk e dime sa Eni i ka verifikuar faktet qe thote kjo shoqja. Se histori me dhimka gjithe dime te tregojme. It's a matter of perspective. Une e marr per te vertete kete histori pasi ajo e ka pranuar krimin, dhe thote qe jam ne nje pike ku nuk kam cfare te fsheh, plus duhet te kete patur deshmitare qe ajo eshte denuar vetem 8 vjet per vrasje me qellim. 

PS. Eshte e panevojshme te mburresh per femra, pasi llafet e bukura i merr era. Dokumente ke, hic smiley 

Sa here ta bejne qejfin femrat, jane me keq se katunaret per ate pune. Sa kthejne koken, ishte kot fare thone. Nejse ky eshte muhabet i gjate dhe duhet teme ne balline, si psh kjo e sotmja, ca restoranti na rekomandoni. Blog kolektiv mbarekombetar kemi: Ca ju hahet per dreke i thone. 

Fakti per mua ....eshte qe kthehen gjithmone tek Lali jot, ene pas shume vjetesh.

Sec thone me pas nuk me intereson se jam i cik i paturp e nuk me skuqet faqja hic. Ishte njona qe me thoshte gjithmone jo e ....une sa here e shifsha ...e ndalosha dhe i thosha...he mi zemer do takohem prap neser????

smiley mire me mire, nuk po ta prek sedren me. Ja se te vije Llastica t'i lexoje keto.

s'kish si te mos ta vriste.

e provoi divorcin njehere, nuk kish pse ta provonte perseri.

pra vrasja e burrit ishte akti final. 

ne vend te saj çfare do veproje ti ?

po me pyet mua apo tironcin? apo ke po pyet?

tironcin sepse ai po thoshte (te shume poste me lart) qe ajo nuk kish pse te vriste te shoqin, mund ta zgjidhte me me komoditet.

i vetmi shanc per diçka te ngjashme eshte qe ajo te pranonte poligamine. por duke mos qene femer, nuk di se çfare ajo humbte nga nje zgjedhje e tille. aq me shume po ta donte burrin siç pretendonte.

Tironci nuk do e vriste burrin perderisa kishte kalamoj.

Vrau burrin dhe rrezik i abuzojne femijet qe nuk i sheh mo kush, as baba ne varr e as nona ne burg. Gjithe keto vite pa none e babe keq u ka shkuar. Te kishte qene me e re do i kisha rekomandu tja mbathte nga vendi e te pastronte halet e ndonje spitali italion se do jetonte me me dinjitet e do u ofronte femijve te ardhme me te mire. Edhe per vete te vet do gjente do burra te hajrit e nuk do pallonte arushen nje here ne 4 muaj kur i kthehej ne shtepi. 

Shumica nuk e kupton tragjedine njerezore po do te marri pjese vete ne kete tragjedi...ose duke i mbajt sopaten zonjes ose duke i thone bjeri e q..ja robt. Ajo sopate i shkaterroi jeten vetes dhe femijeve njekohesisht.

nuk do ta vrisje grune, qe te sillte nje djalosh ne shtepi, kete deshe me thone besoj.

por çfare solucioni jetese do ndiqje.

si dhe mos gjyko moralisht, po deshe te vazhdojme debatin. praktikisht vetem lale.

permbi te mires e te keqes ka thene niçja, gjendet e verteta. pra ne ti, hiqe nga debati te keqen dhe te miren (pra hiq moralin), po deshe t'i gjejme dermanin (te verteten) kesaj temes (ngjarjes).

Profil ti mendon se une do vrisja gruan po te me sillte ndonje mashkull me te ri ne Shtepi? Sigurisht qe jo, sepse do merrja femijet dhe do levizja se nuk pranoj qe femijet e mi te rriten ne familje Poligame. Kete keshillova edhe per zonjen edhe per ty. Mbasanej do i boj i vizit dashnores a gruas te ktij cunit te ri qe do me sillte gruja ne shtepi e do e shifsha se cfare malli ishte.

Kjo gjo bohet ne raste te tilla  dhe e kan bo shume burra me te mire se ty e se une kur u eshte kthy gruja ne lesbian apo ka ra ne dashni me mashkull me te ri e do ta legalizoje dashnine. 

Tironc, nuk po thote njeri mire ia beri (packa se thelle ne vetvete ashtu do mendonte cdo femer) por pikerisht per keto qe thua ti, qe i shkaterroi jeten vetes dhe femijeve. Megjithate, ketu e vetmja zgjidhje normale dhe e ligjshme ishte qe policia te vinte e ta merrte kete robin (ose edhe vete Lulen) e t'i ndanin nga njeri tjetri. Ajo e merr policine ne tel dhe u thote qarte qe hajde merreni se do ta vras! Me thuaj ti mua tani se kush e ka fajin ketu? Policia nuk beri ASGJE dhe ndodhi tragjedia. Ajo ishte femer e shkaterruar menderisht. Nuk mund te prisje gjykim te ftohte prej saj (megjithese e beri nje mundim duke lajmeruar policine por edhe njerez te burrit paraprakisht). Ajo duhej ndihmuar dhe kjo ishte nje tragjedi mese e evitueshme.

Qe po thoni mire ja boni po e thoni, por ke te drejte tek qenef shteti qe duhet te kish shkuar me furgon me morr nonen e kalamojte e me i fut ne qendra sociale. 

Sa per sopaten tja kish fut edhe nones e babes se vet per ate pune se edhe ata nujk i shof ndryshe nga viktima. E keqja apo martesa e keqe prej tyre filloi.

Ok, keshtu mendon ti nga maja e Amerikes o rob I Lebetit  se je I relaksum, paske dhe dashnore pale, lol, dhe mendon kthjellet nashti. Po dhe ti nuk Po kupton jeta n'maje t'malit ku dhe pulat mezi gjejne ndonje copez gure, fukarrallik ( se per gjela nuk behet fjale hic , ose mbase ka ngel ndonje gjel kokorroc si puna jote qe ngrefet gjithe konfidence ketu, jo se Nuk Te besojme, por ca me modest ju lutna shume ) dhe dhuna e fukarralliku aty ku Nuk mban me, eshte damaged si njeri o shok. E ka shkaterru si njeri, si femer. Mos prit te llogjikoje me qetesi si ty e une bashke. Psikologjikisht, shpirterisht, fizikisht e ka kthy ne kafshe, so sopaten kokes ka si fund. Qashtu. 

krime te tilla ka sa te duash ne perendim, nuk eshte pra pune fukaralliku. pasuria pastaj eshte relative. dhjete pula dhe nje gjel, ne maje te malit eshte pasuri, ne qytet asgje me rendesi. ka dhe mali pasurite e tij dmth.

si dhe i lebetitmi (qe nuk e ka mendjen ne mesim) harroj qe ajo e ndau njehere burrin dhe u rikthye tek ky. 

pra eshte si ai te rikthehej tek gruja qe e kish nda njehere dhe kjo ne kete moment t'ja sillte ne shtepi te dashurin e tij. 

pra e provoi ndarjen nga ai. vrasja ishte veprimi llogjik i vetem. ajo rren vetem atje ku thote qe e donte burrin. 

e vetmja qe donte burrin ishte vajza 17 vjeçare. ajo merrte dhe rrezikun me te madh. ndersa gruja e tij, vrau nga dobesia e saj. ajo nuk kish si te mos vriste, duke qene e dobet. dhe si e dobet duhet falur.

hajt nashti se kete teme e zgjidha, merruni me veprimtari me te dobishme. smiley

por duke mos qene femer, nuk di se çfare ajo humbte nga nje zgjedhje e tille. aq me shume po ta donte burrin siç pretendonte.

Po nuk e pate problem ta shtjellosh nje cike kete pjesen se nuk kuptohet mire. Duke mos qene femer ajo apo ti? Cfare humbte sipas teje?

pikerisht, une vej veten ne vendin e saj, por s'me mjafton ta di se s'jam femer.

ka femra psh qe e pranojne pa problem poligamine. mjafton te kene nje burre, edhe pse  ai do shume gra njekohesisht, atyre aq u ben.

ndersa burrat nuk pranojne te ndajne nje grua te vetme. ketu ka dhe ndryshim radikal ne mes femres dhe mashkullit.

femra do burre te vetem, ndersa burri shume gra. kjo perben konfliktin midis tyre.

femra do burre te vetem

Je kontradiktor, nje here thua qe ka femra qe nuk e kane problem poligamine, por pastaj e mbyll duke thene qe femra do burre te vetem. Dhe keshtu eshte, femra do burre te vetem. Tani ca nuk kupton ti ketu? Nuk ka nevoje te jesh femer te kuptosh dicka qe eshte e njejte per te dy sekset.

s'jam fare kontradiktor, ne rastin e poligamise burri eshte i VETEM, femrat e tij jane te shumta. 

ndersa nje femer me shume burra, nuk ekziston. 

Po nuk duan pra femrat poligami. E the edhe vete. Ca diskuton gjera qe i mohon edhe vete?

Nuk e kupton dot ç'po thote gjeniu. Grate duan lidhje poligamike vetem nese do ta ndajne partnerin me gra te tjera. 

faktet e tregojne vete. asgje nuk po shtoj une. veçse u kujtoj faktet.

dhe per me teper, e di nga vjen dukuria. femra eshte seks i dobet. burri jo. eshte pra fiziollogjik dallimi, jo moral apo tjeter. 

morali perkundrazi shkon kundra natyres fiziollogjike. e ndalon poligamine, megjithese femra po prap e dobet mbetet.

kjo shpjegon dhe plot fenomene te tjera (psh pse femra eshte me radikale, ajo iken kur dashurohet me tjeter, ndersa burri mban dhe grune dhe dashnoren, etj, etj), por po filloj te lodhem ne fakt.

ku e thash ? une thash ka femra qe e pranojne pa problem poligamine akoma sot (kur te gjitha ligjet jane kundra)

dhe pyetja qe shtroja ishte, pse kjo mrika nuk e pranonte poligamine, sikur ajo ta donte burrin aq fort sa pretendonte ? çfare do i prishte pune, ajo gruja tjeter ?

Pikerisht, pikerisht. Nese nje femer dashuron nje mashkull, nje detaj i vogel si nje i trete ne marredhenie s'prish pune, aq me pak kur s'ke fare ze ne ate marredhenie. 

kur dashuron femra eshte kategorike, e len burrin e vjeter per te riun, menjehere. 

ndersa burri nuk e len te vjetren. shpjegimin e ke te posti lart. smiley

ndersa martesa (rasti me lart) nuk eshte dashuri (kjo ka kohe qe ka vdek per çiftin) por MIREKUPTIM. te dyja palet ndjejne interesin e çeshtjes dhe vazhdojne lidhjen.

Goxha shpjegim smiley . Veçse ki parasysh qe nuk jam ne gjendje te kontestoj te vertetat e tua, te prodhuara here sipas rastit dhe situates dhe here krejt jashte tyre. 

Po tamam po lodhemi kot o Gaia.

Paska pasur shenje te mire! 

Ngjarja paska qene e dhimbeshme, te pakten siç e tregon kjo, e ajo qe vihet re tek te dy personazhet qendrore, burri dhe gruaja, te dy s'paskan qene shum ne rregull nga trute. Ndoshta gjendja ekonomike i ka bere ashtu, por une do te shtoja se edhe faktore te tjere do t'ken lozur rol ne kete tragjedi dhe shkaperderdhje te jetes. 

Cfare hallesh ka kjo dynja .

Ecclesiastes 1:18King James Version (KJV)

18 For in much wisdom is much grief: and he that increaseth knowledge increaseth sorrow.

Eni paska marre tiutllin e librit nga Ismail Kadare.:  ''une kam vrare'',  nje njeri.. po po, pikerisht une aviatori Sergej Romançevski kam vrare nje njeri..smiley

puna eshte se Lulet me shoqe, per shkak te tradites se famshme shqiptare qe aplikohet me se shumti ne zonat rurale, por jo vetem,  jane ne kurth.. pra tradita e famshme thote: nese martohesh e shkon te burri, do rrish atje e ska me kthim prapa.. morpo  jeton mire apo keq:  te rreh, te dhunon , te poshteron etj, familja (babai ,vellai)  nuk te pranojne me sepse medemek turperohen... prandaj  edhe keto Lulet skane ku shkojne per ndihme.  doemos, kur ste pranon me  as familja jote, detyrimisht i nenshtrohen fatit.

kish divorcu nje here dhe ish kthy perseri te burri. s'ka pra lidhje me traditen.

ka ka, lexo intervisten mire ti !  para apo pas divorcit, qe thua ti, me problemet qe kishte  familja  e saj, (prinderit dmth) nuk e pranonte po thote! pra prape ishte e vetme.. normale qe nga presjoni, sidomos i femijeve qe i kishte ai, do kthehej.. keshtu eshte kur je vetem pra,  femer pa perkrahje, ne gjithe kuptimin e fjales perkrahje qe eshte e nevojshme per te tilla raste, perkrahje  psikologjike, morale, materjale etj..

 

p.s  mos u kap si oportunist pas gjerash te tilla mor burre, se i bie qe gricesh kot.

ngjarjes i lexohet vetem kronollogjia dhe jo si e gjykonin vete pjesmarrit. neve gjykimi i tyre nuk na vlen, se do te nxjerrim ate tonin.

vetja duhet fut vetem ne situacion, si protagaonist i ngjarjes. asgje me shume nuk duhet.

vetja duhet fut vetem ne situacion, si protagaonist i ngjarjes

Po he pra fute veten si protagonist se na shastise fare. Je duke folur kot. Na e shpalos inteligjencen e na e justifiko koleksionin tend te fotove te printuara se deri tani nje vrime ne uje ke bere.

haha. 

une e thash timin, do ta vrisja grune po te me sillte nje tjeter burre ne shtepi, aq me teper kur vetem (pa grune) e kisha provu qe s'jetoja dot.

eshte e thjeshte kjo ngjarja ne fakt. 

si dhe mendoj se ajo nuk vrau nga xhelozia, siç pretendon, sepse do te vriste ate gocen po te qe keshtu dhe jo vetem burrin e saj. megjithese kur kishte sopaten ne dore, ajo vajza mund te mos ndodhej fare atje. ketu duhet me dit ngjarjen me detaje, per te vazhdu llogjiken.

apo ti mendon se kur jemi xheloze vrasim vetem burrin dhe jo te dashuren e tij. ate nuk e fajesojme hiç ?

une duke mos qene femer, s'kam si ta di kete pike.

Profil lexo intervisten se po na lodh kot pra. Vajza nuk ishte atje, se po te ishte atje do e kishte vrare edhe ate. Keshtu i kishte thene policise paraprakisht, qe hajdeni e merrini se do i vras te dy.

Por nuk ishte vetem xhelozia ne mes. Ishte kur kupa mbushet e derdhet. Aq e kishte tolerancen Lulja. Ishte edhe xhelozi, edhe hakmarrje, edhe clirim.

hakmarrje po, ndersa per çlirim dyshoj. sepse çlirimi eshte proçes kalimtar, si qeshja, apo lumturia. e ke nje çast, pastaj nuk e ke me.

ndersa hakmarrja eshte proçes definitif. me vrasjen qe beri ajo u hakmorr per gjithnje. e kryu ket pune.

Ka lidhje me traditen, se po te kishe lexuar intervisten do e kishe marre vesh qe nuk fliste me familjen e vet, ata nuk e pranonin.

A beri gabim Lulja qe u martua me kete robin? Po gabim beri sepse ky e kishte namin qe ishte shume i dhunshem dhe qe i pelqenin femrat, e megjithate u martua me te se iu duk bandill sexy. Por kjo nuk do te thote qe bandilli ta shqepte ne dru vazhdimisht ate dhe femijet, e te largohej nga shtepia me dite te tera pasi shkonte me femra te tjera, e kur kthehej ne shtepi t'ju futej ne dru te gjitheve.

Ka shume faktore ne kete mes, por per mua fajtori me i madh eshte shteti. Ajo u divorcua njehere por nuk kishte ku te rrinte (se sic e thashe familja ia kishte mbyllur dyert). Dhe la me te shoqin 2 femije. E ndihmoi gjoja PD (Eduart Selami) edhe ndenji ne hotel nja 1 muaj e ca. I vete nje dite i shoqi ne hotel edhe naaa kokrren e lotit duke iu lutur qe te kthehej. Eshte e vertetuar serish shkencerisht qe ata qe ushtrojne dhune ne menyre kronike nuk pendohen ndonjehere per kete gje, keshtuqe lotet ishin lote krokodili. Dhe Lulja e hengri genjeshtren por kete here nuk iku me, por ndenji dhe duroi, e duroi, e duroi, derisa i plasi xhani.

sa vjeçe ish gruja ? ne moshe te saj as mund te flitet me per kthim ne familje, se nuk ishte me goce. 

ajo vetem VETEM, mund te jetonte, dhe kete nuk ishte e afte ta bente, se ndryshe nuk do  rikthehej te i njejti burre.

Rrembythje dhe keta te familjes qe i mbyllin deren vajzes/motres minimumi ta kishin marre ne shtepi dhe nje dru te mire ketij tipit ca me vone.

nuk e di ne te pyeta e ndoshta e ke thene: e lexove artikllin ose me mire versionin e Lules? Apo nuk te intereson ta lexosh? 

ketu vij per komentet ne fakt. me komentu dhe vete. sikur mos kishte te lejuar komentimin as do te me interesonte fare kjo faqja. 

po ti mund te  shtosh, te  ndreqesh, keshtu dhe s'kemi pse ta lexojme fare ate çarçafin. te kisha lexu une kaq shume do isha sot docent dhe do me shifje ne TV, me abonim. smiley

Shiko se nuk behet debat pa e lexuar intervisten. Po te jap dhe nje detaj te fundit e nuk merrem me me ty per sa kohe nuk lexon intervisten. Ajo ishte e zonja e vetes se vete e kishte siguruar buken dhe jetesen gjithe ato vite. Po te kishte shtepi te veten Lulja as nuk do e kishte problem fare te jetonte vetem. E ne fakt shtepine vete e ndertoi, por mbi token e burrit. Dhe ky kur u martua me kete gocen i vete ne shtepi Lules dhe i thote Lules bashke me femijet qe une do sjell gruan ketu se kjo eshte shtepia ime, ose merre shtepine e coje ku te duash se e ke ndertuar mbi token time. Ndaj dhe faji i shtetit.

Nuk te shkruaj me.

keto tregojne qe gruja ishte thjesht materialiste, nuk eshte krim pasional, prej xhelozise pra. (qe mund t'i falet). ajo thjesht e ka vra, se shtepine e kish ngrit ne token e tij dhe s'kishte si ja merrte. pra jo se e donte ate personalisht si qenie. s'ishte e lidh me te shoqin e saj, por me pronen e vet.

ti si avokatja gruse humb pike ketu. smiley 

Ne fakt pike je duke humbur ti vazhdimisht qe nga momenti qe ke filluar to komentosh ne kete teme pa lexuar intervisten. Une te kam dhene vazhdimisht shance qe ta rregullosh kete gje por ti hic. Kujton se une do vazhdoj te replikoj pafundesisht me ty. Une harxhoj energji me dike qe niset ne baza te barabarta (nga ana e informacionit) por jo keshtu duke zbrazur timen e mbushur tenden.

Ja keshtu Profil, ngele pa bashkebisedues tani.

sidoqofte do kemi rast tjeter te bejme muhabet ne lidhje me diçka pasionante si rasti me siperm. smiley

Tani thone qe p.dhi, p.th te ben si nga portofoli si nga trute, keto llogari behen ca me para, si vajti dhe aq mire gjuetia e mishit te njome...

çdo gje paguhet ne kete bote. sa me shume kanaqsi merr nga nje veprim, aq me i larte eshte çmimi qe do te paguash per te.

pranej dhe ky la jeten. çupa ish ne lulen e rinise.

nje milion dollare e pagoi, ai strockani (ish drejtor i bankes boterore) ate jevgen qe palloi ne ate hotelin njujorkez.

Normal, me shtrenjte paguhet dhe nenvleresimi si rasti ne fjale nuk i vente kurre mendja ta pesonte keshtu te ikte si qen nga gruaja.

Asnje Shanc per Lule Docin, ne kete  shtet te shkerdhyer.

Asnje shanc nga familja e vet.. ku ,, ku ... nuk pranojne vajzen e vete ne shtepi,

Asnje shanc nga burr shkerdhata.. qe edhe sopaten e ndryshkur e kishte pak.

"Fukarallek Maskarallek"

Po korrim 25 vjet " Liri Demokraci" 

Nese eshte e vertete qe burri ja ka dredhur dhe i ka sjelle 17 vjecaren ne shtepi,pak i paska bere.
Mos e vri mendjen e nderuar,se gjithmone e nderuar do te jesh ne mendjen e njerezve qe kane tru.
Ata qe skane tru pstaj do te fillojne te te kerkojne perse ,nuk ju drejtove gjykates apo budallalleqe.

Pushka top or trimereshe!

Votuesit e sales

pas 30 e ca viteve u kujtua Lulja ?

Po ku ishte me pare ?

Si nuk u martua apo bashkejetoi me ndonje mirditore rama e te kishim shpetuar me kohe. Korcaret jane qullace.

Te lumte spata Lule! Bere mire qe su more me drejtesira e policira se do te kishin marr dhe pulen e fundit mfs! Zoti paste meshire per ty tani.

je bere telef nga rruga e gjate, mora vesh. Nuk me the, si t'u duk brukseli? EB me pa i habitur kur e pyeta. E di qe nuk e ka per here te pare po e kisha me teper per ecurine e mbledhjes. Si shkoi?

Bredho kam nja dy ore qe mbrrita! Brukselin e prisja me te bukur seç e gjeta! Nuk po them se u zhgenjeva por gjithesesi... Njerezit, jo ne downtown ku jane keto zyrat e pezzo grossove, shume te lodhur mu duken, sikur nuk hanin mire!!! Koha çka por fresket prapseprap. Shkova dhe ne Ghent dhe ne nje qyteze tjeter ne veri ne breg te detit  (s ia mbaj mend emrin sw ishte darke) pastaj ku te shkoje me? Aq nje gisht vend dhe shume trafik. 

Te tjerat pastaj ecen sipas planit, do te mblidhemi prape ne menyre zyrtare per nja ca jave. Mund te vij dhe km kesaj rradhe. Kishin ardhur ca student shqipgare, me pelqyen shume sepse bene pyetje sbume inteligjente dhe shprehen gatishmerine te marrin eksperince me keto kompanite qe do byjne ne shqp. Overall mire. Po te kisha pasur me.shume kohe mund te.kisha kaluar nga Beluli. E di qe me priste por nuk munda!

Po noi foto nga kjo mbledhje, nga keta studente, nuk kishe. 

Zoteri ngele duke u then te tjereve lexoni mire horizontalisht e vertikalisht si dhe midis rreshtave dhe nga ana tjeter ben pyetje pa.lidhje. Ta kam shkruar qe nuk ishte mbledhje zyrtare! Nuk kishte protokoll, ishte nje takim informal per pergatitjen e forumit( mbledhjes se madhe). Eventualisht nuk ka foto pasi nuk eshte protokollare! Me.ke flas dhe une! Studentet ishin si pjese e shoqates se studenteve shqiptare ne blg. Kur te behet ajo mbledhja tjeter do ftohen shume njerez, midis te cileve dhe studente shqiptare. 

Po mire me s´ke pse merzitesh , zori modh me gjet i foto.

Foto celulari thu ti? Ato jane personale me!

me tregoi E ca foto...ja kishit shtruar mire. Nga te tjeret, me dukeshe me seriozi. Mesa mora vesh, ju presin shume pune. Mos ma merr ters po mbase ndonje ndihme mund te ta jape dhe Pjeri. Ai njef bythen e dreqit ne kancelarite ku ndonjehere s'ta hapin deren. Akoma mendoj se i duhet dhene nje shans

He se te tregoj sot ne telefon. Me shume.u lodha ngase dhe ndryshimi i ores ben te tijen. Te mbledhja zyrtare ke per te ardh se s'ben! Do kete gjera shume interesante.

Per PtH edhe mundet por ky konsorciumi eshte shume i interesuar ne dy fusha ekonomike : 1) mineralin e nikelit si dhe energjia e paster (mullinjte e eres). Nuk besoj se PtH ka shkruar gje konkretisht per keto dy fusha qe t'ua prezantoj si person kompetent! Nqs po dhe gabohem une edhe e shohim. Flasim flasim ne tel.

Mbase gabohem por per " Mullinjte e Eres " me duket se Pjeri diku ka shkruar.

Brado je i sigurte ti per keto qe thua? Sepse nqs ka ndonje studim per clean energy(per shqiperine)  keta jane shume.te nteresuar ta blejne. Dhe nuk paguajne keq smiley . Por me.shume.kam.pershtypjen se do jene fjale kalmimthi pa asnje baze serioze! Qofsha i gabuar!

E mire, kur t'bohet ajo mbledhja e modhe, konferenca, na thuaj. 

Pjer, ndoshta eshte me ftesa vetem per njerez te caktuar te administratave dy paleshe. Je ti pjese e ndonje administrate?

Fatkeqesisht jo e dashur, por vullnetin dhe deshiren i kam me te medhaja se keto dy administrata e keto dy qeveri. 

nuk eshte thjesht kjo se per ate pune, e prezantonin si specialist te jashtem dhe ec. Po ky mi gjembi shkon dhe ofendon njerez si pa te keq. Dhe ke? vete te madhin fare smiley

Bredharako, qysh kur kritika/ndihma, quhet ofendim. 

Miush e pallosh nuk jane fjale kritike.

Keto jane epitete perkedhelse, ne krahasim me ato qe iu thone ata njeri-tjetrit. 

Ah sa miush dhelperush skileush (fjale e re) i keq qe je ti.

E ee, rendesi ka te rrish drejt ne kete bote e ta kesh drejt, jo si ata qe meçifen. 

Bredho e ke kuptu tamom sikletin tim! Ky muhabeti eshte bere si puna e lopes (njeri ketu) qe e mbush kusine me qumesht dhe ne fund i fut shkelmin dhe e derdh! Iken dem çdo gje!

Paska qene trime qe me kohe kjo Lulja...te lesh familjen qe ne ate kohe qe e ka lene kjo s'eshte aq e kollajte. Nejse, sot ça s'po nigjojme.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).