Ky është modeli i prezantuar sot në Tiranë nga kryeministri dhe FShF. Sipas burimeve, modeli me kullë, pra përfitimet që do prodhojë kulla, do justifikojnë investimin privat rreth 50 milion euro sepse numri i ndeshjeve dhe ngjarjet e mëdha janë ende të pakta. Nuk ka patur asnjë ofertë më të mirë se kjo. Pa shenzime publike, FShF dhe Kompania e ndërtimit Albstar.

107 Komente

tjeter Ky?smiley

kulla mo kulla cdeshi te stadiumi????

S'ka rafinim fare, i shemtuar.

pra përfitimet që do prodhojë kulla

Nuk e kuptova kete. Cfare perfitimesh do prodhoje kjo kulla? Cfare eshte funksioni i kulles?

edhe une spo e kuptoj kete : se cfare perfitimesh do te prodhoj kulla ? -vetem nese bejne dicka si kulla Eiffel ne Paris.smiley

Hotel? Apartamente? Dyqane?

po dakord:   hotel, kafe/ restorant,  zyra etj,  do  te kete ne gjithe perimetrin e stadiumit  sepse keshtu konceptohen stadiumet moderne sot..

  por cfare  speciale tamam do te ofroj kjo kulla qe dashka te justifikoj koston e ndertimit ?!

I zoti i kulles e di si do ta shfrytezoj dhe reklamoj Belul, si vendodhje nuk gjen me te mire. Kushedi cfare pazari eshte bere, se duket qe eshte bere pazar. Nese ka investim privat, u eshte dhene kulla ne kembim te fondeve.

Po shikoja fotot e projektit te vjeter, ishte dizajn me i bukur dhe me ne harmoni me ndertesat rreth. Ne fakt stadiumi duhej ndertuar jashte Tiranes.

Fjala, kush eshte i zoti kulles ? -Pellumb Kulla ?.smiley 

mire mire, por nese kjo ndertese, ky stadium,  eshte investim privat, atehere nuk mund te quhet  ''Stadium Kombetar'',  se ska asnje kuptim !

Ta kishin lene per pak kohe me vone se sapo u rehabilitu ai sheshi Italia e u harxhun i hale me lek.

ça u bo me ato modelet e tjera per te cilat desh na qiten syte brezi edkomunist ktu ke peshku ?

ta gezojne megjithese sikur te ndertonin ndonje gje me te hajrit .psh dibranet 100 km larg iu duhen 6-8 sahat me ardh ne tirane ....

Ua, sa i buukur!... Mua po me pelqen, se paska dhe nje te gritur aty! Po dhe ngjyra erotike, me nuanca,... po me dridhen kembet!... Mezi e kam pritur shkrimin e radhes dhe ja... nje suprize e jashtzakonshme! Ah, more Edi, more Edi, sa erotik paske qene! Apo eshte Dule?... Jo, ata te shendoshet mezi p....  Faleminderit edhe ju te peshkut pa uje, se i dhate pak uje portalit!... 

Uniformat per Euro 2016 i zgjodhen me shije; ka mundesi te mos jete Dule ose zgjedhja e uniformave ishte rastesi/fat.

Hec aty boji paret rrypa e kaisha. Mos harro pullen e kuqesmiley

Po keta legenat sikur thane qe fasaden e stadiumit do e ruanin. Nuk eshte e ne listen e objekteve te mbrojtur pjesa perpara?

Qenka investim privat .kush jane investuesit ?

hajdutet

Eyesore

Bravo Rilindja ka gjet nei privat "budalla" dhe ia ka fut. Hajt se me gjakun e popllit i kane vu ato pare. 

iFiqo thuj iher z. Trump mos ka nei menje te keqe. smiley

"Jane hapur 173 mije vende pune gjate periudhes dy vjecare ne pushtet,dhe jemi shume afer mbajtjes se premtimit per 300 mije vende pune"-tha ministri i ekonomise Arben Ahmetaj.

 

ti bo shaka, po i ka hap vertet, packa se i ka ul rrogen te tjereve per te hap keto vende pune, gjithe populli proletar

si nuk pame ndonje model per fukarenjt 

mire staduimun po me kete rast sipas fotos se pare po kuptojme edhe si do jete shatervani ne sheshin nene tereza.

stadium i ri me 20mije vende!

si puna e atyre rrugeve me 1 korsi  qe u bene pishman per 5 vjet, dhe filluan ti prishin per ti zgjeruar.   thjesht nje mundesi per zyra e dyqane duke hequr edhe pisten e stadiumit.

do thote ndonje qe, edhe projektin e xhamise me synimim per te bere qender tregtare e kishin, medemek qender kulturore!

shih kur te dale ndonje projekt per rimodelimin e universitit apo kryeministrise, duke i vendosur ato ne katin e 15-te!

Sa e turpshme .

Stadiumi duket i bukur ne foto, por ajo kulla çdo aq (s'po e themi shemtuar) aq e njeaneshme, pse nuk bejne me mire 4 kulla te vogla dhe elegante. 

Kulla do te kete kafene te cilat I mungojne tiranes .

kulla e barit nuk do te digjet.

aty do shikoje ndeshjen laja me kulaket

Pse nje kulle njehere, kater i ma pa problem, bile dhe nje ne mes per Partine.

Kur u ndane kaq na rane...

Nje KM nderton stadiume moderne por jo te pranueshme per shijet e holl te Shqiptareve, kurse ish-KM i ben thirrje popullit te armatoset dhe te fuse qeverine ne vrime te miut....ne vrime te miut do futi...thote kafsha.

A ju ka ra rruga me pa si e katandisi Sala dhe Dhalesi Stadumin Qemal Stafa ? Ne Hale publike.....

Pse eshte stadium modern ky?

prit, o prit...nja 2-3 muaj do dali nje variant tjeter.

 

ah... Kallamè thuaj..ja nxine jeten 1Milionshuplakshit. Cdo 2-3 muaj me stadiume, me sheshe, o po me parqe..!

Belul, ky ishte ai qe leshonte tinguj si maçe kur kendonte?

po po, ky  tipi ekstravagant  ishte  (se u be per rrahmet mavria) . po nja 2-3 kenge i ka qare  ne fakt.

Belul, kjo eshte teme per stadiumin. Hidhu andej nga pa censura se po na e ben me keq se Pjeri.

qe thua ti gjembi, lidhja  me temen eshte se Prince ishte tifoz futbolli..smiley

po ku eshte ai  Pjetermustakuqi  kur duhet, thuaj..?  -se fiks , para 2 vjetesh, filluam punimet  per stadiumin Kombetar.smiley

Grand, grand fare. Por po m'vika keq se pasunaret e nerum qe zoterojne apartamente te ambasador 2-shi a 3-shi nuk do munden ma me pa neshjet nga ballkoni. Pa shume lidhje kjo, e di, por dikush duhet me ia qa hallin ene pasanikeve... 

Po thon qe e ka projektu Shullazi me doren e vet.

Mos e boj balte fare, ia kishin dhuru projektin. 

Stadiumi si syte e vet qe t'i dalin. Po hasell-hasell cfare pritej nga Duket ("e krimit" do te thoshte dikush qe kerkonte arme sot ne mes te parlamentit - dhe ne mos kini gjejini, thoshte, ja rrembeni atij qeni) e rilindasit mavi.

Nuk e kuptoj se ku do i shpjere mushka keta, qe nje qyteti qe eshte "kaps" nga te gjitha anet vazhdojne i ngulin tapa (dmth kulla). Kush eshte ai privat trap qe investon ne nje monster te tille. Zyra e kafene thone, po me ato eshte mbushur hapesira brenda unazes sa po ja ben bam. Shpresoj qe te vije nje dite koha kur investitoret ne Albanie te duan te kene nje 'return' qe eshte te pakten nja dy pike perqindje me i larte se ai qe jep bonka, vetem atehere do shohim ndonje gje te hajrit.

po syt e vet qe ti dalin, eshte se e quan:  ''Stadium Kombetar'',  nje investim privat qe pronari  gjithe shpresat e veta i ka  p'shtetur  te kulla e stadiumit,  per te nxjerre leket e investimit..  futbolli dhe Kombetarja jane  dytesore...

ke parasysh:  do ti marrin leje pronarit te stadiumit: kemi nje ndeshje te rendesishme kombetare per eleminatoret e Boterorit ne filan date...  shtyjeni per 1 jave me pas, do thote ai, se kam kullen e zene kete weekend per 2 dasma dhe 1 ditelindje..smiley

nje investim privat

Edhe aq "privat" nuk besoj se eshte Belulo se besoj se ca pare te federates e qeverise (nen ate partneritet-publik-privat) do jene, plus qe token nuk ja ka lene i jati atij privatit (kur t'i fusi ndonje kontrate 100 vjecare me te drejte perseritje qe ta saldoje investimin). 

Po prisni se s'keni pare asgje akoma kishte thene i madhi, kur te behet pas 24 muajsh do shkulni leshte te gjithe. Sec kam frike se do ta nxjerrin ate kullen ne forme kerpudhe...

Sikur moda eshte partneritet publik-privat, dmth i pari e shkumos dhe i dyti e rru. 

Me rrove, te rrova, brisku imi ngelet kishte thene i gjati smiley

po kshu thote aty, Asterisk..  ''pa shpenzime publike''.  

nejse,  vemi te lumi pa  xathemi..  se  modele,  makete,  e video 3D  te tilla, nxjerrin  shpesh keta.

Federata Belul nuk i ka para publike, po nejse do rrojme e do shohim deri atehere

Kjo ngjyra shume e shemtuar.. Nuk shkon fare me artitekturen e sheshit ku dominon e bardha dhe stili italian e viteve 30. 

Shumica e stadiumeve sot behen ne kombimim me nevojat e tjera si zyra, banesa e hotele. Plus qe dhe stadiumet sot nuk jane vetem si qendra ku luhet futboll, por edhe ne arena per muziken, artin dhe evente e tjera publike. Arsenali pershembull kur e beri stadiumin e vet gjysmen e hapsires te zones e zune hotelet dhe apartamentet.

Si vende eshte ideal, ne zemer te Tiranes dhe nuk do ket problem te terheq investitore. Por nuk eshte shume e qarte sa do jape shteti. Shuma 50 milion euro eshte shume. 

 

 

Cfare thu mer Liqen, apartamente ne stadium. Ju mbrojeni mer por dhe kaq shume i beni dem. Terhiqjani veshin ndonjehere, apo dhe ti firmos ne nje bordero me kalin e qyqyes.

Po cfare te te them une ty? Te te them qe stadiumi i ri Arsenalit dhe projekti i ri per stadiumin e Chelsea kane gjysmen e territorit apartamente e hotele plus zyra e restorante dhe dyqane?  Ja dhe planet e Tottenham per stadiumin e ri.. http://www.tottenhamhotspur.com/new-scheme/

 

Hec se ja rrugullo qejfin KUmandanti Stadiumit kur te vije ne pushtet. Ka per te vu Dhalesin manaxher dhe mbas nja dy vjetesh i ve dinamitin dhemokratikisht se nuk pranohen cfare eshte ndertu me pare nga pasardhesit e kulshedres se kuqe. 

Po Dhalesi deri athere eshte i mbarum, plus 2 shko 74 

Mos boj diskriminim moshor Illirjan. Shiko Komandantin si mencurohet e fisnikerohet dita dites. Kur Komandanti shihet si figura shpetimtare e kombit pse te mos e rrjepi Dhalesi stadiumin e ri???

Po se bo dot detyren ai le Stadiumin pa Drita  si ne ndeshjen Gramozi - Real osht me takat ajo pune,  nuk eshte diskriminim,

Ti shiko doktorin, kur s pi ilacet  fillon e destabilizohet truri dhe ne 2016 i thote truri,  qe populli  te rrembej armet, kallacat, dhe te dali ne mal, per lufte partizane , si ne 1997 , Aty ka njel sahati, tek 97 tek 98 ... deri aty e ka pat kulmin 

A ke pshurr ndonjehere tek halet e Qemal Stafes se Dhalesit? Duhet me pshurr nga jashte deres se as derri nuk futet. Une them qe e manaxho domethene vjedh si Ceta e Shqupit dhe per te vjedh ska moshe pa per pune spuno njeri atje.

Per ilacet e Komandantit kujdeset Kapo, po Kumandanti eshte idhnu se Palloshi pas vizites ne Shtepine e Bardhe eshte bo njeriu i padiskutushem i USA ne Shqiperi.

Pritet me deshire ndonje sulm nga Trump Gogla ndaj zotit Edi Rama dhe gojet e liga thone se fatkeqesisht sdo e kemi mo KM  ne Shqiperi por ne Hierarkine e Larte Ekzekutive ne BE, si edhe larg Pallat Ndertimit. Ani te shkoje lart Edi, pa punet e mbetme i mbaro Peleshi.

Palloshi pas vizites ne Shtepine e Bardhe eshte bo njeriu i padiskutushem i USA ne Shqiperi.

ne shqiperi dhe me gjere .lider I ballkanit smiley

Ballkani eshte nje grope septike ku edhe Greqia jote eshte nje hale marksiste e deshtuar.smiley

Palloshi eshte i suksesshem ne Shqypni ....ndryshe nga sekretarja aspirante e PtH qe pretendon se eshte mencuria e fshatit.smiley

Zoti Edi Rama u zgjodh nga Shqipot ta drejtoje vendin deri ne zgjedhjet e 2017, nese ju Grekeve nuk ju pelqen mos e votoni, votoni Cunin e Sheqeres ne 2017, dhe kerkoni Stadium me te modh ose me te vogel.smiley

Ti je anetar I mafies se betonit prandaj I lepihesh palloshit .

Ky eshte per ditet pa "r", per ca metet ai me te kuqe. 

Bo bo ti qeke Nostradamus mer. Rrofte Trumpi atehere, t'jem mrena. smiley

sguxojn me e fillue mre, se i bi m'e pre shiritin z.Basha.

e ka gati NMN-ja gershonen me gjalmë smiley

 

J'aime. Perveç vendodhjes* dhe kulles qe çbalancon arkitekturen e stadiumit.

 

*Kulture dhe sport ne dy hapa, Komuna ne tre... 

Kam degjuar qe tashme nuk behet me percaktimi "sa larg eshte lagja nga X vend (psh qendra) por "sa larg eshte qendra nga Komuna.

Lum njeri qe shkruan ketu qe jeton ne Komune. 

o dhurataaaa si i thone ketij stadiumit ne anglisht?

"The Laundry"

 

kaptiqit paret jo vetem te lame, po te thame te hekurosme e te palëpalosme.

Dhurate per Rilindjesmiley

Mua me kujtoi xhamite. 

po mire milionat per blvd'e dhe stadjume po nai leke per 24 ore uje , drita,  kanalizimet dhe pusetat e mootit ska?

Si kombinat u dukerka ky stadiumi, shume.i shemtuar keshtu sic eshte paraqitur. Ky kompetenti artist sikur ishte dhe dashnor i linjave fluide dhe formave ovale perfaqesuar aq denjesisht nga  Mme Hadid?  Pastaj ajo kulla ne pozicionin qe eshte dhe lartesine qe ka duket se i ben hije nje lagjeje te tere (KP) ne oret e para te mengjesit. Kjo eshte me u pjek ne hije mer...!

e paskan bo yllin me 5 cepa ...

i kishin te gjitha muncite ta bojshin ne formen e syzeve te qemal stafes

o ifiqo, ky qe thu tina eshte i shume nevojitshmi aeroporti "Riformato" smiley

“Arena Kombëtare” jo një stadium, por…një pallat me stadium smiley

Nga sa duket Tirana do të ketë stadiumin kombëtar më të veçantë në botë. Ai nuk do të jetë thjesht një stadium por një pallat me stadium. Projekti për stadiumin që do të ndërtohet në vend të “Qemal Stafës”. smiley

Ju deshet me bo xhamine me pallat mer,c'a t'keqe ka stadium me pallat ?!

Le te merret si nje risi qe edhe pse ka lind nga nevoja per pak para, te marrin shembull dhe te tjerit tash e mrapa. smiley

Gjithmone nevojat e kan cu njeriun drejt ideve inovative. smiley

ka te keqe mer, ka ! -nese  do te quhet ende "stadium Kombetar", atehere duhet te ishte nje investim i shtetit dhe FSHF dhe si i tille mbetet pasuri Kombetare e shqiptareve ne breza. gjithashtu, megjithe  njefare komercializimi qe eshte i pashmangshem, prape ruhet karakteri sportiv i stadiumit. 

ah po, nese  ky eshte stadium i nje klubi, i cili vendos vet si i jep drejtim, apo  kur investuesi eshte nje privat, tip "Skela Syla".smiley,  atehere mund ta bej cfare te doje me te.. qe  nga apartamente "bad & breakfast", apo qebabtore/ qoftexhinj, lavazh makinash,  e deri bordello naten, se do nxjerr leket investimit ky, thuhet me te drejte ne kete shktlrim.

Kur t'a dorzojme do t'u mbyllim gojen gjithe skeptikeve,skeptikeve po them, se ti Belul me Kapon hyne te nihilistet,juve s'ke ca me ju bo. smiley

Edhe nese arrini ta perfundoni , ne Kullen do ta shembim , Stadiumin jo , tha Komandanti sot. smiley

Si tha e Kozmait - dhe ne prap do t'a ndertojme ! smiley

ka te keqe mer, ka

nuk je Beluli ti smiley

Ka ndjek stilin tim ,mos u merzit  vëlla,vlonjat e ke gjer me vdekje. smiley

smiley

Qemal Stafen e shkrete e rrejten, shko ti i thane ne mbledhje se ne po bojm i dor futboll. The rest is history, ... u bo pallati.smiley 

Nuk pretendoj te kuptoj nga arkitektura po mbulimi i stadiumit me cfare do behet? nga fotot duken si mermer pllake varri (per Qemalin). Apo do jete prape me kalldrem me gure nga te gjitha trojet shqiptare, si sheshi Skenderbeu?

e ka marr frymezimin nga rrypi i pantallonave ke stampa 100% genuine leather po thone

Lexova diku se arkitekti e kish marre frymezimin per kullen nga kullat e malesise. Mu duk gjeja me pa lidhje imitimi i kullave te ngujimit ne nje stadium futbolli. Po per ate ngjyren e kuqe te shemtuar rezik do thone jane ngjyrat e flamurit tone smiley

Arkitekti ka kohe qe frymezimin e merr vetem nga kullat  e malesise, shiko ate kullen tjeter ne ndertim. Ne rastin konkret , kemi dhe nje frymezim nga Pallati i Kongreseve. Stadiumi duket si Pallati Kong. po pak me i beshem.

e fundit, kjo ngjyra e kuqe e shemtuar, tregon mungese respekti kundrejt popullit shqiptar. Perplaset ne menyre shume bajate surratit.

pd tha qe do ta anuloje e do te beje nje lines tjeter

ky vazhdon te betonizoje, te shkaterooje historine, ambjentin, ark e cdo gje tjeter....ajo zone aty perreth mori fund qe kur u ndertua pallati i kongreseve e me rradhe perqark.....tmerri me i madh eshte kur Ed piktori medioker mendonse eshte edhe arkitekt i mire....e me teper kur i eshte mbushur mendja vet qe eshte me i zgjuari i shqiptareve.....mendoja se kushdo te jete ne kry vetem sala JO.....por po me mbushet mendja qe paskam qen gabim......sidoqofte Tirana ka mare fund...vetem Tirane nuk eshte me.....

Skizo,psiko,manjakopati e shfrenume per pallate. ''Ballkanike te vegjel'' ngelen

Nuk eshte dhe aq keq. Tani i bie qe stadium te jete shtyre nga pozicioni origjinal dhe te perfshije ate kullen 21 kateshe tek Coin? Pra s'po ndertohet kulle e re, thjeshte po bejne pjese te stadiumit 21 kateshin qe ekziston. 

smileysmiley

27 October 2015 18:20 
News

 

 

 

 

 

 

 

 

(ANSA) - Florence, October 27 - An appeals court on Tuesday sentenced Sicilian financier Salvatore Ligresti, former head of Fondiaria-Sai insurance and asset management company, to two years six months in prison for corruption in connection with the planned development of Florence's Castello neighborhood.
    The appeals court thus reversed the acquittals of Ligresti and four out of five co-defendants at their trial of first instance.
    Also convicted were former city councilmembers Graziano Cioni and Gianni Biagi - who was found guilty at his trial of first instance of bid-rigging and abuse of office - architect Marco Casamonti, former Fondiaria official Gualtiero Giombini, and businessman Aurelio Fontani, who got two months for misappropriation.

100

 

Stadiumi Qemal Stafa eshte stadium olimpik, dhe eshte mire te rrije aty ku eshte. Stadiumin e ri te futbollit ta ndertojne ne periferi.

Kot po flas se naltmadhnija e tij duhet ta kete vendos ket pune perfundimisht.

Kushedi se cfare limitesh do te kete fantazia e tij e ardhshme... Po presim !!!

Stadiumi Qemal Stafa eshte stadium olimpik, dhe eshte mire te rrije aty ku eshte. Stadiumin e ri te futbollit ta ndertojne ne periferi.

Ate po mendoja dhe une. S'ka nevoje per shume periferi. Te rindertojne Selman Stermasi. Eshte dhe shume me afer me lagjen me te mire te Shqiperise.

Ide e mire edhe kjo e jotja.

Prishja e stadiumit Qemal Stafa ka kosto te larte plus qe do te prodhoje nje mal me mbeturina inerte

mund te ndertonin shkolla per aq para .$40 -50 milion kushton ne shba mesatarisht ndertimi i nje state of the art high school per 1000 nxenes   e ndertuar nga union workers ku me i fundmi kushton  $15-20 ora.Imagjino c'mund te ndertohet atje ku pagat jane disa here me te uleta.

Shkolla, spitale, ca te duash. Po a merr vesh budalla?

50 milion € jane me te vertete shume.

Per sa kohe te miret rrine urte, budallejte do ti marrin vendimet

Sa fshatareske dhe e prapambetur ngjan ajo kodra jeshile aty prane stadiumit. Ta modernizobetonojne dhe ate.

pastron leket mafia italiane me partine siciliste te shqiperise

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).