Në programin "Morning Joe" në MSNBC, kandidati presidencial Bernie Sanders deklaroi se javës tjetër do të shkojnë në Vatikan, i ftuar nga Papa për të biseduar mbi drejtësinë sociale dhe mjedisin. Takimi i darës 15 prill është vetëm 4 ditë para paraprakeve të rëndësishme të Nju Jorkut. Sanders tha në tv se nuk bie dakord me Papën në lidhje me disa çështje, si të drejtat e grave dhe komunitetit LGBT, por se njëherazi e admiron punën që Papa po bën lidhur me pasojat morale të politikave ekonomike dhe idhujtarinë e parasë që Papa ekspozon.

196 Komente

...Sanders tha në tv se nuk bie dakord me Papën në lidhje me disa çështje si të drejtat e grave dhe komunitetit LGBT...

Cfare pret nga Papa qe te thote per LGBT dhe abortin?

Hape Biblen dhe lexoje qe LGBT trajtohen si mekatare.Po keshtu edhe aborti.

Mos do qe ta udherosh Papen te beje martesa gay ne kishe?

Te drejta e grave dhe LGBT-ja!! Mah....pse nuk shkon njehere ne Izrael ky Bernie, do shikoj qe atje shte me keq se ne Vatikan.

Gazeta Tomori.. ''Bernie takon Papen''.. blini gazeten Tomori..

 

4 ditë para paraprakeve të rëndësishme

 

kjo qenka si ajo: kupa me kapak, kupa pakapak., ta thuash 10  here pa gabuar: para-paraprakeve.., prapaparaprakeve...

Bernie po takohet me papen, roberit ruse nuk kane c'te hane smiley

... Hitleri takohet me Ducen... Pilkingtoni ne fund te detit..smiley gazeta... hajde gazeta..smiley

Ah Belul, te kapa ne gabim: Leksingtoni ne fund te detit, roberit ruse nuk kane c'te hane smiley

po dajosh e drejte, Leksingtoni....smiley

Belulo i mban mend  pensionistat me ato kapele te stilit te shoku Mao ,meraku i linte pa gjume ,aty nga 89 para se te bashkoheshin Gjermanite......flisnin me kopetence duke tundur gishtin lart..."E di ti more çdo te thote te bashkohen dy gjermanite bashke, bashkohet lindja me perendimin  more ....ka per te filluar lufta e 3-te boterore....papapapa do haj njeriu- njerine"

P.S po ajo me vietnamin e mba mend, qe sekush organizate dergoi note proteste ne perkrahje te luftes ne vietnam, se mbaj mend mire....

Nard Ndoka ka kohe qe e ka taku.

" I was there when that happened " - Brian Williams.

...dhe aeroplanmbajtsja a pat emrin Leksington.

Palloshi eshte nxituar me kete deklarate. Nuk ka pse ta shtyje nje kandidat per president, te urreje Shqiperine. 

Takimi i Sandrit me Papen, perpara zgjedhjeve brenda partise dhe zgjedhjeve te Nendorit, eshte thjesht per te fituar pike ne bursen politike. 

Jo Sandrit Pjero .

jo jo, mir e ka Pjeri, ne shqip ashtu i thuhet se anglisht nuk di ,kurse ne greqisht i thone sandros.

Sander Mafishja

Leje palloshin Pjer. Na thuj a e kapet ate kingun me xhup te bardhe dhe kapele republike ke Aeroporti, a jo ? Se knej s'po merret vesh : osht ai, s'osht ai ...

Ate lajmin e pashe dhe une Qemolo, por eshte lajm per budallenjt smiley te cilet rrijne gjith ankth tani smiley i kishte zon gjumi europianet, tu pi birra gjith diten smiley

Uji fle hasmi s'fle.

O Pjero, ho mer e fike, e ? Ti sa e ndeze ate kadosh ...

por se njëherazi e admiron punën që Papa po bën lidhur me pasojat morale të politikave  ekonomike dhe idhujtarinë e parasë që Papa ekspozon.

??????????????

O Blendi, mire ata gazetaret e shkrete, qe kane muaj qe nuk e marrin rrogen dhe shkruajne rroma per toma, po ty mer jahu, çere te ka gjet?

Une s'paguhem fare, dhe shkruaj nga telefoni teksa udhetoj.

"Idolatry of money" tha Bernie. Idhujtari eshte emri shqip, edhe ne Bibel. Ndoshta do duhej "idhujtarine ndaj parase"... Por hej, ti s'e konkretizove kritiken qe ta diskutonim pak me tutje.

Blendi, lexoje edhe njehere fjaline, nese ka ndonje gje qe nuk shkon! smiley

He’s now cleaned up as a “progressive” or “pragmatist.”

But he’s not even a socialist. He’s a communist.

If Sanders were vying for a Cabinet post, he’d never pass an FBI background check.smiley There’d be too many subversive red flags popping up in his file. He was a communist collaborator during the height of the Cold War.

Sperry notes that Sanders joined the Young People’s Socialist League while a student at the University of Chicago. He correctly identifies it as “the youth wing of the Socialist Party USA.”

Eshte funny se shume nga idete socialiste te sanders si psh:kolegj falas,siguracion shendeti me kosto te lire ,etj aplikohen already  nga qeveria per punonjesit e saj, ushtria amerikane e shume kontraktues te mbrojtjes te cilet jane republikane te thekur.po te shikosh benefitet e ushtrise amerikane si pension pas 20 vjet sherbimi, qira falas paguar nga ne , ku tua doje bycka ne vendet e plazhet me piktoreske te botes , kolegj falas per vete e kalamajte e tyre etj , jane komuniste e kaluar komunisteve .shumica e tyre as kane pare combat me sy, bile dyshoj nese dine te perdorin arme.nje tip qe i ka rene xurnase ne national guard me krenohej nje dite si veteran qe i kishte sherbyer vendit.smiley 

"When it comes to standing up to the oligarchs, leading the fight for civil rights, income equality, and so much more, no other politician has been so consistent and incorruptible as Bernie Sanders.", Serj T. 

 

A.D.D.

We fought your wars with all our hearts,
You sent us back in body parts,
You took our wills with the truth you stole,
We offer prayers for your long lost soul.

The remainder is,
An unjustifiable, egotistical, power struggle,
At the expense of the American Dream,
Of the American dream, of the American, of the American.

We don't give a damn about your world,
With all your global profits and all your jeweled pearls,
We don't give a damn about your world,
Right now, right now.

We don't give a fuck about your world,
With all your global profits, and all your jeweld pearls,
We don't give a fuck about your world,
Right now, right now.

There is no flag that is large enough,
To hide the shame of a man in cuffs,
You switched the signs then you closed our blinds,
You changed the channel then you changed our minds.

The remainder is,
An unjustifiable, egotistical, power struggle,
At the expense of the American Dream,
Of the American dream, of the American, of the American.

You bring about the stick,
We bring about the confusion,
Bring about the solution,
Bring about the fusion,
Bring about the collusion,
Bring about revolution,
Bring about revolution,
Bring it about.

We don't give a damn about your world,
With all your global profits and all your jeweled pearls,
We don't give a damn about your world,
Right now, right now.

We don't give a fuck about your world,
With all your global profits, and all your jeweld pearls,
We don't give a fuck about your world,
Right now, right now.

No flag large enoguh,
Shame on a man un cuffs,
You closed our blinds.

The remainder is,
An unjustifiable, egotistical, power struggle,
At the expense of the American Dream,
Of the American dream, of the American, of the American.

We don't give a damn about your world,
With all your global profits and all your jeweled pearls,
We don't give a damn about your world,
Right now, right now.

We don't give a fuck about your world,
With all your global profits, and all your jeweld pearls,
We don't give a fuck about your world,
Right now, right now, right now, right now, right now, right now, right now, pararara...

 

Sanders took several “goodwill” trips not only to the USSR, but also to Cuba and Nicaragua, where the Soviets were trying to expand their influence in our hemisphere.

In 1985, he traveled to Managua to celebrate the rise to power of the Marxist-Leninist Sandinista government. He called it a “heroic revolution.” Undermining anti-communist US policy, Sanders denounced the Reagan administration’s backing of the Contra rebels in a letter to the Sandinistas.

Uau si mer qenka bo prap Ortega president I Nikaraguas!! Prandaj gjith ato endrra qe shof!!smiley

Lereni Sandersin,por shikoni traplleqet qe thote Kryeministri yne per garen presidenciale amerikane.

http://www.gazetatema.net/web/2016/04/08...

Qenka vertet idiot!

Mire e talli Vucici,une sjam lider boteror si ti- i tha Rames.

....nuk do perendia te fitoj Trump dhe ta shikojme ket hajdut me cizme se ku do perfundoje.smiley

Juve te Shqupit ju ka kafshu qeni i terbum i Vicidolit, DHANDRI I SHKIJES,  e keni shku per Lesh.

Po fitoji Trumpi:

1 .do terhiqen trupat nga Kosova,

2. do i kerkohet falje Serbise per bombardimet mizore te civileve Serb

3. do ulen shpenzimet e Amerikane ne Nato dhe do kete terheqje te Natos sepse Trumpi deklaron se e ka mik personal Putinin

4. do pakesohen investimet amerikane ne institucionet shqiptare e kosovare

5. RILIND EPOKA E IZOLACIONIZMIT

P.S. Palloshit nuk ka per ti hy asnji gjemb ne kembe se rrezik Amerika mbyll ambasaden me Shqiperine per te ulur shpenzimet....po te besosh Trumpin

Mire kto por po fitoi Trumpi priten te hidhen  dhe Diversante per te permbysur Pushtetin Popullor.

Hahahahahaha,

E forte kjo.

Brado juve lajmet i merrni nga Radio Shqupi e ve bast se nuk keni degju nje fjalim te Trumpit ne jeten tuaj, sepse i degjo Cuni i Sheqeres e ja u perkthe.

Trumpi nuk i ndyn komet e ushtareve amerikon per ti cu diversant ne Ballkan mo, kokat hongshi do thote dhe ndaj Serbve ka simpati dhe debolese te shprehur e jo te perceptuar. Eshte izolacionist e nuk dergo diversanta por nderto mure me Mehikon.

Nejse edhe Albini ishte kunder bombardimeve te Beogradit keshtu qe nuk ka pse tju habiti Trumpi.

smiley

 

Po ça lesh diversantesh, ndihma ore, makarona nga ajri do hudhi smileysmiley

Thuhet se e ka zgjedh dhe ambasadorin ... smiley

Hendsam, si vetja smiley

 

smiley Si vetja posi, edhe grune po ashtu e dum. ka lezet. po siduket i paskan hy xixat/xhelozia grus se kryetarit qe flet keq per trumpin.

O Tirons i lebetit.

Akoma po mbron nje deklarate idiote qe beri Rama.U mundua Baton Haxhiu tja rregullonte,por ku degjonte Rama?
Flas si Kryeminister i shqiptareve -i thoshte.

Keshtu thame edhe per Obamen ne 2008,meqe kishte lidhje te forta me lobin serb te Cikagos,por ja qe politika nuk ndryshoi.

Nese ky Kryeministri jone nuk e di atehere dikush duhet ta mesoje qe politika e jashtme e SHBA-ve,NUK NDRYSHON me ndryshimin e presidentit.
 

Ore korrent.... Rama nuk ka bere asnje deklarate te gabuar....

RAMA U FTU NGA OBAMA KET MUAJ PER VIZITE NE SHBA DHE PO DEKLARON BESNIKERINE E TIJ NDAJ HILLARIT....

Rama po fton hapur Shqiptaret e Amerikes per te votuar Hillarin ...se sa do e degjojne pune tjeter. Rama po shpreh besnikerine ndaj Hillarit dhe e di mire qe Trumpi nuk fito. Se cthote Shqupi mbasanej ti ndajne me ambasadorin Lu.

shqiptaret ne amerike , jane komunitet i modh i rendesishem, qe ndikon shume ne rezultate  smiley

Edhe Republikanet edhe Demokratet konkurojne fort per voten e Shqiptareve ne East Coast.

Shqiptaret jane shume te koncentruar dhe do vije dita qe kane per te qene shumice absolute ne ndonje shtet si Connecticut, dhe si rrjedhoje vota e tyre behet tejet domethenese. Po duhet te marresh vesh pak nga keto pune illirjanosmiley

Ne cilin shtet jane te rendesishem shqiptaret?

Ne NY,Mass,Illonois Michigan ku jane shqiptaret e koncentruar,jane bastione te Demokrateve.Po keshtu edhe Connecticut.

Si me shqiptaret si pa ta keto shtete blu kane votuar,pervec se ne 1984-en...

Thuaj qe Rama flet kodra pas bregut.

Po sikur Trump te fitoje,cfare do te beje Rama.As telegram nuk do ti dergoje?

Me pak fjale e pranon edhe ti qe vota e Shqiptareve eshte e rendesishme ne East Coast, thuja Illirianit.....pastaj po te vinte Cuni i Sheqeres ne Washington ti do beje nje hap me teper e do bashkoheshe me mua plotesisht. Wiener fitoi ne nje zone tradicionalisht demokrate...mbasi ra nga skandali i penisit ne instagram...aty fituan Republikanet. 

Nejse, habitem me ju qe jeni ne oksident dhe perserisni te njejten llafollogji me lokalet. 

Rama nuk eshte lider boteror sic thote Vucic  por vasal i Obames dhe Hillarit, e mire ben qe eshte sot per sot, per sa kohe qe bijte e Shqipes jane katandis si bij zhabash.

Do kete problem per Shqiptaret po fitoji Trumpi, si ti dergoj Rama telegram ashtu edhe ti propozoj e ti shprehe dashurine. Rama ka ne dore ti shprehe Hillarit aleance te flakte pavaresisht se cfare vle ka. Trumpi po morri vendim qe sna pelqen nuk do ja ndroje mednjen telegrami Rames apo Lulthimit.

 ne c`a ti bojm zgjedhjeve ne Shqiperi se ne amerike  se kemi problem, po na u tek, mjafto nje kushtrim dhe te gjithe bashke si trup i vetem  rrezojme cdo qeveri smiley

smiley e mer ilir-jan smiley vendimtar ne zgjedhjet e nendorit smiley i modh je smiley

Por jo mer Pjer, se nuk jan asimilu te gjithe si puna jote midis nderkombetarve, Shqiptaret ne Amerike jane perqendru mire dhe kane jete komunitare ne ngritje, sidomos keto 15 vjetet e fundit. Kan hape biznese e mbajne lidhje me njeri tjetrin e organizohen bashkarisht, ndryshe nga 25 vjet me pare ku dikush punonte per nje Grek e dikush per nje Kroat. Komuniteti Shqiptar eshte i respektuar pavaresisht qelozise. Demokratet dhe Republikanet e shohin komunitetin Shqiptar jo te injorueshem, Ti Pjerin me Illyrianin menoni nryshe.

Tironco smiley po ku ngrejm peshe ne ne zgjedhjet aty tek ty ne Nendor. Shqiptaret s'jane as 1% e votuesve aty. 

Pjero, rezultatet jane shume te ngushta ketu per ate pune e luftohet per cdo vote. Ka pas president qe kan humb per mijera vota. Po pse bojne fushate Demokratet e Republikanet ne komunitetet Shqiptare o Pjer se jane te parendesishem????

 Rama nuk ka bere asnje deklarate te gabuar....

lumthi Rama per ty.

Deklarate e gabuar e gjykuar nga Alba se une nuk po ndjej ndonje repercussion ne politiken elektorale te Trumpit deri me sot. Le qe per ty ehste kandidat presidencial i duhur ai sllavofili republican i Shikagos

Cuni i sheqeres beri nje gafe te tille dikur kur tha se:ne favorizojme bushin kundrejt clintonit>atij i falej se ishte sefte ne politike por ky nashi pas 25 vjet nuk i falen keto lloj deklaratash .se eshte ndryshe merr vesh kur flet ne emrin tend e ndryshe kur flet ne emer te kombit. 

Nuk eshte njesoj, Bushi me Clintonin, Bushi Junior qelloi koqe per Amerikonet por per ne Sjhqiptaret Babaxhan, sinqerisht me vjen keq kur i bine ne qafe Bushit, kaq kishte kaq dha.

Trumpi eshte mallkim per Shqiptaret e jua kum thon qe ne vere tek pa censure kur Ambasadori Lu nderehynte ne perzgjedhien e deputeteve Shqiptare. 

Rama, me ka kopjue

politika amerikone nuk ka rendesi kush vje ne pushtet, nuk ndryshon bosht, se nuk eshte si shqiperia pa bosht ..ideologjik smiley

Trump ne radh te pare mendon per interesat e amerikaneve dhe jo te shqiptareve, qe vijne mbrapa si kone e bukur sa here qe i japin ndonje karamele kjo nuk do e ndryshojne pozicionin e trajtimit , tone - konja kone do te mbetet gjithmone,

Ilirjan, Trumpi ka bosht ideologjik te paster e radikal, izolacionizmin, qe eshte i demshem per Shqiperine. Shqiptaret ne USA, se ti ske ca bo, duhet te dalin te votojne kunder Trumpit, pavaresisht se cka thene Rama. 

Ndoshta Rama e ka thon qe ta presin mire ne shtepi te bardhe e ti japin nje pajat makarona me shume, por Trumpi do te ndryshoje politiken amerikane, me ato qe thote dhe prandaj e ndjekin me radikalizem....DO NDRYSHOJE AMERIKEN...E SHKRUAJNE NEPER SHKOLLA EDHE NXENESIT....NEPER MURE OSE LOCK-BOKSE. Ska per ta bo se sdo zgjidhet por po u zgjodh do bej traplliqe qe ne si shtet me shaleshqyer, por jo vetem neve por edhe Kosova do e ndjeje pasojen e terheqjes amerikone nga Ballkani e Europa Lindore.

sic ka ardh situata sot ne bot ku jane trondit te gjitha Trump nuk eshte gje tjeter vetem se produkti i kohes qe po jetojme, kjo tregon se bota amerikone dhe ajo europiane eshte ne preh te briskut. e thash ne amerike, kapitali i madh amerikan, eshte ne nje dilem te madhe ku po teston , me mire nje Trump apo me mire nje Hilary republikan, qe nuk eshte tjeter, gje,  vecse nje shprese e vaket , keshtu qe nuk eshte cudi qe edhe te fitoj, sic fitoi edhe Bushi senior ,  dikur .. i ka kriza keto ! 

sic ka ardh situata sot ne bot ku jane trondit te gjitha

+100

Rama, me ka kopjue

Sa here neta e shkrete  i thoshte rames se kopja eshte ves i keq , ai nuk e degjonte .urdho nashi.smiley

 

Si KM i Shqiperise gjithe ajo e duhej te thote palloshi eshte :ne do te respektojme , nderojme e bashkepunojme me kedo qe populli amerikan do zgjedhe per president.kaq.pastaj te lutem shume  kush ky qe e ka mbushur parlamentin shqiptar me kriminele te kerkuar nga interpoli qe te gjykoje dynjane?

+100

Po te ishte qe fjala e politikaneve tane do te ishte me pesh, per nga reputacioni qe ata kane ne bote, edhe mund te merrej seriozisht fjala e Rames, apo e Berishes   Boratit tone !

smileysmileysmiley

"....ky qe e ka mbushur parlamentin shqiptar me kriminele te kerkuar nga interpoli qe te gjykoje dynjane?"

Kjo i ve kapakun. smiley

Make America Great Again! smiley

M A G A
A
G
A

" Ban pre-shredded cheese ! Make America GRATE again ! "

... When did America stop being great, anyway ... ?

“IVANKA  did a good job. So, I won’t say ‘IVANKA, YOU’RE FIRED!'” smiley

...by the way  ''Who's Gonna Pay For The Wall?''

Rama bo gafe kolosale duke fol si km. Mund te flasi si Lider Partie, Piktor, Mesia, po si km fut hundet ne punet e mrenshme te Amerikes. Se mos haje nei laper prej Obames ... pa bo hesap Trumpin.   

po ti ket thene ato, loqe krejt... 

Hajt mo, mo mire vone se kurre me e kuptu.  smiley

Po ne na shkartis Parlamentin ambasadori Lu si me qen parlamentaret letra bixhozi, na vendos kush Gjyqtare duhet te japi doreheqje ose jo bazu ne vleren e ores se dores, na keshillo mos me votu ke ka makine me xhoma te zinj....e po fuska hundet Rama tu thon qe eshte katastrofe per Shqiptaret po u zgjodh Trumpi?

Eshte njoni aty siper qe thote se po u zgjodh Trumpi, Rama futet ne Burg...hec e merre vesh ndjeshmerine per sovranitetin dhe futjen e hundeve ne pune te permrenshme.

Po edhe vllaznit s'jon njisoj, osht nji i modh e nji i vogel jo ne me Ameriken. Faji i ndihmsave qe e kane lon intervisten me dal. Hudhe mer ate dobic pare kur duhet. Se ky kushedi ca bari do ket pi. 

Ai mund te kishte gjet menyre tjeter per ta thone. Psh ta thote Bracja, maksimumi Pjeri do nxefej. smiley

Sigurisht qe Rama e di se qëndrimi deklaratë e vullneti i tij nuk kane asnjë ndikim tek zgjedhjet amerikane dhe nuk është se vota e amerikaneve pro apo kundër Donald Trump do te ketë ndonjë ndikim prej tij . Ai i bën këto deklarata servile par vizitës se tij ne SHBA pasi e di qe Donald Trump është një opozitar dhe kundërshtar i njohur i presidentit Obama dhe qeverise së tij .

Rama shfrytezoj Kosoven per te dhene kete deklarate sepse ai e provoj te beje disa here deklarata anti Trump në Shqipëri dhe media amerikane e ajo botërore nuk i dhëne asnjë rëndësi por ato i dhanë vëmendje shumë vëmendje atyre në Kosova. Dhe kjo nuk ndodh rastësisht. Kosova është prej kohesh ne vëmendje ndërkombëtare politike e mediatike për shkak te statusit ende te pa zgjidhur plotësisht te saje. Çlirimi , pavarësia dhe shteti i Kosovës janë para se gjithash një kontribut i SHBA-ve qe vazhdon edhe sot te jete garancia me e madhe e tyre. Të gjitha mediet amerikane e botërore qe e pasqyruan sot deklaratën atni Trump te Ramës kishin fjalën e pare te shkrimeve te tyre ” Kosova” , pra kjo deklarate antiamerikane po behej ne Kosovë e ky qëndrim politik po vinte nga Kosova . Opinioni publik ne SHBA qe me te drejte nuk e ndan dot mire Shqipërie me Kosovën mendon se një gje e tille vjen nga shteti qe krijuan e po mbajnë ne këmbe vete ata me taksat dhe ushtrinë dhe diplomacinë e tyre.smiley

Cdo popull, komb e qeveri ne botë mund te ketë te drejte te dalë kundër Amerikës por shqiptaret dhe veçanërisht Kosova jo ‘ Ky “trapi” shkon ne Kosove e kërcënon Amerikën se do prishe marrëdhëniet me te po zgjodhi president njërin që nuk e do nje tjeter komunist ne Rome.Kjo eshte e qëllimshme dhe kriminale.

çfare taksash paguajne amerikanet per kosoven ?

 Preliminary est. of US peacekeeping costs in Kosovo for FY 2000: $2.04 billion

....mgja Rama ka  te drejte te kete frike nga zgjedhja president oi SHBA i z.. Trump . Nuk është i pari kryeministër ish komunist e oligark qe ndjehet i kërcënuar prej tij. Zgjedhja e z, Trump president i SHBA pritet te sjelle ndryshime te mëdha ne rendin dhe politikën botërore,. Komunistët , kriptokomunistët , diktatoret , oligarktët dhe spekulantet ne te gjithë boten nga Nju Jorku ne Moskë janë te terrorizuar nga zgjedhja mundshme e tij përfshi edhe tutorin ndërkombëtar te e Rmes Xhorxh Soros . Rama nuk ka pse e mos jete i tmerruar prej tij . Por ne se është i rrezikuar Rama, Kurti, Sors e tje komunistë e spekulante te majte te tjerë, nuk është e rrezikuar Shqipëria, Kosova dhe shqiptarët, përkundrazi : Ne se Rama e Co ndjehen te kërcënuar e frikësuar për Shqipërinë e shqiptaret është shume mire .smiley

s'morra vesh ato taksat ? per çfare i paguajne, me mbajt trupat e tyre, apo qeverine e kosoaves me pare ?

ca ka mos me mor vesh! sigurisht per trupat e tyre. ne te kundert te vje prap serbi atje, Kosova akoma ka nevoje per si i thone paqeruajts se akoma nuk eshte e pavarur, nuk eshte njohur nga shumica e shteteve, apo okb.

ku e di ti qe te vje prap serbi ? 

dhe sikur trupat e tyre, mos te ishin ne kosove ata do t'i zhvishnin ushtaraket dhe t'i lenin pa pune ?

po ne Kosova na intereson se per ate po flasim, ne se i zhvesh apo le pa pune ushtaraket ta zeme ne Koren e jugut edhe nuk na intereso shume si shqiptar flas.

nuk i paguajne per ne ato leket. i paguajne per trupat e tyre dhe kryesisht PER INTERESAT E TYRE. (se xhandarin e botes, nuk e ben amerika falas)

keshtu qe mos ja faturoni kosoves KOT !

Interesi eshte i perbashket, se pa interes as plaka plakut nuk ja jep, me kaq e lashe.

Kur po mbron Ramen edhe per kete ore Tirons,ti qofsh,se te paskan marre trute ere.

Eshte Angela merkel dhe Kryeministri i Kanadase,qe Trump-i i ka marre neper goje gjate fushates dhe nuk dalin dhe flasin,si Rama...

Ti qenke komplet militant i Rames.

Edhe vete Baton Haxhiu me Mero Bazen po mundohen ta fshenin si lajm,ti thua mire ka folur.

Une jam kundershtari i Shqupit  i betuar dhe jo militant i Rames. Rama eshte sumpamuk per mua personalisht. Cti bosh nuk doli njeri tjeter.

Ene i her militant je ti qe gjykon si Shqupi. Ta thashe qe Rama nuk eshte ndonje lider botnor po vasal i Hillarit. Nuk ka thon ndonje gjo te modhe po qe as Trumpi ska per ta morr vesh per ate pune e mos u frigo.

Po ta them edhe une si Palloshi, bile po te shkosh ne histori do shikosh qe kam mbajtur te njejtin qendrim: Po fitoi Trumpi, fatkeqesi per Shqiptaret por shyqyr nuk fito.

P.S. Rama eshte Militanti im se ka lexu Peshkun e me ka kopju.

Pse s'thu qe ti e paske morr ne qaf Ramen. Thuj te drejten me sa sheqer te kon ble. Apo Blushi me libra dhurate.smiley

E tha Kapo Anonimi me siper....amon pse nuku behet Trumpi President se Palloshi do jete i pari qe do shkoj ne burg......e kupto ti cer na ka ra per hise apo jo. Nejse ti nuk e dalloke vjedhjen me blerjen gjithsesi.

Mire mer mire po veten e rujte. Militantin e qite zbulute. Ta thote ne Ai si Edi i lebetit psh.smiley

Une jam kundershtari i Shqupit  i betuar dhe jo militant i Rames

...po ket te kishe thene me pare o ilebetitun.....un thash se ti e kishe inotin vetem me komandantin,..por ti ti e paske me gjithe PD .kjo tregon se  o ke ken sigurims o sekretar partie.Ene Salen e ke inat vetem se ju tradhetoj se po te ishte akoma me ps do ishte burre i mire per ty smiley

PO ku keni lene klysh Sigurimsi e Sekretar Partie pa mor tek Shqupi mor amon. Perjashtuat cdo themeltar te PDs dhe krijuat nje Hale Shqup me Dogjana, Ristana e Kastriot Islama. 

As Meksin se keni mo ne PD o besniket e Besnikut te Besnikut te Partise. Kapo me sy nuk ju shof dot juve te Shqupit, ju ka kafshu Doktor BrekDhjerramani e jeni kthyer ne Zombi, kokkrat e hajduteve.

Taliban ju kam quajtur gjithmone si grupim e sju kam nda ndonjeher. Kanceri i atij vendi jeni. Dhe e di kush eshte fatkeqesia me e modhe ???? Qe Shumica derrmuese e Shqiptareve mendon si une....fatkeqesi per ate vend qe na rate ju per hise.

Cili është shqiptari me pseudonim që shpif në Internet për shqiptarin me emër e mbiemër ?

Është spiuni i kurvit, autori i denoncimeve, shkruesi i letrave anonime, adhuruesi i veseve, tersi i gjithçkaje pozitive, grindaveci që përmes Internetit rreket të shkarkojë epshet e mungesës së identitetit, tuhafi që kujton se me pseudonim mund të bëhet protagonist, vanitozi që ngutet të faktorizohet përmes hijes, skllavi i ngushtësisë së mëndjes, superficialitetit, pamjaftueshmërisë cerebrale, mungesës së fantazisë, thatësirës shpirtërore, moskuptimit shoqëror, mjerimit intelektual, frikacaku, burracaku, gjysmaku, çereku, i devijuari, horri, shkurt, fundërrina e shoqërisë, bërllogu i Kombit....shkrun i nderumi Ypi. smiley

E ka per ty e Salen o Kapo, thuaj Ypit te boj nje Vox Pop poshte artikullit te tij e te pyesi kush eshte...eshte Doktor brekDhjeramani jot, Komandanti...Besniku i Besnikut te Partise e me vone pas vdekjes Besniku i Simon Stefanit. Ta mbani me shendet Komandantin ne krie te Shqupit se Pleqnine e paska shume te keqe.

Duan te balancojne votat e.fituara nga trump kur tha qe do deboje muslinet.

o banda saliste e peshkut, kujt mendon se po i mbush mendjen per "gabimin" e Rames, o qorra qe ta shisni kalbesiren per mall te shtrenjte, sy per sy...  

Diplomacia e larte paska mbetur te tregohet nga peshq mashtrues te pellgut te thate

c'ju genjen mendja!!

 

edhe ti ben mire nganjehere ti lexosh artikujt qe poston ..Kur kina nuk ben komente ne kandidate specifike kush eshte ky te jape mendje per punet e dynjase..

...A Chinese official referred to a statement last week from China's foreign ministry spokeswoman. Asked whether China was concerned about Trump's proposal to place high tariffs on Chinese goods, Hua Chunyin declined to comment on specific candidates. But she said "I want to stress" that China and the United States have "major responsibilities" in maintaining international political and economic stability.

Representatives of other countries publicly attacked by Trump, including Iran, Iraq, Saudi Arabia, Saudi Arabia, and Vietnam either had no comment or did not respond to requests for comments....

 

Ne jemi akoma ne Europe smiley. Ate shohim. E para. E dyta, si europe, shtetet e saj me te mira mbajne vendet e para ne udhen progresiste, edhe me ne krye se usa jone. Keshtu qe "njesine matese" (europen) e kemi te forte dhe me c'shoh na tregon qe jemi ne nje hap.  

Kina konservatore mire eshte me veten e vet nese s'hap goje, ashtu i takon te sillet.

Per muhabet edhe mund te eglendisemi dhe s'ta marr per keq. Por po t'a marresh seriozisht, flitet ndryshe, jo keshtu 'loose' fare...

eshte jodiplomatike per KM te flase ashtu .

nuk ka diplomaci me Trump. Pastaj, vete Trump eshte kundra korrektesise politike smiley. Bernie Sanders prandaj preferon  me mire me Trump sesa Hillary. Ose edhe vete Trump, kur flet, perdor me teper konsiderate per Bernie sesa Hillary (sa per ilustrim ... )

Nejse, dalja drejtperdrejte e Km e radhit ne nje linje me qendrimet me te mira ndaj Trump. Nuk eshte vetem, dmth. Edhe ti vete, une besoj, je dakord. Por e ke hallin tek KM smiley

 

Une presonalisht jam kondra Trump.Por une kam te drejten e votes plus perfaqesoj vetem veten time.AI qe e don aq shume ti perfaqeson shqiperine e teknikisht kjo eshte nderhyrje ne punet e brendshme te nje shteti tjeter.do thuash ti se pse Lu jep mend per punet tona e para e ftojme vete bile i lutemi te fuse hundet ne punet tona , e dyta mbeshtetja e tyre na ka mbajtur deri tani .kur te behemi edhe ne qe te mbajme ameriken atehere do kemi te drejte te fusim hundet ne punet e tyre.

Kjo nuk eshte vetem ceshtje e kufizuar puneve te amerikes, del jashte kufijve te saj: Usa si lider boteror,  eksporton hegjemonine e saj, ne varesi te politikave te brendshme dhe ketu Trump eshte nje kercenim potent. Nga ana tjeter, sic thame pak me lart, nuk jemi vetem ne kete. Krahet i kemi te mbrojtur, si i thone.

Ok nese trump zgjidhet president palloshi ka per ti lepire ato qe ka peshtyre .smiley

"Ok nese trump zgjidhet president" ( te citova, pra jo se po e them une kete gje), vendet e BE nderpresin të GJITHA mardheniet (perfshi dhe ato diplomatike) me Usa

vendet e BE nderpresin të GJITHA mardheniet (perfshi dhe ato diplomatike) me Usa

Stalker , you know better than that ...smiley

qe nga momenti qe shkruajte "nese Trump zgjidhet president"... 

nese trump zgjidhet president BE e cila mban marredhenie edhe me shtete si Irani do i prese me SHBA me te cilat jane te lidhura pazgidhmerisht ,nga ana ekonomike , ushtarake , politike etj..?!Ajo qe do ndodhe nese Trump zgjidhet president eshte se ai do i harroje premtimet e fushates.edhe nese do te doje te veproje ne premtimet e tij eshte kongresi qe do i vje fre , gjykata e larte etj .checks and balances merr vesht.Prandaj palloshi duhet te harxhoje me shume kohe duke qeverisur vendin e tij e me pak duke e vrare mendjen per hallet e botes.Amerika megjithe defektet e saj ka veqil.

checks & balances nuk jane mekanizem inhuman, robotik. They remain always prone to human subjectivism, regardless the system perfection. Pse duhet te kete besim absolut ne to ??!

Edhe Shqiperia ka sistem te checks & balances smiley

Palloshi nuk ka cfare lepin se e di mire qe Trumpi nuk ka per tu zgjedhur President. Nese do kishte mundesi te bindshme per tu zgjedhur Trumpi, Palloshi nuk do ju gafurrte jevgut te vogel e pa shonc....por do rrinte ne autobuz pa i fol shoferit e duke pare nga penxhereja horizontin.

A nuk i kuptni motivet e Palloshit a doni te mburreni qe si ministra e kryeminstra ju Peshqit do silleni me mire, kjo eshte qeshtja.

Ai(palloshi)  ka dhene prova bindese se i lepin ato qe ka peshtyre derisa e ben pjaten pasqyre.Ti mund te mos e mbash mend se ke qene teper i vogel ne ate kohe por dikur Ilir meten e shante si hajdut nashi e konsideron bashkryetar te PS. 

Palloshi nuk ka cfare lepin se e di mire qe Trumpi nuk ka per tu zgjedhur President

pikerisht, kete NUK kuptojne (ose bejne sikur NUK kuptojne) keta.

C'tu thush... 

Alba, edhe nje here :

BE ka shance ti nderprese mardheniet me USA po aq sa ka shance qe Trump te zgjidhet president.

po tani, jam i qarte ? 

edhe nese do te doje te veproje ne premtimet e tij eshte kongresi qe do i vje fre

se nuk të paskam lexu: ate qe nuk kupton ti eshte fakti se, nese Trump zgjidhet, plas lufte civile atje ku je.

Po tani a jam i qarte ?

"vendet e BE nderpresin të GJITHA mardheniet (perfshi dhe ato diplomatike) me Usa" Endrra e gjitha kamunistave smiley

Kamarade, ta pakten perjashto ato online per hater te peshkut, apo s'pyt revolucja. E morret ne qafe ate ideal te bukur. smiley 

Ju jeni aq dobet sa as kurajo të vinin bast qe Trump nuk do të jete kandidati i GOPit nuk keni  smiley 

Po ti si leshin na e mate dobsine? smiley 

Une nuk du qe Trumpi te jete kandidati i GOPit. Edhe kaq ka bo shume dom. Ja po dalin lloj lloj monstrash (edhe ktu bile) raciste, a pordhi kali. Kurse per shqiptaret do jete akoma mo keq. Dhe Rama jo se foli keq. Po nuk i takote me fol si km. (Pastaj si Mesiasmiley osht i mirprit). Kapish? S'ka gjo se e kap heren tjeter. 

Problemi i vertete nuk osht Trumpi. E kam thone dhe here tjater, ky ka qe me 88ten qe tall trapin me kete pune. Fakti qe kete here i nezi, tregon per il popolon jo per Trumpin. Se ndrushe ca thone kllasiqet, il popolo here pas here shko per lesh. $hpre$a osht tjater kund, thasmiley

PS. Ta kam thone per sa kohe te jesh ti kamunist, osht kauze e djegme. Shif mos bohesh me Trumpin, dro i thyhet koma shejtonit.smiley 

Dobesine ua mata me reagimin qe bëtë me deklaraten e Palloshit. Gje qe le të mendosh se e supozoni nje fitore të Trump

Fakti qe kete here i nezi, tregon per il popolon jo per Trumpin.

 

 

 

 

 

 

Plotesisht dakort. Por nese " il popoplo do shkoka për lesh", pse habitesh qe dhe BE "nuk shkoka për lesh" dhe nuk ja pret drute e shkurtra il popolo amerikanos? (i cili nuk do priste hiç ate dite por do i futej luftes civile)

e shiko qe NUK eshte kollaj ta marresh si hipoteze fitoren e Trump? 

 

 

Se ju le me barre Putini per dy dit. Se Hitlerit iu deshen nja dy jave.smiley

Hajt po ta perseris edhe i her msimin, se dhe filmat e bukur shifen te pakten dy here. Domi i deklarate se Mesiat nuk eshte se kur te fitoje Trumpi do hakmerret. Po ky i hy ne punet e permrenshme Amerikes, pavaresisht si e qysh. Psh mos ishte Obama vanilje si osht (ne fakt dobesia e tij eshte faktor tjeter per Trumpizimin) i jepte i laper (ishalla jo se lapra e tij osht per te gjithe). Dmth Lu-ja se Obama i shkrete osht i zone tu mledh leckat.  Nuk e them mo per here te trete edhe sikur me Trumpin te bohesh. smiley 

PS. Nashi mos u boj mo fanatik se ... Mesia, qe e kuptoi dhe e kon zhduk deklaraten. Po sa pare bo, peshku e Trumpi e pa.smiley 

Se harrova, ca lesh lufte civile mer. maksimumi Melania do i trefishoje dozen e viagres, e do kena nje deshmor mo shume. Ups u dogj dhe ky variant, hajt se kena te tjere. smiley

Me duket se llafi ishte tek etika diplomatike e deklaratave te tilla nga nje kryetar qeverie per kandidatet e nje shteti tjeter e jo nese trump ka gjasa te zgjidhet apo jo.

etika hyn sikur ai ta shante nga nena, apo ta quante idiot. por nje kryetar shteti ka te drejte te reagoje publikisht per cilin do problem boteror.

"Ok nese trump zgjidhet president" ( te citova, pra jo se po e them une kete gje), vendet e BE nderpresin të GJITHA mardheniet (perfshi dhe ato diplomatike) me Usa

Naivizmi yt teljkalon cdo kufi  smiley

Në fakt eshte me e thjeshte se kaq: duke qene se ka ZERO shance qe Trump te behet president, sigurisht qe ka dhe ZERO shance qe Europa të prese mardheniet me Usa. Por qe nga momenti qe dikush aventurohet të imagjinoje Trumpin president, sigurisht qe eshte legjitime të imagjinosh nje Europe qe pret mardheniet me Usa 

 

Se harrova: keta dhe faktin qe Rama e ben ate deklarate nga Kosova nuk dine ta shohin. Ndofta aq u behet vone për të, ku po i dihet ?? 

kosova nuk u kriju dje. po ashtu nuk do te zhduket edhe sikur trumpi te vije ne pushtet.

sigurisht !!

Edhe nja dy sulme te tjera ne France apo Evrope dhe do ta harrosh shpejt Trup se Le Pen e ke presidenten e ardhshme te Frances

franca do te behet me shpejt islamike sesa lepenia te vije ne pushtet. kjo nuk ka me shume se 30 %. asnjera nga forcat ne france nuk ka me shume se kaq, ne fakt.

dmth nuk e merr dot pushtetin pa lufte, kur s'ben me shume perkrahes se kaq. se edhe po te ta japin vete, nuk ke legjitimitet. s'ben pra dot reformat qe do, qe ke ne program.

Kater kandidate qe e majne veten te gjithe si kristiane te flakte...dhe kush e takon Papen ? - I pesti, nji cifut socialist. Go figure ! Ka ardh fundi . Vjellhajdutet e Shqiprise t'i fusin paret qe kon vjedh ne bythe se nuk iu bo dermon as zoti...Apocalypse now redux.

Katoliket dhe cifutet shkojne shume ne harmoni me njeri tjetrin. Cifutet ne shumice jane socialiste, versioni me i mire i socializmit kapitalist me demokraci te pjeshme. Me katoliket kane interesa shume te forta per prona te gjithekudo ndodhura shume delikate dhe me shume vlera monetare e simbolike. Pra gjithmone e mbajne mire me njoni tjetrin. Cifutet nuk shkojne hic me ortodokset dhe protestantet. 

Keshtu qe Clintonin mund te kete fillu ti hyje i cike frika nga ky fakt. 

Papa di ca ben, s'genjehet nga krip(s)to-fashistet.

Per sqarim, kjo karikatura ka ca kohe qe eshte bere, dmth para se te dilte lajmi per takimin gjate te cilit njerzit do pyesenn kush eshte ai burri ne tribune me Bernie smiley

Kater kandidate qe e majne veten te gjithe si kristiane te flakte...dhe kush e takon Papen ? - I pesti, nji cifut socialist. 

Urno. Bos tjetri. Papa po ben nj endorsement gjigand. 

12 % e popullsise se zyrtarizuar ne Amerike eshte Latino, perqindje qe ja kalon dhe African-Americans. Vota e Latinos mendoj se do kete me shume peshte sesa vota e blacks ne keto zgjedhje. Blacks jane the traditional minority of the Democratic Party, po sic duket Berni po perpiqet to pitch another minority qe ka interesa me ekzigjende dhe i intereson te degjohet. 

Latinos ne keto kohe kane me shume motivim per te shkuar ne kuti votimi pasi ata kane familje qe jetojne bashke po nje eshte amerikan dhe 5 jane pa letra. Me filozofine e Bernit dhe pushtetin dhe influencen e padisktueshme qe Papa aktual ka ne Amerike Latine, duket si nje win-win situation. Keshtu qe si partneritet duket shume i natyrshem. 

Padyshim Papa po i ben nje endorsment faktikisht Bernie-t me kete vizite vetem disa dite para disa garave te rendesishme ne SHBA. Ndodhte ndryshe s'ka se si, tha. Si Francesku si Bernie jane jo vetem te ngjashem polit-ekonomikisht por te rralle brenda sojit te tyre. 

Latinot qe thua, fatkeqsisht shume prej tyre s'jane nenshtetas dhe s'votojne dot. Plus qe Amerika ka ca ligje te qelbura ne shume shtete sa i perket primaries, p.sh. qe te votoje ne NY per Dem primaries duhet te ishe regjistruar qe vjet si demokrat, e zgjedhjet/primaries s'jane te hapura per te pavarurit (ne ca shtete jane ne ca s'jane).

Pavaresisht se c'ndodh me Bernie, Papa eshte i nderuar dhe do bente te njejten gje si imperative morale gjithsesi. Francesku eshte i tille njeri qe te ben katolik me pahir, ne kuptimin qe edhe neve qe s'jemi as katolike specificikisht as religjoze pergjithesisht na ben ta nderojme e respektojme me perulje, per humanizmin dhe aktivizmin moral e etik qe e karakterizon.

Eshte per tu habit qe peshqit, megjithse demokrate t'mdhej n'pergjithsi qe nuk pranojne qe feja te fuse hundet ne politike si ne mesjeten obskurantiste myslimane, jane entuziaste qe papa i fut hundet obskurantiste nepermjet % latine, e cila i fut hundet ne % protestante, ortodokse dhe hebreje, dmth ne llumin e zgjedhjeve amerikane, ku duket se kriteri i vlersimit suprem eshte bere qendrimi ndaj pederasteve.

Admirimi masiv i Papes, ne vazhdimsi te admirimit per papen polak, eshte bere si nje lloj sporti snobist per te gjithe, biles edhe ata qe ne jeten e tyre bejne te kunderten e rekomandimeve te papes dhe katoliçizmit. Merre me men e admiron edhe xhib lagshtina.

 

Kur s'ben bajga shkaba bejne tipat si ty, s'ngelet Peshku pa ju, tipat si mizat e mootit. Po ike o derdimen fole me vete, ose me ndonje qe te mbeshtet muhabetin dhe krizat e trurit.

Mizat e mootit i gjen aty ku eshte mooti ne pergjithsi, por ka moot e moot, e meqe jam selektiv, i zgjedh mootat. Un nuk jam ulur ndonjehere mbi ty e as mbi shkaben, gjithnje kam fluturuar siper teje e siper shkabes, e shume te tjere te ngjashem me ty dhe shkaben, vetem per te hudh ndonje bumje mbi moot, si edhe ne kete rast. Prandaj jam edhe derdimen qe flas me vete.

Tani po ulem mbi ty te bej, ndoshta per here te pare dhe te fundit, nje muhabet normal me ty:

xhib lageshtina s'kemi çfar flasim bashke, je tipik provincial dhe bajat, bajat sepse nga provinca ke fluturuar direkt ne Amerike, ku ke gjetur ameriken, ate bajaten. Mund te duket sikur du me morre hak, por e verteta eshte se nuk arrij dot te mbaroj nje koment tendin, deri tani nuk kam arrit te lexoj nje te vetem, megjith perpjekjet. Stilin e ke si faqet e mesit te gazetes Bashkimi, ndryshime eshte se i ke Bashkim amerikon, edhe me seks brenda, e me mut e me pape, e ku di çfare. Per kete arsye komentet e mija te duken te çmendura.

Perveç kesaj je edhe kokrra injorantit hileqar qe flet i sigurte per gjera qe nuk i ka haberin fare. Ne kete rast un çpohem ne sy nese ti di te dallosh midis katoliçizmit, protestantizmit dhe ortodoksise, gje qe nuk mund ta them psh per Gaian qe diskuton fluturimthi me ty dhe mbi ty.

 

Une ta kam bere te ditur disa here qe s'kam deshire te replikoj me ty, sepse ti nuk ke etiken minimale te bashkebisedimit. Megjithate, ti vazhdon here pas here te me varesh pas komenteve, e kur te tregoj udhen, si ata qe flasen me vete thua qe te te le rrehat e te mos te te qasem per muhabet se s'kam nivelin e duhur. 

L*qe-njerzit e kategorise tende jane vertet te rralle (fatmiresisht).

Po un do varem ne ndonje koment de, sepse kshu eshte e strukturuar faqja, komentojne psh 10 vete, pastaj vij un i 11, pastaj i 12, e keshtu me tutje. Edhe ne kete rast nuk komenton vetem ti dhe vij une te komentoj vetem bythen tate, jane gjithsej 6 komentues dhe 9 komente qe flasin rreth nje teme per te cilen komentoj edhe un ne pergjithsi, e nder te tjera permend edhe bythen tate si kampion i gomorllikut.

Pastaj ti e ke praktike te treguarin e udhes per mungese etike, nuk ke lene njeri pa i treguar udhen e mutit ne menyre etike. Dhe nuk je origjinal ne kete praktike te pergjithshme peshkore, nuk ka dite qe te mos ndodhin 3-4 praktika te thenies njeri tjetrit: me je qep si mooti mas kepuces! Shprehje qe un, megjithse pa etike minimale bashkebisedimi, nuk e kam thene kurre sepse e urrej pa fund si praktike, dhe personit qe e praktikon, edhe kur nuk ma thote mu, kam nje deshire te madhe qe po te kem mundesi, ti rras me take kepuce mutin ne gurmaz e me pertej ne ezofag.

Komenti im nuk kerkon replike, perkundrazi tregon pamundesine e replikes. Eshte hera e dyte qe kam thene te njejten gje, dhe ti me ke treguar rrugen e mootit, po deshe ta gjej komentin, ka qene ne lidhje me superioritetin midis perendimit dhe lindjes. Por meqe mbete duke u treguar te tjereve rrugen e mootit ne menyre etike, te duket se e ke bere kushedi sa hre edhe me mu. Vetem 2 here ka ndodh, te shohim ne te ardhmen.

 

Ca gjera jane etike minimale komunikimi. Jam i vetedijshem qe edhe une e teperoj here pas here, po teperimet s'jane njesoj thjesht meqe jane te tilla. Ne kete faqe une vetem ty te kam lexuar (dhe nje tjeter qe s'futet me) qe merr inisiativen per ti replikuar e ofenduar te tjeret nga deshira per tu perfshire ne muhabete/debate/argumente. Nqs nga ana psiko-analitike kjo mund te jete interesant si fenomen e objekt studimi, ne anen praktike eshte komplet e papranueshme. Nuk kam asnje arsye qe te toleroj bajgat e tua anonime ne virtualitet duke ditur qe s'do ti toleroja ne realitet as me njerez qe i njoh e me lidh jeta personalisht. E jo, struktura e faqes s'eshte e tille, ti mund te besh komente duke replikuar ne teme, pa u varur poshte komenteve te dikujt. 

Une s'ndihem i kompleksuar kur has njerez qe dine me shume se mua per nje subjekt te caktuar, perkundrazi, ndihem i stimuluar te mesoj dicka, nese ai subjekt me intereson. Po kjo gjithmone vjen pas minimumit te etikes ne komunikim, perndryshe i bie si te mesosh dicka te re nen pellitjet dhe pordhet e gomarit; jo vetem qe s'ja vlen, por eshte e papranueshme. Une e kam provuar te replikoj seriozisht edhe me ty ne disa tema, edhe tek nje nga ato esete qe ti kishe harxhuar kohe per ti shkruar, po ti dhe aty e bere bajge dynjane, se e ke huq mesa duket. 

Keshtu qe sa kohe qe ti (apo kushdo tjeter) vazhdon 'te flasesh' nga te dyja hapesirat e trupit njeheresh, shiko punen tende ose repliko me ata qe te tolerojne kete etike komunikimi, jo me ata qe ta kane bere te ditur qe s'kane ndermend te tolerojne te pegerat e tua. Kjo s'eshte kaq e komplikuar xhanem qe te kete nevoje per tu perseritur disa here qe te kuptohet.

ti ke nje gje prej frikacaku, qe kur komenti i tjetrit te tejkalon e nderpret debatin, nuk pergjigjesh me.

ose si te thuash i zgjedh ata me te cilet debaton, u ben bisht atyre qe mund te te shvleresojne ne debat. po nuk e ke vetem ti kete sjellje. 

si dhe mos kujto se kjo hile kalon pa u pare nga te tjeret.

ne fakt analiza qe te ka bere heretiku, eshte mjaft e kthjellet, persa te takon. ti ka numeru te gjitha.

Shiko or taj se me shkoi goja mbrapsh duke e rithene dhe sterthene: mos kujto se nuk i fyen njerzit duke fol me edukate dhe etike komunikimi. Biles me keq, sepse nuk i jep mundesi tjetrit te pergjigjet siç e meriton, sepse ndryshe del pa etike komunikimi, dmth eshte dyfish ofendim, sepse ofendon dhe e detyron tjetrin te behet maskara. Gjithçka varet nga motivacioni, nese nje femen komenton gjithe edukate se eshte faji i klienteve meshkuj qe femrat behen kurva, atehere un, meqe nuk jam as pederast e as xhibole e as klient kurvash, por jam vetem thjeshte mashkull, jam i fyer si i tille, dhe kam te drejten te kunderpergjigje, ashtu si me ka qefi mu, sepse jam un i fyeri, nuk ja kam per borxh. Nese nje maço komenton se myslimanet besojne se do te kene 72 virgjersha ne boten tjeter, kjo eshte nje fyerje e poshter edhe per jo myslimanet. Mbas kesaj prit mutin surratit nga te gjitha drejtimet.

Nga kjo pikpamje jane shume pak ata qe nuk ofendojne ne kete mixhilis (per te mos thene asnjeri, se na zhduket fare shpresa), dhe ti je me keq nga te tjeret, sepse i permban te dy kategorite, edhe te harbutit safi, edhe te harbutit me edukate. Dhe sintezen midis te dy harbuterive e ke ne komentet me siper kur tregon rrugen e mutit me edukate etike, dhe bere kjo ne menyre sistematike me shumicen e peshqeve. Problemi eshte se ere e mutit tend nuk ndjehet si e keqe, bile duket si parfum, e tjetrit vjen ere t'qelbet, paçka se perberja eshte e njejte, ndryshon vetem ngjyra dhe forma.

Neqoftese do me e dit, meqe je i hapur per te mesuar gjera te reja, edukata e vertete fillon kur ndjen eren e mutit tend.

p.s.

shif edhe nje here komentet e mesiperme, un nuk mund te komentoja ne fund te shkrimit per nje çeshtje lidhur me muhabetin qe behej midis jush me siper. Prandaj them keshtu eshte strukturuar diskutimi. Komenti im u drejtohej te gjithe bashkekomentuesve, dmth i prekte te gjithe, jo vetem ty. Çfar un nuk duhet ta vendosja komentin aty ku behej muhabeti sepse xhib komentuesi i fundit me ka treguar vazhdimist rrugen e mutit me edukate?

 

Tani ky shkon qe Papa ti mbushi mendjen ketej apo ky Atij, apo do qe Papa ta bekoje qe te fitoi zgjedhjet! 

Haha, how did I know you were gonna show up ? 

E paska marr stafeten I lebetitmi sot.

Me kete KM qe keni, ne krye keni progresistet o konservatoret interesaxhinj te peshkut. Fakti qe ai implementon ate sjellje dhe jo nje sjellje konservatore interesaxheshe prej arixhofke ( sic ju vjen pershtat juve) s'ka te beje me gabim a jo, por me me perkatesine politike qe fitoi me vote zgjedhjesh demokratike. Te ish per ju, sic bashkepunuat me Hitlerin ne LIIB, ashtu do bashkepunonit dhe me Trump sot!!

goce oficeri ti ?

po ky  Ed pallosh  trapi, para nje jave tha nga Vunoi... ''ketu ne Vuno do kaloj pleqerine me Koçon.. (kjo qe ky  fantazon te kaloj pleqerine me Koqon, jo me gruan, femij, niper e mbesa,  eshte interesante ne vetvehte.smiley, po nejse) .. do dalim  me Koqon te platia e fshatit e do zgjidhim hallet e Botes sic e do tradita e pleqeve ketu'', tha.

ka te drejte ne fakt ! -historikisht, pleqte Albanies, sidomos ata tipat me kapele bolshevike,  jane marre me hallet e Botes..  e kemi thene kaq here shembullin klasik te pleqve komuniste te Kelcyres te cilet   pas nje diskutimi te zjarrte,  dolen me vendimin unanim:  ''qe nuk e miratonin bashkimin e dy Gjermanive pas renies se murit te Berlinit''.. apo  pleqte e Skraparit, me duket:  ''nuk ishin dakord me luften e SHBA  ne Vietnam''. e shembuj te tille ka plot  ne Albanie.

pra sic e tha vete Edi; hallet e Botes jane pune per pleqte,  jo per KM-ne e Albanies.. cte duhet ty o derezi qe ngaterrohesh kot  se kush do zgjidhet president i Amerikes ??  kjo eshte e drejte e amerikaneve..  -kushdo qe te zgjidhet president i Amerikes,  ty o mavri ste pjerdh kush ! keshtuqe permbaje delirin (per)brenda Albanies, se  aty te shkon..

zgjedhja e presidentit amerikan shifet me interes nga te gjithe politikanet e botes. pavaresisht  pastaj se ata s'kane kurajon ta komentojne publikisht.

po jo te gjithe politikanet e botes heqin vize me hunde.smiley

se kuptova kete shprehjen.

pastaj rama mund te jete komanduar nga tjeter kush te flase hapur. (dmth nuk eshte inisiativa e tij) qellimi mund te jete te krijoje debat atje te ju, per friken qe kane disa politikane te botes, per ndryshimin ne politiken e jashteme amerikane qe mund te sjelle ardhja e tij (nje ekstremisti) ne pushtet.

amerika ne raste te tilla, eshte pre e lojes demokratike qe ben vete. 

dmth atje ne pushtet mund te vije djalli vete, neqoftese populli (i trashe, siç do popull) e voton. keshtuqe ata demokrativisht nuk mund te bejne gje prej gjeje, perveçse ta diabolizojne sa te mundin figuren e tij, me qellimin qe te mos e zgjedhin.

E nese eshte komanduar nga tjeter kush atehere mbetet per tu pare ne te ardhmen me keto konspiracionet, tani per tani ngelet viza

sa vjeç je ti zeqo ?

po shiko nickun dhe gjeje vete moshen.smiley

O zeqo, po rri atqut, ku merr vesh ti nga keto pune...ti as ne Peshk s'e di pse je..

Tani dolen te gjithe kopetenta, po i heqin vrejtje Rames. Tani ai mire...ben ndonje budallallek me bunkera e kerpudha, po ketu s'ma ha mendja qe e ka nga vetja.

ketu ose e di te sigurt qe Trumpi nuk fiton, ose e ka futur ndonje me i madh..ik futja per moter Trumpit e ndizja vrapit...po te perzuri, hajt te mua se ja rregulloi une qejfin!

haha ballçekano, pak a shume kete doja te thonja dhe une te komenti i fundit me profilin, po ti e qendis me bukur komentin.smiley

rama si socialist qe eshte ta do mendja qe s'ka si te jete me trumpin. 

ajo qe mesojme ne, eshte qe trump nuk eshte pro shqiptar. se rama po na e tregon vete hapur.

Po kush leshin i ka thene ketij mer. Apo s'na kane ne refene. Po ka dale vullnetar si xha Beqo, hajt ta pi une ilacin sa t'i dali turpi kapedanit. Ja tashi rri squk, e shume mire ben, bile ta pergenjeshtroje fare (Likja jep mesime private ne kete zeje). Ishalla nuk i shkon ne vesh Trumpit, se kushedi si do talli trapin (se per kshu eshte p... dhie ay). Shpresa e demokrateve ka mbet Albanie, mund te thote.smiley 

etika & diplomacia, thone.

Po prandaj i eci Berishes cerek shekulli, Berishe Trumpit s'i beheshe dot barrikada se s'te linin interesaxhinje, frikacaket, driteshkurterit si keta, a.k.a. baraz-whatever-it e "etiketes & diplomacise". Aleatet me te forte te murtajes berishiste ishin dhe mbeten  flamurtaret e kesaj lloj "etike"!! Keta e mbajne gjalle me oksigjen edhe sot ate kerme. Meritojne te njejten perbuzje, barabar si dhe qelbesira meme.

flm argendis, stalker, rebus dhe admin.!

Robi mund te mos bi dakort me ty, dhe njekohesisht te mos jete dell. Por e lezecmja eshte qe dellat i ke gjithmone kunder. 

Jeni nje takem ju,cdo fende e Ed Rames ju duket arome drandofili.97% fitoi .edhe pa buke te jem tha ajo plaka do votoj per PS.

Ed Rama eshte vije politike tjeter nga ju. Doemos s'te perfaqeson. Nuk ka per personale.

do me (ri)sjell komunizmin qe qenka vije tjeter politike ?

Edhe ne nje teme per Papen & Bernie s'rrini dot pa u zene (se ne temat shqip-politike dihet qe plas pushka pa u futur mire). Le te shpresojme qe do kete me pak sherr andej nga tema vojariste. Nqs jo, admini do sjelle nje teme nudiste smiley

E kam thone qe ne fillim qe "kompjuteri" ka parashiku Bernin. Kjo do te thote qe dhe Papa qeka bo komjuterist. 

Wyoming! Fitore simbolike, por goxha e rendesishme!!

Wyoming is similar to other places he's won with big margins: rural, Western and overwhelmingly white

sounds exactly like a Trump's competition

edhe sa dite i mbeten Bernit te takoje papen ?

Shume dobet peshkoamerikanet tane, qe e mendojne zgjedhjen e Trump si nje mundesi mes të tjerash (dhe zgerdhihen kur u evokon luften civile), nderkohe qe 79% e vete amerikaneve kanë nje opinion shume të keq për të (Cruz të pakten eshte tek 59%, edhe pse Clinton nuk mbetet shume prapa me 55% e saj) : http://ap-gfkpoll.com/featured/ap-gfk-po...

epo kjo pike  zeze.. kur te del edhe Mero kellira kunder, kushedi sa keq eshte puna.. ''Ndaj e vetmja vlere e tij eshte te vlej si gjimnastike zgjedhore. Se nuk i dihet çfare sjell behari''.smiley

Lere lere paska rene rezltati nga 97% ne 95. Sidoqofte, kompesohet nga suksese te tjera. Ndersa kamaradet kane filluar regjistrimet per luften civile te pritshme ne Amerike. E kujt ia priste mendja qe Trumpi do behej klasiku i peste ngaqe do behet sebep te na vij komunizma. Nami do behet, nga nje pllumbat, m'ane tjeter filmat, e naten te gjithe moteleve. 

suksesi i Trumpit, po tregon vetem qe amerika po shkon per lesh. dmth qe punet nuk jane mire atje te ju. 

kur punet shkojne mire, nuk zgjedh njeri ekstremet.

zgjedhja e Obames ishte tregues i njejte, dhe tregon qe edhe trumpi po te zgjidhet president, ai nuk do te rregulloj dot gje, se asgje nuk do te varet prej tij.

dmth situata do te degradoje gjithnje. gjithe puna ( e qeverive aktuale dhe jo vetem te amerikes por te shume vendeve te tjera) eshte te shtyhet shperthimi shoqeror sa me tej. vazhdimesia (e Ramiz Alise tone).

C'e pyt, llaftar fare, u be kohe pa nei film te bukur. Po edhe mund te shkoje, s'ka gje me tapi, urojme qe jo. Pastaj shpresen e kemi tek brigadat internacionaliste. 

ti je indikator i ulet me mat nivelin, ne fakt.

ti po pate me shume makarona ne pjate se ne shqiperi, ne regull je.

Ja qe e bera prap gabimin, nuk perseritet me. 

E mendojne si nje mundesi, plus, e mendojne se it's ok, s'ka problem dhe po u zgjodh,(sepse per ca mekanizma magjike) gjerat  do veterregullohen smiley

Nuk pritej fare kjo fitore! smiley

Shume afer dëtit i paska bere sarajet ky Koqua. nuk ka menduar fare per pak oborr para me ndonje lulishte e shatrivan!

Ku te lene hallet e Partise te merresh me lulishte e shatrivan. Lere se i doli prap pune xhibit me duket me kutite

Prap hap kutite ose largohu!!!smiley

Po i bo cirk Blushi. Hedh nje llafe ai, vuuu referendum keta. Tashti o le le kutia. Ishalla s'e shef xhibi, ta gezoje dhe kete weekend pa kete "telash". smiley

Na doli borxhit, z. Trump eshte rrezik i madh, tha. Ja rezultati.

iFiqo, pyte njehere z. Trump mos ka nei hotel bosh per ca kohe. Se jena tumllas, tha. 

Po ai ven esht komplet nji burg i madh smiley

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).