Në të gjithë botën, sot festohet Dita e Librit dhe e Drejta e Autorit. Kjo ditë është padyshim ngjarja më e sponsorizuar nga UNESKO për të nxitur leximin, botimin e librave dhe mbrojtjen e pronës intelektuale nëpërmjet të drejtës së autorit.

Por përse Dita e Librit festohet më 23 prill? Dita Botërore e Librit festohet që nga viti 1996 më 23 prill, pasi ajo lidhet me 3 shkrimtarë të mëdhenj.  Në prill të vitit 1616 ndërruan jetë 3 shkrimtarët Miguel de Cervantes, William Shakespeare dhe Garcilaso de la Vega.

Por kjo ditë lidhet po ashtu edhe me ditëlindjen e shkrimtarit francez Maurice Druon, të rusit Vladimir Nabokov, kolumbianit Manuel Mejía Vallejo dhe fituesit islandes të Nobel Halldór Laxness.

Në këtë ditë në mbarë botën organizohen aktivitete të ndryshme që kanë në fokus nxitjen e leximit dhe respektimin e të drejtës së autorit.

14 Komente

A thu ta ket problem Shekspiri faktin qe une vepren e tij e kam te teren ne pdf dhe mund ta kem shperndare me qindra here? smiley Falemnderit qe me kujtut ta gjej neper skutat e rafteve dixhitale dhe ta hedh prap ne net. 

Fiqo, Amazon eshte firme mafioze dhe e shtrenjte, keshtu qe , sa me pak te kesh te besh me te, aq me mire. 

Fiqo, ka te drejte Pjeri !  -sa me larg Amazonas !!  se keta jane fare e keqe: mafioze, komunisto- marksiste..smiley

Ndoshta ju s'e dini, por në Shqipëri ne përpiqemi sa mundemi t' u largohemi vendeve ku shfaqen surretërit e Berishës, Ramës, Veliajt e kompani. Ndaj kijeni parasysh ju lutem edhe ndjeshmërinë tonë kur sillni linqe të tilla e bëni reklamë për njerëz që, edhe pa reklamën tuaj, kanë pushtuar çdo qoshe të mediave.

shif nje video ne liveleak dhe eshte njesoj si te kesh lexuar 10 libra (me mbi 200 fq secili)

Dikur ne gjimnaz i beja telef Don Kishotin dhe permbledhjen me vepra te Shekspirit. Ishin perkthime fantastike. Sot nuk e rruj mo per libra se kam interrnetin.....eh smiley

ska fut Mylerin ooooo pleher qe eshte. Çar makabriteti smiley

Te kam than qe para se te luje Bajern duhet te thush  Rrofte LSI dhe Ilir Meta. Nuk ngjon. Urno  si fillo.

Jek e jek, ene atyne nuk iu lu Godin. 

Godin kush ? smiley

 

Godin Cikalleshi.

Ça te thush per Xhuzepen smiley E dishim qi do me shkaterru Gjermaninë.

 

I ngrystë ditët ne Shqipëri i ngrystë smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).