Shkrimtarja e njohur italiane tregon për marrëdhënien e saj me Moravian, fëmininë dhe suksesin.

Nga Antonio Gnoli, “la Repubblica”

Një ndjenjë qetësie rrethon portretin e Dacia Marainit. Është një grua, e cila të bën të mendosh për ato mijëra gra, të cilat me kalimin e kohës kanë konsoliduar idenë se ekzistojnë lidhje apo aleanca, nga të cilat bota mashkullore shpesh është e përjashtuar. Qesh, në intimitetin e një fjale të thënë me kujdes, por jo të studiuar. “Ju mendoni vërtet se femrat janë më të mira se meshkujt? Unë nuk e besoj këtë. Kanë qenë vetëm më të keqtrajtuara, përulura, të burgosura brenda një mentaliteti të përbërë nga frika dhe nënshtrimi. Por kjo nuk do të thotë që prej kësaj, kanë arritur të prodhojnë ndryshimin”. Ah, ndryshimi. Pyes veten nëse bashkëbisedimi ynë mund të fillojë me argumentin më të njohur dhe më të paparashikuar: feminizmin. “Nuk është i panjohur, i paparashikuar ndoshta, por mbi të gjitha historikisht i superuar”, shton ajo. “Ideologjitë mbi të janë zhdukur thuajse të gjitha. Nuk na mbetet veçse praktika. Të përveshim mëngët dhe të bëjmë diçka për të tjerët. Ç’rëndësi ka nëse janë gra apo të dënuar, apo të sëmurë mendorë, të pastreha apo emigrante? Jetojmë në një botë, e cila na sfidon. Kur isha e vogël, mbaja gjithmonë anën e atij të cilit i bëhej një padrejtësi”.

Ju vinte në mënyrë natyrale?

“Po. Nuk kishte struktura që ta ndalonin padrejtësinë. Isha unë, prej mishi dhe kockash dhe ky realitet i fëlliqur. E vështirë për t’u treguar, por arrita ta njihja dhe ta luftoja. Tekefundit, ofendimet, ashpërsia, traumat kanë qenë pjesë e fëmijërisë time. Isha vetëm 3 vjeç kur u transferova me familjen në Japoni. Babai im, Fosco Maraini, kishte fituar një bursë kërkimi, falë të cilës mund të studionte për popullsinë në veri të Japonisë. U nisëm në 1938. Më pas filloi lufta. Në 1943, qeveria japoneze i kërkoi babait tim të aderonte në Republikën e Salos. Ai refuzoi dhe për pasojë ne përfunduam të gjithë në një kamp përqendrimi”.

Për këtë histori na ka treguar edhe nëna juaj, Topazia Alliata, disa muaj më parë, por nga këndvështrimi i një të rrituri. Ju që keni qenë fëmijë në atë kohë, si i keni përjetuar ato momente dramatike?

“Ishte një eksperiencë traumatike. Mbaj mend që çdo mbrëmje çuditesha se si isha akoma gjallë. Dëgjoja ofendimet e policëve dhe ndërkohë isha e uritur. U helmova duke ngrënë milingona. Ndonjëherë vidhesha nëpër telat me gjemba dhe për t’u ushqyer mblidhja gjethe me krimba mëndafshi. Më pas ndodhi një ngjarje dramatike me tim atë, i cili sipas traditës së samurajëve, preu njërin nga gishtat duke ia hedhur në fytyrë armikut”

Çfarë kuptimi kishte ky gjest?

“Shumë simbolik. Rifitimin e lirisë. Kur preu gishtin e vogël, policët reaguan duke e rrahur dhe e mbyllën në një qeli. Pas disa ditësh e liruan dhe filluan të na trajtonin me më shumë respekt. Ai veprim, edhe pse ishte kryer nga një perëndimor, tregonte forcën e zakonit. Kur mbaroi lufta me humbjen e Japonisë, në 1945, amerikanët na dërguan në Tokio, një qytet krejt i rrënuar. Atje pritëm për gati 6 muaj, derisa gjetëm një anije që të mund të na kthente në Itali”.

Ku?

“Në Sicili, atje ku kisha lindur. E megjithatë, uria dhe varfëria vazhdonin të na përndiqnin. Im atë punoi edhe si fotograf për të mbijetuar. Familja e nënës time, dikur e pasur, duke pasur një gjysh të jashtëzakonshëm dhe shumë ëndërrimtar, ishte rrënuar ekonomikisht. Ç’mund të prisja pas kësaj? Nuk e di. Prindërit u ndanë dhe Fosco, im atë, iu kthye studimeve për orientin në Romë. Unë qëndrova me nënën. Jetuam 8 vjet në Palermo. Në fund vendosa t’i bashkohesha babait në Romë, i cili jetonte në një apartament në gjendje të mjerueshme në Piazza Bolonja”.

Babai juaj nuk jepte mësim?

“Jo. Bënte kërkime dhe shkruante. Vetëm pas disa vitesh do të mund të jepte mësim në Firenze. Me pak fjalë, nuk është se ia kaluam dhe aq mirë. Të ardhurat e para arrita t’i fitoj duke punuar si sekretare.  Më pas u bëra stjuardesë e linjës ajrore “Pan Am”. Po fillonte të frynte një erë ndryshimesh. Bumi ekonomik largoi njëherë e përgjithmonë varfërinë. U martova me një piktor, Lucio Pozzi, martesë e cila zgjati katër vjet. Kisha mbetur shtatzënë kur Lucio vendosi të largohej. E humba fëmijën. Isha në muaj të shtatë. Bota m’u përmbys”.

Çfarë ndjesie provohet në ato rrethana?

“Krijohet një boshllëk i madh. Nuk kisha më asnjë qëllim në jetë. Ndihesha e pashpresë. Ngrihesha në mëngjes me shpresën se ishte akoma natë. Ishte shumë e vështirë ta rimerrja veten. Fillova të jetoja vetëm dhe nisa të shkruaja. Shkrova romanin tim të parë dhe ia dërgova botuesit Lerici. Ai më tha: “Vogëlushja ime. Nëse do që ta botoj, duhet të sigurosh më parë një parathënie nga një shkrimtar i njohur”. Një ditë, në një bar, më prezantuan Alberto Moravian dhe menjëherë u kujtova për kërkesën e Lericit. Me shumë ndrojtje i kërkova nëse dëshironte të lexonte dorëshkrimin tim. I pëlqeu. Aty mori udhë edhe historia jonë e gjatë e dashurisë”.

Sa zgjati kjo histori?

“Afro 15 vjet. Kur u lidhëm bashkë, ishte i ndarë nga Elsa Morante, e cila në atë periudhë ushqente një pasion të madh për Luchino Visconti-n. E tërhiqte jeta e dyfishtë seksuale, e megjithatë nuk donte të divorcohej kurrë nga Moravia”.

Nuk ishte një femër dhe aq e thjeshtë?

“Jo, aspak. Njohja ime me të përkon më shumë me dramën e saj për vdekjen e  Bill Morrow, një artist të cilin Elsa e kishte njohur në vitet ’50 dhe pas të cilit ishte dashuruar marrëzisht. Billi ishte hedhur nga një grataçielë në Nju Jork. Ndoshta ishte i droguar. Nuk u mor vesh kurrë nëse donte të vetëvritej apo mendonte vërtet se mund  të fluturonte. Ishte viti 1962. Elsa nuk doli nga shtëpia për gati një vit. Mësova për vdekjen e Billit një mbrëmje gjatë së cilës bashkë me Alberton ishte edhe Pier Paolo”.

E keni fjalën për Pasolinin?

“Po. Ishin shumë miq me Alberton. Takoheshim shpesh për darka, diskutime, udhëtime”.

Kishte ndryshime themelore ndërmjet Moravias dhe Pasolinit?

“Alberto ishte kartezian, ndërsa Pier Paolo ishte natyrë më e ndjeshme. I besonte intuitës. Shpeshherë kishte një zë profetik. Të përbashkët kishin vetëm të parit me sy kritik të shoqërisë italiane. Ndër të tjera, gjërat që mbështeste Pasolini, si komercialiteti apo stili i të jetuarit të njeriut – Moravia i kishte shkruar shumë më parë te “L’uomo come fine”, që u botua në 1946”.

Ka zëra që thonë se shoqëria ndërmjet Pasolinit dhe Moravias ndërtoi një lloj pushteti në kulturën romake.

“Është një akuzë e pabazë. Për çfarë pushteti bëhet fjale? Argumente të tjera? Revista që kishte themeluar dhe drejtuar? Jo, Albertos i pëlqente të bisedonte dhe të argëtohej. Si ai, ashtu edhe Pier Paolo, ishin shkrimtarë prestigji dhe jo pushteti. Për më tepër që në ato vite, pushtetin e kishte Grupi ’63, i cili i sulmonte të dy në mënyrë  të vazhdueshme.

Ç’mendim kishte Moravia për veten si shkrimtar?

“Nuk ndihej i sigurt në vetvete dhe nuk është ndier kurrë më i mirë se të tjerët. Ishte sikur të fillonte çdo herë nga fillimi”.

Në ç’kuptim?

“Urrente të përsëriste të njëjtat gjëra. Për dikë i cili kishte nxjerrë një vepër të arrirë si “Gli indifferenit”, mund të ishte shumë komode të përsëriste disa skema apo tematika. Ai nuk e bëri kurrë këtë. I ka pëlqyer të ecë gjithmonë mbi një zonë të minuar”.

Juaja  ka qenë edhe një lidhje profesionale?

“Jo. Alberto refuzonte të kontrollonte gjërat e mia. Nuk donte t’ia dinte fare. Në fillim të marrëdhënies tonë, ndodhte që t’i tregoja për dyshimet apo pasiguritë e mia si e re që isha. Dhe më pëlqente shumë kjo gjë, por më vonë u lodh me këtë rol. Nuk donte kurrsesi të ishte mësues. Mbaj mend që e admironte shumë Fosco-n. Kishte lexuar dhe i kishte pëlqyer shumë libri i tij për Japoninë. Kemi shkuar të vizitojmë bashkë edhe vendet ku kishim qenë të burgosur. Kishte kuriozitet për gjithçka dhe këdo. I disponueshëm për jetën, por jo për letërsinë”.

Pse, apo e shihte si diçka tejet private?

“Ndoshta. Mbaj mend që në Paris jemi takuar me Calvinon, Sciascia, Ripellino dhe kemi kaluar darka shumë të bukura. Flisnim për çdo gjë, ndërsa romanet nuk i linim të kalonin asnjëherë pragun e derës. Alberto fliste një frëngjishte të përkryer. Ka pasur mbrëmje gjatë të cilave jemi takuar me Michel Butor dhe Marguerite Duras dhe gjithë vëmendja e bisedës përqendrohej te bota dhe gjërat që na ndodhnin”.

Meqë jemi te darkat, është e vërtetë që të gjitha netët e Krishtlindjeve i ka kaluar me Moranten?

“Po. Ishte një festë e hapur për të gjithë. Elsa blinte dhuratat dhe i vendoste në një shportë të madhe dhe ne duhet të luanim për t’i fituar. I pëlqente të luante. Javën e fundit para se të vdiste, shkova ta takoja në spital. Ishte në shtrat e sëmurë. E para gjë që më tha ishte “A luajmë?”. “Me çfarë?” e pyeta. “Kush gjen personazhin”, m’u përgjigj. Kishte një ngazëllim fëminor, i cili me sa duket kompensonte pozicionin e saj fatkeq, të të jetuarit në këtë botë”.

Marrëdhënia juaj me Moravian zgjati 15 vjet. Përse u ndatë?

“Në një moment e kuptuam të dy që nuk kishim më gjëra të përbashkëta. Alberto kishte historitë e tij dhe unë të miat, por mes nesh pati gjithmonë mirënjohje dhe solidaritet. Një ditë para se të vdiste erdhi në shtëpinë time dhe më tha: “Carmen është në Marok. Më shoqëron dot deri në Sabaudia se kam harruar këpucët?”.

E kishte fjalën për Carmen Llera, shoqen e fundit, ah jo, gruan e tij. Si e gjykon marrëdhënien e saj me Alberton?

“Nuk dua të gjykoj. Asaj kohe në Marok ajo shkoi me dikë tjetër. Ma tha vete Alberto duke shtuar më pas: 'Ç’mund të bëj. Jam 83 vjeç. Mundem vetëm të kuptoj'. Për marrëdhëniet e saj me të tjerët, Carmen nuk i mbajti kurrë asnjë të fshehtë Albertos dhe ai i pranoi të gjitha sikur të ishte një realitet biologjik”.

Ishte më shumë i ditur apo i pashpirt?

“Ai ishte një njeri i mrekullueshëm. Nuk e mendoj asnjëherë se ai ka humbur. Është e çuditshme, por më duken njëlloj ekstravagante si këmishat e tij ngjyrë rozë, ashtu edhe vdekja që e mori kaq shpejt. Ishte ajo çka ai dëshironte. Në të dyja rastet, më duket sikur ka pasur një lloj sekreti”.

Çfarë të bën të mendosh, vdekja?

“Nuk e kam frikë vdekjen. Edhe pse si gjithë të tjerët, kam frikë nga sëmundjet”.

Në këto raste trokitet te Zoti lart?

“E ndiej veten të përjashtuar nga besimi. Jam laike, jo ateiste. Besimi është akt dashurie, i cili nuk demonstrohet dhe unë nuk e kam këtë virtyt, por besoj në shenjtërimin e qenies njerëzore. Më tmerron ajo kulturë ku çdo gjë trajtohet si plaçkë. Madje edhe vdekja”.

Vdekja anonime?

“Po. Vdekja e egër dhe e paepur. Kur vdiq motra ime, Yuki, nuk mund ta duroja peshën e dhimbjes. Mbeta e bllokuar, frikësuar dhe e lënduar në mënyrë të pashlyeshme.

Përse?

“Ka një moment i cili më kthehet shpesh në mendje. Momenti kur Yuki është në shtratin e spitalit dhe na lutet që ta çojmë në shtëpi. Dhe ne të shtëpisë nuk e kuptonim. Ne, besimtarët e ndihmës spitalore, por të paaftë për të dëgjuar dhe kuptuar dëshirat e fundit të dikujt në prag vdekjeje”.

Cilat janë dëshirat e tua, tani që je gjallë?

“Të vazhdoj të merrem me këto që bëj. Takimet nëpër shkolla, marrëdhënia ime me teatrin, të punoj me librat e mi, të udhëtoj. I vetmi Zot tek i cili besoj, është ai i detarëve”.

Çfarë ndikimi ka pasur suksesi te ju?

“Nuk e kam pritur aspak. Nuk dua ta ekzagjeroj duke nënvizuar anët pozitive dhe negative të tij. Unë mendoj që ashtu siç edhe dashuria, suksesi nuk duhet kërkuar”.

Po kur e arrin, ashtu si në rastin tuaj me "Marianna Ucria"?

“E pranon, por pa ta marrë mendjen. Unë nuk e konsideroj suksesin si një garanci për cilësinë”.

Sipas teje, të paparashikuarit ju ka afruar te dashuria. Përse?

“Më pëlqen ta imagjinoj dashurinë si një kërpudhë që lind pas një nate me shi. Është një improvizim i mrekullueshëm”.

Keni qenë shumë herë e dashuruar?

“Po, shumë herë. Disa të lumtura, e disa jo. Ka ardhur momenti të heq dorë nga kjo lloj ndjenje”.

A mund t’ia arrish?

“Nuk e di. Jam e bindur se duhet mësuar se si të sakrifikosh. Nuk ke më sigurinë e të kaluarës. Duhet mësuar të përjetosh nëpërmjet syve, atë që dikur e jetoje me trup”.

Sakrifikimi nuk është një lloj humbjeje?

“Jo, është të heqësh dorë nga diçka. Fundja përse duhet ta dënojmë veten e të përballemi me zhgënjime? Dashuria është edhe një lloj burgu. Nëse nuk është, ke fituar lirinë. Natyrisht, nuk e përjashtoj edhe atë që mund të duash pa kërkuar asgjë në këmbim. Kjo është ajo që kam kuptuar me kohën. Të qëndroj larg vorbullës dhe larg zjarrit të pasionit. Do të ndihesha qesharake. Çdo veprim, çdo gjë, ka kohën e vet”.

Përktheu: Eglantina Lanaj

159 Komente

Ideologjia e feminizmit eshte pjese e marksizmit kulturor i perdhjere me Frojdin. Qellimi ishte t'i beje femrat e bardha aq te llastuara sa te jene te pamartueshme. Ne fakt rezultoi ne renie te ndjeshme te pjellorise se te bardheve, dhe rritje te pjellorise se barbareve qe po t'ua japesh nje qyteterim s'dine ta mbajne, le me ta krijojne vete.

Marksi ishte kusheri me Rothschield, dhe ne fakt ne kryevepren e tij mori neper goje te gjithe, pervec njeriut me te pasur ne bote, kusheririt te tij, Rothschield.

kendveshtrim interesant.

Let me guess .e dashura cifute te ka lene smiley

Kjo ka ndodhur me 2011, ne fakt e lashe une. Ajo thoshte gjithmone "evil white people" dhe mezi po priste te na shfaroste. Pastaj e mendova prape, Coudenhove Kalergi, Barbara Lerner Spectre, Noel Ignatiev, Anita Kahane, Susan Sontag. Tani te gjitha keto gjera po ndodhin ne permasa biblike, me eksodin e 20 milioneve qe priteshin, por qe i ndaloi Maqedonia vetem. Nese s'hani pyka as tani dmth qe s'e rruani fare nga realiteti, keni mendimet tuaja perparimtare ju.

https://diversitychronicle.wordpress.com...

Ideologjia e feminizmit eshte pjese e marksizmit kulturor i perdhjere me Frojdin. 

Cfare ishte kjo? Muhabete rrugesh, apo kafenesh?!?.... 

Marksi ishte kusheri me Rothschield, dhe ne fakt ne kryevepren e tij mori neper goje te gjithe, pervec njeriut me te pasur ne bote, kusheririt te tij, Rothschield. 

Ne "Kapitalin" e tij Marksi nuk ka marre neper goje te gjithe, por i ka analizuar te gjithe ekonomistet! Nese ti nuk e ke lexuar, kjo as shton as pakson gje ne kete bote! Dhe a e ka patur Marksi kushuri apo jo Rothschildin, te katert apo te shtate, kjo nuk e ka ndryshuar fare arken financiare te familjes se Marksit! Marksi eshte marre me ekonomine dhe jo me bankieret, ndonese diku -me kujtohet- qe e ka permendur edhe Rothschildin, por pa ndonje domethenie te madhe.

Gjithe ky muhabet koti, mua me kujton ate filmin me Alen Delonin qe e akuzojne per vrasjen e komisarit te policise, sepse ky i fundit i ngacmonte te dashuren, dhe per t'ia ulur figuren mblidhen edhe te dhena te tjera nga komshinjte, dhe vete i akuzuari pohon: po i kam shkelur edhe dikujt kemben ne autobuz! Pika ketyre lloj analistesh!

Ne muzeun e Marksit ne Londer ka dy ceqe shume te medha qe Rothschield (kusheri i trete) shkroi per Marksin, disa mijera pound, qe ne ate kohe ishte nje pasuri, nje shume qe duheshin vite per ta bere. E di qe te fyeva zotin tend. Tani po te me kishe afer do me therje duke bertitur Marksi akbar.

Kjo eshte e keqja e atyre qe flasin shume e thone pak, te detyruar te degjojne vetveten e te krijojne me fantazine e tyre lloj-lloj insinuatash, per ti dhene vetes te drejte. Marksi nuk eshte zoti im dhe une nuk kam fare idole ne jete; ne lidhje me Marksin edhe une kam ato kunderti me disa nga "tezat e tij", sic mund te kete kushdo qe sjell argumente te kundert. E meqe permende Frojdin, kete "e kam hedhur ne plehra", meqe eshte mjaft metafizik. Por sado ta ngaterrosh Marksin me te gjithe ata qe i jane ngjitur si balta ne kepuce, (Lenin, etj.), -nga fakti se ke lexuar pak- serish duhet te kesh pak respekt per natyren e tij korrekte studjuese, ne te cilen nuk gjen as edhe nje presje te vjedhur nga te tjere, por ke ne cdo analize ekonomike, politike, historike, etj., referimet e dhena. Kjo besoj tregon mjaft karakterin e njeriut, ku edhe sot gjen ne tregun intelektual anglo-sakson vjedhje te puneve intelektuale. Persa i perket atyre ceqeve te Rotshildit, interesohu ca me shume, sepse duhet ti kene vene pikerisht per te hutuar dhe terhequr vemendjen e njerezve nga problemet e verteta.

Ah, per sa i perket therrjes, duke bertitur Marksi akbar, kam frike se edhe po te shihja mbi koken tende nje mushkonje qe po te thith gjakun, do perpiqesha te ta largoja me te bute, sepse nuk vras qenie te gjalla. 

Atehere nuk je marksist i vertete. Shume kombe do zhduken ne holokaustin revolucionar per t'i hapur rrugen parajses se Marksit. Dhuna eshte mamia e historise. Paske degjeneruar nga mesimet e shenjta te Shen Marksit. Ne Bulqize dhe ti.

"Ti e ke lexuar te gjithe Marksin, ne origjinalen gjermanisht te shekullit te 19te?" Kjo eshte pika me e forte e ketyre. Shkruajne dhjetera mijera faqe, dhe po s'i lexove je barbar, sic e kam thene me poshte. Po t'i lexosh, je trupjerdhur dhe te shkon jeta duke ngrene te vjellat e Marksit dhe Freudit. Lexova 15,000 faqe Freud, ca mesova? Qe coitus interruptus te cmend, dhe mesova italisht.

Marksin dhe Frojdin i kam lexuar ne shqip, e gjithshka eshte botuar nga 'ta. Me kete teze qe paraqet ketu djalke Ilia i perngjake atyre arabve qe thone sa here zihen ngushte kur diskuton me 'ta: po ta lexosh Kuranin ne arabisht, do ta kuptosh me mire!!! Ja gjendja jote argumentore (llogjikuese)!

Marksizmi, hebraizmi, islami, frojdismi. Same shit, different assholes. Te gjitha e kane origjinen ne Lindjen e Mesme. Po te thellohesh ca ne to, te gjitha kane si shtylle kurrizore plackitjen. Prandaj islami dhe hebraizmi e urrejne njeri-tjetrin ne nje menyre aq te papajtueshme, sepse po zihen per te njejten placke lufte: Europen dhe USA.

Ky lloj paushalizmi tregon se sa "shume" paske lexuar! Te kater kategorite qe ke rreshtuar me siper kane te bejne me njeri-tjetrin, si ne strukture, ideollogji, aferti fizike, etj., aq shume sa c'ka te beje -po themi- shitsja e bukes tek lagjia me nje asteroid qe bie ne Jupiter, apo sa c'ke ti lidhje me nje gur ne Hene! 

Kam lexuar shume fare nga te gjithe sa permend, por jo te gjitha. Tani kam vendosur te mos lexoj me nga ata sepse eshte budallallek.

Para Marksit ne Europe egzistonte nje levizje e fuqishme socialiste qe merrej me permiresimin e jetes se te varferve. Ne Internacionalen e Pare, Marksi vajti me kapacitet personal, si perfaqesues i askujt. Te gjitha c'ishin bere para tij, Marksi i quajti Utopi Socialiste, dhe marifetin e tij e quajti Socializem Shkencor. Ajo eshte me shume magji shtrigash se shkence, sepse s'eshte vertetuar kurre ne praktike dhe ka shkaktuar 100 milione te vdekur. Nese ky ishte qellimi i vertete, atehere eshte shkence.

Marksi dhe Freudi kane dhe nje te perbashket tjeter, pervec qe jane cifute. Te dy kane ndjekes qorra fanatike fetare qe s'duan t'ia duan hic per mendimet e jobesimtareve te tyre. Dhe sot marksistet i kthehen versionit gjerman te 1880 te budallalleqeve te Marksit, se duhet gjermanishtja e asaj kohe per ta kuptuar pa deformime. Aq e sakte eshte shkenca e tij.

Parashikimet e marksit u vertetuan megjithate...His predictions outlived his prescriptions..

Which predictions? Cilat parashikime u vertetuan? Which prescriptions? That of a central bank in the hands of Jews? Well, we have that now in the US. Who created it? Jews, insidiously, in 1913.

psh madhesia e biznesit eshte tipar i kapitalizmit ne nje kohe kur 95% e ekonomise perbehej nga biznese te vogla,ndervaresia e kombeve globalizmi.kapitalizmi do te shkaterroje veten i cili u vertetua ne 1930..

1932 e ke kuptuar shume keq ti, si dhe krizen e 2008. 1932 ndodhi shume pak vite pas 1913, formimi i Federal Reserve. Eshte fakt i pranuar nga te gjithe ekonomistet serioze qe kriza e 1932 nisi si garden variety, nje krize e lehte, dhe politikat e Federal Reserve, qellimisht shkaterruan USA per ta plackitur cifutet. I njejti muhabet me 2008. Ishte nje krize qe mund te evitohej 100%, por qellimi ishte t'i grabisnin miletit shtepite. Deri tani cifutet kishin nevoje per shtresen e mesme amerikane se mburoje ne rast agresioni sovietik. Sa u zhduk Bashkimi Sovietik, ata u vune ne pune te shkaterrojne shtresen e mesme.

Cifutet mund te mos jene /nuk jane engjej por qe te shpjegosh gjithe te keqiat e dynjase si conspiracy cifute nuk ka shume kuptim..

Nuk ka kuptim por eshte e vertete. Nder te tjera Hitleri tha se cifutet s'e duan Izraelin te kene nje shtepi ku te shkojne. E duan te jete jashte ligjeve nderkombetare qe te kene ku te shkojne kur te bejne dallavere dhe t'i kapin prej fyti. Ne fakt e treguan qe pati te drejte. Me cifute Hitleri dhe perendimi nenkuptojne ashkenazitet, cifutet europiane. Vetem 25% e ashkenaziteve sot jetojne ne Izrael. Edhe keta vajten se eshte me mire ne Izrael se ne Rusi. Po te kesh parasysh asimilimin masiv te ashkenaziteve, perqindja qe vajti ne Izrael eshte qesharake. Shumica absolute e cifuteve ne Izrael jane me origjine nga Iraku, Afrika Veriore. Si i trajtojne ashkenazitet cifutet e tjere? 

https://en.wikipedia.org/wiki/Ringworm_a...(Israel) 

Ne shume shkolla ne Izrael, ashkenazitet s'pranojne te kene shoke dhe shoqe klase sefardite (cifute spanjolle, afrikanoveriore) ose mizrahi (cifute iraniane, irakene). E thone troc: "keta jane zezaket tane, ne s'duam te kemi te bejme me ta."

Jane me aftesi shtetformuese te larta .ne mes te shkretetires kane ngritur nje shtet me ekonomi te perparuar.ne teknologjin e larte sfidojne edhe silicon valley..

Doke i plackitur Amerikes 6 miliarde ne vit, pa llogaritur c'i plackisin Gjermanise. Kjo po qe eshte aftesi shtetformuese e magjishme. Ne te njejten kohe, mundohen per shkaterrimin e USA, dhe e pranojne se ata jane pas te gjithe ketij imigrimi biblik nga Meksika. George Soros e thote troc qe ai po e financon kolonizimin e Europes. Ata plackisin nga USA me shume se buxheti i shume vendeve te asaj madhesie se bashku. Sikur hic gje tjeter te mos bejne, jetojne me ate. Pervec kesaj, dhe punojne, dhe bejne lloj-lloj pislleqesh te tjera. Shqiptaret jane te mahnitur me cifutet sepse s'i ka cuar kurre puna. Kudo qe ata shkojne, s'i duron njeri. Gjitmone faji i te tjereve.

Nuk jam kondra por edhe kane edhe dine.ne psh e rropem mao ce dunin e beme me nder nje ashtu ma te larte se mali i korabit me ato ndihma.

13 miliarde i ropem Mao Ce Dunit me dollarot e 1970es, dhe pastaj u vume si grate e liga lart e poshte duke e perfolur. Pastaj ngordhem urie. Pse u prish Enveri me Maon? Kryesisht u prish Mao se u lodh qe ne e grabitnim nderkohe qe ata vuanin urie. Enveri u prish se i ngeli qejfi te ishte Mao klasiku i peste i Marksizmit, jo Enveri. Enveri, nje djale mamaje borgjez, nje rrufian. Meqe i eci falla aq shume, iu havit per perjetesi, klasik i... Marksizmit.

Ore ti Ilia mos na bej derr derr ketu po ik e gjej website-s te tjere. Merre propaganden tende dylekeshe edhe na ler rehat.

13 miliarde $ e gjithe kishim to show for it 6 HEC, disa hekurudha te kohes se jams Watt dhe qindra mije bunkere.Kot si thone me mire te dish se te kesh.cifutet edhe dine edhe kane...

Nuk e di a kupton kontradikten qe po thua. Nga njera ane po thua qe ishin cifutet bankjere dhe e paskan shkaterruar USA gjate Great Depression qe t'a plackisnin ata. Mund te na sqarosh se si e paskan plackitur?

During the 20s, there was an average of 70 banks failing each year nationally. After the crash during the first 10 months of 1930, 744 banks failed – 10 times as many. In all, 9,000 banks failed during the decade of the 30s. It's estimated that 4,000 banks failed during the one year of 1933 alone. By 1933, depositors saw $140 billion disappear through bank failures.

Ti po thua qe cifutete e krijuan krizen qe te falimentonin bizneset e tyre (bankat)? Kjo s'me duket si logjike profesori PhD shkencetar.

Cifutet hane dhe njeri-tjetrin. Deri atehere shumica e bankave s'ishin cifute, pas krizes shumica u bene cifute.

Vertet? Me thuaj cilat banka jane cifute? Bank of America (e filluar nga Italjante), JPMorgan, Citigroup, Wells Fargo, etj.? Nuk e di a e di qe jane me aksionere publike.

Kur mbarove se lexuari The Protocols of the Elders of Zion?

Goldman Sachs (dhe i ke thene te gjitha), Lehman, pararendesi i Citit ka qene Solomon Brothers plus qe themeluesi eshte Sandy Weill etj. Nuk i kam qejf keto idiotesite anti-zioniste po nuk rri dot pa saktesuar.

E mora me mend qe dikush do sillte ato emra. As Goldman as Lehman nuk filluan si banka, ishin (dhe eshte) kompani financiare. Plus qe te kapesh 2 emra nga shume kompani s'eshte shume pergjithesuese. A kane patur dhe a kane influence hebrenjte ne ekonomine dhe politiken Amerikane? Absolutisht qe po. Por te thuash qe e "drejtojne" vendin me duket pak e fryre.

Citi. Sandy Weill eshte themeluesi i kujt? Ai sa kishte lindur ne Great Depression, s'kishte si te kishte bere plane per te plackitur bankat.

Per keta robte qe merren me teori konspirative nuk eshte se ka shume rendesi llogjika ose proporcionet. Do gjejne nje kusheri te grades se 12 qe ka qene cifut te cdo president amerikan. Nuk ke per ta fituar ndonjehere argumentin se jane shume te zellshem per k..lliqe.

E kuptova smiley

kuptoni leshin juve!

Petroninse, meqe je antikomuniste, sa eshte % hebreje midis austromarksisteve ne raport % e komunitetit hebre austriak?

Petroninselaurasiprasi, sa eshte % hebreje midis aksionisteve vjeneze qe u zbrazin gjimnazisteve surratit leng mestruacionesh dhe sperme (dy lendet perberse te ritit satanik).

----------------------------------------------------------

argjendis, meqe shof se ke harxhuar shume energji ne kete muhabet, eshte energji e harxhuar kot nese nuk merr parasysh ndikimin e fese ne politike (hebraizmi eshjte kryesisht fe, si dhe krishterimi). Eshte kjo teoria e konspiracionit, te gjitha forcat (ose me sakte te dy Forcat Felore) tani kete kerkojne te fshehin, si Tolet ashtu dhe Bolet. Te hysh ne kete muhabet pa premisat dhe aksiomat themelore del ose Tole ose Bole, e njejta gje dmth, sepse ne plan te fundit nuk ka dy fele, por vetem nje fele.

 

Po jo te gjithe kuptojn leshin Tiku, edhe leshi ka veçorite e veta. Pastaj duhet ditur edhe per çar lloj leshi!

Nga lloji i qimes varet cilesia e leshit   smiley

Nuk harxhova ndonje energji te madhe jo,thjesht brushed up (sic thone ne gjuhen barbare) ate qe di,mundohem te mesoj te reja e te mpreh a te cndryshk trurin ne debat.Nuk besoj se eshte aq e thjeshte te thuash c'eshte mbi te gjitha hebraizmi,fe a komb,jane dy fela te bera nje.Po kjo nuk ka rendesi,se ne fakt ne thelb nuk po merrem ketu a ka konspiracion a jo.Ka qene nje kohe kur m'u be koka lemsh duke lexuar per konspiracira e antikonspiracira,me dukeshin te gjitha argumentet te besueshme,sa as sot nuk jam i sigurt a ka zbritur Armstrongu ne Hene apo jo.Me shume po diskutoja per t'i thene prof.Tole Boles (sic e quan ti,une s'thashe gje),qe nuk mund te haje edhe akullore edhe cokollate,domethene nuk mund t'i nduke te dyja felat.Ose prano qe ka konspiraci dhe qe cifutet jane bytha me e zgjuar ne planet,ose qe ne arianet jemi superioret dhe cifutet ca qenie nennjerezore (shoket naziste te prof.Tole Boles e kane thene kete),dhe keshtu e gjithe teoria e konspiracionit del nje pallaver.

Epo si I behet!?smiley

Qe u befsh lemsh u befsh.

Pirdhu

Po c'te fisin o ti argjendis qe s'ta dime as emrin. Dhe te gjithe atyre qe na duan te keqen.

Nuk ka rendesi emri im konkret, o prof.,po emer ilir kam,dhe nuk i kam ndryshuar ndonje germe.Mbiemrit ne fakt i kam ndryshuar nje,po per shkak te nje ngaterrese,po jo per ta bere nga Tole ne Bole sic ben Heretiku.

Ku I paska thon Tiku Profesorit bole!!?

Lere se e lexova tani, turp Tiku.

Po pse prof.,shkencore ju duken utopite paramarksiste,qe do benin per shembull jo vetem njerezit te jetonin ne harmoni,po edhe kafshet,do ta benin edhe luanin vegjetarian dhe do dilte shetitje dore per dore me gazelen.Apo me xhaketen e Sen Simonit do ndryshonin boten.

Nuk jane ashtu sic i pershkruan Marksi. Perrallat e Marksit nuk jane shkencore se s'kane funksionuar kurre dhe lane 100 milione te vdekur. Eshte gjithmone e mundur te thuash se s'e aplikuam sic e thoshte receta e Marksit, por kjo eshte per true believers me fanatike.

Cfare thoni profesor.Teorite e tyre nuk jane perralla te rrefyera nga Marksi,i gjen ne librat e tyre e per ta.Ja na thoni ju per shembull,cilat jane.Nuk thashe teoria e Marksit kane funksionuar,thjesht ishin ca me me kembe ne toke.Utopirat gjithmone kane lene miliona viktima,ashtu si fashizmi e nanizmi juaj,jo larg nga marksizmi.Perkundrazi,pak a shume nje mall jane.

Marksi kusheri i trete me Rothschield.

Ilia Toli v. çifuteve v. te zinjve v. grave v. kam kureshtje per ç'tjeter. 

 

Jo, grate i kam qejf une, s'jam kunder grave. Per te miren e grave po mundohem t'u hap syte, t'u shpjegoj se feminizmi eshte armiku me i madh i grave. Dhe kunder te zinjve s'jam shprehur kurre, por po mundoheni te me perdhjeni karakterin tim te paperlyer.

Peshku nuk eshte korrekt politikisht po keto teorite e tua nuk kane vend ketu. Ta shkruajta dhe njehere: je ne blogun e gabuar ketu. Shko te faqja e National Vanguard. Aty je ne rregull.

Per te miren e grave po mundohem t'u hap syte

smiley

Ai po me ngjan me korentin. Cuditerisht s'flet per fushen e tij, Fiziken apo astronomine, por per filozofi idealiste.

Dr. Ilia, cfare mendimi keni per Shqiptaret? Po per Greket?

Fusha ime eshte matematika, kimia, inxhinjeria aerospaciale. Kam diploma ne keto 3 fusha. Jam dhe ca si i gjithanshem. Per shqiptaret s'kam mendim se s'kam kohe te mendoj per ta. Per greket kam mendim te larte, por jane dhe te manipulueshem.

Per shqiptaret s'kam mendim se s'kam kohe te mendoj per ta.

Prandaj diskuton ne nje forum shqiptar.

Diskutoj keshtu ne te gjitha forumet.

Edhe njehere meqe bere sikur s'e kuptove: po te mos kishe kohe per shqiptaret, nuk do harxhoje kohen ne nje forum shqiptar, duke shkruar shqip, me shqiptare te tjere.

ke bere ca progres ne mendimin tend per shqipot .nga negativ ne neutral.eshte kjo pasoje e ndikimit emancipues te PPU?smiley

Nuk jane zhdukur pothuajse te gjitha ideologjite mbi feminizmin, jane zhdukur pothuajse te gjitha ideologjite, natyrshem perfshire ne kete fenomen edhe ideologjite femen. Por problemi me i madh eshte se eshte zhdukur pothuajse perceptimi i fenomenit si negativ, e ne vend qe te shihet si i tille, brohoritet si fenomen pozitiv demokratik (ne pergjithsi, se ne fakt kjo femen e thote nje çike si me keqardhje sepse i kujton kohen e rinise kur femrohej ideologjikisht, por edhe shum praktikisht femrohej ne fakt, shum eshte femruar, shum!).

Ne te vertet qellimi origjinal i Levizjes Mobilis in Mobili Lubrifikantis ky ka qene, si te zhduket ideja, shpirterorja, dhe te mbetet vetem praktika, mishi, i lyer me lubrifikant, livando frenge, dizifektant austriak. Kurrsesi te mos kete Dy Fele, por te kete vetem e vetem Nje Fele, bile te mos kete asnje fele, te kete kaos pluralist felor Eja, o i dashur, po të pres me shalët hapur. E vetmja ideologji legjitime:

La “famiglia naturale”? Non esiste, perché la natura è violenza, caos, incesto.

                                                                                                                   Dacia Maraini

 

Sikur e ke cituar in malafede Marainin aty.

"Cosa c’è di naturale nell’educazione? Nei libri? Nelle scuole? Nella scienza? E perfino nella monogamia? L’uomo per natura è poligamo, come lo sono la maggioranza degli animali. Anche le donne per natura sono probabilmente molto più poliandriche di quanto si pensi. Eppure la civiltà ha scelto la monogamia proprio per difendere quella famiglia del tutto artificiale che si oppone, per ragioni morali, e quindi non naturali, allo sperpero e al caos. Insomma un poco più di prudenza nell’uso della parola natura perché può rivoltarsi contro chi la usa.

E’ l’uomo ad aver costituito una struttura «artificiale» per difendersi da disastri e disordine."

Humbja e ideologjise eshte ndoshta nga shenjat e rikthimit te njeriut "ne natyre": permbushje e nevojave primare (ushqyerja, riprodhimi, kenaqesia qe perfton macja nga perkedhelja ne gushe...), pa nderlikimet qe vijne nga arsyeja dhe reflektimi.

nuk do te ket gje kthim te njeriut ne natyre, por islamizim i europes e quan Uellbeku (ky flet per francen vetem ne fakt, po atje do te perfundojne te gjithe te tjeret, siç ndodh me dominote). feja eshte ideollogji. vetem per ateistet nuk ka me ideollogji te shendoshe, po jo per te tjeret, ata qe besojne. ata jane ne rregull me kete çeshtje.

Maraini eshte ne malafede komplet sepse nuk i merret vesh se ku e ka hallin.

Ne fakt eshte ne hall te modh e shkreta sepse teoria dyfelore mund te mohohet me llafe si ideologji, por si praktike eshte gjithnje e pranishme, edhe nga ata qe e mohojne ne menyre natyrale:

http://www.lavocedinewyork.com/people/20...

Lene Marianin se eshte ne menopauze tani, ti si meno, nese natyra eshte ne kaos, inçest, pedofili, kurveri, kriminalitet, hajduteri, nga i vjen njeriut artifica e rregullshmerise, harmonise, ligjeshmerise?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

- Quando dice che la scrittura delle mistiche è sensuale, cosa intende? In che senso sensuale?

 

- C'è per esempio Angela da Foligno, che è un'altra mistica, che racconta che lei scende nella tomba di Cristo, si adagia sul suo corpo e con il fiato lo riporta alla vita. È un'immagine ai limiti. Sesso non c'è, ma c'è una sensualità fortissima. Sono cose che la Chiesa non ha mai accettato ma che facevano parte dell'immaginazione di queste mistiche che si rivolgevano a Cristo come a uno sposo e da sposo lo trattavano, tirando fuori tutta la loro sensualità.

 

Sesso cè, ma non si vede in pratica!smiley

 

Dy felat jane artifice, Ajatollah, pranoje. Perqafo shumesine e botes moderne dhe thuaji jo barbarise bivalente. Sa per ato incestet e pedofilite kane qene qe nga fillimi i koherave, kujto mitet me te hershme, dhe do vazhdojne te jene. Pothuajse cdo mit eshte nje praktike "perverse" seksuale. Psh e mban mend mitin e Danaes qe Zeusi e la shtatzene duke ju futur ne formen e nje shiu te arte? C'praktike seksuale te kujton "shiu i arte"? Shih ate pikturen e Klimt nese nuk te kujtohet.

Njeriu eshte i natyrshem ne artificen e vet, por eshte tjeter koncept i se natyrshmes nga ai i Papes mbi familjen.

Maraini eshte per t'u patur zili, se menopauza i ka ardhur ne kohe te vet, ne menyre "te natyrshme" pra, e jo si nje numri te habitshem grash amerikane qe kam njohur, te cilave ua kane nderprere ciklin ne menyre artificiale per t'i kuruar nga lloje te ndryshme kanceri.

Koncepti i se natyrshmes se Papes per familjen nuk eshte (ose me mire nuk duhet te jete, sepse Dacia Maraini i ma bishtukun koncepteve te papeve qe behen pirate, jo une qe s'kam qene e s'jam as katolik e as i krishtere edhe si prejardhje, e as si simpati laike dhe si nostalgji feminore) ne kuptimin banal dhe konkret te fjales, ose zoologjik te fjales, referuar sjelljes se lopes ne grazhd ose majmuneve ne xhungel ose peshqeve ne pellgaçe. Megjithse shume etologe te nderuar jane ne konflikt me etologe te nderuar te tjere (si gjithnje dy fele edhe me etologe) qe edhe kafshet kane nje sens, ose me mire nje protosens njesoj si te Papes per "familjen naturale".

Me fjale te tjera qe Natyra (dhe njeriu si pjese e Saj) i ka ne vete te dy felet bashke, Kaosin dhe Harmonine, Jingun dhe Jangun, Femren dhe Mashkullin, Chiara d'Assisin dhe Françesko d'Assisin (hëm! hëm!), Dacia Marainin dhe Papen.

Pra eshte Dacia Maraini ne teori ideologjike dhe Papa ne praktike kamasutra qe nuk e kane te qarte sa duhet koncepin e Natyres dhe per pasoje konceptin e "familjes natyrale", e po ta kishin te qarte mund edhe te martoheshin bashke. Nuk me duken keq si çift Dacia Maraini dhe pape Françesku, mund edhe te restauronin dashurine platonike midis Chiares dhe Françesko Assisit ne vakti edhe ne praktike kamasutra ne perputhje me Teorine Dyfelore, ideologji dhe praktike, qiellore dhe toksore, shpirterore dhe trupore.

Po na ka prish shume pune qe Krishti per here te pare erdhi si mashkull, e pranej Kisha u be mizogjine (e ne imitim te saj u be mizogjin edhe Rajhu i Dyte dhe Komiteti Qendror qe kishin njesoj koncept te "familjes natyrale" ), po te kish ardhe si femer Kisha do te kishte qene fabrike livandoje frenge zhardin sur le nil dhe dizifektanti austriak petroninse konçita.

Pa le pastaj po te kishte ardhe si trans (ka shume shembuj trans ne natyre, psh shiriti i derrit eshte trans, riprodhohet duke ja fut vetes si intelektual i shquar i epokes ngambrapa), apapapapa ç'kisht per t'qene. Do te kishte qene e qarte per te gjithe lodra e fjaleve:

Njeriu eshte i natyrshem ne artificen e vet ...

As une s'e besoj qe Papa ta kete patur fjalen per menyren si e nderton familjen majmuni. Perkundrazi, besoj se koncepti i Papes mbi te natyrshmen mbeshtetet mbi te ashtuquajturen Tradite historike dhe fetare (ka dy mije vjet qe familja, si e tille, funksionon, si edhe ka dy mije vjet qe kemi nje model te familjes ne modelin e familjes se Krishtit - burri, gruaja, femija).

Nje nga pergjigjet e Marainit ngrihet pikerisht mbi konceptin qe historia e njeriut nuk nis dy mije vjet me pare. Ndersa permendja e Natyres ne kuptimin e te perbashketave mes gjallesave - perfshire edhe njeriun - eshte zgjerim i konceptit te se natyrshmes. Koncept i cili mund te zgjerohet edhe me tej me Kaosin dhe Harmonine strukturore te se gjithes, sic ben edhe ti.

Eshte ne natyren e njeriut, sic e njohim ne, krijimi i artifakteve dhe perdorimi i tyre, ngritja e narrativave mbi mjedisin dhe veten, vetedija per vdekjen dhe bashkejetesa me kete vetedije. Kete po thosha, po sigurisht mund te integrosh edhe transet aty, si pjese te eksplorimit te kufijve te seksit ne kuadrin e nje shoqerie tregtare. Dhe po ne kuadrin e shoqerise tregtare, te diskutosh nese mund te vargezohet edhe per ta sic dikur bente Shakespeare per hebrenjte tek Tregtari i Venedikut:

Hath not a Jew eyes? Hath not a Jew hands, organs,
dimensions, senses, affections, passions; fed with
the same food, hurt with the same weapons, subject
to the same diseases, healed by the same means,
warmed and cooled by the same winter and summer
as a Christian is? If you prick us, do we not bleed?
If you tickle us, do we not laugh? If you poison us,
do we not die? And if you wrong us, shall we not revenge?
If we are like you in the rest, we will resemble you in that.

Ja ke fut katunit finis, sepse tradita fetare dhe historike eshte shume me e lashte se dy mije vjet:

When Judaism demanded that all sexual activity be channeled into marriage, it changed the world. The Torah's prohibition of non-marital sex quite simply made the creation of Western civilization possible. Societies that did not place boundaries around sexuality were stymied in their development. The subsequent dominance of the Western world can largely be attributed to the sexual revolution initiated by Judaism and later carried forward by Christianity.

Dhe ky çifuti konservator i Feles Djathte qe ka inot transet sepse nuk ka lexu Shekspirin qe i ka qef transet, nuk konsideron tezen e Feles se Majte se Familja Natyrale ekziston edhe ne boten pagane, ishin romaket qe e njohen per here te pare zyrtarisht si institucion duke çliruar gruan nga statusi i sherbetores.

Pastaj tek modeli i familjes se Krishtit je fut ne zonen me tela me gjeba dhe mina, nderkohe qe per keto çeshtje nuk ja ke haberin te orientohesh edhe ne pedonale te asfaltuar.

Por te gjitha keto nuk kane rendesi te madhe para kesaj qe do te them tani, dhe ta kam thene kushedi sa here te tjera. Kushdoqofte, Papa, Maraini, Chiara d'Assisi, Shekspiri, Palluqe Vrapi, eshte i interesuar kur thote mendimin e tij ose ideologjine e tij. Nuk ka mendime ne hava, dmth nuk ka veten nje Fele (mendim n'hava), ka dy Fela: mendim n'hava (ideologji, ide logjike) dhe praktike ne toke. Thene me konkretisht: mendimi ose besimi yne eshte i lidhur me menyren e jeteses tone. Akoma me konkretisht mendimet ose besimi kerkon te justifikoje sjelljen tone, kur nuk eshte ne sintoni me sjellen tone.

Ky eshte rasti i Dacia Marainit qe mbas menopauzes u kujtu per Chiara d'Assisin, per Krisht e per Madona. E nuk eshte rast i ralle, ka shume shoke e shoqe, aq shume sa rrezik ka te drejte materializmi vulgar qe mendimi eshte produkt hormonal.

 

Edhe me dy mije vjetet kam qene bujare, sepse institucioni i marteses si dukuri masive shoqerore, dhe jo vetem e nje popullate te caktuar apo grupimi, eshte me i ri se dy mije vjet, pa le me se tre mije.

Si edhe: ti e menderos shpesh muhabetin me keto vleresimet prej zyshi. Uroj te gjesh ndonje zysh tjeter ketej rrotull, t'ia fusni katundit bashkarisht, te orientoheni ne pedonale e zona e te rrethuara, pa harruar te diskutoni per menopauza e andropauza nga lartesite e trupave tuaj "pa organe". Per vete, po shkoj te mbjell nja dy lule ne bahce.

Po t'mnigjosh mu zyshen, ma mire bej gjellen!

E njejta histori perseritet ne mes tene, duhet burrni ose burrnesheri ne diskutim, mos i bej bisht muhabetit duke u kap per degesh ne periferi.

Nuk po flitej per masivizim te fenomenit, por per fenomen ne vetvete, kur ka lind cilesisht. Dhe jam mundu te tregoj se ka qene gjithnje ne nje fare menyre sipas kontestit te kohes. Populli hebraik e masivizoi ne nivel kombetar per te pakten 4000 vjet me pare, krishterimi e masivizoi ne nivel kontinental per te pakten 1400 vjet me pare.

Neqoftese do me u kap perseri per degesh, e ke vrejtje se populli hebraik ishte nje hiç si numer relativisht popullates se popujve te tjere, e njejta gje mund te thuhet per krishterimin ne raport me kontinentet e tjera qe jane krishteruar vone, e biles edhe sot nuk mund te quhet fenomen masiv po te du une te kapem edhe prej degesh prej inotit tat, sepse vetem nje pjese e planetit eshte e krishtere.

Krishterimi eshte perhap nga 12 vete madam, kur nga 1 u be 12 atehere ishte fenomen masiv. Apo nuk quhet ky lloj konceptimi, duhet te presim aprovimin e Dacia Marainit per krishterimin, oh! sa interesant eshte krishterimi masiv edhe per ne laiket masive qe bejme çfar te na teket felja.

Keshtu pra fenomeni i marteses ze fill me Adamin dhe Even, biles ekzistonte edhe para tyre, sepse ne fillim eshte Projekti, Ideja, pastaj vjen felja tjeter e Praktikes, zbatimit ne praktike. Dhe projekti ishte te krijohej familja natyrale dyfelore femer-mashkull, e jo familja trans e Shekspirit, u krjua Adami dhe Eva, nuk u kriju Adami dhe Xhemoli, as Eva dhe Xhevrija te lyera me livando jardin sur le nil.

Kjo eshte rrenja e muhabetetit, trungu ne daç. Prej ketu fillon muhabeti qe mund te degzohet ne 1000 drejtime po te dush. Kjo eshte aksioma dhe testi i vlersimit, s'ka tjeter, te tjeret jane per te perhapur mjergull, ate qe do ujku, Kaosi, Inçesti, Pedofilia, Hajduteria, Kurveria, Krimi, Flligshtia. Dhe vlersuar nga ky test dhe aksiome Dacia Maraini rezulton prosti, kaq me del, s'kom çer t'boj, edhe sikur te ishte nena ime kaq del perfundimi. Kaq i del edhe Zyshes edhe Prof-it.

 

Aman, mos! Natyrshmeria dhe lindja cilesisht e nje fenomeni jane dy gjera qe nuk shkojne tok: nje qingj me dy koka nuk eshte "i natyrshem", behet i tille vetem kur ngjarja perseritet ne kohe derisa behet rregull me pak perjashtime.

Po edhe sikur, dmth edhe sikur te shtyhemi me heret ne kohe dhe te pranojme cfare thua, krahasuar me historine e njerezimit qysh kur kemi provat e para, martesa si bashkim i nje burri me nje grua, eshte fenomen relativisht i ri. Dhe po te duash, te them edhe qe Krishterimi si fe dhe koncepti i familjes qe nisi te depertonte ne kulturen romake ishte ku e ku me "i drejte" per gruan e thjeshte dhe femijen nga shtrati mbi te cilin u vendos (sic duket se ka qene edhe Islami ne lindje te vet). Cfare shpjegon ne nje fare menyre edhe perhapjen masive dhe mirekuptimin qe ai gjeti pikerisht ne shtresat e uleta dhe mes grave.

Trungu i muhabetit, sipas meje, eshte qe familja, sic e njohim ne, ka qene modeli optimal si per burrin ashtu edhe per gruan per qindra vjet (kjo bazuar ne kohen e gjate te shtatezanise se femres se njeriut dhe vitet e gjata qe i duhen kelyshit te njeriut per t'u bere i vetemjaftueshem, por edhe ne ndryshimin ne mijevjecaret me te fundit te konceptit te punes, pronesise dhe titullit te trashegimise, koncept i cili e vuri mashkullin ne pozite superiore krahasuar me femren), pra ka qene modeli "i natyrshem".

Nuk merrem fare me kulturat dhe modelet e tjera qe kane ekzistuar paralelisht me kete, perderisa kjo eshte pranuar nga debatuesit (Papa dhe Maraini) si kultura dominuese.

Qe Papa dhe Mariani te fitojne statusit e debatuesit per kete muhabet, duhet te kene vete familje ne radhe te pare (biles propozova te martohen bashke se shkojne si çift "... se Krishti zotrie ..."), sepse nuk ka autoritet e duhur per te fol per familjen nje kurve pazari dhe nje prift bolefishkur. Ata mund te thone çfar te duan, por nuk dine asgje çfar do te thote te kesh nje grua/burre dhe femije per te rritur, ushqyer dhe edukuar. Kjo ne rastin me te mire, sepse ndodh edhe qe, riperseris pa u lodhur, se si prifti bolefishkur dhe ashtu dhe kurva e pazarit "kane ide" objektivesmiley qe justifikojne perkatesisht bolefishkmerine dhe kurverine e tyre.

Çfare thua ti ne kete rast (dhe jo vetem) nuk eshte gje e re per ke jeton ne Itali dhe ja ka pak haberin kontestit (gazeta Respubika e Skalfaro françeskanit), eshte as me shume e as me pak koncepti qe ka per familjen Felja e Majte italiane, ose koncepti qe kane trute e kaptines se majte te Qingjit Natyral Katokomunist me Dy Krena.

Ndersa qellimi dhe metoda e ketij konceptimi eshte me pak i njohur (edhe sepse turbullon ujrat njesoj konceptimi i ndryshemsmiley i Feles Djathte italiane, gazeta Giornale ne katror): te eliminohet çdo trug dhe çdo rrenje dhe te leje vetem deget ku kacavirren majmunet intelektuale te shquar ngambrapa.

Me konkretisht nese shpjegohet qe familja naturale prejardhet si koncept nga Jingu dhe Jangu dhe nuk ka kuptim te flitet qe ne fillim fare per kontest historik dhe gjeografik (njesoj si per logjike matematike ose mekanike kuantike), intelektuali i shquar ngambrapa sikur s'ke folur fare, e ka te regjistruar muhabene ne shirit manjetofoni respubika, te gjitha te rregullume me shembuj shkencore zooteknike nga bota e kafsheve qe familja eshte nje koncept historik dhe gjeografik si qingji me dy krena qe lindi prej gazrave te fabrikes kobaltit te kombinatit metalurgjik te Elbasanit, qe shkencetaret kane zbuluuar se ekzistojne edhe majmune pederaste etj.

Ktu eshte mçef lepri me dy krena fin: familja eshte nje fenomen historik, dhe si i tille mund te shuhet nga historia.

Ndersa ne kontestin italian krena tjeter e leprit eshte: familja duhet te shuhet sepse e ka krijuar Kisha, dmth e ka krijuar Djalli vete.

  

Tiku ka edhe tema te tjera ppu, I je fut kesaj teme e do ti gjesh fundin!!

Familja eshte fenomen historik, ekonomik dhe social. Kur situata ne dy te fundit te ndryshoje kryekeput - sic duket sikur po ndodh, por mund te jete edhe thjesht nje faze - familjes do t'i mbetet vetem vektori historik, cka zakonisht nuk mjafton per te mbajtur ne kembe fenomene.

Ne kontekstin italian, ndikimi i Kishes ne jeten sociale dhe ekonomike italiane ka qene dhe vazhdon te jete aq i madh, saqe s'ka asnje cudi qe kunderpergjigja te jete me agresive se tjeterkund.

Une po e le me kaq kete here. Faleminderit.

Çdo gje ekzistuese dhe çdo fenomen ekzistues mund te reduktohet ne fenomen historik, ekonomik dhe social (ke harruar edhe politik, me e rendesishmja dyfelore: Pallosh dhe Maloksmiley), por gjerat dhe fenomenet jane edhe esenciale, dhe shperfillja e esenciales duke reduktuar çdo gje dhe çdo fenomen ne fenomen historik, ekonomik dhe social, eshte karakteristika kryesore e intelektualit t'modh ngambrapa qe lexon Respubiken e Skalfaro katolikut qe humbi udhen e Zotit rruges (njesoj si Umbeto Eko dhe shume te tjere te Feles Majtas).

Dhe kjo behet me qellim kunder Panglosit.

 

Blablabla. Qyteterimi perendimor bazohet ne qyteterimet e lavdishme greke dhe romane. Tora dhe cifutet s'kane te bejne fare me keto. Pa budallalleqet e cifuteve s'do kishim Rome dhe Athine. Ma per piacere. Six thousand years history, what do they have to show for it? Two temples, third time will be a charm. Hebraizmi ka sjelle vetem grabitje, luftera dhe degjenerim ne perendim. Marksin (prishja e familjes), Freudin (revolucioni seksual) ia kemi borxh hebraizmit. Ajnshtajni i kopjoi te gjitha nga te tjeret. Gjithato cmime Nobel i marrin nepermjet nepotizmit cifut.

Shih dhe Morgenthau Plan, qe s'u zbatua vetem e vetem se u zbulua dhe diskreditua. Shih Kauffman Plan, shih Coudenhove Kalergi. Keto gjera po ndodhin para syve tane, ne jemi aq mendjehapur qe s'mbajme dot anen tone kur na sulmojne.

 Hebraizmi ka sjelle vetem grabitje, luftera dhe degjenerim ne perendim.

nji Plak qe kam pas njoft, (deshmitar okular i kohes,  jo nga ata qe tregojn histori me 6 miljon cifut te tjeg etj. prralla trushplarese qe i gozhdoj miletit ne moshen parashkollore...):

"Cifuti ka Librin e shenjt nen sqetull dhe pistoleten ne xhep" 

Kam gjithe jeten qe shaj islamin, asgje s'me ka gjetur. Tani qe shaj hebraizmin, jam racist dhe skifteret po me sillen rrotull. Kuptohet shume shpejt kush na qeveris.

Z. Ilia, skifteret i sillen rrotull karatures suaj te larte shkencore e jo opinionit tuaj personal mbi fete. 

ktu n peshk fol si te dush or plak.po mos boj gaf me fol kshu knej ka allemanja se s shef mo hajer me breza. sigurimi jon ishin diletant, t kan rras plumin ose burgun me hekra. Rraca mallkume me sistemin e tyne finanziar e ka fut sot gjith dynjon n burg, mileti e kon sot burgun n kaptin....

Dilni nje here andej nga Europa profesor, dhe shani Islamin. Ose beni nje nga ato qe quhen "eksperimente shoqerore" dhe dilni neper rruget e Marsejes, Amsterdamit, Brukselit a Malmoes me ate kapelen e cifuteve. Nese keni guximin e duhur sigurisht. Cili eshte perkufizimi juaj i racistit, prof.? 

Argendis: Nese jeton ca muaj ne Europe do vesh re qe Islami shahet sa te mund, po kryesisht ne shoqerine e europianeve kuptohet, jo ne mes te getos. Kur u hap para ca vitesh nje debat mbi ndalimin ligjor te synetllekut ne Gjermani, ata qe kerthiten me shume kunder ishin bijte e jahwes dhe jo myslymanet. Keta madje nuk u ndien fare.

Ingeborg,une nuk jam Shkaba,te flas me linqe interneti.Une kam jetuar pa flas,nuk kam lindur ne Kine.Une nuk permenda ndonje qytet gjerman.Po te isha si Shkaba,do te sillja ketu plot linqe nga dhuna myslimane,jo vetem ne geto,por dhe ne mes te universiteteve.Problemi eshte qe kjo "shoqeria e europianeve" po vjen duke u rrudhur dhe getot duke u zgjeruar.Ashtu si mutikultiralizmi nuk leshon pe.Ja nje prove:ne jemi qenie njerezore dhe reagojme keshtu ne grup ndaj nje grupi,nje pjesetar i te cilit na ka bere dicka te keqe.Ketu ne Pekin donte te perdhunonte nje "anglez" nga Pakistani nje femer.I futen nje dru te mire kinezet,po na zuri frika gjithe ne te huajve per ndonje hakmarrje dhe ca reagime pati.Ne Bruksel barbaret vrasin 36 veta a sa ishin,ne Paris 130. Si nuk pati nje shenje hakmarrjeje ndaj asaj bashkesie,pavaresisht e drejte apo jo,po e perligjur nga natyra njerezore.A e kupton sa ua kane mpire nervin mutikulturalistet,si i kane vene ne gjume.A e mendon dot te krishteret te shkojne ne nje vend mysliman,tu japin per te ngrene e per te pire,ti heqin nga mizeria.Kjo veshtire te ndodhe,po mendoje.Dhe cfare do te kishte ndodhur nese nja dy prej ketyre te krishtereve tu merrte koka ere e t`i hidhnin vendesit ne ere.E.mendon cfare do t'i ndodhte asaj bashkie te krishtere aty.Sa per kete te jahwes,po te sugjeroj edhe ty te besh te njejtin eksperiment ne ato qytete qe thashe.

Reagojne ata, me hashtag "Je suis Paris", "Je suis Bruxelles", dhe me burra qe vishen si femra kur hordhite pushtuese myslimane perdhunojne te gjithe Mynihun. Kjo d'i trembe hordhite pushtuese myslimane.

Ku qendron lobi cifut ne kete ceshtjen e pushtimit te Europes? Me me te dobetin, me hordhite pushtuese. Dhe po reaguat ne vetembrojtje, reagimi juaj nazist u sjell ndermend Holokaustin ketyre. 

Shihe sa hipokrite jane. Ne Izraele perpiqen per ndertimin e murit, ne USA thone qe muri me Meksiken s'mund te funksionoje. Per te tjeret thone qe martesa nder-racore eshte gje e mire. Kur nje cifute martohet jashte fese i bejne cdo lloj presioni te pamundur.

Harruat qe reagojne edhe ata me superioret e races sone superiore,sa per te ushqyer propaganden e liberalfashisteve e te mutikulturalisteve.Po mire mo prof.,dakord jam,te gjitha te keqijat nga cifutet vijne,ata nuk e lejojne ndertimin e murit ne Amerike,ata i kane thene Europes t'u hape dyert hordhive,se kane interes qe Europa te behet pjese e Kalifatit,ne mos zemer e tij,ata kodosha cifute na thone ne superioreve te shkartisemi me te tjeret,ndersa vete,aha,rrine race e paster,po me gjithe inteligjencen time superiore si pjesetar i races ariane,nuk arrij ta kuptoj se si ne te races superiore terhiqemi prej hunde nga ata cifutet e races inferiore.Mos valle ne pjesetaret e races superiore nuk e kemi IQ dhe aq te larte (me perjashtimin tuaj,sigurisht,si edhe te Shkabes),dhe ata kopilat cifute qe ua futin te gjitheve nuk e kane dhe aq te ulet?Apo mos valle nuk i kuptoj keto se ne Shqiperi,sipas Profilit te ketij timit (ose atij te Tikut,sipas rastit),vetem maloket jane shqiptaro-ariane te paster,ndersa ne te Jugut jemi vlleho-ortodokso-evgjite?Po prape nuk besoj te jete kjo,se edhe ju nen Shkumbin keni lindur,po duket kthjellet qe jeni perfaqesues i kulluar i races ariane,si nga pamja,ashtu edhe inteligjenca.Dhe meqe jemi tek pamja prof.,kryekryqtari i races sone te paster ariane,Shkelqesia e Tij Dolf Hitler,sikur nuk ka tipare tipike ariane,po mongoloide.Thone se prandaj u be ai qe u be,ashtu sic thone qe donte t'i shfaroste cifutet qe te zhbente ate pjese te gjakut qe kishte cifute.Apo thjesht zera dashakeqe cifute prof.?Kete punen e gjakut nuk kemi si ta dime,po pamja ama,sikur na e tradhton pak Fyhrerin.Nejse,Heil Hitler prof.! (Mbreti vdiq,te rroje Mbreti!)

Eshte shume e thjeshte. Te bardhet jane te zgjuar dhe shume kreative, por shume naive dhe te drejte. 97% e te gjitha shpikjeve ne bote i kane bere te bardhet. Te bardhet e kane IQ 100, cifutet 110. Kjo dmth se ka 5.6 milione ashkenazite me IQ > 110. Gjithsej ashkenazitet jane 11.2 milione. E di sa ka te tjere me IQ > 110 ne bote? 1.86 miliarde, i kam llogaritur une. Kjo dmth se ABSOLUTISHT s'ka asnje shpjegim te drejte qe cifutet te marrin 23% te cmimeve Nobel. Shpjegimi eshte nepotizmi cifut. Mbajne njeri-tjetrin, dhe kompltojne nderkohe qe ne punojme si kuajt se mezi kemi Izraelin per te mbajtur me taksat tona. Po t'i vesh veshin, te gjitha sa thuhen ne protokolle po ndodhin. Ky eshte nje argument shkencor qe override te gjitha argumentet e tjera mbi origjinen dhe saktesine. Pastaj, ke degjuar Coudenhove Kalergi? Po ndodh para syve tane. S'ka asnje arsye pse te shkoje keshtu.

U mahnit qeveria japoneze pas L2B, dhe vendosi te shkoje si breshka te nallbani: ma ngul dhe mua nje gozhde ketu qe te eci dhe une shpejt si kuajt. Vendosi te marre miliona cifute. Hapi dyert, disa mijera filluan te hyjne, i pa c'ndyraqe jane, dhe mbylli deren prape. Tani ka disa mijera cifute me shtetesi japoneze, te gjithe te martuar me japoneze. Te njejtat gjera i beri qeveria kineze, qe gjithashtu vendosi t'i mbaje laneterit larg. S'jane te gjithe naive si te bardhet.

Cifutet s'i kane problem fare myslimanet me IQ 86, sado te ligj te jene myslimanet, si cifutet. Ata i perplas koke me koke sa here t'i fryhet cifuti. Prandaj po mundohen ta bejne dhe rracen e bardhe zhulsa.

Prof.,fjala shqipe per naiv eshte leshko,dhe eshte antonim i fjales i zgjuar,prandaj "leshko i zgjuar" sikur nuk shkon,vec ne dac te krijosh oksimoron.Zgjuarsia eshte baruti me te cilen mbushet djallezia,perndryshe kjo e fundit nuk shkrep.Prandaj edhe 100 te bardhe "naive" spanjolle vune poshte nje perandori te tere inkase me 1 milion ushtare,se ishin me te zgjuar,prandaj edhe me te djallezuar.Nese te bardhet jane leshko,prof.,si shpjegohet qe ju,perfaqesuesi tipik i tyre,nr.2 vetem pas Fyhrerit,nuk jeni aspak leshko dhe nuk ka cifut qe t'ju fuse uje nen rrogoz,megjithese ju po thoni se cifutet po ju futin dicka tjeter ne forme shkopi.Keshtu ju prof.ne te vertete u beni nder cifuteve, me kete teorine e konspiracionit,sepse duhet ta pranojme qe nese 10 milione a sa jane cifutet,sjellin verdalle e kane nen kontroll nje bote me 7 miliarde,atehere ata nuk jane race,por superrace.Prandaj c'eshte kjo herezi prof.,si guxoni te pohoni qe cifutet e kane IQ me te larte se ne raca superiore.Ne emer te races sone,une ju denoncoj si agjent i fshehte i cifuteve.

I zgjuar dhe hileqar jane dy gjera krejt te ndryshme. Ti e ke te veshtire te besh dallimin se je shqiptar. Ne Shqiperi, Izrael dhe boten arabe, i zgjuar dhe hileqar jane e njejta gje. Spanjollet e mesuan hileqarllekun nga baballaret e tyre arabe. Me perpara s'ishin. Spanjollet e fituan luften me semundjet qe u perhapen si zjarri ne Amerike, dhe indianet s'kishin imunitet. Per te tjerat, europianet s'kishin kurrfare shansi te mundnin indianet asokohe, pushke pa pushke.

ti nuk je Dr.Toli, por perdor emrin e tij.. Dr. Ilia Toli, i verteti, e ka bere me kohe lanet Shqiperine. ka nderruar emrin, nga Ilir ne Ilia dhe pohon me force qe eshte serb, jo shqiptar.. ai vertet e shan islamin, por  ne fillim si prioritet shan shqiptaret.

Ore nuk eshte dhe Napolon Bonaparti.smiley Une vec nje verejtje te vockel kisha, te lante icik tastieren me bleach kur te permente Ajnshtajnin, se s'ia ka haberin. Per te tjerat e ka cu Zoti tamam ne kete blog, si bicim dordoleci per te trem sorrat e racizmit qe coku vijne verdalle ne mes tone, se muslimani, cifuti, arabi, shqiptari, kinezi, i ziu, i kuqi, etj. etj. Urrejtja te prish melcine, thuhet i ka thene Bonaparti Ajnshtajnit, apo anasjelltas, s'jam shume i sigurte per kete.smiley   

https://en.wikipedia.org/wiki/Olinto_De_...

Kjo sa per Einsteinin, si fillim per bleachin qe do blej sot dhe te laj duart, tastieren dhe gojen. Formula me e famshme ne bote, ai e kopjoi. Einsteini dinte italisht shume mire, dhe ishte ne ate zonen ne ate kohe. Di gjithato gjera te tjera, por ti je aq shume i magjepsur nga propaganda saqe marshon me hap revolucionar drejt skllaverise tende. Einsteini i kopjoi te gjitha nga gruaja e tij serbe, Mileva Maric, fizikante dhe shoqe klase e Einsteinit. Pastaj e trajtoi si rraqe. Kopjoi shume dhe nga te tjere. Praktikisht Einsteini ishte nje inbred me te meta mendore, keta na e paraqisin sikur megjithmend e kishte IQ 160 dhe beri te gjitha ato qe thone. Einsteini ishte aq i zgjuar saqe ne zyren e patentave ne Berne s'e ngrite ne pune se s'kishte mesuar akoma si perdoreshin makinat. Kushedi sa ka kopjuar nje burre i ndershem si ai nga idete e njerezve qe propozonin patenta. 

Gjashte mije vjet histori. Ca bene cifutet? Dy tempuj. E treta e verteta. 

Heroi tjeter cifut eshte Leo Frank.

Ore robo, ai taljoni ka qene sharlatani i radhes qe e ka nxjerre formudhen me teori koti te kohes se ... Njutonit. Jane te tjere embrat qe garuan me Ajnshtajnin per relativitetin, po edhe ata disa rrota mbrapa. Qe ti s'ia ke haberin kesaj pune... kuptohet duke pas dhe IQ negative. Kurse me cfare vazhdon, ben akoma me te qarte qe s'ia vlen te merresh me ty. Sidoqofte une vertet te falenderoj, t'u hapesh syte dhe ca te tjereve se ku i con ajo qerre.  

Une kam marre disa klasa graduate level ne quantum physics. Kjo dmth se eshte kot te bej debat me shkëncën tënde patriotike dhe revolucionare.

Merr dhe ca te tjera, mbase e meson kush e filloi quantumin, se dhe Noblin per ate ia dhane jo per relativitetin. Qe debati eshte kot, ke te drejte. (Do kesh dhe ti te drejte ne ndonje gje, ate thote dhe quantumi, cudirat dhe ndodhin). 

Boll ke kuptuar quantum dhe ti. PPUnë e le me goje te hapur. Keputi nje perzierje me historine e maceve te Ajnshtajnit (mos i ngaterro me macet e Schrödinger) dhe d'i besh per vete te gjitha p* te PPU.

Hajt se do teproje dhe ndonje per ty. Megithse jane shtu shume gjujtsa-bombardusit.smiley 

Mire per Einstein-in se nuk ta mbushim dot mendjen. Po na trego nje cike per Leo Frank (o Zot sa i ngjan Ana Frankut dhe Kodorkowskit nga surrati, duken si kopje) se kjo Wikipedia gjermane thote qe e paskan torturuar te shkretin dhe e kane varur. Kush eshte versioni i Ilias per kete histori?smiley

http://en.metapedia.org/wiki/Leo_Frank 

Sigurisht qe ky version s'eshte miratuar nga Instituti i Studimeve Marksiste-Leniniste. Nje nga te dy: cifuti ose zezaku e vrau kete vajzen, s'ka dyshim mbi kete. Keta te ligjte lane zezakun dhe varen cifutin. ADL dhe KKK te dyja linden prej kesaj historie.

Sesso cè, ma non si vede in pratica!

Puna eshte se kjo eshte plake tani dhe s'ia var njeri. Kjo vetem te seksi e ka mendjen, aq i ka kuptuar dynjase. Romanet e kishin "panet et circensem", kjo e ka seks dhe cirqe.

nuk ka fjale shqipe Fëmini por FËMIJËRI

Gabim o ekspert i shqipes (ne konkurrence me Shkaben),sidomos i etimologjise se saj.E para duhet te dish cdo te thote shqipe (sipas ekspertit tjeter,Shkabes,nuk duhet thene shqipe,po shqip,nuk ma hoqi injorancen se perse).Po ne cilendo "shqipe" fjala femini ekziston.

femini vjen si varianti geg i femijeri, apo e kam gabim smiley

Po,por eshte perfshire ne ata qe quhen fjalore normative,domethene qe percaktojne normen e standardit.Po ajo qe doja te thosha eshte qe edhe sikur te mos ishte,derisa eshte trajte e gegnishtes,dhe gegnishtja eshte variant i shqipes,atehere me rregull treshi femini "eshte shqip".Eksperti i shqipes,sidomos i etimologjise se saj (megjithese me kenaqi kur tha qe Cabeji nuk eshte gjuhetar i madh,se nuk ka bere fjalor,pasi keshtu i kishte thene Nermin Vlora), shqipen e barazon me standardin,qe eshte vetem nje variant i saj,po edhe ketu gabon,se sic e thashe,femini eshte pjese e standardit,sic jane trajta te ngjashme si vllazni.

Shpjegim yll, si me ligj matematike, me shkencor s'behet, Prandaj jeni te nevojshem juve specialistet, pa shaka hic. Mesuam goxha edhe ne sehirxhinjte. PPU rocks!!

Flm.Edhe une prandaj e lexoj me se shumti Peshkun,megjithese eshte prishur nga trollet,per te mesuar nga ata qe kane dicka per te thene.Per kinematigrafine p.sh. nga Stalkeri,ti dhe Albano,per fene,filozofine e letersine nga Heretiku e keshtu me radhe.

wee po ne s'e kishim kshu muhabetin, o argendis smiley it's ok dhe po te hodhem nje llaf te mire me shume. pale c' me ke fut dhe mua ne liste. nejse. cool !

Pse mos te te fus,nuk po te bej furca per te te kthyer nderin,po kjo eshte e verteta.Harrova te them qe ne ato fusha ku permenda Heretikun lexoj me kenaqesi edhe Finisterren p.sh.Por jo vetem sigurisht.

me te lavdru ky kinezi, duhet me var  veten, aq nivel te ulet ke si qenie.

O Profili i ketij te timit (apo je i atij te Tikut?),nga vjen fjala kinez?A lidhje me Mezez,qe vjen nga i zeze,prandaj ka ne Mezez shume pakistaneze?Apo eshte si gjerman,qe vjen nga gjemon.Ti sikur e ke te dashuren psikiatre,nuk i kerkon ndihme mos gjen sherim?Apo ka hequr dore prej teje edhe ajo,rast i pashprese.

ne gegnisht duhet te beje FMINIA. jo me Ë siç e ben ti. 

fjalorin mund ta konsultosh ne linje -------> http://www.fjalori.shkenca.org

dhe jo per gje, po mu ma terhoqi synin, prej titullit ku kishte dhe feminizem por edhe femini(tet). dukej sikur te ishte duke fol per te njejten gje. vetem per kete arsye, ajo duhet ta shkruante FËMIJËRI qe dallimi te ishte me i qarte. 

Pirdh pirdh,o debil,qe kalon nga "nuk ka ne shqip" ne "me mire te shkruante se mos ngaterrohej".Gegnishtja nuk ka nje variant letrar o 2K (si gjithmone mund te zgjedhesh mes ko...kandari dhe koke ka...),keshtu nuk mund te thuash qe nje fjale ka vetem nje trajte.

Me gjej nje tekst, ku fjala fëminia, te jete perdorur. Prandaj t'a vura fjalorin Shqip ne linje. Qe ta kontrollosh vete si fjala ne fjale, ekziston apo jo ?

Ajo femna qe e ka perkthyer tekstin ka deformuar. Siç une shpesh ne vend te perdor Profesionist, e bej Profesionel, forme e gabuar.

Kafshet kane familje, kafshet shmangin incestin. Njerezit qenkan me te ulet se kafshet. Ca shkolle ka kjo? Ndonje gazetari, filozofi, studime sociale. Keto diploma jane 100% njesoj si diploma e Shkolles se Larte te Partise. Kjo flet me pathos, dhe pret qe njerezit te degjojne te cuditur mbi gjenialitetin e saj, dhe te veprojne duke bere c'thote ajo.

Problemi me i madh me keta njerez eshte se te thone:

-- E ke lexuar ***?

-- Jo.

-- Atehere je barbar.

Te lexosh te gjitha budallalleqet qe keta shkruajne, te shkon jeta per lesh me budallalleqet e tyre. Ne fakt, bota po islamizohet, dhe per kete do pendohen te gjithe.

kafshet jetojne veshtiresisht, u duhet te sigurojne buken e gojes ne çdo moment te dites, ndersa njeriun e ben pervers dhe ateist jeta e lehte. industrializimi shumefishoi prodhimin. shume pak njerez prodhojne per nevojat e te gjithe planetit (shumica rrine kot, sa me u gjet kola ne pune). ka superprodhim. jeta u be e lehte. 

sikur jeta e tij te veshtiresohet papritmas, ai do te behet se s'ben fetar i flakte, qe te gjej nje moral te hekurt, per te perballuar veshtiresite e jetes. 

ateist te ben jeta e lehte, pa vuajtje. s'ke pse i beson zotit, kur s'ke rrezik te perhershem. fillon dhe falesh, kur ndodhesh ne mes te detit ne stuhi, dhe asgje nuk eshte me ne doren tende. varesh nga forca te erreta dhe kapriçioze qe nuk i kontrollon ti. etj.

kjo lehtesi e jetes e beri dhe femren llastice qe s'ka pse e do burrin, (jeton vetem pa problem nje femer sot) dhe jo plani internacional djallezor çifut (posti tend inicial).

Cfare llastice? Femrat sot jetojne me keq, punojne nga halli. Mjaft me pa grate e burrave ne gjendje te mire, qendrojne ne shtepi, pamvaresisht inteligjences dhe supershkollimit.

Mire kete te punumen nga halli e kuptoj, po ate "luften" per te luftu s'e marr vesh. Apo thuj Atij nolt nuk i vjen ne rregull furnizimi me derrasa. 

Feminizmi eshte dicka e se shkuares. Sot kemi female supremacy.

Pa familjen kush do ta rrisi kalamonin e njeriut? Kta filizofet e ... akrilikut, se leshi eshte natyral.

shoqeria.

ministrja e arsimit e frances u tha prinderve ne shkolla, qe femijet e tyre i perkasin shtetit. s'jane te tyret. te rrafesh femijen tend, ta denosh ate me qellim edukimi, te denojne. 

Engelsi me duket thoshte qe ne komunizem nuk ka me familje. kapitalizmi sotem,  po atje po shkon. te prishja e familjes. kjo po prishet vete ne fakt, se nuk eshte me nevoje e asnjerit, sidomos e femres. shkon ne nje klinike dhe ngel me barre, ajo s'ka me nevoje per mashkull per riprodhim.

natyrisht qe kjo epoke nuk do te vazhdoje gjate (se s'ka jete ne kete forme). shoqeria e sotme dhe civilizimi i saj jane ne fund te ciklit. nuk eshte hera pare qe ka ndodh ne bote, e njejta gje. historia veç perseritet.

Ky eshte nje hap perpara i lumtur drejt skllaverise. Qeverria i di te gjitha dhe na do te miren, prandaj po na shfaros duke prure miliona te zinj qe duhet te mbajme me buke se ata qe jane e dhane proven qe s'i ke per gje. Me kane kufizuar ne 5 postime ne dite, do komentoj dhe per kete shokun Engels me lart. Ti akoma me budallalleqet e Engelsit. Engelsi vete pati familje, megjithese ishte i pasur. C'thote Engelsi e bene Lenin Boys ne Hungari me 1919. Sekuestruan femijet prej familjeve, dhe u dhane leksione seksi. Po e bejne prape, me lezet tani, me te mbushur mendjen.

Lesh akrilik pra mo.

shok me Pasolinin, Albertoja ?  -prandaj paska pasur jete te sodomisur me grate ky ?  -njeren e terhiqte jeta e dyfishte seksuale,  tjetra ikte ne  Marok me tjetrin, po ky skish cbente.... ndersa sinjora Mariani thote: ''une kisha historite e mia,  ai te tijat''..  tamam si ne filmat e Pier- Paolos..

Ja kto lloj plehra jane elita intelektuale e shquar ngambrapa, modeli i imituar (dhe ne eliten ne Shqiperi ndjekur si Iparei ne vakti), te cilet llapin dite e nate se si duhet drejtuar vendi, per politikanet e korruptuar, per median e blere, per drejtesine e padrejte, per çdo gje llaposin. Te pakten te benin hipokritin, por jane te sinqerte, te virtutshem, e tregojne pa pike turpi sumen e tyre te sodomizuar 72 km larg vendit tone. 

 

Po ta lexosh me kujdes kete artikull dalin shume qarte ato lloj detajesh qe moderni mongoli rilindasi lok albanezi nuk ka qefe ti shohe smiley

 

S'paska bere zbor kjo zonja! Kjo do te thote se veze te rrahura nuk ka ditur te beje. Vetem i skuqte kokerr! 

Kush i ka dhene diplome ketij Ilia Tolit?

Ore zoteri ti mund te kesh 100 diploma shkence, por ske per te kaluar asnjehere klasen ne lenden e njerezillekut.

 

Ketu je si Artan Sinollari, mesuesi im i Marksizmit. Te mbledh diploma sa te dua une, po s'paten firmen e xhaxhit Enver, s'quhen.

Nuk eshte pune firme,eshte common sense.

Nuk mund ti futesh te gjithe ne nje thes se njeri nuk te pelqen ty.

Gjermanet nuk jane dhe nuk ishin te gjithe nazista.

Meqe je vllah edhe vllahet nuk jane te gjithe me 100 flamure,por ka nga ata qe jane me 100 flamure ka edhe nga ata qe kane dhene jeten per kete vend te quajtur Shqiperi.

Nuk eshte puna e "korrektesise politike" se une jam ndoshta armiku me i madh i saj,por ka nje common sense ne te folur.

Naim Frasheri eshte vllah. Andon Poci po dihet. Pandeli Majko, Asdreni. Liste e pafund. Shqiperine e bene vlleherit, e hengren shqiptaret.

Po shoh lekundje te ju prof. Shqiperine e prishen cifutet,ata pizevenge i bejne te gjitha te keqijat e kesaj bote dhe pike.Ja,nuk e prishi Shqiperine marksizmi i cifuteve,me thoni pak.A nuk flet kreu i masoneve shqiptare per nje konspiracion ndaj shqiptareve (sigurisht nga cifutet),qe permendet edhe te "Mbreti Lir".Prandaj eshte e drejte dhe e urte thirrja juaj per bashkimin e te gjithe ne shqiptareve pa dallim feje dhe ideje rreth masonerise se bardhe.

Sa per temen SCUM manifesto nga skizofrenia Valerie Solanas,eshte bere bibla e femrave te sotme.

Sa per dijeni zoti Toli, Solanas nuk eshte cifute por spanjollo-italiano-amerikane.

Pastaj haviten jo-cifutet, ndihen dhe intelektuale ne proces. Psh, kjo Maraini.

Nese s'ju pelqen teoria e tjetrit pergjigjuni me argumente jo me tone fletrrufeje te te rinjve revolucionare te fshatit..

...Ilia Toli - 7 Prill 2016 - 20:26

 

Marksizmi, hebraizmi, islami, frojdismi. Same shit, different assholes. Te gjitha e kane origjinen ne Lindjen e Mesme. Po te thellohesh ca ne to, te gjitha kane si shtylle kurrizore plackitjen. Prandaj islami dhe hebraizmi e urrejne njeri-tjetrin ne nje menyre aq te papajtueshme, sepse po zihen per te njejten placke lufte: Europen dhe USA....

 

Po Krishterimi nuk e ka origjinen nga Lindja e Mesme?

Me kete llogjike i bie te ndjekim budizmin apo hinduizmin...

Atje e ka origjinen, dhe ne fakt beri shume dem deri sa u zbut. Nje nga arsyet e renies se perandorise Romane ishte se njerezit u bene fataliste si myslimanet, dhe s'u plasi shume per te nesermen. S'benin me plane. S'kemi kohe ta zbusim dhe islamin me nje kosto te tille. Dhe hebraizmi po zbutet, s'eshte me aq i keq sa ishte kohe me pare, por dhe kjo me kosto shume te larte.

Tani do vete te mbaj nje prezentacion me profesorin tim cifut. Kam nje histori me te, te cilen mund ta tregoj vetem pas tre vjetesh prej sot.

sa xhan e paske pas ilian o motra

Lipset nje person me PhD qe te na shpjegoje ekuacionin qe shpjegon logjiken e shqip-PhD-racistave te cilat nga Amerika na shpjegojne shqip ne Peshk se si fajet per mekatet e botes i ka nje popull i tere i kombesise apo races X. 

Keta e bejne me turne me duket...shif pas ca vitesh kur te vije ndonje tjeter shqip-PhD ne Peshk qe do te fajesoje gjithe kinezet ose lezbiket per vrimat e zeza ne univers. Konstantja deri tani: admirimi (direkt ose indirekt) per Hitlerin, 'mencurine dhe largpamesine' e tij.

Si eshte ajo barcaleta. Mami seksi gjen nje lypsar rruges. Hajde me mua i thote. Ky i shkreti falenderon Zotin per fatin. E merr ne shtepi kjo e i thote kalamonit. Po s'hengre do behesh si ky xhaxhi. S'na mbetet vec te falenderojme "xhaxhin."smiley  

Per mu rri, por munohu te rrish mire, si per shembull ti rri mire kur informon se revolucioni hungarez me Bela Kun e kompani ishin hebrej. Pra nuk rri mire kur e redukton revolucionin si psh e reduktojne revolucionaret finisterre, trop, Stalker, vetem ne fenomen social, ekonomik, politik, e nuk informon me tej, ne zonen providenciale (fetare).

Ti nuk rri mire kur kerkon te interpretosh psh fenomenin hebre ne Revolucion (perveçse ne Hungari, ndodhur edhe ne Rusi ne Revolucionin e Tetorit, Trockij dhe 90% e Byrose Politike te Leninit ishin hebrej) dhe superioritetin hebre ne shume fusha te tjera duke tundur Topet hebraike dhe ariane ne menyre kaotike dhe skicofrenike, gje qe ta ka vene re me te drejte edhe argjendis.

Skicofrenia eshte semundja tipike e epokes ngambrapa, shkelqyeshem treguar nga termi italian dietrologji (me origjine termin pellazg "bythologji" ), çdo gje qe ndodh para, shkaku i ndodhje kerkohet me domosdo kerkohet mbrapa. Nganjehere gjerat jane ato qe jane, te dlira, literale.

Pastaj ja ta zeme se psh Ajshtajni e morri teorine nga gruaja e vet serbe (te cilet nuk jane as ariane, te cilet i urrenin sllavet po aq sa hebrejte), vjedhja eshte frekuente ne kulture, por eshte merite edhe vjedhja, sepse hajduti edhe di ta paraqise dhe di ta mbroje, gje qe autori ndoshta nuk di, dhe zbulimi humbet kot. Pra nuk rri mire duke u marre me keto gjera, qofte edhe te verteta, por mund te rrish mire po te tregosh psh natyren hebraike te teorise relativitetit, e me tej te marksizmit, te psikoanalizes, te kafkizmit, sepse edhe Kafka i ka marre idete e romaneve prej te fejushmes Milenes, e cila ishte mbese e Miladin Popoviçit dhe kunate e Dushan Mugoshes qe pallun partizane ne malet e Shqiperise dhe na doli shkencetari me fame  botrore Ilia Topja.

Ti nuk mund te rrish mire ne blog, edhe ne jete, pa njohur se si punon providenca, keshtu, meqe shoh se ne Ardhjen tende te Dyte vjen me teori te Feles se Djathte Konspirative, qe nuk i ke permendur ne Ardhjen e Pare, nese iken, çfrytzo kohen te njohesh fete, ndikim e tyre dhe funksionimin e providences, teologji, histori fesh etj. Pastaj do te ndodhe Ardhja e Trete e Ilia Topes qe nuk do te ike kurre me, e do ta kemi pergjithnje ne mes tene.

  

Edhe une uroj prof.,uroj qe kur te vini heren e trete te keni shpetuar nga traumat e femijerise e te rinise dhe nga ata demone qe nje here ju bejne te mohoni veten dhe here tjeter ju shtyjne drejt kauzave me te erreta ne historine e njerezimit,qe kane sjelle vuajtje shume me te medha se tuajat.Shpresoj here tjeter prof.,te krenohemi me ju jo vetem si shkencetar e shqiptar,por edhe si Njeri.

,te krenohemi me ju jo vetem si shkencetar e shqiptar,por edhe si Njeri.

Per korrektesi  profesori nuk eshte shqiptar,ka mohuar se eshte i tille, keshtu qe krenaria  bie posht 

Lere se c'mohon profesori,mohimi nuk eshte fakt.Ja edhe une shkoj vjedh nje banke tani dhe e mohoj,po nuk do te thote se nuk e kam bere une.Pastaj mohimi i perket se shkuares.E provoi profesori te behej serb e grek,por aha,nuk ia doli dot,kishte ca probleme me gjuhen.Ja edhe keto dokumentet anticifute i perkthen ne shqipe (te me fale Shkaba qe nuk po them "ne shqip",por po nuk ma hoqi injorancen si njohesi me i mire i shqipes te Peshku qe eshte pse duhet "shqip" e jo "shqipe" une keshtu do vazhdoj).Thone qe matematikanet nuk jane te mire me gjuhet e huaja.Duket nuk ke qene i vemendshem kete here ndaj asaj qe ka shkruar prof.Jo vetem nuk i quajti shqiptaret shqipkare,por edhe levdoi ndihmesen qe kane dhene shqiptaret vllehe si ai ne Rilindjen Kombetare,madje edhe ne Rilindjen e dyte te tanishme me perfaqesues Pandi Majkon.Keshtu qe prof.qe tani eshte rikthyer aty ku i takon,ne te qenit shqiptar,identitet prej te cilit nuk eshte larguar asnjehere.Megjithate,nuk mund te rri pa thene se mund te kete ndikuar edhe fakti qe shoket e tij gjermane te para 70 e kacafiu vjeteve na kane cilesuar si te se njejtes race me ta,ariane te kulluar.Dhe me te drejte.Ja shiko Profilin e ketij timit (ose te atij te Tikut,sipas rastit).Ka thene qe eshte aq i bukur dhe aq i bardhe,sa para tij cdo gjermani do t'i dukej vetja si zezak.

Nuk e kisha me juve humorin. Por me termin 'krenaria bie posht' ( thene me nje moskokecarje qe m'a shnderroi kuptimin ne 'krenaria bie kokeposhte'. )

Nuk thashe gje une moj July, shume formale je ndonjehere.Une iu pergjigja pergjigjes se Ilirianit. Une jam i lumtur kur njerezit qeshin, shendet eshte.

Me duket, me pushime? sa mire ... smiley

E kunderta,periudha me e ngarkuar.

Ti sjellin nga jashte .

Ka vetem nje arsye pse shqiptaret jane kombi me pro-cifut ne bote: se ne me cifutet s'na ka cuar puna kurre. Si shpjegohet qe kudo qe cifutet shkojne, s'i duron njeri? Jane aq te virtytshem sa s'i duron njeri?

Po c'ke me çifutet o prof, ça te kane bere!!? Thuaje , une me çifute punoj dhe me kane ndihmuar, kete e them personalisht.

Te kane bere dhe ty, dhe po te bejne, por te kane qorrollepsur me pare. Ata po te shfarosin, ty te vjen qejf. S'e thashe une, e tha presidenti i Maqedonise, 20 milione barbare jane gati te turren drejt Gjermanise. Ky eshte vetem fillimi. Interesohu ndonjehere me ndonje cifut qe njeh, si mendojne per kete vale pushtuesish? Nese eshte e mire per Gjermanine, eshte e mire dhe per Izraelin. Izraeli mori 0 refugjate, dhe po perze dhe jo-cifutet qe kane jetuar atje me mijera vite.

E thoshte mire gjyshi im. Shejtani me pare te merr mendjen, pastaj mall e gje.

Paska pasur te drejte gjyshi, prof. Ja shiko ç'ju ka bere shejtani juve. Po ishalla po ju lë pasurinë materiale nëse keni te pakten.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).