Të vjetrën dhe të renë mund t'i hasësh ndonjëherë befasisht në Tiranë. Në foton e parë, ndërtesë pranë vendit ku dikur ishte Kinema Republika e parë nga Posta Qendrore, dhe shitës të degëzimeve të tregut çam. Në foton e dytë shtëpi të vjetra Tiranase në krah të Hotel Tiranës.

106 Komente

duhen prishur shtepite e vjetra pa vlera historike qe rrine si myk poshte pallateve moderne, por kur te behet shteti me aq leke sa per t'i shpronesuar sic duhet e per ta kthyer ate toke ne gjelberim. heperhe nuk behet.

tregu cam pastaj eshte plage. nuk e di per cfare nuk e mbyllin

Ti shpronesosh keta banore autoktone me cmimet qesharake qe ka caktuar qeveria jote dhe ne vend te ketyre shtepijave te krijosh gjelberim, eshte nje krim qe edhe Enveri nuk e bente! Por ka nje zgjidhje: leje ndertimi per keta banore me kusht qe siperfaqja e ndertimit te mos jete me shume sesa 50% e siperfaqes ne pronesi. Keshtu edhe shteti kursen para edhe qyteti perfiton gjysmen e siperfaqes se pronareve autokton per hapesire publike. 

Ne cdo vend qe eshte ndertuar, eshte shpronesuar dikush. Askund s'ka qene toka pa zot. Por kane arritur te merren vesh. Qeveria jone ende s'eshte aq e pasur sa te merret vesh. Por zgjidhje tjeter s'ka.

Bravo, Shkabe. Uroj qe qeveria te kerkoje te meret vesh me keta banore autoktone dhe kryesisht vllehe dhe te mos perdori arogancen dhe pordherine. 

 poshte pallateve moderne...

Ket modernitet do t ishte me mire ta kishin bo n rrethina, per shtresen e ulet.  Qendra e kryeqytetit esht Pasqyra e Kultures se nje Populli. Nje vizitor normal Se mer malli me pa Pallate me Banesa si furrik pulash.

smileyTi kujton se kanë tru "komunistet" qineze ?? 

Edhe vend i botes se pare te jesh, prape i ke .... Bashkejetojne ne kapitalizem, sado demokraci & ekonomi tregu. Pse kaq mendjemedhenj shqipot...

Kjo osht Tirona jone, Tirona kontradiktes...

Si thote konga, Ku ka si Tirona, lale. 

Ku ka intelektuale, por ka dhe katunare...

Ku ntelektualet jan mo katnare se katunaret.smiley 

Ku katunari thote: "jom prej Ali Demi"!

smiley

Ku i tabele e shtremet thote Mirse erdhet ne Tironesmiley  

Ku katunari thote: "jom prej komunes Parisit".....smiley

shpite e vjetra dhe pallatet e vjetra nuk prishen sepse jane 10 here me te mira dhe funksionale se pallatet dhe shpite e reja, mbase duhet te prishen te rejat e te rregullohen te vjetrat

Shtepite e vjetra ne Tirane jan per ibret. Ato u ndertuan ne kohe te zogut dhe donin leke te mirembaheshin. Fatkeqesisht Kriza ekonomike ne komunizem dhe lufta ndaj parase ja boni te pamundur Tironsve te mirembanin shtepite qe degraduan ne menyre te parekuperueshme gjate 60 e kusur vjeteve. Ti do prishesh pallatet dhe do ja kthesh token ish-pronarit te truallit qe ja ka shit Comit per te bo pallat para 17 vjetesh? I ka mur leket e truallit pronari dhe eshte bo milioner, ndryshe nga pronari i tokave qe morri Noc  Frokun.

Sot jetojme ne nje politizem e propagande ambientaliste te rreme sepse pronaret vete pasi moren tapite e truajeve te tyre ndertuan pallate qe te bonin me shume leke dhe jo vila te kendshme te stilit italion te paraluftes, si te paret e tyre. Demi eshte i parikuperueshem dhe duhet pare perpara...me pak fjale zgjerimin ne zona te paprekura dhe ndertimin me mend.

Sa per njohuri, te pakten njera nga ato shtepite qe eshte treguar ne foto, eshte monument kulture me vendimin e kesaj qeverie. Por qe sigurisht duhet investuar per ti mirembajtur se kane vlera; gjithmone nese di ti vleresosh.

Sa per dijeni jan ne nje derxhe qe nuk rregullohen me. Ato qe kan mbetur ende ne kom, shumica me pak fjale, nuk jan prish se pronaret kan kontradikta familjare me njeri tjetrin se ishte ngrit 6 katshi si pa te keqe. Ajo shtepia qe thu se ka vlere muzeale, i ka marr fund vlera ne momentin kur qiellgervishesi i eshte ngritur perbri. Me pak fjale, po dite ta vleresosh ajo ka vlere vetem si truall per pallat qe te shofin i dit te bardhe edhe kta 2-3 korra pronaresh qe kan mbet. 

lol, mire mo mire po shkaba do me i bo gjelberim se keshtu ngjajne me bukur. 

Shkaba eshte pushtues qe ka kap veten financiarisht  dhe i do menderja Kopshte parisi a babilonie ne kurriz te pronarit. Ato toka nuk shpronesohen sic thote Shkaba, se ai smerr vesh, por kane 2 probleme:

1. Probleme mes trashgimtaresh

2. Bllokim nga Rama me plan rregullues qe i ka caktuar si zone e mbrojtur

Zgjidhja:

1. Trashegimtaret te merren vesh me njoni tjetrin

2. Rama te heqi bllokimin dhe mbrojtjen e tyre nga shteti

3. Pronaret do i vene zjarrin me shkendije elektrike godinave te tyre per ti perdorur si truall ndertimi sepse kush nuk ka ndertu deri tani ka per ta shit shume shtrenjt metrin katror se kan mbaru tokat e lira.

Nderkohe Marksistet e Hajdutet do i cajne veshet pronarit te traullit e firmes se nddertimit te mos ndertoje me protesta ambientaliste paraziatare.

Une e kam specifikuar qe shtepite me vlera historike duhet te ruhen. Sa per qerpicet e sajesat me blloqe betoni qe kane marre trotuar e kane shtremberuar rrugica sipas qefit, duke krijuar shemti qe pa hyre enveri, cdo trangull e di qe ne cdo qytet te botes jane prishur qerpicet me shkurre per bahce pa jane bere qytetet. Ky vend s'e ka kapacitetin, se po ta kishte do ta kishte bere me kohe.

Po ja pershembull: si mund te prishet ish librari "Flora"? Ta mban zemra ta prishesh o Shkabe? Pastaj a ka gjo me te vyer per Tironen e hershme sesa ish tymi ku piqeshin ne prush qoftet dhe ne vend te tavolinave shfrytezoheshin fucite boshe te bires? Po kjo zone osht historike duhet kthyer ne identitet dhe jo gjelberim o shkab!

...

E kam specifikuar per cfare flas e nuk flas per ate. Ti qenke me aftesi te kufizuara kuptimi keshtu qe e kote ta vazhdoj.

Sinqerisht ia vlen qe qeverite e se ardhmes te projektojne nje qytet te ri, ne nje fushe te madhe diku ne Shqiperine e mesme, ku te filloje cdo gje nga e para: rruget, pallatet, shtepite, institucionet, shkollat, spitalet... Le ta quajne Tirana 2 dhe t'ia nisin punes per ndertimin e nje kryeqyteti shqiptar nga fillimi.

Ky kryeqyteti i tanishem jo me qe nuk ben te quhet me i tille, por edhe s'ka cfare te ndryshoje a te pershtase tjeter. S'i ka ngelur dhemb ne goje, e ka mbushur gojen me beton, hekur, e balte. Eshte per turp.

Ajo pune kollaj mer. Po shqiptaret e rinj ku do i gjejne. Alienet kishin heq dore, kete as Perenia s'e bo dot, kishin thon. 

i kane qit faren

qytet me legen zor se gjen, nuk te thote asgje

kontrastet jane te pashmangshme ne nje qytet i cili ka pesuar ndryshime demografike, sociale dhe ekonomike sic ka pesuar Tirana. cdo gje nga te mesipermet ka lene gjurmen e vet perfshire ketu dhe ate qe mund te konsiderohet si pjesa tradicionale. pra, qyteti ne nje fare forme e reflekton me se miri gjendjen jo vetem urbanistike te tij.

ato catite me tjeglla kane lezetin e vet qe nuk ja mohon dot asnjoni.

alabanket asocial te te gjitha ngjyrave e kane bo tironen per gjynof !

 

kontrasti i krimit me te vjetren....gjithe keto ndertesa te reja ndoshta te bukura ne vetvete jane krimet e historise te tiranes dhe jo vetem....mire tha njoni me siper...as enveri nuk kishte per ti bere keto ndertime/krime.....dhe akoma vazhdon rama dhe erjoni me prepotence te betonizojne cfare ka ngelur....dhe besoj qe keto jane krime me vetdije...

Cfare kane te bukur ne vetvete? S'kane personalitet, nuk kane asgje shqiptare apo nga ambienti qe i rrethon. Aty biles nuk hyn as dielli, duket erret ne mes te dites.

....e drejte shume....nese ark nuk i pergjijet urbanistikes, funksionit estetikes etj. nuk ka kuptim....

dhe akoma vazhdon rama dhe erjoni me prepotence te betonizojne cfare ka ngelur....

Taksirat kush e heq gjith at beton kur t plasi kjo flluck sapuni. ceshtje kohe esht. Tirona s ofron asi perspektiv afatgjate me fitu paren.

 

shume te bukura keto ndertesat, kane pas lek robt deri para tre vjetesh kane bo mrekullina

Prape eshte dhe mbetet per mua qyteti me I bukur ne bote. 

bukuria osht gjo relative.

i vetmi  Cop Vend ne ket dynjo ku e nijm veten identik osht bastardu nga barbaret qe myten n parfum se skan uje me la meneren. Tirona osht "Mumbay i Europes", lexova para ca ditesh me i pacavure knej ka Zona Ruhrit. 

Pershendetje, eshte e vertete se Tirana eshte ne nje gjendje te tille por ama me kto kushte dhe me kete zhvillim qe ka Shqiperia nuk mund te pretendohet qe me cdo zone te kemi te njejtin zhvillim... Mos hidhni synime kaq lart miq.. smileysmiley 

E vjetra me te rene nuk me ngjajne te kontrastojne njera tjetren ne Tirane, perkundrazi shkrihen ne harmoni ne ate shemti marremendese. 

Fajin e ka gjenerata jon qe ikem ka syt komet e ja lam tironen barbarve n dor. Sna ka ngel gjo tjeter vetem me i bo shurren baces.

smileysmiley gazeta panorama:

"Në kuadër të vizitës së tij në Tiranë, János Hunyadin, një nga figurat historike të Hungarisë dhe aleat i Skënderbeut në luftën kundër otomanëve u nderua nga kryebashkiaku, Veliaj, me ‘celësin e Tiranës’..." smileysmiley

http://www.panorama.com.al/tirana-nderon...

o ça ka me i bo palloshi me erdoganin ktij velise kur ta morin vesh qe ka dekoru kyt hyundain.smiley

hahahaha sa per te qeshur me vjen me ata qe fajesojne te tjeret edhe per tiranen brenda unaze. Tironsit ndertuan ne token e tyre, askush tjeter. Eshte si te fajesosh plazhistet qe u dynden duke sjelle te ardhura, per faktin qe durrsaket e menaxhuan token e tyre si mso me keq per te perfituar nga ato te ardhura. Ne fakt, demin e kane bere tironsit veriore, ata te ardhur nga Dibra. Se tironsit e pare jane te urte e me qytetare. Por kane faj sepse jane me te urte se c'duhet, por keta 4-5 familja jane ne total. Te tjeret jane dibrane, dibranet jane ata qe kane bere me shume si tironsa, dhe ky eshte fakt.

Italianet dhe komunistet u perpoqen t'u japin pamje qyteti, dhe, ne fakt, te vetmet gjera prej qyteti me te cilat mburren tironsit, jane ato qe jane bere nga komunistet dhe italianet. Cdo gje qe eshte bere nga tironsit, para dhe pas komunisteve+italianeve, eshte halja me qerpic e me beton, me rrugica te shtrembra e pa gjelberim, per te cilen ankohen. Cdo shemti e tiranes se vjeter eshte bere nga tironsit. Dhe nuk ua beri njeri me zor.

Perkundrazi, te vetmet gjera qe u kane bere me zor kane qene parqet, lulishtet, rruget e gjera. Tironsit jane ata qe nuk donin politikane qe nuk u lejonin te ndertonin c'te donin ne token e tyre! Nuk pranonin projekte pa qene pallati me 15 kat! Tironsit nuk firmosnin projekte me lulishte rrotull, por donin te shfrytezohej cdo centimeter e te pasurohesh gjithe fisi. Po te dilte ndonje politikan kunder, ishte komunist. Ata nuk lane njohje, nuk lane gur pa levizur qe te behej pallat dhe aty ku nuk duhej bere. Dhe me shemtuar nga te gjitha eshte tirona e tironsave dibrane.

Me keq se Tironsit jane verioret qe kane bere bathore e shemti te tjera qe nuk ka qeveri t'u beje derman. Te vetmet zona te hajrit ne Shqiperi jane ato ku jane ndertuar pa tironsa rrotull e pa veriore rrotull, tek Unaza e Re dhe Tirana e Re. Ne fakt, mbeten zonat me dinamike, me jo-orientale, me cmime pronash me te shtrenjta. Ne Tirane te re jane qirate dhe pronat edhe me shtrenjte se ne Siri Kodra apo Hoxha Tahsim.

E more turnin?

Ca ke dash me thone o RRK? Mos ja vej fajin popullit, por thuj qe ne keto 25 vjet nuk ka drejtuar shteti,por pushtetaret qe per interesat e tyre personale kane sjelle ket zallamahi. Tirona eshte shendruar ne nje mut te modh qe qelbet ere sado parfum ti hedhesh. 

Popullit nuk ia ka dhene njeri me zor ata politikane. Cdo ndertim ne tokat e tironsave brenda unazes ne keto 25 vjet eshte bere me deshiren e plote te popullit. Asnje tirons nuk eshte detyruar me force te ndertoje shemti ne token e vet. Kur jane detyruar, jane detyruar vetem qe te ndertohen lulishte qytetarie.

Politikanet kane bere cfare u ka kerkuar populli me ngulm! Populli pronar i atyre tokave ua ka mbushur xhepat me leke atyre politikaneve qe ne tokat e tyre te bejne cfare t'u doje trapi dhe jo cfare kerkon qyteti. Po t'i refizonte ndonje politikan, ishte idiot, pastaj do t'u gjenin ndonje mik ne fis, pastaj do t'i kercenonin po te mos i linin te benin cfare u donte trapi, qofte me vote, qofte me te fortet e fisit.

Lol Shkabe, je bere me keq se Dick Marti, duke hedhur balte mbi popullin shqiptar.

Une nuk sajoj mbi te keqijat, sic nuk sajoj mbi te mirat. Ajo pjese e popullit qe ka bere shemti, i ka bere vete ndaj te mos viktimizohet e te shaje te tjere. Edhe te mirat i ka bere vete. E po ashtu nuk jam pergjithesues qe vetem prej kesaj pjese populli te shaj gjithe popullin. Nuk them qe pjesa tjeter ka bukuri perrallore, sic genjejne ketu se kam thene une. Por ndryshimet jane.

Fakti eshte qe, qe nga skenderbeu e djathtas, ku jane lagjet e tironsave, tirana eshte me e shemtuar se pjesa tjeter. Fillon qe poshte ne Ali Dem, siper ne hoxha tahsim, pazar i ri, rruga e dibres e deri tek siri kodra. Hiq pjesen e tironsave te pare tek nente kateshet e aty rrotull, ketu ku kane ardhur dibrane eshte rremuje. Ne ekstremet periferike te ketij krahu, ku kane ardhur kryesisht veriore, eshte edhe me shemti. Allias, Kinostudio, varri i bamit, porcelan, bathore. Nuk ka nje vend te hajrit.

Ndryshimi duket ne anen tjeter, qe nga Mine Peza, rruga e Durresit, Rruga e Kavajes, Myslym Shyri. Rruget jane qytetare. E gjithe Tirana e re po ashtu. Edhe ekstremet periferike te ketyre zonave, nuk jane aspak bathore e babrru, porcelan. Perkundrazi, jane kodra e diellit, rruga dritan hoxha, jane unaza e re, parku 1 km, laprake.

Une kurrsesi nuk them qe keta te demshmit jane shumica dhe kjo eshte treguar ngaqe nuk marrin shumice votash. Por nuk do te genjej e te them qe te demshmit nuk kane mbeshtetje ne popull. Ajo pjese e popullit qe i ka mbeshtetur te demshmit, i ka mbeshtetur sepse ka dashur dhe s'ka goje te ankohet. Pra te mos ia hedhin fajin te tjereve, se rremujen e kane bere vete. Fajin e kane vete, per cdo gje.

Ndryshe nga ju, per nje vrasje nuk them qe jane gjithe shqiptaret vrases. Dhe nuk them qe shqiptaret jane populli me i keq, se keto gjera qe jane bere ketu i ka bere cdo popull tjeter pa perjashtim, thjesht ne kohe te ndryshme. Dhe as nuk bej sikur nuk jam shqpitar vete e per te keqijat te fajesoj gjthe shqiptaret e tjere. Kjo eshte te jesh Dick Marty.

Ashtu eshte,ti je epitoma e realizmit.Ti nuk ben pergjithesime,nuk je ai qe thua qe emigrantet e brezi i vjeter jane deshtake e inferiore (akome nuk na ke thene a ka qene karrocier inferior yt ate dhe a lahej nje here ne jave),nuk thua qe verioret jane keshtu e ashtu,madje do t'ua ndaloje bytha jote te levizin ku te duan neper Shqiperi,se e ka privatizu Shqiperine nje sumekapuc si ti.E ndritet ju jugoret me xhunglen e Komunes ky je ti.Kur ketu te thone qe Tirana ne pergjithesi eshte nje qytet jo i jetueshem,thua hedhin balte e po ulin cmimet a ku di une cfare traplliqesh,dhe tani vete po flet per problemet.Kur te thone qe politikanet shqiptare jane ata qe jane,thua jo Dik Marti,jo Dik Leshi,tani po na i nxjerr qe nuk jane burra te mire.Urbanistika e nje qyteti eshte ne radhe te pare pergjegjesi e pushtetit.Lagjet e vjetra ne pergjithesi kudo ashtu jane.Meqe i germon shume "enciklopedite on line",shiko pak per Qianmen ne Pekin.Nje vjetersire dhe rrumpalle mu ngjitur me sheshin "Tiananmen".Te ishte per banoret,ashtu do kishte mbetur.Po i ngriti zgupthi shteti para olimpiades,se ka ca raisions d'etat.Eshte bere sot ta ka qejfi te shkosh.

Po, te jesh realist eshte te thuash faktet, si psh qe ketu jane bere plot shemti krahas te mirave. Te jesh jo-realist eshte te thuash qe eshte e pajetueshme vetem sepse ka edhe shemti. Dhe po, kete e thone deshtaket, sidomos deshtake emigrante. Emigrantet jo-deshtake nuk shprehen ashtu. E kam specifikuar gjithjne. E thone dhe inferioret ketu, sidomos inferioret e brezit te rritur ne kohen e enverit. Ata qe nuk ndihen inferiore nuk shperhen keshtu. E kam specifikuar dhe kete gjithnje qe te mos bej pergjithesime.

Kjo eshte te mos besh pergjithesime, t'i dallosh keta nga te tjeret. Dhe gjithnje e kam bere te qarte qe jane "nje pjese", "disa", "sidomos ata qe", asnjehere nuk i kam perfshire te gjithe. Por sigurisht qe ty te leverdis te genjesh, sic genjen gjembi dhe ky tjetri ketu tek kjo teme, sy per sy. Keni vesin e neveritshem te thoni gjera qe tjetri nuk i thote.

Te thuash qe shqiptaret kane politikane legena, do te thote te jesh realist. Te vish e te thuash qe vetem shqiptaret i kane legena, gjithe bota i ka te hajrit, edhe pse te dalin lloj-lloj faktesh per te kunderten, eshte te jesh jo-realist, pergjithesues, inferior, deshtak dhe ekstremist. Problemi me ju ketu eshet se jeni ekstremiste, ose do ta shani deri ne fund me gjithe vrerin, me sajesa, me ekstremizem. Ose do ta levdoni dicka me enverizem.

Realizem eshte te flasesh per problemet pa i cuar ne ekstremizem. Te flasesh per te mirat pa e cuar ne ekstremizem. Shumre prej jush ketu nuk e beni dot kete dallim. Nese zgjidhni nje ane shkoni ne nivel budallalliku. Po folet keq per Shqiperine, shkoni ne nivel Dick Marty. Me keq se Dick Marty se dhe ai e rregullonte. Po folet mire, e beni te dyten pas Gjermanise.

Shteti qe thua ti qe te ngre zgupthi para olimpiades ketu kishte nje rival, shtetin qe te le te besh cfare te doje trapi e fitofte me i forti. Ky lloj shteti ka pasur dhe ka mbeshtetes, aq sa shahen nga motrat edhe sot ketu. Ata qe mbeshteten kete lloj shteti nuk kane pse fajesojne te tjere, por veten qe i mbeshteten, dhe veten qe i bene ato qe bene.

Argendis une mendoj se shkaba nuk e ka fare keq, po te perqendrohemi pak. Mendoj se shkabaktu di cfare flet per punet e pronesise me shume se mjaft prej nesh jashte...

 

Shkaba kopjoi argumentin tim me siper se ceshtjet e pronesise Shkaba i ka me te degjume. 

Shkaba e fillon me tezen qe kto shtepite me myk duhet te prishen, hapesirat te konfiskohen per te miren publike dhe te behen lulishte, dhe pastaj merret me historite e mia se si u betonuzu Tirona me bekimin e Tironsave e Dibronve tradicional.

Shkaba ja fut kot per shume gjona po ashtu sic ja fusin kot kta ambientalistat sharlatan qe na ndosin ajrin ne Tirane dhe infektojne rinine me ide idiote. Kur Fevziu e Lubonja protestojne per Betonizimin eshte sharlatanizem marksist. Vetem Fevziu si ish-pronar ka marre 4 leje ndertimi nga Rama si favor, Shkullaku e Lapsi i bojne presion Rames per pallat tek Garda ne emer te luftes kunder betonizimit, etj, etj.

Cer pret mo kur ambientalisti purist Sazani pasurohet  me leje mjedisore te qoftexhinjve...por jo vetem ai, ai bashke me te shoqen, per 5000 euro ta marrin persiper nje kauze ambientaliste, posi posi.

Popull i etur per tu pasuruar shpejt, politikane te etur per te morr lek apo frikacak para protestes populiste, dhe intelektuale e ambientaliste pa CV lufte per ambienti por me llogari bankare te majme te vene ne emer te ambientalizmit. 

Po edhe juve lebetitso njihni.  Por nuk thashe qe shkabaktu eshte i vetmi

Po pra po, se hohemi xheloxa neve. Shkaba nuk mund te jete edhe me shpronesimin pa leke se nuk ka fuqi qeveria te shtepive te mykura te Tironsve per lulishte por edhe te jete gati me babib te ndertoje pallat 13 katsh per hir te zhvillimit ngjitur aty. Nuk shko.

Une nuk po flas ketu per pune pronesie, se nuk dua te humb shume kohe me nje kotesire si Shkaba. Po flas per kete dyfytyresine e tij, kur vjen fjala te kritikat. Dhe mos shiko kete justifikimin me "pergjithesimet", po ke kohe per te humbur lexo cfare thote "pa pergjithesime". Ky qe e heq veten si me patrioti eshte me antishqiptari ketu. Ky majmun ka perbuzje per verioret, qe jane me shume se gjysma e shqiptareve, ky kopil ka perbuzje per brezin e te atit,ky spurdhjak ka perbuzje per emigrantet, qe jane nje e treta e shqiptareve. Une di te mos jem politikisht korrekt e te them qe po, ka nje dallim kulturor mes verioreve e jugoreve, dhe shume probleme kane ardhur nga ata te paret, zaptime tokash, kobure politike per prijesin e tyre, dhe kane qene pjesa kryesore e rrumpalles qe krijoi Dr. Rrumpalla.  Por edhe Jugu ka pasur pjesen e vet ne rrumpallhane, ndonese ca me pak. Po prape, nuk po flas per kete, por per "patriotizmin" e ketij idiotit. Ai qe eshte vertet patriot, i do te gjithe, si nena femijet, nuk perzgjedh te doje vetem 30 veta nga katundi i vet. Me e lexova, i ati paska nje agjenci pasurish te patundshme, dhe prandaj si duket e paska inatin me emigrantet, se po i nxjerrin namin e keq Shqiperise dhe po ua ulin cmimet banesave. Nejse, kot humb edhe une kohen me nje te pavlere, nuk e bej me. 

Merru me temen / the topic. S'ke pse hyn ne te tjerat, pervecse kur nderhyjne ne teme. Perndryshe s'shoh ku mund dilet ashtu sic i qasesh. Psh. Ti a nuk mendon dhe ti se nje pjese te problemeve njerezit duhet te fajesojne  veten, jo t'i bejne bisht fajit duke drejtuar gjithmone gishtin ke politika?

Ne nuk merremi vetem me temen ketu.Shiko nderhyrjen fillestare per cfare e bera,per hipokrizine dhe kokeboshesine e tij.Nje nder ata qe e ka bere kete blog te merzitshem dhe i thith shume energji,bashke me ata trollet pedeiste.Sa per pyetjen tende,une jam nga ata qe kane thene se politikanet nuk jane aliene a nuk bien nga qielli,nga "gjiri i popullit" dalin e prej tij mbahen gjalle,ai stan ate bulmet ka.Shembullin nga Pekini nuk e solla thjesht per shtetin,se shteti yne nuk mund te beje ate qe ben shteti kinez,nuk kemi zgjedhur "modelin kinez",po per te thene qe banori sheh interesin e vet dhe jo "the broad picture".Thashe urbanistika eshte pergjegjesi e shtetit,ligjet i nxjerr dhe i zbaton shteti.E edhe kur nje qytetar ben nje ndertim pa leje,eshte pergjegjesi e shtetit ta ndaloje.Perse eshte krijuar shteti atehere?Pikerisht se njerezit nuk jane ideale.

Ia u ndoqa debatin qe ne fillim (gje qe rralle e bej se zgjasin) dhe sinqerisht, debati u zgjerua tej pikes fillestare, dhe jo per faj te shkabes, megjithe respektin per ju. 

Shteti apo qytetaret, eshte nje teme qe ia vlen ta debatosh me vete.

Po c'debate nuk zgjaten per hir te Shkabes, me qafsh (ndjese se nuk me pelqen te perdor shumesin, shume formale per kete lloj komunikimi), debati nuk nis aty ku duket sikur ka "piken fillestare". Nuk po e them per "hakmarrje", po per ilustrim, qe lexova se i the dikujt pak a shume se kishte ngaterruar blog. Edhe kjo ishte "jashte teme", po ishte ne te drejten tende dhe une e mirekuptoj. E nxore kete perfundim jo thjesht ne ate postim imediat te atij anetari, po edhe ne gjithe te meparshmet. E drejte apo jo, pune tjeter. Keshtu edhe me Shkaben. Une kam vene re nje dashamiresi tenden ndaj Shkabes, edhe kete e mirekuptoj nese e sheh si baraspeshe ndaj ketyre trolleve. Po te mos shohesh e te mos jesh kritike sidoqofte ndaj dukurise se shkabezimit, me duket pak e pavend. Nejse, se marrja me Shkaben eshte vertet humbje kohe dhe nuk kam nder mend te zgjatem shume, kam gjera me te rendesishme per te bere ne jete. Boll jam marre dhe kaq sa jam marre me nje bosh, e bej me faj veten.

Sa per temen shteti apo qytetaret, nuk me duket aq e gjate: edhe shteti, edhe qytetaret, nuk ka pse te jete e ndare si dy felat e Heretikut, por nese jo qytetaret, shteti atehere, prandaj e kane krijuar qytetaret/njerezit.

 

Po sikur te them se me keto qe sa the bie ne te njejtin problem, ku bie edhe me shkaben. (Sorry sorry... as une s'desha me hy ne personale). Une e le ketu. 

Mos kerko shume sorry,se nuk prishemi.Thjesht te biem dakord qe e shohim ndryshe kete ceshtje.Kalofsh mire, se mesnate ketej (m'u kujtua kenga e Vace Zeles tani).

WTF? Te thuash te verteta te dhimbshme qenka te jesh kunder dickaje? hahaha Verioret kane qene me te prirur deri tani te kene politikane qe i lejojne te bejne c'te duan dhe ky eshte fakt. Jane me te prirur te refuzojne ligjin por vetegjyqesine, rremujen individuale dhe jo rregullin publik, dhe me shume mbeshtesin politikane te tille, ky eshte fakt.
Nuk eshte perbuzje te thuash fakte, por je ti dhe rangu yt qe cdo argument e doni ne ekstrem dhe genjeni per ate qe thote tjetri.

Une nuk kam perbuzje per emigrantet, por kam neveri per ATA EMIGRANTE qe ndihen mire vetem po te Shajne shqiperine, sepse jane keq vete. Perbuz ata qe thone "e pajetueshme" ngaqe ketu ka rob te suksesshem qe jetojne me mire se deshtaket andej dhe rrisin femije per bukuri. Perbuz ata qe thone "i mbaj une me buke" ngaqe kane inate me prinderit e tyre dhe per kete shajne gjithe Shqiperine.

Perbuz ata qe thone "vetem ne shqiperi ndodhin krime" kur ne fakt ndodhin ketu si kudo. Perbuz ata qe thone "dembela e kriminele" kur ketu ka prinder qe punojne me djerse mes qindra veshtiresive qe t'i rrisin femijet me ndershmeri. Keta i perbuz, i kam ndot, i kam neveri. Me emigrantet qe shohin punen e vet dhe flasin me drejtesi per ne, nuk kam asnje problem.

Per keta emigrante kam perbuzje, sepse keta lloje qe vetem shajne ndynin vendin tone per sa ishin ketu, dhe keta lloj po ndyejne dhe ato vende andej. Po e ndyejne aq shume sa po vene ne veshtiresi dhe emigrantet e hajrit. Po ndyejne aq shume sa i perbuzin te gjithe ne ato vende, po ngrihen parti kunder tyre me mbeshtetetje masive ne popull, dhe ky eshte fakt e s'po e sajoj une. Dhe faktin qe ai qe eshte keq eshte me i prirur te ike ne emigrim.

Gjithsesi, une nga ti nuk pres te jesh i drejte ne diskutim. Ti ke inat qe kur nisem debatin me permbajtje historie dhe kur te kundershtova me fakte historike, u preke dhe fillove te me shash me fjalorin me te ndyre e me prej rrugaci, pasi vertetova qe flisje me mungese te plote njohurie, edhe pse, ironikisht, me thoshe mua "lexo ndonje gje" nderkohe qe vete nuk dije gjera abetareje.

Dhe faktin qe ai qe eshte keq eshte me i prirur te ike ne emigrim.

Me ne fund fo ftillohet edhe shkaba , se deri dje na thoshte se ne emigracion ikin qylaxhinjte , apo per sport .

S'e ke kapur ku e kam thelbin. Sigurisht qe ka plot qe ikin per te pare bote e per te bere dicka ndryshe apo per te bere nje dore leke nepermjet aftesive. Ky lloj emigrimi eshte mese normal, por eshte i perkohshem. Tjeter gje po ngecen per shkak te krijimit te familjeve gjate kesaj kohe. Por ata qe ikin ne menyre te paligjshme, te vendosur per ta lene familjen dhe per te mos u kthyer me, kane arsye me te renda se paraja se njeriu nuk e braktis familjen per dy leke. 

Eshte e ditur boterisht qe - vec profesionisteve qe ato shtete i marrin vete e qe ikin si emigrante te ligjshem, por qe jane shume pak ne krahasim me totalin qe emigrojne - ata qe emigrojne ne menyre te paligjshme jane njerez qe nuk kane as shkolle e as zanat nepermjet te cilit te ikin ne menyre te ligjshme. Prandaj jane keq, jo se ua ka fajin njeri.

Por edhe me heret se keta, te paret fare qe duan te ikin, jane ata qe jane keq sepse e fusin veten vazhdimisht ne telashe, jane njerez problematike, qofte me ligjin, qofte me reputacionin ne shoqeri, ose kane familje te paqendrueshme, etj. Nazimja psh per pak dite arrin ne Kanada. Ai qe vrau nene e bije kishte kaq vite ne Amerike. Edhe kriminelet amerikane neper filma emigrojne ne Meksike e Kanada. lol  Eshte logjike qe dikush qe nuk gjen dot paqe ne shtepi te vet, me familjare rrotull, ne terren te njohur, do ta kete te veshtire te rrije urte dhe tjeterkund. Ndaj dhe ekziston Trump, sepse keta nuk jane pak dhe erresojne emigrantet e hajrit. 

ata qe emigrojne ne menyre te paligjshme jane njerez qe nuk kane as shkolle e as zanat nepermjet te cilit te ikin ne menyre te ligjshme.

Ti na ke thene qe kane ikur ne azil njerez me prona dhe me zanat si bojaxhiu yt.

Emigrim thashe, jo aventura qyli. Keta me prona qe iken ne gjermani kthehen kur i kthen gjermani. Asnje pune s'bejne andej, asnje pune s'benin ketej. Edhe bojaxhiu u kthye. I kishin dhene vetem pune ditore andej por jo pune te hajrit, por e quajti fitimprurese qe kishte ndenjur kaq muaj pa shpenzuar. lol Zanatcinjte e zot ne TR te marrin 60 mije leke per nje nderrim brave ne dere te blinduar per 15 pune qe ia qr

shkabaktu, nese kam kuptuar, e ka me ate cilesi te keqe te emigranteve qe  te gjithe kapitalin social personal e ngrene vetem mbi faktin e gjeografise ku ka emigruar. Shqip e shkurt, mbajtjen me te madh pse ai dikushi jeton jashte nderkohe qe tjetri jo. Dhe ne kete punen e delirit te madheshtise ne jemi shume te keqij, jashtezakonisht. Ndaj plotesisht e justifikueshme emigrantofobia.

Tashi patjeter qe ka edhe rob per se mbari jashte, por si gjithmone ata qe bertasin me fort kontribuojne ne perceptimin pergjithesues. Emigrantet duhet te tregohen me te vemendshem sa i takon kesaj pune se perndryshe njerezit kane te drejte t'i shohin me antipati.

Sigurisht qe per ata e kam.

Nje kusheririn tim e mori gjermania nga bangat e shkolles. Asnje dite pervoje. Sigurisht qe do te pranonte nje pune qe i ofron 3000 euro ne muaj ne nje qyteze aq te vogel sa ka gjetur qira me 300. Ai eshte aq i suksesshem sa nuk ka nevoje ta shaje shqiperine, vjen shpesh per te takuar familjaret. Eshte ai lloj emigranti eshte humbje per kete vend. 

Por kam dhe nje kusheri ne Angli qe pasi la ne kazino paret qe beri me droge, iku ne Angli. Atje kane 15 vjet mjeket qe nuk ia gjejne dot se ku e ka burimin ajo dhimbja e tmerrshme e mesit qe nuk e lejon ate njeri te punoje si gjithe te tjeret, por duhet te rrije gjithe diten ne shtepi me pension te paguar. Ai sajon vazhdimisht tmerre per Shqiperine. Kur vjen ketu u qepet si rrodhe te papuneve te fisit qe kane kohe te rrine me te, se ne te tjeret punojme e s'ia kemi ngene te degjojme sajesat e tij me ore te tera ne kafe. Pastaj thote " te gjithe qe takoj atje, te papune, rrine kot". lol

smiley e pabesueshme qe njerezit ne shqiperi jane gati edhe te grupohen (ne parti, sic the) per shkak te ketij qendrimi te emigruesve (me mire kjo sesa emigrante). Aq i forte problemi...

Po ai kusheriri tjeter qe vajti per studime jashte dhe kur moren vesh qe ishte shqiptar nuk iu qasen shoket nga behet?smiley

U kthye smiley. Seriozisht kthimi i tij ishte mekat sepse ia kishin paguar shkollen dhe shtepine njerez te tjere dhe e kishte dege qe kerkohet. Hajt me pa pune s'eshte po rri te biznesi i te atit tani. Po duhej ta kishte mbaruar shkollen pa te kthehej. 

e paske fisin si kombet e bashkuara shkabe me kusherinj te te gjitha llojeve .smiley

e di qe s'e koncepton dot, por robi ka dhe familjare 

Shume gabim ka bere qe eshte kthyer. Nuk lihet shkolla se nuk po ta varin njerezit andej. Asnje nuk ta var ne fillim, kushdo qe te jesh. Asnje nuk ta shtron me tapet te kuq. Shtrengo dhembet edhe mbaroje shkollen!

Ate mendim pata dhe une. Prisja ta kapercente me ca ankesa por jo te kthehej vertet. Por dhe shume nuk kembengulen. Ndoshta eshte me mire te beje ate qe do vete se sa te sforcohej nen stres per hir te te tjereve. Dhe degen s'e kishte fort me qef por e kishte shtyre familja gjithsesi.  Por hyri me konkurs dhe s'ishte shkolle qe fitohej lehte.

E di si eshte puna shkabe? Kur vjen puna per shkolle, duhen bere me shume sakrifica, sepse te jemi realiste, shkolla e larte le shume per te deshiruar ne Shqiperi, per shume arsye. Une kam ikur per here te pare nga Shqiperia ne 98-ten, specifikisht per shkolle. Doja te kisha nje diplome qe te me rendonte, dhe ashtu e pata. E mbarova (ja ashtu duke shtrenguar dhembet) dhe u ktheva, ashtu sic e kisha planin qe ne fillim. Isha shume mire, por ika prape, se ashtu me erdhen punet. Shqiperine e dua me shpirt, dhe mendjen mbrapa e kam gjithmone, por kjo nuk me pengon ta kritikoj per gjera qe nuk shkojne, e ka shume qe nuk shkojne.

Ne ka dicka qe duhet te frymezohesh nga ata qe ikin jashte e realisht bejne dicka (nuk po flas per ata qe rrine ulur ne divan gjithe diten, se jam e sigurte qe ka, ashtu sic ka nga cdo rrace) eshte forca e vullnetit per te ecur perpara dhe per tia dale ne nje ambient te huaj. Sepse ashtu eshte, ambient i huaj dhe i ftohte. Plus ne shqiptaret jemi mesdhetare edhe i marrim shume personalisht gjerat. Nese nuk na pershendesin na duket hata e madhe, nese nuk na flasin na duket tmerr. Jane thjesht zakone te ndryshme ne vende te ndryshme. E rendesishme eshte qe te shohesh punen tende edhe te ecesh perpara, ashtu sic kane bere shume emigrante. Vetem per kete duhet te tregosh, ne mos admirim, respekt.

Ky qe flas une ne 1998-en ka lindur. Ndoshta ndikon fakti qe jane tjeter brez. Plus qe i rritur me gjendje te mire ekonomike dhe me shume vemendje ketej. Fundja, jeta nje eshte. Pse te stresohesh per te tjeret duke bere dicka qe s'e pelqen vete?

Sa per ate forcen e vullnetit, ajo eshte ceshtje individuale. Dikush mund te ike pikerisht sepse s'ka force vullneti te vazhdoje me veshtiresite aty ku eshte. Dikush iken per te vazhduar me vullnet dicka. Eshte individuale.

Tjeter gje kritika, tjeter gje te thuash "e pajetueshme" sic thone exparazitet qe hane taksat e atyre qe punojne, "rrine kafeve" sic thone injorantet qe s'e kane konceptin e kultures se kafese ne vendet e ngrohta, "i mbaj une me leke" thote copa katunarit qe permend leket qe i jep plakut te cilit i mori leke gjithe jeten, e kujton se po m'i jep mu, etj, etj.

Sigurisht, sigurisht, varet edhe nga cfare do te besh ne jete. Sky is the limit, por jo te gjithe e shohin qiellin ne te njejten lartesi. Fair enough.

Shiko se ndonjehere ne ate moshe guxim dhe arritje eshte te besh ate qe do vete dhe jo ate qe do familja. Varet se si e sheh. Ka qe bejne jete te palumtur sepse bien pre e shantazheve psikologjike nga prinderit. Atij aftesia per te mesuar s'i ka munguar asnjehere, sepse sic thashe, hyri me konkurs ne ate shkolle dhe kishte konkurrente nga e gjithe bota. Mbase e ka ndikuar fakti qe eshte rritur duke levizur me benz te mire qe kur ka lindur, aq sa s'na erdhi nje here per nje sebep ne Tr sepse s'kishte makine per momentin dhe kishte ndot furgonet. S'e aprovoj ate stil jete, por s'do te thote qe e ka gabim qe ndjek jeten qe do dhe pse eshte ndryshe nga norma.

Duhet me qene largpames pra, edhe ne ate moshe. Benzi vjen serish me vone, kur ta blesh vete.

Raca e Shkabes eshte race krenare,nuk jane leng groshe qe te mos ua varin.Eh sa pashallare e vezire ka nxjerre ai fis,Shkaba nuk eshte nje rastesi,dardha nen dardhe bie.Po i felliqi ai deshtaku ne Gjermani,qe iku mes turqve e arabeve,ngaqe nuk arrinte dot suksesin ne Shqiperi si Shkaba.Le pastaj ai i Anglise,qe e bezdis Shkaben,qe eshte i zene me pune 24 ore te Peshku.Pastaj ai derdimeni nuk e sheh qe vertet kafenete i gjen ne Shqiperi nje ne dy metra,si dyqanet e pornos ne Japoni,po ama ato rrine bosh,se gelojne fabrikat dhe uzinat.Po te shohesh start up-et e shqiptareve,ua kalojne edhe atyre te izraeliteve per nga numri dhe cilesia.E kuptueshme xhanem,ri race ariane qe jane.

Ashtu eshte .sa me fat jane ata qe te kane ty .smiley

Italianet dhe komunistet !!!!!!!!!!!!! 

Ata qe i dhane pamjen tiranes nuk ishin Italianet por te tjere dhe kete e bene me nje qellim te vetem:

Te zgjojne nje nga mrekullit me te lashta te njerzimit qe mongolot ram sal veliaj po perpiqen ta zhdukin me cdo mjet dhe energji !

lol, ca ke me Mongolot, leri ata/ato ne pune te vete se nuk ta kon fajin jo. Ah, po, nese do thoje maloket ta pranoj me kenaqesi. Pse do me shku kaq larg ti, kur i ke kaq prane?

Shume bukur. Meqe je andej e ne kemi 4-5-6-7-8-9-10-11-12 vjet pa ardhur, thuaju pak qe ne mungese te semaforeve, te vene te pakten ndonje STOP ne kryqezime.

haha ti vendos foto te xhajeve sllave neper kazane plehrash e genjen sikur jane ne shqiperi, vendos foto minierash nga kina prej shume viteve me pare. gjembi u sforcua pak dhe gjeti nje tabele por ti, nga gjithe emigrantet deshtake, duhet te jesh me deshtaku ketu hahahahaha

prape foto gabelesh. foto te tilla gabelesh gjen dhe ne oslo. per ty ve doren ne zjarr qe je refugjati me i deshtuar nga te gjithe ne menyre absolute. ti dhe ai arb. jeni me qurravecet, genjeni me shume se te gjithe.

ok  gjen  edhe Oslo, neper gazana , por  mu me vje mire, me ne fund  qe e pranove qe nuk jane ne Serbi ! smiley  se me ke akuzuar kot 

jo nga serbia qe i ke sjelle, por edhe nga minierat e kines. rrenacaku me i ndyre kunder ketij vendi ketu je ti. te tille jane vetem deshtaket

 o manall, me cfare metri i mat sukeset dhe deshtimet e njerzeve qe si njeh ti,? 

gazetat serbe i kane mare fotot nga gazetat shqiptare , 

 

te bukura dhe plotesisht te arsyeshme  vetem 2000-3000 euro qira ne muaj.smiley

Jua lame Tironen bahce me lule ..te rregullume, me sitem te rregullt transporti, dhe ne harmoni me ndertimet dhe rruget.. ujesjelles, elekricitet 24 / 7  pa pushim,  nje qytet normal me spitale, shkolla, fusha sporti, parqe, liqene rezervuare, te pastra.. pishina, pallate sporti, klube sporti, tetro, kinema, opera, ... me njerez te qytetrum,te shkollum,  qe respektonin cdo gjo te mirem dhe te bukur 

http://static.panoramio.com/photos/large...

ne cilen krahine te shqiperise ka ekzistuar ky qytet?smiley

krahinen e kryeqytetit, psh smiley

shithole then , shithole now , shithole forever .smiley

E la palloshi pa nje post kete, u bo cope tu sha berishen per ti ra ne sy, po hiç as e ka ne men Ay.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).