Një pohim i përgjithshëm i arkitektit Stefano Boeri se pallatet e vjetra (teorikisht) mund të zëvendësoheshin me godina të reja më efiçente është kthyer në objekt debati në mediat, ku disa janë pro, duke përmendur se kjo fundja varet nga tregu që me ofertën e duhur mund të bindë këdo, dhe pala tjetër që, në realitetin shqiptar, këtë e quan një fantazi a më keq, tallje, për shkak të problemeve me pronat, varfërinë etj. Si mendon ti, a ka shans të prishen pallatet e vjetra? A duhet të ndodhë kjo? Shumë njerëz i janë referuar këtij debati me kuptimin se bëhet fjalë vetëm për pallatet me arkitekturë sovjetike, të cilat, edhe të donim nuk mund të zhduken plotësisht. Ato që rrezikojnë zhdukjen përgjithmonë janë shtëpitë e vjetra, që i japin dimension kohor qytetit. Por kjo është gjithsesi një bisedë e largët.

174 Komente

Nuk na duhen me pallate ne kryeqytet! Nuk na duhet me beton, hekur, pluhur, zhurme, kotece pulash ne forme kullash etj. etj.

Lereni qytetin te marre fryme ashtu sic eshte, ne ate agoni qe e keni shpene. Mos i vini vulen e vdekjes duke nxjerre ndertesa te reja nga ato te vjetrat.

Njerez te pangopur! Njerez te shpifur!

Njerez te pangopur! Njerez te shpifur!

 

smiley

Eshte fantazi e pamundur heperhe por rruge tjeter, nuk ka. Nje dite duhet te behet. Ky arkitekti italian ka thene te njejten gje qe kam thene une tek tema tjeter. Shemtia e vertete e tiranes jane ndertesat e vjetra,  ato ia marrin frymen qytetit. Me shume jane shtepite private qe kane shtyre muret ku u ka dashur qefi e kane krijuar barbari te tilla. Se si mund te marresh fryme ne ato rrugica, nje zot e di.

Pallatet e kohes se enverit jane ndertuar me plan, por po u bie vlera prej cilesise se dobet. Plus jane bere shtesa e jane zaptuar toka midis tyre e s'kane ku rrine kalamajt. Njerezit me mire s'blejne fare se te blejne nje pallat te vjeter. Ndersa pallatet e reja, sado qe duken keq, jane ndertuar larg njeri tjetrit dhe kane hapesire midis, por e zene ndertesat private pa rregull. Po te hiqen keto vjetersirat, lagjet behen sic duhet. Mua me duket e pamundur, por eshte e vetmja logjike.

Shemtia e vertete e tiranes jane ndertesat e vjetra,  ato ia marrin frymen qytetit.

Vetem me kete fjali mund te kuptosh qe komenti yt eshte ca provokativ smiley. pallatet e reja jane me fryme-zenese se te vjetrit pa pike diskutimi. edhe pse mund te kete shembuj suksesi qe ti do na i paraqesesh eventuelisht, shumica e blloqeve te reja jane katastrofe dhe nuk kane as ndonje garanci sigurie/cilesie sic permend ti. 

Sa me pak ndertime rreth qendres aq me mire do ishte. Tirana tani u zgjerua dhe zyrtarisht, keshtu qe mund te krijohen lagje te reja te tera me pallate sic do ti, kete here edhe me standarde ca me te mira.

 

Une kam thene pikerisht te kunderten, ashtu si dhe italiani. Te prishet betoni e te gjelberohet, te zhduken keto rugicat e shemtuara qe kane rrethuar pallatet e shemtuar te enverit, bashke me pallatet e enverit qe nuk i blen me njeri, dhe e gjithe hapesira te rehabilitohet sipas standardeve te sotme. Aty ku ka 10 ndertesa te shemtuara, kombinim pallatesh enveri e shtepish si myk, une them te prishen te dhjeta e te ngrihet vetem nje e vetme me shume gjelberim rrotull. Por nuk behet.

Une po them te kete me pak ndertim se c'ka tani e me shume gjelberim se c'ka tani, e kunderta e asaj qe thua ti. Sepse nuk ka si te kete me shume ndertim se sa tani. Nuk ke asnje pellembe ne qender qe ta besh ate. Tironsit e kane dhjere me sukses token qe e kishin katund e shqiptaret ua ngriten ne pozite duke ua bere kryeqytet. Ka shpetuar vetem pjesa qe italianet dhe komunistet ua moren me zor dhe ua bene qytet. Te kishin ta benin prape... por ja qe s'behet sot ne vitin 2016.

O shkabe, ku e ke token e gjelbert ke KP? 

5 minuta ne kembe ne cdo drejtim qe te ikesh dhe ne brendesi te cdo kompleksi pallati, sheshe qe s'i ke ne asnje lagje te tiranes se vjeter.

ne tr e vjeter s'ke asnje pallat te ri qe te kete hapesire te pakten kaq sic ka te kp, jo me kaq

Nuk po te pyet per Lotosport mor burre.

smiley i larte

5 minuta per ke stadiumi thu ti? 

t'i kam dhene shume qarte fotot se si jane komplekset ne brendesi. Jane shume me mire se lagjet e tiranes se vjeter. E megjithate, jane bere para viteve 2010. Ato qe behen sot jane edhe me mire, keshtu qe s'ka pse te jete si KP, por me mire.

Megjithate, KP eshte si nata me diten ne krahasim me rrumpallen e tiranes se vjeter, ne cdo cep te sajen. Me thuaj nje vend ne Tr te vjeter qe ka hapesire mes pallateve sa dy fotot qe kam lart apo sa kjo ketu. Ose edhe te pakten sa kjo tjetra ketu. Asgjekundi nuk gjen hapesira te tilla brenda unazes se vogel jo me resotrante me hapesira te tilla. Mire keq te komuna nje peme para pallatit e kane lene.

Nderkohe, ato 5 minutat i ke jo vetem te lulishtet e dy fushave te sportit, jo 1, por edhe tek kopshti botanik, liqeni, etj. por jo eshte pune vendndodhjeje.

Me ato cmime qenka Paris aty.

Ka blloqe pallatesh te Enverit shume te shemtuara. Mire do ishte qe te prisheshin dhe te ngriheshin 2-3 pallate te reja ku te sistemoheshin te gjithe ata qe u prishet shtepia. Ne kete menyre perfitohet me teper hapsire qe mund te perdoret per fusha sporti parking dhe lulishte. Problemi i madh eshte qe ne kemi dhene leje dhe midis pallateve duke lene shume pak hapsira. 

Patjeter patjeter, duhen bo te gjitha stil "italian", me hale pa dritare dhe bythe me bythe. Jo te gjitha ndertesat e vjetra jane njesoj. Persa i perket restaurimeve minimale te faqeve te jashtme, 400L/m2 eshte. 

Te gjithe parafabrikatet duhen heq nga qarkullimi se kane fillu te behen te rrezikshme, pa llogarit te keqijat e isolimeve apo te hapesirave te banimit.

Po keta qe e kane hap kete debat e kane hallin tek nje formule e vjeter e ca emrave qe lidhen me ato kullat e famshme qe ishin planifiku ne planin francez. Shume ndertues apo financues kane blere apartamente ne pallatet e vjetra per te shku sot te kjo idea e prishjes se pallateve te vjetra per ndertime ne lartesi. smiley

Blendi qe e ka hap kete teme duhet te thesonte qe shumica e ndertimeve qe jane bere si pallate ne kohe te Laverit kane qene o me pune vullnetare o i kane bere ushtaret e xhenjos, o te burgosurit.

Pra nuk kemi cfare flasim per cilesi. 

Kjo qasje lejo per diskutim. Si c'thashe jo te gjitha ndertesat jane njesoj. Dhe duhet qartesu se per cfare lloj cilsie flasim; cilsi ne strukture, cilsi ne paraqitje. Nese kalohet testi i te pares, e dyta pastaj eshte pune qefi e takati.  6-katshi im pshemull, e ka murin tre tullsh ne kat te gjashte. smiley Mato Gruda dmth ti haje mune kulles tone. 

Si e the edhe vet ama, dardha dhe bishti. 

Per shembull flitet per pallatet tek stadiumi Dinamo te ndertuara ne vitet 50, jane teper te vjetra dhe te parikuperueshme. Puna ktu ka per te perfundu por ceshtja eshte a do i prishi qeveria apo vete njerezit. Keto pallate jane privatizuar dhe nuk duhet te lindi ndonje gjeni qe tu mbledhi firmat banoreve e te ndertoje nje pallat ku tu ofroje individeve 1.5 me shume hapesire apartament se cfare kane.

Ne Shqiperi vazhdon histeria me betonizimin por harrojne qe Betonizimi i mbajti me buke keto 20 vjet pavaresisht estetikes apo nevojave te tjera. 

"Per shembull flitet per pallatet tek stadiumi Dinamo te ndertuara ne vitet 50, jane teper te vjetra dhe te parikuperueshme."

Me fal qe te pys, po si dole ne kete perfundim inxhinjerik? Apo i pe nga jashte e nuk ta mbushen syrin? Mo ma mer per keq, po jemi bo si kembet e dhise. 

Procesi eshte i thjeshte.  Nese ndertesa behet rrezik per banoret vete dhe per publikun atehere dicka duhet bere. Vendimi i metejshem i takon banoreve; e riparojne, e shembin dhe e ngrene identike, e shembin dhe e bejne furrik pule vertikal etj..

Thashe, FLITET dhe jo E ZBULOVA. Flitet per shembull per pallatet tek stadiumi Dinamo, dhe sic po perserit ti aty do shkoj puna. Pallatet jane 2-3 katshe, njerzit i kan marre tapite dhe kane per ti prish, jo per furriqe po per hapesira me te medha. Pse do jene furriqe nese do kete me shume kate? Pse do bien dakort te nderrojne salltanetet e atyre pallateve me furrikun e ri?

Ktu qendron problemi kur ti do me bo hyqem nga USA, kur ty ceku te vjen nga vend tjeter kurse ata qyqaret jetojne e paguhen ne Shqiperi, dhe kur u tek me ndertu ti dhe una bojme proteste tek united nations kunder betonizimit.

Shkeputje totale nga realiteti.

Shkeputje totale nga realiteti

Pragmatizmi e solli banimin ne shq. ne kete rremuje ku eshte sot. Nuk kane karar njerezit te mbaroje procesi llogjik njehere, tallen me arsyen, tallen me fatin e tyre 

Tironso, 

Nuk po e kap thelbin e diskutimit. "flitet" per inponim, dhe si arsye nxirret rrezikshmeria e ndertesave te vjetra.  Banoret kuptohet qe jane kolektivisht te lire te bejne cte duan me pronen e tyre per aq kohe sa nuk i hyne ne hak tjeterkujt. Nuk mund te flasesh qesim per dicka qe nuk eshte studiuar nga inxhinjeret e fushes. 

Po flasim per thelbin, Nuk flitet per rrezikshemri por per kosto te larta rekuperimi dhe humbje ne energji. Inxhinieri i fushes Italian ishte i ketij mendimi por ti se ke lexu intervisten e specialistit. A mund te kete motiv te genjeje italioni specialisti? Pa tjeter, sepse mund te kete interesa financiare te mbuluara me aresye gjoja parimore. 

Nuk jam per imponim apo demshperblim me parate e taksapaguesve te ketyre banoreve te lire qe kane shansin te jetojne me mire nese duan vete.

Krimi do jete po ti shperblejne me parate e publikut e te blejne apartamente tek privati.

Per aq kohe sa nuk perben rrezik, mua si publik nuk me intereson dhe nuk me behet vone se sa i shko fatura e ngrohje ftohjes banoreve. Nuk e kuptoj se perse te behet vone ty?

Me vjen vertet keq kur shkoj ne Shqiperi ne muajin Mars-Prill, me xhup amerike veriore, se ndonese temperaturat jane relativisht te larta shtepite jan kallkan. Pleqte rrine me furrnelle te komet dhe me batanije siper kokes. Pallatet e reja do ndertohen me cilesi shume me te mire ndonese me te futme all-shqiptarce.

Nderkohe diskutimi ishte per vertetesine e propozimit te arkitektit italian qe u avancua pa te drejte deri tek shtepite e e vjetra tiransve dhe ruajtjen e tyre. Arkitekti italian dha nje mendim per pallatet e ndertuara ne kohen e komunizmit dhe u kundershtua nga Maks Velo si arkitekt, dhe po kundershtohet nga shumica e peshqve.

Une jam kabim por i SAKTE

Tironco ..

Ai qe flet ne kete shkrim eshte Arkitekt dhe jo Inxhinier.

ka nje dallim fondamental ne menyren e te menduarit midis architectit dhe inxhinierit . 

Architectet  vendosin  Paraqitjen me para se sa funksionit te godines.

kurse inxhinieret mendojne 180 grade ndryshe. funksioni i pari dhe paraqitja e dyta.

 Eshte nje debat qe akoma vazhdon.....smiley

Mire mer Daj po ky arkitekti ska thon ndonje thagme. Pallatet e vjetra nuk kan te ardhme dhe vlera po u bie me shpejtesi. Njerezit nuk i shesin dot se nuk ua ble njeri nderkohe njerezit nuk i shesin per nje kothere buke se nuk kan detyrime financiare si kredi si dhe nuk kane taksa e per me teper i kan te falme. Aty eshte kriju nje Hale Shtet dhe kto apartamente kan vetem nje efekt pozitiv: Ofrojne qira te ulta per te gjtha gocat e cunat qe duan te arratisen nga zonat e tjera te vdekura ne Shqiperi e per te kerku nje te ardhme me te mire.

Jane ndertime me hapesira te vogla, te ftohta ne dimer e te vaposura ne Vere e kane humbje energjie. Nuk kan te ardhme por si duket njerezit nuk jane te pergatitur akoma ta pranojne vdekjen e ketyre ndertesave.

C'fare Humbje energjie Kane Tironco..

qe te humbesh dicka duhet ta prodhosh.

ngrohja behet me batanie ne koke, dhe ftohja duke dale lakuriq .

Qe te ngrohesh/ftohesh ne Shqiperi duhet te harxhoshe energji Elektrike ( e vetmja alternative. ose dru nqs je ne ndonje fshat.),,, 

Nuk kane boothe keta ketej te ngrohen me Energji Elektrike e jo me Shqiperia ne kete gjendje.

Ata jane akoma ne epoken e "gurit' kur vjen puna tek energjia. Tironco..

Ne vendet e Zhvilluara  energjia e harxhuar per te ngrohur/ftohur godinat eshte  tek 12%, e energjiese totale te harxhuar. Po te heqesh energjine per Oil and Gas vete tek 30 %, 

Dhe energjia do shtrenjtohet edhe me tej.... 

Tani me thuj ti mua se si do ta ngrohi/ftohi shtepine nje familje ne Shqiperi me nje rroge mesatare  700$/muaj. dhe si do ta bleje nje apartament me nje kosto te pakten 3 fish e asaj qe eshte sot.( se do ta termoizolojme  dhe do ta ventilojme..)

" Ah te kishim ca qeresteeeee e dija une si behej ura."   kjo eshte e gjithe filozofia..

ne nuk kemi "qereste" o Tironco...

 

 

Galile, ne Tirane ngrohet kryesisht me elektrik. Kan kto kondicioneret Yamaha qe edhe ngrohin edhe ftohin, kuptohet nje dhome ambient dhe duke pasur parasysh qe apartamentet jane te ndare si furriqe lum si ai qe ka shemb muret dhe ka hapur hapesire. Ngrohen edhe me furrnella me Gaz dhe shtepia qelb ere plus qe gazi eshte kancerogjen. 

Apartamentet nuk e kane te mundur ngrohjen gjendrore dhe kan humbur funksionalitetin qe kur kan mbyllur oxhaqet qe ne rastin me te mire sherbejne per tu shkarkuar ujerat e depozitave brenda tek apartamentet.

Brenda unazes shiten nga 120.000 evro. smiley 

Vetem apartamentet relativisht te reja te ketyre 10-15 viteve te fundit shiten 120 000 evro, brenda unazes. Pallatet e vjetra kan apartamente te vjetra qe nuk e kapin 38 000-50-000 evrot, 1 dhome versus dy dhoma e guzhine, dhe me e keqja eshte qe nuk te del bleresi as per 6 muaj.

Te dhash rast konkret, te shit para 6 mujsh. Nejse. 

Kta te mit kan ble apartamente ne qender, apartamente te para 90s..... qe para 10-12 vjetesh e ju kan mbet ne dore. Marrin qira 250 USD dollare ne muaj, kaq. Donin ti hiqnin qafe e te investonin ne restorant u mbeten ne dore, sja u ble njeri. Kan lon nje plak te fisit qe mbledh qirate ne fillim te muajit dhe shajne nga nona ke ju mbushi mendjen. Vetem njoni qe kishte ble toke ne fshat, tapize me duket e shit 2 fish e tallet me kta. Nejse secili ka historite e veta, por une kto i kom ne lekure.

Pse si te duken ushtaret e xhenjos ty ? smiley Une kom qene ne xhenjo( muhabet bigrafie) ke uzina traktori dhe kemi bo pallat ne Tiron te re, mrapa 10-ces se ores ke stadiumi Dinamo, sa futeshe ke rruga ke Mishi dhe Bulmeti. I here kishin ndalu punimet dhe ishim vetem nja kater ushtare roje, qe vinim verdalle gjithe diten neper lagje, t'u gjujt per fyre dhe mas dite ia mathshim ne shtepi. Se si ngatrro rrugen dhe vje i dite ne mjes nji ZIS reportabel me beton. E kena shajt shoferin me rronje, po tha s'kom ku ta coj. Nejse mo, ballkoni katit katert u bo me beton qe na u tha tre here dhe e zbutshim me uje.... haha. Fillum me e hudh ne mjes dhe maroji nga masditja vone. Sa here kaloj aty ia hudh syte dhe habitem me vete si qendro akoma ... Bile i pata thone edhe nji oficeri me bole ke reparti qe e kisha fis ( me mik pra mo) dhe do merrte shpi aty : Stay away from the fourth floor. Hear me now and thank me later ... Do ti qe akoma nuk osht shemb, ose do e kene ri-bo me vone se ne u lirum para se te mbaronte ... 

PS Ato pallatet e vjetra quheshin Moskatet. Nuk e di a ekzistojne mo a jo ...

Se si ngatrro rrugen dhe vje i dite ne mjes nji ZIS reportabel me beton. E kena shajt shoferin me rronje, po tha s'kom ku ta coj. 

Paska qene viktime komplet! Çdo shofer Zisi e ka pas rrugen te dublume dhe e qujshin fat te madh ku punonim me keta te xhenjos se ta jepnin firmen ne flet-hyrje per i shishe fernet Korçe. 

Mire ke qene? apo vakt behari tani nuk humbet koha ne blog.

Kete fund jave nese shkon temp 25 grade, plazh ne Rradhime. smiley

u mprehem kete fundjave qe kaloi, pastruam te gjitha po aha, na e prishi koha...

Nuk do jete i nxehte Prilli , po ata qe e dun detin, jo sa vlonjatet gjithsesi, do e bejne sefte para se ta beje Koqo e Leli zyrtarisht hapjen e sezonit.

Jeni rob shume te poshter!!!

Ato pallatet e vjetra quheshin Moskatet. Nuk e di a ekzistojne mo a jo ...

jom rrit n at pellg, mesa di un akoma egzistojn. sa per qualität, kto shabrraket qe ndertojn sot n tiron ti rrujn by... moskateve.

Deri ne 2000 qe kam qene ne Shqiperi egzistonin ...

 

Po paret ku do i gjejne apo cqt, i shpronso banoret me cmimet e 45ses. Ndertesat e vjetra mund te jene te shemtuara dhe me kubature te vogel, por kane rujt raportin me hapesiren. Te ishte rujt ai rregull, Tirona nuk do ishte botonu ne ate fare feje. Taljonit i lsho goja long si dhe bandes se nderusve, se fillo dasma prej fillimit, "nuse" e re kismet i vjeter tha. 

Shume nga te vjetrat kane planimetri te brendshme / layaout, qe ia merr ne kthese banesave te reja. 

In our family we regret selling the old apt. for the new.

Edhe, vende te lindjes qe nuk kaluan ne dhune ne kapercim te dy sistemeve, nuk ndodhi baterdia ndertimore qe na kaploi ne. Kam pare vende te tilla me ende arkitekturen lindore te banimit dhe banesave, me lagje te paqta e te hijshme, me minimum modifikimi, dhe qe ne specifiken e arkitektures si te asaj kohe vazhdojne te jene njekohesisht funksionale.

Edhe ketej, ketu gjen godina banimi qe prej fillimit te 1900-es. 

Vetem neve nuk e kuptoj pse s'gjejme karar me veten tone...

Arsyen ta dha Komentuesi me siper. Hiq thumb e ngul pyke. 

Po. Ceshtja e te hapurit te nje nje debati apo jo, perben ceshtje me vete. Do ndare nga vete argumenti. Se s'ka me ngaterrese se kur i hyjme me koke nje filli diskutimi te piset qysh ne fillese. Admin duhet ta shohe kete nese ka mundesi.

Kto pallatet me fabrikate i ke njesoj si ne vendet e lindjes. Po te fashosh syte nuk e kupton se ku je ne Shqiperi, Rumani apo Gjermani Lindore, tepke njesoj, arkitekture e shpifur komuniste.

Me Intervisten eshte manipuluar, sepse nuk flitet per shtepite e tironsve ne gjendje te keqe, por per pallatet e ndertuara ne kohen e Enverit qe jane me shume kosto rekuperimi dhe me vlere financiare ne renie. Apartamentet e kesaj kohe jane shitur gjate firmave piramidale por me pas kan mbetur stock e nuk i do me njeri.

"Me Intervisten eshte manipuluar, sepse nuk flitet per shtepite e tironsve ne gjendje te keqe, por per pallatet e ndertuara ne kohen e Enverit qe jane me shume kosto rekuperimi dhe me vlere financiare ne renie"

Ore babam, po na cudit. Une keto lloj pergjithsimesh ja lejoj vetem shkabes dhe atij tjetrit.  

Ore Lexo intervisten reale dhe jo permbledhjen e Blendit plus opinionin e tij. E ke lexu intervisten e arkitektit Italion? Jo, po lexon permbledhjen e Blendit qe ndoshta nuk e ka kuptuar ose ka qejf te fantazoje ose ka fobi. 

Je ti ne pozicion me Shkaben kesaj rradhe...lexo Shkaben me siper qe ju referohet  shtepive te Tionsve te vjeter kurse une po e kundershtoj. Flitet per pallatet e Komunizmit por nuk ke faj se nuk e ke lexu si duket intervisten e gjate nga mungesa e kohes.

smiley kuptohen tonat. Tonat jane gjithe shtesa. Dhe ca rremuje, plus perziere me te rejat.

E vetmja kritike deri tani ka ardhur nga Maks Velo, qe i konsideron ndertesat e vjetra SOVJETIKE si pjese te historise e qe nuk duhen prishur. Por Maksi e ka me prishjen si koncept dhe per te prishja zhduk historine dhe jo detyrimisht i hap rruge historise.

Personalisht me duken rutine e replikuar ne shumicen e vendeve lindore dhe ahistorike vec faktiot qe i perkasin nje kohe ne histori.  Me shtesa e pa shtesa jane te shpifura si ne Rumani e ashtu ne Tirane.

Baterdia ndertimore ndodhi me shqiperi pasi gjate komunizmit njerzit e kishin te veshtire te leviznin atje ku donin.. Pas rrenies se komunizmit shqiperia fillojti te marre te njejten profil urban dhe demografik si vendet e Tjera te zhvilluara (psh largimi nga fshatrat, perqendrimi I popullsise dhe bizneseve ne nje zone te Madhe metropolitane, largimi nga malet tek bregdeti, nga qytete industriale ne qytete sherbimi etc). Problemi qe qe vendet e Tjera e berren kete levizje brenda 50-100 vjeteve, Kurse shqiperia e beri Brenda 20 vjeteve. 

Jo more jo, sepse kishte ligj. Kam nje dibran ne lagje qe ka ardhur ne vitet 80 ne TR e tregon qe s'guxonte te vinte nje hu ne kohen e ligjshmerise. Me te ardhur Sala shkuan zaptuan te gjithe. Nuk ka lidhje levizja, por Sala qe s'diti te ruaje rendin ligjor.

"Vetem neve nuk e kuptoj pse s'gjejme karar me veten tone..." Me kete fjali e ke cu diskutimin ne nje dimension tjeter, ne ate human. Me kete pune do te merren ata qe do te vine mas nesh mas nja 100 vjetesh. Asgje njerezore nuk ka vlere ne ate vend, per ket arsye do te kemi edhe per shume vjet te tjera vrasje 5 per mije dhe vetvrasje, ngaterresa e probleme pafund.

Eshte ca e larte steka ne fakt, S'bohen 200 melone me nje byth parku, qofte dhe me bacen e Skenerit. Duhet hap loja, ka thone "trajneri."  

Nese, ose me mire KUR, do ta adoptojme normativen europjane per sigurine e godinave, shume pallate, te vjetra e te reja do te duhet te shemben ose te ristrukturohen radikalisht. 

Koston e ka ne kurriz 100% qytetari, si pronar i godines. Shteti (Bashkia ne kete rast) mbron interesin e pergjithshem publik kur te kerkon qe prona jote (pallati) te respektoje ligjet per sigurine e jetes se banoreve, kalimtareve poshte pallatit, vizitoreve, etj.

Ne kete kontekst, pronaret e apartamenteve, sidomos ne pallate te vjetra ose me probleme strukturore, bejne mire te fillojne ta kuptojne qarte konceptin e pallatit si subjekt juridik. 

Boeri eshte gjigand, ka fol super drejt, me vizion. 

Nuk ka norme europiane per sigurine e godinave. E vetmja norme eshte per eficiencen energjitike, gje qe i referohet dhe Boeri.

e ke gabim!

Ka normative per materialet/produktet ndertimore (CPR), ka standarte europiane (eurokode) qe ama implementimi varet nga vendi antar, normative e EU-se per sigurine e ndertesave nuk njoh. Nese njeh ma dergo linkun.

Eurocodet, besoj jemi te qarte, perfshijne normat per projektime qe garantojne sigurine e godinave.

Normativa eshte nje koncept juridik i percaktuar qarte. Eurokodet jane standarte europiane, jo normativa.

Eurocodet jane norma qe marrin parasysh kufijte e lejimit te projektimit nga pikpamja e sigurise ne rradhe te pare, pastaj te tjerat me rradhe. Pra jane detyrime teknike , thene ndryshe norma teknike minimale ( me tolerance ) qe nuk mund te modifikohen.

Psh Eurocodi 0 lidhet me projektimi qe perfshin si themel sigurine e projektimit.

E di ca jane eurokodet por me eurokode nuk shemb nje lesh. Nuk jane per objektet e ndertume ne 70'.

Sdq gabimi im, thashe se e kishte llafin per "regulation, verordnung" kur tha "normative" por pashe qe perkthimi ishte "urdherese".

Eurocodet nuk merren me shembjen e ndertesave, ama ato sherbejne si baze per analizen e atyre koncepteve qe ti e di mire qe ne gjermanisht quhen "Gefahr für Leib und Leben" dhe "Gefahr im Verzug" dmth "Rrezik per jeten" si edhe Rrezik prishjeje materiale"

Daje, nje analize e tille behet vetem rast per rast mbasi merr nja 20 vleresime (Gutachten) nga ekspert te ndryshem. Vetem pastaj mund ta prishi shteti. Nuk eshte aq e thjesht, i ka kalu koha e amortizimit, sillni varene. Sidomos kunder vullnetit te banoreve. Jo per gje por ne Gjermani ke parafabrikate plot, ca te rinovume, ca ashtu si kane qene, ca me shume bosh e nuk ka nxjerre njeri shteti me force. Kam pare zona andej nga Ruhri qe i kane ndertesat me te rrenuara se parafabrikatet tona (ca me asbest thone gojat e keqija)  e nuk i ka prek njeri.

Ne ato parafabrikate jetojne 100000 njerez, nje pjese e mire pensionista. Ti nxjeresh jashte ne rruge se ndertesa na qenka e shemtut ose se nuk ploteson standartet europiane nuk eshte aq e thjeshte. 

Po mire pse behet fjale vetem per "prishje"? Mesa di une nje ndertese e vjeter apo e shemtuar edhe mund te restaurohet pa u prishur. Andej nga Westfalia ashtu i restauruan ca salla seminaresh e leksionesh ne universitet pikerisht se kishin azbestin si problem. Per te mos folur per kishat e vjetra gjermane qe nga koha qepes, qe asnjehere nuk jane prishur por gjithmone restauruar.

Eurocodet jane normativa, te cilat jane unifikimi i normativave te vendeve te Bashkimit Europian dhe zevendesojne normativat e ketyre vendeve si DIN-Norm ne Gjermani, ÖNORM ne Austri e me rradhe.

Eurocode

Ne keto normativa flitet ne rradhe te pare per sigurine.

Pervec kesaj ekziston edhe nje Allgemeine Regeln der Technik ku jane te perfshire edhe aspektet e sigurimit teknik jo vetem gjate ndertimit, por edhe te ndertesave, nje shembull banal: gjate ndertimit te nje muri mbajtes ose ndares, fugat vertikale nuk duhet te jene te panderprera gjate gjithe lartesise se murit.

Nga ana tjeter edhe respektimi i ketyre normave, nuk eshte se ta heq koken nga "gijotina" e ligjit.

 

Me normative europjane nuk doja te thoja detyrimisht rregullore apo direktiva te B.E.-se, megjithese nuk kam dyshim se duhet te egzistojne edhe te tilla. Kisha parasysh ligjet e shteteve anetare, qe jane me gjase mjaft te ngjashme ne nje fushe kaq te ndjeshme dhe te rendsishme si kjo e sigurise se jetes dhe shendetit. 

Ne menyre specifike kam parasysh konceptet e paperdorshmerise/pabanueshmerise se nje godine, qe me pare nuk ka patur probleme.

Godina behet e paperdorshme/e pabanueshme per nje sere arsyesh, si p.sh. kur demtohen strukturat horizontale (soleta, cati, etj.), vertikale (mure, etj.), impiantet e brendshme e te jashtme (tubaturat, etj.), e me rradhe, ne ate mase ku nje meremetim siperfaqesor nuk eshte i mjaftueshem, por duhen nderhyrje STRUKTURORE. 

Qe te jem sa me konkret, nuk behet fjale per fasada me suva te demtuar lehte, apo te dala boje, por per deme strukturore.

Tani, ne kemi ne Tirane e gjetke godina qe ga koha e Italise, e sovietikeve, e Kines, e komunizmit e me rradhe. Impiantistika e ketyre godinave eshte teresisht e amortizuar dhe/apo e papershtatshme per kohen qe jetojme. Strukturat e tyre horizontale e vertikale paraqesin shpesh demtime serioze, te dallueshme me sy te lire. Shume syresh jane ndertuar me pune vullnetare, pa ndonje kontroll serioz te cilesise se materialeve, punimeve, e me rradhe. 

Nuk po zgjatem tani, por nuk besoj se kjo qe po shkruaj eshte ndonje 'habi' e madhe.     

llafe kot i ka se sja bo dora me i prish smiley

Ti e ke te permrenshme? Se e kisha taku dje SK1 mo. Nei pajtim me z. Trump?smiley

Ja, ky ven cope-cope eshte ajo Shqipnia jone! smiley

I ngrefet nji personi t'huje qe te thote dicka komplet te pabesushme, dhe ka dy dite qe, une ne maje te hemisferes perendimore e msoj, jo vetem ate, por edhe reagimet mbi te! smiley

Sa gjynof. 

Nje pergjigje shpejt. Une them qe eshte me efikase dhe sh me e lehte mbyllja ne psiqiatri e ktij k@rit nga italia sesa ti hysh me buldozer Shallvareve, Pallatet Agimi, Rruges Bardhyl, Kinostudios, Varrit t'Bomit.....dmth trecerekut te Tiranes se sotme. Hedh nje idiot nje gur ne lume vrapojne qindra idiote ta gjejne. Robt e shpejs ku ti kete ky italiani, sokol balla, erion veliaj dhe gjithe pallat e tjere qe "perpiqen" te bejne historine nga fillimi. Na bote me prish gojen qy me mjes ju bofte zoti lomsh smiley

Luhet parja modhe po s'prejdh njeri per stori. Pranej kane qit ket taljonin, po e thote xhigandi dmth. Italia ka ndertime te shemtuta ke zoti (se dhe mafjen e ndertimit s'e kemi shpik ne), ta filloje sportin aty xhigandi. 

Ku ka ze s'eshte pa gje. Taljoni nuk ka ardh me qejf te vet, e kane sjelle. Leshoi tymuesen tashi dun te shofin sa njerez do mbyllin hundet. Duke qene qe opinioni ne shqiperi eshte ne mute (ose edhe mut) ka shanse qe lalka i bashkise me shtytje nga poshte dhe mbeshtetje nga lart ta beje TR lemsh si surrati qe ka. 

Ore taljoni paguhet dyfish, per thiatro-reklamen (e tha xhigando gja) dhe per proxhektet qe do kene firmen e xhigandit (te aprovume nga vete Ducja). Atyre pronareve te pare, me pasqyra ia blene New Yorkun. 

Ajo qe thote Komentuesi per pallatet parafabrikate qendron.

Duke marre parasysh qe afati i amortizimit te ketyre ndertesave eshte jo me shume se 30 vjet (Lebenserwartung) ne rastin me te mire, dhe duke qene se ky afat eshte tejkaluar si edhe duke marre parasysh qe ekzistenca e nje ndertese ne Shqiperi nuk perben rastin me te mire, por worst case scenario, keto ndertesa jane bomba me sahat per banoret e tyre.

Jam kurioz ne kete rast si do veprohej ne Gjermani. Keta banore jane pronare te apartamenteve te tyre. Ta zeme se vendoset te shembet ky pallat, ku shkojne banoret, si akomodohen, kush paguan per ta, a u garantohet nje banese e re e perhershme etj. etj.

Kam mbi 20 vjet qe jetoj ne NY ku eshte mbreteria e shpifsirave dhe e mrekullive por kurre nuk kam degjuar te prishet nje pallat i tere per arsye se nuk eshte fort i pashem aq me pak kur banoret jane pronare te apartamenteve te tyre. Absurde qe kjo teme sillet per diskutim ne nje vend qe ka qindra halle te tjera shume me urgjente.

NeW Yorku dhe DC jane shembuj ku gratacielat dhe kalbesirat jane ngjitur me njera tjetren. Ke pallate me pak zezake te mbetur qe u bejne rezistence ndertuesve per te rritur cmimin e si perfundim mbetet pallati bosh i rrenuar me 3 pronare qe nuk bien dakort per cmimin. 

Mbetet si nuk mbetet. Ama, ama. Ata 'tre zezaket' qe kan ngel aty duhet ti dalin per zot gjithe taksave dhe detyrimeve qe rrjedhin nga prona (qe ma do mendja ne NY duhet te jene goxha te hidhura!). Dhe po te jete prona e paperdorshme nga amortizimi, as nuk e shfrytezojne dot, as ata vete per banim. Keshtu, pra, mos perhapim parrulla kot ne tym...

Per cer taksash thua Obi? Ata jan me rent-control te stabilizume prej 35 vjetesh e nuk dalin nga pallati. Eshte nje qender e madhe fetare e Mormonve a Jehovai witness ne DC e rrethume me ndertesa te ketij tipi 3 minuta larg qendres. Edhe NY plot vetem kur shperthen ndonje godine dhe merr ne qafe edhe kalimtaret.

Kto jan probleme te rendomta qe ne Shqiptareve na bojne shume pershtypje se jena nje fshat i vogel llafazan.

OK dajoshi1, perpara se te shpjegosh se si veprohet ne Gjermani, duhet me shjegu qe koncepti mbi pronen ne Gjermani ndryshon ne thelb nga koncepti i riformuluar pas viteve ´90 ne Shqiperi:

Ne Shqiperi:  "Prona eshte e shenjte dhe e paprekshme"

Ne Gjermani: "Prona te detyron!" (Eigentum verpflichtet!)

Cfare do te thote? Ne fjale te thjeshta, prona nuk eshte dicka e shenjte dhe e paprekshme me te cilen ti ben cfare te duash, por eshte titull posedimi me karakter shfrytezimi brenda rregullave dhe ligjeve te shtetit. Gjithashtu prona te detyron qe ta mirembash dhe ti si pronar je i detyruar qe nga prona jote te mos rrjedhe rrezik ndaj teje, shoqerise dhe ambjentit. Rasti me ekstrem eshte, nese ti nuk je ne gjendje financiare ose fizike te mirembash pronen tende dhe si pasoje nga kjo prone rrjedh nje rrezik, atehere je i detyruar te heqesh dore nga kjo prone. Dhe heqja e titullit te prones nuk eshte se behet me vullnet te shtetit ose VKM, por vjen si rrjedhoje e mosperballimit te detyrimeve financiare si rrjedhoje e mirembajtjes se prones.

Nga kjo mesiper, duke u kthyer ne pyetjen tende se ku shkojne banoret, pergjigja eshte, qe banoret jane te pergjegjshem vete per veten e tyre dhe sigurimin e baneses se tyre, ose te kerkojne banese me qera ose te shkojne ku te duan. Ka patur raste psh, kur ka patur ndertesa, te cilat kane qene ne rrezik shembjeje, per nje arsye apo tjeter, jo te lidhur domosdoshmerisht me amortizimin e nderteses, kur policia ka bere mbylljen dhe rrethimin e nderteses, ku banoret nuk kane arritur te marrin dot as plackat e trupit. Per aspektin e zhdemtimit financiar, atehere demin e paguan fajtori qe ka shkaktuar demin ose firma e siguracionit e cila ka marre persiper siguracionin e nderteses ose plackave te baneses.

Nuk kam degjuar ndonjehere qe shteti te zhdemtoje pronare apartamentesh apo ndertesash, kur fajtor per demin nuk kane qene organet shteterore.

 

Rrofsh per sqarimin por nuk me sqarove thelbin. Une diskutoj prishjen e pallateve per arsye bukurie jo sigurie. A eshte hedhur ne Gjermani ndonje pallat ne toke ngaqe ishte caze i shpifur dhe nese PO si u veprua me banoret? Se te jete i shpifur nuk do te thote automatikisht qe eshte edhe i pasigurte apo jo. Dhe kete nenkupton ky kokloqja nga Italia qe mqs keto pallatet e diktatures si Shallvaret kane arkitekture sovjetike duhet hedhur poshte me vrap. Nderkohe qe keto pallate mund te jene shume me te sigurta nga keto te rejat qe nje zot e di raportin e perzierjes se ujit me kosin.

Po mire pra dajosh, duhet me e nda njecike ceshtjen, nese eshte per ceshtje sigurie, apo thjesht per estetike ose per arsye te nje plani zhvillimi urbanistik te nje zone te caktuar te qytetit.

Se edhe ne gjate muhabetit e ngaterrojme njecike punen vete. Nuk besoj se ka thene njeri, qe do te prishen te gjitha ndertesat e vjetra, se fundja nuk eshte se kemi zbuluar ndonje fushe naftembajtese te begate keto kohet e fundit, por as banken e Nako Lilos nuk e kemi thyer, sic thoshte dikur gjyshja ime.

Nese behet nje plan studimi zhvillimor i caktuar, atehere hyjne ne fuqi mekanizma te tjera negociimi per zhdemtimin dhe shpronesimin e ndonje pallati te prekur.

Problemi eshte, qe une po lexoj shumicen ketu, qe per princip thone "JO!" a thua sikur po preket qendra historike e Bolonjes apo e Parisit, me godina te vjetra me kualitet dhe te pasura ne histori. Jo mer jo, jane te gjitha pislliqe, dhe kjo nuk ka te beje me arkitekturen sovjetike, kineze apo me hibridin shqiptar pune kontribut vullnetar + pune kontribut i detyruar, por jane pislliqe, sepse jane shperfytyruar nga shtesa dhe mbishtesa si edhe kane gati 30 vjet qe nuk i ka kap njeri me dore, suva te rene nga lageshtira dhe koha, kabllo korenti rrjet merimange, ulluk shiu qe e derdhin ujin nga te mundet e keshtu me rradhe.

100% dakord per 'bombat me sahat'. Pronaret e ketyre e kane pisk. Ne rastin me te mire futen ne lista per strehim social (prit gomar...). Problem i madh eshte...

Shteti te rindertoje ndertesat e veta njehere se ka objekte plot qe po i bien pertoke pastaj te merret me ndertesat private.

Ky debat nuk eshte se kufizohet vetem brenda kufinjve te urbanistikes dhe estetikes. Me e rendesishme mendoj une eshte se kjo lloj nderhyrjeje perfshin edhe konceptin e prones private si edhe cfare kuptojme ne rreth saj.

Diku kam lexu qe mbas L2B shume artiste gjermane i nderrojshin emrat e skenes dhe i bojshin qe te tingellonin si emra anglisht, sepse kishte nje mosdeshire te madhe qe ti vihej veshi nje artisti gjerman safi. smiley

Uroj qe edhe ky k@ri boer te jete ndonje i yni qe te kete marre nje identitet me sexy se sa nje cope alucinanti vendi (drite ergjendi).

Se vertet eshte turp i madh qe hapemi bythesh keshtu per cdo te huaj qe kalon andej pari. 

Gjeja me e rendesishme qe duhet ti preokupoje njerezit e thjeshte (ose te perbere smiley) qe kane ne prone nje ose me shume apartamente ne Tirane eshte, se ata nuk kane nje titull ligjor pronesie mbi token ku eshte ndertuar ndertesa ku ata kane si "prone" apartamentin e tyre.

Ne vitet ne vazhdim mendoj qe ka per te patur katrahura me te medhaja mbi pronesine se sec eshte deri tani.

Keto debate me kujtojne ate kohen e dhjere kur njeriut te ri ju servir kazma per te ndertuar te ardhmen duke shkateruar (kisha, xhamia) te shkuaren. Pa te guxoje ky pepinua te sugjeroje prishjen e ngrehinave shekullore te Xhenoves, Pizes, Bolonjes, etj etj, qe mezi mbahen ne kembe, dhe te shikoje sa do ti dhembe.

Vete jetoj ne nje pallat te '76, ndertuar me kontribut vullnetar dhe mirembajtur, suvatuar e lyer per marshalla. Me gjithe ndertuesit qe jam konsultuar me kane thene se jane me te sigurta ndertesat e vjetra se cdo ndertese e tranzicionit.

Godinat historike te Italise dhe Europes kane kaluar permes nderhyrjesh super te kushtueshme ristrukturimi te brendshem, nga themelet deri ne cati. Gjermania p.sh. ka shume raste kur ruan vetem fasaden ndersa brenda e nderton krejt te re. Raste te tilla kam pare disa edhe ketu ku jetoj. Eshte mbreselenese te shikosh sesi fasada 4-5 kateshe rri ne kembe, pa asgje mbrapa, derisa te ndertohet pallati i ri. 

Te thena keto, ti mos u merakos, sepse kur ti vije koha, tekniket/inxhinjeret e Bashkise do ti vleresojne nje nga nje te gjitha godinat. 

Kot e kane ata qe hakerrehen.Boeri ka thene nje te vertete. Ne mos ligji, rrethanat dhe logjika ekonomike do ti detyrojne heret a vone shume pronare apartamentesh ne pallate te vjetra te perballen me nevojen per ti shembur dhe rindertuar ato. 

Imagjinoni nje pallat, ta zeme, 5 katesh, te kohes se monizmit, me tarrace, pa suvatim te jashtem. Izolimin termik e ka zero, cilesine e punimeve dhe materialeve, medioker, impiantet cope-cope (tuba ujerash te zeza e te bardha, impiante elektrike, telefonie, antenash televizive, etj.), tarracen, vrima-vrima, te paizoluar, suvatim nga jashte nuk ka e per rrjedhoje asnje lloj dekori. 

Tani, Bashkia do ta detyroje te suvatohet dhe te lyhet = KOSTO
Po Bashkia, do ta detyroje te respektoje ligjet per impiantet sipas kushteve te sigurise (qe te mos kete rrjedhje fekalesh ne mjedis, rrezik elektrik, kabllo telefoni neper shkalle, etj.) = SUPER KOSTO

Ne kete linje do ta detyroje edhe te rregulloje e mirembaje tarracen (se perndryshe demtohen jo vetem ata te katit te fundit, por e tere struktura, te cilen tarraca e lidh) = SUPER KOSTO

Rritja e cmimit te energjise elektrike, mungesa e tregut te gazit etj., e bejne koston e ngrohjes/ftohjes se mjedisit te brendshem super te larte ne Shqiperi; per kete arsye godinat duhet te kene nje izolim termik sa me te mire - LOGJIKA EKONOMIKE = SUPER KOSTO

Ambientet e jashtme sa me te rregullta (te suvatuara, te lyera, te ndricuara, e me rradhe), pervecse nje detyrim ligjor kane edhe nje logjike te forte ekonomike; apartamentit ne fund te fundit nuk eshte gje tjeter vecse nje prone, vlera monetare e se ciles varet shume edhe nga ambientet e jashtme!

Per te gjitha sa me lart, kur tju vije koha (besoj shpejt) te gjitha detyrimeve ligjore/logjike pronaret do te perballen me dilemen te ristrukturojme nje karakatine apo te biem dakord qe te shembet dhe rindertohet ex-novo!?

Ju si do te vepronit?

 

Ligjet jane per te permisuar jeten e komunitetit jo per t'ja shkaterruar. C'kuptim ka tju japesh njerezve fatura me super kosto kur e di qe nuk kane ta paguajne? Ja do nxjerresh ca pensionista zvarre nga banesat, do jua hedhesh shtepite ne ere? Edhe?

Zona te rrenuara nga ana urbanistike ke ne Itali e Gjermani sa te duash. Ke ne Berlin e Napoli pallate sociale qe jane per ibret e megjithate nuk i shkon njeri bashkia atyre me "superkostot" se e dine qe nuk kane ti paguajne prandaj nuk eshte zgjidhje.

Nuk e di si eshte ne vendet e tjera te EU-se por te pakten ne Austri shteti i subvencionon ristrukturimet sidomos rritjen e eficences energjitike.

Strehimi social ne vendet e BE-se mund te jete i shemtuar, por kur eshte i administruar rregullisht eshte super. Ne Napoli ato qe thua ti jane struktura jashte ligjit, ish-pallate sociale, te abandonuara dhe te zena abuzivisht. 

Ne Europe dhe ne bote mbizoteron ideja se pergjegjes per godinen jane pronaret e saj. Kjo eshte ekonomia e tregut. C'ta zgjasim kot!? 

Jam dakord qe qytetareve te mos ju shtohen kosto per 'sport', me ligje te pamenduara. Por kur godinat jane jashte perdorimit (dhe shpejt shume syresh do te jene keshtu, fatkeqesisht) shteti nuk i ben dot bisht pergjegjesise mbikqyrese! Me mire pensioniste pa shtepi, sesa pensioniste te gjymtuar, apo me keq, te zene brenda (per te ndjekur shembullin tend ekstrem).

Personalisht nuk e shikoj kaq zi, mendoj se ka zgjidhje shume te mira, te ndermjetme. 

90% e tiranes do buldozerin .eshte nje shithole.

Kot e kane ata qe hakerrehen.Boeri ka thene nje te vertete. Ne mos ligji, rrethanat dhe logjika ekonomike do ti detyrojne heret a vone shume pronare apartamentesh ne pallate te vjetra te perballen me nevojen per ti shembur dhe rindertuar ato

Boeri dhe te gjithe ata qe e mbeshtesin idene e tij flasin sikur shqiperia eshte akoma  afrike,kur sot ne perendim me ket pune per shume  dekada meren inxhinjeret e "Urban Planer" te shkolluar dhe specializuar vetem per planifikimin,disenjimin dhe rindertimin e qyteteve.

  Today, urban planning can be described as a technical and political process concerned with the welfare of people, control of the use of land, design of the urban environment including transportation and communication networks, and protection and enhancement of the natural environment.The disciplines of architecture and civil engineering provided the nucleus of concerned professionals. They were joined by public health specialists, economists, sociologists, lawyers, and geographers, as the complexities of managing cities came to be more fully understood. Contemporary urban and regional planning techniques for survey, analysis, design, and implementation developed from an interdisciplinary synthesis of these fields.

Ku lidhja!? smiley

Qe te Kesh interes te prishesh nje ndertese te vjeter per te ndertuar nje te re duhet te ndodhin dy gjera: 1) cmimet Jane aq te larta sa kostoja e prishjes, rindertimit dhe demshperblimit nuk demton fitimet dhe 2) nuk ka alternativ me te lire (si per shembull toke bosh ose toke qe nuk perdoret ne menyre shume produktive si per shembull nje shesh parkimi).. Nuk me duket se Tirana Eshte ne kete  pozicion tani.

Pallatet gjate komunizmit do kene gjithashtu "hold out problems" keshtu kjo ideja e Italianit  Eshte e veshtire te realizohet ne nje treg te lire.

Si nuk u hap publikisht nje diskutim i hajrit , si mund te ngrihet ekonomia shqiptare, reforma te reja NE FAVOR TE KLASES PUNETORE, etj etj 

shtepia digjet, piktoret krifen smiley

Nje plan me disa partnere, si p.sh. Bashkia (qe jep lejet, garanton ri-urbanizimin e zones, mbikqyr realizimin dhe kohet), Shteti (qe perjashton nga taksat investitorin), Investitori Privat (qe harton dhe implementon projektin e zhvillimit) dhe Pronaret e apartamenteve/pallateve mund te funksionoje ne kushtet e tregut. 

Shumica e pallateve te vjetra jane shume te uleta se te rejat. Shtesa e 1-2 kateve, si edhe konvertimi i kateve perdhes ne njesi tregtare do te garantonte vlere te shtuar per Investitorin. 

Perjashtimi nga taksat nga ana e Shtetit per keto operacione do te garantonte tjeter vlere te shtuar. 

Nje investim i pjesshem edhe nga ana e pronareve, per te patur apartamente te reja, i financuar me kredi te buta nga bankat, do te krijonte tjeter vlere te shtuar per Investitorin (kostoja e financimit, prim dhe interesa, per Pronarin do te amortizohej nga vlera me e madhe e apartamentit te ri, krahasuar te meparshmin).

Arsyetimi me lagje/blloqe te medha banimi, jo me pallate tek e tek, do te krijonte kushtet per ekonomi shkalle per Investitorin, pra tjeter vlere e shtuar.

Pra miq, nuk eshte e pamundur... . 

Nuk eshte kaq e komplikuar sa duket.

nuk e di e ka parashikuar VQ-ja apo jo, po ja zgjidhja:

shteti financon 100% prishjen e nje objekti dhe rindertimin nga e para, ku pronar trualli dhe objekti eshte eskluzivisht bashkia perkatese. Asnje pjesemarrje private. Bashkia te marre persiper sistemimin e banuesve aktuale, te jap me qira ose te shes siperfaqen e banimit qe ngelet si diference.

le te fillojne me nje objekt e te shohin rezultatet, se po filluan me nderhyrje masive, populli bashkohet si thuprat e Skenderbeut, plas rremuja e djegin veten me benzine te ai bulevardi.

...po mire or ti byrazer ,nuk mund te maresh mundimin dhe te gooogel ndonje raste si ka ndodhur ne bote dhe si e kane zgjidhur te tjeret pare se te hamendesoni ....apo nuk te vete menja

Me ke è ke, byrazer?

nqs flet me mua, po te them qe Bashkia e Berlinit eshte pronari me i madh ne Berlin per sa i perket sip. Te banueshme.

o kapo, nese do eksperience, kam patur une, si pjestar i nje studjoje, para 6 vjetesh nje projekt studimi zhvillimor urbanistik me nje qytet te madh ne Gjermani, me sakte me entin bashkiak te banesave te ketij qyteti, sepse ai ishte pronari i tokes dhe i ndertesave, ne nje areal prej 5 ha (50 000 qm) me 5 blloqe banesash ne gjendje, krejtesisht te dhena e te zena me qera, nuk mund te te them tani nr e sakte te familjeve, por ishin jashtezakonisht shume, mbi 130 familje.

Dua te te them, qe ky studim as nuk na u kerkua nga enti i banesave, por e elaboruam me inisiativen tone, duke u treguar drejtuesve te entit ne prezantim, se cfare perparesish sillte projekti yne. Projekti u pelqeu atyre, e miratuan njehere vete dhe jua parashtruan keshillit bashkiak te qytetit per miratim, meqe qyteti ishte edhe pronari i entit te banesave. Keshilli bashkiak e miratoi. Projekti parashikonte nga keto 5 blloqe banimi, 3 do te prisheshin fare per tu ndertuar te rinj, 2 blloqe do te rikualifikoheshin dhe ristrukturoheshin si edhe ndertimin e tre ndertesave solitare. Volumi total i projektit, rreth 12 milione euro. Koha e ndertimit ne tre faza, nga 2010 deri ne 2013. Banoret qiraxhinj te blloqeve qe do te prisheshin dhe do te ndertoheshin nga e para, u shkoi letra ne shtepi, qe brenda tre muajve te shpernguleshin. Qiraxhinjte brenda tre muajve kerkun banesa te tjera me qera dhe ngriten plackat e u shperngulen.

Shembulli yt eshte pa kuptim. Ne rastin tend pronari ka dashur te ndertoje dicka te re ne pronen e tij. Jane nxjerre jashte qiraxhinj dhe jo pronare. Si do vendoset ne Tirane se cilet pronare do shpronesohen qe tu jepet prona e tyre ndertuesve (fitimprures)?

Si dhe, mua me duket i shemtuar ai bukeri prej betoni qe ka ndertuar Rama ne ate pejsazh pastoral te Surrel-it. S'do ishte keq te shembej.

Po fillohet me kampjone te vegjel, me areale te vegjel dhe jo me cerekun dhe gjysmen e qytetit, si edhe nuk behet fjale per prishje masive te te gjitha ndertesave te vjetra. Me aq sa lexova dhe degjova intervisten e Boerit, aty u tha, nese do te jete e nevojshme, atehere do te mund te kete edhe prishje te ndertesave te vjetra ekzistuese. Nuk behet fjale per rrafshimin e te gjithe qytetit, per tabula rasa. Dhe ka menyra te ndryshme per te negociuar me pronaret ekzistues te apartamenteve qe do te prishen.

Pastaj nuk e kuptoj kete mentalitetin, qe shteti duhet te paguaje dhe shpronesoje pronaret aktuale, qe pastaj tua fali truallin firmave te ndertimit. Si qenka ky muhabet keshtu? Pse duhet te jete keshtu njehere?

Si do vendoset cilat godina do shemben, cfare kriteri? Cfare do ndertohet ne vend te tyre? Kush do ta financoje ndertimin?

Keto probleme i zgjidhin vete njerezit, tregu dhe koha. Ndersa ky propozim eshte vetem nje metode me i zhvat dicka me vlere pronareve te zonave qendrore.

 

Nejse, se po me krijohet pershtypja, sikur po me kerkon mua llogari per llogjet e arkitektit italian, ose te pakten po kerkon pergjigje nga une, per pyetje, te cilat ndoshta nuk na prekin as mua e as ty as ne menyre tangenciale.

Ajo qe them une eshte, qe nuk perben ndonje cudi te madhe ajo qe thote Boeri (ajo qe thote ai, jo ajo qe duan mediat qe te thote ai!)

..nqs apartament e kohes se Dulles nuk kane pronesi mbi token ku jane ndertuar atehere,bleresit  ne te vertete kane blere nje makine qe me kalimin e kohes kur te prishet, amortizohet plotesisht nuk kane te drejte te ndertojne perseri mbi ate trual sic veprohet ket ne perendim.

..nqs apartament e kohes se Dulles nuk kane pronesi mbi token ku jane ndertuar atehere,bleresit  ne te vertete

Me duket se Basha jua legalizoi token edhe pallateve te para 90 (truallin funksional). Keshtu si kur e mbaj mend, qe i futen dokumentat. 

...bashkia nuk ka fuqi ligjore per tjetersimin e truallit, pervec shtetit vetem ne rastet e tjetersimit per interesat kombetare dhe keto te parashikuara ne ligj.Keshtu pronaret e truallit kur te vije koha me gjyq behen perseri te truallit.

Nuk eshte pune legalizimi. Problemi me serioz me pronat immobiliare ne Tirane dhe ne gjithe Shqiperine eshte, se pronaret e apartamenteve (te rinj dhe te vjeter) nuk kane nje titull pronesie mbi truallin e ndertimit. Nuk jane te rregjistruar gjekundi as kadaster as hipoteke qe kaq e qindta apo e mijta e truallit u takon atyre. Ne hipoteke kane te rregjistruar vetem siperfaqen e banimit ne banesen e perbashket qe e quajne pallat.

Rasti me ekstrem eshte nje termet i pasojave te Haitit para disa vjeteve. Pervec pasojave per jeten, ata qe do i mbijetonin kesaj katastrofe, do te mbeteshin me gisht ne goje, jo vetem se humben shtepine, por nuk do te kene asnje baze ligjore, per te pretenduar te ndertonin perseri mbi truall.

Apo si gjithmone ne Shqiperi? Me i forti me i shkathti me i shpejti.

Edhe ne Perendim ti nuk e ble token ajo gjithmone mbetet e shtetit, ti ble te drejtat mbi te. Eshte gje e ralle te te shpronesoje shteti ne Perendim, kjo ndodh per interesa te medha publike (ndertohet ndonje autostrade, hidrocentral etj.). Ndersa ne kete rast po flasim per shpronesim pronaresh dhe kalim pronash biznesit privat. Apo kujton ti se ka per ti rindertuar Rama me buxhetin me deficit ato pallate?

nuk e di aty ku jeton ti por ..ne Toronto psh te gjitha condot me ligj paguajne(land, property tax), jane corporation entity dhe ngritur ne toke te blere nga bashkia ose individet.

When a condo corporation terminates the corporation (a single entity) sells the entire package (land, building, etc.) on behalf of the owners then divvies up the proceeds.

ketu numerohen me gishta  vetem disa raste, as case study, te cilat kane filluar procesin e blerjes se tokes qe i shkon der 50 k ekstra

Eh cer flet ti. Ore a di qe qeverite demokrate e socialiste nuk kan mbledh takse toke ne fshat prej 25 vjetesh se su a mba se si voto katnari. Toka ju fal katnarit me ligjin 7501 dhe me ligjin e Meksit per fermat dhe as i mooot takse nuk kan morr gjithe kto vjet...si eshte ne Toronto thote gogla.

Do i merrni mrapc keto pleqte e Torontos ( me qe jetoke aty ) se na cane sumatricen gjithe dimrit, vetem targa ONTARIO shef ne rruge. 

Per Perendimin, kam degjuar (por them vetem kam degjuar ne muhabete te percipta) qe vetem ne UK nuk blen token e shtepise, por vetem shtepine, kurse toka i mbetet County-t.

Kurse ne Gjermani te pakten mund te te them me shume siguri, qe ti e blen fare mire token dhe toka eshte e jotja. Pavaresisht se ti nuk mundesh te besh 100% cfrae te duash me kete toke apo prone. psh pavaresisht se toka eshte e jotja, nuk te lejohet te ngresh ku te duash, kur te duash dhe si te duash nje ndertese, apo nuk te lejohet te derdhesh ndonje fuci me vaj, ose qofte edhe te nderrosh vajin e makines mbi token tate. smiley

Edhe ne Perendim ti nuk e ble token ajo gjithmone mbetet e shtetit

Per cilin Perendim e ke fjalen? Jo per Ameriken.

Tani...vertete Rama eshte i dashuruar me bunkere e kerpudha, po kesaj rradhe hec mo...po themi qe e ka bere ngaqe eshte pittore. Kur ben piktura duhet ndriçim nga lart, drita te jete pak e filtruar, nga 10000 natyrore, te zbresi jo me teper se 150 lux ne menyre qe vepra dhe te kundrohet, po dhe te ruhet nga agjentet atmosferik.

prandaj e ka bere si tip bunkeri. 

Kete desh e mendoi dhe gjelozi arkitekt me eksperience gjerman von Gerkan, po ja qe s'e mendoi.

kur s'do, s'do, eshte per tqt kjo pune.

ne kemi hallin e rruges se lumit, ti na diskuton per qendren e Tiranes...

Çqt lungo, beje ti, une der ne fest'te Drashovices kam vajtur

qe atehere qe u bere pioner ore, ske shkelur me? thame te cqyenim ndonje kerme andej e me rruge shtruar behemi mukajet me kollaj.

S'tallem lungo. Ne Drashovice atyre festave. 

Ah...sa per lum...ai qe vete nga Lepenica ne Gjorm.., kujtime legjendare me pushke deti se ashtu ish nje pune,.nisu qe me sabah, gjitje distanca Lepenice-Gjorm, ec e gjuaj trofta rrepeve... Ne darke ne Gjorm, trofta ne furre, futboll me ekipin e fshatit, Ne po kumandar, se na Vlora 1 e peshku 2.

une i vogel atehere, imagjino., nja 8-9 vjec, komplet xhuri furi!

 

Oh Krisht !

Robert  Ndre..nika paska deklaru qe paskesh qef me e myll pleqnine (me humor po me mjafton)  aty ku jane rrenjet e Rrapit Madheshtore - ne Orosh te Mirdites.

Noshta e gjitha kjo ishte nje ironi e atij qe e kushte postu,per llogari kundervenjeje te nje pilitikani,po une kisha me i fal krejt mirditort e famshem me kapidane e bajraktare,per Robert Ndreniken mirditor.

Nese ndertohet nje rruge e mire e cila ta lidhe oroshin me tiranen per 40 min ,tokat e oroshit do peshohen me flori.

Hajt ishalla po e hane kete teke. Ky fik-mbledhesi ne fakt e ka me axhale. Po te gjatit do dhone haku, kur e nuhat qederin e pret timonin. 

Ku osht aj iFiqo mer se ashtu e kisha i hall. 

Nuk di per te gjitha pallatet e para '90-es, por di qe dikur shtepise private ngjitur me gjyshen time, ne mes te Tiranes, "i ra plani". "U shpronesua" familja dhe iu dha apartament ne pallatin qe u ndertua. "Plani i ra" edhe nje pjese te oborrit te shtepise se gjyshes, per cka, me duket, atyre iu dha nje shume parash (modeste besoj).

Me vone, pas '90-es, serish nje pjese te oborrit te gjyshes "i ra plani", kete radhe nga nje qeveri demokrate e jo diktature, sepse u zgjerua rruga. Ne dhjete a me shume vjet, derikur shtepia u prish e toka u dha per ndertim, Bashkia s'u dha asnje lek.

 

Me duket ekzilarante qe nje arkitekt italian te flase kaq serbes per ndertime e prishje duke patur parasysh situaten e ndertimeve, lejeve e prishjeve ne Itali.

Arkitekti Italian perserit vetem argumentin e klientit te tij (Rama). Ka marre nje alamet pune, cfare pret te thoje tjeter? Si dhe ai eshte arkitekt, i jep perparesi vizionit te tij estetik dhe nuk mund ta gjykoje ceshtjen ne menyre te plote.

Ashtu eshte, une duhet ta pres. Dhe e pres, po prape habitem sa here qe s'menon te vije.

U bome lomsh me kto projektet e krieqitetit. Zevendesimi i ketyre pallatave do jete pjese e projektit dinjitoz Velia, apo po diskutohet si projekt me vete.

Ah edhe nji gjo. Po identiteti i ketyre pallateve te reja?

NJOFTIM : Kerkohet nji shqiptar qe te shofi punet e veta !

Po mir mer, kshu ka qen gjithmon: Un n´pun tate, ti n´pun time, gjithsecili n´pun t´tjetrit!

Si dashke tina me qen nryshe?

Punet e tjetrin jane punet tona! Shif punet e tuja!!! 

Punen e tjetrit mos ja lej tjetrit, por shife vet! smiley

Punen e tjetrit mos e le per neser! smiley

... kur shume bukur mund ta bosh pasneser ...

Kerkohet nje shqiptar qe te shofi icik punet e Amerikes!

Sikur osht njoni knej pari, qe e mulo sektorin e Amerikes...

Aaa po. Per pak harrova... dhe jo shqipo dokudo. Lider boteror!

kush i ben gropen shokut.., ngre shoku pallat.

Jemi megjithemend ne pike te hallit, si ekonomi. Ne vend qe te kapen mbas investimeve ne sektore strategjik te ekonomise, ku te mund te krijohen vende pune, merren me nje cope qytet qe eshte jo vec limon i shtrydhur, por i shkelur me kembe fare... Do fusi Rama industrine e ndertimit prape ne kryeqytet per te nxjerre dhjame nga pleshti. Pika me gjithe arkitektin e famshem!

sektoret kyc te ekonomise i ka liberalizu Nanua me Berishen qe me vaktit, Rama ka pak a shume celsat e kashtes duke konsideru qe disa sektore te tjere kyc te ekonomise i ka LSI'ja me kimet

Mor po te kete ca celsash te doje. Zgjidhja per nevojen per likuiditet, te xhepit te shtetit a te shtetarit vete, nuk duhet pa mo te qyteti i Tiranes. Sepse e kane mjele e vjele kete qytet te shkretum sa nuk ka ku te shkoje me. Stop ndertimeve te metejshme ne kete qytet! Larg duart nga Tirana!

Mos ia fut kot tashi. S'blehet Partia me fiq. 

Ta duam Tiranen si rilindasit partine!

Coje dashurine ne kulm, tha, dhe mos ia ler tjetrit. 

Ia hudhem me duket : Benzema out of the France 2016 finals. Tani na ngelet vetem me i bo i atentat atij Krizman dhe kush osht si ne ...

ca ndertesa te vjetra duhen restauruar, shallvaret pallatet agimi, shtepite e gjenerave, moskatet ect Tirana nuk ka probleme me ndertesat e vjetrat, por me hapsirat publike, distancat parqet, fushat te cilay jane zhdukur, vjedhur prej ndertesave te reja, Tirana ka nevoje te sistemohet, edhe me trafikun parkingjet dyqnet minimakret, duke eleminuar dyqanet `dy dhoma dhe nje guzhine ...ambulancat, spitalet shkollat, licete, muzete, operat dhe baleti, kinemat, teatrot .ect

 

 

ideja e ketyre eshte qe te lirojme ca hapsire duke shemebur te vjetrat duke i rriture ne lartesi se te rejave skane cfare u bejne,

nje rruge e dy pune edhe lirojme hapsira edhe zhdukim kontrastet

lejeni tironen te bohet vete, se vetem ashtu do te dale interesante si qytet. me plane qytetet behen te trishtuar, nuk ka me njerez rrugeve, te rrofshin hapesirat dhe pemet.

rremuje kur eshte, qyteti eshte me dinamik dhe i papritur. te krijon surprize.

ps: ai shkaba shan boten dhe njekohesisht kerkon ta beje tironen si bota, te patrume si klinike dhomesh, me te njejten arome, qe te heq edhe dhimbjen, jo vetem ndjenjat e tjera e te domosdoshme per jetesen normale te robit.

Boeri ka shume te drejte,sepse flet dhe hedh veshtrimin ne te ardhmen.Ato pallatet e Enverit me llafe askush nuk i do por asnje nuk i leshon,dhe me qe ra llafi jane te pakta apartamentet pa zot ne pallatet komuniste,ato kapitalistet na mbeten pa shitur!! Foto me lart po ashtu tregon se si i shemtuan ato pallate njerzit! Pa asnje diskutim eshte me shtrenjte e nuk mund ti "rregullosh" ato pallate sipas standarteve te sotme,me mire i ben nga e para po do ti hysh asaj pune, e do ti hysh nje dite,se sot perton te ngjitesh ne kat te katert me shkalle..do ashensor..po do edhe garazh( i ka kapitalizmi keto)..e te tjera plot..e ky nuk eshte as faji i pallatit dhe as i atyre qe e ndertuan.Sa i perket pjeses se estetikes e modelit,ajo mund te ruhet pa asnje problem,ne radhe te pare sepse jane shume te bukur e te banueshem,e ajo qe eshte me e rendesishme jane pjese e historise,ne se ne vend te 4 kateve behen 6 ..kjo nuk ndryshon asgje!

Ato pallatet e Enverit me llafe askush nuk i do por asnje nuk i leshon,dhe me qe ra llafi jane te pakta apartamentet pa zot ne pallatet komuniste,ato kapitalistet na mbeten pa shitur!!

Sipas teje cila eshte arsyeja?

Ka disa arsye, por ajo qe te intereson ty eshte se kapitalistet 25 vjet nje gje te sakte se ben,te shohim keto 20 vjetet e tjere ca do bejne!! 

Falenderoj Penarin dhe te tjeret qe hapen Peshkun ku na mundesohet te takojme psikologe dhe mind-readers qe e dine me perpara se ti se cfare po mendon apo te intereson. Te gjitha keto sherbime falas, tamam si ne komunizem!

Lodhe pak doren te na tregosh disa arsyet e tjera, sipas teje.

Sigurisht falenderime Peshkut,por nuk duhet te jesh psikolog te kuptosh interesin e dikujt, pak modesti ju lutem ..njerzit e komplikuar zakonisht nuk i kuptoj,ja qe nuk eshte ky rasti ! I ka kapitalizmi keto..keshtu thone!Ca ti bejme?

Lodhe pak doren te na tregosh disa arsyet e tjera, sipas teje.

mendoj qe arsye eshte nje, pallatet komuniste njerzit i fituan falas, keto kapitalistet i kane te blera. ndaj dhe i mbajne shtrenjte. nuk duan te humbin lek.

Thone qe eshte resk smiley

Per ca eshte mjalt 10 %

Ai qe kam blere para 15 viteve quhet I vjeter tani? I jap 10% shkabes po ma shiti smiley

Me duket e dashke shume shkaben qe po i ofron me shume se c'eshte perqindja normale ketu ne Amerike. Me mire beji nje oferte te tille: 5% dhe nje shishe vere te vjeter nga ato qe te ka ruajtur Pjeri per ty smiley

Dua ta heq qafe prandaj smiley

pse mi, cfare te ka bo shkaba ty, qe do me e heq qafe?

Jo shkaben, shtepine smiley

Jo nuk eshte e vjeter. Thjesht keto qe jane bere pas 2010 kane disa gjera me te mira. Po nuk e shet me mire duke rritur perqindjen e agjencise, por duke pershtatur cmimin me tregun.

Eshte njera ne amerike qe kembengul te shese shtepine ketej 150 mije dollare sepse aq ka degjuar se eshte shitur tek ajo zone. Premton perqindje me te madhe nese shitet aq se i duhet shpejt per nje kredi andej. Por nuk i shitet aq.

Aq eshte shitur vertet nje apartament tjeter ne ate zone, por me balle nga rruga qe mund te perdoret per biznes, edhe pse s'eshte ne kat te pare. Ve nje tabele te ballkoni dhe behet zyre pune. Ajo s'e ul cmimin e kujton se ia ka fajin agjencia qe s'i afrohet njeri lol. 

8000 euro per familje ne vit  le spese condominiale te Pylli Boerit  ne Milano.

Kini kujdes or burdallenj, se do t'ua fus dhe juve tani. 

Sa metra katrore eshte nje hyrje?

Se po te jene nga 150-200 metra katrore kostot e mirembajtjes jane ne kufinjte e normales.

100-150 metra katrore jane pak te fryra, ndersa nen 100 metra katrore jane absurde.

Kaq me eksperiencen ne Gjermani, por duke e pare qe eshte Milano, nuk eshte se standarti eshte dhe aq larg.

S'muna me jue pergjigj juve, se kena pak komente e na duhen per dit' ma t'fshtira!

Arkitekti i i Edit, Stefano Boeri, hedh ate ide te shtruar sa here aty ne vitet '90 ne shtypin shqiptar dhe popullaten e Tiranes, ne forme tymnaje me se shumti, nga shume arsye kjo, qe di cdo kush e qe duhet ti dinte edhe arkitekti yne italian, si p.sh. kjo prishje ndertesash te vjetra nuk eshte aq e kollajte tashme, ku nuk ekziston me hapsire manovrimi, si nga pallatet e reja ashtu dhe nga shpia dy-kateshe te ndertuara pa ligj gjate viteve 90 e te legalizuara tashme. Kjo prishje kundershtohet nga vete banoret, per arsye se keta presin te marrin minimumi ne shperblim nje apartament tjeter me te madh pa shperblim, gje qe le per te shitur vetem 30 deri 50 % te apartamenteve te tjere! Ku del kostoja dhe fitimi ne ndertesat e reja? Gjate kohes se prishjes dhe ndertimit te banesave te reja, ku do te banojne keta banore? A jane te gjitha zonat e Tiranes te afta te mbajne ndertesa te larta? Gjithashtu te behen me dy kate nentokesore per parkime? E sa e sa probleme ka ky lloj rikonstruksioni! Apo fol kot e bjeri qemanes!?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).