Ndoshta arkitektja më e madhe në botë, Zaha Hadid vdiq dje në një spital të Majemit nga një atak në zemër. Hadid, me origjinë nga Iraku ishte  themeluesja e "Zaha Hadid Architects" firmës që ka krijuar disa nga ndërtimet më mbresëlënëse në të gjithë botën. Me format fluide, modernitetin dhe elementet e huazuar nga natyra, arkitektura e frymëzuar nga Zaha Hadid shquhej për origjinalitetin, aq sa edhe një sy joprofesionist mund ta dallonte "dorën e saj". Zaha Hadid ishte 65 vjeç.

Ne foto, projekti i Zaha Hadid Architects per Xhamine e Tiranes, i cili nuk u realizua kurre. 

100 Komente

Humbje per boten e arkitektures. Goxha e re ne moshe. smiley

Nuk e kisha degjuar si emer deri kur pashe postimin e kryeministrit Rama ne FB ku shfaqej goxha i pikelluar. Nuk kuptoj pse duhet kryeministri te njoftoje popullin per znj Hadid. Ky toci kujton se cdo hobi e vetja i perket gjithe kombit.

 

Emri Zaha ring a bell ? Eshte gjinia femrore e ... 

Me thone te drejten Qemolo kujtova qe kjo zonja ishte e shoqja e Arafatit. Edhe ajo nje emer te ngjashem kishte. Po rrofte Ed Rama qe sqaroi popllin me FB. 

Zaho e qujn cunin e Edit, se s'e kape me duket ... smiley

Holy cow. How did I miss that. smiley

Do te duket I kalteruem I guess ,megjithese rahmetllia nuk besoj te kete projektuar ndonje gje ne shqiperi qe ne te veme kujen per te.

Sic beri Josefina me Steve Jobs-in. Vuri foton e tij ne parlamant dhe lule .. 

Bir Selman i nenes..., kta jane cmendur te gjithe. Te shkeputur komplet nga realiteti, jetojne virtua;isht

 

me te vertete ka ndodh kjo qe thu ti !?

Google steve jobs jozefina topalli

Ah e pashe, e pashe. Skandal. (nuk i dija). Faleminderit

hahaha, njejte si Blendi qe te jep pershtypjen , eshte bere  ky te vlerson punen e saj !

.ps, interesant pse nuk shkuhet shume per burimin e informacionit se ku eshte marrur , nuk e kuptoj ?

e mire tani - plagiarism ne shqiperi eshte i pranueshem. behet natyre e dyte. blendin e kam vene re se e ben nje gje te tille shume doreleshuar smiley 

me e pagelltitshmja ka qe ne kur u vune fotot e punes me burim kryeministrine. ajo nuk shtyhej hic. Ose fotot-news, hengra dreke une dhe me bere pershtypje, dhe po e sync me emisionin e mengjesit. smiley weird stuff. eshte bere me shume blog personal se i perbashket.

po blogu pune vullnetare eshte, nuk mund vetem te ankohesh, duhet edhe te kontribuosh. 

Per cilin informacion po flisni se na habitet? Qe ishte irakene me origjine, apo qe ishte 65 vjece? Apo qe ishte arkitetke e shquar? Keto jane informacione te pergjitheshme, nuk jane te marra nga mediat. Po qe zonja Hadid kishte projektuar Xhamine e Tiranes, a mund ta themi? Apo duhet te kujtojme se ku e kemi lexuar kete nja 6 a 7 vjet me pare kur u be ai projekt?

http://1.bp.blogspot.com/-NYcy3Kj-zTE/T2...

Une me aq sa mundem i citoj dhe kam cituar plot media (dhe linkuar) kur eshte dashur. Por ca lajme jane te medha mjaftueshem, dhe ca blogje jane te vegjel mjaftueshem qe te mos kene nevoje per citime, dhe ta quash kete "plagjiature" eshte komedi. Obama shkon ne Kube, apo Obama shkon ne Kube, sipas BBC-se? Keto nuk jane as "artikuj" por thjesht postime. Nuk mbajne "autoresine" time por mundimin tim, dhe kohen time per te hapur nje bisede mbi ceshtje te caktuara. Nuk kerkoj mirenjohje se e bej per qejfin tim, por edhe kjo grricje konstante, ky gjykim i talles, eshte e padeshirueshme, per te mos perdorur ndonje fjale tjete...

Mos u merzit i dashur mos u merzit smiley 

A e konsultove me drejtuesit t TV ate idene time per te "ballafaquar" pjestare te emigracionit me specialistat vendas aty, per fusha nte ndryshme. Psh, ve perball, ju ne mes smiley , specialistin e ndertimit vendas me emigrantin specialist te kesaj fushe, ose emigrantin me eksperienc ne futboll me futbollistin apo trainerin vendas, ose guzhinjierin vendas me emigrantin guzhinier, ose emigrantin qe merr vesh nga ekonomia me ekonomistin ose punonjesin e ministrise se Financave ose te Ekonomise, e keshtu me radhe, ku debatohet per eksperiencat e secilit. 

a a a a  po kerkon teper ti !? Po pastaj ku do hane qente?

Pjero, nuk mund ta bejne nje emision te tille se e dine qe  jane te pashanc vendasit perballe emigranteve..

Shqiperia pa emigrantet do ishte nje hiç, nuk do egzistonte ne asnje kohe !!!  mjafton ti hedhesh nje sy  historise se Albanies dhe bindesh per kete:   figurat qendrore te historise se Shqiperise, ata qe e bene dhe e mbrojten ate vend, ishin emigrante. Skenderbeu, Ismail bej Vlora, Is Boletini, Fan Noli .. etj .. etj figura te ndritura te Kombit..   madje edhe  kryeminstri i Albanies sot eshte nje ish-emigrant.smiley

E vertete i dashur e vertete, por ne nje emision te tille, debat i frytshem do ta quaja, dalin ekperiencat me te mira. Duke u ballafaquar te dy eksperiencat, plotesojme njeri-tjetrin keshtu, japim e marrim. 

Po pikerisht aty qendron problemi Pjer, keto eksperienca "nuk duhet te dalin".

Pse nuk duhet te dalin? per ç'arsye!!!

Blendi , po ku u zhduke more djale, te bera nje pyetje more, Pse nuk duhet te dalin, per ç'arsye. 

Nuk duhet te dalin se nuk duken mire ata krahasuar me eksperiencen qe sillni ju. Ata duhet te duken te pagabueshem.

Prandaj ka lind kjo shprehja e re; - shqiptaret i thone mutit t'vet marshalla.

Mire e ke ti o pjer por nuk eshte shume e lehte. Nuk ka mend njeri per keshtu gjerash ne media. Ose duhet te jesh ndonje politikan me pushtet qe te dalesh, ose duhet te kesh cica spektakolare.

Vertet nuk eshte e lehte i nderuar, por duhet nisur, filloje me nje specialist ndertimi, ose guzhinjer, ose ndonje qe ka punuar ne futboll, ose filloje me mua, ne fushen e ekonomise, thirr dhe nje ekonomist vendas aty, dhe jepen eksperiencat, mbi fushen e investimeve, kredite, depozitat etj. Gjithmon, para se te filloje programi, 1 jave para, bisedohet me te dy personat mbi tematiken, mbi pyetjet etj. Vijne vete emigrantet, specialistet tek ty, apo komunikojne me ty.  

Do e porositim KM te mos perdore FB as per qellim personal

Yes, I'm a feminist, because I see all women as smart, gifted and tough.

                                                                                         Zaha Hadid

oh! zhardin

 

Blendo, ngushellime per zonjen Zaha Hadid ! 

po sikur te  kishe shkruar dy llafe edhe  per  vdekjen e politikanit te madh gjerman Hans- Dietrich Gencher, kam pershtypjen se  do kishte me shume domethenie  per shqiptaret e peshkut.

 

Mire kjo , po qe Ibrahimovic perfundimisht kaloi tek Bayerni , as i llaf .

kur kshu ?  -sot ne 1 Prill ?.smiley

Humbje e madhe .

Ne fakt djema, as une nuk e njihja smiley çoku e kishin edhe ca gazeta kenej smiley

gjynaf  e re paska qene 

Kot nuk thone: femra eshte mw identike me natyren! Edhe ndertesat e saj duken sa femwrore aq dhe te shkrira me natyren. Bravo! Sa me shume arkitekte, aq me mire, besoj!

Humbje gjigande. Mjeshtre arkitekture, armike e betuar e kendit te drejte dhe planit kartezian, e pareshtur ne kerkim te levizjes ne arkitekture,  njera nga 2 te vetmet femra arkitekte Pritzke Prize (si Nobel per fusha te tjera more injurantër).

Goxha e shtrenjte, muri pjerret kushton 8 here me shume se i drejti, keshtu qe ket fat patet. Rrini hani miza tani me belga e lungomare.

smiley

 

 

smiley

 

 

Kam parë tre pune të kesaj mjeshtres: nje në Marseje, nje në Pekin dhe nje në Baku

Une kam vizituar MAXXI-n ne Rome. Me ka bere pershtypje se si gjithe ajo hapesire mund te ishte njekohesisht intime, apo se si betoni, celiku dhe xhami mund te rezultonin te ngrohte dhe te natyrshem.

Nga ana tjeter, e kam pare punen e Z. H. si nje perkthim ne arkitekture te asaj qe Miyake ka bere ne Fashion.

Sa me fat qe i ke pare nga afer. 

Si formekerkuese dhe formeimponuese ishte gjeniale, nga ana njerezore pastaj, merre me leng, shume njeri antipatik.
Nejse, nuk ishte e vetme ne llojin e saj, asnje arkitekt i madh ne cdo kohe, nuk ka qene ne te njejten kohe edhe njeri i mire (per aq sa mund ta perkufizojme ne me kutin tone nje njeri te mire).

Ah, se mos e harroj, ishte nje lloj miksi mes nje Salvador Dalí dhe Lady Gaga ne arkitekture.

Jo vetem në arkitekture, por edhe më gjere: ja "Kadareja Jone" psh smiley

I kam lexuar nje here nje interviste ku thoshte qe e dinte qe njerezit e konsideronin antipatike, mirepo sipas saj kjo ndodhte ngaqe nuk perdorte thirrje te tipit "oh sa e mrekullueshme", ose nuk ishte e miresjellshme vend e pa vend. Standardi, sipas saj, ishte permbushja e punes dhe mosberja keq tjetrit.

Testi me i mire per te kuptuar keqdashjen potenciale te personit, eshte shprehja (ndoshta shprehja me e nyte ekzistuese) e ndeshur vazhdimisht gjate dites:

Un nuk i kam bere keq njeriu! Me thuaj ç'te keqe kam bere?

-------------------------------------------------------------------------------

E kuptoj se çfar do me thene Kazoni, por per fat t'mire nuk eshte gjithnje e vertete çfar thote ai, "ka edhe perjashtime", "behen edhe gabime!"smiley.

Ne fakt arkitetja ne fjale ka fizionomi shume antipatike.

 

po pse te ishte femer e bukur do te behej arkitekte tjetra ?

epo arkitekte ishe , jo fotomodele !

p.s.

wow, ja vlen nganjehere vdekja . po te dinte Zaha qe dhe nga peshku do permendej do hudhte gjithe krijimtarine me nje ane..

e ke shtruar keq çeshtjen. pyetja eshte, sikur te ishte bukuroshe a do te behej arqitekte apo fotomodele ?

finis, ndoshta nuk ka patur njeri as nervat, por ndoshta as guximin e duhur per ti hyre aventures dhe ti sqaronte Zaha Hadid, perse e konsideronin antipatike.smiley

Faktikisht i eshte dashur te luftoje e punoje shume per tu afirmuar ne nje domein teresisht mashkullor, aq me teper kur ka dashur gjithmone te notoje kunder rrymes.

Fakti qe, qe prej prezantimit te projektit te pare (The Peak) vetem ne letra,  e deri ne realizimin e vepres se pare prej verteti "Vitra Weil am Rhein Feuerwache" i eshte dashur rreth 11 vjet flet goxha shume.

Arkitekte dhe profesore te arkitektures qe kishin patur te benin me te, ia vleresonin punen me respektin maksimal, por nga ana tjeter nuk e duronin dot prezencen e saj.

Ja psh nje person gjenial, vertet gjenial sepse vepra e tij kapercen zanatin e arkitektures, i cili nuk ishte antipatik, perkundrazi ishte shume simpatik, dhe per kete arsye grumbulloi njerez gjeniale rreth vetes qe e donin, dhe krijoi shkollen Bau-haus, dmth krijoi koliben e qenit ku profili i ketij timit ben vazhdimish bau-bau.

Meqe me mbaruan fisheket me sqaru edhe kaptinçekiçin mjau-mjau, ky person ka shpik funksionalizmin, eshte marre me urbanizim modern, vepra e tij kishte ambicje mesianike, por njekohesisht shqetsohej edhe per sigurimin teknik ne pune dhe ne jete.

 

Fuck the contest! , kush e tha, kete na thuaj ti, mo na fol per bau bau sikur eshte xhaxhi Enveri.

kaptinçekiç,

nese je i zoti per batuta te sukseshme, kjo nuk dmth qe duhet me be gjithnje batuta. Bej edhe felen tjeter ndonjehere qe te behesh akoma me interesant.

Ta kam llafin sterholle muhabene e fuck kontestit dhe Gropius muhabet shok Enver, se me thene te drejten nuk kuptova gje as per te shijuar batuten, jo me thellesine filozofike te arkitetures feminile qe nuk e rru per kontestin dhe sigurimin teknik gjate pallimit.

 

kaq , tha Wikipedia per ate  ?

 

jo me kote thone , i vdekuri levdrohet ..

Faktikisht do te me pelqente te mesoja me shume mbi filozofine e punes se saj dhe sidomos mbi ate se si ka evoluar hulumtimi i formave nga nje projekt ne tjetrin.

Po ashtu studimi i mjedisit ne te cilin vendoset ngrehina. Me kujtohet qe kur ne Rome u ndertua Auditoriumi i Renzo Pianos, Ara Pacis e Meierit, apo kur u paraqit projekti "La nuvola" i Fuksasit, pati diskutime pa mbarim per impaktin viziv, kurse MAXXI u pranua menjehere.

Sa per karakterin e saj, besoj se qe nga vdekja e tutje do nise te permiresohet ne kujtimet e atyre qe e kane njohur nga afer smiley .

Faktikisht do te me pelqente te mesoja me shume mbi filozofine e punes se saj dhe sidomos mbi ate se si ka evoluar hulumtimi i formave nga nje projekt ne tjetrin.

OK finis, me thene te drejten jane te pakte njerezit, nicket, qe ja vlen te nderrosh akoma dy pare muhabet ne kete pellgacen tone te peshkut pa uje. Dhe ti je nje nga ato, prandaj po e vazhdoj ketu me ty:

Do te te permendja nje emer, te cilit mund ti besh nje kerkim ose, po te kesh me te vertete interesin dhe kohen e nevojshme, te germosh me teper edhe te lexosh per te ose cfare ka shkruar ai, per te kuptuar procesin e krijimit tek Zaha Hadid Architects:

Patrik Schumacher

Patrik kush?

Patrik Schumacher ka qene i pranishem qe ne fillesat e studios Zaha Hadid Architects, ne fillim si bashkepuntor i Zaha Hadid, me vone si bashkepronar dhe bashkedrejtues i studios. Patrik Schumacher eshte "the brain" e studios Zaha Hadid Architects. Te gjitha tezat teorike, te cilat perbejne themelet e filozofise  dhe procesit te krijimit te kesaj studioje, burojne nga ai.

E kam hasur ate para 10 vjetesh. Mendoja ne ate kohe, qe eshte nga ata persona, te cilet qendrojne ne tehun e holle mes gjeniales dhe marrezise.

njef ti ndonje arkitekt te kete lene emer ?

Po normal..., Zaha Hadid, matematikane, arkitekte shume e avancuar per kohen.

Pse mos ish gje gjytyryme Peshku gërr e ham me Tikun?

 

Plus gjithe kjo antipatia e perfolur, se e pyeti nje gazetar:

c'mendoni ju znj. Z per punetoret qe vdesin kantiereve tuaja?

Ik o pirdhu, i tha, une s'merrem me punetore, merrem me Fluiditet!

gazetari e ka provokuar. normalisht ajo s'ka lidhje me ata qe pesojne aksidente, se nuk i forcon ajo te punojne tek veprat qe nderton.

jane profesionista, qe shkojne te punojne se paguhen.

Mire o mire, po muhabeti nuk ishte thjesht tek aksidentet ne kantiere, se do ishte shume banale si pyetje.

Pyetja me futje, kish te bente me ate, qe:

Pse ju znj. Zaha Hadid s'doni te dini fare c'fare ka te bej me pergjegjesine sociale, relacionin e vepres me kontestin, rregullin, historine, "banueshmerine" te themi..., 

Pse na i fshini te gjitha rregullat klasike, gotike, mesjetare ( ë tiku) dhe jo vetem ato europiane, po dhe ato kineze, islamike, mongoloide e na fusni ne nje Matrix futurist pezull si malet e Pandores te ai filmi?

s'ma ha mendja te jene pyetje gazetari keto. 

ajo po te ishte e ndershme do te pergjigjej se nuk di te beje me mire, se eshte e pa mundur te behet me mire, ne kete epoke qe jetojme, sesa eshte bere deri me sot.

e ke pa filmin italian, la grande bellezza ? e shpjegon mire situaten (qorrsokakun) ku ndodhet arti kontemporan.

do te ishte pytje  amatoreske .

..te gjitha,rregulli ,relacioni i vepres me karakterin e saj ,nderlidhja e  objektit me hapsiren   , elementet autoktone te modifikuara  i gjene, por ne nje forme te tjetersuar ,te rrjedheshme dhe glamoze

.rregullat baze qe ske nga i ik  nese nje objekt duhet te jete funksional ,prandaj te mbetet  veqese ti modifikosh ..

Eh , pergjegjesia sociale ,po. mungon . Tekefundit ky eshte funksioni i objekteve publike  , qe efekti i saj  te dominoj mbi madhesine e individit .

 

 

arkitektura moderne eshte e trishtuar dhe pa jete. eshte e ftohte. vjeterrohet dhe del jashte mode shume shpejt. (po nuk i mirembajte veprat moderne, ato nuk shihen me me sy). nje ndertim i vjeter (kishe, pallat venician, ure, kala, etj) zbukurohet me kohen edhe pa e mirembajt hiç.

imagjino epoken klasike si do te kete qene, edhe ruinat (germadhat) i kane piktoreske dhe ndjellese. ne lidhje teresisht me natyren ku jane ngritur. shkojme ne truma dhe i vizitojme sot, pikerisht per keto arsye EVIDENTE, te pakten per ata njerez qe çeshtja u eshte e afert, u eshte jetike.

qeshtje gustoje,eshte arti  Profil ,

dikush gjene vehten ne muzike burimore , tjeret ne ate   klasike , megjithate rrymat ne art ndodhin dhe sjellin transformime ne civilizim  dhe njerzim .

Uh , se harrova ,Zaha ! Shkoj , nuk e paskemi me .Cfare do behet pa ate   ...?

 

do harrohet si ata para saj. 

ncuk , e kujt ja thonte mendja qe heretiku do ta kujtonte Gropius -in  ketu , e une   Le Corbusier

eshte akoma heret per t'i harruar keta qe permend ti. dhe corbusier vetem kolltuqet i ka te arrire, (kur ben shume gjera te del diçka e bukur edhe prej rastesise) arkitekturen e ka te pa banushme dhe te mjerushme. 

si dhe bukuria nuk eshte relative PO ABSOLUTE, se perdryshe do te pelqenin edhe çikat e shemtuta jo vetem disa bukuroshe. (tek çikat psh asnjeri nuk gabon, dine ta zgjedhin te gjithe me te bukren, sepse kriteret jane te dhena standarte)

arti pastaj nuk na intereson te gjitheve, kjo e ben relativ. ndersa po te jesh klient nuk e ha sapunin per djathe. nuk i blen gjerat pa vlere.

kombinim standart: dmth, shemtia absolute krijon artin relativ , ( jemi tek Zaha , mos te harrojme )s'ka si ndodhte ndryshe, sipas asaj qe the dhe nuk e di pse e the ?

A beri mekat Zaha qe u afirmua permes intelegjences se  punes se saj e jo  e bukurise .?

pyetje  e standardit sipas normativave te  peshkut  .

 

 

nuk e konsideroj art te madh, ndertimet e kesaj arkitektes per vete. por vetem koha mund ta vertetoj qe une kam te drejte, une vete nuk e vertetoj dot.

si dhe bukuria nuk eshte relative PO ABSOLUTE

s;du me nderhy shume te kjo teme, po kam pershtypjen se eshte relative.

and thats all folks

gabohesh Al´ban ,

shume bukur e spjegoj `` bukuria eshte absolute ''(pike ) ne standartin  e mentalitetit shqiptare ska si te jete ndryshe , pos , po sje e bukur ,  s' je e bukur - sorry ,je e shemtuar , ska  tjeter .

nuk do te kishte muze po te qe ashtu si thu ti.

ou , cfare kontrasti ..

nuk ishte sindikaliste tip-ja , por krijuese ,or ti ..

Pse tani e morre vesh ti Jakove, Peshku kontrrollohet edhe nga vende te tjera, jo vetem Shqiperia. 

Impressive i ka veprat nga pikepamja e kreativitetit e thyerjes se limiteve e kufijve te larte te veshtiresise te se ndertuarit .mua me pelqen minimalismi.less is more.

elaboro te lutem , nocionin'' limiteve e kufijve te larte ''se ndodhe qe neser  ne nje mengjeze me djelle do te degjoni qe kam vdekur ( si Zaha ) dhe te jeni te bindur qe do shkoj ne ate bote injorante per kete mangesi.

nese ve re objektet e saj jane te veshtira per tu ndertuar.ndersa jane nje deshmi e mire se c'mund te arrije njeriu rrisin koston del pietja ;a ia vlen shoqeria ti beje gjithe ato resurce tulla e llac ,hekur , qelq   kur objektivi arkitekturor mund te arrihej ne nje forme me te thjeshte e me te lire?

Alba ( me numra ) nese ve re dy postimet e juaja ne te njejten teme , lene shume per te kuptuar ...

 

viva internet , apo ?

ti po thu qe arti eshte relativ. keshtuqe ske pse te jesh kundra minimalizmit te saj.

ashtu ajo e pelqen. 

e vetmja gje eshte qe nuk varet prej saj. shijet e saja mbesin vetem individuale, nuk e kalojne dot cakun e saj. relativizem hesapi, quhet kjo llogjike. ti pelqen çfare do, sepse mundesia ta lejon.

ndersa ne matematike, s'ngrihet avioni po bere keq llogaritjen. jo çdo gje qe llogarit (apo qe ti pelqen) fluturon.

aspak  , nuk me lejohet asesi ..

nuk kufizova shijen e saj , por vlersimin e saj .

E , Alba , ne postimin e pare dha vlersim, jo mendim .

E kupton perkufizimin e fjales vlersim, dhe dallimin e perkufizimit te fjales mendim ,Profil ?

 

po te jete pelqimi relativ as vlersimin nuk e kritikon dot se lidhet me relativizmin. kur shkon ne dyqan dhe blen nje pale kepuce, ti vlerson. sipas shijes tende relative (qe lidhet me botekuptimin tend). 

ajo (e dhene) qe mundohet te absoluzoje, eshte ÇMIMI. kepucet e bukra kushtojne me shume. ndryshe te gjithe do te blenin ato. shtrenjtohet kepuca me qellim qe ti te relativizosh, te zgjedhesh ne lidhje me te ardhurat. ndryshe do t'e kishim te gjithe kepuce me lekure krokodili. s'do kishte me krokodila ne bote.

Na sqaro pak ndryshimin midis vleresimit dhe mejtimit?

po mundohem te permbledh : shija individuale eshte relative se lidhet me gjithesecilin (dhe po te thellohemi prape edhe tek kjo pike do te shohim se shijet perputhen me gjendjen sociale, e te dhena te tjera te personit ne fjale, duke bere qe shijet e tij te ngjasojne me ate te shume te tjerve, pothuaj shumices. pra shija individuale relative ne baze, priret drejt absolutes)

ndersa bukuria e vepres apo madhesia e nje artisti, eshte E DHENE (pra absolute), sepse ajo nuk varet nga shija e nje individi. 

une psh nuk e pelqej, vepren e kesaj arkitektes. por kaq ta bej dhembin une, vlera e vepres se saj nuk varet nga shija ime, nga vlersimi qe une i bej asaj.

vetem KOHA eshte gjykatesi me i mire ne keto pune. ajo do te t'i jape ose jo te drejte, gjykimit tim relativ, duke e kthyer kete ne vlere absolute. 

te gjithe artistet (emrat e tyre) qe i kane rrezistuar kohes, jane te medhej. dhe pike, vleresimi i tyre nuk varet me nga ne, se e ka vertetuar, e ka vulos, koha vete.

Nese shijet jane relative,atehere edhe bukuria eshte relative,sepse bukuria varet nga shijet.Dhe bukuria eshte kategori historike,domethene qe ndryshon me kalimin e kohes,pikerisht se shijet ndryshojne.Po te shohesh ato qe quhen 10 bukuroshet e historise kineze,sot atyre nuk do kishte mashkull t'ua hidhte qurret,ndersa ne kohen e tyre perandori linte koken per to.Prandaj filmat limonate kineze jane te pasakte kur perdorin aktore bukuroshe per te te luajtur ato personazhe,po komercializem,perndryshe filmi nuk do shihej.Ajo qe e ben bukurine te perceptohet si absolute eshte se shijet nuk jane aq subjektive.Pjeses derrmuese te meshkujve u pelqejne per shembull femrat shalegjata,gjoksmedha e me vithe si ato qe i pelqejne Pjerit.Ketu mund te dalim edhe te raporti me te qenit terheqes dhe i/e bukur ne fakt,po prape thelbi i asaj qe po them besoj eshte i drejte.Bukuria nuk eshte absolute,objektive dhe e pavarur.

Ti do te kesh te drejte ne gjykim kur te jesh i afte te besh diçka te bukur vete. Deri atehere mendimi tend mbetet realitiv, te konsernon veç ty.

Sikur bukuria te ishte relative nuk kishte pse te njihej akoma Leonardo da Vinci. Nuk do te kishte arsye pse te kishte muze, e bile as shkolle artistike. Secili mund t'i binte fyllit ne qoshe te tij. Dhe kaq do te mjaftonte.

Bukuria ka lidhje direkte me permasat. Po ashtu me raporte te tjera, ngjyrash, drite, kompozimi, elementesh, etj. Nje objekt nuk eshte me i bukur kur kalon nje mase te caktuar. Psh nje kepuce kur zmadhohet ne numer ose zvogelohet, edhe pse i njejti model, nuk duket me njesoj. Nje femer eshte e bukur vetem kur ajo ruan permasa te caktuara. Nje gjoks as shume i madh e as shume i vogel, hunda, goja, shalet, vithet, ne permasa te caktuara, etj. Çdo gje eshte funksion raportesh. Gjella me kripe e kripa me karar, thote poplli.

Da Vinci me kete https://www.google.fr/search?q=de+vinci&... tregon te njejten gje.

Domethene mendimi yt eshte absolut,se ti ke bere gjera te bukura.Mendimi eshte relativ,prandaj quhet mendim.Dhe ti nuk e di a kam bere gjera te bukura une apo jo.Ti me sa duket nuk nok qe bukuria nuk eshte vetem pamore.Dhe une kam bere gjera te bukura,te bukura per mua dhe per njerezit qe per mua kishte rendesi qe ato te ishin te bukura.Se mund te mos jene te bukura per kokrra si ti kjo mua nuk me intereson fare.E dyta,une te them ujku,ti kerkon gjurmet.Te tregova qe kriteret e koncepti per femren e bukur,ose me sakte meqe po flasim per te bukuren,per bukurine e femres edhe brenda nje kulture kane ndryshuar,le mw pastaj ne kultura te ndryshme.Po si te thuash,natyra e kerkon rregullin,prandaj edhe bukuria,ndonese nuk eshte absolute,nuk eshte aq relative.Prandaj,meqe jemi te femrat kineze,ne pergjithesi nje femer kineze qe pelqehet,pelqehet si nga kinezet,ashtu edhe te huajt.E megjithate prape asgje nuk eshte absolute.Kam nje shqiptare ketu,qe mburret me bythet e veta,qe i ka te medha e te gjera.I them : "Mos u mburr kor,se trup i perkryer femre eshte ai ku gjeresia e bytheve eshte sa e shpatullave."Ku di ti,me thote ajo,je mesuar me kinezet qe e kane bythen derrase".Po qe ta shtrij konceptin per bukurine.E di cili eshte perkufizimi per vepren klasike ne letersi:Eshte ajo veper te cilen te gjithe do donin ta kishin lexuar,po askush nuk e ka lexuar.Pikerisht sepse ajo veper qe ishte e bukur e perpihej ngs lexuesi,sot eshte e merzitshme.E  te kthehem te bukuria pamore,nese do te ishte kaq e sakte e matematike, thjesht ceshtje permasash e raportesh,mjafton te gjithe ti respektonin ato si robote e do te ishin te gjithe Mikelanxhelo.

eshte relativ po si tendi. nuk varet pra as nga une, madhesia e kesaj arkitektes. sikur te isha artitekt edhe mund te varej. se thjesht ben me mire nga ajo, dhe ja kalon me vepra. fjalet jane kot.

dmth sa e madhe eshte kjo, e dine me mire vetem ata te fushes se saj. se ne te tjeret. vetem ne qoftese ata nuk arrijne t'ja kalojne dot, te bejne me mire, ajo nuk do te harrohet. ndryshe do t'ja zejne vendin ne piedestal, dhe do ta shtyjne prej tij. (me Eifelin e kulles se parisit, do ta kene me veshtire, ta bejne te harrohet)

si dhe shumica e njerzve relativizojne (atje ku munden vetem, se ka fusha ku nuk relativizon dot edhe te duash) nga mungesa e forces. te jesh i forte nuk relativizon me, por impozon vizionin tend, te mire a te keq ta kesh. (siç e impozoi partia, realizmin socialist tek artet. s'boje dot çfare te doje. s'la gjo partia relativizem, te pelqesh dhe te besh çfare te dush) por po ashtu edhe ne kohe te aristokracise temat ishin te dhena. behej vetem ajo qe pelqehej prej aristokratit, lidhej drejtperdrejt me te. me madheshtine e tij (kjo i konvenonte dhe artistit vete, qe po ashtu kerkon pavdekesine ne art. pranej dhe kish Art te madh ne ato kohe) 

vetem sot kur s'ka me pushtet te forte, ka art relativ. pranej dhe arti eshte i dobet. eshte si epoka, i mungon forca, shkelqimi. arti eshte minabel siç eshte dhe ai qe e ben, njeriu. 

Une nuk po flas ketu per madheshtine e nje krijuesi,e nuk po gjykoj sa e madhe ishte kjo arkitekte,nuk e kam takatin.Po diskutoj lidhur me ate qe the se bukuria eshte absolute dhe nuk varet nga shijet individuale.Ti qe kur thua se bukuria varet nga permasat,e ke relativizuar bukurine,sepse ky eshte perkufizimi i absolutes,te mos qenit relative,pra te mosvarurit prej asgjeje.Por edhe nese e ke perdorur absolute per objektive,prape bukuria me teper se shumecka tjeter lidhet me shijen e njeriut,me ate cfare ndien apo mendon ai se eshte e bukur.Thashe qe ideja e objektives krijohet sepse,njerezit,duke qene njerez,ndjenjat e gjykimet i kane te peraferta.Nejse,se ceshte e bukura eshte nje ceshtje qe ende nuk e ka zgjidhur shkenca e estetikes e nuk e zgjidhim dot ne ketu.

me absolute ta kam fjalen qe nuk diskutohet me, nuk hidhet me dot poshte diçka qe eshte e bukur, eshte gjithmone e bukur (koha nuk e demodon, vepra i rreziston kohes, ajo mbetet gjithnje e RE). neqoftese ti nuk e pelqen, problemin e ke ti/une/tjetri dhe jo vete vepra e dhene. ne fakt me kalim te kohes nuk ka si te mos e pelqesh nje veper te bukur. do e pelqesh se s'ben pikerisht se ajo eshte absolute.

por vepra varet nga shume faktore relative apo objektive (luja permasat kulles eifel nuk eshte me njesoj, po aq e bukur), se te ishte ndryshe do t'i benin si simitet veprat e bukura. s'do kishte gje te shemtuar. 

Te flasesh per Zara Hadid eshte luks, ne nje vend qe nuk siguron dot uje per 24 ore. Kryeministri psikopat e dha lajmin, gazetaret injorante e replikuan neper gazeta. Ja pse ka lindur shprehja "cdo popull ka qeverine qe meriton".... Ne te njejten dite, ish-kryeministri Berisha dha lajmin se vdic Gensher. A thua se Gensherin nuk e ka marre gjumi per nè. ______________ Ksaj i thone tamam, hodhi nje budall nje gur ne uje e u hodhen 100 te mencur per ta nxjerre. Ne rastin tone kemi dy budallej......Njerez; mos e harxhoni energjine tuaj kot

Çfare energjie po harxhojme ? Thashetheme bejme ketu. Se s'kemi gje tjeter me te mire.

Si dhe ai gensheri (ish kryeminister i Bavarise ne ate kohe me ç'me kujtohet) ka ardh ne shqiperi pas vdekjes se Hoxhes per te lut Ramiz Aline te ndryshonte politike, t'ja hapte vendin investimeve gjermane, por Alia nguli kembe tek Vazhdimesia hoxhiste. Ja vlen pra me shume ta kujtosh se kete ketu.

Kendi i drejte, rrafshi dhe gjendja e prehjes, jane praktike dhe ekonomike smiley. Si psh Economy class ne avion. Edhe shume nga ne qe flasim ketu economy category jemi.

E pa njeri videon te pakten? Se kjo vertet emer i madh por punon ne studio, si big Accountant or Legal firms. Punet jane rezultat i nje grup mendjesh.

Puna e tyre t'a krijon pershtypjen por e shpallte edhe video, qe grupi ne idete e tij merr spunton nga natyra e gjalle, ne strukturat e saj sesi ato lejojne elasticitet dhe levizje.

Ne studio punonin edhe piktoret e qemoti. Se nuk te del jeta te besh shume kur punon vetem. shefi apo artisti merret vetem me me esencialen. Te gjitha punet angari ja u kalon te tjerve. Por kjo nuk do te thote qe nuk eshte mendja e tij.

Ne nje studio apo ndermarrje te tille, sikur dikush eshte me i zoti nga shefi, ai iken dhe krijon firmen e tij. Nuk punon me çirak, i panjoh.

Ok dakord

Profil i ketij timit, s'kape kete:

The "Protest against the Tower of Monsieur Eiffel"... is signed by several big names from the world of literature and the arts : Charles Gounod, Guy de Maupassant, Alexandre Dumas junior, François Coppée, Leconte de Lisle, Sully Prudhomme, William Bouguereau, Ernest Meissonier, Victorien Sardou, Charles Garnier and others to whom posterity has been less kind.

Other satirists pushed the violent diatribe even further, hurling insults like : "this truly tragic street lamp" (Léon Bloy), "this belfry skeleton" (Paul Verlaine), "this mast of iron gymnasium apparatus, incomplete, confused and deformed" (François Coppée), "this high and skinny pyramid of iron ladders, this giant ungainly skeleton upon a base that looks built to carry a colossal monument of Cyclops, but which just peters out into a ridiculous thin shape like a factory chimney" (Maupassant), "a half-built factory pipe, a carcass waiting to be fleshed out with freestone or brick, a funnel-shaped grill, a hole-riddled suppository" (Joris-Karl Huysmans).

Kurse pergjigja e Eifelit, qe eshte nje kryeveper me e madhe se kulla e tij jasht kontestit, fuck kontestitsmiley:

For my part I believe that the Tower will possess its own beauty. Are we to believe that because one is an engineer, one is not preoccupied by beauty in one's constructions, or that one does not seek to create elegance as well as solidity and durability ? Is it not true that the very conditions which give strength also conform to the hidden rules of harmony ? (...) Now to what phenomenon did I have to give primary concern in designing the Tower ? It was wind resistance. Well then ! I hold that the curvature of the monument's four outer edges, which is as mathematical calculation dictated it should be (...) will give a great impression of strength and beauty, for it will reveal to the eyes of the observer the boldness of the design as a whole. Likewise the many empty spaces built into the very elements of construction will clearly display the constant concern not to submit any unnecessary surfaces to the violent action of hurricanes, which could threaten the stability of the edifice. Moreover there is an attraction in the colossal, and a singular delight to which ordinary theories of art are scarcely applicable.

koha deri sot i ka dhene te drejte Eifelit dhe jo atyre qe fillimisht ishin kundra projektit te tij.  dhe koha edhte gjykatsi me i mire, u lodha bile tu e permend. kush i rreziston kohes eshte me i madhi ne bote, ne lemin e tij. s'ka llogjike tjeter.

si dhe ti nuk i kupton fare, kam pershtypjen, komentet e mia. ndoshta prej pamundesise time te shpjegohem me qarte. prandaj kot sa lodhesh me replika jo konstruktive per me teper. qe edhe audimati te kete diçka te perfitoje do ishte mire qe ne diskutim me qene konstruktiv sa me shume te jete e mundur.

ps: dhe mendoj se Eifeli perfitoi (u be i madh) se ishte inxhinier ne baze dhe jo arqitekt (robt me koti ne bote, po i shkerdhejne qytetet, me shemtirat qe bejne, aq te medhoja bile sa eshte e pamundur me t'i shkaterrosh)

dhe Eifeli, siç e thote dhe vete ne ate tekstin qe ke vene ti, nuk ishte i lire, nuk bonte dot çfare donte. se bente dot ate kullen, aq te larte, ne çfaredolloj forme, se ta hedh era ne toke dhe te rrofte puna. duhej qe ajo ti rrezistonte eres. s'kishte pra katerqind mije mundesira. (tani ta kuptosh kete qe sapo thashe, s'eshte kollaj) 

lexoje edhe i here ne frengjisht, sepse kushedi se çfare ke kuptu ne anglisht, sepse pavarsisht se te drejtohem ty, linkimi nuk ishte per ty, me ty (dhe jo vetem) un i bi prakut me shprese se ndigjon dera:

http://www.pariszigzag.fr/histoire-insol...

Ty te duket sikur thu ndonje gje t'modhe kur thu se kush i reziston kohes esht me i modhi n'bote, por kjo eshte evidence aq idjote sa vetem idjotet e thone sikur thone ndonje gjo t'modhe. Eshte njesoj sikur te thuash fjala vjen shiu bie nga rete.

Ti nuk kupton çfar flet vete, jo te kuptosh se sa kuptojne te tjeret çaprazlliqet e tuja.

Per vite te tere ja ke çare kapertonin miletit internetor me teorine qe arti modern dhe moderniteti ne pergjithsi jane pa vlere ne krahasim me barijte e dhive gjirokastrite pellazge, edhe ne kete teme ke bere derr-derr-derr te njejten gje per arkiteturen moderne, e kur te linkoj reagimin e artisteve t'mdhej kunder nje vepre moderne par ekselance, per me teper inxhinierike, e qe sot eshte seks-simbol i artit parizian, ti ne vend qe te mbyllesh gojen, vazhdon te besh derr derr derr prap duke duke lavderuar te kunderten e artistikes (sipas artistave t'medhj, perfshire edhe ty), vepren inxhinierike moderne.

Gomor dhe i pabese njekohesisht!

 

po ik or karagjos. 

dhe ata qe ishin kunder nuk eshte asnjeri artist i madh. eifeli ja u kalon nga fama, se kulla eifel i ka bere te flitet per ta akoma sot.

ai mopasani pinte kafen çdo dite te restaranti i kulles. kur e pyten po ti ishte kundra ndertimit tani ketu pi kafen çdo dite, u pergjigjet ky, eshte i vetmi vend ku nuk mund ta shof, prandaj vi.

i vetmi citat qe njihet nga mopasani dhe vepra e tij, eshte ky qe lidhet me kullen. imagjino !

 profil ,

E ku me teper se ne arkitektur shkencat ekzakte  perkthehen permes  artit ?

 

Kulla Eifel ,sot e asaj dite i reziston kohes e modes ( sipas jush ) me po aq  madheshti sepse ne ndertim beri evulucion ,  Eshte ikone e hapsires .

 Eshte simbol dhe model  shkencor qe fal rolit qe i japen  celikut u zbuluan  konstruksionet hapsinore ne ndertim  ,cdo rrokaqiell i ndertuar me pas , cdo ure , eshte pasim nga studimi dhe ndertimi i saj .

 Te njejtin funksion - ''zbulim '' beri Zaha , realizoj  dhe sollen nje etap te re ndertimi , rrejdheshmerin e formes se ndertimit , njohur si  fluiditeti i ndertimit .( e lehte te projektohet por ekstremishte veshtire te realizohet )

 

p.s.

(sipas mendimit tim ) , duhet te kalojne dhe 50 vite  (duke pasur parasysh digitalizimin e shpejte  bile, epersi kjo per ne ) qe te evuloje etapa tjeter e ndertimit  ne arkitekture ,

Kete e arriti vetem Zaha , tjeret qe do vine per nje kohe te gjate vetem qe do ta pasojne dhe kopjojne  punen e saj  por asgje te re te  krijojne ..

Kjo eshte arkitektura .

 

greket e vjeter e quanin artin Tekne, nga vjen dhe fjala Teknollogji. 

A ke leke ti , ketu eshte qelsi !

.. se te sjellim büron e Zahes qe ,n'aaa te bene rrafshe per nje dite jo Tiranen por gjithe Shqiperine e te rindertojne sa hap e mbyll syt ti ..

Zaha - ceshtje shijesh, sidoqofte ka merite edhe gjimnazi i Sadamit. Me perkrahjen e politikes (andej dhe ketej), ajo beri emer dhe pare, bashke me stafin e saj. Sikur t'i jepej mundesia ndonje arkitekti shqiptar per ndonje projekt ne Mexico apo Hong Kong, etj., mendoj se ai do te ishte shume shume here me lart se Zaha.

R.I.P.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).