Çifti francez Elisabeth dhe Jean-Paul Champseix ka jetuar 6 vjet në Shqipërinë komuniste dhe sjell një dëshmi të rrallë, se si jetonin shqiptarët. Elisabeth dhe Jean-Paul Champseix në librin e tyre “Bulevardi Stalin, Nr.57”, vjen edhe në shqip përmes përkthimit të Irena Rambit. Frustrimi i shoqërisë për shkak të ndalesave seksuale është një nga momentet më interesante të librit, që u botua në frëngjisht në vitin 1990.

NGA LIBRI

Mbi seksualitetin në Shqipëri

Të rinjtë kanë ankth lidhur me seksualitetin. Në qendër të barsoletave kolektive maçiste, ky subjekt i shqetëson; shumica e ndjen veten keq dhe në angësht. Shoqëria zyrtare e shpërfill si problem, kurse “materializmi dialektik” nuk i shpjegon aspak vrullet e trupit.

Çdo botim mbi këtë çështje është i ndaluar dhe fotografia e ndonjë gjoksi gruaje konsiderohet si pornografike. Më 1983-shin, kur po kalonim kufirin në veri, një doganier kontrolloi faqe më faqe rreth dhjetë numra të revistës “Nouvel Observateur” që kishim marrë me vete nga Franca.

Aty gjeti një fotografi të një vajze me monokini në plazh dhe një foto nudoje artistike, që vinte nga një ekspozitë parisianë. I lumtur për këto gjetje, na kërkoi t’i grisnim dhe t’ia jepnim atij fletët në fjalë. I mori pra copëzat e letrës, të cilat me siguri i ka rimbledhur për të formuar fotot, por për fatin e tij të keq, në Shqipëri nuk ka shirit ngjitësi të padukshëm, s’di si ka bërë!

Një ditë më thirri në zyrë zëvendësdekani. Nuk po guxonte të më thoshte për ç’arsye ishte i shqetësuar. Më në fund më tha se në porosinë e fundit për libra të bibliotekës ishte futur edhe një vëllim, që do të ishte më mirë të anulohej. Titujt ishin zgjedhur me shumë kujdes në varësi të ideologjisë së vendit, prandaj po pyesja veten se për cilin libër bëhej vallë fjalë.

Ishin “Tregimet” e Volterit. Shkas për këtë nuk ishin tekstet e autorit, por kopertina e botimit me format xhepi, që u kishte tërhequr vëmendjen censuruesve. Aty paraqitej një vajzë e bukur, shumë tërheqëse, shtrirë lakuriq mbi një divan, duke shfaqur pa teklif vithet e saj të rrumbullakëta.

Fakti që piktura e paraqitur ishte bërë nga njëfarë Busher nuk ndryshoi gjësend. Na u desh ta mbështillnim librin me një letër të trashë për ta fshehur vajzën mendjelehtë. As fëmijëve dhe as adoleshentëve nuk u thuhen gjëra serioze.

Pedagogët e fakultetit ishin dakord se ishte budallallëk, por ata vetë i kishin ngjitur faqet e një enciklopedie për fëmijë që kishin blerë në Francë, ku tregohej trupi i njeriut. Natyrisht që fëmijët plot epsh argëtoheshin duke i shqitur ato. Edhe studentët reagonin si të ishin në fillore. Një ditë, për të përkthyer një tekst mbi zogjtë, sollëm në klasë një enciklopedi xhepi.

Një student e shfletoi dhe ra mbi një faqe që tregonte trupin e njeriut. Klasa u ndez e tëra, për disa çaste zogjtë i harruan fare. Megjithatë, u çudita nga një bisedë mes dy orëve të mësimit, kur një studente, e cila kishte dalë nga klasa sepse ishte me menstruacione, po fliste serbes me një shok të klasës me fjalët e duhura në frëngjisht.

Menstruacionet ndoshta luanin një rol fantazmatik në këtë shoqëri, ku seksualiteti nuk ndahet dot nga ana gjenitale. Megjithatë, shoqëria shqiptare është e fiksuar pas seksit dhe frustrimi është shumë i madh. Marrëdhëniet seksuale pas martesës thuajse nuk ekzistojnë. Vajzat martohen të reja, mes 18 dhe 23 vjeç, kurse djemtë rreth moshës 28-30 vjeç.

Zakonisht, diferenca e moshës mes burrit dhe gruas është rreth 10 vjet. Abstinenca është intensive dhe e dhimbshme. Edhe nëpër rrugët e kryeqytetit mbretëron një tension seksual fort i prekshëm. Djemtë, ulur në bordurat e parqeve, shohin vajzat që u kalojnë përpara me vështrime plot epsh.

Prostitucioni ndalohet me ligj dhe në vitin 1985, disa vajza të konsideruara si të lehta, u degdisën nëpër fshatra të humbura për riedukim. Për çfarë akuzoheshin vallë: A thua shisnin trupin apo thjesht kishin pasur ndonjë të dashur? Turpi i shtirur fsheh fiksimin mbi temën seksuale.

Kështu, për shembull, një pedagoge, e cila kishte jetuar në Perëndim, e kritikonte shthurjen, por fliste vetëm për seks. Për shembull, kur po kërcenim në një nga mbrëmjet e rralla në shoqëri të kolegëve tanë, kjo deklaroi se një gjë e tillë ishte absolutisht e pamundur në Francë, ku sipas saj, francezët kërcejnë vetëm për ta joshur dhe futur në krevat partneren pas darkës.

Elizabeta e kundërshtoi, duke i thënë se disa valle shqiptare, si “Napoloni”, janë shumë më të seksualizuara sesa kërcimet nëpër diskoteka! Madje, edhe prapamendimet janë në kokë, përderisa burri i kërkon leje një burri tjetër kur do të kërcejë me gruan e tij. Studentët na thonë “Tek ne, seksualiteti ishte më i çliruar në Mesjetë!”.

Disa djem pranojnë se kanë kryer marrëdhënie me një femër më të madhe në moshë ose me ndonjë grua rome. Zakonisht e kujtojnë si përvojë jo të mirë. Na thoshin se nuk dinin çfarë të bënin dhe do t’u pëlqente të lexonin Frojdin. E dinin se ati i psikanalizës ka shkruar për problemet e seksualitetit, por dukej se e ngatërronin atë me Kama-Sutrën.

Nuk e përmbanin dot veten dhe pyesnin haptas edhe në klasë: “Zotëri, cili është dallimi mes erotizmit dhe dashurisë?”. Si i nxënë, mundohem t’i zgjedh fjalët sa më me kujdes. Pastaj një pyetje tjetër “Ç’do të thotë personazh transvestite?”. I pyes të di nëse duan të dinë për personazhin e Sganarelit, kur ky vishet si grua. Jo, më thonë. Atëherë mundohem t’u shpjegoj, duke u kujdesur të mos i frikësoj. Disa, të lemerisur, hidhen: “Vërtet ekziston kjo, thua?!”.

Në rrafshin gjuhësor, sa më e frustruar të jetë një shoqëri, aq më shumë fjalë ekzistojnë për të shënuar organet seksuale dhe marrëdhëniet dashurore. Në shqip, ky fjalor është mjaft i pasur. Për shembull, kur një çift bën dashuri, thuhet se gruaja “ha llokmën” dhe burri “largon lesh”. Këto shprehje ndryshojnë sipas modës dhe brezave. Aktualisht, disa grupe me vajza e djem kanë nisur të shfaqen si çifte, të zënë për dore.

U çuditëm shumë kur takuam në park, në 1988-n, një çift të dashuruarish 16 – 17-vjeçarë të kapur për qafe. Çfarë mendojnë prindërit e tyre vallë? Pleqtë e rretheve dhe ata të Kosovës e quajnë Tiranën të shthurur. Një student na tha, për shembull, se gjyshi i tij nga fshati ishte tmerruar kur kishte parë Dartanjanin të puthte shërbyesen në filmin “Tre muskëtierët”.

Madje, gjyshi kujtonte se filmin po e transmetonte televizioni italian. Kur i thanë se ishte televizioni shqiptar, nuk u besonte veshëve! Jeta e çiftit nuk ekziston në kuptimin që kemi ne në Francë aktualisht. Gruaja nuk është shoqe jete, por shërbëtore dhe mama. Përveç mjedisit studentor, martesat “ujdisen” nga familjet dhe në vendimin që merret, interesi material dhe simpatitë mes fiseve janë elemente thelbësore. Po ashtu, edhe ish-përkatësia fetare luan rol me peshë.

Kurse lidhja me një familje të kompromentuar politikisht gjatë luftës, qoftë pas luftës, nuk pranohet. Na ka ndodhur të jemi të pranishëm në një kafene të Shkodrës, gjatë një takimi ku po pritej fjala për një martesë. Burrat e të dy familjeve ishin ulur ballë për ballë në tavolinë, me të moshuarit në mes, më të rinjtë në cepa. Pinin raki dhe hanin ëmbëlsira. Nuk ishte e pranishme asnjë grua.

 

***

Kur gratë kthehen nga puna, për to fillon një ditë e dytë pune në shtëpi dhe mungesa e rehatisë i bën punët e shtëpisë të jenë tepër të mundimshme. U duhet të presin dru për sobën ose të gatuajnë me furnelë vajguri. Gatimi do të thotë të kesh bërë ndonjë radhë rrugës dhe të kesh psonisur diçka.

Nuk ekzistojnë as gjellët e gatshme, as supa e gatshme dhe as ndonjë produkt që bën mrekullira. Vetëm pas katastrofës së Çernobilit, u shfaqën në treg zarfe me pure pluhur. Natyrisht që aspiratori është krejt i panjohur, po ashtu edhe detergjentët, sfungjerët dhe copat e posaçme për larje. Kemi parë me sytë tanë zënka për të blerë ndonjë qese me pluhur larës.

Uji për larjen e rrobave duhet ngrohur në kazan. Nuk ka as pampers për fëmijët dhe as peceta higjienike për gratë. Rrobat lahen me dorë. Elizabeta u bë njëherë e ngurtë si statujë e komandantit, kur një ish- ambasador i Shqipërisë në Francë po i shpjegonte se këto nuk kishin fort rëndësi, meqë Shqipëria kishte “ideologjinë e drejtë”.

Me siguri ia ka lexuar në sy kurrizin e dalë të grave të Veriut, kur mbanin enët tepër të rënda me ujë, ose të një gruaje që po lante rrobat në një kanal ujitës me gjunjët në borë. A thua linja e Partisë do të ishte më pak e drejtë, sikur uji të sillje më pranë banorëve? Ai u tërhoq disi duke thënë: “Natyrisht, ngelet ende shumë për të bërë”.

Mes burrave, seksi ishte subjekt bisede dhe shakash të pashtershme. Mirëpo seksualiteti i jetuar është krejt ndryshe nga ai për të cilin flitet. Për burrin konsiderohet si një nevojë që duhet përmbushur, si një tension që duhet qetësuar, kurse për kënaqësinë e gruas nuk bëhet kurrë fjalë. Gratë shqiptare ua kanë shprehur hapur teknikëve francezë se “burrat shqiptarë nuk dinë të bëjnë dashuri”.

Të shumta janë gratë që u binden rregullisht “kërkesave” të burrit. Në moshën 40- vjeçare ato ndihen të qeta, sepse shpesh burrat i neglizhojnë përfundimisht. Në qytet, ngushtësia e apartamenteve dhe bashkëjetesa e disa brezave shkakton probleme të mëdha. Parku i madh i Tiranës, i pasur me shkurre, bën të mundura marrëdhëniet pa elegancë, çka e detyron atë që bën shëtitje të mos largohet nga udha se mos shqetësojë pa dashje çiftet. Ditët kur ka ndeshje futbolli, për shembull, të dashuruarit përfitojnë, se parku është bosh.

Nëpër shkurre bëhet dashuri “alla shqiptarçe”: burri shtrirë në tokë, kurse gruaja ulur mbi të, që mund edhe të përgjojë rrotull. Pati periudha kur policia mundohej t’i largonte dashnorët baritorë, duke organizuar patrulla të rregullta, por shpejt hoqi dorë.

370 Komente

" Neper shkurre behet dashuri " alla shqiptarce " : burri shtrire ne toke , kurse gruaja ulur mbi te , qe mund edhe te pergjoje rrotull "

Ho me shkabe , Ne perendim gruja rri poshte burri rri siper se mos i iken noj rast smiley

I njejti stil duket se vazhdon dhe sot.

Doja ta sillja une ne mengjez tek peshku po e paska sjelle adm. Interesante ca gjera nuk i dinim smiley

Për shembull, kur një çift bën dashuri, thuhet se gruaja “ha llokmën” dhe burri “largon lesh”.

Po rrofsh o Peshk..., ja nje gje e re, kujt ja mori mendja!

Ka egzistuar kjo shprehja "largon lesh" apo e ka bere lesh ne perkthim shqip-frengjisht-shqip ndonje nga tekniket

Nqs po, nga vinte si shprehje? Apo meqe bolleku i leshit mbulonte jo vetem cekamerin po dhe aktin seksual ne funksionin e figures letrare? smiley

Progresiste mo kta kamunistat. Jo llafe kot. Allahu enver.

keta te dy i mbaj mend mire megjithse kam qene i vogel ....na u dukshin si aliena !

Nejse...si permbledhje ka shume gjera te verteta. Autori ka lene ndoshta me vetedije dhe ndonje aspekt si psh. Futja e duarve pa teklif ne ambjente publike, autobus, skode me turì, zuk, rradhe bulmeti apo rradhe kinemaje.

 Gratë shqiptare ua kanë shprehur hapur teknikëve francezë se “burrat shqiptarë nuk dinë të bëjnë dashuri”....

kjo eshte madheshtore...çohu moj vulehumbur se erdhi tekniku francez!

Pietja shtohet, kur burrat nuk dinin, po grate nga dinin, apo tekniku francez.

O po burrat per ate pune... "largojne lesh".

Shyqyr qe u be mukajet, hoqi kemben zvarre  tekniku francez!

Eh modest burrat e shkrete: me lesh pa lesh bereqaves si ta kesh. Tekniku francois o me livando Parizi o hic.  

Cna i kujton ata njerez te peshtire qe te ngjiteshin nga mbrapa ne autobuz...sidomos ne mengjes ishte tmerr fare. Tani qe e mendoj shume me perverse ishin njerezit atehere.

Prandaj u shtu shume popullsia ne komunizem ..dhe grate bonin shume femije,..dhe ishim shume te shendetshme rronin gjate 

Ka qene me direktive nga lart ajo, shtimi i popullsise. Nenat me shume femije merrnin dekorata si nena shembullore! Planifikim familjar nuk ka pasur, njerezit sidomos ne zonat rurale nuk dinin.

Ja si i kendojne dashurise dy breza te ndryshem..https://www.youtube.com/watch?v=gWwkne-hqi4  

Nuk ka qene me direktiva, jo, ishte me takat, kush kishe takat, shkote perpara, pa kthim mbrapa, vetem perpara,  shoqeria dhe miqsia ishte e shendetshme njerzit  ishin te dshur me njoni tjeterin .. mundsi per te kap nje femer  ( dashnore ) ishte normale pa problem .. regjimi kishte punen e vet njerzin punen e vet askush nuk ndalonte sexin ..po kurvllikun po , dhe e ndalonte opinioni social dhe jo qeveria .. ashtu ishte opinioni kulturor i shqiptarve . pra nuk mund te kesh nje popull te zhvilluar dhe nje qeveri  obskurantiste ... 

Po c'takat burrat me duket se nuk njihnin kthimin mbrapa smiley

si tha ai tek barcaleta, dua te bej mbrapa po nuk me le lavamani i aneksit...smiley

Po pra, kur eshte pa shpatlla, nuk pyt as per lavaman as per dollap ... smiley

Jo kjo eshte per ata qe ne nje dhome e guzhine rrinin dy kurora bashke..

Po pra, burrat, skishte Tv dhe internet athere .. smiley

"Bulevardi Stalin, Nr.57” eshte libri i parë qe kam ble në frengjisht në jeten time smiley

Ja ku e solli peshku! smiley

Kushedi sa te zhgenjym e ke ndje veten pasi lexove shpifjet e ktyre gjelave per sistemin e lavdishem

fiks po aq sa u zhgenjeve dhe ti me shpifjet ndaj Rilindjes dhe vendose ti bashkohesh ! 

smiley

 

Me vjen keq kur kujtoj brezin e nenave tona te stermunduara me lloj lloj punesh te renda. Vetem kur e kujtoj time eme qe merrej dy ore me fitilat e furnelles se vajgurit me mbushen syte me lot pale punet e tjera...

 

Kushte te veshtira por edhe sot shumica e femrave shqiptareve kane kushte dhe problme  te veshtire,, te pasigurta dhe  megjith se  liria eshte ne kulmin e vet, kjo nuk k ndryshu gje ne kushtet e veshtira, qe kane sot femrat shqiptare ... 

Po cfare kushtet te veshtira ka femra e sotme, ka lavatrice larese tharese, ka sobe me gas apo me korent, ka pjatalarese, mikun e presin ne lokal se nuk duan te gatuajne ne shtepi se nuk duan te lodhen, kush ka gjendje ekonomike te mire merr edhe pastruese, merr edhe dado qe te kujdeset per femijet, etj etj etj...

Ska pune,  i ka te gjitha, pastaj, gruja punon burri tall k...ret , burrta tradhtojne me shume 

dhe kshu krijohen probleme divorce vrasje me nje fjal bollik plot  plot ka sot , po jo shume happy robt 

Te pakten keto te sotmet e marrin kurajon dhe i ndajne, po ne ate kohe edhe te ndaheshe ishe problem i madh..

i ndajne i ndajne po lejne kalamojt rrugeve, me probleme se ndarjet ndikojne shume tek femijet ..

Sa perqindje e femrave te sotme ne Shqiperi i kane keto kushte qe po permend ti?

Nga fundi i vitit dalin statistikat. smiley

shtypi thote 

Divorci në Shqipëri nga viti në vit ka shënuar rritje. Në dyert e gjykatave ccdo ditë paraqiten qytetarë të cilët kërkojnë zgjidhjen e martesës për shkaqe nga më të ndryshmet. Sipas të dhënave që disponon ministria e drejtësisë viti 2011 ka patur një rritje të ndjeshme krahasuar me vitin 2010.  gjatë vitit që shkoi në gjykatat e shkallës së parë në rang vendi janë regjistruar 6589 çështje me objekt zgjidhjen e martesës nga të cilat kanë përfunduar 4807 çështje.  Gjykata për vitin e kaluar ka vendosur zgjidhjen e martesës për më shumë se gjysmën e kërkesave për divorc,  76 % e tyre, konkretisht për 3642 çështje.  Ndërkohë që janë zgjidhur me pajtim vetëm një numër i vogël i këtyre kërkesave 1% e tyre, konkretisht vetëm 52 çështje në rang vendi. Nga statistikat e ministrisë së drejtësisë vihet re se gjykata nuk I ka pranuar kërkesat për divorc për 43 raste. Nëse do të krahasojmë të dhënat e 5 viteve të fundit vihet re se tendenca e divorceve në Shqipëri është në rritje duke përjashtuar vitin 2010, në të cilin ka patur një ulje të vogël. 

Konkretisht në vitin 2006 janë kërkuar 4727 divorce, në vitin 2007 janë kërkuar 5335 divorce, në vitin 2008 janë kërkuar 6109 divorce, një vitin 2009 janë kërkuar 6169, në vitin 2010 janë kërkuar 5970 dhe në vitin 2011 janë kërkuar në total 6589. ashtu siç vihet re edhe nga tabela grafike gjatë 5 viteve të fundit, viti që lamë pas ka patur numrin më të lartë të divorceve. sipas analizës së objekteve të padive, disa nga shkaqet kryesore të divorceve janë shkaqet ekonomike, xhelozia dhe dhuna në familje.

 

Nëpër shkurre bëhet dashuri “alla shqiptarçe”: burri shtrirë në tokë, kurse gruaja ulur mbi të, që mund edhe të përgjojë rrotull.

 

ehe, Muçua i Tanes  profesionist,  i kamufluar,  ishte gjithmone ne krye te detyres ! -te gjithe e dinin qe ishte diku aty rrotull, por asnje se dallonte..

smiley po si mund ta dallonin Muçon...Muçua ishte shume i avancuar per epoken.

Te gjithe shikonin rreth e rrotull, Muçua mbi koke, ne maje te pishes!

si i tha Muçoja  gjykatesit njeher ne nje gjyq divorci.. njeri donte te ndante gruan se e tradhetonte. Mucoja ishte deshmitar se e kish pare nga pylli i Sodes. dhe fjala e Muços nuk vihej ne diskutim ne te tilla raste !! 

-nejse, pasi pershkroi me imtesi situaten, si e qysh i pa,  trupit gjykues Muçoja, gjykatesi ben nje pyetje te papritur. -po ti Muço,  çne nga pylli i Sodes,  cfare kerkoje andej ?.smiley   -hemm, u kollit paksa lehte Muçoja, e tha:  po e di gjithe Vlora qe une mbledh boçe pishe,  shoku gjykates..smiley

Paska humbur kot Mucoja. Sot do kishte qene regjizor i famshem filmash porno, e ka kendin e kameras te papame, do thoshnin kritiket e artitsmiley

..tregojne nje story te bukur per Mucon e Tanes...ne kohen e RTM kur gjysma e Vlores shperngulej ne 12 te nates per ne ujin e ftohte, disa dobican donin te shikon reagimin e Mucos duke pare film porno. Pas shume lutjesh  nje nate  Mucua pranon e  shkon tek nje shtepi ke uji i ftohte ku kolektivisht  ishin mbledhur disa dhjetra te tjere dashamires te pornos.Kishin  kaluar  10-15 min nga filmi i filmit dhe situata ishte ndezur perqarke,kariget fillun te kercisnin ndersa Mucua dhe karigja e tij,per cudi asnje reagim.Nuk zgjati shume dhe Mucua ju drejtua me ze te ulur te zotit te shtepise duke i kerkuar ti binte nje vazo me lule dhe ta vendoste ne tavoline.Per te shuar kurjozitetin vazua soll dhe u vendos ne tavoline midis Mucos dhe televizorit.Nuk kaluan vetem disa minuta kur Mucua pasi futi te dyja duart midis tufes se luleve dhe filloj ti menjanonte ato me kujdes anash si kur te ishte prapa ferrave , psheretiti me ne fund i cliruar ;"Po shyqyr qe e sollet te shkreten se na shkuan dem  gjithe ato skena te bukra". Te gjithe qeshen ne korre sa u trondit gjithe lagja. smiley

Perceptimi i çiftit francez, persa i perket anes seksuale te shqiptarve, do te thoja se ata i afrohen 70% te problemit smiley 

une them  69  %,  Pjero.. kjo shifer i pershtatet me mire temes ne fjale.

Dmth ti Pjer bie dakord tek 70% me francezet, dhe jo 100%? Pse jo 100%? smiley 

I duhej, ne fakt, bibliotekes se shqiptarit mesatar nje liber nga nje i huaj, qe t'i tregonte qe as me ja hyp gruas nuk ka dit baba e babgjyshi i vet! smiley

Shqiptari i fundshekullit te 20-te, i manget, si nga trute, si nga stomaku, ashtu edhe nga dafllaku! smiley

 

  smiley 

 gruaja ulur mbi të, që mund edhe të përgjojë rrotull.

smiley

Ne ate kohe,çifti francez mund te mos kishte degjuar per   "multitasking" smiley

Pastaj,edhe shefi i shtetit sikur njihej me nofken "Tarrasi" smiley

Keta francezet jane 100% gabim!

Do kete qene 8 Marsi se vetem ate dite  gruaja ulet ciper burrit smiley

smiley me lote mer,me lote smiley

Perveç se ishte e ulur mbi te dhe pergjonte rrotull,ajo ne te njejten kohe bluante mullirin e kafes ose thurrte çorape te leshta smiley

Po ajo Naomi Campbell sikur thote ndryshe o babam! 

Thote qe kur flija me shqipot e merrja ate kutine e akullit me vete, qe t'i vinja zockes bizele te ngrira kur capej djalka gjer me nevojtoret, me nder! smiley

Ke te besonjme tanize? smiley

Naomi, qenka ne krize shpirterore dhe seksuale smiley

ku ka shqiptare me emrin Miodrag Mejdina?

kush i shkruan keto pallavra?

nuk eshte puna kush i shkruan, po kush i ha? lol jane nje tufe ketej nga amerika qe as e kane idene, skane asnje lidhje me realitetin, se nga gjejne ca faqe, ca lajme idiote, dhe cuditerisht i besojne vetem sepse jane ne internet

Nuk e di jakove, nuk merrem me jeten e VIP. Thjesht me doli ne google. Kjo s'do te thote qe e besoj se eshte e vertete. Edhe po te jete, sic thashe, s'me intereson fare.

lol ca krlliqesh vetem brezi ne fjale beson idiotesi te tilla

Gratë shqiptare ua kanë shprehur hapur teknikëve francezë se “burrat shqiptarë nuk dinë të bëjnë dashuri”.

Per kete na duhet te prononcimi i grave shqiptare qe u ka qelluar te bejne dashuricka me jo-shqiptare. Ka ndonjera miresine te jape nje vleresim te thjeshte si anonime?

Uji për larjen e rrobave duhet ngrohur në kazan. Nuk ka as pampers për fëmijët dhe as peceta higjienike për gratë. Rrobat lahen me dorë. Elizabeta u bë njëherë e ngurtë si statujë e komandantit, kur një ish- ambasador i Shqipërisë në Francë po i shpjegonte se këto nuk kishin fort rëndësi, meqë Shqipëria kishte “ideologjinë e drejtë”.

 

-dmth, me fjale te tjera:  qente le te lehin kar-vani shkon para, paska thene  Maxhun Peka .smiley  

fakti eshte qe sot (ne demokraci, ne fakt ne nje sistem ku LEKU eshte qellimi i vetem i jetes, se demokracia eshte fjale e madhe, dhe s'ka fare lidhje me sistemet aktuale) gruja eshte VETEM element SEKSUAL. asgje tjeter. mjafton te shohesh klipet e kengetareve ne youtube dhe mjafton.

ai francezi eshte koqe, nuk kupton gje te madhe.

qe ta kuptosh se çfare them duhet ta zevendesosh ate "ideollogjine e drejte" me "jeta ka IDEAL me te larte se leku".

Gratë shqiptare ua kanë shprehur hapur teknikëve francezë se “burrat shqiptarë nuk dinë të bëjnë dashuri”.

Hajde konstatim hajde. Po grate, sipas teknikeve suedeze, dinin te benin dashuri ?

Saçme, saçme !

kush ndjen me lezet kur kruan veshin, ky apo gishti ?

njashtu dhe puna grus.

galet duan te thone qe koha e lojrave seksuale ishte e vogel ,dhe shqipot i binin direkt ne objektiv!

po mire, tani, per te miren  e te gjithe palevesmiley ,eshte ulur shenjestra 2 gishte me poshte(ose me larte)!  ankesat nuk pranohen !

tani robt i bin me dore, jetojne vetem. çiftet jane me te pakenaqur, ndahen me shpejt. mjaftojne vetem statistikat.

Shkon Pal Vata ne Lushnje dhe ne muhabet e siper, Lushnjaret i thone Palit.

O Pal, grate tona i kemi nikoqire.

Pali i shkrete nuk e kupton fjalen nikoqire dhe... pasi mendohet mire u pergjigjet.

Pasha zotin o burra, edhe na, boll i q..... grate tona.

Hahaha!

Jo ajo eshte keshtu ..

Shkoi Pal Vata ne Gjirokaster dhe e çuan te shikonte muzeun etnografik..

Duke pare qylymat .velencat me the te thash ...miratonte duke tundur koken ...shume bukur ,shume bukur ..

E i tha ciceroni ...i kemi grate nikoqire...

Pali ja ktheu ...

Dhe ne boll jena t'iu bo (shqip ketu ) ,po s'po na bojne gjo lol

Muhabete koti.

Sipas teje cudi! Sepse ty te pelqen kur gruaja eshte e nenshtruar nga burri. smiley

nenshtrimi ka forma te ndryshme.

shqiptare te tredhur pas martese? 

Menstruacionet ndoshta luanin një rol fantazmatik në këtë shoqëri, ku seksualiteti nuk ndahet dot nga ana gjenitale. Megjithatë, shoqëria shqiptare është e fiksuar pas seksit dhe frustrimi është shumë i madh. Marrëdhëniet seksuale pas martesës thuajse nuk ekzistojnë. Vajzat martohen të reja, mes 18 dhe 23 vjeç, kurse djemtë rreth moshës 28-30 vjeç.

eshte gabim ne perkthim, besoj...  po te lexosh paragrafet me poshte: per jeten e veshtire te gruas qe pas punes se shtetit , ne shtepi ishte prape ne pune te vazhdueshme, me veshtiresite nga mungesat e shumta.. apo  kur thote:  jetonin  (cifti)   ne apartamente te ngushta, ku bashkjetonin disa breza,  kupton qe tjeter gje ka dash te thote..

patjeter, duhej "para" 

mos u habit te kete qene dhe "pas" une habitem se si benin aq shume kalamaj kur degjon "jetonin tre kurora ne nje shtepi" dhe shtepite si furriqe, prinderit e niperit gjithe diten aty... nuk habitem aspak per ata qe ishin shume motra e vellezer, qe nuk e benin dot tamam. vetem ata neper qytete qe benin pak femije dhe kishin kushte te merrnin shtepi me vete, vetem ata e kane bere tamam. keta besoj se kane qene pak, mbase nga fundi i komunizmit. 

e gjen kohen sa me ja fut. apo ti ja mban mbrenda me ore te tera ? 

pastaj marredheniest seksuale per nje çift normal, jane sa me shkrydh koqet. ka epsh kur eshte ndonje dashuri e re, prej surprizes qe mund te shfaqet (shpesh vetem ne trurin e protagonisteve). 

çiftet e vjetra behen si shoke. 

Ti dukesh si produkt mullaresh I rinise kooperativiste smiley

I qafsh hallin,Shkaba eshte ngjizur te zyra e kryetarit te kooperatives se Kutallise.Kot eshte kaq superior ai,djale kryetari kooperative pararoje tjetri.

Mua te ma rruani ju se prinderit e mi kane bashkejetuar pa u martuar qe ne kohe te enverit. Juve ketu do ju kene stivosur pese kalamaj ne kuzhinen e nje 1+1, mes tymrave e lageshtise, e tek dhoma tjeter rrezik flinin bashke me vjehrrit, se nuk shpjegohen ndryshe qasjet kaq traumatike ndaj te shkuares ne shqiperi. lol

Ti I paske bere sehir prinderit e tu when shagging like bunnies .kjo te ka traumatizuar e lene  eksiq nga trutesmiley

ca do me thene me e benin tamam? aman na ndrico ne fakiret. 

si neper filmat porno e ka llafin. me i nxjerr lengun deri ne fund. dhe me ulerima.

Po ki nga e di qe prinderit e tij e paskan bere si neper filma ?smiley

pikerisht.

nje shkrim lexohet i PLOTE. nuk shkeputen fjale nga konteksti i pergjithshem.

ai eshte objektiv ne shpjegim, vetem gabon ne permbledhje (konkluzionin apo tonin e ka te gabuar, ai mban nje ane te dhene, nuk eshte dot i paashem siç mund te jete nje shkrimtar), siç zakonisht bejne te gjithe analistet e dobet.

ai kujton se eshte me mire per çiftin, nje jete e plote seksuale (ku seksi te jete prioritet i çiftit) sesa nje jete e veshtire (ku seksi nuk eshte prioritet i çiftit). 

vetem se kete pike, e ka te paragjykuar nga jeta e tij (francezi ben jete me te perparuar, me te mire, me te emancipuar se te tjeret, ky eshte botkuptimi i tij). nuk e provon dot, se duhet me qene filozof i madh t'ja arrije dhe jo nje intelektual anonim francez.

Keta mire qe e paskan pare ne komunizem, kur gjene paska pasur kalerime nga liqeni. Po te kishin ardhur me perpara, i vetmi kalerim qe benin vajzat ishte te ndenjurit siper gomarit kur i conte tek shtepia burrit krah per krah me gomarin e pajes. Po te mos u kishte dhene komunizmi emancipim me dajak, do te kishin mbizoteruar idiotesite fetare dhe provinciale.

Mbase ne emer "idiotsite" e atehereshme nuk kane qene mirefillti fetare por nuk kane qene jo me pak idiotesi, nen çfaredo petke idologjike apo jo te jene gjendur. Sjelljet e njerezve ne marredhenie me te tjeret kane qene te ndrydhura, te vartura nga etika; fort e theksuar ne komunizem. Partia apo pushteti asokohe nuk ndryshonte dhe aq nga format e pushtetit te se kaluares,qofshin me karakter provincial, tribal apo fetar: nderhyrja ne jeten private te njerezve ndodhte ne nivelin lokal e qendror. Keshtuqe i dashur shkabe, ky i yti me ngjan si ekzagjerim me dell provincial te oreve te vona; dajaku si mjet emancipues eshte orbanizem, putinizem, enverizem, skllaverim. Si lajvliks i mireinformuar, kerko jashte si fillim per te gjetur fillin e emancipimit tek shqiptaret e shekullit 20, historine e emigrimit, te kontributit kulturor, intelektual dhe emancipues qe pjesetare te diaspores u kane dhene Shqiperise dhe shqiptareve.

Gruaja para komunizmit nuk krahasohet me gruan pas komunizmit dhe kete e di dhe bufi. Mjafton te shohesh gjyshet me shallvare, te degjosh historite e tyre, dhe pastaj te shohesh vajzat e tyre me funde siper gjurit, te lexosh historite e tyre. Ndryshimi eshte si nata me diten, dhe nuk u be me deshire. Me deshire kishin ndenjur ne vend per shekuj me radhe.

Komunistet vune ne zbatim modernizmat shoqerore te viteve 40, sic i kishin vendet e tjera te europes. Dhe i vune me dajak, sic i vinin vendet e tjera te Europes ne ate kohe. Kedo te moshuar qe te pyesesh neper Europe, do te tregojne qe hanin dajak rregullisht nga policia, nga mesuesit e nga prinderit. Ata hoqen me shpejt qafe traditat e demshme sepse dajakun e menaxhoi shteti, jo turma. Ky eshte ndryshimi.

Sot nuk behet dhe as po kerkoj te behet Shqiperia me dhune ne vitin 2016. Do te ishte idiotesi. Do te ishte tmerr. Ajo qe po them eshte qe po te mos kishin bere komunistet ate qe bene, prapambetjet fetare dhe tradicionale (jo vetem fetare) do ishin zhvilluar per keq dhe problemet shqiptare me te vjetren do te ishin edhe me te renda. Prandaj, i vetmi shpetim sot eshte zbatimi i ligjit dhe njerezit ate duhet te favorizojne. Por ketu sheh turmen te kerkoje moszbatimin e ligjit, dhe pastaj ankohe.

Ke shembullin konkret me katoliket ne veri, ku kafsherite mesjetare vazhdojne dhe sot njesoj si 500 vite me pare, dhe s'ka liri e demokraci qe u ben derman. Jane aq mbrapa ne shkallet e evolimit shoqeror, sa tani ndodhen ne fazen kur vetem nje diktat i forte me dajak i sjell ne terezi, jane ne sjellje njesoj si ne vitet 1920, por jetojne ne vitin 2016. Pa komunistet, si ata do te ishin me shume zona te Shqiperise. Edhe si myslimanet e tejzellshem ne lagjet e kosoves e maqedonise, qe jane akoma me keq.

Nje here pike se pari mos na fol per Europe ti qe flet prej Kanadaje. Une jetoj ne Europe dhe nuk me rezultojne aspak ato qe thua ti. Nuk di cfare argumenti te sjell per te bindur, por po te them se nese do te kishte kercit dajaku Europa nuk do te ishte kjo qe eshte. Nuk do te kishte mireqenie art dhe kulture. Ku ka dhune ka vetem mjerim dhe injorance. Ne europe edhe ne kohe lufte jane cliruar energji pozitive dhe ka pasur jete. Sepse edhe luftrat jane bere me rregulla ( e cuditshme por e vertete).....Tani per te spjegu ty se ca efekti ben dhuna; bej prove e zihu fort me gruan njehere dhe shihe ti se nuk te punon petlla per nja 2 dite. Dajaku te ben budall, si ate qe e jep dhe si ate qe e merr.

Dajaku i Enverit solli mjerim, aq sa edhe sot qe shqiptaret jetojne shume me mire ekonomikisht, nga ana mentale jane si kafshet e zoologjikut.

Edhe per katoliket ja ke fut paksi kot. Katoliket si te gjithe te tjeret jetojne ne kte zoo te perbashket qe quhet Shqiperi dhe nuk bejne perjashtim. Por katoliket e mjere i mbyti turku per 500 vjet dhe me vone Enveri sepse i kishte frike. Ja arsyeja pse katoliket jane me agresive (ne pergjithesi), por dhe tolerant por jo shume te ndryshem nga te tjeret.

Shume nuk mund te flas sepse dua te ruaj privatesine, por kujto se njerezit me te medhenj te kombit i kane nxjerre katoliket edhe pse perbejne vetem 10 - 15 % te popullsise

Ps    Argumenti ktu eshte i pafund por po ti shtojme apo ti heqim pak, ne linje te pergjithshme ky eshte thelbi

...Jo morè!

Shkabu kshu, prej Kanadaje!

mjerimin nuk e solli diktatura por IDEOLLOGJIA. europen e pasuroi diktatura aristokratike, qe nuk ishte ideollogjike. nuk kish arsye Mbreti te rrente popullin, qe une jam si juve. pra ta mbante pushtetin me rrena. etj, etj. (keto gjera ne fakt nuk do t'i kuptosh dot, se do t'i kishe kuptu vete te ishte ndryshe, ndaj nuk po zgjatem hiç)

ps: dhe mos u bazo tek flamuret se nuk tregojne gje te madhe. se ai personi psh jeton ne shqiperi dhe jo kanada.

 (keto gjera ne fakt nuk do t'i kuptosh dot, se do t'i kishe kuptu vete te ishte ndryshe, ndaj nuk po zgjatem hiç)

bravo! e paske kap profil; sa me shkurt o burr se nuk na del koha me lexu 100 e ca komente ne dite qe shkru ti

une nuk shkruj dhe lexoj kurre ne orar te punes. pranej dhe nuk i qahem njeriu ketu.

Ne veri nuk jetojne vetem katolike por edhe plot myslymane. Ne fakt eshte e vertete qe dhuna nuk eshte gjithmone zgjidhje. Por cfare te besh tjeter? Te ashtujquajturit "maloke" jane rezistente ndaj integrimit ne nje shoqeri demokratike. Ndoshta Enveri do kishte bere mire te merrte masa eugjenike si ne Kine psh. lindje vetem e nje femije?smiley

Ore shoq.

Ne kjofte nje lezhjan a shkodran dhe gjithe ajo zona ndermjet malok, ti nuk je shqiptar hic.

Tash me qe te hangri mendera ty; na e spjego pak se ca don me thane malok, kur ka lind si fjale dhe kujt i referohet.

Pusho se le nam!

eshte shoqe more kaurr i derrit!

Flet vete ai ose ajo mar zagar. Nuk i ka thà goja.

Ke nje jave qe i bien rrumbullak o qen stani. Pse nuk e thu se ku e ke hallin. Ne fakt qyshse kam ba debat me ty e kam kuptu se kush je. Me ke dhane nje ndjesi rremuje e pluhuri. Kisha kohe qe nuk e kisha provu ket ndjenje qelbsine.

 

Pusho ore burdalla se po flasim per seks ketu!

Sincerisht nuk e di a e mendon me te vertete ashtu si e thu apo je provokator. Nese esht e para po te them se pak kush mund ta ndjeje mungesen tande nese largohesh prej ktu.

Gjithashtu nese prezenca ime esht e tepert ktu as nuk e kam problem me ik. Sepse Para pak kohesh nuk isha ktu e as nuk e kam problem te mos jem tani e mrapa.

Une kam ec para me forcat e mia e nuk i kam thane kujt faleminders per asgja e as nuk kam ndermend me ndryshu form deri ne deke.

Erdha ktu ne ket blog per te sjell dicka nga vetja dhe per te marre dicka prej jush. Por...

Po ta le ty shqiperine o bukurosh. Beje ti se e ben mire.

Ja, shqiperia sot, eshte fytyra jote

Po rri atqut... Shkembejme dy llafe, ku vete?

Fjala "maloke" eshte ne thojza qe do te thote se nuk eshte perdorur ne kuptimin paresor. Jo i gjithe veriu i Shqiperise futet tek maloklleku. Lexo nje cike mire perpara se te nxehesh. Pastaj iu pergjigja shkabes dhe jo ty.

Prej mishi jam. Gaboj edhe une

Muhabet per femrat e peshkut.

S'e di a e kam than dhe i here tjeter,pat dal nje roman i Neshat Tozajt, "Neser eshte e Diel " dhe vetem se ne liber ishte perdor nje here shprehja "futje duresh" qe ba nami per at liber ne mes tënë. smiley

e kane kap keq me shqiptaret keto te huajt. sa here ka komunista ne qeveri keto fillojne tallin trapin

Nga pershkrimi duket si Shkaba, Komuna e Parisit, tere kohes online dhe nje tendence per koprofili dhe vetabuzim.

Qe te shohesh dike tere kohes online, duhet te rrish tere kohes online. Megjithate, ti je nje tjeter nga ata qe s'mbaj mend t'u kem plasur surratit as qurrat e as sekrecione te tjera, e prape te pelqen aroma e testikujve te mi e s'e shqit dot hunden qe aty. Mos ke krijuar varesi nga ajo lloj arome?

Shkabe, ti askujt nuk ia hedh qurret, por te gjithe t'i hedhin qurret dhe sekrecione te tjera ty. Si shpjegohet kjo?

Sado qe te vish e ta sjellesh hunden aty poshte, duke pritur shpreseplote e lutshem qe te te hedh dicka, po te njoftoj qe per fatin tend te keq, nuk harxhoj me energji me xhaje me te meta mendore qe genjejne si kalamaj nga inati. E di qe s'te del dot e keqja qe te nxora si idiot, dy here rresht, por nuk e zgjidh duke m'u qepur mua nga pas si maniak. E zgjidh duke lexuar ndonje gje qe te zvogelosh injorancen. Kushedi e zvogelon vertet. Shpresa vdes e fundit.

Po ate pra them, vetem ne ti hedhin qurret dhe sekrecionet e tjera, ti hic, u mbushe me qurret tona dhe prape stoik.

Do rregjistrohem me ip te huaj aty. Do i filmoj te gjitha qytetaret e komunes me parizien ne dore dhe do i hedh te liveleak.

Dhe sa per sqarim te qyrreve. Se hodha per ty kete link por ngaqe kishte lidhje me francen.

Mos, u zbulua dhe profesioni i shkabes! Fakte:

  • Vendndodhja: lagja me e mire e botes ku qenka dhe studio e ndeshkimit.
  • Kalon shume kohe ne internet, sidomos ne oret kur atje eshte naten vone
  • Nderron IP gjithmone qe mos ta marrin vesh klientet nga po vjen video
  • E apasionuar pas revistes se femrave Anabel.

 

kjo lloj skllaverie eshte ajo qe nis me call center dhe perfundon me sex virtual 

"Nga call center tek virtual sex"

smiley

 

(nderkohe, "kineastet" shqiptare vazhdojne te bejne filma me mafioze!! smiley )

Ku sexi virtual duket me i ndershmi...

Ku sexi virtual duket me i ndershmi...

 

-konstatim i drejte, sipas praktikuesit  te majte, Kol Balla !

Kjo nuk e ben kol ballen nje proletar modern 

po cfare e ben ?   -nje konservator,  neomiddleclasse-r , aka derr i kenaqun,  mbase ?

Perzjerje mes te trejave, qe ka nxjerre alterego jote e majte

Soderberg ka nje film te perafert me kete teme; por kjo e kalimit nga 'call center' ne 'sex call' eshte idé gjeniale ! (ç'eshte nje "ide kinematografike" ?)

Dicka e perafert nuk ka bere dhe Kiarostami me 'Like falling in love' ...

ekzakt!

ta shohim prape nga java, me shprese, sepse ne mendje nuk ka mbet per keq 

Ekziston nje tradite historike penetrimi dyfelor i te dy hemisferave te trurit te sharabajkes dhe sharabajkut nga profesoret e frengjishtes te ardhur nga "jashte shtetit" (Montpelje). Per kete arsye nuk kuptohet se perse e kini me Shkabe prezervativen qe eshte seksualisht me i lire se ju meqe eshte marksist, ndjek pike per pike mesimet e liberacionit seksual te burrit te Xhenit:

Psh Gjermania Lindore marksiste, nga pikpamja formale juridike ishte me e çliruar se Gjermania Perendimore (pararendese me ligjin per abortin, moshen e lejuar per seks, ligjin per liri pederastie), e ndoshta edhe realisht dhe praktikisht (gje e veshtire per tu evidencuar). Pra ndoshta ne Lindje pallohej me teper se ne Perendim, dhe Muri i Berlinit ra kur ne Perendim u pallua me teper se ne Lindje, keshtu u pallu ene Lindja e rane rehat te dyja felet Lindje-Perendim ne pluripallim universal plurihemisfere dhe plurifele.

Le donne [della Germania] Est si divertivano di più, lo sanno tutti. I livelli di orgasmo erano più alti nell'Est, tutti gli studi lo dimostrano. Dopotutto, era una società proletaria. Niente preoccupazioni borghesi sulla castità fino al matrimonio. 

Negli anni settanta, i tedeschi dell'Est avevano deciso che il sesso e il corpo erano ambiti in cui si sarebbero ritagliati un certo grado di libertà. Da molto tempo la nudità faceva parte della cultura tedesca, e la FKK (Freikörperkultur, cultura del corpo libero) divenne un elemento importante della società della Germania Est. Dalla metà degli anni sessanta, un numero sempre maggiore di tedeschi dell'Est trovava ammissibile fare il bagno nudi, e negli anni settanta il nudo integrale era normale sulle spiagge e in altri luoghi di villeggiatura.

 

Anche a casa, per bambini e adulti, la nudità divenne più comune, soprattutto per la generazione che era nata e cresciuta nello stato della Germania Est. Spesso, per i figli di queste famiglie, il nudismo era la norma. Le case in cui il nudismo faceva parte della vita quotidiana erano tendenzialmente quelle in cui i genitori propugnavano un atteggiamento progressista riguardo al sesso. Questa seconda generazione di tedeschi dell'Est sviluppò verso tutti gli aspetti della sessualità una prospettiva molto più liberale e tollerante di quella che l'aveva preceduta.

La Germania Est, più che una rivoluzione sessuale, ebbe un'evoluzione. Negli anni settanta, il SED dichiarò il proprio sostegno all'attività eterosessuale prematrimoniale e alla maternità esterna al matrimonio. L'aborto fu legalizzato nel 1972, e allo stesso tempo venne introdotta la pillola anticoncezionale. Un importante obiettivo del governo era porre fine alla cultura della vergogna che circondava la maternità illegittima. Questo incoraggiò, in Germania Est, un atteggiamento libero nei confronti del sesso. Nel 1989 un bambino su tre era nato al di fuori del matrimonio.

 

Il ruolo della donna nella società della Germania Est era un fattore chiave della cultura sessuale che si sviluppò nel paese. Dopo la seconda guerra mondiale, le donne della zona di occupazione sovietica erano assai più numerose degli uomini, molti dei quali erano caduti durante il conflitto. Di conseguenza, le donne erano molto richieste sul mercato del lavoro.

 

Inoltre, era diffusa la fede marxista nella necessità di "emancipare" le donne in conformità agli obiettivi della collettività. La parità fu sancita dalla Costituzione del 1949, che prevede che uomini e donne abbiano uguali diritti, tra cui quello di lavorare e di percepire pari salario a parità di lavoro. Nel 1950, la legge per la protezione della madre e del bambino e dei diritti della donna introdusse nuove misure di sostegno pratico. L'istituzione di asili nido e di svariate strutture per l'assistenza dei bambini, il miglioramento dei servizi medici e ospedalieri, il diritto al lavoro e l'aumento dei sussidi finanziari, tutto sottolineava il sostegno dello stato alla donna.

 

In pratica, questa "emancipazione" delle donne della Germania Est era vera solo fino a un certo punto. Tuttavia, il fatto che alcune donne ricoprissero ruoli di responsabilità e posizioni di potere nella vita professionale e pubblica, e che gli uomini riuscissero ad accettare l'autorità di una donna sul lavoro, e che altri si lasciassero mantenere dalla moglie, tutto contribuiva a ridefinire il rapporto tra i due sessi. E questo si rifletteva anche sul piano sessuale.

A metà degli anni sessanta, con l'istituzione di servizi di consulenza matrimoniale e sessuale, il sex counselling divenne un'industria in crescita. Molta enfasi veniva data all'incremento del piacere sessuale della donna. Per esempio, nelle scuole veniva proiettato un documentario sponsorizzato dal Museo dell'igiene di Dresda, sul tema dell'orgasmo femminile e sulle diverse posizioni da assumere durante i rapporti.

 

Gli esperti affermavano che le donne della Germania Est gradissero maggiormente il sesso, e che avessero più orgasmi di quelle occidentali. In generale, si diceva che a letto le donne della Germania Est si divertivano di più. È interessante il fatto che in Germania Est il libro più venduto di tutti i tempi sia stato il manuale di sesso di Siegfried Schnabl, Mann und Frau intim ("Uomo e donna nell'intimità" ), del 1989, che conteneva consigli per aumentare l'orgasmo femminile e promuoveva il sesso fine a se stesso. Manteneva la posizione di testa nelle classifiche di vendita, insieme a un manuale di giardinaggio.

 

Alla fine, l'interesse sessuale trovò nuovi sbocchi: foto di nudi, spogliarelliste e danzatrici erotiche, ragazze da copertina, film licenziosi e animazioni pornografiche. Negli anni ottanta, la tradizionale fama di una Germania Est rurale e conservatrice doveva confrontarsi con il libertinaggio sessuale delle grandi città. A metà del decennio, la danza erotica e lo spogliarello cominciarono a decollare. Chi si esibiva doveva ottenere una licenza delle autorità locali, ma questi controlli venivano sempre più spesso elusi, tralasciati o ignorati.

oh signor, salvaci         smiley

Ne pergjithesi eshte tipike franceze qe seksualiteti duhet te perceptohet si dicka e cliret dhe e "shthurur". Edhe para dy Luftrave francezet perceptoheshin si komb me i seksualizuar ne krahasim per shembull me britaniket apo gjermanet e permbajtur. Ketu ne Gjermani jo me kot grate franceze preferohen pikerisht se jane ne marrdheniet seksuale shume me pak te rezervuara apo te kompleksuara.

"Gratë shqiptare ua kanë shprehur hapur teknikëve francezë se “burrat shqiptarë nuk dinë të bëjnë dashuri”.

Ato pak femra gjermane qe kam hasur te cilat kane patur afera me meshkujt shqiptare nuk me kane folur mire. Duhet te kete dicka te vertete tek ajo fjalia me siper.smiley

Mos na paska turperu ... njonismiley

PS. Nei gjo konkrete, qe dhe te kemi munci te permiresohemi si gjini kombetare? smiley

Po. Shkoni ne shtrat me shqiptare se nuk dihet se cfare del tek te huajat.smiley

Dmth gjermankat thane pse vijne tek ne kur kane me mire? Si vetereklame (jo e ndershme duket) duket.smiley 

Ke thene nje fjale te mencur. Se eshte rritur shume rate i semundjeve veneriane mes bashkombasve. Ngaqe meshkujt shqiptare nuk para kane merak. Vec te shikosh shifrat e HPV si rriten dita dites. E ckusur kane femrat shqiptare te marrin STD me te reja ne treg? Sidomos HPV qe mund te qendroje i fshehur per nje kohe te gjate. Si do shiten vaksinat e shtrenjta thuaj.

 ky francezi, per nga veshja:  kostum/ gravate po e po, por edhe veshtrimi  i perhumbur diku ne horizont,  ngjaka tepke me Koçin e Tetos..smiley

Si shpjegohet qe peshki ne prill maj qit vetem tema sexi

Po se ne kete periudhe hyn konstelacioni i Taurus (demi). Ky ka si planet udheheqes Venusin, perendeshen e dashurise, e cila merr pushtetin e qeveris edhe hipofizen e na dirigjon orkestren e hormoneve. Do me vinte cudi po te degjoja qe s'ia ndjejne efektet dehese Venusit, mua per vete me duken te gjithe njerezit e bukur ne prillmaj.

Nuk e prisja qe tw fusje ne lojw horoskopin

Nuk ka shume lidhje me horoskopin (ne kuptimin qe ky term perdoret sot) pervec permendjes se Taurusit. Nga une mund t'i presesh shpesh interferimet qe bej me mitet dhe pseudoshkencat, sepse jam njohur me astronumerologjine qe ne femijeri te hershme, dhe eshte e veshtire dhe e dhimbshme te ndahesh nga mesimet e vegjeliise, sidomos kur i ke studiuar me themel keto disiplina (sa vjen e zbulon gjera me te bukura), por sigurisht kjo lloj njohje te ndihmon te mos krijosh varesi nga shkenca e mirfillte(sa here e thate dhe cinike) qe te bombardon gjithe jeten. It's beautiful after all. smiley

Cfare shenje je ti Aqua..? 

Une kam lindur ne cusp Ketlina(midis 2 shenjave). Kam influenca dhe nga zjarri dhe nga toka ne perberjen e Egos. Megjithate, Venusin e kam ne Shigjetar, Marsin ne Aries e Pluton ne Scorpio, kto tre elemente ma kane pervelu jeten smiley
P.S: Ti duhet te jesh ndonje shenje toke e perzier me uje.

Shume e vertete! smiley

Po te yshtesh di ti?

Lol, bej yshtje por jo per te gjet nuse/burre.

Te lumte.

smiley

Interesante si shkruesi trajton disa identitete brenda nje shkrimi te vetem, kur mund te kishte bere nje shkrim me po te njejtin thelb pa gjithologji dhe pa renje ne nivele te ulta mediokriteti dhe absurditet.

Po kape thelbin do te thote qe ja ka arrit qellimit shkrimi, 

Reagimi jot si pasoje e efektit dhunes cliruese qi ofron shkrimi

 Reagimi im eshte mosbesim, shok me vulgaritetin e shkrimit. Por pa merak, pse jo dhe i vleresueshem per efekt dhune-clirues. 

Zhizheku ka pasur intuite gjeniale kur lidh politikallin me seksualin (thene me thjesht popullorçe "politika eshte kurve" ).

Nuk eshte e vetmja intuite gjeniale e tij, dhe kjo eshte shenje e kohes epokes karikature ngambrapa: vetem kllounet kane aftesine te intuitojne te verteta gjeniale.

 

Te gjitha sigurite i keni kuptuar ju, me Marks, Tarkovsk, Zhizhek, i modhi Godard, por fatkeqsisht nuk keni kuptuar me te sigurten e te sigurtes, se pa ndreq punen e seksit nje mut te madh behet ne politike (siç ka ndodh ne te vertete ne France e kudo).

Siç i tha, tek Dimri i Vetmise se Madhe e fejushmja e Besnikut (perkthyesit te Enverit ne mbledhjen e 81 partive ne Moske), vjoliçelistit me biografi te keqe mbasi e palloi nen tingujt e Kavalkates se Valkirjeve:

Me q* sikur te isha klase e permbysur! (une poshte, e ti siper per te vezhguar horizontet e te ardhmes se mos po vjen demokracia si ne France!)

Ku cudirat shqiptare? E sa per seksualitetin ne komunizem,si shpjegohet qe edhe ne kapitalizem vazhdon ky "ankth" lidhur me te? Ose e shpjeguar me qarte.. ".. nëpër rrugët e kryeqytetit mbretëron një tension seksual fort i prekshëm. Djemtë, ulur në bordurat e parqeve, shohin vajzat që u kalojnë përpara me vështrime plot epsh"..! E te mendosh se nuk ulet me njeri ne bordura, por edhe apartamente plot shyqyr, edhe gjellra te gatshme..

ajo shpjegohet thjesht qe shqiptarkat nuk ta japin lehte. jane interesaxhije. shumica femrave (mesdhetare) duan burre, nuk e imagjinojne dot jetesen vetem. prandaj dhe nuk jane te lira seksualisht. 

femrat e veriut nuk e kane problem jetesen vetem, kjo i ben dhe me te lira seksualisht. dy here ta besh me qesh, ta jep europiano veriorja pa problem. se ka problem te lidhet e te zgjidhet disa here gjate jetes se saj. 

ndersa shqiptarja (dmth shumica) synon martesen. s'dune me u gabu ne zgjedhje. si ne kur shkojme ne dyqan me ble diçka. duhet zgjedh mire malli, qe mos behesh pishman me pas.

Gratë shqiptare ua kanë shprehur hapur teknikëve francezë se “burrat shqiptarë nuk dinë të bëjnë dashuri”.

 

se  mos ka then ndonje teknik per veten e tij ore dhe e ke kuptu gabim smiley  

se me sa kam degjuar  smiley, grate shqiptare jan shume te kenaqura smiley

Vetem grate shqiptare nuk flasin kurre per marredheniet seksuale me burrat e tyre! Jane te ndrojtura nga natyra dhe jo mendjehapura. smiley

ti po thua kur kosniderohej seksi armik i klases 

Thashe se po flisnim per temen smiley 

tema ben fjale per ate kohe kur seksi quhej armik i klases

edhe sot nuk eshte se kushedi femrat shqiptare jane ndryshe...smiley

varet nga lloji i femres, ka shume lloje femrash, dhe kjo varet nga shume faktore. gjithsesi ne po mundohena qe femra te jete mendjehapur dhe te dije te ballancoje jeten e saj smiley

duhet me e kapercy kompleksin e "nderit"  ne sy te tjereve dhe berjen nen rrogoz nga deshira. 

por tekniku francez po na thoka qe grate qenken qare per mungese seksi. pak si e dyshuar me ngjan

a bejn seks shqiptaret, pyeti nje e huaj dikur nje djal shqiptar- te shkun monat , ia preu tjetri smiley

 

 

“I dashur shok”!

Morëm raportin tënd mbi gjenjden në organizatën e partisë në brigadën e VII­të. Metoda e punimit në celula e në byro të ndryshme të brigadës është e mirë por vetëm duhet që kjo të mos jetë okazionale por të vazhdohet edhe ndihma nga ana jote si dhe kontrolli i zbatimit të detyrave që iu caktohet, të bëhet i dendur…. Kadriu mori mjaft shënime kur erdhi këtu, për përgatitjen e e një aktivi si dhe tema të ndryshme që mund të përgatitni dhe ti mbani në brigadë. Artikujt dhe qarkoret e ndryshme që ju vijnë, duhet ti këndoni me kujdes dhe ti punoni. Për shumë çështje që kanë ngjarë atje në brigadë, janë në lidhje me abuzime, vjedhje dhe çështje seksuale kemi biseduar me Lilen dhe ay do të vërë në korent për zgjidhjet që mendojmë.

 Çështjet e dashurisë së lirë duhet të shtrohen drejt dhe me guxim e sidomos për anëtarët e partisë. Por s’mjafton të shtrohet drejt por edhe të dihet e të zbatohet pa kaluar në ekstremitete. Do të jetë një gabim i madh e do të kemi mjaft dëme në rast se e shohim këtë çështje në mënyrë sektare por nga ana tjetër do të kemi humbje në rast se e keqkuptojmë dashurinë e lirë e shkojmë në kurvëri. Duhet gjetur rruga e mesme dhe e drejtë. Për të shkuar drejt në këtë çështje duhet që ata shokë dhe shoqe që bashkohen duhet të kenë kuptuar rëndësinë e bashkimit i cili nuk mund të jetë i plotë dhe i durueshëm në rast se shikohen epshet seksuale…

Vetëm ku qëndron e keqja? Shokët tanë kur bashkohen procedojnë më parë nga përmbushja e aktit seksual pa marrë parasysh asgjë tjetër dhe më vonë atyre iu bie ndërmënd ta njohin më mirë shokun që kanë zgjedhur por aherë deziluzionet janë shumë të mëdha dhe shkëputja bëhet e paevitueshme.

Një gjë e tillë mund të ketë edhe konsekuenca të këqija në rast se keqkuptohet nga shokët, pse aherë të gjithë do të shkojnë çifte­ çifte për tu njohur më mirë dhe të harrojnë çdo gjë tjetër. Këtë çështje nuk duhet ta shtroni në mënyrë që ajo të bëhet çështja kryesore e ditës dhe të harrohet çdo gjë tjetër. Seksioni politik suprimohet pse shokët e këtij skesioni me përjashtim të Ramiz Alisë dhe deri diku të Myzafer Trebeshinës, nuk e kishin kuptuar detyrën dhe lëshime, gabime, neglizhenca janë regjistruar në aktivitetin e tyre….

Ne shqiptaret edhe seksin duam ta bejme krenari kombetare! smiley

Seksi brenda çifteve mbaronte kur ishin 40 vjeç!

Po normale, atëherë plakeshin gratë në kuptimin e plotë të fjalës. Flokët kishin filluar thinjat që dukeshin qartazi, se boja vetëm kur bëheshe nuse përdorej; tualeti ishte lënë mënjanë, se demek vetëm nuseve të reja u ka lezet, veshja  fillonte duke errësuar ngjyrat; po dhe ndonjë nip apo mbesë që duhej të përkujdeseshe, se martoheshin shpejt robt, nuk harxhonin kohë me mastera idiote si këta sot. lol 

Po neve që na zuri demokracia në adoleshencë, thuaj, ngelëm duke i parë ato skenat me grilat që krijonim me gishtrinjtë tanë. Mo e krijoje po deshe, se të shikonte shtrëmbër babi lol

Nejse, ketyre francoizve u duhet dhene titulli "Pishtare (mbajtes) te komunizmes"smiley

S'eshte e vertet qe seksi mbaronte ne te 40-at. Aty fillonte kurveria e vertete, ne momentin kur i jepnin drejtim jetes e kalamaqte na u bene burra e shohin punen e tyre.

Kjo e 40 vjeceve mund te jete dhe si bicim "keqkuptimi." Ku ishe gjithe diten moj? Ja me nje 40 vjecar vendas, po ti e di qe keta s'bejne gje m'ate moshe, thjesht beme "ankete" per ate librin qe do bejme.smiley   

Donald Trump sot pritet te fitoje ne te 5 shtetet e rradhes.
Qe kur Rama i beri thirrje popullit amerikan per rrezikun Trump,populli amerikan ka vituar ne 6 shtete pro Trump me duference te frikshme nga vendi i dyte.
Dhe nuk jane shtetet e Jugut por shtetet e Verilindjes qe konsiderohen te zhvilluara ato qe po votojne per Trump me 30-40% diference.

Ky muhabeti i sesksit ne komunizem eshte vertet koti.

ti vazhdon t'i qendrosh besnik Hillaryt apo jo? se nga ca lexoj, lengezohesh dita-dites per Trumpin

Jo e kam ndare mendjen per Hillaryn do te votoj, Bredharak.

Thjesht po me pelqen Trump se po i sjell republikanet verdalle.

Me kete rast edhe Rames po i dhemb koka nga budallalleqet qe tha kur erdhi ne SHBA.

Shqiperia ne vitin qe flasin keta profesoret kishte moshen me te re ne Europ, kjo trego qe shqiptaret ishin te fuqishem ne sex, dhe ne drejtimin e duhur , ku fara nuk ikte kot , po mbillej e shendetshme , popullsia u shtu, robt bonin nga 5-6 kalamoj,familja ishte e shendetshme dhe e shendoshe , e moralshme 

sot mjaftohen vetem me dy femij ,  ka tendenca edhe per me pak,  ose  aspak,  per shkak te veshtirsive per rritjen e femijve .

por  kjo tendence njesoj si ne France, Angli Gjermani Itali, Suedi, ndikon ne plakjen e populsise ku ne Europ dhe vendet e zhviluara, plakja e popullsise eshte ne rritje , me nje fjal `liria e sexsit `  me moralitetin e pamoralshem  ne fakt,  ka frenu shtimin e popullsise dhe ka  shkatru famijen, si qeliza baze e nje shoqerie,

Dihet boterisht qe fuqia dhe niveli i sex matet me numrin e femijeve. Mos harro qe perpara "vitin qe flasin keta" shqiptaret benin dhe me shume femije. Madje familjet ne fshatra benin me shume femije se te qytetit. Pra familjet fshatare ishin dhe me te fuqishme ne sex.

Qenka per te ardhur vertete keq per grate e disave. Tani po kuptoj pse ka gra qe dredhin bishtin me te tjere.

Po punonin shume ne fshat, ne pronen private dhe kooperatviste, prandaj , Tv s`kishte ,  dhe i vetmi entertainment  per grune dhe burrin ne fshat ishte sexi, naten, me drita te fikme...ajri ishte i paster ushqimi ishte bio, Fshatare kane qene te palodh, ke pa ndonje fshatar me bark ? smiley 

me qe jemi tek puna, se disa i bojne bisht punes, prandaj kane probleme ,  smiley  po te pershendes me nji kong te viteve 70, pak a shume kur kane qene keta francezet ..

CHI NON LAVORA NON FA L'AMORE

 

Ç'jane keto qe e dredhin bishtin!

Ç'jane keto qe e dredhin bishtin!

prostituta me kulture ! 

qe nga nje shitse oridenere, te prish familjen, dhe te merr pronen, Pra keto njohin shume mire ate placken dhe e transformojne ate ne kuti floriri !  smiley Ja dine vleren !  Kurvat jane me fat ! Ne qoftese e pe ate programin "Shihemi ne Gjyq " 

Ke lagja ime shumica e plakave Jane te divorcume dhe I kane dashnoret nga 10 Vjet me te vegjel.

Toy boy 

Gjithsecili ka qejfin e vet, sduhet me I paragjyku plakat, perkundrazi me marr ca leksione smiley

E gjitha kjo me siper tek gjyqi i famshem eshte aktrim, ato te shkretat per 100 mije leke dalin ne tv dhe luajne rolin e shkruar nga regjisorja Eni Cobani. Turp. 

Mos e nderro, qeka lagje e mire. smiley

  smiley Une thashe se do thoje merr shembull nga plakat. 

Ca shembull mi Ketlin, Ku ka shance te shembullojme, na Kane injektu prinderit ne palce Sedren, me mendu kshu gjerash te dalin ne enderr: "Turp, turp, nuk je më goca jone"

Te ishe djale do ishte ndryshe, nuk do te thoshin turp, por "te lumte pushka " ose mbaj si dashnore por mos na i fut ne shtepi.. smiley

Ate e di vete ajo, po te pakten konkurrencen e ka te dobet.  smiley

Plaka mo te mbaruara me djem te rinj smiley Sa po qesh! Je shume i keq per keto gjera..

"popullsia u shtu, robt bonin nga 5-6 kalamoj,familja ishte e shendetshme dhe e shendoshe , e moralshme."

Nese e ke fjalen per periudhen e monizmit kjo po eshte e drejte sepse 70% e shqiptareve atehere jetonin ne fshat. Jetesa ne fshatin e asaj kohe ishte e veshtire, pune krahu e lodhshme per te cilen te duheshe ndihme. Dhe ndihme ketu ishin femijet. Sasia e femijeve ne familjet fshatare nuk varej nga perfytyrimet romantike te prinderve atehere, po nga nevoja per te punuar token, arat e per te ruajtur bagetite. E njejta gje edhe ne Europe dikur para dy Luftrave.

"sot mjaftohen vetem me dy femij ,  ka tendenca edhe per me pak,  ose  aspak,  per shkak te veshtirsive per rritjen e femijve ."

Sot njerezit jetojne kryesisht ne qytet ose metropole se ai ofron me shume mundesi punesimi. Dje benin 5-6 femij po nuk investoheshe tek ata. Te peste a gjashte femijet rrinin analfabete. Sot bejne dy po ama investohet me shume tek ata. Cohen ne shkolla te larta, se kohet kane ndryshuar. Sot nuk ia vlen te jesh fshatar i pashkolluar gdhe. Nuk can dot.

Shtimi i popullsise nuk eshte gjithmone pozitiv. Perndryshe Kina nuk do kishte futur politiken demografike "nje femije". Per te zgjidhur mbiplakjen mjaftojne vetem dy femije per koke. As me shume dhe as me pak. Pra te duhet nje demografi mesatare 2.0 ose 2.1 femije per grua.

 

Seksi eshte shendet 

  drejt !  pa pune pa te ardhura ska shendet, dmth sex smiley 

Te drejte ke ata qe nuk bejne jane koce e lekure! smiley

po pse, kot e kemi ne hapirriqi-nesmiley

duhet pranuar qe vajzat kane qene me te kompleksuara se djemte!   megjithese, nje perpjekje e nje vajze te katit te pare ,me cunat 14 vjecare te katit te dyte e te katert,per nje threesomesmiley,me ve ne dyshime te forta!

nje tjeter minus per femrat, ishte qe nuk e rruanin!

174 komente and still going! tregues qe peshku do me shume tema me fjalen 'seks' mren

kohe perverse, shoqeri perverse , si shkruante shoku Pil(l)o, jam i pamoral , kush ishte ne KQ me moral !!!!

shkrimi nuk ka arrite te pershkruaj mbrendesine e shoqeris se atehershme, ndjenjat jane gjithmon njesoj , liria e ndjenjave eshte tjeter.

shkrim koti, si gjel papupla.

Hiqni dore nga femrat shqiptare ore njerez!

Jane materialiste dhe nuk e dine akoma ku e kane kufirin.

Te pakten keto ketej e dine se sa mund te arrijne dhe te respektojne shume me teper se shqiptaret...
Me femrat shqiptare do te jeni gjithmone ne ankth,pasi asnjehere nuk kenaqen me cfare kane arritur.

Se shpejti do te leviz ne LA:
Ju pershedes me nje kenge te bukur smiley
https://www.youtube.com/watch?v=Ph5i8x-USQU

e ashpersove shume qendrimin tend ne lidhje me femrat shqiptare, me duket..  - ok,  ''te heqin dore'',  por pasi te bejne te famshmen  testin e unazes..smiley  se nuk i dihet, ne varesi te testit, mund te qelloj e mire edhe shqiptarka..smiley

Po lere fare testin e unazes.

Nuk e dine kufirin ku e kane keto tonat.
te pakten keto ketej e dine se sa mund te arrijne dhe kur e arrijne dhe je ti,te respektojne.

Degjo ACDC1 ne kete pike.

Per kete muhabetin e materializmes e meqe ke nijet te pliksesh me amerikanka saken se u le karten tende te creditit ne dore smiley

Ky sikur ishte dhe si bicim patrioti i madh. Te rente ndonje amerikane ... nga ato per t'i djeg me benzine, thuaj, e do t'i kerkosh shqiptarkat me qiri.  smiley

Do haje mjalte ACDC mjalte te huaj.. smiley

Qe poshte mjaltit ka dhe gje tjeter ka, po sikur kaperdihet me mire ajo e sojit tend.smiley

Ca amerikanesh monstra me ka qelluar te njoh mo Tironaaa. Nuk shofin dot njeri mbi veten, behen keq dhe do leshojne perdite nga nje perle me te prish terezine.

Ne LA s'ka gra shqiptare? 

Gjithashtu, sikur LA ka reputacion te keq per njerezit materialiste, apo e kam gabim?

Nuk kam shkuar akoma ne LA.

 

E paske gjet amerikanen ti? T'lumt! Na le rehat ne t'tjereve te gjejme nga soji jone, mos te genjejme veten duke bere sex sa per te thene e fol gjith jeten gjuhe te huaj me njeriun qe supozohet te jete me i aferti. Sa per femrat amerikane, i kam pa, se me lidh puna perdite, te gjitha nje format kane, i njohin kufijte sepse e kane me se normale te mos shkojne pertej have sex and some fun ne nje lidhje dhe te zbatojne formulen e akullt "sma ka per borxh, sia kam per borxh", a thua se skane gjak ne trup. Mos flas per miresjelljen e stampuar ne fytyre, kur nxjerrin gjithe thatesine qe kane perbrenda. Jane dhe shume xheloze dhe gjith cmire, perpiqen si te te gjejne difekte kur shikojne qe punon shume dhe ke sukses dhe ke shume shoqeri. Po sa pa edukate qe tregohen mor Zot....i rrofte please dhe thank you qe e perdorin vend e pa vend ne fjali duke kontraktu ne maximum vetullat.
Une kam patur mendim sh te mire per amerikanet, tashi me eshte bere si obsesion, me duken te gjithe pa shpirt.

E paske gjet amerikanen ti? T'lumt! Na le rehat ne t'tjereve te gjejme nga soji jone, mos te genjejme veten duke bere sex sa per te thene e fol gjith jeten gjuhe te huaj me njeriun qe supozohet te jete me i aferti.

Po s'e gjete dot shqipo, mesoi shqip te huajit, verja nofken Muço, beji mustaqe me laps po s'pati, dhe pas seksit futini nje dore muhabet shqipçe (ta tregon Beluli barsaleten po s'e di) smiley

Sa per femrat amerikane, i kam pa, se me lidh puna perdite

Tjeter gje vec me te pare, come tell us your pershtypjet kur edhe t'i kesh ngrene smiley

Shiko, veshtire te fusesh te gjithe ne nje thes, sidomos ne Amerike ku ka goxha diversitet ne te gjitha aspektet. Nga ana tjeter, ka disa tipare stereotipike qe hasen tek shume/shumica e kesaj apo asaj kombesie, e te tilla ka plot dhe per ne shqipot, si pozitive e negative. Tek e fundit jane preferenca personale, s'ka patriotizem ne krevat (se as tingellojne mire shprehjet tip ec te *ime per memedhene) aq me pak ne mardhenie sentimentale afatgjata. Te perbashketa normal qe kemi shume me shqipet (shoqi-shoqen) po kjo varet nga individi se p.sh. mund te gjesh ndonje qe eshte arketipi i tipareve negative dhe te rrofte qe flet shqip.

Speaking of kombesive, meqe jeton n'alemanie, gjermanet/gjermankat si jane krahasuar me shqiptaret dhe amerikanet? Neve ketej ne Amerike qe s'kemi njohur ndonje gjerman/ke kemi degjuar vec stereotipet negative me ato fetishet pitederrit smiley Per kinezkat na ka thene argendis qe jane floricka, vetem qe s'dine te bejne byrek ose buke me gjalpe e sheqer smiley

P.S. Stalker, ai filmi i Sodebergut qe permende duket interesat per projekt te vogel. Ebert e paska vleresuar, which means qe duhet pare.

P.P.S. Juve qe jetoni ne Shqiperi kujdes me keto gilivilit rrugeve se do dilni ne resmet e Googles. 

xhibi pls mos e banalizo biseden se s'kane lidhje intimiteti me patriotizmin. Me meshkujt shqiptare me eshte dukur shume i veshtire raporti ne aspektin emocional, sa per kronike kam ardhe ne shtepi me nje traume te fresket fare: shqiptari mori te pinte xhelin higjenizues te duarve se i perserita qe une nuk shoh ndonje lidhje midis nesh. Me erdhi shume papritur sepse nuk e prisja nje presion te tille nga nje njeri i pjekur qe s'i mungon gje dhe qe mund te kete cilen femer te doje. Por piu, s'e besova qe do pinte dhe e lashe namin ne kafe per ta ndaluar. Nuk di te them sa jam tromaksur dhe nuk kam ku ta qaj hallin. Ngela duke pyt veten pse duhet te me ndodhin kaq situata ekstreme, une i kam tmerr dramat. Dhe kur degjoj ACDC qe flet si adoleshent i vonuar, me vjen natyrshem reagimi. Une s'e kisha ne aspektin e tradhetise ndaj atdheut, por ne faktin qe jam gatuar shqip dhe me mire rrezikoj sesa te genjej veten me te huaj qe sado te shkoj mire nuk do kem kurre connection to the heart, do te kete nje prag understanding te cdo gje qe them. Sepse gjuha dhe zemra jane nje.
Sa per amerikanet, sinqerisht nuk ekzagjeroj qe te gjitha femrat amerikane qe kam njohur me kane lene nje shije te hidhur. 100 here me mire te ma thote me mimike qe nuk me suporton dot, sesa tani te beje si shume e dashur "waaa u look gorgeous today" dhe nga mbrapa 100 intriga te nje niveli ordiner. Nuk kam pa kulture te asnje nga amerikanet qe kam njohur, e di qe ne US ka shume diversitet, por me ben dhe cudi fakti se si ka mundesi nga keto dhjetra femra qe kam njohur ketu te mos njoh nje qe nuk e grin perbrenda egoizmi e xhelozia...nuk di c'te them. Kete shqetesim une e kam serioz dhe, nuk eshte se me ben pershtypje po t'i dalesh ne mbrojtje me shaka te tipit "jo po e hengre, jo po s'e hengre". Une edhe per femrat gjermane mund te flas sic i perceptoj, s'kam patur eksperienca te keqija me to so far megjithate me duken, te ashpra, llafazane normalisht, pak te ftohta ne gjendje normale, por kur jane tape hapen komplet...ne te gjitha drejtimet...ose kur miqesohen. Sterviten si kafshe (palester, vrap, hypin maloret me bicikleta perdite), gjysma i rrafin meshkujt shqiptare (ne kuptimin qe nese i mat me force ne shume disiplina i mundin). Nuk kane shije estetike ne te veshur, ne krahasim me IT dhe FR, fare. Kto me vijne ndermend. Nje pjese e madhe e kane provuar me femra te tjera. Ka dhe lesbike plot.

Sidoqofte nuk i ngaterroj pershtypjet e mia te zakonshme me stereotipet. Se une i shikoj te gjithe njerezit njesoj kudo qe te jem, dhe s'i kam te larta expectations. E vetjma gje qe dua eshte te mos me prishin terezine (3 jave kam qare nate per nate prej atyre). Thjesht shpreha shqetesimin tim si replike me naivitetet e ACDC, qe kujton se lidhja e lumtur eshte "ta dije ku i ka limitet". Por jam shume pa filtra ne gjithcka qe shpreh, per kete jam e vetedijshme. Nuk ta shaj ty as Ameriken (se neser pasneser mund te jetoj vete atje) as amerikanet qe ke ngrene, se dukesh me shije. Te befshin mire.

Aqua, me shume se banalizim ajo e te ngrenit qe nje shaka, gjithashtu dhe kjo ne kllapa (qyqja sa p...fobike qe qenke sikur te detyroi njeri t'i haje vertet smiley) spunto nga nje barcalete e lashte te degjuar nga pleqte, i tregonte nje shqipo qemoti nje tjetri per dicka moderne (asaj kohe) qe gjoja e kishte pare. Ti e ke pare vete (avjonin/vaporin), e pyet i padituri i sinqerte. Une jo vetem qe e kam pare po e kam ngrene, i thote ky, se kujtonte qe behej fjale per dicka qe haej. 

Kete historine e shqipes qe deshte te pinte xhelin e duarve duhet te na i tregosh pak me gjate se qenka e forte. Ky dmth po te kercenonte ty qe do i jepte fund jetes me xhel nqs ndaheshit, apo e kishte per te te impresionuar romantikisht tip une per ty pi xhel dhe po s'u binde pi dhe ate shishken me te cilen lyen thonjte? The dude has made my earlier point, qe te qenit shqipe s'eshte atributi kryesor, se nqs fiksohesh o shqipe o s'ka p.sh. mund te detyrohesh te kompromentosh nga xhelpiresi tek ndonje tip xhaSulist si ACDC-ja qe te do kryesisht per te gatuar e per furik (dmth do te te duhet edhe kurs kakarisjesh qe ta impresionosh) duke i thene vetes te pakten eshte me i mire se shkabat. Kjo qe vec nje keshille miqesore (hopefully s'e kisha pjeserisht e pa vetedije per t'i mbushur mendjen vetes), megjithate jam i vetedijshem qe shijet jane personale dhe s'ka receta one size fits all ne keto raste. Good luck smiley

Pyetjen per gjermanet e kisha ne pergjithesi ngaqe s'kam njohur shume, ata pak qe kam njohur me kane lene pershtypjen e stereotipit: korrekte, puntore, te ftohte ne sjellje, gje qe i ben te duken edhe me te ftohte se c'jane. Desha te dij sa qendrojne stereotipet me shumicen e e atyre qe ke njohur ti meqe jeton aty. Amerikanet, nuk ofendohem po ti shash aspak, ka plot pa kulture e injorante etj, por etiken e komunikimit e kane padyshim pozitive, vetem popujt qe s'e kane dhe jane me te vrazhde mudohen t'ia minimizojne kete gje amerikaneve. P.sh. shqipet e sapoardhush normal mundohen te tallen, tip, keta amerikanet budallenj thone te lutem dhe faleminderit kaq shume, vetem qeshen (a thua se turinjte e vgrenger jane me te kendshem). Gjithashtu s'jane aq te djallezuar e me ta futur sa ne shqipet. Cdo milet ka ane pozitive e negative, po shpesh negativet tona na duken me te vogla se te te tjereve.

Jo xhel thonjsh, ishte xhel duarsh antibakterial nga keto qe mbahen ne cante. Se e kisha nxjerre ne tavoline pa marre parasysh qe mund te ndodhte nje akt fatal. Nuk ishte hera e pare qe po i thoja qe s'e vazhdoj dot me me ate, sepse me kishte taken si shume for granted dhe, eshte i llastum dhe i pandreqshem dhe nuk e shtyja dot me. Plus kujton se po pati te dhena te mira fizike dhe sociale, e ka siguru tjetrin forever. Sa here e kishte thene shprehjen " e ke shpirtin katran, do me mbash ne ndergjegje", nuk e kisha marre seriozisht se ehuu ate pune ka, thoja. Po kur i thashe me shume vendosmeri 'it's over', u be shume keq, mori xhelin dhe filloi ta pinte, oh my God me iku petlla, edhe ate kisha mangut. E di veten te pakontestueshem dhe nuk e pranon dot faktin qe dikush mund ta ndaje. Por nuk ecet me presione, eshte rruga e mbrapshte. Plus une s'kam cte bej nuk shtirem dot, ca kam perbrenda mire-keq, e nxjerr...se s'i duroj dot prapaskenat, apo kur nxirren arsye te paqena per ndarje, kot se t'vjen keq. I behet nder tjetrit kur ia thua cope ku e ke hallin, kontribuon ne zhvillimin e tij si person, edhe pse ndonjehere duket e dhimbshme.

 I behet nder tjetrit kur ia thua cope ku e ke hallin, kontribuon ne zhvillimin e tij si person, edhe pse ndonjehere duket e dhimbshme.

Ide e mire per biznes online. Hap posten elektronike dhe shef nje email nga ratemyex.com tip, turqeta Aqua, po te kontaktojme t'i besh nje krreview Mr Xhelpirsit. Ai e vlereson fort opinionin tend dhe do te te kontaktonte vete po mendoi se ti do ndiheshe me pak ne siklet nese kete gje e ndermjetesojme ne. Vazhdon me forumularin ku ti ploteson sondazhin, ca i pelqeje, ca s'i pelqeje, etj, mbyllet me faleminderit qe kontriubove ne permiresimin e Mr Xhelpirsit si partner romantik, urdhero nje gift card per te blere 2 shishka xhel dhe nje shishke pepper spray falas. Dmth te gjithe pertifojne dhe askush s'vihet ne siklet, me perjashtim nqs hackck-ohet & leak-ohet database e asaj faqes. 

Derisa te hapet si sherbim, dergoini vete email-in ose  smiley  eksave dhe ypsilonave.

Sa me fat qe je...ku i gjen keta tipa! smiley Sa inat me vjen me veten si nuk kam pasur nje rast qe dikush te vdiste per mua! smiley

Po ca fat mi Ketlina...fat mizerabel, i bukur nga jashte i kalbur nga brenda. Keto jane skena. Robi qe vdes me verte per tjetrin, mbyllet ne dhome dhe vajton, nuk shkon t'i thote mallkime dhe t'i beje filma qe te ndjehet sa me shume ne faj. Se kto lloj tipash me pikasin si personin ideal per telenovelat e tyre se e shikojne qe jam natyre e paqte dhe qe mundohem te mirkuptoj....dhe mendojne se do sakrifikoj veten per cdo zullum qe bejne, dhe meqe une nuk bertas me shume se ata, dal e keqja ne kete mes.

Xhibi, qyqa qyqa smiley une teorikisht e bera timen, i dhashe nje leksion si mos te pesoje tw njejtin fat me femrat e tjera qe do kete. Praktikisht e ka vete ne dore.

Mu si ne filma, na mahnite

smiley ke pare ndonje film keshtu ti al bano ? 

Duhet te kem pare, Kejt

Nese nuk e kam pare duhet ta shof..

Albano kjo seshte gje hic. Sa ngjarje te cuditshme me ka dhuruar fati, s'mbahen mend, si per ironi, se gjithmone kam dashur jete te qete, pa zhurma dhe buje. Dhe e bukura eshte qe edhe shokeve dhe shoqeve qe kam, situata te ngjashme iu ndodhin. Per me shkrujt libra. Njs. Fln qe m'u gjendet prane ne dite te veshtira. smiley

Aqua jemi me ty, mos u merzit se po te tregojme historite tona do te duhet te qash pa pushim, me mire mos te fillojme.. smiley Nejse perqafime e dashur dhe flm qe i ndan me ne historite e tua...smiley

you're welcome..

gjithnje do ta gjesh nje divan peshkor ku te rrefeheshsmiley

Ka ndonje prift ketu ne peshk? 

kto lloj tipash me pikasin si personin ideal per telenovelat e tyre

Ajo qe eshte me me interest per ty eshte pse i gjen ti tipat e njejte, jo pse te gjejne ata, as in why you date them. They say qe njerzit shpesh ri-zgjedhin te njejtin tip partneri/je pavaresisht mos-suksesit te meparshem me ata tipa, shumicen e rasteve pa qene koshient qe e bejne kete, e mbase ngaqe atraksioni ndaj disa tipa(reve) overrules anen racionale, ose i shpeton krejt asaj. Blink-u i Gladwell qe interesant ne keto ceshtje, u be kohe qe e kam lexuar...nje point i tij ishte qe shumicen e rasteve njerzit lidhen jo me ata tipa/tipare te cilat i paraqesin racionalisht si me te rendesishmet, ngaqe s;jemi gjithmone koshiente per shume tentakula qe na terheqin drejt njerzve (jo vetem ne romance) apo gjerave te tjera ne jete. Tip, ti kujto se preferon quinoa ngaqe eshte me e shendetshme po e has veten duke ngrene pilaf shume me shume here. Do thuash ti pilafi eshte ku e ku me i shendetshem se keku, ashtu eshte. Plus qe Pjeri do thote qe pilafi shkon dhe me qofte, jo vec me kofsha pule. 

Jo jo, mkishte pikas i pari. Njerezit qe me pikasin vete te paret kshu me qellojne gjithmone. Por une mendova se mund ta perballoja. Po ndodhi qe te pikas vete e para, nuk e kam me te menduar, s'mendohem fare, eshte si nje rrufe qe me ndodh ne koke, dicka e tipit love at first glance, pa arsyetuar dhe pa pritur te flase tjetri. Se kam shume shenja zjarri ne horoskop qe me prishin pune do thoshte zonja Tefta.

Nuk besoj se ndryshon shume ajo se te pikasi i pari apo i dyti, ti s'do e date-je po mos e kishe pelqyer. Apo e date-e kshu si place holder sa te pikasje ndonje vete dhe te doli xhelpires? smiley I'd say probably dalldi (lust) at first glance, se veshtire ta quash love. Megjithese ti qenke pak horoskopiste kshu qe ben vaki ke nocione te tjera per dashurine. But more importantly, kur i pikas vete, me c'menyra ja hedh grepin, apo shton tundjen e flokeve smiley​ qe ta hedhin grepin ata? 

Ketlina, hape zemren se ne do te te ngushellojme edhe ty e kedo tjeter ketu, prifterinj s'jemi po do behemi me pahir per kauzen, sic u be Noli per pavaresine e Shqiperise nga kisha greke smiley

Xhibi prift? nahhhhh smiley Ndonje Satan edhe mbase behesh.. 

E ti para satanit do preferoje te rrefeheshe tek prifti qe eshte nje njeri seksualisht i frustruar e qe do e kete mendjen ose tek crotch-i yt ose i ndonje kalamani nderkohe qe ti i hap zemren per ndjenja delikate me dhimbje e kthesa si te Plloces ne mos si te Llogarase? smiley (c'i themi crotch ne shqip?)

Speaking of horoskopit, disa tipa te shofin doren dhe te tregojne fatin, Albano paska nevoje vetem te te shikoje  2-3 komente n'Peshk smiley

Jo jo se ndryshojne shume ne natyre pikasesit nga te pikasurit. Si place holder nuk mbaj kurre njeri, If I give a chance ia jap seriozisht per long term relationship, dhe rasti konkret insistoi shume dhe une thashe me vete ok, mos behem me fiksime dhe paragjykime, do ta provoj se ndoshta shkon mire. Edhe pse ne numerologic chart i kishte numrat icik te dhunshem dhe jo shume ne harmoni me mua. Kur pikas vete? Me ndodh rralle, s'ka lidhje me lust, por perpiqem sa mezi te jem e permbajtur, jo me floke...po si me thene, my face behet shuuume e lexushme, shume direct.

Epo edhe po te ishte place holder s'do qe qameti se njeri je dhe ti. Nje nga keqkuptimet (misconception) me te medha ne keto ceshtje, kontribuar nga te dy gjinite, si dhe nga popkultura (pervec traditave), edhe ne vendet perendimire, eshte stereotipi ne shumice i paqene qe meshkujt mendojne ose kane nevoje me shume per seks sesa femrat, apo qe femrat s'i japin rendesi anes seksuale sa meshkujt, etj. Tek kulturat jo-perendimore jane edhe me te theksuara, tek te dy gjinite, ndaj dhe ka me shume shtirje dhe mungesa te komunikimeve te hapura. 

Tashi ky i xhelit qe shqiptar a i huaj, dhe sa shume ju bene duart pis qe kerkonte piceta te njometa (as opposed to te thata ose te shkonte t'i lante duart ne banjo), dhe ja servire ti embelsiren me lajmin e ndarjes apo e kerkoi vete si cjapi tek embelsire-xhel kasapi? Detajet kane rendesi, si p.sh. llastica qe te korigjon duke te thene qe ne shqip ai xheli quhet hand sanitizer smiley

Opo shqip shqeto fare thuhet ; disifektus duarsh ai xheli. smiley

Nuk e kam ke mentaliteti sesa ke sinqeriteti kete punen e place holderit...se po ta mendoj nje njeri perkohesisht une srri dot pa ia shprehur, se jam shume open...e po si thashe"shiko, ne realitet sma ndjen hic per ty" me vjen te pelcas...smbaj dot gjera brenda.
Shqiptar me ishte, ca thashe une deri tashi, dua te flas shqip. Sa per embelsirat, ngaqe i hante shume, me thoshte gjithmone me sill embelsira. Nuk u be pis, por pertoi mw ik ntoilet. Sidoqofte une kisha kohe qe ia thosha qe skam asnje deshire më me ty, nuk kishte pse t'i binte si bombe.

Sidoqofte une kisha kohe qe ia thosha qe skam asnje deshire më me ty, nuk kishte pse t'i binte si bomb

Ateher ti e paske gjet princin e kalter, dhe kete deshe ta hiqje qafe, ç'na mundove kot.

Sa shume qenke munduar dhe ti Zeqo, telef qenke bere smiley

Per te miren e peshkisteve o xhib, japim edhe ne ndonje sygjerim.smiley

Tjetra hap zemren per nje dore peshk-muhabet, mos i gjuaj. Ose veri nje cope akull, ose pak cekaemrin qe ndalon infeksionin ose just let her be. U beme kaq kohe ne Peshk Zeqo (whether we admit it or in denial abt it) kshu qe duht te jemi me xhentile me njeri-tjetrin (pervec trollave si shkaba te cilet thjesht duhen injoruar smiley) Mgjths ne shqipet e kemi pak te veshtire te qenit te bute, sidomos me njeri-tjetrin, let us try, po s'na zgjati shume le ta bejme si djete butesine, te zgjase sa te zgjase, pastaj prap smiley

Patjeter xhibi, edhe shkabat jane pjese e ketij blogu, dhe i respektojme, no meter what.

paske raste shume te deshperuara, qe ndoshta ti i piketon vete per te qene te tilla.

ke fryke te perkushtohesh, se me sa duket dikush dikur i rendesishem te ka zhgenjyer dhe kesisoj piketon kollaj lloj lloj freak-esh qe me vone te kesh mundesine ti lesh vete e para duke u shkaktuar te njejten drame. Correct me if i'm wrong

Wrong je Albano, shume wrong. smiley une perkushtohem dhe sakrifikoj shume, por nuk numeroj kontributet e mia prandaj duket sikur sma ndjen. Por qellon rasti qe vjen nje pike qe sia dal, se nuk do them dhe te paberat e xhelit ne peshk, se shkon shume shume gjate. Skam inat me asnje mashkull perkundrazi, liria eshte gjeja me e rendesishme per mua. Liria per te thene po ose jo. Une nuk blame njeri per shijet dhe per lirine e zgjedhjes edhe kur me thone jo. Por i uroj me te miren me gjithe zemer, sic ia urova dhe xhelit. Por fati mund te nderhyje me ca rrethana qe prishin shume pune, keshtu qe nuk kam si te marr inat njeri.

Hand sanitizers quhet. Mashkull qe paske date dhe ti. Tipa Te tille losers qe pine hand sanitizers . Lol. Ew. Neser Te pi gjithe shishen e shampoos e Te fik deren,  bad hair day, se ate trapin se gjen gje. Lol

Ishte bad guy, thene me troc horr. Po bente sic cun i mire. Dhe me kishte si tip obsesioni me teper sesa love.

Obsesion. Sic ke ti amerikanet?

Une s'i kam obsesion ato. Madje kam shkruar qe me jane bere si obsesion. Ke femrat amerikane nuk kam gjet sikur 1 qe te kete personalitet ndryshe. Me jane dukur te gjitha njesoj. Shto dhe pervojat e hidhura te muajve te fundit, kshu qe sme ka dale akoma helmi. Meshkujt amerikane gati po behen mazokista me ato femra qe kane. Se kam nje amerikan ke puna qe mka hap zemren: Mpelqejne shqiptaret, thote se jane te drejtperdrejta dhe sjane te egra.

Teranca dhe butesia e femrave duken te mira por jane nje problem per zhbillimin e shoqerise. Psh kap femrat ne tr. Tolerante ndaj dhunes ofendimeve bixhozit alkolit droges e veseve te tjera. Meshkujt nga kjo tolerance nuk permiresohen. Parazite llotosh qe mburren se godita te dashuren. Eshte bere si trend.

Po rri se s'pi "horri" hand sanitizer. Nei shishe whiskey, po. Ky qyqari o i ka pas vete o ia ke leru ti nja dy vida. Nuk thone kot femra fut shenjtonin ne shishe (te hand sanitizerit).smiley  

Whiskey pine neper filma, ne realitet cdo I ashtuquajtur horr ka nje dell psikopatik, eshte I dobet para femres , pin xhel, qan dhe me oi madje. Per ta mbyll (se shume e zgjata, ndjese ke kam besdisur), eshte nje shprehje qe thote:
When we expect automatic acceptance from those closest to us, we place heavy conditions on love. And when we treat each other as we would like to be treated, love has a chance to flow and heal in all directions.
Thank you guys.

smiley

paske qene katile me verte ... nuk e le as te behej tape (maksimumi qe mund t'i ndodhte) me alkoolin ne  permbajtje te xhelit.... ta kishte mbyt n'cik dhimbjen te pakten smiley

p.s. xheli sanitar ben dem (edhe) per lekuren.

Idiote fare...smiley tjetri do te vdesi ka qejf te vdesi ajo nuk e le..Imagjino sa femra kane pire helm because of  meshkujve, une te isha si ajo do e lija qe te flijohej mashkulli per nje femer..to take revenge smiley

Shiko se i kishte stisur fati punet lemsh sic me behen gjithmone. Xhel une smbaj kurre me vete. Mbaj piceta pa alkol per ndonje rast emergjent. Po ngaqe me kishtin mbaru pecetat dhe skisha kohe me ble, gjeta xhelin ne shpi dhe e futa ne cante. Se s'rri dot pa antibakterial me vete. Ky po hante ca embelsira dhe kur mbaroi tha: Ke wet wipes? Jo, kam xhel i thashe. Dhe xheli ngeli ne tavoline. Kupton? Nejse, lekuren ta demton po e perdore pa karar ne vend te sapunit. E di qe nuk solidarizohet kush me viktimen e vertete smiley

smiley

i paska ngec embelsira ne fyt te shkretit

Hiqni dore nga femrat shqiptare ore njerez!

Une kam opinion tjeter . Nuk ka si femrat shqiptare ! Por kjo varet sigurisht ! Perkundrazi kam degjuar se burrat shqipare , (te paedukuar kulturalisht sigurisht ) tani nuk jane te denje per femrat shqiptare, ! jane shume trapa ! 

 

Veten tende ku e fut ti?

Latinkat psh, si shpirt jane, they know how to take care you.

ACDC po shkon ne LA si cjapi te kasapi. smiley

Ca Po kalon dhe ti mid life crisis me ket kenge adoleshtesh? E nga inati na Shan ne shqipet qe jemi si shpirt. Amerikanet e bardhe vdiqen per shqipet mer. Nder Po u Ben. Ik ik ne LA, merr ndonje hispanike. Lol

Llastice, lule per not amerikoni kshu? smiley

Eqerem bej Vlora...shkruan..

Fjalet qe me tha armiku i madh i shqiptareve Telat Pasha ne vitin 1908 para Kongresit te Manastirit ku do te vendosej alfabeti yne...
Telat pasha ministri i brendshem ne Perandorine turke i thote Eqerem bej Vlores.."Ose qendroni nenpunes dhe bindjuni udhezimeve te qeverise, ose behuni politikane dhe perfaqesoni idete tuaja ne Parlament. Vetem duhet te keni parasysh nje gje: une i njoh Shqiperine dhe shqiptaret me mire se sa mendoni ju. Ju keni jetuar ne Perandorine Osmane jo si te shtypur e te nenshtruar por si zoterinj dhe urdherues. Ju keni perfituar nga pushteti i Perandorise dhe i fese me teper se sa turqit. Tani po beheni renegate dhe kerkoni ta braktisni anijen qe po mbytet, ne vend qe te punoni dore per dore me ne per shpetimin e saj. Ndoshta nje dite edhe do t'ia arrini asaj qe kerkoni. Vetem kujdes! Shqiperia eshte e vogel dhe e varfer, shqiptaret nuk jane as qytetare te mire, as punetore te mire, e shumta ata mund te jene sundimtare te mire dhe ca me teper kusare te mire. Nje dite prej ditesh kur te mos i keni me kullotat e pafundme te Perandorise, ju do te hani njeri-tjetrin, ne ate Shqiperine tuaj te ngushte e te varfer."... -Ai nuk foli atehere si minister por si nje turk i thjeshte. I bindur dhe i ndershem. Dhe kishte pasur te drejte...

Sa mire osht me qene shqiptar , a po e di njeri ?

Qemolo je n temen e sexit ketu, mos ke dasht ta postosh ne vend tj komentin!

Jo i thashe nuk e kam gabim 

Ky stacioni eshte stacioni im ...

Tema e seksit mbaro me fjalet : "cudirat shqiptare"  pra komenti osht ke vendi i duhur ...

ok smiley

cudira shqiptare, ne lidhje me sexsin familjen dhe pronen 

shihemi ne gjyq, nje burre me tre pale femije si jamajkianet krijon konflikte dhe drama tek femijet pasardhes ,interesant kjo pas vitit 1990 ..

Fatkeqsisht kompleksiteti qe shihet aty....tek shumica.... ketu ...jo vetem qe gjeneralizon per ti shpjeguar vetes pergjigje qe nuk ua di kuptimin, por edhe nuk e ka per turp ta mbroje kete kompleksitet me fanatizem. Kjo hyn ne klasifikim me injorancen qe verbon dhe sfidon nje shoqeri qe ne vetvete ka shume aftesi bukurore smiley, hamshore smiley seksuale  smiley  dhe te zgjuar........por edhe psikopati eshte i zgjuar ne aspektin e IQ-se vetem.

vetem kjo smjafton per te qene njeri pa komplekse. komplekset mund te cojne dem jeten e nje individi , dhe me e keqja faji kerkohet diku tjeter smiley  2016  !!!

Nuk eshte shume e veshtire qe te ngjyrosesh sipas deshires nje shoqeri te athereshme !

Keto gjera i dime tashme shume me mire se keta alabak njerez qe i respektuam me shume se vetja jone  dicka qe erdhi si pasoje e sistemit dullist !Per kete teme mund te folitet shume ....por ajo qe me ben pershtypje ketu jane komentet e disa bibilushave alabanezi qe ate kohe te tmerrshme per kombin shiqptar nuk e kane perjetuar dhe e marrin me shume shaka ! 

 

U gajasa me kete teme. Thone "burrat shqiptare" jane keshtu, "femrat amerikane" jane keshtu, a thua se secili prej ketyre kane bere seks me gjithe shqiptaret e me gjithe amerikanet pa perjashtim e tani po nxjerrin nje rezultat mesatar.

Nderkohe qe prej moshes mesatare ne forum dhe prej provincializmit te thelle qe duket, qe diktohet shpesh nga komunitetet e vogla e te izoluara, ku duket qarte se jane rritur disa ketu, gjasat me te medha jane qe nje pjese e mire e atyre qe flasin, edhe ate seks qe kane bere, ta kene bere si detyre shtepie me personin qe u ka dhene baba te paketuar me mbleseri. 

gajasu shkabe, gajasu!

gajasu, sepse per ju te gajasurit shqiptaro-amerikane dyfelore ashtu-keshtu paska qene kjo bote!

 

Ashtu eshte mor xhan .jo te gjithe jane porno stars si prinderit e tu .smiley

Dhe po ashtu, jo gjithkush ka pasur fatin e Shkabës te rritet ne nje metropol si Ura Vajgurore.  

avash se u keputet ju, shkaba, shkaba ...

e meriton ne fakt se eshte DEBIL. 

une isha ne fillim kundra banit qe i benin sistematikisht, por tani po shoh qe e meriton plotsisht. eshte trap njeri. ketu vijne dhe diskutojne po ata njerez dhe ai me po te njejtat poste, te njejtin muhabet. e morrem vesh se ku i rreh çekani, kemi sy dhe dime te lexojme, s'ka me nevoje te perseritet.

neqoftese do te mbroje shqiperine le te shkoje dhe komentoje ne faqet e huaja. t'i ndryshoje botes opinionin per ne, jo neve.

po as llogjiken nuk e ka te larte dhe e di dhe vete kete pike. pranej eshte vetem destruktif ne muhabet. 

 

Besome, nuk ka nevoje per avokati Shkaba.

po dhe ti mund te lexosh dicka tjeter se nuk le koment pa te shpetuar, si me qene magnet ai nick

 

Kur nje del e mburret :"prinderit e mi e kane bere tamam " it's too good to pass up smiley

Nga e nxore kete ti. Nuk jane te gjithe fansa te Shkabes si ti. Une mund te lexoj nje ne 50 komente te Shkabes, zakonisht ngaqe lexoj ndonje pergjigje ndaj ndonje komenti te Shkabes, dhe i pergjigjem nje ne 100 mbase.

S"eshte puna per fans, aman..

Me ler te te them edhe kete: Se cfare e bashkon nje vajze inteligjente si ti, me nje trung si Shkaba, kjo per mua do te mbetet nje nder misteret e Peshkut. 

ndersa mu me duken natyra te perbashketa. te dy jane te politizuar. 

mire shkaba se eshte mashkull, edhe kalon, por tek femra politizimi nuk tregon zgjuarsi.

 

July e ka mohuar arsyen politike. 

u bashkun ne nje dite te ftohte dimri, ne dt 22st te nje muaji pa emer

Nga e nxore kete ti. Nuk jane te gjithe fansa te Shkabes si ti. Une mund te lexoj nje ne 50 komente te Shkabes, zakonisht ngaqe lexoj ndonje pergjigje ndaj ndonje komenti te Shkabes, dhe i pergjigjem nje ne 100 mbase.

Haha, mos e lufto veten, Argendis. Ti dhe pjesetaret e tjere te grupit tend, jo vetem qe me keni lexuar, por i keni ngulitur aq thelle ne koke ato qe kam shkruar, sa i keni perseritur permendesh ne cdo koment tuajin, edhe ne tema qe s'kane lidhje. Cdo fjale e grupit tuaj vertitet rreth asaj qe kam thene une, edhe pse une as qe ju drejtohem me postimin e pare ne asnje teme. Ju injoroj fare lehte ne cdo teme. Kontrolloje. Postimi im i pare nuk eshte asnjehere per ju. Por ju nuk i kontrolloni dot emocionet qe ju shkaktojne postimet e mia dhe vini e rreshtoheni poshte meje si kelyshe. Ju del vetja jashte kontrolli. Inatoseni me mllef feminor, genjeni si nxenes tetevjecareje, qepeni kudo si maniake te deshperuar. Pranoje. Mos e lufto. Jeni kelyshet e mi, bucet e mia te vogla qe me ferkoheni neper kembe kudo qe shkoj. 

Por e di per cfare jam krenar? Qe tani e tutje, ti psh personalisht nuk do ta perseritesh me gabimin qe te shkruash sipas kokes tende. Pasi ta 10va e te nxora si idiot, dy here rresht, per gjerat qe ti thoshe me aq kompetence, tani do te besh nje kerkim ne google para se te hapesh goje. Sepse ti mesove te verifikosh faktet qe te mos dukesh prape si plak debil. Sado te me shash, sado te me qepesh pas me maniakllek, thelle-thelle ti e di qe te kam edukuar, te kam zhvilluar karakterin, te kam ulur injorancen, te kam bere te rritesh. Mund te vazhdosh te me shash, por do te mbetesh bucja ime e vogel qe meson prej me te madhit.

Shkabe,mos e zmadho tani.Vetem per nje gje me nxore idiot,per balenat e ishujve Faroe.Ato as tani nuk di kush i ka vrare.Po nuk kam faj,kete nuk e dinte as nje Danimarke e tere para se t'ua thoshe ti qe i vogel,le me une.

.Vetem per nje gje me nxore idiot,

Hapi i pare eshte pranimi i realitetit. Te tjerat vijne ngadale.

Plotesisht dakord Shkabe. Ky eshte problemi me ty, qe nuk e pranon realitetin e te qenit idiot dhe lolo te cilit ia hedhin te gjithe qurret dhe sekrecione te tjera. 

July, e ke gabim. Keta konfirmojne qe kam te drejte. Paaftesia e tyre per te kundershtuar mendimet e mia me argumente i shtyn ne sharje. Pamundesia per te me injoruar edhe kur nuk ua var, tregon qe gjithcka qe them eshte e vertete pikerisht per keta, sepse jane ata qe u djegin me shume fjalet e mia dhe nuk dine si t'i kundershtojne.

Martin Luter King psh ka thene nje shprehje te bukur. "Po deshe te besh armiq, nuk ke pse shpall lufte. Mjafton te thuash te verteten sic eshte." Dhe une nuk futem ketu per te bere miq, qe te mos them gjithnje te verteten. Logjika mbi te gjitha, le t'i djege kujt te doje. smiley

çfare argumentesh me perdor me ty mor funderine. ja komentin tim e ke poshte, pergjigju dhe vazhdojme arsyetimin mbi temen.

plus çfare argumenti dhe ti tek komenti tend ?

 

 fine smiley

po pse ky francezi per te dale ne konluzione perfundimtare, me sa shqiptare do te kete bere seks ne ate kohe. po ashtu me sa franceze duhet te kete bere ?

fakti eshte qe akoma sot nuk ka produksion porno shqiptar, si dhe as revista te tipit playboy, etj.

 

Si eshte ajo shprehja "Beso e kontrollo"

ai po na tregonte qe pa i provuar te gjitha femrat shqiptare, nuk jep dot gjykim. harron faktin qe francezi vete, nuk mund t'i kete provu te gjitha.

si dhe tjetrin, qe me fol per henen, s'ka nevoje me qene atje. 

1000 njerez i mjafton çdo instituti sondazhi per te arrit ne nje perfundim te dhene me baze kombetare (milionash njerzish mnjf). nuk duhen me shume. 

ndersa neve vet, mjaftom te shohim rrotull nesh, personat qe njohim dhe te kaluaren tone, mjaftojne me bere krahasim. pa qene nevoja me qene don juan dhe me i provu te gjitha femrat e botes.

ne akoma s'puthemi neper filma. nje regjisor qe takova njehere ne paris, donte te vinte ne nje film rolin e nje pedes ne kohe te diktatures, dhe asnje aktor tha nuk e pranon rolin megjithese ai do te kete rrogen me te mire nga buxheti filmit. s'ka as porno, as magazina erotike shqiptare, etj, etj.

ndersa shkaba na mban si bota, pa pike turpi per me teper. na qu dhe rrenca per me shume.

Seksi ishte shfaqje e huaj atehere. Sa gjynah kane qene. Te shfrenuar, Te ndrydhur. Dhe ndonje skene puthjeje e prisnin neper filma. Beeep bente tv. Lol

njesoj eshte dhe sot. akoma s'ke gje puthje neper filma.

 

Meqe kjo tema e seksit vazhdon akoma, do doja qe brezit tim ketu t'ua sjell ne kujtese shprehjen lapidare te punetores anonime gjate pushimit te drekes:

Ruj nderin ti, ruj nderin,

e mori kurva inxhinierin! 

smiley

 

...ashpersove shume qendrimin tend ne lidhje me femrat shqiptare, me duket..  - ok,  ''te heqin dore'',  por pasi te bejne te famshmen  testin e unazes.. 

Me fal Belul se kam kohe qe jam larguar nga memedheu.
Kush eshte "testi i unazes"?

Hahahaha,

po po.

Nuk e di se nga e kane mare infon keta francezet, por ne shqiperine e Enverit, apo Shqiperine prone e perbashket, pallimi apo kryerja e akteve seksuale ishte mjaft e masivizuar dhe jo vetem neper qytete. Vete reformat arsimore dhe masivizimi i pjesemarjes me detyrim te te gjithe femijeve ne kryerjen e cikleve shkollore, emacipimi i gruas, krijimi i fronteve te medha te punes se gjalle ne industri e bujqesi dhe sidomos perhapja e gjithandej e turnit te trete, krijoje kushte ideale per shfryrjen e instikteve seksuale, e pse jo edhe te teknikave origjinale te te berit seks sipas kushteve ku gjendeshin ciftet. Dhe dicka tjeter: ne ate kohe palloheshim per qejf dhe jo per para si sot. Ja pra nje nga epersite e sistemit te kaluar.

jam dakort me komentin ne nje fare mase (sepse edhe ne kohe te dulles, kishte interes, nuk ta jepshin femrat pa interes, megjithese leku nuk ishte i plotfuqishem si sot). ndersa sot kane liri seksuale vetem ata qe kane pare. kane gra dhe dashnore, njekohesisht.

ndersa te tjeret s'kane me asnje shans, psh qe djali i shiteses se bylmetit te dashurohet me vajzen e ismail kadarese shkrimtarit me te madh te vendit. femijet e tyre jetojne sot ne lagje te ndara. ne shkolla te ndara, nuk ke asnje shanc as ta takjosh po te mos i perkasesh te njejtes klase sociale. sado i bukur dhe i zgjut te jesh. duhet me u fut njehere tek klasa sociale e saj, nderkohe te ka ik rinia.

prandaj dhe lind prostitucioni si e vetmja menyre te rikapesh kohen e humbur. kur i ve paret "je plak" dhe vetem me pare e blen ate qe ne rini do te mund ta kishe falas, prej aftesive te tjera. etj.

s'eshte çudi qe shqiptaret te emigrojne per kete pike. kujtojne se te huajat jane me te hapura seksualisht. me pak interesaxhije.

 ne fakt me ç'njoh une, shumica meshkujve kane femra te huaja, ndersa e femrave shumica jane pa meshkuj fare. nje pjese edhe jane ndare me burrat.

pra per meshkujt tane ketej nga perendimi, eshte me lehte seksualisht, sesa per femrat.

shtimi popullsise erdhi nga MBYLLJA e vendit dhe jo nga pallimi. pallohu sa te dush me kufijt e hapur, do te ikin gjindja se kemi vend te vogel qe nuk i mban dot te gjithe edhe te duash. 

ne kohe te komunizmit shqiperia U MBYLL, me tela me gjemba, per here te pare ne historine e saj.

 

....ilir-jani - 26 Prill 2016 - 23:42

Une kam opinion tjeter . Nuk ka si femrat shqiptare ! Por kjo varet sigurisht ! Perkundrazi kam degjuar se burrat shqipare , (te paedukuar kulturalisht sigurisht ) tani nuk jane te denje per femrat shqiptare, ! jane shume trapa ! ....

 

Ti veten tende ku e fut zoti Ilir-Jani?

 

Profil-im - 27 Prill 2016 - 17:44

s'eshte çudi qe shqiptaret te emigrojne per kete pike. kujtojne se te huajat jane me te hapura seksualisht. me pak interesaxhije.

 ne fakt me ç'njoh une, shumica meshkujve kane femra te huaja, ndersa e femrave shumica jane pa meshkuj fare. nje pjese edhe jane ndare me burrat.

pra per meshkujt tane ketej nga perendimi, eshte me lehte seksualisht, sesa per femrat...

 

Ke te besojme Ilir-janin apo Profilin?

me te zgjutin, neqofte se kerkon qe vete ti te dalesh me fitim dhe jo me humbje.

vetem se nuk po flisnim per te njejten gje, tek ato postimet qe ti ke vene ne peshoren tende. ato mund te jene edhe kompletuese. 

se gruja "ja fut" nje burri te dobet. per nje burre te forte, ajo jep jeten. (psh kur pikaso vdiq, ish gruja tij vrau veten dhe nje nga nipat). ja dhe nje citim nga Volteri. qe thote te njejten gje.

"Les faiblesses des hommes font la force des femmes."
Citation de  Voltaire ; La Prude, II, 6 (1747)
 

ndersa ata qe largohen nga shqiperia nuk jane burra te dobet, perkundrazi, ata marrin rrezik. i dobti nuk merr rreziqe ne jete. (megjithese sot largohen dhe plot te dobet, se t'i japin letrat qe ne shqiperi me lloto).

njoh njerin un, qe gruja i gjun per femra. ja sjell ne shtepi. si luanesha qe gjun per luanin. jo ta leje, problemi tend mesa duket. nuk i shkon mendja ta leje. e ka lidh jeten me te, per te mire dhe per te keq. puna eshte se eshte burre (me dy RR) i forte tjetri (qe nuk gjenden kollaj) dhe jo burrec, burre koti.

Per burat shqiptare trapa, e kisha fjalen ne pergjithsi,edhe  per periudhen mbas 1990, pra ne pergjithsi ,ku divorcet dhe konfliktet familjare brenda familjes, jane shtuar shume , vetem lajmet te degjosh dhe do te shikosh, qe kjo qe them une eshte me se e vertet sigurisht flas per ate pjese jo te vogel, qe ka leviz nga fshati ne qytet  prej 1990, se edhe dramat ne familje ne lidhje me gruan, femijet vihen re tek kjo kategori 

Une si i lind e rrit ne kryeqytet, dhe i edukum po ne kryeqytet, mbrena dhe jashte vendit, po ne kryeqytet edhe ketu ku banoj, e fus veten tek te qytetruemit , me qe kerkove ku e fus veten  

i vlersoj shume femrat shqiptare, fantastike qe dine te mbajne dashnine dhe familjen !

Eksperienca e ime deri tani keshtu me thote !

s'ka te beje qytetrimi tek lidhja me grune. nje grua terheqese e ke me veshtire ta mbash se nje grua ordinere qe njeri s'i hedh syte, te jesh sa te dush i kulturum. pranej s'eshte per tu mburr, or tru ushkur. smiley

ka lene gruja alen delonin, jo me ty o ndonje tjetr si ty. ke veç fatin qe s'ka tregu ndonje bukurosh tjeter interes per te.

varet se ska gjo te preme me thike, por ne pergjithsi ne nje mardhenie me gruan  hyjne shume faktore, edukimi, shkollimi, mentaliteti, vendi ku rritesh shoqeria puna ,  tradita ect ect  dmth si te puqet gjeja , te  pershtatesh ,

 

lexoje dhe nje here postimin tim se e kompletova.

po me po e lexova, dhe une po te them, me ndryshe " po u puq tenxherja me kapakun " cdo gjo shkon mire, edhe mbrena edhe jashte tenxheres, kur vlon uji

Harrove edhe Elvis Presley-n qe e tradhetoi Priscilla me instruktorin e arteve marciale. smiley

Po te ishe lindur ne Korce do flisje Si prej Korce. smiley Sinqerisht ku qe flet keshtu eshte nje kopje e keqe e librit te francezeve. 

Une si i lind e rrit ne kryeqytet, dhe i edukum po ne kryeqytet, mbrena dhe jashte vendit, po ne kryeqytet edhe ketu ku banoj, e fus veten tek te qytetruemit , me qe kerkove ku e fus veten 

Nuk e dija qe lindja e rritja ne kryeqytet te beka automatikisht te qyteteruar. Edhe Emiljano (meqe eshte ne vemendjen e medias keto kohe) automatikisht eshte shume i qyteteruar.

Problemi qe kemi pas 1990-es eshte se cdo gje raportohet ne gazete,prandaj edhe duket keq si periudhe.

Para 1990-es nuk raportohej asnje divorc apo grindje familjiare ne gazete dhe krijohej pershtypja se cdo gje shkonte fjolle.

Prandaj edhe enveristat si puna jote glorifikojne ate kohe te kanibalit Hoxha.

Jo vetem kjo po edhe rastet e prostitucionit, pedofilise etj nuk raportoheshin atehere ne media. Njerezit nuk dinin gje, po edhe nese merrnin vesh gje, atehere nepermjet fjaleve qe perhapeshin atehere jo nepermjet gazetave a radios. Si puna atij filmit "Parrullat" ku benin thashetheme grate e fshatit per drejtorin e shkolles (ku ndodheshin femijet e kulakeve) se e kishin kapur mat duke bere dashuri me nje nxenese.

Pse s'e njihnim neve kush ishte Princi?

Dmth na doli qe Princi na qenkesh finok e neve leshko?

keshtu del dhe kaq del ekuacioni i epokes ngambrapa, dmth Princi del finocchio i modh kurse ne pinocchio t'mdhej, dmth leshko demokrate qe ndajme vepren nga autori, Gieppetto.

 

...ë??

...e po ajo eshte, 

smiley Ti i thua ACDC por kujdesu per veten ate bej! smiley

Une c'kisha per te hequr nga kinezkat i hoqa, tani ua kam marre doren. Tani jam mjeshter ne arte marciale, jam bere si Kungfu Panda. smiley

Haha, ca t'rame. 1,2,3. Mess with me again while I text  ! - tha kinezka. Lol. Argendis ti kineze apo xhapaneze e ke gjysmen tjeter ? 

Xhapaneze, se jane me te buta. Me kinezet kisha frike se sa here te ziheshim, do te duhej t'i mbaja duart te ai vendi sikur po gjunte hence Ferid Rragami.

Nice. Te gatuan ashtu shrimp shumai? Like those. Po nje gje kane keta xhapanezet,Te ushqejne me small portions. M'pelqen here pas here me shku ne xhapaneze restaurant, Po me pikatore smiley

Une ia mbeshtjell te restorantet myslimane. Cfare kilesh humbas nga xhapanezet, i fitoj nga shishqebapet e turqve. 

Ai qe urren shqiptarkat,zakonisht e merr fatin ne duart e tij-si Sokol Ballasmiley

...smiley

sa te kemi kyçin e dorës, na hanë munë vajzat e Vlorës, tha..smiley

Varju lesht kinezave,

Nuk jane gje ato.

Edhe ato,si puna e shqiptarkave,nuk e dine se ku e kane kufirin.

Kjo eshte e keqja tek shqiptarkat,do te rregullohet por do ndonja 30 vjet.

 

Sado jeni rregullar ju meshkujt perseri koken me cepa e keni - do thoshte ndonje shqiptare nga ato qe urrejne te martohen me shqiptare smiley

Po leri keto aman.

Ajo qe po them une eshte e drejte.

Shqiptarkat kujtojne se do te martohen me Bill Gates.Akoma nuk e dine se se cdo gje ka nje kufi.Ao duan te jetojne si personazhet e filmit Dinastia,se kujtojne se jeta eshte soap opera.

Nuk respektojne personin qe i adhuron dhe qe ndoshta nuk ka fatin te jete milioner, dhe kujtojne se mund te arrijne me shume dhe me lart, dhe si te tilla pastaj ngelin pa gje ose me ndonje plak 30 vjet me te madh ne moshe.

Pastaj justifikohen se shqiptaret jane "te pagdhendur"...

po me anen seksuale ça lidhje kane keto qe po thu ? ti vete nga pervoja jote,  te jane duk me seksi se te huajat apo me pak seksi ?

Me seksi jane shqiptarkat por duke vene ne anen tjeter te peshores ato qe permenda me siper,nuk ja vlejne.

Jane high mainance sic i themi ne ketej,dmth kerkojne dhurata te shtrenjta, shtepi te bukura etj qe nuk mund ti arrish me rroge.

Prandaj them qe nuk e dine kufirin.

Keshtu qe ai avantazh qe kane duke qene me seksi,nuk vlen.

si çdo mall me kualitet kerkon çmim te larte me pagu. ne rregull po me duket mu ekuacioni.

pastaj paret eshte me kollaj t'i gjesh se gjerat e tjera, psh te kesh humor, apo te jesh bukurosh. gjera qe nuk fitohen nga jeta edhe sikur te perpiqesh.

Te them te drejten ato cilesi i kam dhe nuk vuaj per vemendjen e femrave.

Ekuacioni nuk eshte ne rregull,se shqiptarkat pervec pamjes nuk ofrojne gje tjeter.

Futja kot. Shif femra me shkolle dhe me nje pozite ne shoqeri e Pune, nga ato qe bejne pare vete dhe Jane indipendent nga ty e sta kane nevojen. Ka plot. Sic duket ke kerku ne vend t'gabum. Dhe good news is - ke akoma kohe Te kerkoc. 

ato qe s'ja kane nevojen s'i ben dot. ato qe ja kane nevojen si ben dot po ashtu se i kerkojne standard te larte. kjo eshte dilema e tij.

Me fal po femrat perendimore kane akoma dhe me shume pretendime. Sidomos kur behet fjale per martese. 

s'besoj. nje femer perendimore nuk e ven re asnjehere shtepine se ku jeton, ke karrige apo s'ke, etj çikerrima te tilla, apo e ve re por nuk jep gjykim. nje shqiptare psh gjykon direkt, qe i pelqen apo jo.

psh nje shembull nga eksperienca ime, po ju tregoja ca femrave ca photo ne kompjuter per nje vajze qe donte te behej modele dhe i duheshiin foto t'i paraqiste diku. midis tyre ishte dhe nje shqiptare, e cila ishte e vetmja qe gjykoi ate modelen "nuk qenka gje". e huaja, nje suedeze nuk shprehu gje mendim, megjithese ishte studente ne Beaux-Arts per photographie dhe ja thoshte dora per shume gjera, psh robat e saja i qepte vete, bile dhe çantat i bente vete. (s'eshte çudi qe suedezet sot bejne ligjin ne mode, sidomos ne pret à porter).

ajo shqiptarja eshte akoma beqare sot, ndersa suedezja ka dy femije.

Po flisja per martese, jo per seks. Grate perendimore jane mire per seks po per familje e shtepi nuk i ke gje. Me aq sa kam bredhur edhe jashte Gjermanise me ka rene ne sy fenomeni i gruas perendimore te shendoshe e te shemtuar qe lidhet me nje emigrant nga nje vend i varfer me te ri ne moshe(arab, afrikan, boshnjak, shqiptar etj). Pikerisht se keto gra nuk i do njeri ne vendin e tyre, jane te konsumuara ne te gjitha drejtimet. Emigrantet meshkuj nga vendet e varfra lidhen me ato per arsye te tjera financiare apo leje qendrimi. Po rralle kam pare qe keta te fundit te lidhen me vajza te shkolluara akademike te se njejtes moshe. Problemi eshte qe shume prej tyre perfundojne tek shtresa e ulet e vajzave ne vendin perendimor ku jetojne, po pikerisht se ata vijne nga nje vend i varfer u duket shtresa e ulet ne Gjermani e gjetke si shtresa e mesme e vendlindjes se tyre. Prandaj po them me mire hiqni dore nga te huajat, te shqiptaret e dini se me ke keni te beni.

Tani diamonds are a woman's best friends, po diku lexova ketu se meshkujt kineze gjithnje e me shume po preferojne te martohen me te huaja, meqe kinezet (femra) po nuk pate shtepi a makine, nuk te hedhin as qurret, sic nuk na i hedh neve Shkaba, ndersa femrat e huaja (lexo perendimore per kinezet), sipas artikullit, thone: Martohemi nje here, pastaj i blejme bashke shtepi e makina. Po nga pervoja ime, kur me kerkuar nje here te isha mbles mes nje shqiptareje dhe nje kinezi, shqiptarja nuk ishte kunder idese, ndersa kinezi: "E huaj? Bah, kurren e kurres." Shume prej tyre u duken te shthurur te huajat, megjithese kinezet kane marre superxhiro. E kur vjen fjala te te huajt, ka shume qe nuk dine te bejne dallimin mes nje shqiptari, gjermani  a amerikani. 

S'kam pasur te bej me kineze por kam degjuar te tilla tipare per disa kultura te ndryshme jo-perendimore te cilat jane hapur se fundmi drejt tregut e kulturave perendimore, ne te cilat femrat (meqe po diskutohet ky aspekt, po dhe meshkujt per te tjera aspekte) kane kesi vleresimesh e pritmerisht te larta per disa aspekte specifike materiale (ne krahasim me te tjerat). Ne kete pike edhe ne shqipet jami disi te ngjashem si stad, dhe I hate to say it po ACDC ka nje fare te drejte, vetem se kjo besoj sa i perket nje shtrese te caktuar, si tek shqipet si tek te huajt, si meshkujt e femrat. Fundja njeriu gjen nje qe i pelqen, s'ka shume rendesi si jane shtresat e caktuara kulturore me te cilat s'perputhet gjithesi, po ACDC s'e shtyn dot po s'i shau pak femrat ne pergjithesi (dmth ne cdo diskutim gjinish qit ne pah vetem tiparet negative qe gjenden tek femrat, ne meshkujt s'kemi asnje gje negative).

Ne kete pike besoj qe ne ujera te ngjashme kane notuar dhe kulturat perendimore te cilat tashme kane arritur nje stad te caktuar ekonomik e social (sidomos per femrat sa i perket pavaresise nga meshkujt dhe emancipimit te tyre ne pergjithesi). P.sh. ne nje shoqeri si Shqiperia/Kina/etj apo si Amerika para shume dekadave ku burri pritet te jete edhe bartesi i privilegjeve edhe i barres financiare, s'eshte cudi te shikosh nje pjese te madhe femrash qe t'i japin kaq shume prioritet statusit material te mashkullit (burrit potencial), edhe me shume sesa tipareve te tjera nga te cilat varet mireshkuarja si cift. Shpesh ngaqe s'presen te trajtohen si partnere mirfilli te barabarta, ose e mbase ngaqe nje model i tille ne ate stad te shoqerise se tyre nuk eshte i perhapur ne shumice. Eshte dhe aspekti tjeter qe ne jo-perendimoret t'i themi gjerat me troc, kurse perendimoret jane me te rezervuar ne gjerat negative, si etike komunikimi.

Do lexoja me kuriozitet nqs dikush has dhe na sjell ndonje studim/shkrim te tille soc-kulturor.

I ke fryre qullit tani po I fryn kosit..

ACDC1 shyqyr qe je me nik se do te te hidhnin shqiptarkat ne gjyq per namin e keq qe po u hap. Do punoje angari gjithe jeten pastaj. Le mos shkojme te kinezkat pastaj ...smiley

Ket e ka manipulu ndonje shqipe heartless dhe e ka lene me shije t'hidhur. Ne jemi kaq sweet, nuk e kuptoj .. amerikanet e bardhe vdiqen per shqipe. Fjalet me t Mira thone .. Nuk e kuptoj kete lol

Nashi ju fembrave te peshkut ju mbetet detyra, t'i gjeni nje ... sweet sic jeni vete e t'i nderroni mendjen. smiley

Sa per amerikonetsmiley

Mimoz te ka ndodhur qe te thone amerikanet, qe tu gjesh ndonje shqiptarke si puna jote, aq shume na pelqejne...smiley Ishte njehere nje djale qe e njoh dhe ky sec shavi njeren ne shqip "te cifsha nenen" aty afer ishte nje goce e huaj, dhe i thote kjo pse e shave ate gocen? I thote ky nga e di ti qe e shava, ti sje shqiptare, i thote ajo e di sepse my boyfriend ishte shqiptar dhe sa here i ngriheshin nervat me mua me thoshte " te cifsha nenen" smiley Edhe puna e shqipove te amerikanizuar, vdesin mo te shajne nje cike shqip.. smiley 

Shume here me ka ndodh. Me thone kaq t'mira dhe sweet Jane gjithe shqipet? Aaaaaa jo t'gjitha, u them smiley

Dmth ai boyfriendi albanez do i bente nene e bije kshu?smiley

Pa tallje tashi, me ka ndodh mua, nje i njohur amerikon me thote nje dite, me prezanto me ndonje shqiptare mer, jane te bukra tha. Meqe mu kujtua , goxha eshte dhe ky, me "portofol skafisti" gjithashtu, po qe se ... smiley

Ooo usta Murat tha...

Me thot iher nje italian, du nje nuse per shpi. Brezi i pare ky, po i rrit ketu. Edhe, i them? He pra me gje nje shqiptare thot... Te prezantoj me 10 po te dush i thash, po do kthehesh ne AC/DC... smiley 

Pranej them, shqiptarkat duhet ta fiksin "problemin" me korrentin, perndryshe ky ka per t'i prish "fatin."smiley 

Kurse une kom nje shok kinez, u thote te gjitheve, boni ca te doni per qef, po ne shpi merrni keneze, t'ju maj ne pllom te dores. Menova ta kundershtoj iher, po mu kujtu korrenti, leje thash mos hyj kot ne gjynof. smiley

Ore po ka lezet te shaj tjetri shqip smiley apo te kendoje labce etj etj 

Ne nota serioze ; njoh shume qe jane martuar me amerikane dhe jane happy with each other. smiley

amerikanet nuk jane tipa te veshtire. pastaj e gjitha eshte se me cil martohesh. ka njerez qe kane pretendime dhe ka qe nuk kane. ka njerez qe e duan bashkeshortin me te mire se veten dhe ka qe e duan me te ulet se veten, etj.

nuk eshte e thjeshte formula.

ata qe marrin gra te huaja, shumica e bejne se nuk i mbajne dot vendaset te lidhura pas vetes gjate, apo keshtu u duket. pra per ta te huajat kane me pak pretendime, durojne me shume, sepse thjesht vijne nga nje vend me i varfer.

Eh cna kenaqet me muhabet sexy....

Tregimi duhet te jete interesant... do ta lexoj me vone. 

Nderkohe, desha me dit a ka shfry AC/DC per femrat ne pergjithsi e ato shqiptare ne vecanti? Se di a e mani men kur keni qen te vegjel e ju bishin dhomet, po une gjuhen aty e majsha gjithmon, ke veni bosh...smiley 

Pranej eshte flori peshku, frustrimi i komentusve rreth seksit e temes, tepke si e pershkruar ne shkrim. smiley 

njoh disa vajza qe jane martuar me amerikane apo kombesi te tjera  si grek etj.. Jane te gjitha miserabel, asnjera nuk eshte vertet e lumtur, imagjino ta kalosh jeten duke menduar sse ke ber nje martes koti

 

Bame ja ke fut kot,sic ben gjithmone.

Njerezit shprehin mendime dhe diskutojne dhe nuk do te thote qe jane te frustruar.

Sic e thashe me siper natyra me ka dhene disa cilesi te mira,dhe nuk me mungon vemendja nga femrat.

Ato qe po shpreh per shqiptarkat,po i shpreh per shqiptaret e klases sime(dhe tende besoj) dmth qe kane nje diplome universiteti te huaj, dhe qe vijne nga familje qytetare.
Se katundare pa pretendime,qe nuk dalin nga dera e shtepise gjen plot.

Nga sa kam pare shqiptarkat e kesaj klase, keshtu sic i pershkova me siper jane...materlialiste,te pakenaqura me statusin social qe kane(ndonese mund te jete status shume i larte) dhe very high maintance.

 

thjesht nuk je nje rang me to. dhe kur te behet fiksim diçka, frustrim quhet. nuk ka emer tjeter.

dhe nuk kuptoj perse gruja te duhet me diplome dhe qytetare.

femren me te bukur ne shqiperi, si zane mali, me floket e verdhe gershet deri ne mes dhe me cicat me maje qe i çponin kemishen prej pambuku ngjyre blu te dale boje, une e kam pare ne rreshen psh., ne nje fshat. siç e shef dhe vete me ka ngel ai imazh ne tru akoma. 

per ate, do shkretoja boten, sikur kjo t'i sillte kenaqsi.

Une po flas ne pergjithesi.

Jo more i kam pasur te dashura ato qe po pershkuaj dhe kam qene ne nje rang e ndoshta me lart se ato.

Thjesht u kam treguar udhet kur beheshin te pamenaxhueshme per buxhetin tim.

s'ju pergjigje pyetjes : perse kerkon femra me shkolle dhe qytetare ?

Shof qe ke permen buxhetin me poshte. Me bone me me ardh turp nga vetja, mu sme kane lone noihere me fut doren ne xhep... 

Nejse mo, per paralelizem, Mercedezi e BMW-ja dune mirembajtje. Po sja bone ti, te len rruges, e ja bo tjetri. Nejse ti e di vet. 

Ke te drejte,por nese vertet do te ishin Mercedez dhe BMW.

Ne fakt jane Hyudai dhe ju duket vetja per Mercedez.

Prandaj them qe nuk e njohin kufirin shqiptarkat.

Trump ka qene pronari i Miss Universe,keshtu qe nuk eshte cudi qe te dale ne foto edhe me Miss Kosoven,pjesetare te konkursit.

Duhet edhe nje tregim  tjeter si i Aquas te shkoje gjer me 400 numri i komenteve. Jepni nje dore nga pak te gjithe smiley 

Ti s'do tregosh asnje nga ato historite me prifterinjte? Apo e ke si role play? Ti: I want you to pretend to be a priest tonight. Ai: But tonight is Friday, I'm supposed to be an imam, look at the schedule. Ti: Screw the schedule, let's be spontaneous tonight! smiley

Ti e di qe - a dumb priest never got a parish smiley

I want to get married to an Albanian so when my husband comes over he knows he has to brace himself for a shot or raki at 8:00 AM. Or if he wasn’t albanian my father would embaress him when he meets him by shaking his hand and saying “he o kar how you doing boy”.  

Or when were at dinner my husband will know that we have to say cheers every 5 minutes and after 15 minutes of eating we start singing for 30 minutes until everyone is piss drunk. An  albanian would understand this, but you bring an american home to this and they will get the fuck out of you alcoholic viking home. 

 

Pune e madhe.

Per pijanece SHBA-ja e le Shqiperine ne kthese...ka shume me teper se sa Shqiperia per 1000 banore.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).