Në 25 vjetorin e rivendosjes së marrëdhënieve mes Shqipërisë dhe ShBA-ve, Presidenti Obama priti sot Kryeministrin Rama në Shtëpinë e Bardhë. Rama, dhe delegacioni që e shoqëronte u pritën në Shtëpinë e Bardhë nga Zv. Presidenti Bajden, e mandej takuan për 40 minuta Presidentin Obama. U diskutua mbi rolin e Shqipërisë në luftën kundër ekstremizmit, NATO, reformën në drejtësi etj.

103 Komente

Obama ka per t'u mburr me ket foto per 1 vit tani

e ore...kritizera..,po tani??smiley

" ..... U diskutua mbi rolin e Shqipërisë në luftën kundër ekstremizmit, NATO, reformën në drejtësi etj...." 

 

Po keto, etj, kush jane, a ka noi informacion. 

Shko ne faqet e gazetave shqiptare dhe do te gjesh noi informacion.

Po per basketbollin o Pjer, per çfare tjeter. Kemi ne ndonje problem ?, hic fare.

Pastaj, ç'na duhen ne si popull hallet e Amerikes ? 

Paskan diskutu edhe mbi Reformen ne Drejtesi. Ah te qafsha mi Shege ...

Kete lajmin e dhane ketu te gjitha mediat kryesore si breaking news.

Z. Rama i ishte ankuar Obames per Trumpin. U perpoq gjithashtu t'i shpjegonte presidentit zbatimin me sukses ne Shqiperi te teorise dyfelore ngaprapamoderne te Privat - Public Partnership te Madam Bovarise.

Sa shume e dua Obamen. 

Mos je pak si vone ? 

 

Obamacare..

Eshte dashuri e pakushtezuar! smiley

Ndonje flamur shqiptar ne takimet kishte apo jo?

Se u tha qe ishte vizite zyrtare...

Aq me teper qe kjo "vizite zyrtare" nuk ishte pershire fare ne faqen online te Shtepise se Bardhe.
Atje permendej vetem nje takim i Rames me Biden jo me Obamen.

Nderkohe qe Shtepia e Bardhe nuk ka leshuar ndonje komunikate rreth ketij takimi...

Hajde dava vilajeti,se shtet nuk eshte ky i yni me kete klase politike jevgjish...

ACDC1;  " ....Nderkohe qe Shtepia e Bardhe nuk ka leshuar ndonje komunikate rreth ketij takimi..." 

smiley  

Kushedi sa mijra muxhahedine do na kushtoje kjo vizite.

Po m'pyti Trumpi do them qe me ke detyru per picturen, qeka shpreh Obama. 

 Got any extra NBA Playoff tickets ? - ia kthen Rama. Se nuk du me u fut ne Stubhub se i majn shtrenjt...

Na doli trap edhe ky sikur Saliu !!!... Dhe te mendosh se pas ktij palloshi e ka radhen Lulushi, do jete pune muti edhe per nja 10 a 15 vjet te pakten.

Se c'kane Shqiptaret nje mentalitet kamikazi.

Mllefe provinciale qe prevalojne mbi inteligjencen mesatare,sapo i cilsoi kryeministri gerr-verret e shqiptareve per si e trajtojne axhenden e tij ne White House.

Po Pjeter po. U bane 75 vjet qe po tallen me popullin e shkrete. Ky pervecse psikopat asht edhe megaloman. Dhe te mendosh se per momentin eshte e keqja me e vogel per nè, te vjen me vra veten.

Dite e Zeze per BuzShpervjelurit. 

He mer Kapil Tirone, ste mjaftoi qe ja pushtove zemrat Merkelit e Boninos por edhe Obamen e bone per vete me shakate e tua te kripura.

Mos harro te kthehesh te enjten ne Parlament se duhet me i bo i cik rreshtore Shqupistave.

Joe is like : Avioni ishte per te sperkat mushkonjat !!?? - Me cin je t'u fol, me nai student, e ?

Ja mer ja, ti gja e ka mo te modh se Shefi

Ne fakt me e bukura ishte ajo fotoja ne grup. Duket nje interes i madh nga pala Amerikane per keta tanet. Si duket s'kishte filluar akoma Rama te fliste per basketbollin.

Ne shqipri vdesin icik per te dale ne foto me te fortit, e per me i diskutu keto takime thjesht cermoniale...ad nauseam

me bejne eko ne vesh fjalet e Vuqidolit kur thoshte "kam takueee zonjen Kamdesyyyyy"

Edhe palloshi ti gezoje keto foto tek bibloteka kur te behet e gjysh e t'tja tregoje vocerrakeve, se nuk impresoniohemi dot nga keto budalliqe...

Po Obama ka nje te ngerdheshur ne fytyre te tipit.... "Does this idiot know that I currently hold no power in this country... and am just chilling till I get formally released..."

Thone qe Edi Rama ishte pergatitur ti tregonte Obames histori me basketboll po Obama ishte me teper i interesuar te dinte mendimin e Edi Rames per zgjedhjet ne Amerike.

Aspekti fizik shenjon padyshim nje lloj epersie ose jo ne raport me te tjeret. 

Kur e sheh ne takimet me udheheqesit e medhenj te botes,edhe pse "epersia" eshte vizuale te krijon nje lloj ndienie sikur fiton respekt.

Luli, psh, ka ba kariere deri m'tash kryesisht nga te qenit cun i bukur.

Shoku Enver po te doni,na ngazellente asokohe pa mase,kur i fuste ne rrenje katrore naj udheheqes qe vinte ktu.

Legjenda Kobe Bryant i tha lamtumire basketbollit.Jack Nicholson,David Beckham,Jay Z...

te gjithe ishin aty.Po prisja edhe Ramen ne publike,kur ky papritmas ne foto me kete pensionerin smiley

Alo...Rama,there is new sheriff in town.

jakova4Trump!

Per kete legjende Jakove, e kishin ter gazetat knej, dje-pardje, ndersa per Palloshin tone asi fjal. 

Gjynah qe nuk e ka ftuar me pare, do te kish perfituar disa keshilla per arrendimin e zyres ovale. 

Te fala Sandrit ..smiley... smiley!!!

Obama kishte mbetur I mahnitur nga keshillat e mencura te palloshit .

Me ne fund nje Shqiptar i respektueshem tek Obama, jo me capacule e qafethyer. Dikush duhet me e bo kete pune te rende...me tok duart me Obamen...Ti Alba e bo me mire ket pune ne e dime, Kryeministrin desha me thone, por ja qe ty ste besojne shqipot humbameno.

Ti ke nje vested interest .

Nuk behem sekretarja e Pierinit gjalle ne bote...

Pike referimi ne rajon jemi, kshu i ka thene Obama. Deng komshia. Hajde ndonje investim serioz e nje heqje vizash per inat te rsjonit...

heqje vizash me Shba?! smiley do zbrazet shqypnia per 24 ore

Do ngelet komuna e parisit me vetem 1 banor........zhgaba......smiley

smiley

Sa poshte kemi rone, tani nuk e lu mo bythen presidenti amerikes me ardhe me te taku ne Tirane.

me behet qejfi.

ky ishte shqiptari i fundit ne FB qi kishte ngel pa dal ne fotografi me Obamen smiley

miresenaerdhe kryeminister,  pervec fotografive dhe shtrengimit te duarve, cfare marreveshje bere per te miren e vendit?!

Nga bythelepiresit e Rames aka gazeta tema.

...Kjo vizitë vjen edhe në një moment kur së paku Donald Trump po fiton mbështetjen e republikanëve dhe Edi Rama, vetëm 24 orë më parë këtu në CNN, e bëri të qartë që ky do të ishte një investim i gabuar i shtetasve amerikanë...

a thua se trumpit I plas bytha nga deklaratat e Rames.

Edi me i gjate se Obama.

Prape nje tufe inferioresh eksitohet ne orgazem per nje dava vizite, tufa tjeter nxin me bushterllekun ne maksimum. lol 

Rama ben gabim qe del kunder Trump hapur, edhe tani qe vete GOP-i vet i doli kunder dhe u mor vesh qe nuk fiton me. Amerika e meriton nje si Berishe si Trumpi. Edhe pse per ne eshte mire qe s'do te fitoje, sepse Trump eshte shprehur kunder NATOs.

Rama eshte qe eshte, t'u kerkoje amerikaneve ndihme jo qe te perafrojme Byrone e Hetimit me FBI-ne, por sistemin te shkollave publike me te amerikes. lol Na duhet pak kulture amerikane ne shkolla.

E shkabe,o kodosh,qeke me stafin e kryeministri m'duket.Kujdes rruges ka t'ktheheni ore. Hajt,ardhshi shnosh! smiley

pjeter,  Hola  quhet aplikacioni qe perdor ky, e ti nderron flamuret  si mbreti grate, tha..

 

vritesh, pritesh per flamurë/ ata hiq,e tinë vurë....... smiley

Pse te udhetosh ne Paris per romance kur romancen e ke ne Komune? Pse ne New York per nje Cosmopolitan ne nje bar chic kur ke dhalle bio dy min larg ne kembe? Pse ne LA per te pasmet e Kardashian, kur ke te çertifikuara mesdhetare ne me te emblen prej lagjeve?

 

O Pjeter se ti dukesh si i ftillu me kto ceshtjet e Shqiperise. Ceshte kjo ndjenje inferioriteti ne Memedhe?

Filluan intervistat me Ramen pa ardhur ende ne Vatan, me Kol Balle e me news 24? Nuk lane nje fende te Rames pa reklamuar? Me keq se kta Mongoloidet e Shqupit qe u ngjalli vizita e Rames gjeme sikur ti kish vdek ndonje rob i shtepise. Pale se cishte nje deputete e Shqupit qe krahasonte Ramen me Macokun dhe Salen me Luanin e te gjitha koherave. 

Po nuk ka pune atje qe ndjekin Shqipot si inferiore cdo levizje te te parit ne vend te shkojne parqeve kua ka edhe veprimtari kulturore e seksuale. Shume populli militarizu, qofsha i gabuar.

shkaba ket pune e inefrioritetit e ka si pune politike per equidistant-llik,per te maj deri n'fun pozicionin e tij antiamerikan.

Tani une e kam me kta shoket tane ktu ne peshk,admirusit e shqupit.

E di,po i i magjinoj te mledh bashke ne nje podrum diku me nje heshtje varri. Kapo i ka ngjit veshin nje radioje dhe po leviz stacionet ne perpjekje me gjet naj llaf kunder Rames. Goni me dur ne xhepa,rrin ne kam me koken kput ne gjoks, t'u veshtru dyshemene e me majen e kepuces duke e leviz sikur po shkrun dicka. Fiqo rrin i mshtet per muri me dure te lidhme perpara,kame te kryqzume e me nje pamje ironike ne fytyr. Bradi ban ecejake nper dhome i nervozum dhe here pas here matet me pyt Kapon - ho me kape naj gjo? Qemoli i ul n'karrige,me fytyre mbeshtjelle me dy duret te mshtetme ne brryla duke peshperit me vete - i q*fsha ate Aneten mu ne pith pederasti t'mutit.Beluli rrin i shtrire ne shpine ne nje minder ne qoshe, me dur te lidhme mas koke dhe me veshtrimin mberthym ne nje pike ne tavan. Me vete thote - amerikanet,inglizi,nje mut jane te gjithe. 

Heshtjen e then ma n'fun Bredhi - hik mo i q*fsha kurven atij b.q*mit,po hec o Xhib e bajme i dore tavell.

smiley

Une s'kam gje per barazlargim. Une thjesht jam besnik ndaj logjikes. Dhe logjika eshte qe s'ke pse te jesh antiamerikan, por as me proamerikan se amerikanet. inferioret dhe halelaresit tane i mbrojne me vetemohohim cdo shtet te huaj, vetem per te share shqiperine, nderkohe qe 75% e amerikaneve kane perjetuar korrupsion, sipas gallup. http://www.gallup.com/poll/185759/widesp...

.smiley 

pjeter, meqe  me percaktove me pahir te shqupi:   tashi, ekuivalinet i ''shqupit'' i bie te jete ''selia roze'',  apo jo ?  - Ok.  ja ku po ta them:.smiley  -nese do te duhej patjeter  te zgjidhja midis ''shqupit''  dhe ''selia roze'', thjesht per arsye teknike do te zgjidhja shqupin..

pse do thuash ti ?  -po ja, nese pyet spontanisht  qytetare evropiane neper rruget e Evropes: ore, ca eshte shqupi ?   -do ngre supet, a do tund koken ne shenje mohimi, as qe e kame idene..

  -dhe nese e pyesim prape: po ''selia roze''  te thote gje, ca eshte ?  -99% , pergjigja do jete:  po ndonje bordello besoj, vend  BQ-rash..smiley     (dhe nuk besoj se e ka fjalen per  BQ e Pjerit, he.smiley.)

Aplikacioni s'e di, po e dija qe po shkrun nga albanie,nuk eshte se me ngatrroi flamuri. Thjesht,desha ta provokoja. smiley

me siguri qe rama ja ka numeru obames 1 nga 1 te gjitha problemet qe ka amerika sot dhe qe shqetsojne shkaben dhe gjithe shqiptaret e tjere 

SHTËPIA E BARDHË, Zyra e Zëvendës Presidentit
Për Shpërndarje të Menjëhershme - 14 prill 2016

Zbardhje e Takimit të Presidentit dhe Zëvendës Presidentit me Kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama

...

Presidenti Obama iu bashkua sot një takimi midis Zëvendës Presidentit Biden dhe Kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama. Presidenti, Zëvendës Presidenti dhe Kryeministri theksuan rëndësinë e partneritetit të Shqipërisë me Shtetet e Bashkuara. Presidenti dhe Zëvendës Presidenti shprehën vlerësimin e tyre për rolin kritik të Shqipërisë në çuarjen përpara të sigurisë rajonale dhe rishprehën rëndësinë që ka mbajtja hapur e derës së integrimit euro-atlantik për stabilitetin në Ballkan. Presidenti dhe Zëvendës Presidenti përgëzuan Shqipërinë për udhëheqësinë e saj në promovimin e tolerancës fetare, për kontributet e rëndësishme të Shqipërisë për koalicionin ndërkombëtar kundër ISIL, dhe për hapat domethënës që Shqipëria ka ndërmarrë për t’iu kundërvënë terrorizmit dhe ekstremizmit të dhunshëm. Presidenti, Zëvendës Presidenti dhe Kryeministri po ashtu ranë dakord mbi rëndësinë që ka vazhdimi i reformave për të çuar përpara integrimin europian të Shqipërisë.

Cfare pastaj se "iu bashkua" e jo u takua? Mos u kapni me te tilla vogelsira. Eshte kush eshte, perseri eshte pozitive qe Presidenti i Amerikes takohet me nje zyrtar Shqiptar.

Jam dakort,por nuk ishte takim zyrtar.
Kete doja te thoja.

Atehere i bie qe paska dale nga protokolli? Kjo eshte akoma me mire smiley

Uau, dmth, sipas PD, Obama paska dale vertet jashte protokolli vetem per te takuar Ramen? Obama paska lene punet e tjera prej Persidenti superfuqie boterore, vetem qe te takoje Ramen? lol PD paska ikur vertet per shele a thua se ca beri Rama atje. Nderkohe, qe te bini erhat, takimin e Rames me Obamen e konfirmoi Ambasada Amerikane ne Shqiperi ne faqen e saj para se te takohej Rama.

Ambasada amerikane ne Tirane e kishte kete lajm o Shkabe.Nuk e shpika une.
Shko te US-embassy-Tirana ne Facebook.

PS me siguri qe ju falenderon per reklamen. Po thoni qe Obama la te gjitha punet per Ramen. hahahaha Ambasada amerikane e pat njoftuar takimin qe para se te shkonte Rama, qe kur nxori RD "rama s'do ta takoje vertet Obamen" dhe ambasada u detyrua ta pergenjeshtroje.

Ishte sot o Shkabe,ne faqen e FB te ambasades.

Keshtu vazhdoni, te deshperuar smiley

Hehehe, do u qetsokan macoket e Sales tashi! Se dje e kishin hum fare! 

Obama kishte harru stilokalemin ne zyre, dhe hyni me maje te gishtave pa i bezdis cunin tone me Bidon. smiley

Po ky i joni, cun bob, ja hoqi sikletin qe i nderpreu dhe i tha: ca thu mer burre, asi problem. Muhabet po bojme. Michella, gocat si jon? 

Hajde bojm i resme se po m'bi dhe bateria. smiley

I ❤️ kete: per shperndarje te menjehershme! smiley

 

Ambasada amerikane ne Tirane e kishte kete lajm.Nuk e shpika une.
Shko te US-embassy-Tirana ne Facebook.

Ndoshta u duk si e papërshtatshme që për koincidencë, Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH)botoi raportin vjetor mbi të Drejtat e Njeriut në botë, përfshirë Shqipërinë, gjatë vizitës së Kryeminsitrit Rama në Washington. Ky raport nënvijoi pa mëdyshje, problemet që ndikojnë negativisht në marrëdhëniet midis dy kombeve si dhe mungesën e vullnetit të qeverisë dhe shtetit shqiptar për tu marrë me zgjidhjen e tyre. Në rend të parë, Raporti i DASH thekson problemin kryesor të shoqërisë shqiptare e që është korrupsioni, që sipas raportit në fjalë është përhapur në të gjitha institucionet qeveritare, sidomos në sistemin e drejtësisë dhe të shërbimit shëndetsor. 

Shqetësimet e qeverisë amerikane ndaj korrupsionit që ka depërtuar thellë në shoqërinë shqiptare, u mbështeten gjithashtu edhe nga një rezolutë e miratuar të ënjtën mbi Shqipërinë nga eurodeputët. Sipas VOA shqip, ata “mbeten të shqetësuar për korrupsionin e përhapur në arsim, shëndetësi, gjyqësor dhe fusha të tjera” dhe shfaqën gjithashtu shqetësimin e tyre për “autocensurën e përhapur mes gazetarëve, të cilët ndonjëherë janë penguar fizikisht për të mbuluar ngjarje të vecanta, janë sulmuar dhe kërcënuar për shkak të detyrës së tyre”, thuhet në rezolutën e eurodeputetëve. 

Raporti zyrtar i DASH mbi të Drejtat e Njeriut në Shqipëri si edhe raporti i Freedom House pasqyrojnë gjëndjen aktuale politike në Shqipëri. Ndonëse të papëlqyeshme për marrëdhëniet dy palëshe – ato prapseprap përbëjnë realitetin e dytë të këtyre lidhjeve miqësore dhe janë gjithmonë subjekt i paevitueshëm dhe diskutimi serioz me dyerë të mbyllura midis zyratëve amerikanë dhe udhëheqsve shqiptarë gjatë vizitave të tyre në Washington dhe anasjelltas. Megjithë euforinë mbi anën publike të saj, as vizita e kësaj jave e Kryeministrit Rama në Washington nuk mund të ishte ndryshe. 

shkruan Frank Shkreli.

Ndonse mjetet e informimit, ne SHBA dhe ne Shqiperi, qe percollen viziten e Kryeministrit Rama, deklaruan se bisedimet u zhvilluan rreth luftes kunder terorizmit, korupsionit, reformes ne drejtesi apo futjes te kultures fetare ne shkolla etj. si keto, une prirem te mendoj se agjenda e vertete ka lidhje me ndryshimet e priteshme ne Ballkanin Perendimor dhe rolin qe duhet te luaj faktori shqiptar, ketej dhe andej kufirit.
Mbase kjo ngjan me nje optike konspirative, por une kam bindjen se pragmatizmi amerikan eshte shume i ndryshem nga emocionalizmi ballkanik.
Gjithsesi, te presim dhe te shohim.

Ho mer se late nom. Nuk thoni shyqyr qe km shqiptar takohet me presidentin e amerikes, dmth kjo e funit na e var teneqen, po i qisni bishta kot.

Hajt mo ishalla dhe Trumpi e ndrro menjen per ne. Ia shpjego iFiqo qe ajo shtriga Hillaria e kapi me zor Ramen. Sidoqofte e kem planin rezerve me Bleonen.smiley 

+1

Spaskan myll sy ter noten cunat e SHQUPIT. smiley I paskan kref faqet e institucioneve amerikone si te ishin tu kerku per veze morri. Pse kshu mer cuna? 

Kan per ta ngrit noi hark triumfi ke zogu zi apo jo? Se qe do presin me dege palme dhe kurora ullini as qe diskutohet...

Pse vetem tek zogu i zi me palma? Me palma do ta presin gjate gjithe rruges.

Ky eshte problemi me Ramen, qe ai vazhdimisht del si cun gjimnazi qe ka fitu konkursin. Apo si ai studenti i dalluar qe po ploteson CV-ne e tij ne pergatitje per karrieren e shkelqyer qe vjen me pas. Dhe ne duhet ta duartrokasim perse... per kete?

E takoi Obamen, doli dhe ne foto te zyra ovale... bravo! E ke ndrit. E ke qa.

Mire mer mire, po per popullin, per popullin cfare po ben? Cfare po qullos per kete dheun tone ketu? Se sinqerisht mbas punes se lodhshme perdite, dhe mbas 100 halleve qe hasim nga mjesi m'darke, s'na merr malli me duartrokit "arritjet" personale te nje "cuni tirone" inteligjent qe ka dale fotografi me xhaxhin Obama... Who cares, man? You enjoy the ride and leave us out of it!

E di vete ca merr poplli.

Po atij bashkiut gango te Lushnjes do i beje gje ky kur te kthehet?

Sot, pinjolli biologjiko-politik, Neo-Komunisti, Edvin Bej Rama, pasuria e paligjshme e te cilit, konkuron me miliarderin Amerikan Donald Trump, ka paguar miliona dollare lobing, qe te pritet nga Presidenti Obama!
Nderkohe qe lista e bëmave antidemokratike te regjimit te Rames jane listuar nje pjese ne raportin zyrtar te Departamentit te Shtetit, pjesa tjeter thuhet dhe provohet çdo dite nga shqiptaret.
Presidenti Obama dikur ka shternguar duart me famekeqin Gaddafi, gjest i cili u diskutua si i papranueshem gjeresisht nga publiku dhe politika Amerikane.
Por sot serish, Presidenti Obama, do shterngoje duart , me versionin Shqiptar te Gaddafit, i cili ne tre vitet e tij te qeverisjes si Kryeminister, korrupsioni i zyrtareve, ministrave, deputeteve,politikaneve dhe thuhet e njihet publikisht dhe korrupsioni i atij vete, eshte rritur ne menyre galopante. Shteti i Rames, sebashku me ate vete, jane ngërthyer nga krimi, pra thene Shqip apo anglisht, shtet i deshtuar “failed state”.

Gaddafi, perveç se ngjan si dy pika uji me parardhesit e Rames, ne lidhje me trajtimin qe i beri popullit te tij per me shume se kater dekada, duke rrahur, burgosur, vrare, Tony Blair, eshte pike e perbashket e tyre, ai i ka keshilluar binjaket Libiano-Shqiptar.

Nderkohe qe historia ka deshmuar se dhe diktatoret me te eger kane nje fund te turpshem, Rama me zell neokomunisti po punon per nje te tille.

N.M.

Berisha qenka kundra Amerikes dhe kundra Presidentit Obama.

jane njerez pa tru. kur shikon se çfare shkruajne pa asnje pike turpi. nuk dine as si te kritikojne.

obamen e ka taku dhe rita ora, qe me cope byth po ben kariere, jo me nje kryetar qeverie. nuk eshte pra gjo e madhe me taku obamen.

bente mire enveri qe i varte ne tel skerbythje te tille, qe kemi sot per politikane. njerez pa DINJITET.

presidential candidate Donald Trump crushed Barack Obama,when  calling him the worst President in America’s history.

seven years of Obama created Trump

America has been run for nearly a decade by a clever incompetent. It's hardly surprising that the voters are revolting.Racial tensions, which a black president was supposed to heal, seem worse than ever  and Mr Obama’s interventions have often been clumsy and grandstanding.

Nga e kopjove kete?

jam kureshtar me dit sa e ka  gjoben kjo fotografismiley 

3 mije muxhahedine smiley

Rama boni gabim about Trump 

https://www.youtube.com/watch?v=PPcSFgPW...

Rama genjeu qe do krijonte 300 mije vende pune, por Trump nuk genjen ! Trump eshte bisnesman Rama Piktor ! smiley Ukrujt kot me Trump, ci duhej !! 

Javen e fundit te gjithe e takojne Obamen , edhe kopshtaret e Shtepise se Bardhe 10 hen duke bo foto smiley

smiley

Ku di gjo ti smiley :

Ngjela: Ja përse Edi Ramën e pritën në Uashington
Postuar më: 16 Prill 2016 12:59 . Mapo

Spartak NgjelaNga Spartak Ngjela

Vizita e Kryeministrit shqiptar në Uashington: Ishte një meritë e tij si figurë politike?

Ishte shenjë për rëndësinë e Shqipërisë në politikën botërore?

Apo mos ishte dhe diçka tjetër?

Sigurisht që Shqipëria sot është pikë qendrore në politikën amerikane dhe gjermane në Ballkan.

Por, edhe e penguar nga politika zyrtare shqiptare, kundër interesit shqiptar.

Kjo eshte arsyeja e gjërave – pengesa e kësaj politike në Tiranë.

Dhe këtë, sigurisht që e përfitoi Rama.

E thënë shkurt: neverinë që ka politika amerikane për Berishën, e përfitoi Rama si protokoll, nderime dhe si pritje e politikës së lartë amerikane.

Por, vetëm të djathtët nuk duan ta kuptojnë këtë në Shqipëri dhe mbeten peng i gravitacionit oriental Berisha.

Nuk e kuptojnë, se nuk e duan progresin perëndimor, edhe një grup otomanësh që e shohin Saliun si shpresë osmane në Shqipëri.

Gjithsesi, ky eshte realiteti.

Berisha konsiderohet sot ende si pengesë ne progresin perëndimor të Ballkanit, dhe, këtë fakt, e përfitoi Rama këto ditë në Uashington.

Por a do ta heqë këtë pengese antiprogres Rama?

Sigurisht, kjo mbetet për t’u parë.

Por politika amerikane e përkrahu pikerisht për këtë. Këtu do jemi… politika vazhdon.

mnjf ky po thote qe Rama eshte agjent i perendimit. por akoma heziton te hidhet ne aksion. kete po presim tani, a do hidhet apo jo. 

Nese pritja eshte bere ne shkallet e Shtepise se Bardhe, (cfar nuk duket se ka patur gjasa te kete ndodhur), ky eveniment mund te zinte pak sekonda si lajm ne ndonje TV, apo dy rreshta ne ndonje gazete. Nese pritja eshte bere brenda Shtepise se Bardhe, ky eveniment nuk eshte pasqyruar fare ne median amerikane (TV, gazeta). Por ne shtypin shqiptar patjeter do kete zene vendin e pare te gazetave dhe TV-ve. Per te qeshur e per te qare ne kete bote!

e mandej takuan për 40 minuta Presidentin Obama 

Jo se keto 'detajet' kane rendesi per shqip-mediat (qe i botojne lajmet sic ja japin partite nga Facebook-u, pa vene ndonje sqarues ne artikull tip, sipas ketij burimi), po dmth lajmi eshte qe pasi Bajden kishte shpenzuar goxha kohe me Ramen tek Shtepia e Bardhe, erdhi Obama dhe u ul e beri 40 min kohe muhabet me Ramen me rastin e...25 vjetorit te rivendosjes se mardhenieve diplomatike SHBA - Shqiperi? smiley 

P.sh. si vijonte muhabeti midis te dyve pas 10 minutave te para, cfare i thoshte Obama Rames pasi kishte shpenzuar 5-10 minuta falenderimi te perzemert per faktin qe Shqiperia vendosi te rivendose mardhenie me Ameriken? smiley

Edhe ne kete drejtim regres me rilindjen. Dikur presidenti i usa vinte na takonte ketu, tani duhet te shkojme ne atje. smiley

Edison, ti komenton nga Shqiperia apo Amerika, se flamuri tregon te kunderten e konceptit te shprehur nga ty. 

Nga shqiperia pjer. Celularet zakonisht keshtu e tregojne flamurin ne google.chrome.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).