“Fedex” është kompania postare që dërgon pako në mënyrë urgjente në shumë vende të botës. Në listën e postimeve është edhe Shqipëria.

Ish-deputeti socialist, Andi Harasani, thotë se kompania në fjalë kishte veçuar si pakot më të çuditshme, ato të dërguara nga Shqipëria.

“Po shikoja këtë konferencën për shtyp të “Fedex”-it dhe kur u pyetën se kush është pakoja më e çuditshme që kanë postuar këtë tremujor, përgjigjja ishte: Një pako me çorape leshi dhe kumbulla nga Shqipëria”, shkruan Harasani.

38 Komente

smiley kumbulla sheqeri do kene qene! 

ja sesi globalizmi vjen ne sherbim te kultures etnike, psh

corape lesh,kumulla,speca me gjize,djathe dhie,fasule,raki apo mish viqi a gici,pse te mos cohen,atje s'ka nga keto gjana,ose edhe po pat,s'jane kurre me shijen sic jemi msu ne.

Dhe dy gisht "politike" albaneze. 

me thote mamaja he cfare te te ve me vete qe s'ka atje. po jo me ma se te gjitha jane, mos m'a rendo valixhen kot.

How about pasterma, terhan, narden, okllai, tepsi.

Ca llokume me arra mire do ishte smiley

Do kishte thone xha Sulua, po ti o Fedex nga e morre vesh. Rri o fedex mos u qaj nga albanezet, dil andej rrugeve te Azise, e te shofesh baule per elefande qe co filipinsi, indiani etj. gjithe supermerkati mrena, megjith shitse 

nje pako patetike. -po keta koqet e Fedex pse i hapin pakot e njerzve, njeher ?!  dhe qenka objektiv i 3-mujorit te fundit.smiley

Po i japin dhe ca pare extra Fedexit, ta mbushi pakon vete. smiley

Bo vaki Belulo, kjo firma ndjek te njejtat rregulla si firmat e tjera DHL, TNT, etj, qe kur e dorzon pakon ne sportelin e tyre, te pyesin se çfar ka brenda, dhe e shkruajne ne formularin e tyre, me numrin e serise se pakos, qe ne rast se pakoja humbet apo ngatarrohet adresa, firma eshte e detyruar ta gjeje ose te paguaje demshperblim. 

Ose mos ka bombe.

ca te paguaj firma te kjo pako, bre Pjero... kumbullat per oshaf,  apo leshin e çorapeve ?

kjo qe thua ti behet  kur  permbajtja e pakos ka vlere te larte, disa qindra dollare a me shume, dhe per kete arsye  deklarohet dhe i paguan postes nje  shume ekstra si siguracion.  ne kete rast, nese pakoja humbet etj,  atehere posta te demshperblen 100%.    

ndersa kur vlera e pakos eshte me e vogel se vet pulla e postes, ska arsye ta sigurosh.

te fedex (por edhe te tjeret) me duket se rembursohesh per çdo pako te humbur (ose kur malli prishet, thyhet, etj) pavarsisht vleres se saj. rembursimi pastaj ka limit, vetem duke paguar me shtrenjte ti e rrit kete limit. (nga ekseprienca ime, per nje pako me vlere 20 000 euro te rembursojne vetem diçka me shume se 1 000 euro, per me shume duhet asurance private).

ne fakt po te shkosh tek faqet e tyre, te gjitha keta detaje jane te shpjeguara online. fjalen qe perdori pjeri me poshte gabimisht.

seç kam pershtypjen qe vete pjeri punon per ndonje kompani te tille. ne ate magazinen me qindra te huaj te punesuar. 

Mundet edhe kjo te qendroje Belulo, jane nje sere faktoresh qe tek çdo firme magazinimi e postimi, ndikojne ne rregullat e tyre. Edhe neve, nje magazine e dores se dyte, i regjistrojme ne kompjuter mallrat hyrse, thjesht per tonazh, sa kilo, qe perkthehet ne çlirim/gjenerim fondesh te obligacioneve te CO2. 

dakord Pjero..  gjithcka  peshohet ne poste, sepse ne baze te peshes behet edhe pagesa e pakos.

nejse, Gezuar Pashket Ortodokse !.smiley

Pse kur jane pashket, se m'duket se ketu i kaluan me kohe nja dy festa fetare. 

Sot jane mjeshter, pashket ortodokse, perkojne me festen e 1 majit. I beme vezet e kuqe.

they have several methods of detecting suspicious packages:

1. Suspicious looking/acting people.

2. People that don't know the address of where they are sending the package

3. People who ship an "excessive" number of packages but don't have a business.

4. People who ship from (or to) known "drug areas"

5. People who pay cash to ship packages.

..shqiptaret i permbushin gjithmone pikat 4 dhe 5 te protokollit.smiley

Themi ne pse na del nami ne shqiptareve! 

sot ajo thenia "me mire syri se nami" eshte ndryshuar ne "me mire nami se syri". 

ke pra me shume qar kur te del nami sesa qeder.

PO po nam leshi smiley

varet nga ty pastaj si e perdor (namin, i mire apo i keq qofte ai).

psh ate Encen e mbajne si kurve shume vete ne youtube. puna eshte qe ajo fiton leke me kete pune. dmth i sheh vetem anen e lekut, paraqitjes si buçe qe ben neper klipet e saja.

kam taku njehere nje shqiptar maqedonie, qe kish emigru ne france heret nga vitet e 80-ta. atehere kush vinte nga jugosllavia e mbanin per futbollist te mire. sapo vura kemben ne qytet, erdhen menjehere ata te bashkise dhe me pyesin, ke lujt gje futboll atje ? puna eshte se po tu thonte qe kam lujt, ata do ta shihnin ne fushe sesa i afte ishte. dmth fama kaq e ka rolin vetem, jo me shume.

te duhet pune pastaj ta justifikosh veten. fama s'lun me rol.

Do ketë qenë me barrë tjetra, ndaj duheshin dërguar urgjentisht. Sa për leshin, çojmë që çojmë kumbulla, t'i fusim dhe një palë çorape leshi. Vetëm nga leshi nuk të gjen gjëe keqe lol

Edhe francezve nuk u kishte shpetu ky detaj i fundit. smiley

Kam nje afrikan ketu tek puna qe thuajse herpashere porosit nje lloj uiski amerikan, qe i vjen me keto firmat, 9 shishe pakoja dhe per çudi, eshte i shmangur nga taksat.

Sipas shtypit ketu, nepermjet ketyre firmave online, levizin/levrijne me miliona euro mallra dhe Komisioni Europian ka vendosur qe edhe keto kompani online (qe nuk i kap dot) te paguajne nje fare takse.  

s'jane online keto kompanite, se kane avionat dhe depot e tyre atje ku operojne. edhe ne shqiperi keta do te kene me siguri depot dhe zyrat e tyre atje. edhe pakot i shperndajne me nenpunesit e tyre dhe me makinat e tyre. kane pra rrjetin e tyre 100 %.

njof nje shqiptar qe eshte shef te FedEx-i (federal express) i Parisit.

Natyrisht i dashur, natyrisht qe kane magazinat e tyre, por porosia behet online. 

e ben dhe on toke. po ja fut kot, si shpesh here. 

llogjiken e thjeshte te perdoresh, nje pako fizike, nuk e çon dot vetem duke perdorur kompjuterin. sepse duhet te te vije dikush tek ty, apo te shkosh ta depozitosh diku, per ta derguar dikundi tjeter. 

keshtuqe ajo on line, s'ka kuptim fare ne kete operacion.

dhe me kompletu kete temen, ai qe krijoi Fedex, bleu nje kamion dhe fillimisht lidhi vetem dy qytete Detroit me NewYork me duket, sepse perpara tij nuk ekzistonte poste e shpejte, ne usa, qe mbrenda vetem 24 orve te dergosh nje pako diku. (pra ai pa nje mangesi te tregut, dhe u hodh me mbush brimen. u be miliarder pastaj)

tani kjo kompania ka mbi 400 avione te saj. 

Na shkriu se qeshuri. S'ka faj xhanem, se pakot e tij poetike dhe te ish-kolegeve te tij politike s'i hap kush n'bananerepubliken shqiptare. Keshtu qe ne vend te burgut, Andisi me shoke bejne batuta tek gazetat e kokedhimjeve. 

100000000!!!!!!

Eshte shoku fatos nano ai, kan shkollen e enverit keta, bejne qef per nje kohe te gjate, pastaj jetojne me pulat si nexhmmije verremlija , ose do tua pshurrin varret  laraskat dhe pijanecet

S'ka asgje per te qeshur, me duket. Te pakten jo me tallje. S'di me cfare qellimi e ka publikuar Harasani lajmin, po per mua ishte vertet shume i kendshem. Perfytyroj nje pako eremire, me kumbulla hoshafe domosdo, dhe corape leshi, qafat e te cilave zakonisht kane nje gjatesi te cuditshme, kurse thembrat jane cuditerisht te medha. Punimi eshte i trashe, e ndonjehere ngjyra e fijes eshte e perzier. Hoshafeve marresi do t'ua kete bere bene me kohe, me gjase per ndonje komposto nostalgjie proustiane.

kush po flet -  andisi qe vodhi mire e mire sa KESH-in sa parlamentin, i futi nje biznes ne ny me paret e milionat e popullit tim te dashur por te trashe  , dhe i fshehu ku as dreqi nuk i gjen dhe tallet me corapet e leshit 

dhe ne budallenjte qeshim se na kenaqi andisi me perralla . oh sa lumturi .

 

Andisi dhe shoket e tij duhet te pergjigjen para gjykates dhe popullit shqiptar per vjedhje te pasurise kombetare. Po mos kesh merak andis , se ke femije , dhe Zoti ka per te ta sjelle rradhen edhe ty. edhe atehere do qeshim te gjithe bashke 

Doja te dergoja njehere nje kaposh deti po ma sekuestruan se nuk lejoheshin ne Itali mallra jashte BE, te pakten u ngushellova se qe bere porti Brindizit si sheshi kateqit ne vlore, mbushur me kaposha te sekuestruar.

E ca ka ketu per pako te cuditshme? 

Ketu nuk ka asgje per tu çuditur, ka vetem pak reklam per firmen smiley siç duken bathet. 

Duhet falenderuar admin per rifreskimin me tema sepse fundja nje perpjekje e tyre ekstra eshte mirembajtja e faqes. 

Kjo eshte teper e thjeshte si teme dhe s'ka asgje per te politizuar. Mundet fare mire ta kishim pare edhe tek kendi letraro - artistik.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).