Artisti i njohur si Prince, me emrin e plotë Prince Rogers Nelson ka vdekur papritur. Kantautor, instrumentist dhe aktor, Prince ishte një muzkant shumë i talentuar, konfident dhe origjinal, me një kombinim të zhanreve rock, funk, hip-hop, disko, Rn'B etj. dhe një pamje dhe qëndrim të pangatërrueshëm. Prince, sipas CNN, ka vdekur fare papritur, në rrethana ende të paqarta.

68 Komente

The Artist Currently Known As Dead. You know who else is dead at 46 ? Former WWE pro wrestler Chyna ! I wonder why ?

Kesaj I thone te vdesesh kot!  smiley

Keta muzikantet e medhenj, seç i ka kap nje sindrom qe te vdesin shpejt. 

Mielli i bardhe.

Nuk ka vdekur per ne, publikun adhurues te muzikes se tij.

I tha jetes ik pirdhu edhe dhenderri i shokut Enver Hoxha, arkitekti Klement Kolaneci. Nexhi akoma si kokrra molles ... 

Perse kur vdiq Klemendi?

e ka harru Zoti ta mari nexhin   , e pafuqishme e turperuar e shperfytyruar.  kshu do perfundojne plerat, ne mos nga njerzit nga Zoti rrugve ka per tju dal shpirti tu hanger dhe 

Me mire qe rrojti kaq gjate. Denimi me i mire, ishte te shikonte qe pervec nje grup pensionistash trupjerdhur dhe fares se tyre, askush tjeter nuk besonte tek rregjimi dhe idete e dulles...

Me mire qe pa se me shume se kulti i individit-perendi tek shqiptaret (ashtu si dhe gjithe kombet e tjera) mbreteron kulti i materializmit...

..kush kshu? Princi??

jo... mami i princit...

"Purple Rain" nje nga baladat me te fuqishme te te gjitha koherave,ndersa solo-kitara aty,thjesht e paperseritshme.

I never meant to cause you any sorrow 
I never meant to cause you any pain 
I only wanted to one time to see you laughing 
I only wanted to see you 
Laughing in the purple rain...

Kshu e ka kjo pun. Vdes here mas here, njallesh here mas here. Njifarsoj qënie e ndermjeme.

 

ca deshe me na thon tina kshu ? smiley

eehhhh cer kohesh smiley

te vinte dhe njeher 1992-shi smiley

po thon qe ka vdek nga virusi Zika. 

Zika? ka bo overdose 1 dite para se te vdiste (percocet). 

Prince ishte një muzkant shumë tepër i talentuar,

C'a asht kjo mor Blend? smiley

Shumë e tepërt. smiley Pa dashje.

Kur mora vesh vdekjen e Prince, kjo ishte video e pare qe me shkoi ne mendje dhe vecanerisht minutat e fundit, kur Prince mbasi mbaron me kitaren e ngren lart, e hedh tutje dhe del nga skena me pamjen: "Take that bitch (the guitare) away from me, I´m done with it!"

Legjendare!

Do e ket shtyp ndonjeri me kembe pa dashje.

RIP. Kurre nuk me ka terhequr muzika e Princ. Kam pershtypjen qe shume njerez as nuk e kane ndjekur ndonjehere por thjesht kane degjuar ndonje kenge dikur apo kane pare ndonje foto me leshra me ngjyra dhe tani papritmas ndjehen te trishtuar. Nje prej ketyre eshte edhe i gjithanshmi kryeminister. 

E trishtueshme eshte qe bota e muzikes i ngre piedestal Prince disa here me lart se Dio apo Lemmy. Komercializmi eshte teper i shpifur.

Daje, edhe une nuk kam qene nai tifoz i modh. Por vleresohet shume si muzikant ( jo vetem si kengetar). Pak dihet, por eshte nji nga kitaristet me te mire te gjithe kohrave. Bile, thone qe kur kane pyt i here Eric Clapton : How does it feel to be the best quitar player in the world ? - ai tha : I don't know, ask Prince. Para nja dy muajsh, the Rolling Stone mag nxorri listen e 100 kitarissteve me te mire te gjithe kohrave. Nuk me kujtohet numri, por Prince ishte shume lart ne liste ( para Mark Knopfler !!!). RIP, gjithsesi...

Ndoshta Qemol. Ngaqe nuk e kam ndjekur mbase dhe nuk jam fort i informum. Por nuk i jap fort rendesi mediave incl R Stone magazine. Pjese e komercializmit dhe reklames jane.

Shume njerez nuk e dine qe ai ka shkruar dhe kenge per kengetare te tjere qe jane bere te famshme. P.sh. hit-in e vetem te Sinead O'Conner.

di qe e ka shkrujt 1 ne February 33th

Kengetar me shije, por zor te lere ndonje nga krijimet e tija ne historine e muzikes! Me kujtohet se Prince doli diku aty pak fare pas Duran-Duran dhe komentohej shume fillimisht; fundi i 70-ave dhe fillimi i 80-ave sidomos. Gjithashtu me kujtohen ca kthime qe bente brenda nje kenge nga tip popi ne rrok, apo si tip blusi. I forte, por melodia i mungonte ne kenget e tija.

Kengetar me shije, por zor te lere ndonje nga krijimet e tija ne historine e muzikes!

well,  purple rain  eshte nje kenge/ balade e Prince qe ka hyre e ka mbetur ne historine e muzikes. ne shume vende kjo kenge eshte ne top-100 kenget me te bukura te shekullit. 

Princ  hynte te 3-shja e madhe e  muzikanteve  pop te viteve 80-te, bashke me  Madonen dhe M. Jackson.  por ky  u profilua si e kunderta ,  ne stil, e  M. Jackson...  

p,sh Prince kishte stil ekstravagante,  shkruante kenge me muzike te ashper dhe tekste kontraversale, ndersa M.Jackson ishte me serioz .  edhe fansat e muzikes pop u ndane aso kohe.. kush ishte me Prince, nuk ishte me M.Jackson.. por kuptohet, M.Jackson ishte me popullor.

Belul,ke sjell versionin e cunguar.Kape ketu origjinalin derisa nuk e terheqin nga rrjeta per te drejtat e autorit.Shihe aty nga minuta 3:48 se si dhunohet kitara.Une nga ky moment kam filluar te besoj ne jashtetokesoret.

faleminderit, jakove ! e kisha degjuar kete version. 

ne fakt muzika e Prince nuk gjendej ne youtube  deri pardje.smiley,  se ky e mbronte shume muziken e vet, (e drejta e autorit) dhe e kish bere tuben lanet.  mirepo nga dje ne mbremje te gjitha kenget e Prince gjenden lirshem neper rrjet.

Kengetar me shije, por zor te lere ndonje nga krijimet e tija ne historine e muzikes!

Tashti ketej nga kjo ana jone e Dushmanlandit thone qe: "Wenn man keine Ahnung hat: Einfach mal die Fresse halten!"

Çere osht mer gjith kjo deshir e modhe me dal teper?

Kengetar me shije thot qetri.... po ho iher çere do me thon kjo? Çere shije ka pas ky mer? Shije cokollate apo mente apo karameli?

...zor te lere ndonje nga krijimet e tija ne historine e muzikes thot prap ne te njejten fjali, sikur t´mos mjaftonte ai gomarlliku i pare. Ai robi ka gati 40 vjet qe ka gatu historine e muzikes, ky kritiku yn thot, qe zor se kan me i hy krijimet ne historin e muzikes.

Hajde hajde, c´na kan rrethu fyellat!

I forte, por melodia i mungonte ne kenget e tija.

smileysmileysmiley

O Kar Marks, per ke Prince e ke llafin? Per princin e Zamundes????? smiley

Prince do mbahet mend jo me shume per muziken, por per nje arsye tjeter, qe e tregon megjithemend ne avanguardje.

Eshte nga te paktet artiste dhe jo vetem artiste, i cili kuptoi qe Web-i e Interneti nuk eshte gje tjeter, vecse tym, llafe, numra kot.

Pasi ju sul nga te paret, ne vitet '90, promovimit te muzikes se tij ne Internet duke kujtuar se ishte nje fushe e paeksploruar e pa kufij, shume shpejt kuptoi qe s'ishte asgje tjeter, vecse nje forme e re skllaverie. Nga ai moment terhoqi gjithe muziken. Po te klikoni, Prince nuk e keni ad ne ITunes, as Spotify, as Facebook, ad KoqeVevo. 

Dmth.., leksioni i madh qe ju la juve si Peshq eshte : Ju vazhdoni grini sallate nga mengjesi ne darke, po te gjitha jane Pordhe me Rigon.

Po hajt se e dime, vrasim kohen kur eshte slow ne pune

Si shpjegohet qe ketyre Zoti u jep talent po iu heq siguresen. 

Talenti djeg siguresen.

Ca eshte siguresa truri?  

shpresa apo shpirti. (spiritus sanctus)

dhe per ta mbyll, fjale qe edhe kjo vjen nga shqipja, S'PRITET. diçka qe nuk keputet, nuk pritet, por vazhdon gjithmone, edhe ne boten e pertejme sipas dogmave fetare.

qe thua ti profilo, me kujtove  nje pershtatje shume te bukur dhe kuptimplote ne shqip te fjales  shpirt  (spiritus) .   shpyrto , i  thoshin te vjetrit  shkrepses.

dhe per ta mbyll, fjale qe edhe kjo vjen nga shqipja, S'PRITET. diçka qe nuk keputet, nuk pritet, por vazhdon gjithmone, edhe ne boten e pertejme sipas dogmave fetare.

ndoshta ti Profilo ke nevoje per ndonje shok te ngushte ose ndonje njeri te afert shume, qe te kete kurajon dhe miresine, te te thote troç: ti je kokrra e gamorit, qe nuk e ke shokun.

Po sikur spiritus ne latinisht vjen nga fjala spires nga greqishtja e vjeter, qe do te thote fryme, apo vari trapin llogjikes edhe gjuhes tashti........

Koja nonen, shqipe, me cfare na duhet me e mbyll diten tani .....ncuk.....ncuk

po fryme (edhe ne latinisht spiritus, fryme kish kuptimin. fjaloret qe kam une nuk thone gje qe fjala vjen nga greqishtja) nuk eshte po njesoj ? diçka qe nuk pritet. kur te pritet fryma, ne vdes. 

problemi ketu eshte qe vetem shqipja SHPJEGON fjalen, gjuhet e tjera nuk shpjegojne dot. (lidhe frymen me jeten e pertejme, nuk bon dot lidhje po mos jesh i çmendur) fjala eshte transformuar nga gjuha ne gjuhe. ne frengjisht fjala ka kuptime sa te duash (Inteligjence, Mendim, Ide, Sjellje, etj), por s'ka fare lidhje me frymen. qe latinet frymemarjes i thoshin Respirare ose Sufflare (shfryj edhe kete fjale po shqipja e shpjegon se kemi FRYJ dhe SHFRYJ, etj, etj).

dhe mos me shaj me, se ta qi mamin pastaj.

Po ik mer tyç, do te qish ti..... ty te qin jeta jote dit per dite,,,,s´ke nevoje me te qish fare.

Zog gamori! Cop mishi me dy sy.

o shkerdhat po njeqoftese une jam gomar ty çfare te hyn ne pune ? nuk ke tjeter me se merresh.

 

po ti tani me cfare nxehesh?

Se je gamor apo sepse po te ta thone qe je gamor?

Sepse po te mos e tregosh veten qe je gamor, s´ka per te ta thon njeri asnje gjys llafi qe je gamor. Por ti ngaqe e tregon veten tate gamor, edhe te tjeret te dalin borxhit e te quajne gamor

Keshtu qe, ti kokrra e gamorit,  nxehu me veten tate, dhe po te hypi inoti me qi (se ti kshu e paske te qimen me inot, ose inotin me te qime), atehere shko e qij nonen tate, se ajo ta ka fajin, nuk ta kan fajin nonat e te tjereve. Ose qij veten tate!

ku pe ti qe u nxeha ?

mamin ta permenda ngaqe me bere gamor. dhe duhet t'i pelqeje gamoret si femer qe eshte. 

Po nuk te bona une ty gamor, ti gamor ishe, pa te bo njeri tjeter, une vetem te thashe qe ty te duhet me pas nji shok te mire me pas guximin dhe miresine me te tregu te verteten, qe je kokrra e gamorit, se ti duke qene se je gamor, nuk e kupton dot veten tate, qe je gamor.

Fakti, qe ti ne muhabetin mes nesh involvon edhe njerez te tjere, te cilet ndoshta kane vdekur e shpirti po u prehet ne paqe, tregon akoma me teper gamorllikun tat.

Edhe hajde me thuaj pastaj, qe ti nuk je gamor!

ja e pashe. Po pastaj?

s'ka lidhje me greqishten.

dhe bile ajo kot jep referenca angleze se fjala ka origjine LATINE. anglezet e kane huazim per vete.

hap ndonje liber o trangull se do vdesesh koqe

Vjen nga fjala spiro (latinisht) dhe 1 nga 2 variantet qe jep per nga vjen spiro eshte Shqipja. S'eshte pra budallek me mendu qe kjo fjale vjen prej shqipes.

Ndersa ne fjalorin e etimologjise qe kam, nuk shkon me shpjegu me thelle se latinishtja. 

 

E kane huq keta brezi i ketyre. Mire qe dine nje m qe te hane se jane derra nga trute po jane mesu me servilat e kohes se enverit qe cado gomarlliku te thoshin keta ata tundinin koken per nje teke raki. Po qe thene teoria ne ate tavoline rakie avdallesh, vlen me shume se cdo liber a fjalor. "E tha filani. Kam respekt kshu qe nuk flet kot ai". lol Kjo eshte referenca e ketij brezi truthare

http://www.etimo.it/?term=spirito 

per cilin brez po flet ? 

po komentet pse i ben gjithnje pa lidhje ? 

Nuk lejonte gjeresia e shishes  nje "T" esktra tek "Sprite" qe siç duket huazon gjithashtu nga shqipja "s'pritet."

Ca po na duhet Princi sa te kena Ndocin (Noizin deshta me thane)

Po thone se fansat e Ndocit ishin merzit fort se kanga e fundit e tij kishte dale plagjiature.Imagjinoje ti se ca mund te ndodhe nese fansat e tije marrin vesh se te tana kanget e Ndoc Jakut (a si dreqin e ka emrin), jane false nga e para te e fundit

Nojza, stresa, xhesika me kto lloj "artistash" na fryn media. Kur media vete asht llum,llumin do te pasqyroje dhe do na i sevire si modele artistlliku.

Pse i hiqni komentet mor burre: Sa mire nuk pritoni me u marre me pune boshe. Nuk asht proibizionizmi zgjidhje. Kam frike me shkrujt se ta bani komentin synet.

Apo jeni tu majt zi per Princin. Mos u merzitni o burre se ai e ka ba jeten e vet si ma i miri

Pjeter, per ta vazhdu muhabetin ku e lame. Shyqyr nga magazina jena ne rregull. Ai ... i dashmi mo, vec zhgarravina bo, Sala sikur vec ponit i ka hyp kalamo, ne Liri s'u dallu ne shtange. Dmth niks talent, qe do me thon sigursa bullon Kavaje. Edhe Blushit s'osht per t'ia pas fryken me ca shkru... smiley

T'u marre shembull keto aparaturat qe punojne me rryma te dobta, ne burim te ushqimit u vihet i sigurese qe ne rast qe vjen rryme me shume se c'eshte e pershtatshme te digjet siguresa dhe rryma te mos shkoje ma anej. Kshtu puna e ktyne, talenti i lartson ne maja qe te tjeret s'mbrrijne dot,talenti i shkrumbon e i fik njajze.

Ose mo thjesht, talenti i bo me i qit siguresen teper vegles. Ec mer se kot osht aty, prit sa te kruj icik veshin me te. 

Elegant si tigri e organik si bima. Charlie Chaplin transformuar ne kompozitor operash funk!

Nga te paret qe perdori internetin por, sapo kuptoi se per çfare merde behej fjale, ju largua siç i largohemi koleres. beni prove ti gjeni kenget e tij (ato qe kam me per zemer: Sometimes it snows in April, The Ladder, How come U don't call me anymore, I love U in me, She Gave Her Angels, 3 Chains of Gold, When 2 R In Love, Welcome 2 the Dawn, Raspberry Beret, Condition of the Heart, She's Always in my Hair, Strays of the World, I love U but I don't trust U anymore) : asnjera nuk eshte ne web!
Nxitoni te degjoni tek-tuk ndonje prej tyre, i kane vene fansat qe prej dje; zor se do rrine gjate..

Pas John Lennon dhe Freddie Mercury, kompozitori me i madh i himneve.

Sexy Mother Fucker !

shko tek faqet torrent apo te llojit rapidshare dhe e shkarkon te plote. 

OD 'ed on painkillers. Why am I not surprised ...

Te rroni vet. Te tjerat po i ruj per neser. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).