Pershendetje te gjitheve! Jam nje djale 27 vjec, kam mbaruar fakultetin dhe kam punuar ne istitucionet e shtetit per 3 vjet. Me pas emigrova ne Gjermani, ku po bej 2 vjet dhe ku kam jetuar dhe punuar te njerezit e mi.

Sot kerkoj dhe kam shume deshire te shkoj te punoj e jetoj ca vite ne nje shtet, apo kontinent tjeter. Kam lexuar me vemendje kronikat tuaja tek e "Emigrimi i metejshem" dhe dua qe te provoj njerin nga keto shtet-kontinente:  Alaske-Australi-Amerike. Ju lutem anetareve me njohuri me te medha se te miat, te me sugjerojne njerin nga keta. Ku eshte me mire te punoj qe te krijoj nje kapital per ta investuar ne Shqiperi ne te ardhmen e shpejte? Gjithashtu: une nuk kam pothuaj asnjeri ne keto shtete; posedoj ca letra italiane (fallco), me te cilat kam punuar ne Gjermani, dhe pak kapital per te investuar ne udhetimin ne njerin nga keto vende.

Nese ndonje nga ju ka ndonje sugjerim, ose rruge se "Ku?" ose "Si?" mund te shkoj atje, ju lutem me thoni! Pres cdo sugjerim! 

I bindur se njohurite tuaja jane me te medha, dua t'ju falenderoj te gjitheve.

 

37 Komente

Ne Alaske ka pare. Atje Te shkoc. 

Ne Australi shko se atje kam qejf edhe une te shkoj. 

Akoma me letra fallco! smiley

Ketlinaaaa, une jam akoma gjalle  smiley 

Nuk me pelqen Belgjika joo smiley

Pas nje shisheje me vere te vjeter smiley do te te duket parajse smiley

Nuk jam pijetare smiley

Nuk je, por do t'boj une smiley do t'boj si vetja smiley

Ahhh sa mire do te ishte sikur te filloja pijen dhe te lija disa vese te tjera smiley

hem smiley hiç po habili smiley ç'vese jane keto mo smiley

Shko ne Kili

C'eshte kjo more? Tallesh ti me ato letrat fallco?! Si i zgjodhe keto 3 shtete? Me bingo? Ke a s'ke pikesynim? Do me ik kurafshamosuvrafsha? Ca pune do me bo?
Ik se tallesh.

Me letra fallco nuk e ke mire muhabetin. Hiq dore nga ato.

Tek artikull-pyetja "Emigrim i metejshem" kam harruar te shkruaj qe personi qe donte te ikte ne Kanada i ka dale nje mundesi e mire emigrimi ne Manitoba, Winnipeg dhe se po behet gati per shperngulje. Se qysh tamam nuk e di se kam kohe qe nuk flas me me ate. Po mora vesh qe Manitoba Kanadase ti ben shpejt letrat. Kane disa qytete te vogla, qe kerkojne emigrante si psh. Steinbach, sidomos per ata qe duan te hapin bizneset e tyre.

Per Alasken thuhet qe ka nje boom ekonomik. E kam degjuar nga gjermanet qe kane ikur andej. Peshqit nga Amerika mund te informojne me mire.

Australine me mire lere. Eshte shume larg dhe shtrenjte.

duhet patjeter te filloj me A, shteti qe deshiron te shkosh ?  -pse jo ne Zelande te Re,  psh ?!

Si ? Njeh ndonje rruge klandestine sesi mund te shkoi atje ? 

Flm !

Po mos mendo gjithmone klandestince mor djale! As mos provo te ikesh ilegalisht ne Zelande e Australi. Eshte pothuajse e pamundur. Shteti australian kthen pa kompromis cdo barke te vogel qe i afrohet ilegalisht vendit. E po nuk te kthyen mbrapsht, te marrin te dhenat personale e te deportojne ne ndonje ishull te pabanuar te oqeanise e hajt te dalesh me jashte. Australia ka marre masa shume te rrepta ndaj ketyre "azilanteve" me fushaten "No Way!"

Apliko per ne Kanada. Dokumentat i mer me shpejt. Sa per " berjen e kapitalit" dhe per ta investuar ne nje te ardhme te shpejte ne Shqiperi , kete po e quaj lapsus dhe spo ta quaj. 

Amerika te merr shpirtin per dokumenta. smiley

Europa rraciste. smiley

Ne komune te parisit te vec .lidhu me shkaben .smiley

Nga menyra se si e ke shtjellu kerkesen ktu, kam pershtypjen se:

Vetedija jote eshte ne kerkim te jete me te mire. Por pavetedija eshte ne kerkim te vetvetes....Shihe mire ket pune

Por une mund dhe te gabohem. Shko pyet psikologun me mire.

 

vetedija = inconscio

pavetedija = subconscio

 

Alaska dhe vetem Alaska! Atje dua te shkoj dhe une, por nuk me pret njeri. smiley

Gjej mundesine te besh letra "origjinale" dhe jo fallco  dhe rri aty ku je .

 

 Ju lutem anetareve me njohuri me te medha se te miat, te me sugjerojne njerin nga keta. Ku eshte me mire te punoj qe te krijoj nje kapital per ta investuar ne Shqiperi ne te ardhmen e shpejte? Gjithashtu: une nuk kam pothuaj asnjeri ne keto shtete; posedoj ca letra italiane (fallco), me te cilat kam punuar ne Gjermani, dhe pak kapital per te investuar ne udhetimin ne njerin nga keto vende.

 

-ti mor bir i paskerke vet njuhurite dhe Vizione te Qarta !   kot pyet ketu te peshku.

...kam mbaruar fakultetin..., ...kam punuar ne istitucionet e shtetit per 3 vjet..., ...dua qe te provoj njerin nga keto shtet-kontinente:  Alaske-Australi-Amerike..., ...te krijoj nje kapital per ta investuar ne Shqiperi ne te ardhmen e shpejte..., ...posedoj ca letra italiane (fallco)..., 

Cfare eshte ky, sontazh psikollogjie, per te pare sa te lajthitur jane komentuesit e peshkut!?! Me fakultet, (cfar fakulteti xhanem, se dhe kjo luan nje rol?!), me pervoje pune ne administrate shteterore, pra anglishten duhet ta dish, kompjuterin po ashtu, internetin dhe ofertat e gjithanshme po ashtu, por (gjoja) nuk di se Alaska eshte Amerika (USA), dhe mbi te gjitha njofton per letrat fallco, (qe i kane edhe mijra shqiptare te tjere, ndersa ne bote jane me dhjetra miliona te tille), me te cilat mund te perballesh imtesisht ne njeren apo tjetren pike kufiri; dhe cfardo te mesosh ne kete bote kaq te unifikuar e te ngjashme, kudo ku do te shkosh bananen do marresh, sic e ke marre edhe ne Gjermani, sepse vetem punetore krahu per punera te rendomta kerkohen kudo dhe nga ata me shkolle te larte ne inxhieneri mekanike sidomos. S.d.q., keshilla ime: mba per nga perendimi, se andej ka pikuar dicka, edhe po te mos kete rrjedhur. Dhe ate shprehjen teresisht idiote: "te ardhmen e shpejte", mos e perdor me, se do te te marrin ose si provokator, ose si te lajthitur. Suksese!

ore po qe se ke keq ti , ky vjen e tall menderen me neve  dhe ne idiotet e morem seriozisht smiley

shtrohet pyetja: cili idiot gjen kohen per idiotesira te tilla ???

(cfar fakulteti xhanem, se dhe kjo luan nje rol?!)

Me siguri ka mbaruar ne ndonje lende shoqerore. Ka punuar ne shtet se nuk gjen pune me ate lloj dege. As me matematike nuk gjen gje.

dhe cfardo te mesosh ne kete bote kaq te unifikuar e te ngjashme, kudo ku do te shkosh bananen do marresh...

Na na mos e demoralizo djalin. Ate more dhe ti ne Gjermani, bananen?smiley

Me lendet shoqerore biem dakort qe nuk vete gjekundi, kurse per matematiken je gabim, nese e ke mbaruar sic duhet i ke dyert e hapura kudo se tashme eshte pjese e cdo fushe.

Pse cfare te merrja tjeter? Qylimin e kuq!?.. Biles une kam patur fatin e keq, se ata qe ma futen bananen, kishin bere gjoja sikur kishin harruar ta grasatonin! keshtu qe e kam ngrene gjithmone me dhimbje! Po ajd mo, ne kete bote lahen te gjitha!

ktu o mir

Ju faleminderit te gjitheve per pergjigjet dhe keshillat ! Kam mbaruar per mikrobiologji 5 vjet dhe kam punuar ne drejtorin e portit si pergjegjes I kontrollit peshkut import-eksport, ne 2014 qeveria e re na pushoi nga puna te gjitheve si drejtori.Por kjo ska aspak rendesi se cfare kam mbaruar une, une ju kerkova nje keshille-sugjerim te anetareve qe jetojne ne kto shtete KU dhr SI mundem te shkoi ne kto shtete dhe se cfare do punoi apo se cfare kam mbaruar kjo zoterinj nuk ka aspak rendesi. Ju flm te gjitheve per pergjigjet e tyre.

Meqe je brenda profilit te punes tende ne vec administrator te peshkut pa uje mund te ndihmojme, te tjerat ne dore te Zotit dhe jo te peshqeve smiley

Me vertet e ke!?. Mikrobiologji!?.. Po me kete dege more djale mund te besh cudira ne Angli, Amerike, e ndoshta edhe ne Kanada, ndonese nuk i njoh ligjet e atjeshme per kerkimet ne mikrobiologji; pasi ne Gjermani keto kerkime jane mjaft te kufizuara. Nese vertet ke studjuar per mikrobiologji, gjithashtu di dhe anglishten, nuk ke nevoje te harxhosh kohen me ne, por bej kerkesat per studime suplementare apo dhe direkt ne njerin nga institutet e stershumta qe merren me studimin e qelizave ne vendet qe permenda, pasi eshte nje nga deget e ralla qe dallon per eksplorimin e saj, duke krijuar me ane te qelizave baze organe te ndryshme te kafsheve dhe njeriut, qe po kthen qelizat e zakonshme ne qeliza baze, qe po rigjeneron qelizat e vjetra te njeriut, qe po lidh indet dhe nervat e ndryshem me ane te qelizave artificiale dhe natyrore te insuluara ne laborator me ndihmen e disa proteinave te vecanta, e sa e sa ekperimente pa fund. Kam studiuar autodidakisht histologji dhe mikrobiologji, por ne kohen e por.... Tani kjo shkence ka ecur mjaft perpara. patjeter duhet ta kesh fjalorin e mikrobiologjise me vete. Patjeter duhet ta dish kush e ka bere!... Kot thashe, se shoh shume studente qe vijne nga Albanistani dhe dine vetem futjen e kondomit ne banane. me shume nuk dine!... 

Rruga me e lehte dhe e sigurte eshte te njohesh ndonje femer atje ku jeton actualisht. Te ndihmon per letrat. Pastaj bota eshte e jotja. Luaj llotarine amerikane gjithashtu se ata me diplloma jane prioritare.

Ser Duka, ne keto shtete eshte e veshtire te shkosh me letrat qe ke. Te rekomandoj Kanadane dhe Australine, por gjej si fillim me mire nje pune ne port, çfardo lloj porti ketu ne Europe, pastaj ne anije, e me pas kalo ne nje nga keto vendet e largeta. Kjo gje do te te kushtoj te pakten 1-2 vjet, gjersa ta realizosh enderren tate. 

Me avjon, mund te digjesh, por mund te kesh edhe fat. 

Pjer po sugjeron emigrim te paligjshem? 

Po meqe ke qejf Alasken, hadje dhe ne Yukon. Kanadaja pranon 40% te rrefugjateve shqiptare ne shkallen e pare te procesit. Hajde ktu dhe thuaj qe te rrezikohet jeta, dhe ja u zgjidh problemi. Merr ca dokuemta qe je LGBT, ose minoritetet roma (me mir ti kesh te dyja) dhe opaaaa e more pashapaorten Kanadeze dhe je ngjitur me Alasaken tende te dashur...

Ve bast qe hapesi i kesaj teme eshte Shkaba. Do te demonstroje sa inferiore dhe qesharake jane emigrantet qe vetem per te ikur ne menyre klandestine iu punon mendja.

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).