Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate, krizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi (I) të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

Ju lutemi (II) për artikujt që vendosni të mjaftoheni vetëm me një paragraf ose dy dhe linkun përkatës.

Pa censurë - 112

413 Komente

anglishte plerash quhet kjo jotja o shkabe

Ndonje fans i nba ketu? Se jo per gje po u mbyll nje regular season goxha interesant. A do fitojne luftetaret edhe kete vit?

Kot me pyt : A ka njeri eksperience me ket WOW Air ( Islandic discounted airline) ? Kane aviona keta apo te japin nji kayak dhe te majte e jotja ? Ka i here n'jave me cojne email qe o kane ndrru oren ose terminalin ose ...ku di une. Kom fryk t'i hap se mos gjej nai dite : Your pressure cooker order has shipped. Thank you for shopping with us ... Thashe te pys i here ...

Domate ne Shqiperi.

(shkaba, s'ka nevoje te kthesh pergjigje me video nga liveleak. Zere se i solle).

Gjembo, 

Kjo eshte nje prej shume pasojave qe Sali qenefi i la peshqesh shqiptareve me shkaterrimin e shtetit. 

Edhe kjo faji i Saliut? Mire, po ta marr si te mireqene por me duket se Saliu ka 2 vjet qe s'eshte me ne pushtet. Ne derguam dhe delegatin tone nga PPU ne Ministri te Bujqesise.

Athere qenkan domatet e Ronit smiley

Gjembi, une konsumoj domate cdo dite ketu, gjithe robt qe njoh une konsumojne, e gjera te tilla s'kemi pare ndonjehere, por ja qe e paska pare nje dava refugjati qe nga italia te cilit ia kane perhapur foton refugjatet e tjere e pastaj portalet. Shyqyr qe ju kemi juve, ca te thote vellai.

Cfare te them une shkaba? Po nje komentuese i eshte pergjigjur keshtu Akilit (ti je Akili?): Akili eshte fotografi nga Elbasani, eshte origjinale dhe per kete ta themi me 100 % siguri, pa pike dyshimi

Meqe nje refugjat nga italia paska thene keshtu, atehere ok. Qenka 100% e sigurt. Nje domate e vetme eshte gjithe domatet ne shqiperi. Ju lutem ju si refugjate beni detyren tuaj dhe me titullin"domate ne shqiperi", jo "domate te bacja e akilit", shperndajeni ne gjithe boten kete foto sepse eksporti i domateve ka arritur kulmin tani dhe s'ka lezet ashtu. Merziten serbet pastaj.

kur jane me kimikate nuk ka krimba, gjembi, po nejse. rendesi ka qe t'i perhapni tani qe eshte sezoni mos ia lini manget. u be katunari elbasanit t'i shese neper bote e te fitoje me shume se ti qe ke lene prapanicen andej per dy leke smiley

kur jane me kimikate nuk ka krimba, gjembi

E lexove pershkrimin e fotos o lolo?

Kjo domate te dashura Kavje, u pre dje dhe brenda nates u gedhi keshtu, aspak me krimba, por e mbire gati me gjethe

u be katunari elbasanit t'i shese neper bote

Te them te drejten s'e di sa para ka marre nga qarqet reaksionare emigrante katunari i elbasanit per te shitur kete foto. Fatkeqesisht keta te GAT nuk na tregojne. Po katunari i beratit a ures vajgurore sa merr? ncnc pz

P.S. nuk kam asnje deshire per te bere reklame te keqe Shqiperise. por edhe mos te tregosh te metat qe ka sikur s'shkon apo jo? Sidomos kur ende kemi familjare atje dhe behemi merak se cfare hane.

po c'te meta o i mete, eshte nje kokerr e vetme domateje qe nuk tregon asgje, nuk ka asnje raportim ne mase qe te thuash "domatet ne shqiperi", nderkohe qe eshte eksporti me i madh i momentit ne BE e s'eshte ankuar njeri, vec maqedonasve rivale s'ka gjetur njeri probleme. paska gjetur kokrra e refugjatit ne itali

Nuk kane lidhje lajmet me nje kokerr te vetme domateje te postuar nga nje refugjat. Domatet tona eksportohen ne BE e deri ne Rusi. Nese u ka shpetuar dhe sistemeve te tyre te kontrollit, hallall u qofte. Por nuk eshte kjo ajo qe me sjell zorret tek fyti me juve. Ajo qe me neveritet, eshte qe po ta sillte dikush kete per nje vend tjeter, do thoshit "nje kokerr e vetme eshte, nuk tregon gje". Per shqiperine eshte "domatet ne shqiperi". As nuk e merr njeri mundimin t'i therrase logjikes.

Jo jo, asnje lidhje nuk kane lajmet se si rriten perimet apo qumeshti me kete.

Edhe dicka tjeter qe te te beje te qetesohesh pak: keto gjera nuk ndodhin vetem ne Shqiperi. Ne Amerike shumica e perimeve jane GMO. pz. klm.

pse shqetesohesh per njerezit ne shqiperi atehere ? fli e qete. shqiperia po behet si amerika.

per njerzit e ty ta kisha llafin me ate "njerezit" se e di qe per te tjeret s'te ha malli fort.

e keqja tone do te vije se katunaret atje kane filluar te eksportojne dhe po mbjellin varietetet qe te huajt vete duan (zbatojne standardet e tyre). pra i marrin farat nga bota dhe ja u dergojne prodhimin po atyre.

por kjo do te prishi edhe produktet e vendit. (farat tona)

Shkabe spaske mor vesh gjo ...NUK JANE KRIMBA ATO QE SHEH NE FOTO, POR RRITJE "GROWTH" JO NORMAL. Me pak fjale produkti eshte bombardu me hormone dhe eshte kthyer ne vater rritje te atyre gjonave qe kan kontaminuar. 

Shqiptareve duhet me ja shpjegu cdo gjo avash avash se nuk thithin por kan veq qejf me kundershtu.

Po pra dhe cuditerisht neper dogana nuk dalin asnjehere me probleme produktet tona, dhe pse jane eksporti me i madh. Mire kontrolloret tane qe i lejokan, po edhe Coop, Conad, Carrefour, qe blejne rregullisht ne Lushnje, i paskan kaluar fshehurazi neper doganat e vendeve te veta? Tonat deri tani kane dale me probleme ne Rusi vetem kur mbeshtetem hapur masat e Amerikes ndaj Rusise, dolen me probleme tani ne Maqedoni nga ekstremiste antishqiptare (jo agjencia e ushqimit) ne pikun e eksportit sepse u mbush tregu maqedonas me produktet tona, dhe cuditerisht fiks ne te njejten kohe me maqedonine, fiks para eksportit masiv, dalin dhe keto lajmet e tjera. Sa cudi, e? lol

s'morr vesh per çfare te intereson lajmi i domates se prishur ?

Po nje kokerr e vetme domateje, nese ty te bie poshte divanit dhe prishet, per refugjatet eshte prove qe bene mire qe bejnen arixhiun andej. Si nuk intereson lajmi? Duhet thene "domate ne shqiperi" e duhet perhapur tani. Ne ketej nuk shohim gje, por ja qe ky refugjati ne itali e kishte pare. e kishte 100% te sigurt. lol

pergjigje e drejte mendoj (megjithese duhet degjuar edhe gjembi se ndoshta ka ndoje arsye qe e tejkalon tonen)

vetem se kjo pergjigje te perket edhe ty, qe nuk le video refugjatesh pa sjell ketu. 

te dy e boni per te njejtin qellim, se s'ka mundesi vetem njeri ta beje, ndersa tjetri te kete qellim me te larte. per te perligjur veten, tek zgjedhja e jetes tuaj, qe ju keni zgjedh rrugen e mire dhe jo ate te gabuar.

Une e bej vetem si pergjigje ndaj idiotesise se ketyre. Kur nxirrja une nje domate te vetme per ne Amerike merrja ban prej ketyre lol

Ku e di ti qe kjo domate eshte ne Shqiperi! sillni foto nga Serbia apo nga Kina si e si te nxini Shqiperine. deshtake. pz, ncnc, qr, lol,klm.

RUFKM

 # gjembi, m'kan qellu shume here dhe mu ktu, madje me gjethe mrena, jan domate t'vogla si zara, smiley  gojt e liga thon qi i mbjellin ne vapor ne kine, e kur arrine ketu jan t'pjekme.

Autorja e këngës së Eurovision-it, komisionere në referendumin e PS-së 

Muzikantja, emri i së cilës nuk ishte dëgjuar më herët, deri përpara triumfit të këngës "Përrallë" kënduar nga Eneda Tarifa, u pa këtë 9 prill në qendrën nr 9 të votimit, e ngritur në ambientet e selisë Rozë.  smileysmiley

..prandaj nuk behet shqiperiasmiley

Eshte fantazma peshkut...

Peshkut pa uje dhe me koke te prere smiley

z.Trump zbriti nga avjoni.

 

 

Çfar emocjoni

 

10.000 vete ne salle. Standing room only.

Guvernatori demokrat ka blloku gjith rruget e makinave xxl, ka lone rruge vetem per ata qi skane makina, demonstrusit dmth.

Po robt paskan nga tete nent ore ketu.

 

pas artikullit editorjal yll elokuent ne wall street z.Trump is on fire. Flet me numra per shtejtin tone. Me numra.

 

Fix ato qi mendojm edhe ne, po ai i shoqeron me dirigjim me gisht

Kokes i ka ra. perfekt. po ju mysin si kuajt me ushkur ne fyt tha

 

kaq per tashi se ma therret detyra

orëvua

Pordh syfyri lshojn te gjithe mer. Kamunistet lug florini premtune. Nei pllan konkret nga Bosi. Apo lexoni bestsellerin si te boheni milarder.

orevua smiley

Lere lere, po Van Dami ka qene me i mire tha. Ruhu prej tij nashi. 

Aty krenaria ime mashkullore mori nje goditje te rende, si nga ndonje shqelm Van Dami, po prape kisha me shume kete hallin tjeter kur e lexova, te publikimit te emrave.

Ore mos te kerkon per kompesim te shkoje me Van Damin, thuaj. Sa per listen, ndermjet goxha bobava do jesh. Ndonje coku e njoh dhe une. Si psh atij qe i dedikohet konga popullore, ti s'po din as me ma lyp.  smiley

Po darvinizem hesapi. Kush osht mo i mire, ben edhe me shume, nuk ke cfare i ben. Fakt i hidhur i jetes. Ai ska dit me ia lyp, une nuk kam dit me ia be. Edhe me te perdora ato c'kam me te mira nga repertori im. Kot thone qe nuk duhet force, po teknike. Ve bast qe per teknike ia marr Van Damit, po ketu te forca ma merr qerratai.

Oh, paskam qene macho me shume se c'duhej. Ia paskam fut Van Damit per force domethene. Ku merren vesh femrat pash Zotin, edhe duhet me shku ne palester, edhe duhet me lexu Kamasutren germe per germe, po edhe ndonje buqete me lule mire eshte me e mbajt me vete. 

Si tha nje humorist kendejza, bene nje ankete tha, pyeten tre femra dhe dolen 300 cilesi per mashkullin ideal dhe pyeten 300 meshkuj e dolet 3 per femren ideale.smiley  

Tre cilesi te femra? Shume paskan qene. Si eshte ajo thenia: Femra i do te gjitha nga nje mashkull i vetem, mashkulli do vetem nje gje nga te gjitha femrat.

35 vrasje per kanun brenda 2016 genjen kokrra e malokut ne angli qe ka bere leke duke abuzuar me sistemin anglez te azileve, dhe mediat angleze e japin pa te keq shifren si te vertete.

http://www.telegraph.co.uk/news/2016/04/...

Kur dreqin do shuhen e do behen perfundimisht njesh me arabet keta mooter, e te harrohet qe jane shqiptare? Vetem deme sjellin me sajesa kudo qe hapin goje.

Nejse ishalla e terheqin gjithe rracen e vet andej e tua ngecin anglezeve, e t'i clirojne ato male nga kafshet e egra, te mbeten vetem ata qe duan te punojne, e keshtu te rritet ndopak turizmi. Por do duhen vite qe te dezintegrohen andej e te mos i lidhe me njeri me shqiperine.

po çfare demi po te bejne ore debil ?

pse kujton ti edhe po s'pate krime hiç, bota do te kete simpati per ty atje ? po veten e ke pa ndonjeher ne pasqyre ?

I fort je shkabe. Besoj ke ter mengjesin qe kerko per thagma oksidentale. Kam pershtypjen se nuk e njifke mire guv Bentleyn. Vazhdo kerko se do te kenaqesh. Po kerkim serioz them, nja dy jave larg peshkut. 

Ne fakt eshte lajm qe ka dale perj disa ditesh ne mediat shqiptare e te huaja e t'i nxjerr facebook para syve. eshte tjeter epoke sot. Sa per ju, sikur te prekeshit kaq shume e te futeshit ne sharje te postuesit edhe kur faqe si telegraf botojne sajimin e nje maloku refugjat, dhe thone qe ketej jane vrare 35 veta brenda tre muajve te pare te vitit per kanun, kur aq s'jane vrare gjithsej keto tre muaj as me gjithe aksidentet bashke.

M'rregull. Ama ca ti bej qe sme del koha me te lexu as ty shumicen e kohes (dhe ty du fort me te lexu), jo me dike per te cilin sja kam idene ke Telegrafi. Po ju pergjigjem ne pastaj, ca te ngel ty te besh?

Kjo pra eshte fatkeqesia, qe gjeni kohe te shani e te thoni idiotesi. Mos ki merak, se nuk pret njeri qe ti e lloji yt te guxoni te dulni kunder "prestigjiozes" telegraph.co.uk. Jane "PPSH" e radhes ata per ata qe s'jetojne dot pa PPSH nuk kerkon njeri aq shume.

Tani u hape shume shkabe. Pergjigjen qe merito po e kursej, po ku me njofte mu e llojin tim ti? 

Lloji i atyre qe nuk paskan kohe te merren me komente, por ate pak qe arrikan te gjejne e perdorin per te share e t'i qepen robve si rrodhe.

Kam pershtypjen se republikanet po I ze haka e don siegelman te cilit I rane ne qafe kot.

Karate apo seks .

Te lumte zogu Bleona! Do ti japi Jari noi medalje kesaj?

u sqarua. e kishte  llafin per  te famshmin  Vandam Mahmutaj  nga Lazarati, Bleona.

Pëllumb Kulla

Ja bre, kjo është Amerika!

– Tëmën bre, prefesor, – nis ligjëratën e përditëshme shoferi, – sa llafe të ndyra kishmë dëgjuarë për Amerikën! Po na kishnë thënë-o, se këtu n’Amerikë njeriu shfrytëzohet pe njeriut. Çne bre! Mbroçkulla! Këtu, or byrazer, ndodh e kundërta!

Dhe me sytë që i ndrisin, Peço shoferi lexon në fytyrën time efektin e ironisë së tij. Ai e ndjen që unë i dua rrëfenjat e tij, në atë gjuhën djalektale korçare, rrëfenja që më zbavisin pa masë dhe nuk shterrin kurrë.

– Ikë sa të duash larg, ore, – vazhdon Peçoja, – mendjen në Shqipëri do ta kesh! Një sy këtu e dy atje! Unë atje kam pleqtë, siç i ke edhe zotrote. Edhe shokët e kushurinjtë e mj, pleqtë i kanë në Shqipëri… Mendjen atje e kemi të tërë. Sa bie telefoni, i pyesëm: Kini ujë-o? Si ini me drita, mo?

Kemi qëndruar tek njëra nga kabinëzat mbi urën e Trajboros dhe Peçoja më zgjat dorën. I jap paratë për kalimin e urës, ai paguan, hapet trari dhe makina vazhdon rrugën për Kuins.

– Ja kështuuuu, prefesor! Jetojmë kohëra të mrekullueshme, kur ne shqiptarët e ardhur këtej, kemi lënë atje prindërit, pleq e plaka, që të na e bëjnë edhe njëherë elektrifikimnë e përgjithshmë!

Me Peçon, vendet e punës i kemi pranë e pranë. Vetura është e tija, kurse pagën e urës e bëj unë. E ai më shpie në punë çdo ditë. Ai më shpie edhe tani kur puna e tij ka pësuar një rënie. Punon në një kompani taksish dhe limuzinash, por kur shterrin pasagjerët Peçon e kanë nga të parët që pushojnë. Po ai nuk e prish terezinë. Paraqitet në mëngjez e pastaj kur i thonë që nuk ka punë për të, futet në një kafe në Kuins e prêt t’u bëjë ndonjë shërbim me pagesë shqiptarëve me makinën e vet.

Unë punoj në një Strehë, ku rehabilitohen fëmijë me të meta, kryesisht jetimë. Unë aty organizoj argëtimet e fëmijëve dhe mbaj gjallë grupin e theatrit. Motër Gjenovefa që ka sjellë për vete një krevat të thjeshtë dhe fle aty në Strehë, rri orë të tëra duke parë inskenimet e mia mbi fëmijërinë e Linkolnit, Presidentit të lavdishëm të Shteteve të Bashkuara.

 

 

 

 

 

 

 

Puna më ecën, edhe më vjen keq që shokut tim, Peços, nuk i vete mbarë sikurse mua. Nganjëherë më duket se ai e di që atë ditë nuk do të ketë punë, as me taksi as me limuzinë, por vjen, ja thjesht, që të më bëjë lehtësi mua. E tërë kohën e rrugës së gjatë nuk lodhet duke folur. Shpesh them që do t’ia mbledh këto rrëfenja. Jam i bindur që do t’i kujtoj të gjitha një e nga një ato që më ka treguar deri më sot. Janë tregime të jetuar nga ai vetë, por ka plot nga të shqiptarëve të tjerë, pasagjerë, që ia rrëfejnë rrugës dhe ai m’i sjell mua taze, të ngrohta. Jam kurreshtar të dij, se çfarë u rrëfen ai të tjerëve për mua. Se nuk mund të rrëfesh asgjë për një njeri të heshtur si unë, që vetëm qesh heraherës duke dëgjuar shoferin gojëkripur, që nuk lodhet kurrë së rrëfyeri. E flet e flet… Ja si tani:

– Rrimë këtu në Amerikë e ndjekëm me drithërimë të tëra kacafytjet dashamirëse të politikanëve atje, të cilave u thonë “kacafytje për të gjeturnitetnë”, unitet që nuku vjen, ce është nisur ters… Po është nisur ters bre, që në përçapje të parë të Skënderbeut. Ce ay e bëri me ugur të keq, o prefesor, qëkurse për t’i bashkuarë shqiptarët, zgjodhi për kuvënd Lezhën, që atëhere quhej Lesh!..

Shoferi u jep një të fshirë xhamave, megjithëse ata mua më duken më të tejpashëm se kurrë.

– Ka shumë vjedhje në Shqipëri, thonë, korrupsion. Qeveritarët e politikanët e kanë mendjen te paraja. Si e si, të bëhen milionerë! Prandaj është më mire, bre, kur shtetnë e drejtojnë të ngopurit, pasanikët. Që shtetnë ta drejtojnë të pasurit, ka dy rrugë, prefesor: ose të pasurit të bëhen ministra, ose ministrat të bëhen të pasur! Në mëmëdhe po ndodh kjo e dyta: ministrat po bëhen të pasur! Atje vjedhjet kanë qëllime të pastra, fisnike… Prandajza, sa herë vete andej-këtej u them shqiptarëve, kudo që janë: vëllezër Filadelfiotë, Vaterburas, Njuxhersjotë, Bostonianë, Detroitjotë, Çikagas… të ini krenarë për mëmëdhenë e dashur! Atje vjedhën për pikësynime të nderçme… Njëherë vaftit, shteti i rripte lëkurën individit për të mirë të përgjithëshme, sot për të mirë të tij, individi i rrjep lëkurën e përgjithëshme shtetit!…

Peçoja vështron ca vrapues shalëjashtë, që ndjekin paralel veturën më të dy anët e rrugës. Një burrë i ngjallmë mezi i lëviz kilet e tij e duket aq i rraskapitur, sa të bësh be se ky është vrapimi i tij i fundit para se ta varrosin.

– Ma shëkon ti prefesor, barkun, mullën time? Asnjë thërrime dhjamë, as një çiçkë bark nuku kam patur në Shqipëri! Xhan o ushqim i Shqipërisë! Bëj unë tashi vrap, që të ul barkun, por varet edhe nga puna, bre. Se nuk është fiskultura kryesorja. Më parë, këtu, bënja gjashtë ditë punë, po ama, një ditë ia linja të tërën, vrapit. Nuku do linja punën për të vrapuar, de! Pastaj ra puna. Fillova të bëj pesë ditë punë e dy ditë vrap… Pastaj .. m’u shkurtua akoma puna e fillova të bëj tri ditë punë e katër ditë vrap. Tani ka një muaj, bëj vetëm …vrap!Dhe miku im nuk ka të rreshtur:– Po sëkur është vetëm ky hall këtu! Mua nuk më janë ndarë hallet, qëkur vura këmbën. Pa gjuhë, bre, pa gjë… Dy vitet e para punova pa letra, fshehur. Punonja në kat të gjashtë… Gjashtë, po gjashtë për së prapthi, oreee! Gjashtë kate dënë dhe! As e pashë diellin as më pa! Nuku se amerikanët janë të rreptë, po kisha akoma në palcë të dredhurat e Selanikut. Këtu, shokët e mij… ezmerë, – se mo na e marrën amerikanët për racizmë! – ata ezmerët dilnin e më blinin për të ngrënë, ata më mësonin zanatnë, gjuhën. Ja atje thellë, ku ishnja, e mësova gjuhën e vëndit, gurgull! Pas dy vjetësh, kur dolla mbi trotuaret lart, e mora vesh e xheç më ra dambllaja: gjuha që paskësha mësuar bilbil, nuku paskej qënë anglisht, o prefesor, po… spanjollçe oreee!!! Kur mos kem babanë! Po si ore asnjëri nuku më tha, se ata hushkulurit ezmerë, kishnë qënë nga Porto Rikua! Më shkuanë dy vjet. Fillova anglishten nga e para. Zhytem po s’mbytem unë!. Ama, thuaj hë, gjuhë më të zorçme, nuk e bën nëna! Për të folur, hajde de, pa për të shkrojtur, po nuku vajte në shkollë, aha, harro mushkë…! Amerikanët, or byrazer, e shkruajnë “mace” dhe e lexojnë “qen”! Fëmijët venë në shkollë dhe e mësojnë, ne të rriturit, hiç-o, ç‘të na vijë nga veshi. E kështu shtyhemi. 

 

Papo, është e bukur bre, kur e dëgjon tjatrin ta bëjë mishmashnë në mes të supermarketit, t’i thotë së bijës: “Na moj ti, dhi e Ziçishtit! Mo më thuaj aj dont kerë, po mbylle grykën, ce të futa një pëllëmbë të mirë, sa të harrosh pasuordin e Internetit!”…

Peçoja e le tregimin dhe drejton gishtin nga një veturë që po na le pas.

– Shëko, shëko!.. E pe atë Mercedesnë? Ia pe flamurë tonë mbi targët?

– Ia pashë. – i them unë.

– Gjen këtu dhe shqiptarë që të marrën gjak në vetull. Fitojnë dhe e derdhën paranë lumë. – vazhdon Peçoja. – Gjen bre këtu shqiptarë që hapën biznese, si ata devollinjtë që kishnë hapur një servis veturash dhe kishnë marrë me mëditje vetë amerikanët! Amerikanë bre, orgjinalë, kur mos i kem tërë! Dhe bile u mësojnë atyre korçarçen tonë. Ja, u këtheva nga një vizitë në Shqipëri unë, e vajta e po u rrëfenja devollinjve ç‘kisha parë në mëmëdhe. Por më shumë u trondit pe atyre që rrëfenja unë, ay amerikani zezak, që punonte për ta. Me gojë hapur kamare pe habisë, dolli që poshtë maqinkës që po riparonte e më tha: “Me gjith mënt –o? Ik or t’u mbylltë e mëndjes”, – ma bëri zezaku, -“ ce nuku t’i ha njeri këto!?!”- “ Kur mos kem babanë!” – i thashë. “Kur mos kem babanë, edhe unë s’t’i besoj!” – ma previ zezaku dyke zënë be për babanë zezak!

Në një udhëkryq të Kuinsit, dy policë amerikanë me fytyra kinezësh, po i jepnin radhë trafikut. Unë vura bast me veten se Peçoja tani do të hapte bisedë mbi kinezët. Dhe e fitova bastin:– Nganjëherë nuk e merr vesh je në Amerikë apo gjëkundi tjatër!.. – nis sipas parashikimit tim Peçoja. – Dhuratat që shqiptarët, blenë për të dërguarë në Shqipëri, të gjitha mbajnë etiketën e prodhimit Made in China! Po sikur na kanë mallkuarë, që të mos na ndahet Kina kudo që të vemë, or tëmën e sëmës!… Ore, amerikanët si sistem, fituanë mbi komunizmën, po si shpërblim e panë ç’u erdhi: iu mbush vendi me.. me… rusë, do ti a, polakë, do ti a, shqiptarë, do ti! Edhe një fitore kështu mbi Kinën u duhet këtyre e pastaj, që të gjesh një amerikan-safi, do të duhet të shkosh në rezervuaret e indjanëve! Edhe atje edhe jalla, kur ta gjesh!

Ja, kur mos kem babanë, në e tepëroj! Do të ma shohç pastaj Amerikën! Hë-hë-hë!… Po amerikanët janë të mençëm, ore, dhe tashi kanë filluarë ta kuptojnë mirë, se të drejtat e njeriut në Kinë, nuku janë edhe aq keq, or jo!…

*Shkëputur nga libri “Rrëfenja nga Amerika”.

Haha po ate :mbildhemi tok e behemi thumb" e ke lexuar ?

I kam lexuar dikur, ne mos gaboj te "Shekulli", keto "Rrefenjat", po  tani e pashe kete te "Tema" dhe e rilexova dy heresmiley

Visa Application at US Embassy in Saudi Arabia

Q :  Do you speak english ?

A : Yes.

Q: Name ?

A: Abdul Al-Rhazim

Q: Sex ?

A: Three to five times a week.

Q: No, no ... I mean Male or Female ?

A : Yes, male , female ... sometimes Camel !

Q: Holy cow !!!

A: Yes, cow , sheep, donkey ... all animal.

Q: But isn't that hostile ?

A: Horse style, dog style ...any style !

Q: Oh dear !!!

A: No, no dear. Dear run  fast ... very hard catch ...

 

 

 

 smiley

ku i gjeni keta police merhuma shkabe ?smiley

Detaje të tjera zbulohen nga rrahja e policit rrugor ditën e djeshme në Tiranë nga i riu Emiliano Mrishaj banues në Shkodër...

Degjohen krisma ... andej nga stadiumi Dinamo. Mos ka ndodhur gje andej nga ajo Lagjia upscale ( se s'me bo goja me ia thone emrin) , mor aman...

Moj po leri llogjet, se e kom me gjithe mend. Kemi akoma njerez qe jetojne aty rrotull. Ishalla pa qeder, thuj. Po kishte qene shperthim i modh ...

Mos I ka ndodhur gje Shkabes mor aman .

Tronditet Tirana, shpërthim tritoli te Komuna e Parisit

 1:57 - 17/04/2016  Aktualitet  0

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur rreth ores 01:00 te mengjesit te sotem në zonën e Tiranës së re tek zona e stadiumit “Dinamo”.

Ngjarja është mësuar nga dëshmitarë në vendin e ngjarjes të cilët kanë thënë se ngjarja ka ndodhur mes stadiumit “Dinamo” dhe Komunës së Parisit.

Ata janë shprehur se shpërthimi ka qenë shumë i fuqishëm, duke tronditur të gjithë zonën në hyrje të lagjes së Komunës së Parisiti.

Në vendin e ngjarjes kanë mbërritur forca të shumta policie.

 

qyqja, 4,99$ budingu ballkanit ?!

kliko te kryqi i vogel siper dritares dhe te hapet artikulli.

+1     smiley

Good to know. Më pëlqen demokracia. Prodhon rezultate të mira...

Dhe aq retard nuk eshte. Ate faturen $226K p.sh. po mundohet t'ja ngeci bashkeqytetareve.

Dakord.

Besoj edhe këtë borxhin aktual e ka marrë nga qeveria apo nga kredi qeveritare me interes të ulur. 

Me sa duket herët a vonë do të shikojmë një tjetër flluckë që shpërthen... kësaj radhe jo në sektorin imobiliar por në atë të kredive studentore. 

Të shikojmë sa do mbeten me gisht në gojë kësaj radhe dhe nëse do fajësojnë sërisht capitalismin. 

Sic tha dhe Bama me poshte, problemi eshte kompleks. Ndoshta ju ne Itali e dini me mire se cfare behet ketu por duhet te them qe cmimi i edukimit ne Amerike ka shume vite qe rritet cdo vit shume me teper se inflacioni.

Nuk e di cfare quan ti "interes te ulet". Persa i perket flluckes se kredive studentore, duke perifrazuar Pjerin, nuk po na thua ndonje gje te re se ka disa vite qe po pritet kjo gje.

Nuk ka si te fajesohet kapitalizmi kur shumica e universiteteve qe e rrisin cmimin cdo vit jane publike dhe marrin financim edhe nga taksat.

Ne jemi edhe në Amerikë, dhe e njofim mjaft mirë situatën. 

Qeveria amerikane ka programe enkas që u japin studentëve kredi me interesa më të ulta dhe me kritere më të dobëta nga ato që do të ekzstonin apo ekzistojnë në sektorin privat.

E njëjta skemë e kredive mbi shtëpitë që ishin edhe katalizatori i krizës së 2007-2008 po përsëritet.

Persa i perket flluckes se kredive studentore, duke perifrazuar Pjerin, nuk po na thua ndonje gje te re se ka disa vite qe po pritet kjo gje.

Nuk pretendova gjë të tillë. smiley

Shiko, problemi eshte goxha kompleks. Ka shume arsye qe studenten ngecin ne te tilla rrjeta financiare. Universitetet jane kthyer ne procedues paketash borxhi. Keshilltaret akademike perdorin statistika fallco perspektive punesimi per te mbush departamente boshe etj etj. Shteti ka detyrim ta rregulloje kete ane te erret te edukimit te larte amerikan. Nga ana tjeter, kjo cuca te shtroje tulet e ti futet punes. Pune per degen e saj ka plot, plus starbaksi eshte hap nga 4AM gjer me 12AM.  

Universitetet jane kthyer ne procedues paketash borxhi.

Universitetet (private) iu përgjigjen incentivave. Nëse qeveria takson një punëtor në Texas dhe ato para i përdor për t'i dhënë një kredi me interes më të favorshëm nga sa do ta merrte në tregun e lirë (ku do ishte në kompeticion me të tjerë individë) qeveria krijon dhe rrit interesin e universiteteve për të rritur tarifat, sepse e dinë se do ketë idiotë burokratë dhe politikanë injorantë si Sanders që premtojnë akoma edhe më shumë gjëra falas.
E njëjta gjë ndodhi edhe me tech bubble rreth vitevve 2000 dhe me atë imobiliare në 2007-2008.

Keshilltaret akademike perdorin statistika fallco perspektive punesimi per te mbush departamente boshe etj etj.

Më specifikisht?

Shteti ka detyrim ta rregulloje kete ane te erret te edukimit te larte amerikan.

Dakord. Të heqi dorë dhe të mos i shtrembërojë incentivat e tregut.

Nuk kam kohe per te hum me shkaba sot. Nga e enjtja e mbrapa mbase. Shendet. 

A eshte worthless degree atehere kur femija yt te kete probleme ne te folur e te duhet nje specialiste ta mesoje te flase?

Përgjigjia e shkurtër: Po. 

 

Profesioni i kësaj, me gjasa i krijuara krejt artificialisht nga ndonjë rregullore e nxjerrë nga ndonjë burrokrat në Wash. DC është sikur të marrësh profesionin e pjatalarësit dhe ta ndashë në 3 apo 4 profesione të tjera.. Në fillim burokrati krijon profesionin e larësit të pjatave, pastaj së dyti krijon profesionin e atij qëi merr pjatat dhe i than me një leckë, dhe së treti profesionin e atij që i merr pjatat dhe i vendos në raft. 
Të gjitha këto hapa, mund fare mirë të kryheshin nga një pjatalarës... Por ja që burokrati që natyrisht është më i zgjuar se të gjtihë ne marrë së bashku, ka vendos se duhet të jenë tre profesione të ndryshme, në mënyre që kur Bushi, Obama apo Clintoni nesër të flasin për statistikat e punësimit të jenë krenarë për nr e lartë të Retardëve që bëjnë punë të tilla...

Me pak fjalë, asgjë që bën kjo tipja, për mendimin tim modest, nuk është se nuk bëhet dot nga mjeku, doktori (i spcialitetit përkatës, në varësi të komponentit të sëmundjjes që ia bën fëmijës së pamundur të folurin)... 

Po me ve ne pozite te veshtire sepse asnjehere nuk i uroj te keqen dikujt, sidomos per femijet.

Tani pashe qe paske shtuar pergjigjen. Me shume gjasa s'e paske idene se cfare ben nje speech pathologist e qe s'eshte dicka qe ben mjeku. Si dhe nuk e di qe mjeket jane aq te zene me ate cfare duhet te bejne sa per te pare nje mjek specialist te duhen muaj te presesh, e jo me te kene kohe te bejne dhe speech therapy. Duke perdorur te njejten logjike si ti, i bie qe nje arkitekt te beje planin e shtepise si dhe ta ndertoje ate gjithen vete (themelet, muret, catin, nga brenda). Ose i njejti persin qe ben dizenjon e nje makine, te beje dhe inxhinjerine e te gjitha pjeseve dhe t'i prodhoje keto pjese vete e ti vere bashke per te bere makinen.

Duke perdorur te njejten logjike si ti, i bie qe nje arkitekt te beje planin e shtepise si dhe ta ndertoje ate gjithen vete (themelet, muret, catin, nga brenda).

Ka nj ndryshim që ti ose e le kastile jashtë, ose nuk je aq e mprehtë sa ta kuptoje vetë. 
Profesioni i arkitektit, dizenjuesit dhe muratorit nuk u krijua duke kaluar një rregullore nga një burokrat në Washington DC, por u krijua nga nevoja dhe nga eksperience njerëzore.

Profesioni i kësaj koces, është sikur të dali një burokrat dhe të thotë se arkitektët tani nuk mjaftojnë më por duhet që të ketë edhe nënarkitektë që të merren, me këtë faqen e murit, sepse (duke parafrazuar fjalët e tua) arkitekti është tepër i zënë me gjëra të tjera... Packa se arkitekti, që e njeh fare mirë shtëpinë dhe arkitekturë mund ta bëjë fare mirë të gjithë punën e arkitektit vetë pa nevojnë e një nënarkitekti 
Sikundër mjeku, ORL, neurologjist etj e njeh fare mirë trupin dhe patologjinë e njeriut, qoftë atë anatomike/fizike qoftë atë neurologjike apo psikologjike dhe mund fare mirë ta kryejë një të tillë shërbim për pacientët në nevojë? Kush do t'i kryejë manovrat mbi të sëmurin? Ai që i kryente përpara se z burokrat të nxirrte ligjin që duhej krijuar enkas një "profesioni i ri", pra mjeku, infermieri etj etj. Por, siç e the edhe ti, gjëra komplekse që nuk pretendojmë ti kuptojnë në thellësi. Thjeshtë sa për të bërë nja ca muhabet.

Shiko muhabet bej sa te duash, por mos fol kot kur s'ia ke haberin kesaj pune. Ky profesion paguhet kacafiu ne gjithe boten, perfshire Albanien. Po s'e dite mesoje sot. Tashti vazhdo dege me dege e petale me petale.  

Ok. Më mundi argumenti i fortë. Tërhiqem. Ditën e mirë. smiley

Rrofsh, gjithashtu dhe ty (naten i bie). smiley Gjithashtu te uroj mos te kesh nevoje te dish me shume per kete profesion. 

Eshte nga zanatet me te kerkuara. Pune tjater kur robi mund ta kete alergji punen e do te benj politikanten. 

Lexova komentet dhe me duket se ka disa keq-kuptime ketu.

E para, a ka pune ne fushen e saj qe justifikojne nga ana financiare nje borxh prej 220,000? Jo. Nga ana finaciare kjo eshte komplet e shkatruar (ne rast se nuk e ndihmon familja e dicka te ngjashme). Interesti i borxhit eshte diku midis 6% dhe 7%, pra vetem pagimet e interesit rrezik jane $14k ne vit. Kjo do futet ne nje nga programet ndihmese te qeverise ku paguan 10% te ardhurave mbi normen e varferise, dhe pas 20 vjetesh borxhi harohet. Por, mendoj se paga e saj do jete aq e ulet sa qe nuk do kete mundesi te paguaj komplet interesin me 10% e te ardhurave, dhe keshtu qe ne keto 20 vjet borxhi do vazhdoj te rritet. Ma merre mendja tek diku $350,000+. Kur borxhi harrohet, IRS i quan si te ardhura. Pra, 2035, ne rast se kjo paguhet 80k, IRS do ta quaj sikur eshte paguar 430K (350k borxhi + 80k nga puna), duke i dhene nje takse tek rreth 30-40%; pra pasi ka paguar 10% te te ardhurave per 20 vjet, kjo do kete nje tax bill 150k+. Ka nje solvency cap ketu, por ma merre mendja se eshte e qarte qe nga ana financiare kjo beri nje gabim. Rule of thumb: mos mirrni me shume borxhe nga aq sa mendoni se do jete paga vjetore, ne rastin e kesaj, jo me shume se $60-70k.

E dyta, a u krijua kjo pune ne Washington Dc. Obviously not. E para, speech pathologists nuk bejne fare te njejten pune me mjeket. E dyta, qeveria federale amerikane nuk krijon pune ne kete menyre; kerkesat e licencimit ne amerike jane rezultat i self-governing bodies, si shoqata e mjekeve, shoqata e avokateve, inxhniereve, actuary e keshtu me rradhe. Washington DC nuk ka shume lidhje me punen e kesaj.

E treta, a i jepe qeveria studenteve me kredi te uleta, ose ai i subvencinon studentet?

Jo tamam. Interesat e borxhit qe qeveria jepe jane goxha te larta, 6-7% Borxhi gjithashtu nuk eliminohet ne rast se falimenton, ndryshe nga borxhet e tjera si credit cards apo mortgages. Besoj ne fakt se qeveria bene para nga ky program, sidomos kur banka qendrore uli interesat, por qeveria nuk beri te njejten me borxhet studentore. Interesat jane aq te larta sa eshte krijuar nje industri e cila re-financon borxhet e studenteve te mire (pershembull SoFi dhe commonbonds). Studentet e pasur ose te mire ama subvencionojne studentet e tjere... Vazhdon...

 

 

 

 

ne nje treg te lire, nje student i pasur ose nje student ne nje fushe dhe shkolle te mire, do ti jipej borxhe me interes te ulet pasi ky student eshte nje low credit risk. Student ne shkolla te dobeta dhe ne fusha te keqija nuk do tju jipej borxhe ose do ju jipej borxhe me interes shume te larte. Kjo mund te disiplinonte studentet, duke i forcuar te shkojne ne shkolla te mira apo ne fusha praktike.

Qeveria amerikane nuk futet fare ne kete pune dhe ju jepe te gjitheve te njejten interes. Arsyeja eshte sociale: ne rast se qeveria diskriminonte sic do diskriminonte tregu, atehere shkolla do qe nje luks per te pasurit dhe stratifikimi shoqeror do rritej. Eshte gjeja e duhur dhe meqenese ekonomikisht nuk eshte gjeja me eficente.

E katerta, a krijon lehtesia me te cilen qeveria jepe borxhe, pa pyetur per fushen e studentit ose cilesine e shkolles ose mundesite per te paguar borxhet, probleme me incentivat e shkollave. Absolutisht po. Cmime e shkollave kane vajtur ne stratosfer se cdo student mund te marri borxhe pa pengesa. Jane fituesit me te medhenje te ketij procesi, literally nje rubinet paraje nga qeveria federale per tek shkollat private, kurse studentet jane ata qe vuajne me shume, pasi kane borxhe me interesa te larta te cilat nuk i heqin dote duke falimentuar.

Eshte e veshtire te gjeshe nje zgjidhje per kete ceshtje, por nje ide e mire do qe ne rast se qeveria monitoronte nga cilat shkolla studentet qe nuk paguajne dote borxhet vine. Ne rast se default rates e studenteve nga nje shkolle e caktuar shkon mbi nje norm, atehere mbase qeveria te mos japi me borxhe per studentet qe duan te shkojne tek ajo shkolle.

Po koleg blogu quhet?smiley

 

Stadiumi "adush muca".kush asht Adush muca?

Ku eshte shkaba?qe kur mamate sexy hodhen ate bumjen tek komuna e parisit ai qafir ka shkuar ne hiding..smiley

Shkaba eshte superman,e kap bumjen me dhembe.Po kushedi ne c'forum eshte tani,duke u zene me kushedi ke per kushedi cfare.Mbase per sardelet e Sargaseve.

Nga ata kemi mesuar  rrahjen se i kemi dhe si bicim kusherinjsh.smileyseriozisht nashi kjo violenca ne stadiume is getting out of hand .ne kohe te dulle djegesit keta meluner  rrinin si te dhjere ne breke nashi jane te gjithe me hu ne dore ..

Ku di une c'behet andej. Une nuk po shoh me Lige Kampionesh, jo te shoh kampionat shqiptar.  

me cfare shoh ndeshjet e kampionatit shqiptar nisin si ndeshje futbolli e perfundojne si ndeshje boksi.futboks -nje sport i ri i shpikur nga shqiptaret.smiley

Shyqyr qe e shpiken edhe shqipot nje gje te pakten, pas Viagres

lol Neighbours battle to stop building being turned into flats which could attract migrant workers saying they prefer the PORN STARS who film there instead

Read more: http://www.dailymail.co.uk/news/article-...
Follow us: @MailOnline on Twitter | DailyMail on Facebook

Si u be muhabeti I asaj bumjes tek komuna shkabe?

Une do shof pak kete filmin dhe do fik kompjuterin.

pas davantage

de souvenirs qu'a l'age

d'avril un jour

d'un jour

Ja ta bojm deklataten e madhe:

 

Bajerni i Modh sa i Modh qi je Ti, i rras tre petlla Atletikos mrena ne Spanjë smiley

70 % Nju Jorku sonte pro per yes z.Trump

smiley

 

Rregjimi boni mire qi pastroi bunkeret poshte ministrive.

Palloshi I doli borxhit New Yorkut .pacin veten ne qafe smiley

Aty duket cdo gje ne rregull ..vetem se mungon te rrethojne vendin ...kurse kembesoret kane drejtime te tjera per te hecur .Tebejne pak durim se kshtu eshte gjithandeja ...

Ketu dalin ato mamat sexy me bebat ne karroce!!?

mos harro edhe bumjet ,qershia mbi torte smiley

A di te me thote njeri ju lutem c'eshte kareli, dicka lidhur me filmin ose TV, dhe si perkthehet ne anglishte, se nuk po gjej ndonje carel ne anglishte. Mbase vjen nga italishtja.

Shume faleminderit. Se me pyeten se c'eshte krani dhe kareli. Krani une besoj se e di c'eshte, "vinci", ai krahu qe leviz kameren. 

Po pra,sic e tha dhe Finisterre.Rrofsh.

Lol po per bumjet ne komunen e parisit ,cfare thone ?

cfaredo qe te thone, jane demtime te vogla ndaj makinave. Skena si ne 1997 nuk jane. Gjithsesi nuk jane muhabete qe behen me morra qe genjejne e te qepen pas smiley

Per bumjet mu perpara hundes tende nuk te vjen zeri Po bibilos per sherr et e zezakeve ne fund te dynjase.

kur ke qene per here te fundit ne shqipri ti? shkaba nga ana tjeter eshte ne amerike, pra nuk flet kot

Heren e fundit qe ishe, a shkove tek Kodra e Diellit pa diell?

P.S. presim Ate te vije te thote qe kjo s'eshte ne shqiperi, qe e ka vene nje emigrant, etj. etj.

Jam pjese e projektit smiley  Great honor to work with director like Wellchmen smiley

Thnx smiley

me c'shoh ka per te qene great experience

'Happy for you. 

 

Shpresoj dhe une, flm

Gdansk is a lovely city btw smiley

smiley enjoy. dhe presim pershtypje ne te ardhmen.

Ke qef o vella, sherr europianesh te qyteteruar. Ne amerike perfundojne me vrasje vajzat ne sherre te tilla. lol rrofsh per videon smiley. Te 10fsha 97-en. As polici, asgje. Po te nderhyje presori ne amerike sic nderhyri tek videoja jote, e ha dhe presori , jo me te ikin e ta mbyllin me aq si njerez te qyteteruar.

Me vjen per te qeshur pastaj se si deshtaket i quajne "sherr zezakesh" a thua se zezaket s'jane pjese e Amerike, nderkohe qe po te degjosh zezaket andej, ata vete jane Amerikane e keta jane dava emigrantesh per te ardhur keq qe akoma skane mesuar gjuhen e qe mund t'i marrin per te nderruar pelenat e zezakut plak hahahaha

 

 

emigrante eshte gjithe bota o shkabe, pervec disa fiseve qe jetojne ne Papua New Guinea, andej nga Australia, ne Amazon Valley dhe ndonje tjeter tek tuk.

edhe ti vete emigrant je. po eshte rritur shume cmimi i pasqyrave andej nga Komuna dhe s'ke ku te shikohesh.

po degjove mua, gjej ndonje gje tjeter per ta dalluar veten nga te tjeret, se me punen e emigranteve je bere boze. Edhe laughing stock nuk je me. se ka ikur edhe lezeti i talljes se bythes me ty.

Nejse, me mire ti, se ai Haleja e Modhe qe tjerr lesh gjithe diten.

 

Ore do ma thuresh ndonje poezi ti mua po leri ato? Heren e fundit ndenje nje ore per ta shkruar. Per sa e ben tani?

ke qef te ta kendojne e qerrata?

jo nje ore, 20 minuta vallahi. nje Pinot Noir, nja dy Ferrero Rocher, dhe BUM, muza, do ti qe doli poezi e bukur ajo, Ja edhe ti e paske pelqyer shume. 

ti e di qe une i bie shkurt. nuk jam si ai Haleja e Modhe, heretiku, qe tjerr lesh gjithe diten.

Po ti vlla, leri poezite, dhe ruaj koken, se me thane qe po bien bumje andej nga Komuna. Mire je ti? Aman vetem ty mos te ndodhi gje, se te tjerat regullohen.

Qe thua ti, une po pres Halene e Modhe te me kthej pergjigje per nje pyetje shume te rendesishme. E ke pare gje ti andej? Eshte fshehur dhe nuk po duket me.

jeni bo si rripi I gazes me keto bumjet ne komune te parisit shkabe.ju s'keni as arabe .ti kene vene mamate sexy thua ?smiley

me bomba me alitrike

c'hata bete ate dite 

populli smiley

Jo jo. nuk eshte shaka te jetosh pa play station ne burg !

Gjembo, i sy i hudha kalimthi, vetem nji pytje kisha : I dihet varri ketij Iljaz Ahmetit ?

smiley  Kishte shtet or tie.

I beri 90 "Nenemadhja" smiley

Mamaja i vajti 100 e kusur. Edhe nja 10 vjet te mira i ka plaka pa frike.

Per ke Nenemadhe e ke fjalen? Qe ta urojme dhe ne po te jete nevoja.

mbreteresha smiley

Gjasma se di 

Ah, mbreteresha juaj.

Ketlina, s'e di se ne ketej ne Amerike s'kemi mbreteresha. I hodhem ne oqean ne 1776 smiley

Syri na, filxhan. Mendja top asaj. Te keqen e gjeneve..

Kumandari leshon kushtrimin e rradhes :-kryeministri Berisha i ka bërë thirrje shqiptarëve të armatosen për të mbrojtur veten, vatrat dhe pronat e tyre, pasi me qeverinë, organizatë kriminale në krye, ..

sikur i armatose njehere shqipot ne 97 o zoti sali .

harron shpejt kumandari, qe eshte shef i guzhines qe gatoi halene ku po jetojme.

Kumandari e qesendis ti, ish-kryeministri (ne kapitale) e veneron ai ke tema tjeter

 

Shqipot jane trima vetem per te mbytur nenat d grate(te cilat duhet ti mbrojne) e tyre jo shullazet me shoke.

Mësohet se viktima është 67-vjeçarja Hedije Zenelhoxha. Sipas burimeve zyrtare nga policia, është shoqëruar djali i saj, 30-vjeçari Ardit Zenelhoxha, i cili dyshohet se ka mbytur me duar nënën e tij

si thote dikush: 
tmerr

ose xhanem mund t'jene emigrante te kthyme ne shqipri, ku i dihet

11:11 smiley

Shume mire e kane bere qe publikojne idiotesira te tilla qe thote plaku matuf. Por ajo qe me ben pershtypje me ty eshte qe nese po keto te tre gazeta (ne fakt eshte i njejti shkrim i licensuar nga AP) te kishin shkruar dicka negative per #rilindjen apo Shqiperine ne pergjithesi, ti je i pari qe do vije re qe eshte shkruar nga nje Shqiptar (Llazar Semini) qe me siguri eshte nje emigrant i mjere inferior.

Mos u merzit ere,  Berishen nuk e mbeshtet njeri, as populli as amerika dhe evropi, kot e ka ai, ne fakt po i cjerr masken vet- vetes si nje politikan  i denje i kalibrit afrikano aziatiko lindor

,Nuk ka nevoj ta etiketosh si serb  ai eshte kokra e Dick ut  Ii fishkur nuk ja ka njeri nevojen  si ne 1992 psh 

In 1997 Berisha, then the country's president, was ousted following a popular revolt and months of almost anarchy after people lost their life savings in failed pyramid investment schemes. Almost all army depots were looted and many of those weapons can still be found underground in Albania, a NATO member since 2009.

 edhe Mail e thote,  ( sa me ironi e thote i here  smiley  vend i Natos smiley)  por kete e dine te gjithe shqiptaret ne fakt 
 

Per mendimin tim bejne mire qe e nxjerrin dhe mediat e huaja. Jo per te na prishur cipen (per ate cipe jeton shqiptari) sic pretendon shkaba, por qe ta shohin perseri cfare i cmenduri eshte Berisha.

Po kujt i plasi se ca mendimi kane te huajt per Berishen o njeri? Pastaj ata nuk shohin Berishen, nuk e njohin, thjesht dine qe po flet ish km shqiptar. Nuk mund ta dine qe eshte psikopat.

Po sigurisht qe ty te duket me mire ashtu. Dhe portalet e emigranteve deshtake mund te perdorin pa problem si lajm dhe shprehje figurative te hiperbolizuara te nje nene te deshperuar.

E bejne sepse e dine qe ka plot refugjate shqiptare, serbe apo berishiane qe gezohen me idiotesi te tilla.

Nuk eshte per t'u habitur qe me keto lajme ngazellehen pikerisht ata qe u eshte bere motra teme bisedash me natyre erotike nga nje e katerta e komentuesve te forumit, apo te tjere deshtake me IQ te ulet.

RIP Prince.....and the Purple Rain

Sign'O the Times (albumi i tij me i mire), Parade, Dirty Mind pervec Purple Rain. Respekt per Prince dhe virtuozitetin e tij muzikor.

shto dhe albumin 1999 ketu. 

Mos harro edhe Manic Monday te The Bangles ose Nothing compares 2U te Sinead O´Connor.

Artist i mirefillte, shume kontrovers, gjeni i muzikes, nje nga njerezit me me influence ne muziken e shekullit XX dhe XXI.

i nenvleresuar per shkak te ekscentricitetit karakteristik, eshte nga ata qe ka ushtruar ndikim madhor ne ate qe do te ishte panorama muzikore e viteve 80 e ne vazhdim. autor i te gjithe albumeve te tij, poli-instrumentist, inovator. kaliber i larte me nje fjale. sign o the times, album qe i ka rezistuar kohes dhe qe s'i gjen dot asnje defekt edhe 20 vite me pas. 

vec para 2 javesh degjova per mundsine e nji comeback-u. Njerzit me te degju lajmin, kishin mbush rruget ne pritje te biletave per shitje...

There were no plans for Prince comeback , because he never left to come back, he was always there.

Doren e forte qe shtrengon fort ate te gruas. Njeri qe i ben kujdes gjuhes se trupit, veshjes. Filantrop, socialist, i ndjeshem ndaj te varferve (ne veçanti ndaj nenave frutshitese te pazarit, kolege te vjetra e te pashme te diteve me te thjeshta). 

Erioni eshte dhe nuk flas per miushin. 

Ato llafe kane po kujdes ju andej se sherre te tilla perfundojne me vrasje ne refugjatland.

 

C'na sjell jevgj aman. 

Jevgj? Per ata, jevga who can hardly speak english je ti. Amerikanet jane ata. Jane disa shekuj me amerikane se ti ata.

Po qe e ke sakte ti, (pa ofeze Moza se kuptohet, s'ka te beje fare - nuk kuptoj pse iu ktheve asaj papritur o shkaba) persa i takon kultures deshe te thoshe kur permende anglishten smiley

E di moza per cfare ia them une. Cuditerisht, per mozen e te tjere gjerat e keqija ndodhin vetem ne Shqiperi ndersa zezaket nuk quhen amerike. lol (pa i hyre videove me te bardha apo me bardhezi)

  Sa i permendin emrin me vrap videon shkaba smiley Cun flori per zotin! smiley

Kete lajme e shpikni ju, serbet dhe Dick Martin qe t'i ulni reputacionin Shqiperise. Familja e ben per te dale ne media e per te marre ndihma falas*.

 

 

*pritet te shkruaje shkaba.

Se kështu e mira nënë
nën diell e qiellin tënë.
Pse moj pse kaqë mu trete
merrë një pesë shtete,
mos ma mba syrin në derte 
se nuk rron vetëm për vete.

Botës kohë i kemi dhënë 
të mos vrasim kohën tënë.
Mos ma mba syrin në derte 
se je Shqipja që nuk jepe,
ketu besa ka thënë lepe 
Kosovë Çamëri në djepe.

Për hallet që të kanë rënë 
as të vdekurit nuk flenë.
as një mal e Boletinë
as mendje Hasan Hashim,
as burra si Frashërjotë
as Ali Pasha i zotë.

Ka dhe ca me thonj e rrënjë 
nuk janë gjak nga kjo shënjë.
Vure buzën në behare
moj regjura lastare.
e lashta emër krenare 
që kur s`kishte hëna fare.

Se je fam edhe je fisë
se je shotë e bukurisë.
Pse moj pse kaqë mu trete
mos e vur syrin në derte,
se je shqipja që nuk jepe
Kosovë Çamëri në djepe.

Sup më sup ç`janë shqiptarë
ndryshe lumi do na marrë.
Ndihni për të mirën nënë
për lumturinë që ka dhënë
ndihni për të mirën tënë
bashkë zëmrën e zënë,
moj Shqipeeeeeeee.....
Pse moj pse kaq e pa fate 
vur buz në behare,
se je bukuri e dheut 
histori krenare..
Ngrehu siç ke qënë 
famë Kastrioti,
dëshirë rrojane
shpresë Frashërioti.
Ku shtrihen Shqiptarët
o sot o më kurrë.
Të puthim të ardhmen,
siç puthim flamurë...

Sa me entuziazem i perciell keto lloj lajmesh mor burre!

Pak a shume parimi i rubinetave te ujit (te lavamanit) me sensor

Got 9/10! smiley

This one is a favorite: "Reputation is an idle and most false imposition; oft got without merit, and lost without deserving." -- Willy, of course.

What about this: "Hell is empty and all the devils are here." Shakja prap, n'fakt ai i ka mo kullerat dhe mo me densitet.  

Yep. And this: "Peshku is full and all the angels are gone." -- Shakja gjithmone.

Ne Gjermani? Pyt Shakja qeverine.

Edhe une. smiley Ngeca tek pika 9. 

 

 

All things that are, are with more spirit chased than enjoyed.

Bard-i me i madh vdiq si sot e 400 vjet perpara. Ishte vetem 52 vjec!

 

A CHRONOLOGY OF SHAKESPEARE’S LIFE

1564
William Shakespeare born in Stratford-upon-Avon, third child of John and Mary Shakespeare, on 23 April
1571
Shakespeare eligible to attend King Edward VI Grammar School in Stratford
1576
John Shakespeare applies for a coat of arms but is denied
1582
Shakespeare marries Anne Hathaway sometime in November
1583
Daughter Susanna born, baptised 26 May
1585
Twins Hamnet and Judith are born, baptised 2 February
The beginning of the ‘lost years’
1587
Shakespeare leaves Stratford (?)
1589
1, 2, 3 Henry VI (1589–91)
1590
Taming of the Shrew (1590–5?)
The Two Gentlemen of Verona (1590–4)
King John (1590–1)
1591
Richard III (c. 1591–3)
1592
Shakespeare is described as an ‘up- start crow’ in Greene’s Groats-worth of Wit, suggesting he is in London by this time
Titus Andronicus (c.1592–4)
Edward III (c. 1592–4)
1593
Venus and Adonis published with a dedication to the Earl of Southampton
1594
The Rape of Lucrece published
Titus Andronicus published – first Shakespeare play to appear in print
The Comedy of Errors (c. 1594 or earlier)
Love’s Labour’s Lost (c. 1594–5)
A Midsummer Night’s Dream (c. 1594–6)
1595
First recorded as a member of the Chamberlain’s Men
Richard II (c. 1595)
Romeo and Juliet (c. 1595–6)
1596
Death of Hamnet
Granted coat of arms
Merchant of Venice (c. 1596–8)
1 Henry IV (1596–7)
1597
Purchases New Place in Stratford-upon-Avon
2 Henry IV (1597–8)
The Merry Wives of Windsor (1597)
1598
Described as ‘best for comedy and tragedy… among the English’ in Francis Meres’ Palladia Tamia
Much Ado About Nothing (1598–9)
1599
Henry V (1599)
Julius Caesar (1599)
As You Like It (c. 1599–1600)

(vazhdon...)

1600
Hamlet (1600–1)
1601
Death of John Shakespeare
Twelfth Night (1601)
Troilus and Cressida (1601–2)
1602
Shakespeare buys additional property in Stratford including a garden and a cottage opposite New Place
All’s Well That Ends Well (c. 1602–5)
1603
Othello (1603–4)
Sir Thomas More (1603–4)
1604
Living on Silver Street
Measure For Measure (c. 1604)
King Lear (1604–6)
1606
Macbeth (c. 1606)
Antony and Cleopatra (c. 1606)
1607
Daughter Susanna marries the physician John Hall
Death of Shakespeare’s brother Edmund, an actor with the King’s Men
Timon of Athens (c. 1607)
Pericles (1607–8)
1608
Coriolanus (c. 1608)
1609
Sonnets published
1610
Cymbeline (c. 1610)
The Winter’s Tale (1610–11)
The Tempest (1610–11)
1612
Cardenio, lost play (1612–13)
Shakespeare appears as witness at Court of Requests on 11 May
1613
Buys property in the Blackfriars precinct
Henry VIII (1613)
Two Noble Kinsmen (c. 1613–14)
1616
Burial of ‘William Shakespeare gent’ recorded in parish register, Stratford-upon-Avon
Daughter Judith marries Thomas Quiney
Baptism of Judith’s son, Shakespeare Quiney
1623
Anne Shakespeare dies
Mr. William Shakespeare’s Comedies, Histories and Tragedies (also known as The First Folio) published

Timeline copyright Hannah Crawforth, Sarah Dustagheer and Jennifer Young. Taken from Shakespeare in London (Arden, Bloomsbury, 2015).

Po ça ka per tu çudit ?! Kto i kerkun llogari z.Trump smiley

 

Behu gati Fiqo! Zgjedhjet e tjera lokale nigjova qe ke resk te votosh per Z PapaXhons. Gare me e fort ka per te qen ajo midis Z. Domino dhe Z. Domino's. Ne ate gare parashikohen qe njerzit tu afrohen qendrave te votimit me kuti sheqeri e picash, ne menyre qe mos tja japin voten gabimish armikut!

Une per vedi jam per Z. X-box dhe Znj e pare kollofdjuti! 

Votoni cte doni , me te mire  se Trudeau ska shanc  , plasni nga inati 

Fakti qe ju kemi lene nje lloj autonomie te kufizuar duhet tju shtyje te permbaheni nga te thenet e budalliqeve. 

Nothing comes even close to Playoff Hockey ! 

smiley Enver! O shpirt! O jeta ime e bukur! Sot mbushet java që ne u ndamë nga ty – nga trupi yt – përgjithmonë. Më doli gjumi në 3 pasmesnate me një ankth. Jeta më është bërë një torturë. Dita bosh pa ty, nata bosh. Jeta bosh, bosh, bosh!

Kaq më mungon sa as nuk tregohet, as nuk shkruhet. Dhjetë ditë nga vdekja (sa fjalë e rëndë në gojë!), një javë nga varrimi (gjithashtu sa fjalë e rëndë!) më duken si një vit. S’ikën dita, s’ikën nata! Po mbushen afro 3 muaj që s’kam zënë penë me dorë, që lashë punë e zyrë. Nuk tu ndava as 5 minuta. Më mbeti dora në pulsin tënd.

U bëra monitor i gjallë. Më kulluan sytë te gjoksi yt duke të matur frymëmarrjen tënde, herë të rënduar, herë të shpejtuar. U bëra që nga sekretare e deri sanitare, funksione e shërbime që unë i kryeja me gjithë shpirt, si shoqja jote e jetës dhe si komuniste. U mundova sa mundem t’i përgjigjem pasionit, etjes tënde për punë, duke të lexuar raporte ose informacione që të dërgonin shokët, ose që u kërkoje, duke transmetuar porositë e tua, kur ti e ndjeje veten dobët për të folur në telefon, duke të lexuar gazetat, lajmet e ATSH dhe radiogramet që ti nuk i le pa i ndjekur deri ditën e fundit të jetës. Lexonim e komentonim.

Të ngulitej diçka në mendje, sidomos nga problemet politike, edhe kur ishe i sëmurë rëndë, thërrisje shokun Ramiz dhe jepje orientimet e nevojshme. Kështu për artikujt ose fjalimet e poshtra të titistëve; kështu kur dha dorëheqjen Karamanlisi dhe u bë shqetësuese gjendja në Greqi; kështu për marrëdhëniet e reja me Italinë; bisedimet për arin me anglezët në Paris etj….

E hënë-22 prill 1985 smiley

Me le pa fjale.

That's a new one. Ti s'para vuan nga mungesa e fjaleve... smiley

smiley

 

s'eshte fare çudi kjo leter. nenen time enveri (me komunizmin e tij) e la te varfer, pa nje kacidhe, e la pa babe, dhe qau kur enveri vdiq. kush shef nje film po ashtu qan, megjithese e di qe nuk eshte veçse film. 

ndejti gjate ne pushtet enveri. 

ndersa sot, politikanet s'te lidhin dot emocionalisht, sepse rijne shume pak ne pushtet, te cilin nuk e kane as legjitim. fitojne me shume pak perqindje te votave. se bejne asnjehere shumicen me vete.

e tmerrshme, me thuaj me ke rri -garanti behesh si ai smiley

Obama to Black Lives Matter: 'You can't just keep yelling'

Speaking at a town hall event in the Royal Horticultural Halls of central London, President Obama took questions about LGBTQ and civil rights in the US, and offered a measured criticism of the Black Lives Matter movement.

"I think that what Black Lives Matter is doing now to bring attention to the problem of a criminal justice system that sometimes is not treating people fairly based on race, or reacting to shootings of individuals by police officers has been really effective in bringing attention to problems," Obama said in London.

But he quickly tempered his praise with advice — urging young people to seek compromises and to work within the system.

One of the things I caution young people about though, that I don't think is effective, is you've highlighted an issue and brought it to people's attention ... and elected officials are ready to sit down with you, then you can't just keep yelling at them. And you can't refuse to meet because that would compromise the purity of your position."

Kur do te vije dita qe te festojme denimin e dikujt?

duket qe eshte kthyer shqip nga te fushave filologjike, se e e manget terminologjia  po hajt. Ja lexova kete punen e inteligjiences qe duhet te kete dale me ndonje studim kohet e fundit. Kjo e shtatezanise dhe e tipareve te celeta dihej (meqe recesive si gene, mund t'i adresohet ndonje assosacioni gjenor).

Basket jane predominant te ketij grupi gjaku 

Grupi i gjakut nuk ka lidhje me haplogrupin Y te ADN-se. Sa per korrigjim. 

Cilin korrigjon, te merremi vesh?

Cfare rendesie ka qe s'degjohet dot fare se cfare thote kenga kur kengetarja vesh pellush mavi?

jo se pastaj thone qe i sajoj une lol pse s'habitem qe me deshtaket rremojne per te metat qe ne fakt skane pasur ndonjehere rendesi ne kete gjini

lol, ka gjithmone nje here te pare. kjo "konga" nuk eshte me e keqe se ato 49 te tjerat, ma do mendja.

gjembi do t'i kuptoje dhe tekstin smiley

Ej, po ti ishe në dijeni? Të siguroj qe ndjesia kur veshi kapi fjalen e pare e të dyte në shqip, ishte vertet "NJE HERE E PARË" !!

smiley

ps: 25 miljon klikime në utub kjo "konga" gjithsesi !

 

shqip ish e pamundur, vetem angl. ia mora vesh c'thoshte.

Edhe titulli mund te kete qene karremi, per klikime e te tjera. Bonbon - loje fjalesh me dialektin tone 'e bon'. Interesting, mendimi im.

ne izrae psh m'duket se eshte ne vend te pare, etj... eshte kengetare interesante per mendimin tim, perdor shume nderthurjen e reggae beats me elemente te muzikes eektronike. si recete eshte e pagabueshme per hite (shih Ace of Base ne vitet 90)

ka marre mjaft nga sia

Te degjosh Eren ne nje palester franceze,nuk eshte ndonje befasi e madhe,sepse ajo ka kontrate me Sony Music dhe ka depertuar ne te gjitha top-listat europiane.

Ne anen tjeter,te degjosh "te ka lali xhan" ne nje palester ruse (minuta 5:30),kjo per mua eshte befasi.

Vertet Era Istrefi eshte nje super-zog,por ajo nuk eshte "zogu ma i mire prej krejtve".Kjo KETU eshte zogu ma i mire prej krejtvesmiley

Ne keto fotot qe ai i ka derguar kesaj faqes, Zoti Kepi duket si nje typical Trump-douchebag kinda guy, perfshi dhe ate foton e fundit ku ben shqiponjen me dyert e WC-se ne sfond. Kush tjeter ben 'rezyme' me foto duke votuar e duke mbajtur tabelat e Tru(m)p-it e duke bllokuar pamjen e rruges duke ngare makinen nga vendosja e sloganit te Trum(p)it ne kroskot. E per me teper ja con keto foto gazetes per botim, apo i poston ne Facebook a ku di une, komplet i pavetedijshem per faktin qe duket si douchebag ne ato foto.

There's douches kudo ne bote e ne cdo kombesi. Me fal o Zot qe e paragjykova nga fotot, do thoshte nje Tru(m)p-koleg i Kepit, Larry the cable guy. 

 

xhib,  zotit Kepi  sot ja degjova emrin.  pavaresisht  faktit  qe eshte tifoz i z. Trump,  pergjigjet  e tij  ne kete intereviste me duken racionale.

Nejse, shume mire qe shqipet e Kosoves qekan ne "kryesi." Kur z. Trump t'i shesi me kile te pakten do mund te bojn icik hile ne peshe.

Une s'e lexova intervisten ne fakt, as ja kisha degjuar emrin, thjesht e paragjykova nga fotot.

Mbase jam shume paragjykues, por e kam veshtire t'i marr seriozisht e te kem respekt per tipat qe s'kane respekt per veten, qofte (a mbase, sidomos) nqs kjo vjen prej faktit se keta urrejne disa te tjere "te tjere" (others) me shume sesa urrehen si "te tjere" nga tipat dhe ideologjite me te cilet identifikohen. Dmth te jesh emigrant ne Amerike, qofte vete qofte t'i kesh pasur prinderit emigrante, e te jesh pro-Tru(m)p eshte trapllik, apo gallate, varet si e shikon. Eshte aktualisht me shume trapllik (trumpllik) sesa te jesh i zi (afroamerikan) e te jesh pro-Tru(m)p.

+1

Kqyre Belul,s"eshte gje Donaldi ne krahasim me Melanine.Ajo i njeh mire shqiptaret e Kosoves,dhe s'eshte çudi qe ndonjeri prej tyre t'i kete marre masen e ushkurit  Melanisesmiley

Shumica nga Yankee-arnauto-kosovaret votojne per demokratet,por kualiteti i tyre voton per republikanet.Ec e spjegoja kat'narit qe Ronald Reagan ishte arkitekti i Kosoves.

Ec e spjegoja kat'narit qe Ronald Reagan ishte arkitekti i Kosoves.

Kur s'i eci aktrimi Reganit, filloi te angazhohet me artin e arkitektures e Kosoves. Pastaj e pa qe ky vizion i tij ishte shume futurist per konjukturat e kohe se tij keshtu qe tha ne fillim po prish murin e Berlinit duke shpresuar qe kjo do sjelle efektin domino te terbimit te Serbise ndaj Bosnjes dhe impenjimin e nje presidenti demokrat per Kosoven pas, por pa lidhje, blowjob-it nga nje cuce me mbiemer hebraik qe ngaterrohet si polak.

Gjera te cilat s'do ishin bere te ditura sikur te mos ishte zbuluar krejt rastesisht ne Kosove nje ditar okult i Reganit i cili thuhet se i kishte rene nga xhepi te dashures te nje koloneli te Nato-s. smiley

kur erdhi ne florida grupin e shqiptareve e pershendeti shqip....me nje shqipe beratsish

pse i jep me iniciale vetem emrat e tyre ?

nuk e ke lexuar intervisten Profilo, se e thote edhe arsyen pse...

Dhe, ka diçka këtu sesi funksionon ky sistem në SHBA. Këshilltarët, zyrtarët dhe strategët , nuk mundet t’i mësosh asnjëherë, gjatë fushatave, të çfarëdo kandidati. Emrat e tyre dalin vetëm kur kanë përfunduar fushatat, ose ai që ka punuar në këtë post, me pagesë apo për background, nëse do e thotë vetë. Kështu kemi shëmbull, Ilir Zherkën me fushtaën Klinton në 1995, dhe Ken Biberaj, për John Kerry në 2007.

 

mesova diçka qe se dija. por po ta mendosh, eshte e llogjikshme. as une s'dua ta lidh emrin tim me aktivitetet qe mund te bej per te tjeret, apo qe i bej si dytesore.

Lere lere Belul, llaftare fare eshte. Keta as bashkeshorteve nuk u tregojne per kete veprimtari thellesisht klandestine. Ca perdorin maska e pseudonime, psh ai famekeqi Podesta (se keshillonte dhe Saline) perdor zakonisht maske lepurushi apo kanguri, simbas rastit. Kurse iFiqo ka zgjedhur pseudonimin "Rilindasi." Vallai te knoqin keto albo-amerikanet kur i napin ntervista prestigiozeve albaneze. Futja se i hane indigjenet, tha. smiley

http://www.youtube.com/watch?v=krw1oxkjA...
Mua s'me duket se ngjan me Rihanen kjo. Eshte me dinamike, me sensual dhe me e dhene pas performances...rihana eshte icik "look at me jam shum e mir". Plus as muzika qe bejne s'eshte dhe aq e ngjashme.

Bonbon-i paska tempo fantastike! S'me prish pune fakti qe vetem 2-3 llafe i kuptova kesaj cuces, besoj njesoj dhe shumices se degjuesve, qofshin ata shqiptare ose jo, ndaj dhe e ke degjuar ne France. Megjithese egizton nje pjese degjuesish muzike (jane shumica e tyre femra?) per te cilet vargjet e kengeve jane po aq te rendesishme sa muzika, por keta jane weirdos, kshu pakica desha te them smiley

Video gjithashtu mu duk kreative ne aspektin qe edhe pse ai/ajo qe e ka ngjizur e ka realizuar konceptin shume cheap nga ana e shpenzimeve (vetem nje skene rruge ne sfond), ka luajtur bukur me kontrastin e ngjyrave, it works.

me mire qe s'kuptohet se ajo s'eshte poete. ajo qe te çudit me shume eshte fakti qe muziken e kompozon vete. 

gjithsesi klipet e saja ne youtube jane me modernet, prej kengeve shqiptare. 

What? Po ka shum rendesi, vec nuk duhet patjeter me qen teksti nje super poetry, por duhet medoemos t'i japesh intonacionin qe iu shkon fjaleve, ne menyre qe kengen ta ndjesh fully.
http://www.youtube.com/watch?v=sWlOWeVtp...
Eshte nje tekst I thjeshte dhe sweet nga mos ta duan gocat. smiley

Njo si ti ka kengen me te realizuar Era edhe pse me e dashura per publikun eshte ajo ... "je shum i mir po je shum pis" ndoshta ngaqe eshte edhe Ledri (shkallojne gocat per Ledrin). Boboboni, pastaj eshte nje variacion i radhes, s'me duket se eshte perkushtuar shume ke kjo kenge. Kurse ke Njo si ti, ka shpreh maksimalisht anet e veta me te mira, edhe ka dale nje kenge e sakte.

https://www.youtube.com/watch?v=Tby1b_7V6Vo

aty-aty i ka te gjitha kenget. ka konsistence te admirueshme. 

ato qe kishte ne iTunes Store (shume pis, njo si ti, dhe bonbon), ja bleva (edhe disa shqiptarve te tjere po ashtu, per t'i mbeshtetur me teper moralisht). dhe ngaqe kam kembe te mbare, i doli direkt kontrata me amerikanet. 

 ja bleva (edhe disa shqiptarve te tjere po ashtu

Cilat kenge? 

together de jon tarifa dhe saimir pirgun, me il mio canto dhe angelo casto e bel

kjo ka nja 2 muaj ne Sirus Top Hits

It's about time .

s'kane per t'a lene, po te shofim. Sikur cdo permiresim me c'fare kemi, prape mire

due to bernie & his guys smiley

inshallah.nje kaur qe merret me rimodelime shtepish , self employed me llafoste njendizaj se siguracioni per te single 53 vjec me nje pre existing condition ishte $675 ne muaj nepermjet obama care dhe $925 ne muaj blue cross blue shield.dhe do votonte per trumpin...o pike e zeze thace me vete qe s'na u ndane burdallenjte edhe ketu ne fund te dynjase.

Ca te thuash, me ka rene rasti me self employed qe kane preferuar to drop off Obama care, i bie me leverdi te paguaj penalty tha. Edhe pse in a risky job. S'ia ka idene e votes, (c'lidhje ka me health care systems). Por me c'shef ne tv, per Hillary, thote.

The "coporate witch" will privatise it again

po te fitojne te djathtet, po njehere.

E djathta e vetme eshte Clinton ne fakt.

v. much agree.

Me te, ka mundesi kapitullon edhe Obamacare (pa u implementuar mire akoma)

 Only two kind of people vote for the RepubliKKKan$$$ : Millionaires and Suckers . Check your Bank Statements to see which one are you !!!

.

kjo era istrefi te shkurtrat i mbaka si qillotat qe perdornin vajzat dikur, krejt origjinale

jane me te shtrenjtat ai lloj robe banjosh, kjo dhe i ben origjinale. plus qe duhet te kesh dhe shale te gjata  (qe pak femra i kane) qe te shkojne ai model.

robat asaj ja zgjedhin stiliste pastaj, nuk i zgjedh ajo vete me shijen e vet. e kane emrin edhe neper klipe keta.

rita ora psh ka stilist personel, qe e paguan ajo me kohe te plote. pranej ka dhe sukses. ka kuptu sesi bohen paret ne perendim.

me shume duhet profesionalizem sesa talent. apo si me thene talenti eshte te kuptosh sesi punohet, ne çfare gjerash synohet dhe cilat jane me te domosdoshme se te tjerat.

Albano, problemi i 'artistëve' shqiptarë eshte se ngaterrojne provokacjen me vulgaren. Prince, psh, ishte provokator (dilte kendonte me breke- briefs- ne skene) por kurre vulgar. Perkundrazi, gjithmone... chic !  

Eshte interesante procesi sesi nje element - produkt organik i brendshem i talentit genuin, transformohet ne sjellje aksesore te jashtme, ne nje nivel i dyte a te trete perdoruesish /konsumatoresh  te tij. 

Si edhe i vete Artit.
Por edhe i Matematikes.
Edhe i Dashurise.
Dhe i Komunizmit. 

stalker, kisha dicka per te thene per filmat vizatimore. Kshu ne pergjithesi, krahasuar me filmin artistik, dmth sic je shprehur qe nuk hyjme dot ne filmin vizatimor ashtu sic edhe tek fiksioni.

Ka munci shume vone dhe skic. Keta GOPistat duhet te ishin konsolidu me kohe, tek per tek dmth si e bene demokratet. 

Ti qeke Trumbist mer. Do te raportoj te Rilindja. Une po thojsha qe gara mrena elefendeve te bohej tek per tek sic po e bojn gamoret. E di di e ju kamunistet i doni kontradiktat ne kulm qe te ndodhi ... mrekullia. Po te kom thone muvat shifen noten jo diten per dill. smiley

une nuk i natarroj kurre aspiratat me realitetin

kurre apo diten e merkure?smiley

Ky nuk asht melos Rumun. Po eshte vjedhje e paster e nje kenge tjeter.

Degjoje

lere, se nuk e kupton ''melosin'' e  jakoves  ti..   

por meqe fole per vjedhje. -po, keta gabelat  rumun e kane vjedhur, si ne forme dhe ne permbajtje,smiley,  nga keta  jevgjit e viteve 90-te..

Nuk e njoh jakoven, kshtu qe nuk mund ta njoh as melosin e tij... Ne fakt as nuk e di se ca do te thote fjala melos. Komentova ne menyre istinktive.

Persa i perket temes mud te them se eshte kombinim i te dyjave. Edhe ti, bukur i ka ra ne te  smiley

Belul,kape si te kapesh,me 19 qershor nuk shkohet ne Lyon pa ndonje perkthyes smiley

..smiley

shiko, une do jem ne 11 Qershor  ne Lens !.smiley  me perkthyes-e.smiley    -si ndeshje e pare ever,  ne Evropian, ka rendesi historike!

  por te them te drejten, nuk me pelqen te  shoh ndeshjen me Rumanine. nuk e di, po  sna hecen futbolli me keta kokecepat...

Belul pse shet pordhe ? smiley Rendesi historike ka edhe ndeshja ne Lyon, se do jete hera pare qe Shqipria kalon ne turin e dyte ... 

mire bre Qemol, mire.. po e thashe me poshte arsyen pse nuk me pelqen ndeshja me Rumanine. -pastaj kam edhe arsye praktike. Lens e kam afer, nja 2 ore e pak me makine,  ndeshja behet dite te shtune, weekend, totalisht i rilaksuar dmth..smiley

Bjeri anej nga Lille dhe bo sevap me merr ene mu per ne Lens. Kursej paret e trenit me ate rast ... hahaha. Me ke i kafe borxh qe nga Danimarka, jo per gjo ...smiley

Paska rene zija ketu tek peshku...smiley 

Ja nje vjershe autorin nuk e di kush eshte ..

MERAK TRENDAFILI

Vithet topolake, shtatin si biskonjë
Herë më hiqesh çupë, herë më mbahesh zonjë
Herë më puth me buzë, herë më çjerr me thonj
Si më bën të vdekur, lutesh që të rronj

Porsi brumë i ardhur, të lodrojnë gjinjtë
Vij si zog i mardhur, më kthen të florinjtë
S’di ku t’i çoj sytë, ku t’i hedh të zinjtë?
Luajmë kuka-fshehti, porsi çiliminjtë

Syt’ e tu të kthjellur, porsi dy burime
Buza ime e etur, ah, moj buza ime
Si prushi të dogji, ah, një buzërubine
Nën një rreze ylli, një mijë përqafime

Unë fryja si flladi, ti si erë e vrulltë
Rrithte pik’e mjaltit, mbi ëndrrën e tultë
Porsi qelibari, shkëlqejnë ato pulpë
Merak trëndafili, tretur mbi një lulkë

Floku valë-valë, derdhej përmbi supe 
Unë, me huqe djali, ti, me naze çupe
Ti, më the një fjalë, unë, të thashë një lutje
“Pa më shuar mallin, s’do të ikësh tutje!”

dy gjyqe u mbyllen sot:

21 janari dhe TB12

Kinezet blejne me koncesjon deri ne 2027 Aeroportin Nene Tereza

China Everbright Limited is pleased to announce that Keen Dynamics Limited ( “KDL” ), its joint venture with Friedmann Pacific Asset Management Limited which focuses on global airport investments, has signed an agreement to acquire Tirana International Airport SHPK , the concessionary developer and operator of the capital airport of Albania. Upon closing of the deal, KDL will take over Tirana’s airport concession until 2025 (with 2 years extension to 2027, pending for Albanian government’s approval).

Tirana International Airport is Albania’s most important transport hub, and is one of the fastest growing airports in Europe. Number of passengers increased from 600,000 in 2005 to 2 million in 2015. The airport in itself is testimony to Albania’s rapid economic development.

E di çfar tregon kjo gje Arto, tregon qe te huajt tallen me Shqiperine, pikerisht se ua kane blere menien dhe shpirtin politikanve tane te qelbur. 

80 mije Gjermane presin Obamen me gishtin e mezit. Perfundimisht O'bumer pranon se TTIP mund te perfundoje ne kosh

Them te ndaj me ju ketu nje histori ( se si ve hallit derman)

Jemi qe jemi ke pacenzura !

E gjitha ndodhi ka 1 vite me pare , Vete ke aeroporti ne oret e hereshme te dergoj familjare ( merrnin rrugen e gyrbetit ata ) 

E qe thoni ju e gjitha shkoje mire . Marrim si zakonishte esspresot dhe corassant e parandarjes  (e zakonshme kjo per oret e hershme ne ndarje ) dhe shof qe ofrohet nje grua ne fakt qe dukej si vajze . Ishte kosovare ajo .Hyne ne shoqeri  me huazoj celularin  (nuk kishte si akordohej me  prefikset nga Tirana) dhe ne bisede e siper thote qe udheton ne Zvicerr nga ketu .Do priste tere diten dhe dukej e drojtur . 

Ok , e dhimbeshme .Ishte here e pare ketej nga Ne , kishte frige , dhe kjo e kuptuar per namin qe kemi , por dhe me i dhimbeshem ishte fakti qe pas saj motra me mimike me me bente te kuptoja qe, shoqero gjate dites , gjyhnah! . Aman more Zot me keta mergimtaret ( me kujtohen ne kete rast gjithe mergimtaret e peshkut )

Sakrifikova ! ( ndryshe nuk kam se si e fitoj parajsen )  degjo i them  te ofroj kete mundesi , eja me mua ne qytet te tregoj kryeqytetin  tone metropolin e te bukur (qe ska ku vete)  do drekojme bashke dhe 2 ore perpara fluturimit do te  kthej prap.

Bobo ,bobo , dij qe beri 30 telefonata ( nga celulari im , kuptohet ) .Hapu dhe te futem , por, ske qe bene e tha ,mbaje .. Sigurohej me familjaret ajo ..Goca kishte dalur te shef boten me sy , vizitonte shoqen ne Zvicerr thonte dhe , dhe kishte frige , Kishte .E drejte .Kemi nam te keq .( pike , jo pikequditese )

Nejse , pranoj ,kaluam si me se bukuri , u ngallezye nga metropoli yne ( fal saj i rashe gjithe sheshit ne kemb, qe nuk e di kur e kisha kaluar heren e fundit !! )

Thjeshte i bera shoqeri nje te panjohure per nje kohe te caktuar , fal motres ne gyrbet , ( ah ky gyrbet , lere fare se me kujton peshkun ketu , prap) e ktheva 2 ore ne aeroport perpara fluturimit u pershendetem dhe kaq ..rruge te mbare ti e rruge te mbare une .

Por cudia, vie pas 3 muajve , telefonata te nje pasnishme . mesazhe nga ajo cdo tre muaj , o kthehet nga Zvicrra ,  sa kuptoj ,o niset nga aeroporti jone per Zvicerr , dhe gjithmone kerkesa per shoqeri .

Si ti tregoj fisnikes shqiptare qe autotaxi e as ciciron nuk jam .

Apo te ndrroj nr e celularit ?

Sot tere diten prap avaz te njejte kjo ! Si duket o shkon o vjen ?

Une nuk kam dot mendim si t'i besh derman hallit tend, po e gjitha cfare the, sidomos dhembshuria me te cilen na sheh ne si emigrante eshte impressing. Ndoshta nuk e meritojme dhe aq, dhe per kete do doja te te qetesoja po mundesh smiley

Meqe dafne ndau sa me siper, ja edhe dicka sot ketej: kalonin njerezit sot si mengjes e hene prane disa billave (bankenota) bere shuk pertoke si dhe nje celulari gjithashtu, dhe nuk i preknin. Iu ngulnin syte qe disa hapa larg, i afroheshin, kthenin koken, largoheshin me koke mbrapa (habia, c'ka ndodhur qe keto gjenden ketu keshtu) por aq mbetej -  asnje veprim devijuar normales, e cila siduket ishte te shkojme te zeme qoshen e zakonshme ku presim trenin e mengjesit si te gjithe. Me ne fund nje vajze qe (sic duket) pa c'po ndodhte e vendosi foli me te larte e te shpejte: di gje njeri kush e perse i ka lene keto ketu? Asnje pergjigje, vetem shikime. I mori pastaj dhe u drejtua tek kabina e operatoreve te metrose.

Mendoj se gjasat qe te harrosh cadren sot, ne ket mot tejkanjoz jane shume me te larta sesa psh te harrosh telefonin. Mirepo ja qe ndodh: cadra me rrinte e sigurte ne cante megjithqe asnje pike shi sadoqe parashikuar, cell-i nderkaq mungonte. Po sa i rende ne mungese ky telefoni, gjithe duke pas nje efekt sikur te mungon nje gjymtyre. Pervec qe mungesa te transformon ne subhuman, ne kusheri te afert te majmunit, se te deklasifikon, je ndryshe nga te tjeret. Ndihesh edhe ca si i paangazhuar, ca si huq: ti nisesh pamendje te besh veprimin e zakonshem me telefonin dhe e gjen te pamundur, tamam si nje teshtime qe nuk del.  Duart jane te lira dhe i vertit ne ajer kot.  Imagjino qe as kohen (oren) nuk e konstaton dot, le me te besh shume. Sic isha pa ndonje angazhim ngrita koken dhe zura po merresha me pasagjeret ne vagon. Shumica e gjinise femerore m'u duken ishin ne site sociale (sepse text-nin me se shumti), gjinia mashkullore me duket merrej me lojera.  Almost Single duhet te kete ndonje postim per domosdoshmerine e cell-it. 

Fytyrat qe shoh ne disa foto albumi deshperueshem e kane humbur fuqine lidhese me mua. Per shkaqe te ndryshme, fytyrat e tyre tashme jane te sheshta. Eshte mizore por fotografite ishin njera pas tjetres kartona te animuar.

Error 1011 Ray ID: 299a4e56a0971fb8 • 2016-04-26 13:15:52 UTC

Access denied

sa budallenj e sa gjynah, iher qani e iher qeshni tani , bejeni me rradhe 

Vallaj me mire 2 milione ne muaj nga "studio" se sa keshtu. lol

Why are women so bad  at accomlishing job obligations? Why do they think job is a social relationship more then anything else? So frustrating !

Shkab a te dalin ne enderr gjithe keto video qe shikon ne liveleak, apo e ke kenaqesi kete pune? Seriozisht te pyes. smiley

Ne fakt me kete rast me behet qejfi, sepse tre britaniket e nisin sherrin, djali shkon dhe ngacmon vendasin, duke e kapur nga krahu pa e njohur. Ai e shtyn, djali bie sepse eshte i dehur. E ema i jep nje shpulle vendasit, i ati perplas ne toke nje vendase trup-imet qe po e ndihmonte, dhe pastaj palosen qe te tre pa ndjenja nga rob qe nuk durojne skenen, si nena, si i biri, dhe si i ati. Drejtesia eshte e bukur.

Shkabe kete prupagande te tipit :"ne  boten borgjezo kapitaliste " ruaje per te trembur ata qe nuk kane ikur ende jo me emigrantet qe kane vite ikur .

Me qeveri vetquajtshmerisht të majte, dhe Franca sot në flakë (kunder Ligjit te ri te Punes).

Prova teknike per vitin tjeter kur te vije e djathta.  

De Biazi ka mundesi te na lere opingat ...

Arrestohet në Holandë Arben Frroku

Autoritetet holandeze konfirmojë ndalimin e të dënuarit me burgim të përjetshëm Arben Frroku.

Sipas burimeve të Televizionit Klan, ai është ndaluar para pak ditësh me dokumenta greke, me identitetin e shtetasit Renato Xhepa. Por autoritetet vendase dyshojnë se ky është pikërisht i kërkuari i drejtësisë shqiptare, për vrasjen e ish – Kryekomisarit Dritan Lamaj, në Shkurt të vitit 2012.

Të njëtat burime thanë se, ai është ndaluar në provincën Shiphol të Amsterdamit dhe është akuzuar për vënie në përdorim të dokumentave dhe identiteteve të falsifikuara.

Pas deklaratës së ish – Kryeministrit Sali Berisha në parlament, se Frroku ishte arrestuar në Holandë, Policia Shqiptare ka kërkuar informacion nga Zyra Qëndrore Interpolit dhe Europolit për këtë çështje.

Fillimisht Zyra e Interpolit ka sjellë një përgjigje negative, ndërsa këtë të enjte, zyrtarisht është dhënë informacion për ndaliminin e shtetasit Renato Xhepa, i dyshuar se është Arben Frroku.

Të njëjtat burime thanë se, pas këtij konfirmimi do të ndiqen të gjitha procedurat ligjore, në bashkëpunim edhe me Prokurorinë e Përgjithshme, për sqarimin e dyshimeve të autoriteteve belge dhe në rast konfirmimi, ekstradimin e tij drejt Shqipërisë.

Arben Frroku u dënua me burgim të përjetshëm të formës së prerë nga Gjykata e Apelit, por pas këtij vendimi u konstatua largimi i tij nga Shqipëria.

....eh mer komandat vetem ti i ke mbet shqiptareve ne luften kunder krimineleve

kapo , muhabet koti , kinezi po blen Milanin , ti na bjen ketu lajme qe nuk interesojne askujt. 

 

Berisha pasi sqaroi se sipas tij, hapja e depove para rreth 20 vitesh u bë për të mbrojtur qytetarët dhe për të shmangur një luftë civile, pranon dhe faktin se depot u hapën dhe për të ndihmuar Kosovën.

per te mbrojtur qytetaret my ass .Nje gjenerate e tere shqiptaresh iu nxi jeta prej hapjes se depove te armeve .nashi qe inkriminoi veten kridheni brenda kete kopuk .

depot u hapen se s'pati me kush t'i ruaje. berishen vete e mbrojten kusherinjte e vet te presidenca (s'kishte me roje), se do ta kishin var prej kembesh. 

tre pilota qe dergoi shkuan dhe i ulen aeroplanet ne itali dhe kerkun azil. 

ndersa tani i kane rrjedh trute si duket dhe flet teorira te kota. ne kishim pushke qe i prodhonim vete, qe s'bejne fare per lufte, jo te çlironim kosoven me ato. kallashi per lufte duhet  vetem prodhim rus.

Ky koment online si pergjigje ndaj pyetjes: "pse do votonit per Trump-in si president":

Because over time our entire political system has become a complete joke. It's completely based on money. And these are just the popular mantras, but after 30 something years on this planet, I've decided they're true, but for specific reasons.
No one involved in the White House or on the Hill has an actual "job" like they used to when the country was founded. Being a Senator or a Rep used to be be something else you did, not the only thing you did. You didn't get paid a livable salary to come to DC, and you didn't spend all year (minus vacations) in the city, you were at home, in your home state, doing your job. You ran a store, you were a farmer, a doctor, a butcher or some shit. Entire lifetimes are spent in office...why? How is that reality? Every single one of them is a millionaire...how does that represent anyone? How can they possibly relate to a huge swath of the country? The districts at a state/local level are absolute dogshit, carved up literally block by block in some arbitrary fashion that negates the effectiveness of being represented in the first place. And the term "middle class" is completely meaningless. There is no definitive line that says 'above this, you are middle class, but above this, you are rich'. It's an impossible to define completely meaningless term that does nothing but make everyone feel like a unique and special snowflake...the "average american citizen" snowflake. 40% of our income, out of the gate, goes directly to the Government. In addition to all the consumption taxes we pay (sales tax, property tax, gas tax, estate tax, capital gains tax, and on, and on, and on), and yet these idiots aren't even marginally close to HALF of a balanced budget.
 

They trundle out on tv, radio, in the paper, and talk about taxes, about nonsensical political moving and shaking, about topics that seem to "matter" but realistically make zero difference. Major headlines are made for bills about personal rights, privacy, and a slew of other things, and then completely negated by riders on other bills under the radar, piece by piece, until the people that paid for the influence get what they originally wanted anyways. The entire voting populace, which is what, a third of the eligible voters that are alive and mentally coherent at any given November, are given the illusion of having a say, when it doesn't matter. They call, they put Facebook posts up, they put signs and banners on, send stupid emails, write letters...'we're making a difference!'. No, you're not. You're killing time, like knitting, but more social, and you don't have something to show for it later.
It's a COMPLETE joke. An absolute circus. Our country exists still solely by accident, and by the forward motion created in WWII by becoming one of the largest economies and military powers in the world. And with each generation, we become more entitled, less creative, less hard working, and more egocentric than the generation before. It's a fucking shit show, and these asshats get on TV and talk about jobs, the economy, and the 'good ol American dream'.

So I love Trump. I fucking love him. I wish he was actually going to run all the way to the White House instead of just fart around until the primaries like he usually does. I wish he'd take shots and get on TV and give press conferences drunk off his ass. I wish he'd tell reporters to go fuck themselves. I wish he'd treat International diplomacy like it was an episode of what's his show where he got to say "You're Fired". I LOVE that he pisses off all the politicians on both sides, because he's different than the good old boys (and gals) that come up year after year after year. How can he possibly be worse than what politician after politician after politician does in office? What's he going to do, piss off an ally by spying on them? Inflame enemies by attacking their countries with remote controlled planes? Spend more money than we have? Pass laws for things with good intentions, like healthcare for people who don't have it, without considering some of the gigantic gaping holes in getting it out there...like a working website to sign up for it in the first place? Sit on his ass and do nothing while OPM has the biggest leak of clandestine and TS information in the history of mankind? Bail out gigantic banks instead of busting them up after they fucked around and lost billions of dollars and screwed over half of the globe? Have the most non-secretive affair ever? Then lie about it and spend a million man hours talking about who he did or did not fuck instead of governing? Cause gas lines and shortages, fail to rescue hostages from a shithole by piss poor planning? Invade a country and blow it to shit without figuring out how to get back out of said country, after we just did the same thing 40 years prior?
Seriously...how the fuck could Trump be WORSE than the parade of human turds in suits that march into the Capitol and White House every day, every year? He can't. He can't possibly. But the sheer fact that he's universally hated by every one of those lying out of touch idiots makes me want to vote for him as King let alone President. Go Trump.

"It doesn't seem fair that superdelegates can play such an outsized role," she said. "We don't like the concept of the superdelegates. It's pretty much an insurance policy for the establishment."

Prape sulmohen shqiptaret, edhe ata qe shohin punen e tyre e s'i bien njeriu ne qafe por rrisin femije te qyteteruar mes veshtiresive, pa i shtrire doren askujt.

Dhe argumenti qe perdoret per te share keta shqiptare me dinjitet, jane zhvatesit dhe pertacet te cilet nuk kane lidhje fare me kategorine e pare.

Perdoren foto te anijieve me te cialt morracaket mburren lart e poshte, pa e ditur qe kane hapur plagen e trete me te madhe te Shqiperise per shekullin qe shkoi, pas 2 plageve te hapura nga Enveri dhe pastaj nga Berisha.

http://www.dailymail.co.uk/debate/articl...

Ai me xhakete kamuflazhi eshte shkaba dv smiley

LOL. Shkaba ka thene qe eshte i ri, keshtu qe mifk! 

Imagjino te jesh aq idiot si prinder sa te indoktronosh femijen me dashuri per nje nga monstrat me gjakatare qe kane qitur trojet e motshme shqiptare. 

Kurse kjo foto tjeter eshte diciture e gjalle. Goxha i talentuar Gent Shkullaku i LSA Photo per foto kronikash

Komunistet, apo fashistet kane bere gjithandej parakalime pardje, dhe ne te drejte te tyre jane apriori, por s'eshte e thene qe nuk jane kryekeput idiote kur mbrojne apo perhapin ide ekstremiste publikisht. 

 

nuk nisesh dot vetem nga veshja. si me cilesu Bajronin shqiptar sepse ka dale me kostum shqiptar. dhe ky mund ta kete pelqyer si kostum. kostumet me te bukra ne bote jane ato shqiptare. (ishin mnjf se tani i qepin peribret, me copa dhe qendisje koti, s'kane asnje vlere)

megjithese ne une them se nuk ka gjeni qe nuk eshte me gjenetike shqiptare. po nuk e provoj dot. 

Mire s'e provon dihet, por pse mendon keshtu? Zgjeroje pak opinionin per kuriozitet.

eshte ndijim personal. 

per me teper nje poet francez Apollineri, qe ka qene mik i ngushte me pikason nje kohe (vitet 30-ta) (por ka pasur mik te ngushte edhe Konicen, pra i njihte shqiptaret nga afer), mendonte qe nuk ka gjeni te mos kete origjine nga mesdheu. ka shkrujt dhe nje novele me nje piktor shqiptar, qe e kish vene ne vend te pikasos ky.  

e forta eshte kur gjetem qe edhe ne nje enciklopedi (nuk ekziston me por ishte shume e njohur ne vitet 90-ta, QUID quhej) pikason dhe napolonin i benin me origjina shqiptare.

RROFTE 1 MAJI !!! smiley

Ama ky paska qene!! se ishim ne merak.

Edhe Ardit Gjebrea s'ka pune tjater po merret me historite roze te katunareve , te cilet btw duhet ta lujne bythen nga facebuku e te mbjellin ndonje presh bamje a domate se ngelen me kembe perpjete  smiley

...Djali nga Pojani kishte zgjedhur ekranin e televizionit për të t’ju rrëfyer të fejuarës Sadetit nga Bradasheshi i Elbasanit për historinë e kaluar pasi ajo nuk është në dijeni për atë që i ka ndodhur burrit të saj të ardhshëm.

I riu në të kaluarën kishte qenë i lidhur me një vajzë e cila kishte dhe katër të dashur në të njëjtën kohë. Ai kishte dërguar një njoftim në gazetën “Paloma” dhe kishte lënë numrin e telefonit. Me këtë njoftim ai kishte “korrur” sukses sepse ishte telefonuar nga një vajzë nga Berati, me emrin Dashmira e cila sipas tij nëpërmjet tezes së saj ishte lidhur me katër meshkuj.“Zbulova se ajo kishte pesë të dashur të tjerë që ua mbante mend numrat dhe që shpesh ia jepte tezja e saj”, ka dëshmuar i riu para Ardit Gjebreas në emisionit “E Diela shqiptare”....

Me kembe perpjet eshte dhe moda.smiley

A jeni një investitor në kërkim të fondeve apo në kërkim të një

hua legjitime? Tired of kërkuar Kredi dhe Pengu? kam

keni qenë kthyer poshtë nga bankat tuaja? janë të lodhur nga

takuar njerëzit e gabuar,

paguajnë tarifat upfront pa shpërblim? A keni nevojë për një kredi për të

qartë borxhet tuaja / faturat dhe të fillojnë biznesin? pastaj tuaj

trauma financiare është e gjatë. Ne Oferta Kredi në të ndryshme

monedhat

me një normë shumë të ulët të interesit në 2% në vit. Ne jemi

certifikuar dhe besimi

të denjë. ne mund të ju ndihmojë me ndihmën financiare. nëse

interesuar do të kthehet tek ne
chosengenerationloans@fastservice.com
http://chosengerationloans.webs.com/

Question : How will you bring back the American Dream?”

Answer : “Look. We can bring the American Dream back. That I will tell you. We’re bringing it back. Okay? And I understand what you’re saying. And I get that from so many people. ‘Is the American Dream dead?’ And the American Dream is in trouble. That I can tell you. Okay? It’s in trouble. But we’re going to get it back and do some real jobs.

How about the man with that beautiful red hat? Stand up! Stand up! What a hat ! "

WHAT THE FUCK ???

Mickey Mouse for President , that's what !

 

Përshëndetje,
Unë jam Bishop T.D Jakes, një huadhënës privat kredi që jep kredi mundësi kohore të jetës. A jeni në çdo lloj të vështirësive financiare? Ka nevojë për një kredi për konsolidimin e borxhit, ndërtimit, kredi të pasurive të patundshme, refinance, personale, qëllimin e biznesit ose të holla emergjence? A jeni një biznesmen apo gratë që janë duke menduar për të zgjeruar tuaj duke ofruar biznesit kreditimin e të gjitha llojeve. nëse të interesuar na kontaktoni sot përmes (bishopjakesloancompany@gmail.com)

Pershendetje 

duam te hapim nje lokal me prodhime shqiptare ne Itali, pjata jone e forte do jete harapashi qe do ta bejme me zorre dhensh te lumit te vlores, kemi pak problem doganen per ti kaluar por do ja gjejme anen. Kemi menduar ta hapim me ballcekanin dhe Din Hyka qe do beje shperndarjen me motor. 

Cfare dokumentash duhen qe te marrim si financim? Me thuaj nese ju duhen detaje te tjera mbi idene e biznesit.

Po ca harapashi o lungo.., se me hoqe trurin, po ketu ke polenten, gjyshen e harapashit, hajt te vellai ketu ne Veri se ne Jug s'do Zhardi me ate tjetren, hajt te te dënd me polenta, te te coj si gic ne vlore

Faleminderit per mundesite e krijuara z. Jakes, por kam folur me nje princ nigerian qe jep miliona badihava.

Mqnse lungomare pefundoj, tani e ka rradhen nje projekt akoma me madhor.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).