Po marr shkas nga nje rast qe e pashe para ca kohesh ne TV. Ngjarja fillon me nje djale 19-20 vjecar dhe nje vajze 15 vjecare. Bien ne dashuri, kryejne marredhenie seksuale, me pas nena e vajzes kur e merr vesh shkon ne polici. Djali arrestohet dhe denohet me 3 vjet burg, ndonese marredhenia ishte konsensuale. Pasi ben 2 vjet, lirohet per sjellje te mire me detyrim paraqitje. Takohet persei me vajzen, qe tadhme ishte 17 vjec dhe ky 21-22 vjec. Largohen bashke per ne Meksike dhe qendrojne 4 vjet. Me pas kthehen, djali arrestohet qe ne kufi dhe denohet me kohen e mbetur heren e pare dhe me nje 3-4 vjecar tjeter. Nga sa jepte emisioni pasi mbaroi burgun, djali dhe vajza sot jane burre e grua prej 15 vjetesh.

Nuk po diskutoj per rastet e perdhunimit, se besoj se s'ka njeri ne bote te mbroje nje perdhunues, por ky kufiri i moshes ne kete rast mori ne qafe dy te rinj qe vertet e donin njeri-tjetrin.

 

110 Komente

Historia qenka tamam per film smiley mirpo ligji naiher eshte sa strikt aq edhe absurd, dhe kete gje e thone edhe shum avokate apo juriste. 

pfff, lajme amerike. nuk e di por ndoqa nje faqe lajmesh lokale atje, nga Abilene, meqe kam te njohur amerikane ne ate zone, dhe jam skandalizuar se sa shume lajme vijne me "child sex abuse" nga teksas. per tre dite qe i kam ndjekur, kane dale 5 lajme te tilla. ja c'lajme kane dale per shtate dite tek ajo faqe. atje ka dicka qe nuk shkon, dicka shume te rende.

http://www.bigcountryhomepage.com/search...

kjo tregon ngurtesine e LIGJIT. 

qe te mos ndodhin gjera te tilla absurde, duhet qe jeten ta dominoje Le Bon Sens (llogjika e shendoshe) dhe jo Ligji.

por po ashtu nje rast i tille ne raport me ligjin, nuk duhet shqyrtuar i shkeputur NGA JETA konkrete e asaj zone. 

ketij çiftit psh ligji u ka hap pune, dhe i ka zvarritur ne ndermarrjen e tyre, por ne raste te tjera, ligji mund te pengoje ABUZIMIN, qe tek ajo zone mund te ndodhe ndaj femrave akoma te njoma. 

duhet pra kendveshtrim me i gjere, me gjyku drejt. 

Fakti qe ai ka qene me I madh e ka bere fajtor. Duhet Te kishte pritur sa Te kish mbush moshen. Ajo konsiderohej minorene. Po Te kishin qene moshatare sdo kish perfundu ne burg. Plus dhe familja nuk paska lujt rol pozitive dhe te kish rregullu situaten me kompromis pa shkaterru jetet e tyre.  

Llastice,smiley

ore c'me je qepur pas c'do komenti qe bej!!? si m... pas kepuces.smiley

pirdhu.

Pse te pirdhem une, pirdhu ti. po 

me ngjan si me nje te tralalaja.

Normalisht, ligji perendimor kendej e percakton qarte te drejten per martese 18 vjeç dhe te drejten per seks 16 vjeç. Para ca muajve lexova ne gazete ketu, se parlamenti belg e kishte ulur moshen per seks ne 14 vjeç, si nje e drejte per ata qe mbushin kete moshe. Kjo ndoshta vjen edhe ngaqe po i shohin se gjenerata e re eshte pak me e zhvilluar fizikisht e gjenetikisht (nga ushqimet+pijet) se gjeneratat e meparshme. 

i nderuar pjerdh,

ngaqe ti je perqendruar kryesisht ne zhvillimit fizik nepermjet llupatjes se qofteve dhe veres se vjeter 14 vjeçare, nuk konsideron efektin e fuqishem kulturor seksual VQ qe bombardon njerzimin ne epoken ngambrapa (kamarjeres 18 vjeçare). Nxitja kulturore drejt pallimit eshte shkaku kryesor i uljes se vazhdueshme e moshes se lejuar ligjerisht per pallim ne menyre te pershpejtuar deri sa te zhduket fare si pa pike kuptimi tabuja e pedofilise, tabuja e fundit qe akoma reziston nuk dihet perse, sepse te drejtat e kalamajve ekzistojne, seksualiteti infantil ekziston (ka thon i modhi, Frojdi), perse te mos pallohen? Mjafton qe te jene konsecienti dhe te perdoret prezervativa! Akoma me Mesjeten obskurantiste, komunizmin, nazizmin do rrime ne? 

Dmth akti i fundit çlirimtar i njerzimit eshte lirija e aktit pedofil, i cili ne fakt ka qene edhe akti satanik zanafillor, Adami palloi Even, dhe te dy i palloi Shejtoni.

Ne kete menyre Alfa bashkohet me Omegen, Zanafilla bashkohet me Fundin e Koheve kur nje asteroid do te perplaset me Tokenu kry bace!

p.s.

shiko se ne kete teme kan pjerdh shume vete, shiko komentet me siper.

 

I nderuar Hermetik, sa shpejt qe e kupton se une pjerdh smiley biles i kam si bubullim naiher smiley 

Per çeshtjen e p.... dhe pedofelise per te cilen ti parashikon liri, une te them te drejten nuk jam aq i zoti ne kete pike. Ne fushen e seksologjise, nuk jam aq i zoti saç jam ne fushen e makro-ekonomise apo te futbollit. Megjithate, mua me bohet qejfi qe ne mesin tone ketu ne Peshk, kemi edhe seksologe te nderuar smiley si puna juaj. Aferim te qofte smiley aferim  smiley

@Mimoza Llastica,

Po te kish pritur ai,sic thua ti, nuk do ta diskutonim kete si rast.Perse e ngaterron kot muhabetin?

Pyetja eshte fare e qarte:A eshte real dhe i drejte ky kufi moshe?

Per kete cift qe sot duhet te jene ai 42 dhe ajo 37 vjec u dhuroi 7 vjet burg dhe 4 vjet largim ne Meksike.

Ne fakt kur u dha ky emision ne TV,perdoruesit e FB fajesonin te emen e vajzes per kete problem.

Bile arrinin deri atje sa ta akuzonin per reciste (vajza eshte afrikano-amerikane dhe djali eshte i bardhe) duke i bere pyetjen qe a do ta conte ceshtjen direkt ne polici nese djali do te ishte afrikano-amerikan.

 

Muhabetin e ngatrron ti, biles qe ne shtrim e paraqet te ngaterruar, sepse nje ligj behet ne parim dhe ne kete rast edhe me studime shkencore mjeksore te fiziologjise dhe psikikes se njeriut, nuk behet ligji sepse ajo vajza qe palloi djali e kishte nenen raciste, e po te mos ta kishte raciste do ta kishte komuniste, e po te mos ta kishte komuniste atehere do ta kishte meksikane qe perdorin salce me spec djegs, dhe ky djali qe palloi do te kishte bere burg sepse perdorusit e FB fajsonin perdoruesit e TVLS. 

Akoma nuk kane nordh 400.000 mije t'pallum amerikone ne Meksike? Nuk behet ligji ne funksion t'pallimit!

 

ligji eshte i verber se. fakti tregoi qe goca nuk ishte e vogel, por e afte te gjykonte sepse kur u rrit nuk nderroi gje mendim per djalin qe donte. edhe pse ai beri burg ajo ate mori. 

ligji pra ne kete rast eshte kot, nuk e kryu rolin e tij. dhe s'ka si ta kryej se siç the dhe vete, nuk mund me nje tekst te permbledhesh miliona raste, ça c'ka dhe njerez. 

pastaj ça lesh diference kane ata, vetem 5 vjet. grate plaken me shpejt, pra eshte normal qe ne çift te kete nje diference ne moshe. burri ta kete grun me te re.

Profil,

Harron qe grate jetojne me gjate se burrat dhe sipas logjikes tende (nenkupton te kete nje norme ne perzgjedhje), eshte normale qe burrat te jene me te rinj ne çift.

Clidhje ka kjo me pyetjen qe shtrova?
Sipas kesaj llogjike i bie qe dikush qe eshte 18 vjec e 1 muaj,nese ben seks me nje qe eshte 18 vjec pa 1 muaj te futet ne burg dhe te quhet pedofil...

Nuk ka llogjike kjo gje.

Nuk kishte lidhje me pyetjen tende, por me çfare shkruan profili. 

Nuk i di ligjet amerikane por s'besoj qe nese nje adult qe kryen marredhenie seksuale me dike 16-18 vjeç cilesohet nga ligji si pedofil. Mund te inkriminohet per krime te tjera ndaj femijes, por jo per pedofili. 

fjalen e kisha per PLAKJE dhe jo per jetese. 

grate plaken me shpejt nga burrat. fakti eshte qe pas nje fare moshe gruja nuk ben me femije, ndersa burrit i punon aparati tij gjithnje. dhe qe thu ti, kur gruja i plaket seksualisht me shpejt, ky rrezikon te shkoje me vajzen.

pranej duhet gruja me e re. qe t'ja kontrolloje epshet burrit sa me gjate. 

Si perfundim do te kishte qene me mire qe ky djali i kesaj nenes raciste meksikane me spec djegs te kishte palluar nenen e tij meqe inçesti nuk denohet, keshtu keshtu akti pedofilik mçifet ngambrapa aktit pedofilik dhe Ligji nuk e shef sepse eshte i verber. Aq me teper i verber se Ligji as nuk shef moshen e pensionit, qe eshte e ndryshme per burrat sepse ju fryhet prostata dhe grate sepse ju vijne menopauzat.

  

hahaha je i forte vallaj. 

Plakja hormonale ndodh tek te dyja gjinite dhe duke pasur parasysh kete nje grua e re apriori duhet te zgjedhe nje partner te ri sepse shanset jane me te larta qe te mbese shtatzene, perkunder nje partneri me ne moshe me nivel testosteroni le te themi 30 % me te ulet, pa harruar komplikimet e tjera performative. Nese ky burri qe thua ti shkon me vajze a vajza nuk eshte detyrimisht per arsye riprodhimi apo plakje te gruas se tij por mund te jete fare mire per shkak edhe te plakjes se tij, natyres se tij, oportunizmit te tij, plak ose jo. 

Dhe shiko, ti si me ne moshe, nese e ke te bindur qe duhet me patjeter gruaja me e re, mos genjej veten qe vajza e re eshte doemos e interesuar tek epshi yt sepse ajo me siguri te plote ka interesin vetjak per t'u kujdesur me pare. Ty mund te dashuroje fare mire me menyren e saj vajzerore, por gjasat jane qe per te je thjesht burim financiar, nje eksperience ndryshe, apo zevendesim babai.

 

tek grate plakja eshte me e shpejte. ajo duket edhe ne paraqitje (tek çiftet me mosha te njejta). eshte diçka evidente.

edhe pjekja eshte me e shpejte. nje femer 14  vjeç eshte gru, lind kalamoj. ndersa djali mbi 19 vjeç. 

Varet edhe nga fizonomia, ke femra qe duken me te reja se moshataret e tyre, apo nga mosha qe kane.

Po pse meshkujt vdesin me shpejte se femrat? I jepni pergjigje kesaj pyetje....smiley

Meshkujt vdesin me shpejt se femrat!! Ndonje link!!!?smiley

 

edhe pjekja eshte me e shpejte. nje femer 14  vjeç eshte gru, lind kalamoj. ndersa djali mbi 19 vjeç. 

Ça po thu o profil!! Dakort per femrat, po une psh 15 vjeç kam qene dhe me punonte manalli per bukuri.

Manalli na ka punuar te gjitheve ne ate moshe,por nuk ishim te pjekur.
Femra piqet me shpejt dhe digjet me shpejt...

Eshte biologjike,ligj i Natyres,nuk eshte pune inati.

Per pjekjen prandaj thashe dakort per femrat, po profili permendi lindjet dhe tha per nje mashkull esht i gatshem pas te 19-tave, 

Une jam si me pjerin edhe me profilin me siper. Ligji absurd ndihmon te parandalohet abuzimi. Ja psh Nazimja e pallume qe 12 vjec nga burri i botes. Solli gjithe ate tragjedi ne familjen e atij burrit dhe ne familjen e saj (jo faji i Nazimes absolutisht). Duhet ligji pak absurd te ndale kete lloj sjellje. Nuk eshte monster pedofil shoku i klases qe pallon shoqen por qellon me shpesh qe tjetri 50 vjec detyron nje goce (me nje 1.25% edhe cun) te cilen s'dihet si e ka lidhur ne nje burg mendor, ta abuzoje seksualisht. Psh ai robi ne Austri qe pallonte gocen e vet. Per mua common sense above all.

Ketu po dikutohet qe ai ishte 19-20 dhe ajo 15 dhe sot jane burre e grua ai 42 dhe ajo 37.

Nuk po diskutohen pedofile qe jane 50 vjec dhe bejne seks me 12 vjecare.

Per historine e sjelle ketu ekzistojne (te pakten ne disa shtete te Amerikes) dhe "provigjionet e Romeos dhe Xhulietes" te cilat nuk lejojne qe marredheniet midis dy te rinjve ku njeri eshte ne moshe madhore (zakonisht me diference jo me shume se 4 vjet ndermjet njeri-tjetrit) te cilesohen si shkelje kriminale. Avantazhi me i madh i tyre eshte qe me i madhi ne moshe nuk do klasifikohet si sex offender, titull qe do e ndiqte gjithe jeten.

Filmi Transformers jep njohuri dhe brendi interesante rreth ligjit smiley

 https://www.youtube.com/watch?v=Cz9OgW4JAJ8

 

Zoteria nga ky ligj beri 6-7 vjet burg dhe u largua nja 4 vjet ne Meksike.

Ne fund eshte akoma i martuar me kete vajzen...

Ajo qe po dikutohet a eshte i drejte dhe real kufiri i moshes 18 vjec apo jo?

Acdc dhe per shume kritere / ligje Te tjera pervec kesaj qe prek ti, mosha deri ne moshen 18vjec supozohet Te jene minors, Te varur Te prindi. Eshte e drejte e prindit Te mbroje femijen e vet. Real apo jo Jane akoma Te papjekur. Ja nje rast I rralle qe solle ti Te prek ne shpirt , Po sa raste Te tjera Ka abuzime qe Te bejne Te uleraasesh nga inati. Veri ne peshore dhe nxirr perfundimin edhte e drejte apo jo. 

ligji bazohet ne mijra raste ku vajzat 14-15 vjece behen nena dhe u shkaterohet jeta ne njefare menyre - po te kemi parasysh kapitalizmin dhe kriteret e tij ku jetojme. 

nje nene e papregatitur per  kete lloj jete  , perjashtojme zhvillimin fizik, eshte ne rrezik depresioni , dhune, shendeti fizik dhe mendor , dhe normalisht ka rrezikuar dhe te ardhmen e femijes . 

si prind jam dakort qe mosha 18 eshte e sakte, ne fakt as 18 nuk kane haber per rreziqet po nejse. 

shume semundje po shohim kete shekull, semundje qe sjane njohur kurre me pare .

Sepse me pare njerezit vdisnin qe 40 vjec,pasi edhe nje infeksioni nuk i benin dot derman?

E ke menduar kete?

Po si , e kam menduar . Por perseri ngelemi tek pyetja sa shume semundje jane shtuar te panjohura me pare , edhe pse mjekesia po ben mrekullira. 

Femija 15 vjec psh rreh mesuesin , vret nenen, babain, vellain motren , behet me femije , vret edhe femijen e vet, ben edhe masakra duke vrare femije te tjere ne shkolle , pastaj vret edhe veten, duke mos e ditur se C'ESHTE FEMIJERIA APO ADOLESHENCA smiley

fatkeqsisht bota ka marre shume per mbrapsh , po ha njeriu njeriun 

Bota keshtu ka qene,thjesht ne nuk kemi ditur gje se kemi qene te izoluar.

po me mire qe skemi ditur.behet robi me kalama qe 14 vjec ?? 

ta priste koken enveri smiley

meqe ishim tek pyetja jote smiley

Neper fshatra beheshin me kalama qe 15 vjec dhe nuk u ka prere njeri koken.

Ti ke jetuar ne Shqiperi apo ne Poloni?

Ne qytet, qytet shqiptar. 

neper fshatra nuk e dija qe duhet me pyet polaket se cbehej nga bjeshket tona smiley

ACDC1, a e ke menduar kete, qe njeriu perveç moshes fizike ka edhe moshe shpirterore qe nuk shkruhet ne asnje pashaporte?

Dmth qe, perveç trupit fizik, ekziston edhe trupi shpirteror, dmth akoma, qe perveç rritjes dhe pjekurise fizike ekziston edhe rritja dhe pjekuria shpirterore.

A e ke menduar qe nje person me fizik atletik mund te kete nivelin shpirteror dhe mendor te nje kalamani? Fenomen i njohur gjeresisht neper futbolliste?

A ke menduar ndonjehere qe nje president i modh ose pretendent per president, psh president ose pretendent per president amerikan ose pretendente per presidenteshe amerikane, mund te kete nje shpirt dhe tru te vogel sa nje gogel?

A ke menduar ndonjehere qe nje intelektual i modh dhe qe ka llogari t'modhe ne banke merret me probleme t'mdhoja juridike njesoj sikur te luante me kalamojt e shkalles pallatit?

A ke menduar ndonjehere qe intelektual i modh, qe ka llogari t'modhe n'banke, qe ka bertitme t'modhe kunder arabeve, qe ka penis t'modh, sume t'modhe, etj, dmth qe ka gjithçka t'modhe perveç shpirtit t'vogel sa nje gogel 3-vjeç, kur kryen aktin seksual, kryen nje akt pedofilie megjithse fizikisht eshte ne moshe pensioni?

Po te kesh menduar ndonjehere atehere tregon se ke filluar te rritesh ate çast qe e ke menduar?

 

+1

fillojn kalamajt bejne selfie e shtremberohen ,me buzet e fryra e vithen e shtyra smiley si majmuna neper facebook ose neper internet per tu dukur "seksi"

seksi per ke ?? 

mendja te shkolla, te femijeria , apo te seksi ??

ku do ti coje seksi  moshave 12, 13, 14, 15, 16, 17 ?? 

 

sepse seksin kane si armen me te fuqishme femrat. 

dmth nepermjet ketij i arrijne me lehte se me shkolle apo pune, qellimet e tyre te jetes. 

plot femra nepermjet seksit te tyre, kane ndihmuar burrat per te bere kariere. se dhe me seks nuk e mban dot gjate. (plus qe mosha ben te veten, nuk je seksi gjithnje)

por duke ndimuar momentalisht burrin (nje here apo vetem disa here ke per t'ja lene shefit te tij), eshte goditje me perfituese. dhe burri pastaj kap postin dhe rrogen qe e bashkshoqeron, qe nuk e leshon, por e mban me zotesi.

.

jo cdo profesion requires bukuri. per injorantet nuk thashe jo.

eee ti e mban peshkun me buke ktu , cte themi ne ty profilo smiley 

ti je shume moraliste. me siguri do ja kesh tregu burrit qe diskuton tek ky blog.

peshku pa uje ka vite qe rri saved in our favorites profilo smiley

po burri im se vret mendjen per kto budalliqe , edhe une shtyj kohen gjate lunch break or small breaks.

jo per gje po ne shqipot kemi humor tjeter smiley  dhe ktu ne pune sometimes is boring smiley

te kuptoj qarte, pastaj ti je femer persmari qe i ke femijet si ylla. s'gjen dot me te mire nga ty. burri jot ka pas fat, them. smiley

flm qe mi lavderove gocat smiley 

 

per vete s'kam pa goca me te bukra. shpresoj te kene shume fat dhe lumturi. smiley

profesionet duan LODHJE, duan shkolle, duan pune, a po kupton ? duan INTELIGJENCE ( qe eshte e lindur tek njeriu nuk fitohet me pervoje) 

mundohu njehere ta kuptosh se çfare te thote tjetri pastaj fillo dhe (para)gjyko.

po te kesh gjoks me maje dhe vithe te fryra, ti ka fal natyra gjith ç'duhet. 

pranej mos i merr per budallaqe ato femrat qe tregojne bythet, se e kane nga eksperienca.

shko beji me pune ato milionat e kardashianes, dhe ec pastaj dhe na trego. 

bile shtoj qe kardashiania ja u kalon me zgjuarsi dhe jo me bythe, shumices se grave te botes. po me bythe e çau karieren e saj ne fillim, se bythet sheh mashkulli fillimisht tek nje femer, jo mendjen e saj.

eshte pra si me thene, dobesi e mashkullit dhe marifet i femres.

o profil, pse kam pershtypjen qe i shef komentet e blogut si sfide ndaj inteligjences tende? ky nuk eshte provim o burr; nuk po te pyt njeri pse kshu apo ashtu. Se ti jep pergjigje edhe per luften romako-ilire, edhe per tregun botror te cajit, edhe per "amerikanen" the economicst, edhe per problemet qe shqetsojne femren sot, edhe per artin ne pergjithsi, pa harru as etimologjine e fjaleve shqip e latinisht. Mbase e kam gabim po m'duket se shqip i thone e hapme bythesh. Ja di gje origjinen ksaj shprejhe meqe ra fjala?

ne fakt tani po e mendoj kete pyetjen tate, dhe mendoj e bej se me jep kenaqsi muhabeti. e keqja ime, se mund te beja diçka me frutdhenese ne fakt, sa harxhoj kohen ne kete menyre.

por zgjedh dhe une rrugen me pa lodhje, tek marrja e kanaqesise. kerkon lodhje ndryshe, kenaqsia me e madhe se kjo e ketushmja. 

Pyetja e vertete qe ka dashur te shtroje ACDC1 eshte nese eshte e drejte te denohet nje i rritur mashkull nese ky kryen marredhenie seksuale me nje te mitur femer. Kjo bazuar ne ate qe, nje mashkull adult (meqenese psiko-sociologjikisht i pjekur, fizikisht po se po) e meriton me shume aktin seksual me nje femer te mitur (e pjekur nga te gjitha anet, si trupore ashtu edhe intelektuale) sesa nje mashkull i mitur (i cili ka plot stamina, por pak mend).

Pyetja qe me vjen eshte se pse ACDC1, mashkull i rritur, plot ide mbi grate e rritura qe perfitojne financiarisht nga burrat (ide te shprehura gjeresisht ne Peshk), e ben nje pyetje te tille.

Une te solla nje shembull.

Nuk mendoj qe zoteria qe u denua e meritonte denimin.

Nese nje mashkull(apo femer)  ne moshen 18 vjec dhe 1 dite,kryen marredhenie seksuale me nje femer( apo mashkull) qe do edhe 1 dite te behet 18 vjec duhet te denohet sipas rradakes tende?

Kufiri i moshes eshte shume subjektiv dhe ne disa raste denon te pafajshmit,si keta te dy qe solla si shembull qe sot kane nja 15 a 20 vjet qe jane martuar.

Vendosja e kufirit te moshes eshte bere duke vleresuar nje seri faktoresh: biologjike, historike, psikologjike, intelektuale, te ushqyerjes, pozicionit ne shoqeri etj etj. Kur keta te ndryshojne, do ndryshoje edhe mosha. Per shembull, tashti po diskutohet shume per faktin qe puberteti po nis gjithnje e me heret ne Perendim, per shkak te hormoneve dhe kimikateve qe perdoren ne ushqim, kozmetike, etj etj, por edhe per shkak te rritjes se nivelit te mireqenies. A shkon kjo rritje fizike krah per krah me rritjen intektuale? A eshte i gatshem menderisht nje adoleshent/e te mbaje pergjegjesine qe vjen nga lindja e nje femije, ta zeme?

Kjo pyetja e "18 vjec e nje dite" eshte pa kuptim persa kohe per cdo kufi kohor ne ligje do kishim te njejtin problem. 

po ca i ke kto pytje kshu o derman! po me te njejten llogjike ti duhet te debatosh per cdo gje, moshen kur te lejohet alkooli apo duhani. Moshen kur mund te gjykohesh si i rritur nga nje gjykate etj etj. Per arsyen e thjeshte se ligjet per te drejtat apo lirite femijeve, do marrin ne konsiderate moshen. Ca tjeter do marre, madhsine e gjoksit apo te trupit? 

Futja kot tani. Ate mashkull e denoncuan prinderit e asaj vajzes. Edhte e drejte e tyre ta bejne persa kohe femija eshte under their roof. Ky eshte ligji. dashuria eshte qorre Po jo deri aty mos llogjikosh e Te hash inat me ligjin e prindin. 

e denoncuan gabimisht apo me te drejte ?

Sa normale eshte qe kete pyetje ta shtroje nje 40 vjec+/-? Ta shtronte nje 18 vjec e nje dite do ta kuptoja, dhe do perpiqesha ti numeroja arsyet, ti shpjegoja ligjin etj. Po kur pyet nje 40vjec+/-, duhet mare ne telefon o policia, o doktori, ose te dy bashke. 

Kot per kuriozitet, ku e ve kufirin tavan nje mendje e semure? Dmth nese femija eshte nen 18 vjec, cmoshe maksimale mund te kete partneri tjeter? Max 25? Nese po, pse jo 30? Pse jo 40? pse jo 60?

Nga ana tjeter, duhet te tregohemi te kujdesshem. Mund te jemi duke folur me nje femije. 

gjithe puna konsiston ne ate qe djali ta kete seriozisht qellimin mbi vajzen. mendoj se prinderit nuk duan me shume se kaq. por edhe gjykata nuk ka pse kerkon me shume.

se kur djali eshte SERIOZ ne ate qe ndermerr, ai nuk i ben keq asnje njeriu. sepse nuk ka si te jete ndryshe. ai nuk kerkon te perfitoje (me nje minorene ta zeme) se nuk e shtyjne ne aksion deshira perverse. perversi nuk kerkon martese me vajzen, minorene apo jo te jete kjo. e ka implusion, veprimin dhe jo llogjik, jo natyral. etj.

ky fakti ne fjale tregoi qe djali kish qellime serioze dhe te drejtpeshuara. gjykata dhe prinderit e vajzes deshtuan, sepse dyshuan kot. pa baza.

Komenti i mesiperm eshte qartesisht edhe per ty. Po si do e ndaje shapin nga sheqeri per rastet 13-18+1, ose 15-25? ose 13-35? Se "djali" 35 vjec mund te jete per ta pi ne kupe mo. Kudo qe ta vesh steken ti, do dali nje arsyetues tjeter dhe do ta levizi edhe njecik fare djathtas.

Profanet e peshkut duhet te kuptojne qe ligji eshte nje kontrate shoqerore. Sado qe norma legale ka diference nga norma legale, diferenca eshte normalisht minimale. Pas kesaj, i kthehem komentit te mesiperm. 

duhet pa historia. si verponin familjet ne te kaluaren, dha ashtu te veprohet, po te duam drejtesi.

ndryshe po te kete dyshim prej famljes se vajzes, djalit fyti nje te burgosme dhe veshtro pjesen e dyte te ndeshjes se sapo po fillon. (siç u veprua ne fakt)

ps: shif ate filmin bardh e zi amerikan, 13 burra te zemeruar, se flet bukur mbi keto punet e gjykates dhe ligjit.

Per te fundit here, se nuk ka zot qe ju mbush mendjen ju te frustruarve. 

Ligji normalizon sjelljen e shoqerise. Ndryshe, norma morale e familjes se vajzes (meqe e solle vet) mund te kerkoje shpagim me gjak per kete pune. Ose mund te kerkoje edhe "valigjen me alltan" per ta shit vajzen si dhi mali, po edhe mund te fuse fishekun ne paje gjithashtu. Po nuk re dakort as me kete nuk ka problem. 

ligji i njeriut eshte MEMA NATYRE dhe jo e shkruara ne defter, nga po vete njerzit.

14 vjeç jane martuar femrat pa problem fare ne shqiperi dhe shume vende te botes dhe asgje nuk ka shkuar shtremet. perkundrazi tani duke zbatuar ligjin, keto defteret qe adaptojne sipas kohes dhe mendjes se momentit po vete njerzit, po shkojne me shume gjonat shtremet.

"ky fakti ne fjale tregoi qe djali kish qellime serioze dhe te drejtpeshuara. gjykata dhe prinderit e vajzes deshtuan, sepse dyshuan kot. pa baza."

Per ket shtesen, normat, nuk bazohen ne "po sikur". Norma do djeg edhe te njomin nese duke ditur normen i bashkohet te thatit. 

tani une po gjykoj gjykaten, se po me jepet rasti. qe digjet dhe i njomi me te thatin ajo dihet dhe s'kemi ç'ti bejme, s'ndryshohet kjo gjendje nga asnje lloj diskutimi.

bile tamam taman, ky djali me duket TRAP (lloj perversiteti po ashtu). te isha une pas burgut, do ta kisha lene ate vajzen, se ka vajza sa te dush plot. bile do ta kisha lene qe kur prinderit s'donin te ma jepnin. 

kembengulja e tij, REALE, e futi ne burg. dhe e meriton se ai prap e mori ate. pra e kishte kembenguljen tulle. eshte lloj psikopatie kembengulja tek diçka. 

Ata e donin njeri tjetrin.Nuk mund te gjykosh dike qe ka rene ne dashuri...Ai 19 ajo 15...nuk eshte se ai ishte 35 vjec.

Ah, ja ku dolem ke 35. Po nese prano 19-15, pse mos te pranosh dhe 35-15? Nejse, me shume se kaq nuk kam c'them. 

po ke plot pasanike atje ku jeton qe jetojne me femra me te reja ne moshe se vajzat e tyre. dhe s'perben gje problem shoqeror.

ai klintoni qe kishit president kujt ja fuste ne goje, poshte tavolines ? çfare moshe kish ajo vajza ne raport me te ? etj, etj.

gruja tij, po kandidon per presidente sot. asnje problem shoqnor nuk ka pra per shoqerine ne te cilen jeton.

dhe po na mban moral ketu, sikur banon ne mars. 

Mos u sperdridh. Nese keta milioneret do te shkonin me femije, do te denoheshin minimalisht njesoj si ky 19 vjecari.  Ti po flet per mardhenie ku te dy personat ne fjale jane mbi moshen e mbrojtur nga ligji. 

po me duket se ti vete po beje perllogaritje diferencash ?

Ah, ja ku dolem ke 35. Po nese prano 19-15, pse mos te pranosh dhe 35-15? Nejse, me shume se kaq nuk kam c'them. 

me kete koment çfare kerkoje me shpreh ? çfare do me provu me ate 35 - 15 ?

apo e ke veshtire me qene koherent ?

15 vjecari/vjecarja eshte nen mbrojtjen e ligjit or njeri sepse konsiderohet i pamundur per te mbrojt veten. Lexoji dhe nje here komentet. Nese prap nuk e kap fillin, nuk te ndihmoj dot. 

dmth ti deshe me thene çfare atehere ?

apo kujtove se nuk e dime qe 15 vjeçaret jane minorene ?

dhe per ti rene shkurt, perversiteti i çeshtjes a e di kush eshte, qe  raporti 21-17 ndalohet, ndersa 40-19 apo 70- 25 lejohet. kur ne fakt eshte po njesoj.

Ti paske veshtirsi ne te ndarit te normes ligjore nga ajo morale. Duket nuk te ndihmoj dot; ja kalofsh mire. 

Tani te pash shtesen, si qenka njesoj nje minoren me nje te rritur? Nejse...

po pse 1 vit vetem e ben madhore ate vajzen ? dhe kjo i heq po ashtu si me magji perversitetin tjetrit ?

ne kete çeshtje u ndoq ligji verberisht, pa asnje tjeter llogjike.

19 me 15 mbase Nuk Te duket ty diff e madhe , por Te jesh 15 vjece dhe Te shoqerohet me nje 19 vjecar eshte si heart attack per prindin. Asnje prind Nuk do e pranonte dicka Te tille. Mbase me mirekuptim do binin ne kompromis qe Te ritakoheshin Kur ajo Te ish 18. Po 15 vjec ?!!! Nope! 

ne gjimnaz viti i pare jane 15 vjeçe, viti fundit 19. ne nje shkolle kalojne gjithe kohen. çfare stresi i krijon kjo familjes ? kur isha une vete ne gjimnaz mu dukshin te gjitha njesoj, me bythet si valixhe, ne daç 15 ne daç kur ishin 19 vjeç. asnje diference nuk beja.

kam pershtypjen se asnjeri reflekton kur poston. thua se jetoni ne ajer dhe jo ne nje shoqeri me njerez.

Jo gjimnazi ketu mbarohet Kur je 18. 19 je ne college.

Po ja kete te kishe shkruar o Bama, qe ne fillim dhe nuk ke perse te me akuzosh per pedofil.

Pyetjen e bera nisur nga nje emision qe quhet "Dissapeared" dhe qe jepet ne kanalin ID (Investigation Discovery),nuk e di nese e ke ne kabell apo jo.

Nese shkon ne Facebook dhe shikon komentet mbi kete rast,shumica fajesonin te emen e vajzes qe kaloi ne ekstrem.

Megjithate duhet pranuar se ne 95% te rasteve qe jep ky emision,ose nuk jane gjetur akoma trupat e te zhdukurve ose jane gjetur te vdekur.
Shumica derrmuese e te zhdukurve jane te moshes madhore,ky rast ka qene i vacante.

Ky rast ka qene nja nga te paktet qe ka pasur "happy ending",ndoshta prandaj edhe komentuesit ne FB ishin te zemeruar ne kulm me te emen e vajzes.

ACDC1;  " .....Nese shkon ne Facebook dhe shikon komentet mbi kete rast,shumica fajesonin te emen e vajzes qe kaloi ne ekstrem...." 

 

Kjo gje, qe fajin e kishte e jema, u kuptua menjehere ACDC, dhe fakti qe sjell ketu ku shumica e fajson me te drejte te jemen, tregon se shumica e njerzeve atje, qendrojne me kembe ne toke, qe me fjale te tjera do te thote se, gjykimin e kane ne rregull. 

e fajesojne kot per mendimin, tim se nuk reflektojne. nje i bardhe qe bie ne dashuri me gocen e saj nje zezake, nuk eshte rast normal. dhe di pse sepse shume pak lidhje te tilla perfundojne ne martese. shumica martohen me te ngjashmit e tyre. 

pranej ajo nuk e ka dash kete lidhje. sepse i bardhi mendonte se e kish vetem per aventure, vetem kalimtare. ngaqe eshte i bardhe, ai po perfiton, po i prish menien nje zezakeje te beje qejf. 

kush none te le keshtu ?

Korrento vendosja e kufirit 18 vjeç (jo 17 vjeç e 11 muaj apo 19 vjeç e 1 muaj etj) eshte pak a shume arbitrare. Ligji diku duhet ta ndaj kufirin midis pergjegjesise dhe papergjegjesise dhe automatikisht midis ligjshmerise dhe paligjshmerise. Ka njerez qe piqen menderisht qe 16 vjec sikurse ka ca qe duan pak me shume kohe. Mbaj mend qe kam degjuar nje dite ne radio nje psikologe qe iu be e njejta pyetje dhe ajo e quajti numrin (e theksoj numrin) 18 si nje kompromis shoqeror ku njeriu ka fituar aftesite ne pjesen me te madhe  te tyre per te qene i pergjegjshem per aktet qe kryen. 

Sa e pashe faqen e saj ne FB.
jane te lumtur dhe kane nje famije bashke.

Keto gjona ndodhin ne Amerike (land of the free, home of the brave) se ne Europe mosha eshte 14 vjec, pervecse kur eshte i/e papjekur fizikisht ose menderisht.

Mosha e konsentit eshte 16 vjec.

Ne Shqiperi, Austri Gjermani , Itali etj mosha e konsentit eshte 14 vjec. Per mua 18 eshte shume dhe ne rastet e tilla konfliktuale duhet vendosur nga ndonje psikolog nese eshte ne gjendje minoreni te vendosi per veten e jo thjesht me kalendar.

Harta per ata qe jane te interesum: https://en.wikipedia.org/wiki/Ages_of_co...

Ky duhet te jete rast i vecante, ose ligj lokal, sepse mosha ketej zakonisht eshte 16 vjec.

15 vjecet sot jane me feminore nga stergjysherit tane. Jeta eshte me e lehte dhe ngelen femije me gjate. Te pakten ne perendim. Nuk e kuptoj kujt te rrituri normal i intereson nje 15 vjecar(e).

Mosha e "consent" qe s'e di si perkthehet ne shqip varet nga shteti. Jo te gjitha shtetet e kane njelloj. Kur thuhet 16, do te thote ndermjet dy 16 vjecareve e jo qe psh nje 40 vjecar te beje seks me nje 16 vjecar/e.

E vetmja gje qe s'ma mbush mendjen eshte qe nje 16 vjecare mund ta jap pelqimin per nje moshatar, por jo per mosha te tjera. E ku vendoset kufiri?

E ku vendoset kufiri?

Nuk e kuptoj pyetjen. Nuk e di si kane ardhur ne perfundimin se cila moshe quhet e pjekur. P.sh. pse eshte 21 mosha kur mund te konsumosh alkol, apo 18 per cigare?

Nuk di cfare te te them as per te te mbushur mendjen per pelqimin. Ndoshta logjika eshte qe nje i rritur di apo ka mundesi te manipuloje dike me mire.

 Nuk e kuptoj kujt te rrituri normal i intereson nje 15 vjecar(e).

 

 ke te drejte ! 

ndersa ne rastin konkret ky paska qene 19-20 vjec. nje djale ne moshe te tille, nuk konsiderohet ende  plotesisht i  pjekur.. vajzat  p.sh, qe nga mosha e adoleshences, jane me te pjekura apo me te rritura sesa djemte bashkmoshatare.

Me kujtohet qe edhe ne gjimnaz Belul, nuk merrej njeri nga viti 4 me gocat e vitit te pare. Mbase ngaqe nuk dilte gje ne fakt, ishte me e kollajshme me moshataret.

Ne fakt raste si ky zgjidhen shpesh me mencuri nga gjyqtaret. Nuk para denohen me burg dhe biles pas nje periudhe kohe ja pastrojne edhe dosjen. Dmth nuk figuron I denuar.

 

meqe na kujtove gjimnazin, lidhje te gocave gjimnaziste, sidomos nga vitii dyte e larte, me djem 19-20 apo mbi 20 vjecare, kane qene shume normale... kuptohet keta ishin ata jashte shkolle. sidomos ata qe sapo liroheshin nga ushtria, rrinin  me tufa  te trotuari perballe oborrit te shkolles..smiley

le pastaj kur pas disa vitesh lidhja konsistonteme sukses.. dmth fejese, martese etj.. thosh ai: e rrita vete..smiley  a thua se i  hidhte uje 3 here ne dite..smiley

ai do te ket kembngul fort qe e kane çuar ne gjyq. e ka marre edhe pas burgut imagjino robin, nuk do ket pas pereni t'ja heqe nga koka ate çupen.

prinderit pastaj dyshojne, nje i bardhe qe do nje zezake me kaq ngulm. nuk u duket normale.

se keto gjera i zgjidh fare thjeshte vete familja ose familjet e te dyve. raste si ky jane me miliona. pastaj FEJESA prandaj dhe ekzistonte nuk ishte kot. qe gjerat te piqeshin nga koha, ne te gjitha drejtimet. 

Duket qe peshku e paska zbuluar kete fushe, urgjentisht nje Perry Mason. 

Ore se tashti e lexova ket. Vete e paskan pas fajin, se mos i majti njeri pishen, thuj mer vec kemi bisedu e tregu prralla. 

Nuk e di si eshte ne vendet tjera,por ne Belgjike psh,çdo forme e penetrimit nen moshen 16 vjeçare, me ose pa pelqimin reciprok,konsiderohet si dhunim, dhe si i tille i nenshtrohet ligjit penal.

Tash atje poshte ne Ballkan,mbase femijet piqen parakohe nga telashet.Bile,u kushtohen edhe kenge:

Vura çiften ne nishan

Por ajo nuk beri bam

Se thellenza pesmbdhjet vjeçe iku jasaman

Duket se ndikimi i kultures se gabelit nuk ka kursyer  shqiptarin Per pjesemarrjen e minoreneve ne spotet e tipit "Ta du majmunin" dhe "Kcejna mbi tavolina" ndoshta ne nje teme tjeter.

 

 

psh, rita oren e kan ngrejt kur ishte 15 vjeçe, dhe ne angli jo ne kosove (ballkan). dhe thoshte ne interviste qe isha e pjekur, gati per ate pune mnjf.

keshtu leksionet shko tregoja asaj, e ke ne te gjitha rrjetet sociale.

te besh nje test klinik, besoj se nuk gjen nje 16 vjeçare te virgjer ne belgjike. dmth ate ligjin nuk e rrespekton asnjera.

Tani nuk po kuptoj dicka.

Marredhenia e nje cun( vajze) 19 vjec me nje vajze( cun) 17 vjec eshte e jashtligjshme,nderkohe qe marredhenia seksuale e dy 17 vjecareve eshte e ligjshme?

Se dyti ne SHBA te denon ligji edhe nese vajza(cuni) genjen dhe te thote qe eshte 20 vjec ndonese ajo mund te jete 17 vjec,pasi ka vajza((djem) qe duken me te medha se sa mosha e tyre dhe kane karte identiteti fallso.
Cfare faj ka partneri tjeter ne kete rast?
 

ne france ca footbolliste te kombetares nuk i denuan per kete pune. kishin pasur marredhenie me nje vajze kur ajo kishte 15 vjeç. puna eshte se atyre u ish dukur me e madhe, dhe vajza kish marre pare pa u treguar hiç qe ishte minorene.

ben foto mode tani, por popullariteti i ka rene, si top model.

futbollistat me origjine arabe dhe ajo me origjine arabe. do te kene menduar gjykatsit qe keta nuk e kane problem moshen fare. 

ndersa Berluskonin e denuan per ate araben 17 vjeçare me te cilen flinte. dhe qe per te cilen e ndau gruja.

me nje fjale po te kene mundesi, t'ja u lejojne kushtet, te gjithe meshkujt shkojne me keto te fresketat fare. krim mendoj eshte vetem kur t'i i detyron me force. 

eshte detyre e familjes se tyre t'i edukoje dhe kontrolloje sjelljen. te mos i leje te marrin kot. prandaj dhe popujt e varfer, jane fetaret me te medhenj. se vetem keshtu mbahen kalamajt dhe te riturit nen zap. s'ke çfare ben ndryshe.

Ketu ha burg edhe kur te kane genjyer.

 

kompensojne lirine ekonomike, diferencat gjigande sociale midis individeve. po nuk i denove rrepte, pasaniket atje te ju, flejne te gjithe me minorene. (majkell xheksoni a nuk bente keshtu ?)

(e kompletova postim tim lart, per ta shtjelluar me mire mendimin) ate qe ben feja ne afrike apo afganistan e ben ligji i rrepte ne usa. lirine e ke vetem ekonomike. s'ka liri te tjera.

kur i lexon kto qe shkru, a i bo pytje vetes se pse je kaq kar? se dicka me thote qe e pyt po nuk gjen pergjigje

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).