Ku do kalonte më mirë një individ që del në pension në ShBA?

Time Money ka bërë një krahasim të ekonomive të disa vendeve, parë nga interesat e ekonomisë individuale dhe ka përpiluar një listë me 50 vendet ku jetohet më lirë. Shqipëria renditet e njëzetëeshtata. Lista bëhet për të treguar se ku një amerikan do mund të kalonte më mirë vitet e pensionit.

Fuqia vendase e blerjes është 58.8% më e ulët

Qiraja është 90.8% më e ulët

PUshqimoret janë 72% më të lira

Produktet dhe shërbimet vendase janë 64.4% më të lira

Për secilin vend Time ka bërë një përshkrim të shkurtër dhe ja si e presanton Shqipërinë:

Albania is a European country located just north of Greece with plenty of coastline along the Mediterranean Sea and a population of 3 million. The country’s biggest industries are food, tobacco products, textiles and clothing. Though the nation has a lower local purchasing power than most of the 50 cheapest countries, Albania offers low prices on groceries, rent and consumer services or goods, with the cost for all of these totaling around $630 in the country’s capital, Tirana.

157 Komente

Vendi i 27 jo keq, as shume poshte, as shume lart! 

Kosova ne vend të 3 !

Shqiperia ia kalon ne disa pika Amerikes, bie fjala nje zezak qellohet menjehere nga policia ne Amerike, ndersa ne Shqiperi nuk ndodh kjo me nje jevg apo gabel. Arrestimi ne Amerike edhe per nje delikt te vogel behet duke te thyer krahun apo brinjet, ndersa ne Shqiperi nuk arrihet deri ketu. Sherbimi shendetsor ne Amerike eshte mese shumti me para, ndersa ne Shqiperi pa para, po te mos llogarisim operacionet. America!? No, thank you!

Amerika esh si shpirt

 

kur keni qene per here te fundit ne amerike ti dhe shkaba?

For everything else there's llajvlliik

Po ti ku flet me kaq siguri qe nga Gjermania qe njerezit me ngjyre na u qellokan direkt ne Amerike? Lereni policine te beje punen e tyre dhe mos i kundershto dhe nuk ka pse te qellohet njeri.

Ç'esht kjo propagande bajate mor burr. Por sidoqoft,, nje gje eshte e garantuar:

Me kte menyre drejtimi, orientimi e sjellje te shtetit ndaj ekonomise shpejt do te jemi ne vendet e para ku mund te jetohet me lire....

Saliu shkoi ne gjermani tu i mbajt leksion se si kalohet kriza, kurse ju e keni tejkalu komplet tu u krahasu me central park e me gjithe ameriken

Nuk kapet realiteti me pese numra. Treguesi i vertete eshte fluksi i robve, qe i masin te gjitha. Se dhe kamunistet te qanin ne numra, por muri i Berlinit kalohej vec ne nje kah. Nga ana tjeter derisa s'ka vend qe zbrazet fare, dmth robt gjejn ballanca personale midis, pares, rehatit, familjes etj. 

njerzit ikin te fitojne me shume. jo se jetohet keq ne vendin ku ata ndodhen, por se ata nuk fitojne aq sa duhet per te jetuar mire ne te.

ne shqiperi me 2000 € te ardhura ne muaj jetohet me mire se ne france me po te njejtat te ardhura. puna eshte se jo çdokush mundet te fitoje kete shume ne shqiperi. kjo e shtyn personin te ike.

ai qe e fiton kete shume nuk ka pse iken.

 

po ajo dihet o profil, po hajde mi gjej ato 2000€ ne muaj, 

gjenden kollaj ne fakt, per dike qe kalon nje kohe ketej dhe specializohet diku. per vendalinjte eshte shume me veshtire. sepse ata nuk kane ekperienca te tjera. nuk kane as financimin fillestar. te gjithe atje perpiqen te marrin nje dipllome dhe te punojne ne administrate. keta nuk e rrisin as permiresojne dot prodhimin e vendit. jane thjesht barre me teper e tij.

e keqja qendron ne faktin, qe ata qe kane vertet nivel (te themi te barasvlefshem me boten) tek veprimtaria qe ushtrojne, nuk kthehen dot me ne shqiperi. 

si te thush, te kthehet tedi papavrami dhe t'i bij qemones per teatrin e operas dhe baletit atje. apo ata tenoret, apo nje inxhinier i talentuar, arkitekt, etj, etj. 

shqiperine do ta bejne ata qe jetojne atje, si dhe ata qe do te kthehen ne te, por pa pasur talentin e barasvlefshem me boten.

psh nje nga franca shkoi dhe hapi nje kafe ne tirane. me thane qe e mbylli tani, kur u ngriten (u forcua kontrolli) taksat. nuk fitonte shume.

paragrafi yt i fundit shpjegon ate qe thashe une me lart, vetem 5% qe jeton aty e ka ate mundesine e 2000€ e me shume, politikane deputete si dhe biznesmene te lidhur me keta.

e ka dhe Enca qe vetem sa qit bythen neper ato tubet qe leshon ne Youtube. 

duhet pra pak talent me i bo ato leke. si dhe shqiperia nuk do te behet ndonjehere vend i pasur, sado te punojne shqiptaret. duhet me relativizuar dmth. pastaj jeta e mire nuk matet me para. shume faktore jane gjeografike dhe historike. nuk lidhen fare me ekonomine.

si dhe ai qe kish hap ate kafen si francez, e bente me te keqe se kafet e tjera me thane. por nuk e kuptonte kaq. i dukej se te tjeret s'dinin ta benin kafen e mire. pranej dhe s'fitonte shume. 

duhet nje fare niveli dmth. se ka konkurence kudo. nuk je vetem ti.

Po edhe Enca me shoqe e shoke po prap te ai 5% futen, ja le te themi 7% same shit.

ka me shume se kaq qe jetojne mire atje. ndryshe nuk fitonin socialistet.

socialistet gjithmon do fitojn aty, me ate popull, po nuk i q*ive nonen nuk te thone babe.smiley

Ne Shqiperi jetohet edhe me 200 euro Profilo, dhe jo 2000 euro, se me 2000 euro jetohet ne qytetin me te shtrenjt ne planet. 

po themi te jetosh MIRE. jo te jetosh dosido. dhe me qind euro jetohet edhe ne france po te mos kesh te pagush qerane. ha gjith mujin oriz dhe patate dhe u kry.

2000 euro eshte nje rroge punetori ne france psh. nuk ben kushedi se çfare jetese.

Nese je me qira, dihet qe nuk te del ne Shqiperi 200 euro, por po te kesh shtepine tende, siç kane shumica ne Shqiperi, me 200 euro, 270 mij leke te vjetra, jetohet mire, me ekonomi, jo vetem oriz e supe, por edhe qofte e birra smiley 

2000 euro, eshte rroge specialisti ne France, Spanje, Belgjike, Itali, Hollande, Gjermani, etj, jo rroge puntori, se rroga e puntorit luhatet 1200-1500 euro. 

Mjeshter me 200€ ne Shqiperi jetohet nga e keqja dmth te llogarisesh cdo shpenzim qe ben.

Natyrisht Lungomare, biles edhe pazarin ta bosh mbasdite kur ulen çmimet 30-50% smiley jo te shkosh çdo nate ne qebaptore apo kafene smiley Pije rakin dhe konjakun, ne shtepi smiley

Ka ikur koha qe shumica e shqiptareve kane shtepine e tyre. Eshte nje brez i ri qe dalin te jetojne me vete kur krijojne familje e qe shtepine u duhet ta marrin me qira ose me kredi. Ne te dyja rastet, kane pagesa mujore per te kryer. Plus te rinjte do ia bejne edhe qejfin vetes, do dalin, do bejne pushime, te shkojne ne kinema a teater, nuk eshte puna vetem te mbushesh barkun me buke. Ato 200 euro nuk dalin per asgje.

Per ju te Kanadase, qe i keni rrogat me te larta se ketu ne Europe, natyrisht qe 200 euro ju duken asigjo. 

kush te tha qe kanadaja ka rroga me te larta se ne europe ?

nje kerkim i shpejte ne google, rroga mesatare ne kanada 2000€ dhe ne france 2430€, ne belgjike 2369€, ne zvicer 3270€, ne gjermani 3000€, etj.

Profilo, une kam pyetur belgj qe kane punuar ne Kanada dhe Europe, dhe thone se rrogat atje jane pak me te larta se ne Europe, mirpo edhe çmimet jane disi me te larta se ne Europe. 

leri mer pyetjet dhe perdor google se ka shifra zyrtare jo llafe mileti.

pastaj shtetet kane mesataren e tyre te mbendshme. nuk paguhesh njesoj kur punon ne paris dhe ne marseille, ne bazel, zurih, apo ne gjeneve, etj, etj. per te njejtin zanat te ushtruar. 

ai qe iken nga marseja dhe shkon ne toronto te punoje, do te te thote qe rrogat e kanadase jane me te larta se ne france, por jo ai qe iken nga parisi ne toronto. 

.....nuk din  ke te besoj me pare robi i shkrete.

Byroja Konsullore, pranë Departamentit Amerikan të Shtetit, ka përditësuar së fundmi të dhënat për Shqipërinë, dhe ne cilësohemi një shtet me rrezikshmëri të lartë për të huajt. 

Sipas raportit, në Shqipëri janë të përhapur shumë hajdutët e xhepave dhe të automjeteve, prandaj SHBA u ka bërë thirrje shtetasve të saj që janë në vendin tonë, që të bëjnë shumë kujdes. Nga ana tjetër, SHBA ka deklaruar se udhëtimi natën nëpër rrugët e kryeqytetit është shumë i rrezikshëm. “Përdorni logjikën tuaj dhe merrni masa personale sigurie, si për shembull mos lini në dukje pasaporta, çanta apo sende me vlerë. Po ashtu mbani mbyllur dritaret e automjeteve. Dorëzoni menjëherë mjetin tuaj nëse ju kërcënojnë me pengmarrje. Përdorni automatet jashtë bankave, por përpara sigurohuni që automati nuk është i dëmtuar. Evitoni klubet dhe baret në Tiranë. Incidente me armë zjarri ndodhin shpesh. Tregoni kujdes kur përdorni rrjetet WiFi me informacione personale në celularët tuaj. Konsultohuni me faqet e Departamentit të Shtetit dhe të FBI për informacionet mbi mashtrimet e mundshme”, thuhet në raportin e DASH për vendin tonë. Në të është përmendur dhe Lazarati, ku qytetarët amerikanë informohen sërish që të mos kalojnë në atë zonë, pasi përbën rrezik. “Punonjësit e qeverisë amerikane ndalohen të udhëtojnë në qytetin jugor të  Lazaratit për arsye të dhunës së mundshme dhe lidhjeve me kultivimin e marijuanës. Atje situata e sigurisë është e paqëndrueshme dhe mundësia e mbrojtjes nga policia për udhëtuesit mbete e limituar”“Sulmet me mjete eksplozive të improvizuara mbi individë kanë ndodhur shumë vitin e kaluar. Qëndroni vigjilentë kur parkoni në zona të paruajtura apo kur parkoni natën në zona të pasigurta. 

 Sot News

Interesant eshte fakti se fundi i listes eshte i populluar me Vende-Qelbesira (persa i përket modelit social-ekonomik qe aplikojne) si Zvicera, Japonia, Panamaja, Singapori, Belgjika (lagja qe komentuam ketu në peshk eshte nje tjeter prove), apo Kamboxhia (në të cilen, shtrenjtesia e jetés të le pa fjale, krahasuar me të ardhurat e banoreve të saj). 

Asgje nuk eshte e rastesishme në kete dynja... 

Por edhe rrogat jane me te uleta. Pra per nje familje me te ardhura mesatare (ku te dy burre e grua marrin bashkarisht 1 milione leke te vjetra ne muaj) eshte shume e veshtire. Sigurisht qe ka njerez me te ardhura me te larta, por shumica aty vertiten, tek 400-500 mije leke te vjetra rroga fillestare e nje te punesuari ne shtet.

Nuk e di si i kane llogaritur veshjet, por veshjet ne Shiperi jane njesoj apo me te shtrenjta se jashte. Coin i ka cmimet njesoj si ne Itali.

Benzina e nafta gjithashtu me shtrenjte.

Te vetmet me te lira jane qiraja e apartamenteve dhe fruta/perimet kur i merr ne treg. Tek Conad gjithashtu cmimet jane njesoj si ne Itali.

Megjithate, në Shqiperi ende nuk eshte shume shtrenjte. Banesat (pjesa kryesore e buxhetit në kapitalizem) mbeten me cmime modeste.

Eshte thuajse njesoj si edhe ketej. Per shembull, nje shtepi qe ketej kushton 500 mije dollare (qe ketu ne Toronto ta kerkosh me qiri ne fakt) le te themi qe perballohet nese cifti ka te ardhura mujore 5 mije dollare (raporti 1/100). Ekuivalenti eshte nje apartament ne Tirane 80 mije dollare me te ardhura mujore 800 dollare ne muaj. Ja e ka dhene gati artikulli shifren e shpenzimeve ne muaj $630. Ca ngel per extra? Po kur ke femije? Po kur ke detyrime te tjera shtese?

$630 for a single person. smiley

Edhe me keq akoma. Megjithate kur krijon familje shume dinamika ndryshojne. Shpenzimet personale ndryshojne e jo detyrimisht dyfishohen. Plus shtohen disa te tjera.

jane statistika bidon, qe behen per amerikanet. tu tregojne atyre vendet ku jetohet me lire (apo me shtrenjte) se tek ta. 

s'ka lidhje fare me jeten e shqiptarve vete, apo ndonje krahasim tjeter.

Ti shpjegon metrika e pare Rebus, fuqia blerese me rrogat vendase, eshte 58% me e ulet. Dmth Shqiperia i leverdis ndonje pensionisti Amerikan ose ndonjerit qe mund te punoje nga Shqiperia por te ardhurat ti fitoje ne Amerike. Ne fakt duket si renditje koti pasi nuk merr parasysh cilesine si dhe shume sherbime kritike (mjeksia etj). 

ne Shqiperi jetohet mire e lire nese ke rroge Evropiane, ku minimalja eshte 700- 800  euro ne muaj.

ja  p.sh,  shume pensioniste italjane, jo me kot  zgjedhin te pleqerojne ne Shqiperi. -ne kete kontekst,  Albanie funksionon ekzatesisht si Panamaja, dmth nje  ''parajse fiskale'',  por per nje kategori tjeter njerezish.

Rroge amerikane, dashnore zezake, veture gjermane, miq rilindas, etj. etj. smiley

hashash Lazarati, raki "Like floriri"

kete punen e hashashit  si produkt baze, i lire,  ne Albanie, e  permend  terthorazi artiklla....

The country’s biggest industries are food, tobacco....smiley

Nuk besoj se e ka per hashashin smiley

Duhani ka qene qe ne kohe te Enverit nje nga produktet kryesore qe prodhoheshin ne vend. Une akoma i mbaj mend gjethet e duhanit qe i shkonin fshataret ne fije (me nje gjilpere te stermadhe) edhe i varnin neper ballkone te thaheshin. Kjo me duket ka qene pak pas 90-s kur e kishin duhanin te tyre (mund te jem gabim gjithsesi per kohen).

tabacco ... Marka Lazo, sponsor Kocosmiley

edhe pse cmimet jane me te lira, qofte dhe per shkak te deflacionit dhe informalitetit, kosto reale eshte me e shtrenjte se pse shendetesia ka kosto informale, cilesia e produkteve eshte e diskutueshme, e jetes e sherbimeve po ashtu, arsimi po shtrenjtohet, transporti po ashtu. Borxhet dhe privatizimi i publikes do bejne qe shqiperia kadale kadale por e sigurt tu bashkohet atyre vendeve nga fundi

 

nga fundi ne çfare ?

Ekzakt. Problemi në Shqiperi eshte tendenca për tu bere si ato vendet "nga fundi i listes". Por dhe në Kine (e cila figuron andej nga vendi i 77) tendenca eshte me kap modelin e vendeve nga fundi i listes ( "Ta bejme Kinen si Singapori"- eshte parrulla e fshehte atje smiley ). Në Kine, psh, eshte goxha shtrenjt, eshte mese evidente sapo ve kembet.

Indine, qe për fat vazhdon të jete në krye të listes, e pret e njejta gje (ajo puna e tendences), sepse tani qe në pushtet ka ardh Modi me politikat e tij ultra liberale dhe anti-sociale... aha, keq punet edhe për indianet smiley

"Ta bejme Kinen si Singapori"- eshte parrulla e fshehte atje

jo per te vene ne diskutim, por kisha rastis te lexoj se qysh kur u ndermor ndryshimi ne '70 ne Kine, Singapori kish pas qene 'frymezimi'

ne vitet 80-ta (pas vdekjes se Maos 76-ten dhe vizites se Titos ne 78-ten) se ne ato te 70-ta ne kine aplikohej revolucioni kulturor. 

neve qata kineze na shkerdhyen, na rikthyen diktaturen, se e kishim fillu mire liberalizimin kulturor deri ne 73-shin.

Se mos na veshojne amerikanet dhe kerkojne azil ne  Shqiperi ?

E ka rregullu iFiqo me z. Trump, nje aneks muri do behet ne Albanie. smiley

smiley

Tabela nuk me duket e sakte. Me vjen keq qe Peshku sjell budalliqe qe na vjedhin kohen. 

Seksioni portokalli. smiley 

paska harru doktorret qe te rruajne edhe para edhe mbrapa ......... operacionit ose vizites

se e merrni per ters ju smiley

 

dmth duhen dy pensione amerikonce me perballu shqiptarhallet 

kur je ne pension problemi nr 1 eshte health care sytem, dhe ky i yni sucks 

Doktorat pak e keqja, se te pakten te sherojne, po ne spitalet tona te shet infermierja dhe letren e tualetit ( uje me e la, s'ka)...

2 gjelle dhe nje birre sot per dreke, 20 metra larg sheshit Skenderbej, per vetem 4 dollare! Po, po, 4 dollare. Te keqen moj Albanie!

a thu ata 300 mije qe aplikun me ik prej vendit vitin e fundit nuk e dine qe 2 gjelle + 1 birre = vetem $4?

Ka shume probleme ketu, Bredho. Shume. Ka momente kur do s'do do i thush vetes: kur do hiki prej knej ka syt komet!

Por qe hahet mire dhe lire, hahet.

2 gjelle dhe nje birre sot per dreke

Ja e shef, po erdhi dreka juve s'e shtyni dot jeten pa alkool n'Albanie smiley 

Keto llogarite e shifrave me treguesit aktuale ekonomike jane shume skic kur vjen puna tek cilesia e jetes, se p.sh. s'llogarisin ajrin e qelbur qe shkakton kancer apo spitalin e qelbur ku do perplasesh pas tij. Apo balten edhe neper rruges e mesit te Tiranes, zhurmat pa kriter (qe nga TV e deri ne rruge), pasigurine konstante te jetes (sidomos nqs je i punesuar ne Shqiperi) etj etj. 

Fatkeqsisht n'Albanien tone me heret lind stresi sesa dielli.

Jam kurioz Magus, a mund ti specifikosh se per çfar gjelle bohet fjale dhe per ç'birre, te ta kthej ekuivalentin e Belgjikes per ate meny. 

ca paske henger more qyqar - expired food ? smiley 

Z. Pjer: menyja konsistoi ne nje bizele miks me patate/karrota; dhe nje pilaf me leng mishi persiper. Gjelle. Te fresketa, bio. Cope 2.

Birra ishte Korca, e vogel.

4 dollare gjithsej. Ose shqip: 420 leke (m'duket se i bie me pak se 4$).

Shqipnia eshte si shpirt.

Magus, sateliti sapo me lajmeroi per menyne tate ne Shqiperi smiley meny e cila ketu kushton 15-20 euro. 

smiley edhe me satelit... bravo!

eshte bote e shtrenjte anej, Pjero.

Znj. Elba: ju mbajini me shnet ato drekat me sanduic, edhe 10 dollare e lart. Po keshtu dhe coca-colen. smiley

ore kisha hall mos ishe helmu , po gjene mire gjall qeke smiley

Sa paguhet ai guzhinieri I drekes $4?

hahahaha pse nuk cuditem qe ata qe kane dhene shenja te bollshme se jane me deshtaket ne jete - rob qe u qepen nga pas atyre qe s'u hedhin qurrat, rob qe zihen me gjysmen e forumet nga motra e nga gocat, rob te paqendrueshem qe cfare thone ne mengjes e kundershtojne ne darke - jane pikerisht personat qe sulen menjehere sapo i shpeton dora ndonje inferiori te ketejshem dhe del nga rrjedha e turmes per nje moment dhe nuk shan shqiperine. Lol Vijne amerikane e europiane qe e kane zanat udhetimin e s'kane lene vend pa vizituar, dhe shprehen te kenaqur per cilesine e pastertine e ushqimit ne Shqiperi, por bejne tangerllik gabelet e amerikes se veriut qe rrojne ne lagje ku vendalinjte kane ndot te kalojne. Flasin per cilesi ushqimi rob qe ku nuk jane zhgerryer e cfare nuk kane pastruar per dy leke te qelbura. Cudi se si ata qe s'kane ikur te bejne arixhiun, nuk shprehen keshtu. Kot nuk thone qe gjaku nuk behet uje. hahaha

i shpeton dora ndonje inferiori, thote.

ore pizeveng! po une rroj ketu ku rron dhe ti, e madje rroj me ballin lart.

por kjo s'me pengon te simpatizohem me vuajtjet e atyre shqiptareve qe duan te ikin nga ky vend, sepse ketu nuk ka asgje qe t'i mbaje. s'ka as shtet e as bese. Dhe kete po i thoja Br3dhit me lart.

une vete jam kunder emigrimit, ne parim. e kam thene kete ne blog. ama, nuk do mbyll syte ndaj vuajtjeve te robve e t'i shaj ata qe ikin, sic ben ti.

prandaj matu njecik kur flet e mos i jep gojes shume. ok?

sz? lol po ju sdini gje tjeter keni 25 vjet qe i fusni ne cdo teme pa perjashtim i qr mhb nk dini bisede tj fusni dhe foto nga vende jashte shqiperise e beni sikur jane ketu vetem qe te "simpatizoheni" e vazhdoni qurravitjen. pashe nje galeri fotosh tani tek nje faqe ne internet dhe gjysmat ishin foto nga rusia. kujtoni se dukesh akoma bukur po te besh viktimen zorraxhi gjate gjithe kohes. Kane 25 vjet robt qgjithe kane pasur mundesi te hapin biznese e te mos bezdisen me asnje takse nga shteti por te fusin cdo fitim ne xhep. Dhe ne mos pacin mundur te hapin biznes, kane qene te lire te emigrojne. nese robt skane gjetur te ardhura as ketej as andej, nuk ua ka fajin askush por koka e vet. Eshte sistemi i tille qe ka rob qe vuajne. Edhe ne amerike ke geto ku ha robi robin, ke rob qe flene poshte urave, por asnje njeri nuk i permend vend e pa vend nga mengjesi deri ne darke. Askush nuk i fut pa radhe edhe ne muhabete ushqimi, turizmi e ne cdo vend pa perjashtim. Jeni mesuar aq gjate te viktimizoheni sa ju eshte bere natyre nuk e kuptoni sa shpifur dukeni. Ke refugjatet ne cdo lajm qe japin mediat. Thuhet te lajmi "nis sezoni turistik" vjen refugjati zorraxhi me komentin "robt skane buke te hane, ju thoni". thote lajmi "eneda tarifa kendon", prape i njejti koment. lol jeni bere boze me viktimizimin por ne kete sistem s'ka viktima. Dhe ketu e njejta gje. Thua "restorant me ushqim te mire e te lire", vijne te qurraviten deshtaket qe jane mesuar te bejne zorraxhiun lypsar vend e pa vend. pastaj askush s'e rruan per te varfrit te cilet simpatizojne aq shume. as dhurime nuk bejne, as pune vullnetare. i duan vetem qe te bejne lypsarin morracak

Shoku, ke probleme psikollogjike. Mos m'i qaj hallet mua, po shko ke psikologu, ose shko ke mami, ose pos'te heci muhabeti shko go crazy, ose ne fund shko pirdhu. Po mos me hajde te me fusesh hundet mua se me ke bej muhabet ketu, apo se cfare i them, apo se cfare mendoj. 

une te te qaj hallet ty? lol e para kjo. e dyta, une shkruaj ku te me doje ai goxha derri qefi e komentoj ca te me doje qefi e sdo me tregoje nje vemje se ca te bej. more vesh? dhe me je pergjigjur ti mua, nese s'i ke hapur syte sa duhet.

O mik, c'ke qe grindesh me Shkaben. Nuk thu shyqyr qe keni nje superior ne radhet tuaja, se po te jete per ju, as te ziheni me danezet per balenat e ishujve Faroe nuk jeni te zote. Le qe pastaj duhet te ndihesh me fat po te zihesh me Shkaben. Ja danezet, pas zenies me Shkaben per balenat e ishujve Faroe, u bene populli me i lumtur ne bote.  Shiko si thote ky titulli:

"Denmark Is Considered The Happiest Country. You’ll Never Guess Why."  

http://www.huffingtonpost.com/2013/10/22...

Une e guess-a menjehere sapo e mora vesh lajmin. Ngaqe jane zene me Shkaben thashe.

 

Rrofsh per link-un. Artikull interesant dhe nga danezet kemi se c'te mesojme, me gjithe mend.

Shkaba ngre nje shqetesim te drejte per ate qe Shqiperia te mos perbaltet vend e pa vend. Mirepo ai ka edhe dhuntine e padeshiruar per t'i ra kavallit vetem ne nje brime, si dhe per ta kthyer cdo teme bisede ne diskutim rreth vetes se vet. Te dyja keto njihen ne psikologji si 'cognitive errors' dhe jane te kurueshme. Kete po perpiqesha t'i thoja, ndonese e pranoj qe ishte me terma jo te pelqyeshme.

robo nevojen per psikolog e ke ti me duket se une as tu drejtova ndonjehere ty neper komente

haha Argendis s'te del inati qe dole si idiot dy here rresht dhe me qepesh pas testikujve si mushkonje. lol nuk ta kam une fajin qe ti flet per gjera qe nuk di dhe ke turp te hapesh libra e pastaj tingellon si injorant i paafte dy here rresht. ja dhe numri dy lol Me vjen keq qe t'u lendua sedra prej 60 vjecari qe nuk nxe informacion bazik dhe detyrohesh tani te me qepesh pas testikujve ne cdo postim. une shpresoja ta merrje si mesim qe te mos gaboje me ne te ardhmen. por harroj qe po te ishte per te mesuar, do te kishe mesuar dekada me pare. lol

Nuk me del inati o Shkabe, se nuk ma hoqe injorancen e nuk ma the sa kombe arabe kishte para 100 vjetesh dhe sa qindra vjet kishin te pushtuara nga Europa shtetet mijeravjecare si Tunizia. Dhe meqe je bere pertac e nuk me ndihmove, ja kerkova per ty ne "enciklopedite online: 

https://en.wikipedia.org/wiki/Arab_world

The Arab world, also known as the Arab nation(, consists of the 22 Arabic-speaking countries

Kerkova edhe per danezet me te cilet  je zene, dhe nuk me dolen kurrkund si me te medhenjte ne bote o Shkabe. Bile ta kane fut, se e nxjerrin Groenlanden me vete, po kurrkund nuk gjendet Danimarka si shteti me i madh ne bote

http://geography.about.com/od/countryinf...

http://www.nationsonline.org/oneworld/co...

Madje ta ka fut edhe "enciklopedia on line"

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_so...

E megjithate, une prape kam besim se do ma heqesh injorancen, si njohesi me i mire i shqipes, se perse duhet shkruar gjermanisht e jo gjermanishte. Po mbi te gjitha, perse e mban sekret dhe nuk na e thua: kush i vrau balenat ne ishujt Faroe.

 

 

 

 

t'i kam shpjeguar nje here argendis i ke te gjitha aty. problemi me ty eshte qe nuk nxe. me ty duhet shpjeguar ABC se ti thua danimarka ka pasur territor sa shqiperia dhe arabet jane nje gje e vetme pa sherre mes njeri-tjetrit. meqe s'te del inati, bujrim, zoti ta shtoft.e testikujt e mi kane vend boll

Ja shiko  Shkabe, ma thuaj pak vendin e 130-te te "enciklopedia on line"

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_so...

 

Pse, ke testikuj ti? Dukesh si i tredhur. Po pastaj nga e di qe jam 60 vjec? Si duket nuk do te ta kem  kenaqur mamane dhe i jam dukur 60. Moshen e babait tend kam, nuk jam 60. Madje nuk i dihet,ee e kupton vete ti, se je cun/goce e zgjut.

po ik o njeri se le nam shkove 60 vjec e qepesh si kalama per gjera qe i dine te gjithe. edhe te linku qe ke  sjelle vete e ke te cilesuar "danimarka ne europe, pa ishujt faroe dhe groenlanden" qe kane qene gjithnje pjese e mbreterise daneze. smjaftoi qe u delendise vjen e qepesh si psikopat. do debat per gjera qe i dine te gjithe, si ai trangulli tjeter ne holdane qe donte te debatonte a ka pasur apo jo shqiponje flamuri shqiptar gjate kohes se komunizmit. 

Nuk ma the o Shkabe, vendin e 130-te, apo lexove qe paska Mbreteri te Danimarkes. Une thashe vend, jo mbreteri, po ti je aq i/e zgjuar sa ta thithesh kete. Te thashe, nuk jam 60 vjec, dhe kam bredhur ca kur kam qene ne Shqiperi, edhe andej nga Berati, keshtu qe nuk i dihet, ketu ta kam fjalen. Dy pyetje kur do t'u pergjigjesh, me qafsh, se po te lutem ka kaq kohe. Madje edhe asaj te tretes: sa here lahej yt ate ne kohen e komunizmit.

ja lexoje ca thote linku qe solle smileysmileysmileysmiley  

European territory (metropolitan Denmark) only, without Greenlandand the Faroe Islands.[Note 39].  The UN figure includes only the constituent country Denmark; the entire Kingdom of Denmark, including Greenland and the Faroe Islands covers 2,220,093 km2(857,183 sq mi) and would be 12th.

 

ik o xhaje hap ndonje liber meso se deri ku shtrihej mbreteria e danimarkes qe pasuroi danezet se le nam pz nuk e mbulon dot mutin me shurre. 

Lol, prape nuk ma the kush eshte ne vend te 130-te, he. Shkabe, kopil i madh je, edhe nuk kisha dyshime per kete. Kam fare te mire une, bej prodhim cilesor. Ja nje tjeter ushtrim per ty: Cfare eshte Skocia?

Dhe do kembengul gjithmone: sa here lahej babai yt de jure? 

ta thashe pra, danimarka ne europe jo mbreteria e danimarkes qe e beri ate vend te pasur. me vjen mire qe detyrohesh te genjesh si deshtak. hahasha ja ca ke thene o derdimen qe qenke i pafytyre dhe psikopat i fiksuar. ika tani se s'merrem me budallenj.

Po, ashtu eshte, po Danimarka, thuajse me te njejten siperfaqe e popullsi sa Shqiperia e thuaje pa asnje pasuri tjeter pervec ... trurit. Jo mor mik, ja nga kjo calojne shqipot, nga truri, dine ta vene ne pune vetem per shejtanlliqe.

asnje pasuri tjeter pervec groenlandes, ishujve faroe e tokave te tjera neper kontnente te tjera te botes. mire qe u delendise si rrk po vazhdon flliqe veten. ca deshtaku mer qr. ik se do te te rrahe gruaja o lq

Cdo te thote Danimarka ne Europe, o Shkabe? Kopil je, e shmang kete punene  vendit. Ja po pres linkun ku thuhet qe Mbreteria e Danimarkes e pasuroi "Danimarken ne Europe". 

Te paska thene mamaja qe jam i bute he. Ashtu eshte i bute jam: 

ta thashe pra, danimarka ne europe jo mbreteria e danimarkes qe e beri ate vend te pasur. me vjen mire qe detyrohesh te genjesh si deshtak. hahasha ja ca ke thene o derdimen qe qenke i pafytyre dhe psikopat i fiksuar. ika tani se s'merrem me budallenj.

Po, ashtu eshte, po Danimarka, thuajse me te njejten siperfaqe e popullsi sa Shqiperia e thuaje pa asnje pasuri tjeter pervec ... trurit. Jo mor mik, ja nga kjo calojne shqipot, nga truri, dine ta vene ne pune vetem per shejtanlliqe.

Asnje pasuri tjeter pervec groenlandes, ishujve faroe e tokave te tjera neper kontnente te tjera te botes. mire qe u delendise si rrk po vazhdon flliqe veten. ca deshtaku mer qr. ik se do te te rrahe gruaja o lq

Linkun Shkabe, linkun, nga "enciklopedite on line" ku e ke, ku thuhet qe "Danimarka ne Europe" u pasurua nga "Danimarka jashte Europe". Ti nga "enciklopedite on line" gjete kush i ka vrare balenat ne ishujt Faroe. 

Po me turperon Shkabe, nuk e dija qe kam bere djale kaq te pazot. Une e kam edhe faren te zgjedhur. 

Zhgenjim Shkabesmiley. Mjeshtri i linqeve i pazoti te gjeje nje link. Ja o Shkabe, ja, nga "enciklopedia on line" e preferuara, se e di qe e gjete, po nuk doje ta sillje:

"Denmark has a diverse, mixed economy. It relies heavily on human resources, but not exclusively, as there are a few significant and valuable natural resources available, including mature oil and gas wells in the North Sea."

Human recources o Shkabe, jo balenat e ishujve Faroe, ajo qe thashe: truri.

smileysmileysmileysmiley sa gjynaf mer

Lol,po fiton kohe Shkabe?Kam besim tek ti,nje link do ta gjesh se s'ben.Gjithe ato "enciklopedi on line".E di se c'djale kam une.Ai ka mposhtur danezet me balenat e ishujve Faroe,qe me lehte kapen sesa te gjesh linqe per to,jo mo te mos me mposhtesh mua me "Danimarken ne Europe",sic me mposhte me kombin arab dhe vendet mijeravjecare arabe te pushtuara prej qindra vjetesh nga Europa.Forca,bir

Lol,po fiton kohe Shkabe?Kam besim tek ti,nje link do ta gjesh se s'ben.Gjithe ato "enciklopedi on line".E di se c'djale kam une.Ai ka mposhtur danezet me balenat e ishujve Faroe,qe me lehte kapen sesa te gjesh linqe per to,jo mo te mos me mposhtesh mua me "Danimarken ne Europe",sic me mposhte me kombin arab dhe vendet mijeravjecare arabe te pushtuara prej qindra vjetesh nga Europa.Forca,bir

Mbase eshte ne aksion per te gjetur ... hem, hem..., per te moshuarit e Komunes dhe s'ka kohe te merret me linqe. por kam besim te plote te ai qe jo vetem qe do i sjelle por do te jene te bollshme per te na treguar qejfin njehere e mire.

Edhe une kam besim te palekundur. Shkaba mund te humbe  nje beteje, por jo luften.  Madje Shkaba nuk humb as edhe nje beteje te vetme per be. E kupton apo jo, ka mposhtur nje Danimarke te tere ne internet, dhe per me teper, per balenat e "kolonise" se tyre. E c'jane 300 spartanet para tij. Ata ishin 300 te pakten, ndersa Shkaba tek pulle dhe u beri zbor danezeve. Le te kishte 299 shoke si veten, pushtonte galaktikat.

Shiko se adminet kane "politike" te holle. Nuk eshte rastesi qe "Superman" dhe "Batman" nuk qellojne te dy njeheresh (if you know what I mean). Ky quhen manaxhim risorsesh.  Sidoqofte ajo do te ishte ndeshja e shekullin, sic thuhet ne te tilla raste.smiley 

Me sa di une nje "Clash of Titans" midis Shkabes dhe Profilit te ... ka ndodhur tashme.  Apo Profili eshte Spiderman. E kam nje ide se cili duhet te jete Batman atehere. 

Ti ngaterron peshat me duket, me P i fillon dhe atij tjetrit, por e ka thjesht titull.smiley 

E thashe pra, e kam nje ide. Po ai me titullin me P me duket me shume si Iron Man. 

smiley po, po!

me dike po tallin koqet adminat, po s'po merret vesh me kë!

Shiko ballcekan, se me ke marr ne qafe dje. Kam qesh gjithe diten me ate punen e frigoriferit tend. Sa me kujtohej me plaste, thonin robt vate ky. smiley

smiley

Po mir o vlla, borxh ta kemi qe i jep ide te tilla? Prit tani kur te gjendet nje fond per nje projekt pilot per ngjizjen, sipas kritereve, dhe mprehjen e 299 mendjeve te reja. 

Aha, mos ki merak, nuk ka arritur njeriu ende te kete teknologjine te krijoje nje te dyte, eshte i vetmi ne llojin e vet, te pakten edhe per nje te ardhme jo fort te afert. 

Do ta kthesh peshkun ne Termopile me duket. 

Me pile si Shkaba, edhe kthehetsmiley

Une do te thoja, mishi te piqet, helli mos digjet. Mos na i trembni shume, se dhe borxh nuk ua kane te vijne, sidomos kur punet i kane gjer me tavan. smiley

Larg qofte. Ne bejme sikur bejme debat me ta per te marre nga madheshtia e tyre. Per mua te besh debat em Shkaben eshte si te dalesh fotografi me Kim Kardashianin. Une do t'ua tregoj me krenari femijeve te mi, do t'u them: "Shikoni cfare babai keni, ka debatu me Shkaben."

lol, ca te te beje vllai ty. Ti thua "danimarka eshte bere e pasur edhe pse ka territor sa shqiperia", pastaj kur te them qe eshte bere e pasur sepse ka pasur groenlanden dhe ishujt faroe plus kolonite, ti thua "epo dhe ti e more vesh nga wikipedia", tani genjen per ato qe ke thene vete. lol, shkurt, je me te meta mendore. s'ka zgjidhje per kete nivel budalliku ne pleqeri. lol thjesht injorim. s'ke c'ben me shume. vazhdo noto ne idiotesine tende

Ja Shkabe ja, se me bere mjeshter linkesh:

 

http://www.economist.com/news/special-re...

"The Nordic countries are probably the best-governed in the world" 

Nga kjo jane bere, jo nga balenat e ishujve Faroe dhe peshqit e Groenlandes

 

 

Per ca po diskutoni? Shqiperia vs vendet nordike per qeverisje? Po mir, nuk te vje turp qe disku me shkaben per ket pune... nga vetja them? Ja nje rast ne lidhje me nivelin e qeverisjes. X person juridik ka 2 vendime gjykate, urdherese nga 2 kryeministra ministrive perkatese, cdo leje te mundshme nga ministrite dhe kur vje puna kunati i shokut xhemal thote jo, kjo nuk do bohet. Ti vazhdo zihesh me shkaben? 

Me Shkaben debatojme, nuk zihemi, nuk e kam ate fat. Thashe danezet qe u zune me Shkaben, u bene me te lumturit, ndersa une qe vetem debatoj, kam mbetur si kaloresi i fytyres se vrerosur. Thjesht debatonim me Shkaben nese "Danimarken ne Europe" e kane bere te pasur balenat e Faroeve dhe peshqit e Groenlandes (qe as atyre nuk ua sheh hajrin e  shkreta "Danimarke ne Europe&quotsmiley apo e ka bere truri i njeriut, perfshire edhe kete punen e qeverisjes.

Atje kam degjuar qe nje here ne tre dite bie peshk nga qielli. Per ca cuditesh ti tani? As nuk dalin ne det per te peshkuar. Po nuk me besove, kerkoje ne live leak.

 

Po nga ta dija une i gjori kete,se mos ma tha Shkaba dhe e kundershtova une.Me premtoi qe do t'ia heqe nje nga nje tullat Murit te Madh te injorances sime,po u lodh shpejt me duket.Le qe se mos jam une i vetmi.Ja,e mendon dot sa i eshte dashur per t'ua hequr injorancen danezeve lidhur me vrasjen e balenave ne ishujt Faroe.

Ne afrike jetohet me mire me nje pension amerikan 

Dhe une kshu e kam ne plan, Kur Te kap 70 vjetet Te Leviz atje. Si pensioniste do jetoj mire. Dhe me dike qe t'me fshij shtepine. All inclusive. 

gjasat jane qe deri atehere do te te duket shtrenjte ketu. llogarit sa kushtonin shtepite dhe qirate 15 vite me pare e se sa kushtojne tani. e njejta gje dhe 15-30 vite me vone. 

shet shtepine atje, pastaj shkon dhe blen nje tjeter ne shqiperi. pastaj atje ku punon sot fiton dhe do te fitoje gjithnje shume me teper se ne shqiperi. 

une fitoj shume me teper se kryeministri vendit. ai ma kalon fitimin tim vetem duke vjedhur, por jo legalisht, me bordero.

Kushdo qe ka shtepi ne shqiperi e kam keshilluar ta shese e ta ribleje pas disa viteve kur cmimet te bien ne menyre drastike.

me 300 dollare metri katror eshte shitur fillimisht tek pallati ku jetoj une. sot vleresuesit e bankave e caktojne 1000 dollare, shitet 1200. po nejse po te kishe mend ti nuk besoje magjistare e do kishe bere ndopak hajer po ja qe rri duke share shqiperine per deshtimet e tua personale lol. 

smileysmileysmileysmiley ata budallenj qe katerfishuan pasurine per 15 vjet

nuk eshte shtrenjte 1000 $ metri katror.

5273€ eshte çmimi mesatar ketu ku banoj une. dhe shkaba flet per pjesen me te mire te tiranes. pra jep çmimin me te larte.

 

ja dhe nje artikull tjeter qe nxjerrin ata qe duan te shesin apartamente smiley. Tek i pari thuhet "rane cmimet, bli tani". tek i dyti thuhet "do rriten, bli tani". gjithnje thuhet "bli tani" smileysmileysmiley

http://www.mapo.al/2016/02/apartamentet-...

te siguroj une qe cmimet e apartamenteve ne Tr nuk kane rene as edhe nje qindarke. Vetem jashte unazes se madhe nuk jane rritur, ne kashar dhe ne dajt. atje ka qene 450-550 para 7 vjetesh dhe vazhdon te jete aq edhe tani sepse jane ndertuar shume. ndersa brenda unazes jane rritur cmimet ne cdo cep. jo vetem qe s'kane pare ndonjehere ulje, por as nuk kane ndenjur pa rritur. pallateve te enverit u ka rene cmimi ama. Pallatet e reja brenda unaze shiten te gjitha apartamentet qe ne grope. 

do te biene shkabe ashtu si biene ne tokio, manhatten, hong kong etj.vetem nese keni zbuluar formulen e kapitalizmit  i cili nuk njeh humbje e kriza por marshon ngadhenjimtar nga fitorja ne fitorje.smiley

mire o mire po nderkohe qe ti i zgjuari keshillon robt se do te bien, robt qe kishin blere nje shtepi qe kushtonte 30 mije dollare, sot e shesin 120 mije dollare. cila banke ta katerfishon pasurine per 15 vjet? Nderkohe qe interesi i depozitave ne banka ne Euro eshte 0%, qirate kane shkuar nga 300-500 euro ne muaj brenda unazes se vogel. Ata qe kane 120 mije euro ne banke sot per nje vit marrin 0 euro interesa. Po te blejne me to nje shtepi 120 mije euro, marrin 300-500 euro ne muaj. Si thua ti? Do rrije pa blere ai? Sidomos tani qe ka shkuar interesi per kredi nen 3%? Edhe te muxhahedinet me 450 euro metri katror, sapo u doli hipoteka u shiten te gjitha hyrjet fet e fet. 

me 300€ gjeti vellai im tek lagja me emire atje te ju, te blloku. dhe ai e luti qe ta mbante akoma, se e kishte veshtire te gjente njerez qe paguanin kete shume. kish pasur ca te huaj, por qe kishin ndejtur vetem periudha te shkurtera. apartamentin e mban me shpesh bosh, pa njeri.

tui ja fut pak kot. ne fakt. nuk mund te bazohesh tek ato qe thu.

pale ca haleje refugjatesh ka qene se me 350 paguan nje shoku im ne pazar te ri

ish minister ai qe e kish prone, por nuk ta them emrin.

por do pyes njerin qe njoh (per çmimin) se e shiti me duket apartamentin e tij qe kish ne tirane tek kodra e diellit (a si quhet). vinte gjithnje me rralle ne shqiperi dhe tani qe ka kalomoj akoma me rralle. keshtu qe vendosi ta hiqte qafe.

ps; e pyeta dhe me tha me pak se 80 000€, apartament me tre dhoma dhe dy ballkone. nuk di sa metra ishte por tek 70 metrat me duket.

...

pyet ke te duash, cmimet s'kane rene asnje qindarke, pervec pallateve te kohes se enverit. qirate jane rritur. dhe ne kashar jepen me qira nga 150-200 mije leke, sa c'jepej dikur tek shkolla e baletit.

kete vere, do te kem infos. 

çmimet nuk kane lidhje me kerkesen, kete e thashe dhe me poshte per alben. shqiptaret nuk i kap ekonomia e tregut, se respektojne mendjen e tyre dhe asnje lloj tjeter perllogarie. 

dhe ne kashar aq i mbajne qirate por a kane njerez mbrenda, kjo eshte çeshtja. ne shqiperi  ka gjithe ato apartamente bosh. 

ketej nga ne nuk gjen apartamente bosh. jane rumbllas.

si dhe atje tjeter gje eshte çmimi ne leter dhe tjeter gje ai qe paguan ti. çdo gje negociohet. ai qe ja dha per 300€ vellait tim apartamentin (80 metra katror) e mbante minimumi 500€. puna eshte se s'gjen njeri t'i paguaje kete shume, e as te huaj bile. keshtuqe çdo çmim negociahet.

ai shoku im fillimishte kish vendos ta shiste 120 000 ate apartamentin tek kodra. e shiti me poshte se 80 000 ngaqe asnjeri nuk ja bleu me çmimin inicial. gati dy vjet qe donte ta shiste, dhe nuk e shiste dot me ate çmim te pare.

apartamente bosh nuk ka ne tr, ka vetem ne durres ku u ndertua budallikshme per shtepi qe robt i blejne per qef, shtepi te dyta plazhi, jo per nevoje si ne tr. Ne tr ka bosh vetem aty ku s'ka mbaruar ndertimi. ne kashar ajo pjese e pallatit ku perfundoi ndertimi, u vu ndricimi dhe u asfaltua rruga, u mbush shpejt e shpejt. ana tjeter e kompleksit eshte ende bosh por jane shitur shumica

ti ja fut kot. une po te them ishte vellai im (deri ne mars, ka vetem ca jave dmth), dhe po ai apartament eshte gjithnje bosh. prap me dash shkon dhe e merr, per 300 € ta jep tjetri direkt se zgjen me mire.

O robo, nese eshte 300 euro ne bllok dhe eshte bosh, ka te tjera arsye qe eshte bosh, jo cmimi. Do jete ndonje pallat nga ato te enverit me pozicion te keq a kushedi ndonje shtese e sajuar. 

pallati i kishte shkallet me mermer te zi (ashensor po ashtu), dhe nje pjese e tij ishin zyra sikur me thane. jo larg nga liqeni. por i mobiluar keq, pa shije. 

plus qe i mungonin shume gjera te domosdoshme si koshi plehrave e te tjera çikerima qe nje shqiptarit nuk i hyjne fare ne sy, por nje te huajit po.

ju nuk dinin te tregtoni. ta vlersoni diçka me shume sesa vlen apo edhe aq sesa vlen, prandaj dhe e keni veshtire te gjeni kliente me pare.

Shkabe mos bo kot kompetentin se ktyre refugjateve mund taj u futesh pa qen kompetent, se sdine nga lidhet gamori. 

300- 350 euro qira eshte normale dhe ke apartamente bosh plot mu ne Tirane. Para 8 vjetesh kur po blija ne Triane apartamentet e reja mi ofruan me 850 euro metri katror,.... fisi.... nuk hudha nji kokerr leku e i cova ne shtet tjeter. e ke fisin bythqir thuti??? Jan ata qe ndertojen apartamentet me te mira te reja ne Tirone.

Kush bleu toke i eci keto 10 vjet, kush bleu apartamente i mbeten ne dore dhe me cajne trapin sot se nuk i shesin dot. Cmimet e apartamenteve kane ren 20% por jo te rejat, sepse kurvat qe drejtojne ate vend finaciarisht dhe pallatisht, ja shesin apartamentet njeri tjetrit. Apartamentet e Dulles nuk shiten mire dhe nuk shiten dot se nuk i do njeri.

Cmimet ne Shqiperi nuk kan rene me shume se 20% sa thot i Lebetitmi sepse:

1. Shteti Komunist i Sales dhe Nanos ja u fali apartamentet Shqiptareve keshtu qe nuk i shtrengo kepuca me i shit.

2. Biznesi i ndertimit eshte pastrim parash droge e prostitucioni, e perderisa prostitucioni e droga lulezojne ne Sqhiperi ka pallate te reja apo para te tjerea per tu pastruar. Edhe ne kete rast nuk ka shtrengese financiare per te shitur.

Alba, shoqja jote, ja fut pordhes kot qe pret Korrektim te pasurive te patundshme ne Albanie si ne vende si Amerika apo spanja ku ka treg imobiliar. Ne Shqiperi ju skeni treg mobiliar por lavatrice pastrimi parash keshtu qe mos u merr kot me Alben se aq di aq thote. Cer pret ....do ta morri Pjeri Sekretare, a e kupto apo jo ku jane katandis kta refugjatet.

lol mos bej kot thote dhe thote te njejten gje qe kam thene dhe une.  edhe nje here, cmimet e pallateve te reja nuk kane rene asgjekundi. E shumta, nuk jane rritur ne periferi.

Brenda unazes se vogel jane rritur shume sepse kane ardhur ne qender ata qe kishin pallate fillimisht ne periferi. Kerkesa ka vazhduar gjithnje brenda unazes e cmimet vetem jane rritur. Po ashtu dhe qirate brenda unazes.

Midis unazes dhe unazes se madhe jane rritur me pak cmimet, por vetem ne anen per nga unaza e re, lapraka, kodra e diellit, ku jane mbledhur jugoret. Andej per nga dajti, porcelan, kinostudio, varri i bamit, uzina traktorit, nuk jane rritur. 

Jashte unazes se madhe s'kane levizur fare cmimet qe prej shtate vitesh, por tokat jane rritur qamet. Nje parcele 300 metra ne kashar tek videoja qe solla nuk e gjen pa 90 mije euro, ne faqe te pjerret kodre, larg te shtepite qe duken, jo aty ne shesh tek pallatet, nderkohe qe apartamentet shiten 45 mije euro.

Pallatet e enverit kane rene sepse nuk kane ashensor, nuk kane pompa qendrore uji po duhet te rrish ndiz e fik pompen personale me zhurme, jane te ftohte, te nxehte, nuk kane hapesira poshte, i kane tarracat cope cope, etj

me thane qe disa po i rregullojne keto pallatet e enverit. po i izolojne, qe te ngrohen ne dimer dhe ftohen ne vere dhe vene dyer (mbyllin shkallet dmth).

Jo disa por te gjithe i kane rregulluar. Por prape si furriqe mbeten. 2+1 jane 60 metra katror.
Pallatet e reja nuk bejne me 2+1 pa 100 metra katrore. I gjen vetem 100-120. 80-100 jane te mbetura. 60 metra katror shiten 1+1. 

po po ashtu me thane, nuk jane keq keto te rejat. muret dhe suvatimet e te tjera,  kane cilesi, jane katrore dhe jo me gunga, dhe dyshemeja ne nivel. me tha vellai u mbush me uje nje dite se kish harru njeri çezmen hap, dhe uji ishte dy centimetra gjithandej, aq ne nivel qe dyshemeja. 

as ketej nga ne nuk jane aq me cilesi dmth. zanatçinjte i keni te mire me ç'duket.

me te qelluar eshte, por sot ia kane marre doren dhe ndertuesit. Pallatet e bera pas viteve 2010 nuk bejne me gabimet e pallateve te bera para viteve 2010. Nuk ka me kollona ne mes te hyrjes. Vete ndertuesit duan qe pallati te kete shesh per te luajtur femijet poshte dhe lulishte. Vetem ne toka tironsish neper lagje brenda unazes nuk ke ca ben se s'ke nga luan.

U rritet vlera sepse robt pranojne qe te jene larg qendres, mjafton te kene nje vend poshte per te mesuar kalamajt me bicikleta. Ne Misto Mame, Unaze te Re, Dajt, ashtu eshte bere gjithandej. 

Edhe sikur te kene pak vend, sot duan te nxjerrin qofte dhe nje lulishte te vogel.Vete ndertuesit duan sot qe pallati te kete parking sepse kur benin aq shume dyqane, mbeteshin dyqanet bosh. Parkingu jepet me qira e nuk mbetet bosh.

Tani bleresit kane me shume opsione sepse ka me shume pallate te perfunduara. Eshte e vertete qe shitjet nuk jane me cmendurisht si para viteve 2010. Por ama edhe ndertuesit me te pasur dhe shmangin kleringet, i kane parate per ta bere gjithe pallatin, lulishten, ta lyejne, pastaj te fillojne shitjet me cmim me te shtrenjte se sa ne grope. pra, behet me cilesi.

Erdhi kompetentismileysmiley

tironci e paska fisin ndertusa pallatesh me cilesi te larte. edhe ne usa duhet te jete administrator diku besoj.

...

Ka koder dielli e koder dielli. Jane pallatet e shtrenjta te rezidences, ka dhe pallate te tjera rrotull qe ngaqe jane afer kodres se diellit thone kot "tek kodra e diellit" por s'kane lidhje as ne cmim. Qiraja e apartamenteve tek rezidenca psh eshte edhe 600 euro ne muaj. Ka qe shiten dhe kaq.

ky apartamenti ishte mbrenda nje rezidence, bile kish pishine me ç'me thane. por nuk ish shume i bukur ne fakt, megjithese i ndertuar me kualitet. 

vetem se ai qe mban 600 € ta jep edhe per gjysmen e shumes po t'i telefonosh. por nuk kam si te ta mbush mendjen se s'kam vendos me ardh atje akoma.

lol ok si te thuash ti. 

nuk shesin lire shqiptaret, asnje nuk i detyron ne fakt. per momentin nuk taksohen shtepite. keshtu qe e mban te mbyllur sikur te te propozojne me pak sesa ti e çmon shtepine tende.

t'lexosh profilin dhe shkaben duke i bere analize tregut te pasurive te patundshme ne france e shqipri, eshte priceless pz

po ty kush po te ndalon te sqarosh ? po pate info jepi se na ndihmon jo per gje. shkabes nuk i besohet. 

ne paris te gjej 40 metra, 1000 € euro qira ne muj, po deshe me ardh. po s'duhet te vonohesh se sa te mbarojne punimet (po lyhet) ai zihet. 

Not to sound like Nard Ndoka, por liresia e nje vendi eshte nje symptome e varferise te atij vendi.

nuk eshte varferi, atje rrohet shume me lart sesa tregojne shifrat zyrtare, sepse ka korrupsion dhe pare te piset qe hyn me shumice. njerzit fitojne shume me teper sesa deklarojne.

as jeta nuk eshte e lire.

plus qe shqiptari rron ne fis. si dikur. çdo fis e ka nganje te kapur, me pare dhe qe mban te gjithe barken.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).