Liderë, kriminelë dhe industria e mashtrimit që fsheh paratë e tyre.

Një rrjedhje masive dokumentash nga firma panameze e konsulencës ligjore "Mossack Fonseca" tregon sesi personalitete të njohur të politikës botërore, kompani të ndryshme dhe individë të njohur kanë përdorur parajsat fiskale për të fshehur pasuri dhe shmangur taksa. Specialiteti i firmës ishte ngritja e kompanive "offshore" të cilat përdoren për fshehur identitetin e vërtetë të pronarëve që fshihen pas tyre. Gazeta izraelite Haaretz ka një shkrim të detajuar në lidhje me këtë skandal dhe personazhet izraelite e përfshira në të ndërkohë që The Guardian përqendrohet tek një shteg prej 2 miliardë dollarësh që sipas gazetës të çon tek presidenti rus Vladimir Putin.

"Letrat" e rrjedhura nga "Mossack Fonseca" përmbajnë mbi 11 milionë emaile dhe dokumenta që shtrihen në kohë nga viti 1970 deri më 2016. Përmes tyre mund të shihet sesi të pasurit dhe fuqishmit e botës përdorin të ashtuquajturat parajsa fiskale për të shmangur detyrimet e për të bërë pastrimin e parave të trafiqeve të paligjshme. Kjo është sasia më e madhe e dokumentave të rrjedhur ndonjëherë, me një volum prej 2.6 terabyte. Adresa primare e publikimit të këtyre dokumentave online është https://panamapapers.icij.org, faqe e kosorciumit ndërkombëtar të gazetarëve hetues. Një përshkrim të gjatë të çështjes mund ta lexoni tek BIRN.

149 Komente

Të vjedhësh vezën nën klloçkë.

exactement! Dmth, plotesisht LEGALE ne kapitalizmë

Jo peshku jo. Po thoni qe politikane te korruptuar nuk ka vetem ne Shqiperi, por edhe monarke perendimore e kryeministra vendesh nordike si islanda e britania? E dini qe mund te merrni ban per kete?

kerkush nuk ka thene te kunderten, me duket..  natyrisht qe ka politikane perendimore te korruptuar. por ndryshimi eshte  se keta nuk jane hallduper te vjedhin sy per sy ecpa ja bere terr syri, sic ndodh rendom ne Ballkan, apo ne ne vendet  me 'stan', ish Bashkimi Sovjetik etj. keta jane te kamufluar dhe ne pergjithsi korrupsioni i perendimoreve konsiston  ne ate qe keta mashtrojne, shmangin detyrimet taksore te vendeve te tyre, qe normalisht jane shume, shume te larta.

O po thuj shyqyr qe kane refugjatet shqiptare qe behen copash ti mbrojne me shpresen se mos nuk duken me si refugjate. Krimineli qe di ta fshehe krimin eshte  me i rrezikshmi lloj i kriminelit. Ata i kamuflojne vetem sepse kane me shume para qe mundesojne kamuflimin, jo sepse jane me pak hajdute. 

opo thuaj qe politikane  si Taulant Balla me shoke, kane gjetur popull derdimena si puna juaj qe i justifikoni  dite e nate: "ka dale ndonje gje e dokunentuar qe ka vjedhur ky ? -jo, vetpergjigjeni !", packa se rroga qe marrin nuk justifikojne jeten luksoze te tyre...

ja, se pyet kush Shpetim Gjiken: ore si e bleve shtepine e re, si e bleve Q 7-en, etj... ja pra, ky eshte halldupi qe te vjedh sy per sy, edhe  je edhe debil dhe e justifikon..

ndersa atij te kamfluarit qe di te fsheh gjurmet, normal qe skemi ca ti bejme, deri sa te kapet.

ashtu te lumte. vazhdoni kunder shqiperise te gjithe, krah per krahu me dick martyn e te tjere. rruge tjeter nuk ka per t'u dukur pak si vendali andej

Po pse qenka kunder Shqiperise ai? Se i thote te korruptuarit hajdut? Pse me Shqiperine je ti, qe i thua derrit daje? Ta duash Shqiperine do te thote ta qortosh per realitetin ku noton, e te duash ta shohesh vertet mire, jo ta lajkatosesh me genjeshtra. Kjo s'eshte dashuri, eshte propagande veglash.

Te thuash qe keto ndodhin vetem ne shqiperi e t'u vesh ban atyre qe thone qe nuk ndodhin vetem ne Shqiperi por ndodhin gjithandej... nuk eshte te thuash realitetin, sic vertetohet cdo dite. Sipas refugjateve tane, opozitareve (kushdo e paste radhen te ejte ne opozite) dhe qurraveceve inferiore, vetem ne shqiperi vidhet. Ne vende te tjera, jo. Madje mbrojne vendet e tjera me shume se vete banoret e atyre vendeve, e si kunderargument ekzagjerojne te keqijat ketej.

Shqiperia renditet e treta ne Ballkan, mbas Serbise dhe Maqedonise per trasferime elektronike parash jashte vendit, diku tek $ 8  miliardeshi keto 12 vjet. Ja kan bo nonen atij vendi kush ka pasur zyre e ofiq publik.

merr vesht ti Belulo!! po akuzove ndonje politikan shqiptar si hajdut ke share Shqiperine. smiley

llogjike shkaberdhate,  o Zeqo. nuk e shikon, ska ça te thote  dhe flet percart.. Shqiperia.., Dick Marty., thote..  prit kur te permend edhe Milloshevicin..smiley

nderkoh une po flas per politikane, individ, shqiptare  por edhe perendimore.

-ndersa kur eshte akuzuar Shqiperia ne menyre subjektive, ne artikuj apo  raporte te dyshimta te huaja,  Beluli   ka  fol  keshtu. !..smiley

Po mire o Belul, nuk e mban mend Pëqon ti qe shiste kumblla ne plazh? Lëre nashi mos e nga.

Bile ky ja mesoi Erionit zanatin.

Po Sejmenin, qe shiste lepirse neper shkolla, nuk e mban mend? 

Ja kshtu behet kapitali; pik e nga nje pike vijne meleonat.

Ti, vend qe te vesh e shesesh ndonje ftua gjakundi, ngele ne peshk a i vrare. Mos pretendo pastaj te behesh i pasur.

smiley beluli e ne te tere me rradhe. ngelem tu i pa dhembet gomarit. 

Po Like Floriri, mire ? ka ndonje llaf , apo akoma ?

Ndryshimi eshte sa ata qe kapen, ose japin dorheqje, ose hidhen ne kosh nga sistemi i votimit.

Ndersa ne Shqiperi, sa me shume vjedh, aq me shume vota merr...

Aferim... Do bejme shtet..

These are agreements which will determine the basic coordinates of our economic and social life, flux of capital money, flux of information for decades to come. And it’s done in secret; nobody controls it. You know, this is where we are moving. The big decisions are done in top secret. They are not even debated. And what are politicians doing? They’re fighting cultural wars, [while] real big economic decisions are simply made by experts in shadows, and so on and so on.

Per ke po i bihet pragut? Se Ariu s'pyt per keto pickime, nderkoher qe ndoje lepurush (collateral damage) do ta haje.

Djema, po ketu s'ka asigjo per tu habitur, ky eshte nje sindrom internacional smiley A nuk jemi ne te gjithe qe perpiqemi ti shmangemi sado pak fiskalitetit smiley A nuk jane shum figura te kinematografise dhe sportit qe i shmangen fiskalitetit megjithse fitojne miliona. A nuk jane shum kompani e firma qe i shmangen fiskalitetit, biles ka plot ketu ne Belgjike dhe Europe. Pra nuk eshte per tu habitur, eshte sindrom planetar smiley

Te ka lexuar palloshi ketu Pjer qe i qujtka keta sipermarrsit minj, njelloj si ti qe quanje dike miush, Braçen me duket.!

Fuqi ndikuese smiley Zeqo 

100x me interesante se Billions kjo mesele

Te mos paguash taksat eshte krim, ti evitosh eshte plotesisht e ligjshme. Rusia tha kete pune e ka bere CIA. Eshte bere lemsh por lemsh i vertet, mjer atij qe i del emri. Hajde e ndaje tani kete pune kush ka evituar taksa e kush ka lare parate...

Botes i duhet nje rilindje, te marrin shembull nga qeveria jone. Ne burg!

 

Ne fakt nuk eshte fare ilegale. Problemi qendron tek fakti qe eshte inégale !

 

shyqyr qe jemi me niqe thuaj

Kush e ka nxjerre kete sekret duhet vleresuar dhe duhet shperblyer dhe jo krimbat e KGB-se si Edward Snowden.

Bravo i qofte anonimit qe ka nxjerre kete fekale te njerezimit!

Te pakten tani do te biere miti i nordikeve si njerez te pakorruptuar,se te tjeret i dime qe jane te korruptuar koke e kembe.

Meh, deri tani eshte me shume zhurme sesa substance. Asnjeri nuk eshte se ka bere dicka te paligjshme ose qe s'mund tja hedhi me ndonje gjobe. Te perdoresh nje offshore si fond eshte plotesisht e ligjshme.

e thuaj...kushedi si eshte puna, pse kot i hedh Peshku keto Linqe??

Dite te veshtira per pecogrosot, me keq akoma per miqte e tyre. 

Eeee, jo or jo. Fukaraja ka lindur qe te vidhet. Hajduti fiton gjithmone.

Kjo quhet miqesi e semure me ... miqte e pecogrosove, if you know what I mean. smiley

Nuk e di tamam kuptimin, por instikti me thote qe:  ku ka hajdute, ka dhe te vjedhur. D.m.th. shkojne bashte..., right ?

ne shqiperi vjedhin nga leket qe u jep bota per momentin. kur te fillojne te vjedhin popullin, do te ndryshoje dhe melodia.

Per sqarime te metejshme, pyet Belulin, po dhe ai ate do te thote, lexo Librin.smiley 

Sikur kish dale dhe nji emer biznesmeni shqiptar mer, pjese e markimit me boje te tejdukshme te karburanteve.

Kam pershtyojen se keto do shkaktojne me teper revolta sesa wikileaks. Kur vjen puna ke valuta robte nuk falun.

ne fakt nuk eshte se kane bere ndonje gje kushedi te jashtligjishme,  sepse (zh) vendosja e lekeve nga individe apo kompani ne banka  te huaja, nuk eshte e ndaluar.   por ajo cfare  mund te rezultoje  interesante, eshte nese keto shifra / leke perkojne  me deklarimet  qe keta individe apo kompani  kane  bere  ne zyrat fiskale te vendeve te tyre.   pra  taksat  kane pune tashi, do bejne hetime..  

interesante gjithashtu  jane edhe emrat e poltikaneve, apo lidhjet me ta etj..   por keto vlejne per ne perendim,  sepse Putin, psh, se çan trapin  fare !.smiley

po kam pershtypjen se zyrat pa gje nuk do dalin, evazion, deklarim i rreme i pasurise e me the te thashe.

ose koncesiioni qe epet ne fund mandati. Jo se pres te dale ndonje gje qe nuk dihet, known unknowns, thosh Rumsfeld m'vakti, por shen thomai nga ana tjeter thosh pa vene doren ne plage nuk ze bese..

dakord,   ka mundesi te dalin pislleqe plot..  por edhe njeher: konsekuaneca do te kete per  perendimoret.  individe ,kompani apo politikane qofshin keta..

p.sh ai kryeministri i Islandes  qe  u zgjodh pas  falimentit te bankave ne Islande, edhe  i morri votat sepse betua  dhe u sterbetua : ''se nuk kane per tu dhene asnje leke bankave te huaja qe u detyroheshin'',  tani na doli qe ai vet paksa  vene miljona,  nepermjet nje kompanie offshore, ne banka te huaja.smiley ,  nuk do ta hedh kollaj !

ndersa kryeministri i Ukraines, apo Putin, apo ca ishin ca sheiker arabe etj, jo, keta skane per te pasur asnje problem ! 

SIdoqofte, peshkun ta shofin me dylbi. smiley

Ore Belul, se harrova te te pyes, je gje rruges per Panama? (Mire e ben letrat duhen djeg me doren tende).smiley

Nuk eshte investigimi i pare ky ne drejtim te rrjedhjes fiskale, nuk jane dokumentat e pare qe tregojne fakte te tilla. Biles do thoja se kemi te bejme me nje kalim radhe, per me teper qe kemi te bejme me rreth 3 milion dokumente, te cilat veshtire te te analizohen ne detaj. Po ashtu ky investigim dhe dokumentim i tanishem po kalon neper te gjitha mediat europiane, po veshtire te shohim marrjen e masave ndaj personave dhe firmave qe qendrojne pas ketyre milionave te kaluar pa taksim! Po piqet koha qe sistemi i taksimit te jete me i thjeshte, me i pamundur per kalime te tilla parash pa taksuar, si dhe me i ashper ne rastet e shkeljes se ligjit te taksimit.

Shqiptaret pagujne  $$$ qe t'iu futet emri ne liste. Pse c'a me di ti mu, long groshe ? Cajne bythe shkerdhatat se po iu del emri per korrupsion. Kjo osht edhe arsyeja qe nuk do kete asnji albanez, se pse do e kercasin me i mcef leket ? Ate filonin e kapen me video... 

... Se mos ka ndonje emer andej nga dikasteri i Ministrise se Bujqesise mor aman, se do felliqemi si peshk ... ose dikush nga familja Veliaj , si p.sh . mami .

nuk ka tek ne deftere elektronike siç i ka bota. prandaj dhe s'ka nevoje per evazion fiskal. dhe as do kete ndonjehere ne fakt. 

shtetit do i vije fundi perpara se te behet efikas. per momentin e mban akoma bota me pare.

rufkm? lol

pse s'jetoni me borxhe ? tu duka çudi ?

si greqia jeni, ju financon bota se vete s'prodhoni aq sa ta mbani me forcat tuaja shtetin.

Bravo vertete gazetare te guximshem qe botojne keto rrjedhje informacioni. Fale ketyre rrjedhjeve morem vesh nga dokumenta te OSBE qe kryetari i PS ka cuar 200 milione euro offshore. 

Kete lajm, po e japin ter tv kendej ne Europe smiley

Ky eshte okazion per politikanet dhe biznesmenet shqiptare. Ata mund te ofrojne leksione te shtrenjta per koleget te tyre nderkombetare ne lidhje me fshehjen e parave me metodat e vendeve bananerepublikore. Nqs keto leksione behen ne Tirane do jene okazion edhe per ndonje pune part-time pas orarit per administraten publike.

First, you need someone with access to national banks as well as garbage bags - do t'i thote Fullani bankiereve perendimore. And also an old fashioned notepad that is harder to leak.

lol, shqiptaret te mesojne per vjedhje europiano verioret qe s'kane lene kontinent ne bote pa zhvatur ne gjithe historine? Shqiptaret nuk u vijne as tek maja e thoit atyre per vjedhjen. Sepse ata vjedhin dhe e bejne ligj qe te mos kapen qe po vjedhin. Po sigurisht qe per shqiptarin inferior, morr dhe qurravites, hajdutet me te medhenj ne bote jane shqiptaret. Vetem per kete lloj shqiptari, per Dick Martyn dhe serbet ne pergjithesi. Per asnje tjeter.

Jo se thone pastaj qe sajoj une qe keta shajne shqiperine tej mases se autokritikes dhe mbrojne me ekstremizem komunizmi te madhin e radhes, perendimin. Shajne dhe ekzagjerojne aq shume neper portalet jashte vendit, per te cilat paguhen, dhe nxjerrin lajme qe citohen vetem nga faqet serbe per sajesat kunder shqiptareve. 

ti ngaterron rolet. bota vjedh e organizuar, nepermjet SHTETEVE te tyre, ndersa neve vjedhim individualisht. shtetin e kemi aq zgjeps sa nuk e perdorim dot per te vjedhur dike. te gjithe i kane shtetet me te forta nga i yni. ndersa individualisht ndryshon puna. individualisht jemi  me te forte nga bota.

pra dhe nje here, per ty te trashin, bota na e kalon ne ORGANIZIM. dine te organizohen. por jo ne gjenetike. u jemi superior ne kete pike, fale zotit qe na ka me prane.

Jo se thone se i sajoj une

Haha, shkaba ka filluar i jep rendesi vetes.

Edhe ata qe te angazhojne ty ketu me replika vazhdimisht (nga merzia a per cdo arsye tjeter) e dine qe ti nuk je iniciatori i agjitpropit qeveritar, ti je thjesht fundi i zorres se trashe agjitpropqeveritare, dmth nje agjit-propist i nivelit te fundit nga ata qe qeveria i puneson per komente tek faqe si Peshku. Ti rrezik punon ne ndonje gjiriz-bodrum me te felle dhe se Kothere-Komentuesi. Dava minjsh dmth, nga ata qe qemoti paguheshin +/- 1200 lek.

Xhibi e paska emrin Qazim? smiley ncnc Emer shume i shemtuar pz lol

nga e morre vesh ti qe eshte xhibi ai ?

Ate s'e thashe une, ate po aludon shkaba.

ku e pe ti qe po aludon per xhibin ? ai gjithnje hedh linqe me tregu se çfare nami te keq po i hapin shqiperise emigrantet. ne fakt nuk mora vesh, se nuk u lodha gjate tek ato lidhjet, se  çfare desh me tregu me to. pranej dhe te pyta, se mos ndoshta ti kishe lexu me shume rreth ketyre çeshtjeje te errta shkabiane.

Speaking of Fullani, vazhdoka gallata: ky i kerkon shtetit 500 mije euro demshperblim per shkarkimin e padrejte nga puna.

Humor politik i cili ka kompleksuar qeverine e cila duke mos pasur ndonje barcalete te re per te treguar, ka perseritur ate te 1 mije vendeve te punes bosh te cilat qeveria s'po i mbush dot se s'ka shqiptare te kualifikuar ne Shqiperi.

Fiks 1 mije? Si qellojne gjithnje kaq fikse dhe rrumbullake keto shifra mer, si s'qellon ndonjehere te jete p.sh. 999 dhe jo 1 mije.

Seç ishte edhe nje lider i ballkanit me nja $ dyqinmilion offshore qe i kish ne emer te vllait, !!!!

Kjo eshte propogande serbe. Ai lideri i Ballkanit 3 mije euro te qelbura ka ne banke, e po te heqesh prej tyre fondin e breshkave ngelen vetem 1.3 mije euro per shpenzime familjare.

hahaha ja u mblodhen te mbrojne te huajt e te shajne shqiptaret edhe ne faqe ku gjithe bota shajne te huajt. jo se thone qe i sajoj une hahahahaha ca te ben morri refugjat nuk ta ben serbi thone

paskan dale t'i mbrojne qe s'kane bere ndonje gje te jashteligjshme. sepse jane te huaj, sigurisht. ndersa shqiptaret jane automatikisht hajduta. aq hajduta sa duhet t'i japin dhe mesim atyre. avash mo se i late serbet pa pune

lol qr ca behet ketu. Ata po thone qe kane vjedhur 1 miliard euro me nje levizje e keta tanet sikur gjithe buxhetin vjetor te shqiperise te vjedhin, te gjithin pa perjashtim, nuk i kalon 500 milione eurot. lol ca t'i besh fares se ndyre thuaj.

nuk kane vjedhur gje, vetem sa kane fshehur parane e tyre, per te mos paguar taksa.

mire kane bere qe nuk duan te paguajne taksa, per sahanlepirsit PA TALENT, si puna jote qe paguan Shteti. jeni bere aq shume, rob qe doni te fitoni lek pa u lodh, sa normal qe ata qe kane pare ta fshehin. ndryshe per çfare punojne, me iu mbajt ju ?

ti vetem sa konstaton, pa mendu thelle, u mbyllen dy lavazhe sapo iu vune taksa. po normal mor kaqol, qe do te mbyllen. pse ti kerkon qe ai qe hap lavazh dhe qe gjithe diten lodhet ne pune, te fitoje 100 leke dhe ti ne zyre te fitosh 200 leke, nga taksat e tija ? ku gjenden budallenj te tille sot.

Lol, bej pushim pak se e QMTH temen tashme. 

smiley

Për një prej liderve më të mëdhenj të shekullit XX dhe etërve themelues të Bashkimit Europian, Sharl dë Gol, ‘politika është një gjë shumë serioze për t’ua lënë në dorë vetëm politikanëve

http://www.dritare.net/2016/04/04/godet-...

smiley

ky shkaba ngaterron pastrimin e parave te poshtra e te krimit me shmangien nga taksimi... 

ato shoqerite edhe vlejne me pastru parane ne fakt. por presupozojme qe kjo te jete fitu me djerse edhe kur vidhet diku. se njeri s'ta fal parane vete. e meriton njefarsoji kur kete e fiton, pavarsisht nga menyra perdorur.

sepse te punosh ne nje zyre ku te gjithe kohen e kalon ne kafe, apo ne internet duke mos ditur te besh gje prej gjeje, qe te kete sadopak vlere, eshte po ashtu vjedhje. ti paguhesh KOT. e mban dhe veten per te ndershem per me shume. kur ti vlen me pak se nje hajdut, se punon me pak nga ai. je dhe me debil. se edhe te vjedhesh duhet talent, se ndryshe te kapin. s'te le njeri me vjedh. 

 

hahaha ne gjithe boten ben burg per evazion, sepse eshte vjedhje e takses, e parase qe shkon te populli, vjedhje e buxhetit te popullit, arkes, xhepit te popullit, nderkohe qe popullin e thjeshte nuk e lene t'i beje asnjehere bisht kesaj por e plasin ne burg, por shqiptaret cohen ne mase te mbrojne hajdutet e jashtem e te thone qe ata nuk jane kriminele. te huajt i rrasin ne burg, shqiptaret thone qe nuk kane bere gje. vetem tanet jane kriminele. qr ca te ben inferioriteti pz te fut me pahir ne nje thes me budallain, gazetat po thone troc qe kane pastruar para te vjedhura diku, keta thone nuk kane bere gje.

Po per Shqiperine do dali ndonje dokument smileysmileysmiley Psh kesaj firmes qe i ka dal emri a mund ta akuzosh per evezion fiskal dhe fshehje te ardhurash. 

se akuzon dot po nuk dite llogarine e saj. vetem emri nuk mjafton. duhen prova te tjera, shumat qe kane qarkulluar nepermjet saj, ku kane shkuar dhe nga kane ardhur, etj, etj.

Mesi, ai lojtari barcelones dhe qe i ka dale emri, deklaroi psh qe shoqeria e tij e hapur nga keshilltaret fiskale qe ai paguante, nuk ka perdorur asnje fond. dmth ajo vetem emrin ka pasur, dhe asnje lek ne te.

nuk mjafton pra vetem nje emer nje leter.

Po nese shumat qe kane levizur jane shume te medha. Flm per informacionin. 

puna eshte qe perveç emrave te shoqerive dhe personave qe i kane hapur keto, nuk dihen llogarite. pra nuk kane vjedhur dot gjithe ç'duhet nga serverat e asaj shoqerise panamiane. 

keshtuqe tani qeverive perkatse u duhet pune, te gjejne se mos ndoshta keta personat kane fituar lek diku. mirepo do te jete veshtire. 

psh Mesi (supozoj) atje çonte vetem lekun qe nuk e fitonte ne Spanje. lekun qe fiton ne spanje ai nuk e fsheh dot, sepse ja dine se kush e paguan. shoqerite qe e paguajne jane spanjolle dhe llogarite e tyre i kontrollon i njejti shtet. keshtuqe shifen shifrat te defteret. mu psh franca ma dit te gjithe lekun qe fitoj ne kete shtet.

po jo ate qe mund te fitoj jashte frances (ose çfare mund te fitoj ne te zeze po ashtu). kete s'kane nga ta dine. mund te kete shenja sikur une ta derdh ne llogarite qe kam ne france, por sikur une ta derdh neper llogari te tjera te hapura ne vende te tjera, u behet pothuaj e pamundur te gjejne gje.

pranej vlejne keto lloj shoqerish offshore. mos me i sjell ne vendin ku jeton dhe ku ti njohin llogarite, leket qe ti fiton gjetke.

Ne kapitalizem te gjithe rruget te cojne ke paraja. Njerzit me para pothujse gjithmone e triblojne sistemin,pamvarsisht nga meganizmat qe sistemi ka per te pengu paligjshmerine. Ne fun te funit ,njerzit me pare jane vete sistemi.

Ne fakt duhet me thene njerezit me pare jane jashte & permbi sistemin.

Sistemi sherben te rregulloje vetem kl. e varfer & te mesme, ata qe s'kane asnje lloj pushteti a influence mbi pushtetin.

Shpesh quajtur turma, me perbuzje

E imagjinoni Mero Bazen,Sokol Ballen,Muc Nanon apo Lorenc Vangjelin ti bejne pyetje te tilla Edi Rames,si ata gazetaret me kryeministrin islandez ? smiley

Korrento eshte rradha e Zen Berishes e Genc Pollos si edhe tipave si Mitro Cela e Tritan Shehu qe kan drejtuar Shoqerine fitimprurese te PDs SHQIPONJA. 

A do ja mbaj Sokol Balles te pyesi Sali Qenefin qe i ka dhon biznesin e ngjyrosjes se karburantit pak dite para se tja leshhonte pushtetin te Kuqve.

Prap Saliu po del Korrento, edhe i biri...por fakti qe Rama nuk ja hoqi biznesin e pdrejte njerezve te Sheqeres mund ta perfshije me vone....mund... nderkohe fatkeqesisht prap fajin e ka Saliu 

200 milion $ pasuria e Palloshit-thoshte BIRN...

Nuk behen me rroge kaq pare...

Birni nuk eshte Panama Scandal mor bir. Po i dolen Palloshit 200 meleon ne Panama Scandal eshte ndryshe puna. Birni i referohesh materialeve qe i paraqiste ai kushuriri i Mehdiu Minister Banditit si material leximi. Kane dale $ 8 miliarde e jo 200 milione nga Shqiperia keto 12 vjete. Sipas rradhes korrent, sipas rradhes dhe fakteve.

po i ka dale emri, nuk i del kot them. prova eshte. 

bile ligji duhet t'i ndaloje çdo pjesetari qeverie apo deputeti, te kete shoqeria te tilla kudo qofte. 

tek ne gazetaret paguhen prej politikaneve. 

ne bote eshte pak me ndryshe, por shtypi nuk fiton me pare vete, si dikur (pa lind interneti). edhe shtypi europian po blehet tashme nga pasaniket, pra nuk ka si te jete i pavarur. 

duke mos qene i tille, edhe pyetjet nuk do t'i kene asnjehere zhbiriluese. sepse rrezikojne karieren e tyre ndryshe. ngelin pa pune. dhe gazetaret fitojne mire, se jane te privilegjuar nga sistemet aktuale "demokrate".

Kishin dale edhe disa futbolliste milionere smiley gje qe do te thote, te paguajne ca me teper edhe per disiplinat e tjera sportive, siç kam thone me kohe smiley

E kishte dhe Palloshi emrin .

Platini, ish kreu uefa e kish emrin, plehra e korruptum

shif kur te filloje loja tashi; kryetari jot asht ma i korruptume se i jemi...

po te shohesh kan qit emrat e gjithe atyre qe jane te denuar, per gjera te ngjashme, apo te vendeve lindore, qe te gjithe ne perendim i cilesojne si mafioze edhe pa prova hiç. 

ka dore CIA ne kete pune. dun me diskredituar ata qe kane piketuar prej kohesh.

se ndryshe te gjithe ata qe fitojne, çfaredolloj nacionaliteti qe te kene, duan te fshehin sa me shume, te paguajne taksa sa me pak. eshte dukuri normale. u bie per barre vete shteteve qe te nderrojne politike, te paksojne taksat, apo sa me shume shpenzimet e tyre. neqoftese se duan ndergjegje nga njerzit. leku fitohet me veshtiresi. duhet ose talent ose shume pune.

kur paguan shume taksa, nuk te vjen hiç mire. duket sikur ta vjedhin lekun qe mezi e ke fitu.

nuk e di po nuk na genjeu nuhatja per platini qe pas incidentit te dronit me serbine.

leku fitohet me veshtiresi. duhet ose talent ose shume pune.kur paguan shume taksa, nuk te vjen hiç mire. duket sikur ta vjedhin lekun qe mezi e ke fitu.

ke degju mbi surplusin, mbivleren (mehrwert), i gjithi leku i tepert eshte djersa e tjeterkujt, prandaj dhe taksohet.

puna eshte se ajo teoria e mbivleres i la shtetet qe e aplikuan pa buke. 

Mbivlera eshte koncept ekonomik, tjater gje se cfare teorish insppiroi.

s'ka si te jete tjeter gje. se jane te lidhura. u hoq mbivlera ne komunizem dhe RA prodhimi direkt.

kjo tregon qe ajo mbivlere eshte forca motorike e prodhimit dhe jo ideali komunist (qe te paguhemi sipas nevojes dhe punojme sipas takatit). te pakten per momentin qe jetojme.

 

Mbivlera eshte vlera e krijuar nga puna e punetorit me meditje  permbi vleren e fuqise puntore e  shfrytezuar pa shperblim nga Kapitalisti.

po masanej ?

Nicht masnej , thjesht citova cfare eshte mbivlera  qe rendom i thone dhe puna e papaguar .

Pikerisht

çfare rendesie ka se çfare eshte ? rendesi ka qe kur u aplikua teoria e marksit pa mbivleren, prodhimi ra. s'kishte me buke me ngrene.

dmth qe mbivlera (moralisht, çfrytezimi i njeriut prej njeriut) eshte motori shoqeror i domosdoshem per te prodhuar. per te patur te mira materiale. per te shtuar prodhimin dhe rritur mireqenien per rrjedhoje, se borgjezi nuk ka bark ta haje vete te gjithe çfare prodhon. 

dhe bile per ta shitur, eshte i detyruar te te jape rroge (sot te jep edhe pa punuar fare), se i duhesh edhe si klient. ku do ta shese ndryshe prodhimin ? dhe pse duhet te prodhoje pa shitur ? )

per te mos thene qe jeta eshte cirk ne fakt. ne pidh te nones kemi per te ik te gjithe. ai ben sikur u pasurua, tjetri sikur u varferua. puna eshte te kesh me ngrene dhe te perfundosh ciklin jetesor. te bosh kalamoj e mbesa, dhe mbyllet kapitulli tat.

marksi e ndan qimen ne kater kot. me zberthy teorikisht se ku ndodh vjedhja qe i behet punetorit. i gjithe mundimi i shkoj kot. plus qe barazon punen. si me thene, qe te gjithe lodhemi njesoj. kur nuk eshte e vertete. ai qe shpik punon me shume se ai qe vetem punon disa ore, pune monotone. si dhe po nuk u detyrua tjetri te punoje, nuk te punon njeri per qejf, se puna eshte lodhje.

marksi ishte teoricien ekonomist. s'merrte vesh nga njeriu. njeriu eshte mekanizem shume kompleks, i pazberthyshem. 

plus qe nuk ka vetem dy klasa borgjeze dhe proletare por edhe nje trete (kane filluar ta njohin ca filozofe te rinj) ata qe s'duan te kene asnje relacion me punen dhe prodhimin. les marginaux i thone ne frengjisht. dhe kjo eshte klasa me predominante, per me teper. ketej dalin te gjithe anarkistet, apo revolucionaret apo napolonet qe i japin botes rrotullisje.  

pa hajt vrk se nuk eshte tema kjo.

po ti futemi asaj se cfare perfitimesh, europa e sotme eshte kjo qe eshte me vlera te mireqenies sociale edhe fale teorive te marksit qe inspiruan levizje sindakaliste e puntore. Ndaje cik shapin nga sheqeri,

Ne teorite e sotme edhe puna intelektuale, intellectual property eshte po njesoj ne raporte, pra nuk ka ndryshuar shume, pmvsh se klasat jane ato qe thua ti, po vari leshte se muhabet i gjate 

jo, kjo vjen nga fakti qe Shteti ne themel te tij eshte element Social. çfaredolloj shteti te jete.

If the old capitalism ideally involved an entrepreneur who invested (his own or borrowed) money into production that he organised and ran, and then reaped the profit from it, a new ideal type is emerging today: no longer the entrepreneur who owns his company, but the expert manager (or a managerial board presided over by a CEO) who runs a company owned by banks (also run by managers who don’t own the bank) or dispersed investors. In this new ideal type of capitalism, the old bourgeoisie, rendered non-functional, is refunctionalised as salaried management: the members of the new bourgeoisie get wages, and even if they own part of their company, earn stocks as part of their remuneration (‘bonuses’ for their ‘success&rsquosmiley.

This new bourgeoisie still appropriates surplus value, but in the (mystified) form of what has been called ‘surplus wage’: they are paid rather more than the proletarian ‘minimum wage’ (an often mythic point of reference whose only real example in today’s global economy is the wage of a sweatshop worker in China or Indonesia), and it is this distinction from common proletarians which determines their status. The bourgeoisie in the classic sense thus tends to disappear: capitalists reappear as a subset of salaried workers, as managers who are qualified to earn more by virtue of their competence (which is why pseudo-scientific ‘evaluation’ is crucial: it legitimises disparities). Far from being limited to managers, the category of workers earning a surplus wage extends to all sorts of experts, administrators, public servants, doctors, lawyers, journalists, intellectuals and artists. The surplus takes two forms: more money (for managers etc), but also less work and more free time (for – some – intellectuals, but also for state administrators etc).

plus qe nuk ka vetem dy klasa borgjeze dhe proletare

ne fakt klasa borgjeze klasike eshte zevendesuar sot nga klasa menaxheriale me rroge, salaried bourgeoisie;

Former Communists generally are emerging as the most efficient managers of capitalism because their historical enmity towards the bourgeoisie as a class perfectly fits the tendency of today’s capitalism to become a managerial capitalism without a bourgeoisie – in both cases, as Stalin put it long ago, ‘cadres decide everything.’ (An interesting difference between today’s China and Russia: in Russia, university teachers are ridiculously underpaid – they are de facto already part of the proletariat – while in China they are provided with a comfortable surplus wage to guarantee their docility.)

Babai dhe gruaja e David Cameron ne te njejten liste por mainstream media are keeping silent

sidoqoft e ka cia n evidenc ene e qet kur i duhet  shashka e rradhes, kameruni ska ka ta luj mo bishtin. m duket se gjith kjo mesele osht bo me hudh putinin prej fiku.

 

kto mediat ktej nga allemanja jan perqendru te putini, po ka gjasa se dhe ksaj rradhe ti rrujn topet.

 

 ka nai t zgjut ktu m ket pellg me m thon  se si mund ta deklaroj lavatricen e re ne tatimore? Ky kshilltari im i taksave, ja qift (qime)derri nonen osht brryl krejtsmiley

Stalker qeka bo gagac te kjo teme. Internacionalistet dalin te korruptuar qe i thithin gjakun proletariatit. Dmth nje gje qe thone se nuk e bejne dot se nuk ja lejon ndergjegja marksiste. 

 

Kujt I del emri shqipot Kane per ta respektuar akoma me shume .majko tregonte se kur e akuzoi Belisha se kishte 5 milione euro ne qipro ,vajti ne parlament me frike se asnje nuk do I fliste me goje .perkundrazi kur hyri ne kafene e parlamentit iu ngriten te gjithe me respekt ."pandi ne te dinim te humbur ti na dole I zoti I thane "smiley

Ky qipidhasi ke komentet e TemAs I paska ra ne koke muhabetit. smiley

Me bast, ti e ke shkrujt ate koment,.

Nuk eshte se ishte ndonje risi. Dihej qe FN merr leke nga ruset dhe i pastron neper offshore. S'besoj se votueseve te tyre do ju beje shume pershtypje duke marre parasysh qe i votojne vetem per arsye irracionale.

duke marre parasysh qe i votojne vetem per arsye irracionale

plotesisht dakort (vetem nje elektorat 5% i voton racionalisht). Biles kjo eshte nje prove suplementare se ndryshimi nuk vjen (pothuaj)kurre nga vota. Por ja qe 'hegjemonia kulturale' eshte aq e forte ne kohet tona, sa na fut ne lojen e votes smiley

Elaboroje pak se c'nenkupton me kete. Sidomos sa i perket politikes(ave) ne France dhe ne Evrope, meqe ne te ameriqenezuarit kemi njohuri te pakoseaspak-shme per to. 

Biles kjo eshte nje prove suplementare se ndryshimi nuk vjen (pothuaj)kurre nga vota. Por ja qe 'hegjemonia kulturale' eshte aq e forte ne kohet tona, sa na fut ne lojen e votes

Eshte gjeresisht e njohur se, ekstremet e djathta, ne France apo ne disa vende te tjera te tjera te Europes, me se shumti votohen per arsye iracionale (si 'hakmarrje' ndaj klases politike normale, ta quajme keshtu, dmth te majtes dhe te djathtes klasike). 
Nga ana tjeter, une bej pjese tek ata njerez qe mendojne se ndryshimi i vertete politik vjen nepermjet mendjes (ideve) dhe nepermjet rruges (revoltes), dhe (pothuaj) asnjehere nga vota. Fakti qe nje pjese e mire francezesh (psh) votojne iracionalisht per nje formacion racist, ksenofob e te ekstremit te djathe si FN (ne 2002, "shakaja" elektorale e frengjve shkoi çik larg, aq sa çoi ne turin e dyte te presidencialeve plakun Le Pen, paçka se ne turin e dyte shakaja u "korogjua" nepermjet tirumfit 82% me 17% ne favor te Shirakut), konfirmon edhe nje here mendimin tim se vota nuk eshte diçka aq serioze (sa idete dhe revolta) per te pritur nga ajo nje ndryshim te qenesishem politik (edhe pse, ne kontekste te ndryshme, mendoj se kjo optike hà debat: nje fitore e Bernie Sanders tek ju, sigurisht qe merr nje goxha vlere politike, duke patur parasysh se jo vetem behet fjale per superfuqine e vetme sot persot planetare, por dhe duke marre parasysh historine politike te atij vendi).
Ja, per k'si gjerash e kisha fjalen...

çfare ndryshimi solli revolta dhe idete e 67-tes ne france ?

psh, Zemuri i ben ato fajtore te kapitullimit aktual.

Kot lodhesh Stalker sepse amerikont jane te tere xhibole per çeshtjet evropjane, nuk kapin dot ekstremet, dmth qe ka me iracionale se e djathta ekstreme qe voton, eshte e majta ekstreme qe nuk voton, por vetem mendon, revolton dhe pallon si neper filma, sepse:

e gjithe bota ekziston qe te futet ne nje film sinema!

                                                                                    i Modhismiley

 

Nga ana tjeter, une bej pjese tek ata njerez qe mendojne se ndryshimi i vertete politik vjen nepermjet mendjes (ideve) dhe nepermjet rruges (revoltes), dhe (pothuaj) asnjehere nga vota. 

Vota natyrisht s'eshte gjithshka (shiko vendet 'demokratike' si Shqiperia per ilustrim), eshte vetem nje ingranazh, sic dhe keto te tjerat qe thua, idete dhe protestat. Ndergjegjesimi po ashtu, se p.sh. me kollaj se me shpate, popullin e sundon dhe e rrjep me injorance. E injoranca jo per koincidence perkon (correlate) me shume me sjelljet irracionale, shpesh te motivuara nga emocionet te cilave i degjohet zeri me fort ne tru sesa pjeses racionale.

Si ngjasojne apo ndryshojne p.sh. shumica e votuesve djathto-estreme ne France me shumicen e votuesve te Tru(m)pit? Keta tru(m)pat jane shumica, apo me se shumti: te bardhe, raciste, meshkuj, moshe madhore, tipa qe nostalgjojne per 'kohet e arta' kur ne Amerike gjerat kishin "rregull e shtet", nenkupto bythezinjte e emigrantet kishin vendin e tyre, jo barabar me te bardhet. Keta i tremb ndryshimi demografik dhe politik i Amerikes, vevetiu, dhe do deshin fort ta bejne Ameriken "great again" sic ishte qemoti, ne kohet kur te zinjte pinin uje ne cezma me vete, si qente. Ashtu tamam e dine qe s'e bejne dot, po sa me afer saj. Nje pjese e madhe e tyre jane te disavantazhuar ekonomikisht dhe te zhgenjyer nga establishmenti politik, po kjo s'eshte arsyeja pse ata votojne Tru(m)pin, kjo eshte vetem alibia e tyre (dhe e masmediave te cilat s'begenisen t'i quajne gjerat sic jane). Po te qe kjo arsyeja, Bernie do ishte kandidati i tyre i preferuar, jo Tru(m)pi miliarder qe as e ka haberin se ca hallesh ekonomike kane ata, as si t'ia zgjidhe.

asigjo spaskan bere ! 

i paskemi ra ne qafe kot ....

te them te drejten pritshim me shume se per 150 milion evro me i dore eshte me verte gjynof me i quajtur te korruptum tashi e kuptoj se pse dhe rilindja nuk po bo asnje gjo ne kete drejtim 

 

America its angry..!!

Qartesisht dallohet protektorati i kujt jane OFFSHORE ose sic rendom njihen si, parajsa fiskale, te shkeputura nga realiteti i hidhur qe na mbyt perditshmerine tone. Nuk eshte cudi qe inflacioni eshte ne rritje galopante ne America, e detyruar per ti mbushur xhepat qytetareve te saj te damllosur nga financial crisis kane rritur frikshem prodhimin e dollarit qe te permbushin xhepat e taksa-paguesve te vet.Afer mendsh qe tani duke veshtruar situaten dhe duke menaxhuar mllefin e piramides financiare te vet-krijuar nga bubble i ndertimit ato kerkojne My Money Back.

Kur shiteshin aksionet e zhvleresuara dhe dollaret fluturonin nga te kater anet e horizontit America very Angry perpelitej dhe shihte sesi mbusheshin OFFSHORET anembane globit.

Now its obvious slogani

I want my f.....g Money back..!!

☆ 

Kryeministri i Islandes sapo dha doreheqjen mbasi deshtoi ti mbushte mendjen parlamentareve.

Ca legeni, jepet burri per ca akuza koti smiley Pranej nuk bo hajer islanda.

Per ate pune u perpoq tja hudhte po nuk ju binden parlamentaret...nuk u dorezu qysh mrom.

Nuk ju binden parlamentaret e partise se tij? Vertet nuk paska qene burre.... smiley

Jo mer jo ishin burra Parlamentaret se nuk pranuan dhe u shpernda Parlamenti dhe ata dorezuan mandatet. Klasa politike nuk e hongri, tha me mire te shkojme ne zgjedhje apo mos zgjidhemi deputet se te turperohemi para popullit. Burra me cipe.

Po pra kemi Taulant Ballen ne ketu qe ben namin...

Ata te Islandes i vijne anash trimit nga Librazhdi...

Une do thosha qe Edi Paloqja ia merr Taulantit per trimeri,mos shiko mbiemrin.Si mendon ti?

Po thosha ( para nja tre-kater ditesh), qe nuk eshte me e qarte se kush po (per)fiton me shume ne kto kohe, politikanet apo bizneset e informimit.

Politika eshte e mbushur me injorante qe gropat ne intelekt mundohen ti mbushin me shifra. 

Media...ajo eshte biznes I mirfillte. 

Ne kto lloj perballjesh ne pergjithsi e hane politikanet

Del emri i Ramës në Panama, pas pak ditësh kryeministri do të japë dorëheqjen smiley

Gazeta ‘Rilindja Demokratike’, shkruan se në mesin e emrave të përfshirë nga Shqipëria në krye të listës qëndron Edi Rama. Gjithashtu se bashkë me Kryeministrin janë edhe emrat e 33 zyrtarëve të tjerë, të përfshirë në këtë skandal botëror.

Këto emra pritet që të bëhen publikë ditët në vijim, si pjesë e dokumenteve për Ballkanin që disponon Projekti për Raportimin mbi Krimin e Organizuar dhe Korrupsionin. Dokumentet e rrjedhura të Panamasë do të tregojë mënyrën se si Edi Rama ka fshehur paratë dhe ka bërë korrupsion me lejet e ndërtimit gjatë periudhës që ka qenë kryetar i Bashkisë së Tiranës si dhe aferave të tjera e koncesioneve gjatë këtyre tre vite që është në krye të Qeverisë Shqiptare.

Mbetet për të parë ditët në vijim nëse emri i Kryeministrit Edi Rama dhe i 33 zyrtarëve të tjerë është i përfshirë në skandalin e Panamasë në kompaninë offshore. Nëse kjo rezulton e vërtetë, ‘Rilindja Demokratike’ shkruan se Edi Rama do të japë dorëheqjen si Kryeministër i vendit.

Do jape dorheqjen?! rri o kapo lena rehat, se nuk jemi as ne good mood tani.

Ti marrin te keqen Edit tone.Ai eshte shok me Obamen.

http://www.syri.net/2016/04/07/surprizon...

Kryeministri shqiptar është shprehur se ftesa për në Shtëpinë e Bardhë është emocionuese për të. “Vizita në Shtëpinë e Bardhë nuk është diçka që ndodh çdo ditë. Kur kam marrë ftesën ka qenë emocionuese. Kam një raport personal me të që nga koha kur ai shpalli kandidaturën për president”.

Ai ka thënë se nuk e ka parë asnjëherë veten si përfaqësues i një vendi të vogël përballë ndonjë përfaqësues të një vendi të madh. “Nuk është madhësia e vendeve që përcakton edhe bisedën(e ashtu eshte nuk eshte madhesia e vendit por e dickaje tjeter smiley). Unë e kam parë veten të barabartë. Duhet respekti i domosdoshëm për veten”.

Çu En Lai (qe mbante pseudonimin "Numri 5" ) nuk beri femi, por adoptoi Li Peng-un, qe me vone u be kryeminister (e midis te tjerash i ngeli nofka e kasapit te Tienanmenit).
Kasapi beri nje vajze, Li Xialin, nje biznesmene te ciles kinezet i kane vene nofken e Mbretereshes se Energjise; i paska dale emri tek Panama Papers.

Thene ndryshe, historia e Kines si histori familjare nofkash: sipas epokes edhe nofka !

In capitalism, you cannot throw out the dirty water of financial speculation and keep the healthy baby of real economy. The dirty water effectively is the bloodline of the healthy baby.

One should be not afraid to go to the end here. The global capitalist legal system itself is, in its most fundamental dimension, corruption legalized. The question of where crime begins (which financial dealings are illegal) is not a legal question but an eminently political question, one of power struggle.

So why did thousands of businessman and politicians do what is documented in the Panama Papers? The answer is the same as that of the old vulgar riddle-joke:Why do dogs lick themselves? Because they can.

Puna eshte se "kellira" e ka lidhur referendumin e Britanise e daljes nga BE me karrigen e vet....Shume Britanike do votojne JO  Evropes per ta nxjerre ket kelliren ne pensjon te parakohshem

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).