Në ditën botëore të ndërgjegjësimit mbi autizmi, mijëra qytetarë të Tiranës vrapuan në #TiRun, vrapimin për ngritjen e fondeve dhe ndërgjegjësimin për fëmijët me autizëm në Shqipëri. Si në të gjithë botën, edhe në Shqipëri shumë prindër përballen me betejën e përditshme, e cila ka kostot shtesë të trajtimin e veçantë që këta fëmijë të mrekullueshëm kërkojnë. Ky ishte organizimi më i madh deri tani për këtë çështje në Shqipëri, me mbi 1000 vrapues të regjistruar e qindra të tjerë që kontribuan shuma të ndryshme parash të cilat do të shkojnë tek familjet me fëmijë të spektrit autik.

Foto: arend_r, Instagram

11 Komente

Shyqyr me ne fund qe filluan aktivitete te tilla, sipas rekomandimeve te VQ , derguar autoriteteve shqiptare para shum viteve. 

Pjer, Shqiperia do behet vetem kur qeveria shqiptare te zbatoje shumicen e porosive te tua + kur shumica e shqiptareve te shkabezohet. Ndihemi fatlum qe nepermjet pjesmarrjes tuaj ne Peshk dhe ne te tjeret jemi duke pare (dhe jetuar pjeserisht ne) te ardhmen smiley

Xhibo, jo pa qellim e shkrova ate smiley se disa syresh ne Shqiperi, e kishin quajtur budedallik disa teza te VQ per keto aktivitete. 

                                                   El clasico ! 

              Vamos Barca !!! ------------------ Mes que un Club !!!

Mas que un otra derrota 1-2. Edhe me arbitrin ne favor nuk fituat dot. 

nuk i mbulon me sllobodanka e sales keta?

mijera qytetare te tiranes, sa mban ai bulevard? 

une them qe sikur te ndihmonte ne uljen e nivelit te kaosit ne tirane eri veli, nje nga faktoret e shtimit te autikeve, mire do bente. me kete bllokimin e qendres qe bene sot me shume u shtu trafiku ne periferi, atje dhe ku jetojne robte me se shumti mes zhurmes e pluhurit.

mediat e kane mendjen tek lotet e kopilit ne shkoder.. ndersa per evente te tilla qe rivendosin besimin tek njerezimi shume pak permended ose e perdorin per lajm sa per te mbush oret.. Nuk do te ishte ide e keqe per stafin e kryeministris tu jepte nga nje got uje njerezeve qe vrapojne para tyre.. Me e pakta qe mund te benin. Kam bere maratona vet dhe eshte atmosfere e shkelqyher dhe nje menyre e vecante per te bere me shume se te rrudhesh buzet e te kruash k@qet kur sheh e degjon ata qe jane me fakeqe se ty.

 

Stafi I minibashkise top-kanal mbeshtet me 110% lalin

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).