9 maji, Dita e Europës, është dita e paqes dhe unitetit në Bashkimin Europian, një ditë kur vendet anëtare të Bashkimit dhe vendet kandidate përqendrohen tek vlerat dhe flamuri i bashkimit të europianëve. Dita koinçidon me "Ditëne  fitores" (mbi nazizmin) dhe fundin e L2B në vendet që bënin pjesë në ish-Bashkimin Sovietik. Ngadhnjimi mbi nazizmin në Europë përkujtohet më 8 maj.

6 Komente

9 Maj 2016 . Lajm i mire. Koqo Kokedhimi nuk ka me mandat deputeti. E zune hakat e Hermanit qe vdiq i mashtruar...

Komentuesi , si eshte kjo puna e Hermonit qe vdiq i mashtruar. Nga kush. 

Peisazh i njohur smiley .

c;evrrope zeza!   eshte bere si bashkimi sovjetik ne prag te shperberjes!     vetem njerezit pa dinjitet dhe identitet si puna e shqiptareve qe duan 'ambasadore' ne koke per cdo gje, jane per shkrirjen e shteteve kombetare ne evropen e bashkuar.

pervoja tregon se ''eksperimente'' te tilla  per shtete me identitet mbikombetar kane deshtuar.   shih bs-ne,jugosllavine,cekosllovakine, dhe ne vazhdim ukrainen,maqedonine,e ndonje tjeter.

prape jemi me vonese ne histori.   te gjithe te tjeret forcojne shtetet e tyre kombetare, ndersa ne vazhdojme copezimin ne vilajete dhe principata.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).