Shqipëria e Madhe në sytë e Italisë fashiste në 1940-1942

Gjatë pushtimit të Italisë fashiste, që kishte nisur më 1939, në vitin 1940 nisi të botohej në Shqipëri “Drini”, buletini i përmuajshem i turizmit shqiptar. "Drini" kishte si Drejtor përgjegjës Dott. F.Tagliarini-n, ndërsa Kryeredaktor S. Shkupin. 

Fotot përshkruajnë Shqipërinë që zbuloi Italia dhe mundësitë për të bërë turizëm në atë kohë.

 

Shënim: Kliko sipër për ta parë foton e plotë në galeri. 

26 Komente

+1

fotoja e pare si para-ardhesja e Tunes 

paskan promovuar edhe turizmin e gjahut..

Foto malokesh bjond.

4 foto jane njerezish, 2 kane floke te erret, dy bjonde (por njeri eshte femije keshtu qe nuk quhet). pra ta leme si kategorizim foto Shqiperie

Ti vete qeke Brun me sa shihet.

po kam qene dhe bjond

Fotoja me interesante ishte ajo e parafundit, keshtjelle buze detit ne mal, diçka madheshtore edhe nga ana arkitektures. 

Keto fotot e rralla dhe mundesisht ekskluzive jane bere te perditeshme.

arkivat italiane jane te mbushura plot. ka bile dhe video te kohes.

Kush e ka vene kete titull idiot? C'lidhje kane me " Shqiperine e Madhe" keto foto? Keto jane bere ne territorin e Shqiperise aktuale, me perjashtim, qe asaj kohe mbretku yne, s'ja kishte dhene akoma Shen Naumin Yugosllaveve. 

s'kishte me mbret kur erdhen italianet. ai iku para tyre. dhe shen naumin nuk e dha dhurate por e nderroi me vermoshin, ate gungen ne veri te shqiperise, qe perdorej per kullota.

ne shen naum nuk kishte ngel me kembe shqiptari (prej kohesh). prandaj ai e nderroi me nje territor ku shqiptaret ishin prezent, dhe jane akoma sot.

Shikoji mire dhe njehere. Ke foto nga Prizreni dhe Ulqini qe nuk ishin pjese e territorit te Shqiperise.

E pashe mire moj Gjembushe, dhe prape s'me dalin llogarite me kete " Shqiperine e Madhe". Sidomos kur shoh dhe vet Taljonet qe ne krye te gazetes perdorin skicen e hartes se Shqiperise aktuale. Titulli me i sakte do ishte " Foto nga Vise me Shqiptar ", por absolutisht i "Shqiperise se Madhe" ; gjithmone nese ky term qe po futet kudo, ekziston. 

Dmth okupatori italian i bente reklame turistike atdheut tone?

e para, kish nje qeveri shqiptare ne fuqi. (siç ka sot ne kosove mnjf, apo ne irak apo afganistan, etj)

ndersa e dyta, reklame i behej italianeve, ndoshta me qellim te popullonin shqiperine, siç do ta bejne dhe po e bejne sot pak nga pak.

Asgje s'kuptova. Deri ne 1943 ishim zyrtarisht te pushtuar nga italianet dhe ishim vartes te mbretit Emanuel. Dhe reklamat, normal qe per te huajt behen jo per vendasit. Po te donin ta popullonin me Italiane u jepnin atyre prona dhe privilegje ne Shqiperi.

Eshte fatkeqsi te mendosh qe akoma edhe sot nuk e dime mire- po MIRE ama, historine e popullit tone. 

komunistet nuk kishin asnje interes qe te mesohej historia, sidomos ajo e kohes se zogut. ky duhej me çdo kusht te paraqitej si satrap, injorant dhe i prapambetur, po ashtu edhe si tradhtar i kombit.

nderkohe qe ishte mbreti zog qe kreu I PARI shkollimin, elektrifikimin, industrializimin, dhe EMANCIPIMIN E GRUAS shqiptare. ajo kishte te drejte vote dhe pjesmarrje ne ushtri, perpara asaj FRANCEZE (vendit me te emancipuar te europes ne ate kohe). 

imagjino dmth.

te gjitha keto mbreti zog i beri duke e lene popullin te ndiqte traditen e tij, te jetonte ne qejf te vet si t'ja kishte enda atij. jo t'ja ndryshonte mentalitetin, ta forconte te punonte neper aksione vullnetare, ta zhvishte nga pronat, nga individualizmi dhe dinjiteti, siç bene me pas komunistet.

 paraqitej si satrap, injorant dhe i prapambetur, po ashtu edhe si tradhtar i kombit.

Plus: Frikacak,Hajdut e Vrases !! I ka kapitalizmi keto..ti ke mendimin tend smiley !!

ik shkerdhate mos me cito. merru me diçka tjeter.

Dini gje cilin vend te Shqiperise pasqyron ajo foto e parafundit? Se une s'po arrij ta kujtoj dot.

eshte ne Ulqin.  keshtjella e Ulqinit.

Pavaresisht cilesise se fotos duket shume e bukur.

meqe  (s)ra llafi.smiley, italjanet  Ulqinit i thone Dulcigno. besoj edhe spanjollet.. mirepo dikur, Servantesi  i famshem ka qene ne Ulqin, i zene rob nga nje grup piratesh, thone..

nejse, po mendoja, me sakt po spekulloja.smiley.:  ka shume mundesi qe Servantes emrin e personazhit  Dulcinea  te Don Kishoti, ta kete huazuar nga Dulcigno, Ulqini.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).