Ura e drurit që lidh zonën e Manastirit në Zvërnec është shkatërruar. Në një video të publikuar në rrjetet sociale duket sesi “ka humbur” një pjesë e urës, për shkak të amortizimit. Turistët që vijnë deri këtu mjaftohen me një foto nga larg të Manastirit dhe iu duhet të kthehen përsëri. Për të dytin vit radhazi, ura e drurit është lënë në mëshirë të fatit, pavarësisht se konsiderohet si pjesë e trashëgimisë dhe e peisazhit të zonës. Rreth dy vjet më pare, në gusht të vitit 2014, ura ishte rikonstruktuar nga Ministria e Kulturës në bashkëpunim me autoritetet vendore.

Duket se ndërhyrja ka qenë e dobët dhe ura është shembur përsëri dhe vazhdon të qëndrojë në atë gjendje prej gati një viti tashmë.

Marrë nga lapsi.al

14 Komente

Po kte  e pat ndertu Mrika me doren e vet apo gabohem une , paska vjedh Ron Tarja gozhdet .

smiley  Ron Tarja smiley  O te marrte e mira te marrte smiley

smileytipike mafje italje

 

Duhet patjeter me dru ura apo mund te behet edhe me beton! 

Nga te kemi moj ure?

nga lumi qe te me marre smiley

Edhe sikur ta bejne me beton prape do te shembet sepse interesi i disave eshte qe turistet te pakten nje distance relativisht te shkurter (20 apo 30 metra) ti bejne me varke. Cmimi eshte 100 leke (te reja) per koke pa kupon tatimor. Jetojme ne Shqipni, me falni ne Laberi.

ska shtet fatkqesisht 

Pashke te paqta ne fillimMaji nga Vlora e Dashurise!

Keshtu uroi dje ajo e Kultures. Mirela Shqina.

 Verën që shkoi vetëm nja tre-katër dërrasa mungonin, kurse tani paskan mbetur 3-4 pa u hequr 

Ja 

e prish prifti se bezdiset nga vizitat e njerzve e fotot qe behen.

komentues, ti dhe ne kabinet te ministres te ishe sdo e ndiqje kaq mire cdo deklarate te saj smiley

Ore Shqina e PS-se e ka me ty , se ti e perbalte kur the qe tyrben e kishin ba me termoizolim me lesh xhami, te ajo tema me ate shpine qe po prishej. Urno qer ka shkrujt per ty:

Perkunder perbaltjes e genjeshtrave me bisht,
TYRBJA e Kapllan Pashes, po del ne drite fale punes se prof Pirro Thomos e restauratoreve.

Puna dhe profesionalizmi bejne ndryshimin mes fjalepakeve punembaruar dhe zhurmuesve te baltes.

Ne pak dite mbarojme dhe gjelberimin e ju ftojme ta vleresojme se bashku ne vend dhe jo nga frengjite anonime te fejsbukut.

Po kam nje mik qe duket e ka ne qitap te miqve dhe sa here shkrun kjo trangullesha e kultures aq here me del dhe mu.

Plus qe kete te Pashkeve e ka merak vete ajo qe t'i lexohet. smiley

Ure druri ne uje! E perjetshme nuk ka si te jete!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).