Muzikë dhe entuziazëm në një nga sheshet e mëdha të Romës. “Fanfara Tirana” ka interpretuar mbrëmjen e 1 majit në koncertin më të madh live që zhvillohet në Itali “Primo Maggio 2016”. Orkestra frymore shqiptare është ngjitur disa herë në skenën italiane në sheshin San Giovanni të Romës dhe ka ngjallur entuziazëm në publik. Në këtë skenë orkestra shqiptare ka interpretuar krahas artistëve më të njohur italianë, si Max Gazze, që është është më i famshmi për momentin në Itali, Fabrizio Moro, Peppe Barra, etj.

Koncerti i madh live në Itali është transmentuar nga RAI, ndërkohë që orkestra shqiptare performon së bashku me grupin Modena City Ramblers, një ndër grupet më të njohura të muzikës folk në Itali. Me një entuziasmi të madh, koncerti ka vijuar deri në orët e para të mengjesit të ditës së sotme.

Orkestra Frymore Fanfara Tirana është grupi i vetëm shqiptar ka arritur jo vetëm të eksportojë artin shqiptar në botë, por edhe të ketë famë e sukses ndërkombëtar.

Video

20 Komente

Orkestra Frymore Fanfara Tirana është grupi i vetëm shqiptar ka arritur jo vetëm të eksportojë artin shqiptar në botë

 

po ça arti shqiptar eksportojne keta ?  mos e ekzagjero kot.  -si nje orekester ballkanase jane profiluar, kopje e orkestres frymore te Goran Bregovic e mesviteve 90-te. -madje  ne te njejten menyre luajne edhe muziken: nje perzjerje tingujsh nga  vegla frymore me tallava cigane.

Nuk e di a do jene ata çunat qe ishin ketu para nja 10-12 vjetesh, Fanfara Albanese. Vidioja nuk jep figure e ze. 

Cilen video po shikon ti Pjer? Se mua me del. E pe te gjithen?

Une po shoh vidion-fotografi smiley gjembo 

leje te ngarkohet ca. se ne fillim ashtu duket sikur nuk punon.

Leje sa te dush Profilo, nuk fillon qe nuk fillon. 

provo ti ngresh ca volumin mrroklles..

po figures ca ti levizi ?

Ajo ishte shaka per Gjembin, Belulo, se ka bo nje pyetje budallikshe smiley

Pjero, une lexova komentin e pare. the qe  ta merr me miza dhe bëzhzh.. ska ze dhe figure

Pjeri po klikon me inat dhe fort tek foto e artikullit duke pritur te levize e te bucase kompjuteri i tij me ze. Nuk eshte munduar fare te shikoje qe ne fund te artikullit ka nje link qe thote "video".

Gjembo, po une aty klikova, apo me merr per budalla fare smiley Nuk e pe pergjigjen qe i dhashe Profilit siper, qe ta kuptoje se pikerisht tek Vidio-ja klikova. Une pij, ti dehesh  smiley

Pjero provoje njeher ; fike dhe  rindize komjuterin.. ti e ben me kenaqesi kete..smiley

Po Hysni Zelen ku e kane kta... hahah

Fanfaren i kom pas marre per dasem bashke me Hysni Zelen. Bukur doli, po nuk nigjohen dot me shume se per nje ore se fillon e te dhemb koka...smiley

Bastardizim. 

Kopjace te dobet te G.Bregoviçit a thua nuk ka instrumenta dhe motive muzikore me shqiptare.

San Marino, paska cuar nje tip Leonard Cohen like, ne Eurovizion.

meqe jemi te arti, shpetum pa rene, ka thene Inva. Me siguri per naj skene diku ne naj vend te humbur ne Amerike, do thosh shkaba.
Ja do u vije radha dhe ktyre, sa te perfundojne mobilimet e zyrave dhe haleve te kryeministrise

Prite se nuk po i del linku...

Pastaj kush po e degjon muziken klasike? Keta nuk degjohen askund. Te ishte ndonje Rita Ora apo Xhastin biber edhe mund te quhej por Inva Mula? Nc nc nc plz lol

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).