Ditën e djeshme, rrjeti shpërtheu me zemërim pasi disa policë bashkiakë i morën karrocën me kokosha një gruaje. Bashkia ka vendosur t’i pezullojë policët. Ndërkohë, gruaja në fjalë ka vendosur të rrëfejë historinë e saj të dhimbshme për Nisma thurrje.
Ja çfarë thotë ajo: “Unë jam Trëndelina Aliko. Kam lindur në Elbasan dhe jam 52 vjeç.Vij nga një familje me tetë fëmijë dhe prindërit tanë kanë punuar gjithë jetën në Metalurgjik. Kam tre fëmijë, dy goca, një çun. I kemi rritur me thërrime kur i thonë llafit.

Jeta ime ka qënë një karvan i rëndë hallesh e vuajtjesh. Në 1991 morëm një shtëpi sociale, aty në Elbasan, brenda Metalurgjikut E morëm me leje nga organet që ishin atëherë. Ishte e pabanueshme, por ishte e jona. Ndoshta ndër të paktat raste gëzimi që më ka dhënë kjo jetë. U vumë bashke me burrin dhe e rregulluam. Futëm dhe letrat për legalizim, por nuk arritëm dot ta gëzonim. Erdhën këta që privatizuan Metalurgjikun dhe na nxorrën nga shtëpia. Nuk dinim si të mbroheshim, thjesht nuk dinim si të mbroheshim. Ata ata ishin shumë të fortë për ne. Ne ishim një plesht përpara atyre. U dorëzuam.

Erdhëm në Tiranë me shpresën e një jete më të mirë. Jetojmë me qera. Çuni ndenji pak dhe kur s’bëri dot gjë as këtu, iku në emigracion. Tani jetojmë me njërën nga gocat, se tjetra është martuar.

Gjithë burimi ynë i jetesës është ajo karrocë kokoshkash. Është drita e syve tanë, buka e përditshme. Mundohem që të kënaq njerëzit dhe e ndjej që ata kënaqen nga kokoshkat e mia. Të gjithë m’i lavdërojnë. Vajzat e shkollës aty afër vijnë të gjitha blejnë tek unë dhe kjo më gëzon. Si çdokush që do të gëzohej kur njerëzit ja bëjnë hallall atë lek që i japin.

Fitoj 700-800 lek në ditë. Por jo çdo ditë. Kur bie shi pershembull. Dal dhe rri tek vendi i zakonshëm, më tepër që të jem në paqe me veten. Por une e di, askush nuk blen kokoshka kur bie shi. I shoh njerëzit që nxitojnë prej shiut dhe as kokën nuk kthejnë. I kuptoj.

Dhe kështu ikën ajo ditë. Ndodh që shiu zgjat me ditë të tëra. Dhe gjëja që mendojmë bashkë me burrin është çfarë do të hamë? Me se do të paguajmë qeranë?

Tani që jam edhe e sëmurë, hallet shtohen edhe më. Këto ditë që është hapur pak koha, kam punuar pak më gjatë që të mblidhja lekët për ilaçe. Me duheshin edhe 600 lekë që t’i plotësoja dhe thashë se me të djeshmet do të më plotësoheshin. Por ndodhi ajo që ndodhi.

Nuk dua të punoj pa rregulla me shtetin. Ja shikoni që kam çuar kërkesen për paisje me liçensë që në Dhjetor vjet, por s’më kanë kthyer përgjigje. Por mua më duhet të dal, se dua të ushqehem e të paguaj qeranë…çdo ditë. Prandaj nuk pres dot derisa të më kthejnë përgjigje.

Edhe dje, kur erdhën ata zotërinjtë, u munduam t’i sqaronim, por ata na thanë që ashtu ishte rregulli. Prandaj dhe vajza ju njoftoi juve të Nismës Thurje, sepse vetë nuk dinim si ta zgjidhnim.

Gjithsesi ajo histori, iku. Juve si Thurje, ju falënderoj shumë për ndihmën që na u gjendët për gjobën dhe për ilaçet, ua kemi borxh.

Sot kur dola nga spitali, vajza më tha që në internet aty janë ofruar shumë veta për të na ndihmuar. Qava kur m’i lexonte ato fjalët që kishin thënë. Qava sepse e kuptoj që thellë-thellë njerëzit janë të mirë të gjithë. Është koha që jetojmë ajo që i detyron disa të nxjerrin anën e keqe.

Unë i bekoj nga zemra dhe iu uroj që Zoti t’i shohë të gjithë në shtepitë e tyre e në familjet e tyre, mbarë e mirë. Një mijë herë zoti i bekoftë. Por faleminderit! Ajo që do nëna, është vetëm të më jepet ajo liçenca dhe të punoj e qetë. Vetëm këtë. Nëse ka mundësi do t’u kërkoja të gjithëve t’i dërgonin një mesazh kryetarit të Bashkisë që të më nxjerre Liçencën që të punoj pa frikë. Dua të jetoj jetën që më ra në pjesë, ashtu me halle dhe vuajtje siç ma caktoi Zoti, por dua ta jetoj me dinjitet”.

Burimi: Nisma Thurje në Facebook.

169 Komente

rilindja e llumit dhe e shpellareve

Rilindja Demokratike -  llumi i lumit te llumit - PD 1990 1997 , 2005-2013 , sa shume tragjedira ne keto vite! Kjo nuk  eshte asgje ! 15 vjet ne pushtet !

Nga rilindja ne rilindje !

tragjedirat i krijuat ju labet. ju i krijoni gjithmone, ngaqe jeni koqe. s'ka nje lab, me dy pare mend. apo njef dike ti ?

ne fakt juve nuk jeni mesuar te jetoni TE LIRE INDIVIDUALISHT. pa qeverisje nga dikush. 

berisha e la shqiperine pa qeverisje, TE LIRE. juve ja u futen ata te piramidave dhe dogjet vendit? ja u futi Rama, dhe prap dogjet bulevardin. neser do t'ja u fuse prap ndonje tjeter dhe prap do te digjni diçka. se e keni tashme VES.

 po ik ore qeefsh udhet e tua se nuk merr vesh zanafillen ti

pergjigju or lab me gjys opinge, apo nuk ke argumente ?

berisha e la shqiperine pa qeverisje

 nuk kam asnje argument tjeter, me te mire ,  pervec kesaj qe pohon ti

o rryp kaishi

Ne cilin vend te botes ka nje vend "pa qeverisje" ?

nuk kupton ate qe them une ti toçi. nuk je bere te jetosh VETE, por do nje komandar te te drejtoje, sa me i ashper te jete komandari aq me shume e do ti loqja. (berishen e shan se nuk ta zhyti koken ne mut, siç ta zhyti enveri. nuk te vuri me hap taraca)

prandaj u bete ju HAJDUTET ( qe keni si motor jetese thenien : koke lash, koke mora) te gjithe pa perjashtim Enverista. 

berishen nuk e do e gjithe Tropoja jo me Laberia, po nejse  ti si i felliq qe je patjeter do te hidhesh ne krahinizma gje te cilen une nuk permenda gje veriun apo jugun si berishist qe je e keni zanat te kaloni ne ceshtje te tjera, te percarjes dhe epiteteve krahinore, ne kohen e Enverit nuk ka pat as nje grim ndarje te krahinave njerzit ishin te bashkuar veri jug,lindje perendim nuk ka pat anje mentalitet te tille ndares

Ndiqe pak kete deshmitarin nuk eshte nga laberia

https://uk.search.yahoo.com/search?fr=mc...

dmth tu mush menia qe ju leberit i fillut tragjedirat shqiptare. bravo, fillove te zgjuarsohesh qe nga ky moment.

pervete ja u fal krimet gjithnje, se i beni nga karlliku. nuk i beni nga keqesia. 

  ka me krim se  rekurtimi i mercenarve ne veri  kunder `jugu komunist` ?  Ja kete bete ju koqet  !Dogjet vendin dhe mbytet njerez te pafajshem ! U larguan njerzit ne emigrim si ne kohen e turkut ,  e dogjet vendin dhe renuat per 24 ore ! 

Historine politike dhe ekonomike  e kni shkruar me boje te zeze ju  !

cilet mercenare rekrutoi ? veproi siç po do ti, nepermjet shtetit te forte dhe ja qite nonen, u pite gjakun malokve sikur te ishit vampira. i theret me hanxhare.

mos verteto ate qe po mbroj une, qe jeni trapa, budallenj, te paafte te reflektoni. 

Ta ka bo i gjo noi lab ty, se kot nuk lesho robi te tilla kopace. 

me kane spiunu ne kohe te dulles, ne fakt. por te gjitha sa po them me lart jane thjesht OBSERVIME. nuk jane shpifje ndaj tyre.

Po leri pordhet me rigon, se snglei verior ne PD pa i dale tesera e spiunit te UDBse. Ca do bejme, ti veme damken ter veriut? Le koqen e namin. 

çfare po thua ? behet fjale ne kohe te enverit jo te pd-se. s'me ha kari per pd e sal, po deshe me dit.

Po ca rendesie ka? Ti pergjithson baze nje eksperience personale. Sot na del qe nuk ngeli verior ne PD po te them pa teser UDB-je? Ca do bejme, do pergjithsojme ter veriun? Sa per Salen, mbase ste ha, po njecik te gudulis. 

po ç'lidhje ka tesera e udb-se me çfare po analizoj une tek postet lart ?

apo çi qi temen, ti je msu me postu pa lidhje.

Po ca analize a derzi? Ke thene vetem gomarlleqe.

jane fakte historike ato qe kam thene. 

dhe i thashe (per KUNDERPESHE) sepse labet e kane me salen nate e dite davane e tyre (shifja atij ilirit sesi i ka rendit faktet apo ato datat, qe ja vesh sales, si krime). thua tu kete bere diçka ky sala malazezi i udb-se ? 

hajt ti mendje prehti çfare mendon ? apo e shtyu UDB-ja salen qe t'i lente laberit pa udheheqje me dore te çelnikte ?

Ik fli se eshte vone, po dlet percart. Ik se mund ta mbrosh bajraktarin qe te kane vene leberit mbi krye edhe neser. Doli cik i shitur te hasmi, po ci temen; kaperdin dhe me keq ti. Ndjese qe te ngava.

duhet te jesh me lart se une te me japesh ndjese. apo kupton ? 

ti nuk me cik as themren, aq poshte je ne krahasim me mu.

leberit e fisem , ata qe shpallen pavaresine e qe ishin palca e kombit u arratisen apo i vrau dulle djegesi ne 45-en.ata qe mbeten ishin llumi i laberise te dehur nga pushteti qe u dha dulla.

Ja kaq ishte puna e profilit,  te hedhi  `laberine "  ne tavoline dhe hapet muhabeti ne "drejtimin e duhur,", jo labi, jo maloku, jo lushnjari kavajsi elbasoni, 

dhe serbit  e grekut nuk do ti shkonte ne mend nje stragjedi kaq e bukur sa me   i nda njerzit ne grupe dhe krahina , pa kuptuar thelbin e gabimeve te njerzeve qe  kane drejtuar ate vend , ose drejtojne sot ! 

Ku ka me mire se, njoni ti bi gozhdes dhe tjeteri patkoit !

po ti kur shan salen pse e ben ? he labi, hapna zemren ?

Une nuk permenda salen une permenda Partine Demokratike ! Dhe ky eshte edhe gabimi qe partine ti e identifikon me personin, e ku eshte ndryshimi struktures partiake demokratike nga ajo komuniste ne kete rast ? Se ty menjehere te vajti mendja tek Sala, ne fakt ai eshte aty per me shume se 25 vjetn ne krye gati 10 -15 vjet pa pak se enveri ne krye , 

une nuk permenda Salen, as veriun as jugun pra ti po diskuton asgje nga ajo qe une diskutoj,

nuk jam une po je ti qe e identifikon PD me salen dhe verioret. ndryshe nuk do t'i jepje ato datat si tragjedi te kombit. krejt e kunderta ne fakt po ndodh, tragjedia kombetare po ndodh ne keto momente. kombit po i qihet nona, po emigron ne mase.

ndersa sala i solli atij VITALITETIN NATYRAL, prej lirise (se veprimit) qe i dha. duke mos qene (ndoshta) i afte ta shtypte. 

ndersa socialistet ne pushtet jane lakejte e perendimit. bejne ç'do europa dhe bankat qe i financojne. do e mbysin popullin ne borxhe dhe ne taksa. per dy pula, do i kerkojne katnarit katerqind veze si takse.

hajt nashti, se s'ke argumenta. ik ne fli apo jeto me asistence dhe ti ?

e vertete eshte qe labet jane palca, por jo truri i kombit. fiks palca. pa labet s'ben dot SHTET ne fakt. pranej dhe atje u vendos flamuri. nuk ishte rastesi historike apo gjeografike, zgjedhja e Vendit qe u be.

ata qe shkun dhe kuptuan kaq gje, nuk ishin vete leber. ishin burra me te zgjut se kta.

Nuk e kuptoj se perse ka pezulluar policet gjinua i fiqve. Nese kane vepruar sipas direktivave dhe rregullave, gjinua te shtrengoje bythen e te pranoj se problemi eshte me politikat dhe rregullat bashkiake, dhe te marre masa e ti rregulloje. Te shofi dhe ata qe kerkona 6 muaj per shqyrtimin e nje leje karroce kokoshkash. Prandaj ti dhane votat o gjino, jo se lu basketball me corape te gjata me kryeministrin. 

Ska lidhje Erioni me kete. Leja eshte kerku tek Minibashkia nr 2 ku drejton nje palle e LSI me duket. Aty ka qene qe ne kohen e Lul Bashes, pra qe ne kohen kur zgjidheshin direkt e tani emerohen. Me duket eshte ai i Feredates se Peshngritjes  qe i kane dale te gjithe sportistet me doping.

Ne minibashkine nr 2 punohet sikur keta nuk jane pjese e bashkise Tirane. Prishje fasadash, punime ndertimi pa leje, lulishte te zaptuara, parkime ne zonat ndermejt pallateve etj etj qe mos zgjatem une kot me kete palle.

Keto thiatrot gjasme me leje qe ka apliku por qe nuk ja japin lejen nuk i ha njeri. Te gjithe ambulantet ne Tirane i paguajne nen dore policet bashkiake qe kur nuk mbahet mend. Diçka po ndryshon, por duhet evituar aroganca e policeve bashkiake.

Kur kane shku me i marr karrocen kesaj te shkretes mire qe nuk i ka rene damllaja se pale sa arrogante jane tregu. Veçse aplikimi per leje eshte skema klasike qe e ka leju zonjen te punoje e mbrojtur se ka apliku per leje.

Merre me pak rezerve minibashkine nr 2 se nuk e di dhe aq sakte.

...

Per mu ka, se eshte kryetar bashkie, e paguhet (fut rroge e "bakshishe" bashke) qe ti veje punet ne vije. Une te jap 100 raste ku bashkia mbyll njerin sy e ne fakt nuk vjel te ardhura qe duhet te vjele. Te ardhura qe mund te ndihmonin edhe njerez si kjo. Per mu ka ik koha e justifikimit; te shtrengoje bythen. 

O robo, kjo ketu eshte tek lulishtja e re tek Coin, tek Era 2, midis pallatit te kongreseve dhe rognerit, perballe presidences. 200 metra me andej, te rruga e Elbasanit, nuk e pengon njeri po te dale me kokoshka. Aty ku eshte kjo, nuk lejohet asnjeri. Te gjithe duan te dalin te shesin aty. Edhe ata qe shesin banane te rruga e elbasanit. Edhe ata qe shesin cigare te rruga e elbasanit. Edhe ata qe shesin corape 200 metra me andej. Edhe ata qe shesin gurabie. Edhe ata qe shesin canta, parfumera. Megjithate, te gjithe i ke te rruga e Elbasanit, sepse te bulevardi kryesor nuk lejohet. Kjo qenka me e mire apo te shkojne te gjithe te rrasen atje prej kesaj?

Edhe? Une personalish nuk shof ndonje problem me shitesit ambulant. Bile mendoj se ka nevoje per te tille, sidomos ne qender. Nese karrocat do te ishin estetikisht te kenaqshme aq me mire. Jo te gjith kane mundesi ta hane 6 mije leke kasaten te ato klubet aty afer pershembull pershembull. smiley 

Po nuk eshte kjo ceshtja o shkab me zile. Lexo me larte. 

disa robve personalisht u duket normale edhe te bejne gojore poshte monumenteve historike te qytetit, prandaj vihet nje shtet qe te drejtoje.

Besoj se gojoret poshte monumenteve historike duhet te jene nga me eksituset. Ti mos i jep vetem poshte tavolines ne zyre, provo ti japesh njehere edhe poshte monumenteve. Shites ambulante ke edhe te fontana e Trevit, edhe jo me shume se 30 metra nga Shtepia e Bardhe. 

Po si te thash, o mendje tredhut, nuk po diskutoja per kete me Komentusin.  

Kjo eshte me gjynaf me makine kokoshkash se sa pa te. 

Pezullimi do te thote qe ka mungese komunikimi mes kryetarit te bashkise dhe vartesve.

naj video liveleaku mundsisht?

Pikerisht per njerez si kjo gruaja e kisha fjalen ne shkrimin "Te drejtat e njeriut per ushqim". 

Kjo qeveri kriminele "rilindase" jo vetem qe nuk i siguron buken e perditshme, por i heq edhe mjetin e vetem me te cilin perpiqet te siguroj mbijetesen kjo grua! 

Me cfare te drejte ata, qeveritaret, zyrtaret, Vilajet Qyrku, polici, taksidari, apo kushdo qofte tjeter, kane te drejte dhe akses ne parate publike, ne te mirat materiale, ne te drejten per te ardhura, me shume se sa kjo grua??? 

Te pakten, kjo dhe familja e saj, kane dhene nje kontribut, kane derdhur djerse me punen qe kane bere dikur ne Kombinatin Metalurgjik. 

A eshte shtetase e Republikes se Shqiperise kjo grua, me te njejtat te Drejta si Bujar Nishani, Edi Rama, Blendi Klosi, Koco Kokedhima, Sali Berisha, Lulzim Basha dhe Ilir Meta??

Pse kjo grua duhet te vuaj per ilace, buke dhe strehe? 

Si kjo zonje jane me qindra mijra ne Shqiperi. Per fat te keq!

Beno, c`ne ne Skandinavi ti, ti sikur ishe ne Itali.

Nqs bukuria e qendres se kryeqytetit ku bejne paraden kriminelet e veshur me kostume deputetesh e ministrash e drejtoresh, a pronaresh fasonesh, dhe te atyre me xhama te zinj dhe me eskorta makinash te blinduara eshte me e rendesishme se frymarrja e asaj qe nuk ka asnje atribut nga keto te lartpermendurat, dhe do te jetoj me dinjitet, atehere ne te tjeret qe kacafytemi me mbijetesen cdo dite te jetes sjemi gje tjeter vec se te vdekur te cilet presin 75 vjet mbi toke te varrosen

Sa me shume video te tilla aq me shume pike per qeverine.... Por imbecilet e bashkise shkojn e pushojne policet nga puna. Policia mos the preket, ndryshe do I ulen piket.

 

 

Pavaresisht historise se dhimshme te kesaj gruaje dhe familjes se saj, nuk mundet te tregetosh ushqime pa u licensuar dhe zbatuar regullat e sigurise ushqimore. Nuk duhet toleruar ne kete aktivitet informal pasi kemi te bejme me shendetin e njerezve dhe kryesisht femijeve. Ka me 10-tra (ose ka pasur me pare) shitesa ilegale ambulant qe pergatisin (nuk e di se ku e se si sanduice me sallam, veze etj, dhe ua shesin femijeve ne pushimin e madh nga gardhi i shkolles. Ato ushqime jane pa kurrefar kontrolli dhe nese helmohen femijet hajde ta gjesh pergjegjesine. Ketyre jo vetem qe nuk duhet lejuasr dhe sekuastruar malli dhe asgjesuar, por duhet te cohen edhe gjykate per denime alternative ose burg.

Ec e gjeje me ket lloj, nga njera ane pretendojne doreheqje drejtuesit te ministrise per pune te aksidentit rrugor, ne ane tjeter poshte qeveria sepse mori masen mbrojtese per qytetarin

po mire mo berber, po kur deri dje babai i tahirit shiste ilace kontrabande, pa i kalu kontrollit, ca ishte?
Apo populli helmohet vec prej kokoshkave, jo prej ilaceve te skadume kontrabande?

 

hahahahahahahah i modh je! Nese ka shit ilace kontrabande duhej te futeshe ne burg o Bredho si dhe te gjobiteshe. Nese qeveria e kriminelit sali nuk e ka bere tregon se ishin vete te koruptuar. 

Jo vetem kaq, keta duhen therur, mishi t'u behet qofte e kockat pahce, e te ofrohet ne mencat e bashkise, bashke me nei fik si embelsire. Vec te kontrollohen me pare mos kane virusin e Saliut e na infektonet popolo, se na duhet per 2017ten. 

Nga njera ane njerezit kerkojne mbrojtjen e ligjit, nga ana tjeter kerkojne te thyhet ky ligj! Une nuk i kuptoj me njerezit! Kafshet jane me te kuptueshme!

sikur te tregoheshin kaq te rrepte edhe me zyrtaret e larte .ja psh Fullani kerkon demshperblim se I eshte pakesuar mideja .kupton ti nashi smiley

Cilet, qeveria apo gjykata smiley

Po sigurisht qe ka me qindra e me mijera histori te tilla ne shtetin me te varfer te Europes, cfare pret(!?). Gjithsesi, une them se para te denoje ligji dhe polici duhet te keshilloje. Nese kjo zonje eshte keshilluar me pare, kjo mbetet per tu pare. 

Po nejse, kjo sic duket eshte bere politike dhe pastaj kjo zonje do te perdoret (nga mediet e interesuara) e do te perdori (opinionin publik) si tu/ti doje qejfi. Si puna e asaj plakes qe sa here i vinin gjoba jepte emrin e komshijes dhe kanakari (TM "il barbiere&quotsmiley i Bashkise (se ka kanakar te ri apo jo kozi?) shkoi e mori dhe per qafe e ja pagoi gjoben. Eh c'vete! E nderkohe, ligjin ne parlament e bejne ata qe jane te denuar per droge e prostitucion (disa dhe per vrasje) dhe ketu eshte ironia dhe fillesa e gjithe maskarades.

Ashtu sic thote Kothi atje lart edhe mua nuk ma merr mendja qe policet kesaj t'i kene shkuar per here te pare dhe qe kjo mos ta kete paguar vendin qe ka pasur. Por sic duket pagesa eshte shtuar ose eshte nderruar dora. Per shitesit ambulante te mallrave ushqimore (sidomos atyre te perpunuar - akullore, kokoshka, petulla, sandwich, etj) duhet te kete standarde te qarta e rregulla higjenore. Fakti qe ke femije e je pa shtepi nuk te ben te ligjshme te dalesh e t'i shesesh cfare te duash femijes tim qe shkon ne shkolle ne hesap te vet. Do te kisha dashur te dija se cdo te thonin te gjithe keta qe thone "Vdeksh o Erjon" sikur femija e tyre te perfundonte ne spital nga produktet e ndonjerit qe s'ka shtpi e shet per qejf ne rruge. Shume kurioz! 

Por prape problemi eshte tek barkderrat qe kane zaptuar administrate e parlament e qe kapardisen fuoristradave, qe populli te mbylli syte per ata, ata mbyllin njerin sy per popullin (dhe Shqiperia ngelet neklase ne cdo provim).

s'jemi shteti me i varfer, mos shpif !

Une shpif profil-yt? Po ja hiq Kosoven e Moldavine (nese krahason veten me to) dhe c'ngelet? Apo e kishe per Francen?

varferia nuk matet me shifra. por edhe me shifra siç e the dhe vete, nuk jemi me te varferit.

ta bera ate verejtjen jo per gje, por vetem qe mos fillosh dhe ta besosh edhe vete qe jemi vendi me i varfer. 

si dhe atje ku SHTETI eshte i pasur, njerzit jane te varfer, ndersa atje ku shteti eshte i varfer, njerzit e tij jane te pasur.

sepse shteti per tu pasuruar zhvat banoret e tij. pasuria atija i jepet nga varferia (materiale, morale apo shpirterore) e dikujt, nuk i vjen nga qielli. 

 

A don kokoshka zotni?

smiley

Sa turp !

...ndersa zonjes drejtoreshe te QSUT qe sajoi tenderin  (dmth vodhi)   rreth 795 mije dollaro, i propozojme  KM  ti japi denimin e rende:  verrejtje deri largim nga detyra !.smiley

Ku qendron problemi ketu?

Krahasoji te dy zonjat, drejtoreheshen dhe gruan e kokoshkave. E para psh nuk duket te jete tipike shqiptare qe ankohet, e dyta ne te kunderten sikur mban hallet e vuajtjet e gjithe vendit, i pershtatet idese se shqiptarit "te vertete" te Edi Rames. Jo çuditshem, ka trajtime te ndryshme per tipa te ndryshem njerezish, nder te cilet rilindasi pozitiv do te kete gjithnje perparesi dhe perfitime, disa miljoneshe apo jo, perkundrejt shqiptarit ankues e te vuajtur. 

Sigurisht, edhe une me ty jam. Ta bejme si dora juaj andej. Te vijme te zaptojme ca te na doje qefi, te vrasim shtetin e pastaj te ankohemi se pse s'ka shtet. Ka me bukur? Gjithe jeten viktime.

Po me ben kurioze. Si ia ben dora jone kendej? 

Cfare kemi zaptuar? 

pyet pronaret tiranas (jo dibranet qe bejne si tirons" e qe kane toka ne allias, bathore e gjetke.

Pronaret tiranas qe jetojne aktualisht tek Komuna?

hehe me pelqen se si ngele si e dhjere. Mendja qe keni e kane shkrdhyer kete vend dhe akoma doni te vazhdoni. Komuna e ka cdo toke te shitur nga pronaret tiranas qe jane pasuruar, asnje meter te zaptuar,ato qe permenda une kane si banore vetem hajdute e zaptues qe kane vrare tiranas kur kane kerkuar token e vet

ti shkerdhaten nga jugu, do te perzejme nje dite. normal qe do ta blesh token ti greku a rumuni. se nuk eshte toka jote.

ndersa verioret jane ne toke te tyren NE TIRANE !

sigurisht qe jane ne token e tyre. jua ka pjelle mamaja juve token kudo qe shkoni. ndaj jeni zona me e pasur dhe me e begate dhe me e kulturuar ne shqiperi. vdesin antropologet per juve

normal nuk jane si ty, pa nene fare. apo s'ke babe ti ? si ishte ajo historia tende, nene dhe babe te pa martuar kurre, keshtu sikur tregove apo jo ?

Shkabe, une jam nga Shkodra. Nje apartament ka familja ime dhe nje toke te vogel. Edhe te na falej mundesia te zaptonim gje, ne Shkoder, ne Tirane a kudo tjeter qytet ne ate grope vend, nuk do ta zaptonim. Ka te beje me ajrin mbase qe nuk na pelqen.

e kam pare sa s'ju pelqen ajri, se sa nuk zaptoni e se sa qytetari keni, e kam pare

Eshte normale. Je shkabe, s'te shpeton gje ty. 

Vetem per ajrin e sterndotur eshte per t'ia mbathur Shqiperia, nuk mund te them per zonat trendy dhe ekologjike si Komuna apo Gerdeci. Flas me teper per Shqiperine tjeter, aty ku s'jetojne shqiptare. 

jo mo vlla, ne shqiptaret kemi qene gjithmone te njerzishem. ne dore te kujt jane njerezit me te ardhe turp. turp. po po turp! 

Une them ta lejojne kete gruan qe te shese my aty tek lulishtja e sapondertuar. Pastaj ata qe punojne ne dyqane dhe paguajne taksat me te cilat eshte ndertuar lulishtja, vetem ne qofshin budallenj te vazhdojne te paguajne miliona leke qira e taksa. Mos jane gje te njerkes ata?

T'i vene kycin dyqanit dhe te dalin mu ngjitur me kete. Te vijne me ushqimore, me librashites, me kinkaleri, me kasape. Po mbyllen dyqanet, jane zyrtarisht po aq te papune sa kjo gruaja. Apo te leme vetem kete gruan sepse e zaptpoi lulishten e para? Me i shkathti, me i shpejti? Ligji i malokerise?

Te gjithe shitesit, nuk kane fare pse te dalin atje ku eshte caktuar per biznes, kur mund te perdorin hapesirat e gjelbra per biznes. Fundja, kete po kerkon populli qytetaridashes.  Le te mblidhen aty tek lulishtja, te zbythin kalamajt e zhurmshem qe duhet te rrine ne shtepi, te nxjerrin te gjithe nje kuti kartoni dhe te shesin.

Po erdhi shteti, ta zbojme deri sa te kemi nje shtet qe s'te luan. Pasi te kemi nje shtet qe s'te luan, kutite e kartonit t'i bejne tezga, tezgat t'i bejne kioska, kioskat pallate shtatkatesh, e keshtu me radhe ne cdo lulishte pa perfundim. Kush do te na ndaloje, po patem shtetin qe s'te luan?

Nga lulishtet te shkojme te parqet, nga parqet te shkojme ku te na doje kokrra e trapit e t'i shkrdhejme ndjenjat qytetit. Fundja, e provuam nje here dhe e dime qe funksionon. Ah... pastaj dhe duhet te ankohemi me patjeter per katrahuren urbane, berjen si afganistan, etj, etj. 

Ore keni perendi ju apo jo?

Do na shpjegoni ca eshte kjo lufta kunder informalitetit apo jo?

 

Informaliteti eshte pak a shume ai qe po perdorni ju ne itali per te shkrdhyer qytetarine vendase dhe per te cilen ju shohin italianet si minj halesh. Shiko si e keni bere italine.

https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t...

O na hengsh topet, po ti nga na studiove?

O shkabe po pse je me ngjyre per vete kujton se dhe bashkeatdhetaret e tu qe kan emigruar jane me ngjyre lol

 

dhe ne mos i paci vjedhur punen dyqaneve italiane me rrecka, ua keni vjedhur atyre qe lajne rreckat sipas ligjit duke i lare kunder ligjit. same shit, thjehst tjeter zanat. Se sa ndryshe jeni nga keta turizinjte, shko thuaja italianeve qe s'ju ndajne dot per nga neveria, jo mua.

Shish shif te qenkan anku ty ,per ne kshu ahaha

Sa e lumtur jam qe jeton i lumtur ne  Shqiperin socialiste lol

Ju jevgjiterit e Beratit jeni komunist te flakte ...se dore e bardhe te kuq nga Berati nuku ka smiley lol

(tradhtove dhe veten qe gjete foto nga rraca jote smiley )

e shumta ndonje katundar nga Skrapari qe ka migruar ne kohen e qoftlargut Dullaverit ...

Po mire kur punon jasht orarit te paguajne ...

hajt mo jemi zemer mire ,do te  te duroje peshku... do hash dhe ti nje kothere lol

 

ti duhet te jesh ai me shall te kuq, plako. Pak i zi po ballcekan vecse

Po. Me kapi shkabua mat. Mall kontrabande.

Fratello po qenke spostuar ne Rome ne piazza Navona, mendoja si ishe andej nga Lungoarno.

Shkabe mqs e solle linkun e mire bere e nxirr ndonje mesim, kur policia italiane toleron te huajt qe dalin per buken e gojes ne njerezit tane i trajtojme si kafshe...

Po c'mesim o kokerr katunari e kane shkerdhyer ate vend nuk e sheh ca kane bere? Policia italiane eshte e paafte po shko ne vendet e hajrit ku i plasin brenda. Dhe ne itali nuk i lene gjate ashtu.

Ahaha i larte je, me thua ti kokerr katunari...

Policia italiane e paafte me kete je akoma me i larte...

Po ku merr vesh ti nga evropa e nga shteti, duket qe je buzequmsht, nuk behet shteti me propagande o trim, duhen fakte e mos e mbro qeverine me mua se je anetar i ri i ti...

nese ideja jote e shtetit eshte te lejosh robt te perdorin per biznes parqet e femijeve, je katnar e shkuar katnarit. 

jo ideja ime e shtetit jane trotuaret e zena nga karriget e lokaleve e su thote gje njeri, muzika ne maje e si ngacmon njeri, zgarat qe e nxjerrin tymin ne mes te rruges e plot sa te duash e ti me tregon shtetin me nje karroce kokoshkash..

shkabe ata katnaret si ty une e ballcekani ne rinine tone i shtynim te moli qe tu nxirrnim friken nga uji...

te gjitha qe shpjegove jane degezim, vazhdimesi i katnarizmit qe mbeshtet ti

e klientelizmit, se kush nuk ka njeri e rrasin brenda pa shume llafe...

si tha ai, une me enverin nuk dinim gje. Ja ashtu dhe puna e xhaxhi Veliut; edhe u jep urdher policave me von gjoba e me konfisku, edhe del si burre i mire pastaj kur i terheq mbrapsht. Si me ate plaken qe shiste spinaq a qepe...

Rob interesant. Psh kan frike ta pranojne qe jane komuniste. Madje e perdorin kete per te ofenduar te tjeret. Ti je komunist u thone. Kaq mjafton qe te mos merren seriozisht.

po ore, edhe saliun ndaj e sulmon Ruci & co. Se eshte me mendesi komuniste.

http://top-channel.tv/lajme/artikull.php...

Edhe eksportet e produkteve me origjinë shtazore si mishi apo qumështi, nuk mund të hyjnë në BE.

Vendim i BE-se nuk lejon eksportin dhe ndeshkon produktet e atyre qe lodhen e stermundohen duke u paguar kafsheve gjithe ato shpenzime per perkujdesje, per faj te ketyre zhulsave qe i bine shkurt.

zhulsa the e?

 

pak e ke.

shqiptar thuj mo mire smiley

 

se njerzia e kultuar i rrisin lopet ne ballkon qe thu ti

njerezia e kulturuar respekton konkurrencen dhe ligjin. sepse kur te del lopa e semure pastaj sepse u shit pa u kontrolluar, ankohesh prape ti. ate avaz ke nese je ne opozite, se nuk eshte se te plas per normalitet ne kete vend

shkaba, te kane vjedhur fjalekalimin e llogarise qe solle artikull qe ul prodhimet shqiptare?

nje  gje skam kuptuar  keto kohe: po dikur,  kur shiste fiq  neper rruge e trotuare ky langaraqi qe eshte tani kryetar bashkie, nuk ka pasur polici bashkiake fare ??  apo ky kishte leje, paguante tatime rregullisht etj...

Ka plot trotuare ku nuk te luan bashkia. Po shkove mu ne lulishte mu ne mes te qytetit, sigurisht qe do te te largojne.

po ti ku e di ku shiste fiq Eri ?    pastaj kudo ti kete shitur, nuk ka pasur leje, ilegalisht i ka shitur.

Belul kush i ka dhene leje Shkabes me na sqaru ne smiley lol

Ore po ate taksen e leshit e bledh qeverria a bashkia? Se prandaj harbojne kulaket rrugeve. 

Shqiperia nuk do te kete rend ligjor dhe rregull per sa kohe qe te mbizoteroje fshataresia ne mendesine e nje pjese te stermadhe, perfshire dhe gazetaret. Shume njerez nuk duan ligj. Duan nje shtet qe t'i lere te bejne c'te duan, dhe pasi ia dalin, paradoksalisht, habiten se si shteti qe lejon te besh c'te duahs, lejon edhe te tjeret me lart se ata te bejne c'te duan.

Duan te lejohen te vjedhin pronen shteterore, te ndertojne pa leje, te bejne biznes pa letra, pastaj habiten se si shteti qe zgjodhen per t'i lejuar ta bejne kete, ka lejuar dhe dike tjeter te beje te njejten gje e thone "po vodhi ajo drejtorehsa". 

Normale qe do te vjedhe, o cope trari, sepse ke zgjedhur nje shtet qe lejon te vjedhesh. Po te lejoi ty ai, pse s'duhet te lejoje dhe tjetren. Vjedh sepse ti, ne vend qe te ankohesh se pse nuk ndeshkohen ata qe vjedhin, ankohesh se pse ndeshkohen ata qe vjedhin. Keto jane pasojat, o katnar trangull.

Magjepsen kur shkojne jashte e shohin qe rregulli funksionon, vijne e shpjegojne me te madh se sa bukur duket jeta kur rregulli funksionon, por po te funksionoje dhe per ata, eshte komunizem, diktature... tamam katunare.

Shembuj te shkaterrimit qe ka sjelle kjo mendesi katunare ka plot.

Ke taksiste qe kane lyer makinat me te verdhe e kane paguar taksa, dhe ia kane marre punen ata qe nuk paguajne taksa. Dhe jaen detyruar qe vitin tjeter te lene dhe ata licencen dhe taksat. 

Ke njerez qe ankohen se u vuri polici gjobe qe nuk respektuan tabelat, bejne namin e permendin varferine se duhet te paguajne kur tejkalojne shpejtesine apo kur vene femijet ne ndenjesen e perparme, pastaj ankohen se pse nje gruaje i vdiqen dy femije.

Asaj gruas i vdiqen dy femije se rregjimi mafjoz po pasuronte diten per djell ish deputetin e Partise Socjaliste.

 

E lejm ket muhabet se e tham, gjona te vogla, nuk quhen.

o katnar trangull, degjo e meso nga qytetari me siper!

Shqiptaret bejne mire te rilindin ne bretkoca a diçka tjeter me pak irrituese ne jeten e ardhshme.

Po ku te len rehat kta me avionet. Mushkonja dhelpra etj etj. Te gjitha i gjejne. smiley

Duket zogjte Saliut, i kundervihen qeverrise qe pushoi nga puna policet per veprime jo ligjore. 

Erjona i ka dhone leje pronares se Top Channel per 100 kjoska ne gjithe Tironen, se Vjollca ka ngel pa buken e gojes, qe me rafte pika, me rafte ... Po te gjitha vendet ku do hapen kioskat jane nga pronat e mamit te Eriones ... nothing to see here ... 

ke kioske paska hapur pa leje ajo? Me thuaj nje te vetme. Klani u jepte rrogen gjysme ne dore e gjysme ne banke punonjesve tch i ka paguar te gjithe me rroge te plote ne banke. shko pyet ata qe punojne. Pyet pak pastaj se sa drita dhe uje kane paguar televizionet e sales. ABC e sales nuk u ka hedhur asgje ne banke

Kjosken e asaj katunares qe i vje era turshi e thartume.Te kom thone mos ha mut me iu kthy pergjigje komenteve te mija se do ta martoj ate Qefseren qe zbriste me radio Iliria ne mes te vapes rrugve te Tirones. 

ja pra qe as e ke idene per ca flet di nje m qe te hash e je thjesht nje dava katnari qe krun bthen e pleqve amerikane dhe do llapesh lart e poshte kunder me te medhenjve nga inati qe gishtat e tu mbajne era moot pleqsh

Zedhendesi i bashkise ketu i gjithe per ne ,duke na sqaruar te gjitha keqkuptimet  uahahahah

Peshku ka gallate (kush tha qe peshku ka ra), ja me shkriu ky tipi qe komento poshte cdo komenti, dhe iu hakerrehet te shkreteve emigrante pjatalares: zhulsa, injorante, katunare qe s'merrni vesh nga shteti, e keni qelb Italine se shisni pa kupon (!!!!). Per kete sjell dhe nje link nga Albanistani ku thuhet se eksporti i patates per ne BE eshte ndaluar per shkak se emigrantet albanez (zhulsa e katunare) mbjellin patate neper vazo lulesh te palara, i ngopin me pesticide dhe pastaj ja japin per te ngrene lopeve te pamitrakuluara qe i mbajne neper banjo, dhe c'eshte me e keqja, qumeshtin qe e mjelin e perzjejne me niseshte e urine lope dhe e bejne gjize pa kripe qe e shesin neper stacione metrosh bashke me sivellezerit e tyre marokene e afrikane. 

Shko nderro doren e mallit plako se ta kane fut, do te bllokohen hundet nga cimento e bardhe qe ke thith (se trunit i ke thene ik pirdhu me kohe).

 

Une mallin edhe e nderroj, por austria per 1% sa nuk zgjodhi nje politikan qe kerkonte te vinte ne pushtet vetem duke shprehur neverine per ju.

Po nuk ka "ne" dhe "ju" mer pall dupi! Nga mbijne ca si puna e ketij mer zot apo si e thote ajo proverba "Nona e budallenjve eshte gjithmone me barre!". Ky antishqipter ekzaltohet se paska dal nje rrot trapi ne Austri qe do me i perzene emigrantet (vellezerit e ketij). Po c'pune te prishin emigrantet merr halldup, apo se komentojne ne nje blog pasi kane mbaluar turnin e pjatave, dhe kjo te duket acaruese surratit tat te palare. Po e ke me studime mer kokrra e injorantit qe nuk emigrojne dembelet e imbecilet si puna jote por ata me te shkolluarit dhe ata qe kane iniciative e krijmtari (ndryshe shtetet e zhvilluara do te kishin bere politika t'i perzinin shtetasit e tyre e jo t'i mbanin). Derr me zile!

 Po e ke me studime mer kokrra e injorantit qe nuk emigrojne dembelet e imbecilet si puna jote por ata me te shkolluarit dhe ata qe kane iniciative e krijmtari 

hahahahahahhahahahhaahha smileysmileysmileysmiley 

Dmth, ata holandezet qe nuk emigruan por ndenjen aty e ndertuan qytete te hajrit, qenkan imbecile e dembele. ju qe i kthyet ato qytete ne hale brenda nje dekade dhe shumefishuat krimin, qenkeni me krijimtari? hahahahahahhahahahahahahaha smileysmileysmiley ca nuk degjon ketu pz. aq krijimtari keni sa po vdesin per krijimtarine tuaj ata "dembelet imbecile". po u rrjedh dashuria nga veshet. lol

ji koherent. hollandezet i ndertuan qytetet duke KOLONIZUAR te tjeret (nuk ka hollanda qytete me te vjetra se shqiperia. kur ne ndertonim shtepia me gure, ata jetonin neper peme si majmunat). sot njerzia emigrojne se nuk i lene rehat te jetojne atje ku kane lindur.

dhe keshtu ka qene gjithmone. nuk leviz prej qejfit njeriu, por sepse e DETYRON DIÇKA ta beje levizjen e veshtire, shpernguljen.

nuk te duket e vertete tyja ? apo tu ka bo ne ty ves, me postu copra fjalesh.

Mire o mire, e dime qe te gjithe i keni mesuar keto smiley faces po lëçit njecike dhe ti megjithese sic duket me shume mundesi ka derri te veshe kemishe e kollare se ti te nxesh ndonje gje. Iu referova botimeve akademike qe nxjerrin se ne pergjithesi nuk ka ndonje ndryshim midis popullates qe emigron dhe asaj qe ngelet mbrapa (prandaj dhe nuk ka "ne" dhe "ju" ), por ne pergjithesi ka nje tendence qe ata qe emigrojne jane me te shkolluar se ata qe ngelen mbrapa. Lëçit e do kuptosh se bota eshte shume me e gjere se Komuna e Pësë. 

Tani, nje pyetje kam* - personalisht cfare fiton duke mbjelle percarje midis shqiptareve qe jetojne jashte e atyre qe jetojne brenda? Para? Nuk besoj se eshte vetem kjo se duket se e ben me me pasion se cdokush qe do te te paguante per ta bere. 

* - Ndoshta perpiqem kot dhe une te te bej ty te llogjikosh, por megjithese mundohem nuk e formoj dot nje identikit intellectual te personit tend (duhet te kesh vuajtuar shume ne femijeri kam pershtypjen se ndryshe kovat e vrerit qe derdh mbi njerez qe nuk njeh dhe qe per me teper nuk ta kane as me te keq, nuk mund te justifikohen).

Mire o mire nuk behen studime me copa gazetash (kjo thjesht pasqyron qe llumi i jashtem ka dale nga llumi i brendshem). 

Po leri keto ti po mu pergjigj asaj pyetjes time. Mospergjigja verteton hipotezen ne kete rast.

Une thjesht percjell fakte reale me më pak pasion se pasioni me te cilin sajoni ju per njerezit ketu, dhe sajoni gjera qe nuk i sajojne as serbet, dhe pa fakte. Ti i sheh faktet me syze emocionesh e te duken vrer, por s'i shpik une, i thote gjithe bota. E dyta, s'e kam vetem per shqiptaret. E kam per te gjithe sojin.

Mire o mire por nuk ju pergjigje prape pyetjes.

T'u pergjigja duke dhene me shume detaje se c'meriton super-bajatja e peshkut "paguhesh nese s'je dakord me mua se njeriu s'mund te mos jete dakord me mua"

Pema e normalitetit ligjor, duhet te vaditet here pas here me lotet e fukarenjeve dhe tiraneve.

Mustakuq Xhefersoni

kshu pra kshu, qe ta mbyll, fatkeqesisht, shqiptaret kane ende nje sasi te madhe provincialesh qe nuk e konceptojne dot shtetin, ligjin, por duan te vazhdojne me kafsherine e 25 viteve te fundit qe lejon perdorimin e hapesirave publike per pervetesim personal, qe lejon zaptimin, me justifikimin e perhershem te varferise. sepse aq u kap rradakja dhe fatkeqesia me e madhe eshte qe kane nje shtet idiot qe denon policet qe merren me llumin per 400 mije leke rroge, ne vend qe ta fuse kete vend ne binare me force, sic eshte futur cdo shtet tjeter qe ka arritur ne piken ku ligji respektohet nga masa prej forces se zakonit (te pakten sa pa ardhur zhulsat e refugjateve). 

shqiptaret kane ende nje sasi te madhe provincialesh

Pse flet keshtu per veten? Une personalisht kam respekt per njerezit nga Ura Vajgurore.

(te pakten sa pa ardhur zhulsat e refugjateve).

zhulsat e Qefseres - do shkruante Qemoli. Por une s'jam dakort me gjuhen qe perdor Qemoli.

ti i kthen pergjigje te dobta. leje me mire pa pergjigje, sepse nga ty dhe ata si ty (me pergjigje koti, pa lidhje) ai ushqehet.

kane jetuar pa shtet miliona vjet. mor rrot kari. nuk eshte shteti tend (kukull) drejtuar nga bota, qe do t'i mbaje shqiptaret. ai sherben t'ju mbaje ju felliqesirave qe nuk dini se nga kush keni pjelle. 

por ditet i keni te numeruara, siç i keni pasur gjithmone. 

Shko ere pirdhu, shkerdhate! Nuk eshte ky rasti per te tregu forcen e ligjit o legen. Kjo nuk eshte as peshk i vogel. Rasti i kesaj eshte jashte hierarkise se peshqeve qe duhet te kape rrjeta e shtetit dhe e ligjit. Kap barkderret o morr, e ndihmo njerez si kjo qe faktikisht edhe kualifikohen si njerez ne nevoje. Patetik leshi!!

shume dakord. t'i ftojme gjithe njerezit si ajo te marrin nga nje tezge e te shesin tek lulishtja qe sapo ndertuan. e thashe dhe lart. Apo t'i thua qe tek lulishtja te lene vetem kete, sepse e zaptoi e para? Te varfrit e tjere te rrine te fryjne syte? ta bejme prape tiranen sic ishte me te gjithe te varfrit. Pse qenka e vecante kjo? Jeni budallenjte e vetes e s'e dini nga ju vjen. koqe

Po kur nuk i krijon mundesi njerzve te fitojne buken e gojes, ose do ti mbash me buke, ose do mbyllesh njerin sy, ose ose do ti ndihmosh te operojne brenda kornizes se rregullave. 

Te lulishtja te lene kedo qe do te dale. Te vene takse operimi, dhe te kerkojne nje nivel te caktuar higjeno-sanitar. Per ty mer derzi Shqiperia eshte nga komuna gjer ke lulishtja qe punote kjo.  Te ikin te ndalojne dhe ata fukarenjte qe mbledhin kartona e plastike mes fushave te plerave. Edhe operimi i tyre eshte i paligjshem, pasi mbi te gjitha eshte i demshem per shendetin e tyre. Po ata, mes te cileve ke dhe 8-9 vjecare, furnizojne industrime e dhjere te riciklimit, e cila operon ne gri, dhe mbush xhepat e kujt thu ti? 

Shko te mami e kerko koqen, bythqir.

Shitesit ambulante lejohen te shesin ne plot zona, ne 90% te zonave. 200 metra me andej te shkoje kjo, s'e luan njeri. Kjo iken atje ku e luajne dhe nuk terhiqet as pasi u luten policet heret e para. Ti nuk e ke idene c'heqin inspektoret dhe policet prej ketyre, sepse ketej kane shefat qe u kerkojne llogari, ketej duhet te merren me nje popull qe eshte mesuar te mos pyese per njeri dhe me nje tufe idiotesh qe mbeshtesin paligjshmerine.

Pse bama, nuk e ditke ti qe peshku qelbet nga bishti? Shko meso si behet urbanizmi me ligj tek Lagja me e Mire ne bote. Por jo ne kembe se nuk ka trotuare.

ti nuk kupton se çfare eshte shteti. shteti eshte nje mekanizem per te mbajtur ne kembe nje KASTE te caktuar.

shteti mban ata qe kane nevoje per te (ramen, shkaben me shoke. rob qe nuk qullosin dot gje po te mos kene shtet se s'jane te afte individualisht). dhe lufton ata qe nuk kane nevoje per te (ata qe individualisht nuk kane probleme, te morrin gjak ne vetull).

O shkabe o na rrufsh re lol

edhe qeni im eshte me i paster e jeton me mire se ty lol

Ku do ikesh mer kapil. Kemi pagu abonimin e peshkut, ktu te dum, cingija e peshkut je.smiley 

Kapitalistet e kokoshkave kshu? Hall i madh..si ishte ajo historia e hardhise edhe njeher?smiley !!! Kjo teta kapitaliste per deri sa i pelqen te bej kapitalisten ta bej deri ne fund o shok..i ka kapitalizmi keto !! Ka plot ne ate vend qe nuk jane fare kapitalist e perseri i vuajne pasojat shume here me keq se teta me siper !! smiley

Nderkohe ne Berat ..nga pretendon Shkaba qe ka orgjinen smiley lol

 

Rriste dy pula në shtëpi, bashkia e Beratit e gjobit me 200 mijë lekë

http://m.gazetaexpress.com/public/upload...

 

Policia bashkiake e qytetit të Beratit ka dënuar me gjobë Thimie Naço, me 200 mijë lekë të vjetra “për mbajtje të shpendëve brenda zonave të banuara”.

Sipas portalit “beratinews”, e cila ka kontakuar ish-ministrin Nasip Naço, ku kjo e fundit i ka thënë se është gjobitur për vetëm dy pula që mbante në shtëpi. 

Ashtu siç del qartë në vendim, gjoba mban datën 21.04.2016, dhe duhet të paguhet brenda 10 ditëve nga data e njoftimit të vendimit.

Në rast të kundërt, për çdo ditë vonesë, kundërvajtësi duhet të paguajë 2 për qind në muaj të masës së gjobës. Vendime të tilla qesharake tregojnë për seriozitetin e thellë të bashkisë Berat në luftën kundër informalitetit.

http://www.gazetaexpress.com/public/uplo...

lol, cuditerisht, lajme refugjatesh, ne faqe qe s'i njeh njeri e me foto dokumentash qe nuk lexohen dot se jane shkrepur keq ne vitin 2016. ik fli se ke sumatrice per te lare neser leri beratasit se kane qene qytet qe para 3000 vjetesh o drane

Shume mire ia ka bo. Nje pule e nje gjel lejohet, dy pula jo. Akoma nuk eshte aprovu martese mrena gjinise.

Do me zevendesosh ti neser se du me e bo pushim ..

po kur flet edhe ti ne emer te berataseve lol

beratasit e vjeter jane njerez zotni dhe jane te djathte jo posaqi si ti ..

je fryre sonte se ta varem shume lol

 

drane, ti nuk e di cdmth i djathte. 

po kur them une qe nuk je beratas ti 

nuk njof ndonje drane qe perdor fjalen posaqi smiley

njof mashtrues qe nuk e din si fjale sepse nuk i perkasin atij dialekti ..smiley

 

njof mashtrues qe nuk e din si fjale sepse nuk i perkasin atij dialekti ..

naten drane, dhe eshte me "C", pocaqi, mqrf

Filmi "Arome shteti" me skenar te Likes, regji te piktorit qe enderron te behet Ajatolle dhe asistente kameramane dy ngjala dhe tre fiq. Roli i breshkave dhe Artaneve eshte sekret ndaj nuk duken ne titra, i tha Endri shqiptareve nga Twitteri. 

Jam i pakenaqur per s'arritjet por ama ndihem krenar per kondicioneriziminin administrates pub(l)ike, tha KryeZhvejku per shqipinternetspektatoret e Facebook-ut.

Tjeter pune qe kjo injorantja s'merr vesh nga shteti dhe kultura e shet kokoshka pa pasur vulen e gjeniut te fiqve ne defter. Po te kishte ndjekur komentet e Erjon Braces ne Facebook do ta dinte qe ky aktivitet kercenon shtetin shqiptar dhe s'mund te tolerohet si ne kohen e Saliut. 

Diskutimet per provincialitetin jane gjithnje te kendshme dhe si perhere eshte dranja, simbol i malokerise, zanafilla e se keqes ne Shqiperi. 

http://www.emmys.com/bios/drana-prekelezaj

nje Drane tjeter. emrin e saj e kam hasur ne titrat e Nirvana MTV Unplugged. Edhe pse ka organizuar nje goxha koncert te suksesshem dhe eshte nominuar per emmy nuk ka dyshime: "ajo eshte maloke"-cit.

Ne raste te tilla "shteti" tregon dhembet dhe forcen. Pervec klientelizmit duhet theksuar qe policia bashkiake apo dhe jo-bashkiake eshte e perbere kryesisht nga ordinere qe sapo marrin kapelen u duket vetja boss por mund t'u besh dhe rreshtore me nje 2000 lekshe (cit. 2-die-4). Ka plot raste qe i sheh hapur ne rruge kur policet nuk kane as idene me te vogel te normave te sjelljes. Kalojne direkt ne arrogance dhe dhune (perjashtimi behet me pronaret e fuoristradave luksoze).

p.s. mbi gjysma e komenteve jane bere ne ishuj me diell per leber e maloke, apo pergjigje ndaj nje trolli interneti si shkabaktu. #boycottshkaba #boycottracism smiley

shkabe-loqja  nuk ka shume  ndryshim nga shume komentues te tjere ketu ,pervec menyres se shprehjes si adoleshent interneti!

shkaba i fiqshitesitsmiley  eshte njesoj  si edisoni i detshitesit!

te dy  i bashkon mungesa e identitetit kombetar.    shkaba shqiptar quan vetem ata brenda shqiperise dhe vetem ate te ps-se,ndersa  pala tjeter labet i quan grek,dhe shqiptaret e kosoves serb.   te dy palet qihen ne bythe se kush do beje me mire lolon e nderkombetareve!  ky mentalitet krahinor e ka lene kete vend ketu ku eshte!   edhe esat pasha  brenda kesaj mendesie  veproi.   laberine grekut dhe malesine serbit!    per vete mbret i ndroqit!   po sudani ca ka me shume - do thote ndonjerismiley    liri individuale ka, fisi tuci lufton me mucismiley,pa shtet,myslymanet luftojne me te krishteret,ambasadori angez i therret per bisedime,,,,

, - tha jorgoja nga Greqia ku ka nderruar emrin, fene, dhe e ka ngritur sumen per dy leke.

shkbketu#viruskompjuterisponsorizuarngallumirilindas

rilindasit dhe trollat i kane ndryshe te ngjiten si muti mas kepuce

smiley sa do te doje te ishte ashtu!   po ja qe fatkeqesisht per ty nuk jane te gjithe si kushurinjte e tu kokcepesmiley   po edhe ti nuk shume larg  jorgaqevesmiley   c'beri jorgo, c'beri jurgen

Dhe ne mos pac nderruar emrin e fene, sumcen e ke ngritur si dreqi dhe koken e ke ulur si dreqi.

E c'lidhje ka me sudanin, esat pashen e tuci me mucin?

ky eshte nje cope bythqiri e basta. Do futur nje hu ne bythe te mbyll gojen, se mire ne qe s'na rruhet ca thote, po kushedi si na nxin faqen neper forume me angleza a, norvegjeza a, islandeza a.

Nese e ka than,Edi Rama asht tregu ma se shumti naiv,por banal,i ndyre dhe kurve asht Sali Berisha. Te njejtit personazhe i ka perdor dhe Saliu per llogarite e veta,Edi u tregu me i drejte ne ta,i pagoi sipas merites, ata mernin votat,ata kishin te drejten per t'u zgjedh .

Une per vete i neveris keto tipa,Edin gjithashtu,aq me teper po pat than i gja te tille,po neveria me e madhe asht kur promovuesi i ktyne horrave qe i shperblente nan rrogoz,noshta ma shume se ky i sotshmi ,ban moral e derdh lot krokodili per kriminalizimin e ambintit politij, ku vete ka qan kryekrimineli. .

Per kriminalizimin e veriut ka vetem nje emer;ai asht SALI BERISHA!

hahahahahha, pra saluku e paska ket aparatin e pergjimit. smiley ene nuk bezon fare krimineli.

Fli gjume me Salen se ai ju mban gjalle. O Pjeter ti s'ke shprese per Ty KM asht king mar burr , bob  , trendy ai ska than gja per alpinat, asht SHPIFJE SHPIFJE

kur u diskutoshin zgjedhjet lokale vjet ju tabori kuqalash vetem Sa nuk I puthnit prapanicen  e ai jua futi Sa krahu veriut I bani nje moot Te madh as 2% fondeve. Hajt se mani shume ju kuqalashet . .

 

Po cfare fonde me i dhene veriut o cuno. Veriun e ke te gjithe te ardhun o ne Tirane e ne rrethinat e saj ose neper europe. Pra eshte integruar, te pakten ne hapesire se per te tjerat duhet ca kohe. 

E tmerrshme , vete vjedh leket e invalideve qe te martohet dy here , njerezit e thjeshte do ti shikoje te vdesin urie.

ai po vret jeten ne fakt, lirine individuale (kjo varferon njerzit pastaj, sidomos tek nje shoqeri si ajo shqiptare, ku po vrave individualitetin, varferia e jetes behet totale, e trishtushme. se jeten tone nuk e mban leku).

njerzit vete do ja marrin doren siç ja morren ne komunizem ku nuk i lejonin per asgje. do fillojne prap te rrejne, te punojne ne te zeze, te vjedhin, dhe te mos deklarojne asgje. shteti asnje perfitim do kete. nuk do ta kete arken me plot se çe kishte.

njerzit do marrin asistence dhe punojne ne te zeze. korrupsioni do te arrije kulmin, bashke me çmimet.

s'ka njerez te zgjut ne shqiperi. duken nga komentet qe bejne ketu. 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).